6 D t Bergingswerkzaamheden op Lutine. De heer Braat op vacantie. Ernstig auto-ongeluk. Inbraak te Amersfoort. Ernstige aanrijding te Venlö. De verdwenen hit. Een zonderlinge gast. Gevaarlijke autobussen. Zondagsarbeid. Een zonnebloemplant. Gevel ingedrukt. Meisje aangerand. Verkeerde aanwijzing. Ongeluk in de Staatsmijn „Emma". Een 100-jarige. BINNENLANDSCH NIEUWS. De nieuwe en de oude tariefwët. Te Apeldoorn. LUCHTVERKEER. Een mooie prestatie. Een vrachtvliegtuig verongelukt. De zeilvluchten in de Rhön. UIT ONZE OOST. Een complot in Atjeh. HANDEL EN NIJVERHEID. LAWNTENNIS. ZWEMMEN. Onderlinge zwemwedstrijden „Concordia". VOETBAL'. BLOEMEND AAL—KENNEMER ELF TAL 3—3. Mooij H. Beijk Strik DAMMEN. De heeren van Hecking Colenbrander en Van der Wallen hebben naar de „N. R. Crt." verneemt, met Lloyds te Londen een con tract aangegaan tot het bergen van de schat ten, welke zich nog in het wrak van de Lutine moeten bevinden. Bij deze berging was een geheel nieuw systeem van werken worden gevolgd. De zandlaag van 50 voet dikte, die de wrakdeelen bedekt, achten de bergers niet het geringste bezwaar. Met behulp van een speciale inrichting, door genoemde heeren zelf uitgevonden, is, meenen zij, in zeer kor ten tijd door deze zandlaag heen te boren en kunnen de wrakdeelen, die zich onder op de kleilaag hebben vastgezet, worden bereikt. Het toestel, dat er uitziet als een gewone kolengrijper, die van een spuitinrichting en perswaterleidingen is voorzien, zakt bijna even gemakkelijk door den zandbodem als door het water. Heeft het toestel eenmaal de vereischte diepte bereikt, dan sluit men den grijper en haalt men het, nu gevuld met de op die diepte aanwezige specie, weer op, wat ook heel gemakkelijk gaat, aangezien de door het toestel in den bodem gevormde koker, door de persing van het water naar boven ge heel open blijft. Het zeer groote voordeel van deze manier van werken is vooral, dat men geen zandzui gers noodig heeft om het wrak bloot te zui gen en geen duikers om beneden te werken. Duikers toch kunnen alleen arbeid verrich ten bij goed weer en weinig zeegang, en de stalen grijper trekt zich van weer en wind en zeegang niets aan zoolang het bergings vaartuig ter plaatste kan zijn, wordt doorge werkt. Met de bergingsboot Stortemelk, van de reederij Doeksen, die voor dit doel speciaal werd gecharterd en waarop het toestel is ge monteerd, wordt nu stelselmatig de bank, waaronder zich de wrakstukken van de Lu tine bevinden en die goudplaat genoemd wordt, doorploegd. In de drie dagen dat er ge werkt is, zijn nog wel geen goudstaven boven gebracht, maar toch werden reeds enkele stukken wrakhout gevonden, zoodat men de zekerheid heeft, op de goede plaats te zijn. Overtuigd als men is, dat men, op deze mauier doorwerkend, na verloop van tijd de goudstaven van de Lutine zal moeten vin den, wordt met de meeste volharding aange pakt. Het fregatschip La Lutine, bewapend met 32 stukken en aan boord hebbende voor mil- lioenen aan goud en zilver, is tijdens een zwaren Noord-Wester storm in den nacht van den 9den October 1799 gestrand, op de buitenbanken, tusschen Terschelling en Vlie land. De uit meer dan 400 koppen bestaande bemanning is verdronken. Slechts één der bemanning wist op een stuk wrakhout het strand te bereiken. Uit de Varia in de „Vrijheid" Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft e?n artikel geschreven in zijn lijforgaan „De Plattelander". De redactie plaatst het als ingezonden stuk er. daar staat uitdrukkelijk boven (wat niet iederen dag een partijleider in diens partij orgaan overkomt) „Buiten verantwoorde lijkheid der Redactie". Méér dan dat de •Redactie voegt als onderschrift aan het proza des heeren Braat toe, dat daarover geen dis cussie wordt toegestaan, aangezien het ar tikel in een vacantiestemming is geschre ven. Welnu, velen onzer lezers zullen thans ook in vacantiestemming verkeeren. Laat hen dus mee-profiteeren. Eerst over zijn heldendaden „De geitenfokkerij subsidieeren en de S.D.A.P. afrossen omdat zij vooral niet te gen deze menschen te veld mogen trekken, was mijn grootste succes, en voor mij tevens een genoegen." Dan over de schadeloosstelling van de Kamerleden „Wel willen wij de wet helpen veranderen, dat b.v. de vergoeding op f 2500f 3000. gebracht wordt, dat wil ik stemmen, doch de een dit, de ander dat. De S.D.A.P.