KUNST EN KENNIS. STOOMVAARTLIJNEN. KERK EN SCHOOL. rtoog water. Brandstichting. Doodelijk motor-ongeluk. Herstelde toestand. Ongeluk door 't onweer. Aanranding nabij Overschie. Zakkenroller gegrepen. Straatrelletjes te Rotterdam. De doodgeschoten militair. Overreden en gedood. Op het kantje af gered. Een mobilisatiehevel. Diefstal van spiritus te Schiedam. Inbraak te Woensel. Beklemd en gedood. Zijn meisje verdronken. Trambotsing. De moord in Den Haag. Stotterende korporaal. In brand geraakt. Waarschuwing tegen Ch. of F. Jones. Postvliegtuig in zee. De schilder van „His Master's Voice" overleden. Na de Zeeuwsche stormramp. Hollanders in den vreemde. Een bijenaanval op Genua. Chrysanthemum-tentoonstelling. Onze zieke boomen, Wegens den hoogen stand van de Waal \seft men Maandag de Gierpont te Tiel bui- ,n dienst moeten stellen. De overtocht geschiedt met stoombootje en kleine pont. Te Tiel is gevankelijk binnengebracht de boerenknecht C. B., verdacht de vorige week brand gesticht te hebben in den hooi berg van den landbouwer P., aldaar, van wien toen 35,000 K.G. hooi is verbrand. 'f Te Blerick bij Venlo is Maandag een mo torrijwiel, waarop twee heeren gezeten wa ren, tegen een vrachtauto gereden. De be stuurder werd levensgevaarlijk gewond; de zoon van notaris Essers, te Horst, die achter op zat, werd op slag gedood. Van 22 October a.s. af zullen de Belgische tolbeambten zich terugtrekken uit de Duitsche douanekantoren langs de Neder- landschDuitsche grens in de omgeving van Aken. Van dien datum af zullen uitsluitend Duitsche tolbeambten, als voorheen, in de douanekantoren diensten verrichten. i Bij een kort, maar hevig onweer boven Harlingen is Maandagochtend de bliksem geslagen in de woning van den brugwach ter M. de Vries aan de Noorderhaven. Het dak is vernield, terwijl de voorgevel verzet is. De bliksem heeft tevens de hoofdkus sens en matrassen van het bed, waarop twee kinderen lagen te slapen, verschroeid. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Zondagavond is de 22-jarige bankwerker J. H. van H., die nabij Overschie op de fiets reed, onverhoeds door twee onbeken de mannen aangevallen, blijkbaar met de bedoeling hem tc berooven. De aangevallene verdedigde zich krachtig. Hij werd met een mes aan .den pols gewond. Zijn aanranders moesten evenwel spoedig hét hazenpad kie- Vn. Op een tramwagen van lijn 9 te Amster dam, is Zondagavond een dame een porte- monnaie, inhoudende plm. 10, ontrold. Toen zij den vermoedelijken dader vast greep, wist. deze zich los te rukken, doch hjj is even later op de Prins Hendrikkade aan gehouden en vandaar naar het bureau ge leid. De vermiste portemonnaie is met in houd door een onbekend gebleven persoon •aan de eigenaresse teruggegeven. Zondagmiddag ontstond in de Katendrecht- schelaan te Rotterdam een opstootje, waar aan de politie te pas kwam. Toen het pu bliek de bevelen, om door te loopen, niet opvolgde, moest van den gummistok gebruik worden gemaakt. Een vrouw maakte het de politie zóó lastig, dat zij gearresteerd moest worden. Onder hevig verzet bracht men haar naar den politiepost aan den Linker Veerdam. Daar wist zij zich plotse ling los te rukken. Zij sloeg een paar ruiten van het bureau stuk en liep daarbij ver wondingen op aan de rechterhand. Het ver zet gaf zij ten slotte op. De sectie op het lijk van den te Hamcrs- veld bij Amersfoort doodgeschoten militair heeft uitgewezen, dat het geval enkel aan een ongeluk te wijten is. In het hart van den verongelukte zijn namelijk houtsplinters ge vonden. Het stoffelijk overschot is naar Hoogkerk, (Gron.) de geboorteplaats van A., vervoerd en beden, Dinsdag, aldaar begra ven. Zaterdagmiddag wilde het 5-jarig zoontje /an K., toen het uit de Bewaarschool te rfardinxveld kwam, op een kolenwagen klimmen. Het ventje viel er af, en geraakte onder de wielen. Toen het knaapje werd opgenomen, bleek hij reeds te zijn overle den, Men meldt uit Krimpen a. d. IJssel aan „De Rotterdammer": Dezer dagen had op den IJssel alhier ter hoogte van de scheepswerf „De Nijverheid" 'n aanvaring plaats, welke bijna n menschen- leven gekost heeft. Terwijl K. H. alhier, met een anderen werkman van de scheepswerf der heeren Vuijk in een roeiboot bezig was, kwam van de richting Rotterdam een motor boot regelrecht op die roeiboot af, een aan varing was onvermijdelijk. De eene werkman sprong op de motorboot over, doch door den stoot sloeg H. overboord en kwam aan de ander