h sfj 4 mian emgd— gfilEUWS KERK EN SCHOOL. ATHLETIEK. R.-K. N.A.C. te Nijmegen. EEN TERUGBLIK IN DE GESCHIEDENIS VAN ITALIË. Internationale Handel en Jaarbeurzen. Drankbestrijders-bedevaart. T ramavontuur. Luchtballon-ongeluk. De Middachterlaan. Verdronken. Een oprichter van hoender parken. De politie-aanranding te Epe. Dé man önHer Het Keil. De boedelveiling op het slot te Zeist. De autobusramp bij Heino. Een nachtelijke markt. Het houdt niet op. Ongeluk bij een schietoefening. VOETBAL5. HollandDenemarken. WIELRENNEN. Moeskops in Amerika. xxwexxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Hoewel het instituut van Jaarmarkten reeds zeer oud is en ook wij in ons land reeds lang deze markten kennen, hebben Zij in dezen tijd aangeduid met den naam van Jaarbeurzen gedurende de laatste jaren een groote ontwikkeling medegemaakt. Een jaarmarkt, zooals deze in vroegere eeu wen bestond, is natuurlijk niet te vergelijken met de tegenwoordige Jaarbeurs, doch de grondgedachte, het beginsel ervan is toch ongeveer hetzelfde. Jaarmarkten werden vroe ger gehouden met het doel koopers uit alle oorden van ons land in de gelegenheid te stellen op bepaalde plaatsen en gezette tij den hun mkoopen te doen. De tegenwoordige jaarbeurzen zijn moderner ingericht ter wijl vroeger de waren zelf verkocht wer den worden thans slechts monsters ge toond, waarop zoo mogelijk orders verkre gen worden. De tegenwoordige jaarbeurzen zijn dus als het ware tentoonstellingen met het doel door de tentoongestelde goederen de monsters orders te krijgen. Is dus in de eerste plaats een Jaarbeurs Vvan groot belang voor den producent en groothandelaar, aan den anderen kant biedt een Jaarbeurs groote voordeelen voor den kooper. Immers hij vindt op een jaarbeurs alle concurreerende firma's naast, doch tege lijkertijd in de figuurlijke beteekenis van het woord tegenover elkaar. De kooper •kan op een jaarbeurs het beste kiezen wat de markt biedt en tegen de laagste prijzen, welke te bedingen zijn. Hoe grooter een jaarbeurs is des te grooter Zijn de voordeelen. Dit is de oorzaak, dat nagenoeg alle jaarbeurzen internationaal zijn. De internationale Jaarbeurs te Keulen, die van 14 tot 19 September a.s. aldaar gehou den wordt, is een voorbeeld van moderne organisatie. De vijf groote uit beton en steen opgetrokken tentoonstellingshallen hebben een oppervlakte van 32.281 M2 en bieden koopers en verkoopers een uitstekende ge legenheid op rustige wijze zaken te doen. Daarnaast zijn er dertien „Gartenhalle" die nog een oppervlakte hebben van 13.323 M2, zoodat de totale jaarbeursruimte te Keulen 45.604 M2 bedraagt. De jaarbeursterreinen te Keulen zijn bij sonder gunstig gelegen: aan belangrijke spoor' wegknooppunten, de stations-Keulen en Keulen-Deutz en direct aan den Rijn. Uit Nederland b.v. kunnen de goederen geheel per schip direct naar de Messeterreinen ge bracht worden. Voor goederen, die per trein arriveeren, is over de terreinen een spoorweg aangelegd. Zijn dit reeds gunstige omstandigheden voor de Jaarbeurs te Keulen, van groot be lang is ook, dat Keulen als handelsstad het centrum vormt van het belangrijkste indus triegebied van Euopa het Ruhrgebied, van het Westfaalsche industriegebied en van het Rijnlandsche landbouwgebied. Daarenboven vormt Keulen thans ée verbinding tusschen het bezette en onbezette gebied van Duitsch- land. Bij een bezoek aan de Messe zal men al leen reeds door de geheele organisatie kunnen waarnemen wat de Duitsche industrie en de Duitsche handel, zelfs in deze tijden van druk, nog kunnen prestee- ren. De concurrentie van buitenlandsche fir ma's, die eveneens op deze Jaarbeurs kun nen exposeeren, is een aanmoediging voor alle deelnemers aan de Jaarbeurs het beste te geven wat er te geven valt. Bij dat zelfde bezoek zal men voorts prac- tisch kunnen waarnemen, dat de theorie, dat Jaarbeurzen den internationalen handel bevorderen, juist is. Uit alle landen komen op een dergelijke Jaarbeurs koopers en ver koopers tot elkaar. Het is een feit, dat in sommige branches niet altijd groote zaken worden gedaan, al thans direct niet. Doch het is in de practijk gebleken, dat de firma's, die hun producten eenmaal ter Jaarbeurs hebben gebracht, steeds terugkeeren, ook al zijn de directe resultaten niet schitterend. Doch zij weten en hebben ondervonden, dat op een Jaarbeurs aange knoopte relaties later tot zaken zullen leiden. Voor de koopers geldt hetzelfde. Al sla gen zij er niet in direct te koopen omdat hun de markt op het oogenblik niet gunstig lijkt, het feit, dat zij kennis hebben kunnen nemen van al het nieuwe, dat op de markt gebracht wordt, van den prijsstandaard op de m temationale markt, beteekent voldoende om