-'ers en de communisten niets terug te geven, dat schept ongeregeldheden, dat moest niet mag- ge, of kunnen." Vervolgens zingt de heer Braat zijn vreug de uit „Ik ben in vacantiestemming, ik heb nog een paar losse centen over van de gekke ver hooging, ik krijg elke maand versch, en ik behoef niets te doen, niets, ik ben vrij toch ben ik van plan veel te doen, doch niets aan politiek, niets, totaal niets." Geen wonder dat de stemming goed is „Mensch en dier is verlucht en verfrischt, dus ben ik vrolijk en gezond." Kortom, de leider voelt zich in conditie „Geen hoofd- of maagpijn, jicht of rheu- matiek 't pootje ken ik niet en mijn kiezen heb ik laten vullen opdat ik mij goed van mijn taak als pensiongast zou kunnen kwij- ien." Het buitenland moet de klandizie van den heer mevrouw Braat missen. Hoor maar „Niet het buitenland, dat wij, mijn vrouw en ik, alreeds zoo menigmaal bekeken heb ben, doch het binnenland, zal mij hoop ik, herbergen, en zal mijn centen in deze ons toe lachende vacantiedagen opstrijken." Er is in de partij des heeren Braat een on aangename oppositie tegen den leider, maar de opposanten worden als volgt in den hoek geduwd „Marktgeschreeuw diert mij momenteel niet. Ik blijf toch in stemming, gezond enjfrisch ga ik de vacantie tegemoet, de staat zorgt voor geld, en alle politiek laat mij tot half Sept. koud." Tot zoover de heer Braat, hoofd van den Plattelandersbond en het is niet te ont kennen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tn zijn ware gedaante Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur, vond een ernstig auto-ongeluk plaats te Crailo bij Laren (N.-H.). De auto van den heer Boisse- vajn, te Blaricum, komende vanuit de rich ting van dit dorp, kwam op den hoek van de Oranje Nassaulaan en Prins Hendriklaan in botsing met een auto van den verhuurder De Greef, te Blaricum. Deze laatste wagen werd totaal vernield. De bestuurder is in bewusteloozen, zeer be- denkelijken toestand, in het R.-K. Ziekenhuis te Laren opgenomen. De auto van den heer Boissevain is zeer gehavend. De inzittenden kwamen met den -brik vrij. Maandagavond is ingebroken in de druk kerij „Het huis van Oldenbarneveldt", in de Muurhuizenstraat, te Amersfoot. De huis bewaarder en zijn familie waren afwezig. Drie Amsterdammers zijn, als zeer waar schijnlijk bij dezen inbraak betrokken, ge arresteerd. Een vierde wordt nog gezocht. Bij een der arrestaties is in de nabijheid gevonden een keurcollectie inbrekerswerk tuigen Niets is ontvreemd.Vermoedelijk had men zich in het perceel vergist en het oog gehad op het twee huizen verder gelegen agentschap der Ned. Bank, Maandagmiddag botsten achter de infanterie- kazerne, op den weg VenloHorst, een vrachtauto en een Henderson-motorrijwiel tegen elkander. Het motorrijwiel werd be reden door Fr. ten Bos, uit Almelo en Th. Esser, uit Horst, De eigenaar van de auto, die zijn wagen zelf bestuurde, was de heer Theeuwen, uit Broekhuizervorst. De 2j-jarige Esser bekwam eeif ernstige wonde aan het hoofd. Bij aankomst te Venlo bleek hij reeds te zijn overleden. De heer Ten Bos werd eveneens naar Venlo getransporteerd. Hij heeft zeer ernstige beenverwondingen be komen. Lijk en auto zijn in beslag genomen. De toestand van den heer Ten Bos is be vredigend. De rqotorrijders schijnen links van de auto te hebben willen passeeren. Donderdag verkocht een landbouwer uit de buurt van Hasselt om op de paardenmarkt te Zwolle een hit aan een woonwagenbewoner al daar.Vrijdagmorgen half zeven kwam deze op het politiebureau aangeven, dat zijn hit ver dwenen was. Om elf uur kwam het bericht dat de hit onder Hasselt opgevangen was. Het dier had een veulen, dat nog bij zijn vo- rigen eigenaar was. De moederhit heeft uit verlangen naar haar jong den verren weg naar haar oude thuis gezocht, is over de Hol- tenbrekerdijk gegaan en moet de heele Vecht hebben overgezwommen. Het dier is daarna in weilanden gekomen en voor een hek blijven staan, waar het niet over kon. De menschen in de buurt vonden het paard voor een hek staan en daar zij het kenden, heb ben zij het naar den_ouden baas teruggebracht. Dezer dagen stond voor den politierech ter te Glasgow terecht een jonge Pool, die beschuldigd werd van valschheid in geschrif te, terwijl hij bovendien niet in het bezit bleek van een pas of andere documenten, waardoor zijn identiteit kon worden vastgesteld. De jongeman gaf op te heete# Idel Wein- garten en bleek acht talen vloeiend te spreken, maar, zooals de Sheriff opmerkte, hij bleek ook in staat in al deze talen te liegen. Aller eerst beweerde hij in Nederlandsch-Indië te zijn geboren, maar daarna veranderde hij zijn opgaven weer en beweerde in Polen uit Jood- sche ouders te zijn geboren. Den eersten keer, dat hij naar Engeland kwam, geschiedde dit als „blinde passagier." Daarna bleek, dat hij zes jaren in het Nederlandsche leger gediend had, maar gedeserteerd was. Hij was toen gaan zwerven, trok eerst naar Dublin, ver volgens naar Duitschland en Canada. Toen hij weer naar Engeland terugkeerde, was hij naar Ierland getogen en bij zijn aanhouding werden een massa foto's van vooraanstaande leden van de Iersche Vrijstaat-regeering en schrifturen van