zijde van de motorboot weer boven, De rijksbakenmeester alhier zag het uit de verte aan en had door signalen te geven nog gewaarschuwd, doch op de motorboot had men niets gehoord en de roeiboot lag voor anker en kon dus niet weg. Juist op 't moment echter, dat de krachten van H. uit geput raakten, mocht de bakenmeester nog het genoegen smaken, hem van een wissen dood te redden. Dezer dagen, meldt „De Rotterdammer", werd aan een militair te Bolnes door de schuld der gemeente-secretarie een mobili satie-oproep gezonden. Achteraf is thans gebleken, dat de schuld van dit abusieve mobilisatiebevel allerminst lag bij de gemeente-secretarie, doch bij den commandant, die hierover den burgemeester zijn excuus heeft aangeboden en de door den dienstplichtige gemaakte onkosten, ad 3.50, heeft terugbetaald. De daders en helers in arrest. £enige belastijg-ambtenaren uit Rotter dam hebben op den weg SchiedamKe.thel fn der. vroegen morgen van Zaterdag j.i.. te ongeveer half vijf, een wagen aangehouden, beladen met kippenrennen enz. Daaronder was verborgen een hoeveelheid spiritus van 98 pet. De voerman, de 28-jarige C, de J-, wonende te Schiedam, deelde mede een en ander in Den Haag te moeten afleveren. De spiritus, ongeveer 300 liter, werd in beslag genomen en het paard en de wagen werden verbeurd verklaard, Rechercheurs uit Schie dam hebben daarna in Den Haag aangehou den de H. uit Schiedam, die in 'n café op de spiritus wachtte. Voorts zijn in den loop van Zaterdag op Zondag gearresteerd, verdacht van diefstal Th. P., metaalbewerker E. M. S., glasblazer, A. J. v. G., los werkman en F. v. d. S. Als verdacht van heling zijn voorts nog aangehouden L. v. d. W., caféhouder, G. v. d. K., groentenhandelaar en G. v. d. M. De spiritus is vermoedelijk gestolen uit de op slagplaats van Gebr. de Groot, Zij was ver kocht voor 950, terwijl de waarde onge veer 3000 bedraagt. De politie heeft vermoedelijk met dezen vangst een goeden slag geslagen, daar de aangehoudenen wel tot de bende zullen bc- hooren, die reeds meer dan één jaar er werk Van maakte gedistillftard te stelen. Belang rijke diefstallen zijn o.a. voorgekomen bij de firma Hasenkamp en Zn. en de firma Mel- chers. Een der arrestanten heeft reeds een bekentenis afgelegd. Nog meer arrestaties worden verwacht. Bij een dergènen, die thans zijn opgesloten is bij een gehouden huiszoe king een voorraad van 20 liter spiritus on der den grond verborgen gevonden. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het voormalig gemeentehuis te Woensel bij Eindhoven, waar thans de ge meentelijke keuringsdienst van waren geves tigd is. De dieven hebben zich er toegang kunnen verschaffen door langs een privaat raampje te klimlnen. Zij hebben alles on derstboven gehaald. Alle laden en deuren van de kasten werden opengemaakt of ver broken, zoowel op de boven als beneden verdieping. Uit een ijzeren geldtrommeltje wordt een bedrag van circa duizend gulden vermist. De recherche heeft een onderzoek ingesteld. Zondagmorgen werden te Woensel nog drie rijwielen gestolen. Zaterdag zou de 20-jarige v. d. Stel te Werkendam, dekknecht op de „W. F. Lee mans der reederii Fop Smit Co, den staaldraad uitwerpen om de boot aan het veer Werkendam te doen aanleggen. Hij kwam hierbij te vallen en geraakte zooda nig beklemd tusschen de boot en de ponton, dat de jonge man dadelijk overleed. Te Huethem gem Elten, even over de grens bij 's-Heerenberg, heeft zekere B. zijn meisje in den Rijn verdronken. Het lijk is opgehaald. Zaterdag had op den Willem II Singel te Roermond een ernstige botsing plaats tus schen een tram van de Limburgsche Tram wegmaatschappij en een kar van den expe diteur M. De voerman van de kar trachtte deze nog over de rails te brengen alvorens de tram genaderd was; hij slaagde hierin echter niet. Paard en kar werden door de tram gegre pen en tegen een boom geslingerd, zoodat deze afknapte. De tender van de locomotief werd zwaar beschadigd. De passagiers kwamen met den schrik vrij. In de Ned. geeft een der naaste buren van den vermoorden heer van der Stijl bijzon derheden over den overledene. Vrienden in den eigenlijken zin telde de heer van der Stijl er geen enkelen; hij ge voelde zich tot alle menschen aangetrokken, was voor ieder vreemd en eigen even voorkomend, doch schonk aan niemand zijn vertrouwen. Men heeft hierin iets geheimzinnigs willen zien, m. i. echter geheel ten onrechte. In het leven van Van der Stijl was niets, dat