2), 'ejapon voor den J^omer Ingezonden Mededeeiingen Kerkelijke politiek. Deze zeer fraaie zofnerjapon gemaald van geel genopte mousseline doet een brunette 9P haar voordeeligst uitkomen. De groote geschulpte kraag, afgezet met geplisseerd écru tulle vormt met de moderne korte mouw een aardig geheel. De ceintuur is lang en los, met bruin moiré lint afgezet. Het is juist de japon die men voor een warmen zomerdag of buitenpartijtje noodig heeft Zoodra zij diensten genoeg gedaan heeft, doe haar dan in een donkerbruine Twink oplossing en wonder boven wonder komt zij weder te voorschijn als de ideale japon voor zomer* ochtenden heerlijk koel en practisch! 24 prachtige kleuren a 75 cents per regel. 3. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. Stedebouw. Donderdag 4 September 1924 47ste Jaargang No. 15831 Het eoed geslaagde kinderfeest, hetwelk de buurtvereeniging der Meester Joostenlaan gisterenmiddag ter gelegenheid van Koninginnedag had georganiseerd, Dit nummer bestaat uit De inwijding van het nieuwe Sint Josephsgesticht te Bloemendaal. 8 bladzijden - Eerste blad Agenda 5 September Het 60-jarig bestaan der lste H. B. S. De feestelijke bijeenkomst. Qroep kinderen, die Z. D. H. den Bisschop met een feestcantate ver welkomde. j OC LEVERS ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAAROINGEN FABRIKANTEN VAN SUNLIGHT EN LUX. Rente 4 pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste belegginc Uwer Spaargei den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 16 Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 u. n.m. en Zaterdags van 59 i u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7—8 y9 u. namiddag. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Stilstand. OPGAVE VANi Medegedeeld door het Kon. Neu. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 4 September. Hoogste Barometerstand 773.5 m.M. te Kinn. Laagste Barometerstand 757.9 m.M. te Toulon. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 September: Matige noordoostelijke tot oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Voor het a.s. Nederlands che congre: voor Openbare Gezondheidsregeling, dat in de eerste helft van November gehouden zal worden, heeft Ir. A. Keppler, directeur van den Woningdienst te Amsterdam, een belangrijk praeadvies ontworpen over ste- debouw. De daarin ontwikkelde ideeën lijken nog wat nieuw, maar iedereen zal moeten toegeven dat de ontwikkeling en uitbreiding onzer steden langzamerhand het best ongeveer in de door den heer Keppler aangegeven lijnen kan plaats hebben. De prae-adviseur toont aan, dat de ont wikkeling van de stad, zooals die thans plaats vindt, absurd is. De stedebouw zal anders moeten worden geleid, en wel langs lijnen van decentrali satie. Dat wil zeggen, dat niet uitsluitend naar hetgrondgebied van de gemeente zeif moet gezien worden, maar dat een geheele streek, bestaande misschien uit zeer vele gemeenten, aandachtig moet worden be schouwd. De beste plaatsen voor havens, voor industrievestiging, voor hoofdver keersaderen zullen moeten gezocht en ge vonden worden. Het natuurschoon zal jse- spaard moeten worden, groote' plekken na tuur zullen niet ontsierd mogen worden door stoffige wegen, door industrieele on dernemingen of door woningcomplexen. In de nabijheid van de havens, van de indus triewijk, van de zakenwijk moeten rustige woonwijken met alle veraangenaming^ wel ke mogelijk is, worden gebouwd. Groote radiale parken dienen telkens de bebou wingen te doorsnijden, opdit een ieder zich door die parken naar de vrije natuur kan begeven. Door de bandelooze bebouwingen, wordt de grootstad niet geholpen, en wordt het platteland vernield. De voorbereiding van gewestelijke of in tercommunale uitbreidingsplannen heeft plaats zoowel in Europa als in Amerika. De prae-adviseur somt eenige voorbeel den daarvan op, om ten slotte aan te too- nen, dat ook het hygiënisch belang er mede gediend wordt, indien de waarachtige decentralisatie in den stedebouw wordt toegepast. De heer Keppler zal wel voornamelijk in zijn beschouwing het oog hebben op de ontwikkeling van Amsterdam, maar ook voor menig ander gewest in ons land kan zijn beschouwing nuttig