$paarhe-Êank Ill Jr., 1748. Dinsdag 2 September 1924 47ste Jaargang No. 15829 voormtbetaimg. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden, r Eerste Blad A Nationale knokploegen. DE WIJDING VAN DE R.-K. BROEDERSCHOOL AAN Hei TEYLER5PLEIN. Z. D. H. Mgr. A. J. Callier te midden van een aantal genoodigden. De bank moet Uw vraagbaak zijn op elk gebied dat Uwe financieën raakt, voor belegging, voor credieten, voor handelstransacties van eenige omvang, voor assurantie, omtrent alles moet Uw bank U kunnen inlichten. DE KONINGINNE- FEESTEN TE HAARLEM Agenda 3 September KONINGINNEDAG IN BLOEMEND AAL OP 1 SEPTEMBER 1924. Een aardig moment uit het bloempotjesloopen voor meisjes. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikantet Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. DE KONINGINNEFEESTEN TE haaRLEM. Hoe groot de belangstelling was tijdens de Aubade. iEi NIEUWE HAARLEWISGHE COURANT H9I Bureaux: Nassaulaan 49. tent,en -4 regels 60 ct. per plaat. Telefoonnummers: 1426, 2741 en i i-oon '*'J 15 Ct" Postrekening No. 5970. weest, wellicht had het programma onge stoord afgewerkt kunnen worden. Een kenmerkend verschijnsel van onzen tijd is het overal opkomen van nationale ge nootschappen, die het gemunt heeten te heb- ben op de verbetering der openbare zeden et, daartoe tot de meest drastische maatre gelen hun toevlucht nemen. Ala zoovele grilligheden van het leven zou mee ook den groei van deze zedemeesters- bonden met een onverschillig of belangstel lend oog al naar mate individueelen smaak kunnen gadeslaan, wanneer deze moderne vereenigingen niet twee gevaarlijke hebbelijkheden hadden, n.m, het aanwenden van geweld tot bereiking van hun doel en onder bepaalde omstandigheden verovering van de politieke macht langs niet altijd le- galen weg. Van de beruchte Klan in de Vereenigde Staten zullen wij nu maar zwijgen. Dat een machtig en democratisch volk als de Ameri kanen zulk een schrikbewind onder zich duldt is even onverklaarbaar als zooveel ander Amerikaansch. In Italië, de bakermat der hier bedoelde bonden, zagen wij het fascisme opkomen als reactie tegen het communisme in het sociale Even. De manier, waarop Mussolini met zijn rwarthemden te werk ging, gewapenderhand bet regeeringskasteel veroverde en parle ment en koning zijn wil voorschreef, wekte meer vrees dan bewondering bij alle op rechte democraten, die den bloei en de wel- vaait van een volk in onzen tijd slechts be reikbaar achten door een strijd met geeste lijke wapenen langs den weg en met de mid delen door de nationale constitutie aange geven. Toen echter de dictator zijn macht had ge vestigd en blijkbaar zijn land tot rust en voorspoed begon te brengen, was menigeen geneigd te gelooven, dat Italië met zijn on geregelde toestanden misschien een kracht- mensch van noode had gehad om weer in het rechte spoor te komen. De moord op den af gevaardigde Matteotti opende echter weldra de oogen ook van deze goedgeloovigen en bewees opnieuw, dat een wolf in een scha penvacht zijn aard nimmer verloochent. Mus solini's macht werd door geweld gevestigd en zijn medehelpers konden van dat middel blijkbaar geen afstand doen. In de zich nu openbarende reactie tegen het fascisme zien wij opnieuw een merk waardig verschijnsel. Tegenover Mussolini met het fascisme werpt zich nu op Sam Benelli m .t het Benei- hun beste krachten te dienen. Maar het heeft niet gebaat. Er dient flinker te worden in gegrepen! De actualisten zulle, nu Nederland redden uit het moeras. En het bedenkelijke van de mentaliteit der 'meren en dames is, dat zij zich aandienen als godsdienstige elementen. „Ons streven, zoo heet het in een der ar tikelen, rust op een godsdienstigen grondslag. „Hierop is in de eerste plaats ons ver trouwen in he;t welslagen onzer beweging gegrond. Met de wijze, waarop ons volk zijne godsdienstige gevoelens wenscht uit te