be dekt moest worden of het vertrouwen van tweeden of derden noodzakelijk maakte. Ook in den allerlaatsten tijd niet. Op welke gronden ik tot deze conclusie kom? Eenvou dig hierom, dat van der Stijl als in een open hof leéfde. Nimmer waren de deuren van zijn kamers gesloten en de deuren van de achterkamer, die in den tuin uitkwamen, bleven permanent open, zoodat de gesprek ken, die in zijn woning (ook in de voorka mer) werden gevoerd, voor iederen buur te hooren waren. Deze deuren werden 's avonds 11 uur, nadat het licht gedoo'fd was, gesloten en 's morgens 7 uur weder geopend, ook des •winters, zeer strenge koude buitengeslo ten Zelfs de tuindeur, toegang gevende tót de poort, die in de de Riemerstraat uitkomt, bleef, bij verzuim, vaak dag en nacht ge opend, een gevaarlijke toestand, ook voor de buren, waarop men den overledene, die in niets gevaar zag, dikwijls heeft gewezen! Zelden of nooit werden de overgordijnen over de vitrage neergelaten. Ik vraag mij af, of er eenige redelijke grond is om bij een man, die aldus leeft, „geheimen" te vermoeden. De veronderstel ling, dat van der Stijl ook geld tegen rente leende, wordt evenzeer door de feiten te niet gedaan. Nog sterker: Van der Stijl heeft nog niet lang geleden zelf geld tegen hooge rente moeten opnemen om herstellingen aan zijn drie huizen en kleine verfraaiingen in zijn tuin (o.a. aanleg van een mozaïekvloer) te kunnen bekostigen? Dat kwam door zijn verlies als aandeelhouder in de Spaar- en Voorschotbank (Anna Paulownastraat). Was van der Stijl werkelijk een „rente nier", een „gefortuneerd man"? Ook hierop kan het antwoord beslist ontkennend lui den. Van der Stijl het is geen onbescheiden heid dit te vermelden, daar het vrij alge meen bekend is bezat geen ander inko men, dan hetgeen zijn 3 buizen in de de Rie merstraat en de daarachter gelegen ateliers" en enkele pakhuisjes (mede in de poort) hem opbrachten. Deze drie huizen nu, waarvan één benedenhuis door hem zelf bewoond werd, waren zoodanig hypothecair belast, dat de huren de rente daarvan moesten dek ken. De huren brengen hoogstens 150 p. m. op, niet gerekend de vele schadeposten tijdens de oorlogsjaren en nog lang daarna, want de kunst en de kunstenaars maken moeilijke tijden door. Bovendien was van der Stijl, het dient te zijner eere gezegd te worden, een huisheer, die het gevoel liet meespreken, wanneer het huurders betrof, die, buiten hun wil, in moei lijkheden zaten. Het is dezer dagen aan de familie geble ken, dat ook elders geen bedragen van eenige beteekenis door hem geborgen wa ren. Conclusie; van der Stijl was allerminst een vermogend man, moest voor zijn doen nog overleggen hoe er behoorlijk te komen, kon dus geen geld leenen of belangrijke uit gaven doen. Vandaar ook zijn uiterst sobere levenswijze en tobben om zijn stokpaardje, „de tuin", steeds van mooie bloemen, oude beelden (geen antieke!), fonteintjes etc. te voorzien. Het komt mij ten slotte zoo voor, dat hij, die het afschuwelijke misdrijf pleegde, met dit alles niet op de hoogte is geweest en dus allerminst een bekende van Van der Stijl was. Van een bekende is trouwens ook niet te verwachten, dat hij zoo onvoorzichtig zou zijn om de voordeur in- en uit te gaan, daar de geregelde bezoekers of weinige kennissen van het huis no. 99, bij de buren tamelijk goed bekend zijn. Onmiddellijk na het vernemen van de dé tails van den moord, heeft zich dan ook bij mij de vaste overtuiging gevestigd, dat de bezoeker zich heel kort te voren, bijv. Woensdag, listiglijk, onder voorgeven een heel voornaam persoon of ambtenaar te zijn, bij van der Stijl heeft doen aandienen. De overledene koesterde de overtuiging en heeft dit dikwijls uitgesproken, dat zijn huizen, althans de gronden daarvan, nog wel eens in waarde zouden rijzen, wanneer de nieuwe verkeersweg, die immers ook door de de Riemerstraat loopt, zou zijn tot stand geko men. Wellicht is hierop gespeculeerd; maar 't kan ook een ander voorwendsel, een voorstel om aan een of andere kunstzinnige onderneming deel te nemen zijn geweest, waarmede de moordenaar zich een ver trouwd entree verzekerde. Onmiddellijk na zijn komst heeft de moor denaar, die wellicht een handlanger op den uitkijk had staan in de poort van daar zijn voorzorg om alle aa-nwezfge sleutels mee te nemen, ook die van tuindeur en poort! een aanslag beproefd op de beurs yan Van de Stijl, die er natuurlijk niet inliep en den l voornamen bezoeker al spoedig