/MMEtlGD ^3;£rf11EUWS De rijwielplaatjes-dag. De Tarief wet. Arbeid op Zondag. De Noord-Holl. tram beboet. Intern. Middenstandscongres. VERKEER EN POSTERIJEN. De Rijkspostspaarbank. Minder inlagen. Meer terugbetalingen. DRANKBESTRIJDING. LUCHTVERKEER. Postzegels voor de Noord- en Zuid-Holl. Reddingmaatsch. Een luchtvaarttentoonstelling te te Parijs. De proefvlucht van de Z. R. III. UIT ONZE OOST. Een gashouder in de lucht gevlogen. KUNST EN KENNIS. HANDEL EN NIJVERHEID. Rotterdam graanhaven. Geen suiker te kort. Geval van sabotage. Van een brand, die geen brand, en van goud, dat geen goud was. Autobus-ongeval. Aangevallen en levensgevaarlijk verwond. Menschelijke geraamten gevonden. Controle over autobussen^ Kaartspelen in den trein. Uit den trein gevallen. Wasscherij afgebrand. LANDBOUW EN WISS0HEÜSJ. PAUS PIUS XI ALS BERG. BEKLIMMER. UIT DEN OMTREK. VOGELENZANG, ONDERSCHEIDING DEKEN ZONDAG. ASSENDELFT. IJMUIDEN. SANTPOORT. KERKBERICHTEN ffillli 'Te Amsterdam ruim 200 en te Heerlen 240 bekeuringen. De inbeslagnemingen in de Residentie. Vrijdag was het de kritieke dag voor de fietsers, n.l. voor diegenen onder hen, die zich nog niet in het bezit van een rijwiel- belastingplaatje hadden gesteld. Hun aantal bleek te Amsterdam eerst niet bijzonder groot te zijn, hetgeen geen verwondering oehoefde te wekken als men weet, dat daar reeds tusschen de 80 en 100.000 rijwielplaat- ies verkocht zijn. Echter in den loop van den ochtend werden er toch hier en daar in de stad vele plaatjeslooze wielrijders gesnapt en naar de Tel. vernam, waren er voor Jwaalf uur reeds 200 fietsers bekeurd.! Uit Den Haag wordt Vrijdag gemeld: Hedenmorgen kon men op verschillende ■drukke punten in de residentie oploopjes zien, waarvan de rijwielbelasting de schuld was. Op de Groenmarkt, de Plaats, den Ouden Scheveningscheweg en waarschijnlijk nog andere drukke verkeerspunten, hadden zich belastingambtenaren opgesteld, die alle rij wielen controleerden, natuurlijk om te zien, of ze wel voorzien waren van een plaatje. De meeste fietsrijders bleken hun courant goed te hebben gelezen. Maar er waren er toch ook bij, die zonder plaatje reden en deden of ze van den prins geen kwaad wis ten. De ambtenaren waren echter onverbid delijk en dwongen de rijders af te stijgen. Het rijwiel werd dan in beslag genomen en den eigenaar een bewijsje overhandigd, dat ingeruild kon worden bij den ontvanger der directe belastingen met bijbetaling van 3.— boete tegen het inbeslag genomen rijwiel. Het rijwielplaatje moet dan natuurlijk nog extra aangeschaft worden. De buit der belasting-ambtenaren nam steeds toe en zoo kon men op de Groenmarkt een heele ver zameling fietsen zien staan, welke in beslag genomen waren. De aanhoudingen trokken veel publiek, dat de inbeslagneming een retje scheen te vinden. Of de gedupeerden et ook zoo aardig vonden, betwijfelen we. Verschillenden stond het huilen wel wat nader dan het lachen. Maar waarom lezen de menschen dan ook niet beter hun kran ten? Te Heerlen zijn ok de rijwielen gecontro leerd. De buit was bijzonder groot! Er zijn Vrijdagmorgen niet minder dan 240 pro- ces-verbalen opgemaakt. Na storting van 3.boete konden de betrokkenen hun rijwiel terugkrijgen. Het bestuur der Nederlandsche Federatie Van Bedrijfspluimveehouders heeft *in een adres aan den Minister van Financiën zijn bezwaren ontwikkeld tegen de voorgestelde heffing van een invoerrecht van 8 pet. op vleeschmeel. Aanneming van het voorstel zou volgens adressant een prijsstijging van ten minste 2 per 100 Kg. veroorzaken. Belanghebbenden bij de sponsindustrie .lebben in een adres aan de Tweede Kamer verzocht, ruwe spons bij invoer onbelast te laten. Gmeld wordt: Bij hen die prolesteeren tegen het feit, dat de N.V. Nederlandsche Kunstzijdefabriek te Ede haar mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder des Zondags wil laten werken in continubedrijf, bestaat de meening, dat hiertoe door den Minister van A., H. en N. of door de arbeidsinspectie vergunning zou zijn verleend. Deze meening is onjuist. Wanneer de Kunstzijdefabriek te Ede bedoelde werktijdregeling invoert, maakt zij gebruik van de bevoegdheid in art. 39 van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 (Kon. besluit van 4 September 1923, no. 442 tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in de art. 22, tweede en derde lid, 23 en 25, eerste, tweede, derde, vierde en vijfd lid, der Arbeidswet 1919) aan verschil lende groepen van fabrieken, die arbeid in vol continubedrijf noodig kunnen hebben, toegekend, om op alle tijden, ook des Zon dags, door mannen arbeid te doen verrichten. Tot voor korten tijd was het de gewoonte, dat de treinen van de Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij zéér langzaam door Monnikendam reden en tot groote ver bazing van iederen vreemdeling een conducteur voor den trein uitliep, zwaaien de met 'n roode vlag. 