jO PEN OoGEN BOEFJE JOSEPH IN DOTHAN Tits SÊll Hl Hl I. m VEEN's Ooederenhandei STADSSCHOUWBURG Pc Blankevoort Dr. Th. KOOT afwezig tot 15 September M. MAURITZ 62 Nieuwe Gracht praktijk Hervat. Regenjassen en -Mantels Ingezonden Mededeelingen t STADSNIEUWS. - Gemeentelijke dienst voor de Lichamelijke Opvoeding. De Postcheque- en Girodienst. De vollegrondstentoonstelling. KUNST EN KENNIS. De Oceaan-patrouille. De natte Augustusmaand. UIT BOEK EN BLAD. a 60 cents per regel. Zijlstraat 19 Telef. 190 llles op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. BINNENLANDSCH NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Mannenadei en Vrouweneer. De Int. Postzegeltentoonstelling. Muggen en Muggenverdelging. ZWEMMEN. WIELRIJDEN. R. en T. „Haarlem". moet ge hebbdtl en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT HEEMSTEDE. SCHOTEN. IJMUIDEN. VELSEPOORD. VELSEN. VRAGENBUS. ADVERTENTIËN. Dankbetuiging. TELEF. 189 DONDERDAG 4 SEPT., 8 ÜÜR Prijzen van f2.50 tot f 0.50, pi. rechten. ZONDAG 7 SEPT. - 8 ÜÜR DE ZOMERSPELERS ZONDAGSPRIJZEN f2.-, f 1.50. f 1.25, ff.-, f0.75, f0.50. pl. r. N.V. Oprechte Haarlemmer Olie Fabriek T ermijnbetaling. heeft de praktijk HERVAT. Chirurg is tot nader bericht AFWEZIG. NIEUW LONDEN" Groote Markt, hoek Bartel- jorlsstraat en Zijlstraat. MEISJE WERKSTER» Flinke Dienstbode Keukenmeisje COSTUUMVAK. R.-K. Dienstmeisje Een net Meisje LOOPJONGEN R.-K. Dienstbode Biedt zich aan LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de loting voor de lichting van 1925 voor deze gemeente zal plaats hebben in het gebouw „de Doelen" aan de Gast huisstraat No. 32 alhier op Dinsdag, 23 Sep tember 1924, des voormiddags 10 uur, voor hen, wier namen aanvangen met een der let ters A. B. C. of D.; des namiddags 1/2 uur, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters E, F. .G, H. I óf J. Woensdag, 24 September 1924, des voor middags 9 uur, voor hen, wier namen aan vangen met de letter K, 10 uur, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters L. M. of N.; 11 uur, voor hen, wier namen 'aanvangen met de letters O. P. Q. of R.; des namiddags VA uur, voor hen, wier namen aanvangen met de letters S, T, U, V. W. X, IJ. of Z. Aan de loting nemen deel alle voor de dichting ingeschreven personen, met uitzon dering van hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang der loting blijkt, dat zij: a. bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitgeslo ten zijn; b. zijn overleden; c. hebben opgehouden Nederlander te we zen en ook geen ingezetene zijn; d. als niet-Nederlander hebben opgehou den ingezetene te zijn; e. als ingezetene, niet-Nederlander, be- hooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onder worpen of waar ten aanzien van den dienst plicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen; f. terecht in een andere gemeente zijn in geschreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moe ien deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. De loting geschiedt ten overstaan van den LotingsCommissaris. De ingeschrevenen wor den in de volgorde van het alphabetisch register afgeroepen, ten einde zelf een num mer te trekken. Blijkt niet, dat de afgeroe- ipèn ingeschrevene aanwezig is, of is deze buiten staat of onwillig een nummer te trek ken, dan wordt de wettige vertegenwoordi- jger opgeroepen. Blijkt niet, dat deze aanwe zig is of is deze buiten staat of onwillig een nummer te trekken, of acht de Lotingscom missaris het niet aannemelijk, dat de ver schijnende persoon de opgeroepene is, dan geschiedt het trekken door den Burgemees ter, het lid van den gemeenteraad of Jen ambtenaar der gemeente, bij de loting te genwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, ,voor welke geloot werd Aldaar kan de 'loteling het biljet binnen drie maanden na dc trekking afhalen af doen afhalen. Door belanghebbende lotelingén of door Juin wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wijze, waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij den Com missaris der Koningin. Het bezwaarschrift ikan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, met redenen omkleed en onder teekend, binnen tien dagen, te rekenen van 'den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingele verd bij den Burgemeester. Van de uitspraak van den Commissaris der Koningin zal een afschrift ter gemeente-secretarie gedurende tien dagen ter inzage worden gelegd, waar van openbare kennisgeving zal geschieden. Het ter inzage leggen van dat afschrift zal tevens bij persoonlijke kennisgeving worden bekendgemaakt aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingele gerd op de hierboven aangegeven wijze, t kunnen geen gevolg hebben. ïn het tijdvak 15 Augustus1 September zjjn in de zweminrichtingen 6937 baden ge- riomen, verdeeld als volgt: Kleverlaan: mannen; vrouwen; Alonné's 844 1040 Baden' ad 35 ets. 59 52 Baden ad 10 ets. 248 518 Houtvaart: Abonné's Baden ad 35 ets. Baden ad 10 ets. Kosteloos 1331 750 12 330 1245 2337 1610 427 7 252 973 1659 De Directeur van het Postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat het voornei- nïen bestaat om den eersten October a.s. den Postcheque- en Girodienst te her openen, voorloopig met de postrekeningen 1 tot en met 9999. Aan de houders der genoemde postre keningen wordt de gelegenheid gegeven nog tot ^uiterlijk 6 September a.s. door mid del der Commissie voor de uitbetaling van gelden op postrekeningen, op 3e gebruike lijke wijze over hun tegoed te 'beschikken. Aanvragen betreffende de postrekeningen van 1 tot en met 9999, welke later dan 8 September bij de commissie inkomen, kun nen door haar niet meer in behandeling worden genomen. De aanvragen om voorwaardelijke terug betaling, betrekking hebbende opj postre keningen boven 9999, kunnen tot nader be richt worden ingediend. De bedoeling is, voor series van rekeningnummers volgende op 9999, de aanvragen tot voorwaardelijke uitbetaling eerst stop te zetten naar de mate ,en in de volgorde, dat de opening van den Postcheque- en Girodienst voor die series wordt vastgesteld en aanstaande is. Met het oog op de spoedige heropening van den dienst worden de rekeninghouders uitgenoodigd, slechts in zeer dringende ge vallen hunne aanvragen om voorwaardelijke terugbetaling in te dienen. We lezen in het „Weekblad voor Bloem bollencultuur": Het treft natuurlijk slecht, dat de tijd voor het gereedmaken en planten der inzendingen ter vollegrondstentoonstelling valt in den voor de kweekers en exporteurs meest drukken tijd van het jaar. Bij al het gewone en dit jaar veelal buitengewone werk, dat, aan het verkoopen en inkoopen, opnemen, sorteeren, verpakken en verzenden van den oogst en daarna aan het planten verbonden is, moet voor de vele inzenders nog gevoegd worden, de zorg en moeite aan hun inzen ding ter tentoonstelling te besteden. En wanneer dan, zooals het gewoonlijk gaat, zij dié het meest hun handen vol hebben in eigen zaak en; bedrijf, nog zijn aangezocht en bereid gevonden om voor een afdeelings-' of veréenigings-in'zendiilg de zorg op zich te nemen, dan kunnen wij ons best begrijpen, dat de voorbereidende commissie en met name zij, die de leiding van den aanleg van het tentoonstellingsterrein hebben, wel eens zuchten over dezen samenloop. Dat hier evenwel niet gewacht kan wor den op „rustiger tijden", spreekt wel vanzelf en met dankbaarheid mag geconstateerd worden, dat ook de inzenders en vooral ook de vele „zwaar belaste" commissieleden doen wat zij kunnen, om het werk der Tent.