ferw. Zusters lirsulinen 5$ '1 Voor de Juliaantjes Leekepreeken. Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Ingezonden Mededeellngsn. Zaterdag 6 September 1924 47ste Jaargang No. 15833 Ongeval. 1 Laatste avondconcert in den Hout. Het Haarlemsch Missie elftal. N.V. P. VAN OOY's Piano en Orgel Magazijn Komt onze „Edison Phonograph 1922" eens beluisteren? Hoe groot en hoeveel? Jubileum J. A. M. Blansert 7 September Agenda Agenda 8 September De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Haarlemsche Jachtclub. „Bouwmeester Solness" gaat niet door. Een Haarlemmer Nederlandsch Athletiekleider. De „AdoCb Te" film. Zeeuwsche vereeniging „Zeeland". haarlemsch gemengd koor Jubilea. Personalia. Concert. TOONEEL. Tempora mutantur Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: van den Boven-Nijl U ganda-Protectoraat Personalia. GEMEENTEZAKEN. Internationale Hondententoonstelling. BERICHT. GEMEENTERAAD. De Regen. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haariera. Baden. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE Advertentiën 35 cents per rej^sY Bij 'contract belangrijke korting. Advertentft-n tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s '5 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bii vooruitbetaling. ZIELKUNDIGE PROEF -ONIJNFN. Jdaan. Zijn de schoolexamens iets anders? Wij hebben nog een aantcekening in ons Gaan vele leermethoden niet in dezelfde kladboekje van de vorige week af te hande len. Het doet er niet toe, of de bijeenkomst, naar aanleiding waarvan wij het volgende schrijven gaan, al tien dagen geleden heeft plaats gehad. De zaak zelf is van blijvend belang. Wij bedoelen de voorlichting bij be roepskeuze, waartoe de vorige week te Utrecht een R.-K. vacantie-leergang is ge houden. Onze reizende redacteur heeft de open bare les, waarbij aan een dertig jongens en meisjes de moderne methoden van onder zoek naar de geschiktheid voor een beroep werden gedemonstreerd, bijgewoond en daar van in ons blad van vorige week Vrijdag een levendige beschrijving gegeven, welke zeker met belangstelling zal gelezen zijn. Immers, hier was een oplossing te vinden op de oude vraag, welke zoovele ouders, vooral Katholieke ouders met hun groote ge zinnen, zoo vaak met pijnigende zorg stellen: wat moet mijn zoon, wat moet mijn dochter worden? Hoeveel boekjes zijn over dat on derwerp al niet geschreven, die, na bestel ling, niet anders dan grove algemeenheden bleken te bevatten. Maar hier is nu eens iets van wetenschappelijken aard, door mannen met beroemde namen en van ver trouwde huize toegepast en aanbevolen. Een uitkomst, een redmiddel dus voor duizenden! Een bureau voor beroepskeuze; een methode tot onderzoek, waarvoor men ge schikt en ongeschikt is! Stel u voor een toe stel in den vorm van een menschenweeg- schaal, zooals op de postkantoren staat. Gij hebt een veertienjarigen jongen, waarmee gij geen raad weet, omdat hij zelf niet weet wat hij wil. Gij stuurt hem naar een voorlich tingsbureau; hij wordt op de schaal gezet; er worden aan het machien eenige manipu laties verricht en uit de automaat komt een kaartje met het beslissende woord: geschikt voor bakker, smid, onderwijzer of minister van financiën. Is dat geen ideaal? Maar zoo eenvoudig gaat het natuurlijk niet; 't zou te mooi zijn om te gelooven. De proefneming is veel moeilijker en over die ingewikkeldheid nu wilde ik iets zeggen. In het bovenbedoelde artikel heeft men kunnen lezen hoe begonnen werd met een proefneming in snelheid van handelen. Der tig kinderen stonden in een rij met den pro fessor. Deze drukte zijn duim in den hand palm van het eerste kind, hetwelk dit signaal moest doorgeven en zoo vervolgens het tweede aan het derde tot