's Avonds werd de roode vlag vervangen door een roode lan taarn. De tramwegmaatschappij was dit inge volge een concessie met Monnikendam ver plicht. Sinds eenigen tijd evenwel komt men, naar de Tel. verneemt, deze verplichtingen niet meer na; de tram rijdt met een tame lijke snelheid door de straten, terwijl de conducteur niet meer voor den trein uit loopt. Volgens velen wordt de veiligheid hierdoor niet voldoende meer in acht ge nomen. Zoo kwam deze aangelegenheid heden in den Raad ter sprake. 't Bleek, dat genoemde Maatschappij bij bet aangaan der concessie, als waarborg tot het nakomen der voorwaarden, neerge legd in de concessie, 1000 op het Groot boek der Nat. Werk Schuld had moeten plaatsen. Daar thans de voorwaarden niet werdeii nagekomen, besloot de Raad de Tramweg Mij. aan te schrijven de bedoelde 1000 in de gemeentekas te doen storten. Welicht is het gevolg van een en ander, dat de conducteurs hun oefeningen in fiet „snelwandelen" spoedig weer zullen moeten aanvangen. Zondagmorgen a.s. vertrekt de Neder landsche delegatie naar het Internationaal Middenstandscongres, dat van 2 tot 6 Sep tember te Bern en te Interlaken gehouden zal worden. De delegatie bestaat uit de heeren Er. G. Schiirmann, Rotterdam, voor zitter van den Nederlandschen Midden standsbond; J. C. Blankert, Utrecht, pen ningmeester van den Bond; A. Ingenool Jr.. 's-Gravenhage, directeur van het Bureau van den bond; W. C. van As, Sommelsdijk, voorzitter van den bond van Nederl. Schil derpatroons en Jos. ten Berg, Utrecht, voor zitter der Utrechtsche Handelsvereeniging. De Nederlandsche Regeering heeft als haar officieelen vertegenwoordiger op dit con gres aangewezen onzen gezant in Zwitser land, den heer rar. dr. W. I. Doude van Troostwijk. Aan het verslag van de Rijkspostspaar bank over 1923 zijn de volgende cijfers ont leend: Jn 1923 bedroeg het aantal inlagen 1.881.191 tegen 1.96.920 inl922, terwijl het bedrag dier inlagen was 119.403.042.09%, tegen 123.176.048.68 in het voorafgaande jaar. De inlagen verminderden dus in aan tal met 115.738, in bedrag met 3.773.006.58% Terugbetaald werd in 1.168.858 posten 119.654.092.50% of na aftrek van de rente in den loop van het jaar uitbetaald bij ge- heele afbetaling van boekjes 19.455.465.05% tegen in 1922 in 1.Ö75.268 posten 115.725.456.47vermeerdering dus in aantal 93.590 in bedrag 3.730.008.58. Aan rente werd goedgeschre v e n 7.869.289.33 (incl. de in den loop van 't jaai uitbetaalde rente ad. 198.627.55) zoodat 't tegoed der inleggers einde 1923 bedroeg 305.319.305.27, zijnde 7.314.400.98 meer dan einde 1922. Het aantal spaarboekjes steeg met 15.361, waardoor er 31 December 1923, 1.147.214 in omloop waren. Het aantal staatsschuldboekjes verminder de in 1923 per saldo met 426 en daalde daardoor tot 30.084. Het nominaal bedrag, ingeschreven op de ze boekjes, verminderde in 1923 met 126.950.en daalde daardoor ioi 44.805.800.Berekend naar den op 29 December geldenden beurskoers hadden de titularissen van staatsschuldboekjes te vorderen 28.031.628.63, tegen op het einde van 1922 27.970.636.88. Sobriëtas. De nieuwe Directeur. Uit Borne wordt gemeld, dat de Wel- eerw. heer C. J. J. Terwisscha van Schel- tinga, gedurende een vijftal jaren kapelaan aldaar, met toestemming van Z. D. H. den Aartsbisschop tot Directeur van Sobriëtas te 's-Hertogenbosch als opvolger van den Z.Eerw. heer Simonis. (Centr.) Naar het „Vad." verneemt, heeft de heer P. A. H. Hofman te 's-Hage in opdracht van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij, die dit jaar haar 100-jarig bestaan viert, en met medewerking van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie twee postzegels ontworpen. Het 2 cent post zegel in grijsbruin vertoont twee schepen in volle zee. Aan den bovenkant staan de jaar tallen 1824-1924. Het andere zegel in bruin rood is van 10 cent en laat ons een red dingboot zien op onderleggers, gereed om in zee te gaan. Het komt ons voor, dat Hofman uitstekend geslaagd is -met zijn arbeid. Het zijn kloeke zegels. Door de „Chambre syndicale des industries Aéronautiques" wordt van 5 tot 21 Decem ber te Parijs in het Grand Palais des Champs-Elysees een internationale lucht vaarttentoonstelling georganiseerd. Een reconstructie der machines noodzakelijk? Volgens een uit Friedrichshafen ontvangen bericht, is bij onderzoek van de Z. R. 111 na de proefvlucht gebleken, dat een motor het tegenwicht verbroken heeft en de ma chine ernstig beschadigde. Dit