UlTÈPi - I H A»D 10™ OMROEP De uitvoering van het Dawes-plan; de agent-generaal voor de scha devergoedingen; Britscbe kringen vreezen Duitsche concurrentie. Een rede van MacDonald over ontwapening. Het lijk van Matteotti. Onder de Radioberichten: De definitieve onderteekening der Londen- sche overeenkomsten op morgen staat thans vast. Een Fransche af gevaardigde heeft publicatie verzocht van het rapport van generaal Foch over het deskundigen-rapport en de ontruiming van het Roergebied. TAPAN EN DE LONDENSCHE CON FERENTIE. De onderteekening der overeenkomst van Londen. Uit de Duitsche Rijksdag. De eventueele ontbinding van den Rijksdag. De president van den Rijksdag en de nat.-soc. fractie. Het rapport van Foch over Roer bezetting. Nieuwe aanvallen van Bulgaar- sche benden De aanslag op den Zuid-Slavi- schen attaché. Meer zelfbestuur gevraagd voor Birma. MARKTNIEUWS. Visscherij. DAGELIJKS Het Rembrandtplein te Amsterdam. Belastingverlaging te Muiden. Het voorontwerp ziekte* en ongevallenwat. Tentoonstelling van tuinkunst. DE UITVOERING VAN HET PLAN- DAWES. De agent-generaal voor de schadevergoedingen. Volgens de „Westminster Gazette" zal de Commissie van Herstel Seymour Parker Lewis, advocaat te New York, vroeger on derstaatssecretaris van financiën te Washing ton, uitnoodigen om op te treden als perma nent agent-generaal voor de schadevergoe dingen. Lewis zou reeds te kennen hebben gegeven, dat hij bereid is, de functie te aanvaarden. Zcoals men weet zal Owen D. Young tij delijk optreden als agent-generaal. Rufus Dawes, de broeder van generaal Dawes, is naar Europa vertrokken, ten einde Owen Young te helpen bij diens werkzaam heden in verband met de regeling der scha devergoedingen volgens het plan-Dawes. Het bericht dat Owen Young, de Ameri- kaansche bankier, heeft toegestemd op te treden als agent voor de betalingen van het terstelzij het dan ook tijdelijk, is volgens de Times in financieele kringen te Londen met genoegen ontvangen, Young was een van de beide Amerikaansche onderteekenaars van het rapport der deskundigen, de andere was natuurlijk generaal Dawes. Nu Young zich niet in staat heeft geacht om diens post geregeld uit te oefenen verwacht men "dat in zijn plaats later een andere Amerikaansche financieele autoriteit zal worden aangezocht. Algemeen wordt erkend, dat dit ambt er een is van groote verantwoordelijkheid en de meest belangrijke benoeming uitmaakt van het plan-Dzw;s. Op den agent en de overige vijf leden van de overdrachtscom missie rust de zware plicht om het overschot van de Duitsche begrooting om te zetten in buitenlandsch geld zonder daardoor de wis selkoersen aan te tasten. De andere vijf leden van de commissie zullen bestaan uit vertegenwoordigers van de Vereenigde Sta ten, Frankrijk-Italië en België, zoodat daar de voorzitter een Amerikaansche financieele autoriteit is er twee vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten zijn, die een voor name rol spelen en zeer na bij het vraagstuk betrokken zullen zijn. Het plan der deskundigen ziet ook, dat de commissie contact zal houden met den pre sident en den agent generaal van de nieuwe Duitsche emissiebank, wier algemeen be stuur vertegenwoordigers van verschillende landen zal omvatten. De eerste president van de bank zal de presi dent van de Rijksbank worden, die wordt be noemd vpor zes maanden en van den alge- meenen raad van veertien bestaat de helft uit Duitschers en de andere helft uit verte genwoordigers van Frankrijk, Italië, België, Amerika en Engeland. De Engelsche mijnwer kers en het plan-Dawes. Aan het dcor den uitvoerenden raad van den bond van mijnwerkers geuite verlangen om van gedachten te wisselen over de mo gelijke gevolgen van de uitvoering van het plan-Dawes op deze industrie zal vermoede lijk niet voor het midden van September kunnen worden, voldaan. Volgens een bericht uit Tokio heeft de re- zeering den Japanschen gezant te Londen cpdracht gegeven, de Londensche overeen komst uit naam van Japan te onderteekenen. UIT VREES VOOR DUITSCHE CON CURRENTIE. In een brief van den Londensche corres pondent van de „Frankf. Z." ever de in Brit sche industrieele kringen toenemende be duchtheid voor de continentale concurrentie als uitvloeisel van het rapport-Dawes en een daardoor economisch hersteld Duitschland en mogelijke handelsverdragen, door andere landen, speciaal