etigd— gfllEUWS OAWAART- jmsc uw aronei LUCHTVERKEER. "~ÖRDE EN ARBEID. r Personalia. Bevorderd. De H. O. V. Baden. Opening Rijwielzaak. Rondreis door ons land. Bioscoopbezoek door kinderen. 16.IJsco naar de maan. Het belastingplaatje. Concert in den Hout. De versiering van het Stadhuis. Hinderwet. TOONEEL. £en mijlpaal van het Schouw tooneel. „The Yellow Black Boys". De processen-verbaal inzake de Rijwielbelasting. 20 Rijwielen in beslag genomen en 25 processen-verbaal. De bekeuringen te Bloemendaal. De bekeuringen te Heemstede. Aangehouden. Gevonden dieren en voorwerpen. De „Arabic" in den storm. Een ontmoeting met den minister-president. De tragedie van het rijwiel plaatje. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederlandsche Jaarbeurs. De Amerikaansche wereld- vliegers. Over de Middellandsche zee. Vliegongevallen in Engeland. Deensche Luchtvaart Mij Een Algiersche Legende. Centrale van Rijkspersoneel. Overtuigt het publiek dat het in zijn belang is te koopen Het publiek moet er telkens weer op gewezen worden, dat het in zijn belang is uw artikel te koopen De „Nieuwe Haarlemsche Courant" zeer ruime verspreiding. heeft een Bij besluït van den Minister van Finan ciën, is met ingang van de 437ste Staats- Ëterii, benoemd tot collectrice der Staats- terij te Haarlem: mevr. H. M. D. R. baro. nesse Mulert, weduwe van J. E. Simon, thans collectrice te Rotterdam. De agenten van politie C. van den Burg, K. Stickel, G. Visser en H. M. Geerts, zijn bevorderd tot rechercheur bij het politie korps te dezer stede. Door de Haarlemsche Orkestvereeniging tal Vrijdag 5 September a.s. een concert gegeven worden onder leiding van den heer N. Gerharz, in de Stedelijke Muziektent in den Alkmaarderhout, te Alkmaar. In de afgeloopen week zijn in het Dou- ehebadhuis aan den Schotersingel 1052 ba den genomen, in dat aan het Leidscheplein 822 en in dat aan het Hofdijkplein 660. Door den heer E. de Graaff is in perceei Pieter Kiesstraat 4 een nieuw rijwielmaga zijn geopend, waaraan tevens verbonden is een vakkundige reparatie-inrichting. De nieuwe, geheel gemoderniseerde zaak ziet er keurig uit en maakt een prettigen indruk. Daartoe draagt zeker veel bij de uitstalling der eerste klas rijwielen, welke de heer De Graaff verkoopt. Alles bijeen genomen, een fraaie zaak, welke wel de noodige klan ten zal trekken. Gisteren werd onze stad bezocht door een echtpaar in middeleeuwsche dracht gekleed, tot zelfs de ouderwetsche houten kindertrek wagen ontbrak niet. Het doel van hen is een rondreis door ons land te maken. Door het verkoopen van ansichtkaarten worden de onkosten bestreden. Zij trokken veel be langstelling van het publiek. Afkondiging is gedaan van de verorde ning tot wijziging der Algemeene Politie verordening voor Haarlem, waarbij het is verboden aan personen beneden den leeftijd van 16 jaren, tenzij onder geleide van een meerderjarig persoon, een openbare bios coopvoorstelling bij te wonen, welke staat aangekondigd als niet toegankelijk voor per sonen beneden den leeftijd van 16 jaren en aan meerderjarige personen, om een persoon beneden den leeftijd van 16 jaren bij zulk een voorstelling te geleiden. Gisteravond 9 uur is op den hoek Gast huissingel en KI. Houtbrug een IJsco-kar door een auto aangereden, waardoor een der boopien van den wagen brak en voor 6.IJsco-wafels verloren ging. De oorzaak is dat de chauffeur naar een oploopje van menschen keek. Na de aanrijding is hij met versnelde vaart doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. Bij de politie is aangifte gedaan van ver missing van een rijwielplaatje van een fiets, welke stond achter een woning aan den Kinderhuissingel, terwijl van een fiets welke stond in een rijwielstalling aan het Spaame, eveneens het belastingmerk was verwijderd. Muziek in den Hout op Zondag 31 Augus tus 1924, 's middags te 234 uur, onder leiding van Willem Knikker. Volksliederen. 1. Flottenparade, Marsch, R. Eilenberg, 2. Ouverture, Pique Dame, F. v. Suppe. 3. Les Patineurs, Valse, E. Waldteufel. 4. Bal let de l'Opera, Faust, Ch. Gounod. 5. Ouver ture, Venus auf Erde, P. Lincke. 