hen tot vaste bezoekers van alle jaar beurzen te maken, die voor hen te bereiken Zijn. Dit is de oorzaak van het groote succes van de meeste jaarbeurzen, die gedurende de laatste jaren zijn ontstaan of tot groote ontwikkeling zijn gekomen. De internationale Jaarbeurzen hebben in onze economische samenleving een vaste plaats veroverd en haar ontwikkeling beteekent de ontwikkeling van den internationalen handel. nen houden en stelde reeds als 'datum vast den tweeden Paaschdag. In den loop van den volgenden winter kunnen de Maria- vereenigingen en Kruisverbond dus reeds voor dit plan actie voeren. Speciaal de Noordhollandsche zetten dus dit punt op hun winterprogram. Tijdig zal een circulai re worden toegezonden. Correspondentie over dit ontwerp te voeren met den se cretaris van het comité, den heer C. Ven- neker, Houtweg 23, Alkmaar. Het Comité, dat de laatste jaren een drankbestrijdersbedevaart organiseerde naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, be sloot dezer dagen na ampele bespreking, deze bedevaart dit jaar niet te doen plaats hebben. Slechts noode nam het dit besluit, det Comité hoopt echter in 1925 een Jrootsch opgezetten pelgrimstocht te kun- We zitten in lijn 5, vertelt het Haagscne Vaderland. „We" beteekent hier een ge zelschap menschen van allerlei slag. Elkan der volkomen vreemd, alleen even te zamen, omdat zij allen zoo wat denzelfden kant uit moeten. Er is een flinke moeder bij met een voordeelige dochter van veertien jaar er zit een mummel-meneertje met een gegroefd en gekerfd bakkesjeeen verveeld jong- mensch met een voyante das een lood gieter met veel gereedschapeen coquet nest, dat zich verbeeldt, dat elkeen vues op haar heeft en een stevig heer met een dam bord-vest, een kranige snor en een pothoed op, welke hem één, of een half nummertje te klein is. De tram zwenkt elegant den hoek om van de Zout nanstraat, een auto wil van daar naar de Elandstraat en een juffrouw, die naar de Witte de Withstraat moet, zit er precies tusschen. De auto remt, de trambe stuurder remt en ook de juffrouw remt. De chauffeur schiet haast met zijn hoofd over de vooruit, de tram werpt plotseling stof op, de juffrouw is verbijsterd.... Maar er gebeurt niets. De trampassagiers geven elkander een harden oplawaaier en de wagenbestuurder roept een paar scheld woorden naar de juffrouw, die alweer veilig op het trottoir staat. Er is niets gebeurd, maar het scheelde een haartje. Zooals dat uur aan uur een haartje scheelt in onzen tijd. We zwenken dus de Zoutmanstraat in en vergeven het gaarne aan den stevigen me neer met zijn dambord-vest, zijn kranigen knevel en zijn labiel pothoedje dat hij daar net in den schrik en de agitatie een gil ge- gegeven heeft. Maar deze martiale man is blijkbaar met één gil niet klaar. De tranen springen hem in de oogen en hij schreit in faussetIk ben zoo verschrik-kelijk geschrok-ken Stomme sympathie, tram-sympathie voor den man, die zóó geschrokken is van iets, dat akelig had kunnen worden, maar dat gelukkig goed gegaan is. De meneer heeft het niet zuinig te pakken. O, oIk ben zoo verschrik-kelijk ge schrok-ken jammert hij. Het trampubliek houdt zijn fatsoen. Eens anders schrik moet men eerbiedigen. Schrik is een raar ding; daar kan je van alles uit houden! Maar overigens er is toch immers niets gebeurd Enfin het trampubliek houdt zich koest. Edoch, de kranige kerel is onverzadigbaar. Hij blijft gillen en kermen, dat ie zoo ver schrik-kelijk geschrok-ken is en de tranen vloeien over zijn vleezig gezicht. De menschen kijken elkaar eens aan. De loodgieter tikt tegen zijn voorhoofd, het ouwe mummelmannetje overweegt, of hij dien man eens zal aanspreken, het coquette nest lacht zich een hoedje. Ik ga d'r hier maar uitzegt de zwaar geschokte man en verdwijnt pathetisch. De tram zet 't fatsoen opzij, verbroedert zich een half minuutje en schatert oprecht en hartelijk. Op geringe hoogte zweefde Dinsdagmiddag te kwart na twaalf een luchtballon verkleinde copie van dien van van Pot- tum boven de Heerestraat en verder over den Heerebinnensingel te Groningen. Aller oogen richtten zich naar dat wonder lijke ei-vormige ding, dat zonder bestuurder zacht wiegelend voort-danste door de lucht. Uit het tuitje onderaan kwam een rook- zuiltje. Het ballonnetje zakte, zakte on rustbarend, tot het strandde op een top gevel van een huis aan het Zuiderdiep. Er kwam een fling gat in, de laatste rook wolkjes stegen op, waarna de ballon naar beneden kwam fladderen als een uitge spreide krant. Vele armen vingen hem op. Van waar was het verongelukte ding ge komen? (Prov. Gron, Crt.). In het Landbouwkundig Tijdschrift doet de heer E. Hesselink eenige mededeelingen over de