ongeval kan een reconstructie van de vijf machines noodzakelijk maken, waardoor de Trans-Atlantische vlucht groote vertra ging zou ondervinden. Een zwaar gewonde. De gemeentelijke gashouder te Weltevre den vloog de lucht in, ten gevolge van on voorzichtigheid van den toekangswerkbaas, die zeer zwaar werd gewond. Zijn toestand is hopeloos. DE PEST IN MANTSJOERIJE. De tarbagan of bobak is een marmot, zeer algemeen verspreid is in de hoog landen van Oost-Siberië en Noord-China. Het lijkt wat op het aardvarken, dat in de Europeesche Alpen voorkomt. De officieele naam van de familie is Arctomys en tot nu toe had deze familie weinig zonden op haar kerfstok, afgezien dan van een wat onbehoor lijke vraatzucht voor sappige planten. Sinds eenige jaren echter worden beschuldigingen van ernstigen aard tegen den tarbagan geuit het is welhaast zeker, dat hij de verbreider is van de longenpest, die vooral in Siberië en Noord-China een zeer beruchte ziekte is. Al lang had men de tarbagan ervan verdacht reeds in 1907 heeft een Rus, dr. M. T. Schreiber erover geschreven, kort vóór hijzelf aan de pest overleed, besmet bij het uitvoeren van laboratoriumproeven. Reeds Schreiber vermeldde een aantal pestepide mieën bij de tarbagan, zonder echter het bewijs te leveren, dat deze weer een oorzaak voor menschelijke pestgevallen opleverde. In 19101911 onderzocht een medische commissie onder Metchnikoff de epidemie, die toen heerschte in de Kirgiezen Steppen daar is echter niet de bobak aanwezig, maar een andere representant van de familie Arctomys, de Suslik. De Suslik herbergt geen vlooien, maar wel een soort teek. In 1911 werd een internationale pestconferentie gehouden te Moekden, en als resultaat hier van werd door de Chineesche regeering een dienst in Noord-Mantsjoerije ingesteld onder dr. Wu Lien Teh, die de taak had de pest ter plaatse te onderzoeken. In 1913 gaf dr. Teh zijn eerste rapport uit en daarin werd ernstig getwijfeld aan de rol van de bobak als pestverbreider, daar het een schuw dier is, dat niet met menschen samenleeft. Thans heeft dr. Teh een nieuw rapport uitgegeven, waarbij hij zijn conclusies herroept en aan de tarbagan een groote plaats inruimt als over brenger van de longenpest,. Dr. Teh vertelt, dat sporadische pestepide mieën jaarlijks in Transbaikalië voorkomen en twee keer in deze eeuw naar Mantsjoerije oversloegen (191011 en 192021). Daar veroorzaakten zij 60.000 resp. 9600 sterf gevallen. Beide epidemiën zijn veroorzaakt door de tarabagan. Er komen nog wel andere knaagdieren voor, maar deze zijn niet de oorzaak van de longenpest bij menschep. In het laboratorium kan men de bobaks gemakkelijk besmetten, doch tot nu toe kon men de ziekte niet op hen over brenge door besmette vlooien of teeken het is echter geen gemakkelijk dier om mee te esxperimenteeren, want het is sterk en kwaadaardig. Van nature is de bobak een planteneter, maar hij eet gaarne zijn doode soortgenooten op en op deze manier kan hij zich met pest besmetten. De ziekte kan bij het dier acuut en chronisch verloopen. Dr. Teh vermeldt vier manieren, waarop de tarbagan den mensch kan besmetten. De eerste manier is het eten van het vleesch van een bobak met chronische pest de tweede door inademing, beide wijzen van besmetting zijn niet zeer waarschijnlijk. Maar de twee andere manieren komen zeker voor bij de jagers, die het dier jagen om het velzij kunnen zich verwonden bij het afstroopen van het vel en zij kunnen door de vlooien van het gedoode dier gestoken worden. De Rotterdamsche berichtgever van het Hbld. maakt in een correspondentie aan .zijn blad er melding van dat in Canada eerlang staat te worden opgericht eenzelf de organisatie als de „Grain Markeling Company" te Chicago. Deze Maatschappij beoogt farmers en coöperaties van farmers los te maken van de in Amerika en ook in Europa bestaande inkoopmonopolies van tarwe. Door deze monopolies waren de graanverbouwers in Canada en Amerika tot heden vrijwel geheel afhankelijk van New- Yorksche en andere heeren. Bedoeling der nieuwe Maatschappij is om uit eigen graansilo's de Nederlandsche en Duitsche graanmarkt rechtstreeks te voor zien. Gepoogd wordt om voor den opslag eene overeenkomst aan te gaan met de Graan Elevator Maatschappij te Rotterdam Het ligt in de bedoeling de verscheping vrijwel geheel over Rotterdam te domi ge schieden waarom, zoo geen overeenstem ming met bestaande silo- en elevatorinrich tingen kan worden verkregen, desnoods tot oprichting van eigen inrichtingen over te gaan. Het Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren meldt, dat de laatste prijs- verhoogingen der suiker vermoedelijk den indruk gevestigd hebben, dat er aan