6. Siame- sische Wachtparade (op verzoek), P. Lincke, 7. Potpourri aus Der fidele Bauer, L. Fall. Thans is ook weer het stadhuis getooid tooals andere jaren ook gebruikelijk was, met de gewone versiering ter gelegenheid van Konininnedag. Slingers en guirlandes van groen en vlaggedoek sieren de gevels weer en geven aan het eerbiedwaardige ge bouw weer een levendigen aanblik. Het is een gelukkige gedachte geweest, ook thans de gasverlichting achterwege te laten, die, behalve in de moeilijkheid van het aanbrengen ook veel zorg in onderhoud gaf en niet aan de verwachtingen voldeed. B. en W. van Haarlem maken bekend, 'dat bij hunne beschikking van heden aan de Naamlooze Vennootschap „Ripperda" vergunning is verleend tot uitbreiding na de herstelde brandschade van hare inrichting tot het bereiden en opslaan van verfwaren, gevestigd in een gebouw op het terrein aan de Garenkokerskade no. IE, door verbouw en door het plaatsen van een electromotor van 7 P.K. tot het aandrijven van drie te plaatsen werktuigen, ter ver vanging van de bestaande kracht- en an dere werktuigen. Men schrijft ons: 2 September zal het vijf jaar geleden zijn, dat de N.V. Hef Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch haar eer ste voorstelling gaf en wel met de opvoering van Pieter Langendijk's „Het Wederzijds Huwelijksbedrog" in den Haarlemschen Stadsschouwburg. Sindsdien heeft Het Schouwtooneel zich een plaats in de tooneelwereld weten te ver overen die genoemd kan worden. In vrijwel alle groote steden van ons land werden re gelmatig de stukken van het repertoire op gevoerd en ook in de kleinere plaatsen is Het Schouwtooneel een gast die gaarne ge zien wordt. In die vijf jaren werden niet minder dan zeventig nieuwe stukken voor het voetlicht gebracht. Hieronder zijn vijf en twintig oor spronkelijke Nederlandsche stukken, met een totaal van 723 opvoeringen, waaronder uit blinken: ,J3e Paradijsvloek" van Alphons Laudy, met 219; „De Wijze Kater", van Herman Heyermans, met 79; „Het Wederzijds Hu welijksbedrog" van Pieter Langendijk, met 52; „Mariken van Nieumeghen", een middel- eeuwsch spel met 32; „De Spaansche Bra bander", van Bredero, met 16; „Mara'\ van Herman Middendorp, met 22; „Z.b.b.h.h. van A. Jurriaan Zoetmulder, met 76; „Levens- stroomingen" van Mevrouw J. A. Simons- Mees met 28 opvoeringen. In totaal gaf Het Schouwtooneel in deze periode 2386 voorstellingen. Van de niet-Nederlandsche stukken en hun opvoeringsgetal releveeren wij gaarne de volgende: „Paschen", van August Strindberg, met 39; „De Universeele Erfgenaam' van Jean Frangois Regnard, met 29; „De Eenzame Weg", van Arthur Schnitzler, met 11; „De Passiebloem", van Jacinto Benavente, met 32: „Dokter tegen wil en dank" met „Bela chelijke Hoofsche Juffers" van Molière, met 37; „De Ingebeelde Zieke", van Molière met 45; „De Burger Edelman", van Molière, met 8 (open lucht); „Othello", van William Sha kespeare, met 18; „Hard tegen Hard van John Galsworthy, met 20; „Vrijheid" van. Dr. Herbert Kranz, met 32; „De Wedloop! met de schaduw", van Wilhelm von Scholz, met 30; „De Opgeknoopte die werd afge- knoopt", van Henri Ghéon, met 20; „De Co- medie der Liefde, van Hendrik Ibsen, met 10; „Het leven is een Droom", van Calderon de la Barca", met 8; „Als de jonge wijn bloeit", van Björnstjerne Björnson met 27; „Vogelvrijen", van Johann Sigurjonssen, met 4 opvoeringen. Aan het begin van het nieuwe speeljaar kunnen wij er met voldoening op wijzen, dat de kern van ons gezelschap sinds de oprich ting constant is gebleven, al zagen wij som migen van die het gezelschap completeerden met leedwezen gaan en anderen met vreug de komen. Morgen, Zondag speelt Ger. Majella tegen T. Y. B. in de finale-Eere-afdeeling oo 't terrein aan de Zandv, laan 5 min. vanaf E. S. M. halte Aerdenhout, Aanvang des na middags 4 uur. Bij de enorme hooge cijfers van de pro cessen-verbaal in andere steden (in Heer len 250, in Amsterdam ruim 100 enz.) no teert men voor Haarlem slechts het be scheiden cijfer van 25 stuks. Van deze 25 aanhoudingen heeft men bij 20 personen het rijwiel in beslag genomen. Van deze 20 inbeslagnemingen hebben verscheidenen reeds tegen betaling van 3 hun rijwiel ingelost, terwijl er nog verschillenden zijn die aan geen inlossing hebben gedacht. Oppervlakkig beschouwd zouden nu de personen die een proces-verbaal kregen en waarvan tevens het rijwiel in beslag geno men was, achter staan bij hen, die alleen