I VK I DE SPAARNEBANK DE H.A.MJ.T. GEMEENTEZAKEN. Plaatsing bi] den motordienst. „Boefje." Algemeene Nederlandsche Politie bond. Het speelterrein aan de Zomervaart. Personalia. Programma Muziek in den Hout. n. De Orgelconcerten in de Gemeentel. Concertzaal. Mishandeling. Verkeersgevaren. De bollenprijzen. De R.-K. Kerk aan de Amsterdam straat. Opdracht. Tegen Plaatselijke Keuze. Roode Kruis Transport-Colonne. EEN BELANGRIJKE WINKEL DIEFSTAL HIER TER STEDE. Leden van^de knokploeg. Ongeluk met een op hol geslagen paard. Belasting plaatjes-diefstal. Het snelle rijden. Rijwieldiefstal. Aangereden. 9e Intern. Hondententoonstelling. VAN ONZE RECHTBANK. BURGERLIJKE STAND. De Asfalteering. ZANDVOORT: ZWANENBURG. Doodelijk ongeluk. LAATSTE NIEUWS. Ongeluk te Zaandam. Surseance van betaling aangevraagd. De revolutie in China. Terugkeer der uitgewezenen. Een overwinning der Chineesche Regeeringstroepen. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN (dorp). SCHOTEN. VELSEN. icov4 ioo% Bankpapier. Districtscommandant hebben opgegeven of wel een bijzondere reden hebben, waarom hun wensch veranderd is, kunnen vóór 5 October a.s. hun verlangen ter gemeente secretarie (2e afdeeÜng) opgeven. nr kan evenwel geen zekerheid worden gegeven, dat met hun verlangen rekening 'kan worden gehouden. Door de Hoofdcommissie van Uitvoering tier Middenstandsdemonstratie voor Haar lem en omliggende Gemeenten heeft een schrijven verzonden aan den Raad der Ge meente Haarlem, waarin wordt medegedeelt dat het batig saldo harer Hamit-Onder- neming circa ƒ4000.— bedraagt, zoodat het gevormde Garantiefonds, waaraan door den Raad is deelgenomen, onaangeroerd ikon blijven. Het zal den Raad voorts zeker aangenaam ■zijn te vernemen, meent schrijver, dat de Onderneming, welke ongetwijfeld in het teeken heeft gestaan van het algemeen ge meentebelang, bovendien in de Gemeente kas heeft gestort aan zaalhuur ƒ1.850,10 en aan belastingen 1.628,05,' te zamen j/ 3.478,15. p Voor de kosten der door de Gemeente aangebrachte Bloemversiering heeft zij daar bij nog 254,34 betaald. Voor de deelname aan het Garantie fonds (ƒ1000.—) en voor de beschikbaar stelling der medaille, waarvoor door den Raad 75.worden gevoteerd, alsmede ivoor de moreele medewerking van het College van B. en W. biedt het comité den diepgevoelden dank aan. Mede is een bijzonder dankschrijven gericht aan den heer Burgemeester van Haarlem als Voorzitter van het Eere-Comité jen aan de Gemeente Bloemendaal en der Kamer van Koophandel, die mede deelna- imen aan het Garantiefonds. De Raad stelt voor, gezien het verzoek schrift van het bestuur der stichting Noor- derkerk- en school, alhier, om uit de ge- jmeentekas de benoodigde gelden beschik- |baar te stellen voor net overbrengen van elee jtrische verlichting in het schoolgebouw aan de Velserstraat No. 55, waarin gevestigd is jeen school voor gewoon en een school voor jtiitgebreid lager onderwijs, de gevraagde me dewerking te verleenen. B.'en W. stellen voor aan den vervolg cursus No. 3 te benoemen voor den cursus >1924/1925 tot tijdelijk onderwijzer(es) E. Geerts, A. H. Bloem, H. Paul, Mej. J. P. v. d. jBerg, Mevr. de Wed. W. H. Versteeg (Schouw en Mevr. de Wed. A. P. Hiemstra fin 't Veld. B. en W, stellen voor, gerekend van ^september 1924 tot 1 September 1925 te be noemen aan den vervolgcursus No. 1 a tot 'tijdelijk onderwijzer:de heeren M. A. van Heuzen. J. D. Boes en D. Peere'ooom en b tot tijdel. onderwijzeres: de de dames C. J. Jenny Weyerman, E. Elffers en J. van Doorn. Aan den ..vervolgcursus No. 2 a tot tijdelijk onderwijzer:de heeren W. W. Weide en J. ■Panman, b tot tijdelijk onderwijzeres de da mes Wed. H. L. E. Uitermark-Hulshoff, ■J. van Gelder, J. E. E. Bekker en E. W. P. Trollvan Schaik. B. en W. vragen machtiging om van de N.V. Binnenlandsche Exploitatie Maatschap pij van onroerende goederen te Bloemendaal kosteloos te aanvaarden, met bestemming voor openbaren weg en met bijbetaling van de kosten van Openbare Werken, een stuk grond gelegen tusschen de reeds als openba ren weg aangelegde gedeelten van de Mole- naerstraat en Gerrit van Heestraat. B. eniW.vragen bekrachtiging van den aankoop van het aan den Kloppersingelgele- gen