het dertigste. Maar daar kwam het niet; want tot drie maal toe mislukte de proef. Andere, wel geslaagde proeven, bestonden in soortgelijke behen digheidsspelletjes, in het geblinddoekt sor- teeren van erwten en boonen; in het aan strepen van bepaalde letterteekens in een tekst van een onverstaanbare taal; het ge blinddoekt aanstrijken van grof en fijn schuurpapier met en zonder handschoenen; het vasthouden met uitgestrekte armen van een zakje met 2 K.G. zand; enz. De bedoe ling was klaar: onderzocht diende te worden de scherpzinnigheid, het uithoudingsvermogen, den tastzin enz. van de kinderen. Zulke proeven gaven merkwaardige resultaten Zoo werd verteld, dat bij het vasthouden van het zakje zand lang niet uitkwam, wat men verwachtte, dat n.m. de sterkste het 't lang ste uithield; sommige zwakkere kinderen hielden langer stand dan sterkere, wat een bewijs was voor vaster karakter, wilskracht enz. De werking van deze methode tot onder zoek naar de geschiktheid voor bepaalde beroepen ligt voor de hand: wie te weinig wilskracht toonen, moeten niet beginnen aan een vak, waarvan de voorstudie groot door zettingsvermogen eischt; wie niet accuraat is worde geen instrumentmaker; wie verstrooid en onoplettend is geen verkeersagent enz. Bij verfijni»g der methode en wetenschappe lijke doorvoering zullen zeker belangrijke resultaten kunnen worden bereikt. Nieuw is de zaak zelf natuurlijk niet; nieuw is alleen het meer geordend wetenschappelijk onder zoek en de methodische toepassing. Aan Proefnemingen is immers veel vroeger ge richting? Wie herinnert zich niet uit zijn schooljaren de proeven met hoofdrekenen; of wel, dat de meester de mooie meetkun dige figuren van het plankje haalde, ze in een mandje deed en dan was het: haal daar nu eens een lichaam met acht kanten uit. En dan ging de greep maar al te gauw naar den kubus. En zÖn beschaming moest de al te vlughandige dan tellen, dat er maar zes vlakken aan 'n kubus zijn. Maar men dacht er vroeger niet aan, om deze proefnemingen in een wetenschappelijke methode om te zetten Wel andersom. Ik herinner mij, dat wij als kleine jongens van acht jaar op de lagere school op een goeden dag in een groot lokaal geroepen werden. We hadden in de eerste klassen nog geen woord Fransch ge had en daar werden op eens voor onze oogen kleine Fransche zinnen geschreven, die geleidelijk werden uitgebreid. Later bleek mij, dat wij toen als proefkonijnen voor een speciale leermethode gebruikt zijn. Het was niet de vraag, wie onzer de vlugste was, maar welke methode er het vlugst in ging. Ik wil maar zeggen, dat de onderwijzer op de eerste plaats de aangewezene is om over de geschiktheid van den leerling voor be paalde beroepen te beslissen; de onderwijzer heeft den leerling in zijn ware milieu en ge durende langen tijd in observatie. De goede voorlichtingsbureaux bij beroepskeuze ver zuimen dan ook niet de schooladviezen tot basis te nemen voor hun onderzoek. Maar ook bij dat voorzichtige en goed gefundeerde onderzoek, lijkt ons groote behoedzaamheid geboden. Er kunnen bij zulke proefnemingen, als wij boven beschreven, zooveel invloeden werken, welke niet zijn uit te schakelen. Waarom zijn zoovele paedagogen tegen xamens? Juist om hun betrekkelijke waarde. Men redeneert: in een examenuur spelen te veel toevalligheden een rol, dan dat men daarnaar de bekwaamheid zou moge af meten. En de practijk geeft daarvan vele be wijzen. Hoeveel bolleboozen in de geschie denis zaten op hun eindexamen niet mi t den mond vol tanden? Hoeveel examen-slacht offers hebben niet, aanstonds nadat zij de gruwelkamer verlaten hadden, deze weer willen betreden? Zoo juist wisten zij niets; en nauwelijks onder het oog van den exami nator uit, of df antwoorden