zal hebben doorzien. Op het punt van zaken doen en inzicht in z.g. winstgevende ondernemingen was de heer van der Stijl bepaald zeer schrander. Natuurlijk moet de moordenaar te voren omtrent zijn slachtoffer en diens levenswijze zijn ingelicht, dat staat vast. Oppervlakkig echter maar. Want van diens werkelijken financieelen toestand, die vrij algemeen be kend was, heeft hij blijkbaar niets afgewe ten. Resumé: men heeft van der Stijl voor zeer vermogend gehouden 'en in het bezit van veel contanten; door grootdoenerij en het wellicht voorgeven van een valsche kwali teit, heeft men zich een intieme ontvangst in zijn woning weten te verzekeren, ^ls voorwaarde zal wel listiglijk het „vertrouwe lijk karakter" van het bezoek zijn gesteld. Op deze wijze voorkwam men de aanwezig heid van getuigen en voorafgaande mededee- lingen aan derden. In het „Vad." treffen we de volgende mobilisatie-herinnering uit Den Haag Mijn vriend Jo Tacobs was volmaakt. Behal ve dan op drie gebreken na. Behalve die drie gebreken was hij volmaakt. Zijn eerste gebrek was, dat hij stotterde. Dat was zijn schuld niet. Zijn tweede gebrek was, dat hij korporaal was. Dat 2as zijn schuld evenmin. Dat had generaal Snijders hem aangedaan. Zijn derde gebrek was, dat hij zich zoo beestachtig op zijn rang liet voorstaan, dat hij op zijn kaartjes liet drukken JO JACOBS Korporaal bij Harer Majesteits troepen te voet. En dat was wel wis en wezenlijk zijn schuld. Dat was pure pedanterie. Op een heerlijken zomerochtend wandelde korporaal Jo Jacobs eens op het plein, en pas seerde een ouden landweerman. Die liep te praten met vrouw en kinderen. K-k-kom eens hier, s-s-soldaatriep kor poraal Jacobs. De oude landweerman kwam. Z'n vrouw en kinderen bleven onthutst staan wachten. W-w-waarom gr-groet je niet? vroeg Jo. Ik zag U niet, zei de landweerman. G-h-ga dan z-zes passen terug en z-zie me dan eens w-wel, sprak korporaal Jo Ja cobs. De landweerman ging zes passen terug, salueerde zwaar en korporaal Jacobs was voldaan. Den volgendén ochtend op denzelfden tijd, liep Jo Jacobs weer op het plein en weer ont moette hij den landweerinan, dit maal zonder familie. De landweerman salueerde al op 30 M. '.afstand, maar desondanks riep Jo Jacobs K-k-kom eens hier, s-s-soldaat Wag zal d'r nou weer aan mankeeren? dacht de oude landweerman en kwam nader. G-g-ga m-maar op de p!-plaats rust staan, genadigde Jo Jacobs en hij voegde er aan toe Weet-weet jij den ij-ijzerwinkel van Van-Van Zanten Jawel, kapitein, sprak 4e landweerman. Z-zeg m-maar Korporaal, sprak Jo. Jawel, korporaal, verbeterde de oude landweerman. W-wijs me dien, gelastte Jo Jacobs. U loopt hier door de Lange Poten en zoo naar de Spuistraat en aan uw rechter hand ziet u de Passage. Die gaat u in en dan weer aan uw rechterhand een hard- steenen pui. Op de ruiten staat Van Zan ten. Maar kan ik misschien die boodschap voor u doen N-nee-nee, zeide de korporaal, ik-ik.... moet enkel-enkel.W- Da's dubbel merkte de landweerman op' Enkel-enkel, vervolgde Jo doodgoeieg, een kilo-kilo-kilo. Da's alvast drie kilo, zei de landweerman weer. Kilo ko-ko-koperen hè koperen kop- spijkertjes koopen Nou, die wil ik met plezier even voor u halen, sprak de landweerman, die met Jo speel de als een kat met een muis. N-nee, je kan inrukken, zei Jo Jacobs. De landweerman salueerde, maakte rechts- om-keert-op-de-plaats en verdween. Hij holde, holde zoo snel als zijn oude bee rden hem wilden dragen over Binnenhof en Buitenhof en draaide de Passage in, ter wijl de korporaal nog stond te kijken voor allerhande etalages in de Lange Poten. De landweerman (die niet volmaakt, maar wraakgierig was) liep bij Van Zanten binnen. Goeie-goeie m-morgen, zei hij. Morgen meneer, zei de winkeljuffrouw. Kan ik-kan-ik hier 'n kiele-kiele-kiele 'n kilo ko-ko-koperen kop-kop-kopspijker- tjes koo-koopen? 