ïrïll SC8I1TTÈ Tiidirts SELIEN MOK J. DE WILDE BOEFJE Taillewerksters Fabrieksruimte te Huur is weer te Consulteeren. 62 Nieuwe Gracht Regenjassan en -Mantels STADSSCHOUWBURG Regen Dames! REGENHOEDEN Magazp „DE STER" "i'I? B. SLAGER HERVAT i.s. DONDERDAG DE P8M1IIK Kliniek voor Tandheelkunde Regen Regen 117 Lange Veerstaat 17 iiiiiiaiiiiiiiiiiiiiii UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN. VELSEN. VELSEROORD. SPORT EN SPEL. ZWEMMEN. Het zwemfeest der Heemsteed- sche Poloclub „H. P. C." INGEZONDEN. ADVERTENTÏËN. HERVAT. „NIEUW LONDEN" Groote Markt, hoek Bartel- jorlsstraat en Zijlstraat. Meid-Huishoudster TELEF. 189 DONDERDAG 4 SEPT., 8 ÜÜR Prijzen van f2.50 tot f 0.50, pi. rechten. Bureau vanaf 2 Sept. Uitsluitend voor Kunsttanden, Ge bitten en Moderne Tandheelkunde LEERARES U kunt er NIET huiten, gaat ALLEN naar het daarvoor BEKENB adres - ■HIIIIIIIIIIIIIIIIIIB Vraag en Aanbod SS Advertentiën SS Jonge Werkster R.-K. Dagmeisje R.-K. Keukenmeisje DIRECT gevraagd bij ART ET MODES Wilhelminastraat 59 Persoonlijke aanbieding tusschen 12 en 2 uur DAGMEISJE STRIJKSTER DAGMEISJE NET MEISJE DAGMEISJE Kinderjuffrouw Onderwijzeres R.-K. Dienstbode Net Dagmeisje Dameshoeden. SPITTERS Jongste bediende GEVRAAGD een AANKOMEND BANKWERKER leeftijd ongeveer 21 jaar. Herstelpiaats voor machinerieën N. W. SWART, Lange Margarethastraat 32. Aanmelding tusschen 6 en 7 uur n.m. TWEE GAS-STRIJKMANGELS met electr. installatie TER OVERNAME AANGEBODEN. Zeer geschikt voor waschinrichting. Brieven onder Np. 18374 Bureau van dit blad. groot 15 bij 16 M., met veel daglicht, betonnen vloer, electrisch licht en kracht. Verder voorzien van Fa- brieks-Schoorsteen, Kantoor, W.C. en gas. Gelegen Kampersingel 42. Te bevragen aan het benedenhuis. Smidsaankomeling R.-K. JONGEN COIFFEUR GEVRAAGD: TE HUUR Kippenhok te koop Ter overn. aangeboden Leeg te koop Raad voo rde Scheepvaart. De Raad foor de Scheepvaart stelde een dezer da gen een onderzoek in, naar de oorzaak van de ketelschade aan boord van de stoom trawler „Olga' IJM 20, op 10 Augustus j.l., toebehoorende aan de Noordzee Exploitatie Maatschappij te IJmuiden. De machinist werd als getuige gehoord. Hij werd niet onder eede gehoord, omdat het onderzoek ook liep over de vraag o£ het ngeluk ook te wijten was aan zijn nalatig heid. Daarna werd nog gehoord de walmachinist van. de Noordzee Expl. Mij. Nadat eenige technische verklaringen waren afgelegd werd het onderzoek geslo ten. De Raad zal later uitspraak doen. Hoogovenbedrijf. Voor het Hoogoven- bedrijf zijn gisteren drie Fransche stoom schepen aangekomen met ijzererts. Het Ned. stoomschip „Eleonora" nam aan de Hoogovens een lading ijzer in voor Engeland. De verjaring van H. M. de Koningin. Hier is een groot deel van de festviering ge bleven op den eigenlijken dag: 1 September. Slechts één der scholen heeft ook 2 Sep tember tot feestdag gestempeld. Maar tot verdere eendracht hebben de buurtvereeni- gingen in dit deel onzer gemeente het niet weten te brengen, daar een leiding gevende centrale organisatie schijnt te ontbreken. Zoo was er des morgens feest voor de kinderen uit de buurten Kanaalkade, Bur gemeester Weertstraat. Eerst ging men ge zamenlijk in optocht over Wijkeroog, om daarna op het land van de melkinrichting „Velsen de kinderen bezig te houden met allerlei kinderspelen. Daarbij gelukte het velen een aardig prijsje te verwerven. En de kinderen hadden pret. Na den middag was het feest van de buurtvereeniging Wijkeroog-Noord. De op tocht, die van hier door de straten ging had veel bekijks. De deelnemers waren in groe pen gesplitst en wel: versierde fietsen, ver sierde poppenwagens, versierde hoepels en diversen. Bovendien had de commissie gezorgd, dat een versierde praalwagen met een wer kelijk mooie groep in den stoet meereed. Er was een jury, die dat alles beoordeel de en er prijzen voor toekende. De prijs bij uitnemendheid werd door de jury toegekend aan de voorstelling van de Nederlandsche Maagd en kwam in 't bezit van mej. Susanna de Haan. Daarna waren op het land bij „De Schul pen" ook hier wedstrijden in blokjesrapen, touwtrekken, sprietloopen, enz. Dat ook