zijn. B.v. voor Haarlem en omgeving. Wanneer men .niet alleen de stad Haar lem in een uitbreidingsplan had betrokken maar zulk een plan had vastgesteld voor de geheele streek hier, zou er zeker iets moois zijn tot stand gebracht. Men had dan op een groote oppervlakte wijken kunnen ontwerpen voor industrie-doeleinden, voor woningbouw van verschillenden aard, men had natuurschoon kunnen sparen en zoo een prachtig geheel kunnen verkrijgen. slechts eenige opleidingen voor militaire examens. Steeds ernstiger werd de klacht over het gebrekkige onderwijs. Wij stonden bij het buitenland ver ten achter. De behoef te aan wetenschappelijke kennis werd steeds grooter. Men moest de uitgedroogde bronnen kunnen aanvullen door nieuwe. Degenen die het nut van Hoogere Burger- Scholen niet inzien moeten hier maar eens aan denken! De laatste jaren is het Middelbaar Onder wijs wonderlijk gegroeid en met de gelijk stelling van bijz. en openb. onderwijs werd de laatste hand aan het werk gelegd. Spr. gaat na hoeveel en welke inrichtin gen van onderwijs Haarlem thans telt en tracht met cijfers,de bloei van het onder wijs te boekstaven. Bovendien is het terrein, waarop zich het M. O. beweegt, steeds ruimer geworden. In het leven geroepen als een school voor het eind onderwijs, die practische kennis, op wetenschappelijken grondslag gebaseerd, zou moeten aanbrengen, is de H.B.S. meer en meer geworden de toegangspoort tot het H. O. Naast de humanistische is de natuur wetenschappelijke vorming als voorbereiding tot de academische studie meer en meer in eere gekomen. De wet-Linmburg (1917) heeft den abituriënten der H.B.S. het recht ge bracht tot het afleggen der examens en de promotie in de faculteit der Geneeskunde en der Wis- en Natuurkunde de wet-De Vis ser tot wijziging en aanvulling der Hooger Onderwijswet, tot de studie in de vereenig- de faculteiten der Wis- en Natuurkunde en der Letterkunde. Voor alle oud-leerlingen der H.B.S. want niet allen wordt, als onzen voorzitter der Reünie-Commissie, het Doctoraat Honoris Causa verleend is dit van groot belang. Zoo heeft de H.B.S. in het afgeloopen tijdvak niet alleen tal van leiders van groote ondernemingen op het ge bied van industrie en handel, maar ook tal van mannen op zuiver wetenschappelijk ge bied gevormd. En toch ziet hier een groo te merkwaardigheid is de ontevredenheid over ons M. O. wellicht nooit grooter ge weest dan thans, of zijn althans de klachten over de onvolmaaktheid van het M. O. nooit sterker tot uiting gekomen dan in dezen tijd. Voor die ontevredenheid zijn wel rede- -^-ichting van vakscholen eenige verbetering nen te vinden. Naarmate het aantal leer- J gekomen. Door het Wis- en Natuurkundig lingen toenam en daardoor een schoolbevol- onderwijs een volstrekt vereischte voor hen, waann rekening werd gehouden met de eischen der hygiëne en aangename bewo- ning. Wie nu de kaart van Haarlem en om geving beziet, zal tot de conclusie komen, dat nu reeds de ontwikkeling een goed eind in die richting is gegaan, alhoi-.vcl menig mooi plekje onder den drang oer omstandigheden is verdwenen Maar. naar onze meening, zou wellicht een E°Ê vf,r' beter geheel verkregen zijn, indien er voor het vaststellen van een uitbreidingsplan een centrale leiding had bestaan. Ieder gemeentebestuur is nu zeif aan het werk gegaan en, wij geven het direct toe. met een resultaat dat gezien mag worden en, in het algemeen gesproken, een centrale leiding in de toekomst nog niet in den weg staat. Maar ieder gemeentebestuur heeft daarbij moeilijkheden ondervonden, die be ter opgelost zouden zijn, indien er een groot uitbreidingsplan voor deze geheeie streek had bestaan. Met name heeft Haar lem moeten woekeren met de beschikbare bouwruimte en menig plekje zou er anders hebben uitgezien indien over meergenoemd uitbreidingsplan had kunnen beschikt wor den. Nog is het niet te laat en ook al zou er een grensuitbreiding komen zooals Haarlem die wenscht, dan nog verdient aanbeveling een overleg met de gemeentebesturen uit den omtrek om gezamenlijk tot een zoo voordeelig en mooi mogelijk uitbreidings plan te komen. king ontstond van zeer uiteenloopenden aan leg en ontwikkeling en een geheel verschil lende maatschappelijke bestemming ik wil nu maar zwijgen over de leerlingen, die ge heel onvoldoende voorbereid de H.B.S. gin gen bezoeken kwamen de nadeelen van het sterk gebonden programma der H.B.S. meer aan het licht, al is daarin door de op- De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 cL, bij vooruitbetaling. Het Christelijk-historisch hoofdorgaan „De Nederlander" legde dezer dagen den vinger op een uitvoerig bericht, voorkomend in de A.