ögSeSs Afseheid Deken Stoffels, A Doel en middel. Maandag 8 September 1924 47ste Jaargang No. 15834 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Agenda 9 September Kamer van Koophandel. De schitterend geslaagde speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht." EEN OPBRENGST VAN 2.709.—. Ledenvergadering R.K. Middenstandsvereen. Het gevaar van rooken in Autobussen. Hinderwet. 4f 1 J. WEBER ZOON Ooticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. De tentoonstelling „Het kind". Opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager. Wenschen omtrent inlijving. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 40. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents pér regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver» tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct.f bij vooruitbetaling. Onder den indruk van de verminderende inkomsten en stijgende uitgaven beproeven de officieele en half-officieele lichamen de laatste jaren allerlei middelen om hun gapende budgetten in evenwicht te krijger,. Onder die middelen is een der gevaarlijkste het maken van reclame en het gelegenheid geven aan anderen om reclame te maken. De publieke dienst, de staats- of gemeentebe drijven, die hunne voortreffelijkheid aan prijzen, moeten bedenken, dat zij als over heidsorganen binnen zekere perken moeten blijven, waar buiten de particuliere zaken man gemakkelijker kan treden. Nog meer klemt deze eisch, wanneer spoor- en tram bedrijven hun lokalen en vervoermiddelen, lichtfabrieken en belastingadministraties hun kwitanties en aanslagbiljetten beschikbaar stellen voor het maken van reclame door particulieren. Het is al min of meer onsmake lijk, wanneer men een gestrenge aanmaning ontvangt om achterstallige belasting te be talen en men leest op hetzelfde biljet de uitnoodiging van een zilversmid om een gouden armband voor zijn vrouw te bestellen. Gevaarlijk bovendien is het om staats- of ge- meentelocaliteiten, kennisgevingen, spoor kaartjes etc. voor het maken van reclame be schikbaar te stellen, omdat de grens van het toelaatbare zoo moeilijk te trekken is voor een lichaam dat neutraal en onpartijdig wil en moet blijven. Laat men vandaag een annonce toe voor „De Wereldkroniek", hoe zal men morgen aan Wijnkoop kunnen ver bieden om zijn „Tribune" aan te bevelen. En het zou toch wel wat al te gek zijn, wanneer de Staat de belagers van zijn bestaan gele genheid gaf om propaganda te maken. Is dus het reclamevak voor publiekrechte lijke lichamen een riskante onderneming, er zijn zeker gevallen, waarin zij tastbaar buiten de grenzen van het geoorloofde gaan Zoon geval doet zich voor met de gelegen heid, welke liet Hoofdbestuur van de Poste rijen aan een margarinefabrikant heeft gege ven, om op de poststempels der brieven met een zijner producten reclame te maken. Tot nog toe wisten wij niet beter of de poststempels dienden om de waarde van den zegel te vernietigen. Dat zij tevens werden gebruikt om plaats, datum en uur van af stempeling te vermelden, was prijzenswaardig. Dat later de meer geperfectioneerde stempel- machines op onze brieven drukten: vermeld uw naam en adres op den achterkant, of wel zoo vermetel waren den geadresseerde aan te sporen om zich bij den postcheque- en girodienst aan te sluiten, was begrijpelijk. Maar dat de posterijen de envoloppen onzer brieven nu ook gaan verpachten aar den meest biedenden fabrikant, dat is onbehoor lijk en ontoelaatbaar. De Post is een gemono poliseerd expeditiebedrijf. En wat zou men zeggen van den expediteur, die de kisten en zakken van zijn lastgever vol liet plakken met duur betaalde reclamebiljetten. Wat de particulier niet mag, is zeker aan een over heidsbedrijf niet toegestaan. Wanneer de Post aan de firma van Houten vergunt om een jaar lang in de poststempels reclame te maken, dan worden ook een jaar lang alle Poststukken van de firma's Droste, Bensdorp enz. met „Van Houten's Cacao de beste" be stempeld. Een kind kan de dwaasheid hier van begrijpen: men koopt zijn dure post zegels, betaalt het staatsbedrijf ruimschoots voor zijn diensten en op diezelfde zegels, ja onder het briefhoofd op zijn eigen envelop pen ziet men een aanbeveling voor zijn con current prijken! Dat het Hoofdbestuur der Posterijen de consequentie van deze „koopmansschap" niet gevoeld heeft, is een nieuw bewijs, dat de ambtenaar zijn eigen terrein niet mag ver laten. We zijn heusch al erg tevreden, wan neer hij zijn eigen werk goed doetl Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Grafische L °*)d 8 uur Rechtskundig bureau alf 9 Tooneelclub „St. Raphael 8 B UL Herwonnen Levenskracht 8 uur. '.