WBJ j 1 DE SPAARMEBANK NA DE H.A.M.I.T» De slotvergadering. 'Jubileum BURGERLIJKE STAND. De Kamer van Koophandel en de Zakelijke Belasting op het bedrijf. LIJNDEN. Koninginnedag. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. Kind verdronken. ZAANDAM. VERK00PINGEN, VEILINGEN. WARMOND. Koninklijke ideelneming Verordening tegen de onzedelijkheid De motorrijwieldiefstal te Weesp. Een Groenland-Expeditie. De groote Zeppelin. Epidemie in Japan. LEIDEN. LAATSTE NIEUWS. Turksche gezant te Parijs. heden Kil verzoeken U beleefd bij het koopen van uw artikel de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te noemen Wisselkoersen en koersen vaA Bankpapier. Gisterenavond waren in de bestuurskamer van het gemeentelijk Concertgebouw de hoofdcommissie en subcommissies van de Hamit bijeen. Er bestond een groote belang stelling en bijna alle leden waren aanwezig toen de voorzitter, de heer C. ten Boom, de vergadering opende met de volgende rede: Dames en Heren! Ik open deze vergadering met voor het eerst in gebruik te nemen den voorzitters hamer, aan den Middenstandsraad voor Haarlem en Omliggende Gemeenten aange boden door de Ver. „Onderling Belang, afd. Haarlem en O. van den Ned Bond van Kof fiehuis-, Restauranthouders en Slijters. (Ap plaus). Reeds meermalen heeft men mij gevraagd in de laatste maanden: „Zullen wij nog de in uitzicht gestelde slotvergadering hebben o! niet?" Ik moet erlijk bekennen, dat het oorspron kelijk ons plan was, deze bijeenkomst eerd_er te houden. Doch de finantieele commissie, die voor en gedurende de Hamit reeds han den vol werk had, moest niet alleen het zeer zwaar en veelomvattende werk doen aan de (cheele Rekening en Verantwoording in el kaar te zetten, doch werd ook in het af werken tegen gehouden, omdat verschillen de rekeningen niet vroeg genoeg ingeleverd werden. Doch, nu zijn we er! De drie maanden, welke bijna al weer verloopen zijn, sinds wij De Hamit beëindig den, hebben hetgeen we toen beleefden, al weer iets vager gemaakt in onze voorstel ling, na eenigen tijd zal alles vergeten zijn en de overblijfselen alleen nog gevonden worden in het archief, dat onze ijverige en nauwkeurige secretaris van deze zaak heeft aangelegd. Volgens de wijsgeeren van onzen tijd mo gen wij niet meer zeggen: dat iets bestaat maar alleen, dat iets gebeurt. De betrek kelijkheid van alle aardsche zaken mogen wi) dus hier ook wel erkennen. „Panta rei" zeiden reeds de Ouden. Alles vloeit. De geheele wereld, al hare heerlijk heid en wij met haar, gaan voorbij. Wij willen vanavond echter nog eens met ingenomenheid enkele dingen van De Hamit in ons geheugen terugroepen. Want het was een prettige tijd en ook ongetwijfeld van groote beteekenis voor onzen geheelen Mid denstand. Het weer was gunstig, de stemming onder de inwoners onzer goede stad was dit niet minder en het finantieel eindresultaat, al was dit niet zóó schitterend als wij hadden ver wacht, was toch bevredigend, en het geheel heeft een indruk achtergelaten, die ïn meer dan één opzicht goede gevolgen kan hebben. Het begin was reeds veelbelovend. Op 9 October van het vorige jaar werd de Midden- standsraad voor Haarlem en Omliggende ge meenten opgericht. De Haarlemsche Handels vereniging, de R. K. en ook de Chr. Mid- denstandsvereenigingen, die, tot dien tijd, ai was dit niet in vijandschap, toch afzonderlijk arbeidden, vereenigden zich om, waar dit mogelijk was, gezamenlijk de belangen van den geheelen Middenstand te behartigen. Op 27 December van dat jaar werd de hoofdcommissie gevormd, die het plan, om een Middenstandstentoonstelling te houden, ter hand nam. Onder de eerste werkzaamheden behoorde te zorgen voor de finantieele basis.. De ge meente Haarlem, de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken, de gemeente Bloemendaal en de drie Middenstandsvereenigingen vormden te za- men een Waarborgfonds van vijfduizend gul den. Der beide genoemde gemeenten en der Kamer van Koophandel en Fabrieken bren gen wij op deze onze laatste bijeenkomst gaarne nog eens hulde voor den belangrijken steun, dien zij ons daarbij boden. De vooraanstaanden, de hooggeplaatsten, de mannen van gezag en invloed, zij stelden zich beschikbaar deel te nemen aan het Eere-comité, De vereerende en prettige brieven, die wij van sommigen hunner ontvingen, op de des betreffende vragen, maakten, dat wij met blijden moed het belangrijke werk met des te meer vreugde aanvaardden. Onder hen, die ons grooten steun boden, moet vooral ge noemd en geroemd