DE VIERING VAN KONINGINNEDAG IN HAARLEM. Speldjesdag Herwonnen Levens kracht. Niet doorgegaan. Onder water. Programma Een nieuwe parochie te Heemstede. N. Z. H. T. M. Personalia. Nuts Spaarbank te Haarlem. De inwijding van de nieuwe R.K. School op het Teylerplein. UIT DEN OMTREK. VELSEN, IJMUIDEN. ZANDVOORT. SCHOTEN. De Koninginnefeesten. SPAARNDAM. BLOEMENDAAL. LAATSTE NIEUWS. Savinkof begenadigd. Trein gederailleerd. De Volkenbondsvergadering. De toestand in Marokko. Vliegtuigfabriek te Boekarest, Geen graan meer uit Rusland. De Khu-Klux-Klan. De Keulsche Jaarbeurs Een adres aan de Koningin. Een druilerige morgen. Een goed geslaagd begin. In de laatste dagen was 't al zeer slecht gesteld met het weer. Regen, niets anders dan regen. De eene bui volgde na de andere en de vrees was zeker niet ongegrond, dat de feestelijkheden van 1 September jammer lijk in duigen zouden vallen, want wat zijn feesten in de open lucht, wanneer de regen zooals toch de laatste dagen vrijwel tel kens het geval was bijna onophoudelijk valt en soms bij stroomen neerklettert? Maar neen, één dag, of tenminste één morgen, scheen het weer zich toch dragelijk te houden, wat wel als een meevaller mag worden aangerekend, want de verwachtingen waren er niet naar. Gedurende de laatste dagen en vooral Za terdag werd de laatste hand aan de versie ringen gelegd. Vlaggen werden op verschillende plaatsen uitgestoken. Van aÜe openbare gebouwen wapperde reeds het dundoek, muziektenten werden geplaatst, de versiering van het Stadhuis werd voltooid en nu. Maandagoch tend, was het, dank zij de afwezigheid van de in de laatste dagen onafscheidelijk ge worden regen, een leuk gezicht. Het doet toch prettig aan, wanneer men zoovelen getooid ziet met een oranje strikje. Het geeft zoo de verzekering dat Koninginnedag nog altijd hoog in eere is een nog altijd een bijzondere, een zeer bij zonder plaats in de rij der openbare feest dagen inneemt. Vooral de morgen schijnt meer speciaal en feesttijd voor de jeugd. Bijna elke jongpn of meisje is getooid met 'n oranje-lint,sjerp of muts en bij voorkeur in de ochtenduren is het feest voor de kinderen. Geen wonder, dat ook de muzikanten op hun gewonen rondgang een extra nummer op hun programma hadden en meer belangstel ling nog dan anders genoten Het was al in den morgen een feeststem ming op 't best in de stad. Koraalmnziek. Te 8 uur gaf dc Muziekvereeniging „Har monie Crescendo", onder leiding van den heer Hofmeester koraalmuziek vanaf de groote kerk. Zooals ook andere jaren trok deze uitvoe ring de belangstelling van menigeen, die in den vroegen ochtend dc Groote Markt pas- seerd en velen bleven gedurende de geheele uitvoering aandachtig luisteren, hoewel nu en dan de tonen der instrumenten door het gewoel van het stadsrumoer werden ver stoord. De muziek van „Harmonie Crescen do was wel een aandachtig luisteren waard. Carillon-bespeling. Na afloop der koraalmuziek gaf de heer Hofmeester te half negen een bespeling van het carillon der Groote kerk. Het waren alle vaderlandsche liederen, die de klokken van de oude St. Bavo, over de omgeving beierden en hun mooien sono- ren klank daarin nog weer eens deden be wonderen. Het programma opende met het Wilhelmus en sloot met het Wien Neerlandsch Bloed. Ook de carillon-bespeling mocht zich in veler belangstelling verheugen. De Aubade. Te 9 uur zou de aubade een aanvang ne men. Reeds lang voor het bepaalde uur hadden zich honderden belangstellenden rondom het plein verzameld. De ingangen van Barteljo- risstraat, Zijlstraat en Koningstraat waren afgezet. Het stadhuis prijkte in een eenvoudige, doch smaakvolle versiering van groen en bloemen, waartusschen oranje-vlaggendoek. Steeds grooter werd het aantal kijkers, voor alle ramen der omliggende huizen ver toonden ze zich, tot op de daken, op het dak der Groote Kerk, zelfs tot op den trans van den toren, boven de wijzerplaat van het uur werk. Over belangstelling kon dus niet geklaagd worden; het aantal menschen was enorm. Onder de vele officieele personen, die zich voor het stadhuis en op het bordes hadden verzameld, merkten wij o.m. op, den burge meester, den heer C. Maarschalk met zijne echtgenoote, de wethouders Bruch en Slin- genberg, den heer Mr. Th. A. Wesstra, ge meente-secretaris van Haarlem, den heer E, H. Tenckink, commissaris van politie, hoofd bestuur en bestuursleden van de vereeniging Koninginnedag, den heer Bouwer, directeur van „Hout en Plantsoenen" en enkele leden van den gemeenteraad. Dan kwamen de kinderen, begeleid door onderwijzers en onderwijzeressen het plein opgemarcheerd, allen voorzien van vlaggen in rood-wit-blauw of oranje-kleur. Het was een levendige aanblik. Allen schaarden zich rondom den direc- teursstoel, waarvoor de „Harmonie Crescen do had plaats genomen. De heer Eug. H. Rap beklom den verheven stoel en onder zijn leiding zette Harmonie Crescendo de Huldigingsmarsch