Eerw.Zusters Ifrsulinsn Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. ONDERSCHEIDINGEN. NA DE H.A.M.I.T. R.K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Zaterdag 30 Augustus 47ste Jaargang No. 15827 - STADSNIEUWS. Agenda 31 Augustus Agenda 1 September De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL yoor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: van den Boven-Nijl U ganda-Protectoraat De Loudspeaker. Het epitaaf van Frans Hals in de Groote Kerk. De slotvergadering. Gevonden dieren en voorwerpen. Wie zorgt dao.r rtu eens voor? J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Het hulppostkantoor te Velseroord. Vlaggen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regei Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksl, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct,, bij vooruitbetaling. 54. IJDELHEJ De politie te Parijs heeft een directeur van een Koloniale Vennootschap in hechtenis genomen, die zijn maatschappij voor zeer aanzienlijke bedragen bestolen heeft. De man was begonnen met een paar duizend franks, om hem in staat te stellen tot het uitgeven van een boek: „Dê eendracht der Volken", dat hij ge schreven had en waarvan zijn auteurs ijdelheid zich een geweldig succes had voorgesteld. Helaas, het boek trok geen lezers en opnieuw vergreep de directeur zich aan de kas van zijn maatschappij, om het tekort te dekken. Toen het een maal zoover was, trachtte de ongelukkige zich door beursspeculaties te redden, al tijd, wel te verstaan, met geld van zijn maatschappij. Het ongeluk vervolgde den man echter en op het oogenblik, dat de politie de hand op hem legde, moet het tekort al over de twee millioen heb ben bedragen. Ziedaar een bericht, dat wij in het begin dezer week in de bladen vonden. Welk een drama schuilt er in die weinige regels, 't Zou voor een Shakespeare of een Molière aanleiding kunnen zijn om een machtig too- neelwerk te schrijven. Wellicht een oppas send, ijverig en bekwaam zakenman, die ge kweld wordt door het duiveltje der ijdel- heid. Hij waant zich zelf schrijver, terwijl hij niet eens in staat is de groote talenten, noodig om als auteur te slagen, te peilen. Domheid en ijdelheid, welke altijd samen gaan, zijn de schuld van zijn gebrek aan zelfcritiek en deze weer voert hem tot ver blinding. Hij, die nooit een vinger zou heb ben uitgestoken naar het goed van een an der, wordt een misdadiger, vallend als slachtoffer in het conflict tusschen zijn be ter ik en den hartstocht van ijdelheid. Oppervlakkig bezien lijkt dit een zeld zaam geval Wanneer ge de beteekenis van het Nederlandsche woord ijdelheid neemt in den juisten zin, dan zal het u niet gemak kelijk vallen aan te toonen. dat deze men- scheïijke hebbelijkheid, die ten slotte ons allen min of meer eigen is, veel slachtoffers maakt Aldus hooren wij ons door onze scherpzinnige lezers al toevoegen. Laten wij eens zien. Inderdaad, er is verschil tusschen ijdelheid en hoogmoed. Hoovaardij is een gevaarlijke eigenschap, daar zijn wij het allen over eens. Wie zijn aangeboren trots niet weet te beheerschen, die komt vroeg of laat ten val. Maar zoo'n tikje ijdelheid, dat kunnen wij niet missen. IJdel immers beteekent leeg, nutteloos. En zoo'n slappe ondeugd gooit niet spoedig iemand omverl Zeker, wij ook willen den boog niet te strak span nen, Men moet het in de jeugd kunnen ver dragen, dat zij zich vergaapt aan den schoo- nen schijn. Wanneer het mode is voor jonge meisjes om het haar tot boven den hals af te knippen, weiger dien tooi dan uw doch tertje niet, dat zich bitter ongelukkig ge voelt met haar staartje op den rug, tusschen al de kortharige makkertjes. Zeg dan niet: „Je moeder is ook groot geworden zonder polka-haar; al die ijdelheid voert tot niets!" Neen, laten wij die jeugdgrillen verdragen en liever zeggen: ,,In onze jonge jaren had de mode ook haar dwaasheden"; als het even kan zonder schade voor de ziel moet de