worden de Voorzitter van dit Eerecomité, de heer C. Maarschalk, onze Burgameester. (Applaus). Ik heb bij vorige gelegenheden reeds al de Commissies, dié ons ter zijde stonden, afzon derlijk bedankt en kan Git dus niet opnieuw 'doen. Toch kan ik bij een Eindvergadering als vdeze is, daarvan niet geheel zwijgen. Door het vele werk te verdeelen over zóóveel Commissieleden is het ons moglijk geweest alles eerlijk en met orde uit voeren. Ik kan met nalaten u allen,' dames en heeren, een woord van lof te brengen voor de eensgezindheid, die onder u heeft geheerscht. Onze hoofdcommissie acht het een van de ge lukkigste maatregelen, die zijn nam, dat zij u voor dien arbeid hegft uitgenoodigd. Dat onder zooveel menschen van verschillende godsdienstige en politieke richting, karakter, ,?.f n' enz' zooveel samenwerking moge lijk is, waar het de belangen van den Mid denstand geldt, is een verheugend feit, dat moed geeft voor de toekomst. Als later de Hamitmarsch, die de heer Koppen ons bezorgde, weer eens gespeeld of gezongen wordt, zullen die klanken ons weer te voorschijn roepen de gezellige en prettige dagen van Mei/Juni 1924, toen Gij, Dames en Heeren, in volle actie waart. Zeer aangenaam is de gedachte, dat er zóóveel deelnemers aan de tentoonstelling geweest zijn, die op De Hamit goede zaken gedaan hebften. Als alles goed geslaagd was en zij er verliezen door hadden geleden, zou dit zeer zeker onze vreugde hebben ver gald. Een van de dingen, die ten slotte tot de schoonste behooren. mag zeker we! genoemd worden: de Huisvlijttentoonstelling. Deze heeft voorzeker ook bijgedragen om het geheel te doen slagen, maar het mooie ervan is, dat wij, Middenstanders, deze On- aerafdeeling der Hamit hebben georgani seerd, niet uit berekening en ook niet om onze eigen belangen te dienen. Als wij, leden der verschillende Midden standsvereenigingen, de belangen van onzen Stand behartigen, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat wij in stofvergoding en eigenliefde vervallen. De Huisvlijttentoon stelling was daar een voorbehoedmiddel tegen en werd niet gehouden in het bijzon der belang van ons alleen, maar van alle lagen der Maatschappij. Men klaagt over werkschuwheid en lui heid. Daar waren echter verschillende be wijzen van energie en vlijt in rijken over-" vloed aanwezig. Het welvaren en het zedelijk welzijn van ons geheele volk moet ten slotte het eind doel zijn van onze Vereenigingen en van ons afzonderlijk. Doch, al houden wij ook het algemeen welzijn ook in hot oog, onze taak is het hier toch in de eerste plaats over De Hamit als Middenstandsdemonstratie te spreken. Laat mij hierbij nog eens duidelijk mogen in het licht stellen, dat de vrij gunstige re sultaten, die wij op financiëel gebied be- reiktén, voor onze Hoofdcommissie van groote waarde zijn. Als we hooren, dat de Reclatentoonstelling een schade heeft opge leverd van 40 mille, dat er zeer vele andere Tentoonstellingen zooveel verliezen hebben opgeleverd, dat de Garantiekapitalen soms onvoldoende bleken te zijn, dan zijn dit redenen om ons te verheugen, dat wij be hooren tot hen, die er zonder kleerscheuren zijn afgekomen. Dat is te danken geweest aan uw aller krachtdadige en onvermoeide medewerking. Wij voor ons hebben van den beginne af tot voorzichtigheid op financiëel gebied aangemaand en erop gewezen, dat tegenover een vrij groot bedrag aan inkoms ten een vreesaanjagend bedrag aan uitgaven komt te staan, waardoor het batig saldo in een verrassend kleine verhouding staat. Bij een Onderneming als deze treden altijd verraderlijke onvoorziene uitgaven ineens naar voren, die het batig saldo, waar wij reeds vast op rekenden, bedreigen. De Hoofdcommissie, die ten slotte de eenige verantwoordelijke was voor de Finan- .ciën, heeft dus dikwijls moeten remmen, en als een of meer van de onzen in uwe ver gaderingen tegenwoordig waren, was dit zeer zeker ook om u zoo noodig behulpzaam te zijn en de noodige inlichtingen te verschaf fen, maar ook om uwe besluiten te kunnen toetsen aan de financiëele draagkracht der Onderneming. Wij willen het wel onomwonden uitspre ken: „Als wij aan het einde van ons tobben en zwoegen in onze Vereenigingen waren teruggekeerd met de Jobstijding, dat er zoo en zooveel moest worden bijgepast, dan zou er ongetwijfeld zeer scherp critiek over ons doen en laten uitgeoefend zijn geworden. Bovendien hadden wij dan den indruk bij onze medeburgers gewekt, dat wij als koop lieden en organisatoren geen waardeering