de Iersche republikeinsche partij op hem gevonden. Hij ontkende ech ter, dat zijn bezoek iets met politiek uit staande had. De rechter veroordeelde den avonturier tot dertig dagen gevangenisstraf en droeg hem voor uitzetting uit het land voor. EEN EXTRA-DIKKERD. In de Duitsche badplaats Kellerhufer is dezer dagen op 61-jarigen ouderdom de meu belmaker Heinricb Feig overleden, die we gens zijn buitengewone dikte ver buiten de grenzen en bij de talrijke badgasten een be kende persoonlijkheid mocht heeten. Hij woog 500 pond en moest altijd op twee stoelen zitten. Naar aanleiding van het autobus-ongeluk te Heino, waarschijnlijk ontstaan doordien het benzine-reservoir in den wagen is lek ge worden en de benzine in aanraking is geko men met vuur, wijst een inzender in het Volk er op, dat in Den Haag vroeg of laat op een dergelijk gebeuren kan gerekend worden. Volgens hem bevindt bij alle hier ter stede rijdende Ford-autobussen zich het benzine reservoir binnen in den wagen. Wanneer dit reservoir lek wordt vloeit de benzine door den wagen, en wanneer nu een onachtzame passagier een sigaar of sigaret opsteekt en achteloos de lucifer weggooit, weten we wat hier weer het gevolg van is. Met klem geeft hij de ondernemers in overweging hun ben- zine-reservoir buiten den wagen te plaatsen ter voorkoming van nieuwe onheilen. Dit is met weinig kosten te bereiken en beveiligt de passagiers tegen dergelijke rampen. Naar aanleiding van de protesten tegen de voorgenomen invoering van Zondagsar beid op de kunstzijdefabriek te Ede, heeft de directie het bedrijf zoo weten in te rich ten, dat Zondagsarbeid niet noodig is. Te 's-Bosch staat in een tuin een zonne bloemplant die een hoogte van 3170 meter heeft bereikt. Dinsdag is te Papendrecht ter hoogte van het z.g. Nanengat, een Fordautobus van de fa, d. J. en K. uit Sliedrecht verongelukt, doordat de stuurstelling brak. De wagen, die langzaam reed, botste tegen een huis, waar door de gevel werd ingedeukt; ook het dak bekwam schade. De bus werd zwaar aan de carosserie beschadigd. Ook. braken er eeni- ge ruiten. Behalve de chauffeur en conduc teur, was er een passagier in de bus, die er zonder kleerscheuren afkwam. De mlre- chaussée heeft van een en ander proces-ver baal opgemaakt. Een 17-jarig meisje werd dezer dagen om 11 uur op den Spaarndammerdijk te Am sterdam door een jongeman, die naar schat ting 20 jaar oud was, aangerand. Onder be dreiging haar kwaad te willen doen, tnaakte hij haar een doublé armband met gouden horloge afhandig. Vrijdagmiddag werden aan het station te Vlissingen twee aangeteekende brieven uit een postrijtuig vermist. Op aanwijzing van een postconducteur werd een postbeambte Zaterdagavond door de politie te Vlissingen aangehouden. Thans is de man echter reeds weer op vrije voeten gesteld, daar bericht is ontvan gen. dat de beide brieven Zaterdagavond, dus 36 uur na de vermissing, te Utrecht in denzelfden postwagen, die reeds eenige ma len door het postpersoneel was nagezocht, zijn teruggevonden. Een arbeider bedolven en gedood. In staatsmijn „Emma" is, naar uit Maas tricht gemeld wordf, wederom een ernstig ongeluk gebeurd. Van een mijngang is een gedeelte over een afstand van ongeveer veertien meter ingestort. De houwer Lee- naerts, die daar aan het werk was, werd door het neervallend gesteente bedolven en dood opgenomen. Hij was woonachtig te Nuth en vader van zes kinderen. Mej. de wed. H. Kasemier geboren Anna Broekema te Sappemeer bereikt 28 Septem ber den 100-jarigen leeftijd. Ze is 28 Septem ber 1824 te Borgercompagnie geboren, waar zij opgroeide, huwde met H. Kasemier, over leden 1897. en uit welk huwelijk 8 kinderen werden geboren. Eén overleed op jeugdigen leeftijd; thans zijn nog 5 kinderen in leven, allen gehuwd. Het oudje is thans over-over- grootmoeder en heeft meer dan 150 nakome lingen. Haar gezicht, gehpor en verdere zin tuigen zijn nog zeer goed, eveneens haar verstand en geheugen. Ze loopt nog vrij rechtop en kan zich in huis normaal bewe gen. Ofschoon in haar jeugd niet sterk, kon zij zich in de latere jaren in een goede ge zondheid verheugen. Een paar dagen geleden heeft mr. L. G. Kortenhorst in de R. K. Werkgever mede gedeeld, dat verschillende takken der nij verheid, welke door het ontwerp-Tariefwet ernstig zouden worden geschaad, wederom in de positie zullen worden gebracht, waar in zij zich volgens het oude tarief bevonden, en de regeering gevolg heeft gegeven aan den wensch van schier alle werkgeversor ganisaties om in geen geval bestaande rech ten af te schaffen of te verminderen, wan neer de nijverheid daarvan schade zou on dervinden. Volgens nader bericht heeft de minister van financiën besloten een nota van wijzi ging op het ontwerp in te dienen, volgens welke de minister