RECHTS ZAKEN WA Af M miGD g/f|IE.UWS De sterfte onder de boomen. De knoeierijen te Radio-Asselt. De spoorwegramp bij Weesp. R. K. Universiteit. HANDEL EN NIJVERHEID. Trekking van 5 Augustus 1924. No. 307500 100.000 francs. No. 71708 50.000 francs. No. 75781 102056 464972 10.000 francs. Nos. 138098 192078 211356 403220 5000 fr. De volgende a frs. 1000 (de prijsnummers gemerkt met zijn weder hier inbegrepen). 19588 49965 60701 71708* 75781* 99985 102056* 112836 138098* 152357 173171 187915 190204 192078* 205664 211356* 214064 241665 247575 263081 270260 275418 280119 300154 307500* 321657 348494 353019 362445 391953 392326 399498 403220* 454972* Betaalbaar 25 Augustus 1924. ORDE EN ARBEID. Schorsing van arbeiders. Het mijn-conflict. Verslag van de Sociale Bijeen komst voor R. K. Vrouwen. Het koninklijk bezoek aan Voorst, Zutphen en de Graafschap. M Het inkomen der Nederlanders. Aanplakplaatsen en stadsschoen De werkloosheidsbestrijding te Emmen. Nederland en Canada. De Huurwetten. Rijwielbelasting. Koninklijk bezoek aan A'dam. De inbraak te Kampen. Een vreemdeling in Jeruzalem. Autobus in een sloot. De autobus-ramp bij Heino. Een pseudo-vlieger-officier. HET 100-JARIG BESTAAN DER NOORD- EN ZUID-HOLLANDSCHE R EDDINGMAATSCHAPPIJ. TENTOONSTELLING TE SCHEVE- NINGEN. De herdenking van het iOO-jarig bestaan van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding maatschappijen staat voor de deur. Op verschillende plaatsen hebben zich comité's gevormd om deze maatschappijen een huldeblijk aan te bieden, in den vorm van een flink bedrag in geld, wat in de eerste plaats noodig is. Zoo is in de Residentie een comité tot stand gekomen, dat tot bijdrage aan het hul deblijk een tentoonstelling van het Redding wezen en de kustverlichting in het Kurhaus te Scheveningen heeft georganiseerd van 6 15 September, met als clou een gala-concert op 13 September. De tentoonstelling is in den foyer van het Kurhaus ondergebracht. Buiten, op het terras, voor het Palais de Danse, zijn een reddingboot van Scheveningen, een tractor, een vlot en de bekende „Tom van het Stille Strand" gestationneerd. In de eerste plaats geeft de tentoonstelling natuurlijk een goed overzicht van wat op het gebied van reddingbooten bestaat. Men ziet er modellen van stoomreddingbooten als de „President van Heel," die wordt voortge stuwd door het inzuigen en uitwerpen van twee waterstralen, welke zoowel vóór als achteruit kunnen worden gericht, maar ook motorreddingbooten als de bekende „Bran- daris" van Terschelling. De nieuwe redding boot, vinding van Gebrs. Niestern van Delf zijl is eveneens aanwezig. Deze uitvinding be staat in een tank, welke is aangebracht aan de eene zijde der boot. Slaat nu de boot bij den storm om dan loopt de tank vol water, waardoor de breedte op de waterlijn ver mindert, zoodat tevens de stabiliteit in om gekeerden toestand zooveel vermindert, dat de boot weer omslaat en dus in normalen toestand terugkeert. Niet minder interessant is het tentoonge stelde op het gebied van lijnwerp en wipper toestellen. Er is een mortier in gebruik bij de Zuid-Hollandsche Mij., die een lijn met vol doende trefkans schiet over een afstand van 400 Meter, wat het maximum is. Dan vindt men er een reddingkanon, systeem Stewart, dat dezelfde prestatie levert. Vuurpijltoestellen brengen het tot 300 Meter, doch zijn lang niet zoo zeker. Een ingenieuze vinding is het vuurpijlpistool van Schermulz, waarmede men de lijn 300 Meter ver schiet, reddingslijngeweren van Cordes en B. S. A. brengen het tot 50 