- commissie mogelijk te maken. Voor een goe den gang van zaken is nu eenmaal noódig, dat men zich „bij-tijds"en dat is: nu, reken schap geeft van wat men in het voorjaar op zich nam. En de goeden niet te na gespro ken, er zijn nog te veel inzenders, die zich nog niet op het terrein lieten zien op de daarvoor bepaalde uren, en die zoo fiard noodig zijn bij het gereedmaken hunner in- zendigen. Immers, het terrein bepaalt dik wijls den vorm der vakken, de hoeveelheid der bollen en planten en de gegevens kan men niet ontberen, als men de bollen moet reserveeren voor de tentoonstelling. Er zul len dan ook inzenders zijn, die moeten ris- queeren, dat bij hun komst om te planten ze voor moeilijkheden komen te staan, die bij een tijdig bezoek aan het tebrein en de hun aangewezen plaats hadden kunnen ver meden worden, Intusschen, gelukkig is met de meeste in zenders overleg mogelijk geweest en daar door is op het terrein, 2 maanden nadat kon worden begonnen, reeds heel veel geschied. Op het groote voorterrein nadert het spit- werk der vakken zijn voltooiing, de paden zijn uitgezet, de aanleg is er. De groote in zendingen - met name die der Narcissen en Crocus liggen plantklaar en spoedig wor den de eerste oproepingen om te komen planten, verzonden. In het bosch is reeds menig vakken-complex gereed, en het aantaj losse perken dat klaar ligt, is reeds zeer tal rijk. Daar de planttijd der bollen thans nadert, wordt het eerst aan dë-vakken en perken zelf gewerkt. Het aanleggen der paden en het opknappen van het bosch wordt tot den winter uitgesteld. Een flinke ploeg arbeids krachten is onder leiding van den heer Roo- zen bezig om langs alle lanen en paden dc vlakken en nlekken voor beplanting gereed te maken. Het bemesten er wordt met kunstmest bemest neemt deze week een aanvang, het vele, overvloedige regenwater zorgt voor het doorwateren van den m-ond en voor het behoud der nieuw gelegde gras zoden. Het terrein biedt reeds een heel an deren aanblik dan eenige weken geleden en het blijkt wel, dat het zonder te vol te wor den, geheel gebruikt zal worden, wat wel wat zeggen wil, als men weet, dat het bijna 8 H.A. groot is, waarvan ruim 3 open en vlak terrein. Tegen herhaling van de „Tiianic '-ramp, De ramp van de „Titanic", die den 14en April 1912 op 41 graden N.B. op een ijs berg liep, had ten gevolge, dat in het na jaar van 1913 te Londen een conferentie van veertien zeevarende mogendheden werd gehouden, die tot het besluit kwam om in de Atlantischen Oceaan een voortdurende patrouille te onderhouden. Sinds 1914 kruisen nu steeds twee kot ters van de Amerikaansche kustwacht in de streek, waar ijsbergen in het voorjaar de scheepvaart in gevaar brengen. De weten schappelijke dienst wordt waargenomen door luitenant Et H. Smith, die voortdurend op zee is en steeds op de elkaar aflossende booten overgaat. De taak van de patrouille is twee ledig: de ligging Van het ijsberg-veld vast te stellen en uit oceanografische en meteoro logische waarnemingen de oorzaak te zoe ken, waardoor de ijsbergen ieder jaar tot een anderen breedtegraad opdringen. De ijsbergen komen alle van de westkust van Groenland. Van één gletscher aldaar is bekend, dat er zich iederen dag een ijsberg van afsplitst. Slechts een klein deel van de bergen wordt door den stroom zuidwaarts door de Davis-straat gevoerd. Het jaarlijks wisselend aantal ijsbergen houdt volgens Smith verband met de veranderingen in de cyclonen en anti-cyclonen boven de west kust van Groenland in den voorafgaanden zomer, In het algemeen heeft een berg vijf maanden noodig om van Kaap Dyer op den 67sten graad N.B. in Balfinsland tot den 45sten te komen. In de maand Maart beginnen de schepen hun routes zuidelijker te nemen. De her vatting van de kortere noordelijke route hangt van de berichten der ijs-patrouille af. Dagelijks ontvangen de schepen, die den rand van het ijsgebied passeeren draadloos tweemaal bericht van de ligging van gevaar lijke ijsbergen. Omgekeerd melden de sche pen, wanneer zij ijsbergen zien. In kritieke gevallen wordt de geheele geschiedenis van een bepaalden berg nagegaan. Met behulp van foto's en notities op kaarten worden de vaak zeer gecompliceerde routes volledig gevolgd. In den tijd van verminderd ijsgevaar die nen de kotters voor het oceanografisch on derzoek, dat van veel belang is voor de kennis van de stroomingen