6 RECHTS' Iff ZAKEN WEMGD Een vergiftigingsgeval in den Haag. Er van door met de kas. Weer een beschonken automobilist. Een slecht begin. Het motorongeluk bij Venlo. Inbraak aan de gasfabriek te Arnhem. Het hooge water. Een droevig einde. Zakkende zijramen. Een kranige redding. Zwervers. Ook een kunstzinnig echtpaar. Koffers gestolen. Jongens op jacht. Doodgebleven op het kerkhof. Kort geding. Dr. A. W. Bronsveld. Een meevaller voor Hilversum. De Koningin-Moeder te Utrecht De opening van de Coenhaven Wijziging werktijdenbesluit. VERKEER EN POSTERIJEN. De heropening van den girodienst te Amsterdam. LEGER EN VLOOT. De parade te Utrecht. De militaire salarissen. UIT ONZE OOST. Een drama te Boetan. Een amokmaker. Het SO-jarig priesterfeest van Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering. Rector A. A. Crul. f St. Melaniawerk. Platheden in leesboeken voor kinderen. Duitsche Katholiekendag. De mishandeling van den zanger Jos. Thijssen. Pianospel en burenruzie. ORDE EN ARBEID. De nachtarbeid der bakkers. LUCHTVERKEER. De Amerikaansche wereld vlucht. Het gebruik van oude melk. Een kind overleden. Woensdagvoormiddag hebben zich in het (ezin van een politieagent, wonende aan de ~)e Kockstraat te 's-Hage, ernstige gevallen an verschijnselen van vergiftiging voorge daan. Na het gebruik van voor de tweede maal gekookte oude melk, welke door toevoeging van suiker en beschuit smakelijk was ge maakt, zijn drie kinderen uit bedoeld gezin, benevens een broer van de moeder der kinderen, ziek geworden. Een ontboden geneesheer óórdeelde te doen ie hebben met vergiftigingsverschijn selen en de kinderen werden naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd. Daar is reeds een der kleinen, een kind van 3 jaren, overleden. In het ziekenhuis wordt thans het braak sel onderzocht om te kunnen nagaan, waarin de oorzaak van de vergiftiging schuilt, öf de melk ondeugdelijk was öf wel dat de pan, waarin de melk gekookt is, niet in goeden staat verkeerde, öf dat de vergiftiging aan een andere oorzaak moet worden .toege schreven. Eenige personen te Lutjewinkel (N.-H.J ladden een reiskas gevormd, welke men dezer dagen zou ga&ü verteren. Men wachtte ang, tot men eindelijk tot de ontdekking kwam, dat de penningmeester er met de kas vandoor was..'.. Een aanklacht is nu ingediend. Een automobilist uit Arnhem, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, reed Dinsdag op den Arnhemschenstraat- weg tegen een boom. De wagen werd bijna geheel vernield. De bestuurder liep kneu zingen en ontvellingen op en moest onder Geneeskundige behandeling gesteld worden. De wagen van den Woensdag geopenden autodienst NijmegenWamel, is dien dag te Duifflijk in een diepen sloot gereden. Er za ten geen passagiers in het voertuig. De chauffeur heeft zich weten te redden. Omtrent het motorongeluk bij Venlo ■ezen v,-ij nog in de Limb. K. Op den Horsterweg nabij de kazerne heeft een motorongeluk plaats gehad, dat een menschenleven heeft geëischt. De 23-jarige zoon van notaris Esser uit Horst keerde in gezelschap van zijn vriend terug van een tochtje pet"motor naar de stad. Aanvankelijk stuurde de heer E., later werd verwisseld en nam hij plaats op de duo-zitting. Op den weg passeerde de vrachtauto van C., "even eens uit Horst. Waarschijnlijk door het ver keerd nemen van den draai, zooals het politie onderzoek toonde, is de motor in vaart tegen den vrachtauto gebotst. De gevolgen waren verschrikkelijk. De heer E. vloog met zooveel geweld tegen den vrachtauto aan, dat het bovendeel van het hoofd als het ware werd afgesneden en verbrijzeld. Zieltogend werd hij opgenomen. Terstond was geestelijke en medische hulp aanwezig, terwijl ook de politie spoedig arriveerde. De bestuurder van den motor liep eveneens ernstige kwets uren op aan de beenen, hoewel hij er als door een wonder veel beter afkwam. Beide slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar de heer E. spoedig daarop overleed. De vracht-autobestuurder was als radeloos ten gevolge van dit nood lottig ongeval, hoewel voor zoover het onder zoek aantoonde, hem geen schuld treft. De heer E. was de vorige week pas geslaagd voor candidaat-notaris. Woensdagmiddag tusschen twaalf uur en nalf één is een inbraak gepleegd in het kan toor bij de gasfabriek te Arnhem, daarin de ambtenaar zit tot het uitgeven van gas- penningen. De dader(s) heeft (hebben) zeer snel moeten handelen en was (waren) schijnbaar «eheel voorbereid, want direct na het sluiten van het kantoor, ruim 12 uur, is (zijn) de' dader(s) een gang ingeslopen die leidt naar een klein loket van bovengenoemd kantoor. De in dat loket aangebrachte