verdienden. De stuurlui aan wal, die geen hand uitsta ken, terwijl wij met al onze macht aan het werk waren, zouden zeer zeker ons hebben uitgelachen. Bovendien zou dit aan onze Middenstandsvereenigingen, die in dezen tijd veel moeiten te overwinnen hebben, groot nadeel hebben toegebracht. Doch, zooals ik reeds zeide, wij zijn er en wij zijn er goed door gekomen. Het grootste voordeel, wat De Hamit ons bracht, ligt bovendien niet direct op financiëel, maar op moreel gebied. Wij, Middenstanders, hebben getoond, dat het een legende was, dat Haarlem zoo duur 5= sn men hier geen voldoende keuze kan vinden. Het bewijs is op De Hamit geleverd, dat onze Handel en Nijverheid geen mededinging van buitenaf behoeft te vreezen, dat wij ook, wat hoedanigheid en smaak betreft, met an dere steden ons durven meten en dat wij, ils kooplui, niet ingeslapen, maar flink op onzen post zijn en ons vak en onzen handel beheerschen. Getoond is, dat er in u nog leven en pit gevonden wordt en de ongunstige tijd en de verminderde welvaart u niet naar den doof pot deedt verhuizen. Er is nog een ander moreel voordeel aan deze Hamit verbonden, dat ik met ingenomenheid in herinnering breng. Ik heb zooeven reeds iets gezegd over de verantwoordelijkheid, die wij zeer zeker mede te dragen hebben voor ons geheele volk. Er wordt vaak geklaagd over gebrek aan levensernst en wat dies meer zij. Zonder kermispret en losbandigheid meenen som mige menschen, dat men geen feest kan vieren en geen onderneming als een Mid denstandstentoonstelling kan slagen. Verleden jaar hebben wij het zilveren jubileum der Regeering van onze geëerbiedig de Koningin gevierd en dit jaar hebben wij onze Hamit gehouden. Op beide feesten is getoond, dat men vroolijk kan zijn, zonder de toevlucht te ne men tot hetgeen minder goed of edel is en dat zij, die een ernstiger wereld- of levens beschouwing koesteren, zich niet afzijdig behoeven te houden van dergelijke feesten, als zij goed georganiseerd worden. In .den aanhef van mijn toespraak zeide ik reedsmet een enkel woord, dat de finan- cieele commissie gereed gekomen was met haar werk. De hoofdcommissie zal deze re kening en verantwoording in ontvangst ne men en deze indienen bij haar lastgever, de Middenstandsraad voor Haarlem en haar omliggende gemeenten. Daar gij, dames en heeren, zóóveel toe wijding hebt aan den dag gelegd meent de hoofdcommissie, dat het u zeker wel aange naam zal zijn daarvan een en ander te ver nemen, en hebben wij den hper J. A. B. Fibbe uitgenoodigd ons daarvan een en an der mede te deelen. De heer Fibbe zegt, dat het hem aange naam is- als voorzitter der financieele com missie een overzicht te mogen geven van de baten en de uitgaven der Hamit. Men moet er, aldus spr,, echter nog geen verant woording in zien. Deze vergadering is reeds zoo lang opgehouden door het slechte bin nenkomen der rekeningen en ook nu heeft men die nog niet allemaal binnen. Echter zullen de komende veranderingen toch niet meer van verstrekkende beteekenis zijn. Aan degenen die zich reeds een getal in het hoofd hebben gezet, wanneer ze het drukke bezoek zagen, moet spr. een zekere teleurstelling bezprgen. Doch als men daar tegenover stelt de enorme verliezen die op andere dergelijke ondernemingen worden geleden, dan slaat de Hamit met haar batig saldo nog een schitterend figuur. Spr. doet daarop voorlezing van de talrij ke cijfers en geeft als eindresutaat: de in komsten 24.583.51, de uitgaven ƒ20,784.51 en het batig saldo 3.798.86. De heer Fibbe hoopt dat steeds dezelfde samenwerking zal blijven bestaan met de zelfde schitterende resultaten. De voorzitter antwoordt hierop als volgt: „Ik bedank den heer J. A. B. Fibbe, den Voorzitter en der geheele Commissie van Financiën, zeer voor de groote zorg en nauwkeurigheid, waarmede zij onze gelden hebben beheerd en verzorgd. Ik heb reeds gezegd van hoe groot belang het was, dat wij ook op financiëel gebied een goeden in druk maakten. Welnu, daaraan hebt gij, mijne heeren, en U, mijnheer Fibbe, een bijzonder groot aandeel gehad. Namens de Hoofdcommissie, namens den Haarlemschen Middenstandsraad breng ik U nog eens hulde voor de uitnemende ma nier, waarop Gij U van Uw taak hebt ge kweten. Wij danken U daarvoor hartelijk. Hierna werd een kleine pauze gehouden, die ongeveer tien minuten duurde. De voorzitter heropende daarop de ver gadering: Een van de redenen, waarom ik met ver langen naar dezen sluitingsavond heb uit gezien is, omdat mij het voorrecht ten deel valt alle