komen van zelf. Er zijn bij al zulke proefnemingen storende invloeden, welke men niet kan uitschakelen In het relaas van de openbare les te Utrecht, waarop wij boven doelden, trof ons, dat de eerste proef totaal mislukte en verder, dat eenige malen met het jongste kind de beste 2. Hagestraat, des Vrijdagsavonds van half 8—9 uur. Hedenmorgen half 9 botste één dame welke met haar rijwiel op het trottoir liep tegen een ladder waarop een schilder zijn werk verrichtte en waardoor deze kwam te val len. In zenuwachtigen toestand werd de man opgenomen, doch bleek geen letsel bekomen te hebben. Het ongeval had plaats in de Groote Houtstraat bij het verbouwde perceel van de firma Gerzon. aar Th. van 't Lam aan te wijzen als leider der athletiek voor het geheele land, als op- volger van den athletiektrainer E. Hjertberg, j die naar Amerika vertrokken is. Donderdag 11 September a.s. geeft de j Haarlemsche Orkestvereeniging haar laatste j avondconcert van dit seizoen, onder leiding van den heer N. Gerharz, in de stadstent in den Hóut. v. d. Brink, de keeper van het Haarlem- KRUISWEG 57 - HAARLEM - TELEFOON 1230 Alleen-Vertegenwoordiger der .riew Edison Phonograph. Het eerste rijwiel is er! Hedenmorgen werd ons dit nieuws mede gedeeld. Het is een dame, die onbekend wenscht te blijven, die deze prachtige gift van een zoo goed als nieuw damesrijwiel aan de Juliaantjes doet. Hartelijk, hartelijk dank aan de milddadige geefster. Daarmede is echter de inschrijving nog niet gesloten! Zooals men weet, kunnen de zusters meer dere rijwielen gebruiken b.v. drie of vier. Het eerste (of liever het tweede, want één hebben de zusters er al!) is nu in haar bezit. Wie helpt nog mede om het volgende rij wiel aan de zusters cadeau 'te doen? Morgen is het de dag, dat „Herwonnen Levenskracht" den lang verwachten speld jesdag zal houden. Als het zonnetje nu eens zijn stralen werpt, zullen wij kunnen spre ken van „Zonnedag" en „Zonneschijn". La ten wij moed houden; mogelijk vertoont zich morgen de zon aan de blauwe lucht. Hoe groot de opbrengst zal zijn? Dat zal morgenmiddag moeten blijken, bij het ledi gen van de busjes. Hoeveel verkoopsters zich ook reeds hebben aangemeld, toch zijn er nog rappe banden tekort. Het bestuur vertrouwt, dat morgenochtend nog vele dames zich zullen komen aanmelden om ook een uurtje mee te werken voor „Her wennen Levenskracht". Het hoofdbureau, waarvan de geheele lei ding uitgat is gevestigd in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo", ingang Morin- nensteeg. Reeds om half 7 is het bestuur aanwezig om inlichtingen te geven en de werkzaamheden te regelen. Het Parochie-comité „St. Bavo" zetelt in het Patronaatsgebouw aan de Leidschevaart. Parochie-comité H. Hart zetelt in de Cath.- zaal naast de kerk; Parochie-comité 5t. Jozef in het Patronaatsgebouw achter de kerk; het Parochiecomité van St. Antonius in het gebouw St. Bavo en Pa rochie-comité Spaarne naast de kerk, no. 97. Eenieder, die in de omgeving van een de zer kerken woont, en een handje wil hel pen, (vooral de dames!) kunnen zich bij de H. H. Parochiejeiders aanhielden. „Herwonnen Levenskracht" vertrouwt, dat haar morgen een rijke oogst zal ten deel vallen. Gisteren herdacht de heer J. A. M. Blan sert den dag, waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld als vrijwilliger bij spuit X. Thans bekleedt de jubilaris den rang van le luite nant bij de Vrijwilligers Compagnie. Gisterenmiddag had de huldiging plaats. ,De jubilaris werd door bestuursleden van het resultaten werden bereikt. Wijst dat er met Van Breemenfonds gecomplimenteerd. De op, dat de Bühnefieber hier invloed heeft gehad? Hoeveel kinderen zullen niet beïn vloed zijn door de vele vreemde oogen, op hen