ACH HOEK MZE. EUGD Wa f>-1 ZIJN EER! a lilll Uit de Pers. lïïggzandsn Mgdedeelingen Keelontsteking Abdijsiroop f/ RADIO- OMROEP Vest- HOE HOLLY-DOLLY RIDDER WERD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Zaterdag 6 September 1924 Rijwielbelasting. Het spel van Schaper. Belgische invloed in Limburg. ORDE EN ARBEID. De actie in de verwarmings industrie. 60 cents per regel. DAGELIJKS. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468 EH@ Een leerzame les. door PIJLTJE prsF ZAL PLAATSELIJKE KEUZE 12 MILLIOEN KOSTEN? „Limburger Koerier" schrijft De volgende staat van het aantal inrich tingen, waar op 1 Mei krachtens vergun ning sterke drank in het klein werd verkocht, Vergeleken met het aantal daarvan in het jaar 1904 is in vele opzichten leerzaam. Z.-Holland 186 gemeenten, 3195 vergun ningen, waarvan 1538 van vóór 1904. Utrecht ..resp. 72 706 348 Zeelandresp. 109 971 340 Drente .resp. 34 636 268 Frieslandresp. 143 824 383 Limburg resp. 121 1859 661 N.-Brabant ....resp. 168 2744 1239 N.-Hollandresp. 129 2763 1345 Oyerijsel .resp. 160 1224 602 Groningen ....resp. 57 1239 549 Gelderland ....resp. 115 2104 995 Deze statistiek toont aan, dat het een dwaling is, wanneer men meent dat het aan- tal vergunningen van vóór 1904 zoo gering Zou zijn. Het aantal blijft stellig niet veel beneden de helft van het totaal der bestaande vergunningen. Doch tevens kan men zich nu een denk beeld maken van wat Plaatselijke Keuze in de toepassing zou kosten, los van het derven van het vergunningsrecht door de gemeenten. Volgens de wet-Rutgers zou den houder eener vergunning van vóór 1904 bij ophef fing een lijfrente worden verzekerd gelijk staande met zijn verdiensten van het laatste jaar. Als men nu ruw weg het aantal vergun ningen van vóór 1904 op 8000 schat en de gemiddelde verdiensten op 1500 per jaar, dan zou de toepassing der wet-Rutgers den Staat jaarlijks 12 millioen komen te staan. Afgezien van het verlies der accijns-millioe- nen en ook van de kosten aan nieuwe ambte- naren, met de toepassing van het plaatselijk Verbod belast. Deze cijfers jokken niethet is goed dat Zich de gevolgen van het ontwerp-Rutgers beter voor oogen stellen, dan tot nu toe is geschied. We lezen in het „Handelsblad": I Volgens art. 1, 4e lid der Rijwielbelasting- Wet wordt een belastingmerk kosteloos uit gereikt voor rijwielen uitsluitend te berij den door hoofden van gezinnen, die voor bun beroep of bedrijf, een rijwiel noodig hebben en niet in de rijksinkomstenbelas- fin<s zijn of worden aangeslagen. Indertijd hebben we voorspeld, dat de guestie gezinshoofd meermalen zou worden opgeworpen om een kosteloos merk te ver krijgen, terwijl men feitelijk geen gezins hoofd was. Naar we thans vernemen, is dit ook inderdaad het geval en heeft de belas tingadministratie reeds verschillende geval len aangewezen, waarbij iemand niet als ge zinshoofd kan worden beschouwd. Zoo zal de gebruiker van een woning hoofd van het gezin zijn, ook al wordt de huishouding bekostigd door een inwonend kind. Wanneer iemand alleen woont, kan er van een gezin en dus van een gezinshoofd geen sprake zijn. Wanneer een gehuwd per soon of een weduwnaar met zijn kinderen inwoont bij anderen, dan vormt hij met dezen één gezin en is niet zelf als gezins hoofd te beschouwen. Ook een ongehuwd kostwinner, die bij zijn ouders inwoont, is niet als hoofd van een gezin aan te merken. Omtrent het noodig hebben van een rijwiel voor een beroep of bedrijf is o.a. be slist, dat een arbeider geacht kan worden een rijwiel noodig te hebben, indien hij doorgaans om