i m M. BOEKHOUDEN E. VAN BATENBURG LEERAAR M O. landbouw en visscherij. KerkeS. Kunst - VAN OVEN, Den Haag - Vaandels, Insignes, Vlaggen, Medailles AMSTERDAMSCHE KOUT. feuilleton. Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Zaterdag 6 September 1924 KUNST EN KENNIS. Talentvolle zwakzinnigen. KERK EN SCHOOL. Geen muziek meer. HOORN. VRAGENBUS. BINNENLANDSCH NIEUWS. De regels van den weg. Volksweerbaarheid. De uitoefening van de tandheel- kun$t. Het actualisme in actie. Het autobus-gevaar. Journalistiek. De burgemeester van den Haag en de Alg. Bond van Politie personeel in Nederland. Rijksklerk belastingen. VERKEER EN POSTERIJEN. Bezuiniging. Reclame op de poststempels. AKKER'S rKL00STERB ALSEM beroemd wrijf middel bij rheumatiek,spit, spierverrekkingen7 en stramheid. UIT ONZE OOST Groenendijk gearresteerd. LUCHTVERKEER V ermeer dering. Koninginnedag is weer voorbij en de ver slagen in de dagbladpers hebben heel den lande weer een denkbeeld kunnen geven met hoe groote opgewektheid we weer feest hebben gevierd. Net of er geen economisch vuiltje aan de lucht was In 't algemeen moet men zich bij dergelijke feestelijkheden ook ve bazen over de snelheid waarmee onze repor tage werkt van af het blauwtjes-boek van den verslaggever, tot aan den brievenbesteller of looper die 's morgens met de eerste post het Amsterdamsche ochtendblad in de pro vincie bezorgt. Ze lezen, om maar een voor beeld te noemen, dat tot heel laat in den nacht de café's stampvol waren en uitbundig feest is gevierd. Vóór 12 uur s nachts ligt de provincie-editie echter al op de pers, zoodat we veilig mogen aannemen dat om uiterlijk 10 uur de verslagen op de zetterij moeten zijn. Waaruit blijkt dat een reporter een vooruitzienden blik moet hebben en waaruit natuurlijk nog méér is af te leiden. Eerstdaags zullen we ons weer kunnen ver bazen als bij de opening der Staten-Generaal de koningin om half twee in den Haag de openingsrede uitspreekt en om twee uur diezelfde rede in Winschoten, Vlissingen en Maastricht als gedrukt bulletin al voor de glazen hangt. Nu zou voor het zeer tijdig verzenden van zulk een rede die lang te voren reeds is opgesteld eigenlijk niets te zeggen zijn, als de menschen maar wisten hoe het geschiedde en er dus geen comedie werd gespeeld. Doch ook de dagbladverslagen van openbare feesten worden maar al te vaak opgemaakt, vóór dat ze plaats vinden, terwijl een enkel incidentje er altijd nog wel kan worden ingelast. Waarom wordt niet meer op het persoonlijk karakter dan op de vlug heid gelet Dat de Amsterdamsche Koninginnedag, r eenmaal vermaard door heel den lande, doch nu al jaren tanende door oorzaken die met politiek gedoe absoluut niets uitstaande heb ben, dit jaar door speciale oorzaken weer minder druk zou zijn dan de vorige jaren, was met zekerheid te voorspellen. In de eer ste plaats de financieele toestandnaast groote werkloosheid onder de arbeiders en salarisverlaging (over de al of niet noodzake lijkheid wil ik niet spreken, maar ik consta teer alleen het feit) heerscht onder de kleine middenklasse een groote malaise. Men schen, die. tot nog toe zelfstandig werkende (dus niet in vasten loondienst) een goede boterham verdienden, eten nu hun spaar centjes op (als zij ze hebben) of raken in schuld en lijden fatsoenlijke armoede. De malaise drukt natuurlijk ook op de beter ge situeerden, doch de mogelijkheid bestaat dat deze 't niet zoozeer aan den lijve gevoelen. Doch we weten 't, die beter gesitueerden (de rijken dus) spelen bij een Amsterdamsch volksfeest slechts een ondergeschikte rol. De opengebroken straten, vooral de Dam en Amsteldijk, waar zich anders de duizend koppige menigte in verband met het vuur werk op den Amstel beweegt, waren natuur lijk voor een nacht lijk straatfeest niet aan lokkelijk. (De briefschrijver van de Bossche Crt. gaf menschen uit de provincie die niet al te best ter been waren, den raa'd om zelfs overdag den Dam maar te mijden). Bij avond en groote drukte is 't er zelfs voor oer-Am- stérdammers