in den oceaan. In de berichten van schepen aan de pa trouille wordt de hoogte van ijsbergen ge woonlijk overschat. Gedurende vier. jaar vond men als grootste hoogte 70 meter, ter wijl de langste ijsberg 420 meter mat. Voor kleinere ijsbergen, die vaak sterk zuidelijk afdrijven, heeft men den laatsten tijd dyna miet toegepast om ze in stukken te breken. Het is een zeer kostbare methode, die dan ook betrekkelijk zelden wordt toegepast. De Amerikaansche professor, die onlangs een kruistocht van een der patrouille-kot ters heeft meegemaakt heeft bij zijn terug komst de volgende wenken gegeven om de doelinatigneid van dc patrouille nog te ver- hoogen. Hij stelt voor, dat de scheepvaart maatschappijen overeenkomen, dat twee van de normale scheepswaarnemingen om des morgens en des avonds acht uur naar den tijd van den 75sten meridïahn worden ge daan, opdat zij op'denzelfden tijd als die van het Amerikaansche weerbureau worden verricht. Deze waarnemingen zouden moeten .rmvatten de oppervlakte-temperatuur van het water, de luchttemperatuur, den barome- stand, windrichting en opmerkingen over ne vel, ijsbergen enz. De kens op be; r ?- gestagen. De nu geëindigde Augustusmaand zal menigeen,wiens vacantiegenot bedorven werd, heugen! Er is heel veel regen gevallen, maar toch is de hoéveelheid zoo van den directeur van de filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut verno men wordt, nog geen record geweest. De totale regenval 171 m.m. tegen 89 nominaal, werd n.l. in Augustus 1912 toen 200 m.m. werd afgetapt, overtroffen. Men ziet dus, het kan altijd nog erger! Ook de grootste daghoeveelheid 3.4 m.m. op 30 Augustus is nog overtroffen en wel op 18 Juli 1910, toen tusschen 6 dn 10 uur v.m. 54 nj.m viel. De afgeloopen maand heeft zelfs nog een vrije lange periode met weinig regen gehad. Van 5 tot 16 Augustus, regende het alleen op 7, 15 en 16 Augustus en dan nog 's avonds of 's nachts. In de Wveede helft der maand werd het evenwel geducht nat. De groote maandsom was te danken aan enkele dagen met zwaren regenval; op 2 Aug., met 19 m.m., 3 met 13 18 met 35, 24 met 23, 30 met 36, dus in 5 dagen 2/3 deel van den geheelen maandelijkschen val. September heeft al weer slecht ingezet, maar juist gisterochtend bleek er een gun stige verandering te zijn gekomen in de luchtdrukverdeeling, zoodat de kans op be ter, droog weer, aanmerkelijk is gestegen. SPECIAAL NUMMER VAN FLQRALIA. Ditmaal is het speciale nummer van Flo- ralia aan verschillende bolgewassen, in den bollenstreek met den naam bijgoed bestem peld, gewijd. Het sneeuwklokje, het winter- aconietje, dc crocussen, de Fritillaria mele- HET ROTTERDAMSCHE RAADSLID COREMANS. In de Dinsdag gehouden Raadsvergade ring van Rotterdam heeft de heer Coremans, alvorens de vaste raadscommissies opnieuw werden samengesteld, opgemerkt, zoo ver telt het „Vad.", dat hij het „schurkenstre ken" zou vinden, als hij niet in een van de commissies benoemd werd. De Raad was zoo verstandig, den rapailie- man niettemin'in geen der commissies een plaats waardig te keuren. De TARIEFWET. Eenige importeurs van zeemleder hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het voornemen der re geering, om i, de nieuwe Tariefwet ook het artikel zeemleder te belasten met een in voerrecht van 8 Zij zetten daartegen nun bezwaren uiteen en verzoeken de Kamer, het voorstel der regeering voor zeemleder niet te bekrachtigen. agniën of kievietseitjes, maar ziet ge in Ne derland de Zephyr^nthes, de Brodiasa's, de Alliums of uien, de Chiono- doxe of Sneeuwroem, de Bulbocodium of Crocus? Heel weinig treft men ze aan en toch zijn het de kleinodiën uit de bollen- wereld, welke zich met heel weinig tevre den stellen en er bijzonder veel voor terug geven. Welnu, aan al die aardige kleine gewasjes is een geheel nummer gewijd en ook in het liefhebbershoekje deed men dapper mee. Bij het nummer is een fraaie plaat van Crocus in driekleurendruk gevoegd, terwijl tientallen