het eina der campagne weer een tekort aan suiker dreigt te komen. Hieruit verklaart het blaa den grooten toeloop naar de pakhuizen naar de Centrale Suikermaatschappij, die in een week 40.000 balen moest afleveren. Ter geruststelling van winkeliers en pu bliek deelt het blad thans mede dat er voor ongerustheid geen grond bestaat. De Cen trale Suikermaatschappij heeft door aankoop van grondstoffen alle maatregelen genomen om een normale suikervoorziening tot den nieuwen oogst te waarborgen. Bij de Haaks'oergsche Textiel Mij. heeft zich een geval van sabotage voorgedaan. Een in werking zijnde krasmachine werd ernstig beschadigd, doordat iemand er een ijzeren voorwerp in wierp, van welke kwaad willigheid men den arbeider J. W. verdacht. De politie werd in deze zaak gemoeid en het gelukte een rijksveldwachter den verdachte tot bekentenis te brengen. Tegen W. werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl zijn werkgever hem onmiddellijk heeft ontslagen. De schade beloopt eenige honderden guldens. (Vad). In de Utrechtschestraat te Scheveningen is een autogarage, waarin verscheidene auto's stalling vinden. Een der aan deze garage ver bonden chauffeurs was Vrijdagmorgen met een klant uitgereden, en daar de andere chauf feur tijdelijk afwezig was, werd de garage afgesloten om de auto's niet onbeheerd te laten staan. In den loop van den ochtend snoof de be woonster van de verdieping boven de garage een brandlucht en onmiddellijk vermoedde zij, dat er beneden brand was. Toen de garage gesloten bleek, waarschuwde zij den tegen over haar wonenden Italiaanschen chauffeur van een in de garage gestalden particulieren auto. Deze gespierde Zuiderling, bevreesd voor het lot van zijn wagen en niet over een sleutel beschikkend, nam een aanloopje en trapte de garagedeur in. Van brand viel evenwel niets te bespeuren. Tot zoover is dit een vrij onbeduidende ge beurtenis. Er deed zich echter een combinatie voor in den vorm van een z.g. koopman met een z.g. gouden horloge, dat hij den deur-in trappenden Italiaan voor f 30 te koop aan bood. Deze, blijkbaar verheugd over het be houd van z'n aufo, was nog pienter genoeg om f 10 te bieden, welk bod onmiddellijk werd aanvaard. Hierop greep echter voor noemde bewoonster van de eerste etage, in, daar zij vermoedde dat er een luchtje aan het goud was, en op haar advies besloot de Italiaan van den koop af te zien. De koopman ontstak daarop in toorn, richtte een keur van scheldwoorden tot de raadgeefster en informeerde belangstellend, waarmee zij zich eigenlijk bemoeide. Toen de Italiaan echter voor zijn goede genius partij trok en den koopman met kracht van argumenten uit de garage stiet, koos de man van het gouden horloge het hazenpad. Vrijdagmorgen is op den rijksweg tusschen Soest en Amersfoort een autobus der firma Stalenhoef en Voskuilen gekanteld, doordat er een achterwiel afliep. De bus kwan. te recht' tegen een met een paard bespannen wagen met kisten eieren bevracht. Door den schok brak het lemoen van den wagen en het paard sloeg op hol, eenige kisten vielen van den wagen en een zeer groot aantal eieren braken. Van de autobus waren aan één zijde alle ruiten gebroken. Een passagier liep een lichte verwonding op. De veekoopman L. Wisskens te Karken bij Posterhalt is Donderdagavond op zijn thuisreis door een collega onverhoeds aan gevallen en met messteken levensgevaarlijk verwond. Tevens werd hij beroofd van een bedrag van 500. De dader is aangehouden. Bij het afgraven van een deel der voor malige wallen van Retranchement (Zeeland), voor den aanleg van een trambaap, zijn 6 mensme'-is geraamten gevonden Men vermoedt dat ze afkomstig zijn uit den tijd, toen bij Retranchement, dat een versterking is geweest aan den mond van het voormalige Zwin, zeeslagen werd geleverd, in het begin der 17de eeuw. Alle te Rotterdam rijdende autobussen moeten voorin en achterin een uitgang heb ben, voor zij in dienst gesteld mogen wor den. Er zijn autobussen, waarvan het ach terportier door een zitplaats gebarricadeerd is. Deze zitplaats kan zoo noodig opgewipt worden, waardoor het portier wordt vrij gemaakt. De verkeerspolitie hield Vrijdag een extra-controle over alle autobussen en de bussen, waarbij de inrichting van den voor- en achteruitgang niet in orde was, werden buiten dienst gesteld. Iemand, wonende te Schiedam, is Donder dag het slachtoffer geworden van kwartjes vinders en valsche kaartspelers. Toen hij Donderdag met den trein van 3,13 uur naar Den Haag reisde, werd hem verzocht een kaartje te leggen, aan welk verzoek hij gehoor gaf. Het gevolg was, dat hij eerst zijn eigen geld verspeelde en toen 200 moest leenen, om verder te kunnen spelen. Dit