perceel, bekend als café en melktuin „De Kikkert" waarvan de gemeente voor de som van f 14.700 eigenares is geworden. B. en W. stellen voor de vegoeding voor vakonderwijzers,?over het jaar 1923 van de bijzondere school voor gewoon lager onder wijs van de Klarenbeekstraat 62, vast te stel len op f 800. B. en W. stellen voor, de aan de gemeente in eigendom toebehoorende perceelen gele gen ten Zuiden aan de Zomervaart te be stemmen tot speelterrein, tot het tijdstip waarop die perceelen noodig zullen zijn om uitvoering te geven aan het uitbreidings plan. De hier bedoelde perceelen zijn in betrekke lijk korten tijd en zonder groote financieele offers voor het doel geschikt te maken, waar voor zij de voorkeur verdienen over de oor spronkelijk aangewezen perceelen. B. en W. stellen voor ter hunner beschik king te stellen voor het aanbrengen van een stel half linnen gordijnen vóór het orgel in de groote zaal in het gemeentelijk concert gebouw, om dit tegen stof te beveiligen, een bedrag van f 1000, voor den bouw van een cabine in genoemde zaal een bedrag van f 3795 en voor het aanschaffen van een orojectie toestel voor deze cabine een bedrag van f 910.70. B. en W. stellen voor in verband met de Pensioenwet te verklaren, dat de heer J. C. Doorman tijdelijk leeraar aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus was van 1 Sep tember 1916 tot en met 31 October 1916 en dat de heer C. H. Postel tijdelijk leeraar was aan de H.B.S. van 7 December 1891 tot en met 15 Juli 1892. Naar aanleiding van een afwijzing van een verzoek van eenige leeraren der Gemeen telijke avondschool voor Nijverheidsonder wijs inzake hun bezol diging, tengevolge waarvan de betrokken leeraren gehouden waren tot restitutie van een totaal-bedrag van f 1.166.91 is van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen goed keuring verkregen deze terugvordering ach terwege te laten, op voorwaarde, dat deze post geheel voor rekening der gemeente dient te worden genomen. B. en W. stellen voor de restitutie niet te doen plaats hebben. EEN TUINSTAD. Door den architect J. M. de Casseres te Beverwijk zijn in de afgeloopen week ont werpen en toelichtende bescheiden ingediend voor een tuinstadcomplex in de nabijheid van Wijk aan Zee. Het is een gewestelijk plan, waarmee de ontwerper beoogt te doen uitkomen, hoe aan de westkust de mogelijk heid bestaat, groote bevolkingsgroepen onder te brengen door het bouwen van tuindorpen op voor het doel goeden zandgrond. De uit gestrekte bosch- en duinterreinen worden in het plan behouden en in verbinding met de woongedeelten gebracht. Voor de ver binding met Amsterdam heeft de heer De 'Casseres zich gedacht een doortrekken van de spoorlijn van Zaandam tot Wijk aan Zee, waardoor de verbindingsweg van Wijk aan Zee met Amsterdam tot 24km wordt terug gebracht. Van het ontwerp, waarin een strand boulevard te Wijk en daarbij behoorende ge bouwen zijn gedacht, is door wethouder De Miranda met belangstelling kennis genomen. De wethouder heeft toegezegd dat hij het bij de „Tuindorpen-commissie" zal indienen. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingeschre venen voor de lichting 1925, die tot gewoon dienstplichtige woraen bestemd en met m het bezit zijn van een bewijs van voorge oefendheid, kunnen worden gedetacheerd bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. Zij. die er prijs op stellen voor zoodanige detacheering in aanmerking te komen, moe ten hun verlangen daartoe dadelijk na ont vangst van de kennisgeving van hun be stemming tot gewoon dienstplichtige schrif telijk mededeelen aan den Commandant der Schoolcompagnie van den Motordienst te Haarlem. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet wel gefrankeerd worden toegezonden. Zie voor verdere bijzonderheden de aan plakbiljetten. De directeur van den Stadsschouwburg schrijft ons: Heel Nederland vraagt om „Boefje". Toch is het ons gelukt van den heer Cor v. d. Lugt Melsert een extra-voorstelling van ..Boefje' te krijgen op Vrijdag 19 Septem ber a.s. De heer Cor v. d. Lugt Melsert en zijn vrouw Annie van Ees waren dankbaar gestemd over het uitverkochte huis en de hartelijke ontvangst van het publiek. De plaatsbespreking begint Maandag 15 September. In de commissie tot het afnemen van de examens ter verkrijging van het politie-di- ploma, ingesteld door den Algemeenen Ne derlandsche Politiebond, zal onder meer zit ting hebben de heer C. Koker, gep. Insp. v. Politie te Haarlem. In verband met het voorstel van B, en W. tot inrichting van een speelplaats aan de Zomervaart schrijft de waarn. directeur van Openbare W erken, de heer Daniels, aan B. en W. dat de grasoppervlakte vernieuwd zal moeten worden. Er zijn veel kale plaat sen op het bedoelde terrein en weer andere, waar inplaats van gras een dun laagje mos het verstuiven belet. Wordt het terrein dus veel beloopen en bespeeld, dan zal het zonder nadere voor» ziening in den kortst mogelijken tijd niet veel meer zijn dan een zandvlakte met de nadeelen daaraan verbonden. Wellicht is dit te bereiken door er een flinke laag zwarte teelgrond op aan te bren gen en wat graszaad toe te voegen, waar mede eenige egalisatie kan gepaard gaan. Zoo dit niet afdoende zou blijken op den onvruchtbaren ondergrond, dan zou tot be- zoding moeten worden overgegaan. Voor het examen bloemschikken en bin den, vanwege de Ned, Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, te Aalsmer gehouden, slaag de de heer P. J. van Dort, alhier. voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavckerk te Haarlem, op Dinsdag 9 Sep tember, des namiddags van 2—3 uur, door den her George Robert. 1. Chaconne, J0h. Pacheibel. 2. Schmücke dich, o liebe Seele J. S. Bach. 3. Fuga I iiber den Namen B.A.C.H., R. Schumann. 4. a. Choral; b. Légende; c, Lied, L. Viernb, 5- Final, César Franck, Concert in Den Hout op Dinsdag 9 Sep tember 1924 te 8 uur, onder leiding van Nico Gerharz. I. 1. Marche Hongroise (Damnation de Faust) - H. Berlioz. Z. Ouverture „Tannhauser", R. Wagner 3. a. Serenade, M. Moskowski. b. Slavische Tanz, A. Dvorak. 4. riet Hein, Hollandsche Rapsodie, van Anrooij. 5. „Finlandia" Tondichtung, J. Sibiliu». 6. „Canari", Polka voor Pocolo Solo, door TheJ° Donkers, N. Gerharz. 7. Gravida Fantaisie de l'Opera „Traviata", G. Verdi. Het voornemen bestaat bij B. en W. in ira'f' winterseizoen 1924—25 een twaalftal orgelconcerten in de Gemeente lijke Concertzaal te arrangeeren, 6 gewone- en 6 volksconcerten. naar aanleiding hiervan door B. en W. met den Stadsorganist den heer George Robert gevoerde briefwisseling schrijft de Stadsorganist o.m. het volgende. Bmten het gebruik van het orgel door verschillende vereenigingen, meen ik te mogen zeggen, dat de gemeente Haarlem, die, wat het betreft het bevorderen van Kunst door middel van orgelconcerten steeds toonaangevend is geweest, ook in dit geval een ruim gebruik van het instru ment^ kan maken. Met het oog op het „zaal cachet, langeren duur der concerten dan bij normale orgelbespelingen, pauzes met gebruik der buffetten), dat deze be spelingen zouden plaats hebben, zou Solis tische medewerking tenminste bij een deel der concerten gewenscht zijn. De Zomer-Concerten in de St. Bavokerk en de winterconcerten in de gemeentelijke concertzaal zouden elkaar aanvullen en te zamen een prachtig geheel met waarlijk zeer groote opvoedkundige waarde vor men. Door den heer Robert zijn de onder staande data voor de 12 concerten vastge legd Maandag 27 October volksconcert, 8 uur; Disdag li November, gewoon concert, 8 uur; Woensdag 26 Nov. volksconcert, 8 uur; Maandag 15 December volksconcert, 8 uur; Dinsdag 6 Januari gewoon concert, 8 uur; Dinsdag 13 Januari volksconcert, 8 uur; Vrijdag 23 Januari gewoon concert, 8 uur; Dinsdag 3 Februari gewoon concert, 8 uur; Vrijdag 13 Februari volksconcert, 8 uur; Dinsdag 17 Februari gewoon concert; Dins dag 3 Maart gewoon concert; Vrijdag 20 Maart volksconcert. Verder maakt de heer George Robert B. en W. er nog opmerkzaam op, dat 25 voor een huurprijs voor eenmaal bespeling van het orgel zijns inziens te weinig is. Waar het er practisch op neerkomt, dat het orgel voor elke bespeling dient ge stemd te worden, welke stembeurt gerekend wordt op 20 zou hij een huurprijs van 50 niet te hoog achten. B. en W. kun nen zich met deze zienswijze vereenigen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de politie uit een garage aan de Ro- senstraat