dan Frankrijk, met Duitsch- 'and te sluiten het gisteren vermelde ar- 1 van „l'Oeuvre" bv. drong vrij onomwon- en in de richting van een economische toe nadering tot Duitschland wordt de over tuiging uitgesproken, dat men in alle landen goed zal doen het Londensche accoord onder dak te brengen, alvorens de ongetwijfeld grootendeels overdreven propaganda al te ver om zich heen heeft gegrepen. Waarbij de correspondentie natuurlijk doelt op het ver zet van de Duitsche rechtsradicalen tegen dat accocrd, hetwelk wellicht tot nieuw uitstel zou kunnen leiden. DE ONTRUIMING VAN DORTMUND. Een mededeeling van het Havasagent- schap mekt, dat de opvatting als zoude DorlmunePpdadeüjk na de onderteekening van het akkoord van Londen ontruimd worden, dus op 2 Sept., een verkeerde uit legging is van Herriot's woorden. Ingeval de Rijksdag de wetten bijtijds aanneemt, za! de Fransche premier op 1 Sept. het be vel geven tot de militaire ontruiming van Dortmund; het definitieve vertrek der Fransche troepen kan echter pas einde Oct. plaats hebben, daar volgens art. vijf van iet akkoord een zeker aantal ambtenaren cn ingenieurs van de regiespoorwegen tot 24 Oct., den dag der ontruiming door de nieuwe Duitsche spoorwegmaatschappij moet achterblijven. De „Köln. Ztg.", die dit bericht be spreekt erkent de juistheid van dit laatste; maar vraagt of Havas daarmede tegelijk wil te kennen geven, dat ter bescherming dier ambtenaren, militairen aanwezig moe ten blijven. Hetgeen blijkbaar niet klopt met de bedoeling van de militaire ontrui ming, zooals die in het schrijven van Her- riot is toegezegd. DE VOLKENBOND. Voorstel tot uitbreiding van den Raad. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat lord Par- moor nog steeds voornemens is te Genève voor te stellen het aantal leden van den Vol kenbondsraad van tien op zestien te brengen en zetels voor Duitschland en Rusland be schikbaar te stellen. Verder wenscht Lord Parmoor, dat de zetels zullen worden ver deeld volgens een regionaal en interconti nentaal systeem. De kwestie van Irac. Men verneemt dat de Turksche premier, Ismet Pasja, zich tot den Volkenbond heeft gewend in verband met het feit, dat Enge land het vraagstuk der grenzen van Irac krachtens het verdrag van Lausanne bij den bond aanhangig heeft gemaakt. Ismet zegt, dat de Turksche regaering nog niet officieel in kennis is gesteld van de ratificatie van dit verdrag en dat hij, hoewel in principe een oplossing door den Volkenbond niet verwer pend, zich alle rechten voorbehoudt aangaan de de bespreking. lom het kwaad tq voleinden, dat het heeft! i voorbereid. Maar welk gezag kan er middeler- l'wijl overblijven voor een gezant, die er aan f bloot staat eiken dag last te ontvangen zijn functie te doen ophouden. Wat een Opeen stapeling van onhandigheden, begaan juist op het oogênblik waarop het standpunt van Frankrijk overal wordt aangevallen en Duitschland al zijn afgunst, al zijn begeer lijkheid tegen Frankrijk ophitst. Welk een oogênblik om het gevoel van Elzassers en Lotharingers te kwetsen, in verzet te bren gen. En welk een fraaie manier om een toe wijding en een trouw te belconen, die, bij zooveel desillusies en vernederingen onze troost en onze trots blijven DE SCHULDEN VAN POLEN AAN AMERIKA. Naar het P. T. A. uit Warschau meldt, heeft de Poolsche minister van financiën een definitieve instructie geteekend voor den gezant te Washington, die als gedelegeerde van de Poolsche regeering de onderhande lingen leidt over de betaling van de Pool sche schulden, aan Amerika. Daar de voor waarden voor ee# definitieve regeling reeds zijn vastgesteld, heeft de gezant instructies gekregen om ten spoedigste de onderhande lingen te beëindigen. Als deze regeling ge troffen zal zijn, zal de Poolsche regeermg met de andere mogendheden eveneens de schuldenquaerties regelen. De Fransche afgevaar digden naar de Volken bondsvergadering. President Doumergue heeft tot gedele geerden naar de vergadering van den Vol kenbond benoemd Leon Bourgeois, Aristide Briand en den socialistischen leider Paul Boncour. Tot plaatsvervangende gedelegeerden werden benoemd Louscheur, de Jouvenel en Maurice Sarraut. Een rede van MacDonald over de ontwapening. Wo.nsdag heeft MacDonald in een korte rede te Forres, in Schotland, het ontwape- ningsvraagstuk besproken. Uitweidend over de revue van de Britsche