'n Kilo koperen kopspijkertjes Dat zal wel gaan, meneer, zei de winkeljuffrouw en ging wegen. Ze deed ze in een zakje en sprak Alstublieft, da's 52 cent. Is dat precies een k-k-kilo? vroeg de landweerman. Dan-dan zetten we ze eens op-op-op-hun kop, zei de landweerman geanimeerd. Hij schudde het zakje leeg op de toonbank en ving geanimeerd het werkje aan. De juffrouw hielp mee, omdat ze geen flauw idee had, waar dat heen moest. Nou staan ze allemaal op hun kop, zei ze na 10 minuten. Mooi, sprak onze wraakgierige landweer man en hij voegde er aan toe G-gaat u er n- nou maar op zitten. En hij smeerde hem zeer snel. Nauwelijks had hij kans gezien, door 't Achterom te verdwijnen, toen goeds moeds en onschuldig Jo Jacobs tot zichzelf Zeide H-hier-hier moét het zijn. Hij betrad den winkel en zeide Kan-ik kan-ik hier 'n kilo-kilo-kilo. Maar de oude heer Van Zanten en Van Zanten Jr. waren thans persoonlijk in den winkel aanwezig. Met dat gevolg, dat kor poraal Jo Jacobs in het hospitaal werd opge nomen. Mej. Jansen, wonende in dc v. Zijssen- straat 40 te Groningen., is Zondagmiddag in brand geraakt, doordat zij bij het afzetten van een pot met aardappelen van een gas stel, de vlammen tegen haar kleeren kreeg. Zeer ernstig gewond is zij naar het zieken huis overgebracht. De Commissaris van politie in de 10e Sec tie (bureau Lauriergracht 116) te Amster dam, waarschuwt tegen het aangaan van han delsovereenkomsten, met den zich noemen de Ch. of F. Jones, die voorgeeft de verte genwoordiger te zijn der firma „The Seed Shipping Co. Ltd. te New Castle on Tyne" belangrijke bestellingen voorspiegelt in wijn, kaas, enz., daarna een voorschot vraagt, waarvoor hij een cheque afgeeft op de Bar clay's Bank te Londen, waarvoor echter bij navraag geen dekking blijkt te bestaan. De man spreekt zeer goed Engelsch. Hij is in het bezit van een gezegeld chèque-boek op bedoelde bank. Duizenden badgasten te Folkestone 7 jn getuige geweest van een vliegongeval dat gelukkig goed afliep. Een postvliegtuig was van Croydon naar Parijs onderweg, toen de plloct bemerkte, dat er iets aan den motor haperde, weshalve hij haar op halve toeren Het draaien. Plotseling stond de propelles stil en stortte de vliegmachine op een mijl van de kust in zee, De badgasten zagen den piloot op een vleugel kruipen. Snel werden booten uitgezonden om den vlie genier te redden, waarin zij onder gejuich der toeschouwers slaagden. GROOTE BRAND TE BERGEN OP ZOOM. Zaterdagavond toen heel Bergen-op-Zoom feest vierde ter gelegenheid van den verjaar dag van de Koningin teekende zich te ongeveer half twaalf de lucht fel rood. Het bleek spoe dig dat de grootc zagerij en kistenfabriek aan den Parellelweg langs de Zeeuwsche spoor lijn in lichte laaie stond. De gebouv/en en loodsen waarin de machi nerieën en een groote voorraad hout aanwezig waren, waren door het vuur aangetast. De brandspuit van de gemeente-politie was het eerste ter plaatse, terwijl de brandweer spoe dig volgde Men bepaalde zich eerst tot het nat houden van de belendende perceelen w.o. de groote bierbrouwerij van de firma Asseibergs Co. Dank zij de gunstige windrichting ble ven deze belendende gebouwen dan ook ge spaard. Met talrijke stralen werd het vuur be streden, doch van een behoud van de hout zagerij en de kistenfabriek was geen sprake. Omstreeks twee uur was men den brand zoover meester, dat men voor uitbreiding niet behoefde te vreezen. Tot ver in den omtrek werd de vuurgloed waargenomen. De geheele houtvoorraad werd een prooi der vlammen. De nog nieuwe machines zijn door het vuur totaal vernield, terwijl de gebouwen tot op den grond tot zijn afgebrand. Op het terrein bemerkten wij burgemeester Stule- meijer, de beide wethouders Verlinden en Asseibergs en nog andere autoriteiten. Eerst Zondag om 8 uur kon de laatste brandspuit inrukken. De schade beloopt on geveer f 100.000 en wordt slechts gedeeltelijk door verzekering op beurspolis gedekt. Naar verluidt, is ten gevolge van dezen brand een 25-tal werklieden werkloos geworden. Barraud, de schilder van de wereldberoem de reclame der gramophoonplaten „His Mas ter's Voice" is te Londen overleden. De hond, welke Barraud tot model had gediend, was Nipper, de kleine foxterrier van zijn broer. Het schilderij was indertijd voor 10 pond sterling aan een gratnophoonfirma ver kocht De burgemeester van Vlissingen heeft van den kapitein ter zee jhr. H. K. B. Rendorp uit Indië bericht ontvangen, dat aldaar onder de marine f 750 voor de slachtoffers van de visschersramp is opgehaald. Uit het Brussclsch „Laatste Nieuws" is het volgende straattooneeltje geknipt, waarbij weer een zoo gaarne buitenland- sche talen sprekende Nederlander een rol speelde: „Te Brussel. Op den hoek van de straat, de politie agent. Hij ziet den regen vallen, en wa^ht kalm op de komende gebeurtenis. Ze komt. Uit den regen komt een stem, Marsé-aux-Grains, Mesjeu? De politie-agent kijkt. Ziet een zeer be regend gelaat onder een ovcrgrensche re genpet, verlegen kijken. Marché-aux-Grains, zegt politie, le