De nieuwe suikerfabriek, in lie Haarlemmermeer. 53u DAMMEN. DE SPAARNEBANK Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LAATSTE NIEUWS. Jaarwedde. Gemeenteontvanger. Vertrek Hongaarsche kinderen. Een witte paling. In den Haarlemmermeerpolder is, volgens de „Rott." een witte*paling, wegende onge veer 2 pond, gevangen. Dit zeldzame dier zal denkelijk wel door „Artis" te Amsterdam aangekocht worden, daar men op 't oogen- blik geen albine-paling bezit. Al eerder is in den polder een witte paling gevangen, maar deze was kleiner van stuk en waar schijnlijk in „Artis" doodgegaan. Personalia. VAN ONZE RECHTBANK. De stand der asphalteering van onze hoofdverkeerswegen. Huldiging van bode D. Peters. BURGERLIJKE STAND. Een bede om steun. Rozen-diefstal. St. Joseph IS. D. O. I Simultaanseance Alb. Gigengack. SCHOTEN (dorp). INGEZONDEN. Voor den inhoud van deze rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk 436e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 4 Septen£6e". 4e Klasse 3e Lijst. Hooge prijzen? 14002 1500. 942 100. Prijzen van 1515 2198. Klasse - Lustrum Middelbare Technische School. De Garenkokers vaart. Het snelle rijden. Opening nieuwe zaak. Een gevaarlijk betooger. Voor f 3000 aan vulpenhouders gestolen. Een aanslag op Mussolini? Duitsch-Russische handels overeenkomst. De toestand in Shanghai. j V. K. HEDEN 4 SEPTEMBER Arg, icoi/8 53/4 «85 g 86 691/s 78 1 *3U Zweedsch zwemrecord. De moordaanslag op dr. Seipel. Vreeselijk familiedrama. 2.5 9»/, ROME 11.45 die aan de Technische H. S. of aan de Uni versiteit in Natuurwetenschappelijke rich- tinug gaan studeeren, onverminderd op te leggen aan al diegenen, die slechts algemeen ontwikkelend onderwijs zoeken hebben tal loos velen zich op de H.B.S. niet kunnen ontwikkelen in de richting, waarin hun aan leg wees, en is de H.B.S. de fout van ..over lading'' aangewreven. Daarbij kwam nog, dat als de aanleg of het gebrek aan aanleg duidelijk voor den dag kwam, dikwijls geen verandering van school meer mogelijk was. Zoo is de bloei der lycea de tusschenvorm tusschen H. B. S. en Gymnasium waarbij den leerling althans de keuze tusschen twee leerpro gramma's gelaten wordt, te verklaren, en zoo is het een buitengewoon gelukkig feit, dat eindelijk de stichting van een meer lit- teraide afdeeling aan de U.B.S. en, waar naar reeds zoolang verlangd is, mogelijk is geworden. In de zoo weinig gedifferenti eerde H.B.S. bleek ook meer en meer het bezwaar van het strenge klasseverband. Indien wij, leeraren en dat kan zoo licht gebeuren al die leerlingen 'van verschil lenden aanleg onder de dwingelandij bren gen van begrippen en denkbeelden, die ze ons napraten, in plaats van dat ze die in zich opnemen en weten te hanteeren, dan loopen we groot gevaar in de jeugd de gave van oorspronkelijkheid te dooden. Zoo laat zich de eerst schuchter, later klemmender gestelde eisch om de persoonlijkheid van den leerling niet aan te tasten en diens natuurlijke activiteit te benutten men denke slechts aan de Montessori- en de Dalton-scholen en aan zooveel andere on derwijsinrichtingen van den nieuweren tijd verklaren Toch past de vraag, of niet de oorzaak der ontevredenheid over het M. 0. dieper gegroeid een reactie tegen het intellectualis me in het algemeen. Men is zich in intellec- tueele kringen gaan afvragen oi inderdaad het levensgeluk van het menschdom schuilt in een bevoorrechting van het verstand bo ven de andere functies van den geest, en of de ontwikkeling de rsterk gespecialiseerde wetenschappen, die het de techniek moge lijk heeft gemaakt haar wonderbaarlijke vlucht te nemen, het menschdom ten zegen is geweest. Als men eenmaal bereikt heeft, waarnaar men zoolang heeft gestreefd, dan komen andere wenschen omvervulling vra gen! Vooral de droeve oorlogsjaren, geken schetst als het fiasco van het vèrdoorgevoer- de intellectualisme, hebben die vraag doen rijzen. Bij het innerlijk meer beschaafde deel van de menschheid is het verlangen ont waakt zichzelf te worden in de haastige snelheid van het moderne leven. De mensch is niet slechts verstandelijk wezen en kan van brood alleen niet leven. Het besef van de waarde der innerlijkheid tegenover de uiterlijkheid, zooals dit kenmerkend is uit gedrukt, is tot een deel der menschheid doorgedrongen. En onbevredigd door de op voeding, die het zelf ontving een bekend verschijnsel trouwens heeft het nu leven de geslacht tot verbetering van het maat schappelijk leven alle hoop gevestigd op de opvoeding van de jeugd. Naarmate die on- bevredigdheir, maar ook naarmate de on macht van de ouders