jeugd zoo'n beetje meedoen. Later lacht zij er zelf dan des te hartelijker om. Wie de stralende blijdschap van een kind voor een ijdelheidje. om een nieuwe jurk of een mooien haarstrik niet kan waardeeren, ja zelfs, wie den ijver laakt van zijn 15- jarigen jongen om zich zoo snel mogelijk de kleurrijkste sportkousen en een nieuw-mo- dischen boord aan te schaffen; wie zijn dochter of vrouw een fleurig kammetje of glinsterden armband misgunt, die is een zure mensch die in zijn strijd tegen de ijdelheid zijn doel voorbij schiet. En niet alleen voor de jeugd en de jonge vrouw past ten deze een welwillende glim lach. Ook voor de gematigde ijdelheid van den ouderdom zij men wat toegevend! De mensch hecht nu eenmaal aan zijn uiterlijk en 't gaat den een meer, den ander minder door de ziel, maar onverschillig laat het toch bijna niemand, wanneer een blik in den spiegel hem leert, dat de herfst des levens gekomen is. Laat het ons niet tot spot voeren, wanneer wij bemer ken, hoe een kranige oude heer zijn kalen schedel voorzichtig verborgen houdt onder de weinige haren, die hem ter zijde nog resten; hoe een grijzende dame al de ta lenten van een coiffeuse en een tailleuse weet uit te buiten om een aangename ver schijning te blijven. En zoo zijn er tientallen ijdelheidjes, waar over wij ons het hoofd niet behoeven te breken, ja, die een zekere charme aan het leven geven. En laat niemand zijn naaste er om schelden; wij allen hebben een klein godje van ijdelheid, waarvoor wij dagelijks ons kaarsje branden: de een heeft een lan gen nagel aan zijn pink, dien hij zorgvuldig cultiveert; een ander besteedt extra zorg aan zijn weelderig hoofdhaar; een derde bekijkt tienmaal per dag zijn blanke han den. En wie het niet aan zijn lichaam zoekt, die heeft zijn heiligdom thuis: een kast met I antiek porcelein, een rashond, een kooi met vogels, een kom met exotische visschen. 't Zijn alle ijdelheden; immers onnoodig; noch voor de gezondheid van ons lichaam, noch minder voor onze ziel en ook de maatschappij heeft er geen voordeel van. Maar wij kunnen er piet buiten; het ijdel heidje wordt ons op den duur onmisbaar als een stuk van onze natuur. Maar de toegeeflijkheid moet ophouden, zoodra wij van onze hebbelijkheid invloed op ons karakter bespeuren. Zijn uiterlijk vormen naar de mode is geen kwaad, maar wanneer de ijdelheid drijft naar slavernij aan de wetten dier verleidelijke goden, dan dreigt er weldra meer dan gevaar. Wie kent niet de vrouwelijke slachtoffers, die de belangen van haar gezin opofferen om haar ijdelheid te streelen? De mode vraagt struisveeren en al gaat zulke pronk ook boven hare middtlen, al moeten er schul den worden gemaakt, de ijdele vrouw zal ze hebben! De onbetoomde ijdelheid voert tot meer levenstragedies dan men wel den ken zou. Een enkele maal legt de rechtzaal de verwoesting bloot van een gezin, dat aan de ijdelheid ten gronde ging: de vrouw koop- en behaagziek; beide echtgenooten gaarne pronkend tegenover vrienden en kennissen. Men leeft boven zijn stand; de ijdelheid eischt meer dan men kan opbren gen. Men gaat bankroet of erger, de man vergrijpt zich in dienstbetrekking. Oorzaak: toegeven aan de ijdelheid! Er is geen ondeugd die bekoorlijker en onschuldiger tot ons komt dan deze. Men prijst ons en wij voelen ons gestreeld. Men doet een beroep op onze geldmiddelen, op ons fortuin. En wij geven meer dan wij mogen, omdat wij onze armoede niet be kennen willen. En achteraf prijzen wij ons zelf, omdat wij het immers deden voor een goed doell Men roemt onze werkkracht, ons vernuft. Wij laten ons verleiden om be stuursfuncties te aanvaarden, terwijl wij den tijd missen en plichten van onzen staat ver- waarloozen; wij treden op als spreker en vervelen ons gehoor; werpen ons op als leider in 'n organisatie en voeren haar we gens gemis aan leiderseigenschappen in den put; kennen ons zelf dramatische talenten toe en maken voor het voetlicht een be