Middachterlaan, waaraan wij het volgende ontleenen De Middachterlaan, tusschen De Steeg en Ellecom, behoort wat den straatweg be treft aan het Rijk, terwijl het geboomte staat op grond van den heer W. F. C. H. graaf Bentinck. Er is van deze mooie beukenlaan zeer wei nig bekendvermoedelijk heeft de eerste graaf van Athlone, die in 1697 het kasteel liet restaureeren, de boomen langs den straat weg laten planten. Uit het aantal jaarringen kan men opmaken, dat de boomen thans on geveer 180 jaar oud zijn. De grond, waarin zij staan, is z.g. boekegrond, nl. leemhou- dend zand. De laan is ongeveer 1500 M. lang en be staat aan weerszijden van den straatweg uit 2 rijen boomen. Terwijl gezorgd is, dat deze goed in de rij stonden, is de onderlinge af stand afwisselend, ofschoon toch meestal 3.80 M. De afstand der rijen loopt uiteen van 3.60—3.80 M. De beplanting van de oprijlaan voor het kasteel is ongeveer 230 jaar, die van het Noordelijk verlengde veel jonger, naar schatting ongeveer 140 jaar. Uit den aard der zaak is er in het algemeen nogal eenig verschil in stamdikte tusschen de binnen- en buitenrijen van de lanen. Terwijl de laatste en vooral die aan de Zuidzijde vrij wel over de geheele stamlengte een krachtige takontwikkeling vertoonen, zijn de kronen der binnenrijen veel ondieper. In de oudste laan staan de dikste boomen van ruim 1 M. middellijn. Enkele exem plaren doen veronderstellen, dat de boomen van deze laan niet alle even oud zijn. De boomhoogte loopt, afgezien van het jongste laangedeelte (naar den spoorweg) weinig uiteen nl. van 4042 M. Het jongere gedeelte is circa 36.5 M. hoog. Opmerkelijk is het geringe aantal boomen, dat weggevallen is. Alleen in de oprijlaan zijn hiaten en in de Middachterlaan vallen de laatste jaren geregeld beuken weg van de binnenrij aan de Zuidzijde van den straat weg, hetgeen klaarblijkelijk het gevolg is van het leggen van den telefoonkabel op 1.50 M. van die stammen. In hoeverre de stammen inwendig nog gaaf zijn, is moeilijk te zeggen, omdat ze niet gerooid worden, voordat ze dood zijn. Van de 2 exemplaren, die levend moesten worden gerooid, was de eene gaaf, de andere verrot. De gemiddelde houtmassa der boomen van de Middachterlaan bedraagt ongeveer 7 M3. en loopt uiteen van 315 M3. De zwaarste stam van de oprijlaan zal een in houd hebben van ongeveer 20 M3. Door min of meer eenzijdige takontwik keling is er voor deze laanboomen aanleiding tot ontwikkeling van een ellipsvormige door snede met een gemiddeld diameterverschil van 49 c.M., b.v. in de oprijlaan en het Noordelijk verlengde er van, waar de Z.W.- N.O. diameter sterk overweegt. In de Mid dachterlaan zelf is de N.W.Z.O. diameter slechts gemiddeld 0.41.5 c.M. grooter dan de diameter van de hoofdwindrichting. Dit kan alleen worden toegeschreven aan het feit, dat de invloed van den wind voor boomen in de Middachterlaan in tegen; stelde, voor die in de oprijlaan en haar v lengde in dezelfde richting werkzaam was Uit den raad geklapte Door de politie te Harderwijk wordt een onderzoek ingesteld bij de raadsleden wie van hen uit de laatstleden gehouden besloten vergadering, waar blijkbaar geheimhouding was opgelegd, geklapt heeft. Naar het schijnt zijn aan de pers mededeelingen verstrekt, die niet voor publicatie vatbaar zijn. Bij het scheppen van een emmer water is de 14-jarige dochter van den winkelier J. W. Wensveen te Overschie Woensdagmorgen in het water gevallen. Het meisje werd na tien minuten opgehaald. Alle pogingen tot het opwekken der levensgeesten bleven zonder resultaat. Alvorens in relatie te treden met W. Dijk stra wonende Hazenstraat no. 7 III te Am sterdam, die er zijn werk van schijnt te ma ken, hoenderparken te willen oprichten, geeft de Commissaris van Politie van het Bureau Lauriersgracht te Amsterdam be langhebbenden in overweging zich eerst met hem in verbinding te stellen. Twee daders in hechtenis. De inspecteur van politie J. Smit, uit Zwolle, heeft zich, met twee rechercheurs, naar de buurtschap Ernst, Epe begeven, ten einde de daders van de mishandeling, waar aan hij Zondag bloot gestaan heeft, op te sporen. De heer Smit herkende twee jon gens van ongeveer 22-jarigen leeftijd per tinent als de daders. Zij waren trouwens nog gemakkelijk te herkennen aan de verwon dingen in hun gezicht. De burgemeester van Epe heeft hen voor- loopig in verzekerde bewaring gesteld, om dat het twee ongunstig bekend staaüde in dividuen waren. De een was wegens wange drag uit den militairen dienst verwijderd en de andere herhaalde malen wegens mishan deling veroordeeld. De zaak wordt voor de Rechtbank te Zutphen behandeld. In deze streek behooren dergelijke aanran dingen, zooals van jl. Zondag, niet tot de