om hun kinderen op te voeden, toenam, vermeerderden de eischen, die men aan de school stelde en de klacht over „overlading". Vereenigingen en scholen verrezen, die de leuze van „min der inspanning en van eerbied voor de per soonlijkheid van het kind" in hun vaandel schreven en niet nalieten de fouten van het M. 0 breed uit te meten. Op het gebrek aan levensvreugde bij het jongere geslacht door de plicht van der. regelmatigen dage- liikschen arbeid, het huiswerk daarbij inbe grepen, werd de nadruk gelegd. En zoo groeide, al is een kentering op te merken, een miskenning van het M. O., meer in -iet bijzonder van net openbaar M. 0., waar we zelfs op een dag als vandaag de oogen niet voor mogen sluiten. Ik heb duidelijk genoeg uit doen komen, dat inderdaad een deel van de klachten over ons M.O. m.i. gerechtvaardigd is. Maar te gen de z.g. „overlading," althans van dat gedeelte der schoolbevolking, dat krach tens aanleg op de H. B. S. past, kom ik met allen nadruk op. Indien in den tegenwoordi- gen tijd van overlading sprake is, dan is die te zoeken buiten de school, niet in de school. En mocht nog een enkele school geen oog hebben voor ontspanning van den leerling," ook in het schoolleven zelf, er zijn er niet vele dan wordt dat gemis meer dan voldoende vergoed door de veler lei genietingen van de jeugd buiten de school! Te zeer wordt door vele critici ge heel voorbijgezien de opvoedende waarde van eiken ernstigen arbeid, ook van dien, waarop de aanleg niet direct gericht is, en voorts van een streng doorgevoerde school orde. Ik ben ervan overtuigd, dat een onder wijs, dat zich zal laten leiden door de wen schen van de jeugd gelijk in zekere krin gen gepropageerd wordt geen resultaten zal kunnen afwerpen, die in de verste verte te vergelijken zijn met die, waarop ons 60- jarig M.O. nu kan wijzen, en zeer zeker geen karakters en nog minder „werkers" zal kunnen kweeken. Meer differentiatie bi) het onderwijs, waarbij de leeraar meer dan tot nu toe rekening kan houden met den natuurlijken aanleg van den leerling, en daarnast meer verband en samenhang tus schen de verschillende onderwijsvakken, zal de oplossing moeten brengen, onder voor waarde echter, dat hiermede samengaat een handhaving van de arbeidsplicht in den strengsten zin, en men nimmer vergeet, dat de jeugd de tijd is om te Ieeren, en dat ge mis aan kennis later dikwijls niet meer kali worden vergoed. De cardinale beteekenis van de Intellectueele ontwikkeling zal bij alle critiek op den uitwas, het intellectua lisme, onaangetast moeten blijven; omdat intellectueele ontwikkeling een voorwaarde is voor elke hoogere geestelijke genieting. Ook de lichamelijke cultus zal bij alle res pect, die men voor de lichamelijke ontwik keling als tegenwicht tegen de intellec tueele moge hebben, haar niet kunnen ver vangen, al zou men uit de dagbladen tegen woordig den indruk krijgen, dat deze van wereldbeteekenis is. Hoe het zij, het is wel zeker, dat aan het M. O.in de toekomst hooge eischen zullen worden gesteld. Zoo ooit dan wordt thans den leeraar de inzet van zijn geheele per soonlijkheid gevraagd. De leeraar, die het aanbrengen van de kennis als zijn eenige taak beschouwt, en die niet tevens tracht te doorgronden de dikwijls zoo onbegrijpe lijke en gecompliceerde geaardheid van den H. B. S. scholier, en niet lean zijn de raad gever «n leider van de jeugd, zal in het toe komstig onderwijssysteem niet passen. En evenmin de school die in plaats van te zoe ken naar die verbeteringen, die de veran derde tijdgeest nu eenmaal noodzakelijk maakt, zich in zichzelve terugtrekt, en wen schen en raadgevingen van ouders als die van lastige en onbevoegde raadgevers zon der meer ter zijde legt. Noodlottig bijna is het, dat juist in dezen tijd, nu de vrijheid van het M. O. meer dan ooit noodig is, deze van Regeeringszijde zoo weinig wordt erkend en daarenboven de bezuinigingswoede ons dierbaar onderwijs zoo zwaar teistert. Meer en meer is het M. 0. gereglementeerd en worden de leer aren in het ambtelijk keurslijf gedrongen, gerubriceerd in bijlage zooveel van het be zoldigingsbesluit. Meer en meer rvorden hunne „arbeidsvoorwaarden" van hoogei hand geregeld, vastgesteld en weer gere geld, op een zoodanige wijze, dat als dit zoo doorgaat, de strijd om het bestaan hun den ken in de eerste plaats in beslag zal moe ten gaan nemen. Daarnaast een yergrooting van klassen en een vermeerdering van les uren, die het den idealistisch voelenden leeraar onmogelijk zal maken zijn taak tot eigen bevrediging te vervullen. Op deze plaats past thans wel een woord