lachelijk figuur. Hoeveel geld, hoeveel werkkracht, hoeveel energie en levens vreugde is er al niet door de ijdelheid ver spild! O, het droomen van roem en eer en welslagen in ondernemingen is zoo menschelijk en streelend voor ons gevoel. Het kan zelfs zijn nut hebben, want am bitie voert tot daden, Maar de ambitieuze mensch onderzoeke zich zelf ter dege op het punt der ijdelheid, voordat hij zich a^n een nieuwe onderneming waagt. Want de ijdelheid maakt blind voor zelfcritiek, den belangrijksten factor voor ieder welslagen. Wie bij elke daad. die hij stellen gaat, zich afvraagt of hij daartoe niet door eigen ijdelheid of vleierij van anderen is aange spoord. maar enkel gedreven wordt door zakelijke of liever nog edele motieven, die heeft niets te vreezen. Geen zelfverblinding zal zijn weg versperren en zelfs bij tegen slag of mislukking zal hij niet de spijt en de schaamte gevoelen, die de bittere vruch ten zijn van een niet tijdig onderdrukte ijdelheid. HOMO SAPIENS. Melkinrichting v.h. van Bruggen (Den Hout) Strijkconcert, Koninginnefeesfen Koraalmuziek 8 uur v.m. Carillonbespeling van de Groote of St. Bavokerk half 9 uur Aubade Gr. Markt 9 uur Optocht half 10 uur Feestconcert in de Gr. Kerk half 2 kwart voor 8 uur -12 uur Vuurwerk uur. Muzikale wandeling Avondfeest 8- 11 uur. Den Hout H. O. V. concert 35 uur. Gr. Markt Concert kwart voor 45 u. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen. toe- De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de Firma Duym en Keur, Kleine Houtstraat 6 en de firma H. Remmers en Zoon Kruisstraat No. 20. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend. De gelegenheid tot inschrijving van lezers en het ruilen der boeken is gesteld op: 1. Nieuwe Groenmarkt 22, des Woensdags avonds van half 89 uur. 2. Hagestraat, des Vrijdagsavonds van half 89 uur. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M, de Koningin zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw; mr. B. M. Taverne, raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage; J. M. van Oers, vicaris-generaal van het bisdom Breda, proost, deken en pastoor te Breda; mr. R. B. Lcdeboer, advocaat-generaal bi) den Hoogen Raad der Nederlanden te 's- Gravenhage; tot Officier in de orde van Oranje Nassau: H. J. Zondag, kanunnik, deken en pastoor te Vogelenzang; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: W. P. H. Jansen, pastoor te 's-Gravenhage. tot ridder Nederlandsche Leeuw: A. H. J. Engels, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Jhr. mr. F. J. J. M. van Rijckevorsel, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant; Jhr. mr. D. E. van Len- nep. lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland; tot officier Oranje Nassau: J. A. Bots, oud-wethouder van Leiden; dr. H. G. Ringeling, oud-directeur van den Gezondheidsdienst te Amsterdam; A. W. Bos, directeur van den Dienst der Publieke werken te Amsterdam; tot ridder Oranje Nassau: J. G. M. van Griethuysen, burgemeester van Oegstgeest; J. M. van Til, voorzittei van den Bond van Bloembollenhandelaren te Lisse; tot ridder Ned. Leeuw: dr. J. C. F. H. Schrijnen, hoogleeraar aan de Roomsch-Katholieke Universiteit te Nij megen; mr. J, H. Thiel, inspecteur van hei middelbaar onderwijs tc 's-Gravenhage; ir. W. G. C. Gelinck, te Haarlem, hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat; W. J. Th Kloos, letterkundige te 's-Graven hage; mr. E. J. Dorhout Mees, voorzitter van den raad van beroep voor de directe belas tingen te Haarlem; tot officier Oranje Nassau: prof. P. G. Groenen, moderator van Roomsch-Katholieke studentenvereenigingen te Warmond; M. A. P. C. Poelhekke, oud directeur der gemeentelijke hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Nijmegen; dr. Th. J. F. Verhoeven, directeur van het Roomsch-Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage; mr. P. Tjeenk Willink, bestuuslid der Natio nale Vereeniging voor Handelsonderwijs