daarbij kans-was een prijs te winnen, blijkt uit het feit, dat er voor 60 deelnemers 24 prijzen waren. Tenslotte rest nog de wedstrijd in gevel versiering. Des avonds werden de feesten voortgezet. In de Burgemeester Weertstraat, die keurig versierd en verlicht was, gaf de R. K. Har monie St. Caecilia een concert, terwijl de buurtvereeniging Wijkeroog Noord feest vierde in de Melklaan. Daar concerteerde het Chr. Fanfarecorps Juliana. Ondanks den regen bleef toch de goede geest er in en werd na de concerten nog een ommegang gehouden. ":"i De Oranjefeesten, Gisteren was het de eerste dag der feesten, alhier, georganiseerd door de Velseroordsche Oranje-Vereeniging. Des middags had de optocht plaats. Men hcudt in Velseroord van optochten en men heeft er slag van ze in elkaar te zetten. Al was hij ditmaal niet zoo groot als ver leden jaar. Toch was hij alleraardigs. Hoe mooi was die Vredeswagen, met lie lief tallige meisjes in 't wit; hoe leuk was die boerenbruiloft met de vele wagentjes met personen in oud-Hollandsch costuum en wat is er gelachen om de groep „Naar de markt". Zeer veel publiek was dan ook op de been en velen hebben den optocht op verschillen de punten gezien en telkens weer bewon derd. De jury, gevormd door het bestuur van de Oranje-vereeniging, dat in landdauers in den optocht meereed, had geen gemakkelijke taak. De prijsuitreiking had des avonds plaats in de zaal „Flora". De uitslag was als volgt: Ie prijs een verguld zilveren me daille, geschonken door den heer Bakker, te IJmuiden, vertegenwoordiger van Heineken s Bierbrouwerij, de Vredeswagen; 2e prijs de Boerenbruiloft; 3e prijs de groep „Naar de marlsi; de prijs ruiter te paard; 5e prijs jon- gyj op schimmel; 6e prijs Zigeuners; 7e prijs circusmeisje 8e prijs rijjool; 9e prijs Voet balclub V.S.V.; 10e prijs drie personen te paard; 11e prijs versierd rijwiel. De prijzen werden met een toepasselijk woord door den voorzitter der Oranjever- eeniging uitgereikt. De leiders of leidsters der groepen ontvingen den prijs, maar alle deelnemers kregen ook een geschenk. Alle geschenken waren beschikbaar gesteld door ingezetenen. De commissie voor den optocht, bestaande uit de dames Bakker en De Wit en de hee ren Mertens, van Dongen en Vermeer, ver dient hulde voor het welslagen. Den ganschen avond was'het druk op straat. Op het veld tegenover de R.-K. school stond een zweefmolen, waar druk gebruik van werd gemaakt; voorts zorgden de piere- ments voor muziek en was er openbaar bal in de café's. Vandaag was het feest voor de school kinderen. Zondagmiddag werd in de zweminrichting aan den Glipperweg het nationaal zwemfeest van H. P. C. gehouden.' Hoewel het in de ochtenduren fraai weer was, pakten tegen den middag donkere wol ken zich samen, en om 1 uur zag het er naar uit dat het feest zou uitgesteld moeten worden. Tegen 2 uur wordt echter de regen iets minder, en daar honderden toeschouwers waren opgekomen om te genieten van de spannende strijden, die volgens het uitvoe rige program ie wachten waren, werd be sloten aan het program te beginnen. Het was een uitvoerig urogram, niet min der dan 12 nummers, waaraan door. 15 ver schillende vereenigingen zou deelgenomen worden. Dit waren de volgende vereenigin gen: NEPT. Zwcmvereeniging „Neptunus", Zaandam; N. Zwemvereeniging „Ncreus", Koog a. d. Zaan; D. W. R. Zwemvereeniging „De Waterratten", Haarlem; H. V. G. B. Zwemvereeniging „H. V. G. B.", Haarlem; D. D. Zwemvereeniging „De Delft", Haar lem; Z. Zwemvereeniging „Zignea", Haarlem; T. Zwemvereeniging „Triton", Weesp; M. Zwemvereeniging „de Maas", Rotterdam; L. Z. C. Leidsche Zwemclub, Leiden; H. P. C. Heemsteedsche Poloclub, Heemstede: H, D. Z. Hollandsche Dames Zwemclub, Am sterdam; A. D. Z. Amsterdamsche Dames Zwemclub; A. Z. Amsterdamsche Zwemclub, Amsterdam; H. R. Heemsteedsche Reddings brigade; Y. Zwemvereeniging het Y, Amster dam. Om even 2 uur geeft de heer B, J. Moo- lenaar, die de functie van starter vervulde, het sein tot beginnen. Tijdopnemers waren mevr. WaldkötterBenner, Dr. W. Merens, Ir. W. Duynstee en L. Kooijman. No, 1. 