levensgevaarlijk. Door den Dam leed natuurlijk ook 't Damrak, maar op 't Rembrandtplein dat nu gereed is (tot men de eenige radicale verbetering aanbrengt) was nu alles. Daar was 't dus druk. De nieuwe weg door 't verkleinde, opge hoogde en van banken gezuiverde plantsoen, de nieuwe weg die nota béne precies achter het standbeeld van Rembrandt loopt, zoodat deze grootmeester onzer schilderkunst geen last zal hebben van de lui die hem te brutaal in zijn gezicht kijken, die nieuwe weg dan die wiskundig zeker een nog grooter fiasco zal worden dan de vroegere weg, door het „gelijkvloersche" plantsoentje, is de vorige week „feestelijk" geopend. We wilden die gebeurtenis meemaken, hebben een drie kwartier op een terras gewacht. Toen ver schenen eenige heeren met hooge hoeden Wethouder ter Haar knipte een touwtje door, de heer Solkesz hechtte een krans om t standbeeld en mompelde eenige onver staanbare woorden, de heeren gingen weer naar La Reserve terug en de plechtigheid was afgeloopen. Onder de weinige toeschou wers bevond zich ook de heer Hadt-je-me- maar, die .ich in het kalme leven van lijf rentenier maar niet schijnt te kunnen schik ken. Wel lachte hij nog even vroolijk en iet hij er nu keurig uit, maar hij houdt weer voeling met de café-terrassen en verkoopt bloemen. Misschien was de man gauw dood gegaan als hij voor eeuwig uit zijn milieu was gestooten. 't Moge op Koninginnedag in „Mokum" niet je dat zijn geweest, zoo intens-vervelend als in 't drooggelegde Den Haag was 't zeker niet. Daar was van straatvreugde zelfs niets te bespeuren. In den vooravond wat drukte om naar de aardig geïllumineerde Vijverberg en Voorhout te kijken, doch op een moment, als in normale omstandigheden de pret pas goed moest beginnen, was de stad al uitge storven. Ook de café's hadden het naar om standigheden zeer stil en zij boden dan ook wienig aantrekkelijks. Koninginnedag heeft ons het vooruit veel besproken actualistisch weekblad gebracht. De omslag is oranje, de inhoud militairistisch. Alléén militairistisch, niet omdat het nu een maal noodzakelijk is, maar een verheerlijking van het militairisme om zich zelf. Voor hen, I die, zooals schrijver dezes, meenden dat in het actualisme (de uitwassen terzijde gelaten) nog wel iets goeds kon steken, dat het een tegenwacht kon vormen tegen bureaucratie, te groote staatsbemoeiing en dwang op veler lei gebied is deze Vaderlander, zooals het nieuwe orgaan zich noemt, een groote teleur stelling. Die er niets van zegt levert de gun stigste critiek. Er is ook nog een plaat bij Don Quichotte die tegen windmolens vecht Ik geloof echter dat de redactie er iets anders mee bedoelt. Van het nieuwe actualistisch weekblad naar Kampen is niet zoo ver. Ik la ten minste aan het hoofd der Kamper Cl do. 29 Aug. het volgende „Om Koninginne dag, op 2 Sept., zal het volgend nummer van de Kamper Courant inplaats van op Dinsdag a.s. Woensdag verschijnen." Kampen blijft toch Kampen H. HENNING Jr. C lO* f Aanvang der titsluilend mondelinge opleiding- en repetitiecursussen begin October Privaat-Clubles). - VoorM O. 1924 slaagden 35 voor de practijkexamens 85 mijner candidaten. Amsterdam, Donseiaerstraat 31. Tel. 52746 Alwaar correspondentie aan te richten. Haarlem, Brouwerskade 85 Dr. A. v. Voorthuysen schrijft in Kinder studie over talentvolle zwakzinnigen waarbij zij geweldige staaltjes van geheugen, sterkte en Tekenvaardigheid vertoonden. „Het zijn naar mij voorkomt, twee facto ren, die maken, dat juist zwakzinnigen, wan neer zij eenmaal in het bezit zijn van een goed geheugen, phenomenale prestaties voor den dag kunnen brengen Vooreerst is de laagstand van het geestelijk leven oor zaak, dat zwakzinnigen bevrediging vinden in een zich eindeloos herhalende en op zich zelf vrij nuttelooze bezigheid. Zij blijven staan op het peil van het kind, dat met zicht baar welbehagen steeds weer dezelfde be weging uitvoert. Montessori heeft ons ge leerd, dat wij het kind niet mogen storen, daar het bezig is zich te