maar een proces-verbaal kregen. Dit is echter niet het geval. Als minnelijke schikking moet ieder die op 29 Augustus nog niet aan de verplichting tot het koopen van een rijwielplaatje heeft vol daan 3.betalen, evengoed zij, waarvan het rijwiel niet in beslag genomen is. Wenscht men nu den drie gulden niet te betalen, dan moet men na korten tijd voor het kantongerecht verschijnen, en dan is de minimum te betalen boete minstens 5, Alle opgemaakte processen-verbaal heb ben echter doorgang tot den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie en wanneer op een verbaal niet is opgeteekend dat de overtre der aan zijn verplichting tot betaling van de boete, in casu 3.heeft voldaan, dan ver volgt hij den desbetreffenden persoon, met het bovengenoemde gevolg. Deze bepaling blijft van kracht, doch het is niet vast, dat er steeds 3 als minne lijke schikking gevraagd wordt. Dit kan evengoed 5 of 10 gulden worden. Dat verschillende personen probeerden te vluchten verwondert zeker niemand, maar dat zij door onze actieve politie weer even gauw ingehaald waren, daarover verbaast zich ook niemand natuurlijk. In Bloemendaal is door de Politie een 50-tal processen-verbaal opgemaakt. De politie te Heemstede heeft in het ge heel 18 processen verbaal opgemaakt. Door de Recherche is proces-verbaal op gemaakt tegen J. G. N, M. V., boterhande- laar, vroeger te Haarlem woonachtig, thans zonder vaste woon- en verblijfplaats, ver dacht van oplichting van 500 sigaren ten nadeele van den winkelier K. D. Een kistje van 100 sigaren is in 'beslag ge nomen. Terug te bekomen bij: M. v. d. Meyde Bie, KI. Heiligland 74, grijze ceintuur; L. M, J. v. d. Weiden, Hasselaarsplein 23, grijze ceintuur; D. SÜngenberg, Zijlweg 80, paar bruine handschoenen; Kennel „Haerlem", Terspijtstraat: hond (fox terrier), gebracht door F, C. Hyma, Hagelingerweg 49c, Sant poort; grijze kat, gebracht door J. v. d. Sluis, Gen. de Wetstraat 57; grijze kat, ge bracht door G. Kos, P. Krugerstraat 5; J. Zandstra, Kolkstraat 19rood, kettinkje (been); H. Vogel, Eendrachtstraat 14, ket tinkje (koper). Kennel Fauna; zwarte katjes, gebracht door Mes, Oranjeboomstraat 38; grijze kat, gebracht door Draaisma, Begijnhof 33; grijze kat gebr. door Stomel, Kleverlaan 42; zwart witte kat, gebracht door v. d. Vossen, Korte Annastraat 4; grijze kat, gebracht door Voortwist, Anegang 30; van "t Hof, Kam pervest 39, net met tennisballen; Y, van het Hert, Harmenjansstraat 38, bruine pet; B. Nix, L. Heerenvest 146, zwarte kinderporte- monnaie; J. L. Prins, Rustenburgerlaan 27b, pak gemerkt S. M.; J. Lemmers, Rustenbur gerlaan 35, bruine portemonnaie; Politiebur., Smedestraat, gummi schoentje, zakdoeken; E. H. Beltega, Korte Spaame 9, taschje; Fibben, Parklaan 43, vulpenhouder. Maar hij moest 'f 3 betalen. Er waren zooveel dubieuze gevallen. Zelfs zij, die hei rijwielplaatje op zak hadden, moesten be talen. De letter der wet, niet waar. Rapport etc. zal misschien nog wel komen. Maar 't berichtje Uit Londen worden nadere bijzonderhe den ontvangen over den storm in den At- lantischen Oceaan, waarvan o.a. de „Arabic" van de Cunardlijn zwaar te lijden heeft ge had. De „Daily Telegraph" zegt, dat het stoom schip trachtte zee te houden van de Nautic- ket zandbanken, terwijl de wind met de kracht van een typhoon op het schip neer sloeg. Plotseling helde de „Arabic" over met een scherpen hoek naar bakboord en terwijl het schip op zijn zij lag kwam er een reusach tige golf over, die de reddingsbooten tot splinters sloeg als waren het lucifersdoosjes. De windvlaag vernielde een groot deel van de verschansing alsook het dikke glas van de raampjes op het bovendek. Groote massa's water kwamen in de salons waar honderden mannen, vrouwen en kin deren bijeen waren. De aanwezigen werden in het vertrek door elkaar geslingerd te midden van losgeraakte meubelen. Het water stroomde door elk gebroken raampje, de lading begon te werken en ver scheidene tonnen steenkolen ploften uit de bunkers op de stokers neer, die voor de vuurplaat stonden. Er waren twee minuten van verschrikke lijke spanning, maar langzaam herstelde het schip zich en kapitein Hickson slaagde er in, het vaartuig met den kop op den wind te brengen en acht uur aldus te blijven drijven totdat de wind en