vloot te Spithead' zeide hij het volgende Toen wij langs de vlootlinie voeren, vonden degenen, die reeds vroeger een revue hadden medegemaakt, deze linie kort. Toch was deze verkorting een groote pres tatie, Groot-Britaonië heeft de overeenkomst van Washington geteekend en Groot-Brit- tanië zal en moet deze overeenkomst altijd uitvoéren en de teekening ervan honoreeren. Ik ga over een paar dagen naar Genève, ging MacDonald voort. Wat daar zal gébeu- ren, weet ik niet. Doch dit kan ik wei zeggen Wat daar ook gebeurt, wanneer wij met die ontwapeningsproces willen voortgaan, kun nen wij het niet alleen doen. Het moet wederkeerig, met wederzijdsch goedvinden geschieden. Andere naties moe ten zich aan onze zijde scharen. Dezer dagen hebben wij te Londen een klein begin ge maakt met een beteren staat van zaken. Zoo lang ik de positie behoud die ik thans be kleed, zal ik al mijn krachten wijden teneinde dit begin te doen volgen door verdere pogin gen en verdere stappen." De premier zal Maandag uit Schotland vertrekken, den nacht <te Londen doorbren gen cn den volgenden ochtend naar Genève vertrekken. Men hoopt dat hij in staat zal zijn 8 September uit Genève terug te keeren. ELZAS-LOTHARINGEN EN DE FRANSCHE SCHEIDINGSWET. In de Revue des deux Mondes behandelt André Hallays het vraagstuk, dat op het gebied van Frankrijks binnenlandsche poli tiek op het oogênblik het belangrijkst ge acht kan worden n.m. de door de regeering aangekondigde toepassing van de „lois laïques op de herwonnen provincies. Tenzij de regeering door verdwazing ge troffen is, schrijft Hallays, zal zij geen gevolg geven aan haar voornemen en dan zal er niets veranderd zijn. Alleen zullen de „alar misten" vrij spel hebben. Zij zullen van het geringste middel gebruik maken om de openbare meening te verontrusten. Het volk van Elzas-Lotharingen had formeele en her haalde verplichtingen tot waarborg. Wat blijft ervan over Zouden, wanneer het ministerie omver geworpen werd; zijn op volgers den moed hebben zijn politiek vier kant te verloochenen Het gaat thans niet meer erom moeilijkheden weg te moffelen De status quo was uitstekend zoolang er vertrouwen bestond. Thans is hij niets meer waard nu alle wantrtmwen geoorloofd is. Nooit, zegt Hallays, zal men Elzassers en Lotharingers aan de Fransche scheidings- wet onderwerpen. Zij zien maar al, te goed de gevolgen van die wet, die in Frankrijk op het platteland de geestelijke tot nooddruft, de kerken tot ondergang heeft gebracht. Want dc scheiding is niet slechts een con- fiskatie, een schending van den wil der dooden geweest; zij is ook een verfoeilijke daad van vandalisme geweest. Oude, eer waarde kerken wankelen, regen bederft de verwulven, klokketorens vallen in; de be grooting voor de historische monumenten is niet voldoende om de prachtigste en liefste gebouwen van ondergang te redden. Wat wordt er van de duizenden kerken, die geen brevet van de archeologen hebben Elzasser en Lotharingers zijn aan hun ker ken en aan hun geestelijken gehecht. Men kent het antwoord „laten zij hen dan be talen Maar de boer weet heel goed, dat, na de scheiding en de afschaffing van de be grooting der eerediensten, zijn belasting met geen cent verminderd zal worden wat hij aan den eenen kant voort zal gaan te betalen, zal hij aan den anderen kant nog maals moeten betalen. Maar de katholieken vormen in den Elzas het minst gefortu neerde deel van de bevolking de rijkdom behoort aan de protestanten. Wil dit zeggen, dat de katholieken uit Elzas-Lotharingen terugdeinzen voor het denkbeeld van een vrije kerk in den vrijen staat Zij verwerpen de scheiding zooals die in Frankrijk is vast gesteld en toegepast. Maar die scheiding, maatregel van oorlog en berooving, zou men hun willen opleggen. Het school vraagstuk is nog lastiger en men moet de naïveteit der politici bewon deren, die eenvoudig voorstellen de confes- sioneele school door de onzijdige school te vervangen, zonder te bedenken, dat er den dag na die vervanging overal vrije scholen geopend zullen worden, die aan het staats- toezicht ontsnappen. Weet men welk per soneel er zal onderwijzen, welk onderwijs de kinderen er zullen krijgen," in we ike taal het onderwijs gegeven zal worden In de grens provincies, waar men zooveel ongewenschte .elementen uit het Saar-gebied, Zwitsers of Duifechers laat binnendringen, kan dp vrije