oefenen voor het latere leven. De periode van de zelfopvoe ding door voortdurende herhaling gaat bi) den normalen mensch voorbij. Het aantal problemen, waarmede de geest zich bezig houdt, wordt weldra veel te groot om vol doening te vinden in steeds hetzelfde denk proces Een zwakzinnig kind, voor zoover (iet niet behoort tot het erethische type, heeft minder behoefte aan afwisseling dan een normaal kind. Het is reeds tevreden, wanneer het telkens weer slaagt in dezelfde opgave, die het zich heeft gesteld. Het gevolg hiervan is, dat bij een zwakzinnige een oe fening mogelijk is, die bij niet-zwakzinnigen zelden of nooit wordt bereikt. Een normaal mensch kan hoogstens enkele dagen voldoe- n'ng vinden in het oplossen van bepaalde cijfersommen of in het uitrekenen van den dag der week van verschillende data; een zwakzinnige, die eenigen aanleg in deze richting heeft, vult er zijn leven mee en brengt het juist daardoor tot ongekende hoogte De tweede reden, waarom in sommige ge vallen zwakzinnigen blijk geven van een bij zonder goed geheugen is gelegen in het feit, dat de ontwikkeling van het eigenlijke den ken bij het kind, zooals het vellen van een oordeel, het plegen van overleg, het leveren van kritiek, voortschrijdt, ten kostte van het geheugen. Het nuchtere waarnemen en daar mede het onthouden lijdt onder het berede neeren van het waargenomene. De jeugdige mensch leert te denken; hij verliest daar mede het vermogen om volkomen onbevan gen op te nemen, hetgeen zich aan zijn oog voordoet. Dit wil niet zeggen, dat hij ont houdt. Wij weten te goed, dat over het Jge- meen bij zwakzinnigen de functie van het geheugen zeer dikwijls sterk is gestoord. ïs echter eenmaal een goed geheugen aanwe zig, dan bestaat er kans, dat deze eigen schap zich juist bij een zwakzinnige krachtig kan ontwikkelen." De Alg. Rekenkamer heeft er uit bezuini gingsoverwegingen bij de Universiteit van Groningen op aangedrongen, voortaan geen gelden meer te bestemmen voor de muziek bij de plechtige overdracht van het recto raat der Rijksunivesiteit, Mitsdien zal voor taan de muziek bij de rectoraatsoverdracht achterwege blijven. TENTOONSTELLINGSNIEUWS. De tentoonstelling van Land- en Tuin bouw, die van 1621 September te Hoorn gehouden wordt, moet slagen. Het groote aantal inzendingen in verschillende afdeelin- gen wijst daar met groote zekerheid op. In de afdeeling Pluimvee en Konijnen zijn meer dan 500 inzendingen, 'n aantal dat meermalen zelfs op speciale pluimvee tentoonstellingen niet bereikt wordt. Voor het Rundvee kan een prachtcollectie worden verwacht. Bijna alle Rundvee-fok- vereenigingen in de in aanmerking komende streken komen met het beste materiaal uit. De kaaskeuring op de kaasmarkt zal voor de kenner 't puikje van de kaasmakerij laten zien. Meer dan 50 stapels zijn voor die af deeling reeds ingeschreven. Liet 't zich aanvankelijk aanzien, dat de afdeeling bloemen wel goed verzorgd, doch niet groot door aantal zou zijn, ook dat is gewijzigd, zoo zelfs, dat niet alles, zooals het in de bedoeling lag, in het hoofdgebouw kan worden geplaatst, doch dat zelfs nog aan beide zijden van het Hoofdgebouw twee speciale ruime tenten zullen worden geplaatst, om de talrijke inzendingen een plaatsje te kunnen geven. De afdeeling groenteteelt neemt 'n ruimte J in beslag van 250 vierkante meter. Deze af deeling zal dus 'n goed beeld kunnen geven van de groentecultuur in ons gewest. In de afdeeling schapen zijn ruim 400 inzendingen. Dit groote aantal inzendingen is wel 'n bewijs, dat de schapenfokkerij in onze provincie 'n steeds belangrijker plaats gaat innemen, 'n Dergelijke expositie zal ongetwijfeld de aandacht van den binnen- landschen en buitenlandschen handel trekken. De uitgebreidheid van de schapenfokkerij wordt ook gedemonstreerd door de afdeeling wol. Hierin toch komen meer dan 100 in zendingen. Voor de verschillende rubrieken in de afd. Varkens zijn 'n flink aantal inzendingen opgegeven. Ook hier dus 'n uitstekende ge legenheid om de aandacht