draaiende bus die met een knip was afgesloten, is met geweld geforceerd waarna de dader(s) met een stok, waaraan een spijker was bevestigd een bak met geld naar zich toe heeft (hebben) weten te trekken, die op een'tafel, zeker een meter van het loket af stond. Daaruit is vodr 250 aan groot papiergeld ontvreemd. Het vele zilvergeld en de zilver bonnen in dezen bak bleven onaangeroerd. Later werd in den gang door de recherche een stok en een gebogen spijker gevonden, waarmee de diefstal vermoedelijk is^epleegd. Deze voorwerpen zijn door de recherche in beslag genomen. R (N. A. Ct.) Uit Hengelo (O.) wordt gemeld; In#Twente «taan de lage landen onder water. Langs Regge, Schipbeek en tal van beken staan de landerijen alle blank. De landwegen zijn in •r.odderwegen herschapen en menige boer derij is niet of bijna niet te bereiken. Men schrijft uit Roermond; De Maas is, door de aanhoudende regens, de laatste et malen wederom gestegen. De laatste 24- uur bedroeg de was 1 Meter. De peilschaal te Roermond teekendc Dins dagavond een stand aan van 16.20 Meter pl. NAP of ongeveer 2.50 M, boven den norma len zomerstand. De rivier is thans nog lang zaam stijgende. Uit Zutphen: De IJssel stijgt nog aanhou dend, gisteren weer 11 cM. Aan de Graaf- schapsche zijde beginnen de uiterwaarden al onder te loopen.Van gemeentewege wordt alles gedaan, om een overstrooming der waarden te voorkomen, Waterkecrendc dij ken worden opgehoogd en de pompinstalla- tie aan de Veluwsche zijde werkt dag en vacht. Een treurig voorval had plaats te Luids- wolde, onder de gemeente Marum. Een kind van K, T. kwam bij het regenachtig e weer van deze dagen thuis uit school met meeren- deels natte kleeren. De jongen trok die uit, in zoover dat noodig was en zou ze op een lijn binnenshuis te drogen hangen. Daar hij niet spoedig terugkwam, maar uitbleef, werd naar hem omgezien en weldra vond men hem, doch hoe? Met den hals op de lijn en het hoofd voorover hangende, in bewus- teloozen toestand. Helaas bleek bij nader onderzoek, dat hij reeds was overleden. Daar niemand tegenwoordig was, terwijl de knaap zijn kleeren trachtte op te hangen, antbreken nadere bijzonderheden betreffen de dit droevig ongeluk. Intusschen is door de politie proces-verbaal daarvan opgemaakt. Een veiligheidseisch. Nu in verband met de autobusramp tc Heino het veiligheidsvraagstuk voor de pas sagiers op den voorgrond is gezet, wordt weer actueel een artikel uit het Aprilnum mer van „De Autobus". Daar wordt wel het belang van een nood- deur in autobussen erkend, als de bus stil staat ter plaatse van bestemming. In gevallen van werkelijk gevaar geven wij dit niet toe, zegt het artikel echter. Het hebben van een nooddeur alleen waarborgt o. i. geen meerdere veiligheid. Wij vinden steun voor deze bewering in de praktijk en in de wijze waarop de stbdelijke overheid te Amsterdam hare bussen, rijdende op Water graafsmeer, heeft ingericht. Het ontbreken van een tweede deur gaf immers de bus den naam van „Kraaienknip". Als een nood- deur werkelijk zoo onmisbaar is, diende de overheid bij het exploiteeren van autobus lijnen toch zeker in den bouw van haar wagens het voorbeeld te geven. De onmisbaarheid van een tweede deur blijkt dan ook niet in de praktijk. Wat toch gebeurt er, zoodra een ongeluk plaats grijpt? Dan snellen alle inzittenden naar de deur, zoodat er niemand uitkomt. Niet waar, dat kan ieder zich goed voorstellen. Het blijkt dan ook steeds bij groote en kleine ongevallen, dat de nooddeur gedwon gen fraaiigheid is. Van veel meer nut zijn; „groote, zakkende, zijramen". Wij zagen nog kort geleden een bus in de sloot terecht komen en het viel ons op hoe spoedig deze, geheel gevulde, bus ledig was, doordat al len door de ramen naar buiten kropen. Dat ging vlug en gedeeltelijk ook zonder letsel. Aan de deur dacht blijkbaar niemand. Een bus af te keuren wegens het gemis van een tweede deur, lijkt ons dus niet noodig. Wil de ondernemer zulk een deur, omdat het publiek er angstig naar kijkt, dus om vertrouwen te wekken, ons is het goed. De overheid stare er zioh echter niet blind op. 