Sport- en wedstrijden. Uit het Roomsche Voetbalkamp. t De Missie-Wedstrijden, Het komende seizoen. D. H. V. B. R. K. Sportvereeniging „The Yellow-Black-Boys." saatafe The Yellow Black Lustrum- wedstrijden. DISTRICT HAARLEM. Het Stedentournooi. LAWNTENNIS. CRICKET. Ned. R. K. Dambond. KUNST EN KENNIS. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Rijksmuseum. Verontreiniging van rivierwater. De Nederlandsche delegatie naar Genève. Een onderscheiding voor prof. Quanjer. De ontwapening s-kwestie. Een verrassing voor de Apeldoornsche oudjes. Koninklijk bezoek aan Vlaardingen. King Soccer is wederom gaan regeeren. Overal heeft het bruine monster zijn in trede gedaan en worden friendly games ge organiseerd om de spelers te trainen voor de zware competitie-wedstrijden die op til zijn. Ook dé R.K. Voetbalsportbeweging is zich aan het klaarmaken voor het nieuwe seizoen. In Haarlem heeft de bal bijna niet ge rust. Men zie b.v. naar de Yellow Black Boys, die met ongekend élan zich in den zomer hebben geoefend om het spelpeil der vereeniging op te voeren. Zij hebben seriewedstrijden uitgeschreven en niet één Zondag ging voorbij of er hadden eenige mooie wedstrijden plaats, die een uitste kende propaganda waren voor de Room sche sport. ri Doch 7 September a.s. zal het Roomsche seizoen officieel geopend worden. Dan zullen zooals een ieder wel bekend is, de faarlijksche missie-wedstrijden ge-, houden worden. En omdat deze nu in onze onmiddellijke nabijheid plaats vinden, wil len wij ze eens bijzonder onder de aan dacht der R.K. Sportliefhebbers brengen. Amsterdam zal op genoemden datum het middelpunt zijn der Roomsche voetbalbe weging. Vier elftallen, nl. die' van de bis dommen 's-Hertogenbosch, Roermond, Utrecht en Haarlem, zullen elkander den palm der victorie bekampen. Zooiets dus als de neutrale districtswedstrijden. Men kan er van verzekerd zijn, dat goed voetbal te zien wordt gegeven. Het puikje van Roomsch Nederland zal toonen dat het Roomsche voetbal niet behoeft achter te staan bij het neutrale. De D. H. V. B. viert tevens op denzelf den dag zijn eerste lustrum en aan onzen bond is de organisatie der wedstrijden op gedragen. Dat die organisatie in goede handen is, kan niemand ontkennen. Daarom hopen wij, dat de viering van dit eerste lustrum van den D. H. V. B. niet alleen een spor tief succes mag worden, maar eveneens een financieel gunstig resultaat. De leden der aangesloten' vereenigingen kunnen echter hun medewerking daarbij verleenen. Bekend is, dat een eventueel batig saldo ten goede komt van naasten liefde: de Missie-actie. Nu is er een pracht gelegenheid om dit charitatieve werk te steunen door van den voorverkoop een ruim gebruik te maken. Of men naar de wedstrijden gaat zien, dat is uw zaak. In ieder geval moeten alle kaarten verkocht zijn voor den wedstrijddag. De vereenigin gen zelf, uit Amsterdam en omstreken, maar ook Haarlem, Zaandam, Leiden e.a. moeten met al hun leden optrekken naar cfen Middenweg te Amsterdam, niet naar Ajax, maar naar het R.K. Sportpark. En wanneer deze missie-wedstrijden slagen, dan zal dat een krachtig bolwerk vormen voor de R,K. voetbalsport in het algemeen, doch voornamelijk voor het a.s. seizoen. Met goeden moed moet daarna aan de competitie begonnen worden, want dat het seizoen voor vele clubs zwaar zal ^ijn, valt niet te ontkennen. Wij hebben zoo eens bij verschillende Haarlemsche vereenigingen gezien, hoe het daar gesteld is. Ongetwijfeld is Yellow Black wel de grootste en sterkste club uit het district Haarlem. Damiaten moet eveneens gaan opleven, want anders kon het wel eens misloopen met de Oranje mannen, R. K. V. Z. schijnt grootsche plannen te hebben. Althans tegen .Santpoort verleden week hebben de zwartjes zich van hun beste zijde laten kennen, Volhouden nu Zwaluwen. Geel Wit heeft gebrek aan eenige goede voorhoede-spelers. Iedere club zit soms in narigheid en zoo is het ook een beetje met de pauselijken gesteld. Den moed niet laten zakken, jongens! Tenslotte zullen Victrix en D. S. S. zich in hun afdeelingen wel weten te handha ven. Heemstede ziet vol verwachting uit naar de verrichtingen van het bekende H. B. C. De H. B. C.'ers willen wel, maar dan moet de belangstelling der Heemstedenaren zich gaan uitstrekken naar een der sterkste elf tallen van het Diocees Haarlem, H. B. C. speelt werkelijk niet een spel dat slechts door een handje vol menschen mag gezien worden. Binnenkort zullen wij op het a.s. seizoen terug komen. Wij denken nu alleen aan de missie-wedstrijden. Daarheen moet ie dere Roomsche voetbalspeler gaan. De volgende week leze men nadere bij zonderheden omtrent dit voetbalfestijn. MEDEDEELINGEN