de bevoegdheid zou ver krijgen, die goederen, welke volgens het bestaande tarief aan een invoerrecht zijn onderworpen en volgens het ontwerp vrij gegeven zouden worden, bij algemeenen maatregel van bestuur met een invoerrecht te treffen, ten hoogste gelijk aan het be staande. De minister zou zoo spoedig moge lijk een voorloopige lijst van dergelijke goederen aan de Tweede Kamer doen toe komen, teneinde de Kamer thans reeds in de gelegenheid te stellen, zich over den voor te stellen maatregel een beter oordeel te vormen. De definitieve lijst zal eerst in October gereed kunnen komen, daar de samenstelling daarvan nog veel werk en tijd zal vorderen. De daarop te plaatsen ar tikelen zouden dus aan een invoerrecht van 5 pCt. onderworpen blijven. In het met vlaggen getooide Apeldoorn werd Maandag door de verschillende buurt verenigingen de verjaardag van H. M. de Koningin herdacht door bet houden van van kindefeesten. De Oranjevereeniging had een optocht georganiseerd van schoolkinderen ter be groeting van de Koningin. Aan dezen op tocht werd door de leerlingen van 28 scho len deelgenomen. Na opstelling bij de Ge denknaald marcheerden de kleinen naar het paleis het Loo, waar op het cour voor de, JKoningin gedéfileerd werd. De g^heele Koninklijke Familie sloeg op het bordes voor het paleis den voorbijtrek- kenden stoet gade, die door juichkreten en geroep; „Leve de Koningin!" uiting aan haar vreugde gaf. Na het défilé marcheer de de stoet naar de Loolaan, waar hij werd ontbonden. Het gemeentebestuur van Apeldoorn en de Oranjevereenigingen deden der Kon. Familie hun gelukwenschen toekomen. De felicitatie-registers ten paleize Het Loo werden druk geteekend. CHR. HIST. UNIE- Twee anti-papisten er uit, „Staat en Kerk" deelt mede, dat zoowel ds. H. Bakke als dr. P. J. Kromsigt van Amsterdam hebben bedankt als lid der Chr.-Hist. Unie, omdat zij in 1924 al meer de vrije school en de vrije Kerk in onze politiek zien triumfeeren en nog meer, hoe de leuze van de vrije Kerk een scjjoone gelegenheid is om aan de Roomsche Ke k den voorsprong te geven boven elke an dere Kerk. Een mooie prestatie is geleverd door kolo nel Brinsmead. controleur van de civiele luchtvaart in Australië, die in 22 dagen de vlucht rond het vasteland van Australië heeft volbracht. In 85 vlieguren legde hij 7750 mijlen af zonder incident of pech. Brinsmead was vergezeld door twee hel pers. Het doel van de vlucht was de moge lijke luchtroutes te inspecteeren. Een vrachtvliegtuig van de Air Union Com pany is op de route LondenParijs nabij Folkestone in zee gevallen. De piloot werd door een boot opgepikt. Men tracht thans den aeroplaan aan land te brengen. Bij de zeilvluchten in de Rhön verbeterde Noet het record voor klein motorige vliegtui gen, door 4 uur 39 minuten in de lucht te blijven. Het vorige record stond op naam van een Franschman met 4 uur 17 minuten. Aan het Kort-Verslag van het Gouver nement Atjeh en Onderhoorigheden over de maand April 1924. ontleent het „Bat. Nbl." het volgende Tegen het einde van verslagmaand werd in het Dajasche (onderafdeeling Tjalang-af- deeling Westkust) een samenzwering tegen het gevestigde Nederlandsche gezag ontdekt. Dank zij groote waakzaamheid van het be stuur werden in harmonieuze samenwerking met het militaire gezag snellè en krachtige maatregelen getroffen, waardóór tijdig het plan n.l. de „compeuni" aan te vallen, kon worden verijdeld. Hoofdleiders en rotgenooten werden zon der bloedvergieten gearresteerd en zullen voor de betrokken rechtbank terecht staan. Uit de afgenomen verhooren is gebleken, dat de oorzaak van het complot is godsdien stig fanatisme en domme lichtgeloovigheid der nog primitieve bevolking der Dajastre- ken (verzamelnaam van de noordelijke land schappen der onderafdeeling Tjalang). Uit het Seuneuamsche en Beneden Tripa zijn nog steeds een aantal personen niet in hunne kampongs aanwezig. Hun aantal draagt bijwijlen pl.m. 18; Bij wijlen keert een enkele weder terug. Aan gezien zij zijn begonnen met maraudeeren van omliggende kampongs wordt thans ge tracht middels militaire actie deze leden op e vatten. Loten Congo 1888. Trekking van 20 Augustus 1924. 