Nouveau ou le Vieux? Het beregend gelaat verroert geen vin. II y en a deux, herhaalt politie. Het beregend gelaat krijgt een kleur. English? vraagt Politie medelijdend. Nononon! Italiano? Nononon.... Holland.... Holland? waarom hebt ge 't niet sef fens gezegd? Wij kennen hier Vlaamsch. Niemand spreekt het. Omdat gij zelf eerst met Fransch uit pakt. Probeer het maar gerust anders....' Duizenden en duizenden bijen hebben Zaterdagmorgen .een aanval gedaan op Ge nua. De bevolking haastte zich in de hul zen, om alle deuren en vensters af te slui ten, teneinde zich tjgen aanvallen te vrij waren. Het zwaar gonzend geluid der dier tjes, die sommige stadsgedeelten hadden doen uitsterven, hield eindelijk op. De bijen hadden een rustplaats gezocht op de lam penkappen van de stadsverlichting. Daarop werden de lampen ingeschakeld. Plots zag men de door een hittegolf overvallen insec ten opvliegen en als 'n wolk verdwijnen. Genua was ontzet. t-fliw Voor de groote internationale chrysanthe mum- én bloemententoonstelling, die van 31 October tot en met 9 November in het Paleis voor Volksvlijt tc Amsterdam wordt gehou den, hebben H. M. de Koningin, H. M. de Koningin Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik medailles beschikbaar gesteld/ Uit alle deelen van het land komen blijken van belangstelling voor deze expositie. De inzendingen voor chrysanthemums wór den geheel afzonderlijk in de grootc zaal van het Paleis voor Volksvlijt bijeengebracht. Secretaris der tentoonstellingscommissie is de heer J. H. T. de Roos, Willemsparkweg 72 te Amsterdam. In het laatste nummer van het „Tijdschrift over Plantenziekten", schrijft dr. H. Bos, een artikel over het af- en insterven van onze boomen, hetWelk hij sinds 1921 heeft gevolgd. Hij komt daarbij tot de volgende conclusies. De insterving der boomen moet z.i. wor den toegeschreven aan een gemeenschappe lijke oorzaak, die niet is een besmettelijke ziekte. Op grond van waarnemingen en overwegin gen acht de schrijver het waarschijnlijk, dat de droogte van 1921 met zijn gevolgen vcor den bodemtoestand de hoofdoorzaak der sterfte is, terwijl de langdurige vorst (ook ais droogte- minder als temper^tuuragens) dc ge volgen in 1924 heeft verergerd en samenge drongen. De nawerking van den drogen tijd berust, althans ten decle, op den aard van het in 1921 en 1922 gevormde hout. Ook kunnen wortels afgestorven zijn in de lang drooggebleven tusschen-aardlaag. Het optreden der schadelijke gevolgen wordt versterkt door de betere gelegenheden, die aan de ontwikkeling der houtzwammen wordt geboden. De toestand, waarin door de behandeling der wegen de daaraan staande boomen zijn geraakt en nog steeds raken, vermiftdert bun weerstand tegen tijdelijk ongunstige weers omstandigheden. Het feit, dat vele boomen op onderling dicht bijeengelegen plaatsen (b.v. aan een zelfde laan) worden aangetast, moet worden toegeschreven aan overeenkomst in stand plaats. Dat daartusschen zeer gezonde boomen voorkomen, kan worden toegeschre ven aan individueele verschillen van hout bouw en wortelstelsel, zooals die ook een verschil in ontluikingstijd meebrqngen. Bij niet iedere boomsoort zal het hoogte punt van de insterving in hetzelfde jaar val len, het loont de moeite, dit voor de volgen de jaren eens na te gaan. Dat een nawerking van een droog jaar lang kan duren, heeft het droge jaar 1911 bewe zen, waarvan de gevolgen in de Duitsche bosschen in 1914 nog merkbaar waren. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 30 Aug. Tanger, Lissabon, fosfaat, Fosfaatfabriek, Wambersie Zn; Ellen Larsen, Uleaborg, hout, Nieuwe Haven, Brands; Manoeran, Huil, ledig, Javakade, Mij. „Nederland"; Embla, Albö, hout, stukgoed, Oude Hout haven, Ver.. Carg. kant.; Stem, Trangsund, hout, Oude Houthaven, Spliethoff's Bevr. kant.; 31 Aug.; Hagen, Java, stukgoed, Sumatrakade, Wm. H. Muiier Co.; Ado nis, Algarve, stukgoed, Levantkade, Ver. Carg. kant.; Amstel, Pernau, hout, Mine'rva- haven, Wambersie Zn.; Lingestroom, Londen, stukgoed. Handelskade, Holl. Stoomboot Mij.; Rottie, Bremen, stukgoed Javakade, Mij. „Nederland"; Tsad, West Indië, stukgoed, Zeeburgerkade, Wambersie Zn.; Mavis, Londen, stukgoed, Handels kade, Gen. Steam Transp. Cy.; Schiedijk, Bremen, stukgoed, Javakade, Mij. „Ne derland"; Wenning, Goole, stukgoed, steen kool, Handelskade, Gebrs. Scheurs As tarte, Bremen, stukgoed, Ruyterkade, v. Es v. OmmerenOrestes, Hamburg, le'dig, Surinamekade, Ver. Carg. kant.; Rijnstroom,; Huil, stukgoed