de zee afnamen. De kapitein verklaarde, nog nooit zulk een woeste zee te hebben meegemaakt. Twee reddingsbooten werden weggesla gen en zes anderen in stukken geslagen. De raampjes en de beschotten van de hutten werden ingedrukt en de stookplaats liep onder water. De Rotterdamsche pelgrims in Kevelaer, die hun intrek hadden genomen in hotel „Zu den guldenen una silbernen Schlüsseln", op de Kapellenplatz, kwamen tot de ontdekking, dat in een rustig hoekje onze minister' president met zijn gezin had plaats genomen. Het nieuwtje was spoedig rondgegaan. Toen Z.Exc. aanstalten maakte om heen te gaan, stonden de aanwezigen op en zon gen den minister-president een „lang zal hij leven" toe. Hierop darikte de minister-president met hartelijke woorden en bracht een „hoera" voor Nederland uit. Na een bezoek aan de genadekapel, zette Z.Exc. zijn vacantiereis per auto voort. („Msb.") „Ons Noorden" schrijft: Onze stadsredacteur heeft de menschen al honderdmaal gewaarschuwd: Denkt om je rijwielplaatje. Gisteren schreef ie er nog twee aandoen lijke stukjes over. Vanmorgen moest ie in der haast ergens heen voor 'n berichtje. Hij nam de fiets, reed weg en...... werd aangehouden: geen rijwielplaatje! 't Lag al 'n maand op z'n bureau! Per gunst en gratie is de bekeurder er zich van komen overtuigen. Toch moest ie mee. De hoofdredacteur zei: „Maar eerst z'n werk". De commies zei: „Maar eerst moet-ie mee. Hij kan 't ook laten". En zenuwachtig ging hij mee. Er stonden al zeer veel fietsen te wachten. Men geloofde hem, DE MOORD TE 's HAGE. Het moordhuis aan de De Riemerstraat te 's Hage is Donderdagavond weer het middelpunt geweest der huiverige belang stelling van buurtbewoners en voorbijgangers. Men wees elkander op een geheimzinnig licht, dat uit een der sousterrein-ramen straal de en flauw de straat bescheen. Men giste en raadde en opperde de veron derstelling, dat, gelijk in vele andere ge vallen, ook hier de moordenaar op de plaats van zijn misdaad was teruggekeerd. Het werd een formeele opschudding in de buurt en men waarschuwde de politie, die op de woorden „de Riemerstraat" als geëlectri- seerd werd en in den korst mogelijken tijd ter plaatse verscheen. Zou het eindelijk wat wor den Vergeefsche hoop der recherche op een goe den greep en der omstanders op een sen satie. Een kort onderzoek maakte aan alle illusies een einde en bracht het ontstaan der heimzinnige lichtstralen tot een doodnuchtere nalatigheid terug. De zaak was deze 's middags en 's avonds had de recherche nog eens een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar een partij oude pape rassen van den vermoorde, welke in het sous- terrain waren neergelegd. Een broer van het slachtoffer was hierbij tegenwoordig, die ook na het vertrek van de politie-ambtenaren het perceel afsloot, maar vergat het eclectrisch licht beneden uit te doen. Dat de recherche, die reeds de straat aan beide zijden had doen afzetten en met de grootste omzichtigheid het huis was bin nengedrongen, niet weinig teleurgesteld retireerde, is te begrijpen. (H. Ct.) GOEDEREN IN HET BEZETTE GEBIED. Een vergelijk met de eigenaren. Naar van het kantoor der Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort vernomen wordt, heeft de leider der Fran- sche douane te Wiesbaden bekend gemaakt, dat met het oog op de waarschijnlijk aan staande liquidatie van de inter-geallieerde douane, thans onverwijld maatregelen ten opzichte van de door de douane in beslag fenomen goederen getroffen zullen worden. loewel de in beslag genomen goederen het eigendom der douanecommissie geworden zijn op het oogenblik der inbeslagneming Zal toch ter tegemoetkoming in de meeste gevallen voor de voormalige eige naars de gelegenheid geopend worden om tot een vergelijk te komen. In het ressort Wiesbaden zullen derge lijke onderhandelingen intusschen slechts tot uiterlijk 1 September a.s. gevoerd kunnen worden. Na dien termijn worden alle goe deren, ook die waaromtrent de onderhande lingen nog niet tot een vergelijk geleid heb ben, naar Mainz vervoerd, waar zij binnen 48 uur na aankomst ten bate van de douane commissie zullen worden verkocht. De Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland, Damrak 80, Amsterdam, raadt daarom de Nederl. firma's, die vorderingen hebben