geld verloor hij ook. De 200 moet hij Zaterdag terugbrengen bij een zekeren E., handelsreiziger, wonende Gou westraat 60. De 83-jarige A. A. H., te Gorcum, die met den trein daar aankwam, viel uit het portier, bekwam een hoofdwond en is aan de gevolgen overleden. Donderdagmorgen zijn de stoomwasscherij en het woonhuis van J. W. Middelbeek, te Ede, totaal afgebrand. De brand is ontstaan in de strijkkamer en greep snel om zich heen. Alleen het afzor- derlijk staande drooggebouw bleef gespaard. De schade is aanzienlijk; nog niet lang ge leden werden nieuwe machines in gebruik gesfeld. BAGGER ALS BEMESTING. In het „Groninger Landbouwblad" deelt dr. D. J. Hissink het een en ander mede be treffende de waarde die bagger heeft voor de bemesting. Volgens zijn meening welke door andere landbouwkundigen gedeeld wordt is bag ger, welke men alleen baggert om aan mest te komen, geen goedkoope meststof. Onderzoe kingen hebben aan het licht gebracht, dat de bagger ongeveer dezelfde samenstelling be zit als de bovengrond van het land, waarin de uitgebaggerde slooten liggen. Moet men toch baggeren, in het belang van de waterberging of van den waterafvoer, dan staat de zaak an ders. In dat geval is het echter noodzakelijk het materiaal op stikstof fosforzuur, kali en kalk te laten onderzoeken^ Vooral het onderzoek op het kalkgehalte is van groot belang. Bag gers bevatten n.l. in den regel in verschen toestand sulfiden, die bij toetreding van de lucht oxydeeren tot sulfaten. Daaraan is de aanwezigheid van zwavelzuur toe te schrijven een stof, die voor den plantengroei niet scha delijk is, zoolang voldoende kalk aanwezig is om het te neutraliseeren. Aan die laatste voorwaarde nu is lang niet altffd voldaan, het geen ook blijkt uit het feit, dat de baggers veelal zuur reageeren, sommige zelfs sterk zuur. Aan het onderzoek op stikstof, fosforzuur, kali en kalk zou dr. H. tevens een onderzoek van het hooi, vooral op fosforzuur willen ver binden. In het hooi vftn slechte plekken in laagveengronden zijn gehalten aan fosforzuur gevonden van 0.1,0. 2% en in hooi van minder slechte plekken van o.40.5%. Vol gens den onderzoeker Tacke moet men bij een fosforzuurgehalte van minder dan 0.65% reeds proeven met een fosforzuur-bemesting nemen. Bij een gehalte van 0.10.2% in het hooi kan men met zekerheid zulk een bemes ting aanranden. Door een oordeelkundige be mesting stijgt de hooi-opbrengst niet alleen, maar verkrijgt het product ook een betere samenstelling. Hooi met slechts 0.50.6% kalk (dat waren de kalkgehalten van het slechte hooi) en 0.10.2% fosforzuur veroor zaakt licht rachitis en oefenf jverder in het bij zonder een nadeeligen invloed op de melk productie. Zooals men weet, was de huidige Paus een liefhebber der bergen en als Alpinist had hij een groote vermaardheid, ook door dat hij veel van zijn tochten publiceerde. Deze publicaties zijn thans met zijn mede werking in boekvorm uitgegeven en hierover vertelt de Romeinsche correspondent van de ,,N R. Crt." het volgende: „Wanneer men zoo zit in het „gezicht" van de gletschers en toch niets anders te zien krijgt dan de druiligc wolken; als de wereld, die men weet als n klaarblauwen hemel boven wit-blinkende toppen, zich be perkt tot een schijf groenen heuvel gevat tusschen de wattendekens boven en in pijpe- steeldikte neersuizende waterstralen bene den; gedurende de dagen, dat de schouders in plaats van den knapzak de regenjas, de voeten overschoenen in plaats van gespij kerde zolen dragen, komt wel heel sterk de herinnering op aan den Alpinist dr. A. Ratti, die nu, omdat men jjem tot Pius XI maakte, alleen nog de trappen van het Vatikaan mag bestijgen in de weinige vrije uren, welke de officieele bezoeken den van nature eenza men boekenwurm overlaten om zich zelf te zijn. Hij was geen bergbestijgcr met groenen Tyrolerhoed en verzilverden Pickel, zooals men op de stations van tandradbanen en op de goed gerolde straten van modebadplaat sen, bij uitzondering zelfs op Alpenweiden treft. Integendeel, wanneer Ratti den Mat- terhorn of den Monte Rosa aanvatte deed hij het nooit van den makkelijken, zooveel mogelijk gladgestreken kant. Zijn bestijgingen waren iets nog niet afgezaagds. Ze brachten zelfs beschrijving ten nutte van later komen den. De ware Alpinist denkt altijd aan wie na hem klimmen gaat. Daarom schrijven zoo- velen onder hen. Ook Ratti publiceerde indertijd in tijd schriften zijn ervaringen ter instructie van collega's. Toen hij Paus geworden was, wist dus ieder, dat de reeks als voorgoed afge sloten beschouwd kon worden. Een handige uitgever zag dus een kans op groot succes: hij stelde Zijne Heiligheid voor een complete editie te maken