le Haarlem; J. van Hasselt, secretaris-penning meester der Vereeniging „Rembrandt" te Haarlem; J. A. V. Barmen 't Loo, inspecteur der directe belastingen, enz. te Haarlem, 2de afdeeling; mr. W. M, J. van Lutterveld, te Bloe- mcndaal, lid van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank; F. J. H. Schneiders, te IJmuiden, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf (bij be vordering); ir. W. J. Burgersdijk, te Haarlem, directeur der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij.; tot ridder Oranje Nassau: K. Bakker, te Haarlem, 1ste chef de bu reau bij de Nederlandsche Spoorwegen; J. Waale, te Gouda, directeur van het post- en telegraafkantoor tc Gouda; A, F. Koenders, te Utrecht, algemeen voorzitter van de Nederlandsche R. K, ver eeniging van handelsreizigers „St. Christof- fel.' mej. H. G. C," J. Schols (Moeder Antonia), moeder-overste van 't Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam; B. H. Vroom, te Amsterdam, directeur der Naamlooze Vennootschap Amsterdam- sche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesman; P. L. M. Ketting, te Heemstede, directeur der Federatie van Werkgeversorganisaties in het boékdrukkersbedrijf; P. C. van Aken, pastoor te Ubbergen, geestelijk adviseur van de Vereeniging van R. K. Werkgevers der Textielnijverheid ®u van de R. K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid; dr. J. van Beurden, te Heeswijk, geeste lijk adviseur van de R. K. vereeniging Ver eeniging van den Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand in het diocees 's Hertogenbosch, Voorts zijn de volgende eeremedailles verleend, verbonden aan de Oranje Nassau Orde: Tn zilver aan; E. Uittenbroek, Rijksveld- wachter-brigadier-majoor te Beverwijk; G. Slootweg, eervol ontslagen chef-veld wachter der gemeente Haarlemmermeer; P. C. Bik, muzikant bij het Leidsche Mu ziekkorps te Leiden; P. Boorsma, te Hoorn, schipper op een directievaartuig van den Rijkswaterstaat; E. Th. C. van Welbergen, te Leiden, con ducteur bij de NoordZuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij; P. van Lienden, te Leiden, conducteur bij de Noord-Zuid.-Holl. Tramweg-Mij. P. Hopman, te Haarlem, conducteur bij de Noord-Zuid-Holl. Tramweg-Mij.; J, G. Baas, te Ter Aar, kantoorhouder bij den post- en telegraafdienst; P, Dekker, onderbaas bij de N. V. Hout handel voorheen William Pont te Zaan dam; H. N. Koning, wonende te Haarlemmer meer, voorheen machinist aan de Suikerfa briek „Holland" te Halfweg, gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude; in brons aan: J. Zaad, arbeider bij de N.V, Kleiwaren- fabriek voorheen firma H. van Leeuwen, te Alphen aan den Rijn; C. Boele sr., schilders- knecht bij de firma Hellemond te Alphen aan den Rijn; C. J. Singerling, metselaars knecht in dienst van den heer J. Verhoog Jzn. te Leiden; J. W. van Hees, magazijn knecht op de scheepswerf der Naamlooze Vennootschap voorheen Gebroeders Boot, te Leiden; Mejuffrouw E. Robbers, dienst bode bij den heer H, J Blommendaal te Leiden; C. Berg, bloemistknecht bij de firma C. J. Speelman en Zonen te Sassenheim; P. L. Fronenbroek te Amsterdam, pakhuis knecht en wissellooper bij de Naamlooze Vennootschap Margarincfabriek voorheen Cohen en v. d. Laan te Haarlem; Th. Berg man, graveur bij de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem; T. H. Broekhuyzen, let terzetter bij de firma Joh. Enschedé en Zo nen te Haarlem; G. D. Ph, Hos, stempelsnij der bij de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem; S. J Heeres, verificateur bij de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem; K. Klabou, lettergieter bij de firma Joh. En schedé en Zonen te Haarlem: T, Kater, wa- VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. Nieuw Schooljaar begint 1 September. genmaker bij de N. V. Fabriek van Luxe Rijtuigen en Automobielen voorheen Gebrs. H. en F. Kimman te Haarlem; C. Stadt, voor heen arbeider bij