school groote gevaren opleveren. Ik ken, vervolgt Hallays, goede Franschen, die om dezelfde reden handhaving van het Con cordaat zouden wenschen. Nog een vraag waar zal men een vol doend aantal onderwijzeressen vinden voor alle scholen in den Elzas en in Lotharingen wanneer men de zusters, die onderwijs ge ven, verjaagt Aan het slot van zijn artikel in de Revue des deux Mondes schrijft Hallays Misschien zou de opwinding minder ge weest zijn wanneer het ministerieele pro gramma niet tevens de afschaffing van het gezantschap bij het Vatikaan had voorzien. Zoolang Frankrijk een vertegenwoordiger bij den Heiligen Stoel behield, kon men meenen, dat er te Rome, vroeg of laat ver standige oplossingen voorgesteld en bespro ken zouden worden. Thans zijn de bruggen afgebroken. Wel is waar schijn# het ministe rie geen groote haast te hebben de aan zijn aanhangers gedane beloften na te komen en niets zegt, dat het lang genoeg zal leven VERWERPING VAN DE MINISTERS SALARISSEN IN BENGALEN. De Wetgevende Raad van-Bengalen heeft dè ministerssalarissen met 68 tegen 66 stem men verworpen. Op 24 Maart namen de Swarajisten in den Raad van Bengalen, waar zij over een kleine meerderheid beschikken, maar de regeenngs- verantwoordelijkheid weigeren, met één stem meerderheid een motie aan, waarbij zij de ministerssalarissen verwierpen. Lord Lyt- ton, de gouverneur,fmeende toen dat het m strijd was met den geest van dc Indische Constitutie wanneer de ministers zonder sa laris hun functie zouden vervullen, en gaf het voornemen te kennen de begrooting op nieuw bij den raad in te dienen. Nu de raad ze voor den tweeden keer ver worpen heeft, zal lord Lytton waarschijnlijk den raad naar huis zenden en het bestuur van de „transferred"-departementen, d.w.z. de departementen, die de gouverneur-gene raal in rade niet rechtsstreeks bestuurt, over nemen. De ernst van den toestand ligt in de mo gelijkheid, dat de permenente sluiting van den raad nieuwe brandstof werrpt op den p^litie- ken brand en aanleiding geeft tot politieke onlusten. HET GEHEIM VAN HET LIJK VAN MATTEOTTI. Het stoffelijk overschot van den vermoor den soc. afgevaardigde Matteotti is, twee maanden na den moord, in zijn woonplaats terruggebracht, maar ontspanning is niet ge komen te zeer, zoo meldt de Romeinsche correspondent van de „Frankf. Ztg." is de openbare meening nog opgewonden over den moord, de voorbereiding ertoe en de poging gen om de sporen van de misdaad te doen verdwijnen. Een groot deel van de opposi tiepers toch houdt het vinden van het ver minkte lijk niet voor toevallig, maar be weert, dat de in het Quartarellaboschje ge vonden menschelijke overblijfselen daar pas enkele dagen voor de vondst zijn neergelegd, nadat het lijk op een andere plaats al dien tijd verborgen is. Het verste gaat in deze de „Popoio", van orgaan van de katholieke Populari- partij van don Sturzo. Dit blad zet uitvoerig en met tal van bijzonderheden de stelling uiteen, dat van de gevonden lichaams- deelen alleen den schedel aan den soc, leider heeft toebehoord, dat daarentegen de rest van het overigens deerlijk verminkte lichaam, dat van het hoofd gescheiden was, aan een andere persoon waarschijnlijk een vrouw heeft toebehoord. Het blad is van oordeel, dat de beide pha- sen van de z.g. vondst, n.l. eerst het klee- dingstuk van Matteotti, dan liet lichaam, handig geënscèneerd zijn om de openbare meening voor te bereiden op de komende ontdekking. De correspondent meent, dat ongetwijleid het geheim van den moord en van het geen daarna met het lijk gebeurd is, zal op gehelderd worden. De justitie arbeidt met koortsachtigen ijver. Talrijke deskundigen zijn belast met een onderzoek van de corpora delicti. In elk geval moet echter een groot aantal personen bij de daad betrokken zijn geweest, van wien zeker een -het stilzwijgen wel zal verbreken. SCHEEPSRAMPEN. De storm aan den Atlantischen kust dei- Ver. Staten waardoor het s.s. Arabic zoo ernstig werd geteisterd, is buitengewoon hevig geweest. De golven waren zoo sterk, dat het soms 3 minuten duurde voordat het schip weer horizontaal kwam te liggen. Het water drong in de kajuiten door en vernielde verscheiden schotten. De vensters in de eetzaal werden vernield. Teneinde een pa niek onder de passagiers te_ vermijden, bleef de scheepskapel onafgebroken spelen. Ook de Homeric van de White Star