'Wel zie zc scherp toe, dat de zijramen flink groot zijn en gemakkelijk te openen. Hoe meer zakkende zijramen, hoe beter, niet alleen voor de frischheid des zomers, maar voor de veiligheid. Onze overtuiging is, dat bij een ongeval meer menschen door de ra men ontkomen, dan door de hooggeprezen nooddeur. Dinsdagavond viel te Utrecht al spelende een vijfjarig jongetje in de Rijnkade, nabij het Jaarbeursgebouw. Het ventje zonk in het diepe water en kwam niet meer boven. Ee nige voorbijgangers waarschuwden de poli tie op het Vreeburg. Onmiddellijk gingen in specteur Weyburg, chef van de verkeerspo litie en drie agenten, allen leden van de red dingsbrigade, naar de kade. Zij ontdeden zich van eenige kleedingstukken en in min der dan geen tijd waren zij in het water. Na driemaal duiken had inspecteur Weyburg 't geluk het knaapje, dat öp den bodem lag en al bewusteloos was, naar boven te kunnen brengen. Een dokter, geholpen door de mannen van de reddingsbrigade, slaagde er in bij het kind het leven op te wekken, waarna het naar het ziekenhuis vervoerd werd. De toestand van het kind is thans goed. Te Lage Zwaluwe is door de politie in zwervenden |K>estand aangehouden een oud-gemeente-ontvanger uit een Zeeuwsche gemeente en een oud-sergeant-majoor van het O. I.-leger. Woensdagmorgen trok, zoo vertelt het Vad. oploop-verwekkend door de Residentie een kunstzinnig echtpaar uit Laren met den kinderwagen, waarin een modern-frisch aan- gekleede baby. d.w.z. zonder hoofddeksel en met een ver boven de knietjes afsluitende luier. Hij was in Oud-Hollandsche schildcrs- kleedij, zij in Oud-Hollandsche dracht met 'Halleluja-hoed oud model. Het echtpaar trekt onze groote steden door op tegen de beschaving (met! en?), te- gens wansmaak en moderne slavernij op elk gebied. Het vraagt; hebt gij den moed hier mede te breken? Geen olifantsbeenen, geen gemiiimeterde koppen, geen Amerikaansche apenbrillen. Jassen, hoeden en broeken, geen massa-artikelen meer volgens mijnheer Jan of Piet in Londen of Parijs. Deze dingen staan op een prentbriefkaart, welke het echtpaar met derzelver facie te koop biedt voor 10 cents. In den kop der briefkaart staat nog ,,'t Weversgilde" en hier- bif komt de aap eenigszins uit den mouw, want bij een gesprek met de lieftallige oud- Hollandsche bleek ons, dat de tocht mede gaat om den aanschaf van een weefstoel voor den echtvriend. Aangezien onze stadgenooten wat opdrin gerig 't is waar om het stelletje samen drongen, oordeelde de lieftallige' oud-Hol- landschc de campagne tegen onze bescha ving al zeer op haar plaats, maar niettemin gaf ze haar voornemen te kennen, zoo spoe dig mogelijk naar Rotterdam te zullen vluchten Twee heeren die uit Keulen naar den Haag geréisd kwamen, lieten een oogenblik hun koffers op het perron staan om een wit- L.el te halen. Een dief heeft van de gelegen heid geprofiteerd om ze mee te nemen. De koffers bevatten al het lijfgoed van de rei zigers. Men meldt uit Anna-Paulowna; Toen twee 14-jarige jongens op jacht gin gen, van wie een het geweer droeg, is het geladen wapen onder het loopen plotseling afgegaan. Het schot trof den voorop loopen den knaap in het zitvlak. Vreeselijk gewond werd hij naar het ziekenhuis te Helder over gebracht. Op de R.-K. Begraafplaats in Crooswijk (Rotterdam), zakte Woensdagmorgen tnej. v. W., gewoond hebbende Veemarkt, toen ze zich met haar man en een zuster bij het graf bevond, waar zeven harer kinderen be graven liggen, plotseling ineen. Dr. G. C. Lap, die ter hulp geroepen werd, kon slechts den dood constateeren. Zondagmorgen werd de Kloosterstraat te Oldenzaal in rep en roer gebracht door een aantal menschen, die op Russische manier hun recht trachten te verkrijgen. Sedert eenigen tijd woont daar het echt paar v. d. B. Dit huwelijk scheen geen hemel op aarde te zijn, althans de vrouw verliet de woning met medeneming van de twee kin deren. Have en goed, althans het gedeelte dat haar toebehoorde, moest ze achterlaten. Doch geen nood! In Enschedé woonden nog familieleden die met het in bezit nemen daarvan wel een handje zouden helpen. Zondagmorgen kwam de vrouw te Olden zaal met de noodige versterking doch vond in de Kloosterstraat de deur der echtelijke woning gesloten, v. d. B. lag nog te bed, maar werd gewekt door het geluid van een breekijzer, waarmede de familie de deur openbrak. Toen hij zag wat er gebeuren zou, dreigde hij met eeh groot mes, doch deze manifestatie maakte niet veel indruk en toen de deur bezweken was, ging v. d. B, in onderkleeren aan den haal en liep naar de marechaussee. Toen deze op het terrein aankwamen hadden de familileden het grootste gedeelte van den inboedel zelfs 's mans bed reeds weggesleept. OPLICHTING DOOR EEN NEDER LANDER. Een Nederlander, die zich Karei van Bergen noemt en beweerde te Weenen het filiaal van de Amsterdamsche meel- en graan- firma C. van Heeden te leiden, heeft de „Bayrische Warenvermittlung für land- wirtschaftliche Genossenschaften te Munchen voor een zeer aanzienlijk bedrag opgelicht. Door bemiddeling van een Oostenrijkschen kapitein, die inmiddels gearresteerd is, verkocht Van Bergen een fictief Donau- schip met meel aan genoemde Beiersche