50 M. vrije slag voor dames-abon- né's of inwoonsters van Heemstede, die nog nimmer een prijs gewonnen hadden, 4 deel neemsters. Mej. C. W. Roggeveen H. P. C, won onbedreigd in 53.2 sec. no. 2 mej. H. Heuff, H. P. C„ 58 sec. No. 2. 50 M. vrije slag voor heeren, abon- né's of inwoners van Heemstede, welke nog nimmer een prijs gewonnen hadden, 8 deel nemers. Hier was de strijd zeer spannend. l.H. Rozemeyer, H. P. C., 37 1/5 sec.; 2. D, Wolhoff, H. P. C., 37 3/5 sec. No. 3. 50 M. rugzwemmen voor dames, vrije deelname, waaraan verbonden het kam pioenschap van den Haarl. Zwembond. 18 deelnemers. Ook hier een spannende strijd. 1. Mej. J. Otte, IJ, 48 sec.; 2. mej. L. Slig- ting, H. D. Z,, 49 sec.; 3. mej, A. Meyer, D. W. R., 49,3 sec.; zoodat mej. J. Otte, het kampioenschap behaalde. No, 4. 100 M.' rugzwemmen voor heeren, vrije deelname, waaraan verbonden was het kampioenschap van den Haarl. Zwembond, 1. A. Liezenberg, D.W.R., 1.31 s„ die tevens het kampioenschap veroverde; 2. C. Weber, Y, 1.32 sec.; 3. L. Kopershoek, Maas, 1.34 sec. No. 5. 4 X 25 M. estafette, vrije slag, voor dames, waaraan verbonden was het kam pioenschap van den Haarl. Zwembond. 9 Vereenigingen namen hieraan deel, n.m. Neptunus, H. D. Z„ D. W. R. I, D. W. R. II, de Delft I en II, Y, Zignea en H. P. C. 1. H. D. Z. in 1 min. 161/5 sec., 2. Y 1 min. 17 sec., 3. Zignea 1 min. 17 sec. Zignea be haalde het kampioenschap van den Haarl. Zwembond. No. 6. 4 X 25 M.- estafette, vrije slag voor heereil. Ie pr. Wisselbeker, uitgeloofd door „de Heemsteder". Winnaar was in 1923 Nep tunus, Zaandam. Er namen 7 vereenigingen deel, n.m.: Neptunus, D. W. R„ H. P. C., H. V. G. B., A. Z„ Nereus en Triton. Na een zeer spannenden strijd wist Nep tunus weder beslag op den beker te leggen in 59 4/5 sec. 2. de Waterratten 60 3/5 sec., 3. H. P. C. in 62 2/5 sec. No. 7. 25 M. snelzwemmen, vrije slag voor heeren boven 30 jaar, inwoners van Heem stede. 5 deelnemers. 1. P. Mul, H. P. C„ in 22 3/5 sec., 2. G. Schoorl, H. P. C., in 23 sec. Dit nummer was een aardige afwisseling, omdat zwemmen tegenwoordig veelal door de jeugd wordt beoefend. No. 8. 50 M. schoolslagzwemmen, vrije deelname, waaraan verbonden het kam pioenschap van den Haarl. Zwembond, bene vens wisselbeker voor de eerstaankomende H. P. C.'er, aangeboden door de directie van ,,v. d. Pol's Woninggids" te Heemstede. Hier waren 22 deelnemers. Eigenaardig Met een verschil van 2/5 sec. wist C. Vrugt belichten, heeft elkeen. Idem betreffende - van D. W. R. het kampioenschap op zijn naam te brengen in 41 sec. 2. J. J. Moole- naar 41 2/5 sec., waarmede hij den wissel beker voor een jaar veroverde. 3. L. Kopers- hoek van de Maas in 42 sec. No. 9. 25 M. gecostumeerd hindernis- zwemmen voor dames, vrije deelname. Er waren schitterende costuums, en het was een allerleukst gezicht al die dames in hun kleurige kleeding naast elkander op de startplaats te zien staan. Voor fraaiste costuum: 1. Mej. C. Stelle, zwart met blauw afgezet, 2. Tine Glas, met een rok van korenaren. Voor origineelste costuum: 1. Mej. L. Rui- senaars (Vlinder); 2. mej. E. Smits (Bakker). Extra groepsprijs mej. C. Schelling en mej. J. Ruisenaars in de kleuren van H. P. C. De hindernis was eerst onder een lijn door, daarna een banaan schillen en opeten. 1. Mej. E. Smits, A. D. Z. in 26.1 sec., 2. mej. E. Schelling, H. P. C., in 32.2 sec., 3. mej. W. Roggeveen, H. P. C., in 25.3 sec. No. 10. 100 M. vrije slag, vrije deelname, waaraan verbonden het kampioenschap van den Haarl. Zwembond. 13 deelnemers. Hier had G. Dekker van Neptunus al spoedig de leiding, hoewel al spoedig bleek, dat het hem niet gemakkelijk gemaakt werd. In 1 min. 14 sec. werd hij winnaar. 2. J. Segaar van L. Z. C. in 1 min. 17 sec., 3. J. Buijs, L. Z. C,, in 1 min 17.2 sec. Kampioen voor Haarlem werd A. de Bruyn in 1 min. 20 sec., terwijl de extra-prijs voor den len aankomenden H. P. C.'er gewonnen werd door F. W. Moolenaar in 1 min. 27 sec. Vervolgens had een Polomatch plaats tus- schen Triton I, Weesp en H.P.C. Triton had 1 invaller voor D. de Bruin en kwam als volgt uit: Bergsma J. S. J. de Jong, De Bruin J. H. de Jonggh Scholten, Leenheer, v. d. Leij. J. J. Moolenaar, A. Braam, H. v. Luyken J. Kodde F. W. Moolenaar, B. Moolenaars H.P.C. J. F. Roest. Scheidsrechter Dr. Mcerens. Een mooie, spannende strijd, waarbij H. P.C, het eerst in den aanval is en pracht kansen krijgt, maar Bergsma is een goede doelwachter. Aan de overzijde doet Schölte goede dingen, maar ook hier is de ver dediging in vorm. Rust 00, In de 2e helft is Triton sterker Hun. sa menspel is béter, terwijl de H.P.C.