aan het bureau gebracht de 26- jarige kellner H. R., die in gemelde straat de 16-jarige A. v. M. heeft mishandeld door hem in het gelaat te slaan, en zijn jas te ver nielen. Tegen R. werd proces-verbaal op gemaakt. Op den hoek ZomervaartVijfhuizenstr., een gevaarlijk punt, waarop wij reeds meer dere malen wezen, wordt het ter plaatse staande houten schuurtje afgebroken. Deze verandering zal het drukke verkeer aldaar zeker ten goede komen. Men deelt ons mede, dat dezer dagen van sommige Gladiolussoorten de kralen verkocht zijn van 500 tot 2000 per liter. Het is geen kleinigheid! Men verzocht ons te melden, dat door den architect, den heer J, Stuyt aan de fa. Schip horst en Philips, aannemers alhier, is opge dragen het afbouwen der R.-K. Kerk en het bijbouwen van een priesterkoor en vrij staanden toren aan de Amsterdamstraat al hier. Door den architect, den heer F. Caron is aan de firma Schiphorst en Philips opgedra gen de verbouw der perceelen van de firma Hollenkamp, Vijzelstraat te Amsterdam. Men schrijft ons: Hier ter stede heeft zich een commissie gevormd van ingezetenen, die buiten den drankhandel staan, welke zich ten doel heeft gesteld den heer D. Manassen, oud lid van den gemeenteraad van Amsterdam, uit te noodigen, alhier te komen spreken over het wetsvoorstel-Rutgers inzake Plaatselijke keuze als zijnde een ernstige en ongemoti veerde aantasting der persoonlijke vrijheid. Bij den Nationalen wedstrijd, gehouden op 6 Sept. 1924, ter gelegenheid van het tien jarig bestaan der Roode Kruis Transport colonne te Leerdam, behaalde de Roode Kruis transport-colonne van Haarlem den 2den prijs. Een complot van dieven en dieveggen. Ten nadeele van den winkelier de G. en Zoon aan de Barteljorisstraat, alhier, is ge durende den laatsten tijd door een complot personen, een hoeveelheid kruidenierswa ren benevens geld verduisterd of ontvreemd. Uit een door de politie ingesteld onder zoek blijken hieraan deel te hebben ge nomen, twee winkeljuffrouwen, een dienst bode, een metaalslijper en vier gehuwde vrouwen. De dienstbode heeft in vereeniging met den metaalslijper en twee winkeljuffrouwen vanaf Juni 1923 fraude gepleegd met re- clame'bons, waardoor zij zich een bedrag van 90.aan kruidenierswaren hebben toege- eigend. Voorts hebben de winkeljuffrouwen en de dienstbode te samen, iederen week 2.50 uit de kassa genomen, en om het bedrag van de rekening te dekken, werd het publiek met den prijs van de waren bedrogen. De metaal- slijper heeft gedurende anderhalf jaar voor ruim 125.aan kruidenierswaren verduis terd. Bij hem alleen reeds is een bus thee, inhoudende 20 pond, in beslag genomen. De vier gehuwde vrouwen hebben in hun kwaliteit als „kennissen" voordeel getrok ken van de handelingen der winkeljuffrou wen en de dienstbode. Het onderzoek aangaande deze diefstallen duurt nog voort. Zaterdagavond omstreeks 11 uur had er een vechtpartij plaats op het Verwulft, waar bij een zekere B. den 19-jarigen V. een stomp in het gelaat gaf, waardoor deze een bloed neus kreeg. Een agent van politie moest om de volks oploop uit elkaar te doen gaan, van zijn sa bel gebruik maken. Zaterdagmiddag omstreeks half 6 is in de Kennemerstraat een paard gespannen voor een wagen, op hol geslagen, vermoedelijk door dat het schrok toen de voerman een zak aardappelen op den wagen plaatsten. Het dier holde tegen een landtaarnpaal op, bij de Kennemerstraat op de Schoterweg, waar deze defect geraakte, en het gas ontsnapten. De voerman die het paard bij den kop wilde grijpen en tot staan brengen, viel tegen den grond, waar paard en wagen over hem heen gingen. Hij werd binnengedragen in de woning van zijn broer aan de Kennemerstraat, alwaar een ontboden geneesheer ernstige schaaf wonden over het geheele lichaam consta teerde, alsmede enkele inwendigen kneuzin gen. Voorloopig mag hij niet vervoerd worden, Het paard is van zelf blijven staan. Zondag zijn van twee rijwielen, welke stonden in een poort aan de Ruichhaver- straat de belastingplaatjes ontvreemd. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist die op den Verspronkweg 55 K.M. per uur reed, en tegen een anderen autobestuurder die 42 K.M. reed op de Kleverparkweg. Bij de politie is aangifte gedaan, dat een heerenrijwiel is ontvreemd, hetwelk 15 Juni in een perceel aan de N, Gracht was ge plaatst. Zaterdagmiddag omstreeks half 4, is de 3- jarige D. Z„ toen hij op de N. Groenmarkt vlak bij zijn woning plotseling de straat wil de oversteken, door een auto aangereden. Het kind bekwam een lichte bloeduitstor ting in het linkerbeen en is naar de ouder lijke woning gebracht. Gisteren hield de Kynologenclub „Amster dam" haar negende Internationale Honden tentoonstelling in het Brongebouw. Deze tentoonstelling is met haar bijna vier honderd honden alleszins een succes gewor den en dat er groote belangstelling voor be stond, bewijst wel de drukte, die er van de opening tot aan de sluiting toe heerschte. Verschillende firma's op het gebied van voeding enz. voor honden demonstreerden haar producten. De hoogste onderscheidingen ontvingen: Matins: Cicilia van Calandstein (teef). Eigenaar: Adr. A. Saers. Sint Bernards: Herald van 't Rijnland (reu). Eigen.: C. Boezaard. (Langharige) Bodwin v. de Waldesruk (reu). Eigen.: C. Saur. Astu v, d. Aurora (teef). Eigen.: Th. Leyssen. New Foundlanders. Tommy (reu). Eigen.: H. F. Dankmeyer Jr. Hertha van St. John. (teef). Eigen.: A. Stuurman v. d. Stadt. Grey Hounds. Zeur (reu). Eigen. N. J. Se- venhuysen. Jhonny (teef) N. J. Sevenhuysen. Gordon Setters. Lady Asta; G. H. Suther land Rooyaards. Duitsche staande herder. Kortharige: Mi lan (reu), R. J. Adams. Adda van Harrl (teef) J. C. v. d. Plaat. Langharige: Tosco Briden- wey (reu) J. W. Reyenga. Telia (teef) E Landeweer. Hollandsche Herdershonden. Kortharige Max (reu) M. Trompetter. Hermanda (teef) C. Osterlak. Ruwharige: Kampioen Go (reu) J. J. Sick- mann. Belgische Herdershonden. Kortharige Mi- losch (reu) J, G. Schippers. Langharige. Groenendaclers: Donar (reu) C. Tray. Fransche Herdershonden. Rayette (teef) A. J. Hollenbcrg. Duitsche Herdershonden. Aruv van Vos senhof (reu) G. Müller. Euna van Leipziger- hof (teef) K. Bugtei. Schotsche Herdershonden (Collies). Nikas (reu) J. Sprenkeling. Chiens de Bouvier. Bruno du Rustique (reu) J. Meyer. Rottweilers. Sisa (teef) A. Houssart. Keeshonden. Tilly (teef) H. Marlens. Chow-chouws. Kees (reu) J. G. Lusse. Boxers roode, gele en geel met wit: Spalla (reu) mevr. J. W. Fitsche—Abelaar. Niata (teef) mevrouw G. W. FitschAbelaar. Gestroomde: Victoria's Satanillo (reu) me vrouw Fr. van der Broek d'Obrenan. Victo ria's Molly (teef) dezelfde. Poedels. Lotte van Rheinsburg (teef) L. Fransman. Dobermann Pinscher. Bruno (reu) W. Westhille, Algarda von Veldenburg (teef) H. J. Vil ders. Riesenschuceuzers. Tristan v. d. Zonne- heuvel (reu) Mevr. C. H. Alblas—Enclede. Schnouzers. Estel Fidelitas (teef) P. M. Paanakker, Airedale Terriers. Jelha's Cyril (reu) J, H. v. d. Eyken. Kampioen Kcirly Lady Ruwena (teef) J. L. Haems. Schotsche Terriers. Billy (reu) H. Nok, Spite (teef) mej. Th. Jacobs, West Highland White Terriers. Robir Adair (reu) A. J, Beusichem. Sealyham Terriers. Flup of sans souri Cer- ne (reu) mevr. F. Siis. Fox terriers. Gladharige: Bobby van Ter- nerlust (reu) B. Waterhint. Ruwharige: Dutch Samson (reu) H. Fortgens. Fleurtie (teef) w?eman' B'acktul of Wellington (teef) Ant. Waterval. Fransche Bulldoggen. Peter (reu) mevr. E. de Wit—Krautz. Pedra (reu) dezelfde. t Dashonden. Gladharige: Waldjc (reu) C. Luttik. Plum (teef) Herman A. Keip. Roode: Lumpi (teef) A. H. Stuhr. Dwergdashonden: Musse aus Kurpfals (teef) J. C. v. d. Plaat. Malthesers. Tim (reu) mevr, T. Tismeer— de Waard. Koko (teef) dezelfde. Mopshonden. Betty (teef) D. W. van Kaam Sr. Griffons Bruxellois. Renny (reu; zwaarge wicht) mevr. Moggenslorm. Mijra (reu; licht gewicht) Madam Caesar Eiffe. Griffins Beiges. Tommy (Belgisch kam pioen zw. gew.; reu) mevr. W. C. C. Roelof- sen. Ukkie (licht gew. reu) mevr. A. Theu- nissen van Beers. Pcii*s Brabanpois. Wally (reu licht gew.) mej, M. H. Waalwijk. Nadia (teef) J. v. d Klein. u K.rj,n3 Charles Spaniels. Sabine's Boy (reu) dezelfde MabeI o{ Hintzen (teef) Prince Charles Spaniels. China Victoria (teef) mevr. T. Tismeer—de Waard. Hedwig's Lnne (teef) mevr. G. Hendriks. Blinheim spaniels. Humphrey van IJmui- den reu) mevr. G van Keulen. Uny du Peggi (teef) C. Droog. Karga