zeld zaamheden, want kort geleden is een onder wijzer uit Apeldoorn daar op dergelijke wijze aangevallen. Toen zijn de daders onbekend gebleven. In den nacht van Woensdag op Donderdag kwam in de omgeving van de Bleekersteeg te Rotterdam een vrouw op een paar agenten toesnellen, hun de mededeeling doende, dat een man, die haar een bezoek had ge bracht, haar den inhoud van een fleschje chloroform in den mond gegoten had. Een der agenten bracht de vrouw naar het Groote Ziekenhuis en de anderen drongen het bewuste pand binnen. Daar vonden ze op een kamer drie vechtende mannen, waar van er een, die de bewoner van het pand bleek te zijn, nadat de politie aan het ge vecht een einde had gemaakt, een nog ge deeltelijk met chloroform gevuld fleschje toonde en den voerman T. M. aanwees als de man, die de chloroform in den mond van de vrouw gegoten had. M. werd toen naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg overgebracht. Daar beweerde hij evenwel bij zijn verhoor, dat de vrouw getracht had, hèm met de chloroform te verdooven. Hij had eensklaps een vreemde lucht waargenomen en toen hij vroeg, wat dit beduidde, was er plotseling een man on der het bed uitgekropen, en op hem aange vallen, terwijl een andere kerel direct daar na de kamer kwam binnenstormen. Met z'n tweeën hadden ze hem toen afgeranseld. Volgens den voerman hebben de mannen hem beroofd, hij was namelijk acht gulden kwijt. M. staat echter bij de politie ongunstig be kend. Aan de waarheid van zijn verhaal wordt dan ook ten zeerste getwijfeld. Hij is niet wel bij het hoofd en heeft reeds verschil lende malen voor inbraken in de gevangenis gezeten. Daarbij komt er nog iets bij. Eenige dagen geleden is een apotheker in het Westen voor een flesch aether en een flesch chloroform opgelicht. Een onbekende heeft den loop jongen die de fleschjes naar het opgegeven adres moest brengen bewogen, ze aan hem af te geven, gomdat er haast bij was. Het signalement nu, dat de jongen de politie heeft opgegeven, stemt in hoofdzaak met dat van den aangehoudene overeen. De loopjongen echter heeft met den man geconfronteerd zijnde, hem niet herkend. Bovendien is in net ziekenhuis gebleken, dat de vrouw geen chloroform in de maag heeft gehad. Op het oogenblik staat de politie ech ter nog voor een puzzle. Donderdag is het laatste gedeelte van den uitgebreiden boedel op het slot te Zeist ge veild. Uit alle oorden des lands was een koopgrage menigte samengestroomd, aan gevuld nog met de noodige nieuwsgierigen. Als gewoonlijk bij belangrijke verkoopingen als deze is van „koopjes" doen geen sprake geweest. Voor tal van nummers werden prij zen geboden, die als buitengewoon zijn aan te merken. Over het geheel heeft de op brengst de schatting dan ook ver overtroffen. Een dozijn gewone glazen in lood werden be geerd voor pl.m. f 700, een bedrag dat zelfs de in 't vak doorkneede veilingmeester niet bij benadering had durven verwachten. Een paar koperen lusters uit een als vrijwel waardeloos aangemerkt mandje met koper werk, werden overgenomen voor niet min der dan f 445, wat beteekent, dat de kooper er pl.m, f 500 voor had te betalen. Behalve de gewone artikelen, welke bij de veiling van een kostbaren inboedel alzoo ter tafel komen, was er deze laatste verkoopdagen op nieuw veel zilverwerk, waarbij uitmuntten een tweetal zware kandelaars, een thee servies en een prachtig olie- en azijnstel, kristal in zilver. Een groot aantal tapijten werd voorge bracht, waaronder er waren, die f 400 en f 800 opleverden. Een ameublement Louis XVI, rood met verguld, veranderde van eigenaar voor de som van f 400. Van de col lectie aardewerk en porcelein brachten een paar beeldjes van Van Duyn f 253 op, ter wijl voor een tweetal gepolychromeerde koetjes f 400 werd besteed. Twee Engelsche prenten gingen weg voor f 275, terwijl de zonnewijzer uit den tuin nog f 165 opbracht. De lichtkroon in de groote zaal kwam in 't bezit van de combinatie, die het slot heeft aangekocht en nog altijd niets loslaat om trent de bedoeling, welke daarbij heeft voor gezeten. Een Gothische kast werd omgezet voor f 335, een Zeeuwsche dito voor f 286. De Evangelische Broedergemeente werd eigenares van verschillende schilderijen en afbeeldingen, welke betrekking hebben op „Het Huys te Zeist." Evenals den eersten keer kwamen ook nu weer allerlei oude wapenen onder den hamer, terwijl meer koopers werden gevonden voor de oude koetsierslivreien, welke eenmaal op den bok van met een kroontje gesierde koetsen mee den glans en de glorie hebben vertolkt van de vroegere slotbewoners, die in zes dagen naar alle richtingen zagen uiteengaan, wat lang geleden in langen tijd binnen de muren van het thans ..uitverkochte" slot