SPAARHE"^ANK ^1 De Rjjwielbelasting. it Niet verder! Aan onze Lezers 3.58 Vrijdag 29 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15826 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Agenda 30 Augustus FEESTEN KONINGINNEDAG. De Wielren wedstrijd. Statuten. Koninginnedag. De Postbestellingen op Koninginne dag. Internationale Zangwedstrijd van „Polyhymnia". Een gevaarlijk boefje. Schietwedstrijden. Onze belastingplaatjes. Vakcursus. De handelsnaam \an het wijnhuis „de Guide Druijf." Familiepapieren en andere belangrijke docu menten kunt U beter in de safe van de Spaar- nebank bewaren dan in Uw schrijfbureau. Safety first! Personeel der Kamer van Koophandel. Zakelijke belasting op het bedrijf. 25-jarig bestaan inuziekvereeniging „Laurens Jansz. Coster". Aanbesteding. Ontheffing Winkelsluiting. Op hol. De „Adoro Te"-fllm te Haarlem. Woningbouwvereeniging „Onze Woning". Het stoppen van sneltreinen te Haarlem. Aanrijding. Zedenmisdrijf. Rijwielen in beslaggenomen K. S. A. De grootte van school lokalen. Antwoord op vragen van mr. Slingenberg. De naderende Speldjesdagen, J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling Bureaux: Nassaulaan 45. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT Advertentiën 35 cents per regei. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat, sing; elke regel meer i5 ct., bi; vooruitbetaling. Een. zóó algemeen ongunstige beoordeeling, als het zoo-juist verschenen voorloopig ver slag der Tweede Kamer over de voorge stelde verhooging van den tabaksaccijns te lezen geeft,, behoort tot de zeldzaamheden Gewoonlijk vindt men in zulke stukken een aantal voor- en tegenstanders aan het woord, die het besproken wetsontwerp bestrijden of verdedigen. Hier echter komt enkel critiek tot uiting en is er niemand, die het voor de regeering opneemt. Behalve Minister Colijn en zijn collega's zullen er echter wel heel weinigen gevonden worden, die zich niet van harte over deze krasse afwijzing verheugen. Maar zelden geeft de Tweede Kamer zó<^ zeer de publieke meening weer, als hier ge schiedt. Wij verstaan het, dat onze minister van financiën alles in het werk stelt, om het ge schokte evenwicht in de staatsfinanciën te herstellen. Wij hebben daarvoor onverdeelde waardeering. En wie de moeilijkheden beseft, aan zulk een zware»taak verbonden, dient zich wel tien maal te bëdenken, eer hij met critiek komt op een algemeen plan van financieel herstel. Tot dat plan behoort ook ie verhooging van den tabaksaccijns. Immers de goed ingelichte „Standaard" heeft dezer dagen gemeld, dat, wanneer de Staten Generaal de ingediende bezuinigingswetten en voorgestelde belastingverhoogingen alle goedkeuren, er een sluitende begrooting voor 1925 te verwachten is. Tot die voorgestelde verhoogingen behoort ook die op den tabaks accijns. 't Is dus riskant om daaraan te raken. Toch begrijpen en billijken wij het aange kondigde verzet van de Tweede Kamer, om dat de wijze, waarop de minister deze belas ting wil verhoogen ons niet te aanvaarden lijkt. Dit blijken ook die leden der volksver tegenwoordiging in te zien, die tot het uiterste met den minister willen meegaan, om een sluitend budget te verkrijgen, en daarom adviseeren te pogen het beoogde be drag uit het zelfde middel op een andere manier dan de voorgestelde te verkrijgen. Het verzet gaat voornamelijk en terecht tegen verhooging der belasting op sigaren. De sigaar is ons nationaal kenmerk: een Hol lander en een sigaar zijn onafscheidelijk. Velen kijken u dan ook verbaasd aan, wan neer gij de sigaar een weeldeartikel durlt noemen. „Ik heb nog liever een boterham minder, wanneer ge mij maar mijn sigaar laat" zeggen zij. 