-kansen door een goed, doch veel te veel persoonlijk spel niet productief kunnen zijn. Ieder wil een goal maken, en daarvoor is weinig kans. Aan de overzijde lukt het beter. De Jongh is een goede verdediger, maar weet ook te plaatsen en door het beter samenspel moet Roest tweemaal visschen uit schoten van Scholten en Leenheer. Triton won alzoo met 20 de mooie zil veren plaquette. Als slot de competitie-match tusschen het dames-zevental van H.P.C. I tegen Zignea II, onder leiding van den heer D. E. v, Leer- sum. H.P.C. is sterker, maar benut de kansen niet. Öok Zignea kan niet scoren en blijft de strijd onbeslist. Nu zal de verzilverde pla quette op een lateren datum verspeeld worden. Om ruim half 6 zijn de numers afgewerkt, waarna allen zich voor het kantoortje plaat sen om getuige te zijn van het uitreiken der prijzen, dat onze burgemeester. Jhr., J. P. W. van Doorn, zal doen. In een aardige speech, zooals Jhr, van Doorn dit zoo aardig kan doen, verheugt- spr. zich de prijzen te mogen uitreiken op dezen dag, den verjaardag, van H. M. onze geliefde Koningin, maar vooralomdat drie prijzen zijn gewonnen door deelnemers aan de sport, die krachtige burgers kweekt. Het verheugt spr. nog meer, dat hij mag ,N. L. Stel, dat ,,N. L." slechts 1 kleine tekortkoming heeft, dan zou 't mij licht vallen, zoo ik het „N. L." goed kende, dat kleine gebrek om te zetten in een groote onvolmaaktheid. D. w. z.: voor leeken. En voor hen, die (hoewel „N. L." kennende) zich laten beïnvloeden door de wijze, waarop men van kleinigheden iets van be- teekenis maken kan. Met genoemde wiize heb ik op 't oog: „overdrijven", „iets op blazen", „spijkers op laag water zoeken", etcIn 't kort: de bekampingsmanicr van den heer v. D. acht ik niet de meest aanbevelenswaardige, daar ze voldoende objectiviteit mist, a.s. esperantisten -nog lang terughoudt van Esp.-studie, en dus schade doet aan Esp., wat deze taal rad. niet verdient. Terzake: is Esp. voor den nicl-inteliectueel te moeielijk? Hoevele intellectueele Hollanders zijn perfect in d» meest gesproken taal, het Engelsch, ja zelfs hoevelen spreken of schrijven de Holl. taal foutloos? Weinigen, nietwaar? Nochtans is die perfectie niet absoluut onmisbqar. Zich in de voornaamste omstandigheden kunnen behelpen, dit is het, wat terecht als het „einddoel" van de beoefening wordt be schouwd. Ik kan er niet aan twijfelen, dat de Esp.-beoefenaar 't vlugst, dit doel be reikt, zelfs zoo hij niet-intellectueel is. Trouwens is voor deze laatste bekwaamheid in iedere taal onbereikbaar. Een speciaal oefeningsboekje voor het juist gebruik van „korelativoj" bestaat mogelijk, hoewel ik het nimmer zag. Wel zijn „korelativoj" be rucht.... n.l bij hen die in Esp. „hqrd- leersch" zijn, benevens in 't kamp der Esp.- tegenstanders! Het draait echter hierom: zijn de korelativoj lastig aan te leeren 45 in totaal, zijn er toch slechts negen, welke aan sommigen eenige moeite ge ven. De overigen leidt men van deze grond- korelativoj af. De afleidingen zijn beslist makkelijk in 't geheugen op te nemen, als gevolg van de uniforme vorming. Wie voor korelativoj-beoefenihg een apart boek je behoeft, heeft extra lessen noodig ook voor andere taaigedeelten als b.v. het recht gebruik der bijwoorden. Esp. eischt meer dan een andere taal, logisch denken van den leerling. Alleen zoo men dit na-- laat, heeft men moeite. Zoover mijne philologische kunde reikt, mag van een on nauwkeurige (laat staan uiterst onn.) ver voeging der werkwoorden geen sprake zijn. In het artikel van den heer v. D. ko men geen „beteekende" letters (letters met accent-circonflex of kapje) voor. Toch weet hij dezen voor te stellen. N.l. door op de gebruikelijke wijze achter de betrokkene letter een „h" te plaatsen. Precies zoo