van den fokker en van den handel te vestigen, op deze in onze provincie en speciaal in de omgeving van Hoorn, steeds toenemende fokkerij. Het aantal inzendingen in de afdeeling Geiten gaat ver boven de verwachting. Men bemerkt over 't algemeen zoo weinig van deze toch zoo nuttige kleinvee-teelt in deze gewesten. Hier blijkt echter duidelijk, dat ook op dit gebied Holland er mag zijn. In de afdeelingen Bijenteelt, Akkerbouw en Zaadteelt zijn 'n flink aantal inzendingen, zoodat ook hier .een zeer goede expositie wordt verkregen. In het hoofdgebouw wordt 'n zeer belang rijke ruimte ingenomen door de afdeeling wetenschap en organisatie. De zoo goede samenwerking tusschen de daarvoor in aan merking komende ter zake kundigen, heeft hier uitstekende resultaten bereikt. Deze zoo belangrijke inzending zal zeer zeker voor alle betrokkenen zeer veel leerrijks bieden. Voor enkele niet genoemde afdeelingen is de termijn van inzending nog niet gesloten, doch ook voor die afdeelingen mag veel be langstelling worden geconstateerd. Verder zijn door de meest vooraanstaande firma's in landbouwwerktuigen, veevoeder en alles wat tot land- en tuinbouw in betrek king staat, groote ruimten gehuurd. Hier zal dus gelegenheid te over zijn om kennis te maken met de nieuwste voortbrengselen, door handel en industrie ten behoeve van land- en tuinbouw in den handel gebracht. Ie, 6 1 Huisvesting. In verband met enkele verzoeken om inlichtingen, deelen wij mede, dat particu lieren, die aan het Comité van Huisvesting toezegging gedaan hebben omtrent beschik bare kamers gedurende de Land- en Tuin- bouw-Tentoonstelling, dat zij ongeveer 5 da gen voor de Tentoonstelling bericht zullen ontvangen of het Comité de kamers zal huren, ja of neen. Opstijging van een lucht ballon en ballonwedstrijd. Tijdens de zeilwedstrijden zal op het sport terrein a. d. Buitenluiendijk de bekende lucht reiziger v. Pottum opstijgen met een groote luchtballon van ruim 800 kubieke meter inhoud, 't Is reeds jaren geleden sinds hier 'n opstijging plaats vond, zoodat zeer velen zich tot dit/interessante schouwspel getrok ken zullen gevoelen. Bovendien zal tegelijkertijd voor de kinde ren een ballonwedstrijd worden georgani seerd. Aan de eerste 500 kinderen, die het terrein bezoeken wordt een luchtballon uitgereikt, die tegelijkertijd zullen worden opgelaten. Aan de ballons is een kaartje bevestigd met naam. Aan de kinderen wier ballon de verste reis zal gemaakt hebben, wordt een prijs uit gereikt. Het benoodigde voor dezen ballonwed strijd is geheel welwillend aangeboden door de firma Jacob Blokker Pz. te Hoorn. Bijeenkomst van Journalisten. Tegen Dinsdag a.s. zijn door het tentoon stellingscomité de Redactie's van 'n veertig tal bladen tot een bijeenkomst uitgenoodigd op welke bijeenkomst door verschillende sprekers uitvoerige inlichtingen zullen wor den gegeven over al wat met de tentoonstel ling in verband staat. Door het Gemeentebestuur is voor deze bijeenkomst de Raadzaal welwillend beschik baar gesteld. Vr. Kunt u mij ook zeggen; hoe men van morellen een lekker glaasje likeur kan ma ken? 2. Ik heb een blauwe japon, die e enigszins vaal ziet. Hoe kan ik die mooi donkerblauw maken? 3. Ik heb een lot van de N.V. Nederland- sche Maatschappij tot exploitatie en admi nistratie van onroerende goederen te 's-Gra- venhage. Dit lot is volgens zeggen 2.5u waard. Waar kan ik nu die 2.50 terug krijgen? 4. Ik heb nog een lot van de N.V. Inter nationale Bank voor Handel en Industrie, gevestigd te Utrecht. Het obligatienummer is 7208. Is dat lot nog goed of kan ik het vernietigen? Of is er soms een prijs op ge vallen? 5. Hoe moet ik zomerwortelen inmaken? Ze zijn nogal groot. 6. Hoe lang kan ik eieren bewaren? En op welke manier liggend of staande? 