werd bij eengebracht. Volgens een onderzoek ingesteld door beide keurmeesters voor de autobussen in de provincie Overijssel en den inspecteur voor het vervoer, moet het ongeluk bij Heino zijn te wijten aan het feit, dat bij het storten van benzine of bij het bepalen van den in houd van het benzinereservoir van vuur, waarschijnlijk van lucifers gebruik is ge maakt. Uit Raalte wordt gemeld De begrafenis van de zes slachtoffers zal Zaterdagmiddag te drie uur alhier geschieden. De verschil lende begrafenisstoeten zullen samenkomen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, waarna in één stoet naar het kerkhof wordt gereden. De toestand van verschillende gewonden is, naar wij vernemen bevredigend. H. Doevelaar is ernstig aan het gelaat en Dïna' ten Dam aan de beenen gewond. J. Doeve laar blijkt er zonder letsel te zijn afgekomen. Inmiddels is, naar wij vernemen, de heer W. Banning overleden, die in het Sophia- ziekenhuis te Zwolle verpleegd werd. Het vreeselijk ongeluk heeft nu 7 dooden geëischt. Vernomen wordt nog, dat de in beslag genomen auto streng bewaakt wordt, terwijl benzinereservoir, benzineleiding en een in de sloot gevonden benzine-bus naar het parket te Zwolle zijn opgezonden. Bij het justitioneel en deskundig onder zoek na het droevig voorval, werd een leege benzine-bus in de sloot gevonden, nabij de plaats van het onheil, en de sluitschroef van het benzine-reservoir vóór in de autobus. Daar gebleken is, dat de ontploffing niet kon zijn ontstaan in het leege reservoir of gelei ding, wordt verondersteld dat wegens gebrek aan benzine de autobus was gaan stilstaan. De bestuurder zou vervolgens, voorgelicht door een lucifer, het reservoir hebben willen vullen, waarbij door de aanraking met vuur de naast hem staande bus benzine met een ontploffing in brand is gevlogen. De vlam men zouden den bestuurder in het gezicht geslagen zijn en zich ook hebben meegedeeld aan de overige inzittenden in de bus. De chauffeur moet toen de brandende bus ben zine van zich hebben afgegooid, de sloot in. De bestuurder, diens broer en Brouwer ontkennen dat de toedracht van het ge beurde overeenkomt met bovenstaanden schets. Zij verklaren, dat de auto tegelijk met de explosie was gaan stil staan. De 7 land bouwers, die met hun fietslantaarns de auto hadden belicht, verklaren evenwel dat de autobus stilstond, toen zij kwamen, en dat daarna eerst de ontploffing plaats had. Het parket zal later de licht- en zwaar gewonde inzittenden nog in verhoor nemen. Om half vier Woensdagmiddag werd de chauffeur, Jan Doevelaar, wiens gezicht tot aan het voorhoofd is omzwachteld, voor den officier van justitie geleid. Het verhoor duurde ruim een uur. Uit het verdere onderzoek is gebleken, dat het portier van buiten wel met een stecksleutel was gesloten, doch aan de bin nenzijde was een kleine handle aangebracht, waarmee men de deur had kunnen openen. Dit was het eenigste redmiddel geweest, doch bleef door de verwarring, onwetend heid en geestesverbijstering der wanhopig geworden inzittenden ongebruikt. De heer J. J. Talsma, secretaris der afd. Utrecht van de Vereeniging van Nederl. Ge meenten, schrijft naar aanleiding van het vreeselijk autobus-ongeluk aan de ,,N. Rott. Crt.": „Hetgeen te voorzien was en ook nu nog eiken dag dreigen blijft, is dan thans voor de eerste maal gebeurd: de uit een veilig heidsoogpunt absoluut ontoelaatbare inrich ting van tal van autobussen, die hier te lande als „openbaar middel van vervoer" zijn toegelaten, heeft tot een ramp geleid, vreeselijker dan de kortstondige geschiede nis van 't autobuswezen in Nederland nog had aan te wijzen. Het lijdt geen twijfel, of 't groote aantal slachtoffers is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de auto bus van achter gesloten wasOf er slechts aan één dan wel aan beide zijden een por tier was, meldt het bericht niet. Deze om standigheid is intusschen wel van belang bij het te water geraken van een autobus. Valt het voertuig toch op de zijde, waarin zich het eenige portier bevindt, dan zijn de rei zigers opgesloten. Voor het in brand vliegen is de beteekenis anders. Dit in brand vliegen zal toch in den regel plaats vinden vóór in het voertuig, en al bevinden zich aan beide zijden dan uitgangen,, welke uitgangen steeds voorin worden aangebracht, dan zal, bij het zeer snel om zich heengrijpen van de vlammen, toch geen der reizigers het Voertuig zonder ernstig letsel kunnen ver laten. Het geeft in het ongeluk bij Heino dan ook te denken, dat de chauffeur, de eenige, die onmiddellijk uit den wagen kon springen, er met een lichte verwonding is afgekomen. Er loopen in ons land nog vele wagens, die geen achterportier hebben. Bij andere