Line, het Italiaansche s.s. Verdi en andere schepen zijn in dezen storm geweest. Daarentegen heeft de Berengaria, waar de prins van Wales zich aan boord bevindt van dezen storm geen last gehad. Het totaal aantal gewonden aan boord van het s.s. Arabic (tengevolge van zwaren storm) bedraagt 52, o.w. 35 passagiers. Ze ven gekwetsten moesten in het hospitaal worden opgenomen. Het s.s. Homeric ook toebehorend aan de White Star Line,- werd eveneens door den storm geteisterd. Aan boord van dat schip werd ook veel schade aangerichtbovendien waren er acht gewonden. Ook andere sche pen hadden averij. HET PROCES-LEOPOLD-LOEB Het proces tegen Leopold en Loeb, de twee studenten, die te Chiïago Robert Franks hebben vermoord, loopt ten einde Clarence Darrow, de voornaamste verdedi ger, heeft met tranen in de oogen op wel sprekende wijze het slotpleidooi voor de jonge misdadigers gehouden. De rechtsge leerde wees erop, dat de beklaagden slacht offers waren van rijkdom en weelde, en be toogde dat het gebrek aan oefening en ze'f- beheersching van Leopold een super-scho lar", van Loeb een groot misdadiger had gemaakt. Waren de jongens geboren en op gevoed in armoede, met de ontberingen die met armoede samengaan, dan zouden zij zijn opgegroeid tot schitterende mannen zonder de manies en fantasterijen, die hen tot misdaad dreven. Hij pleitte voor een vonnis, dat blijk gaf van begrip van de zaak. De openbare aanklager, mr. Crowe, hield een slotrede, die getuigde van groote ver bitterdheid en waarin hij vlakweg de dood straf eischte. Hij maakte gebruik van de statistiek om aan te toonen dat de dood straf moord tegengaat. Crowe verklaarde, dat de moordenaars evenzeer voor genade, in aanmerking kwamen als ratelslangen of dolle honden en voerde tot nog toe onbe kende bewijzen aan betreffende de wijze, waarop zij Franks vóór zijn dood hadden hehandeld. Leopold en Loeb zouden Crówe openlijk gehoond hebben toen hij zich in hun rich ting wendde om een donderrede over hen uit te storten. De president van de rechtbank, mr, Caverly, zal waarschijnlijk den 8en Sep tember vonnis wijzen. LONDEN, 2» Aug. Zaterdag ral de for meele onderteekening van de overeenkomst van Londen door de ambassadeurs en ge zanten der verschillende landen, die aan de conferentie hebben deelgenomen, plaats hebben in de beroemde parterre-zaal van den premier in het Foreign Office. Alle ambassadeurs en gezanten hebben thans^van hun regeeringen volmacht gekregen om het protocol te ondertteekenen. Sir Eyre Crowe, de permanente y onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, zal de plechtigheid presideeren en namens Groot-Brittannie onderteek-enen. Ook de overzeesche Domi nions zullen vertegenwoordigd zijn. Alle details van de overeenkomst zullen onmiddellijk na de onderteekening van kracht worden, doch indien de Rijksdag vandaag de spoorwegwetten niet aanneemt, zal dit een uitstel van het inwerking treden der overeenkomst tot aan de definitieve ratificatie door Duitschland ten gevolge hebben. In dat geval zou de ontruiming van de Keulsche zone door de Britsche troepen cók vertraging ondervinden. Dit verklaart, dat de Britsche regeering thans het Reu- ter-bericht 'tegenspreekt, volgens (hetwelk reeds last zou zijn gegeven om maatregelen te treffen met 'het oog op de aanstaande ontruiming van de eerste Rijn-zone. BERLIJN, 28 Aug. In den Rijksdag gaf afg. Quaatz (D.-nat.) een toelichting tot de voorstellen zijner fractie nopens de man- telwet en merkte op, dat het den D.-natio- nalen tegenstond, dat men de grootste be langen van het Duitsche bedrijfsleven vast knoopte aan de bespoediging der ontruiming van Het Rijnland. Stresemann zeide, dat men zich te Lon den geenszins tegenover Frankrijk had ver bonden, wat de handelspolitiek betrof, Vrijdagmorgen te 10 uur komt de Rijks dag opnieuw bijeen. De D.-nat. fractie beeft een resolutie in gediend, waarin zij er .bij de regeering op aandringt, spoedig door verdere onderhan delingen de verlaging der voorgestelde las ten te bewerkstelligen. BERLIJN, 28 Aug. Het bestuur der democratische partij is tegen Zaterdag bijeengeroepen met het oog op een even tueele ontbinding van den Rijksdag. BERLIJN, 28 Aug, De nat.