kunnen ze worden getelegrapheerd, tenzij men per sé „beteekening" wenscht! Door gebruik der ,,h" verdwijnt bovendien „de niet te verdragen kwellingl" Volkomen waar is, dat ojn, ojn, ujn niet fraai is. Met een beetje goeden wil kan men ze niet in schier eiken volzin doen voorkomen slechts doch ze er ook uit weghouden! Mag de le door u geciteerde zin niet vertaald worden door: Ni malamis la personojn, chiam venantajn chi tien? De 3e door: Ni chókoladon trinkis, kaj manghis panon kun viando? Zoo ja, verschil valt er te be speuren! Uitgenomen door dichters worden de „lange vormen" hoogst zelden ge bruikt, wat de heer v. D. weten kan. Een stamwoord kan een „samenstellend deel" zijn, doch wordt nooit verminkt. De verta lingen voor „bestendig' „kruien", „duiken" zijn ortographisch en phonetisch niet gelij kend op de Hollandsche „that is all". Even wel is de samenstelling logisch geschied En.... zou een compleet woordenboek ons in dergelijke gevallen niet aan kortere synoniemen kunnen helpen? (Jammerlijk ontbreekt mij momenteel een woordenboek) Incompetenten dragen ter invoering nieuwe woorden voor, maar competenten voeren ze al of niet in. Wil men de zaak .anders beschouwen, ja, dan heeft de heer Voor uea inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) OPMERKINGEN VAN EEN ESPERANTIST Of ze waardevol zijn betwijfel ik. Ik doe ze echter tóch, en wel wijl de heer J. v. Diemen er mij aanleiding toe gaf. Men- schenwerk dit geeft ook genoemde heer toe is nimmer volmaakt. Mankeert er dus iets aan „Esperanto", dhn zal ook „Nove Latina" niet vlekkeloos zijn, Welke van deze talen het minst volmaakt zijn, oo kan ik leek op het gebied van „N. L." was dat de 3 prijzen vielen in de eerste rit. niet beoordeelen. Het recht, Esperanto te uitreiken prijzen van H.P.C., die getoond v. D. gelijk. Want.... incómpetenten^ge- heeft veel te kunnen prBsteeren,- waardoor de deelname aan haar feesten steds grooter wordt. Spr, dankt alle deelnemers, jury en scheidsrechters, namens het bestuur van H. P.C., waarna Z.E.A. overgaat tot het uit reiken der vele prijzen, ieder winnaar toe sprekend en gelukwenschend. Als slot biedt Z.E.A.namens eenige vrien den van H.P.C., het bestuur een fraaie prij- zenkast aan en besluit met een driewerf hoera voor H.P.C., waarmede de honderden aanwezigen instemden. De harmonie „Eensgezindheid", die de wedstrijden had opgeluisterd, speelde als slot het „Wilhelmus", waarna ieder welvol daan huiswaarts keerde. bruiken bijv. Fransche woorden met Holl. afleiding (dat is verminking), terwijl zelfs woorden als „tormentatie" tusschen Holl. woordeh zweven soms (Is „kwelling iets andeis Ik bezoneig mij er rok aan, als zooveicn IV feilen echter, ib-en zien, dat incompetentie op elke laai veel vermag De heer v. D.'s taalkennis is superieur aan do mijne. Reden waarom ik, in vervolg van zijn artikel, m m nieL meer van ant woord dien kan. Alleen nog dit: zij, die „een verbeterd ^speranto wenschen, zet ten zich aan de studie van „Ido. Lisse, A. H. v. d. Geest. Haarlem, 1 Sept. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zou ondergeteekende eenige ruim te in uw blad willen vragen om de z.i. over dreven, en gedeeltelijk ook onjuiste, motie ven van den heer J. v. Diemen (N.H. Crt. 30 Aug. 1.1.) tegen Esperanto, even recht te zetten, lo. „Esperanto is alleen geschikt voor het Intellect". Dit is beslist in tegenspraak met de praktijk. Immers duizenden beoefenaars vindt Esperanto reeds onder de arbeiders. De vele socialistische en anarchistische Esp.-clubs welke er zijn en ock onze R.K. Haarl. Esp.-club, die reeds 13 jaar bestaat en hoofdzakelijk uit arbeiders is samenge steld, bewijzen toch wel, dat Esperanto niet te hóóg staat voor den gewonen stand. 2o. Veel waarde zal de heer v. D. aan zijn verklaring, dat Esp. noch als seintaal ge- i bruikt en ook niet overal gedrukt kan wor den, toch niet toekennen? De geheele af wijking van 't Esp. alphabet is, dat zij zes letters heeft met 'n „kapje' er boven, 'n Euveltje dat bij verdere uitbreiding der taal èn drukkerijen èn telegraafinrichtingen zeker wel zullen verhelpen. 