38 Seriën. Serie 3186 3794 7186 9376 9784 11734 12867 15177 16220 19299 19881 20058 23835 24795 26488 25787 28720 29731 29786 34000 35679 36214 37547 40025 40761 42225 42444 43840 46286 46548 46599 48640 49091 52267 52915 53566 53931 59346 Waarvan Serie 53566 no. 19, 10.000 francs. Serie 42225 No. 25, 2000 francs. Serie 11734 No. 15, Serie 15177 No. 3, Serie 19881 No. 6, 1000 francs. Serie 3186 No. 19, Serie 3794 No. 12 21, Serie 9376 No. 23, Serie 9784 No. 16, Serie 11734 No. 20, 25, Serie 19299 No. 19, Serie 26488 No. 13, Serie 26787 No. 12, 21, Serie 29786 No. 12, 14, Serie 35679 No. 21, Serie 40761 No. 5 Serie 46286 No. 2, 10, Serie 46548 No. 21, Serie 49091 No. 17, Serie 53931 No. 7, 750 francs. Alle overige in bovenstaande Seriën ver vatte Loten zijn aflosbaar met frs. 285. DE ZEILWEDSTRIJDEN VAN „DE KONINKLIJKE." De jaarlijksche wedstrijden van de Konink lijke roei en zeilvereeniging hebben het dit jaar wel zeer slecht getroffen. De zeilers, die niet gewoon zijn zich door een nat pak te laten afschrikken hebben van het festijn ge maakt wat er van te maken was en zoo kan gezegd worden, dat ook dit feest van de Ko ninklijke weer een geslaagd waterfeest is geworden. Zaterdag vertoefde H. M. de Ko ningin geruimen tijd aan boord van de „Bran daris," het jacht van den praeses van de Ko ninklijke en sloeg' met belangstelling de wed strijden gade. De volledige uitslagen luiden Start op het Buiten IJ Marinesloepen 1. Van Speijck 1 uur 47 min. 5 sec. 2 Marinekazerne W. O. 1 uur 48 min. 2e sec. 3. Gelderland 1 uur 48 min 55 sec. Twaalfvoetsjollen 1. Marietje van W. de Vries Lentsch 1 uur 10 min. 46 sec. 2. Snapp van A. J. H. Dokkum 1 uur 11 min. 1 sec. 3. Peggy van J. Sarlet 1 uur 11 min, 3 sec. 4. Anneke II van G. F. Bohré 1 uur 11 min. 44 sec. Zesmeterklasse 1. Hollands Hope van de Kon. Ned. Zeil. en Roei Ver in 2 uur 21 min 11 sec 2. Cisa van Syndicaat Ciss in 2 uur 21 min 41 sec. 3. Willem Six van Syndicaat Willem Six in 2 uur 22 min. 9 sec. Regen boog klasse 1. Brasem van Oscar Nathau 2 uur 40 min. 42 sec 2. Wiedekind van Dirk Oppenhuizen 2 uur 42 min 20 sec. 3. Riekje van dr. A. de Oude 2 uur 44 min. 32 sec. Zes-en-halfmeterklasse 1. Oranje van Syndicaat Oranje 2 uur 10 min. 35 sec. Voor deze klasse waren slechts twee deel nemers. De andere deelnemer, de Oranje II verloer zijn roer. Scheldejollen 1 uur Willy van W. de Vries Lentsch 2 uur 24 min. 59 sec. 2 Goetzee van J. Loeff 2 uur 25 min 55 sec. Vrijbuiterklasse 1. Kaper van jhr. P. Bosch van Drakesteijn 1 uur 58 min, 32 sec. 2. Lumey van W. Beekhuis 2 uur •0 min. 36 sec. 3. Jan Haring van J. Mun- sing Schmidt 2 uur 1 min. 18 sec. Start op de Zuiderzee (Muiderton). Handicapklasse B. en Achtmeter klasse 1. Zonnety II van Doedes en Van Hoof- werff 2 uur 3 min. 17 sec. 2. Ilse van M. Rozelaar 2 uur 4 min. 34 sec. Handicap klasse C. 1. Noordster van C. Doeksen 2 uur 8 min. 47 sec. 2. Ingeborg van A. H. Verkade 2 uur 17 min. 58 sec. Handicapklasse D 1, Vraagteeken van G. A. van den Bergh 2 uur 18 min. 30 sec 2. Spray van A. Huber 2 uur 23 min. 29 sec. Vijf-en-veertig kwadraatmeterklasse Kemphaan van H. J. Pluygers 2 uur 23 min. 55 sec. 2. Walta van P. Bos Czn. 2 uur 24 min. 4 sec. 3. Loes van P. Molenaar 2 uur 25 min. 22 sec. Regelmatigheidswedstrijd voor kleine mo torbooten (open) 1. In Tempore Suo II van A. A. Boon Jr. Start op de Zuiderzee (Muiderton). 8 m. klasse. 1. Antwerpia II van H. Car- bier 2 uur 9 min. 5 sec. Handicapklasse B. 1. Stella van Verschure en Th. Nuijens 2 uur 13 min. 40 sec. 2. Zonnetij van Holwerff en L. Doedes 2 uur 25 min. 15 sec. Handicap-klasse C. J. Noordster van C. Doeksen 2 u. 15 m. 13 sec. 2. Wilhelmina van Léfébure 2 u. 22 m. 34 sec. Handicap klasse D. 1. Scyth van Sta- verman 2 u. 27 m. 22 sec. 2. Spray van Hu ber 2 u. 28 m. 39 sec. 45 kwadraatschen kruiser klasse. 1. Cop- pelstock van Schuddehaan 2 u. 31 m. 41 sec. 2. Walta van P. Bom Czn. 2 u. 33 m. 8 sec. 3. Violette van Jochems 2 u. 33 m. 28 sec. Ronde Jachtenklasse O. A. 1. Wulp van Hoffman 2 u. 49 m. 58 sec. 2. Holland van C. Diederik 2 u. 55 m. 5 sec. Ronde Jachtklasse O. B. 1. Friso van Van Beeck-Kalkoen 3 u. 38 m. 22 sec. Ronde en platbodemjachten klasse O. A. 1. Holland van Diederik 2 u. 32 m. 38 sec. 2. Wulp van Hoffman 2 u. 37 m. 50 sec. Idem klasse O. B. 1. Friso van Beeck- Calkoen 3 u. 29 m. 15 sec. Start op het Oude IJ. Marinesloepen voor officieren 1. Gelder land 3 u. 10 m. 51 sec. 2. Scorpioen 3 u. 10 m. 59 sec. 12 voetsjachten. 1 Snapje van Van Dok- keren 1 u. 41 m. 27 sec. 2. Marietje van de Vries-Lentsch in 1 u. 55 m, 24 sec. 3. An neke II van Borée 1 u. 45 m. 58 sec. 4. Bea trijs II van Hin 1 u. 48 m. 42 sec. 5. Peggy van Periet 1 u. 49 m. 18 sec. 6 Meter klasse. 1. William Six van Syn dicus W. Six 2 u. 48 m. 19 sec. 2. Hollands Hope van K.N.Z.N.R. 2 u. 49 m. 22 sec. 3. Ciss 2. u. 51 m. 23 sec. Regenboogklasse 1. Holland van Syn- diaar Heller 3 u. 25 m. 35 sec. 2. Riekje van dr. de Oude 3 u. 28 m. 30 sec. 3. Bra sem van Nathan 3 u. 30 m. 40 sec. 6'A M. klasse. 1. Oranje II van Syndi caat Oranje II 3 u. 18 m. 23 sec. Scheldejachten. 1. Willy van de Vries Lentsch 3 u. 41 m. 38 sec. 2. Skiddoe van Hunsker 4 u. 1 m. 47 sec. Vrijbuiterklasse. 1. Paul Johns van Marx Jr. 3 u. 20 m. 56 sec. 2. Dirk Duyvel van de Vries-Lentsch 3 u. 44 m. 29 sec. 3. Lumey van Beekhuizen 3 u. 45 m. 31 sec. HOLLAND—DUITSCHLAND. 