op Duitsche firma's welke in boven- aangegeven omstandigheden verkeeren, aan met deze bepalingen rekening te houden. In beslag genomen goederen uit Neder- landsch eigendom afkomstig vallen intus schen, volgens de meening der Kamer, niet onder bovenaangegeven bepalingen. Verschenen is de reclameplaat voor de Elfde Nederlandsche Jaarbeurs. De plaat is ontworpen door den kunstenaar Jac, Jon- gert, te Rotterdam, en is in vijf kleuren uit gevoerd. aINNENLANDSCHE HAVENS. New York ontving een draadloos telegram, meldende dat de Amerikaansche wereldvlie gers hun vertrek uit Ivigut in verband met het slechte weer hebben uitgesteld. De Duitsche vlieger Wagner vloog, naar uit Berlijn gemeld wordt, zonder tusschen- landing over de Middellandsche Zee van Pisa naar de Afrikaansche kust bij Melilla, 1516 K.M. afleggende in 10 uur 21 min., dus met een gemiddelde snelheid van 151 K.M. per uur. Sedert den aanvang van het jaar hebben bij de Royal Air Force in Engeland 38 on gelukken in de lucht plaats gevonden, waar bij 58 officieren en minderen het leven ver loren. Volgens de directie van de Deensche luchtvaartmaatschappij zijn dagelijks op de verschillende luchtwegen van en naar Ko penhagen ca. 2000 kilometers afgelegd tegen 600 K.M. verleden jaar. Het aantal passa7 giers bedroeg tot op heden 1000 tegen 389 verleden jaar in het geheele seizoen. Verleden jaar bedroeg het aantal passa giers in verhouding tot de beschikbare ruim te 49, tot heden bedroeg dit in dit seizoen 60. Het volgend jaar wordt het aantal vlieg tuigen verdubbeld. - AMSTERDAM. Aangekomen 28 Aug: Rondo (Eng.)van New Castle, steenkool, carg Gebrs. Scheuer, Ertskade Hontestroom van Loden, stukgoed, carg. Holl. Stoomb. Mij. Handelskade Java van Hamburg, stuk goed carg. Holl. W. Afrika lijn, Levantkade Vliestroom van Huil, stukgoed, carg. Holl. Stoomb. Mij. Handelskade Saccarappa van Bremershaven, stukgoed, carg. v. Es v. Ommeren Javakade Arnold Koep- ke van Pernau, hout, carg. Bijlsma éc v. d. Hoek, Minervahaven. Aangekomen 29 Aug.: Landport van Lyse kil, keien. carg. Diederiks Transp. B. Oud Houthaven Equity van Goole, stukgoed, carg. Gebrs. Scheuer, Handelskade Elbing II van Skeleftea, hout, carg. Sydzes Co Minervahaven Redstart van Londen, stuk goed carg. Gen. Steam Transp. Cy Handelskade Estland van Jacobstad, hout, carg. Brandts, Oude Houthaven Crynssen van West-Indië, stukgoed, carg. Vrachtmail, Suriname kade. IJmuiden. Aangekomen 29 Aug. Equity van Goole Elbing 2 van Skelleftae; Redstart van Londen Estland van Jacobstad; Crynssen van Barbados Theano van Belfast. Vertrokken 29 Aug.Broomfleet n. Gole; Quentin n. Rotterdam. IJmuiden. Vertrokken 29 Aug. Irene naar Rotterdam Oostzee naar Rotterdam. Delfzijl. Binnengekomen 28 Aug. Van Alteren Antiuolpe, Wijnholt, Lotus van Emden ter Klei, Hendrika, RanselHunscl Hunze 9, stoom, Hamburg Kate Jensen Meyer MemelHildegard, Bartels, Rafso. Vertrokken 28 Aug.Munning, 3e Ge broeders, EmdenBruinsma, Frankenia, Emden Cargo I, Karei, Hamburg Tondern, Hansen, Rotterdam Cruno, stHamburg Oderstrom, stoom, RotterdamLocking Naval, Jansen, Rotterdam. Maassluis. Aangekomen 28 Aug. Bernisse van Hamburg Dephia van Dakar. 29 Aug. Greif van Bremen Le Merlier van Boulogne Alt van Goole Midsland van New Castle Nordkyn van Kirkenaes Amstelland van AntwerpenNyroca van Southampton Ing van Dover Burgerdijk van Baltimore St. Denis van Harwich Bata vier IV van Londen Cromer van Harwich Akropolis van Londen Andrea Costa van HullRolandseck van Sevilla. Vertrokken 28 Aug. Elberfeld n. Japan. 29 Aug Archangel n. Harwich Ernst Hemsoth n. Hamburg Montenero n. Genua Gaasterdijk n. New YorkLekhaven n. ArchangelZelo n. New Castle Trinton n. Harwich. Maassluis. Aangekomen 29 Aug. Hess- le van CardiffAhr en Oldenfelde, lichters, van Hamburg, per sleepboot Diana. Vertrokken 29 Aug. Tervanger n. Waba- na. Maassluis. Aangekomen 29 Aug. Diana van Dantzig. Vertrokken 29 Aug. Haliotis naar Kaapstad Maassluis. Aangekomen 29 Aug. Quen tin van Leith Tjalia van Hamburg; Finzella m. b. van Helsingborg. Vertrokken Helena n. Stockholm Farn- ham naar New Castle Roelfina H. vr. log., n. StockholmSir Redvers Bulier, naar Wool wich. Vlissingen. Aangekomen 29 Aug. Comedian van Londen naar Middelburg. Gepasseerd 29 Aug. Spreewald