zich naar zijn werk te bege ven een afstand van meer dan een half uur heeft af te leggen. Voor personen, die ge brekkig loopen, behoeft het criterium van een half uur gaans niet gesteld te worden. D heer Schaper had in 't „Volk" gedreigd, dat, als de rechterzijde zou meewerken om de nieuwe tariefwet tegen October aan de orde te stellen, „van een regelmatige en ordelijke behandeling in het parlement geen sprake zou zijn" en de minderheid in de Kamer zich die handelwijze niet zou laten aanleunen. Verder had de heer Schaper verklaard, dat de tariefwet niet mocht worden behan deld voordat de Nederlandsche kiezers zich daarover hadden uitgesproken. „Het Huisgezin" noemde het dreigement van den heer Schaper (de Vrijzinnig-Demo craat had al eerder een zelfde geluid laten hooren) een politiek spel. De heer Schaper weet op deze qualifi- catie niets anders te antwoorden dan: „Men moet maar durven!" Het Bossche orgaan schrijft thans: „De vraag is slechts, aan welken kant het durven schuilt: aan den zijnen of aan den onzen. Ook hem is het niet onbekend, dat buiten- landsche parlementen tarief-kwesties, en terecht, vlug afhandelen. Hier is, in overeenstemming met onzen volksraad, ruimte van tijd gelaten voor overweging en bestudeering, voor het geven en ontvangen van allerlei inlichting en voor lichting. De Kamerleden kunnen volkomen op de hoogte zijn, en er is geen enkele reden om te treuzelen en uit te stellen, geen enkele reden als men er ten minste de poli tiek buiten laat. Maar dit doen noch de vrijzinnig-, noch de sociaal-democraten: zij 'maken van een financieel-economische kwestie een politiek spel. En dezelfde heer Schaper, die zich be kommerd hield dat de Kamerleden van de onbegrijpelijk-moeilijke tariefherziening niet op de hoogte zouden zijn tegen dat men met de openbare behandeling wilde beginnen, riep de drie millioen en zooveel Nederland sche kiezers tot arbiters op. Op onze opmerking daarover antwoordt de heer Schaper thans, dat inderdaad de millioenen kiezers niet hoofd voor hoofd van de zaak op de hoogte zijn, maar zij zullen zeker „in het globale kunnen beoor- deelen, of dit spel in het belang ir der j natie." Welk spel, nog wel welk roekeloos spel Er wordt dezerzijds geen spel gespeeld. Er moet meer geld binnenkomen, de directe belastingen kunnen niet hooger wor den opgevoerd, een herziening der tariefwet brengt op gemakkelijke wijze millioenen meer op, die in hoofdzaak door het buiten land worden betaald. Er is verder uitzicht, dat onze eigen nijverheid er een ruggesteun door krijgt, wat ze in dezen tijd hard noodig heeft, ook in het belang der werklieden. Wel spel, nog wel welk roekeloos spel wordt hier gespeeld? Het spel is aan uw kant, mijnheer Schaper, die tegen een wetsontwerp, waar gij ook uit het oogpunt van arbeidersbelang vóór kondt zijn, maar waar ge u tegen moogt verklaren zooveel ge wilt, met obstructie dreigt. Dat is spel. En als ge meent, dat ge straks met zulk spel bij de kiezers succes en profijt zult hebben, dan gelooven we dat ge u ditmaal vergist: de nuchterheid onzer kiezers blijft 'Ons daarvoor borg. De Nieuwe Venlosche Courant schrijft: In „De Tijd" werd dezer dagen de aan dacht gevestigd op enkele, in Zuid-Limburg algemeen bekende feiten, waarin echter tot nu toe weinigen eenig gevaar zullen ontdekt hebben. Daar werd gewezen op de samensmelting van de N. V. E. Philips Co's bank te Maastricht met de Banque Centrale dc Lim- bourg. Er is een samenwerking ontstaan van de combinatie Nederlandsche Handelmaat schappij en Société Générale de Belgique. waarin Philips