PAARNE-Rank Vrijdag 5 September 1924 47ste Jaargang No. 15S32 Dit nummer bestaat uit Jt De grooten eerst! 8 bladzijden. - Eerste Blad Zwemwedstrijden om het dr. Merens eii H. O. Z.-diploma. Zeeuwsche Vereeniging „Zeeland". VAN ONZE RECHTBANK. Voor de fiets van de Julianazusters. Personalia. Statuten. De Missie-avond van heden. Het 60-jarig bestaan der lste H. B. S, Het seizoen 1924 voor Zandvoort. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat !0 Haarlem. Agenda 6 September De branden te Spaarndam. Waakzaamheid geboden. Tentoonstelling. Onderscheiding. Alle inbrekers zouden broodeloos worden wanneer de gewoonte algemeen werd, fa- milie-juweelen, effecten enzoovoort in de safe van de SPAARNEBANK te bewaren. Er vroeg bij. „Ik tik!" Aanrijding. Heffing van schoolgelden. Opening der lessen van Haarlem's Instituut v. Lichamelijke Opvoeding R.-K. Grafische Bond. Dahlia's. Promotie bij de Haarlemsche Politie. Het ongeluk te Halfweg. Rijwiel verduistering. Concert in den Hout. Het 60-jarig bestaan der le H. B. S. NIEUWE HAARLEMSGHE GOURA Advertenties 35 cents per regci. Bij contract belangrijke kortir Advertentiën tusschen den tek als ingezonden mededeeling, 60 per regel op de te Pagina's 75 per regel. Vraag- en aanbod-adv- tentiën 14 regels 60 ct per pla. sing; elke regel meer 15 ct., U; vooruitbetaling. Ue abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. De vijfde Volkenbondsvergadering, welke thans te Gcnève gehouden wordt, overtreft waarschijnlijk al hare voorgangsters in be langrijkheid. In de Vreedzame sfeer, door het gelukken der Londensche conferentie geschapen, worden nu allerlei onderwerpen behandeld, welke het tegenwoordige ge slacht, dat de oorlog 19141918 meemaakte, boven alles belang inboezemt; als daar zijn: veiligheid en ontwapening; waarborgen bi) beperking van bewapening; toezicht op den internationalen wapenhandel; verdeeling van 't arbeidsgebied der militaire controlecommis sies van den Volkenbond; gebruik van che mische oorlogsmiddelen; beperking der be wapening ter zee; vermindering in de ver schillende landen van het budget van uit gaven voor leger en vloot enz. Ook ons nuchtere volk, dat in de laatste paar eeu wen in de groote internationale politiek cp den achtergrond bleef en maar liefst de groote heeren onder elkaar liet vechten en krakeelen, stelt thans levendig belang in wat er in den Volkenbond omgaat. In dit diplo maten-concert immers wordt nu eens geen oorlogs- maar een vredesgeluid vernomen en op zulke klanken komt ons vredelievend en anti-militairistisch volk af. Dat is zeer zeker te prijzen Om dien nationalen af schuw van alle oorlogswerk mogen wij ons gelukkig heeten. Maar ook hier dient onze befaamde nuchterheid ons niet te verlaten. Tot nog toe heeft alle streven naar be perking van bewapening in den Volkenbond al heel weinig succes gehad. De stemming in Europa was er dan ook niet naar om op dit stuk eenige verwachting te koesteren. De eerste jaren na 1918 keken de vijanden elkaar nog veel te wantrouwend aan en toen men eenige ontspanning mocht verwachten, kwam het Roerconflict en was de kans op een zuivering van de Europeesche sfeer weer voor onafzienbaren tijd verkeken. De economische crisis heeft de bezinning ge bracht en door een gelukkigen samenloop van omstandigheden is er nu een vrijwillig accoord tusschen Duitschland en zijn vroe gere vijanden getroffen, waardoor de par tijen minder scherp tegenover elkander staan. Er is dus een kans voor het denk beeld van beperking der internationale be wapening gekomen, een