is dit gesloten en vaak nog door een zitplaats gebarricadeerd. Het is diep te betreuren, dat men de gelegenheid niet heeft aangegrepen, om op grond van de wet op de openbare middelen van vervoer althans eenige elementaire bepalingen vast te stellen, waaraan dit soort voertuigen in het belang van de veiligheid der reizigers moet voldoen. De verantwoor delijkheid voor de betrokken autoriteiten is wel groot. Het is dan ook absoluut noodig, dat in deze leemte zoo spoedig mogelijk wordt voorzien. Laten, in ahvachting daarvan, de gemeenten van haar bevoegdheid gebruik maken om strenge controle uit te oefenen, zoowel op de inrichting van de autobussen, als op de wijze, waarop daarmee wordt ge reden. Uit Barneveld wordt d.d. 28 dezer ge" meld In overeenstemming met den zich steeds nog enorm uitbreidenden pluimvee stapel, nemen ook de eier- en kippenmarkt alhier nog geregeld in omvang toe. Reeds om drie uur den afgeloopen nacht was laatst genoemde markt in vollen gang. Door auto lampen en electrische zaklantaarns verlicht, leverde deze nachtelijke pluimveehandel een fantastische aanblik op. En hoe meer de mor genstond naakte, des te drukker werd het, totdat tussenen acht en negen uur, toen de honderdduizende eitjes per voertuigen markt- waarts werden gebracht, het verkeer door de politie bijna niet meer in goede banen te houden was. Toch liep deze overweldigende drukte, dank zij het taktvol optreden der politie, zonder eenig ongeluk af. Donderdagmiddag is te West-Souburg een van Vlissingen gekomen autobus, van J. Sinke, gekanteld, waarin 12 Engelscha dames en heeren zaten, badgasten uit Bel-" gische badplaatsen, die de markt te Middel burg zouden bezoeken. Bij de tramhalte West-Souburg brak een as van de bus, waardoor deze op de tram rails reed. Dadelijk achter de autobus reed de tram, die echter reeds bijna stil stond. De bus kreeg een duw en viel zachtjes om. De inzittenden werden door omstanders spoedig uit de auto gehaald. Een dame had een wond aan een bovenarm, een heer een gezwollen bovenlip, een andere inzittende werd aan een hand verwond. De overige kregen lichte schrammen. Een milicien doodgeschoten. Bij een nachtelijke oefening der infanterie in het dorpje Hamersveld bij Amersfoort, .is de milicien Popke Alckersma uit Hoogkerk bij Groningen aoor een schot in het hart doodelijk getroffen. Hij was twintig jaar oud en zou over een paar weken met groot verlof gaan. De marechaussée uit Leusden stelt een onderzoek naar het gebeurde in. Omtrent dit ongeluk wordt nog aan Het Volk gemeld: De oefening was afgeloopen. De militair S. uit Utrecht, kwam op de militair A, uit Groningen toegeloopen en hield hem het geweer voor de borst, zeggende: Sta of ik schiet. Het schot is toen per ongeluk afge gaan en had plaats met een losse patroon, zoo dicht bij, dat de kleeding van den getroffene was geschroeid. Athletiek-Wedstrijden voor R.K. Sport lieden in Nederland. Het is nu de derde maal, dat het R. R» N.A.C. te Nijmegen, de jaarlijksche athle- tiek-wedstrijden voor R, K. sportlieden ini Nederland organiseert. De wedstrijden worden dit jaar gehou den op de terreinen van het Sportpark Vossenlaan en zullen staan onder leiding van den heer C. J. Könings als kamprechten De wedstrijden staan open voor alle Ne- derlandsche R. K. Sportlieden, Het programma luidt: 100 Meter hardloopen, 400 Meter hard* loopen, speerwerpen, kogelstooten, touw trekken, vér- en hoogspringen, koppelwed strijd over 300 Meter en 4 X 100 Meter es tafette. De inleggelden bedragen 25 cent per num mer en per persoon en men kan zich voor eventueele deelname opgeven bij het secretariaat G. P. Wijers, Groesbeeksche- weg 187 en J. Bouman, Graafscheweg 172. tot uiterlijk 16 September. Voor iedere afdeeling zijn drie medailles beschikbaar gesteld. Voor den koppel-wedstrijd vijf. Bovendien is door de Maatschappij ,Dd Gelderlander" een zilveren wisselbeker be schikbaar gesteld, voor de club, welker le den op de verschillende nummers de meeste punten behalen. Elk nummer zal voor den beker vier punten opleveren voor den eer sten geplaatste, drie voor No. 2, twee voor No. 3 en een voor No. 4. De koppel-wedstrijd geeft respectievelijk 5, 4, 3, 2 en 1 p. Bij de estafette tellen de punten dubbel. De Gelderlander-beker moet driemaal door dezelfde vereeniging gewonnen wor-s den, om definitief eigendom der club te! worden en wordt dit jaar weer verdedigd door de R. K. S. V. Wilskracht uit Amster dam, welke den beker reeds twee jaar op rij won. Voor deze wedstrijden geldt het N. A. U- reglement. Ingeval ongerechtigde deelnemers uitkom men, vervallen inleggelden en eventueels prijzen. De uitspraak der jury is bindend, De Sportkroniek deelt mede dat de ont