van hartelijken dank aan het Haarlemsche Gemeentebestuur en daarbij mag ik den naam van onzen wethouder van Onderwijs, Mr. A. Bruch, wel op den voorgrond plaat sen, dat met klem is opgekomen voor de belangen van het Haarl. M. O. De Haarl. H. B. S. is, zoover de geschiedenis bekend is, steeds bevoorrecht geweest. De daad van oprichting, zoo spoedig na de tot standko- ming der Wet op het M. O., is gevolgd door een onbegrensde toewijding van de zijde van het Gemeentebestuur, welke het een voor recht maakt aan deze H. B. S. werkzaam te zijn. Versch in ons geheugen ligt de daad van het Gemeentebestuur, toen op initiatie! van onzen hooggeachten wethouder van Onderwijs en op voorstel van het College van B. en W. de gemeenteraad met alge- meene stemmen besloot liever de Rijkssub sidie dan de zoo zorgvuldig behartigde be langen van het onderwijs prijs te geven. De beruchte regeling 30 leerlingen per klasse en voor eiken leeraar 30 lesuren per week als een ramp beschouwd door ieder leer aar, die zijn volle persoonlijkheid heeft ge steld in dienst van het M. O., is daardoor, voor onze gemeente althans, afgewend. Zoo gaan we niettegenstaande de wol ken, die den horizon verduisteren de toe komst met vertrouwen tegemoet, gesteund door het vertrouwen en de belangstelling van het Haarlemsche Gemeentebestuur. Daartegenover stellen wij leeraren de plech tige verzekering, dat wij ons geheel aan onzen taak zullen wijden. Zich richtende tot de leerlingen en oud- leerlingen, wijst spr. er op hoe verschillend hun loopbaan is geworden in de maat schappij. Spr. had hier gaarne Min. Westerveld te genwoordig gezien, doch de regelingscom missie ontving gisteren bericht dat de minis ter door droevige familie-omstandigheden was verhinderd. Spr. eindigt met een oproep aan de op voeders van het nieuwe geslacht hoopvol de toekomst te gemoet te gaan. Dr. Westerman dankte den vorigen spre ker voor zijn interessante en boeiende voor dracht. Vervolgens voerde het woord de heer G, Bolkensieyn, inspecteur van het onderwijs, Spr. wijst er op, dat dikwijls feest wordt gevierd terwijl men tevergeefs naar een reden zoekt. Dit is hier zeker niet het geval. Spr. gaat de geschiedenis der H. B. S na en wijst er op, dat Haarlem overging tot de stichting van een H. B. S. in een tijd dat Amsterdam nog een aanmaning moest krijgen van den minister om eindelijk eens over te gaan tot de stichting van een derge lijke inrichting van onderwijs. Sprekende van de bloei der 1ste H. B. S., brengt spr. dank aan den Haarlemschen wet houder van onderwijs en huldigt den heef Mourik Broekman, directeur. Spr. acht het begrijpelijk, dat er over het middelbaar onderwijs wordt geklaagd. Geen enkel schoolsysteem kan de ontwikkeling van dezen tijd bijhouden. Spr. verheugt zich er over dat de H. B. S. een directeur heeft als den heer Van Mou- ïik Broekman, die het probleem van dezen tijd begrijpt. Spr. wenscht den directeur toe ook het 75-jarig bestaan der H. B. S, te mogen presideeren. Vervolgens krijgt, namens de leeraren, Dr. Elzinga directeur van de H. B. S. met ge wjjzigd leersysteem het woord. Spr. dankt voor de prettige samenwerking, die er altijd heeft bestaan tusschen leeraren en directeur. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken dat deze samenwerking moge blijven be staan. schevaart werd aangereden en aan de ge volgen daarvail overleed, werd hedenmorgen door de Rechtbank alhier veroordeeld over eenkomstig den eisch tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand. Verduistering. De timmerman W. v. W., te Wijkeroog, had een lid van de Coöperatieve Woning bouwvereniging „Wijkeroog", aldaar, den penningmeester, door valsche voorspiegelin gen bewogen hem 300 af te geven, ten tweede een valsche kwitantie van 75 op gemaakt en geïnd. Hij werd thans veroordeeld tot 6 maanden oorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Naar aanleiding van een onderzoek van Gedeputeerde Staten inzake de jaarwedde van de gemeenteontvangers in de provincie Noord-Holland, schrijven B. en W. van Haarlem o.m., dat wat de wedde van den ontvanger te Haarlem betreft, het hun voorkomt, dat de jaarwedde welke thans is verbonden aan de functie van Ontvanger de zer gemeente, t.w. 5.50Ötot 6.500.