♦„li Middenstandsgebouw Jacobijne- Vm„ T Hedenavond R. K. Jonge wenbond, zang en muziek van halt ouur. SiHdASCCH"Wbur^ Tempora Mutantur - tj He£ Scte<°oneel - 8 uur. 'ddenstandsgebouw - Jacobijne- 7a/;eddingsbrigade kwart na 8 D„itsrb VVereeniginö ..Excelsior" 1 uur R 5U'^MVrouwenkoor - half 9 uur - R. K. Schilderspatroons g uur_ re" t ~q» n y- Con"rt - 8 Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling —2—3 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 - Eiken Donderdag van oVA uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voovra. van 912 uur, n.tn. van 25 uur Zater- dags alleen van 912 uur. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11—half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur Telefoon 2981. R- K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle Werkdagen van 10—12. van 2—4 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier Seen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 um_n.ni K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem beeft een schrijven ontvangen van het Consulaat-Generaal van Finland en van de Ned. Kamer te Parijs betreffende de Fransche invoerrechten. Na te hebben gewezen op de moeilijkhe den die met de Fransche douane soms ont staan door de ingewikkelde Fransche invoer rechten geeft de Kamer in haar schrijven in overweging zich in moeilijkheden tot haar te wenden. Vooral wordt gewezen op het belang der keuze van een deskundige in het geval van een z.g. „expertise legale." De kamer be schikt over een commissie van deskundige personen om in dergelijke gevallen hulp te bieden. Na nog eenige wenken te hebben gege ven, bevat het schrijven een lijst van arti kelen waarvoor geen certificaat van oor sprong noodig is. Het schrijven van het Consulaat-Generaal van Finland geeft de voorwaarden welke aan een certificaat van oorsprong zijn verbon den. Nadrukkelijk wordt ons door de Kamer te Haarlem verzocht op te nemen dat alle gewenschte inlichtingen door haar worden gegeven. Het enthousiasme voor dezen speldjesdag was bijzonder groot. later ook de rookende passagier, de sigaar. Zoo iets klinkt werkelijk ongeloofelijk. Ondanks alle waarschuwingen, onafhanke- kelijk van de autobus, met het behandelen van benzine voorzichtig te zijn en daarbij geen brandende voorwerpen in de nabijheid toe te laten, gaan een chauffeur en een passagier op de boven beschreven domme manier te werk. Maar heelemaal onbegrij pelijk is, dat het "reeselijkc ongeluk te Hei- no den menschen niets geleerd heeft. Wij zijn geen voorstanders van overheidsbe moeiing met particuliere ondernemingen, en zeker niet van verbodsbepalingen die bij gebrek aan controle toch niet te handha ven zijn en dus tot een aanfluiting worden. Maar wij zouden wenschen, dat ieder Ne derlander weigerde in een autobus te gaan zitten waarvan de chauffeur rookte, dat de ondernemers in de autobussen zeiven het rooken verboden en aan dit verbod de hand hielden. In autobussen niet rooken! Mijdt auto bussen waarin dit wel gebeurt! Tot zoover de berichtgever in het „Hdbl." Wij kunnen hieraan toevoegen, dat ons na informatie bleek, dat B. en W. van Haar lem binnenkort aan de voorwaarden voor het rijden met de autobussen in Haarlem zullen toevoegen: het verbod voor rooken in de autobus. Tevens zullen nog andere maatregelen worden genomen, waaronder die van het hebben van een deur in den achterwand van de autobus. Streng zal worden toegezien dat de be palingen omtrent de achterdeur zullen wor den nageleefd Gisteren heeft de Hoogeerw. Heer Mgr. G. H. F. Stoffels, Deken van Haarlem, officieel afscheid genomen van degenen, die aan zijn herderlijke zorgen in het dekenaat Haarlem zijn toevertrouwd geweest. Onder de stille H. Mis van half 9, welke door den scheidenden deken in de St. Joseph- kerk werd opgedragen, hield Zijn .Hoog eerw. een treffende afscheidspredikatie. Hij bracht allereerst dank aan God, Die hem in de 16 lange jaren, dat hij werkzaam was Hoe kon dat ook anders? Iedereen was-geWeest in Haarlem, zoovele genaden had li.