GEMENGD NIEUWS. KUNST EN KENNIS. Actieve politie. Weer een autobus in brand. li 1 hIÜIR181 5 illiiffimi Mui Dy nam ietpatroon ontploft. Gevaarlijk goedje. Het auto-ongeval te Crailo. Misdadigers en krank zinnigen in Ver. St. van Amerika. De opgravingen te Wijk'bij-Duurstede. Beiaardkunst-congres en tentoonstelling. Een Utrechtsche familie, ver telt het U. D., die geruimen tijd afwezig was, had aan de politie kennis gegeven van de ze afwezigheid, met de bedoe ling dat toezicht op de woning zou worden gehouden. Met welk een accuratesse dit toezicht werd uitgeoefend, moge blijken uit het feit, dat Zaterdagavond laat, toen de fa milie bij haar terugkomst in huis op de bovenste verdieping licht ontstak, bijna op hetzelf de moment een politiebeambte aanschelde om te onderzoeken of de zaak w«l in orde was. Het had n.l. de aandacht van de nacht-recherthe, die juist passeerde, getrokken, dat tus- schen de takken van de boo- men vóór het bewuste huis, een flauw licht-schijnsel door straalde, want het perceei stond bij haar aangegeven als onbewoond. De familie was nog geen drie tellen in huis of de politie stond al voor de deur om te controleeren of dat licht wel in den haak was! \iM>, b?jprR} [Lcswx* *3chupflw DE NAJAARSMESSE TE LEIPZIG. Hierboven: Een houten buis. die volgens den fabrikant voor onderaardsche leidingen beter kan dienen dan ijzeren of betonnen. Middelste foto: de reclame-optocht. Geen persoonlijke ongelukken. Maandag is op den provin cialen weg tusschen Vessem en Wintelre (N.B.) een auto bus van den dienst Eindhoven- Vessem in brand geraakt en geheel verbrand. Er zaten ge lukkig slechts twee personen in de bus. die zich bijtijds in veiligheid konden brengen. Zij zijn er zonder letsel afgeko men. Een dood, een ernstig gewond. Bij het bézigen van dyna- mietpatronen te Heerlen, om steen te verwijderen, scheen men een dynamietpatroon te hebben achtergelaten. Bij het verder uitkappen is hierop ge slagen, waardoor de patroon ontploft is. De- mijnwerker Coenen, die gehuwd is, stond in de onmid dellijke nabijheid en werd ge dood. Hef slachtoffer is geheel verminkt. Een andere mijnwerker werd ar gewond. DE MESSE TE LEIPZIG. Een kijkje op den aanleg van de nieuwe ondergrondsche tentoonstellingsruimte. DE ONTRUIMING VAN HET RUHRGEBIED. Een Belgisch contingent, uit het Ruhrgebied teruggetrokken, komt te Brussel aan. De houder van een snoep winkel aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam, zekere S., borg Dinsdagavond het vuur werk weg, dat hij de laatste dagen niet verkocht had. Plot seling is dit allegaartje van voetzoekers, zevenklappers en vuurpijlen echter op onver klaarbare wijze ontploft. De man bekwam daarbij brand wonden aan het gelaat, terwijl zijn haren schroeiden. Een be gin van brand werd met em mers water gebluscht. De geweldige knal had tal rijke nieuwsgierigen aange lokt. terwijl op het gerucht van brand tevens verschillende spuiten waren uitgerukt. GEORGANISEERDE POLITIE-TEGENSTAND heeft den betrouwbaarheidsrit vanuit Roosendaal, om den Laane beker, verijdeld. Om de 400 M. moest er iets gecontro leerd worden: op ons kiekje de remmen. TOBBEN-RACE, bij den zwemwedstrijd te Schiedam ge, houden. Een der „Indianen" in zijn kano. De heer De Greef overleden. De auto-verhuurder De Greef uit Blaricum, die Dinsdag bij 't ongeluk te Crailo deerlijk ge kwetst werd opgenomen in het R.K Ziekenhuis te Laren, is daar overleden zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. KONINGINNEDAG TE AMSTERDAM. Een kiek van den Oranje- bond-optocht, op de Rozengracht. Er is zoo juist een statistiek gepubliceerd over het aantal personen dat in openbare en biizondere gestichten voor krankzinnigen, achterlijken en misdadigers op 1 Jan. 1923 aan wezig was in de Vereenigde Staten Op een bevolking van ongeveer 110 millioen bedroeg dit 893.679 personen of één op de 123 Bijna 30.000 van hen waren jeugdige misdadigers, die in aparte instellingen werden verpleegd. Ongetwijfeld zijn dit groote getallen; en men vraagt zich daarom in Amerika ern stig af. of niet reeds in de pril le ieugd getracht moet worden de jongens en meisjes te be handelen, die