—, dient te worden gehandhaafd, te meer daar sedert eenigen tijd het beheer van den In- cassodienst en van de' Centrale Kas aan ge noemden functionaris is opgedragen en wel licht in de naaste toekomst die van den Stor ting- en Ophaaldienst aan hem zullen wor den opgedragen, welke'bemoeiingen met de eigenlijke werkzaamheden aan het ontvan gerschap verbonden, dagelijks den geheelen persoon vorderen. B. en W. stellen daarom voor aan Ged. Staten te verzoeken de jaarwedde ongewij zigd te laten. B. en W. stellen voor met ingang van 18 September 1924 weder voor den tijd van één jaar, tot directeur van het gemeentelijk laboratorium voor pathologische bacteriolo gie te benoemen den heer J. van Konijnen burg. De heer D. A. J. G. L. Eggink vraagt met ingang van 15 Augustus 1.1. eervol ont slag uit zijn betrekking van leeraar aan de handelsavondschool dezer gemeente. B. en W. bieden ter vasstelling aan het primitieve, kohier van de straatbeasting en dat der precariorechten dezer gemeente, be lastingjaar 1924, met een opbrengst van res pectievelijk 189.335.39 en 23.159.58. De heer D. Houtkooper, onderwijzer aan de Openbare Lagere School No. 9, verzoekt eervol ontslag uit bovengenoemde betrekking met ingang van 1 October B. en W. stellen voor, voor de in ver band met het 25-jarig bestaan van den Haar lemschen voetbal-Bond op 23 October a.s. te houden seriewedstrijden, een gouden me daille beschikbaar te stellen. Aan de pleegouders wordt uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat de Hongaarsche kinder- trein op a.s. Maandag 2 uur vroeger ver trekt dan eerst was aangegeven. De trein vertrekt dus niet om 2 uur, maar 12 uur. De pleegouders worden verzocht tijdig aan den trein te zijn. Dhr. Donk brengt vervolgens zijn geluk- wenschen over namens directeur en perso neel der 2de H. B. S. Daarna brengt de heer Dr. Ras zijn geluk wenschen over namens de vereeniging van Leeraren en Leeraressen aan inrichtingen van Gemeentelijk en Gymnasiaal Onderwijs. Spr. overhandigt een ets voor de leeraars kamer en complimenteert in het bijzonder den directeur, de heer Mourik Boek. man. Dr. C. Spoelder, rector van 't Gymnasium, vervolgens het woord voerende, zegt, dat in Haarlem geen strijd bestaat tusschen het klassieke en het niet-klasieke onderwijs. Sprs. streven is het altijd geweest. taan de ffymnasium denzelfden geest te doen wonen en er toestanden te doen heerscben, die aan de 1ste H. B. S. wonen en heerschen. Mej. Berdenis van Berlekom dankt den heer van Mourik Broekman voor de pret tige samenwerking en spreekt de hoop uit, dat deze behouden zal blijven. De heer L. Broese van Groenou overhan digt namens de leerlingen den directeur een som gelds, om die naar eigen goeddunken aan te wenden. Waarop dr. v. Elzinga de bijeenkomst sluit en de aanwezigen uitnoodigt mee te gaan naar het Frans Halsmuseum, waar de direc teur den belangstellenden een juisten blik zal geven op het werk van den grooten Haarlemschen meester.. De genoodigden begaven zich daarop naar het Frans Halsmuseum en maakte daar een rondgang. Na aloop daarvan vereenigde men zich in het hotel Den Hout yvaar een lunch werd aangeboden. Hedenmiddag hebben er sportfeesten plaats op het H. F. C.-terrein, baarbij de heer H. Fokker, ook een oud-leerling der H. B. S. demonstraties zal geven. Wanneer de heer Fokker zelf verhinderd mocht zijn, dan zal een zijner vliegeniers hem ver vangen. Ook zal er een receptei plaats hebben op het Stadhuis. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot leerares in de handwerken aan de kweekschool voor onderwijzeressen mej. G. Barger, alhier. Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Roterdam mej. A. Vrolijk, alhier. De dames A. Bergman, I. v. Dijk, en A. Huneker, behaalden het diploma voor cos- tumière aan de Mariaschool Koningstraat No. 20. In de te Utrecht gehouden jaarlijksche Algemeene vergadering van leeraren aan Middelbare Technische en Kunstscholen in Nederland, werd tot secretaris in het bestuur benoemd de heer J C. Slagter, alhier. Als secretaris der vereeniging van leeraren aan Middelbare Technische- en Kunstscholen in Nederland zal de heer J. C. Slagter, alhier optreden. De heer Duyff, op zichter der fortificatiën is bevorderd tot hoofdopzichter der fortificatiën te Haarlem. UITSPRAKEN. De aanrijding op de Brouwersvaart. De chauffeur G. J. K., aan wiens schuld het te wijten was, dat op Zaterdag 7 Juni 1.1 het 10-jarig meisje Barbara Dijker op den hoek van de Brouwersvaart en de Leid- De asphalteering van de Groote Hout straat blijkt goede vorderingen te maken. Over verreweg het grootste gedeelte van den afstand Groote Markt naar de Hout- brug is het betonbed, waaop de asphalt zal worden gegoten, gelegd. 