de firma A. F, G. Avis te Zaandam; J. Buter le Bioemendaal, boek binder-winkelknecht bij de firma Met en Meylink te Haarlem; F. H, Kooien, wonende te Schoten, kantoorlooper bij de Naamlooze Vennootschap tot Exploitatie van de Marga- rinefabriek voorheen onder de firma J. v. d. Griendt en Zoon te Haarlem; De Penningmeester van Herwonnen Le venskracht schrijft ons Het PI. Comité van „Herwonnen Levens kracht" wil nog even de loudspeaker in werking stellen om aan den vooravond van den speldjesdag nog een laatste noodkreet te doen höoren over Katholiek Haarlem, om daardoor allen, die deze kreet zullen verne men tot milddadigheid te stemmen, ten op zichte van hun lijdende broeders en zusters. „Herwonnen Levenskracht" verkeert in nood. Hoe dikwijls is deze klacht, vooral in den laatsten tijd, al geuit? Men heeft ze kunnen lezen in de kranten men kan ze nog telkens hooren uit den mond van den tuberculoselijder, die al zijn hoop heeft ge vestigd op „H. L." om in zijn eigen Sana torium „Berg en Bosch" wederom de levens kracht terug tc kunnen vinden. Zal deze klacht nu ook door een ieder be grepen zijn Het antwoord op deze vraag zal eerst na afloop van den speldjesverkoop, op Zondag 31 Aug. te Schoten, (stadsgedeel te) en Zondag 7 Sept.. te Haarlem, kunnen, gegeven worden, wanneer onze ijverige col- lectrices haar busjes komen ledigen. Het PI. Comité heeft omtrent de opbrengst van den speldjesdag zijn verwachtingen hoog gesteld en niet ten onrechte. Immers onze tijd staat in het teeken van de liefdadig heid. Er wordt tegenwoordig op charitatief terrein zeer veel gevraagd, maar ook gelukkig zeer veel gegeven. En al is men wel eens ge neigd oni niets te geven of de gift kleiner te doen zijn, dit zal en mag echter niet het geval zijn ten opzichte van dpn tuberculose lijder. Neen, niet waar, daaraan zal niemand denken. Als men dan maar een oogenblik den mensch voor den geest stelt, die lijdende is aan de meest gevreesde ziekte, dan voelt men vanzelf in het hart snaren trillen welke opwekken tot milddadigheid en naasten liefde. En in deze stemming zal men dan ook de gift ruimer laten vloeien en „Herwonnen Levenskracht" zal daarvoor dankbaar zijn. Moge dan deze laatste oproep er toe bijdra gen, dat ieder voor zich nu reeds het voor nemen maakt dezen twee Zondage met milde hand zijn offertje te werpen in het groene verzegelde busje van „H. L." Bij het bestuur van het PI. Comité zijn wederom eenige brieven ingekomen van patiënten en oud-patienten, waarin dank gebracht werd aan het bestuur voor hetgeen in het belang van hen was gedaan. Het be stuur aanvaardt dezen dank gaarne voor zoover deze het toekomt voor de werkzaam heden in het algemeen belang verricht. Het bestuur wil echter nu bij dezen de gelegen heid te baat nemen, dezen dank uit te deelen aan allen die „H. L." steeds financieel hebben gesteund. Want dat is toch het voornaamste. Zonder dezen steun zou „H. L." zijn taak niet kunnen volbrengen en voor de patiënten doen wat het nu steeds doet. Als alle milde geefsters en gevers zich de a.s. Zondagen dezen dank van de t.b.c.- lijders zullen 1 inneren, dan zullen onge twijfeld bij het ledigen der busjes van „H.L." nu niet eens de traditioneele dubbeltjes te voorschijn komen, maar zullen op z'n minst de kwartjes dat kleine goed verdrongen heb ben. Het door dc Haagsche beeldhouweres Déa Meiter vervaardigde epitaaf en op dracht van de Commissie tot steun aan noodlijdende kunstenares is dezer dagen in ed Groote Kerk aangebracht. Hedenmiddag waren wij in de gelegenheid het sobere maar machtige stuk, dat getuigenis moet afleggen over een der machtigste kunste naars die Holland bezeten heeft, tc bezich tigen, terwijl de heer G. D. Gratama, de directeur van het Frans Hals-museum ons welwillend eenige nadere bijzonderheden mededeelde. Het epitaaf is aangebracht in den koor omgang zuidzijde en spreekt door zijn stoe- ren eenvoud onmiddellijk tot de belangstel lenden