in. getoonzet door den heer Rap zelf en opgedragen aan de vereeniging „Koninginnedag ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan. Een pittig, irisch stuk "Werk, met hier en daar een aardig tsekje uit een Vaderlandsch lied en besloot met het zingen van het Oude Wilhelmus door oe kinderen. De uitvoering verwierf een welverdiend, langdurig applaus. De heer Mr. Th. A. Wesstra, voorzitter Van het hoofdbestuur der vereeniging „Ko ninginnedag bood den componist en diri gent een fraaien krans namens de vereeni ging aan. Spr. zeide, dat de verwachtingen, xoowel van bestuur als van leden, die op de ze compositie van den heer Eugène Rap ■hoog gespannen waren, door de uitvoering nog overtroffen was en gaf de verzekering dat de huldigingsmarsch in het archief van „Koninginnedag een eereplaats zou inne- men. De overhandiging van den krans ging met luid gejuich gepaard en de jongens en meis jes zwaaiden met hun vlaggen, om aan deze ovatie nog meer kracht bij te zetten. Dan werd de aubade voortgezet onder lei ding van den heer J. de "Nobel. Ze kwamen er frisch en vroolijk uit de aardige liedjes en het geluid van de duizen den jongens en meisjes, gesteund door de «armonie, schalde over het groote plein. He- ia aaJcen de uitvoering niet zonder een klein incidaat verloopen. De aandacht van de kin deren werd nameiijk afgeleid door eenige personen, die zich op het dak van de voor- mahge sociëteit „Trou moet blijeken" be vonden. Dit ergerde blijkbaar den dirigent zeer en hij tikte af, om de politie te ver zoeken de personen in kwestie te verwijde- ren. Nadat de rust was teruggekeerd, werd de w-a'de voortgezet. Besloten werd met het „Wien Neerlandsch Bloed". Ook de heer de Nobel mocht een waardige hulde voor zijne prestaties ontvangen. De heer Wesstra bood ook den heer de Xvobel een fraamn krans aan en sprak zijn bewondering uit voor hetgeen de heer de ,i met de groote schare van kinderen Wist te bereiken. T.-W osgreep. weike groote - i. dc irberei- ronden, des te ze lof- e 'ejuicht L Bege zich l straat, ideren okamo de kinderspelen zouden aanvangen. Na afloop der aubade complimenteerde dc burgemeester, de heer C. Maarschalk het hoofdbestuur van de vereeniging „Koningin nedag" met het feit, dat zij bij de feestelijk heden van dit jaar juist haar 25-jftrig be staan herdenkt. Spr. wees er on. welk een belangrijke taak „Koninginnedag" te vervul len heeft en sprak den wensch uit, dat de vereeniging op den ingeslagen weg zou mo gen blijven voortgaan. Hiermede behoorde de aubade weer tot het verleden. De optocht. Half 10 uur was de optocht vanaf de Gr. Markt, via Zijlstraat, Wilhelminastraat enz. naar den Hertenkamp. 3000 kinderen moesten dezen weg afleg gen, maar minstens een dubbel aantal per sonen stond in een dichten haag langs den weg geschaard om den passeerenden stoei gade te slaan. En geen wondér! Want altijd weer aan als men een optocht ziet passeeren, biedt het een bijzonder schouwspel en dit wordt nog verhoogd wan neer zoo'n stoet alleen uit kinderen bestaat, En of dit nu komt door de bonte menge ling van kleuren, of hef onophoudelijk ge snap der kleinen, of door de vroolijke mo menten welke steeds weeraan zoo'n optocht oplevert, zeker is het dat ieder die iets vaft zijn tijd kan missen, (en al kan je het niet, je bent het wel verplicht!) eventjes blijft staan, om toeschouwer le wezen. Hoogst vermakelijk is het b.v. te zien hoe die file van tijd tot tijd een zekere tusschen- ruimte vertoont en hóe deze dan door even de looppas erin te zetten weer wordt aan gevuld. Tenslotte nadert men echter meer en meer de plaats van bestemming. Voorop, met het vaandel en eere-teekens, geflankeerd door schellen-boomen, kwam het muziekkorps „Crescendo," dir. H. W. Hofmeester en midden in den stoet de Ba- varia-kapel van D. Schöfer. Precies kwart over 10 zetten de eersten van den stoet hun schreden op het terrein van den hertenkamp tót het meemaken van de kinderspelen. in vakken ingedeeld en genummerd, had iedere klasse spoedig haar plaats gevonden, en was de hertenkamp alras een „kinder kamp" geworden, waar gestreden werd, tus- schen touwtrekken, zakloopen, blokjesra- pen enz. enz. 500 prijzen waren uitgeloott en dus konden even veel kinderen een prijs machtig worden. Alles was uitstekend verzorgd en liep al» gesmeerd. Hoewel het slot van den stoet gevormd werd door een brancard voor eventueele ongelukken, bleek dit ding gelukkig over bodig. Verschillende leden van de vereeniging „Snelverband waren eveneens vertegen- woordigd, w.o. de voorzitter de heer D. Saeijs. Behoudens enkele kleine lichte ongevallen hebben deze heeren werkeloos kunnen blij ven, Dat er intusschen voor versnaperingen gezorgd was behoeft zéker we! niet vermela te worden. Op het speelterrein merkten wij o.m. op, de burgemeester de heer C. Maarschalk, eere-voorzitter van de vereeniging Konin ginnedag, de heer Mr, Th. A. Wesstra, voor- zitter van