leven, zullen wij ons niet inlaten. „Dit gemeenschappelijk gevoel schraagt de nationale samenwerking en eensgezindheid. Daarin moet de oorzaak worden gezocht van het opmerkelijke feit, dat in ons Ver bond zoovelen van verschillende godsdien stige richtingen zijn vereenigd. Die samen werking moge reeds voldoende blijken uit de tot stand gekomen fusie van het V, v. A. met het Genootschap van Opbouwende Staatkunde". Dit wil blijkbaar zeggen, dat de christelijke Staatkunde van de coalitie der drie rechtsche partijen tot nu toe een jammerlijk fiasco heeft gema^Jct. Men heeft nu een Verbond van verschillende godsdienstige richtingen, waar men enkel vraagt of men in het alge meen godsdienstig en bovenal „actualist" is. En dat allegaartje Zal nu de redding moeten brengen. Het bedenkelijke nu in dit nieuwe stre ven is de dooreenmenging van allerlei ethi sche, godsdienstige en politieke denkbeelden, wat een gevaarlijk gemis aan zuiver staat kundig inzicht verraadt. Men kan van de tegenwoordige politieke partijen en groepeeringen, van de politieke democratie en het parlement zooveel kwaad v-rtellen als men wil .en volmaakt is daar zeker lang niet alles! bij allen de i ommunisten dan uitgezonderd staat ech ter voorop, dat ieder naar een eigen program van beginselen wil sturen naar doorvoering van eigen inzichten met volkomen eerbiedi ging van een ander's rechten als burger, Men mag bovendien met verkiezingsleu zen vrijgevig zijn, iedere politieke partij is zich steeds wel bewust geweest, dat een louter negatief program te voren tot mis lukking is gedoemd. Wie een volk wil re- geeren, weet, dat de eerste eisch is, het maken van wetten, die passen bij de nieuwe levenseischen. De Overheid moge zich daar bij laten leiden door de christelijke moraal en letten op de voorschriften van billijkheid en rechtvaardigheid en het algemeen belang lisme. Deze stichter van een „Italiaansche j zoo Veel mogelijk in het oog vatten, de Liga is ook een politicus, die bij de jongste j godsdienstige en moreele vorming, de op- i i i.-.i.-i. voed;ng van het volk zelf moet zij overlaten verkiezingen naar voren kwam, veel kritiek op de politiek van het fascisme uitoefende en door de zaak-Matteotti grooten aanhang schijnt te krijgen. Uit zijn nog vaag program treft ons het meest, dat hij van plan is te gaan strijden tegen een nationalen karakter trek, welke het Italiaansche volk den laat- sten tijd volgens zijn zeggen voel kwaad doet en in het buitenland onsymo thiek maakt, n.m. een hatelijke opgeblazenheid, waarmee blijkbaar een reactie tegen de jpgesohroefde politiek van d'Annunzio en Mussolini be doeld is. Ziedaar een kenmerkend teeken van, laten wij zeggen de moderne nationale „knokploe gen", die zich overal aan het vormen zijn en hun medeburgers naar een eigen gemaak te moraal willen vormen. Ten onzent hebben wij de mannen en vrouwen van Opbouwende Staatkunde, de Actualisten, de Associïsten en misschien nog meer uitwassen, waarvan ons de naam momenteel niet te binnen schiet. Ook zij strijden tegen moderne nationale on deugden. „De Vaderlander", het nieuwe weekblad van het verbond van actualisten en de leden van Opbouwende Staatkunde, die elkander zoo pas in broederlijke omar- ning gevonden hebben, vertelt 't ons nog eens in woord en beeld, dat men den strijd heeft aangebonden tegen materialisme, godsdienst haat, tuchteloosheid, klassenstrijd, groeps- e6oïsme en dergelijke. Veel schijnt er in on ze Nederlandsche samenleving niet meer te deugen; vooral het parlement heeft het ge daan. En, in den Don Quichotstijl, welke de zen twintigste-eeuwschen ridders eigen is, wendt men zich met adressen, open brieven en andere missives tot de regeering en nog liever rechtstreeks tot de Koningin, om er op te wijzen, dat de heeren Verviers en andere „gezaghebbende personen" sinds de troon rede van 1923 met bezorgdheid 's lands toe stand