van Zijn tochtbeschrijvingen, kreeg toestemming en deed in aangenaam lettertype en met fraaie illustraties het boek verschijnen. Voorin het portret van Pius XI met de officieele handteekening. Het moet Ratti geweest zijn alsof hij zijn testament onderschreef, de „laatste woorden van een alpiniste mort avant son temps, un alpiniste a qui l'homme survit." De bladzijden waarin Ratti het inspannend bestaan boven de grens der eeuwige sneeuw beschreef, behooren tot het beste proza, dat in de laatste tientallen jaren door Italianen geproduceerd is bevoegde beoordeelaars hebben het geconstateerd niets gezwol lens, geen woord te veel, maar een duide lijkheid, die den lezer meeleven doet. Zie hier 'n paar fragmenten uit de bestij ging van de Dufourtop, het hoogste punt van den Monte Rosa, die iets lager, maar veel moeilijker te bestijgen is dan de Mont Blanc. ....„De tocht begint betrekkelijk kalm tot aan de hut van Marinelli. Daar wachtte ons een eerste, wel is waar niet ernstige, maar toch erg onaangename tegenslag. We vonden de hut slecht gesloten en sneeuw er in gestoven, 't Kunnen zoo wat twee a drie kubieke meter geweest zijn, vast in elkaar geklompt, alsof 'n blok binnen geworpen was. Men kan zich gemakkelijk voorstellen wat voor gezichten we daartegen trokken. We hadden al zoo lang uitgezien naar het oogenblik, dat we ons wat konden verkwik ken om een vuurtje. Dank zij een verstan dige verdeeling van arbeid werd de indring ster in korten tijd de deur uitgezet en voel den we ons baas in ons huis. Gekookte sneeuw en Liebig's vleesch-extract vorm den wel niet 'de eenige, maar zeker 'de nut tigste bestanddeelen van het avondmaal. Telkens ging een van ons even naar buiten om te gissen welk weer ons wachtte en het schouwspel te genieten, dat de avond daar boven bood. In de plechtige stilte stonden de sterren levendig te fonkelen boven het diepe, ik ha3 bijna gezegd fluweele blauw van den hemel. Indrukwekkend torenden geweldige rotsmassa's en verheven toppen, reusachtige slagschaduwen strekten zich uit en kruisten elkander op de blinkend witte sneeuw- en ijsvelden. v „Niet vóór elf strekten we ons uit op den onbedekten houten vloer, die daar boven het eenig bed vormt en als het nog noodig is, dat te zeggen vielen we in slaap. Die slaap was nog korter dan diep, want de gids Gadin riep ons volgens afspraak om onge veer één uur en in een oogenblik was het geheele gezelschap reisvaardig...." Bij het licht van twee lantaarns gaat dan de tocht naar den „couloir" van Marinelli, steeds alle vier de klimmers door een touw verbonden. Daar aangekomen: „gaf Gadin mij het licht over en sprongen we één voor één hem na in de sneeuw, 't Was of de berg ons uitdaagde! Onder 'n dunne korst was de sneeuw zoo zacht, dat men er tot de knieën in verzonk. Na goed rondgekeken te hebben, kwam Gadin tot de conclusie, dat het 'n plaatselijke ophooping moest zijn ten gevol ge van een kort geleden gevallen kleine lawine en de feiten bewezen de juistheid van deze gissing. We moesten dieper afdalen om beter terrein te vinden, maar intusschen zou de diagonaal waarlangs wij den couloir moesten kruisen veel langer worden. „Beneden vonden we niet alleen vaste, maar uiterst harde sneeuw. Dat was weer 'n tegenslag, vooral voor Gadin, die niet ver wachtte zoo gauw te moeten beginnen met het hakken van treden. Arme Gadin! Als ik bedenk, dat hij bij dat moeilijke werk bij na dien-heelen dag door volhardde zonder ooit aan een ander zijn plaats te willen over laten, sta ik nog versteld over zijn stalen spieren en zijn standvastigheid...." Steeds door déveine vervolgd geven de klimmers toch den moed niet op. Vóór het bereiken van den eigenlijken top, den „Du- four" komt er 'n moeilijk punt. Gadin gaat het eerst over 'n Smalle graat: „Wat heel moedijk kon zijn voor den eerste was het volstrekt niet voor de anderen en werkelijk kwamen we allen er over zonder ander incident dan een stilstaan van enkele minu ten midden op den acrobatischen pas, den schrijver dezes opgelegd door Gadin, die be hoefte scheen te voelen zich op den glet- scher nog vaster te zetten. Dit oogenblik moest naar de opinie van dien dapperen kerel een van de allerernstigste zijn, want toen ik hem, omdat die allesbehalve aange name stilstand al langer en langer werd, vroeg of ik verder gaan kon, antwoordde hij zonder zich zelfs om te keeren: „Monsieur, je vous prie, ne parlez pas; cela me dérange l'esprit". Gadin, die goed Italiaansch spreekt en zich ook met Engelsch weet te weren, schijnt in ernstige momenten een zeker speciaal soort Fransch te verkiezen, zooals velen uit de Val d'Aosta en nog meer de bewoners van Courmayeur „Om één uur 's middags hadden