OMTRENT DE GROOTE NATIONALE MISSIEWED STRIJDEN TE AMSTERDAM OP ZONDAG 7 SEPTEMBER A.S. In onze districtsvergadering van gister avond is gesloten, dat de vereenigingen hun ne leden zullen aansporen zooveel mogelijk deel te nemen aan de gezamenlijke rijwiel- tocht naar Amsterdam. De regeling is als, volgt De wielrijders verzamelen zich Zondag 7 September 's voormiddags op. het pleintje aan de Amsterdamschevaart bij de Te ding van Berkhoutstraat (de rijwielen zoo mogelijk voorzien van een clubvlaggetje), van waar uiterlijk om kwart over 10 wordt vertrokken. Om kwart vóór elf wordt dan te Halfweg aansluiting verkregen met de groep Santpoort. Deelnemers aan de rijwieltocht, welke nog niet voorzien zijn van toegangskaarten, kun-: pen deze vóór Woensdagmiddag 5 uur beJ Hellen bij den districtspenningmeester, den peer F. W, de Bruin,. Kryistó^tstraaY'40i Haarlem, die de 'kaarten dan Zondagmor gen bij het verzamelen uitreikt. Zij die gaarne per auto heen en teruggaan omdat het terrein nogal afgelegen is,; kunnen Zich eveneens vóór Woensdagmiddag 5 uur! aan vorenstaand adres opgeven. Bij genoeg zame deelname wordt dan voor een auto ge zorgd. De inschrijvers gijn onder alle om standigheden .verplicht hun aandeel te be talen. Vrijdag 5 September wordt in de „Nieu we Haarl.|JCrt." medegedeeld of de auto tocht doorgaat en tegen welken prijs per persoon. HET DISTRICTSBESTUUR FINALE NIEUWE HAARL COURANT BEKER. De bekerfinale wordt morgen gespeeld in fiet R.K. Sportpark te Heemstede tusschen H, B. C. en R. K. V. Z. Ook verleden jaar kwam de R. K. V. Z. in de finale. De strijd ging toen tegen Be verwijk, welken de Zwaluwen op het randje af verloren. Thans is H. B. C. de tegen stander. De tegenpartij is dus zeker niet minder. Waar de Zwaluwen reeds blijk hebben gegeven niet te onderschatten cup-fighters te zijn en H. B. C, ivel niet gaarne van de D. H. V. B.'ers zal willën verliezen, belooft het een uiterst spannende strijd te worden, waarvan absoluut niet is te zeggen wie overwinnaar zal zijn. Aan belangstelling zal het morgenmiddag in het Sportpark niet ontbreken. De wed strijd begint om 3 uur. Secretariaat» W. DE ZWAGER, Voortiitgangstraat 79. Zoo staan wij dan aan het einde onzer Lustrum Seriewedstrijden. A.s. Zondag zul len, indien het weer gunstig is, de finales der verschillende afdeelingen gespeeld wor den. Na een heele reeks van Zondagen zijn dan de deelnemende vereenigingen in 't veld geroepen om ten slotte den eindstrijd te spelen wie of met den terepalm zal gaan strijken. Zondag a.s. komen dan de volgende ver eenigingen tegen elkaar uit. Voor de eere- afdeeling speelt de enthousiaste ploeg Ge- rardus Majella van Heemstede tegen het eerste elftal der Boys. Voor de le af deeling komt het 2e elftal uit tegen het A'damsche Kolping's Glorie. Het Beverwijksche D. E. M. zal zich te gen ons 3e elftal in den strijd werpen. En ten slotte zullen „The Yellow Black Boys" toekomst den strijd aanvangen tegen de Zandvoortsche Boys. De wedstrijd van de eere-afdeeling wel ke om 4 uur gespeeld wordt, zal waar schijnlijk door T. IJ, B. B. worden ge wonnen. De ploeg van „Moop" zal zeer zeker dc Amsterdamsche verslaan. Om 3 uur speelt dan D. E. M. tegen het 3e elftal der Boys, deze strijd, zal wel de meest spahnende zijn, doch wanneer de 3e elftal-spelers stuk voor stuk, de zaak serieus opnemen, dan kon de zege wel eens voor de onzen zijn. Ten slotte de Junioren, welke van be gin af gezegd hebben den eersten prijs te veroveren. Alhoewel de Zandvoortsche Boys uit veel grootere spelers bestaan, zul len, is succes voor de onzen niet buiten gesloten. Nu ik zoo met de Lustrumwedstrijden begonnen ben, wil ik ook nog iets meer zeggen. Zondag 7 September, de herdenking van oprichtin van Geel Zwart, zal des morgens een H. Mis worden opgedragen, waaronder algemeene H, Communie waar na gemeenschappelijk ontbijt in St. Jan Patronaat. Daar er op dien datum missie-wedstrijden worden gehouden te Amsterdam, zal er bij genoegzame deelname een autotocht geor ganiseerd worden. Aangezien men daar de beste vertegenwoordigers der verschillende Bisdommen te zien krijgt is een gang naar de hoofdstad zeer zeker loonend. Liefhebbers kunnen zich tot en met Don derdag a.s. schriftelijk melden bij het se cretariaat Vooruitgangstraat, Des avonds zal dan tot besluit een in tieme feestavond plaats hebben in het pa tronaatsgebouw Koningsteinstraat, welke alleen toegankelijk is voor leden en dona teurs, Introducties zullen in géén geval verstrekt worden. Alles bij elkaar genomen kunnen de Geel-Zwarten met hun lustrum op een suc cesvol tijdperk terugzien. Zooals we ons Lustrum begonnen zijn, n.l, op katholieken grondslag, zoo zullen wij hei ook beëindigen, want leden der „The gclegehhc Zqo zullen wij dan op Zondag 7 Sept, a.s, een deestdag hebben, die zijn weerga niet makkelijk zal vinden, Wat er dien avond te profiteeren valt? Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal het zeer in den smaak vallen, doch hier aan mag ook niemand twijfelen. Tot besluit nog een wensch. Laat een ieder het zijne er toe bijdragen tot het welslagen van dezen dag, welke dan de kroon zal wezen voor de „The Yellow Black Boys," Ten slotte zij nog vermeld, dat op Dins dag 2 Sept. gecombineerde bestuursverga dering is ten huize van den heer Slenders, Scheepmakersdijk 59, aanvang 8.15 uur, Naar wij vernemen, zullen Zondag a,s, de finales worden gespeeld der serie-wedstrij den, welke zijn uitgeschreven ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan der R, K, Sportvereeniging The Yellow Black Boys (Geel-Zwart). Daar de boy's gedurende dezen zomer geducht getraind zijn, en zij zal uit komen met dat elftal, welke haar voor het komende seizoen in de eerste klas van den D.H.V.B. zal vertegenwoordigén, belooft het een mooie wedstrijd te worden. De finale der eere-afdeeling is vastgesteld op 4 uur, tusschen The Yellow Black Boys en Gerardus Majella uit Heemstede. Aan een voorspelling zullen wij ons niet wagen, daar deze elftallen elkaar nog niet hebben ontmoet, doch daar Ger, Majella de A'dam- schn eerste klasser P. V. C. B. met een 3—1 nederlaag naar huis stuurde, en haar inte resse groot blijkt te zijn om den fraaien beker te winnen, belooft dit een werkelijk mooie wedstrijd te zullen worden, Wij kunnen dan ook een gang a.s. Zondag naar het gezellitfe terrein der Boy's aan de Zandvoortschèlaan gerust aanbevelen. Het programma is: T. Y. B, B. V—T. Z. B. II 1 uur, T. Y. B. B. IIKolpings Glorie 2 uur. D, E, M. I—T. Y. B. B. III 3 uur. Gerardus Majella IT. Y. B, B. I 4 uur. R. K. V, V. ZWALUWEN. Secretariaat F. v. Duivenboden, Kruis tochtstraat 28, Haarlem. Belangstellenden en Ouders In de afgeloopen week hebben weer 6 spelers zich bij ons aangemeld om lid te worden van onze vereeniging. Doch hoevele zijn er nog die zich reeds lang achter onze „Vaan" hadden moeten aanslui ten Maar waar blij ven ze Nu is de gelegenheid nog daar om zich op te geven bij een R. K. Vereeniging, maar Proviciat aan de leden, die voor hen een voor beeld zijn en zich één gevoelen door zich te te scharen achter de R. K. Bonden zij be grijpen en komen na, hun ideaal, in de R. K. beweging Ouders indien uw jongere zoon het voet balspel wil gaan beoefenen en den leeftijd van 17 jaar nog niet bereikt heeftkan hij zich opgeven bij onze vereeniging en in de Juniorenafdeeling geplaatst worden, dan kunt gij ervan overtuigd zijn dat de jongere personen onder de leiding van den Zeer- Eerw. Pater Esser ten volste vertrouwd zijn. Zwaluwtjes, Opgepast hoor Juli ie zijn j.l. Zondag door de mooie overwinning op Santpoort 1 wel zoo mooi in de finale geplaatstmaar nu tegen het sterke H. B. C. 1. Als er gespeeld wordt net zooals verleden week Zondag nu dan is de kans op een kleine overwinning niet geringdoch er moet dan flink aangepakt worden en de kans op den beker niet voorbij laten gaan. De opstelling is als volgt t D. Gieske. P. Steijn C. Hageman A. de Rooij A. de .Vries B. Blom R. Huisman A. Wouwer P. Ruigrok J. v. Wees. A. Gieske. Reserves H. v. d. Drift, Prins. Dus deze spelers zullen tegen de Comb, den strijd moeten aanbinden te 3 uur op het R. K. Sportpark. Nu als de keeper den bal niet te lang vasthoudt en Hageman behalve de beenen ook de hersens laat werken en Toon de bal iets vlugger overgeeft, dan zal het voor de zwartjes een succesvolle dag worden. Het tweede elftal zal een voorwedstrijd spelen tegen Santpoort II te 1 uur op het Sportpark te Heemstede. Aangezien verschil lende spelers zeer goed getraind zijn, kan dit een aangename wedstrijd worden, ter wijl zij een tegenstander hebben die het hun niet cadeau geeft. Maar allen opkomen hoor Het tweede elftal is als volgt F. Reekers. G. Smit, N. de Vries, de Haas, C, v. d. Velden, v. d. Voets Joosten, D. Donders, Kamoen, P. v. d. Vel den, V. Hetum. Res. Joosten Jz. en Eggink. Missiewedstrijden. In verband met de Missiewedstrijden die gehouden worden op 7 September te Am sterdam zal de Leidsche bekerwedstrijd op 14 September te Leiden worden gespeeld. A.s. Zondag gaan we dus allen naar Am sterdam, de kaarten der voorverkoop kunt gij aan bovenstaand adres verkrijgen. Doch ieder lid krijgt elk 2 kaarten welke hij moet zien te verkoopen een ieder weet het is voor de „Missie", dus die voorverkoop kaarten zijn we over een paar dagen kwijt als eenieder