zwarte afbeeldingen den tekst il- lustreeren. Inhoudsopgave Augustusnummer: Pater Duynstee sluit zijne' artikelenreeks over „de Katholieke leer over dc lyiuds- heid", waarin hij op duidelijke wijze aan toont, dat Neo-Malthusianisme altijd, onder alle omstandigheden zwaar zondig is éii om geen enkele reden ooit geoorloofd kan zijn. Hij besluit: geen uitzondering, geen dispen satie, geen interpretatie van deze wet is mogelijk, voor welk geval dan ook. In het artikel „Handel in Vrouwen", wordt het laatste gedeelte van de rede van den heer Velthuysen gepubliceerd. Verder be vat de aflevering verschillende kleinere ar tikelen, als: „Volksbederf van het afschu welijkste soort" en „Luchtkasteelen", waar in de openbare onzedelijkheid, en zij, die haar propageeren, aan de kaak worden ge steld. In de rubriek „Van hier en Ginds" worden verschillende mededeelingen gedaan om trent feiten en gebeurtenissen, die eenieder, die de openbare zedelijkheid een goed hart toedraag! moeten aansporen voor eer en deugd te strijden. POSTZEGELS VAN 30.000. Over de internationale postzegeltentoon stelling, die van 617 September ,n „Pul- ohr: Studio" te 's-Hage zal gehouden wor den en die een buitengewone gebeurtenis op postzegelgebied zal zijn, worden ver schillende wetenswaardigheden medege deeld: Deze tentoonstelling is de eerste inter nationale, die na den wereldoorlog wordt gehouden. De deelneming uit alle landen is bijzonder groot en omvat niet minder dan 260 inzendingen. Het aantal postzegels, dat geëxposeerd zal worden is niet te schatten, maar de waarde wordt begroot op circa 3 millioen. Daaronder bevinden zich de kostbaarste collecties. Van de zeldzame zegels van Mauritius bijvoorbeeld zal men er twee kunnen aantreffen uit de verzameling van den heer Manus uit Amsterdam, die alleen al een waarde van 30.000 vertegenwoor digen. De collectie-Waller, een der beroemdste uit ons land, zal voor een achtste deel ge ëxposeerd worden. De geheele verzameling zou nog een extra-zaal vergen! Het spreekt, dat deze kostbare zegels nauwlettend zullen bewaakt worden. Alle zijn verzekerd. Het tentoonstellings-comité verzekerde voor een waarde van 1 millioen, het an dere gedeelte is reeds verzekerd. De bijzondere belangstelling van de auto riteiten bewijst wel, dat men ook van of- ficieele zijde inziet, dat het postzegel-verza melen een factor van beteekenis is gewor den. Het wordt langzamerhand een weten schap, die met de geschiedenis van het posL wezen innig is samengeweven. Met voldoe ning worden door het comité dan ook de of ficie ele inzendingen van het hoofdbestuur der Posterijen en het departement van Ko loniën geconstateerd, benevens het post kantoortje, waar alle Nederlandsche en ko- ^n> Het grondige onder2o'ek, dat tot 12 uur lomale postwaarden .e koop zullen zijn niet<m den nacht duurde, heeft echter niets op- EEN SCHERPE JACHT OP DIEVEN ZONDER RESULTAAT. De anders zoo rustige Hugo de Groot straat in Den Haag, heeft, zoo vertelt het „Vad." in den nacht van Zondag op Maandag het beeld getoond van een zeldzame be drijvigheid. Het. begon er mee, dat de bewoner van No. 62, die zijn hond uitliet, omstreeks half 11 twee kerels voor zich uit zag loopen in de richting Trompstraat. Ze droegen gele jassen en hadden petten op. Halverwegen de Hugo de Grootstraat gekomen, keerden zij om en gingen hem met afgewend gelaat voorbij. Er was iets aan de mannen wat den heer met den hond niet beviel, zoodat hij hen volgde, thans in de richting-Pr. Hen drikplein. Toen hij echter de bocht van de Hugo de Grootstraat omging, zag hij tot zijn verba zing dat er nog maar één man liep, die om keerde en hem, alweer met afgewend ge laat, voorbij ging. De ander was spoorloos verdwenen. De verdenking van den bewoner van No. 62 werd al heel gauw bevestigd. Een be woonster van no. 58, die even in het tuintje achter haar woning-ging, zag plotseling een man, die zich op het plat van de nrs. 50 en 56 tegen den muur drukte in een, mis