van Mexi- lones IJseldijk van Duinkerken Saccity van Norfolk Minnedosa van Montreal, alle tiaar Antwerpen. NEDËRLANSHE STOOMVAART LIJNEN. ADONIS (K.N.S.M.) Faro-Amsterdam, p. 28/8 u.m. 4.45 Ouessant. AGAMEMNON (K.N.S.M.) 28/8 van Lissa bon naar Portimoa. AMSTELLAND (H. Lloyd) 29/8 van Ant werpen te R'dam. ARES (W.I.M.) 26/8 van Arica n. Iquique. ALUDRA (R. Z. A. lijn) 28/8 van Rotterdam te Beunos Aires. BACCHUS (K.N.S.M.) Amsterdam-Lissa- bon, p. 28/8 Ouessant. BENNEKOM (W.I.M.) Amsterdam-Chili, p. 28/8 Flores. BLITAR (H. O. Afr. lijn) thuisreis, 27/8 van Marseille n. Londen. BOOMBERG 27/8 v. Rautnö n. R'dam. BRIELLE (W.I.M.) 27/8 van Kingston n. Cristobal. BURGERDIJK (H.A.L.) 29/8 van Balti more te Rotterdam. CRYNSSEN (W.I.M.) 29/8 van W.-Indië te Amsterdam. CEYLON (Java-Bengalen) 27 ?8 vgn Ran goon n. Java. DELFT (W.I.M.) Amsterdam-Chili, 26/8 van Arica. DOLIïJS (Oceaan) Batavia-A'dam, 25/8 van Penang. EUTERPE (K.N.S.M.) Amsterdam-Dant- zig, p. 28/8 Holtenau. GAASTERDIJK (H.A.L.) 29/8 van R'dam n. New York. GROTIUS (Nederl.) wordt Zaterdagmor gen circa 5 u. van Batavia te IJmuiden ver wacht. HEEMSKERK (H.O.Afr. lijn) 28/8 van Beira n. Mozambique. HYSON (Oceaan) Japan-Rotterdam, p. 29/8 Gibraltar. KARIMATA (Nederl.) 27/8 v. Batavia n. Durban. MEDEA (W.I.-.) 10/8 van Port au Prince naar HERCULES (K.N.S.M.) 28/8 van Bourgas te Constantinopel. NICKERIE (W.I.M.) uitreis 28/8 van Fun- chal. NIEUW AMSTERDAM (H.A.L.) Rotter dam-New York, p. 28/8 Cape Race. ORANJE NASSAU (W.I.M.) 27/8 van Bar- bardos naar Plymouth. ORION (K.N.S.M.) 28/8 Messina a. Pa lermo. ORPHEUS (K.N.S.M.) 28/8 van Kopenha gen n. Aarhus. ORANIA (H. Lloyd) uitreis 28/8 van Cher bourg. ORESTES (H. W.-Afr. lijn) 28/8 v. Amster dam te Hamburg. PRINS DER NEDERLANDEN (Nederl). thuisreis p. 28.8 Perim. PYRRHUS (Oceaan) Japan-Rotterdam, 28/8 te Penang. RANDFONTEIN (H. Z. Afr. lijn) uitreis 28/7 van East London. RIETFONTEIN (H. Z. Afr. lijn) 28/8 van Tanga naar Kilindini. ROTTI (Nederl.) 28/8 van Hamburg te Bremen. SOERAKARTA (H. O. Afr. lijn) thuisreis per 27/8 Kaap Verde. SOMMELSDIJK (Br. Ind. lijn) uitr. 29/8 V. Kurrachee. TELLUS (K.N.S.M.) 28/8 van Malang n. Melilla. TROILUS (Oceaan) Japan-Rotterdam 27/8 van Shanghai. THESEUS (K.N.S.M.) 28/8 van Villagar- cia te Oporto. TABANAN (R. Lloyd) uitreis p. 28/8 Perim. TAMBORa (R. Lloyd) thuisreis, p. 28/8 /Kaap del Armi. ULYSSES (K.N.S.M.) 28/8 van Braila n. Bourgas. VESTA (K.N.S.M.) 28/8 van Alexandrië n. Mitylene. IJSELDIJK (H. Austr. lijn) 29/8 van Aus tralië te Antweroen. ÏJSELSTROOM (H. W. Afr. lijn) 27/8 van Monrovia n. Dakar. ZEUS (K.N.S.M.) 28/8 van Valencia te Carthagena. BUITENLANDSCHE HAVENS. AALSUM 28/8 van Shileds n. San Fran cisco. AMSTEL, 26/8 van Pernau n. Amsterdam. AMSTERDAM, New York-Rotterdam, 29/8 v.m. 12.20 op 525 mijl Z.W. Valentia. ANTOINETTE, Rotterdam-Genua, p. 28/8 Sagres. ANTJE, m.s., 25/8 van Exeter te Fowey. ARINDA MENDI, Rotterdam-Livorno, p. 28/8 Ouessant. ATLAS MARU, Japan-Rotterdam, 29/8 v. m. 2.45 op 145 mijl van Lands End. BARENDRECHT 28/8 van New Orleans n. Tarragona. BATAVIER III 29/8 v.m. 9.05 van Rotter dam te Gravesend. CORMORAN, Dost, 26/8 van Haders- leben te Hamburg. CROXTETH HALL 28/8 van Rotterdam te Deiagoabaai. DIRKSLAND 28/8 van Kopenhagen op de Tyne. FREY 27/8 van Rotterdam te Malmo. FRIELINGHAUS 27/8 van Rotterdam te Narvik. GELDERLAND, New Castle-Kopenhagen, p. 28/8 Elseneur. GILLHAUSEN 26/8 van Lulea n. Rotter dam. HALLE, Makassar-Amsterdam, p. 27/8 Gibraltar. HANGARLAND, 28/8 van Rotterdam te Sydney C B. HAVELLAND, Rotterdam-Japan, p. 28/8 Gibraltar. HOOGLAND 28/8 van Londen te Xmmin- gham. IBERIA 28/8 van Santander n. Rotterdam. JACOBA VAN HEEMSKERK en GRO NINGEN, sleepbooten, met Valparaiso- dok, 28/8 op 20 gr. 13 min. Zuid en 70 gr. 29 min. West. JULIANAPARK 27/8 van Malta te Piraeus. KARL 2,8/8 van Constantinopel n. Rotterdam KARONGA 28/8 van Rotterdam te Port Natal. KATHIE 18/8 van Zaandam te Riga. KOSMO, Rotterdam-Yokohama, p. 28/8 Gibraltar. MARAAR, Calcutta-Rotterdam, 29/8 v.m. 5.30 op 30 mijl N. van Lands End. MAGDALENA 27/8 van Lulea n. Rotter dam of Vlaardingen. MERCATOR, Havinga, 27/8 van Odense te Holtenau. NAALDWIJK 28/8 van Harburg te New Castle. OTRANTO, Aiexandrië-Rotterdam, p. 28/8 Sagres. PASAJES 