van IJmuiden (teef) mevr. F. 1 ismeerde Waard. Pekinghesen. zw. gew., Prit so af China touwn (reu) G. van Keulen; licht gew. Chu lay (reu) mevr. E. J. van Venetië. Duitsche dwergpinschers. Roode: Hetri (reu) mevr. E. J. van Venetië. Datje's Nellv mej. F. Visservan Beek. Dwergschauzers. Kampioen Zainperl (reu) T°u' tr FG Hau,beL Favorita's Cuna (teef) Joh. C. F. Heubel. Dwerg Keeshonden. Sunbright Puik (reu) mej J. G. v. d. Blom. Perivalc Amberdush (teef) mej. J. G. v. d. Blom. Dwergpoedels. Bobby (reu) J. H. van Gijls- wijk. Jachthonden van niet gevraagde doch er kende rassen: Duistch.e Wachtelhund. Cita von Hohenstern (reu) M. C, S. Baronesse van Hardenbroek—v. d, Kleine Lindt. Ongecorrigeerd. De moordaanslag op het Stationsplein. De 38-jarige glazenwasscher P. v, A„ wonende alhier, moest terecht staan ter zake dat hij op of omstreeks 28 Juli zijn echtgenoote opzettelijk en met voorbedachte rade van het leven heeft willen berooven, daarbij haar tweemaal met een mes in den hals heeft gestoken, welke steken zijns ondanks niet doodelijk waren en slechts 'n onbeduidende wonde aan den hals hebben toegebracht en een wonde aan den duim, welke wonden echter niet levensgevaarlijk waren, Bekl. verklaarde, dat hij 14 dagen vóór dat hij zijn vrouw onder de viaduct aan den Kruisweg ontmoette met zijn vrouw ruzie gehad had en hij zijn vrouw een bioemenvaasje voor het hoofd heeft gegooid waarbij hij haar arm raakte. Die ruzie duurde eer.igen tijd en toen is zijn vrouw op een kamertje bij haar vriendin gaan slapen. Buiten zijn weten heeft zij een kamertje in Schoten gehuurd De Pres.: Waarom nam u echter op dien bewusten dag dat mes mede? Met welke bedoeling? Bekl.: Zekere D. had mij geschreven dat wanneer ik nog eens mijn vrouw lastig viel, om haar te vragen terug te 'komen, ntj mij een souveniertje uit Schoten mee zou geven in den vorm van 'n por tusschen mijn ribben. Nu was bekl .op dien bewusten Maandag op het Stationsplein en zag daar zijn vrouw niet dien D. onder de viaduct uitkomen. Hij is toen op hem afgegaan en heeft toen tegen zijn vrouw gezegd: „Vrouwtje moet dat nou nog langer duren! We zijn toch al 16 jaren saipen getrouwd". Toen bekl. haar geleider meende te hooren lachen, is hij woedend geworden, was, volgens zijn zeg gen, zijn daden niet meer bewust en heeft zijn vrouw in den hals gestoken. Naar den verkeersagent toegaande heeft hij gezegd: „Arresteer mij, want ik heb mijn vrouw gestoken!" De agent mocht echter zijn post niet ver laten, waarop de bekl. naar zijn vrouw is teruggegaan en haar wederom heeft gesto ken, welke steek in haar hand terecht kwam. loen zij viel, is hij op haar gaan liggen, doch werd door D. er van af ge haald, waarop hij door den agent met zijn sabel op het hoofd is geslagen en bekl. al dus hevig bloedend naar het Politiepost huis werd gebracht. Bekl. verklaarde niet de bedoeling gehad te hebben zijn vrouw te dooden, doch haar alleen maar lichamelijk letstl te wil len toebrengen. De getuige D. verklaarde niet gehoord te hebben dat bekl. eerst wat tegen de vrouw gezegd had. Volgens hem had hij gelijk ge stoken. Voor de politie had deze getuige echter precies het tegenovergestelde ver klaard. De getuige-deskundige verklaarde dat de wondjes aan den hals onbeduidend waren, terwijl die van den duim, van meer btee- kenis was. De Officier van Justitie, Mr. Andringa, achtte het ten laste gelegde bewezen n.l. de bedoeling om te dooden, een en ander met voorbedachten rade. Spr. requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden onder aftrek van het voorarrest. De verdediger Mr. W. de Rijke, wees op den toestand welke er ontstaan was door de verhouding van zijn vrouw. Verder ging pl. uitvoerig den levensloop van bekl. na en vroeg tenslotte ontslag van rechtsver volging van bekl, subs, vrijspraak. Een onderzoek naar beklaagdes geestver mogens of hij n.l, in dien toestand waarin hij den aanslag pleegde toerekenbaar was en mocht hij toerekenbaar verklaard worden dan verwacht pl. de uiterste clementie van de Rechtbank. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 18 Sept, s.s. v.m. 10 uur. Heling. Vervolgens moest de thans gedetineerde P. v. A. nog eens terecht staan terzake van heling van de gestolen ladder. Bij de firma v. R. alhier was een ladder gestolen en die had bekl. gekocht voor 9. De eigenaar als getuige gehoord, ver klaarde, dat die ladders ongeveer 9. waard zijn. Hij heeft er toch niets meer aan, daar hij de nieuwe opschuifladder in gebruik heeft genomen. De Officier vroeg voor dit feit 3 maan den hechtenis. Uitspraak 18 September a.s. Oplichting. De 53-jarige koopman C. G. moest ver volgens terecht staan wegens oplichting. Dit is nu een van die gevallen waarbij men hoogst zelden den dader had kunnen betrappen, Deze bekl, liet n.l. allerhande goederen op zicht komen en dan verdwenen deze, zonder dat er een cent van terug kwam. Bekl. oefende geen ander bedrijf uit. Hij schreef op alle mogelijke en onmogelijke advertenties en als hij dan antwoord kreeg, dan liet hij de goederen opsturen en waren ze eenmaal ontvangen, dan zagen de af zenders er niets van terug. Een herdershond die per advertentie werd aangeboden, verdween op dezelfde wijze. Nu zou ook hier wel kunnen worden aangevoerd, dat bekl. wel in staat was om te betalen, maar in die geschreven brief kaarten kwamen enkele passages voor die niet juist waren, o.a. dat men naar hem kon informeeren. Had men dat gedaan, dan was de practijk van beklaagde wcï aan het licht gekomen. De commissaris van politie van Santpoort zeide, dat deze bekl. al 15 jaren lang dit bedrijf uitoefent. Deze getuige legde tevens eenige lange lijsten voor van feiten welke aan de politie bekend waren, doch waarop zij hem niet konden vatten. De officier vroeg een gevangenisstraf van den tijd van 1 jaar. De verdediger pleitte vrijspraak en vroeg de onmiddellijke invrijheidstelling van (jen bekl. Na raadkamer, wees de Rechtbank dit verzoek af en bepaalde de uitspraak op Donderdag 18 September a.s. Diefstal. J. A. J. v. W. die ten nadeele van A. v. O. te Schoten 3 bankbiljetten van 25 had ontvreemd, werd 5maanden geëischt. Bekl. vroeg voorwaardelijk, daar hij an ders zijn betrekking kwijt raakte. De be stolen juffrouw ondersteunde dit verzoek. Uitspraak 18 Sept. a.s. Voorts werd nog een zaak met gesloten deuren behandeld, Geboren: 4 Sept. d. van H. C. v. Eijkv. Schooten. z. van R. v. Zonneveldv. d. Lende. 5 Sept. z. en d. van W. M. Ste vensHurkmans. z, van L. G. Corstius Fngelberts. z. van G. M. D. F. Buijs Volmary. 6 Sept. z. van J. Tb. v. d. Lin denHoes. z. van H. J. v. d. HaarFort gens. 7 Sept. d. van C. BodewesRoosen. z. van H. BeuneRooijers. 8 Sept. d. van C. M. SpoorKuipers. z. van E. KuipersSchniering. Overleden: 4 Sept. A. Tilleman, 34 j., M. van Heemskerkstraat. 5 Sept, J. F. V. Gigcngack, 55 j„ M. van Heemskerkstraat. J. J. J. v. Nieuwenhoven, 45 j., Kamper laan. J. den Hollander, 27 j„ Kamperlaan, P. KaterLenos, 48 j., Ampzing- straat. G. J. v. Deinze, 84 j., Wilhelmina- straat. L. J. de Graaf, 79 j„ Bakenesser- gracht. ZoOals wij reeds tevoren aankondigden is vandaag begonnen met het eigenlijke asfal- teeren van de Groote Houtstraat. Er was zeer veel belangstelling en men vordert flink. Naar men ons mededeelde, is het mo gelijk per dag niet minder dan 300 vierk. meters te asfalteeren. De specie wordt aan het Buitenspaarne machinaal bereid en per- auto naar de Gr. Houtstraat gereden en uit gespreid en vastgewalst. Dit machinaal wal sen wekt belangstelling door het gemak, waarmede de zware machine zich over de straat beweegt. nieuwe pont weer eerst om 's morgens 9 uur begint te varen en 's-avonds half zeven weer eindigt. Gevonden voorwerpen. Een lederen tasch met electrische onderdeden, een zilverbon, een regenjas, een klein taschje met porte- monnaie en rozenkrans. De vaccinatie. Door de Gezondheids commissie is een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij verzoekt met den meesten aandrang, bij de openbare behandeling van genoemd wets ontwerp hare medewerking aan het opnemen van het principe, vrijstelling wegens gewe tensbezwaar, niet te verleenen. Burgerlijke Stand. Geboren: Abraham Samuël, zoon van S. Gompers en E. Mos- coviter Nieuwe tramwagen defect. Toen Zon dagmorgen de tram van 8.37 uur van Zand- voort zou vertrekken, maakte plotseling de nieuwe motorwagen sluiting, waardoor deze niet meer kon vertrekken. De wagen werd