't Is hun tot een levens behoefte geworden. Dat is ook de reden, waarom tot voor kort nooit een minister van financiën met een tabaksbelasting durfde omen; 't is de meest impopulaire, welke men rich in Nederland denken kan. De schatkist- nood heeft er ten slotte toe gedwongen, maar, men heeft er weinig pleizier van be leefd. Het ongelukkige banderollensysteero blijft een gehaat stelsel, dat nooit zal inbur geren. Maar deze nationale weerzin is nog ni* het voornaamste. Ons groote bezwaar tégen de tabaksbelasting is de hinder en de onder mijning van een bij uitstek vaderlandsche industrie in een tijd, dat het algemeen be lang steun, uitbreiding en opvoering der oroductie vordert. Wie zich een weinig op de hoogte heeft gesteld kan weten, dat de Nederlandsche sigarenindustrie de ongunst det tijden welhaast als geen andere tak van nijverheid heeft ondervonden. Allerlei be lemmeringen stonden den uitvoer eerst in den weg en toen deze na den oorlog werden opgeheven kon het buitenland met zijn lage valuta niet meer betalen. Toen kwam de tabaksbelasting juist op een oogenblik, dat de industrie bij de dalende koopkracht in het binnenland de prijzen moest verlagen Daar kon toen niets van komen met het ge volg, dat het verbruik van sigaren ook hier te lande sterk afnam. Voeg daaraan nog toe de moeilijkheden voor groot- en kleinhandel aan het bande- rollesysteem verbonden. Eenige maanden ge leden deelde een als mensch zeer hoogstaand sigarenfabrikant ons ontzettende staaltjes mee over de wijze,waaropdetabaksbelasting ontdoken wordt, moet ontdoken worden, voegde hij er aan toe, willen de fabrieken niet met verlies werken. Hij zelf had aan de verleiding steeds weerstand geboden, was ten slotte bezweken voor een hem aanbe volen middel, waardoor hij met één slag den fiscus voor 700 ontdook. Onder vier oogen heeft hij daarop het geval aan een Inspec teur der belastingen meegedeeld, die moest "toegeven, daartegenover machteloos te staan! Uit een en ander volgt wel,-dat de schroef der belasting op sigaren tot het uiterste is aangedraaid. De Tweede Kamer zegt nu tot den Minister: niet verder! En ze heeft gelijk. Laat zij volhóuden; laat desnoods gepoogd worden om het meerdere, wat de tabaksbe lasting moet opbrengen, te halen uit een grootere verhooging der heffing op rook tabak en sigaretten, zooals sommige leden voorstellen. Maar spaar de sigarenindustrie en den kleinhandel. Zij kunnen geen ver deren aanslag op hun bedrijf meer lijden! Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen. R.K. Parochiale Bibliotheek {Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en an 8 tot half 10 voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk' door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Het gereserveerde gedeelte voor betalen de bezoekers van den wielrenwedstrijd op de Dreef op Maandag 1 September a.s. van 6half 8 uur n.m. is uitsluitend toe gankelijk langs de Paviljoenslaan. De Staatscourant bevat de statuten van de Maatschappij tot exploitatie van Vaste Goederen „Het Resultaat" alhier. i Het bestuur der vereeniging „Koninginne dag" verzoekt ons mede te deelen, dat de leden der vereeniging ujdens de Kinderfees ten vrijen toegang hebben tot de herten kamp op vertoon van diploma. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat in verband met de fees telijkheden ter herdenking van den ge boortedag van H. M. de Koningin op Maan dag 1 September e.k. de navolgende wijzi gingen.in de uitvoering van den postdienst zullen worden aangebracht: De 3de en 4de briefpostbestelling verval len. In Aerdenhout vindt slechts één bestel ling plaats. Te Spaarndam, Schoten, Haarlémmerliede en Schalkwijk wórdt alleen de 1ste bestel ling uitgevoerd De bestelling der pakketpost zal alleen 's morgens plaats vinden. De 3de en 4de buslichting vervallen. Het kantoor zal voor den postdienst te 2 uur worden gesloten. Het gemengd koor „Polyhymnia", direc teur de heer "Willem Hespc bestaat 1 Juni 1925 vijf-en-twintig jaar. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum zal het koor een internationalen zangwed strijd organiseeren voor vrouwen-, ge mengde- en mannen-koren, gedurende de maanden Juni en Juli in de Gemeentelijke Concertzaal. Het algemeen secretariaat is gevestigd Romolenstraat 62 rood. Gisterenmorgen omstreeks kwart voor 9 uur brak, in de Gierstraat hoek Doelstrait het lemoen van een met zakken kalk bela den, vierwieligen wagen, waardoor de wagen het trottoir op stevende en tegen het Pro veniershuis terecht kwam. Er werd weinig of niets beschadigd Om 9 uur d.a.v. rolde eveneens in de Doelstraat een kist van een wagen. Deze kwam tegen de ruit van het perceel Doel- straat 81, welke daartegen niet bestand bleek en dit te kennen gaf door in duizend stuk ken te vallen Gisterenmiddag 1 uur reed een vracht auto van 5% meter lengte wederom op den hoek Gierstraat en Doelstraat, met de be doeling laatstgenoemde straat in te rijden. Door den draai van de auto geraakte de bovenkant vast aan het balcon van de, op dien hoek gelegen tapperij. Nadat men de auto had losgewerkt, kop zij verder drentelen. Het tramverkeer iiad echter 18 minuten vertraging. Er werd niets beschadigd. Op 6, 7 en 8 September e.k. zullen op de banen te Overveen schietwedstrijden plaats hebben van Burgerwachten in de Provincie Noord-Holland. Het eere-comité is gevormd als volgt: 1 Eere-voorzitter Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Eere-leden: Luit.-Gen. b. d. H. C. A. de Block, Inspecteur der Burgerwachten. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-Burgemeester van Haarlem. C. .Maarschalk, Burgemeester van Haar lem. R. G. Rijkens, Burgemeester van Velsen. Jhr. A. Bas Backer, Burg. van Bloemen- daal. Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester van Heemstede. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, waarn. Burgemeester van Schoten. Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, Burgemeester van Beverwijk. W. Nieuwenhuijzen, Burg. van Limmen. Ritmeester W. J. Jeltes, Commandant Cavalerie Paardendepöt. Gehouden worden Korpswedstrijden, Per- soneele wedstrijden .alsmede verschillende andere wedstrijden. Als prijzen zijn o.m. uitgeloofd: voor de Korpswedstrijden een zilveren wisselschild, dat driemaal in het geheel, dan wel twee achtereenvolgende malen gewonnen moet worden, alvorens het schild definitief in het bezit van 't Korps overgaat, als le prijs ve teranen (scherp), (In 1923 werd dit schild voor de le maal gewonnen door de Bur gerwacht Haarlem). Verder een zilveren wisselbeker en een krans. Voorts n<^j verschillende verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles. Voor de personeele wedstrijd is een I fraaie collectie kunstvoorwerpen beschik- baar gesteld. Bij de politie is wederom aangifte ge daan van vermissing van een rijwielplaatje van een fiets, welke stond voor een sla gerij in de Zijlstraat. Door de R.K. en Christ, bonden van Bakkersgezellen, zal in den'koménden winter een cursus worden gegeven in het bakken van groot- klein- en luxebrood. Door een paar firma's zijn welwillend haar bakkerijen disponibel gesteld. Een bekwaam leeraar heeft zich reeds beschik baar gesteld. De cursus zal aanvangen half October en eindigen half Maart; aan het einde van den cursus zal een onderlinge leden om het ledental zoo hoog mogelijk op te voeren, omdat de commissie dan pas zou kunnen do?n, wat ze momenteel »ven- schelijk acht. Een oude hier ter stede gevestigde zaak, sinds 22 Maart 1921 in het