23/8 van Rotterdam te Passages. PENDRECHT 27/8 van Constantinopel naar Antwerpen en Londen. POLLUX 28/8 van Stettin n. Rotterdam. PONTOS, 26/8 van Middlesbro te New Castie, RIJNDIJK, Oran-Zuid-Amerika, p. 27/8 Fern Noronha. RIJSWIJK 28/8 van Bordeaux te Middlesbro SASSENHEIM 29/8 van Gefle n. Holm- sund. SIR ERNEST CASSEL 27/8 van Narvik n. Rotterdam. SPAR 28/8 van Civita Vecchia n. Montreal. STAD HAARLEM p. 28/8 Elseneur. ST. PHILIPSLAND 28/8 van Hamburg op de Tyne. TANGER 28/8 van Burnt Island n. Amster dam. TYRO 28/8 van Waterford n. Swansea. WAAL 28i/8 van Holmsbro n. Hernosand. WESTPLEIN 28/8 van Rotterdam te Lulea. WILLEM BARENDSZ en VLAANDE REN, sleepbooten, met Sabangdok, 28/8 van Suez. WINTERSWIJK, Sunderland-Livorno, p. 28/8 Dungeness. IJSELHAVEN 28/8 van Archangel n. Hull. IJSEL, Rotterdam-Koningsbergen, p. 28/8 Hantsholmen. ZAAN 28/8 van Aarhus te Velje. ZAANSTROOM 26/8 van Bristol n. Swan sea. ZEELAND 28/8 van Hamburg te Grange mouth. In het stille, weelderige stadje Blidah woonde, vóórdat de Franschen in Algiers kwamen, een brave Moor, Sidi Lakdar ge- heeten, dien zijn stadgenooten den bijnaam hadden gegeven van de luie. Zooals u waar schijnlijk wel zult weten, zijn de Mooren uit Algiers de indolentsfe menschen op aarde, en die van Blidah in het bijzonder; vermoe delijk tengevolge van den zoeten geur der oranjeboomen en lemoenen, waarin het stadje steeds gehuld is. Maar onder hen spande Sidi Lakdar de kroon, wat betreft luiheid en onverschilligheid; ja, hij had deze ondeugden als het ware opgevoerd tot een echt beroep. De anderen borduurden, waren caféhouders of handelaren in specerijen. Sidi echter was lui en deed niets. Bij den dood van zijn vader had hij een kleinen tuin geërfd, gelegen tegen de wal len van de stad; een tuintje omgeven door een witten, bouwvalligen muur met een half vergane deur, die niet meer sloot, met een paar vijge- en pisangboomen er in en een helder beekje, dat zich glinsterend tusschen het gras slingerde. Daar bracht hij zijn heele leven door, lang uit, onbeweeglijk op den grond liggende, terwijl de roode mieren door zijn baard krioelden. Als hij honger had, nam hij een vijg of een banaan, als die ten minste dicht genoeg bij hem lagen, want als hij zou moeten opstaan om er eentje te plukken, dan was hij liever van honger gestorven. Vandaar dat zijn vruchten verrotten op de plaats, waar zij gevallen waren en dat er altijd zwermen vogels in zijn tuintje waren. Die grenzenlooze luiheid had Sidi Lakdar populair gemaakt. Men vereerde hem als een heilige. Als de dames, die in zijn buurt confituren gingen eten, langs zijn muurtje kwamen, lieten zij hun muilezels stapvoets gaan en spraken op gedempten toon on der haar witte maskers, De mannen maak ten deemoedig een buiging, en iederen dag als de school uitging zat er op den muur een zwerm jongens met gestreepte zijden jasjes en roode mutsen, die de zalige lui heid van Lakdar trachtten te verstoren door hem uit te lachen en hem met sinaasappel schillen te gooien. Maar dat was vergeefsche moeite. De luie bewoog zich niet. Af en toe hoorde me® eens roepen: „pas op hoor, want als ik op« sta......"; maar hij stond niet op. Een van die jongens, wien dat horizon tale, liggende bestaan bijzonder aantrekke lijk ieek, kwam eens op een morgen met het plan bij zijn vader aanzetten, om voor taan niet meer naar school te gaan en ook lui te worden. „Jij lui worden?" vroeg de vader, een brave pijpendraaier, ijverig als de bijen en die bij het kraaien van den haan al achtel zijn draaibank zat.... „Jij lui worden?" „Ja, vader, ik wil zoo lui worden als Sidi Lakdar." „Geen sprake van hoor jongen, jij word! pijpedraaier, zooals je vader is, of schrijver op het kantoor van den Kadi, zooals je oom Ali, maar nooit zal ik van jou een luien jongen maken.... vooruit, naar school, of ik sla dit stuk kersehout op je ribben kapot.... maak dat je wegkomt, schelm!" Dat stuk hout had den jongen schijnbaar tot andere inzichten gebracht, maar in plaats van naar school te gaan, ging hij een Moorschen bazar binnen, kroop daar tus schen een paar stapels Smyrna tapijten, en bleef daar den heelen dag languit op ziin rug liggen kijken naar de Moorsche lan taarns, de blauwla-kensche tasschen en de met goud gegalonneerde