gericht? Hoeveel andere invloeden kun nen hier niet werken? Zoo wordt verteld, dat de meisjes een zakje zand voor zich uit metsten houden en zich inbeelden, dat het een zusje was, hetwelk zij boven het water hielden. Deze suggestie moest kracht geven. Wie de proef het langst doorstond, toonde de meeste liefde te hebben! En zie, het jongste en zwakste kind, hield deze „liefde- proef" het langste uit; de sterkste dus in moederlijk instinct! Met uw welnemen; maar zou het ook kunnen zijn, dat het meisje van twaalf jaar in het zakje zand gemakke lijker een pop en in de pop gemakkelijker een denkbeeldig zusje kon zien dan de oudere kameraadjes van 15 en 16 jaar, die het spelen met de pop al weer lang verleerd zijn? Wat wij met deze opmerkingen willen zeg gen? Dat al deze zielkundige proefnemingen ons zeer belangrijk schijnen, maar dat het gevaarlijk zou zijn ze anders dan onder sterk voorbehoud te aanvaarden en er meer dan betrekkelijke waarde aan toe te kennen. Om het groote belang van deze zaak willen wij een anderen keer de waarde van dat psychotechnisch onderzoek nog wel eens nauwkeuriger onderzoeken. HOMO SAPIENS. ,'é.r'iü Stadsschouwburg De Zomerspelers Joseph in Dothan, van Joost van den Von del 8 uur. Brongebouw Hondententoonstelling. Beverwijk Bloemtentoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Kweekersbond half drie „Ons Genoegen" 8 uur Be volkingsbureau 8 uur. R K. Arbeidsbeurs vooi mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur. n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen des voorm van half 11half 12 en des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7— 10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 8—10 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1 —2 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk De Zondags en nachtdienst der Anotheken wordt deze week waargenomen door de firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Fa. Begemann en Sneltjes Jansstraat 27. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend De gelegenheid tot inschrijving van lezers en het ruilen der boeken is gesteld op: 1. Nieuwe Groenmarkt 22, des Woensdags avonds van half 89 uur. staf van de brandweer complimenteerde hem bij monde van den commandant. De afgevaardigde van de Vrijwilligers Compagnie, de heer J. F. v. d. Vaart, hield een korte toespraak en bood den jubilaris namens de Vrijwilligers Compagnie 'n schrijf tafelgarnituur aan. Een deputatie van vrijwilligers complimen teerde den jubilaris, terwijl de heer J. H. Dicks namens de Vrijwilligers een schemer lamp aanbood. Hierna werd een toespraak gehouden door den heer P. C. Akkerman. Spr. schetste de goede verhouding tusschen de brandweer en het personeel der Reserve Compagnie. Er waren zeer veel bloemen gezonden, o. a, van den staf van het korps brandblus- schers, van leden van de Vrijwilligers Com pagnie; van de vrijwilligers van „de Tien van de vrijwilligers, van het Van Breemen fonds en van vele particulieren. Deze dag is voor den heer Blansert tol een onvergetelijke gemaakt. A.s. Zaterdag 6 en Zondag 7 September 1924, worden door de Haarlemsche Jacht club, Nationale en onderlinge wedstrijden gehouden op het Noorder-Buiten-Spaarne. Het programma luidt: Nationale wed strijd voor 12-voets jollen (seniores): 10 mi nuten schot; Zaterdag 2.20 en Zondag 3.50 uur Nationale wedstrijd voor 12-voets jollen (Juniores): 10 minuten schot; Zaterdag4.20 en Zondag 11.50 uur. Nationale wedstrijd in 12-voetsjollen be stuurd door dames; 10 minuten schot; Zond dag 1.50 uur. Nationale wedstrijd voor Scheldejollen, bemanning volgens nieuwe voorschriften, lu minuten schot; Zaterdag en Zondag 2.50 uur Nationale wedstrijd voor Vrijbuiterjachten, 10 