Meter. Is eenmaal lijnverbinding tot stand ge bracht, dan wordt door de bemanning van het schip aan deze dunne lijn, een z.g. wipper, een blok (katrol) vastgemaakt, aan een touw zonder eind naar het schip gehaald en dit katrol aan een mast vastgemaakt. Aan het touw zonder eind wordt nu door de redders een zware tros naar het schip getrokken, en als deze aan boord vastgemaakt is, wordt met den wipper aan de zware tros een zooge naamde reddingbroek, waarin de schipbreu kelingen achtereenvolgens plaats kunnen nemen tusschen het schip en den wal heen en weer gehaald. Modellen van scheepsreddingbooten zijn er een drietal verschillende te zien. De afdeeling „kustverlichting" geeft den leek 'n duidelijk beeld, van wat voor de sche pen op zee voor de veiligheid wordt gedaan. De lampen op onze vuurtorens in gebruik, electrisch als gas, zijn er met de geheele in stallatie opgesteld. Belangwekkend is het automatische kustlicht van Stavoren. Ten einde het zonder bewakingspersoneel te kunnen stellen, is een inrichting aange bracht, welk op vast te stellen tijden het vuur ontsteekt en uitdooft. Bovendien is het toe stel zoo, dat, wanneer er storing komt in het electrisch bedrijf, het toestel zichzelf omscha kelt op gas en dan een zoogenaamden Blauw- gasbrander, welke het gas uit een reservoir krijgt, te werk wordt gesteld, waardoor het licht, zij het dan iets minder helder, blijft branden. Zoo zijn er meer merkwaardigheden, o.a. een brander met zonneventiel voor drijvende lichtboeien, die den grooten vooruitgang demonstreeren op het gebied van kustver lichting. In het Tijdschrift der Ned. Heide-Maat- schappij bespreekt de heer G. Houtzagers de vraag, wat, in afwachting van hetgeen de we tenschappelijke wereld zal adviseeren omtrent de ziekte onder de boomen, de praktijk voor- loopig kan doen om verdere uitbreiding der ziekte te voorkomen. De schrijver wijst er op, dat onder de fac toren die de ziekte(n) in de hand hebben ge werkt, blijkens de onderzoekingen met vrij groote zekerheid zijn te noemen bijzondere klimatologische omstandigheden, zooals kou de of langdurige winters en droogte-perio den, ongeschikte bodem en standplaatsen. Daarbij moet worden rekening gehouden met het feit dat men een parasiet in viru lentie kan doen vooruitgaan door hem te kweeken op een zwakkere soort of op dezelf de soort in verzwakten toestand. Daarin schuilt volgens den schrijver een groot ge vaar, voor al voor den iep. Bij deze boom soort treft men steeds weer nieuwe exem plaren aan, die door de zwam (Graphium ulmi) zijn aangetast en die het typische sterfbeeld vertoonen. Eerst scheen daarvoor een abnormaal lange droogte noodig, maar nu schijnen enkele droogtedagen al vol doende te zijn Het lijkt dus alsof deze zwam in den laatsten tijd inderdaad sterk in virulentie is vooruitgegaan. Dat moet een reden te meer zijn om bij het planten en bij het onderhoud zorgvuldig toe te zien dat wij de groeifactoren, welke wij zelf in handen hebben, zoo gunstig mogelijk maken. Anders kon de zwam wel eens zoo vooruit gaan, dat zij ook den krachtigen iepen op geschikten, hun passenden grond baas werd! En dan was de iep als laanboom voor ons verloren 1 De schrijver raadt nu aan het volgende te doen le. Nooit kwijnend, onvoldoend betakt of onvoldoend beworteld plantsoen planten. 