kans, meer niet. En wie meent, dat wij nu op eens van het rijk van Mars in dat van den eeuwigen vrede kunnen stappen, zal opnieuw deerlijk bedrogen uitkomen, Het gunstigst, wat wij mogen verwachten is, een geleidelijke voort gang in de richting van ontwapening. Men zal goed doen minder op de schoone voorstellen der kleinere naties, te Genève vertegenwoordigd, te letten, dan op wat de gedelegeerden der groote mogendheden ver tellen. Van hun vredes- of oorlogswil im mers zijn wij afhankelijk. Daarom, of Dene marken zijn leger afschaft, Zweden met voorstellen tot controle op de oorlogsbud getten komt, of anderen ontroerende liede ren van verzoening der volkeren zingen, lijkt ons van minder belang dan een schijn baar kleine toezegging van den Franschen minister-president: „Wij willen het denk beeld van arbitrage op het gebied der in ternationale politiek in gunstige overweging nemen." Laten wij op zulke uitlatingen letten en op de kans om de groote mogendheden voor het scheidsgerecht in plaats van de oor logsverklaring te winnen. Wie echter de moeilijkheden overweegt, aan de vervulling van zulke wenschen verbonden, wie de de batten over deze denkbeelden in de Vol kenbondsvergaderingen volgt, wie begrijpt, dat de Fransche politiek der laatste jaren en de publieke opinie daar te lande naast een eventueel toestemmen in beperking van bewapening en zich onderwerpen aan arbi trale beslissingen, ook waarborgen in den vorm van bijstand en sancties in geval van een conflict eischt, die voelt tevens, dat de weg naar het einddoel nog een lange is. Deze weg is lang en bezaaid met vele hindernissen, maar ook de eenig zekere. Laten wij in Nederland ons bij gelegenheid van de 5de Volkercnbijeenkomst te Genève daarvan vooral goed doordringen! Ook onze nationale politiek komt hoe lan ger hoe meer onder den invloed van de ont wapeningsleuzen. De ongelukkige Vlootwet historie, de brochure-van Embden, na het ^erste-Kamerdebat onder den pakkenden titel: „Nationale ontwapening of oorlogs verdelging" verschenen en vele andere tee kenen wijzen daarop. Afschaffing, althans inkrimping van leger en vloot, dat is een aas, waarin onze kiezers graag bijten. Laten wij daarbij het hoofd koel houden en be denken, dat weinige belanghebbenden en geboren vechtersbazen uitgezonderd nie mand voor zijn pleizier er zulke dure instru menten als legers en oorlogsschepen op na wil houden Alleen een diep besef van ver antwoordelijkheid doet daartoe gewoonlijk noodgedwongen adviseeren. Leuzen als: de kleinere volkeren moeten vóór gaan in ont wapening; zij kunnen toch niet tegen de grooten op; kleine legers vormen een ge vaarlijk bezit en dergelijke aanmaningen tot weerloosheid zijn wel verlokkelijk, maar missen een reeëlen ondergrond. Zeker voor ons land met zijn gevaarlijke ligging tusschen machtige staten, zeker voor ons land als groote koloniale mogendheid lijkt deze pro paganda kwalijk te verantwoorden. 1) Wan neer onze traditie en onze volksaard ons tot vurige vredes-apostelen stempelen, laten wij dan al onzen moreelen invloed en deze is gelukkig in de wereld nog groot -an- wenden om in en buiten den Volkenbond de groote mogendheden van de noodzakelijk heid te overtuigen, dat zij het zijn, die in ontwapening moeten voorgaan, willen de kleinen kunnen volgen; dat de wereldvrede, de rust en de welvaart van hun neiging tot Vrede afhangt. Dat is de eenige veilige weg. En wie weten wil, hoever wij ten deze vor deren, die kijke op de Volkenbondsverga deringen niet naar de kleinen, maar naar de grooten. Kunnen deze