Leden der Commissies een bijzender aandenken aan te bieden aan De Hamit. Al de leden der Commissies, zeide ik. Voor één enkele, daarvoor moet ik een uitzondering maken en ik begin maar met hem het eerst toe te spreken, Het geldt U, onzen Secretaris, Mijnheer van Tetering! Al de leden der afzonderlijke commissies en die van de Hoofdcommissie hebben, de een meer nog dan de ander, hulde verdiend voor het welslagen onzer onderneming. Doch gij gaat die allen te boven De Hoofdcommissie heeft U vroeger reeds gehuldigd in intiemen kring als gastheer, die in Uw Oud-Hollandsche Kamer ons steeds gulhartig ontving, doch wij konden in dien kleinen kring toen niet tot uitvoe ring brengen, wat wij nu wenschen te doen, namelijk U te huldigen als secreta ris van de Hamit. U had alreeds in vroeger jaren op klei ner schaal twee malen een dergelijke Ten toonstelling helpen organiseeren en waar dus op, dit gebied een man van ervaring. Bovendien Uw vroegere loopbaan als Pers man had U op dit gebied geoefend. U waat dus toegerust met allerlei gaven en talenten, die bijzonder groote waarde hadden voor onze Middenstandsdemonstra tie. Doch de manier, waarop Gjj die gaven en krachten hebt uitgeoefend, te schilde ren, dat is boven mijn kracht verheven. U hebt gewerkt dag en nacht met de idee: „De Hamit moet en zal slagen." Dat 's nachts werken heeft mij wel eens ertoe gebracht om de vrees te uiten: „als dat maar goed afloopt Het v/as te veel soms U hebt er alles voor over gehad, U hebt, wat de Fransche spreekwijze zegt: „Payé de Votre Personne". Daarbij waart U een grondwettelijke secretaris. Als wij bestuursvergadering had den (en dat gebeude nog al dikwijls) en wij allen öp heete kolen stonden om te ve- trekken, hadt Gij altijd nog een groote hoeveelheid onderwerpen, waarover de vergadering een besluit moest nemen. Wij hebben dikwijls gezegd: „Zoek dat zefl maar uit" maar Gij Vildet altijd en altijd weer, dat wij er kennis van namen. XI waart secretaris, maar als een echte Pen- nigmeester, hebt Ge bovendien steeds ge waarschuwd voor het gevaar teveel uit te geven en hebt zelf de goedkoopste wegen bewandeld, soms wel in Uw eigen nadeel. Ik zou nog wel meer kunnen noemen, doch wil nu alleen maar op doen volgen, dat wij allen zonder onderscheid u dankbaar zijn voor het vele werk, dat u op zulk een uitnemen de wijze voor ons hebt gedaan. Uw Zuidelijke manieren waren wel eens oorzaak, dat wij u niet bij konden houden of, dat wij vonden, dat u te hard van stapel reedt, maar hoe dit alles ook móge zijn, wij zijn er allen over eens, dat u toekomt een bijzonder blijk van onze hulde. Wij hebben daarom aan den heer G. A. Luitingh opgedragen een oorkonde te tee kenen, waarop het volgende te lezen staat: Oorkonde. Aan den Heer P. J. M. van Tetering, Algemeen Secretaris der Hoofdcommissie van Uitvoering van de Haarlemsche Mid denstandstentoonstelling, genaamd „De Hamit", voor Haarlem en Omstreken, ais loffelijke erkenning voor zijn organisatori sche talenten en groote toewijding bij de zoo schitterend geslaagde Middenstandsde monstratie MeiJuni 1924. Deze Oirkonde is geteekend geworden door al de leden van de Hoofdcommissie, Dinsdag 2 September a.s. hoopt de heer J. J. Weber, Koningstraat 10, het 25-jarig bestaan van zijn zaak te herdenken. Dé firma is steeds in het zelfde pand ge vestigd geweest Geboren: 26 Aug.: z. v. G. E. v. Zadelhoff- Been 28 Aug z. v. C. M. Neumann Welcker d. v. M. C. KlaverBouwer z, v, G. BalkeGertenbach z. v, R. Hopmande Jong. Overleden: 27 Aug. W. T. H. Kalden- bachKnegten 81 j. Jansstraat 28 Aug. S. M. E. SmitLafeber, 82 j. Zonnesteeg H., 8 j. z. v. N. Zuidam, Scheepmakersdijk M. L. Poestkoke, 85 j. Nieuwe Gracht, De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken stelt voor, een schrijven te zenden aan B. en W. van Haar- I m, waarin zij verzoekt de reeds vroeger door haar aangevoerde bezwaren tegen de zakelijke belasting op het bedrijf nogmaals in overweging te willen nemen, teneinde bij het samenstellen der begrooting voQr het komende dienstjaar daarmede rekening te kunnen houden, en te willen bevorderen, dat deze belasting afgeschaft wordt. Ofschoon de Kamer gaarne erkent, dat de in art. 6 eenigen tijd geleden aangebrachte wijziging een verbetering is, meent zij te moeten blijven aandringen op algeheele af schaffing van deze zakelijke belasting op het bedrijf. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kerkmeester: door de Dagelijksche Bestdren van al de j den [,eer Stokman, in plaats van wijlen andere Commissies en de beide jury s. Mijn- de„ heer j_ j. Stokman, heer Van Tetering, ik hoop ten zeerste.dat het ontvangen van deze oirkonde u aan genaam is. Ik, die het meest met u heb moeten samenwerken, verheug er mij bij zonder in u dit algemeen gegunde blijk van hoogachting en dankbaarheid te mogen aan bieden. De secretaris, de heer van Tetering, zeg de eenige woorden van oprechten dank, waarna wederom de heer C. ten Boom het woord nam. Ook aan al de leden der verschillende commissies bied ik bij dezen als aandenken aan, een oirkonde, veel gelijkend op die, welke aan de winners der medailles is uit gereikt geworden. Ik ben daartoe in staat gesteld door den arbeid van den heer M. A. Jacobson, de voorzitter der Commissie van Ontvangst. Hij heeft niet alleen in die kwaliteit ons bijzonder groote diensten bewezen, doch aan hem is het ongetwijfeld te danken, dat wij bij de hooge Gasten, die met ons aan zaten bij den maaltijd, een voornamen in- durk gemaakt hebben door het keurige drukwerk, dat hij gratis voor ons daarbij aanbood. Een voornamen indruk hebben wij daar door gemaakt, maar niet minder hij. Hij heeft getoond, dat er in Haarlem, dat de bakermat was van zooveel beroemde druk kers, die kunst nog niet volleerd is. Die oirkonde, voor een groot gedeelte ge lijkend op die voor de medailles, heeft hij nu eenigszins gewijzigd. De tekst, die daarop is gedrukt, is niet door mij opgesteld. Ik verzoek u met na druk daarvan kennis te nemen. Ik had He- ver gezien, dat mijn mede-commissieleden, of minstens de secretaris deze oirkondeh had onderteekend. U kunt in uw gedach ten dit er voor houden, dat de Algemeene Voorzitter u deze' oirkonde aanbiedt in naam van de geheele Hoofdcommissie. De oirkonde behelst, behalve het beken, de kleurige bovengedeelte den volgenden tekst: De Algemeene Voorziter betuigt aan.... (Uw naam, geteekend door den heer G. A. Luitinghjenmet deze blijvende Herin neringsplaat zijn hartelijksten dank voor de gewaardeerde medewerking als Lid der Ju ry, Hoofd- of een der andere Commissies, waardoor de Middenstandsemonstratie voor Haarlem en omliggende Gemeenten zoo schiterend motcht siagen. (w.g.) C. TEN BOOM, Voorziter van den Middenstandsraad voor Haarlem en Omliggende Ge meenten. Ik hoop ten zeerste, Dames en Heeren, dat het u ook aangenaam zal zijn dezb Herinneringsplaat te ontvangen en dat zij nog jaren een prettige gedachte aan De Hamit zal levendig houden. Hierna was er gelegenheid om eenige woorden te zeggen of vragen te stellen. De heer Bilderdijk maakte hiervan het eerste gebruik, door als voorzitter der Commissie voor de Concerten aan de Vergadering mee te deelen, dat hem een schrijven van de Muziekvereeniging /Crescendo" is ter hand gesteld, waarin, bij een eventueel batig sal do, werd gevraagd om een bijdrage voor de vereenigingskas. De heer Bilderbeek, eere voorzitter van „Crescendo", zegt,» dat hij zich niets herinnert van een belofte tot een eventueele extra bijdrage, waarop het be stuur zich beroept. Spr. adviseert dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Aan den anderen kant wil spr. toch ook „Crescendo" aanbevelen als de aangeezen muziekvereeniging voor Haarlem, die reeds zooveel nationale en andere feesten in deze stad opluisterde en die ongetwijfeld de medewerking der middenstanders verient. Achtereenvolgens voeren daarna de voor zitters der onderscheidene commissies het woord. Zij dankten voor de prettige samen werking en zegden toe, dat zij in hunne commissies bij een volgende gelegenheid gaarne bereid zijn hun taak weer naar best vermogen waar te nemen. De heer Jacobson maakte van de ge legenheid gebruik, om den voorzitter te be danken voor de stuwkracht, die hij is ge weest voor de Hamit. De heer C. ten Boom zegt nogmaals allen dank. Al de commissies, aldus spr., hebben thans het werk voor den Middenstand als zoodanig beëindigd. De heeren van de Perscommissie Hebben daarin, zooals ik vroeger reeds in herinne ring bracht, koninklijke diensten gedaan. Zij blijven echter buiten die Commissie toch de menschen, die het publiek bearbei den en ons buitengewoon kunnen helpen. Aan het voortduren van uwen zeer ge- waardeerden steun, mijne heeren, is voor ons veel gelegen. Wij bevelen ons bij voortduring aan in de hooge bescherming van u, die den naam van de Koningin der Aarde zoo terecht draagt. (Slot volgt. (Ongecorrigeerd.) Verschenen is het verslag van „Koningin nedag" bevattende het verloop der feeste lijkheden op Maandag 1 September a.s. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende an nonce. As gebroken. Donderdagmiddag brak op den Tetterodeweg van een Ford auto de achteras. Gelukkig had de auto een matig gangetje, zoodat het zonder ongeluk ken afliep. Een ander gelukje was, dat 't ge beurde, vlak voor de werkplaats van den heer van Maren. De redder in den nood was dus dicht bij. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: Garage Backhuijs, Zeeweg, een vulpotlood, G. Rutte, Jan Gijzenvaart Sant poort, een gladde gouden ring. J. de Bie, Jan Gijzenvaart 198 A. Santpoort, een tan getje. J. v. d, Bosch, Schroeder v. d. Kolk- weg 20 Bloemendaal, een gouden oorbel. E. Stoel, Bloemeridaalscheweg 167 Bloemen- daalscheweg 167 Bloemendaal, een draad- spaakwiel van een auto met band. Van Lierop, Korte Kleverlaan 44 Bloemendaal, een zilveren manchetknoop. De Vries, Zuider- tuindorplaan 34 Overveen, een rol perka mentpapier. H. Kok, Van Ouds het Raad huis te Overveen, een stukje gouden hor logeketting. J. Mulders, Zomervaart 14 Haarlem, twee riemen. Aan den politiepost Noordzeestrand, nummerplaat G. 12471. Een slinger van een zonnescherm. Aan het bureau van politie te Overveen, een hondenriem, twee mantelceintuurs, een vulpen, een huis sleutel, een zakdoek, waarin twee dubbeltjes, een lorgnet, een huissleutel. De regenval. Niet alleen de landbouw wordt door de vele regens leelijk gehandi capt, maar ook het werk aan de Korte Kle- yerlaan. Daar ligt het straatwerk al gerui- men tijd zoo goed ais stil, want het asphalt- achtig tecrproduct of het teerachtig-asphalt- product, waarmee men onze wegen bewerkt, vereischt droog weer. Gisteren scheen het, of het mildere noor denwindje een handje zou helpen. Dus: wer den de teerwagentjes eens flink opgestookt. Maar toen vloog een der karretjes in brand. Gelukkig wist men, door afdekken met dek sel en zand, den brand te stuiten. Personalia. De heer C. W. Meerdink, tuinbaas op Buitentwist, en bestuurslid-bi bliothecaris van de afd. Bloemendaal van de Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, is aan gesteld als tuinbaas op een buiten bij Wolf- heze. Concert Bloemend. Gem. Koor. Boven genoemd koor, onder leiding van den heer Hoogerwerf zal Maandagavond van 78 uur in het Bosch bij den kom van Saxenburg, het volgende programma uitvoeren: 1. Wilhel mus; 2. Bede voor het Vaderland; 3. Wilt heden nu treden; 4, Cantecleer; 5. Ave Ma ria; 6. Abendbild; 7. Een liedje van de zee; 8, Gelukkig vaderland. Voor bijzonderheden wordt naar het pro- grama verwezen. Prijzen geëtaleerd. Belangstellenden verwijzen we naar de étalage van de firma Gebr. Beekman, in welke étalage de ver schillende prijzen zijn uitgestald, door in woners van Bloemendaal geschonken voor de wedstrijden op Maandag a.s. Ook in de étalage van den heer Boskamp te Overveen zijn verschillende prijzen te zien. Belangstelling van de jeugd. Het feest terrein bij Zomerzorg is thans in bewerking. Natuurlijk onder groote belangstelling van de jeugd, die nog vacantie heeft. Maar 't blijft niet bij belangstellend toeschouwen, zoo noodig worden ook de handen uit de rftouw gestoken. Voor den draaimolen blijkt nu al een groote voorliefde te bestaan. Van een ontvluchte. Gistermiddag trok de Willemstraat op een gegeven oogenblik een groote belangstelling, in het Sijzonder van de jeugd. De heer v. D. Houdt er n.l. een aapje op na. Dit diertje, zeker aan gelokt door het mooie weder en zijn liefde voor de vrije natuur, had zich weten los te maken en was op stap gegaan. Tot schrik der omwonenden rende het ëenige perceelen in en uit, om ten slotte in de bakkerij van den heer Sch. onder de aschput terecht te komen. Kort was zijn vrijheidsvreugde, want een zoon van den heer van D, haalde het op en bracht het onder groote hilariteit der jeugd weder naar zijn woning. Tramwagen ontspoord. Gistermorgen ontspoorde aan de halte Zandvoort de laat ste wagen van de tram, die om 9.53 ver trekt. Door afkoppeling van den wagen ont stond geen noemenswaardige vertraging, ook niet in den daaropvolgenden dienst. Ontbo den personeel bracht den wagen weer spoe dig in t spoor. Het aantal badgasten. Dat in Zandvoort dit jaar meer personen verblijf hielden dan verleden jaar, kan blijken uit het feit, dat op 26 Augustusaanwezig waren 6270, thans op gelijken datum 7152 badgasten. Het al geheel totaal bedroeg vorig jaar 10498, thans 12488. Door het slechte weer der laatste weken vertrokken zeer velen binnentijds, en kwamen er sporadisch anderen. Toch is er nog wel aanvraag, vooral van Dultsche zijde, voor de maand September. Burg. Stand, Geboren: Jacoba en Ma- rijtje, drs. van W. van der Mye en J. Hoo- gendijk. Nelly, d, van A. M. L. Lode- weges en G. Smits. Sophia Maria Susanna, d. van F. B. Pool en A. Duiveriboden. Overleden: H, Koper, 80 j. A, L. Sou- get,. 