7—12. Maandagmorgen vroeg werd de wedstrijd hervat, met den stand 53 in Duitschland's voordeel. Daar de Duitschers niet langer dan Maandag konden blijven, werd besloten 2 heerendoubles te laten vervallen, n.l. die van NautaKnappert tegen Rake—Heyden en FroitzheimKleinschroth. Het weer hield zich veel beter dau de vorige dagen en al was de atmosfeer zeer vochtig, voor regen behoefde geen enkele maal gestopt te worden en des avonds om 7 uur waren alle partijen gespeeld. De damesnummers hebben Duitschland de overwinning gebracht. Van de drie dames singles won Holland er geen één, van de acht heerensingles won Holland er drie. Frau Neppach sloeg Mej. Bouman in 3 sets. De Duitsche speelster deed zich in deze partij en in de mixed, kennen als een speelster van dezelfde sterkte als Frau Fried- leben. Haar crossdrive was een geducht wapen en iedere te korte bal werd er mee afgestraft. In de eerste set was Mej. Bouman de min dere in vastheid, in de tweede echter iiep zij meer op en dwong haar tegenstand ster tot het nemen van meer risico's, door de ondanks de gladde baan gedecideerden aanval won zij deze set, maar de derde ging verloren doordat Frau Neppach in de lange rallies steeds de overhand behield door groote snelheid van slagen, waardoor Mej. Bouman echter uit positie gebracht werd.. Aldus won Frau Neppach met 63, 26, 6—3. In den morgen werd gespeeld v. d. Teen Moldenhauer. De jonge Duitscher speelde een hoogstaand spel, miste echter nog de beheersching, die hem tot een speler van internationale klasse stempelen kan. Mol denhauer won met 61, 63, 75. In zijn single tegen Knappert hetzelfde spel, de mooiste drives wisselde hij af met met abnormale missers, de lastigste volleys benutte hij, de gemakkelijkste volleys wer den door nonchalance gemist. Niettemin ver loor Knappert met 26, 16, 46. Mej. Bouman en Timmer zorgden in twee interessante partijen voor even zoovele winstpunten. Frau Neppach en Kleinschroth werden geslagen met 75, 64, nadat zij I in de eerste set op 52 stonden, door meer dan schitterend spel van Frau Nep pach, die passeerde en lobde, dat het een lust was. .terwijl Kleinschroth aan het net voor het overige zorgde. Efe reactie bleef echter niet uit en Mej. «Jïcuman, die totnutoe weinig had kunnen presteeren, begon meer in te grijpen en de set werd gewonnen met 75. Ook in de tweede set waren de Hollanders in de meer derheid door beider netspel. In dc partij tegen Frau Friedleben cn Heijden werd een 63, 54 en 0—30 ach terstand opgehaald. Mej. Bouman gaf op dat moment een gelukkige volley en door mis sers van de tegenpartij werd het 55 en 75. Daarna waren de Duitschers ontmoe digd en met 60 verloren zij de final set meerendeels door uitstekende smashes van Timmer Timmer slaagde erin revanche te nemen op Rahe van de verleden jaar in Leipzig geleden nederlaag. Hij was zeer goed op slag en al bracht iedere inspanning direkt een reactie door vermoexheid, zijn drives waren uitstekend, vooral in de derde set, welke hij met 61 won. Nadat Timmer de eerste set gewonnen had (6—3) kwam hij in de tweede op 3—5, haal de op tot 55, maar verloor toch met 6S. In de derde set was hij overwegend sterker, maar de vierde bracht een groote reactie, zonder moeite won Rake met 60 door zijn constante drives en de schitterende volleys op de slechte returns van Timmer. In de finalset bleef Rahe oploopen. Van 33 kwam hij op 35 en in plaats van door voorzichtig spel van af de baseline, bleef hij riskeeren, als diende het geluk hem geen enkele maal, toen eenige voor Timmer absoluut onbereikbare volleys een paar cen timeter out gingen. Timmer won met 63, 6—8, 6—1, 0—6, 6—3. Van Lennep had met twee gewonnen sets een mooie kans tegen Froitzheim. Zijn drives waren snel en vast, de hooge sprong gaf den Duitscher, vooral bij de backhand re turns, veel moeite. De reactie trad ook hier in. Zooals ge woonlijk tegenwoordig, verslapte van Len nep na de tweede set, het spel op de aan grenzende baan hinderde hem, ballen rolden tijdens het spel op de baan en het gevolg was, dat v. Lennep steeds onzekerder werd, terwijl Froitzheim juist beter werd, op de drives van v, Lennep harde returns gaf, ja zelfs werden de forehandslagen in eens ge- killd. Het werd two sats all en in de vierde si:t ging de strijd gelijk op tot 3—3, door schit terende drives van Troitzheim, die nu speelt met een vaste wil om te winnen wordt het 53, 54, maar toen Froitzheim drie win ning strokes achtereen kreeg, was het einde daar, 36, 4—6, 61, 62, 64. Kleinschroth nam afdoende revanche op Bryan, voor de nederlaag van drie weken geleden. Met fraaie lobs wist hij de smaad van Bryan onschadelijk te maken, ook zijn groundstrokes waren veel en veel beter. Met 64, 60, 63 won hij onbedreigd. Van de damesnummers