moeting HollandDenemarken waarschijn lijk in dit seizoen niet zal plaats vinden, omdat de Denen bezwaar maken tegen de hooge kosten welke aan de reis zijn ver-! bonden. Naar de Tel, verneemt sloeg Moeskops td Newach den snclsten Amerikaanschen sprinter Arthur Spencer, doch werd gedis kwalificeerd wegens onregelmatigheden.: Waarin deze onregelmatigheden bestonden wordt niet vermeld. «WïXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX door X 3OS. P. H. HAMERS, X Meer dan zestig jaren geleden werd in Italië een drama opgevoerd, dat nog altijd de belangstelling verdient van de kinderen der 20ste eeuw. De verschillende bedrijven van dit dra ma, in de geschiedboeken vastgelegd voor allen die nó ons het wereldtooneel zullen betreden, vertoonen in climax, een opeen volging van brutale, niets en niemand ont ziende aanrandingen van het Recht, bij wijlen gemaskeerd door Farizeesche huiche larij, welke in 't eind haar bekroning in het succes zou vinden. En wanneer het succes alleen, dat materieel en tastbaar droombeeld van alle eerzuchtigen en op stoffelijk bezit vlammenden, bij machte was, het adelsmerk van ware grootheid op het voorhoofd te drukken van den mensch, dan zou het voorhoofd van den grondlegger der Italiaansche eenheid, van graaf Camillo Cavour, met dit adelsmerk, naast den stem pel van het staatkundig genie, geteekend zijn. Maar geen vlekkenwater, dat antwoordt op den naam van „fait accompli," bezit de chemische eigenschap, om de vlekken in het geweten geroest, uit te wisschen. Dit vermag alleen het in vermorzeling des harten uitgesnikt berouw. Het drama hetwelk wij hier ter sprake ferengen en dat wij in vogelvlucht voor de oogen onzer lezers gaan ontrollen, werd opgevoerd in vijf bedrijven. Het eerste bedrijf, dat ter inleiding dient, verplaatst den toeschouwer te Plombières, op 21 Juli 1858. Daar is Cavour met kwalijk bedwongen uitbarsting van vreugde over zijn eersten meesterlijken zet op het schaakbord der Italiaansche staatkunde, de gast van den man, die op het toppunt zijner macht en van zijn invloed troont, van keizer Napoleon III. Te Plombières viel het historisch besluit, dat Piemont, met Frankrijk als veerkrachtig lende- en rugkussen, Oostenrijk den oorlog zou aandoen. De ridderlijke, 28 jarige keizer Frans Joseph, moest door een serie uitdagende, politieke handgrepen, waarvan de sluwe Cavour het geheim kende, gedwongen wor den, zelf den krijg te verklaren aan de be lagers van Venetië en zijner Lombardijsche Staten. En dit zou de eerste stap zijn op weg naar de vorming van het ééne, groote Italië Cavour is hier als de stoutmoedige, de listige, niets ontziende, maar ook kruiperig- vleiende, den Franschen Cesar bewieroo- kende „jeune premier," volkomen in zijn rol en speelt dien meesterlijk. Maar ook Napoleon, in 1858 de hoofd leider van het lot der volkeren van Europa, die met den sluier van humanitaire hersen schimmen voor oogen, verblind is door zijn onafgebroken staren op zijn (jevelingsden- beeld het beginsel der Nationaliteiten, doet voor den Italiaan niet onder in rolvastheid en kracht van uitbeelding. De dwaze, hij vermoedde niet, dat uit dit beginsel, zijn troetelkind, twaalf jaren later, een Hercules, de Duitsche nationale ^enbeid zqu geboren «orden, die Frankrijk met één knodsslag verpletteren, en hem zelf in smaad, schande en vergetelheid, op Chisle- hurst, aan gene zijde van het Kanaal zou werpen. Met het tweede bedrijf van het drama, dat een jaar later speelt, staan we midden in den oorlog van het vereenigde Frankrijk en Sardinië tegen Oostenrijk. Het Fransche leger verwierf in dezen krijg een schitterend prestige, den roem, het beste leger der wereld te zijn. Na de bloedige veldslagen van Magenta en Solferino, lag voor den Franschen keizer en koning Victor Emanuel, de weg naar Weenen open. Maar wat niemand, zelfs niet de scherp zinnige Cavour had voorzien, geschiedde. Napoleon getrouw aan zijn sphinx-natuur, wachtte niet totdat de overwonnen Frans Joseph om vrede vroeg voor de poorten zijner hoofdstad. Hij bood hem den Oostenrijkschen mo narch aan. De vrede van Villafranca maakte een einde aan het bloedvergieten. Cavour echter, de in zijn heerschzuchtige verwachtingen maar half tevreden gestelde, waakte, "met den weerhaak van bitteren wrok in het hart. Zijn geheime agenten bewerkten den op stand in de vorstendommen van Noord- en Midden-Italië. Het derde bedrijf vertoont ons den Minister van koning Victor Emanuel II in het licht zijner weergalooze behendigheid, van zijn fijn gesponnen listen, maar ook in zijn geweldige kracht van uitvoering. Napoleon blijft, als in betoovering onder den vlammenden blik van Cavour, werkeloos, en in Toscane, Modena, Parma en de