het hoofdbestuur en verschillende raadsleden, w.o. de wethouder van onderwijs Mr. A. Bruch, en den commissaris van po litie, den heer E. H. Tenckifick. die voor een uitstekende politieregeling zorg ge dragen. De commissie voor de kinderfeesten be stond uit de heeren; B. J. Kiefte, voorzitter; W. J. Speller, mevr. A. Bruch—Steijling, L, Broekhuizen, H. Bijkerk, P. C. v. Dobben H. Holt, Joh. G. Martin, N. C. A. Ockhuisen Sr., A. F. P. Onderwater, mevr. G. W. van cn G. Vixeboxe. Omstreeks half 12 vertrok het eerste ge- deelte van het terrein en het duurde niet lang of de massa menschen die buifen de omheining stonden en voor het grootste ge deelte familie waren van de spélende kin deren, hadden zich met dezen vermengd. loen konden de ontvoerde herten weer be zit nemen van de plaats welke voor hun be stemd was, doch niet dan, nadat er algc- heele opruiming van latwerken eet., haa plaats gehad. 1 .b®®'uur v«n „Koninginnedag" ver zoekt kinderen die bij het verlaten van den Herienkamp verxeerde kledingstukken mee genomen hebben, hiervan opgave te doen: Groote Houtstraat 8. Het eerste succes De ontzettende regenbuien, die Zaterdag- ïddag onophoudelijk uit het luchtruim neervielen, dreigden den eersten speldjesdag in Schoten (stads-gedeelte) te doen mislukken. Zoodra de Zondag genaderd was, waarop een corps van 40 dames, een aanval zou doen, op de milddadigheid, bleef tijdens dit liefde werk, het weer goed. Des morgens heêrschte een opgewekte stemming bij het Parochie- Comite, hetwelk gevestigd was bij de familie van den Haak, in de Gen. de Larij- straat, die ter gelegenheid van dezen speld jesdag, de vaderlandsche driekleur liet wap peren. De ijverige bloempjes-ver koopsters, waren in een prettige stemming, en men kon het aan de vroolijke gezichten zien, dat de verkoop uitstekend ging. De ijver van deze dames, ging soms zoover, dat de autobussen, stil ophouden werden, om de bloempjes aan te bieden. Des middags, om 2 uur eindigde de verkoop van den speldjes, en dit was maar goed ook want de regen viel wederom uit de bewolkte lucht. Bij het tellen van den in houd der busjes, ging een hoera op, wanneer de eene verkoopster, boven de andere stond. Met spanning wachtte, men de totale opbrengst af. De leider van dit Parochie- Comité, deelde reeds voor 12 uur mede, dat de opbrengst zeer zeker ruim f 300.zou zijn. Het resultaat is prachtig, en de ver koopsters hebben zich kranig gehouden. Het en1'1063 van c'e2en speldjesdag was t ->36.50, ongeveer f 80.— meer als het vorige jaar. Een woord van hulde en op- reenten dank aan de bloemen ver koopsters is hier zeker op zijn plaats. Vooral omdat het alle groote dames waren, die een voorbeeld hebben gegeven, aan de dames in Haarlem. Er waren reeds vele onder hen, die a.s. Zondag in Haarlem, met liefde hun krach ten wenschen te geven, om ook den speldjes dag in Haarlem te doen slagen. Met deze opbrengst kan slechts één patisnt voor 3 maanden in het Sanatorium verpleegd wor den, doch het bestuur hoopt a.s. Zondag op een opbrengstzoo groot, dat er minstens 12 patiënten uitgezonden kunnen worden. Laat de Bavostad hieraan medewerken, dan zal het voor Herwonnen Levenskracht een dag zijn, van blijdschap en vreugde. Wegens het ongunstige weder is gister middag het concert van de Haarlemsche Orkestvereniging in de stadstent in den Hout niet doorgegaan. Waarschijnlijk tengevolge van een defect aan het riool, dat het vele water van de laatste dagen niet meer kon verwerken, is het sousterrain van het perceel hoek Haze- paterslaan-Dreef onder water geloopen. van de Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 2 September 1924, des namiddags van 2—3 uur, door den heer George Robert. 1. Tweede SonateF, Mendelssohn- Bartholdy. 2. PreludeAbt. Vogler. 3. Rhapsodic I sur des Cantiques Bretons C. Saint-Saëns 4. PrièreJ. Guy Ropartz. 5. Benediction nuptiabA. Hollins. 6. Marche F gr.tA. Guilmant. Naar wij vernemen bestaat het plan binnenkort een nieuwe parochie te stichten in Heemstede. Met de voorbereidende werkzaamheden is belast, de Zeereerw. heer J. van Veen, thans rector van het O.L. Vr.- Gasthuis te Amsterdam. Uit den aard der zaak kunnen wij over een plaats der kerk en bijzonderheden omtrent den bouw nog geen nadere mededeelingen doen. De nieuw benoemde pastoor zal zoolang verblijf hou den in de pastorie aan de Lêidsche Vaart. Gedurende de maand Juli 1924, waren de opbrengsten van het reizigersvervoer Op de lijn LeidenStationHeemstede 10673 13268); op de stadslijnen Haar lem 72735 7627Ó); op de lijn Amster damZandvoórt 166214 195182), De cijfers tusschen haakjes geven de vervoers- opbrengsten aan over de maand Juli van het vorig jaar. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het Kanton Haarlem, met ingang van 1 September, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, advocaat en procureur, alhier. Tot bestuurslid van het genootschap van leeraren aan Nederlandsche gymnasia werd benoemd de heer G. Ras, alhier. Vergelijkend overzicht over Augustus 1924—1923. Aantal behandelde posten 6247, v. j. 3235; aantal inlagen 4504, v. j. 1907; aantal terug betalingen 1743, v. j. -1328; ingelegd f 2461519.61)4, v. j. f 210.273.5534; terug betaald 252.268.39, v. j. 176.066.26^; min der ingelegd 5748.77 34, v. j. meer 34.207.29; aantal nieuwe boekjes 290, v, j. 125; aantal afbetaalde boekjes 58, v. j. 58. Spaarbusjes op 31 Augustus 1924 in om loop 1378. Geledigd in Augustus 1924 214 busjes met totaal 3694.4034. Aantal boek in bewaring oo 31 Augustus 1924 332, Hedenmorgen had de inwijding plaats van de nieuwe R.K. School in de parochie van Sint Jan, voor welke belangrijke taak de Zeereerw, heer pastoor Boögmans het initia tief had genomen, op uitdrukkelijk verlangen van Z, D. H. Mgr. Callier, wiens groote wensch het was, dat iedere parochie van Haarlem, haar eigen R.K. school zou bezit ten. Dit verlangen is nu verwezenlijkt Geen wonder dus dat Zijne Doorluchtige Hoog waardigheid deze wijding persoonlijk heeft willen verrichten. Om half 10 zou Z. D. H. een H. Mis op dragen in de parochiekerk van St. Jan, waarna de wijding van de schooi zou ge schieden. Even vóór halftien stelde een stoet van H.H. Geestelijken en koorknapen zich op voor de ingang van het kerkgebouw en een- nige oogenblikken later arriveerde Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid. Onder het zingen van het Ecce Sacerdos schreed Z.D. H. naar het altaar, terwijl hij de neerge knielde geloovigen zijn zegen gaf. Vervol gens droeg hij een stille H. Mis op, daarbij geassisteerd door den Hoogecrw. heer ple baan Westerwoudt en den Zeereerw. heer pastoor Boogmans. Met eerbiedigen aan dacht volgden de talrijke aanwezigen de H. Handeling. Omstreeks half elf was de H. Mis afgeloopen en werden de eerste voor bereidingen voor de inwijding der nieuwe school getroffen. Z, D. H. zette de H. wijding in, met het aanheffen van het Veni Creator en vervol gens begaf Zijne Doorl. Hoogw. zich gevolgd door de aanwezige autoriteiten naar het schoolgebouw. Onder de aanwezigen za gen we, behalve veele Eerw. heeren gees telijken van onze stad en uit de omgeving, eenige broeders van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis uit Maastricht, waaronder broeder Fernandus, de plaatsvervanger van de overste, die verleden week voor een visitatiereis naar Indië was vertrok ken. Verder bemerkte we den heer Mi- chielsen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heeren v. Liemt, Klein en Visser, leden jvan de gemeente raad, dc hoofden der Haarlemsche R. K, Scholen, de architect van het schoolgebouw, den heer Jan Stuijt, den bijzonderen raad van de Vincentius-vereeniging, den heer Vintges, inspecteur der Vincentiusscholen en den heer Brans, hoofdinspecteur van het onderwijs en den heer Weusting, pas benoemd inspecteur. Nadat Zijne Doorl. Hoogw. het schoolge bouw op de gebruikelijke wijze had ingeze gend, namen allen plaats in de ruime gym nastiekzaal en sprak de ZeerEerw. Heer Boogmans de aanwezigen toe, welke rede be antwoord werd door Z. Doorl. Hoogw, Mgr. Cal&er. Hierna trad de heer Bomans binnen, die door de aanwezigen vriendelijk werd verwel komd. Vervolgens nam de heer Brans, hoofdin specteur van het onderwijs hef woord, die van deze gelegenheid levens gebruik maakte om den pasbenoemden inspecteur, de heer Weusting, te verwelkomen. De heer Weusting beantwoordde de woor den van den heer Brans met een korte rede. Tenslotte werden Broeder Fernandus, ver tegenwoordiger van den overste te Maas tricht nog even het woord en wees op de bijzondere taak, wefS— een onderwijzer van een R.-K. School had te verrichten. De ZeerEerw. Heer Boogmans sloot de bijeenkomst en noodigde de aanwezigen uit om het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen. De rede, welke de Zeer Eerw, Heer Boog mans in het begin der bijeenkomst hield, was hoofdzakelijk bedoeld erop te wijzen, dat Zijne Door, Hoogw. Mgr. CalUer degeen was geweest, die door zijn energie de groot- •che taak had volbracht, dat nu iedere parochie in Haarlem haar eigen R.-K. school heeft. Toen Z.Doorl. Hoogw. hier in Haarlem kwam, bestond er slechts een R.-K. Jongens school en wel aan de Ged. Oude Gracht Daarom wenschte de Zeer Eerw. Heer Monseigneur hartelijk geluk met het be reikte resultaat, een resultaat dat men eeni- gen tijd geleden voor onmogelijk zou gehou den hebben. Want nu heeft iedere parochie in Haarlem haar eigen parociale school, be halve dan de pas gestichte parochie in het Kleverpark, maar het zal ongetwijfeld niet lang meer duren of ook daar zal een R.