we maar eventjes twaalf uur geloopen zonder eigen lijk ooit stil gestaan te hebben, behalve op den Imsengrückeh, we hadden dus recht op 'n beetje rust en die namen we ons ter plaatse, gezeten op de sneeuw, de verheverê natuur beschouwend en ons verkwikkend met de chocola, die toen en in 't vervolg voor ons een ware voorzienigheid was; niet dat we gebrek hadden aan andere goede gaven, maar daar onze magen niet genegen "schenen, iets anders te aanvaarden...." De beklimming van een ijsmuur geeft veel moeite: „We hadden een goed half uur noodig om een paar meter hooger te komen waarbij we handen en voeten op allerlei manier ge bruikten. Toen scheen het misschien aan hen, die ons van Macagnana uit met kijkers volgden, dat we al te lang onbeweeglijk ble ven en begon men bezorgd te worden óver den uitslag van onze expeditie „Gadin zei me later in vertrouwen, dat hij op dat punt bijna de hoop verloren had den top nog bij dag te bereiken en het denk beeld bij hem opgekomen was voor den nacht een toevlucht te zoeken op de eerste rotsen. Maar toen kikte hij daarvan niet en, alles wel beschouwd, was dat beter...." „Maar intusschen was onze inspanning met succes bekroond. Het kan half acht 's avonds geweest zijn toen we allemaal bij el kaar stonden op den oostelijken hoek van den hoogsten top van den Monte Rosa. Ik zal zelfs niet één woord wijden aan de beschrij ving van dat onvergetelijk oogenblik, aan wat we zagen en voelden. Tot ervarener spreekt met onvergelijkelijke welsprekend heid de herinnering van verwante oogenblik- ken." Als bewijs hoe A. Ratti beholpen door eigen ervaring de ondervindingen van ande ren wist mee te leven, een fragment uit dp beschrijving van een mislukten tocht van denzelfden gids Gadin en principe Emanuel Gonzaga: „Ziende hoe snel de avond viel besloot Gadin zoo gauw hij kon alleen voort te gaan om een blik te werpen op de streek aan den overkant van de pashoogte en bij het laatste daglicht zich daarvan een denk beeld te vormen. Dat was een vóórziende gedachte, die misschien twee levens redde. Toen ze allebei op den kam stonden konden ze geen moment in onzekerheid blijven over wat hun te doen stond en over den weg, dien ze moesten inslaan. Stil staan beteekende sterven; ze moesten den bodem bereiken van de vallei van Belviso, die in die streek eindigt onder den naam van Valle Pila en naar links zich wenden al maar dalend. En zij daalden, daalden den heelen nacht lang in dichte duisternis, altijd op de sneeuw, die nu eens met 'n ijskorst bedekt, dan zacht, dan weer droog als meel was, steeds er voor zorgend elkaar niet te verliezen, zooveel mogelijk steile rotshellingen te vermijden of die zoo goed mogelijk af te glijden, niet te slippen, niet te verzinken aan sneeuwhoo- pen, in één woord een lange, hardnekkige worsteling met den van vele kanten dreigen den dood. Dat kan men zeggen, dat de eenige duidelijke herinnering is, die de twee er van bij bleef. Na ongeveer een uur dalen ontglipte den vorst de stok, dien men in 't stikdonker niet meer vinden kon. Gadin stond hem den Pic kel af, die later, al brak hij daarbij ook, er in slaagde een korten val te vertragen. Toen de zon weer opging waren de twee in hel gezicht van Tresenda" Nu is de man, die zooveel hield van de eenzaamheid der hoogste toppen, zelf de top van de pyramide van millioenen katholie ken. Het staat niet aan ons te vragen wan neer hij gelukkiger was en wanneer.... eenzamer.", De Hoogeerw. heer Deken H. J. Zondag is benoemd tot officier in de orde van Oranjc-Nassau. Rectificatie. In het „Een demonstratie met de Alfa-Laval melkmachine" stond ver meld: Inspecteur Gerriesen, dit moet zijn: „opzichter" Gerriesen. Tevens waren bij de demonstratie aanwezig de inspecteur van de volksgezondheid en van den veeartsenijkun- digen dienst te Amsterdam, die beiden niet vermeld waren. Konïnginnefeesten 1924. crrsleravond vergaderde de Oranje-vereeniging voor het definitief vaststellen van het programma der feesten, die gehouden worden op 5 Sept. Van B. en .W bleek de noodige medewer king te zijn verkregen voor het verschuiven van den dag van het feest naar a.s. Vrijdag- Alsdan zal er 's morgens om 9 uur koraal- muziek worden gegeven op het Willemsplein en op het Kennemerplein. Om half 10 gaan de schoolkinderen in optocht langs de verschillende scholen naar het feestterrein aan den Rijksstraatweg, waar dan verschillende feesten zullen plaats vinden. Door omstandigheden zijn de volksfeesten niet tot uitvoering gekomen, doch om dien tijd zullen de kinderen der bewaarscholen met versierde wagens een optocht houden. Om 5 uur is er concert op het Willems plein en om 8 uur een optocht met ver sierde rijwielen. Ten