firma. Naar de Weensche politie heeft vast gesteld, bestaat er te Weenen in het geheel geen filiaal van de firma Van Heeden. Van Bergen is al sedert 15 Augustus met achter lating van groote schulden spoorloos uit de Oostenrijksche hoofdstad verdwenen. (Hbld.) a Dr. A. W. Bronsveld, de bekende Utrecht- sche emerifus-predikant en redacteur van „Stemmen over Waarheid en Vrede", wordt sedert een tien dagen in het diaconessen- huis te Utrecht verpleegd. De toestand is, met het oog op zijn hoogen leeftijd, niet zon der zorg. Het rijk heeft aan de gemeente Hilversum uitgekeerd een bedrag van 1.603.800, zijnde het verschil tusschen de opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelasting en de ra ming over 19231924 en de restanten over 1921'22 en 1922'23. Naar de wethouder van financiën, de heer Bakker, mede deelde, zal over de bestemming van dezen meevaller eerst door den raad worden be slist bij de sluiting van de rekening 1924. Tevens deelde de wethouder mee, dat er in het college van B. en W. niet over wordt ge dacht, dit geld te besteden voor den raad- huisbouw. Z.i. zal de tijd komen dat de ge meente niet meer kan rekenen op meeval lers, nu het rijk, wat men noemt „bij" is. Wel zal vermoedelijk een gedeelte moeten worden aangewend om de begrooting 1924 1925 sluitend te maken. Woensdagmiddag heeft de Koningin-Moe der een officieus bezoek gebracht aan het Oudemannen- en Vrouwenhuis „Oudaen aan de Oudegracht te Utrecht. Den ver pleegden werden bloemen geschonken,ter wijl een gift aan het bestuur ter hand gesteld werd, waarvoor de verpleegden onthaald zullen worden. Het Hbld. meldt over de opening van de Coenhaven te Amsterdam op 13 September: Het IJwater staat nu ongeveer twee en een halve meter hooger dan de opper vlakte van den polder, waarin de haven ge bouwd is. In het begin van den middag zal de keering in den dam, die het IJ-water nu nog buiten de haven houdt, doorgebroken worden; 4000.00 M3 water zullen dan in enkele uren tijds van het IJ in het lager ge legen land loopen. Wij vernemen, dat na het voorbijkomen van de vertrekkende mailboot van de Stoomvaart Mij. Nederland met het vol la ten loopen van de 'haven begonnen zal worden. Wegens de sterke strooming, die dit vol- loopen van het havengebied zal veroorza ken, is het noodzakelijk de scheepvaart voor de Coenhaven dien middag eenige uren stop te zetten. Is de Coenhaven volgestroomd, dan is men van plan onmiddellijk met met bagger- werk te beginnen. Na verloop van een jaar zal het vaarwater op voldoende diepte zijn gebracht. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoo gen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een wetsontwerp van een algemeenen maat regel van bestuur tot wijziging van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen. In de toelichting op het ontwerp zet de Minister de strekking der wijziging aldus uiteen. „Op den 24sten October 1924 verliest ar tikel 27 va#i de Arbeidswet 1919, het be langrijkste overgangsartikel der wet, zijn kracht. Op grond van dat artikel was tot nu toe bij artikel 3 van het Overgangsbesluit 1922 aan vol-continu werkende fabrieken toegestaan in een drieploegenstelsèl te ar beiden; zonder wetswijziging zou na 24 Oc tober 1924 in deze bedrijven in een vier- ploegenstelsel gewerkt moeten worden. Dat de toestand dezer bedrijven in 't al gemeen niet van dien aard is, dat de invoer ring van een vierploegenstelstel redelijker wijze kan worden geëischt en het buiten land ook niet tot een dergelijken maatregel is overgegaan, was het noodig een voorstel aanhanging te maken om de wet zoodanig te wijzigen, dat ook na 23 October 1924 in het vol continubedrijf arbeid in een drie- ploegenstelsel mogelijk zal zijn. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan is mede wijziging noodig van het Werktij denbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, voor zoover het bepalingen stelt voor arbeid in de vol c-ontinu-bedrijven. Van deze gelegenheid wordt tevens ge bruik gemaakt om enkele andere noodig ge oordeelde wijzigingen in dat Werktijdenbe sluit aan te brengen. De ervaring heeft eenige fouten en leemten aangewezen en de strekking van de voorgestelde wijzigingen is daarin te voorzien. De directeur van het postkantoor te Am sterdam, heeft ter kennis gebracht, dat het voornemen beslaat om den eersten October a.s. den postcheque- en girodienst te her openen, voorloopig met de postrekeningen van 1 tot en met 9999. Aan de houders van de genoemde rekenin gen wordt nog tot uiterlijk 6 September a.s. gelegenheid gegeven over hun tegoed te be schikken door middel van „De Commissie van uitbetaling van gelden op postrekenin gen". Aanvraagformulieren daartoe zijn koste loos verkrijgbaar aan bureel Giro, gevestigd in het voormalig „Palais Royal", Paleisstraat te Amsterdam. Aanvragen van gelden op postrekeningen boven 9999 kunnen tot nader bericht wor den ingediend. Den rekeninghouders wordt echter in overweging gegeven om, met het oog op de spoedige heropening van den dienst, slechts In zeer dringende gevallen hunne aanvragen om terugbetaling ia te dienen. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van het „Vad." heeft de directeur van den Postcheque- en Girodienst, de heer J. Lazonder, o.a. medegedeeld, dat het aantal personeel, dat hij in dienst vond bij zijn op treden bedroeg 1040 man (er zijn in den aan vang 1140 ambtenaren geweest) en dat dit thans is teruggebracht tot 860 ambtenaren. Voorts is het thans in Brussel afgeziene stel sel geen Belgisch systeem, omdat de Belgen het voorbeeld van Keulen hebben gevolgd en pasklaar gemaakt voor de Belgische toe standen. Dat gaat de heer Lazonder nu ook voor Nederland doen. Ten slotte deelde de directeur mede, dat voortaan de rekening-houders ook een bewijs zullen ontvangen, dat een door hen afgegeven cheque-advies op het Girokantoor is ont vangen en van hun rekening is afgeboekt. Het „Utr. Dbld." schrijft over de parade, die Maandag te Utrecht werd gehouden, het volgende; „Het jkrijgkundig schouwspel van heden middag heeft, ondanks de flinkheid en vaar digheid, waarmee onze officieren, onder officieren en soldaten de qualiteit van onze weermacht wisten te demonstreeren, de voorstanders van ontwapening gerust kun nen stellen. Heeft men niet meer manschappen en niet meer materiaal ter beschikking dan deze tientallen, zich voortbewegende tusschen wat schijnwerpers, wat booten en een paar kanonnen? Wij vragen ons af; doet men goed, een parade te organiseeren, waaruit zóó de poo- verbeid en het verval blijkt, waartoe onze weermacht is verzonken? Heeft het niet de vqorkeur, alle militaire vertoon weg te laten, dan te paradeeren met een zoo ontstellende numerieke onmacht? Ieder der toeschouwers was verbaasd. Men meende, dat de parade nog beginnen moest, toen zij al was afge- loopen." Naar de Avondp. verneemt, zijn de nieuwe salarissen voor de beroepsonderoff., aanvan kelijk voorgesteld voor de sergeanten tot ten hoogste 1750, voor de sergeanten met de geschiktheid voor een noogeren rang tot 1900, voor de sergeanten-majoor op 2200 en voor de adjudanten-onderofficieren tot 2600, thans door den Minister van Oorlog herzien en voorgesteld op resp. (eindsalaris) 1850, 2050, 2250 en 2650. Deze gewijzigde regeling i,s aan de com missie van georganiseerd overleg gezonden ter adviseering. Uit Weltevreden wordt gemeld; De sultan van Boetan heeft ten gevolge van het onvoorzichtig omgaan met een ge laden revolver een districtshoofd doodge schoten. Hij pleegde daarna zelfmoord. Twee kinderen gedood, één gewond. Gisteravond halfacht, aldus de „Mak. Ct." van 25 Juli, heeft een inlander op pasar Boeton te Makasser, op het pasarterrein zelf, amok gemaakt en twee jongetjes, rond- venters van sigaretten en lucifers, doodge stoken, terwijl een derde jongetje ernstig verwond werd. De vermoedelijke oorzaak van deze steekpartij is geweest, dat de amokmaker, het pasarterrein passeerende, een voetbal, waarmede de kinderen aan het spelen wa ren, tegen zijn hoofd heeft gekregen. De man is hierover zoo in woede ontstoken, dat hij „mata gulap" werd, met het hierbo ven vermelde gevolg. Naar wij vernemen is de dader, wiens naam niet bekend is, voortvluchtig, doch moeten er personen zijn, die de daad heb ben zien' gebeuren en verklaard hebben, den dader wel te kunnen herkennen. De politie is nog met het onderzoek be zig en heeft alle hoop, spoedig de hand op den amokmaker te kunnen leggen. De feesten ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Mgr. H. v. d. Wetering, zullen te Utrecht worden besloten met een feestavond in de groote zaal van „Tivoli", op Woensdag 10 en Donderdag 11 Septem ber a.s. Een koor van 300 Utrechtsche dames en heeren en 20 jongens van het koor der ka thedraal met begeleiding van het Utrechtsch Stedelijk Orkest zullen onder directie van den heer Joh. Winnubst een concert geven. Den eersten avond wordt de feestrede uit gesproken door mr. dr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter der Tweede Kamer; den tweeden avond door mgr. dr. Alphons Ariëns. Bij de familie hier te lande is bericht ontvangen dat Maandagavond tc Bergen in Noorwegen op 78-jarigen leeftijd is overle den na een betrekkelijk kortstondige ziekte de zeer eerw. heer Aloysius Adrianus Crul, Rector in