-R. „Standaard" en „Rotterdammer" om trent een samenkomst van leden der Chris- lelijk-Gereformeerde Kerk, op 30 Septem ber a.s. te Utrecht, ten einde te bespreken de houding, door de leden dezer Kerk aan ie nemen tegenover de verschillende poli tieke stroomingen in ons vaderland. De lei der der Anti-revolutionaire partij, de heer H. Colijn, hoopt in die bijeenkomst als spre- ker' op te treden. „De Nederlander" is over deze vergade ring slecht te spreken. „Een dergelijk zui ver kerkelijk samenkomen, met politieke be doeling, is, schrijft het blad, een zeer zeld zaam, zoo niet geheel nieuw verschijnsel in Nederland. En het verschijnsel lijkt ons niet van gunstigen aard," Wanneer het Chr. Hist, orgaan de bedoe ling van die bijeenkomst goed begrijpt, dan )s er voor deze bezorgdheid alle grond. Daarom moeten wij er tegen opkomen, dat de „Nederlander" deze kerkelijke politieke vergadering afwijst als iets, wat men maar aan de Roomschen moet overlaten. Het sa menvallen der grenzen van kerkelijk en staatkundig streven is een in den grond Roomsche gedachte schrijft het blad. Het kan zijn nut hebben tegen deze bewering nogmaals op te komen. Wanneer wij „de Nederlander" om een voorbeeld vroegen, gelijk aan dat," hetwelk de anti-revolutionai ren blijkbaar stellen gaan, dan zou immers het Chr. Hist, orgaan verlegen zitten. Wan neer hebben Schaepman of Nolens of welke Katholieke politieke leider ook, ooit een bijeenkomst van vertegenwoordigers der Katholieke parochies van Nederland belegd om daar de belangen van de Roomsche Staatspartij te bepleiten? Het denkbeeld is voor ons, Katholieken, meer dan belache lijk. Waar het Episcopaat zelfs uit de sociale zereenigingen steeds met kracht de politiek gebannen heeft, zou het diezelfde politiek in de kerk zelf toelaten? Ook wanneer men de zaak wat breeder bekijken wil komt men tot geen andere uit komst. Waar en wanneer heeft het hoogste kerkelijke gezag zich ooit in zuivere poli tieke aangelegenheden gemengd? Zijn de pausen ooit tusschen beide gekomen in den strijd tusschen katholieke republikeinen en monarchisten in Frankrijk? Treedt de kerk met officieel gezag tusschen de katholieke Vlamingen en Walén in? Bestaat er een kerkelijke uitspraak over den plicht van den katholiek om te kiezen tusschen zuiver monarchalen, constitutioneelen of republi- keinschen regeeringsvorm, wanneer hem als burger een wettige gelegenheid voor die keuze wordt gegeven? Immers neen! Zoo zouden wij kunnen wijzen op Staatspen sioen en verplichte verzekering, op vrijhan del en protectie, op honderden meer of min der belangrijke politieke vraagstukken en op deel dit breede terrein zal men de Roomsche Kerk niet ontmoeten. Het samenvallen der Jrenzen van kerkelijk en staatkundig streven :>ij de katholieken is dan ook een dwaling, He, telkens herhaald, niet genoeg kan wor den tegengesproken, Dat in de Katholieke Kerk de staatkunde van hooge waarde wordt geacht, dat de Roomsche burgers bij het vervullen van hun burgerplichten zich door de katholieke"leer omtrent gezag en rechtvaardigheid laten leiden, dat het kerkelijk gezag van tijd tot lijd een bepaald verbod uitvaardigt omtrent actieve deelname aan de politiek, zooals in Italië, samengaan ifiet socialisten, zooals hier te lande en dergelijke, is slechts een bewijs te meer, dat er van een direct ver band tusschen kerk en politiek geen sprake is. Met „de Nederlander" achten wij het verkeerd, wanneer het kerkelijk en het po litieke leven in dien zin worden verward, dat de godsdienst voor de politiek wordt nisbruikt, of wel de profane politiek in de Jewijde sfeer van den godsdienst wordt bin- aen gehaald. Zittend van links naar rechts: Mgr. Wijtenburg, E. W. H. v. Nederhasselt, wethouder van