3o Nog minder waarde heeft de bewe ring, dat Esp. een „duldelooze kwelling" zou zijn voor haar beoefenaars, omdat men steeds verplicht is die „kapjes" te schrijven. Voor iets wat voor 'n Frauschman gewoon is en voor 'n Esperantist gewoon wordt, kunnen wij toch de taal niet veroordeelen. Ik zou zeggen, het is juist 'n verdienste van onze hulptaal, dat ze dwingt om nauwkeurig te schrijven. 4e „Esperanto is log en zwaar door het veelvuldig gebruik van ajn, ojn. ujn, en sis klanken." Als de heer v. D. even de moeite had ge nomen, om bijv. de „Krestomatio' van Za- menhof door te bladeren, zou hij bemerkt hebben dat de bewering, betreffende het voorkomen van ajn, ojr of ojn „in bijna ie- deren volzin", absoluut onwaar is. De argu mentatie der onwelluidendheid van 't Espe ranto, is ook uiterst zwak. Zelfde effect zouden ook wij kunnen bereiken indien we de welluidendheid der Holl taal demon streerden met b.v. de zin: „Vader wilde we ten, wie wakker was." Trouwens, de heer van D. maakt zelf de aangehaalde zinnen moeilijk, door volkomen overbodig, den sa- mengestelden tijd te gebruiken, 't Zal voor 'n ieder wel duidelijk zijn, dat 't al- of niet mooi klinken van de Esperanto-taal, voor 'n groot gedeelte afhangt van den s t ij 1 harer beoefenaars. 5e Beslist onjuist is de bewering, dat ieder onbevoegd esperantist het recht heeft, nieuwe woorden in te voeren. Want, dit recht bezit zelfs de meest bevoegde niet. In 't kort staat de faiik zoo: Zamen- hof, zich bewust zijnde, dat zijn taal nog ge heel niet volmaakt was, en dat daardoor de kans op verdeeldheid onder zijn toekomstige aanhangers groot zou zijn, heeft di{ laatste voorkomen, do"r 'n fundamenteelen grond slag te leggen, welke voor iederen esperan tist verplichtend is. Het bestaat uit 'n universeel woordenboek, een 16 regelig gramatica en een oefeningenreeks. Een maal vastgesteld, was en bleef dit funda ment de basis waarop Esp. zich op natuur lijke wijze ontwikkelt. Het recht van aanvulling, van vervolma king zijner taal, kent Zamenhof alleen toe aan een ten volle gemachtigde commissie en eerst nadat Esperanto reeds in de hoofd- staten wettelijk is ingevoerd. Men ziet, van 'n „hopelooze chaos" is absoluut geen spra ke. Vrijelijk ontwikkelt zich onze hulptaal op 'n riëelen grondslag en onder leiding van de meest competente leiders. Mijnh. de redacteur. Zeer zeker had ik niet de voor u kostbare plaatsruimte ge vraagd om de taal Esperanto te verdedi gen ware het niet, dat de aanval van den heer v. D. ook 'n katholiek belang aantastte. Immers, hij tracht de toch al te weinige sym pathie van de katholieken voor Esperanto geheel weg te redeneeren. Daarom, tot slot, nog even onze hulptaal beschouwd in be trekking tot het katholicisme. Vele vraag stukken. welke zich in ons kath. kamp be vinden, zijn, z'ooals in het laatste nummer van „De Nieuwe Eeuw, mr. Kr. nog op merkte, te ingrijpend hij noemde o.a. be perking van bewapening en bedrijfsorgani satie de oplossing zou kunnen gevon den worden binnen onze enge landgrenzen. Duidelijk daaruit blijkt, volgens hem, dat in de toekomst, nog meer dan nu. wij katho lieken, internatio naai moeten gaan werken. Wat zou nu schooner wezen dan, dat op de toekomstige internationale katho lieken-congressen men van hart tot hart kon spreken, óók, al zouden daar 'n 30 of 40 naties vertegenwoordigd zijn. Iets onmoge lijks? Och kom, bij ons, Esperantisten, ge beurt dat ieder jaar. De eindelooze vertol- kerij van de een in de andere taal is hier absoluut overbodig, 'n Feit ondertusschen is het, dat de neutrale Esperanto-beweging groeit en bloeit, terwijl de katholieke nog steeds terrein verliest. Daarom katholieken van Haarlem en Om streken, steunt de Esperanto-zaak. daardoor steunt ge ook uw eigen zaak. Grijpt toch met beide handen het practische en urgente wapen: EsperanW Met hartelijken. dank voor de plaatsing, J. J. v. EERDEN. „ESPERANTO. Haarlem, 31 Augustus '24. Hoog geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u nog eenige plaats ruimte om den heer v. Diemen van ant woord te kunnen dienen. Volgens den heer v. D. is het Esp. voor niet intellectueelen veel te moeilijk. Uit on dervinding kan ik juist het tegendeel be weren. Als lid der Esp.