steenkool, Han delskade, Holl. Stoomboot Mij.; Van Ren sselaer, Hamburg, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail Willy, Goole, steenkool, Erts kade, Ruys Co.; 1 Sept.: Ek, Christiania, stukgoed, Handelskade, Ver. Carg.kant.; Vulcanus, Hamburg, stukgoed, Suriname kade, Ver. Cargadoors kant.; Amstelstroom, Leith, stukgoed steenk., Handelskade, Holl. Stoomboot Mij.; Rhein, Hamburg, stuk goed, Ruyterkade, v. Es óc v. Ommeren; Haugland, Velzen, ledig, Y-dokken, Ned. Bevrachtingskant.; Hever, Hamburg, stuk goed, Handelskade, Ned. Bevrachtingskant. IJMUIDEN. Aangekomen.31 Aug. Amsel v. Pernar Lingestroom v. Londen, Rotti v. Bremen, Tsad v. West Indië, Mavis v. Lon den, Schiedijk v. Hamburg, Psyche v. St. Nazaire voor hoogovens, Wenning v. Goole, Astarte v. Bremen, Orestes v. Hamburg, Rijnstroom v. Hull, Van Renselaer v. Ham burg, Willy v. Goole, Senateur Reymond v. St. Malmö voor hoogovens, Ek v. Skiën; 6 Sept. Vulcanus v. Hamburg, Amstelstroom v. Leith, Rhein v. Hamburg, Charles v. West Hartlepool voor IJmuiden, Hever v. Hamburg. Vertrokken 31 Aug. Thalatta n. Duin kerken, Amersfoort n. Hamburg. DELFZIJL. Aangekomen 30 Aug. Lip- pert, Hannover 4, Stitterrich, Wilhelm Fre- derik, Reuben, Maria Johanna, van Em- den Gazelle, Veilinga, Sundsvall; Southern, st„ Kanebacksminde. Vertrokken P. Bunning, Sauer, Emden; Touepeus L.Esperance, Ransel. VLIELAND. Aangekomen 1 Sept. Prof. Buys v. Hull, Starling v. Londen. MAASSLUIS. Aangekomen 30 Aug. Gi- sela L. M. Russ v. Stettin 31 Aug. Vaga v. Stockholm Rytoner v. Londen Arnotegi Mendi v. Bilbao Lucy v. Huelva Martha Russ I v, Liverpool Atland v. Narvik St. Denis v. Harwich Import v. Londen Cor- ton v. Londen Virgo v. Londen Batavier III v. Londen Eastern Victor v. New York; Uno v. Londen Wilhelminapolder v. Lon den Frinton v. HarwichMannheim v. Hamburg Jerveaulx Abbey v. Hull Ma nistee v. S. Marta Sophie Rickmers v. Ant werpen Sarrebourg v. Sas van GentMac clesfield v. Grimsby Aurillax v. Cacablan- ca Irwell v. Goole Olympia v. Konings bergen Sayn v. Oxelcsund Heilo v. Sunds- wall Westerdijk v. Japan Depute Henri Durre v. Cacablanca Eliopoli v. Genua Teessider v. New Castle Diskus v. Hull Katwijk v. Hull Elswick Manor v. New York Jaring v. Stockholm, H. A. Nolze v. Bremen Giilhausen v. Lulea; Grangemouth v. Leith 1 Sept. Alice Marie v. New Castle; Westland v. LeithHelena Blumenfeldv. Hamburg Pollux v. Stettin Gaasterland y. Grangemouth Lyeaon v. Hamburg Ja- kov Sverdlov v. Sunderland Coral v. Tre- portLocking Naval, m.b„ v. Delfzijl Schwalbe v. Londen Alster v. Hamburg Wildenfels v. Br. Indië. Vertrokken 30 Aug. Lutterworth n. Grims by 31 Aug. Archangel n. Harwich Alf n. Bergen Cromer n. Harwich Aldabi n. Ham- 'burg Guildford Castle n. Hamburg Felix- towe n. Harwich Montesanto n. Livorno Hvitra n. Malmö St. Jansland n. New Castle; Vircent n. Newport Cardium n. Bermuda Royal Transport n. New Castle Auby n. Hadersleben Delphinula n. P.ouaan Iris n. Bremen Strassbourg n. Hamburg 1 Sept Burussia n. Cothenburg. Maassluis. Aangekomen 1 Sept. Gunther v. Koningsbergen, Harold v. New Orleans, Parnbek v. Hamburg, Flora v. Bremen, Hor- sa v. Dantzig, Hamsterfield v. Dundee, Ful mar v. Liverpool. Vertrokken 1 Sept. Phache n. Hamburg. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. Achilles (K. N. S. M.) 30/8 v. Setubal n. A'dam. Agamemnon (K. N. S. M.) 31/8 v-. Cadix n. Ceuta. Aldabi (R. Z. A. lijn) 31 8 v. R'dam n. Hamburg. Almelo (W. 1. M.) 1/9 v. Hamb. te Antwer pen. Amersfoort (W. I. M. 31/8 v. A'dam n. Hamburg. Astrea (W. I. M.) 29/8 v. New York n«Haiti Aurora (K. N. S. M.) A'dam-Vigo p. 30/8 Dungeness. Berenice (K. N. S. M.) 30/8 v. Venetië n. Triest. Blitar (H. O. Afr. lijn) thuisreis p. 30 8 Ouessant. Calcutta (JavaBengalen) 28/8 n. Sabang n. Calcutta. Erato (K. N. S. M.) 30/8 v. Stettin n. A'dam. Euterpe (K. N. S. M.) 30/8 v. A'dam te Dantzig. Insulinde (R. Lloyd) uitreis p. 30/8 Gibraltar Flora (W. I. M.) 29/8 v. W. Indië te New York. Hebe (K. N. S. M.) (Adam-Spanje p. 30/8 Gibraltar. Hercules (K. N. S. M.) 31/8 v. Constantza n. Galatz. Jan van Nassau (W. I. M. uitreis p. 30/8 Dungeness. Irene (K. N. S. M.) A'dam-Carthagena p. 31/8 Dungeness. LUNA (K.N.S.M.) A'dam-Salonica p. 29 8 Gibraltar. MEROPE (W.I.M.) 29/8 van New-York n. West-Indië. NERO (K.N.S.M.) A'dam-Bordeaux p. 30/8 Dungeness. OBERON (K.N.S.M.) 31/8 van Calamata te Argostali. ORPHEUS (K.N.S.M.) Aarhus-A'dam p. 31/8 Brunsb. ORESTES (H. W. Afr. lijn) 31'8 van Ham burg te A'dam. PLUTO (K.N.S.M.) A'danvPassages p. 30/8 Dungeness- PRINSES JULIANA (Nederl.) thuisreis 29/ 8 van Singapore. PRINS DER NEDERLANDEN (W.I.M.j thuisreis 31/8 te Havre. ROTTI (Nederl.) 