minuten schot: Zaterdag 1.30; Zondag 10.20 uur. Nationale wedstrijd voor de 6.5 M. klasse, 10 minuten schot: Zondag 2.20 uur, Schip- perswedstrijd in 12 voetsjollen. Afvaart2.3ü uur. Nationale wedstrijden voor de 45 M. klasse, 10 minuten schot: Zaterdag 3.50; Zondag 1.20 uur. Onderlinge wedstrijd voor 12 voetsjollen. Gestuurd door leden jonger dan 25 jaar, die in 1923 in een Nationalen wedstrijd voor Eenheids-klasse nog geen eersten prijs be haalden, 10 minuten schot: Zondag 9.50 uur. Onderlinge wedstrijd in Haarlemsche Jacht-Club kano's, 10 minuten schot: Zater dag en Zondag 3.20 uur. Groepswedstrijd in 12-voetsjollen tusschen de Kon. Zeilver. „De Maas" en de Haarlem sche Jacht-Club, 10 minuten schot: Zondag 10.50 uur. De voorstelling door de N. V. Vereenigd Tooneel (Verkade en Verbeek) van „Bouw meester Solness", die gisterenavond gege ven zou worden, ging niet door wegens ernstige ongesteldheid van mej. Kooiman. Gemeld wordt, dat de N. A. U. voorne mens is den Haarlemschen gympastiekleer- sche Missie-elftal, heeft voor zijn plaats be dankt. Het doel zal nu verdedigd worden door Neeskens van H. B. C. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de voorstellingen van bovengenoemde film zul len worden opgeluisterd door de zeer ge waardeerde medewerking van het zangkoor „Benedicamus Domino Dir. de heer P. J. v. Kessel, Moge de roep, die van dit koor uit gaat, zeer velen opwekken «en bezoek aan de Gem. Concertzaal te brengen. Nog zij vermeld, dat Woensdag 24 Septem ber des middags om half drie een Matinee gegeven zal worden, enkel voor schoolplich tige kinderen tegen den entreeprijs van 0.25 zegge één kwartje. De ouders zullen daarbij niet worden toegelaten, aangezien in de zaal voor ruim voldoende geleide en toezicht ge zorgd wordt Steunt allen door uw komst het behoef tige St. Franciscus Liefdewerk! Gisteravond had in het gebouw „Olympia aan den Kinderhuissingel een liefdadigheids bijeenkomst plaats van de Zeeuwsche ver eeniging „Zeeland" te Haarlem, ten bate van de slachtoffers van de visscbersramp te Ar- nemuiden, op 18 Juli 1.1. De avond was zeer geanimeerd; er wer den verschillende voordrachten gegeven, die veel succes oogstten. Door het mannenkwartet „Euphonia" en h .t muziekstrijkje „Nut en Genoegen" werd welwillende medewerking verleend tot op luistering van den avond. In de zaal werden „Zeeuwsche babbelaars" en „bolussen" ten verkoop aangeboden. Hier van werd een ruim gebruik gemaakt. De avond kenmerkte zich weer door gezel ligheid en intimiteit en had een prettig ver loop. „EUTERPE". J.l. Vrijdagavond hield bovengenoemd koor de algemeene ledenvergadering, onder leiding van den voorzitter den heer H. Rus Jr. In zijn openingswoord sprak hij zijn te vredenheid uit over de steeds toenemende bloei der nog jonge vereeniging en sprak de wensch uit dat onder leiding van den emi nente dirigent den heer P. Halsema, Euterpë een vooraanstaande plaats zal innemen in de rij der Haarlemsche zangvereenigingen. Besloten werd in het seizoen een welda digheidsconcert te geven ten bate van het Stads-Editie kleedingfonds, waarvoor een welverzorgd en afwisselend programma is samengesteld. Uitgevoerd zullen worden de volgende werken Qui Tolles aus dur C derr Messe van Jos. Haijden voor koor, bariton en Cellosolo, Ave Verum van Mozart, Tenebrea facte sunt ven Haijden en eenige werken van Ph. Loots. Ten aanzien der solisten werd nog geen be sluit genomen. De 5 aftredende bestuurleden werden herkozen en het bestuur uitgebreid met 2 nieuwe leden. De afd. Haarlem van het Ned. Luthersche Werklieden verbond, „Maarten Luther", vierde Woensdagavond onder veel belang stelling haar 25-jarig bestaan in het gebouw het Blauwe Kruis. De heer J. N. Niemöller sprak het