*. i u„i jn ^fen dank betrok spr. verder allen, die hem in zijn moeilijk werk gesteund een treffende predikatie gaf gisteren in een prettige stemming, toen het zonnetje reeds vroeg aan de lucht verscheen, wat in de laatste weken een zeldzaamheid was. Steeds maar regen en nog eens regen, en juist gisteren, op den speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht" niet. Reeds vroeg in den morgen togen de ijve rige verkoopsters er op uit, om de bloempjes te koop aan te bieden, ten bate van de bestrijding der tuberculose. En velen zijn er in geslaagd; het succes was in sommige, busjes bijzonder groot. Geen wonder, dat de verkoopsters in een geestdriftige stemming waren, want het zaakje ging goed. Vooral de grootcre dames hadden in haar busjes be langrijke bedragen van 60, 55, 40, enz. Hieruit blijkt nu weer eens voor de zooveei- ste maal, dat een speldjesdag, georganiseerd met grootere dames, meer succes heft da» die met de kleinere meisjes. Men zag gis teren dan ook een groot aantal flinke ver koopsters. Een woord van hulde aan haai, die een voorveeld hebben gegeven aan an deren. Ongeveer 10 uur kwamen de pa rochie-leiders aan een tekort van bloempjes. Het bestuur stond voor moeilijkheden, want zoo een succes was niet verwacht. Dertig-duizend bloempjes in omloop en nog te kort. Het aantal verkoopsters ba- droeg een korps van ongeveer 400 dames. Wij brachten bij verschillende parochieel» mités een bezoek en allen waren in een geestdriftige stemming, en men verheugde zich ten zeerste, dat het weer zoo prachtig meewerkte. Vooral bij het Paroohie-comité „St. Bavo' was de medewerking enthousiast Deze parochie-leider had een corps van 110 personen. Geen wonder dat er 's middags bij het eindigen een luid hoera opging, toen het bedrag van opbrengst 872.60 bekend gemaakt werd Des namiddags, ongeveer 4 uur, heerschte in het gebouw „St. Bavo" een vroolijke stemming. Vele waren daar geko men, om bij de telling tegenwoordig te zijn. Toen de voorzitter een woord van hulde en dank bracht aan allen, die hadden mee gewerkt, en daarbij de opbrengst van bijna 2700,bekend maakte, brak er een <sa- verend applaus los. Zeven-en-twintig-hon derd gulden was de opbrengst, en het vo rige jaar 2020.Er was dan ook reden, om te juichen, temeer, daar het Comité aa» de spits staat van alle afdeelingen in Ne derland. Men zag er zeer velen, getooid met het speldje van „Herwonnen Levenskracht" en toch waren er ook die weigerden een speld je te koopen. Zoo ook zagen wij een ver koopster, die een speldje aanbood bij een heer, die plaats had genomen bij Restaurant Brinkman, achter een glas bier. hadden. In Zijn Hoogeerw. dan zijn laatste vermaningen aan de parochianen der St. Josephskerk en ten krachtigste spoorde hij allen aan, hun geloof en liefde te vermeerderen, door veel te gaan tot Jezus in het H. Sacrament des Altaars, want dan vooral zou de Eucharis tische Liefdegod zeer zeker zijn gunsten over hen blijven uitstorten. In het slot zijner heerlijk-fijne predikatie nam Deken Stoffels dan met van ontroering trillende stem afscheid van zijn parochianen. Nu ik dan, aldus ongeveer de scheidende Deken, voor het laatst tot u het woord mag richten, nu wil ik u de verzekering geven, dat ik u altijd zal blijven gedenken. En hoe kan het anders 16 jaar heb ik onder u mogen arbeiden en zoo gaarne had ik dit nog vele jaren gedaan. Maar nu mij dit niet meer mogelijk is, beloof ik u, dat ik u altijd zal blijven gedenken in mijne gebeden, vooral wanneer ik het H. Misoffer opdraag. En mocht God in Zijne oneindige wijsheid mij ook dit geluk ontnemen, o, dan kan en dan zal ik u nog gedenken, wanneer ik nederkniel voor het H. Tabernakel. Maar blijft gij allen mij dan ook gedenken, opdat ik van God vergiffenis moge verkrijgen voor de moge lijke tekortkomingen in Zijnen dienst. Met nogmaals allen op te wekken tot liefde en eerbied voor de H. Eucharistie, besloot Deken Stoffels zijne laatste predikatie, welke onder diepe stilte was aangehoord en bij allen de levendigste ontroering verwekte. De deken zelf was zeer aangedaan. Van 12 uur tot half 2 was dan gelegenheid om van den beminden Deken afscheid te nemen, waarvan bijna alle parochianen gretig gebruik maakten. Vrijdagavond vergaderde in een der za len van het R.K Middenstandsgebouw aan de Jacobijnestraat, de R.K. Middenstands- vereeniging te Haarlem. De leden waren tal rijk opgekomen, terwijl het hoofdbestuur van den Diocesanen bond, door den heer Chr. Jansen was vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer P. J. M. van Tcte- ring, opende de vergadering met den Chr. groet en richtte vervolgens het