7. Is het gebruik van de „Vragenrubriek" kosteloos? Antw. 1. Aan elke vrucht laat men een half steeltje, doet ze, nadat men ze gewas- schen heeft, in inmaakflesschen met een bosje thym, koriander en suiker, op elke 500 gram vruchten 125 gram suiker, die men in een weinig water 15 a 20 minuten kookt. Men vult de flesch verder aan met brandewijn en laat ze 2 maanden staan. Na dien tijd kan men ze gebruiken, men verwijdert het bosje thym. 2. Verven, liefst door een chemische was- scherij. 3 en 4. Wendt u tot de directie der door u genoemde Naamlooze Vennootschappen. 5. Op de gewone manier steriliseeren. Een winkelier brengt u wel op de hoogte van de methode. 6. U kunt eieren bewaren in een mengsel waterglas en water. U legt de eieren, die versch moeten zijn en zonder kneuzing voor zichtig in den pot en giet er het mengsel (1 deel waterglas op 10 deelen water) over heen, zoodat de eieren onder staan. 7. Ja. De Tuchtunie heeft zich tot den Minister van Onderwijs gewend met een adres, waarin zij er op wijst, dat het beter ken nen en betrachten der „Regelen van den weg" ten goede zou komen aan het ver keer en het aantal ongevallen, voort vloeiend uit het verwaarloozen van die regelen, zou doen verminderen. Het is een algemeen belang, dat deze regelen zooveel mogelijk mogelijk worden aangeleerd. De Tuchtunie zou wenschen, dat bijvoorbeeld op schoolwandelingen, in schoolpauzen, op de gymnastiekles, op de speelplaats met de leerlingen deze regelen bij voorkomende gelegenheden zouden worden besproken, en verzoekt daarom aan den minister dit be langrijke onderwerp door het zenden van een rondschrijven onder de aandacht der onderwijzers te willen doen brengen. Nu het rijkssubsidie aan de bij de Tucht unie aangesloten vereeniging Volksweer baarheid is verminderd en die vereeniging daardoor den strijd om het bestaan niet zal kunnen volhouden, heeft het algemeen be stuur van de Tuchtunie zich tot den mi nister van Oorlog gewend met het verzoek, bet daarheen te willen leiden dat aan de vereeniging niet, door vermindering of in trekking van rijkssubsidie, de bestaansmo gelijkheid worde ontnomen, waardoor des lands belang naar de meening van dat be stuur ernstig zou worden geschaad. Wijziging van de wet van 1876. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 24 Juni 1876, hou dende regeling van de voorwaarden tot verkrijging der afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunst en van de uitoefening dier kunst. Door de wijziging bij de wet van 28 April 1913 is uitdrukkelijk komen vast te staan, dat het nemen van afdrukken van den mond en het inzetten van kunsttan den en kunstgebitten valt onder uitoefening der tandheelkunst. Voordien moge theoretisch het toepassen der beperkte prothese onder uitoefening der tandheelkunde hebben behoord, prac- tisch oefenden de zoogenaamde tandtech- nici ongestoord hun beroep uit; de justitie liet hen ongemoeid; de publieke opinie be schouwde hen niet als wetsovertreders. Genoemde wetswijziging bracht in dezen toestand verandering. Uitdrukkelijk werd in art. 7 de toepassing der tandprothese on der de bevoegdheden van den tandarts ge rangschikt. Een overgangsbepaling ten behoeve van hen, die zich hun naar algemeen besef ge oorloofde broodwinning zagen ontnomen, werd echter niet vastgesteld. Toch is een dergelijke overgangsbepaling gebruikelijk. Aanvankelijk deed het gemis van de overgangsbepaling zich niet gevoe len; de justitieele practijk bleef ongewij zigd. De laatste jaren, inzonderheid na het bekende arrest van den Hoogen Raad van 9 Febr. 1920 (W. no. 10528) kwam hierin verandering; de tandtechnici worden streng vervolgd. Op billijkheidsoverweging meent de mi nister nu te moeten voorstellen de gebrui kelijke overgangsbepaling thans alsnog in de wet op te nemen. Slechts de beperkte prothese wordt ge noemd; het ware te gevaarlijk het prepa reeren van den mond over te laten aan tandtechnici, die, hoe bekwaam wellicht Ook in de techniek, toch in het algemeen de pathologische verschijnselen, welke zich veelvuldig voordoen, niet kunnen onder kennen. De voorgestelde overgangsbepaling geldt alleen voor hen, die vóór 10 Juni 1913 reeds de beperkte tandprothese als beroep toe passen. Zij, die na dat tijdstip van de tand- techniek hun beroep gingen maken, hebben geen aanspraak op het genot van de gun stige bepaling, omdat zij handelden tegen de uitdrukkelijke woorden van de wet. De Kamer van Koophandel van Noord- Limburg heeft een schrijven tot de gemeen tebesturen in haar district gericht, waarin zij verzoekt om reglementeering en bevor dering van de veiligheid van het autobus- verkeer. De heer J. P. van Term. hoofdredacteur van de „Limburger Koerier" te Maastricht, viert 21 September a.s. zijn 40-jarig jubilé als journalist. De Haagsche Politie, orgaan van de afd. 