slotte zal er des avonds om 9 uur weer een concert op het Willemsplein ge geven worden en tevens een openlucht bioscoopvoorstelling. Bij dit laatstgenoemde nummer zal er streng op gelet worden, dat de te vertoonen korte films geen aanstoot kunnen geven aan kinderen of volwassenen. Als het weer nu maar wil medewerken, dan is er aan afwisseling geen gebrek, ter wijl tevens nog de winkelweek zorgt, dat de étalages der winkeliers een feestelijk aan zien hebben. Het Provinciaal Ziekenhuis. De Staats- courant bevat het besluit van 9 Aug. 1924 tot nadere wijziging van het Kon. besluit van 2 December 1918, houdende reorganisatie van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort. IJMUIDEN. ZONDAG, Viering van het Patroonfeest. De gelezen H.H. Missen te 7 uur, half 9 en half 10 de Hoogmis te 11 uur. De H. Com-; munie wordt uitgereikt te kwart vóór 7, na de: H. Mis van 7 uur, kwart over 8, onder de! H. Mis van half 9 en van half 10 tot 1 uur zitting van de Spaarbank. Geen patronaat. T e 7 uur plechtig Lof met feestpreek. Geenj St. Jozefgezellen. MAANDAG. Te 7 uur de H. Mis in de; kapel. DINSDAG. Om 8 uur Dames-Congrega tie. WOENSDAG. Om 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Na de H. Mis van half 9 en 12 uur biechthooren voor de kinderen (meisjes). DONDERDAG. Na de H. Mis van half 9 en om 4 uur biechthooren voor de kinderen (jongens). Van 6 tot half 8 biechthooren. Om half 8 Oefening van het H. Uur. VRIJDAG, eerste Vrijdag van de maand. Te 8 uur gezongen H. Mis. Om 4 uur luide aanbidding voor de kinderen. Om 7 uur Lof Te 8 uur Congregatie. ZATERDAG. Van 5 uur tot 9 uur gele genheid om te biechten. Deze week iederen dag te 6 uur uitreiken; van de H. Communie. In de week zijn de H.H. Missen te 7 uur| en 8 uur. BEVERWIJK. St. Agatha. ZONDAG na de Hoogmis „Te Deum". 12 uur catechismus, 3 uur Lof met Rozen hoedje, 6 uur H Familie. DINSDAG geen Maria-Congregatie voor de meisjes. WOENSDAG geen Algem. H. Communie voor de meisjes. 8 uur Maria-Congregatii voor de jongens. DONDERDAG van 67 uur gelegenheid om te biechten. 7 utlr Lof ter eere van hd H. Sacrament. VRIJDAG le Vrijdag van de maand. Te 7 uur gez. H. Mis. Van 45 biechthooren le afd. jongens. 7 uur Lof ter eere van het H, Hart. ZATERDAG biechthooren van 59 uur. NIEUW-VENNEP. ZONDAG 31 Aug. 7 uur voor Gerardus' Stephanus Schreurs, 10% voor de Parochie, 4 uur Kruisweg-oefening daarna patronaat. MAANDAG 7% uur in de Kapel voor Ferdinand Boelé en Maria Louise de Ruit. DINSDAG 9 uur voor Petrus Schrama en Maria van den Berg. WOENSDAG 9 uur voor Adrianus Jon- ker. DONDE RDAG 9 uur voor Wilhelmus de Rijk en Maria Bunnik, biechthooren van 4 tot 9 uur. VRIJDAG 9 uur gez. H. Mis t. e. v. h. God. Hart, kwart over 4 Lof tot eerherstel. ZATERDAG 9 uur voor Z. E. W. Pas toor G. v. d. Boogaard. Biechthooren van 4—9 uur. Deze week komen de kinderen biechten. Catechismus volgens gewoonte. HOOFDDORP. ZONDAG half 8 de H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der Parochie, half 11 de Hoogmis voor overledene ouders, 3 uur de Vespers. MAANDAG bij de Zusters voor de Geloovige Zielen, kwart over 8 voor Clara Petronella van Schooten-Heemskerk. DINSDAG kwart vóór 8 H. Mis voor overledene Ouders, kwart over 8 tot zekere Intentie. WOENSDAG kwart over 8 H. Mis voor Walterus Koeckhoven en Anna Dorbeck, half 10 gezongen H. Mis voor Bruidegom en Bruid. DONDERDAG kwart vóór 8 H. Mis voor Antoon van Leeuwen en Agatha van Leeuwen-Verdegaal, kwart over 8 voor Cornelis Beers en Anna Tol. VRIJDAG le Vrijdag der maand, toe gewijd aan de vereering van het H. Hart i 8 uur Gez. H. Mis voor de leden van het Genootschap van 't H. Hart, 8 uur aan het zij-altaar voor Clara Petronella van Schoo ten-Heemskerk. ZATERDAG om kwart vóór 8 H. Mis voor de overledene leden van de Broeder schap der Geloovige Zielen, kwart over 8 voor Joanna Venbert-Breek. De gebeden worden verzocht voor Elisa- beth Boeting-Strijlot, die met de- laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voor zien en voor Adriana Versteeg van Bentheim, die in den Heer is overleden. In den ondertrouw zijn opgenomen Wil helmus Dam en Geertruida Catharina Stroo- mer beiden van deze Parochie. AALSMEER. ZONDAG 31 Aug. Om half 8 de Vroeg mis, waarbij gelegenheid tot biechten en de H. Communie te ontvangen. Om 10 uur de Hoogmis. Na den middag om 4 uur Lof met Rozenhoedje. VRIJDAG 1ste Vrijdag der maand, toe gewijd aan de vereering van het H. Hart van Jesus. Om 8 uur gezongen H. Mis en des avonds om 7 uur Lof. ZATERDAG-avond om 7 uur Lof ter eert van O. L. Vrouw van het H. Scapulier. ZONDAG 31 Aug. na de Hoogmis „T« Deum" bij gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8