meewerkt dan slaagt onze Mis siewedstrijd zeker. De prijzen zijn f0.20 f 0.50 f 1.en hooger per kaart. Ten slotte. A.s. Vrijdag vergadering voor de leden onzer Vereeniging, des avonds te 8 uur in de St. Jozefs Gezellenvereeniging Jansstraat 59. Niemand verzuime deze belangrijke ver gadering. (Officieel). Herinnering aan de atletiekwedstrijden van het district, op den sportdag, onder lei ding van Ursus op het R. K. Lyceum-terrein te Óverveen te houden, op morgen, 31 Augus tus. De deelnemers der voetbalverenigin gen worden verzocht om 1 uur aanwezig te zijn en de voetballers worden aangespoord, de wedstrijdenTiij te wonen. Het districtsbes tuut. ROOMSCHE SPORTDAG OP HET LY CEUM-TERREIN. Morgen heeft dan -op het terrein van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg te Overveen een Roomsche Sportdag plaats, waaraan wordt deelgenomen door de leden van de Haar lemsche R. K. Gymnastiekvereniging Ur- sus en de leden der R. K. Voetbalvereemgm- gen uit ons district. De wedstrijden begin- nen om 1 uur. De leiding berust bij den heer S. Hooij, direct, van Ursus. Het programma is als volgt 1. Opmarsch, 2. Stokoefenmgen en vrije oefeningen voor turnsters, 3. Brug en paard voor turnsters, 4. Hoogrek-boklijnsprmgen voor turners, 5. Vijf kamp voor turners vopr den kwartet-wisselbeker, bestaande uit pol- stokverSpringen, hinkstapsprong, 800 M. hardloopen, 1500 M. hardloopen, kogelstoo- ten de nummers zijn volgens het lot geko zen etl worden afgewisseld door de wedstrij den voor voetballers nl. 100 en 80 M. hard loopen, speerwerpen en verspringen. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het terrein. Mogen velen de gelegenheid benutten, het fraaie Lyceum-terrein in oogenschouw te nemen. SERIEWEDSTRIJDEN HAARL. VOET BALBOND. Aangezien de meeste wedstrijden welke voor Zondag j.l. op het programma ston den, wegens den regen geen doorgang kon den vinden, zal morgen de 2de ronde nog niet kunnen worden gespeeld. Alle verleden week afgelaste wtd- strijden worden morgen gespeeld. LEIDEN MET 7—1 DOOR HAARLEM GEKLOPT. Onder een gestadig regenbuitje is gisteren avond op het R. C. H. terrein het steden tournooi aangevangen tusschen de vertegen woordigende elftallen van Haarlem en Lei den. j,t Zoo men weet spelen in dit tournooi, dat is uitgeschreven in verband met het 25-ja- rig jubileum van den Haarlemschen Voetbal Bond, behalve bovengenoemde twee elftallen ook het Haagsche en Rotterdamsche elftal mede, welke laatste twee op Zaterdagmid dag om vier uur zullen spelen op het „Haar lem" terrein. De winnaar van dien wedstrijd zal in den eindstrijd uitkomen tegen hét Haarlemsche elftal,, welke wedstrijd gespeeld wordt a.s. Zondag op het H. F. C. terrein aan de Spanjaardslaan. Dat slechts weinigen het slechte wee: hebben getrotseerd om getuige te zijn van bovenstaande ontmoeting behoeft nauwe lijks betoog, hoewel de wedstrijd het aan schouwen ten volle waard was. Enthousiast ï's door beide ploegen gespeeld waarbij ten slotte de grootere. schotvaardig heid van de Haarlemmers, maar vooral van Oldenburg, den doorslag heeft gegeven. Deze speler nam van de zeven doelpunten er drie voor zijn rekening en toonde zich daarnaast ook een goed voetballer. Breeu- wer scheen in het eerste half uur niet bijs ter op dreef, evenals Koning, die nog al eens van zijn plaats afliep. In het verdere gedeelte van den strijd herstelden beiden zich voldoende. Visser en Perukel vormden niet direct eer, wing zooals men dat had mogen verwach ten deze vleugel was dan ook minder goed dan de rechter. De middenlinie was o.i. wederom het beste deel van het elftal, hoewel Snoeks ons wat te onbesuisd voorkwam. Zijn plaat sen liet nogal eens te wenschen over. Na een twijfelachtig begin herstelden de beide Haarlemsche backs zich vrij spoedig en vormden met Vermeulen een hechte ver dediging. Het Leidsche elftal maakte vooral voo; rust een uitstekenden indruk en weinigen zullen in die periode een zoo groote Haar lemsche zege hebben durven voorspellen. Het ontbrak de Leidenaars echter aan een goede schutter, anders had l>et stellig niét bij het eene Leidsche doelpunt gebleven. We zagen bijv. eenmaal Roem alleen voor Vermeulen staan met den bal maar voor het intrappen, doch hoe moeilijk ook, hij wist het leder nog meters naast het doel te .wer-, ken. i, i De achterhoede der Leidenaars speelde vrij goed, met als uitblinkers de rechtsacfifer Wamsteker en de linkshalf Segerman. De keeper beleefde wel een onprettiger! avond, doch kon o.i. weinig tegen den doelpunten- honger der Haarlemmers uitrichten. Na deze lange uitweiding nog het volgen de over het verloop van den wedstrijd, die onder de goede leiding