bank, die haar aandeelen cp 50 pCt, heeft afgestempeld, is opgenomen. Nederlandsche en Belgische financiaele belangen gaan hier dus samen Daar zouden gevaren uit kunnen voort vloeien, meent de inzender in „De Tijd". Wij zullen het niet ontkennen. Maar is de vraag ongegrond, of juist de gemeenschap van belangen in Nederland, van twee finan cieel sterke lichamen, één Nederlandsche en één Belgische, integendeel juist een dam kon vormen tegen mogelijk annexionistisch ge vaar? Het indertijd van Duitsche zijde geopper de denkbeeld, om door financieele deelname wederzijds, van Frankrijk en Duitschland, in de industrieele belangen van beide lan den, een dam op te werpen tegen toekom stig oorlogsgevaar, heeft in meerdere krin gen de aandacht getrokken en is daar ern stig overwogen. Het is nu eenmaal een feit, dat de mach tige geldwereld grooten invloed heeft op de besluiten der regeerders en der kabinetten. De invloed is meermalen ten eigen bate en ten algemeenen nadeele uitgeoefend. Maar en 't is een goede zijde van het „kapita listisch" stelsel, wijl het misbruik van dien invloed niet inherent is aan het systeem zelve brengt het eigenbelang van de groote geldelijke instellingen mede en bet welbegrepen eigenbelang loopt met het algemeen belang steeds parallel dat al die groote invloed wordt aangewend om bet oorlogsheil te voorkomen, dan zou gemeen schap van belangen tusschen Nederland en België een sterke dam tegen het heilloos annexionisme kunnen vormen. Gewezen is ook op de mogelijkheid, dat wisseling van personen in de directies van de Mij. tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen, die in handen is van Fransche eigenaren, de heeren De Wendel, en van de Mij. tot exploitatie der Steenko- hoofdzakclijk Belgisch kapitaal, gevaar vooi Zuid-Limburg zou kunnen opleveren. Bij de Mij. tot exploitatie van Limb. Steen kolenmijnen moeten, volgens de concessie voorwaarden, altijd minstens twee van de drie directeuren Nederlanders zijn. Thans is een Fransch ingenieur lid van de driehoof dige directie. Bij de „Laura" en „Vereeniging" heeft geen buitenlander in het directorium zitting. Wij meenen daarenboven met zekerheia te weten, dat èn de genoemde Fransche èn de genoemde Belgische mijneigenaren ver klaarde tegenstanders zijn van ieder annex ionistisch streven ten opzichte van onze Zuid-L,imburgsche mijnstreek. De N.V. „Willem Sophie" is een betrek kelijk te klein lichaam om: aangenomen dat deze onderneming met enkele honderd H.A. concessieveld ooit annexioniotische bevlie gingen krijgen zou, waarvan thans geen sprake is, eenigen invloed te kunnen uitoe fenen. Deze invloed kan alleen afhangen en alleen van beteekenis worden in vereeni ging met de beide andere genoemde onder nemingen met buitenlandsch kapitaal. De Nederlandsche regeering heeft trou wens reeds in den tijd, toen er van annex- Jonistische neigingen in zekere Belgische kringen nog geen sprake was, bij het ver- leenen der concessies, het buitenlandsch ge vaar reeds overwogen. En wanneer eventueel ook het beste deel der Peelmijnvelden aan particulieren in ex ploitatie gegeven zal worden, zullen de en dervindingen der laatste jaren van den kant van den heer Hijmans c.s. opgedaan, de concessievoorwaarde zeker sterk beïnvloe den. Voorloopig lijkt het ons toe, dat de sa- menmenging van Belgische financieele en nijverheidsbelangen nog geen gevaar voor versterking van den annexionistischen in vloed in België oplevert. Naar het Volk verneemt, hebben de on derhandelingen met de werkgevers in de verwarmingsindustrie, die naar aanleiding