-K. school verrijzen. „Zes jaren geleden," aldus spreker, „deed ik de eerste stappen om de verlangens va* Monseigneur te verwezenlijken en nu is het werk eerst voltooid, De broeders van Maastricht hadden zich bereid verklaard de exploitatie op zich te nemen en deze waren het dus wel het eerst, die de dankbaarheid van Zijn Eerw. verdienden. Maar naast de broeders bracht pastoor Boogmans dank aan den afgetreden rijksinspecteur van het onderwijs, Dr. J. F. M. Sterck, die al het mogelijke had gedaan om het tot stand komen van deze school te bespoedigen. Verder bedankte hij de leden van den gemeenteraad die vóór de subsidie hadden gestemd. Vervol gens memoreerde hij de groote prestatie van den heer Jan Stuyt, een onzer grootste architecten, die met dat werk bewezen had, dat men met zeer eenvoudige middelen een schoolgebouw kan ontwerpen, dat naast alle hygiënische eischen, tevens het schoon heidsgevoel niet kwetst maar integendeel een bevredigenden indruk maakt en een aesthetisch geheel vormt. (Wordt vervolgd.) Gemeentezaken. In aansluiting op het prae-advies der Commissie van Bijstand, stellen B. en W. voor, het benoodigde crediet toe te staan voor de beharding met klinkers van gedeelten van den Hagelingerweg en den Driehuizerkerkweg. Verduistering, Als verdacht van ver duistering van timmermans-gereedschappen, gepleegd op een werk te Driehuis, is aange houden zekere V., zonder beroep en wonende te Velseroord. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Werkloozen. Het aantal bij de Inter- cornm. Arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen bedraagt 68, waarvan 17 vaklie den en 51 losse arbeiders. Loting. De loting voor de lichting 1925 zal voor deze gemeente plaats hebben op Vrijdag 12 September van half 10 tot 11 u. fa de Nijverheidsschool te Velseroord. Gevonden voorwerpen. Een zwart kin derschoentje; een zakje met geld; een zwarte dameshandschoen; een bosje sleutels; een zwart damestaschje met inhoud; een pakje met kinderkleeding; een rijwielpomp, Plotselingen dood, Zaterdagmiddag had de tankstoomboot voor de binnenvaart, Othello 15, thuisbehoorende te Utrecht sen lading teer ingenomen bij het hoogovenbe- drijf. Toen men gereed was voor het ver trek, werd plotseling de 65-jarige kok on wel. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood door hartverlamming constateeren. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Aangehouden. De heer B. kwam bij de politie aangifte doen, dat een zekere S. uit A. opmeter bij het kadaster, bij hem in de kost was gekomen op 18 Augustus, maar weigerde kostgeld te betalen. Hij is daarop als verdacht van oplichting aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Valsche rijwielplaatjes. Naar aanleiding van de twee bij de politie gedeponeerde val sche rijwielplaatjes, werd door de politie een onderzoek ingesteld, dat tenslotte leidde naar het Hoogovenbedrijf. Daar gelukte het de politie een persoon aan te treffen, die een valsch plaatje in den zak had. Een voort gezet onderzoek maakte uit dat, behalve deze O., nog een andere arbeider, zekere H„ een plaatje had gemaakt. Deze bleek het echter niet te hebben aangedurfd óm het plaatje aan zijn rijwiel te bevestigen en had het weer verbrand. Ofschoon nog niét geble ken is dat zij plaatjes voor anderen zouden hebben vervaardigd, wordt het onderzoek voortgezet. Tegen O. is proces-verbaal op gemaakt. R.-K. Vereenigingsgebouw. Het bouwen van het R.-K, Vereenigingsgebouw met een woonhuis aan de Tasmanstraat, is opgedra gen aan den heer B. Van Geldorp, alhier. Weinig bekeuring- Alhier zijn maar weinig rijwielen in beslag genomen, omdat ze nog niet voorzien waren van eén plaatje. Door de commiezen werden er in 't geheel drie gesnapt, terwijl de politie te Velseroord het rijwiel van zekeren D. in beslag nam. Mannenkoor. IJmuidens Mannenkoor, directeur de heer N. Gonlag, zal in Septem ber een feestconcert geven in den schouw burg Thalia, waarop o.a. de cantate Hollands Glorie van Richard Hol zal worden uitge voerd, met medewerking van de Harmonie Concordia alhier. Verkochte schepen. De motórlogger Sint Jacob IJ. M. 381 van de Visscherij Mij. Charlotte Elisabeth, is door bemiddeling van het expertbureau Boumeestêr en Granen- kamp verkocht aan den heer E. A. de Gruy- ter te Heemstede. Waterval. Zaterdagmiddag omstreeks Vier uur, ontlastte zich boven Zandvoort een ontzettende regenbui, welke aanhield tot om streeks half zes, toen een paar dondersla gen rolden. De ontzettende waterval was zoo hevig, dat de riool-buizen het hemelwa ter niet konden verzwelgen en het water te rugsloeg uit de riolen in Kanaalstraat, Wil lemstraat, Schoolplein, Schoolstraat, Kost- verlorenstraat, Haarlemmerstraat en Verleng de Haltestraat. Ook dé pomp bij de ultloo- zing kon het water niet verdrijven. Spoodig stonden dan ook in het bijzondér de vier eerstgenoemde gedeelten geheel onder wa ter en zag men vele bewoners zand dammen aanbrengen voor de straatdeuren. Het bleek echter gelukkig bij voorzorgsmaatregelen te kunnen blijven, want na half zes zakte het water af. Toch verdient dit geval de volle aandacht. De bewoners kunnen hiervan niet alleen overlast, maar ook schade