wisten ten slotte Mej. Bouman en Mej. Canters Frau Fri.ed- leben en Frau Neppach te slaan. Mej. Can ters speelde uitstekend net. In de eerste set kwam ook Mej. Bouman naar voren, maar dit bleek een geheel verkeerde opstelling, daar de diepe lobs en harde drives van de Duitsche dames de combinatie steeds weer uit elkaar brachten (571. In de tweede set bleef Mej. Bouman weer achter, hield vanaf de baseline met keurige drives de rallies gaande en de. aan het net bereikbare ballen leverden direct of indirect punten op. M*t 6—0, 6—3 werden de vol gende sets gewonnen. Vooral in de laatste set bestookte Mej. Bouman op de kritieke momenten eenige malen het midden, hetgeen de tegenpartij het vertrouwen benam, daar beiden de bal lieten gaan. Mej. Canters en Knappert speelden tegen Frau Neppach en Kleinschroth elk op zich zelf een goede partij, de combinatie was er echter niet, wellicht een gebrek aan vol doende training. De Duitschers wonnen met 6—1, 6—3 Laat in den middag speelden Rahe en Heyden tegen Timmer en Bryan. De eersten hadden alle factoren in hun spel, om een sterk paar te vormen: goede service, snel- dalende returns en scherpe volleys. Hun tempo was niet sneller dan dat van Timmer en Bryan, zij bleven meestal op half court en speelden dus wel het meest moderne heeren dubbelspel. De sterke half volley van beide stelde hen er toe in staat. Met 6—2, 6—4, 2—6a 6—1 won nen Rahe en Heyden, van wie de laatste uitmuntte door zijn prachtige crossmashes. Duitschland heeft verdiend gewonnen, al was het alleen maar omdat zij van de twaalf enkelspelen er negen won. Met wat meer geluk had de score echter zeer goed 10—9 voor Holland kunnen zijn, daar de singles van Mej. Bouman en van Lennep tegen Fro"-u°'m op 't kantje af verloren werden. Onder niet al te gunstige weersomstan digheden hield Zondag de Haarlemsche Gymnastiekvereeniging „Concordia' onder linge zwemwedstrijden voor haar dames- en heeren-leden. De temperatuur van het water was nu niet bepaald schitterend, doch de deelna- mers cn deelneemsters stoorden zich daar aan niet en zwommen dat het een lust was. Er werd dien middag bewezen, dat „Con cordia" niet alleen goede gymnasten bezit, maar tevens ook uitstékende, onverschrok ken zwemmers(sters). Zooals gezegd, werkte het weer niet mee en werd ondex* een malsch regenbuitje be gonnen. Gelukkig werd de stemming erin gebracht door den Nieuwen Haarlemschen Muzika- len Vriendenkring, die eenige fraaie strijk- nummertjes ten beste gaf. Tot groote vreugde der aanwezigen klaarde de lucht eenigszins op en werd het grootste gedeelte toch nog „droog" ver werkt. Zoo werd dit, aanvankelijk mislukkende zwemfeest waarlijk nog een groot succes. De verschillende nummers werden vlot afgewerkt en gaven dikwijls goede sport te zien. Een woord van lof komt zeker toe aan de jury, bestaande uit de heeren: W. H. Verkes, starter; Frans van den Berg, tijd opnemer; P. Sprokkreeff, idem; F. Dek ker, idem; A. Roosslaat, idem en K. van Opeynen, wedstrijd-secr., die zich voor een moeilijken taak zagen geplaatst, welke zij echter alleszins waardig vervulden. Ook het genoemde strijkje mag niet een plxiimpje onthouden worden. Meisjes afd. 25 M. Schoolslag, 1. Josephina Stang, 27 sec.; 2. Anna Huyk- man 27,1 sec.; 3. Annie Visser, 28,1 sec.: 4. Johanna v. Orden, 29 sec. Idem Hindernis. 1. Johanna v. Orden, 40,4 sec.; 2. Annie Visser, 41 sec,; 3. Corrie Trimbach, 46,7 see.J 4. H. Bluming, 55,9 sec. Jongensafd. 25 M, schoolslag, 12 jaar. 1. Adriaan de Bruyijn, 27,7 sec.; 2. Herman de Jager 27,9 sec.; 3. Hendrik de Graaf 28,7 sec Jongensafdeeling, idem, 13-14 jaar. 1. Bob Kammeijer, 28,3 sec.; 2. Johannes v, Booren, 28,5 sec.; 3. Aaldert Vreeken, 29 sec. Jongensafdeeling, idem, 15-16 jaar- 1, Henk Kerkhof, 22 sec.; 2. Jules Kan* meijer 23,3 sec. Damesafd. 50 M. (25 M. vrije slag, 25 M. Borst). 1. A. Sandberg, 54,6 sec.; 2. S. de Vries, 60,5 sec.; 3. A. de Graaf, 66,7 sec.; 4. M, Dom, 67,1 sec He er enaf deeling, idem (25 M, schoolslag eö 25 M. rug). 1. A. v. d. Zee, 51,1 sec.; 2. H. H. Kodde, 55 sec.; 3. G. Meyer, 57,6 sec.; 4. J. A, Windt, 59 5 sec. Gemengde estafette, 100 M. 1. Ploeg I. 1 min. 46,8 sec. (Dames E. Dom, A. de Graaf; de heere* Jac. Eysker en W. Duyts.) 