Handelsregister te Haarlem ingeschreven onder den han delsnaam: Wijnhuis „de Guide Druif," verzocht den kantonrechter te Breda, zoo lezen wij in „Handelsbel.", dat deze de te Breda gevestigde en aldaar in het Handels register ingeschreven Wijnhandel „de Druif" het verdere gebruik van dezen naam zou ontzeggen of wijziging daarvan zou bevelen De kantonrechter wees dit verzoek af... Hij constateerde, dat de gebezigde namen reeds op zich zelf in meer dan geringe mate van elkaar afwijken. De kantonrech- wedstrijd voor de leerlingen plaats hebben waarvoor eentge prijzen beschikbaar wor den gesteld. De cursus is opengesteld voor leden van beide organisaties. Nadere in lichtingen worden verstrekt door de be sturen van beide organisaties. Met ingang van lb Augustus 1924 is aan mej. M. M Kuiper eervol ontslag verleend als steno-typiste bij de Kamer van Koop handel, alluer en met ingang van 1 Septem ber 1924 is als tijdelijk typiste bij dc Kamer benoemd mej. J. A. M. Nijboer. In een Donderdagavond gehouden ver gadering van hel Comité van Actie tegen de Zakelijke Belasting op het Bedrijf, werd met algemeene stemmen besloten dc actie tegen deze belasting krachtig voort te zetten en geen middel onbeproefd te laten om oe gemeentelijke autoriteiten te overtuigen, dat een zoo naar haar wezen algemeen veroor deelde heffing zoo spoedig mogelijk van de begrooting moet worden afgevoerd. Medegedeeld werd, dat ook het landelijk comité dijigent blijft in zijn actie, die thans, in verband met den zeer moeilijken" toe stand, waarin het bedrijfsleven, ook in onze gemeente verkeert, meer reden hééft dan ooit. Door het Haarlemsch Comité zal in een schrijven aan B. en W. dringend ver zocht worden, de heffing voor het volgend jaar niet op de gemeentebegroting te brengen. De muziekvereniging Laurens Janszoon Coster", directeur de heer J. A. Meng. zal Woensdag 1 October a.s. den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaar werd opgericht. Op den oprichtingsavond zal voor dona teurs, begunstigers en kunstlievende leden een feestconcert met le rangs solisten wor den aangeboden in de Gemeentelijke Con certzaal. Hedenmorgen werd in het bureel van den Rijkswaterstaat aanbesteed het maken van zes ducdalven in de haringhaven te IJmui- den, behoorende tot' de werken tot verbe tering en uitbreiding van de Visschersha- ven aldaar, Raming 9500. Ingekomen waren 8 biljetten. Laagste in schrijver was de fa. G. Schermers tc Nieu- wendijk, Gem. Oudekerk (N.B.) voor 9795 Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij ten aanzien van alle winkels ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen der verordening OP de winkelsluiting in dier voege, dat de win-i kels op 1 September 1924 na. 8 uur n-m. mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Gisterenmorgen omstreeks 8 uur, sloeg een paard, gespannen voor een melkwagen, in het Wijde Geldeloozepad op hol. Op het Plein kwam de wagen in aanraking met een lantaarnpaal en een paal, staande voor een café, aldaar en geraakte hierdoor vast, waardoor de bestuurder het paard kon inhouden. De paal werd beschadigd. De „Adoro Te"-Commissie verzoekt ons mede te deelen, dat de besprekingen om trent het vertoonen van den „Eucharistisch Congres"-film vasten vorm heeft gekregen. Verschillende Onder-commissies zijn gevormd teneinde het vele werk, dat te wachten staat, vlot te kunnen volbrengen. Bijzonder wordt hierbij nog de aandacht er op gevestigd, dat behalve het genot zich weer eens terug te denken in de heerlijke dagen te Amsterdam, j ook de gelegenheid geboden wordt het in nood verkeerendc St. Franciscus Liefdewerk door bezoek aan de film wat steun te geven. Moge ook de sympathie voor dit liefdewerk, dat wel groeit