bezoeker. Het middensteek van mooi grijs marmer, dat in gouden letters het opschrift draagt; In memoriam Frans i aan gezet werd. Hals wordt omlijst door een breeden rand Ik heb door de Hamit veel Middenstan- van diep-rood en groen marmer. Boven duidde dat daar het graf was van den heer N. Ghyblant, schepen van Haerlem, 1 Sep tember a.s. dus op den sterfdag van Frans Hals zal het epitaaf onthuld worden. (Vervolg). En nu gaan wij weder een ieder zijns weegs. Er was eens een avond, dat ik U mocht installeeren. Op dezen avond zijn Uwe Com missies ontbonden. Wij hebben ons werk gedaan, men heeft van ons den indruk gekregen die Midden standers zijn menschen, die wat tot stand kunnen brengen, wij kunnen en moeten re kening met hen houden." Is het daarmede nu uit, is dit genoeg Moet de spreekwoordelijke lakschheid weer de overhand verkrijgen en het werk, in en voor de Middenstandsorganisatie^, weer door de weinige mannen, die vooraanstaan, uitgevoerd worden Weet het wel, dat die Besturen nu reeds jaren en jaren lang het vele werk alleen heb ben gedaan en vol gehouden hebben onder de ongunstigste omstandigheden. De Hamit is voor hen een oase geweest in de woestijn, die zich kenmerkte door gebrek aan medewerking en belangstelling. Laat dezen misstand niet voortduren 1 Steunt Uwe eigen Middenstandsvereenigihg Bezoekt de Vergaderingen Zorgt, dat de Éénheid niet verstoord wordt. Geen enkele Middenstander van wel ke religie of politieke richting ook, mag bui ten een Middenstandsorganisatie blijven Laten de Vakorganisaties er voor zorgen dat hun Leden ook Lid worden of blijven van de Standsorganisatie Het ideaal zou zijn, dat de Vakorganisaties onderdeelen vormden van de Standsorgani saties, zooals reeds bij de R.K.Middenstands- organisatie het geval is. Waar dit evenwel blijkbaar niet overal ge lukt, laten daar de Vakvereenigingen het werk van den Haarlemschen Middenstands- raad niet verstoren. Dan is er nog een teere zaak, die ik niet onaangeroerd mag laten. Ik heb in een der Haarlemsche Couranten daar reeds over geschreven na de sluiting van De Hamit en bedoel de vertegenwoordi ging van den Middenstand in de Regeering van Stad en Land. Daarmede is volstrekt niet gezegd, dat ik een bepaalde Standsvertegenwoordiging wensch. Integendeel Waar er evenwel onder andere Standen soms zoo sterk gewerkt wordt om verte genwoordigers van een bepaalden Stand in de Regeeringen te krijgen, is er kans, (ik wil mij zacht uitdrukken) dat de ver houding scheef wordt als er mededinging komt b.v. tusschen de arbeiders en ons. Dan hebben zij daarbij voor, dat zij veel talrijker zijn dan de Middenstanders. Om nu het euvel van mogelijke bevoordee ling van een enkelen Stand te voorkomen, is het beslist noodig, dat wij allen, van welke politieke richting ook, er naar trachten, dat bekwame Middenstanders in de Regeering komen. Ik mag zonder eenig gevaar van beschul digd te worden zelf naar een lidmaatschap van den Gemeenteraad te dingen hier spre ken. Want bij de laatst gehouden Verkiezing heb ik er opnieuw in toegestemd, dat mijn naam op de Candidatenlijst geplaatst werd, (op voorwaarde, dat mijn naam geheel onder- het opschrift is in een rond medaillon een meer dan levensgrootc bronzen kop van Frans Hals in hout-relief aangebracht. On middellijk herkent men in dezen stoeren, expressieven kop het zelfportret van den meester op het kortelings gerestaureerde schilderstuk St. Joris Doelen in het Frans Halsmuseum. De kunstenares heeft zich zeer goed van haar taak gekweten en is er uitmuntend in geslaagd de moeilijkheden op te lossen welke het beeldhuowen naar een schilderij of foto met zich meebrengen. Het is ons nog niet mogelijk een geheel zuiver oordeel over dit werk uit te spreken, daar de bronsgieterij te Brussel de groenachtige tint te sterk heeft opgevoerd, doch dezer dagen zal de kunstenares het groen in zoo verre verwijderen, dat de totaal-indruk er door zal winnen. Nu geeft dit grijs-groen