woord tot de leden: Thans is er dan toch het nieuwe bestuur en waar blijven dan nu de ledenvergade ringen? Dit is geen gebrek aan activiteit of een in gebreke blijven in de vervulling der u ge dane beloften; ook niet de vele werkzaam heden door enkele onzer aan De Hamit ver bonden. Dit zijn niet de hoofdoorzaken. Spr. moest een eenigszins onfrisch beeld Deze weigerde een speldje te koopen, maar een glas bier kon er toch nog wel ar. j geVen van den tegenwoordigen toestand. Gelukkig, dat er nog anderen zijn, die Ge Spr. zeide ongeveer het volgende: verkoopsters zelfs nog onthalen. Dit j Van zijn optreden af is het bestuur steeds bleek gisteren, toen een paar verkoopsters bezig geweest met het redderen van de ian- binnengelaten werden, bij iemand, waar z') hartelijk ontvangen werden. Ook zagen wij, wat zelfs een ruim twee jarig ventje een speldje wenschte te koo pen van „Herwonnen Levenskracht". riet was en aarig moment, toen de kleine met een geldstuk op de verkoopster toetrad, en ook wat in het busje wenschte te doen. Wij gelooven wel, dat het bestuur tevreden zal zijn over dit succes. Ook koestert het bestuur de verwachting nog, dat de extra giften voor „EI. L." zoo ruimschoots zuïlen toevloeien, dat de totaal-opbrengst 3000 zal worden. Wat zou dat een blijdschap ge ven, en terecht zou het 10-jarig bestaan van „Herwonnen Levenskracht" een dubbel feest zijn. De verkoopsters hebben met onvermoei. den ijver gewerkt, en zelfs velen met vol harding. Het weer was tot het einde prach tig, zoodat „Herwonnen Levenskracht" mag spreken van een schitterenden speldjesoag. Hulde aan de parochieleiders, bestuur en allen, die hiertoe medegewerkt hebben. Morgen zullen we een paar kiekjes van den goedgeslaagden speldjesdag opnemen. Er worden maatregelen getroffen!! Een der lezers van het Hdblad, die Vrij dagavond omstreeks 7 uur in de autobus van Haarlem naar Hillegom stapte, bemerk te dadelijk een sterken benzinegeur in den wagen. Hem bleek, dat in den wagen ben zine lekte. Niettemin zat de chauffeur lustig te roo ken en had ook een passagier een bran dende sigaar in den mond. De lezer wees beiden op het groote ge vaar, dat zij veroorzaakten. Beide mannen sloegen de waarschuwing in den wind. De chauffeur zocht het lek op en dichtte het met de brandende sigaar in den mond. Eerst na herhaalde waarschuwing doofde hij, en getroffen vuile wasch. En, zooals het ook met de waschvrouw gaat, aldus spr., die fflet dit minder frissche, doch desniettemin nood zakelijk, nuttig, economisch en hygiënisch werkje bezig is, dan komt zij niet naar vo ren, laat zich niet thuis geven, want zij heeft oog en hand noodig voor haar werk, /oor het vuile goed in haar kuip en voor den stoomenden, weeïg riekenden inhoud van den waschketel op het vuur. En ook het bestuur is maanden bezig ge weest met de vuile wasch uwer vereeniging, aangetroffen vóór, bij en na zijn optreden, een hok vol en, zooals het gemeenlijk gaat, de linnenkast der twijfelachtig zorgzame huisvrouw hopeloos leeg. Er is nog geen beginnen aan, aldus spr., een geregeld huishouden vooralsnog op te zetten: daar de linnenkast leeg is en er een berg waschgoed is. En nu kunnen we, helaas, niet verder met die vuile wasch, want het ontbreekt ons te eenenmale aan.... zeep. Dit is wat wij noodig hebben. Geeft gij ons zonnelicht en zeep en wij gaan verder door met wasschen, gaan uw huishouding weer op haar pootjes zetten. Wat wij u verder vragen, geef ons den tijd, want uw huishouding is er een van J«*n Steen, niet om te lachen met het tafercel, doch om er mee te huilen. Want denk maar niet, vervolgde spr., dat de zaak binnen enkele weken of maanden zelfs bekeken zal zijn, wij eischen op, ten einde een zoo gehavend huishouden recht te kunnen zetten, een geduld van twee jaren, Dit neemt niet weg, dat we binnen dezen tijd bij voortduring nuttig en practisch werk voor de vereeniging zullen verrichten. Wij moeten kunnen rekenen op uwe mo- reele en uwe materieele medewerking om ons in staat te stellen den reconstructietijd door te maken, dan willen wij ondanks de pessimistische gevoelens welke ons thans bezielen, wel de belofte doen dat de ver eeniging van den R. K. Middenstand er bo venop zal komen en dat wij zelfs geen enkel middel zullen onbeproefd laten om haar naar de spits te drijven van de Midden- standsvereenigingen in deze stad. Immers, de Middenstand van Haarlem en omliggende gemeenten is overwegend Ka tholiek en ik