in beschermelingen, maar achteruitgaat in geldelijke kracht, de lezers aansporen tot dadelijken en krachtdadige bijstand. Woensdagavond vergaderde de woning bouwvereeniging „Onze Woning" in haar vereenigingslokaal Pepijnstraat 13, onder voorzitterschap van den heer A. Brakel. Mei algemeene stemmen werd het voorstel van het bestuur tot het aangaan van een hypo thecaire leening goedgekeurd. - Verder werden de plannen voor de op te richten Kinderbuurt-vereeniging nader be sproken. De aanwezigen werden opgewekt om zich als donateur op te geven en hun kinderen als lid in te laten schrijven. Voorts deed het bestuur een ernstig beroep op de ter weef; daarbij op het feit, dat koffiehui zen, restaurants, etc. zich van elkaar ple gen te onderscheiden door de kenmerken de toevoeging van een bijvoegelijk naam woord als b.v. „De Gouden Leeuw" en „De Roode Leeuw" Ook voor zaken als van requestrant en gerequestreerde achtte de kantonrechter dit gebruik van kracht. Ten slotte werd ook op het plaatsverschil Haarlem en Breda gewezen, welk feit de kans op verwarring bij het publiek tot een quantité négligeable maakt. Nog merkte de kantonrechter op, dat waar de wet op het Handelsregister opgave van een han delsnaam voorschrijft, de vrijheid in het kiezen van zoon naain niet meer beperkt moet worden, in verband met de voor schriften der Handelsfia'amwet, dan strikt noodzakelijk is. Op een verzoek van de Kamer van Koop handel van, Haarlem aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen, om meerdere sneltreinen te Haarlem ie laten stoppen, deelt de directie mede, dat zij geen meer dere uitbreiding kan geven aan het aantal der te Haarlem stoppende sneltreinen. Het aantal treinen tusschen Amsterdam en Rotterdam, dat te Haarlem stilhoudt, is volgens de directie zoo beduidend, dat het bezwaar, verbonden aan het doorrijden der in hoofdzaak het internationaal verkeer be dienende treinen, niet overwegend geacht kan worden. Voor het beduidend verkeer tusschen Amsterdam eenerzijds en Den Haag en Rot terdam anderzijds, is het behoud van en kele niet onderweg-stilhoudende treinen ge- wenscht. Gistermorgen stak de 64-jarige E. v. A„ wonende te IJmuiden, plotseling in de Bar- teljorisstraat de straat over, met het gevolg, dat zij door een aankomende wielrijdster werd aangereden en kwam te vallen. Zij kreeg een wondje aan haar mond en is ter plaatse door een lid van de E. H. B. O. ver bonden, waarna zij per atax naar haar, alhier wonende familie is gebracht. Door de recherche is aangehouden en pro ces-verbaal opgemaakt tegen den 45-jarigen timmerman P. R. v. G., wonende te Haar lem, terzake van plegen van het misdrijf ge noemd in het Artikel 239 I Wetboek van Strafrecht. De aangehoudene wordt aan de justitie overgeleverd. Nat. Vereeniging voor Handelsonderwijs. Het bureau van de Kamer van Koophan del stelt voor, aan de Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs een, subsidie voor 1924 te verieenen van 25. Plaatselijke keuze. Het bureau van de Kamer van Koophan del adviseert, geen adres aan de Eerste Ka mer der Staten-Generaal te zenden, inzake het wetsontwerp betreffende Plaatselijke Keuze. Diete Blooker. Onze stadgenoote, mej. Diete Blooker, is dit jaar wederom uitgenoodigd om, ter gelegenheid van Koningin's verjaardag, te zingen op het concert in de groote St. Janskerk te Gouda, Boeten van 3. Vandaag is de wet in zake de rijwiel- belasting practisch in werking getreden. Ge durende de maand Augustus waren nog geen processen-verbaal opgemaakt. Vanaf van daag is echter een scherpe naleving der wet begonnen. Daartoe hebben de belastingamb tenaren zich met de politie in verbinding gesteld. Vanmorgen hebben enkele belas tingambtenaren zich met een politie-agent