Ro- magna, laait weldra de opstand in vollen gloed. De wufte, misleide en opgeruide bevolking eischt haar inlijving bij Piemont en papa Camillo is zoo goedgunstig om aan den eisch dier schreeuwende kinderen gehoor te geven hij, die door zijn wijdvertakte kuiperijen het vuur van den opstand heeft gestookt, aan geblazen en aan 't branden gebracht. Nog bleven het koninkrijk Napels en de Pauselijke Staten onaangetast. Het koninkrijk scheen onbereikbaar voor de grijparmen van den poliep, het vraat zuchtige, onverzadelijke Piemont. Het was er van gescheiden door de Staten van den Paus. Het erfgoed van Sint Petrus scheen onaan tastbaar door het Goddelijk Recht, een recht zóó verheven, dat zelfs den allesdurver Cavour hier een onoverschrijdbare grens aan zijn toomelooze heerschzucht in dienst van het ééne Italië, scheen gesteld. Maar in de diepte zijner sluwheid was wel dra het plan gerijpt, dat hem de goederen der Kerk in handen zou spelen. In zijn naam door beloften geprikkeld, met wapens en geld gesteund, doet Garibaldi plotseling een inval in Sicilië, dat tot het koninkrijk Napels behoort, drijft de verblufte koninklijke troepen uiteen, verovert de hoofd stad Palermo en slaat het beleg voor Gaëta, waar koning Frans II en zijn getrouwen een wijkplaats hebben gezocht.. De Fransche oorlogsbodems die tot be scherming van Gaëta in de Middellandsche Zee kruisen, vertrekken op hoog bevel uit de Italiaansche wateren en de vestingwordt tot overgave gedwongen. En bij dit alles verloochent Cavour-Pilatus zijn werktuig Garibaldi en wascht voor de oogen van het toeziend Europa, zijn handen in onschuld» Maar nu acht hij het oogenblik aangebro-» kander. Het Fransche legercorps verlaat Ro^ ken tot de beslissende handeling, met zooveel zorg voorbereid. Hij vreest dat de onstuimige, doldriftige Garibaldi, het rukken aan den teugel moede, hem ontsnapt en op hol slaat. Hij voorziet, door het pralend en bandeloos optreden van den Roodhemd, een onbe dwingbare uiting van verontwaardiging onder de volken van Europa, en.... hij werpt het masker af. Onder voorwendsel dat de Paus zijn le gertje, noodzakelijk voor de rust in zijn staten, weigert te ontbinden, draagt hij generaal Cialdini op, aan het hoofd eener Piemontee- sche legermacht, de Pauselijke provincjën binnen te rukken. Napoleon, als om de schande voor het' toelaten van den roof te ontvluchten, viert met kolonialen luister, feest in Algiers, het Fransche wingewest. Lamoricière strijdt met een handvol dap peren voor de rechten van den H. Stoel. De avondzon boven Castelfidardo werpt haar bloedroode stralen op zijn grootsche nederlaag. Het Fransche legercorps blijft wel is waar Rome, de stad der Pausen bezetten en be schermen Pius IX blijft in het bezit zijner hoofdstad, maar Umbrië en de Marken vallen ten offer aan Cavour's gewetenlooze heb zucht. Dan slaat voor hem, den grondlegger van Italië's eenheid, het uur van sterven en de Heer over leven en dood roept hem ten oor deel. De groote acteur is van het tooneel zijner heldenrollen weggevaagd. Tien jaren later en het slotbedrijf van het drama wordt afgespeeld. Galliër en Germaan werpen zich op el- me. De Piemonteezen rukken de stad binnen.! Voor den Vader der Katholieke Christenheid neemt de gevangenschap op het Vaticaanj een aanvang. Het gordijn valtde voetlichten worden! uitgedoofd het drama is gespeeld. We schrijven 1911 en Rome, de hoofd'! stad van het ééne Italië, herdenkt het 50' jarig bestaan van de grondlegging zijnet eenheid, en viert feest. En de Gevangene op het Vaticaan? Hij; regeert vol luister over millioenen en millioe-j nen onderdanen, die met kinderlijken eerbied' en aanhankelijkheid zijn wenschen en gebo' den opvolgen. De harten aller Katholieken kloppen met versnelden liefdeslag, wanneer zij het stralend oog richten op hun aller Vader, Paus Pius X, den Man Gods, die zich tot levenstaak heeii opgelegd, alles in Christus te herstellen. En de luidruchtig feestvierenden in Italië^ de geestverwanten en bewonderaars vaO Camillo Cavour? Zij noodigden Europa's gekroonde hoofc den uit om in hun feestvreugde te komen deelen en de gekroonde hoofden wendde^ verhindering voor en antwoordden „houd ons voor verontschuldigd", en zij kwamen niet. Maar toch, zij werden verblijd met de, komst van één hoogen bezoeker, zij mochten de gelukwenschen in ontvangst nemen van één gekroond hoofd in de rij der Europee- sche vorsten, van een koning, vanZijné Majesteit Peter I van Servië, die enkele jaren te voren een troon bestegen had, aan welks voet het in een bloedstroom badend lijk vatf zijn vermoorden voorganger, den aan Z«j^ geslacht vijandige, lag uitgestrekt»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10