Bloemendaal, Mgr. M, P. J< Möllmann, vicaris-generaal, Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, Mgr. H. J. M. Taskin, praeses van Warmond, Mgr. G. H. F. Stoffels, deken van Haarlem. Staande van links naar rechts: Pastoor L. J. Willenborg, pastoor H C. J. Sondaal, Pastoor H. Pieterse, Pastoor B'. J. Schrandt, de de Hoogeerw. Heer Deken P. L. Dessens, van Leiden, Pastoor J. H. W. Borsboom,' oud-pastoor J. v. d. Bfcsch, rector J. P J. Kok, rector P. de Wolf, kapelaan J, v. Muyen, Not, A. C, A. v. Cranenburgh, rector J. C. Aalberse, A. J. Prinsenberg. Wij, katholieken, kunnen dan ook, ondanks de verkeerde meening van „de Nederlander" over de Roomsche gedachte omtrent kerk en staatkunde, veilig onderschrijven, wat genoemd orgaan aan het adres van de ker kelijke politieke vergadering te Utrecht schrijft: „Dat thans de leden eener bepaalde kerk gemeenschap, op grond van hun lidmaat schap dier kerk, samenkomen om, als het ware, met den leider der Anti-revolutio naire Staatspartij te onderhandelen, dit lijkt ons èn voor het kerkelijk leven, èn voor het staatkundig leven, geen gunstig verschijnsel. Waar kerkelijke gedachten het staatkundig leven gaan beheerschen komt de vrijheid in het gedrang. Waar politieke overwegingen gaan medespreken in het kerkelijk leven kan het geloof worden geschaad. Tegen beiden moet worden gewaakt." Dit alles geldt echter alleen, wanneer de meening omtrent de samenkomst der anti revolutionairen op 30 September a.s. juist is. „De Standaard" zal daarop het antwoord wel niet schuldig blijven en in dit antwoord stelt niet - alleen het christelijk-historische deel der rechtsche coalitie belang! Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsch Ge mengd koor 8 uur Rederijkers 8 uur District H. V. B. 8 uur L. T. B. Akkerbouwersbond half 3 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat R. K. Kiesvereeniging half 9 uur Zangvereeniging „Kunst na Arbeid" half 8 uur Ledenvergadering R. K. Mid- denstarfdsvereeniging half 9 uur. Schoten Gemeenteraad half 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdagavond van 89% uur. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K, Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon. en Feestdagen, toe gankelijk. Heden herdacht de lste H. B. S. den dag van haar 60-jarig bestaan. De leerlingen hebben in de viering van dit feest een groot aandeel genomen en verdie nen zeker een woord van waardeering voor de wijze waarin het binnenplein i.. een ge zellig kermisterrein werd omgetooverd en voor de wijze waarop het gymnastieklokaal werd versierd onj er de feestelijke bijeen komst te houden. Om tien uur werd den aanwezigen een welkom toegezongen door een tweestemmig koor van meisjes-leerlingen, onder leiding van mevrouw H. van Mourik Broekman van den Berg, waarna Dr. Westerman, voor-' zitter der regelingscommissie, het woord nam. De traditie brengt mede aldus spr. dat een gouden jubileum gevierd wordt en de oorlog was de reden dat dit feest niet werd gevierd. Spr. schetst de voorbereiding van dit feest en acht het een gelukkig ver schijnsel dat -nen de toestanden zoo verbe terd acht, dat men thans het feest wilde vieren. Spr. brengt hulde aan de nagedach tenis van professor Brongersma, door een oogenblik stilte te verzoeken. Het woord is dan aan Ir. Mourik Broek man, secretaris der lste H. B. S., die de feestrede zal uitspreken. Spr. dankt voor de aanwezigheid der tal rijke reünisten en ook den heer Bruch, wet houder van onderwijs. Spr. schetst de tot stand koming der H. B: S. Op Delft na, dat 2 dagen voor was, de eerste in Nederland. Ze werd onderge bracht in het bekende gebouw aan de Ja- cobijnestraat. Onder applaus schildert spr. de verdiensten van den vroegeren directeur professor Brongersma en de andere directeu- ien A. v. d. Voort en C. Heyman. Spr. her denkt de verdiensten van de verschillende personen die hun krachten hébben gewijd aan het welzijn der H. B. S. Spr. gaat verder de geschiedenis na tot aan dezen tijd en wil dan een woord wijden aan het Middelbaar Onderwijs. Deze uitgebreide tak van onderwijs be stond voor 60 jaar nog geheel niet. Men had t as-a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1