2e. Zorgen voor een goede en volledige voorbereiding van den bodem vóór het plan ten. 3e. Nauwkeurig toezien dat wij iedere houtsoort slechts planten op haar passende grondsoort, en vooral met het planten van iepen voorloopig zeer voorzichtig zijn. 4e. Zorgen voor een voldoend open niet bestrate ruimte om de stammen. In dit verband kan het gewenscht zijn bijv. in de voetpaden der steden om de boomen flinke, niet te kleine kuilen uit te sparen en die met ijzeren luchtroosters te dekken. Dat zoowel voor de toetreding van lucht als vocht. Verder het aanbrengen van lucht buizen. 5e. Gedurende den verderen groei der boomen die open ruimte voortdurend los- houden, door den grond, als deze na enkele jaren te veel is vastgeloopen, weer eens een flinken steek los te spitten. 6e. Vooral in iepenlanen, waar de ziekte, begint op te treden, waar mogelijk, on middellijk overal den bovengrond losmaken, niet alleen om de aangetaste exemplaren, maar ook om de oogenschijnlijk nog gezonde. 7e. Daar vaststaat dat droogte de ontwik keling van de ziekte bevordert, is sproeien in perioden van droogte aan te bevelen. In de steden zal dat dikwijls wel mogelijk zijn. 8e. De boomen in den eerstvolgenden winter na de aantasting zeer sterk insnoeien. De snoeiwonden bestrijke men daarna alle met vruchtboomen-carbolineum. Dat geldt ook ten aanzien van andere boomen, waarin veel dood hout voorkomt. 9e. Alle onnoodig snoeien vermijden, er steeds aan denkende, dat snoeien wanneer noodig dan toch nog steeds een nood zakelijk kwaad blijft. 10e. Voor jonge boomen kan het aanbe veling verdienen waar mogelijk door de bovenlaag wat compost te werken. Bij oudere exemplaren zal dat in den regel geen succes hebben. 11e. Bij het planten en de keuze der hout soorten lette men ook meer op de meer of minder beschutte ligging ten opzichte van den wind. De meeste houtsoorten hebben gaarne zijdebeschutting tegen den heerschenden wind. 12e. Oude, afgeleefde exemplaren moeten worden verwijderd. Deze ondervinden meer dan jonge, gezonde boomen de schadelijke gevolgen van toevallige, ongunstige klima tologische omstandigheden en leveren bo vendien, doordat ze vaak schadelijke in secten en zwammen herbergen, een gevaar op voor hun omgeving. -+L-* «m Voor het gerechtshof te Arnhem zijn Don derdag de bekende gevallen van valschheid in geschrifte te Radio-Asselt behandeld. In de eerste plaats stond in hooger beroep terecht de 65-jarige ingenieur W. van R., thans wonende te Tornonio (Italië), die we gens valschheid in geschrifte door de recht bank te Zutphen op 14 Mei jl. is veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand van welk vonnis de officier van justitie in appèl ging* Beklaagde bleef bij zijn voor de rechtbank afgelegde verklaringen. Hij had gratificaties uitgedeeld en daarvoor lijsten en staten in gediend, die van valsche handteekeningen wa ren voorzien en waarop door de posterijen het benoodigde geld werd uitgekeerd. Een aantal getuigen werd gehoord. De advocaat-generaal, mr. Cnopius, ver klaarde in zijn requisitoir, zich niet te kun nen vereenigen met het vonnis van de recht bank te Zutphen. Aan beklaagdes schuld is het te wijten, dat thans een aantal personen als beklaagden moet terechtstaan. Wel is ge bleken, dat het niet in beklaagdes bedoeling lag om persoonlijk voordeel van de valschheid in geschrifte te genieten. Het was spr. echter onbegrijpelijk, waarom gratificaties moesten worden gegeven. In het buitenland is dit misschien niet eigenaardig, hier wel. Voor de zen beklaagde, die een zoo verantwoordelijke positie bekleedde achte spr. een voorwaar delijke veroordeeling misplaatst. Spr. eischte daarom drie weken gevange nisstraf. Beklaagde's verdediger, mr. C. C. de Jonge uit Zutphen wees er op, dat toen ir. van