laatsten het er over eens worden om hun legers, zee- en lucht vloten in te krimpen en hun geschillen te onderwerpen aan een Hof van Arbitrage, dan kunnen de kleinere volkeren veilig vol gen. Maar blijft de mogelijkheid bestaan, dat de groote naties elkaar te avond of morgen met wapengeweld bestoken, dan kan een vredelievend en tegelijk vrijheidslievend volk niet beter doen dan zich paraat te hou den, om zijn vrijen bodem niet tot bloedig terrein van oorlogszuchtigen te laten ma ken en met de verliezende partij ten onder te gaan. 1914 is ons nog steeds een waar schuwing! Ziedaar de maatstaf om de resultaten van deze 5de Volkenbondsvergadering en van alle komende „ontwapeningsconferenties" at te meten. De jaarlijksche school-zwemstrijden om het „Dr. Merens" en het „H. O. Z."-diplo ma zullen dit jaar gehouden worden op Za terdag 6 September, 's middags half drie in de Gemeentelijke Zweminrichting aan de Houtvaart. De leiding der wedstrijden be rust bij de afd. Haarlem van de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de gym nastiek in Nederland. (Reeds zijn 20 ploegen van 4 jongens voor het „Dr. Merens"- en 10 ploegen van 3 meisjes voor het „H. O. Z."- diploma ingeschreven). Behalve de wedstrijden zal de middag gevuld worden met een polo-wedstrijd en een springnummer, waarvoor eenige leden van den Haarlemschen Zwembond hun wel willende medewerking hebben toegezegd. Hedenavond te 8 uur zal de Zeeuwsche Vereeniging „Zeeland" in het gebouw le nieuwe leden werden geïnstalleerd. Ver schillende voorstellen met betrekking tot het af te sluiten contract werden behandeld. Uitspraken van 4 September 1924. G. v. D. te Aalsmeer, overtr. art. 247 j. art. W. van Strafrecht, drie maanden gev. straf. H. J. T. reiziger te Haarlem, appèl vonnis Kantonrechter te Haarlem, het vonnis van dien Rechter bevestigd. A. J. K., kruidenier tc Overveen, appèl vonnis Kantonrechter te Haarlem, het von nis wat de straf betreft vernietigd, en be klaagde thans veroordeeld tot 75 boete, subs. 15 dagen hechtenis. J, B. te Haarlemmermeer, appèl vonnis Kantonrechter te Haarlemmermeer, het von nis vernietigd en beklaagde veroordeeld tot 8 boete, subs. 8 dagen hechtenis. P. M, te Zaandam, appèl vonnis Kanton rechter aldaar, het vonnis van dien Rechter Van een familie bij gelegenheid van een Intronisatie 5. De Minister van O., K. en W. heeft be noemd aan de afdeeling der Algemeene Wetenschappen der Technische Hooge- school te Delft, voor het afnemen van examens: dr. J. Coster, conservator van het physisch laboratorium van de Teyierstichting alhier. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Maatschappij tot Exploitatie van Tram wegen, alhier. Wij herinneren nog even aan den Missie avond voor de Roomsche Sport, welke he denavond in het gebouw St. Bavo wordt ge houden voor leden van R. K. Sportvereeni- gingen in Haarlem en Omstreken. Pater Staal van de Missie in Noord-Borneo zal daar spreken over het Missiewerk en daar bij een serie lichtbeelden vertoonen. De ver gadering begint om 8 uur. De Sportfeesten. Zooals we in ons verslag van gisteren reeds mededeelden, hadden er gistermiddag sportfeesten pfaats op het H. F. C.