31/8 van Bremen te Am> sterdam. SCHIEDIJK (H. O. A. lijn) 31/8 van Ham burg te A'dam. STUYVESSANT (W.I.M.) uitreis p. 28 8 T erceira. TAMBORA (R. Lloyd) thuisreis 30/8 te Marseille. TAMBORA (R. Lloyd) thuisreis 30/8 t« Marseille. TELLUS'(K.N.S.M.) 30/8 van Melilla t< Aguilas. THESEUS (K.N.S.M.) 31/8 van Vigo naa; Amsterdam. ULYSSES (K.N.S.M.) 30/8 van Bralla tt Constantinopel. VAN RENSSELAER (W.I.M.) 31/8 van W'-est-Indië te A'dam. VESTA (K.N.S.M.) 31/8 van Metylene naar Smyrna. VULCANUS (K.N.S.M.) 1/9 van Hamburg te A'dam. WESTERDIJK (H.O.A. lijn) 31 8 van Japan te Rotterdam. ZEUS (K.N.S.M.) 30. 8 van Carthagena n. Malaga. ADRASTUS (Oceaan) Japan-R'dam 30 8 te Singapore. ALHENA (H. O. Afr. lijn) uitreis 30/8 v Port Soudan. BILLITON (Nederl.) uitreis 29 8 van Djed- dah. BOETON (H.O.A. lijn) thuisreis 1/9 var Shanghae. DELFLAND (H. W. Afr. lijn) thuisreis 30 te Accra. ENGGANO (Nederl.) thuisreis 31/8 van Port Said naar Odessa. GELRIA (H. Lloyd) thuisreis 1/9 te Las Palmas verwacht. HOOGKERK (Br. Indië lijn) 1 9 van Ham burg te Antwerpen. INSULINDE (R. Lloyd) uitreis 1. 9 te Mar seille verwacht. JACRATA (R. Lloyd) uitreis per 31/8 Vlis singen van Antwerpen. KON. DER NEDERLANDEN (Nederl.) uitreis 1/9 te Port Said. LOMBOK (H.O. Afr. lijn) uitreis p. 31 "8 Vlissingen van Antwerpen. MELISKERK (H.O. Afr. lijn) thuisreis p. 31/8 Peritn. NIAS (Nederl.) 30/8 van Kopenhagen naar Amsterdam. OLDEKERK (H.O. A. lijn) thuisreis 30/8 van Penang. PRINSES JULIANA (Nederl.) thuisreis van Beiawan. RIDDERKERK (Br. Indië lijn) thuisreis p. 31/8 Perim RÏOUW (Nederl.) thuisreis p. 1 9 Ouessant wordt 3 9 v.m. 4 uur te IJmuiden ver wacht. SAILLAND (H. Lloyd) 31/8 van Buenos Ayres te Antwerpen. TYDEUS (Oceaan) R'dam-Japan p. 1/9 Pe rim. VEENDAM (H.A.L.) 30/8 van New York naar Rotterdam. BU1TENLANDSCHE HAVENS. ANTJE, m.s., 28/8 v. Fowey n. Bremen. BUJAN MARU, kolentransporteur, R'dam- Dairen 30 8 v. Falmouth. CALLISTO 28 8 v. Hamb. n. Buenos Ayres. CARNARVONSHIRE Vladivistock—R'dam p. 30/8 Gibraltar. DIRKSLAND 30/8 v. Shields n. Kopen hagen. HARMINA, m.s., 24/8 v. Sonderburg te Holteau JONGE CATHARINA 28 8 v. Livorno n. Napels. MONT BLANC 28 8 v. Shields n. Hamburg. BATAVIA 31 8 v. R'dam te Christiania. STOLWIJK 27 8 v. Ayr n. Genua. ST. ANNALAND ImminghamKopen hagen p. 30 8 Elseneur. TEIRESIAS (Oceaan) Japan-R'dam 29/ v. Colombo. TYRO 29 8 v. Waterford te Swansea. UBBERGEN 31 8 v. St. John's te Shields. WITTE ZEE, sleepb., 29 8 v. Queenstowp n. Newport. ZAAN VeljeKotka p. 30 8 Elseneur. ZINAL KurracheeR'dam p. 30 8 Gibraltar ACOLUS 31 8 v. Koningsbergen n. R'dam. AC-NETAPARK 30/8 v. Hamburg n. Dun- ston. AMSTERDAM New York—R'dam p. 31 8 Lizard. ARUNDEL CASTLE 1/9 v. Kaapstad te Southampton. AQUITANIA R'dam—Spezzia p. 31/8 Gi braltar. BATAVIER IV 31.8 van R'dam te Grave- send. DIRKSLAND 30/8 van Tyne n. Kopen hagen. EDDIE 30/8 v. Stettin n. R'dam. GELDERLAND 30/8 v. Kopenhagen n. Immingham. HELENA R'damStockholm p. 31/8 Bruns- buttel. HILLEGÖM 30/8 v. Seaham n. Riga. JAPAN YokohamaR'dam p. 31/8 Gi braltar. JULIANAPARK 30/8 v. Volo n. Salonica. KOEFTA R'damNapels p. 318 Gibraltar. KRALINGEN 30/8 v. Brandsdohan te Calais. LEDA 29/8 v. Kotka n. R'dam. LUBECK Batavia—Suez p. 31/8 Perim. MAAS R'damKoningsbergen p. 1,9 Bruns- buttel. PALLAS StettinR'dam 1/9 v. Brunsbuttel. PENDRECHT 31/8 v. Constantinopel n. Antwerpen. MAGDALENA Lulea—R'dam p. 31/8 Hol- tenau. ROZENBURG 30/8 v. Bordeaux n. Bilbao. SCHIE R'damKoningsbergen p. 31/8 Brunsbuttel. SPAR Cicita VecchiaMontreal p. 1, 9 Gi braltar. ST. ANNALAND 30/8 v. Immingham te Kopenhagen. STAD ZWOLLE Hamburg—Kotka p. 31 8 Holtenau. STAD HAARLEM 30 8 v. Kopenhagen n Roennen. STRINDA 31/8 v. R'dam te Narvik. TALLO 30/8 v. Hamburg n. Waterford. TRITO 29/8 v. Belfast n. Swansea. TYNE p. 31/8 Elseneur. VINSTRA Balik PapanContinent p. 1/9 Perim. VREDENBURG 30/8 v. Vlaardingen te Narvik. WITTE ZEE 30/8 v. Genua n. Bougie. NAAR DE MISSIE. Naar de Msb. verneemt, zal over eenige weken de WelEerw. Heer G. L. W. A. de Geus, kapelaan van de parochie van den H. Jacobus te Enschedé, zich als missiona ris naar Noorwegen begeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7