't Zal misschien eenige verwondering ge wekt hebben, dat, hoewel reeds geruimen tijd de betonlaag is gelegd, nog steeds met as- phalteeren werd gewacht. Hiervoor zijn, naar wij bij informatie vér namen, twee redenen. Ten eerste moet de betonlaag gedurende ongeveer een week, soms anderhalve week „versteenen", zooals de technische term luidt. De fundamenten moeten dus eerst voldoende sterkte hebben verkregen, voordat aan ver dere afwerking kan begonnen worden. Ten tweede gaat het gieten van het as phalt veel vlugger dan het leggen van het betonbed. Naar schatting wordt ongeveer 300 M2 as phalt per dag gelegd zoodat dus, wanneer eerder met asphalteeren was begonnen, dit werk telkens vertraging zou ondervonden hebben, terwijl de Groote Houtstraat, over de geheele lengte ineens zal geasphalteerd kunnen worden. Onder de geheele lengte van de Groote Houtstraat wordt verstaan de afstand van de Groote Markt tot ongeveer .30 M. vóór de Houtbrug. Men gaat niet verder in verband met de vernieuwing en verandering welke de Groo te Houtstraat binnenkort zal ondergaan en waardoor ook de oprit zal worden veran derd. Terwijl de geheele straat geasphal teerd wordt, worden tusschen de rails en aan den smallen kant, tusschen rails eq trottoirs, de asphaltblokjes gelegd, die reeds geruimen tijd in de Anegang lagen opgestapeld. Reeds is men er voor een gedeelte mede begonnen. Het langst liet op zich wachten het werk bij 't Verwulft. Thans wordt ook hier het betonbed ge goten, maar toch heeft men zooveel mogelijk getracht het verkeer VerwulftOude Gracht door te laten gaan. Daarvoor is de volgende oplossing gevon den. Het desbetreffend straatgedeelte zal in twee gedeelten worden „gebetonbed" Terwijl men aan de eene helft bezig is, wordt over de andere een houten noodovergang gelegd, zoo dat het verkeer, zij 't dan met eenige moeite, kan plaats vinden. Is de eerste helft klaar, dan wordt de overgang hierheen verlegd en begint men aan het andere deel. De tram zal pas binnen eenige weken weer de Houtstraat kunnen passeeren. Met het asphalteeren had men oorspron kelijk gedacht nog deze week te kunnen be ginnen. Daar echter pas hedenochtend de asphalt machine is gearriveerd en de noodige voor bereidende maatregelen nog moeten worden getroffen, zal het wel de volgende week wor den, voordat de eerste asphalt wordt uitge streken. Niet alleen echter de Groote Houtstraat, maar ook de Kruisweg wordt reeds onder handen genomen. Daar de rails vernieuwd wordt, wordt de tram langs één lijn geleid. Het rijverkeer van de zijde van het Stationsplein is gestremd. Zoo spoedig hier de rails vernieuwd zijn zal met het storten van het betonbed be gonnen worden. Dat de bestratingswerken nog een grooten omvang hebben bewijst wel het feit, dan on geveer 55 man personeel er aan werkt, on der wie ruim 40 Haarlemmers. De overige werklieden zijn die welke behooren tot de maatschappijen, die het beton en het asphalt leggen; vaklui dus. Vandaag herdacht de heer D. Peters, bode-concierge aan de Provinciale Griffie, den dag, dat hij 25 jaar als zoodanig aan de Griffie verbonden is. Het heeft den beambte op dezen dag aan belangstelling niet ontbroken. Gisterenmiddag werd de jubilaris binnen geroepen in de vergaderzaal van Gedepu teerde Staten. Aldaar werd hij toegespro ken door den Commissaris der Konipgin Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, die in een korte toespraak den arbeid van den heer Peters roemde en er zijn tevredenheid over uit drukte. Ten slotte overhandigde hij hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud, als mede een kristallen fruitschaal met zilve ren hengsel en een zilveren taartschep. Hedenmorgen werd de jubilaris ontvangen in de vergaderzaal van Ged. Staten, alwaar het geheele personeel en ambtenarenkorps aanwezig was. Aldaar werd hij in hartelijke bewoordin gen toegesproken door den Griffier Mr. S. H. Vening Meinesz, die zijn arbeid zwaar en vol beslommeringen noemde. Ook deze toespraak ging vergezeld van een fraai cadeau in den vorm van 4 zilveren cou verts met inscriptie in een keurig étui. De heer Peters dankte in enkele bewoor dingen voor deze grootsche huldiging. Verder gewerd den jubilaris nog een groot aantal bloemstukken, alsmede tele grammen en andere gelukwenschen van verschillende burgemeesters, oud-ambtena ren enz. enz. Ook het aantal personen die hem persoonlijk kwamen gelukwenschen, is voorzeker groot te noemen. Geboren; 3 Sept. C. ChristiaansCom mandeur d. J. A. Groenv. d. Putten z. A. HendriksSiemens d. s— 4 Sept. W. A. DelhezVerheggen z. Ondertrouwd; 4 Sept, K, J. v. d. Meer en M. H. D. v. Leeuwen A. A. v. Berkel en C. C. M. v. d. Nieuwenhof H. H. Morison en P. A, Noordermeer J. J. H, L. de Jong en G. F. M. Bloem P. Valbracht en W. H, Tijssen -W. A. v. Herpe en M. J. Moser