hebben gadegeslagen. In woord en ge schrift hebben zij met onvermoeiden ijver gepoogd de toekomst van Nederland naar aan de vrije maatschappij, aan kerkgenoot schappen, aan de school, aan ethische en sociale vereenigingen. Deze kan zij hoogstens in algemeenen zin steunen en aanmoedigen. De groote fout der moderne bonden, als wij boven bedoelden, is, dat zij geen verschil zien tusschen de practische staatkunde en de werking van vrije, geestelijke elementen in de maatschappij. Zij denken zich een wereld, zooals die zou moeten zijn; zetten daarbo ven een machtspersoon met ijzeren vuist en werpen zich zelf op als zijn satellieten, om de bevelen van zijn „krachtige hand" uit te voeren, En wanneer die krachtmensch niet spoedig komt, ontwerpen zij zelf maar vast ean program en gaan met bommen en gra naten, met sabels en knodsen er op uit om de nakoming van hun leer af te dwingen. En zulke knokploegen noemen zich dan orde-stichters, In Italië is dit fascisme al weer over zijn hoogtepunt heen en krijgen we nu het Benel- lisme. Laat dat een vingerwijzing zijn! Benelli gaat het nu opnemen tegen de Ita liaansche opgeblazenheid. Zouden onze Ne derlandsche fascisten niet eens onderzoeken, of ook hun streven niet het best te symboli- seeren ware in den dolenden ridder ten strij de trekkend tegen windmolens R. K. Middenstandsgebouw. Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 uur Leden vergadering „Proza en Poëzie" 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Veréeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1 —2 uur. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Sociëteit „St, Bavo". Haarlemsch Ge mengd Koor 8 uur Woningbouwver- eenniging „St. Eavo" 8 uur Commis sie van Beroep 8 uur Bestuur Volks bond half 8 uur. (Vervolg.) Dank zij het feit, dat Het weer zich in 't begin van den middag nog droog hield, was de belangstelling voor de verschillende fees telijkheden ook des middags niet minder dan des ochtends. Het programma van „Koninginnedag" ge- Rek in vele opzichten op die van vorige jaren. Niettemin bezorgde de vereeniging ook daardoor Haarlem weer een dag van vroolijk feestvieren, en van aangename af wisseling. Den geheelen dag, vooral 's mid dags en 's avonds was het in de stad gezellig druk en er heerschte een goede stemming. Van wanordelijkheden of van een abnormaal aantal gevallen van dronkenschap hoorden wij niet. „Alles is rustig en kalm verloopen," zooals de politieterm luidt. Er werd drie maal proces-verbaal opgemaakt wegens dronkenschap. In den Hout en op de Groote Markt zou des middags een concert worden gegeven en on deze twee punten was het dan ook om drie uur wel op z'n drukst. De H. O. V. had zich bereid verklaard in den Hout te con certeeren, „Harmonie-Crescendo" op de Groote Markt. Reeds vóór den aanvangstijd hadden hon derden zich om de muziektenten geschaard in afwachting van de dingen, die komen zou den. Het Kerkconcert. De talrijke bezoekers van het traditioneele Kerkconcert op Koninginnedag zullen niet telkenjare op gaan, om bij deze gelegenheid nieuwe indrukken op te doen. De solisten laten zich, en eenigszins is dit begrijpelijk, bij de keuze van hun program beheerschen door de idee dat het programma heeft te verzinnelijken de stabiliteit van den vorste- lijken troon. Men kan vooraf de zekerheid hebben dat er zal gezongen worden veelal in forte en dubbel forte. De solisten mogen bedenken dat een mooi piano-zingen met vermijden van alle hinderlijk vibrato deze idee echter veel meer benadert dan elk mo gelijk krachtsvertoon, waarvan de indruk reeds is verdwenen met bet sterven van den klank. Zoo kon men naast de Valerius-liederen zoowaar nog eens „Van een Koningsvrouwe" aantreffen, met een hooge, zéér hooge a aan het slot. Wijselijk hadden echter zoowel Mej. Betty Dijkstra als de heer Louis van Tulder ook liederen op het program geplaatst, die