lukte, poging om niet gezien te worden. De man was van hetzelfde postuur als de spoor loos verdwenen slenteraar. Onmiddellijk waarschuwde zij den bewoner van no. 56 (die van no. 50 was niet thuis) en deze alar meerde de politie, die spoedig ter plaatse verscheen, het heele blok Hugo de Groot straat, Barendtzstraat, Prins Hendrikstraat afzette en een uitgebreid onderzoek begon in de vele tuinen, in dit blok gelegen. Men vermoedde, dat de verdwenen man dcor de poort naast het radio-bureau Versse- veldt het tuinen-complex was binnengedron gen om yan daar uit zijn slag te slaan in een der woningen, waarvan er vrij wat, vooral in de Prins Hendrikstraat, door de bewo ners, die van va ca mie genieten, verlaten een drietal, ter eere van deze tentoonstel ling uit te geven extra-zegels, waarover reeds een en ander is medegedeeld. Een speciaal stempel zal de herinnering aan de tentoonstelling vereeuwigen. De opening door den minister van Wa terstaat, de ontvangst door het Haagsche gemeentebestuur, het zitting nemen in het eere-comité door officieele persoonlijkhe den, dat alles zegt genoeg voor het belang rijke karakter der expositie. Een internationaal congres, dat tegelij kertijd gehouden wordt, zal zich vooral be zig houden met den strijd tegen de verval- sching van postzegels, een der moeilijkstq punten in de philatelie. Een internationaal congres van postzegel handelaren zal na afloop der tentoonstel ling plaats vinden. De verscheidenheid, welke de expositie te zien zal geven, zal opvallend groot zijn. Niet alleen, dat de geheele Nederlandsche post zegelwereld, zoowel verzamelaars als han delaars, medewerkten, uit het buitenland, tot Amerika toe, komen de inzendingen. Sommige zullen het complete zeer nabij komen, hoewel men begrijpt, dat het terrein schier onbegrensd is. De jury, bestaande uit 4 Nederlanders, 1 Franschman, 1 Belg, 1 Zweed, 1 Engelsch- man en 1 Duitscher, zal voor een zeer zware taak komen te slaan bij de toeken ning der 80 uitgeloofde medailles en den beker. Ons land.heeft een dergelijke kqur- ccllectic nog niet bijeengezien. Zoowel voor lecken als postzegelverzamelaars dus een prachtige gelegenheid, om hun .kennis op dit gebied te verrijken. Geen duidelijk verband tusschen aantal muggen en malaria-gevallen. In een artikel in het» Ned. Tijdschrift vooi Geneeskunde" over de muggen in en rond om Amsterdam en de maatregelen tot ver delging, komt prof. N. H. Swellengrebell tct de volgende conclusies: Gedurende de jaren, dat om Amsterdam verschillende maatregelen der verdelging der Anophelinen, genomen zijn, wijzen de tellin gen der in huizen en stallen gevonden mug gen dezer soort, op een vermindering van hun getal in 1922, een daling die echter in 1923 geen stand heeft gehouden en, vooral in de stallen, door een aanzienlijke stijging is ge volgd. i In 1923 was echter, volgens den indruk van velen, het' aantal muggen hier geringer dan in eenig der voorgaande jaren, hetgeen, volgens den schrijvcï, intusschen niet Uit sluitend aan de genomen maatregelen -tct verdelging behoeft te worden toegeschreven. Wellicht was de merkwaardig geringe vrucht baarheid der wijfjes in dat jaar hiervan de oorzaak. Wel is de schrijver geneigd de al- gemecne daling in 1922 aan die maatregelen ter larven-vernietiging toe te schrijven. Overigens kon meestal geen duidelijk ver- geleverd. Waarschijnlijk heeft de man ge merkt, dat er alarm werd gemaakt en heeft hij nog net bijtijds een goed heenkomen ge zocht. In ieder geval heeft hij één ding bereikt: vele Hugo-de-Grootstraat-menschen heeft hij uren lang uit hun slaap gehouden. Drie dames voelden zich Zelfs thuis niet veilig en wandelden maar voortdurend de straat op en neer. Toen er om 1 uur nog steeds geen dief was gepakt, .begon op ho. 48 zelfs de sramofoon te spelen DISTRICTSVERGADENING. Vrijdag 12 September a.s. vindt in een der zalen van het patronaat St. Bavo, aan dc Leidschevaart een districtsvergadering plaats. Aanvang 8 uur. T. E. P. I—O. D. I. I. Naar wij vernomen hebben, zal deze wed strijd, die aanvankelijk Zondag a.s. in het clublokaal van D. O. K. aan het Hofwijck- plcin tc Den Haag zou wordAl gespeeld, waarschijnlijk, bijna zeker, niet doorgaan, daar „Ontspanning door Inspanning" dien dag maar eventjes 6 van haar sterkste spe lers mist. De eventueele opstelling zal zijn: 1. C. P. Hoogstraaten, 2. H. Regouv, 3. J. H. J. Dubois, 4. W. Vermeulen. 