geposteerd aan de Groote Houtbrug en lede ren fietser, wiens stalen ros niet van een riiwielbelastingplaatje was - voorzien, werd opgepikt en moest mee naar den ontvanger. Daar werd hem beduid, dat hij 3 boete had te betalen, of dat anders zijn rijwiel in beslag genomen werd. Tevens werd de vermaning gegeven, te zorgen, dat het rijwiel ten spoedigste van 'n bclastingplaatje moest worden voorzien. Natuurlijk werd de boete betaald, daar men niet gaarne zijn fiets kwijt was. Men begrijpt wel, dat niet eiken dag de ambtenaren bij de Groote Houtbrug gepos teerd zijn. Vandaag staan zij op dit punt der stad en morgen ergens anders. Nu is het dus ernst geworden en zij, die nog geen plaatje hadden, worden wel aangeraden, er zich zoo spoedig mogelijk van een te voor zien, daar zij anders, buiten de kosten voor het plaatje ook nog de boete hebben te voldoen. Het gaat goed. Er is in verschillende ver- eenigingen malaise, doch in de K. S. A. te Haarlem gaat het goed. Er is in de afge- loopen maanden weer flink gewerkt en verschillende zaken hebben haar beslag ge kregen. Vol frisschen moed wordt het win terseizoen ingeluid. Wat er dan zooal aan hangig is zult u vragen? Lees dan maar eens rustig de volgende berichtjes en u zal zeggen: De K. S. A. is in Haarlem lang niet dood, doch werkt rustig en kalm voort in goede banen. Steun slachtoffers. Pas geleden werd al om in den lande eer. algemeene steunbe weging op touw gezet voor de slachtoffers van de mobilisatie 19141918. Nog velen zijn onvoldoende geholpen. De K.S.A. in Haarlem nam door middel van haar voor zitter ijverig deel aan deze sympathieke zaak. De weldadigheidsavond in het park „Brongebouw" was een succes Volksuniversiteit. Gedurende de zomer maanden hadden velerlei besprekingen plaats, betreffende dit instituut der K. S. A. Een bevoegd bestuur werd samengesteld en een deugdelijk reglement ontworpen. Binnenkort zullen de publicaties van deÜni- versiteit verschijnen Het college van cura toren zal bekend worden gemaakt, alsmede de staf van bekwame docenten. Het pro gramma voor dezen winter zal een ieder verblijden. De opening zal waarschijnlijk in September zijn. Kerkkoren. De bond van kerkkoren werd definitief gesticht. Het was de hartewensch van Mgr. Graaf reeds gedurende vijftig jaar. Het geestelijk bestuur werd reeds ge kozen, bestaande uit den Hoogeerw. hee- Westerwoudt en den Zeereerw. heeren v. d. Wiel en Willenborg Het leeken-bestuur zal spoedig worden gekozen. Indien deze Bond zijn doel met ernst nastreeft, zal men spoedig zijn invloed 'n alle kerken van Haarlem en omgeving kunnen bemerken. Bestuur K. S. A. Geschikte bestuursleden vinden dat is lastig. Menschen met een be zonken oordeel, menschen met een gouden hart, menschen met wat tijd, met wat jeug dig vuur. Geen baantjesjagers. Reeds maan den geleden werd aan de besturen van Vrouwenbond. Hanzt, en Volksbond ge vraagd om medewerking. Het resultaat dier medewerking was pi tc.isch gesproken, niet zoo buitenge-, ooti bister groot. In- tusschen zijn er nu - oldoende candidaten gevonden om het bestuur der K. S. A. weer voldoende aan te vullen. Reeds zijn we in het bezit van een uitmuntend candi- daat, die van Volksbondzijde afkomstig is, ten tweede, een zeer actief vertegen woordiger van „de Hanze"-kant, ten derde een zeer gewaardeerde „man van de Pers". Deze drie heeren hebben de uitnoodiging reeds aanvaard. Met meerdere dames wordt nog onderhandeld Conferentie voor niet-katholieken. In den afgeloopen winter werden een24-tal conferenties gegeven in Haarlem in intie- men kring. Meerdere deelnemers daaraan gingen tot ons H. Geloof over. In het a.s. Najaar, zullen een 4-tal open bare conferenties gehouden worden voor niet-katholieken in één onzer kerken. De eerste avond zal zeer waarschijnlijk zijn Dinsdag 23 September. Vanwege de onkos ten aan het geven dier conferenties verbon den en gelet op den hoogst desolaten toe stand der plaatselijke K. S. A.