een beter idee inhielden dan die van toon- explosie. Zoo gaf Van Tulder in het lied van Joh. Wolfg. Franck „Jesus heisst mein Seelenfreund" ons indrukken die ons herin nerden aan zijn prachtige kerkconcerten. en aan de serene rust eener Matthaus-Passion. Dit ééne lied en zijn subtiele voordracht, zoo geheel van-binnen-uit, was een schade loosstelling, die veel deed vergeten. Zoo had ook Mej. Betty Dijkstra in haar liederen, die in zachtere sfeer gehouden wa ren, haar betere momenten. In den „grooten" toon zoekt zij nog te veel naar de juiste vo caalvorming; inzonderheid de o en de e eischen een revisie; doorgaans te gesloten, krijgen deze vocalen een bijsmaak van een tweeklank bij het pogen, ze meer open te zingen. Haar grootste verdienste is echter, dat zij doorgaans zeer juist, zeer zuiver in- toneert. Dit kan men bij veel zangeressen van naam niét ééns zeggen. De klank van het medium eischt nog de meeste verzor ging, want, natüurzangeres, heeft haar hooge register steeds haar volle aandacht gehad. Behalve een vermeend conflict bij den op zet van haar laatste lied, was haar zang in goede harmonie met de stemmen van het orgel, door den heer George Robert be speeld. Behalve de orgelpartijen der liede ren, die schier zonder uitzondering welver zorgd waren, droeg hij twee solowerken voor. De rhapsodie over Bretonsche volksliederen van Saint-Saëns is een stuk dat wel in het kader van een gelegenheidsconcert past; naar de heerlijke fantasieën van een César Franck over dezelfde liederen zou men wel licht kwalijk hebben geluist d; ja, zij eischen niet ééns de uitvoering op de gran- des orgues. In het finale' van Vierne's le symphonie vond de organist gelegenheid, om naast volkomen 'hand- en voettechniek de gansche kleurenrijkdom van het groote in strument naar voren te brengen. G. J. K. Concert in den Hout. Te 3 uur begon het concert van de H.O.V. onder leiding van Willem Knikker. Er was een mooi populair programma. Het behoeft wel niet meer gezegd, dat het auditorium groot was, evenals de aandacht, waarmede men luisterde. De H. O. V. heeft in het Haar lemsch muziekleven een te goeden naam, dan dat niet zulk een concert in de open 1 cht een succes zou moeten zijn. En hier ook, meer afgezonderd van het stadsgewoel, in de mooie natuur van den Hout, kwam het schoone vap het klankge heel: goed tot zijn recht, liet is een mooi plekje, waar de H. O. Vi des zomers concer teert. Concert op de Groote Markt. Hier was de feestvreugde ook op z'n best, wel te begrijpen, want de Groote Markt is het centrum van de stad en „Harmonie- Crescendo" gaf een uitvoering. Twee oorza ken, die wellicht het publiek nog in aantal deed toenemen. De muzikanten op het open podium genoten dan ook wel de waardeering van de luisteraars. Helaas moest de regen de fees' ning komen verstoren. Het is in den laatsten tijd alsof er geen dag volmaakt is zonder een flinke regenbui. Aanvankelijk vielen de druppels nog spo radisch en zag men alleen al dikker de wol ken zich samenpakken. De Harmonie speel de verder, maar langzamerhand gingen de druppels in een stortregen over en de musi- ceerenden moesten uit de onoverdekte tent een goed heenkomen zoeken. Toch bleef het auditorium grootendeels wachten, in de hoop, dat het niet lang zou duren en de regen spoedig zou ophouden, maar ook dat was een ijdele hoop. De re gen nam nog in hevigheid toe. Maar zoo wilde „Harmonie-Crescendo" niet vertrekken. Toen de regen een oogen- blik verminderde werd vlug het podium weer beklommen en onder een buitje nog een marsch ten afscheid gegeven, waarna het concert helaas ten einde was. Was de mu ziektent van een behoorlijk dak voorzien ge- WIELERWEDSTRIJD OP DE DREEF. De wielersportliefhebbers, die al vele dagen zich vergenoegde dat weder een wed strijd op de Dreef plaats zou vinden, waren eerst door de zware regenbuien, *lie onge veer vijf uur uit