een zekere vlakheid aan het beeld. Dat de keuze van de Commissie tot steun aan noodlijdende kunstenaars, be staande uit den heer Verkruijsen, directeur van kunstnijverheidsschool en den heer G. A. Gratama, directeur van het Frans Hals- Museum op de kunstenares Déa Meeter is gevallen, is zeer begrijpelijk als men dit serieuze beeldhouwwerk ziet. Zooals men zich zal herinnren heeft het rijk een som uitgetrokken van 45.000 waarvan 2300 aan de Gem. Haarlem wordt geschonken. De gemeente heeft er een gelijk bedrag bij gelegd, zoodat men een som van 4700 voor dit doel kon besteden. Behouds meer dere opdracht heeft men voor deze toelage door W. Rees een copie laten vervaardigen van het portret van Z. M. Koning Willem III geschilderd door Josselin de Jong en door F. H. Boot een copie van H. M. de Koningin-Moeder door Willy Martens even eens eigendom van H. M. de Koningin, dat zich in het Loo bevindt. Beide copieën hebben thans een plaats gevonden in de burgemeesterskamer van het Stadhuis. Behalve dit epitaaf wordt er nog op het graf in het koor een steen aangebracht met het opschrift: Frans Hals. t September 1666 Tot heden waren er slechts zeer weini gen die wisten waar Frans Hals begraven lag. Dit temeer omdat het graf, no, 56, aan- ders leeren kennen. Dat ze allen Heilige En gelen zijn, wil ik niet beweren. Maar flinke zakenmenschen, die een goed oordeel over allerlei zaken kunnen vormen, die in tijden van tegenspoed en tegenslag, zooals wij die nu beleven, den moed niet verliezen en die om nog veel meer andere, ook moreele, redenen uitstekend geschikt zijn om het algemeen be lang in de Regeering van Stad en Land te dienen, heb ik er betrekkelijk veel onder ge vonden. Hetgeen ik dus van de Middenstandsor ganisaties heb gezegd, wil ik ook op de poli tieke Kiesvereenigingen toepassen en roep U toe met het oog op de Verkiezingen, die het volgend jaar zullen plaats vinden „Wordt Lid van een Kiesvereeniging, bezoekt de Vergaderingen trouw en zorgt ervoor, dat ook de menschen uit den Middenstand een plaats je onder de zon bekomen en daarvan niet weggedrongen worden door eenigen anderen stand." Dames en Heeren Ik sluit deze vergadering in deze in ze ker opzicht gunstige periode voor den Mid denstand, zeg U hartelijk dank voor de buitengewone medewerking, die ik, als Voor zitter, ondervond, zoowel in de Hoofcom- missie als daarbuiten en eindig met den wensch uit te spreken, dat de zorgvolle tijd, dien wij thans in onze zaken beleven, spoe dig plaats moge maken voor een tijd van voorspoed en welvaren en wij elkaar nog eens ontmoeten mogen op een andere ge legenheid, waarop de belangen van den Mid denstand met evrnveel succes en even pret tige samenwerking behartigd worden als dit gebeurd is vóór, tijdens en na de Hamit, die gehouden werd van 24 Mei tot 2 Juni van dit jaar. Hierna ging de vergadering in opgewekte stemming uiteen. Terug te bekomen bij: N. v. d. Berg, Wie kent ze niet, de ijverige Juliana-zus ters, die sinds eenige jaren haar trouwe hulp den katholieken Haarlemmers bieden? Wie weet niet, dat zij het zijn, die in zoovele huisgezinnen, waar de vrouw des huizes eenigen tijd het bed moet houden, de huis houding beredderen? Zoovelen reeds kun nen het met dankbaarheid getuigen, dat zij zoo groote en zoo afdoende hulp gevon den hebben in de „Juliaantjes". De vrouw kan niet gemist worden in het huishouden en als de moeder bedlegerig wordt en er ir geen flinke hulp, staan dadelijk aller handen verkeerd. Vriendelijke hulp wil wel een kor ten tijd de helpende hand reiken, maar dan kan of wil ze ook niet langer meer. En wat dan Hulp blijft noodig. Dat zag de R. K. Vrouwenbond ook in en op zijn initiatief kwamen de Juliana-zusters in onze stad. En in die weinige jaren verrichtten zij reeds zooveel goeds, dat we haar niet meer zouden missen.Zoo gaarne zou men haar van zijn dankbaarheid blijk geven. Maar men weet niet op welke wijze Welnu, thans is er een bijzonder geschikte gelegenheid. Door den gestadigén huizenbouw zijn onze steden en dus ook Haarlem, aan den zelfkant uiter mate vergroot en men begrijpt wel, dat het bij de verre afstanden ondoenlijk voor de Julianazustérs is, die lange afstanden te voet af te leggen. Daarenboven is daar ook geen tijd voor. De zusters (ze zijn met haar vieren) hebben het daarvoor veel te druk. Welk beter verkeersmiddel is er nu voor haar dan de fiets, waarmede men zich zoo vlug kan verplaatsen en overal kan komen. De zusters hebben er dan ook.