2. Ploeg III. 1 min. 49,7 sec. (Dames S. en G. de Vries; heeren A. v. d. Zee, H. H. Kodde). Een demonstratie van den heer Kortveld in borst, rug en Crawl-siag viel zeer in den smaak, alsmede een demonstratie reddend zwemmen door de heeren J. Peper en H, Kodde. Voor schoonspringen werden de prijzen behaald door de dames: Mevr. Mane, „De Delft"; Mej. v. d. Bos, idem; Mej. A. Wilard „Concordia". En door de heeren; Heinsberg, „De Delft"; P. Ockhuyzen, H.V.G.B.; H, Kodde, Concordia; Jansen, idem. Prachtige sprongen werden gedaan, waar' door de springsters en springers een ver* diend applaus in ontvangst hadden te nemen, Een volmaakt zwemfeest zou het niet ge' weest zijn al* het niet door een polowed» strijd werd opgeluisterd. Nu werd er een wedstrijd gehouden tus« schen „De Delft" en Politiesportvereenigin „De Delft" verscheen met het volgende ze vental; Bulters Heinsbergen, v. Dongen Levie Koetsveld, v. Luyken, N. N. Waartegenover de politie onderstaande spe- Iers stelde; vfd. Kroft v. Huis, Keulenaar Wapstra Ten Broek, Mulder, De Lugt, Het politie-zevental was versterkt mef eenige leden van de „Waterratten en een lid van „De Delft". Na een spannenden strijd won de politie met 3-0. Een fraai nummer figuurzwemmen, uitge voerd door de dames van „De Delft" besloot het prachtig geslaagde zwemfeest, Concordia mag met genoegen op dezen dag terugzien. Gisteren speelde Bloemendaal ter gelegen heid van de Bloemendaalsche Koninginne- feesten op haar terrein een wedstrijd tegen een vrij sterk Kennemer Elftal. Onder leiding van den heer Hendriks stellen zich om half zes de volgende elftallen op J. Beijk Kroon Bakker Kopjes Niemann, Parson, Sunter, Paauw.. Jansen. Brugman, Perukel, Ruijs, v. Dam, de Koning. Boe keiaar Nieuwenhuis Dik van Daalen Boeree de Vries Kenn. elftal. De strijd gaat aanvankelijk gelijk op. Er wordt vlug gespeeld. De Kennemers spelen een fraai kort spel doch de snelle Bloemen daalsche aanvallen zijn niet van gevaar ont bloot. Na een kwartier spelen krijgt Sunter een kans welke hij niet onbenut laat* 1- 0* Hoewel de Kennemers in deze periode misschien een tikje sterker zijn is het toch weer Bloemendaal dat voor de tweede maal scoort. Ditmaal met een bijzonder fraai schol van Parson. 20. Het Kennemer Elftal komt dan in de meerderheid waardoor het Bloemendaalsche doel herhaaldelijk in gevaar verkeert* Daarbij blijft het echter met een 2 0 voorsprong voor de thuisclub wordt gedraaid. Direct na den aanvang der tweede helft heeft het Kennemer Elftal succes. Ruijs ziet kans om na goed werk van zijn rechter vleugel den Bloemendaal-keeper te passee ren. 21. Goed gesteund door Nieuwenhuis en zijn mannen komt de Kennemer voorhoede herhaaldelijk terug. Van Dam en de Koning maken het vooral de witte verdediging da nig lastig. Uit een hoekschop kopt een der witte halfs den bal in eigen doel. 2 2. De Bloemendalers komen hierna weer even aan het woord en het gelukt zoowaar Sunter zijn vereeniging de leiding te hergeven na goed werk van den linkervleugel. Lang heeft de thuisclub echter geen ple zier van dezen voorsprong want kort hierop gelukt het Ruijs de partijen wederom op gelijken voet te brengen. 3 3. Het Kennemer Elftal behoudt hierna het beste deel van het spel en slechts het goede verdedigen der witte achterhoede is oorzaak dat de stand gelijk blijft. Het was een aardige en vlug gespeelde ont moeting. R. K. V. V. H. B. C. Na de overwinningen op R.O.D.A. en R- K. V. Z. is in den Zondag gespeelden wedstrijd de „Nieuwe Haarlemsche Courant"-beker in ons bezit gekomen. En het is te hopen dat wij het komende seizoen de prachtbekcr wederom mogen veroveren. Wat den wed strijd betreft: deze stond op zeer hoog peil en het is te betreuren dat er zoo weinig toe schouwers waren. Ook het spel van R, K. V. Z. was te prijzen, doch het werd door het onze verreweg overtroffen. En hadden palen en lat niet meegewerkt, gewis zou de uit- slag nog sterker in ons voordeel zijn geweest Mijn hulde aan de spelers der lagere elf tallen die hun plaatsen ten .volle waard wa ren en tusschen de grooteren een goed fi guur sloegen. Het geheele elftal voldeeu eu met spelers als wij gisteren in het veld za gen, zal H. B. C. ook in de hoogste afdee- ling zeker geen kwaad figuur slaan. 14 September beginnen wij onze beker wedstrijden, waarvoor bekende vereenigin- gen hebben ingeschreven. Het zal dus de moeite waard zijn om eens een kijkje te gaan nemen aan den Heerenweg. Wij be loven u een aangenamen middag en de R, K. sportbeweging vaart er wel bij. Tevens maken wij nog melding van onze missie-wedstrijden voor den a.s, Zondag. Alle leden worden dringend verzocht naar Am< sterdam mee te gaan. Zij die per fiets of per autobus willen gaap kunnen dit tot uiterlijk Woensdag a.s. 12 uur opgeven bij den secretaris of bij een def andere bestuursleden. De prijzen der plaatse» zijn voor de Juniores 0,20, voor de ande ren 0,50 of 1. Dus leden, gaat zooveei mogelijk mede! Het bestuur vertrouwt er op dat allen hun best zullen doen om ons eerste lustrum zoo goed mogelijk te doen slagen. Hedenavond worden de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem en Omstreken voortgezet in het clublokaal van St. Bavo, het R.-K. Verenigingsgebouw, Heerenweg. Heemstede. Aanvang 8 uur,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6