wel komstwoord. Ds. J. M. Sendeyer, uit Monni kendam hield een feestrede. De afgetreden voorzitter, de heer J, H. Niemöller, werd na de pauze hartelijk ge huldigd. Hij werd op rijm toegesproa-m door het bestuurslid, den heer van Norden. Hem werd namens de leden een wandelstok met zilveren knop aangeboden. Hierna werd de heer van Norden, die 25 jaar bestuurslid is, toegesproken door den heer R, Kruyt en werd den jubilaris een fraaie sigarenkoker aangeboden. Door het dubbel-mannenkwartet „Door Zang Vriendschap", dir. de heer R. Bak, werden Voor het tijdvak van 1 October 1924 tot 1 October 1925 is wederom aan Rijkstuin- bouw-winterschool te Lisse benoemd tot leeraar de heer A. J. Borggreve, alhier. HAARLEMSCHE JOLLENZEILERS NAAR ENGELAND. Dit jaar zijn weer onze bekende Haarlem sche Jollenzeilers naar Engeland vertrokken om daar de Burnham-week te bezoeken en wat hoofdzaak is, de groote cup machtig te worden. Per „Lingestroom" zijn ze vertrokken. De reis wordt medegemaakt door de hee- ren B. Blankevoort. J. Salet, J. Hin, Fr. Hin, H. Westerman, Fr. Balion en de dames Toos Hin, Fiet Hin, G. v. Tienhoven, welke reeds voor 2 jaren in Burnham zeilden bene vens de heeren A. v. Dokkum, Fr. Stades en J. Bohré. In elk geval Hollandsche stuurlui en Hollandsche bemanning. De ouderen gaan a.s. Vrijdag. De uittocht geschiedde onder den eersten dag van mooi weer; bloemen en geschenken werden te IJmuiden per speciale koerier van Amsterdam gebracht. Muziek in den Hout op Zondag 7 Sept. a.s., te half 3, onder leiding van Willem Knikker. Programma: 1. Marsch Flottenparade, R. Eilenberg. 2. Ouverture Pique Dame, F. v. Suppé. 3. Walzer Les Patineurs. E. Waldteu- fel. 4. Ballet Faust, Ch. Gounod. 5. Ouver ture Venus auf Erden, P. Linke. 6. Siamesi- sche Wacbtparade, P. Linke. 7. Potpourri Der fidele Bauer. Leo Fall, De N.V, Het Schouwtooneel, Directie Adr. v. d. Horst en Jan Musch, zal a.s. Dinsdag VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL Nieuw Schooljaar begint 1 September. in den Haarlemschen Stadsschouwburg de eerste opvoering geven van „Tempora Mu tantur......" (De tijden veranderen een spel van dezen tijd, door Jules Eckart Goodman, vertaald door Pine Beider. De hoofdrollen in dit stuk worden vervuld door de dames en heeren Wilh. v. d. Horst- v. d. Lugt Melsert, Ko van Dijk, Stine v. d. Gaag, Co Balfoort, Jettie van DijkRiecker en Carel Rijken. Regie Adr. v. d. Horst. Voor den Indischen dienst is bestemd: de heer J. K. J. S. Apelt, alhier, als onderwij zer 2e klas bij het Europeesch lager onder wijs. B. en W. bieden den Raad ter goedkeu ring aan, de balansen met winst- en verlies rekening over het jaar 1923 betreffende de complexe van 85 en 107 arbeiderswoningen en 74 middenstandswoningen van de Haar lemsche Stichting tot Woningverbetering. Wegens overbevonking van de school voor buitengewoon lager onderwijs, welke school in twee deelen is gesplitst, n.l. het schoolgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 131 en het houten hulpgebouw aan de Van Zompelstraat, stellen B. en W. den raad voor, hun college te machtigen tot aan koop van de villa „Buitenrust" Twijnders- laan 49, voor een som van pl.m. 23000. Voor de Internationale hondententoonstel ling in het Brongebouw zijn een 360 tal in zendingen, n.l. Duitsche herders 55, Barsoi 15, Grot antal andere herdershonden, Ruigha rig ox-terri«>'s 13, Mopsh 2 Duitsche dwerg pinchers 16, Iersche zetters 13, Boxers 13. Door inzendingen uit Parijs is de tentoon stelling internationaal. De keuring heeft plaats morgen, Zondag om half 11 des v.m. De tentoonstelling is geopend van half 10 tot 5 uur. MISSIEAVOND VOOR DE ROOMSCHE SPORT. In de groote zaal van Gebouw St.Bavo had gisteravond het District