-geldmidde- len, kunnen deze avonden niet gratis zijn dezen keer. De toegangsprijs voor vier avonden zal een gulden zijn. Een algemeene propagandaclub. Er is ge vraagd, om de bestaande propaganda-club te willen reorganiseeren, met dien verstan de, dat er één algemeene club komt, ver deeld in parochiale afdeelingen. Het be stuur der K. S. A. heeft contact gezocht met het bestuur der politieke prop.-club om de zaak te overwegen. Jaarboekje Roomsch Haarlem. Aan dc voorbereiding wordt ijverig gewerkt. Niet elke vereerliging is even goed bij, blijkt wel. Enkele weten niet wie hun adviseur is, anderen kunnen hun voorzitter niet vinden, bij weer andere weet men het aantal leden niet; sommige schijnen nooit te vergaderen. Wij hopen vast dat het eerste jaarboek je dit jaar nog verschijnen zal. Geen telefoon. Verschillende werkzaam heden worden ten zeerste bemoeilijkt en qlle zeer vertraagd door het gemis van een telefoon op het K. S A.-bureau. Wie geeft ons eens een jaarlijksche bijdrage van 50 of 100 voor een telefoon? Goed werk! R,K. Gemengde Zangvereeniging. Men weet dat de definitieve oprichting van een ferme R.K Gemengde Zangvereeniging al heel wat voeten in de aarde gehad heeft. Zangersmateriaal is lastig te verwerken. Oprichten is tamelijk gemakkelijk maar in standhouden en tot bloei brengen, dat is de kunst. Veel hangt af van den eersten op zet. Wanneer de opzet van een vereeniging niet deugt, niet voldoende doordacht is, dan zit men soms jaren, ze'fs ientallen van ja ren, te knoeien en te tobben om de fouten, die in den beginne zijn gemaakt, weg te werken en te laten uitslijten. We zijn nu bezig met een reglement te ontwerpen, dat naar onze bescheiden mee ning de instandhouding en ontwikkeling van een R.K. Gemengde zangvereeniging moge lijk zal maken. Keulen en Aken zijn even wel niet op één dag gebouwd. Koninginnedag. In verband met de viering van Konin ginnedag zal op 1 September het kantoor der Directe-belastingen te Haarlem ^stad] en het kantoor der buitengemeenten, ge sloten zijn. Personalia. Voor het examen Pitman's stenografie en 'machineschrijven slaagden voor diploma A. de heer J. L. Dinkla en voor diploma Machineschrijven de heeren J. v. d. Berg en P. Kool, allen alhier. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het volgende geant woord op de vragen van den heer Slingen berg, betreffende de grootte van schoollo kalen: De becijfering, aan den voorzitter der Eer ste Kamer toegezonden bij schrijven van 6 dezer, waarbij de ondergeteekende de on juistheid in het licht stelde van mr. Slingen- berg's mededeeling, in de vergadering dier Kamer van 27 Juni, dat volgens hem ver strekte gegevens te Haarlem „geen enkele school ruimte voor meer dan 36 leerlingen per klasse heeft", is slechts voor een gedeel te niet uitsluitend op het 5de, 6de en 10de lid, maar tevens op het 11de lid van art. 17 van het Bouwbesluit 1924 gebaseerd. Ver- Voor de zoo sympathieke vereeniging „Herwonnen Levenskracht" breken eerst daags weer enkele dagen aan, welke voor een groot deel beslissend zullen zijn voor haar verdere werkzaamheden. A.s. Zondag en Zondag 7 September rtoch worden weer een paar z.g.n. Speldjesdagen georganiseerd welke, naar verwacht wordt, veel geld in het laatje zullen brengen. Zondag a.s. mag Schoten haar liefdadigheid toonen en 7 September is Haarlem aan de beurt. Dat er veel geld hard noodig is, wie zal het betwijfelen, wanneer hij weet, dat er 364 zieken op de lijst staan, die er naar snakken, zoo spoedig