vraag het, aldus spr., in ge- moede: Is het niet een schande, onzen stand en onzer Katholiciteit onwaardig, om zoo te blijven voortsukkelen in een vereeniging, welke zich zelf niet de kleinst mogelijke uitgaven ten bate van het Middenstandsbe- lang kan veroorlooven? De positie, waarin onze Middenstand ge raakt is als buffer tusschen kapitaal en ar beid en, smeekt naar de kracht om zich te verweren en zich te verdedigen, we?ke kracht toch elders vruchteloos zal gevonden worden dan alleen in de vereeniging. Aller lei wetten en verordeningen komen tot stand, de eene al plagender en hinderlijker dan de andere, en zoowel in het land, bet gewest als in de gemeente, in welker be sturen bij de behandeling derzelve, tenge volge der overheersching van andere stan den en partijen, met de belangen weinig of niet meer rekening wordt gehouden. Een reeks van sociale wetten, provinciale en gemeentelijke verordeningen worden als door een chronische diarrhee te voorschijn getooverd, waardoor het steeds moeilijker en bezwaarlijker wordt gemaakt, de bedrij ven en zaken naar behooren te leiden en te drijven, met welke zaken toch bet brood moet verdiend worden. Na de noodzakelijke stoffelijke belangen van een R. K. Middenstandsvereeniging uit een gezet te heben, vervolgde spr, er is ech ter een voornamer motief! Gij bent niet ook, doch gij bent vóór alles Katholieken. Dat is een voorrecht, doch dit voorrecht legt tevens verplichtingen op. Spr. haalde vervolgens aan wat Z. D. H. den Bisschop letterlijk zeide in een Audiën tie op Dinsdag, 19 Augustus 1.1.: „Daar is geen verschil tusschen de voor schriften aan de Katholieke arbeiders en die welke aan Katholieke patroons zijn gedaan. Het is den laatsten evenzeer verboden lid van neutrale organisaties te zijn als dit ver boden is aan de Katholieke werknemers. Men tracht daar weliswaar omheen te pra ten, maar dat kan niet ongedaan maken, dat het niet-Katholiek georganiseerd zijn van de Katholieke patroons een daad van onge hoorzaamheid beteekent." Wat de vraag betreft, wie in den R. K. Middenstand thuis behoort, merkte spr. op, dat ook dit een vraag is, waarop het Kerke lijk gezag een antwoord heeft te geven, en zij zegt dat in de R. K. Middenstandsver eeniging thuisbehoorec alle zelfstandig han- deldrijvenden en industrieelen, dus de bree- de categorie handelsnfenschen, welke zich beweegt tusschen de werknemers eener- en de groot-industrie anderzijds. Lid te zijn van eene Katholieke Stands- vereeniging is geen zaak van liefhebberij, aldus spr., van voorkeur of sympathie, bet is een zaak van Katholieken plicht. De nood dringt dat gij allen in uwe kringen deze noodzakelijkheid moet bepleiten. Ieder voor zich, moet als Mozes zijn, die bet wa ter sloeg uit de rots, het water, dat de le venskracht en den levenswasdom zal moe ten geven aan de kwijnende plant onzer R. K. Middenstandsvereeniging, opdat zl) voor onze stad en omgeving behouden zal blijven, en alzoo onzer Katholieke zaak deze schande en deze oneer zal weten te voorko men en onzen hoogbejaarden Bisschop dit verdriet zaj weten te besparen. Spr. spoorde ieder aan om wanneer er een beroep zal worden gedaan op den goe den gemeenschapszin, op het Katholiek saamhoorigheidsgevoel. op aller welwillende medewerking deze belangstellende mede werking zich dan niet moet uiten in een platonische sympathiebetuiging, doch dat ei medegewerkt moet worden, om de Katho lieke Vereeniging te helpen behouden door stoffelijke offers en vooral standgenooten op te wekken zich bij ons te scharen, opdat zij ons niet langer alleen laten voorttobben. Want een einde aan dezen ellendigen en onverantwoordelijken toestand moet en zaï er komen. Het bestuur verkeert in de on mogelijkheid op deze wijze langer voort te gaan. Spr. eindigde met er op te wijzen dat er geen middenweg meer valt in te slaan. Er moet thans practischen arbeid geleverd worden, doch de tegenwoordige toestand slaat absoluut vleugellam. De rede van den spreker werd met een luid applaus begroet. Den secretaris, den heer R. M. J. A. Schlatmann werd vervolgens verzocht de notulen te willen voorlezen. Dit geschiedde. Zij werden onveranderd goedgekeurd. Bij het derde punt der agenda: Mede- deelingen, werd o.a. opgemerkt, dat in de plaats van den administrateur Koningsbrug- ge, de heer Alberse als dusdanig was be noemd, terwijl vanwege de bezuiniging de concierge ontslagen is geworden. Voorts werd door den voorzitter mede