later weggehaald. Déraillement. Zondagmorgen ont spoorde een motorrijtuig op het rangeerter rein. Men wist den wagen weder in 't spoor te krijgen, doch de wissel was hierdoor onklaar geworden en moest buiten dienst gesteld worden. Op zijn minst voorbarig. In eenige dagbladen is melding gemaakt, dat de gasprijs met 1 October met 0.01 per M3. zal worden verlaagd. Dit is wel voorbarig geschreven, want naar wij vernemen, is dft nog maar een advies en zal dit als zoo danig den raad bereiken, welke dan te be slissen heeft. Dus daarna pas kan worden bevestigd. Men zij dus niet te voorbarig om hierop nu reeds te rekenen. Omtrent tiet Vrijdagmorgen bij het lossen der waterleidingbuizen te Zwanenburg plaats gehad hebbend ernstig ongeluk vernemen we nog het volgende De 27-jarige arbeider J. den Hollander, wonende te Oudewetering in de gemeente Alkemade was met eenige andere arnbeiders op de losplaats aan den IJweg bij Zwanen burg aan het lossen van de zware 5 meter lange waterleidingbuizen. Deze buizen werden vanuit het schip langs balken op de losplaats gerold en aange zien de ruimte daar beperkt is op elkander gelegd. Den Hollander stond op de losplaats op een paar daar reeds liggende buizen en tracht te met een stuk hout een der buizen, welke verrold werd uit het schip, tegen te houden. Hij gleed daarbij uit en kwam met z'n voet tusschen twee buizen terecht. Hierdoor kon hij zoo gauw niet wegkomen en de rollende 2400 K.G. wegende buis ging over zijn li chaam. Door de andere arbeiders werd nog ge poogd de buis tegen te houden doch door het zware gewicht was dit niet mogelijk. In hoogst zorgwekkenden toestand en inwen dige zwaar gekneusd werd de man opgeno men. Dr. Melchior uit Halfweg was spoedig ter plaatste en achtte onmiddellijke overbren ging naar Haarlem noodzakelijk. De man werd per auto naar de Maria- stichting vervoerd, alwaar de ongelukkige spoedig daarna overleed. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: prijshoudend. HEDEN AMSTERDAM, 8 Sept. Jn de Nieuwe Haven van Zaandam is tijdens de lossing van een Duitsch stoomschip, een ongeluk ge beurd. Buiten boord lag een sloep waarin zich twee mannen bevonden. Eenige balken vielen op den sloep, waardoor de beide mannen door de balken getroffen, te water geraakten. Toen zij op het droge gebracht waren, bleek dat zij verschillende kwetsuren hadden opgeloopen. BERGEN OP ZOOM, 8 Sept. De kassiers firma A. C. F. van Loon heeft surséance van betaling aangevraagd. Uit Peking wordt gemeld, dat de dictator van Mandsjoerije Tsjang-Tso-Lin aan de re geering te Peking, den oorlog heeft ver klaard. BERLIJN, 8 Sept. Het Fransche Opper commando te Dusseldorf heeft verordend, dat thans alle uit het Roergebied uitgewe- nen terugkeeren mogen, uitgezonderd eenige personen, wier aanwezigheid uit veiligheids oogpunt niet gewenscht is. Alle hangende uitwijzingsprocessen worden ingetrokken. BERLIJN, 8 Sept. Uit Shangai wordt ge meld, dat de onstandelingen 5 Engelsche mijlen van Shanghai door de regeeringstroe pen verslagen zijn. HARMONIE „ST. CAECILIA" OP HET CONCOURS TE VIANEN. het behaalde aantal punten. wat braver dan in Bloemendaal. De Stoomponten. De dienst de 5% Nederland 1919 *411% 9413% 6Nederland 1923 4'A Nederland 1917 85 85 7% N.-l. 1921 A ib23/l6 102i/, 8 Oude Vaart 88% 90 dito Gem. Eigendom 73% 75 Mij. „Nederland" 152% Scheepvaart-Unie 1271/4 129 Rotterd. Lloyd i267/ s 1351/ 138 Oude Boot 803/ Hoil. Stoomboot 2£>i/2 30 a V. A. •581/, 458 369 370 63 65 Koloniale Bank 183 185 136»/, 1371/, Cert Handel Mij. 131% 1321/.. 1321/4 1321/ Phoenix 98i/. 1681/. 172 337% 3341/, 113% 113 10% ld/. Vorstenlanden 175 1771/. Actions id. 174 179 Comp. Merc. Arg, 23 23% 126 127i/„ 385 384 349 350 Deli Batavia 324 323 Amsterdam Rubber 150 149i/„ 195i/4 101% 102 1261/., 1261/, 3171/, 317 69% 69 149 149 O®15/i6 Wabasb 4 Conm. Maxv/ell '3% 8 SEPTEMBER EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN p.billioen) 0.621/, 1.62% PARIJS 13.85 13.80 BRUSSEL i 13.05 13.05 WEENEN 0.37 0.37 LONDEN i 11.6 2% 11.61% STOCKHOLM. 69.57% 69.45 KOPENHAOEN 43,55 43.80 CHRISTIANS 35.82% 35.90 BAZEL 49.10 NEW-YORK 2.62 2.62 ROME 11.40 11,50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2