van scheidsrechter Westerbeek werd gespeeld. Lelden speelt in witte pantalon en rood jersey en verschijnt met v. d. Berg. Wamsteker. Josson. Brouwer. v. Wel. Segerman. B. Godijn, J. Stefanus, Roem, Gosflings P. Godijn, Haarlem speelt geheel in het wit en heeft het volgende elftal: Visser Perukel Breeuwer Oldenburg Koning Krom Snoeks Dil Hazevoet Koster Vermeulen Eerst om 6% uur kan worden aangevangen en onder een malsch buitje trapt Breeuwer af voor de Haarlemmers, die het eerst het nadeel van wind en regen hebben. Vanaf den aftrap gaat het op v. d. Berg af en voordat men er aan denkt hebben Perukel en Olden burg in combinatie de achterhoede der Lei denaars gepasseerd, waarna de laatste met een laag schot aan Haarlem de leiding geeft. Dit snelle succes brengt al direct spanning in den strijd en vooral Leiden weert zich geducht. Het laat zich aanzien dat deze voor sprong slechts van korten duur zal zijn, want de Leidenaars vallen herhaaldelijk aan niet alleen, doch spelen een uitstekend spel, waartegenover de Haarlemsche achterhoede zich met de grootste moeite weet staande te houden. Inderdaad weet Leiden door toedoen van Stefanus den stand gelijk te maken en het is nog lang niet zeker wie zal winnen. De menschen uit de sleutelstad blijven sterk%r, doch een goede schuiter wordt te zeer gemist. Uit een Haarlemsche aanval ont staat een corner. Deze goed door Koning genomen weet Breeuwer in een doelpunt om te zetten. Spoedig daarna scoort dezelfde speler nogmaals als hij eerst den bal keurig toegespeeld heeft gekregen van Koning. On danks herhaalde pogingen van de Leidenaars om den achterstand te verkleinen slaagt men daar niet in en breekt de rust aan met 31 in het voordeel van Haarlem, Direct na de rust is Haarlem sterker en al spoedig heeft Koning succes met een scherp schot. Wel blijft Leiden enthousiast door spelen, doch ook Haarlem verslapt geen mo ment en zit keer op keer voor het Leidsche doel. Oldenburg heeft tweemaal achtereen succes met schieten en brengt daarmede den stand op 61. De Leidenaars schijnen ver moeid te geraken doch blijven toch nog steeds zwoegen om dan althans de score zoo laag mogelijk te houden. Desondanks ziet Visser kort voor het einde nog kans v. d. Berg ten zevende male te passeeren. Volgen nog eenige uitvallen der roodhemden, doch Snoeks c.s. zijn onverbiddelijk en retournee- ren het leder steeds weer naar de Leidsche helft. Als tenslotte Westerbeek tijd aankon digt heeft Haarlem een wel wat geflatteerde, doch zéér verdiende, overwinning behaald. Als in den eindstrijd ook zoo enthousiast gespeeld wordt, bestaat er goede kans dat de door den H.V.B. uitgeloofde gouden medaille in Haarlem blijft Dat zou wel een succes wezen. HOLLAND—DUITSCHLAND. Een troostelooze aanblik leverden de ba nen van de Noordwij ksche Sportvereeniging op tijdens de bijna steeds aanhoudende regen. Slechts gedurende eenige uren bleef het droog en een tweetal partijen werd in dien tijd gespeeld, n.l. de damessingle van Frau Friedleben tegen Mej. Canters, en de heeren double van KleinschrothFroitzheim tegen Timmer-Bryan. Zooals te verwachten was kreeg Mej, Canters geen kans tegen de Duitsche kam pioene. Frau Friedleben had uitstekende gevarieerde lengte in haar dan weer volge- raakte, dan weer gekapte drives waardoor Mej. Canters geen gelegenheid kreeg zich in te spelen. De snel wegdraaiende service van Frau Friedleben bezorgde haar ook veel last en veelal scoorde de tweede of derde slag van laatstgenoemde reeds. Harde, on bereikbare 'drives snorden ettelijke malen langs Mej. Canters en aldus verloor deze de eerste set met 60. In de tweede set liep Mej. Canters meer op en in den beginnen had zij met deze variatie in tactiek succes, zij kwam op 10 en 21, maar toen Frau Friedleben de openingen gevonden had, beteékende op- löopen van Mej. Canters zelfmoord. Met 62 won de Duitsche kampioene ook de tweede set zonder dat eigenlijk een oogen- h! ik van strijd sprake geweest was. De heerendouble leverde het eerste Hol- laudsche winstpunt op. Timfner was uit stekend op dreef, speelde niet zoo wissel vallig dan Bryan en had door Zijn zuiver smashen en scherpe returns een groot aan deel in de overwinning. Froitzheim viel ons tegen, zijn lobs waren verre van fraai, meermalen te kort, waartoe de Hazengerbal, die lichter en kleiner is dan de in Duitschland gebruikte Continenbal, het zijne bijdroeg. Kleinschroth deed weer zeer goede dingen aan het net. Het zwakke punt was o.i. de combinatie, het aanpassings vermogen van beiden was voor spelers van naam als deze Duitschers zeer matig en Timmer vooral wist hier vele malen tactisch van tè profiteeren. De beide eerste