van de aan de Haagsche werkgevers gesteld- J de ultimata gevoerd zijn, tot het resultaat geleid, (Jat de bestaande overeenkomst tot 1 April 1925 wordt verlengd. Hiermede is het uitbreken van een strija over de geheele linie voorkomen. De actie zal nu worden voortgezet bij de ongeorga niseerde werkgevers, zoodat de kans bestaat, dat nog individueele conflicten kunnen uit breken. c catarrh, bronchitis, schorheid. Gebruik AKKER's van de voor ons land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8.15 8.30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 11.30—11.55 v.m; 12,151-2,30 n.m.i 1,05—1,40 n.m.: 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m en 12,30 n.m en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames er, kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W A. Pp 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N O. cp 400 M Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B D op 495 M Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con- cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur, event, afgewisseld door chansons of.causeriëa Eiffeltoren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert, 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei- DUIDELJIK. A. „Wat is die redacteur toch een vent! Ik zend hem een gedicht van 10 coupletten en schrijf erbij, dat de vier laatste strophen zonder den samenhang te schaden, ook kun nen wegvallen. Weet ge, wat de ellendeling me antwoordt B.: „Wel?" A.: „De zes eerste ook 1" DE ANTIQUITEITEN. „Is het ge e mitteerd, de antiquiteiten var het kasteel ie bezichtigen?" vroeg de bezoe ker terwijl hij aanbelde aan de slotpoort. Maar de bewaker antwoordde: „Het spijt me wel, meneer, maar de gravin en de freule zijn niet op het kasteel...." Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m.t voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert. Brussel S. B. R. 265 M. - 5.20—6.2C n.m. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. - 1100 M. 5.1? n.m. Weerbericht Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 Chelmsford 1600 M. 11.50—12.50 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdij). PROGRAMMA. Zaterdag 6 Sept. Middelraad 1050 M. Concert 8.30 tot einde. Zendag 7 Sept. Ned. Radio Instituut 1050 M. 36 uur. Concert en kinder vertelling. Hilvers. Draadl. Omroep. 1050 M. 8 u. Openingsconcert met medewerking van de dames Bauer, uit München (viool) en Nije uit München (zang) en den heer Wiggelaar (piano en viool). Maandag 8 Sept. Ned. Radio Ind. 1050 M. 8.30 Concert door de Batavieren. Hilvers. Draadl. Omroep. 1050 M. 6-7 u. Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. BIJZONDERHEDEN. De Radio-tentoonstelling te Amsterdam wordt Dinsdag 9 Sept. gesloten. Door JOH. v. d. HOEK. Onder een nieuwe verdeeling nam het spel }veer een aanvang: Jaap's plezier was ech ter weg. Ofschoon de situatie was gered, "leef het toch nog een open vraag of het greintje sympathie dat de jongens mogelijk weer voor Jan hadden opgevat, niet weer Was verdwenen door deze gebeurtenis. Kon-ie die nare gedachten nu niet van zich a'zetten? Jaap werd verstoord door het schreeuwen der jongens. O ja! hij moest de tweede helft van het bezettingsleger laten aanrukken. Anders kwam er weer niets van terecht. Jaap gaf het teeken. Een oogenblik was-ie 2lJn sombere gedachten vergeten en zag naar het spel. Hij berekende de kansen der spelenden. Wat een domme beweging voerde daar het tweede bezettingsleger uit. Zoo gouden ze gauw weer worden teruggedreven ■J® het kasteel. Hoe kan de aanvoerder nu