oploopen. Het zijn juist alleen deze straten, die de last ondervinden. Voetbal. De Zuid voetbalwedstrijden ge organiseerd door de feestcommissie „Konin ginnedag" werden Zaterdagmiddag trots de hevige regenval toch gehouden en de uitslag was als volgt; OlympicaNoordzee 06 D. O. V.Zeemeeuwen 10 De eindwedstrijd werd wel begonnen, doch ten slotte wgens de regen afgelast tot Zondagmiddag half zeven. Eindbeslissing was; D. O. V.Noordzee 2O waardoor de winner een groot zilveren me daille, de andere een gewoon zilveren me daille behaalde. Burgerlijke Stand, Geboren: Gottlieb, Hendricus, zoon van J. F, G. F. J. Mustert en A. C, Schmidt, Willem, Pieter, zoon van P, Witkop en A. Paap, Getrouwd: N. Joustra en A. Keur. J. J. van Tooren en G. Dil. E, C. Persoon en J. C. Odinot. J, J. Sebrechts en G. Kraaijenoord. Ondertrouwd: G. Koppies en M, M. Kui per. C. Paap en M. Koning. E. Schui ten en M. Keur. A. Drommel en Z. A. Kammout. W. J. Hogeveen en J. Vis- scher. J. J. Spiers en ,J. Paap. Jaarwedde Gemeente-ontvanger. Van Ged. Staten is 'n schrijven ontvangen, waarin wordt geadviseerd de jaarwedde van den gemeente-ontvanger te verlagen met 30 Dit is te verdeelen over een tijdsverloop van vijf jaren, Ged, Staten gronden een en ander op het feit, dat het werk van genoemden ambtenaar sterk is verminderd. Gemeenteraad, Vergadering van den raad der gemeente Schoten, op Vrijdag 5 September 1924, 's namiddags 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Samenstelling van de afdeelingen van den raad. 2. Benoeming van leden der Commissie van Bijstand voor: a. het bedrijf, gemeente werken en reinigingsdienst; b, het gas bedrijf; c. het grondbedrijf. 3. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 4. Voorstel betreffende de jaarwedde van den gemeente-ontvanger. 5. Behandeling van verzoekschriften betref fende de bouwverordening. 6. Voorstel van dc raadsleden Visée, Krijn- ders, Bies, Weber-Groeneveld en H. J. Klein, tot beschikbaarstelling van de hulpschool aan het Pretoriaplein voor het R.K, Kerkbestuur van de parochie van de H. Liduina. 7. Ingekomen stukken en mededeelingen, 8. Belastingzaken. Medegedeeld wordt: dat ter inzage zijn ge legd de teekeningen voor den bouw van 19 huizen aan het Schoollaantje voor de bouw- vereeniging „St. Bavo." Dat Burgemeester en Wethouders niet voornemens zijn voorstellen te doen tot we derinvoering van het vervolgonderwijs. B. en W. stellen voor afwijzend te be- schikken omdat het werk van genoemden ambtenaar geenzins is verminderd zooals Ged. Staten voorgaven. Vandaag, de herdenking van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, is heden morgen te Schoten feestelijk herdacht. Hoe wel het weer niet aanmoedigend Was en hetoranje-zonnetje zich niet liet zien, ver zamelden zich te ongeveer 8 uur, circa 350 kinderen in de Gen, de Wetstraat, allen getooid met oranje en voorzien van vlagge tjes, verstrekt door „Koninginnedag Scho ten". De optocht. Ongeveer te half 9 vertrok de stoet, voorafgegaan door een muziekkorps onder leiding van den heer P. Toeset, vanuit de Gen. de Wetstraat. De stoet nam den volgenden weg: Gen. de Wetstraat, Gen. Cronjéstraat. Paul Krp- gerstraat, Tugelastraat, Pretoriaplein in het vierkant, Kloosterstraat, Gen. Cronjéstraat, Spaanschevaartstraat, Sumatrastraat, Soen- dastraat, Soendaplein, Floresstraat. Timor- straat en Raadhuisstraat. Kinderen van 4 en 5 jaar waren per auto gegaan. De aubade. In de Raadhuisstraat verzamelden zich de kinderen vlak voor het Raadhuis, waar een aubade zou gegeven worden. Ongeveer te kwart over 9 werd hiermede een begin ge maakt en werd o.'a, gezongen: „Wilhel mus", „Marschlied" en „Wien Neerlandsch Bloed". De aubade werd staande aanhoord door de wethouders en raadsleden der ge meente Schoten, van wie o. m, tegenwoordig waren de heeren: Wolff, Loerakker, Anto- nisse, Cobelens, De Jong (Gem,-secretaris), Algra, Box en van Schie. De burgemeester, de heer J, N. J. E. Heerkens Thyssen, was verhinderd aanwezig te zijn. Na de pauze nam de heer G. J. T. Kap- teyn, voorzitter van de vereeniging „Konin ginnedag", het woord en zeide het een ge noegen te vinden, wethouders en leden van den raad hier tegenwoordig te zien. Tevens bracht de heer Kapteyn dank aan de kin deren en ouders voor de genoeglijke samen werking in de vereeniging ondervonden. Hierna gingen de kinderen wederom in op tocht naar het feestterrein (voetbalveld R, C. H.), waar de kinderen onder leiding van het bestuur en commissieleden de rest van den dag met allerlei Kinderspelen doorbrengen, afgewisseld door tractaties. Al dadelijk na het betreden van het terrein kwamen de kinderen los en kwam de vroo- Hjkheid er gauw in. De verschillende spelen bestonden natuurlijk uit tonnetjekruipen, tonnetje-kruien, turf- of houtrapen, enz, enz. Daarbij komt ook voor 50 M. hardloopen voor jongens en meisjes van 13 en 14 jaar. daarbij geld tellen en raden waarvoor