sets won nen de Hollanders met 64, 63 en in de derde kwamen zij op 33, waarna de Duit schers een 53 voorsprong krijgen deels door hun sterk spel in deze games, deels door een inzinking van Bryan. Laatstgenoemde herstelt zich dan eh door keiharde onhoud bare services alsmede scherpe, sneldalende returns van Timmer wordt het 55, gelijk gaat de strijd op tot 66 en de nu volgende game brengt de beslissing. Na ettelijke malen dence serveert Bryan weer tweemaal onhoud baar zóodat deze game, de beste van de ge- heele partij van weerszijden, aan de Hollan ders komt (76) en in de veertiende gamè beproeft Timmer het zwakke midden der Duitschers eenige malen met succes. Vooral de winningstroke benutte hij op deze manier schitterend (86). In het Duitsche team is een verandering gekomen. „Grandi" zal wegens een arm- blessure alleen heerendouble spelen. In single wordt hij in twee partijen vervangen door Moldenhauer, een jong Duitsch speler, die onlangs Froitzheim sloeg, dus behoorende tot de eerste klasse, terwijl Kleinschroth de beide andere speelt. Wellicht brengt deze verwisseling den Hol landers eenig voordeel, gezien het minder sterk spel door Kleinschroth onlangs op Noordwijk vertoond. Het medespelen van Bryan inplaats van Knappert zou na deze verwisseling o.i. een aanzienlijke verbetering brengen in het Nederlandsche team. De mixeddoubles worden nu gevormd door Frau Friedleben-Rahe benevens Frau Nep- pachKleinschroth (kampioen 1924 Duitsch land). Zondagmiddag worden de „big-matchés" TimmerRahe en v. LennepFroitzheim gespeeld. In beide partijen geeft dit een kans op revanche, in de eerste aan Timmer, in de tweede aan Froitzheim. Te hopen is nu maar dat het weer mee werkt om het geheel te maken tot een spor tief succes. Het spelpeil heeft, dit is Vrijdag bewezen, ook van de sterke spelers veel te lijden bij ongunstige weersomstandigheden. DE WEDSTRIJDEN OM DEN TELE- GRAAFBEKER. De onderstaande ontmoetingen moeten hog worden gespeeld: 31 Aug. V. R. A.Albion. 1 Sept. HaarlemWinnaar V. R. A: Albion (terrein nader aan te wijzen), 7 Sept, Rood en WitWinnaar I, waar schijnlijk te Hilversum. H. C. C. IH, C- C, II. 14 Sept. Finale. Secretaris Districtsbestuur E. G. Stolvoort, Iepenweg 17, Heemstede. De clubavonden der verschillende clubs, tevens de namen en adressen der secreta rissen zijn: 1. „Theorie en Practijk, clubgebouw Jans straat 59, Haarlem. Iedere Woensdag- en Zaterdagavond van 8 tot 10 uur. Secretaris N. R. v. d. Berg, Dubbele Buurt 19rood, Haarlem. 2. „De Jonge Dammer", clubgebouw Pa tronaat St. Bavo aan de Leidschevaart te Haarlem. Iedere Woensdag- en Zaterdag avond van TA tot 10 uur. Secretaris Herm. Meure, Oost-Indiëstraat 44, Haarlem. 3. „St. Joseph clubgebouw Patronaats- gebouw aan de Koningsteynstraat te Haar lem, Clubavond iedere Woensdagavond van TA tot 10 uur. Secretaris J. W. Kessens, Graaf 'Willemstraat 50, Haarlem. 4. „Sterk door Oefening", clubgebouw Teylerplein te Haarlem. Iedere Zaterdag avond van 7 tot 10 uur. Secretaris -B. Nooy, Houtmarkt 3a, Haarlem. 5. „Excelsior", clubgebouw Patronaat St. Joseph, Begijnhof, Haarlem. Iedere Zaterdag avond van 5 A tot 7 uur. Secretaris J. v. Dam, Baljuwslaan 28, Haarlem. 6. „St. Bavo", clubgebouw, Vereenigings- gebouw, Heerenweg, Heemstede. Iedere Dinsdag- en Donderdagavond van 7A tot 11 uur. Secretaris J. A. Stevens, Raadhuisstraat 35, Haarlem. 7. „Gezellig Samenzijn", clubgebouw R. K, Volksbondgebouw, Hillegom. Iedere Donder dagavond van TA tot 11 uur. Secretaris J. J. v. d. Loo Jr., Hillégom. VOORBEHOEDING TEGEN TYPHUS. Men weet, dat personen, die gevaar loopen met typhusbacillen besmet te worden wel doen zich te laten inenten met gedoode typhusbacillen. In den grooten oorlog is deze methode zeef algemeen toegepast en naar 't schijnt met goed resultaat. Ze wordt eveneens aangeraden aan allen, die zuidelijke landen gaan bereizen, waar vee! typhus voorkomt, o.a. aan alle Oost-Indië-gangers. Maar aan de methode kleven enkele bezwa ren alleen een medicus kan ze behoorlijk uitvoeren sommige menschen voelen zich wat ongesteld na de inenting. De Fransche onderzoeker Besredia heeft nu voor eenige jaren aanbevolen, om de in enting niet onder de huid te doen geschie den, maar de gedoode bacillen eenvoudig in te nemen, samen met een weinig ossegal. Hoewel de methode uitsluitend werd aan bevolen op theoretische grondslagen en naar aanleiding van dierproeven, had ze tevens het voordeel, dat bovengenoemde bezwaren niet meer voorkwamen pillen innemen kan ieder zelf en ziek zijn na het innemen kwam niet meer voor. Eer men echter overtuigd is, dat het innemen der typhuspillen even goed of beter werkt dan de inspuitingen