-terrein. Er was een ruime belangstelling, die de overdekte tribune bijna geheel bevolkte. De Politie-Muziekvereeniging onder leiding van den heer van 't Hof hield er de stemming in. Om even over half drie nam de opmarsch der turners een aanvang. Daarna begonnen de vrije oefeningen voor jongens. Vooral de liggende oefeningen hadden veel succes. En een woord van waardeering voor den leider, den heer J. B. A. de Vries, is zeer zeker op zijn plaats. Deze vrije oefeningen werden onderbro ken door een vliegdemonstratie van den hr. A. G. H. Fokker, den bekenden vliegauig- bouwer en oud-leerling van de H. B. S. Dit kwartiertje was voorzeker de clou van den middag en voortdurend applaus bewees hoe de demonstratie in deh smaak van het pu bliek viel. De heer Fokker verscheen met een twee dekker uit zuidelijke richting en de opeen volgende zwenkingen, „kurkedraaiers", glij vluchten en de sensationeelste loopings maakten de eminente luchtsport tot een waar oogengenot. Veel te spoedig verdween het toestel weer in Oostelijke richting. Hierna werden weer de vrije oefeningen voortgezet. Weer viel het mooie tegelijk- werken op en waardeerde men de voortref felijke leiding. Deze oefeningen werden gevolgd door knotsoefeningen, welke werden begeleid door een strijkje dat door eenige H. B. S.'ers werd gevolgd en goede muziek ten gehoore bracht. De knotsoefeningen, die eveneens stonden onder leiding van den heer J. B. A. de Vries, verliepen uitstekend. Hierop volgde een 5 X 80 M. estafette loop. Over het algemeen werd ook hier goede sport geleverd. Vooral wat het loo- pen betrof. Het overgeven bleek nu en dan een struikelblok. In de finale liep de bekende Haarlemsche 400 M. athleet, Atje Paulen, tegen de win nende ploeg en won met een flinken voor sprong. Ook deze demonstratie werd zeer op prijs gesteld. Kamprechter en starter was hier weer de heer J. B. A. de Vries. Het was ongeveer vier uur, toen onder leiding van mevr. A. J. J. AdmiraalMeye- rink de vrije oefeningen voor meisjes een aanvang namen. Ook deze werden schitte rend uitgevoerd met begeleiding van een eigen orkestje. En het is ondoenlijk een vergelijking met de jongens te maken. De hindernis-loopen die nu volgde, bracht meerdere malen de lachspieren der toe schouwers in beweging. De bindernissen be stonden hierin, dat de deelnemers na een kleinen aanloop, eenige meters moesten sprietloopen, vervolgens een zak oprapen en zakloopen, dan weer een gedeelte gewoon loopen, dan iets aantrekken wat veel over eenkomst vertoonde met een japon in de onmogelijkste kleuren, verder loopen. de japon uittrekken, waarna dan eindelijk de finish volgde. Vooral de hel-gekleurde kleedingstukken en de moeilijkheden, die het aan- en uit trekken daarvan veroorzaakten, waren een succes. Na den hindernisloop veramelde dr. Wes terman, voorzitter van de regelingscommis sie, de turners en turnsters om zich heen. Spr. roemde het schitterende verloop der feesten en bracht dan aan den leider den heer J. B. A. de Vries, een woord van dank. Als blijk van waardeering overhan- Het hoofdseizoen van 1924 ;s alweer geloopen. da badgasten zijn voor t groot5 gedeelte naar hunne woonplaatsen teru gekeerd en een rustige stilte heerscht in c. Zandvoortsche straten en op het Zandvoo: sche strand. Het is nu de tijd de balans op te makt"; van het seizoen 1924 voor Zandvoort. V er nog komt aan dagjesbezoek is medege nomen. Het voornaamste hebben we nu ge had. Niettegenstaande de buitengewone natte maand Augustus, waren er zeer veel bad gasten. De Duitschers waren goed verte genwoordigd. Zij waren blij dat zij uit hu eigen land eens weg konden gaan en de Nederlandsche Noordzee-badplaatsen kon den bezoeken Voor de hotels en pension- is het niet slecht geweest dezen zomer, a; zuilen veie eigenaars en bedrijfsleiders op sommige dagen wel met de handen in hei haar hebben gezeten om iets te verzinnen, waarmede ze hunne gasten gedurende de re gendagen