-soc. rijks dagfractie heeft tot den rijksdag-president oen schrijven gericht, waarin rij, naar aan leiding van'het optreden van den president bij<de gisteren in den Rijksdag voorgevallen kloppartij en de daarbij door hem tegen den fractievoorzitter Grafe genomen maatrege len, haar scherpe afkeuring uitspreekt. Naar Havas meldt, heeft de afgevaardigde Coty een brief gezonden aan Herriot met de vraag of het rapport van Foch kan wor den gepubliceerd dan wel of het de voor keur zou verdienen den maarschalk te ver zoeken zijn denkbeelden neer te leggen in een nieuw geschrift, dat kan worden open baar gemaakt. ATHENE, 28 Aug. Het Atheensche te- legraafagentschap maakt melding van nieu we aanvallen aan de grens van Bulgaarsche benden. Er zijn concentraties van benden op Bulgaarsch gebied opgemerkt in de buurt van Nevrokop en aan de grèns van Tlira- cië. BELGRADO, 2& Aug. De Bulgaarsche ge zant alhier, heeft aan den Servischen minis ter van Buitenlandsche zaken te kennen ge geven, dat de Bulgaarsche regeering den jongsten aanslag op den Zuid-Slavischen militairen attaché Te Sofia betreurt, doch daarvoor niet de verantwoordelijkheid op zich nemen kan. De regeering bevindt zich in een moeilijke positie. RANGOON, 28 Aug. De wetgevende raad van Birma heeft een resolutie, aangenomen va^i den leider der nationalistische partij ten gunste van de verdere toekenning van constitutioneele hervormingen erf het bren gen van alle aangelegenheden onder het be heer der wetgevende vergadering van Birma, behalve de quaesties van de buitenlandsche betrekkingen en de verdediging. ALPHEN A/D RIJN, 28 Aug. Kaas. Aangevoerd 56 wagens kaas, Rijksmerk le s. f 7276, 2e soort f 6771, zware f 80. Han del kalm. ASSEN, 28 Aug. Vee. Op de heden 'te Assen gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 349 koeien, 52 schapen Fr., 9 Dr. schapen, 5 drachtige varkens, 5 guste varkens, 9 loop varkens, 834 biggen. Melkkoeien f 300 425, kalfkoeienf 3.25—400, guste koeien 85, drachtige varkens f 6595, guste var kens f 5580, loopvarkens f 1522, Fr. schapen f 18—26, Dr. schapen f 14, biggen f8—13. BARNEVELD, 28 Aug. Pluimvee. Tram- me eenden.f 0.50—1.40, jonge hanen f 0.35— 1.70, oude hanen f 0.80—1.35, jonge hennen f24, oude kippen f 0.701.75, tamme duiven f 0.20—230., tamme konijnen f 1— 2.25, alles per stuk. Eieren f 8.50—10 per 100 stuks. Aanvoer 375.000 stuks. Handel stug. BOVENKARSPEL. (Station.) 28 A«g. Aardappelen Koks f 1.451.65, Due f 0.50 1.95, Schotse f3.753.90, Kleine f3.25, Blauwe f 2.052.15, Bonte f 2.50, Kriel f 0.401.05 per baal. Aangevoerd 2900 baal. Uien. Groote gele f 2.203.30, Drielingen f 2 40—2 60, Nep f 5 20—7.30 per baal. Aaft- gevoerd 1100 baal. le Bloemkool f 25.5047, 2e idem f 13.7526, 3e idem'f3.256.75, per 100 st. Aangevoerd 4500 stuks. Roode kool f 1.50—4, gele kool f 3.20—4.30, witte kool f 1—1.60 per 100 kg. Aangevoerd resp. 154.500, 19.6000,75.400 kg. Slaboonen f 2.20 3.30 per 15 kg. Aangevoerd 795 zak. Augurken f 0.450.47 per kg. Aangevoerd 1065 kg. GOUDA. Coöp, Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken". Veiling van 28 Aug. Kipeieren 8.108.30; eendeieren 7.30 per 100 stuks. GOUDA, 28 Aug. Kaas. Aangevoerd 148 partijen. Handel matig, le kwal. 7072.50, 2e kwal. 6669; zwaardere rijksmerk 79, met rijksmerk le kwal. 7275, 2e kwal. 68—72, Boter groote aanvoer, handel flauw, wei- boter 95105. Eieren red. aanvoer, handel matig 1.15-8.50 per 100 stuks. Veemarkt. Vette varkens groote aanyoer, handel vlug 40—42 ct. per half Kg.; magere verkens groote aanvoer, handel stug 3035 ct. per half Kg.; magere biggen groote aan voer, handel matig 8—14 per stuk; zuiglam- meren red. aanvoer, handel red. 3035; nuchtere kalveren red. aanvoer, handel vlug 1422 per stuk. AMSTERDAM, 28 Aug. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f44.10, idem blauwe f3.254, idem ei genheimers f2.60—3, idem blauwe eigen heimers f 3.25, Friesche borgers f 2.60, idem blauwe borgers f 2.60, Zeeuwsche blauwe poters f 2.50, idem bonte poters f 2.50, Hil- legommer zandaardappelen f 4, alles per hl. AMSTERDAM, 28 Aug. (Noteering v.h. Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene.) S«igneur d'Esperen f 1824, Clapp's favo rite f 22—36, Poire Madame f 20—26, Beurré d'Amalie f 1824, Beurré de Mérode f 12 16, Br. Giffard f 10—16, Madame Tryve f 16—20, Précose de Trésor f 14—18, Krui deniers f20—26, Subb. suikerperen f 6—8, Sijsjesperen f 6—8, Meloenperen f 6—10; Dr. Jules Guyot f 1622, Dr. Cornelis f 13 16, Codlin Kesnick f 12—15, Zoete appelen f 8—14, Mr. Gladstone f 12—18, The Queen f 16—22, Sweden appelen f 19—28, Yellow Transparant f 5060, idem I f 2630, Ga- mernsch zuur f 8—14, Gravensteiners f 6- 10, Abrikoospruinjen f 3844, Blauwe prui men f 25—28, Friesche pruimen f 3642, dubb. pruimen f 4668, Belle de Louvain f 28—36, Eng. krozen f 20—24, Reine Clau des f30—42, per 100kg. Frankenthalers f 0.38—0.42, Alicanten f 0.40-0.44, Witte Muskaat Alexandrie f 0.450.55, White Seedling f 0.420.50, roode bessen f 0.24 0.30 per %kg. Meloenen f 0.240.50, Per ziken f 0.060.22 per stuk. Snijboonen f 22 ■30, dikke spercieboonen f 2124,dunne spercieboonen f 2432, Tomaten f 1425, Augurken fijn f 64—70, idem bastard f 30 32, idem grof f 10—14 per 100 kg. Bloemkool f 30—36, Komkommers f 3.50—6.80 per 100 stuks. Hillegommer Zanaardappelen f 710 per 100 kg. Bloemen. Am. anjers f 812, Chabot anjers f3—6, Kelken lelies f 16—20, Hadley f 5.60 10, Sunburst, f 4.—6.50, Ophelia f 4.50— 6.50, Golden Ophelia f 3.50—6, Keizerein f 3_6, Gladiolen f 2—3.50, Dahlias f 2.50— 4.50 per 100 stuks. Plumosagroen f 36, Sriijgroen f 2—7 per 100 ranken. Chrysant hemums f 2234 per 100 stuks. DELFT, 28 Aug. Boter. Ter markt waren 114/8 en 6/16 v. te zarnen 2340 kg. Prijs f 2.35 a 2.50 per kg. HOORN, 28 Aug. Kaas. Aangevoerd 10 stapels fabriekskaas f 63 33 stapels boeren kaas f 61 9 st. fabriekscommissie f 67 to taal 72 stapels, wegende 35.879 hg. Handel vlug. ENKHUIZEN, 27 Aug. De botprijs is stijgende. Heden kwamen hier 20 vaartui gen binnen met 1840 pond hoekbot, prijs f 28—33.35 (gisteren hoogste markt f 30.254 per 50 kg. Binnenschol, slechts 70 pond van 3 vaartuigen, gold f 25 per 100 pond. van do voor ons land belangrijkste stations. Nieuwsherichfen (Vaz Dfas) Amsterdam P. C. F, F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8.15. 8.30 v.m.; 10—10.12 v.m.; J1.30—11.55 v.m: 12,15-1-2,30 n.m.; 1,05—1,40 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n-m. Eficcten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.4522.15 2.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.30 11.3C Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert S.öO-M.SO n.m., dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.20 10.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3-20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m.- Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M, Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 -M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur, event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiifeltoren F1. L. 26Ö0 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursvcrslag 6.307.15 n.m. concert. 11.20—11.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage- lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisfen 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m, concert. Brussel - S. B. R. - 265 M. - 5.20-6.20 n.m. en 8.35—1020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1? n.m. Weerbericht Kënigswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.—6 n.m. berichten (ongeregeld; op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde - 2700 M. - Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.20-9.20 n m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.20—9.20 Chelmsford 1600 M. 11.50—12.50; 4 20—5 20; 7.50—8.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdij). Programma. UITHOORN, 28 Aug. Op de keasmarkt waren aangevoerd 112 partijen. Prijs Goud- sche kaas le soort 70—75, idem 2e soort 6469, zwaardere j 7680, rijksmerk 7078. Handel trlug. GOUDA. Coöp, Tuiniersverecniging „Gou da en Omstreken". Veiling van 27 Aug Komkommers le soort 4.907.50, idem 2e soort 2.604,60, idem 3e soort 1.10 2.2Ó, idem gele 0.406.20; andijvie le soort 1.304.1Ö, idem 2e soort 0.20- 0.90; kropsla 0.802; bloemkool 1.50 29; gele savoye kool 4.509.10; groene idem 5.109.40; witte kool 3.103.70; roode kool 5,908,70 per 100 stuks; snij boonen le soort 2036, idem 2e soort 4_18; stokboonen 18—31; stamboonen 16—23; spekboonen 17.9024; pronk- boonen 6.1010.80 wortelen 1.302.10; uien 7.10—10; sjalotteq f 7—12; spinazie 712; postelein 8.1012.40 per 100 Kg.; wortelen 1.405.80; kroten 0.704; uien 3.304.50; selderie 0.902; peter selie 0.30—0.60 per 100 bos; tomaten A 9.1Ó—10.70; idem B 7.40—8.30; idem C 7.109.10; idem bonken 6.6010.30; idem kriel 1.60—3.10 