's-Gravenhage van den Alg. Bond van Po litiepersoneel in Nederland deelt haar le zers mede, dat na den hoofdcommissaris nu ook de burgemeester den band mét de or ganisatie heeft verbroken. De burgemeester eischte, aldus het blad, dat verschillende daarin voorkomende pas sages zouden worden ingetrokken, resp. betreurd. Indien dit niet geschiedde, wenschte Z.E.A. geen besprekingen meer met de organisatie te houden. Waar op overleg onzerzijds hooge prijs gesteld wordt, maakte deze kwestie een punt van ernstige bespreking uit. Het re sultaat daarvan was, dat over bedoeld on derwerp eenige vervolg-artikelen in het bondsorgaan zijn verschenen, waarin om trent de door den burgemeester gewraakte punten een nadere uiteenzetting is gegeven. Ten einde zekerheid te verkrijgen over de vraag, of daarmede aan de bezwaren van den burgemeester was tegemoet ge komen, is op 16 Juli een brief aan den burgemeester gezonden, waarin de afdeeling vroeg of de burgemeester daarmede tevre den gesteld is ten aanzien van de punten waartegen de bezwaren waren gericht. Op dit schrijven kreeg het bestuur nog geen antwoord, waaruit het opmaakt dat de band verbroken is. Door den Minister van Financiën is aan de inspecteurs der Directe Belastingen me degedeeld dat in het jaar 1925 geen gele genheid zal worden gegeven tot het afleg gen van het examen tot benoeming van Rijksklerk bij de Belastingen. Een en ander houdt verband met het feit dat er een overcompleet bestaat van particuliere klerken, die aan genoemd exa men hebben voldaan en nog steeds op hun vaste aanstelling in s Rijksdienst wachten. Naar het „Centrum" verneemt, zal met in gang van 5 October het locomotiefdepot te Zist worden opgeheven en het personeel naar elders wrden verplaatst. Het ligt ook in d bedoeling, het daar gestationneerde treinpersoneel naar elders te verplaatsen. Naar aanleiding van het gisteren vermelde ardes van het bestuur van den Alg. Ned. Zuivelbond aan den Minister van Water staat, heeft de N. V. v. d. Bergh's Fabrieken aan dien Minister een adres gezonden, waarin zij zegt, zich op technische gronden volkomen gerechtigd te achten, in haar re clame voor margarine van kamen te gewa gen. „Zoolang toch," aldus schrijft zij o.m., ,de margarine-industrie, die een geschiedenis van meer den 50 jaren achter zich heeft, bestaat, is margarine geproduceerd naar een producé van bewerking van melk met andere vetten, geheel overeenkomstig met die, welke de melk bij de bereiding van bo- tr ondergaat, en die dan ook zoowel in de vakliteratuur als in het spraakgebruik met onbetwistbare juistheid voor fmargarine zoowel als voor boter met „karnen" wordt aangeduid." Uit Weltevreden wordt geseind: De administrateur van de afdeelingsbank te Bodjonegoro, J. Groennendijk, die blij kens een Aneta-telegram van 27 Augustus, sedert Maandag 25 Augustus verdwenen was en in wiens brandkast slechts 12.00G was gevonden, terwijl hij 100.000 had te verantwoorden, is in het Bangilsche gear resteerd. In de maand Augustus werd het vliegter rein Waalhaven, bij Rotterdam, door 9077 personen bezocht. 227 verkeersvliegtuigen kwamen op Waal haven aan, terwijl 221 vandaar vertrokken; hetaantal militaire vliegtuigen bedroeg 31. 114 proef- en bijzondere vluchten werden uitgevoerd. In hetzelfde tijdvak kwamen op Schiphol, de luchthaven van Amsterdam aan: 226 bur gervliegtuigen en vertrokken er 223. 76 mili taire vliegtuigen van Marine en Luchtvaart- afdeeling kwamen op Schiphol aan en ver trokken, 1 extra vliegtuig van en naar O.