mogelijk uitgezonden te worden naar een sanatorium, om daar herstel te zoeken voor hun geschokte ge zondheid. Drie honderd vier en zestig! Een ontzet tend groot getal! En toch rhoeten zij aller uitgezonden worden en liefst zoo spoedig mogelijk natuurlijk. De zoozeer gevreesde tuberculose vereischt een spoedige krach tige bestrijding. En deze kan het best toe gepast worden op de reeds aangetasten in een sanatorium. Wie de film „Berg-en- Bosch" gezien heeft, weet, hoe heerlijk ge legen het sanatorium van „Herwonnen Le venskracht" is en hoe uitstekend de verple ging. En wie zou niet gaarne helpen, om de longlijders -te doen opnemen in die zoo bij uitstek gezonde omgeving? Maar door onmiddellijke en krachtige steunverleening doet m^r, meer. Wanneer een vereeniging tot bestrijding der tuber culose toch over ruime geldmiddelen kan beschikken, kan zij niet alleen zich wijden aan de verzorging der zieken, maar zij kan ook meer doen ter voorkoming der „witte pest". Maar waarom zouden we een lange uit eenzetting van het nut en de noodzakelijk heid van een vereeniging als „Herwonnen Levenskracht" geven? Dat is reeds overbe kend. En daarom mag met het volste recht verwacht worden, dat de naderende Zon dagen eens een bijzonder gunstig financieel resultaat opleveren. Dan toch zal zij hare actie krachtiger kunnen ontplooien, een actie, welke aan allen ten goede komt. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Achteruit. OPGAVE VAN» Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen vat. 29 Augustus. Hoogste Barometerstand 764,3 m.M. te München. Laagste Barometerstand 747.4 m.M. tc Thorshaven. Verwachting van. den avond van 29 tol den avond van 30 Augustus: Meest matige, zuideiijke tot zuid-weste lijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk regenbuien, iets I I scheidenc dezer schoollokalen toch kunnen 48 leerlingen bevatten, ook zonder dat de inspecteur er aan te pas komt, maar het is juist, dat voor sommige andere lokalen de ontheffing bedoeld in dat 11de. lid van art. 17, verleend zal moeten worden. Ditzelfde geldt natuurlijk evenzeer ten aanzien van de berekening omtrent andere gemeenten. In hoever het vorenstaande de gevolgtrek king zou wettigen, dat „de Staten-Generaal terzake onvolledig zijn ingelichtis niet dui delijk. De bevoegdheid toch van den inspec teur, vermeld in dat_lle lid van art. 17, om van de in het 5de ,6de en 10de lid voorge schreven als afstanden tijdelijk ontheffing te verieenen, is uiteraard evenzeer een inte greerend deel van het Bouwbesluit als de evengenoemde leden zelf. Niet alleen kan de ondergeteekenden dan ook allerminst toegeven, dat! er een onder scheid zou zijn te maken tusschen „wette lijke bepalingen van het Bouwbesluit en niet-wettelijke voorschriften in dat besluit, en dat hij zijn conclusie uitsluitend had mo gen baseeren op eerstbedoelde bepalingen, maar bovendien acht hij het in dezen tijd van dringend noodzakelijke bezuiniging ban- zelfsprekend, dat de inspecteur, overal waar dit mogelijk blijkt, van zijn bevoegdheid tot het verieenen vaa ontheffing ook metterdaad gebruik maakt. Daar, waar dit eventueel niet zou geschieden, zou de ondergeteekende niet aarzelen den inspecteur te wijzen op art. 172 2de lid, der Lager-onderwijswet 1920, krach tens welke bepaling het toezicht over het lager onderwijs in hef geheele rijk o.a. door de inspecteurs onder 's ministers bevelen jrdt uitgeoefend. Een zoodanige verwijzing is echter tot dusver nKt rroodig geweest en zal, naar hij vertrouwt, ook niet noodig zijn, vermits het rijksschooltoezicht volkomen van de nood zakelijkheid, om beperking op de onderwijs uitgaven te verkrijgen, doordrongen is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1