daartoe het bevel geven? Jaap zocht met zijn oogen de jongens at. FTé! Het leek wel of er geen aanvoerder was. Ifij zag nog eens rond. Hij zag hem niet. Waar was de aanvoerder van het tweede Ieger? Waar was Jan van Belt? Het duurde niet lang of Jaap moest tot de overtuiging komen dat Jan was verdwe nen. Waarom? Misschien had-ie zich na zijn ""hartige daad maar wijselijk teruggetrok- e® in Zwammingedam. Misschien ook nad- en de jongens hem weggejaagd. Maar dan Was het al zeer waarschijnlijk dat-ie verder- °P> in de heide, een pak slaag kreeg. Of zou-ie weer een van zijn schelmstukken uit voeren? Hit laatste geloofde Jaap niet. De les zou f°ch minstens wel weer voor een paar uur hebben geholpen. In elk geval was er reden te over om eens een onderzoek in te stellen. Jaap daalde van den heuvel af en ging Ben Stolk die toch voorloopig nog niet aan den strijd ZOu deelnemen, waarschuwen, dat-ie het commando maar zoo lang moest overnemen. Hij had nog iets anders te doen *ei-ie. En Jaap Klomp ging op onderzoek Vanuit een schuilhoek telde hij de jongens die elkaar bekampten, vervolgens het leger van Jan van Arkel en wist toen zeker dat Jan van Belt zich -alleen had afgezonderd. Van een vechtpartij of een pak slaag was dus geen sprake. Daarna tuurde-n-ie van een heuvel de heide af en kon met zekerheid besluiten dat Jan ook niet op weg was naar Zwammingedam. Hij kon dus alleen aan den anderen kant hopen op succes. Jaap sloeg die richting in. He heide daar was echter zeer nadeelig voor e®n snel onderzoek. Ze was op verschillende ?!aatsen dicht begroeid met dennenboschjes le een goed uitzicht onmogelijk maakten jn verschillende heuvels en heuveltjes deden Een hiervan beklom Jaap. Hij kon van aaruit niet goed in de gewenschte richting jlen- „Ik moet meer dien kant uit, overleg- e7"-ie. „Meer in de richting van de Heks!" ,De Heks!! Dit woord bracht hem eens- aPs op een heel ander idee, Zou-ie daar Veel meer succes kunnen verwachten? j He Heks! Maar het stond bijna vast dat a® daarheen was. Zijn afzondering kon niet nd.ers beteekenen dan dat-ie iets in zijn actUld voerde. En al behoefde men niet t.aQstonds aan kwaad te denken de rich- 'ln2 die Jan had genomen stemde toch tot a"enken. De Heks had zich om het zoo uit te drukken, ontmaskerd als een feWoon oud vrouwtje. Na Jaap's avontuur e®de niemand haar meer gevaarlijke kracht ten toe. Wat dat betreft kon Jan niet door vrees worden weerhouden er heen te gaan. Dat hei een eenvoudig vriendschappelijk bezoek gold was ook wel wat vreemd. En hoe het ook zij, Jaap ging Jan na. Het leek er niet al te veel op dat-ie de goede richting had genomen. In geen velden of wgen was Jan te zien en hoe dikwijls Jaap ook een heuvel beklom, geen spoor was ei te vinden, Jaap dacht er over om weer te rug te gaan. Enfin! Dat was ook wel wat gek. Het was Jaap's gewoonte niet om onverrichter zake terug te keeren. Hij zou in elk geval toch maar minstens even doorgaan totaan de hut. Deze was niet ver meer verdwijderd. Na eenige minuten reeds kwam-ie er aan. Het landschap was in slapende rust. Ook aan de hut was geen leven te bespeuren. En Jaap werd er meer en meer van doordrongen dat- ie een vergeefsche reis had gemaakt. Aan teruggaan dacht-ie nochtans niet. Hij zou dan maar een bezoek bij de Heks gaan afleggen. Het was niet de eerste maal dat-ie er kwam na dat-ie daar zoo liefderijk was verpleegd. Plotseling liet Jaap zich languit in de heide vallen. Hij had iets gezien. Wat? wist-ie ook niet. Een mensch misschien? Het kon echter ook iets anders zijn geweest. Jaap had zich echter