-club Abbé Richard son heb ik reeds verschillende cursussen bij gewoond door die club gegeven, welke cur sussen hoofdzakelijk werden gevolgd door niet intellectueelen, en na afloop eener cur sus, waren zij in staat een eenvoudig boek te lezen, een behoorlijk gesprek te voeren, en zelfs te correspondeeren over de geheele we reld. Zoo'n cursus duurt slechts 5 a 6 maan den. De boogjes eh kapjes, voorkomende in Esp., zijn volgens den heer v. D. een dulde looze tormentatie. Ik kan echter verzekeren dat die tormentatie heusch zoo erg niet is,- ik heb daar nooit eenige last of moeite van ondervonden, en daarbij hebben verschil lende Moedertalen ook letterteekens zooals b.v. Fransch, Duitsch, Tsjech, en blijkbaar ook „Nove Latina" zie Esqu. Ook bestaan er re ds vele week- en maand bladen in Esp. wi.ke toch zeker gedrukt moeten worden, en toch bestaat daarvoor niet de minste moeilijkheid wat betreft ge noemde letterteekens, en ook het aantal boeken, oorspronkelijk!», en vertalingen, in Esp. is legio. De uitspraak van Esp. is volgens den heer v. D. log en zwaar, betreffende dit punt verwijs ik naar hetgeen de beer P. v. S. schreef in zijn brieven uit Frankrijk, waarin hij de taal zelfs zeer welluidend noemde. De zinvoorbeelden door den heer v. D. aangehaald zijn zeer gezocht. Hij gebruikt daarbij den samengestelden tijd b.v. deze zin Ni estis trinkantaj chokoladon, kaj estis manghantaj panon kun karno. Als Hollandsche vertaling geeft de heer v. D. daarvoor i Wij dronken chocolade en aten brood met vleesch, terwijl de woordelijke vertaling zou zijn als volgt Wij waren drin kende chocolade en waren etende brood met vleesch. Dezelfde zin zou in den enkelvoudigen tijd, welke men bijna altijd kan gebruiken, lui den Ni trinkis chokoladon, kaj manghis panon kun vianda. Een groot verschil niet waar Zoo is ook juist de vervoeging der „verba" zeer eenvoudig, b.v. de uitgang „as" geeft den tegenwoordigen tijd aan, de uitgang „is" den verleden tijd en de uitgang „os" den toe komenden tijd. Dit geldt voor alle personen enkel en meervoud. Verder schrijft de heer v. D. dat den meest incompetente het recht is toegekend „nieu we" woorden in te voegen. Dit nu is juist verboden, de kracht van Esp. ligt juist in zijn onveranderlijk fonda ment. Wel kan ieder door middel van „be staande" voor- en achtervoegsels en stam woorden, woorden vormen. Dit is een groot voordeel van Esp. daat hierdoor het vele woorden leeren vervalt, voorzeker een der grootste bezwaren bij het aanleeren eener taal. Zooals ik reeds in mijn vorig artikel schreef ik wil niet beweren dat Esp. vol maakt is, en misschien zouden eenige aan vullingen gewenscht zijn, doch dit kan ook in de praktijk voor „Nove Latina" blijken gewenscht te zijn. Hoofdzaak is de vraag, is Esp. geschikt voor wereld-hulptaal en dit heeft Esp. reeds lang klaar en duidelijk bewezen te zijn. Over het nut van Esp. voor de Kath. In tern. beweging zwijgt de heer v. D. en dit is juist een factor waarover wij niet willen zwij gen, maar het willen uitroepen, brengt het Esp. in toepassing voor deze zaak en ge zult ondervinden het onschatbaar nut en groot gemak van Esp. Wat is het niet juist een hopelooze ver warring op een Intern. Congres, waar bijna iedere gedachte eerst moet worden vertaal^ om begrepen te worden. Ieder die zoo'n congres bezocht heeft weet daarvan mede te spreken, en wat zijn ze heerlijk die Intern. Esp. Congressen waar bijna-Alle natieën der wereld vereemgd zijn en elkaar, slechts door middel van Esp. ge makkelijk begrijpen en verstaan. Het zou te veel plaatsruimte vergen, ver der uit te wijden over het nut en voordeel van Esp. voor de Kath. Intern, beweging, ieder voelt het bij eenig nadenken voor zich zelf, trouwens onder onze geestelijkheid zijn er reeds vele, zelfs zeer hooggeplaarste, zelfs kardinalen die het Esp. kennen en in de prak tijk brengen en zeide onze H. Vader Paus Pius X niet „Het Esperanto gaat een schoo- ne toekomst tegemoet Hoogstwaarschijnlijk is door deze artike len de belangstelling van vele Katholieken voor de wereld-hulptaal Esp. opgewekt, en raad ik daarom deze aan de eerstdaags te hou den propaganda-avond bij te wonen, waar mijn beweringen, bewezen zullen worden en alle gewenschte inlichtingen zullen wor den verstrekt. De juiste datum zal nader per adverten tie worden bekend gemaakt. U geachte Redactie beleefd dankend voor plaatsing verblijf ik uw abonnée P. J. J. M. DE GRAAFF. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, boe zal de wereld bet wéten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. TANDARTS heeft de praktijk RUIME KEUZE ENGELSCHE FABRIKATEN Concurreerende prijzen. Heeren-Modezaak Gevraagd tegen direct of later bekwaam voor alle voork. bezigh. Hulp van werkster. Goed loon. Brieven on- dfr No. 84 aan Adv. Bur. NOBELS, "uychaverstraat 14. Naar BRUSSE met ANNIE VAN EES in de hoofdrol. Vraagt kosteloos inlichtingen en prospectus aan de GED. OUDE GRACHT 84 Spreekuren van 9-11, Maand, en Dond.avonds van 7-9. Spreekuur particulier van 1-3. BovendlenwordtWoensd.avonds van 7-9 spreekuur gehouden, doch uitsluitend voor patiënten welke zich van kunsttanden of gebitten willen voorzien. Te HAARLEM wordt gevraagd aan de MEISJESSCHOOL VOOR MID DELBAAR ONDERWIJS met 5-jarigen cursus (Directrice Mejuffrouw J. BÊR- DENIS VAN BERLEKOM): eene in het bezit der akten vo.or nuttige- en fraaie handwerken, voor 17 lesuren per week. Bezoldiging van ƒ2000.— tot ƒ3020 naar gelang van diensttijd. Inlichtingen verstrekt de Directrice, Sollicitatiën (gezegeld) met verdere stukken .waaronder opgaaf van dienst tijd) in te zenden aan den Burgemees ter vóór of op 13 September a.s. Hoeden en Pelterijenmagazijn ggggj liKftS 4 regels p. plaatsing f 0.60 bsh Elke regel meer f 0.15 uct ggj - bij vooruitbetaling - Er biedt zich aan voor Hillcgom of omstreken een ook genegen om .halve dagen -in dienst te treden, Br. letter M. aan B. v. d. LANS, agent van dit blad te Hillcgom. Terstond gevraagd een beneden de 18 jaar, v.g.g.v. en tegen 15 September a.s. een genegen huiswerk te verrichten. Z.g.g. onn. zich aan te melden. Hoog loon. Adres: Mevr. v. d. BERGH, Mauritz- straat 5, Haarlem. gevraagd. HÖOGERWOERDSTRAAT No. 2 a. Gevraagd een bekwame en aank. of leerling. WOUWER- MANSTRAAT 17. Gevraagd een net bij BOSSE, Barteljorisstraat 12. In de vouw- en mangelkamer bij de Wed. J. C. GEHRELS, Binnenpad I, Overveen, kan een geplaatst worden. Mevrouw MAURITZ, Spaarne 50, vraagt tegen 1 Oct. een Aanm. 's avonds na 7 uur. Zoo spoedig mogelijk gevraagd ge routineerde KINDERJUFFROUW, bij 5 kinderen, waarvan 3 schoolgaand. Tevens gevraagd een die eenige uren per week een meisje van 7 jaar onderwijs kan geven, opdat ze September 1925 in de derde klas ge plaatst kan worden. Om gezondh. re denen mag ze voor dien tijd niet meer naar school. Brieven onder No. 18348 Bur. v an dit blad. Gevr. met November een flinke liefst v. buiten. Zonder goede getui gen onnoodig zich aan te melden. Adr. Mevr. GOEMANS, Schoten bij Haar lem. Gevraagd te Heemstede een van half 8 tot half 8. Netjes kunnende werken. Br. fr. onder No. 12720 Bur. van dit blad. Verkoopster gevraagd. Br. m. uitv. inlichtingen onder No. 12719 Bur. van dit blad. gevraagd bij NIC. ROOZEN Zonen, te Bennebroek. Op Effectenkantoor gevraagd een voor loop- cn kantoorwerk. Brieven onder No. 12718 Bur. van dit blad. kan geplaatst worden bij A. BOS, Nieuwe Kruisstraat. Er biedt zich aan een 17 jaar, om opgeleid te worden voor boerenknecht. Goede behandeling ver- eischt. Brieven onder No. 12715 Bureau van dit fylad. Gevraagd flinke halfwas of tweede bediende. NIC. DE WIT, Vólendam. 4000 gulden, als eerste Hypotheek met ruime overwaarde Desverlang^ met 2 soliede borgen. Br- fr. letter B. aan B. PAAUW, Boekhandel Roelofarends- vecn. Op netten, rustigen stand, omtrent centrum stad een groot" ZIT- en KL. SLAAPKAMER. Voor alleenwonend heer of dame, zonder pension. Gestoff. of gemeubil. naar verkiezing. Br. onder •No. 12717 Bur. van dit blad. Nieuwe kippenhokken vanaf 14. Adres: NAUWE GELDELOOZEPAD No. 24, bij Jordensstraat. huis eener Coöp. Bouwv. Oct. te aanv. Br. ond. No. 18379 Bur. van dit blad. Mooi BURGERWOONHUIS op goeden stand. Koopsom 15000. Te bevragen: BRANDTSTRAAT 3, Schoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3