J. Leppens en M. Kinzius R. J. Termes en G, S. Löhr H. W. ten Kate en A. Voogel. Getrouwd: 4 Sept. H, B, J. L, v. Riel en H. G. Barnhoorn C. J. Koster en J. M. Hiel C. W. Jacobszoon en H. de Boer. Overleden; 3 Sept. J. M. C. Greevev. Tubergen, 79 j„ Emmastraat C. v. d. MeijStam, 48 j., Kamperlaan. Eenige weken terug heeft de te dezer stede gehouden algemeene vergadering van de Coöperatieve Vereeniging „Holland," het bestuur machtiging verleend tot het bouwen van een suikerfabriek over te gaan onder voorwaarde dat nog 800 aandeelen zouden worden geplaatst. De plaatsing dezer aan deelen vlot goed, zoodat verwacht wordt, dat binnen zeer korten tijd alle aandeelen opgenomen zullen zijn, dan kunnen de maat regelen voor den bouw der fabriek getrof fen worden. De bedoeling is de fabriek te bouwen nabij de Crucqius bij Heemstede. Onder de inwoners van Schoten wordt de volgende circulaire verspreid; Velen uwer zal het nauwelijks bekend zijn, dat een onzer nog jeugdige stadgenooten, de 38-jarige mejuffrouw L. v. d, BOGAARD, Gen. de la Reijstraat 79, sinds geruimen tijd in een beklagenswaardigen toestand ver keert, doordien het linkerheupgewricht ge heel is versleten, zoodat het aanbrengen van een kunstbeen niet mogelijk is. Deze uit spraak van H. H. Professoren en Doctoren beteekent, dat mej. van den Boogaard niet meer kan loopen en verplicht is steeds in huis te zijn. Het heeft H. M. de Koningin be- haagd 50.beschikbaar te stellen voor den aankoop van een wagentje, opdat het meisje in de gelegenheid komt van de na tuur te genieten, waardoof haar lot iets dra gelijker zal zijn. Helpt door uwe bijdragen het geld verder bijeen te brengen voor den aankoop. De Burgemeester van Schoten heeft zijne toestemming voor de inzameling gegeven. Over enkele dagen zal U een collectebus worden aangeboden, waarin wij U verzoe ken uwe bijdrage te willen storten. Indien hqt inkomende bedrag het geld voor den aankoop van het wagentje benoodigd, over schrijdt, dan zal het restant worden afgedra gen aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Haarlem. De collectant is voorzien van een legitimatiebewijs. Bij voorbaat mijn dank betuigend voor uwe goede daad jegens mijne dochter, ver blijf ik Hoogachtend, N. F. VAN DEN BOGAARD, Gen. de la Reijstraat 79, Schoten, De volgende personen: Dr. J. M. A. van Schuylênburgh, Dr. Th. Th. Koot, Pastoor H. J. J. Wentzel en C. de Wilde, vice-pres, EI. Vereen., hebben aldus hun adhaesie be tuigd: Ondergeteekenden kunnen zich geheel ver eenigen met 't doel van deze circulaire, ten einde mej. v. d. Bogaard zoo spoedig mo gelijk aan een wagentje te helpen, nu pa tiënte al jaren niet meer in staat was van de natuur te genieten. stoffen, direct uit Engeland, worden ver kocht voor het vervaardigen van Heeren- costumes, demi-saison, winterjassen etc. Bij dé politie is aangifte gedaan dat uit een kelder aan de Oude Groenmarkt, ten nadeele van J. B. 130 rozen zijn ontvreemd. Zaterdagavond j.l. vond in het clublokaal van de R, K. Damclub „Sterk door Oefening" aan het Teylerplein de returnmatch plaats tusschen S. D. O, I en St. Joseph I. St. Joseph was dit keer beter in vorm dan enkele weken terug. De voorloopige uitslag is 104 voor St. Joseph, De gedetailleerde uitslag is als volgt: St. Joseph I. S. D. O, I. 1. H. RumpW. Hopstaken 11 2. D. RumpG. Roet 3. L. v. KesselA. Schiering 20 4. J. v. MusscherB. Nooy 20 5. F. DamenG. v. Rijn 20 6. H. VoetsJ. Swart 7. J. v. ZiltG. Rump 02 8. J. BalmA, Haak 11 9. H. KenterJ. Hekenkamp 20 10.-H. TesselaarJ. Jansen 10—4 De met gemerkte partijen zullen op een nader te bepalen datum worden uitgespeeld. Zondag gaf de heer Alb. Gigengack, een der sterkste (eden van „Theorie en Practijk" een simultaanséance voor de leden van de R. K. „Damclub „De Jonge Dammer", in het Patronaatsgebouw „St. Bavo", aan de.Leid- sc^hevaart. Aan deze séance werd door 19 personen deelgenomen. Dat de heer Gigen gack uiterst taai gespeeld had, bleek wel uit het schitterende resultaat dat hij behaalde: 14 gewonnen en 5 verloren. De simultaanspeler speelde 5 minuten per partij en behaalde dus een gemiddelde van 0.68. Dit was de eerste keer dat Gigengack simultaan speelde. KAMP. H. EN O. Dinsdagavond werden te Heemstede de volgende hangpartijen uitgespeeld: P. G. v. Engelen wint van J. v. d. Zwan;. P. G. v. Engelen wint van L. Timmermans (regle mentair); J. v. d. Zwan wint van N. R. v. d. Berg (reglementair). Rectificatie. In ons nummer van giste ren stond in het 'verslag van het eerste lu strum van „St Caecilia" abusievelijk ver meld: „Na de pauze zegde de