konden bezighouden. Het is waar, moeilijk is dit, want bezienswaardigs is er niet veel als het weer niet mooi is. Zandvoort is echter meer aangewezen or zijn mooie duinen en zijn strand. En iuisl dat strand, waarop zooveel menschen zijn aangewezen, om daar gedurende den zomei hun brood te verdienen, dat lokt mei der. regen niet veel bezoekers en daar werd juist gevoeld, dat Zandvoort niets zonder mooi weer is De strandmenschen hebber, het niet best gehad. Al wordt het nog zulk een mooie maand September, de schade is voor hen niet meer in te halen Geen gocc, voor-sei zoen, een slecht seizoen, hoe zullen z.ij hun pacht betalen en hoe zullen zij den langer, winter doorkomen? Zoo was het slechts voor een gedeelte goed voor le badplaats. Waren de Duitschers niet gekomen, dan was alles zeker slecht geweest mair veel Duit schers waren er. Liep men door de drukke straten, dan was het of men in een Duitsche stad was. In de Duitsche badplaatsen echter was het heel zuinig gesteld met de bezoekers. Iemand die Augustus een der bekendste Duitsche badplaatsen bezocht, vertelt, dat ook daar, even als .hier, veel regen viel. Geen drukte of vertier was er te bekennen. De prachtigste winkels stonden er zonder bezoekers De grootste en gezelligste café s en restaurants waren verlaten, zelfs een speelzaal, a Is „Monte Carlo", die in het Curhaus was ondergebracht, kon zich met in de belangstelling van het publiek verheu gen. In het hotel, waar hij was afgestapt, en waarin ongeveer 50 bedden waren, wa ren zij met z'n achten. De hotelhouder klaagde, maar het was nog geen vergelijken met het vorige jaar. Toen was er niemand bij hem geweest Geld had hij toen niet ge had en te eten nog minder. Om oen zak tarwe en een zak rogge te krijgen, had hij het mooiste slaapkamer-ameublement moe ten opgeven Het jaar daarvoor had hij het zeer druk gehad, maar de waarde van het geld minder de met den dag toen zoo zeer, dat hij voor de ontvangsten slechts maar de helft kon krijgen, als hij er voor gegeven had. Ja Zandvoort heeft wel slechte tijden meege maakt, maar zóó slecht gelooven wij, dat het nog nooit geweest is. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Achteruit- OPGAVE VAN: 1) De burgeroorlog tusschen de Chinee- sche provincies Chekiang en Kiangsu is ten deze weer leerzaam Een inzender in het „Hbl." wijst op het gevaar, dat de stad Shanghai en de daar gevestigde kolonie van 200 Hollanders bedreigt. Hij schrijft: „Britsche, Amerikaansche en Japansche oorlogsschepen worden naar het bedreigde punt gezonden dat als grootste koopstad van China en om zijn arsenaal begeerlijk is voor den vijand. Ondergeteekende wandelde enkele maanden geleden nog te Shanghai en zag hoe de troepen van Kiangsu, voor zien van moderne repeteergeweren op Duit sche wijze gedrild werden. Welke gevoelens deze half gedisciplineerde horden bezielden bij 't zien van een Europeaan, was gemak kelijk te gissen. Wat zal de Nederlandsche regeering thans doen, nu myriaden dezer benden in Kiangsu, de provincie waarin Shanghai ligt, worden gemobiliseerd? Chang Tse Ling, „krijgsheer van Mantsjoerije" ge lijk zijn titel luidt, maakt zich op om de eene partij te steunen. Hij beschikt, naar ik meen. over 300.000 a 400,000 goed geschool de soldaten, met nieuwerwetsch geschut en escadrilles vliegtuigen. Wordt thans een Hollandsch oorlogsschip in allerijl naar Shanghai gedirigeerd, ter bescherming onzer weerlooze vrouwen en kinderen? De vraag moet mij van het hart, wat uto pisten, die de defensiemiddelen geheel wen schen te zien afgeschaft, thans zouden doen ter vertroosting hunner landgenooten in ge vaar? Zij die de vlootwet Colijn deden val len, hebben het land een pooveren dienst bewezen! De gebeurtenissen in het Verre Oosten bewijzen, naar mij voorkomt, wederom zon neklaar, dat een bescheiden vloot voor Ne derland in zijn tegenwoordige positie van koloniale mogendheid, met zijn koloniën van landgenooten over de geheele wereld ver spreid, met zijn schoone handelsvloot, een eisch is van onafwijsbare noodzakelijkheid." Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen, R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Korfbalclub Ad Vendo 7 uur. Stadsschouwburg Don-kozakken koor 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdagavond van 89'4 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur R. K, Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 89 uur. Tel. 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Nu er wederom een loods in brand ge stoken is, wordt het zeker tijd dat van Rijkswege de aandacht gevestigd wordt op de kruitmagazijnen, die hier in den omtrek liggen, zonder eenige bewaking! Wat kan het dergelijken schelmen schelen als de heele boel in de lucht vliegt? Gesteld dat dat eens ge schiedde, dan liep het heele dorp gevaar, wie weet hoeveel dooden er zouden vallen! Waarom wordt niet dag en nacht gewaakt? Een schildwacht, flink gewapend, zou daar zeker op zijn plaats zijn. Militaire politie komt wel menigmaal op het dorp, doch men heeft de ervaring dat het niets geeft. In den kunsthandel van F. H. Smit, Groote Houtstraat 69. wordt een tentoonstelling ge houden van portretten door J. C. U. Legner. Benoemd is tot Broeder in de orde van den_ Nederlandschen Leeuw, de heer J. Gaijaard, alhier. „Olympia" aan den Kinderhuissingel een .liefdadigheidsbijcenkomst houden ten bate van de slachtoffers van de visschersramp op de Wester-Schelde op 18 Juli j.l. Door de politie alhier is hedenmorgen de 15-jarige J. V. aangehouden, die gistermid dag 4 uur met geind geld, toebehoorende aan zijn patroon van Alphen, aan den Rijn naar Haarlem was gereisd. Bij de politie is door W. 0. aangifte ge daan dat, terwijl hij op den Kleverparkweg met iemand stond te praten, hij onverhoedsch door W. S. met een flesch in het gezicht is geslagen, waardoor een bloedende wonde ontstond. De politie doet onderzoek. Gistermiddag omstreeks 2 uur heeft er op den hoek Anthoniestraat en Hoogstraat, een aanrijding plaats gehad tusschen een wagen waarop een hijschmachine stond en een auto. De oorzaak is dat de auto doorreed in- plaats van tijdig te stoppen. De auto werd beschadigd. Verschenen is het antwoord van den Mi nister van B'innenlandsche Zaken en Land bouw op de vragen van den heer Slingen- berg, omtrent goedkeuring van de door den raad der gemeente Haarlem vastgestelde ver ordening tot heffing van schoolgeld op de gemeentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs en op die voor handelsonderwijs. De behandeling van de ter Koninklijke goedkeuring bij het departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw ingezonden gemeentelijke schoolgeldverordening heeft plaats in overleg met den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mits dien werden de verordeningen tot heffing van schoolgeld op de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs en op de gemeen telijke avondschool voor handelsonderwijs te Haarlem, die op 27 December 1923 het de partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bereikten, genoemden Minister met verzoek om advies toegezonden. De