Haarlem van den D.H.V.B., in verband met de missie wedstrijden van a.s. Zondag, een missie avond georganiseerd voor de leden, dona teurs en genoodigden der R.K. Sportver- eenigingen. De opkomst was nu niet bepaald schitterend en zelfs waren de meeste aan wezigen niet eens voetballer, zoodat de sport- men hierdoor weder eens toonden dat zij voor hoogere idealen niet veel ambitie hebben. Om ruim 8 uur opende de heer Smits, voorzitter van het District, de bijeenkomst met den Chr. groet en bracht even de missie wedstrijden in herinnering waarna hij het woord gaf aan den bekenden missionaris, den Weleerw. Pater Staal. Met behulp van lichtbeelden sprak zijn Eerw. over het missie werk op Borneo, waar Pater Staal zoo langen tijd is werkzaam geweest. Op onderhoudende, dikwijls geestige wijze, werd de lezing ge houden en de aanwezigen zullen zeker onder den indruk gekomen zijn als zij zagen met hoeveel moeilijkheden de missionaris te kampen heeft. Daar het een avond was voor de sport, werden eenige fraaie sport-foto's op doek gebracht. Doch de sport bestaat in Borneo niet uit voetballen maar uit „koppen snellen". Een pracht sport 1 Toch schijnen daar de jongelui wel te trappen, hetgeen Pater Staal duidelijk uiteenzette. Na deze goed geslaagde explicatie dankte de heer Smits den Eerw. Pater en beval een collecte ter bestrijding der onkosten in de belangstelling der aanwezigen aan. De Weleerw. heer kapelaan Postma, geestelijk adviseur van het district, sprak nu het slotwoord, daarbij zijn spijt uitdrukkend, dat er zoo weinig voetballers aanwezig waren. Hij hoopte evenwel dat de aanwezigen nu een grootere, nog diepere belangstelling voor het missiewerk zouden gaan voelen en deelde mede, dat voor de R.K. voetballers een H. Mis zal worden opgedragen op Zon dag a.s. 7 uur, in de kerk aan de Amsterdam straat. Hierna werd de bijeenkomst gesloten op de gebruikelijke wijze. Rest nog te vermelden, dat de Zeereerw. heer Rector Wolf de vergadering met een bezoek vereerde. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Gisteravond heeft de R. K. Middenstands- vereeniging een algemeene vergadering ge houden. Wegens plaatsgebrek wordt het ver slag a.s. Maandag opgenomen De Raad der gemeente Haarlem vergadert op Woensdag 10 September 1924, des nam. ten half 2 ure, zoo noodig voort te .zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal, Prinsenhof. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift D. A. J. G. L. Eggink, om eervol ontslag als leeraar Avondschool voor Handelsonderwijs. Verzoekschrift D. Hout- kooper, om eervol ontslag als onderwijzer aan school no. 9. 2. Afwijking art. 10 2a der Bouwverordening (broeikassen Koninginne weg) 5. Terugnemen perceel Pieter Kies- straat 43 uit Woningbedrijf en verkoop op stallen. 4. Goedkeuring balans met verlies- en winstrekening 1923 Haarl. Stichting voor Woningverbetering. 5. Uitgifte grond in erf pacht Emmaplein. 6. Overneming van voor straat bestemden grond Molenaerstraat. 7. Aflegging verklaring bedoeld bij art. 133 lid 3 Pensioenwet 1922, S. 240. 8. Vaststelling primitief kohier straatbelasting en precario rechten, belastingjaar 1924. 9. Aankoop per ceel Kloppersingcl. 10. Toekenning medaille seriewedstrijden Haarl. Voetbalbond. 