5. F. I). Dubois, 6. A. Jreijsel; 7. A. Bovens; 8. C. Sisls- koorn, 9. J. Jansen, 10. M. Manr. 11 W. Wuyst er; 12. Chr. Nevens. Zooals blijkt, schijnt de heer B. Stevens, die den vorigen keer aan bord 3 zat, niet mede te spelen. De opstelling van Theorie en Practijk zal zijn: 1. C Stijnman; 2; W. N. Stuifbergen; 3 Alb. Gigengack; 4 M. v. d. Pavert; 5. P. G. van Engelen; 6. N. R v. d. Berg; 7. L. C. Stevens; 8. R. Pannekeet; 9. J. v. d. Kamp; 10 J. Lucas, De jaarlijksche school-zwemwedstrijden om het ,,Dr. Merens" en het ,.H. O. Z."- diploma zullen dit jaar gehouden worden op Zaterdag 6 Sept. 's middags half drie in de gemeentelijke zweminrichting aan de Hout- vaart. De leiding der wedstrijden berust bij de afdeeling Haarlem van de vereeniging van leeraren en onderwijzers in de gymnastiek in Nederland. Reeds zijn 20 ploegen (van 4 jongens) voor het „Dr. Merens," en 10 ploegen (van 3 meisjes) voor het irH. O, Z."-diploma inge schreven Behalve de wedstrijden zal den middag gevuld worden nfet een polo-wedstrijd en een springnummer, waarvoor eenige leden van den Haarlemscbe Zwembond hun wél band tusschen dc wisseling van de veelvul- willende medewerking hebben toegezegd, digheid der Anophelinen en die der malaria 1 aangetoond worden Ja, zelfs schenen de beide waarden vaak omgekeerd evenredig te zijn. Hieruit volgt, dat, zelfs wanneer de hier genoemde gegevens voldoende te achten zijn als bewijs, dat de genomen maatregelen eenigen invloed op de Anapheles-dichtheid hebben uitgeoefend, daarmede in geenen deele het bewijs geleverd is, dat die invloed zich ook tot.de malaria onder den mensch heeft uitgestrekt. Het komt n.l. hierom voor, dat er vooralsnog allerminst reden is om, zooals onlangs in een onzer vaktijdschriften werd voorgesteld, voor de hier gevolgde be strijdingswijze in het buitenled propaganda te maken Wedstrijdprogram voor de maand Sep tember; 1 Sept. 50 K.M. koppelwedstrijd, Zeeweg, starten half acht. 14 Sept. Peleton wedstrijd, 25 K.M. Star ten idem, 9 uur. 21 Sept. K.M clubkampioenschap, idem, starten 8 uur. 28 Sept. 50 K.M. clubkampioenschap, idem, starten 8 uur. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Statuten. De Staatscourant 'bevat de statuten van de Nederlandsche Montage- Maatschappij voor fabricatie en verpakking van Massa-artikelen, te Heemstede. Personalia. Bij Kon Besluit van 1 Septemeber '1924, is tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijkshoogereburgerschool te Roermond, mej. C. M. Vrijdag, alhier. Personalia. In de te Amsterdam ge houden' vergadering van de Centrale van Arbeids-Woningbouwvereeniging in Noord- Holland, werd benoemd in het bestuur van die centrale, de heer W. F. Le i ebre, al hier. Gelicht. De verleden week door den stoomtrawler Bertha IJ.M. 122 aangevaren en daarna gezonken zandbak, is weder ge licht. Het wrakscheepje is weer verwijderd. Nachtelijk werk. Gisternacht bemerkte een agent in de Lippers Lcystraat twee mannen, die bezig waren op een muur te kladden of te plakken. Bij zijn nadering wer den ze door een ander persoon gewaar- schuwd^ en sloegen op de vlucht. De waar schuwende persoon werd aangehouden en bleek te zijn zekere B., typograaf alhier. Be- ze ontkende iets met de zaak te maken hebben gehad. Postkantoor. Tot kantoorbediende van het postkantoor alhier is benoemd de heer R. India, instructeur bij de brievenmalen te Enkhuizen, vroeger brievenbesteller te IJ- muiden. Rijksveldwacht. De heer A. van Beek. surveilant bij het hoogotfenbedrijf is aange steld tot