onder de huid, mag men de methode niet aanraden. Zij is in Frankrijk verscheidene malen bij epidemiën beproefd en, naar wel leek met goed gevolg echter is het beoor deel en van de resultaten een moeilijke zaak en tot voor kort was men in Frankrijk nog niet overtuigd, dat de methode van Besredka de oude methode kon vervangen. Een Fransch medicus, dr. Gauthier, heeft nu proefne mingen in Griekenland gedaan, en zijn proe ven werden met volkomen succes bekroond. In Athene en Saloniki werden tusschen Mei en December 1923 1210 personen behandeld en niemand van de behandelden kreeg typhus. Bovendien werd in drie Grieksche dorpen, een in Attika en twee in Euboea, de geheele bevolking volgens de methode van toediening der bacillen in den mond behan deld. In alle drie de plaatsjes heerschte een ernstige typhus-epidemie, die als met toover- slag ophield na de behandeling. In het At tische dorpje kwamen geen gevallen meer voor, in de twee Euboeïsche nog vier geval len, die alle binnen een week na de behande ling uitbraken toen was het ook daar met de epidemie gedaan. Deze proefnemingen zijn hoopvol voor de toekomstook nu is het nog te vroeg om de onderhuidsche inspuitingen geheel af te schaffen in dezelfde verhandelingen waaruit het bovengenoemde is geput, wordt een ge val meegedeeld van een verpleegster die de pillen innam en later toch typhus kreeg, maar een enkel slecht resultaat zal wel altijd blijven bestaan en na deze berichten mag men wel aannemen, dat binnenkort de methode van onderhuidsche inspuiting vervangen zal wor den door het innemen der bacillen. PROF. DR. A. A. H. STRUYCKEN. Bij de firma S. Gouda Quint te Arnhem, zullen de verzamelde werken worden uit gegeven van wijlen prof. Dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State. Het ligt in de bedoeling aan die uitgave het ka rakter te geven van een eereblijk, gewijd aan de nagedachtenis van den voortrefle- lijken geleerde en staatsman, wiens overlij den door onzen Minister van Buitenlandsche Zaken „een onherstelbare schade voor ons land" werd genoemd. De uitgave zal onder leiding van Mr. J. Oppenheim, Lid van den Raad van State worden bezorgd door Mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, en Mr, A. J. N. M. Struyc ken, advocaat. In het tweede deel zal worden opgenomen een reproductie van het door Jan Veth ge schilderde portret, dat prof. Struycken bij zijn vertrek uit Amsterdam door zijn leerlingen werd aangeboden, benevens een reeds in het Jaarboek Grotius gepubliceerde necro logie van de hand van den Minister van Bui tenlandsche Zaken Jhr. Mr. H. A. van Kar- nebeek. Het Rijksmuseum te Amsterdam zal a.s. Maandag gesloten zijn. Een, eigenaardige kwestie is thans han gende tusschen de gemeente Rotterdam en een drietal kleinere gemeenten in de Krim- penerwaard. De gemeente Rotterdam of liever gezegd haar reinigingsdienst heeft een vuilnisbelt ingericht op een terrein in de gemeente Capelle a. d. IJsel, Daarover is een storm van verontwaardiging opgegaan, temeer daar Rotterdam is begonnen met vuil te storten (nu een veertien dagen geleden) zonder dat zij de vereischte vergunning van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland had verkregen. In een samenkomst ten raadhuize van Capolle a.d. IJsel gehouden o# Woens dag f.1. werden bezwaren ingediend, tegen de vestiging van deze belt ter plaatse. In de vergadering waren verschenen de burge meesters van Krimpen a. d. IJsel van Goude rak, en van Ouderkerk a. d. IJsel, die allen bezwaren inbrachten. Verder waren tegenwoordig dr. S. I. M. Mogendorff namens de gezondheidscommis sie te Schoonhoven; de heer D. Bloot, te Nieuwerkerk a. d. IJsel als belendend eige naar. De heer Mourik van Krimpen a. d. IJsel kwam ter vergadering met een protest van bewoners van Krimpen a. d. IJsel en van Ouderkerk a. d. IJse! tegen de handel wijze van de gemeente Rotterdam, die reeds gebruik gemaakt had van de opslagplaats voor vuil. De gezondheidscommissie van Schoonho ven stelde in het licht de groote verontrei niging, welke het vestigen daar ter plaatse van een belt ten gevolge zou hebben, voor de rivieren de IJsel, de Lek en de Maas. De bezwaren zullen ter kennis van Gede puteerde Staten worden gebracht, die dan uitspraak zal moeten doen. Nader wordt echter gemeld, dat de ge meente Rotterdam het storten van vuil ge staakt heeft. De Nederlandsche delegatie naar de Vol kenbondsvergadering te Genève zal zich morgen met den trein van 8 uur 25 minuten per Holl. Spoor naar Genève begeven. De Raad van het „National Institute of Agricultural Botany" te Cambridge," die be last is met het toekennen van de medaille tel herinnering aan de diensten