heer Post dank aan „Euterpe" en wenschte haar veel succes toe met een volgend concours enz." Dit moet zijn: „Na de pauze zegde de heer Huijboom dank aan „Euterpe" enz." De naamverwisseling zou' wellicht tot een mis verstand kunnen leiden. f 65: 495 930 1072 1168 1525 2311 2655 2961 3070 3078 3156 3438 3641 4080 4253 4297 4755 5094 527Ï 5529 5573 7145 7147 7783 8932 9275 9355 9756 10080 10464 10842 11505 11762 11793 12162 12189 12267 12449 13425 13687 13701 13767 13951 13982 14055 14198 14275 i 4299 14380 14866 14878 14903 14943 14967 15006 15133 15165 15396 15399 15460 15549 15664 15774 16059 16062 16805 17004 17458 17458 17483 17804 18308 18441 18464 18530 19039 19067 19152 19170 19329 19764 20057 20086 20141 20161 20268 20290 20925 21082 21229 21421 21976 22014 ■22363 22457 2247,7 22527 4e 2e Lijst: 8153 m.z. 8183; 20336 Ter gelegenheid van de herdenking van het 5-jarig bestaan van de Middelbare Tech nische School voor Bouwkunde, Waterbouw kunde, Werktuigbouwkunde, Electrotechriiek en Seheepsbouwkunde te Haarlem, zijn de ouders der leerlingen en andere personen uitgenoodigd tot het 'bezichtigen van het Schoolgebouw, de daar aanwezige machine- rien, toestellen en verzamelingen, alsmede van door de leerlingen vervaardigde teeke- ningen, Werkstukken e.d., op Maandag 8 September e.k., tusschen 2 en 3K> n,m„ in gang Meester Cornelisstraat, üUfe Ten behoeve van eene voorgenomen be bouwing ten oosten van de Pieter Kiesstraat en ten zuiden van het verlengde van de Ga- renkokersvaart, dient_ aanleg van een ge deelte openbare weg te geschieden, schrijven B. en W. aan den Raad. Het zuidelijk talud van de vaart dient in afwachting van de omlegging van dat wa ter - tijdelijk breeder te worden gemaakt tot de bestaande oeverlijn. Het perceel aan de Pieter Kiesstraat No. 43, moet worden gesloopt. Aangezien dat perceel is ingebracht in het gemeentelijk woningbedrijf, dient een besluit te worden genomen tot terugneming uit ge meld bedrijf mét ingang van 1 September '24. De waarde van het perceel is overeenkom stig het daaromtrent bépaalde in de veror dening met betrekking tot genoemd bdrijf, gschat op 8000, B. en W. stellen voor tot bedoelde terug neming te besluiten en hen te machtigen de afbraak van de op het kadastrale perceel sectie A No. 1352 aanwezige opstallen te verkoopen. Ten slotte deelen wij U mede, dat de kos ten voor de hierboven genoemde openbare werken (inbegrepen de verhooging) ten be drage van plm. 8000kunnen worden bestreden uit eene reserve, welke het ge meentelijk grondgedrijf uit de verkoopen van de tot dit complex behoorende gronden heeft gekweekt. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die met een snelheid van 50 K.M. per uur reed in de Wilhelminastraat. In het perceel Spaarne 60, voorheen een particuliere woning, is gisteravond een.zaak geopend onder den naam van: „Het Èn- gelsch Couponhuis.' In de etalage zijn de Engelssche stoffen tentoongesteld en valt de zaak, alhoewel het direct geen winkelhuis is, door doeltreffende verlichting, vooral des avonds, wel op. Men deelt ons mede dat uitsluitend eerste klas wollen Engelsche UITVOERINGEN. Mijnheer de Redacteur. Het is volgens, de Haarlemsche Politie verordening verboden, in openbare gebou wen, zooals Brongebouw, Gem. Concertzaal en dergelijke, openbare Tooneelvoórstellirt- gen te geven, waarbij decorverwisseling moet plaats vinden. Ieder jaar echter, komt Henri Ter Hal in de Gem. Concertzaal en den geheelen avond door heeft de decorverwisseling plaats. Naar aanleiding van eenige geruchten, welke thans de ronde doen, stellen wïj daarom deze vraag: 1. Is het waar, dal de Directie van Henri Ter Hall eiken avond bekeurd en beboet wordt met 25 boete? wegens overtfeding der Politie-Verordening? 2. Indien dit waar is, mogen B. en W, van Haarlem dezen toestand dan bestendigen en de Gem. Concertzaal verhuren voor doel einden, waarvoor zij niet geschikt is volgens de Verordening? 