een spaarbankboekje met 2.50 beschikbaar wordt gesteld. Idem voor jongens en meis jes van 12 en 12 jaar een spaarbankboekje met i._. Tevens dient vermeld te wor den, dat door den heer B. A. Copini, Gen. Cronjéstraat 110, een zilveren horloge is be schikbaar gesteld, voor den grootsten prijs- winner. Vanavond is er een groot Avondfeest, met muziek door de „Muziekvereeniging", onder leiding van den heer H. N. Hopman ea een concert door de Gemengde Zangver- eeniging „Inter Nos", directeur de heer G. J. Kalt, Ook wordt er een bioscoopvoorstel ling gegeven door den directeur van het bioscooptheater „de Kroon". Tot slot is er dan om half 11 schiterend vuurwerk. Wat betreft de feestversieringen in Schoten, is hêt over het algemeen treurig gesteld.'n EEnkele vlag en meer is er niet. Wel treft men in bijna elke straat 'n kindcr- optochtje aan met versierde hoepels en met lampions, doch verder doet niets aan het Koninginnefeest denken. Het is te hopen, dat het vandaag droog blijft, zoodat er van dit eenige feest in het jaar toch nog iets terechj; komt. - Gemeenteraad. Raadsvergadering van de gemeente Spaarndam op Vrijdag 29 Augus tus 1924. De vergadering wordt voor het eerst gepresideerd door den nieuwen burge meester, den heer de Haas van Dorsser, die de vriendschappelijke medewerking van de raadsleden inroept en de hoop uitspreekt een onpartijdig voorzitter te zijn. Hij dankt den heer Jukes voor zijne werkzaamheden als tijdelijk wethouder gedurende het waar nemend burgemeesterschap van den heer Zwaan. Hierna wordt overgegaan tot "et vaststel- len van de dubbeltallen voor de benoeming van leden van het college van zetters, waar voor worden aangewezen de heer Th. Jukes en S. W. Balm resp. G. S, Prins en L. Gyzen- Conform het advies van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wordt besloten het salaris van. den Gemeente-Ontvanger uit hoofde van de verminderde werkzaamheden met 30 pet. over een tijdvak van 5 jaren te verminderen. Opnieuw wordt de gemeenterekening voor het jaar 1921 vastgesteld. Naar aanleiding van dc 2e suppletoire be grooting voor het jaar 1922 hebben de Ge deputeerde Staten den raad verzocht de post der voorschotten voor militie- en kost winnersvergoedingen af te voeren en eerst dan op de begrooting te plaatsen, zoodra vaststaat welke posten er tegenover staan. De heer Willems merkt op. dat deze post slechts op de begrooting geplaatst zou wor den onder protest aan de Regeering, die eenige bedragen de gemeente toekomende had achtergehouden als compensatie voor voorschotten, welke door de gemeente niet aan het Rijk waren terugbetaald. De Burgemeester deelt mede, dat protest op zich zelf weinig ter zake doet; dc post is eenmaal op de begrooting geplaatst overeen komstig een daartoe genomen raadsbesluit. Hij had het juister geoordeeld, indien de uit- keeringen tot een lager bedrag waren opge voerd. Hierna wordt de begrooting vastgesteld, benevens de suppletoire begrooting voor het jaar 1923, waarbij de heer Willems opmerkt, dat van de uitgetrokken posten voor aan schaf van boeken en het uitdeelen van prijzen getrouw schoolbezoek niets is opgenomen. De Burgemeester deelt medé, dat van deze posten voor het loopende jaar reeds is ge bruik gemaakt en dat er in de toekomst toe zicht op zal worden gehouden, dat deze be dragen niet onaangeroerd blijven. Bij de rondvraag vestigt de heer Willems de aandacht van de vergadering erop, dat de demping van de Zuidelijke Gemeentevaart door vuilnis een onhoudbaren toestand tengevolge heeft. Na lange discussie komt men tot de over tuiging dat demping door zand, te groote kosten voor de gemeente met zich brengt. De Burgemeester stelt vóór het college van B. en W. in de gelegenheid te stellen de onderhandelingen welke gaande" rïjri1, voort1 te zetten. De Raad zal door hen op de hoog te van alles worden gehouden en bindt zich tot niets. Hierna wordt overgegaan in geheime zit ting. DE KONINGINNEFEESTEN. 't Wee- stemt weinig hoopvol. Donkere grijze wolken drijven af en aan. Maar 't windje zal misschien redding bren gen 't Is of 't publiek gedrukt wordt door de loodgrijze luchten. Er is tenminste weinig belangstelling. Voor een deel is dit echter ook toe te schrijven aan 't feit, dat de parti culiere bedrijven meerendeels geen vrijaf hebben gegeven. Vlaggen ziet men wel, maar ze zijn te tel len, Vrees voor bederf als gevolg van drei gende regens doet de menschen besluiten, hun vlag maar opgeborgen te houden. De optocht van versierde rijwielen. Tegen half 9 komt er wat leven en be weging op de Mollaan in de buurt van 't Pannekoekenhuisje, De versierde rijwielen komen voor en na opdagen. De muziekver eeniging Sursum is reeds op 't appèl. Met hun goudgebande uniformpetten maken zij een kranigen indruk. Langzamerhand neemt de drukte wat toe. 