per 100 pond; zuring 0.280.44 per kist; suikerperen le soort 6.10—6.80, idem 2e soort 4.90—5.10; .dirkjes le soort 3.605.20, itfem 2e *soort 1,302.10; clapp's favorite, le soort 18 —21, idem 2e soort -7—14; kcswick le soort 1415, idem 2e soort 5 per 100 IKg.; meloenen 0.120.46; perziken 9 2.40 per 100 stuks; kipeieren 7.809 per 100 stuks; kaas 0.520.54 per pond, Aangevoerd en afgeslagen in de Gemeente Vischhal tong f 2—12 j*r 10 stuks tar bot f 1—4 per partij zetschol f 13.50—34, kleine schol f 5—7, schar f 2.80—3.40 per mand. In Aug. worden alleen door de volgende Holl. Stations concerten gegeven: Ned. Radio Industrie. Zondags te 3 u. en Maandags vanaf 8.30 u., 10.50 M. Middelraad Zaterdags vanaf 8.30 u., 1050 M. Bovendien (d'och ongeregeld) op andere dagen, des avonds door de Ned. Radio In dustrie, uitzending der Concerten en Jazz Band muziek die te Scheveningen in het Kurhaus en Cabaret gegeven worden. Bijzondere concerten, enz. zullen naaei vermeld worden. Onder groote belangstelling van de zijde der buurtbev/oners zijn Donderdagmiddag in het plantsoen op het Rembrandtplein te Amsterdam de beletselen weggenomen, wel ke tot nu toe den weg door. het plantsoen van de drukke naar de stille zijde afsloten. De wethouder voor de publieke werken, de heer J. ter Haar, heeft daarbij een redevoe ring uitgesproken, waarin hij allereerst dank bracht aan de gemeentediensten, welke bij hét werk der verbetering van de verkeers- toestanden op het plein betrokken waren, alsook aan de organisaties en particulieren, die daarbij hun medewerking verleenden. De gemeenterekening te Muiden, dienst 1923, wijst een batig saldo aan van f 26.829.98 op de gewone uitgaven en in- komsten, welke laatste 114.097.28/2 ^be droegen. De buitengewone dienst sloot met een na- deelig saldo van 8144.41, dat door ten lee ning zal gedekt worden. In verband met de gunstige uitkomsten zal de belasting ver-' laagd worden. Het Ned. Verbond van Ziekenkassen, waarbij 457 plaatselijke ziekenkassen zijn aangesloten, heeft op zijn te Arnhem gehou- d^j vergadering het voorontwerp Ziekte- en Ongevallenwet-Aalberse besproken^ en zich bij motie er tegen verklaard. Het heeft dit in een adres aan de Tweede Kamer mede gedeeld en de bezwaren er tegen uiteenge zet. Het acht een samenkoppeling van on gevallen- en ziekteverzekering in het bijzon der onpractisch en duur vooral voor de risD codragers. De uitsluiting van dc bestaande zieken kassen noemt het onbillijk en onrechtvaardig en bovendien ten nadeele der ziekteverze kering. De ziekteverzekering en haar uitvoering dienen z. i. uitsluitend in handen van de ar beiders en daarmede maatschappelijk gelijk» gestelden te komen en hiertoe is de invoe ring der ziektewet-Talma, aangevuld en ge wijzigd in den zin als door minister Aaibersc in Juni 1920 is voorgesteld, noodzakelijk. Een commisie, zooals het N.V.Z. den mi nister reeds in 1918 heeft voorgesteld, kan daarbij goede diensten bewijzen en het ver bond geeft dus in overweging de totstand koming daarvan te bevorderen, doch vraagt daarin een behoorlijke vertegenwoordiging, in overeenstemming met zijn beteekenis. De bond van Nederlandsche Tuinkunste- j naars is voornemens van 1529 September j in de Korenbeurs te Arnhem, in samenwer king met de vereeniging „Artibus Sacrum aldaar, een tentoonstelling van tuinkunst t houden. De leden hebben zeer belangrijke inzen» dingen toegezegd, zoodat deze tentoonstel ling een goed overzicht zal geven zoowel van oude tuinbouwkunst (historische a.fdee- ling), als het werk van leden en medewer kers ook in de moderne tuinarchitectuur, In dezen tijd van tuinstedenbouw en daar mede verwante bewegingen komt he* werk van den tuinkunstellaar hoe laóger hoe meer naar.voren en blijkt meer en meer hoe noo- dig het is, bij het maken van landelijke bouw plannen, bij verkavelingen van bouwterrei nen, bij stadsuitbreidingsplannen, enz., den tuinarchitect bijtijds te raadplegen. De bónd van Nederlandsehé Tuinarchi tecten geeft gaarne inlichtingen over een en ander, terwijl de bond genwentebesturen en overheidslichamen gaarne belangeloos voor lichting geeft van algemeenen aard Dij den aanleg van gemeentebeplantingeni Hij uit breidingsplannen, enz. Secretaris is dc heer Hartogh Heys van Zouteve-en, lector aan de Landbouw Hoog® school te Wageningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6