46 L Woensdagmiddag werd het 2-jarig *r>ontje van N. v. d. L„ wonende Raadhuisstraat, alhier, vermist. Het vermoeden bestond, dat het kind on opgemerkt in de achter de Raadhuisstraat gelegen Zandvaart was gevallen. Door de politie werd -gedregd en het jon gentje spoedig boven water gebracht. Door de leden van de Reddingsbrigade werd onmiddellijk getracht de levensgeesten op te wekken, onder toezicht van den spoe dig ter plaatse verschenen Dr. Hubcr, Het mocht echter niet gelukken en de dood werd geconstateerd. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: Mevr. Hemans, Bosch- en Vaart- straat 9, een bruine handschoen; Thörig, Eindenhoutstraat 75, een beenen halsketting; C. Huykman, 54G, een kinderportemonnaie met inhoud; A. J, Tit, Wilhelminaplein 5, een koralen halsketting; Kres, Raadhuisplein 42, een rozenkrans; A. Broertjes, Eikenlaan 6, een tabakspijp; Geluk, Lindenlaan 21, een nummerplaat van een auto; Jansen, Blee- kersvaartweg 47, een kinderschoentje; Bu reau van Politie, Raadhuisstraat, een para- pluie. Statuten. De Staatscourant bevat de statuten van de Handelsmaatschappij tot voortzetting der zaken van de firma Gebr. Ero, voorheen S. Kaan, alhier. Ouders opgepast. Door de politie is aan gehouden zekere J„ wegens het plegen van niet te noemen handelingen met een minder jarig meisje. J. is gevankelijk naar Haarlem overgebracht. Een goede maatregel. Het bestuur der voetbalvereeniging Z. F. C. besloot, dat voor het opgeven van een adspirantlid, noodig zijn de volgende formaliteiten: le. Hij zal een verklaring moeten overleg gen van zijn ouders, dat hij voetballen mag en ten 2de zal getracht worden ook een ver klaring te krijgen van een geneesheer, dat deze sport voor hem niet nadeelig is. Wij hoopen dat meerdere vereenigingen dezen goeden maatregel zullen navolgen. Processie. Woensdag is alhier de jaar- lijksche processie naar Heilo gehouden. Er waren 130'bedevaartgangers. Was het weer in den morgen niet bepaald schitterend1, in den namiddag klaarde het op, zoodat de groote proeëssie ongestoord kon plaats vin den. Kermis. De R.-K. Tooneelvereeniging „Vriendenkring", zal tijdens de kermis, gedu- durende 3 avonden een tooneelvoorstelling geven in den R.-K, Volksbond. Opgevoerd zal worden „Jim de Schrijver", tooneelspel in 4 bedrijven. De opvoeringen zullen plaats hebben Zon dag 31 Aug., Vrijdag 5 Sept. en Zondag 7 September. Te Water. Toen mej. Tr. de W, zich op de fiets naar Heilo begaf om zich daar bij de Zaandamsche processie aan te sluiten, geraakte zij even buiten Krommenie door uitwijken voor een auto te water. Spoedig werd ze op het droge gehaald, zoodat ze er met den schrik en een nat pak afkwam. Van het verder deelnemen aan de processie kwam natuurlijk niet. De Credo-film. Gedurende de kermis zal in het Apollo Theater gëgeven worden de film „Credo." te Lisse, op 28 Augustus, onder Directie van Holland's Bloembollenhuis. Aanvoer pl.m, 4000 manden. Kooplust mid delmatig. E.V.T. Artus 2.80; idem Brillant Star 6.80; idem Cram, Brillant 2.80; idem Gele Prins 4.46; idem Keizerskroon 6.86; idem La Belle Alliance 4.20; idem Mon Trèsor 5.20; idem Proserpine 8.30; idem Prins v. Oostenrijk 4,30; idem Rose Gris delin 3.70; idem Scarlet Due 3.70 Idem Verm, Brillant 6.90; idem Witte Due Max f 2.30. D. F. Cour d'Or 4.50; idem La Can- deur 4.10; idenf Le Matador 3.60; idem Murillo 2.60; idem Theeroos 4.50. Dw. Bartigon 5.50; idem Harry Veitch 4.70; idem La Tulipe Noire 3.60; idem Mr. Fame Sanders 2.30; idem Pride of Haarlem 4.50; idem Wrn. Copland 2.80; idem Luhi 7.90. E. N. Emperor 8.20; idem Golden Spur 7.idem Glory of Leiden 3.60; idem Poëticus Ornatus 8.idem Sir Watkin 5.20. D. N. Von Sion 5.20. Alles eerste soort, per 100 stuks. Gisteren werden van den werkman H. Oskam bij de machinale houtbewerking in de fabriek „Padox", alhier, door een ma chine vier vingers van de hand gesneden. Op de fabriek werd 'n noodverband gelegd, waarna voor verdere geneeskundige behan deling de ongelukkige naar het Ziekenhuis te Leiden werd getransporteerd. I RAALTE, 29 Aug. De burgemeester va» Raalte heeft van baron Van Geen, den se cretaris der Koningin, het volgende telegram ontvangen: H, M. de Koningin is zeer ge troffen door de berichten betreffende het droeivg' ongeval, dat zooveel slachtoffers in uw gemeente heeft gebracht en draagt mij op u te verzoeken, aan de nabestaanden Harer Majesteits deelneming te willen over brengen. Hoe is de toestand der zwaar gewonden? (w.g.) VAN GEEN, Secretaris der Koningin. De burgemeester heeft zich hedenmorgen persoonlijk naar de woningen der nabestaan den van de slachtoffers bij het autobus ongeval (Heino) begeven, om zijn deelneming in hun verdriet te betuigen. Bovendien heeft hij direct H. M. op de hoogte gesteld van den toestand der gewonden. De toeatend van Bunnink blijft hoogst ernstig. Na een geheime zitting van ruim ander half uur werd door den Gemeenteraad van De Bildt (Utrecht) besloten tot wijziging van het art. 236A der Poliieverordening, in dien zin, dat het verboden is: a. op of aan den openbaren weg of op de voor het publiek toegankelijke plaats, o! op eenige plaats, zichtbaar van den open baren weg, of vooor een voor bet publiek toegankelijke plaats op oneerbare wijze zich bevinden; b. in gezelschap met iemand van andere kunne te zitten of te liggen op of aan den openbaren weg, gelegen ten zuiden van dr Utrechtschen weg. AMSTERDAM, 29 Aug. In verband me) den te Weesp plaats gehad hebbende mo tor-rijwieldiefstal is de rijwielhersteller aas den overkant van het IJ, die het eerst d« politie aldaar waarschuwde, dat men eer. motor-rijwiel bij hem had achtergelaten, welk zaakje hij zeide niet te vertrouwen, thans gearresteerd verdacht van heling KOPENHAGEN, 28 Aug, Hier is beticht ontvangen van Peter Freuchen, lid van d* expeditie van Knud Rasmussen, die een af zonderlijke reis' ondernam, toen de rest der expeditie naar Alaska vertrok. Vergezeld door Eskimo's uit de Poolstreken, vertrok Freuchen in de lente van 1923, van den basis de Lyon-golf naar kaap York. Het gezel schap ging naar Baffind-land en dezen zo mer ging de expeditie per motorschoener naar Groenland. Freuchen zal thans de vol gende maand naar Denemarken terugkee- ren. De Eskimo's die geland waren in de Mel-Mill-baai, zullen vandaar naar hun wo ningen te kaap York terugkeeren. LONDEN, 29 Aug. Volgens een telegram uit Frederikshaven is de voor Amerika be stemde Zeppelin 'bij den terugkeer van een proefvlucht ernstig beschadigd. Het ongeval zou een reconstructie van beide motoren noodig maken, waardoor de Trans-Atlanti sche vlucht moet worden uitgesteld, TOKIO, 28 Aug. Een nieuwe epidemie woedt in de westelijke provincie, welke lijkt op ruggegraats-ontsteking. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: prijshoudend. Bekneld geraakt. Gistermorgen onge veer 9 uur yoer de turfschipper C. B„ uit Hekelingen, onder de Lammebrug door. De man stond op den bovenlast en trok de schuit, door zich aan de brug vast te hou den, voort, toen hij het ongeluk had uit te glijden en op den rug te komen liggen. De schuit voer intusschen voort en de schipper raakte beklemd tusschen de turf en den on derkant der brug. Toen hij onder de brug door was, bleef hij machteloos liggen en klaagde over pijn. De man werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht waar men kneuzing van het bekken en spierkneu- zingen constateerde. Zijn toestand is vrij ernstig. ANGORA, 28 Aug. De regeering zal eer daags overgaan tót de benoeming van c gezant te Parijs. V.K. 5% Nederland 1919 94" 4 M1/, 6% Nederland 1923 "1S/16 99"/4 AH Nederland 1917 84"/8 84"/g 7% N.-l. 1921 A. IO2I1/16 102"/i, 55/s 5s/g Oude Vaart 8IV, 82 dito Gem. Eigendom 65 65 Mij. „Nederland" 150 150 Scheepvaart-Unie 126 1251/, Rotterd. Lloyd 127 126 1341,4 135 77"/4 77 Holl. Stoomboot 26 251/, DÜ41/ 505 382 382 58"/4 59"/4 Koloniale Bank 1 5 176 134"/4 134i/4 CerL Handel Mij. 1331/, 133 133 99"/4 Geconsolideerde 1C31,4 163 3321,4 3311/2 1121/. li2 il1/4 11 1661/. 165 Actions id. 163.U 163 Comp. Merc. Arg, 241/. 241/. Poerworedjo 117 119 367i 36?"/. Senembah 342 340 Deli Batavia 3221/2 320 Amsterdam Rubber 149i/, 15ui/. 1941/4 iOl.i /2 102 Wai Sumatra 125 125 Dordtsche Petr. 312 312 Southern Rails 70i/2 70 491/ 149i/. 811/a 15i/2 15"/. Conm Maxvell 29 AUGUSTUS EERSTt KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioenj 0.611 •61VS PARIJS 13.921/2 >4.05 BRUSSEL j 12.85 12.971/, WEENEN 0.38 0.35"/ 4 LONDEN i |"v 11.581/, 11.591/ STOCKHOLM. 1 68.65 68.75 KOPENHAOEN. 41.85 35.621/a CHRISTIANIA 35.65 34.30 BAZEL 48.45 48.6 5 NEW-YORK ■2.581/, 2.581/4 ROME 11.45 11.47 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2