in de heide verborgen omdat het voorgevoel: Jan hier te zullen vinden hem nog steeds niet verlaten had. Voorzichtig kroop-ie voort in de richting waar-ie zijn ontdekking had gedaan. Jaap was zeer behoedzaam. Als Jan iets in zijn schild voerde dan wilde-n-ie hem op hee- terdaad betrappen en de gesteldheid van den deugniet zou niet benijdenswaardig zijn. Jaap zou het wel zoo weten aan te leggen dat hem voorloopig de lust tot schelmstre ken verging. Jaap Klomp had lang, tot voor enkele minuten nog vertrouwen in Jan ge had. Nu-ie hem echter voorzichtig door de heide had zien sluipen was-ie met wan trouwen vervuld. Nu-ie Jan eenmaal had gezien want het was werkelijk Jan van Belt die door de heide sloop; had-ie niet veel moeite hem te vinden en zijn bewegingen te volgen. Jan van Belt sloop door de heide en na derde langs allerlei omwegen, steedsdek king zoekende achter eikenstruiken en de schaarsche dennenstammetjes, meer en meer de hut van het ongelukkige vrouwtje, dat tot voor korten tijd door heel de omgeving als „de Heks" werd gevreesd. Jaap lag nog in de heide. Hij kon wel hui- j len. Was dat nu de jongen waarvoor-ie reeds zooveel had gedaan? Jan van Belt had de hut bereikt. Jaap kwam wat naderbij. Hij moest om eenige struiken heenkruipen en verloor Jan een oogenblik uit het oog. Toen-ie de hindernis voorbij was zag-ie Jan van Belt op den grond gehurt zitten voor de deur van het hutje. Hij zat met den rug naar Jaap toe, zoodat die niet kon zien wat-ie deed! Plotseling sprong Jan op, klopte aan dc deur van het hutje en liep snel weg. Op het KINDER-FANTASIE. zelfde oogenblik overzag Jaap wat er was gebeurt. In den grond gestoken stond voor de deur der hut een ronde, hèlroode bus. een donderbus! waarvan de lont brandde. De helm had op de deur geklopt en het oude vrouwtje zou dus weldra verschijnen om door de ontploffing die volgen ging, doodelijk verschrikt te worden, (Wordt vervolgd.) Door NICO A. Sinds eenige dager, was de schoolvacantie al afgeloopen en zag men de kinderen, weer iederen morgen trouw naar school gaan en hoewel met tegenzin moesten ook Jan, Tom en Lauw daarheen. Maar vandaag was het Woensdag, dus hadden ze een vrijen mid dag. Direct na 12 uur toen de school uitging, beraamden de drie vrienden een plan om den middag gezellig door te brengen. Spoe dig was men het er over eens en ze spra ken af, om 2 uur bij „de molen" te komen. Prompt om 2 uur waren de drie schavuiten 116. Brieschend van schrik, ieder een groot mes tusschen hun knuisten klemmend kwamen de roo- vers, opgeschrikt door al dat lawaai en spektakel, naar boven stormen, juist op bet moment toen Holly-Doliy uit 't kastje wilde kruipen. „Past op!" riep de waard, die van achter 't bed te voorschijn kwam. „Past op, mannen! Die kast is betooverd Helpt mij om dat duivelsche ding te verbranden." „Wat? Een betooverde kast verbranden?" riep een der roovers. „Neen ouwe, dat sticht onheil en kwaad. Beter doen wij, door dat ding in zee te werpen." 117. Maar een kastje dragen, met zoo'n dikken Ridder er in, viel niet mee, dus haalde de waard een groote kruiwagenwiel van beneden. Dit moest de eene roover met beide handen vast houden. Het kastje werd op zijn rug gezet, de andere roover nam de beenen van z'n kameraad op en 't zaakje kruide prachtig. O, o! wat zat die arme Holly-Dolly in angst. Vluchten was nu onmogelijk geworden, dus moest hij zich zoo maar, door allerlei donkere gan getjes naar den toren laten kruien en dan ....Brrr! Dan was hij levend voor de haaien en _voorjjoec^jnet hem gedaan. Kiik daar 'ns, zus! Die wagen is