de lucht vielen wel eenigs zins onbevredigd, toch om half zes klaarde de lucht op en werd het droog, in een half uur tijd was de Dreef dan ook weder geheel g„vu!a met duizenden belangstellenden, daar vernomen was, dat de wedstrijd doorging, daar de weg goed berijdbaar was. Het geheel was net als verleden jaar, goed geregeld, een verbetering was, dat de renners nu rugnum mers nadden en programma's verkrijgbaar ge steld waren, de regelings-commissie, die be stond uit de heeren H. L. Warnier, Inspecteur iich. opvoeding, voorzitter kamprechter; Th. de Jong 2e voorzitter, kamprechter; Joh. ten tlove, starter; W. Sleutel; G. H. Stouten en K. Hoekstra, komt dan ook wel een woord van lof toe voor de goede regeling en samen stelling van het geheel, de rennners en be langstellenden gegeven. Overgaande tot het verloop, zij nog mede gedeeld, dat alvorens de rijders de strijd aan vaarden, allen een eere-rondje reden, onder toejuigingen van het publiek, daarna kwamen aan de start de amateurs, le serie deelnemers G H. Stouten, N. Kat, B. de Vos. 1. B. Vos, 2. Stouten, 3. Kat. Klein verschil bij de twee eerste aanko menden. 2de Serie W. de Vos, J. v. d. Vossen, P. Prenen. 1. W. de Vos, 2. v. d. Vossen, 3. Prenen. (Gemakkelijk door Vos gewonnen). 3de Serie; C. Spiers, W. Metz, D. Sweeris. 1. Spiers, 2. Metz, 3. Sweers, (mooi door Spiers gewonnen). Herkansingsrit voor den tweeden aanko mende, de eerst kort in de finale. Deelnemers Stouten, v. d. Vossen, Prenen en Metz. Win- n r werd met mooien spurt Stoutzn. Finale starten B. de Vos, W. de Vos, C. Spiers en G. H, Stouten, een spannende strijd, op de helft van de baan zijn de rijders nog bijna gelijk, schouder aan schouder wordt de strijd gevoerd tot de streep, waar bleek dat B. Vos won met 'A lengte van Spiers die weder van Stouten won met K wiel verschil en W. Vos Lr lengte. Wedstrijd no. 2 voor nieuwelingen. Ook in deze ritten werd fel gekampt, 'vooral de demi-finale s gaven mooien strijd te zien. le Serie le J. Avezaath, 2e P. Roos, 3e C. Bakker, 4e J. Cival. 2e Serie: lfe J. Leen, 2e P. Eggink. 3e Serie: le W. Kduiff, 2e W. Bruin, 3e C. Kottman, 4e C. Kulk. 4e Serie: le H. M. Voskuijl, 2e H. Mulders, 3e J. Smit, 4e W. Sleutel. 5e Serie: le T. Sweeris, 2e B. Sluijter. 6e Serie: le C. Sint, 2e W. Schif- fer, 3e C. Matheij, 4e L. Gieske. 7e Serie: le W. Walters, 2e J. Vrenegoor, 3e M. v. Bree. Herkansingsrit van de 2e aankomende: le rit: le W. Bruin, 2e P. Roos, 3e P. Eggink; 2e rit: le W. Schilfer, 2e J. Vrenegoor, 3e B. Sluijter, 4e W. Walters. 1. Demi-finale:le Avezaath, 2e P. Sweeris, 3e de Bruin. 2. Demi-finale: le J. Leen, 2e Walters, 3e Voskuijl. 3e Demi-finale: le Kruiff, 2e Sint, 3e Schiffer. Herkansing van de 2e aankomende der Demi-finale: le C. Sint, 2e Sweeris, 3e Wal ters. Finale: le W. Kruiff, 2e J. Leen, 3e J. Avezaath, 4e C. Sint (gevallen). Ook deze rit was spannend, op de laatste 30 Meter zette Kruiff goed door en won met 1 lengte. Hierna een match tusschen de Profs. Jan Tulleken en P. Kotten. Beiden reden een goeden wedstrijd, doch Tulleken won beide keeren en kwam hierdoor in het bezit van het fraaien zilveren sterkruis uitgeloofd door R. en T. „Haarlem". Na dezen match kwamen de veteranen aan de start en reden, nnietegenstaande hun gevorderde leeftijd een goede wedstrijd. Het verloop der series was als volgt: le serie J. Corsten, P. Wouterse, H. Stouten: le CCor- sten, 2e Wouterse, 3e H. Stouten. 2e Serie: W. J. Scheffer, B. Vrenegoor; le Scheffer, 2e Vrenegoor. 