- Baha, te zamen waren dus de cijfers voor vertrek en aankomst resp. 303 en 300. Hier bij zijn nog niet gerekend het groote aantal proef- en rondvluchten van de K. L. M., de Fokker-fabriek en de Militaire Luchtvaart, die op Schiphol uitgevoerd werden. Het aantal luchtreizigers, dat Nederland in Augustus verliet, of er aankwam, bedroeg 1240, tegen 823 in Augustus 1923, hetgeen dus een groote vermeerdering mag heeten. Van deze 1240 reizigers werden er 674 door K. L. M.-toestellen vervoerd. 98. Paul las en bleef als van den donder ge troffen staan. Hij kreeg een gevoel, alsof hij een hamerslag op het hoofd had gekregen; het werd hem duister voor de oogen; het suisde hem in de oóren en wanhoop maakte zich van hem meester. Agnes was verdwenen! Agnes had Parijs verlaten! Wellicht had men haar wel buiten Frankrijk gevoerd! Hij kwam te huis in een beklagenswaardi- gen toestand en gedurende den ganschen nacht weergalmden de muren van zijn zol derkamertje van zijn zuchten en weeklagen. Eindelijk, tegen het aanbreken van den dag, kwam er een einde aan deze crisis van zinnige smart. Paul zeide tot zichzelf, dat alleen de dood twee harten werkelijk kan scheiden. Agnes was wel vertrokken, doch zij leefde toch nog. Niets belette Paul, nu hij rijk geworden was, om het spoor van dokter Werner te zoeken en Agnes te volgen, al was het door gansch Europa. Door deze troostvolle ge dachte bemoedigd, was Paul eindelijk in staat, een weinig rust te vinden en op het gewone uur naar het kantoor terug te keeren. Rodille wachtte hem. „Ik moet u spreken, zeide hij; „kom in mijn kamer." En hij voegde er bijna oogenblikkelijk bij: „Maar wat ziet u er ontdaan uit, Paul! De jongeling, die het niet noodig achtte. Rodille tot zijn vertrouwde te maken, ant woordde niet en Rodille wachtte zich wet, eene onbescheiden nieuwsgierigheid te laten blijken. „Het gaat mij ook niet aan," sprak hij, „ik heb u bij mij laten komen, om u met een zaak van vertrouwen te belasten." „Ik ben tot uw dienst, mijnheer." „U hebt verscheidene malen, hernam de chef, als tusschenpersoon gediend in zaken tusschen mij en dokter Werner." Paul beefde van aandoening en werd vuur rood, doch Rodille, die intusschen een lias papieren doorbladerde, merkte deze ontroe ring niet op en vervolgde: „Voordat dokter 'Werner zich te Parijs vestigde, had hij zich'in zijn vaderland om politieke zaken sterk gecompromitteerd. Hi) liet daar machtige vijanden achter. Zijn uit levering werd geëischt en hij is thans ge noodzaakt geworden, ter wille van zijn vei ligheid, zich voor eenigen tijd te Parijs te verbergen." „Ah zoo," stamelde Paul met verbijsterd gelaat en bijna zonder te weten wat hij zei de, „de dok' \r verbergt zichMer in Parijs?" „Ja- „Is hij alleen?" „Neen. Agnes is bij hem. „Maar wat gaat u dat aan? Kent u dat meisje soms?" „Neen, mijnheer haastte Paul zich te ant woorden „Aan mij alleen heeft de dokter het ge heim van zijn schuilplaats medegedeeld," vervolgde Rodille, „en ik zal dat geheim aan niemand dan aan u toevertrouwen. Ik weet, dat u hem niet zult verraden, vooral zoo dra u weet, dat de minste onbescheidenheid hem het hoofd zou kosten." „Niemand ter wereld zal in staat zijn, ml) een enkel woord te ontlokken," riep Pau! met vuur uit. „Ziehier een brief voor den dokter." Paul las het adres en begreep daaruit, dat Werner thans mijnheer Leroux heette en een koopman was, die zijn zaken aan kant had gedaan. „Waar zal ik den dokter vinden?" „Ga dadelijk naar de Rue des Amandiers Popincourt. U zult bij No. 13 een grooten muur met een klein deurtje er in vinden. Een oude dienstbode zal u open doen; u moet haar vragen naar mijnheer Michaël Leroux en zij zal u bij dokter Werner bren gen, aan wien u dezen brief zult overhan digen." „Ik zal u orders nauwkeurig uitvoeren, mijnheer; daar kunt u op rekenen. Is er' ook antwoord noodig?" „Ja; u zult een antwoord ontvangen, dat u mij dadelijk hier moet brengen^" „Ja, mijnheer." Paul