3. Is dit de andere openbare gebouwen geen afbreuk doen, waar steeds ook maar een kleine verwisseling wordt verboden en geen vergunning wordt gegeven voor een uitvoering met verwisseling van decor? Met de beantwoording van bovenstaande vragen zult u ten zeerste verplichten Uw Abonné S. Naschrift der Redactie. De commissaris van Politie te Haarlem deelde ons mede dat de door inzender bedoelde maatregelen ge troffen worden naar aanleiding van brand gevaar 'op het tooneel der gebouwen. Dit brandgevaar bestaat, zooals aan den Com missaris van Politie is medegedeeld, op het tooneel dei; Concertzaal niet en daarom worden er geen bekeuringen gemaakt. DE MEDEWERKING DER ONDER WIJZERS. Geachte Redactie. Ik stel er prijs op d,oor uw blad mede te deelen, dat mij uit de verklaringen van enkele onderwijzers, die bij de generale re petitie de fout hebben gemaakt, om voor het einde te vertrekken, is gebleken, dat bij hen geenerlei opzet aanwezig was. De medede'elingen van den leider, den heer De Nobel aangaande de uitvoering van den huldigingsmarsch zijn niet volkomen tot hen, die achter op het terrein stonden, doorgedrongen, en zij waren in de mee- ning, dat door de kinderen niet meer be hoefde te worden gezongen. Hoewel het niettemin onjuist is om zonder een uitdruk kelijk teeken van den leider het terrein te verlaten, is daarmee het feit voor hen niet zoo, dat het de meer ernstige aantijgingen in mijn ingezonden stuk van den 30sten Aug. wettigt; ik neem deze dan ook te hunnen aanzien gaarne terug. De houding van diegenen, die ik ver zocht de repetitie tot het einde bij te wo nen en die toch met een weinig correct antwoord vertrokken, blijf ik veroordeelen. Zooals wij trouwens telken jare onaange naam getroffen zijn, omdat enkele onder wijzers hun taak weinig serieus opvatten. Gaarne breng ik hulde aan het overgroo- te aantal dat steeds voortreffelijke mede werking verleent. Met dank voor de pldatsing, De Sec. Ver, Koninginnedag. miliedrama heeft zich te Munchen afge speeld. De vrouw van den meubelhandelaar Vogt doodde daar haar man en twee kin deren. Een 16-jarige zoon doodde daarna zijn moeder en pleegde vervolgens zelf moord. BRUSSEL, 4 September. Tijdens een de monstratie van Flaminganten trad plotseling een betooger naar voren, zijn revolver op het publiek richtende. De man werd dieet gegerepen. De spheten, die hij loste, troffen 3 personen min of meer ernstig. ROTTERDAM, 4 Sept. Heden nacht heeft men zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot een pand in de Dwarsche Handstraat alhier. Vandaar is men een daarnaast liggend pand van de fa. V. de V. binnengekomen, waar men een groote partij vulpenhouders heeft gestolen. De waar de er van bedraagt minstens 3000. ft BERLIJN, 4 Sept. Te Rome ging het ge rucht van een aanslag op Mussolini toen deze in een auto van een tochtje naar Rome terug keerde. Een officiëel communiqué zegt, dat Mussolini's auto niet beschoten werd. Wel echter 2 auto's die een uur later pas seerden. BERLIJN, 4 Sept. Tusschen een Duitsch consortium onder leiding van de Duitsche Erd-öl-Gesellschaft en een Russisch Nafta- syndicaat is een overeenkomst gesloten, waardoor aan de Russische' olieproducten op de Duitsché markt een zelfde gebied als voor den oorlog wordt aangeboden. Het gaat om de leverantie voor een bedrag van 15 millioen mark en olieproducten van 30.4 40 millioen mark. BERLIJN, 4 Sept. Vluchtelingen komen bij duizenden te Shanghai aan. De prijzen der levensmiddelen stijgen ontzettend. De verte genwoordigers der groote mogendheden te Peking hebben het afsluiten van een neu trale zóne geëischt. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets beter. - 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 414 Nederland 1917 7% N.-I. 1921 A HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot HolL Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank CerL Handel Mij. Reso, dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Poerworedjo Oude Dell Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau VCai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconi Wabash Conm. Maxwell y43/4 943/4 lCOi/8 843/ 4 843 1021/4 1021/t 70 150 150 127 127 126 126 1351 136 79 26 26 450 457 3901/s 397 63 64i/f 180 1353/4 1351/ 132'/8 132i/, 132'/g 1331/* 97 1721/, 171 338 336i/r U4i/2 **4i/2 lH/g 1693/g 1693/ 168,— 164 241/2 i 24 1193 380 384 349 349»/* 326 327 1493/4 1473/4 193i/2 100 100 128 127 318 320J 70 69 150 150 84i/4 16 16 43/.16 STOCKHOLM, 4 September. De beroem de Zweedsche zwemmer Arneborg heeft weer een nieuw record gemaakt door gister t Gothenburg de 100 yard in 12 min. 16.7 sec. te zwemmen. WEENEN, 4 September, Tegen 't ende van deze maand zal te Weenen het proces plaats hebben van de strafzaak tegen Jai- voreh, den man, die den aanslag op Dr. Seipel gepleegd heeft. Mgr.. Seipel zoji op amnestie voor den dader aandringen. BERLIJN, 4 September. Een vreeselijk fa- EERSTE KOERS LATERE KOER? BERLIJN p. billioen) 0.613/s U61«/, PARIJS 13.80 13.75 BRUSSEL i 12.971/, 13.— WEENEN 0.363/ LONDEN i H-593/i 11.60 STOCKHOLM. 68.85 68.90 KOPENHAGEN 42.75 42.95 CHR1ST1AN1A 35.771/ 35.90 BAZEL 48.80 48.90 NEW-YORK 2.59i/g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2