3e Serie: H. Velleman, W. Ditmar; le Velleman, 2e Ditmar. Finale le J. Corsten, 2e Velleman, 3e Scheffer, 4e Ditmar. Tot slot een eere-wedstrijd tusschen de Prof., Amateur, Nieuweling en Veteraan. Winnaar werd de Prof., alhoewel de ande ren, naar hun categorie, een mooien rit re den. Na afloop werden de prijzen in de melk inrichting door den heer H. L. V/anier als vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur van de Vereeniging „Koninginnedag" aan de winners, ieder met een t-oepasselijk woord, uitgereikt, vooral G. H. Stouten en J. Tulle ken kregen nog een extra-woordje, verders wees genoemde heer er op, dat de wieler sport in Haarlem zoo hard vooruit gaat en dat hem ook deze sport erg opviel, ook dat er zooveel belangstelling voor was. Den heer G. H. Stouten nam daarop het woord en bedankte genoemde heer uit naam der ver- Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Vooruit. OPGAVE VANi Medegedeeld door het Ned. Kon Meteoro logisch Instituüt te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 2 September. Hoogste barometerstand 766.9 m.M. te Hernoesand. Laagste barometerstand 748.8 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 2 Sep. tetaber tot den avond van 3 September: Beest zwakke wind uit noordelijke richtin gen, afnemende bewolking, weinig of geer regen, iets warmer. eenigingen en de renners voor de groote moeite voor deze wedstrijd gedaan, en te vens het bestuur van „Koninginnedag", die de gelegenheid gaf tot het houden van deze goedgeslaagde wedstrijd, hiermede is de twede wedstrijd, die in onze stad plaats had, zeer goed geslaagd en toonden de H. ^S. „de Kampioen" en R. en T. „Haarlem dat zij flinke renners onder hun leden hebben. Muzikale wandelingen. Het weer was weer opgeklaard. Heel schuchter kwam zoo nu en dan het zonnetje langs de wolken kijken en dit deed de goede stemming al weer vlug terugkeeren. „Harmonie-Crescendo en de „Bavaria - kapel maakten een muzikale wandeling naar het feesterrein, de eerste van^ het Kenne- n.erplein langs Jansweg en Jansstraat over de Groote Markt, Zijlstraat enz., de tweede vanaf het Fredirkspark langs KI. Houtweg en KL Houtstraat. Béide korpsen brachten een goed deel van het publiek onder vroolijke muziek mede naar het terrein, zoodat menigeen zijn wan deling naar den Kindcrhuissingel van een vroolijk wijsje kon vergezeld laten gaan. Het avondfeest. Langzamerhand stroomde het feestterrein aan den Kinderhuissingel vol. 't V aren er zeer velen, die een kijkje kwamen namen, want het was een programma „Elck wat wils". Zang, muziek, variete-voorstelling, openlucht-biscoop-voorstelling, bal-cham- pétre en vuurwerk. Voor iedereen dus ge legenheid om zich te amuseeren. „Harmonie-Crescendo had in de muziek tent plaats genomen en hield er met aardige nummers, waarvan sommige zeer in den smaak vielen, blijkens het luid applaus een goede stemming in. Ook de groote danstent was soms meei dan overvol en de „Bavaria speelde den ge heelen avond haar beste nummers. De openlucht varicté-voorstelüng was a!s altijd een welbedachte attractie en de acro baten behoefden niet over geringe belang stelling te klagen, want bijna iedereen, die op het terrein was, kwam naar hun verrich tingen en krachttoeren zien. Nog meer succes had het mannenkwartet „Neerlandia". Bij hun optreden werden de zangers al met applaus ontvangen en na ieder nummer vermeerderde dit nog. Na deze voorstelling en het concert, werd Het ter rein in donker gezet en begon de bioscoop voorstelling in de openlucht van het the ater „de Kroon," directie Scheter en Wes- sels. Na eenige voorbereidende maatregelen, die intusschen wel wat lang duurden, werd met draaien begonnen. Dat de komisjhe films want dat waren ze allemaal wel in den smaak vielen, be hoeft nauwelijks gezegd te worden. Onder de reeks, die werd vertoond, bevond zich ook een zeer goede opname van de aubade des morgens op de Groote Markt, die een dui delijk beeld gaf van de groote menschen- massa. die haar bijwoonde. Te ongeveer elf uur was de voorstelling op het groote doek geëindigd. Het vuurwerk. Het kon haast niet anders of door de vele tegenslagen van regen en wind moest ook het vuurwerk geleden hebben. Hoewel onze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1