het St. Francis,cus Xaverius Hos pitaal te Bergen, oud-, van Tromsö, Hammerfest en Frederilcshald in Noorwe- gen. Zijn bisschop Mgr.' Dr. Jan Olav Smit, heeft hem van de laatste H.H. Sacramenten De jaarlijksche algemeene jaarvergade ring van het St. Melaniawerk wordt dit jaar te Nijmegen gehouden op Dinsdag* 9 Sep tember in hotel Boggia. De stichter van het St. Melaniawerk de WelEerw. Pater W. Geutz Lechleitner S. J. zal als spreker op treden In „Het Kind" bespreekt de heer Daalder een jongensboek en signaleert daarin een serie onsmakelijkheden en grofheden, o. m. „porde de vrouw van den gasdirecteur dezen tegen z'n ribben, waar hij volstrekt niet te gen kon, want hij was van een kietelige natuur", en „hij keek naar z'n drie en halve cent en z'n gemoed werd bijna aangedaan, als hij zag, hoe gering zijn financieele kracht was; alleen de gedachte aan zijn vader kon hem eenige vertroosting geven; die oude heeren waren er per slot van rekening toch niet voor niemendal". Het is heel goed, dat dergelijke medelij dende pogingen om bij de jeugd in het gevlei ^te komen, eens aan de kaak worden gesteld, om anderen.' die den jongens willen behagen door zulken rommel, den lust daartoe te benemen. Eenige censuur van ouders op het geen de kinderen lezen, is daarbij ook ge- wenscht, want het is lang niet alles on schuldig, wat de jeugd alzoo in handen krijgt of neemt. Te Hannover is Zaterdag de jaarlijksche Duitsche Katholiekendag begonnen. Honder den Katholieken uit het heele rijk woonden dc bijeenkomst bij. Verschillende Duitsche bisschoppen en prelaten zoowel als beken de politieke leiders van het centrum en een aantal buitenlandsche eeregasten, waarbij 't lid van de Nederlandsche Eerste Kamer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen waren aanwe zig. In de openingsvergadering werden de Katholieken toegesproken door Noske, re- gceringscommissaris van Hannover, Leincrt, burgemeester vad de stad en voorzitter van den Pruisischen Landdag, en door leiders van de Katholieke organisaties. Dr. Hoefie, rijksminister voor de bezette streken, bracht dc groeten van dc regeering over. De heer Heerkens Thijssen oogstte harte lijk applaus, nadat hij in naam van de Ne derlandsche katholieken de Duitsche gc- loofsgenooten had toegesproken. Den tweeden dag werd een schrijven voorgelezen van Z,H. den Paus, in antwoord op een brief van bisschop dr. Jozef Ernest van Hildesheim. Op het graf van den grooten Windthorst die in Hannover werd geboren, had oen grootsche plechtigheid plaats. De pauselijke nuntius Mgr. Pacelli verscheen met groot geestelijk en wereldlijk gevolg. Dc nuntius vertoefde lang in stil gebea aan het graf van den grooten zoon der ka tholieke Kerk en den leider van het katho lieke Duitsche volk. Daarna legde hij als Vertegenwoordiger van den Paus een krans op het graf en gaf aan de vele aanwezigen den pauselijken zegen Maandag hadden verschillende sectie vergaderingen plaats, o.a. een Missieverga- dering, die werd voorgezeten door prins Aloys zu Löwenstein. Wijbisschop Mgr. dr. Strater voerde hier het woord en noemde de liefdadigheid var. de Hollandsche katholieken, die voor de Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen groote sommen gelds hebben bij— eengebracht. Prins Löwenstein deelde bij wijze van in terruptie en onder groote hilariteit mede, dat een Duitsch kind uit Holland 17 pond zwaarder was teruggekeerd. Diezelfde Hollandsche katholieken staan aan de spits der Missie-actie. Pater Provinciaal Grendel S. Y. D. hield een referaat over „het Goddelijk recht en de Goddelijke kracht van het Missie-werk.' De groote gebeurtenis van de vergade ring was een rede van den vroegeren rijks kanselier, dr. Wirth, die met donderend ap plaus, daf minuten lang aanhield, werd ver welkomd. Dr. Wirth, hield een echte katholieke re de, waarvan wij dezer dagen reeds onder de radio-berichten melding maakten. In de tweede openbare vergadring werd behandeld het thema „Kapitaal en Arbeid, in het licht van 't Catholicisme," en „huwe lijk en familie in het licht der katholieke wereldbeschouwing," Maandagavond werd een oudersavond ge houden van de katholieke- schoolorganisa tie, welke werd voorgezeten door rijkskan selier Marx, die een groote ovatie in ont vangst mocht nemen Marx wees er op, dat hij de vergadering niet als rijkskanselier, maar als voorzitter van de katholieke schoolorganisatie opende. Hij begroette in bet bijzonder den bisschop van Osnabrück, die steeds een trouw vriend der schoolorganisatie is geweest en herdacht nu de vergadering te Hannover plaats vindt, in het bijzonder graaf Windthorst, die hier heeft gewoond. In het