afwijkingen ver- toonen Er zijn jammer genoeg geen cijfers beschikbaar voor vroegere jaren, zoodat men niet weet, of de misdadigersbevol- king en het aantal krankzinni gen in Amerika toe- of afne men De redactie van het „J. of the Am. Med. Ass." vraagt zich af, of de oorzaak van het groote aantal misdadigers en krankzinnigen ook moet ge zocht worden in een achteruit gang van het menschelijk ge slacht of daarin, dat de onrust der tijden en de moderne be schaving te zwaar zijn om door OUD-HOLLANDSCH MARKTPLEIN op „Crom- vliet" te 's-Gravenhage, bij de weldadigheids feesten voor het Dorus Rijkersfonds KONINGINNEDAG TE ROTTERDAM. - Een kiekje van de aubade vóór het Stadhuis. van het sfadhuis genomen KONINGINNEDAG TE APELDOORN. Den geheelen dag stonden er menschen voor 't Paleis Het Loo, in de hoop, dat H. M. zich vertoonen of uitrijden zou, 't geen echter niet geschi edde. KONINGINNEDAG TE BLOEMENDAAL. - Ion- steken, met stortbaden, voor mannen en jongens. ben moment van de parade voor den commandant van bet garnizoen en den burgemeester gehouden. KONINGINNEDAG TE HILVERSUM. - Een der KONINGINNEDAG TE 's-GRAVEN HAGE. mooiste wagens in den feeststoet. het menschengeslacht getorst te worden. De opgravingen die dr. J. H. van Hol- werda, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, gedurende de laatste jaren even buiten de poorten van Wijk heeft gedaan, zijn dezen zomer weer voort gezet. De resultaten worden ten gevolge van het nieuwe onderzoek nog belangrijk aan gevuld: niet alleen is de uit hout en aarde gebouwde muur die het Karolingische Do- restadt omgeven heeft, in zijn verder ver loop nog nader vervolgd kunnen worden, maar ook een niet onbelangrijk gedeelte van den binnenbouw der stad kon worden geconstateerd. Het staat thans vast dat de nederzeting die zeer langwerpig van vorm is en waarvan de tegenwoordige Hoogstraat de middellijn is, zich tot aan het tegen woordige WijK-bij-Duurstede heeft uitge strekt De muur n.l. die ongeveer hetzelfde verloop van den Cothenschen Grintweg heeft, is nu nog zeer duidelijk teruggevon den in een perceel gelegen vlak bij de plaats waar de Steenstraat genoemden grintweg bereikt. Deze muur, die de W. lange zijde van de Karolingische stad vormt, is daardoor over een lengte van on geveer 800 M. teruggevonden. Wat de sporen van den binnenbouw be treft, die door de campagne van dit jaar zijn aan het licht gekomen, deze wijzen er op dat de nederzetting niet.slechts hutten en kleinere woningen heeft bezeten zooals die vooral tijdens de opgraving van het vorige jaar werden teruggevonden, maar dat zij ook gebouwen heeft gehad van aanzienlijke afmetingen. Deze lagen alle ongeveer rechthoekig op de tegenwoordige Hoogstraat. Het onderzoek van dr. Holwerda werd ten zeerste bemoeilijkt door de tallooze hier in 1841 door de bevolking gegraven kuilen, hst is immers bekend dat gedurende de toen heerschende werkeloosheid uit den bodem van het oude Dorestadt massa's beenderen werden opgedolven, waarvan de verkoop goed geld opbracht. Dat daarbij in de eerste plaats naar „zwarte grond" werd gezocht en zoodoende de grondsporen, waarom het den bekwa men ontgraver thans vooral" te doen is, aan het vernielingswerk ten offer vielen, is voor de hand liggend. Evenwel kon dr. Hol- werda er nog. in slagen enkele gebouwen in hun geheel, andere ten deele, terug te vin den. Daar ons Karolingische nederzettingen als Dorestadt zoo goed als geheel onbekend zijn (doorgaans liggen zij voor goed bedol ven onder een moderne stad), verdienen de resultaten dezer opgraving wel zeer bij zondere aandacht. En wie gezien heeft hoe thans door den aanbouw van nieuwe wo ningen langs den Cothenschen grintweg het voor een onderzoek met de spade beschik bare terrein, oo onrustbarende wijze wordt bouwplannen langs de Hoogstraat wordt bedreigd, zal de groote beteekenis van het werk van dr. Holwerda ten volle beseffen. In Augustus 1925 zal in 's-Hertogenbosch een congres en tentoonstelling voor Beiaard kunst plaats vinden, waarvoor de Provincie Noord-Brabant en de Gemeente 's-Herto genbosch eene subsidie hebben verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8