van he tzelfde merk as d'n onze alleen heeft ie 'n "andere chassis." <Gaiet^ bij „de molen" gearriveerd, en gezamenlijk trokken zij af naar den grooten boomgaard van boer Teeuwissen, een lastigen, gierigen boér, die nooit iemand een peertje gunde en die ze eens van zijn appelen- en peren overvloed wilden verlossen, Dicht bij de neg, die om den boomgaard stond gekomen, gin gen ze een voor een verder, tot ze alle drie stijf gedrukt tegen de heg aanlagen. Maar hoe moesten ze daar nu overheen komen? De heg was hoog en er onder-door kruipen ging niet. Er over heen klimmen was veel te gevaarlijk want dan liepen ze zoo in 't oog. Goede raao was duur. Eindelijk kwam Lauw op het idee om in een boom te klimmen die langs den weg stond en zich daarvan laten zakken in een appelboom. Het was wel een goed idee, maar het was gevaarlijk, de' tak kon wel eens breken en hoe moesten ze dan weer terug gaan. „O, dat is niets," vond Lauw. „We klimmen in den boom en jullie blijven zitten, terwijl ik me langs dien grooten tak zal laten zakken''. De anderen vonden het plan goed en voort ging hij, omhoog, het dikke bladerenboscb in. De anderen volgden, doch bleven in den boom, maar Lauw schoof langzaam over een dikken tak steeds verder naar het appel boompje toe. De tak begon langzaam onder het gewicht naar beneden te buigen. Jan en Tom waarschuwden den overmoedige nog, maar hij stoorde er zich niet aan. Opeens begon de tak zachtjes te kraken en zwaai door te buigen. Eindelijk zag Lauw in, dat verder gaan met zijn leven spelen zijn zou. Hij besloot dan ook maar terug te gaan toen opeens een hevig gekraak weerklonk, welke den jongens hevig deed schrikken. Toen ze omlaag keken, zagen ze beneden hen in den boomgaard een dikke tak en daaronder lag hun vriend Lauw. Spoedig waren ze uit den boom en snelden naar de boerderij, waar ze het ongeluk haastig en onsamenhangend ver telden. De boerin, gevolgd door een paar meiden, snelde naar den boom toe, en ja daar lag Lauw, lijkwit en doodstil onder den tak. Voorzichtig werd hij opgenomen en bi: de boerin binnengebracht. Juist wilde d< boerin een der meiden gelasten om naar der dokter toe te gaan. toen Lauw, die dooc scheen, zijn oogen opende en vragend rond keek. Hij slaakte een diepe zucht en ever later kon hij zelfs al weer spreken. Het bleek dat hij alleen bewusteloos geweest was, doet kwetsuren had hij niet opgeloopen. Natuur lijk moest hij aan de boerin het geheele ge val precies vertellen. Toen ze hoorde, dat lie om appelen te doen geweest was, waar schuwde ze de jongens om niet weer zulk< grappen uit te halen, want dan kon het we eens erger afloopen. De boerin gaf hun ver lof om appelen en peren te plukken, zoovce ze wilden, maar niemand had er zin in, dl schrik zat er te diep in. En het was een goe de les voor hen geweest, om zich nooit meel aan een andermans goed te vergrijpen. Vooi ze weggingen, kregen ze hun zakken nog voi met peren en appelen, die door een der mel den geplukt waren. Zelf hadden ze er tfenoee van. 118. O, o! Wat een benauwd oogenblikje maakte die arme Holy-Dolly nu mee. En 't ergste moest nog komen. Na een kwartiertje voelde hij, dat de roovers halt hielden, hoorde hij, dat de waard een deurtje open en voelde den frisschen zeewind binnen drin gen. Nu kruiden de roovers 't kastje en al op een platform, dat geheimzinnig verlicht werd door 't schijnsel van een lantaarn, en waar je honderden meters beneden je dc golven hoorde ruischen en beuken tegen de rotsen. En toen.... O, o, o,! Daar g'Pg-ie!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5