verdere van zijn rede, keerde de kanselier zich vooral tegen den geest van ongeloof van den tegènwoordigen tijd en wees op de taak, die de katholieke school hier'heeft te vervullen. In een Dinsdagochtend gehouden vergade ring op den Katholiekendag hield rijkskan selier Marx een rede, waarin hij o.a. ver klaarde; Ons doel kan- niet een op den spits drijven der tegenstellingen zijn, maar het streven naar eenheid. Alle groepen moeten zich schikken onder de gemeenschap. Weet men dan nog niet, dat wij bankroet zijn en gevaar loopen, in een afgrond te vallen? De Duitsche regeering heeft nooit voor moei lijker beslissingen gestaan dan in de laatste dagen en weken. Maar zij moet die beslis sing nemen, al brak haar het hart daarbij. ~M=± heden te verschijnen en om 11 uur ston den beide partijen, geladen met „waarheid en niets dan de waarheid" te wachten tot de voortzetting zou plaats hebben De reeds gehoorde getuigen werden bin. nengelaten. Op de publieke tribune slechts één belangstellende, kennelijk ook belang hebbende. Het eerst werd het zusje gehoord. Ze dded een omstandig verhaal, tot ze het plotseling op de zenuwen kreeg en luid be gon te huilen. Hui! toch niet, je zegt toch de waar heid! moedigde de beklaagde zuster aan. Da's niet waar. Ze staat glashelder te liegen, oordeelde de getroffen buurvrouw. De moeder daarna gehoord, begon de zaak diep op te halen. Lang heerschte haat en nijd bij de buren. De kat had den avond tc voren een koperen aschbakje van de tafel gestooten. Op dat lawaai was de be nedenbuurman naar boven gekomen en had de deur ingetrapt. Dat is gelogen, interrumpeerde een buurvrouw vol edele verontwaardiging. Bekl.'s vader had eenige woorden gewis seld, waarop de benedenbuurman gedreigd had, hem den volgenden dag wel te zullen krijgen. Een gewaarschuwd mensch telt voor twee, vond get. Daarom was haar man den volgenden dag zeer voorzichtig geweest. De benedenbuurman hield echter zijn woord en was den volgenden dag met een stuk hout te voorschijn gekomen. De vader van bekl. werd als laatste ge tuige gehoord en ook hij begon de zaak tot in diepste diepte te beschouwen. Eerst drukte hij zijn spijt er over uit. dat de rechercheur, die hem destijds bij de politie te woord stond niet aanwezig was, want dan had hij hem kunnen zeggen, dat die rechercheur de verkeerde voor den rech ter had gebracht. Niet zijn dochter, aldus get., hoorde hier als bekl. te zitten, maar de drie buurvrouwen. Tot de zaak zelf komende, werd weder om verhaald van het aschbakje en de kat. Of 'n waschketel, als dat hetzelfde is. riep een buurvrouw. Uitvoerig werden de geuite dreigementen verteld en de aanvang van de vechtpartij. De benedenbuurman kwam met een stoffer te voorschijn. Hif had zoo'n mes, riep de getroffen buurvrouw, daarbij de lengte aangevend van het mes, dat zoo groot moet geweest zijn- als een wandelstok. M'n vrouw, aldus get., riep nog. kom man. dat zijn geen menschen voor ons. Dat was 't sein voor den aanval. Over den strijd zelf kon get. niet veel meer vertellen. Of zijn dochter getrapt had, wist hij niet. wel. dat de buurvrouw ge- krabt en geslagen had. Herhaaldelijk lieten de buurvrouwen mer ken, dat niet get., doch zij de waarheid in pacht hadden. Het O. M., waargenomen door mr. Rei- üngh, vond, dat hij na dit verhoor zijn vroegeren eisch van 40 boete moest wij zigen. Van de andere partij blijkt door het intrappen van de deur de aanval te zijn uitgegaan. Ten slotte ontstond een alge meene vechtpartij, waarin ieders aandeel niet meer is vast te stellen. Doordat bekl.'s familie is verhuisd, is de kans op verdere conflicten verminderd. Deswege vorderde spr. 2 weken voorwaardelijke gevangenis- straf. Wat hebt u daarop te zeggen? Dat ik in hooger beroep zou willen. Dit is pas de eisch. Eerst moet nog vonnis gewezen worden. Wat heeft u op den eisch te zeggen? Dat ik m'n recht zal wenschen. De rechter achtte de mishandeling, die plaats had bij deze wederzijdsche ruzie bewezen. Hij veroordeelde de pianiste tot 10 boete, daarbij aannemende, dat zij die 'boete niet zal kunnen betalen, tc vervan gen door een voorwaardelijke hechtenis van 10 dagen met 2 jaar proeftijd. De gemoederen waren nog niet bekoeld. De vader verklaarde, dat hij ook thans nog wordt lastig gevallen door zijn buurman, die hem in zijn zaak opzoekt en hem dan gaat uitschelden. Daarvoor moet u bij de politie zijn. En beide partijen luid eikaars „leugens becritiseerend verlieten slechts schoorvoe tend. dit voor hen nog nieuwe terrein vat strijd. Het gerechtshof te Arnhem heeft Woens dag W. J. te Groesbeek, tot 4 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens mishandeling met doodelijk gevolg van den zanger Jos. Thijssen. De rechtbank had bekl.aagde even eens tot 4 jaar veroordeeld. KOL. WAREN EN AANVERWANTE ARTIKELEN. Een koopman te Arnhem deed zijn gros- sierderij in koloniale waren en aanverwante artikelen aan een ander over, o.m. onder concurrentiebeding, dat d'e verkooper der zaak geen handel meer zou drijven in kolo niale waren of aanverwante artikelen,, op een verbeurte voor iedere overtreding van f 5000. Nu verkocht de verkooper later toch kren ten, rozijnen en basterdsuiker, waarop de kooper tegen hem een actie instelde tot be taling van f 10.000. Voor den rechter, verklaarde de verkooper, dat deze artikelen niet bij contract tot ver koop verboden waren, omdat zij noch kolo niale, noch aanverwante artikelen waren. Krenten en rozijnen waren z.i. Zuidvruchten en beetwortelsuiker wordt hier te lande ge fabriceerd. De rechtbank besliste, dat onder aanver wante artikelen van koloniale waren die ar tikelen zijn begrepen, waarin grossiers in koloniale waren hier te lande handel drijven en dat hiertoe zeker behooren krenten, ro zijnen en basterdsuiker, terwijl omtrent vele andere, als snippers, honig, blikgroen- ten, reuzel enz. nog twijfel kan bestaan. Het gerechtshof te Arnhem heeft thans be slist, dat mag worden aangeijomen, in verband met de uitspraak van de rechtbank, dat twee overtredingen van het contract zijn bewezen. Het Hof achtte het echter billijk de boete te beperken tot f 5000, tot het betalen van welk bedrag de verkooper thans is veroordeeld. De politierechter-plaatsvervanger te Am sterdam mr. Thöne, had de vorige week toegestaan aan een beklaagde, dat nader getuigenverhoor kon plaats hebben, 't Gold een burenruzie, die om pianospel begon nen, in een trap van de pianiste tegen de medebewoonster, een zeker hoogtepunt had bereikt. Dc piano-studeerende conservato rium-leerlinge had verzocht, dat ook haar ouders en zusje werden gehoord. Aan de getuigen, een drietal buurvrouwen, waaron der de getrapte, was verzocht eveneens Naar „De Bode", het orgaan van den AIS. Ned. Bord van Arbeiders(sters) in het bak kers-, chocolade- en suikerbewerkingsbednjf meldt, zal deze bond in het laatst van Sep tember of begin October een buitengewoon congres uitschrijven, waarin in verband met dc vermoedelijke voornemens van de Regee ring in zake den bakkersnachtarbeid de „eischen", die de bakkerü-arbeiders den wet gever hebben te stellen, gedemonstreerd zullen worden. De Amerikaansche wereldvliegers, majoor Lowell Smith en luitenant Erick Nelson, hebben den overtocht van Groenland naar Labrador over de Straat van Davis met goed gevolg afgelegd en zijn op Ameri- kaansch grond gebied gearriveerd. Ze ste gen te Ingtut (Groenland) op en profiteerend van een steviger. N. N.-O. wind, daalden zij bij Indian Harbor, de zee-vlucht van 900 K.M. afleggend in 8 uur. Ze werden opge- Lacht door de torpedo-boot Lawrence en den kruiser Richmond, aan boord waarvan zich bevonden de Italiaansche vlieger Lo- catelli en de luitenant Wade. De tocht over den Atlantischen Oceaan was hiermee geëindigd. Deze was begonnen te Huil. waar Smith, Nelson en Wade hun land-vliegmachines in water-machines had den omgebouwd Men herinnert zich dat zij eerst aflegden dc étappe HullKirkwall (Orkaden), vervolgens KirkwallHorna Fjord (IJsland), op welk traject luitenant Wade ten gevolge van machine-defect in zee terecht kwam en den tocht moest op geven Van Horna Fjord begaven Smith en Nel son zich naar Reykjavik (hoofdstad van IJsland), waar ze verschillende dagen moes ten verblijven in de hoop dat dc haven van Angrnagsalik op Groenland vrij zou zijn van ijs. Het wachten moede, besloten de vliegers, waarbij zich toen Locatelli had aangesloten, in één parcours van 1300 K.M. te vliegen van Reykjavik naar Frederiksdal in het Zuiden van Groenland. De Amerika nen slaagden in hun onderneming, doch Locatelli werd, gelijk bekend, na 4 dagen zoeken opgevischt op 200 K.M. ten Zuiden van Groenland. Van Ingtut uit, waar van motoren verwisseld werd, .hebben nu Smith en Nelson den laatsten zee-arm welke hen van Amerika scheidde, overvlogen, na hun land bij Dutch Harbor (Alaska) op 19 April verlaten te hebben. Men schat dat de door hen afgelegde af stand ongeveer 34.500 K.M. bedraagt. Hun blijven nog 6500 K.M te vliegen over tot Seathle, het eindpunt van hun tocht om de wereld. Gemeld wordt, dat zij Hawke Bay (La- brada bij New Foundland) hebben bereikt. Van hier uit wordt dc reis voortgezet over Nieuw Schotland naar Boston (Nieuw-En- geland), waar dc president van Canada hen zal begroeten. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7