't Aantal versierde rijwie len wordt steeds grooter en ook het publiek komt in steeds grooter getale opdagen. Ter wijl de jury met haar moeilijke taak bezig is, geeft Sursum een paar vroolijke num mertjes ten beste. Moeilijke taak? Zeer zeker Want er zijn werkelijk prachtinzen- dingen. 't Slechte weer der laatste dagen heeft niet meegewerkt, om de bloemen er op haar voordeeligst uit te doen zien. Er is groote verscheidenheid, in vorm, in afwer king en in bloemenkeus. Zelfs de dure rozen ontbreken niet. Als om negen uur de jury gereed is met haar taak, zet de 6toet zich in beweging en wordt, langs den voorgeschreven weg, met de muziek aan 'thoofd, een omgang door het dorp gemaakt.. Langzamerhand nadert de tijd, dat de fees telijkheden geopend zullen worden met een toespraak van den burgemeester. Welaten dus de bloemenpracht in den steek en begeven ons naar het feestterrein, (Wordt vervolgd). Kinderkoor, Alhier is opgericht een Christelijk Kinderkoor, onderafdeeling van de Christelijke Zangvereeniging „Gloria Dei", Het kinderkoor, reeds 100 kinderen sterk,, staat onder leiding van den heer Jan Boda, die eveneens directeur is van „Gloria Dei Maandagavond 8 September beginnen de repetities in de Openbare Muloschoól. Door den regen, De zware regens van Zaterdag hebben aan 't eind van den Zee weg, in den schuinen afrit naar 't strand, een groot gat geslagen van ruim M, middellijn en 1 M. diepte. Met het oog op avondbezoekers is er door gemeentewerk lieden eén afschutting van latten omheen gezet. RIGA, 1 Sept. Het Centraal Uitvoerend Comité heeft Savinkof thans geheel begena digd. RIGA, 1 Sept. Een trein is gederailleerd ten gevolge van een aanslag op de lijn Odes sa—Moskou, Er zijn dooden en gewonden. GENEVE, 1 Sept. Na de opening van da Volkenbondzitting werden besprekingen ge voerd over de saneering van Hongarije. Brandting las een brief van Ismet-pasja voor, waarin, de vertraagde aankomst der Turksche gedelegeerden voor de besprekin- fen over de grenskwestie van Irak verde lgd wordt, Herriot is gisterenavond naar Lyon vertrókken op weg naar Genevè, waar hij Dinsdag verwacht wordt. MADRID, 1 Sept. Een officieel commu niqué zegt, dat het nieuwe Spaansche offen sief tegen de Riffs en andere oproerige stammen in Marokko, geleid heeft tot ern stige gevechten en tot een terugtocht der Spaansche troepen. BOEKAREST, 1 Sept. Hier bestaat hèt plan een vliegtuigenfabriek op te richten, I ot het voorbereidend comité behooren ook ver tegenwoordigers van het ministerie van Oor log en vooraanstaanden uit de industrie. De Reschita-fabrieken zullen de technische lei ding op zich nemen. Fransch kapitaal heelt zich in deze onderneming geïnteresseerd. REVAL, 1 Sept. Dc Volkscommissaris voor financiën Sokolnikow verklaart m de Financo-Waya-Gazetta dat in den loop der volgende maanden met den uitvoer van Rus sisch graan om financiëele redenen ges'°Pt zal moeten worden. Deze maatregel zal tot gevolg hebben, da{ het toestroomen van buitenlandsch knP'Uar naar Rusland, ophouden zal. NEW-YORK, 1 Sept. Bij een gevecht fus. schen de Khu-klux-klan en de tegenstan, ders van dit genootschap in de provincie Williamson in Illinois zijn 7 personen gedood en 6 gewond. KEULEN, 31 Aug. Gisteren is in de ge bouwen van de internat. Jaarbeurzen de groote jaarbeurs voor land- tuin- en mijn bouw van het Rijnland geopend, welke tot 7 Sept. a.s, zal duren. Ondanks de moeilijk heden tengevolge van credietnood, bezetting enz, biedt deze eerste jaarbeurs op dit ge bied te Keulen, een goed overzicht van het productie-vermogen van het Rijnland. Be halve producten van land- en tuinbouw I' deze jaarbeurs ook een tentoonstelling van alle soorten land- en tuinbouw gereedschap pen, Er zijn afdeelingen voor bijenteelt, vis scherij, houtteelt, jacht enz. En ten slotte een veetentoonstelling met keuring. De jaarbeurs had den eersten dag matige belangstelling wat het bezoek uit Nederlaag betreft,tot nu toe zijn ruim 100 kaarten uM Nederlanders uitgereikt. BREDA, 1 Sept. Het volgend adres is heden gericht aan H. M. de Koningin: „ge ven met verschuldigden eerbied te kennen A. P. K. H. Kellenaers, journalist en hoofd redacteur van de Bredasche Crt. en mede- ondergeteekenden, dat er blijkens bij dit adres gevoegde raadsverslagen der beide bladen, het Dagblad van Noord-Brabant en de Bredasche Courant en blijkens een hier bij gevoegd kort verslag uit de N. R. Ct., gevaar dreigt, dat het Bredasche Begijnen hof, waaraan voor het Huis van Oranje zoovele herinneringen zijn verbonden, ten deele aan sloopershanden wordt prijsgege ven; dat hiermede volgens de uitspraak der Rijkscommissie voor de Monumentenzorg een monument wordt aangetast van groote kunst-historische waarde, redenen waarom zij H. M. met allen eerbied en aandrang verzoeken, hare hoogstzelver invloed aan te wenden, opdat dit monument voor dit en het komend geslacht bewaard blijve. Het adres is onderterf'ijjrd door ^0 invloedrijke Bredasche burgersjP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2