van wijlen John Shell, heeft de medaille voor de aardappel teelt voor 1923 toegekend aan prof. H. Quanjer, te Wageningen. In verband met het verleenen van deze on derscheiding, zij er aan herinnerd, dat wijlen John Sbell de pionier was voor het onder zoek naar de wratziekte der aardappelen, welk onderzoek thans nog geregeld wordt voortgezet door het ministerie van Land bouw. Prof. Quanjer heeft de medaille ont vangen als erkenning voor zijn onderzoek naar de virusziekten. De virusziekte vormt het grootste gevaar voor de aardappelteelt. Een vredes-oproep. AMSTERDAM, 29 Aug. Naar de Tel. verneemt, heeft de burgemeester van Har derwijk, de heer M. G. J. Kempers, Zater dag in grooten getale den volgenden oproep verzonden: „Ondergeteekende, die langer dan een kwart eeuw deel uitmaakte van hei leger, waarvan ruim 20 jaar als officier in Indië. en als zoodanig is geweest: aan het Depar tement van Oorlog (Batavia); leerling van de Krijgsschool te 's-Gravenhage; in een aantal vredes-garnizoenen en op marsch: en te velde (Atjeh 1892, '93, '94 en '96); en die, na terugkeer uit Indië, sedert meer dan 20 jaar het ambt bekleedt van burgemees ter, en in deze functie, vooral ook geduren de de oorlogsjaren, velerlei aanraking heeft gehad met militaire officieren en minderen van het Nederlandsche en van het Belgi sche leger; meent, op grond van rijke ervaring in het militaire en civiele leven, en zon der de ervaring van anderen, nog rijker en veelzjjdiger dan de zijne, ook maar in 't minst te willen onderschatten; de navol gende 3 vragen te mogen stellen: 1. Op welke wijze kan de nationale ont- wapenings-gedachle heter dan dusver door dringen tot de overtuiging van de Neder landsche pers en daardoor van het Neder landsche volk en zijn leiders? 2. Op welke wijze kunnen de voorstanders van de nationale ontwapenings-gedachte, be hoorende tot de verschillende partijen, dat; wel niet-aangesloten bij eenige politieke partijen, elkander vimifS? 3. Op welke wijze vinden deze voorstan ders elkander in de politieke partij, waartoe zij behooren? De bedoeling moet zijn, bij de a.s. ver kiezingen voor de Tweede Kamer, een meer derheid te verkrijgen, door middel van can- didaten uit alle partijen, aan wien de na tionale ontwapenings-gedachte zoo sympa thiek is, dat zij de verwezenlijking daarvan willen bevorderen. Ondergeteekende sprak deze ontwape ningsgedachte reeds uit in een te 's-Graven hage onder presidium van den luitenant- generaal De Waal gehouden vergadering van de yereeniging tot beoefening van de Krijgswetenschap, op 25 October 1918. Het verslag daarvan is verschenen bij de firma C. Bloemendaal, te 's-Hage. De toespraak werd bovendien op dien avond in 40 exemplaren 3an dc toen aan wezige vertegenwoordigers van de groote pers overhandigd. De groote pers nam er geen notitie van, behalve voor zoover bekend „De Tele graaf. Sedert zijn zes jaren verloopen en men ga-U voort m»t de oorlogstoerustingen ook in ons land, alsof het tiental jaren van 1914 —1924 ons niets geleerd zou hebben! En zelfs geestelijke voorgangers blijken nog blind te zijn. Dat kan toch zoo niet "Wijven! Dat moet veranderen! Helpt, 'daarom, voorstanders en voor standsters van nationale ontwapening. Helpt) En God zal ons helpen! Om allen misverstand ten deze bij voor baat uit te sluiten, zij te kennen gegeven dat de te voeren actie niet bedoelt te steunen: militaire dienstweigeraars, weer- loosheidsmenschen, anarchisten, communis ten, enz., kortom niemand dergenen, die in theorie of met de daad den strijd aanbinden tegen de wettige overheid, of tegen hare organen." De Koningin bracht Donderdagmiddag een bezoek aan het Oude Mannen- en Vrouwen huis van de Ned. Herv. gemeente te Apel doorn, dat dezer dagen zijn 25-jarig bestaan herdacht. De Koningin werd bij aankomst in de ves tibule van het gesticht ontvangen door den voorzitter van het bestuur, die vader en moeder Van Leeuwen aan haar voorstelde. Na een kort verblijf in de bestuurskamer werd een bezoek gebracht aan de mannen- en vrouwenafdeeling, waar de Koningin zich met de oudjes vriendelijk onderhield en per soonlijk versnaperingen uitreikte. Dit bracht een der oude vrouwtjes zoodanig in verroe ring, dat zij, met beide handen de hand der Koningin grijpende, uitriep: „Wat bent u toch een lieve Koningin!" Voor de Koningin de stichting verliet H. M, vertoefde er een uur overhandigde Zij aan elk oud vrouwtje een pakje met lek kernijen en aan iederen man een kistje siga- Bij den burgemeester van Vlaardingen bericht ingekomen, dat de Koningin op 19 September een officieel bezoek aaa Vlaar dingen zal brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7