R. als directeur van het werk te Radio werd be noemd er een groote rommel was van mate rieel. Daarom zorgde beklaagde in de eerste plaats dat er een spoor kwam van Radio dorp naar Kootwijk; Voor den aanleg daar van had hij zeer veel medewerking verkre gen van het spoorwegpersoneel en omdat de ze menschen geen fooien mogen aannemen, had hij hun op een andere manier een grati ficatie verleend, door deze bedragen te ver antwoorden in staten op andere namen. Niet materieel, doch formeel is de valsch heid in geschrifte gepleegd. Bekl. heeft in Amerika leeren handelen als een practisch man, niet als een ambtenaar, zooals men dat in Nederland gewoon is. Voor pl. leek voor dezen bekl. de beste straf een gevange nisstraf van één dag, waarbij dan gratie ver zocht kan worden. Daarna stond terecht de boekhouder bij de Radio, J. K. bij wien een tekort in kas van f 1600 is geconstateerd. De beklaagde in de vorige zaak werd thans als getuige gehoord. Door het méér aanvragen van voorschot ten dan noodig was, was er een surplus waarvan K. zich kon bedienen totdat hij, weer in de gelegenheid was om tekorten, die ontstaan waren, aan te vullen. Getuige was op de hoogte van deze tekorten hij dacht dat deze waren ontstaan, doordat de uitbeta lingen aan het personeel dikwijls onder zoo moeilijke omstandigheden moesten geschie den. Bekl. verklaarde eveneens het ontstaan der tekorten uit de wijze van uitbetaling, die onder de moeilijkste omstandigheden geschiedde. De advocaat-generaal requireerde een ver oordeeling van één maand gevangenisstraf onvoorwaardelij k. Beklaagde's verdediger, mr. Franken, wees er o.m. op, dat zijn cliënt geen persoonlijk voordeel van de zaak heeft gehad. De derde beklaagde, G. J. K., vroeger halte-chef bij de spoorwegen te Asselt, stond eveneens terecht wegens valschheid in ge schrifte. Hij was den heer van R. behulp zaam geweest bij het vervoeren van materieel door spoorwegpersoneel en ontving daarvoor gratificaties. Omdat hij als spoorwegman geen fooien mocht aannemen, heeft hij toen valsche handteekeningen voor de loonstaten geplaatst om de gratificaties van van R. te dekken. De advocaat-generaal verzocht vernietiging van het vrijsprekend vonnis van de recht bank en veroordeeling van bekl. wegens valschheid in geschrifte tot 7 dagen gevange nisstraf. De verdediger, mr. Meys, vroeg vrijspraak, subs, een lichte voorwaardelijke straf. Precies dezelfde gevallen deden zich voor bij de getuigen, die daarna zich voor het Hof te verantwoorden hadden wegens valschheid in geschrifte, de beklaagden J. de R., oud opzichter bij de spoorwegen, G. D. H., as sistent van den stationsdienst en G. L., ar beider bij de spoorwegen. Allen hadden de gratificaties ontvangen, van resp. f 48, f 60 en f 100. Om de directie en zichzelf te dekken hadden zij valsche handteekeningen op de loonlijsten geplaatst, zoodat aldus het geld verantwoord kon wor den. De advocaat-generaal eischte tegen allen een gevangenisstraf van zeven dagen. Als verdedigers traden op mr. Kramp, die er o.a. op wees, dat zoolang niet bewezen is, dat het papier was ingevuld waarop beklaagde de valsche handteekening zette, geen veroor deeling kan volgen. Uitspraak Donderdag 11 September. Op de rol van den Hoogen Raad kwamen Donderdag 68 cassaties voor van arresten van het Amsterdamsche Hof inzake de uit- keeringen en schadevergoedingen, tenge volge van het spoorweg-ongeval bij Weesp. Alle zaken werden tot 3 October aangehou den. HET PROVINCIAAL CONCILIE. Over het op 22 September a.s. te Utrecht te houden