toe zending geschiedde 15 Januari 1924. Het ge vraagde advies bereikte ongeteekende 3 Maart d.a.v. De verordeningen werden bij dat advies niet aangetroffen. Toen, ondanks her haald onderzoek, opsporing van de vermiste stukken aan de beide departementen vruch teloos bleek, zijn 5 Mei nieuwe exemplaren g.vraagd, welke 24 Juni d.a.v. van Ged. Sta ten werden ontvangen. De goedkeuring is aan de schoolgeldheffingen verleend bij Ko ninklijk besluit van 1 Augustus 1924. Men schrijft ons: Bij het begin van den nieuwen cursus hield de voorzitter van het Haarlem's Insti tuut voor de Lichamelijke Opvoeding een toespraak tot de cursisten, waarbij hij de geslaagden voor het getuigschrift als leider van lichaamsoefeningen en het sportleiders diploma gelukwenschte met het behaalde succes en o.a. mededeelde, dat van de 18 aangiften alleen in die gevallen tot inschrij ving voor de opleiding M, O. was overge gaan, indien de vooropleiding voldeed aan de eischen gesteld door de Vereeniging van Instituten. Zelfs had het bestuur gemeend dit jaar nog verder te moeten gaan, n.l. door bezwaren te maken in die gevallen, waarbij de a.s. cursist buiten het onderwijs om een volle dagtaak had te vervullen naast de studie aan hel Instituut. Voor het derde studiejaar is een speciale regeling voor practische oefening in physio- logie en anatomie in voorbereiding. Voor het 2de en 3de studiejaar werd het volgen van de colleges van den heer Dr. Reys te Leiden sterk aanbevolen. Aangezien voorloopig de examens voor het sportleidersdiploma niet meer zullen worden afgenomen, wees de voorzitter op het examen voor Vak J, dat in gewijzigden vorm afgenomen, thans meer bevoegdheid zal geven voor lessen in de lichamelijke oefening aan de Lagere School. Ook voor het diploma Zwem-onderwijzer zal een spe ciale opleiding worden gegeven, terwijl de oefeningen in roeien in April aanvangen. De heer Dr, IJ. Veen zal de physiologic van Dr. A. Meyer overnemen, terwijl de lessen in dc paedagogiek door den heer J. A, Doyer zullen worden gegeven. Voor het geven van de lessen in Athletiek heeft het instituut den heer J. Dobbinga bereid gevonden, die tevens de theorie van het zwemmen op zich zal nemen. De prac tische lessen in zwemmen zullen vanaf Jan. a.s. gegeven worden door den heer K. v. Schagen. Nadat de voorzitter de cursisten nog eens sterk had aangeraden een ruim gebruik te maken van de uitgebreide gelegenheid fet het houden van practische oefeningen en het volgen van practische lessen, wenschte hij allen een opgewekt studiejaar toe. Gisterenavond vergaderde de afd. Haar lem van den R.-K. Grafischen Bond. De vergadering was goed bezocht. Enke- Twee bekende leerlingen der ie H, B. S.: links A, H, G, Fokker, de beroemde vliege nier en vliegtuigbouwer, die gisterenmiddag schitterende demonstraties in zijn vlieg machine gaf en rechts de sportman A. Paulen. bevestigd. G. P. te Landsmeer, appèl vonnis Kanton rechter te Purmerend, het vonnis van dien Rechter vernietigd, en beklaagde veroor deeld tot 150 boete. subs. 30 dagen hech tenis. A. V., boerenarbeider te Wijde Wormer, gedetineerd, diefstal, 3 maanden gev. straf voorwaardelijk, met proeftijd van 3 jaar en onder bijzondere voorwaarden. Men schrijft ons: De waarde van de Hollandsche Dahlia's begint in het buitenland hoe langer hoe meer bekend te worden, wat onder meer duidelijk blijkt uit het artikel „The Value of the modern Dahlia for the Garden and for cutting" door den heer A. J. Cobb ge publiceerd in het laatste verschenen deel van de „Journal of the Royal