gedeeld, dat het batig saldo van de Hamit plus minus 4000 bedroeg en dat hiervan 1200 aan de R.K. Middenstandsvereeni ging was toegewezen; dat de propaganda- tentoonstelling in Mei 1.1. een schitterend succes was geweest, doch geen nieuwe le den had aangebracht. Door vrijwillige bijdragen vielen er geen finantieele offers te boeken; dat veel resultaat was bereikt wat be treft de informaties, dubieuse incasso's enz. enz., waarvoor de R.K. Middenstandsveree niging had gezorgd; dat op bescheiden schaal voorts nog een leestafel en bibliotheek was aangeschaft; dat als bibliothecaris fungeerde de heer Bartels; dat voor de leden welke in het afge- loopen jaar waren overleden, H.H. Missen werden opgedragen: Tijdens de vergadering werd voor hun zielerust een Onze Vader en Wees Gegroet gebeden; dat in samenwerking met de Handelsrel- zigersvereeniging St. Christoffel was be sloten een cursus in „Warenkennis" te houden. Daar niemand uit de vergadering op de gedane „mededeelingen" iets bad te zeg gen, werden zij voor kennisgeving aange nomen. Nadat vervolgens een 29-tal nieuwe leden was geïnstalleerd, werd door den penning meester den heer KLEIN SCHIPHORST, een beeld opgehangen, van den tegen woordigen financieelen toestand der veree niging, welke allesbehalve rooskleurig heet te Daar het passief het actief verre ever- trof, werd over de mededeelingen van den penningmeester uitvoerig gediscussieerd. Het bestuur stelde voor de contributie voor dit iaar te verdubbelen en de inning daarvan kwartaalsgewijze te doen geschie den. Op de aandeelhoudersvergadering had den de aandeelhouders vriiwillig voorloopig voor twee iaar afstand gedaan van de rente Indien dit voorstel moest worden aan genomen, dan zouden 80 pet. van de le den er voor moeten stemmen. Van de af wezige leden waren reeds enkele adhaesie- betuigingen met bet voorstel binengeko- men. De heer LAMPE vroeg of de aandeel houders die reeds kwijting van hun rente hadden gegeven, ook nog in aanmerking kwamen voor de dubbele contributie. Spr. zou gaarne zien dat hen, op voorstel van het Bestuur, hiervan vrijdom zou worden verleend. Het bestuur antwoordde den heer Lampe dat zoon regeling dan geen verandering zou brengen in den stand der kas, en bo vendien een scheeve verhouding zou ge ven tot de aandeelhouders onderling, daar de geschonken bedragen aanmerkelijk ver schilden. daar de een meer schonk dan de ander. Bovendien was deze vraag op de aan deelhoudersvergadering ook reeds ter spra ke gebracht, en toen hadden de aandeel houders zelf deze regeling voorgesteld. Uit de vergadering werd voorts nog op gemerkt dat het in zekeren zin in het be lang van de aandeelhouders zelf was. Bovendien achtte men het noodzakelijk, nu het bestuur door zijn toedoen een flink bedrag in kas had gebracht vanwege de Hamit, de leden niet achter bleven. Aangaande een gedane vraag hoe het be stuur dacht over den stand in den toekomst van de R.K. Middenstandsvereeniging en hoe groot het aantal leden thans was, werd medegedeeld, dat het aantal leden ongeveer 350 bedroeg, en dat, indien er goed gepro- pagandeerd wordt, en de voorgestelde re geling tot stand komt, zij voorzeker kan groeien en bloeien. Door een lid uit de vergadering werd voorts nog de vraag gesteld of ook het Hoofdbestuur van de Hanze niet genegen zou zijn haar vordering, althans een gedeel te daarvan, te willen laten vallen. De heer TH. HOOY antwoordde, dat men hier niet al te vast op moest rekenen, daar zoo'n besluit niet door het hoofdbestuur alleen kon genomen worden, doch dat de algemeene vergadering dit moest goed vinden en daar er meerdere aangesloten vereenigingen zijn die in een dusdanigen toestand verkeeren, had spr. er weinig hoop op. Bevestigend beantwoord werd de vraag of het Bestuur meende, dat door het innen van de dubbele contributie de schul den gedekt zouden zijn. Het bestuursvoorstel werd hierna aange nomen met slechts 2 a 3 st. tegen. Hierna werd het woord verleend aan den heer Chr. Jansen als vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur. Deze spr. merkte in een korte toespraak op, dat ook zij ongeveer in een zelfde positie verkeeren als de obli gatiehouders van de R.K. Middenstands vereeniging te Haarlem, wat betreft de vordering. Het Hoofdbestuur was van meening dat de schuld op zeer lange termijnen maar moest worden terug betaald. Het rente verlies zou dan maar beschouwd moeten worden als een bijdrage tot den opbouw van de