jakken, terwijl hij behaaglijk den doordringenden geur der rozenolie opsnoof. En zoo ging de school tijd voorbij Na een paar dagen kreeg de Vader de lucht er van beet. Maar of hij al schreeuw de en stampte, en de lendenen van den jon gen met al de kersestokken uit zijn winkel bewerkte, het gaf allemaal niets. De jongen. bleef er bij: hij wilde lui wordenEn iederen dag vond men hem weer ergens in een hoekje liggen. Ten einde raad en na er zijn broer Ali over gesproken te hebben, deed de vader zijn zoon een voorstel: Aangezien jij met alle geweld lui wilt wor den, zal ik je bij Lakdar brengen. Hij zal je een examen afnemen, en als jij werkelijk aanleg heb voor zijn beroep, zal ik hem vragen, of hij je in de leer wil nemen." Dat vond de jongen best. En reeds den volgenden morgen gingen zij den luien Sidi in zijn tuin opzoeken. De deur stond altijd open; zij traden binnen, maar aangezien het gras zeer hoog was, hadden ze eenige moeite om den eigenaar van de woning te ontdekken. Eindelijk von den zij hem achter in den tuin onder de vijgeboomen en verscholen tusschen de wilde planten, een hoop vodden, waaruit een eigenaardig gebrom hun tegemoet klonk. „De Heer zij met u, Sidi Lakdar," begon de vader, terwijl hij een buiging maakte en zijn arm over de borst sloeg. „Ik breng u hier mijn zoon, die met alle geweld lui wil worden. Ik hoop, dat u hem zult willen ondervragen, om te zien of hij er den waren aanleg toe heeft. Zoo ja, dan verzoek ik u hem als leerling aan te nemen; wat hij noo- dig heeft zal ik betalen." Zonder te antwoorden gaf Sidi Lakdar hun te kennen, dat zij naast hem moesten gaan zitten; de jongen ging liggen, hetgeen al een bijzonder goed teeken was. Daarna keken zij elkander aan, zonder iets te zeg gen. Het was midden op den dag en buiten gewoon warm, Alles scheen te slapen in den kleinen tuin. Men hoorde slechts het rui- schen van de wilde brem en het fladderen der vogels in de boomen, dat deed denken aan het geluid van een waaier, die beurte lings geopend en weer toegevouwen wordt. Van tijd tot tijd duikelde een rijpe vijg van tak tot tak naar beneden. Dan. stak Sidi zijn arm uit en met een vermoeid ge baar bracht hij de vrucht naar zijn mond. De jongen gaf zich niet eens die moeite. De heerlijkste vijgen vielen naast hem neer, maar hij verroerde zich niet. Eén uur, twee uren gingen voorbij.... De arme pijpedraaier begon het wel wat lang te vinden hij dorst echter niets te zeggen en bleef onbeweeglijk zitten staren, zeif ook bevangen door die stemming van luiheid, die overal om hem heen ging. Daar viel een groote vijg, juist op de wang van de jongen de rijpe vrucht met haar zachte kleur was door den val plat geworden en bleef zoodoende liggen. De jongen behoefde ze maar even met zijl vinger een tikje te geven, om ze in zij® mond terecht te doen komen. Maar zelfs dat was hem te veel en onbe wegelijk bleef hij liggen, met de welriekends vijg op zijn wang. Eindelijk werd het hem te machtighij knipoogde tegen zijn vader en vroeg me! een zwakke vermoeide stem „Ach vader, stop U mij die vijg in mijn mond. Bij die woorden smeet Sidi Lakdar een vijg, die hij in zijn hand had, weg eu richtte zich met een uitdrukking van verrukking tof den vader „Dat kind wou je mij als leerling geven 1 Maar hij is immers mijn meester! Van hem kan ik nog leeren En vervolgens voor het kind, dat onbe weeglijk was blijven liggen, op den grond knielend, met het hoofd in het gras ver borgen, riep hij uit „Ik groet u, o vader der luiheid!" Het Dagelijksch Bestuur van de „Centrals van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst" heeft op 27 Augustus de besturen van de bij de „Centrale" aangesloten orga nisaties in buitengewone vergadering bijeen geroepen om verslag te doen van de door het Dagelijksch Bestuur gedane stappen in zake salaris-actie en samenwerking betref fende deze actie met andere organisaties. De vergadering hechtte hare goedkeuring aan de afscheiding van de „Centrale" van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond en het Comité van Neutraal Overheidsperso neel. Zij droeg het Bestuur op, alsnog bij de Regeering stappen te doen, de aanhangige noodlottig geachte salarisregeling niet in te voeren. '««Wil f»1?* O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2