één !Eén met haar vieren En nu begrijpt ieder wel, waar we heen willen. Die eenzame fiets moet gezel schap krijgen. Wie zorgt daarvoor? Er zijs dus eigenlijk drie fietsen te weinig. Maar zelfs met één fiets zullen de zusters dolblij zijn. Komt, er is wel een dame, die toch juist een nieuw rijwiel wilde koopen laat ze dan haar oude naar de Julianazustérs in de Alexanderstraat 14 sturen. Het hoeft heusch geen nieuwe fiets te zijn, als ze nog maar goed bruikbaar is. Nog wel op een andere manier kan den zusters hetjontbrekende ver schaft worden, waar de wijze van doen laten we gaarne aan Katholiek Haarlem over, als c'e uitvoering maar niet op zich laat wachten. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Achteruit. OPGAVE VANi Rijksstraatweg 94H, Velsen, bankbiljet; C. Mars, Oude Groenmarkt 20, ceintuur van regenjas; P. Kruyf, Voortingstraat 31, duim stok; J. Lareas, Saenredamstraat 84, hee renregenjas; A. Drenth, 2e Zuidpolderstraat 42, lorgnet; H. Koster, da Costastraat 17, lorgnet; L. C. de Pater, Stolbergstraat 11, witte kindermuts C. de Graaf. Raam gracht 26, rieten mandje; J. P. Donker, Brouwersplein 43, medaillon met ketting; H. Vonhof, Wilhelminapark 34, kinderpor- temonnaie: A, Tromp, Kloosterstraat 52. parapluie; v. d. Bogaard, Barendsestraat 58 zwart, kinderschoentje lak; P. Post, Korte Houtstraat 11, kinderschoentje, EEN AANWINST VOOR HET ROOM- SCHE ONDERWIJS. Naar wij vernemen heeft het Bestuur der Vereeniging tet bevordering van Buitenge woon Lager Onderwijs aan R.K. Kinderen te Haarlem, een voor dit onderwijs zeer ge schikt gebouw aangekocht, gelegen in de Witte Heerenstraat, alzoo ongeveer in het midden onzer stad. De voorzitter van het Bestuur, de ZeerEerw. Heer Pastoor J. R. Reijnenberg O.F.M. deelde ons mede, dat de school geopend zal worden begin Januari 1925. De ouders, die hunne kinderen op deze school willen plaatsen, kunnen zich voorloopig aanmelden bij den voorzitter. Voor plaatsing op deze school komen al leen in aanmerking de kinderen, die niet of moeilijk in staat zijn het onderwijs op de gewone lagere scholen te volgen, en die daardoor groote schade lijden in hunne ont wikkeling en vorming voor het leven. Tot nadere inlichtingen in persoonlijk onderhoud is de voorzitter der vereeniging gaarne bereid en houdt daarvoor voorloopig eiken Woensdag en Vrijdagavond van 7—9 uur in de Pastorie N. Groenmarkt 12, zit ting. Blijkens een door de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Haarlem ontvangen schrijven van het Staatsbedrijf van de poste rijen, telegrafie en telefonie, inspectie Am sterdam, ligt het o.m. in de bedoeling om de diensten post, telegraaf en telefoon te Vel seroord te vereenigen en de bestelling aldaar van het hulpkantoor ter plaatse, inplaats van Velsen te doen uitgaan en tevens om het post- en telegraafkantoor te Velsen te ver vangen door een hulppost-,telegraaf- en telefoonkantoor met bestelling ter plaatse. De Kamer van Koophandel stelt voor een schrijven aan het Staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefoon te zenden, waarin zij mededeelt, dat zij tegen deze reorganisatie geen bezwaar heeft. De Burgemeester van Haarlem noofffgi de ingezetenen uit, in verband met de viering van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin op 1 September a.s„ te vlaggen op dien dag in plaats van op 31 Augustus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1