Horticultural Society." In dit stuk worden de Nederlandsche dahlia's verre boven de Engelsche en de Fransche geprezen. Een en ander heeft de Ned. Dahlia Ver eeniging aanleiding gegeven weder de bes te Nederlandsche verscheidenheden in En geland ten toon te stellen. Dit zal geschie den op de meeting van The Royal Hor ticultural Society, dien den 9en Septem ber a.s. in de Horticultural Hall, Vincent square, Westminster, wordt gehouden en op de jaarlijksche tentoonstelling van de Na tional Dahlia Society, die den volgenden dag plaats heeft. De beste en nieuwste Nederlandsche ver scheidenheden zullen daar door de heeren H. Carlee te Heemstede en A. N. Ballego te Leiden worden opgesteld, terwijl de Ver eeniging er zal vertegenwoordigd worden door haar voorzitter, de heer E. Th. Witte te Leiden. Van groote beteekenis belooft ook de speciale Dahliakeuring te worden, die van 1821 September a.s. te Lieden zal wor den gehouden door de Ned. Dahliavereeni- ging in samenwerking met de vaste keu ringscommissie der Kon. Ned, Mij. voor Tuinb. en Plantk. De aanvrage om meer plaatsruimte voor deze keuring is zoo groot, dat de geheele stadsgehoorzaal meer dan gevuld zal worden. Het fraaiste op het gebied van Dahlia's zal hier te zien zijn, terwijl de strijd om den wisselbeker scherp belooft te worden. Het is te hopen, dat het weer zoodanig wordt, dat de bloemen tot haar fraaiste ontwikkeling komen; de voortdurende regen doet er wel wat kwaad aan. Met ingang van 1 September 1924 zijn tot Hoofdagent van politie benoemd: de agent rechercheurs: D. Mooy, M. S. v. d. Hoorn, W. Laan en P. Oud en in hun plaats zijn thans bij de recherche werkzaam gesteld: C. J, v. d. Burg, H. M. Geerts, O, G. Visser en K. Stiekel. Naar wij vernemen is de toestand van den groentkoopman K. K„ die te Halfweg het ongeluk had tegen een tram op te loopen en daarbij ernstig verwond werd, goed. Hij wordt in het Groote Gasthuis verpleegd. Dor de politie is proces-verhaal opge maakt tegen den 29-jjarigen J. M., wonende alhier, verdacht van verduistering van een rijwiel ten nadeele van een zekeren H., rij wielhandelaar hier ter stede. Dinsdag 9 September a.s geeft de Haarl. Orkestvereeniging een extra concert, 's avonds, onder leiding van den heer Ger- harz, in de stadstent in Den Hout. Zittend van links naar rechts: J. de Breuk Lz^.; Jhr. F. Teding v. Berkhout; G. Bolke- stein, inspecteur M. O.; Ir. H, v. Mourik Broekman, directeur der jubileerende H. B. S.; Dr, C. W. J. Westerman. voorzitter der Regelingscommissie; F. G. Putman Cramer; Dr. L. C. Proot. digde spr. een krans met de Haarlem-linten, Op zijn bekende, geestige wijze vertelde Dr. Westerman daarna dat alle prijswinners en -winsters een diploma zullen ontvangen. Met muziek voorop en onder geweldig enthouiasme verlieten dan de reünisten het terrein, omdat het intusschen tijd was ge worden voor de officieele receptie ten stadhuize. Hierna werd het programma afgewerkt met kastie, rounders en veldbal, waarbij zer goede sport viel te genieten. De volledige uitslagen zijn; Estafetteloop 5 X 80 M.: l.klasse 2c, 55.6 sec; 2. klasse 3b en 3a, 55,8 sec.; 3. klass/ lb, 59.2 ec. 4 X 100: 1. A. Paulen, 53.2 ec.; 2. kl. 4a, 44.3 sec. Hindernisloep: 1. klasse 2d, 39.1 sec.; 2. kl. 4b, 42.8 sec.; 3. kl. 3b, 43.6 sec.; 4. kl. lb, 47.2 scc. Kastie: Klasse lb slaat kl. 1 c met 117, Rounders: Kl. 2d slaat 2e met 3222. Veldbal: Kl. 3a slaat 3c met 8 De officieele receptie ten stadhuize Om 5 uur werden de reünisten officieel doo^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1