11. Vaststelling supple- toire begrooting en rekening en verantwoor ding 1923 St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. Naar men ons mededeelt zijn eenige ang stige Haarlemmers bezig om. op het voor beeld van Noach, op den Blinkert bij Kra in- tjelek, een arke te bouwen Ze hebben alle hoop, dat het nog ooit met regenen zal op houden, opgegeven en bouwen zich alvast een schip om aan de: _n tweeden zondvloed te ontkomen Het regende gisteren 40 dagen aan één stuk met zoo nu en dan een kleine pauze om weer op verhaal te komen Alle weervoorspellers hebben er hun" repuiatie nu al bij ingeschoten, want telkens werden hun voorspellingen van mooi Weer verdron ken in een nieuwen, steviger regenbui Ons dagelijksch weerbericht heelt het ook hard te verduren, want het weer spot met alie goede bedoelingen van onze zetters, die maar niet ophouden minder regenbuien te voorspellen. Hoe meer zij verzekeren dat het mooi weer wordt, hoe harc^ het re gent. Vooral Zaterdag j.l. werd een mooie dag in het vooruitzicht gesteld en ik geloof dat juist dien dag een record over vele jaren is gevestigd wat betreft het 'aarital centime ters regenval Voor den directeur van ons Meteorologisch Instituut moeten het eento nige dagen zijn. Men kijkt hem ook veel lie ver aan wanneer hij „mooi weer voorspelt dan wanneer hij geen ander nieuws heeft dan zijn eeuwige Z. tot Zuidwest, winden nog eenige regenbuien met als eenige va riatie koeler of warmer Dezer dagen deed hij aller hoop herleven door te verzekeren dat er in t>et midden van Europa een gebied van hoogen druk naar het Noorden trok en dat er in Noorwegen een gebied van hoogen druk naar ons toekwam. Als deze gebieden van hoogen druk zich vereenigen, dan heb ben wij kans op mooi weer verzekerde h«. Ik geloof dat de Noordelijke partij met de Zuidelijke partij slaags is geraakt en dat wij de klappen krijgen in der. vorm van regen buien In Amerika zucht men onder den druk van een nieuwe hittegolf. Duizenden menschen overnachten in de open lucht. Als wij met de Amerikanen eens deelden, wij wat hittegolf en zij wat van onzen regen? En de vacanties zijn nu zoowat aigeloo- pen We hebben elkaar niet te benijden. Bijna niemand heelt een droge vacantie ge had. We hoorden dat er een mooie nazomer verwacht wordt en het idee opperen in dat geval onze vacanties nog eens over te doen Het is een idee! Naschrift. Bovenstaand stukje was gis- terenmiddag al geschreven Het schijnt van daag, Zaterdag, al beter te worden. Waar 'n stukje iü de krant al niet goed voor is. Zelfs slecht weer krijg je blijkbaar weg met ;nge- zonden stukken; of zal ook dat niet helpen? Barometerstand 9 uur" v.m.: 761. Vooruit. OPGAVE VAN: 12. Toekenning gelden ingevolge art. 72 lager onderwijswet 1920 bijzondere school eiser straat. 13. Vergoeding art. 101, 9e lid Lager Onderwijswet 1920, bijzondere school Kla- renbeekstraat. 14. Kwijtschelding teruggaaf teveel genoten jaarwedden. personeel Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, dienst 1923. 15. Orgelconccrte gemeentelijke concertzaal 16. Gordijn, cabine en projectie- toestel gemeentelijk concertgebouw. 17. In richting speelterrein nabij Zomervaart. 18. Jaarwedde Gemeente-Ontvanger. 19. Aan- wijziging plaats en beschikbaarstelling gelden inrichting gebouw schoo: voor Buitengewoon Lager Onderwijs No. 2. 20. Benoeming van: a. de leden der com- missiën van bijstand; b. twee commissaris sen van de Stads-apotheek; c. drie leden en 4 plaatsvervangende' leden van de com missie voor de bezwaarschriften tegen aan slagen in het vergunningsrecht; d. tijd. di recteur laboratorium voor pathologische bacteriologie; e. Benoeming personeel ver volgcursussen 1 en 2; f. Benoeming perso neel vervolgcursus 3. 21. Trekking der afdeelingen. In het douchebadhuis aan den Schoter singel zijn in de afgeloopen week 902 baden genomen, in dat aan den Koudenhom 274; ir, dat aan het Leidscheplein 691 en in da"t aan het Hofdijkplein 516. 6 SEPTEMBER EERSTt KOERS BERLIJN p. billioen, 0.62 PARIJS 13.671/, BRUSSEL 12.9 i/, WEENEN 0.37 LONDEN 11.601/. STOCKHOLM 68.20 KOPENHAGEN 43.3C CHR1STIAN1A i .90 BAZEL 49.C5 NEW-YORK •611 ROME 11.391/, LA 1 ERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1