ging op weg met evenveel vreugde in het hart, als er eerst wanhoop in gezeteld had. Hij had zoovel haast, om zijn doel te bereiken, dat hij uit alle macht liep. Nu is de afstand van de Rue de Musée tot aan de Rue des Amandiers Popincourt zeer groot en Paul was spoedig geheel buiten adem en 'verplicht langzamer te gaan. Gelukkig herinnerde hij zich zijn tegen- woordigen rijkdom en een rijtuig aanroepen de, gaf hij den koetsier bevel, in vliegenden draf daarheen te rijden. Voor No. 13 steeg hij uit en vond alles, zooals Rodille hem dit gezegd had. Een dienstmaagd deed de deu» open en bracht hem in een grooten, geheei verwilderden tuin, waarin men zich niet zon der moeite een weg tot het paviljoen moest banen. Werner ontving Paul in een kamer op de eerste verdieping, die geen andere meubelen bevatte dan een paar oude leuningstoelen en een schrijftafel van donkerkleurig eiken hout. Hij las haastig den brief van Rodille. „Wacht een oogenblik," zeide hij, „ik zaï een antwoord schrijven, en hij zette zien voor zijn bureau neder." Paul naderde het venster en drukte zijn brandend voorhoofd tegen de ruiten. Van daal kon hij zien op dat gedeelte van den tuin, dat achter het paviljoen lag. De tuin muur liep langs een smal steegje, dat een scherpen hoek met de Rue des Amandiers vormde. Een oude lindeboom met knoestigen stam stond dicht bij den muur, waarover ziin takken heen hingen. „Wanneer men des nachts in den tuin wilde komen," dacht Paul, „zou die boom de plaats van een ladder kunnen bekleeden; met behulp daarvan kon men gemakkelijk den muur overklimmen." De blikken van den jongeling dwaalden van den boom op dat gedeelte van denjtuin, dat het dichtst bij den muur bevond. Plot seling begon zijn hart hevig te kloppen; tus schen de dicht ineengegroeide takken van een boschje heesters zag, of liever aadde, hij de slanke bevallige vormen van een in het zwart gekleede vrouwelijke gedaante en hij twijfelde geen oogenblik, of hij zag Ag nes voor zich. Zij stond onbewegelijk stil cn bracht nu en dan haar zakdoek aan haar oogen." „Zou zij weenen, vroeg hij ongerust zich af. „O, ik zal.... ik moet het weten." Fritz Werner had zijn brief dichtgevou wen. „Hier is het antwoord," zeide hij tot Paul. „Gaat u dadelijk naar de Rue du Musëe terug?" „Ja mijnheer; binnen een uur zal de brief bezorgd zijn. Hebt u geen mondelinge bood schap er bij te voegen?" „Neen. Kunt u alleen den weg naar buiten vinden?" „Ja, zeer goed." „Ga dan." Paul groette den dokter en verliet de ka mer. Zoodra hij in den tuin was, sloeg hij links af, om Agnes achter het boschje te zoeken. Het toeval geleidde hem zoo goed, dat hij reeds na een dertigtal schreden de plaats bereikte, waar het meisje op een oude bank zat. Agnes schrikte op het hooren van den stap in haar nabijheid en maakte rich ge reed, om te vluchten, doch voordat zij zich verwijderde, zag zij om en herkende Paul. De uitdrukking van haar gelaat veranderde oogenblikkelijk, een glimlach vertoonde zich om haar lippen, zij stak hem de hand toe en fluisterde met bewogen stem-. „O, Paul, wat ben ik gelukkig, je weer te zien. Ik vreesde, dat ik voor altijd van je gescheiden zou zijn." Paul vatte met vuur de hand, die zij hem toestak en drukte die in de zijne, doch te gelijkertijd maakte eene smartelijke gewaar wording zich van hem meester en deed zijn hart in een krimpen. Hij had zich niet ver gist, het bleeke gelaat van het jonge meisje en haar roode opgezwollen oogen gaven dui delijk te kennen, dat zij had geweend. NEGENENVEERTIGSTE HOOFDSTUK. „O, juffrouw!" riep Paul uit, „nog vet meer dan u vreesde ik voor een scheiding Toen ik uw vertrek vernam uit het huis op den boulevard du Temple, wist ik niet waf er van u geworden was; ik wist niet. of het mij gelukken zou, u weer te vinden." „Het schijnt, dat de dokter zeer gewich tige redenen heeft, om te wenschen, dat onze schuilplaats onbekend blijft," hernanr het jonge meUie. -Weet hij, dat u hier bent7," (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7