vereeniging te Haarlem. Hoewel nergens de toestanden in de ver eenigingen rooskleurig zijn. is spr. er van overtuigd, en met hem het Hoofdbestuur, dat zij aan Haarlem geen cent te kort zul len komen. Spr. is er van overtuigd dat de vitaliteit te Haarlem bijzonder goed is te noemen en er nog veel propaganda te maken is. Vervolgens nam de Geestelijk adviseur Rector P. J. Kok het woord en feliciteerde het Bestuur en de leden met het genomen besluit. Spr. prees de werkkracht van het Bestuur, en indien allen er het hunne toe bijdroegen om goede propagandisten te worden, dan twijfelt spr. niet of de R.K. Middenstandsvereeniging zal er zich in alle opzichten bovenop weten te werken. Vervolgens werd overgegaan tot het vaststellen van een programma van actie voor het winterseizoen. Ten eerste was besloten tot bet oprich ten van een propaganda-commissie voor Geestelijken en leeken; ten tweede: de vorming van een commissie voor onderaf- deelingen; 3e voordrachten van de accoun tants de heeren van Deursen en Fibbe; 4e een voordracht van den heer Kroes en den heer Chr. Jansen; 5e een lezing door een priester over een geestelijk onderwerp; 6e een excursie per extra tram naar de sui kerfabriek te Halfweg; 7e een cursus te Leiden door den heer Kethel, over Be drijfsorganisatie. VT. 8. Het vieren van een St. ÏMicolaasfcest voor de kinderen van de leden; 9. een le zing van Jhr. C. Mollerus.over de Kamer van Koophandel en de relaties in handel en industrie, over en weer met het Bui tenland, alsmede over „Het belang van handeldrijvenden tot bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Haarlem en omstreken. Het voorgestelde program werd onver anderd goedgekeurd. Bij het agendapunt, waarbij werd voor gesteld de Zaterdagavond te bepalen als vaste bijeenkomstavond in het R.K. lid- denstandsgebouw, werd eenige discussie ge voerd. De heer BURGERINK stelde voor den Donderdagavond te bepalen, daar dan ooi- de niet-winkeliers er gebruik van konden VOORZITTER merkte in antwoord hierop op, dat 54 pet. van de leden niet- winkeliers zijn en de Zaterdagavond toch als een verloren avond beschouwd kan worden, daar dan zelden die zaal verhuurd wordt, wat niet het geval is met den Don derdagavond. De heer KLIJN vroeg of er niet een avond in de week bepaald kon worden, welke dan, indien zij niet verhuurd is, beschikbaar zou zijn voor de leden. In de agenda van de N. H. Crt. zou dit dan bekend gemaakt kunnen worden. De VOORZITTER zei toe, dit voorstel in bespreking te zullen brengen. Vervolgens werden de zaken medegedeeld, welke op de eerste vergadering van de Middenstandsraad in bespreking gebracht zullen worden. De heer VAN DAM zal een verlaging van bet stroom-tarief voor de klein-industrie ter sprake brengen. De heer SCHLATMANN, het weren van den straatverkoop en tot het bekomen van een speciaal lichttarief voor étalage, even als dit te Leiden het geval is; en ten slotte de heer ALDERS, over het weren van het verstrekken van electriscben stroom aan werknemers, die na sluitingstijd een wettig bedrijf hebben. Bij de rondvraag verzocht de heer HOLT het bestuur, den leden er op merkzaam op te maken, dat er een dag- en een avond tarief is, van electrischcn stroom voor win keliers. Aan dit verzoek werd voldaan. De heer VAN HETTEM vroeg of de nieuwe leden ook een dubbele contributie moesten betalen. Hierop werd ontkennend geantwoord. Nadat er vervolgens nog eenige huishoude lijke zaken waren besproken, sloot de voor zitter, na dank gebracht te hebben aan de leden voor hun opkomst, en hun genomen besluiten, met den christelijken groet de vergadering. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis dat door hen is ontvangen een bekendmaking van B. en W. der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. dat het verzoek van P. Stokman, Teding van Berk houtstraat No. llrood aldaar, om in het per ceel, kadastraal bekend in Sectie E. No. 430, een i% P.K. benzine-rootor met geluiddem- jper voor het inwerking brengen van een. Barometerstand: 7.55 stilstand 9 uur v.m. OPGAVE VANi Medegedeeld door het Kon. Nt^.. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 8 September. Hoogste Barometerstand 763.4 m.M. te Akureyri. Laagste Barometerstand 746.1 m.M. t« Valentia. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 September: Matige tot krachtigen, later afnemende zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbe wolkt of betrokken met tijdelijken opkla ringen, waarschijnlijk regenbuien en kans cp onweer, iets koeler. slijp- en poetsmachine voor zijn schoenma kersbedrijf te mogen plaatsen, door hen is ingewilligd. Men schrijft ons Eenige weken geleden maakten wij mei- ding van de tentoonstelling „Het Kind", welke hier ter stede zal worden gehouden. Deze tentoonstelling wordt Maandag, 8 dezer geopend en belooft buitengewoon interes sant te zullen zijn. Zij omvat een groot deel van datgene, wat van belang wezen kan bij de lichamelijke en geestelijke verzorging van het kind. Ouders en Opvoeders moeten dus niet verzuimen, deze tentoonstelling te bezoe ken, die zeer leerrijk voor hen zal zijn. Zoo zal men daar een kinderkamer vinden, die aan alle moderne eischen van hygiëne vol doet jonge moeders kunnen hier waarne men, met welke eenvoudige middelen een practische en gezonde kamer voor kinderen is in te richten. Verschillende inzendingen op het gebied van kinderhijgiène en op het gebied van onderwijs zullen duidelijk ma ken, hoe enorm veel in dit opzicht de laat ste jaren is bereiktzoo zal de Vereeniging van Zuigelingenzorg met allerlei gegevens aantoonen, hoezeer de kindersterfte is af genomen, dank zij de betere verzorging van Zuigelingen. Bij de inzendingen der scholen van K. en O. (Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in Kindervezorging en Opvoe ding) in Rotterdam en Amsterdam zal men kunnen ontdekken, met hoe weinig moeite en kosten men zelf alleraardigst speelgoed, kleedingstukken en versieringen voor een kindertafel kan maken. De School van Wijsbegeerte Pallas Athene te Amersfoort zal van haar belangstelling in deze tentoonstelling doen blijken door het zenden van platen, spontaan kinderwerk, enz. Van zeer groote waarde is de inzending van de Vereeniging van Elementaire Ver standsoefening, waar leermiddelen, brochu res, enz. duidelijk maken, hoe ook zwak zinnige kinderen met succes onderwijs kun nen genieten, hoe men deze ongelukkige wezentjes kan behoeden voor volslagen on wetendheid en onkunde. Het is ondoenlijk in kort bestek alles weer te geven, wat op deze tentoonstelling wordt bijeengebracht. Laat ieder, die belang stelt in de leiding en de opvoeding der jeugd daarheen gaan. Bevoegde personen zullen gaarne alle gewenschte inlichtingen geven ten opzichte der leermiddelen, die geëxpo seerd worden, waarbij de Montesori- en FröbeUeermiddelen een belangrijke plaats in nemen. Het entree is met opzet zoo laag gesteld, dat niemand zich door de kosten behoeft te laten weerhouden. Eenige zeer interes sante demonstraties en voordrachten, die per advertentie in de locale bladen nader zullen worden bekend gemaakt, zullen deze tentoonstelling opluisteren. Ingeschrevenen voor de lichting 1925, dia niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kunnen, als zij in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking wenschen te komen voor op- kunde, in de pharmacie of in de veeartsenij- drager, en dezen wensch nfet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben te kennen ge geven, zich daarvoor alsnog vóór 5 October a.s. opgeven bij den Burgemeester der ge meente, voor welke zij hebben geloot. Voor de opleiding tot Ziekenverpleger kunnen in aanmerking komen: a. personen, die studeeren in de genees- kundt, in de pharmacie of in de veeartsenij kunde en niet aangewezen zijn voor de of ficiersopleiding. b. personen, die met vrucht lager onder wijs genoten hebben en beschikken over een voldoend krachtig lichaamsgestel; ondet hen genieten de voorkeur zij, die reeds al» burger in het bezit zijn van een diploma als ziekenverpleger of daarvoor in opleiding zijn en voorts apothekersassistenten. Voor de opleiding tot ziekendrager kunnen in aanmerking komen zij, die beschikken over een krachtig lichaamsgestel en met vrucht lager onderwijs genoten hebben. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van een diploma voor eerste hulp bii ongevallen, alsmede zij, die lid zijn van een transportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis en het bewijs van geoefendheid als zoodanig bezitten. De duur der eerste oefening bedraagt: voor de ziekenverplegers 12 maanden; voor de ziekendragers 554 maand. De ziekenverplegers zijn vrij van herha lingsoefeningen. Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven en hun wensch om trent de inlijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreek» aan den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1