rijksveldwachter, alhier. Mishandeling. Door zekere B„ uit Be- ver-^6jk, werd bij de politie aangifte gedaan, dat hij op den avond der feestviering in het cafe van L op Wijkeroog, mishandeld was geworden door zekere de R., waarbij zijn linkeroog bloedend verwond en opgezwol len was. De politie stelt een onderzoek in. Arbeidswet. Een drietal bakkers alhier, is door de politie bekeurd wegens overtre ding der Arbeidswet. Zij waren 's morgens te vroeg met werken begonnen. Dierenbeulen. Tegen M. en D. werd proces-verbaal opgemaakt, wegens het er gerlijk mishandelen van een paard. Woningbouw. Aan de firma Tiersen en Weeroekers te IJmuiden is vergunning ver leend tot het bouwen van- acht woonhuizen aan den Rijksstraatweg. Aan F. Wijtmans te Amsterdam, is ver gunning verleend tot het bouwen van vijf woonhuizen, aan Wüstelaan en Achterbuurt weg te Santpoort. Vr. Welke is de kortste weg van Hillegom naar 's-Hertogenbosch? Antw» Hillegom. Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel. Uithoorn, Mij drecht, Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel. Breuke- len, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalkwijk. Culemborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Zslt- Bommel. Hedel, 'e-Hertogenbosch. Afstand 107.9 K.M. (Uw vraag werd reeds eerder beant woord). Heden overleed tot onze die pe droefheid in de Maria-Stich- ting tè Haarlem, voorzien van de H. H. Sacramenten der Sterven den, onze innig geliefde zorgza me Vrouw en Moeder CATHARINA VAN DER MEIJ Geb. STAM. in den ouderdom van 49 jaar. H. J. VAN DER MEIJ GEORGE ALIE NELLY BETSY LEO ADRIAAN Bloemendaal, 3 Sept. 1924. Zomerzorgerlaan 23. De H. H. Uitvaartdiensten zul len plaats hebben op Zaterdag 6 September in -de Parochiekerk van de H. Drieëenheid te Bloe mendaal, tc' 7.30 én om 9 uur dc' gazongen Requiem, waarna de begrafenis op het St. Adelbcrts Kerkhof tc Bloemenda. l. Voor de deelneming ons betoond bij het overlijden van onze Dierbare Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, CHRISTINA STEENVOORDEN, Wed. Pieter Huijg, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Uit aller naam J. N. HUIG. Heemstede, Sept. 1924. 'Naast God onzen hartelijken dank aan familie, kennissen en buren, die ons zooveel blijken van belangstelling hebben gegeven, bij ons 50-jarig hu welijksfeest en -ons dien dag tot een onvergetelijkén hebben gemaakt. j: MARKX F. MARKX-DE REUS Beverwijk, 20 Aug. 1924. Naar BRUSSE met ANNIE VAN EES in de hoofdrol. DOOR JOOST VAN DEN VONDEL v.h. G. DE KONING TILLY. Een BUITENGEWONE AVGEMEE- NE VERGADERING van AANDEEL HOUDERS zal gehouden worden te haren kantore op VRIJDAG 19 SEP TEMBER e.k., des n.m. 4 uur. DE DIRECTIE. Gramophones, Platen, Platen kasten. Voor reclame geven wij bij elke machine zes nrs CADEAU. Fa. HOOGVELD Co. 2e Vooruitgangstraat 46. TANDARTS ARTS Praktijk; de Doctoren FRANKEN, KUENEN, LEIJH. MERENS (geen zie kenfonds) en MULDER. RUIME KEUZE ENGELSCHE FABRIKATEN Concurreerende prijzen. Heeren-Modezaak Net aank. dienstm. gevr. in gezin z. kinderen. Aanb. 's avonds 8 uur JU- LIANALAAN 64. Nette jonge werkster gevr. voor enkele halve dagen p. week. Goede getuigen vereischt. Gr. Houtstraat 61. gevraagd tegen hoog loon, voor dag of dag en nacht. Mej. JAC. v. d. WEI DEN, Bleekersvaartweg 41, Heem stede. Mevr. SIMONSZ, Zijlweg 28, Over- veen vraagt tegen Nov. een genegen huiswerk te verrichten. Gevraagd een net meisje, eenigszins met het vak bekend. TURFMARKT 2 rood. Een net gevraagd, bij C. A. DE KONING, Vijf huizen. zou gaarne in kennis willen komen met een tiet meisje als vriendin. Br. on der No. 12739 aan het bur. v. d. bl. Gevraagd nette 14 a 15 jaar. Na 7 uur GROOTE HOUTSTRAAT 150. Gevr. met November een flinke liefst v. buiten. Zonder goede getui gen onnoodig zich aan te melden. Adr. Mevr. GOEMANS, Schoten bij Haar lem. een Banketbakkersbedienae, tegen I October, v.g.g.v. Brieven onder No. 12745 Bur, van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3