Provinciaal Concilie, het tweede na het herstel der Hiërarchie, lezen we in St. Janski.: Werd het eerste Concilie gehouden in de Kathedraal van St. Jan te 's-Hosch, van 24 September tot 4 October 1865, het tweede, noodzakelijk geworden door de invoering van het nieuwe Wetboek van het Kerkelijk Recht, zal in de Metropolitaankerk van Utrecht op 22 September a.s. een aanvang nemen en waarschijnlijk slechts zeer kort duren, omdat de voorbereidende studiën en werkzaamheden reeds zóó ver gevorderd zijn, dat zij tijdens het Concilie nog slechts een laatste definitieve beslissing vragen. In dit Concilie, dat ook gedeeltelijk zal bijgewoond worden door Zijne Excellentie den Internuntius, zullen samenkomen de Metropolitaan Aartsbisschop van Utrecht en de Bisschoppen van Nederlandsche Bis dommen. Dezen brengen daar volgens het Kerke lijk Recht een beslissende stem uit. Voorts zullen aanwezig zijn met raadge vende stem twee afgevaardigden van elk der vijf Nederlandsche Kathedrale Kapit tels,* de gemijterde Abten der Kerkprovincie de in Nederland gevestigde algemeene en Provinciale oversten der mannelijke rejli- gieuze priesterorden of congregatiën en de vijf professoren aan de vijf groot-semina- riën der kerkprovincie. In afwijking met het eerste Concilie, zal bij de uitvaardiging der besluiten, thans de volgorde ingevoerd worden van het Ker kelijk Wetboek, met verwijzing naar de daarin voorkomende canons. Deze regeling zal van groot nut zijn voor de gemakkelijke bestudeering en toepassing der wetten en voorschriften en der gegeven uiteenzettingen en toelichtingen. Achtereenvolgens worden in het Concilie behandeld de verplichtingen en rechten der priesters, religieuzen en leeken, voorts de kerkelijke wetgeving over de H.H. Sacra menten en hare toediening, over de kerken, kapellen en begraafplaatsen, over de feest dagen en vastendagen, over den eeredienst en het leeraarsambt der H. Kerk, beiden in den uitgebreidsten zin genomen, eindelijk over de kerkelijke goederen en hun beheer. Het Concilie moet gehouden worden met buitengewone plechtigheden, die uitdruk kelijk zijn voorgeschreven in het Caere- moniale Episcoporum en het Pontificale Romanum. Deze plechtigheden verhoogen niet alleen den luister der hooge vergadering maar doen ook levendig uitkomen haar hooge waarde en beteekenis voor den bloei van het gods dienstig leven en voor het bewaren der kerkelijke tucht, met welke de ear van God en het heil der zielen zoo innig sa menhangen. De besluiten en verordeningen van een Provinciaal Concilie moeten alvorens door de behoorlijke afkondiging rechtsgeldig en verplichtend te kunnen worden, door het Pauselijk gezag onderzocht en deugdelijk bevonden zijn. Engelsche taal en letterkunde. Het Bestuur der Sint Radboudstichting te Utrecht heeft benoemd tot assistent voor de Engelsche taal- en letterkunde aan de R.-K, Universiteit te Nijmegen den heer Dr. F. P. H. Prick van Wely. gevers en werknemers niet tot overeenstem ming zijn gekomen. De besprekingen zullen a.s. Maandag wor den vervolgd. Intusschen zullen de hoofd besturen van de Mijnwerkersbonden hun leden raadplegen. Bij den aanvang der vergadering heeft de Syndicalistische Federatie van Mijnwerkers, die onlangs eigener beweging uit de Con tactcommissie is gtreden, om wedertoela- ting verzocht, hetgeen de contactcommissie thans geweigerd heeft. 4% LOTEN PARIJS 1876. Trekking van 11 Augustus 1924, No. 107706 a 100.000 francs. No. 3433 a 10.000 francs. No. 186841 a 5000 francs. k 1000 francs 16117 29935 34837 114463 173303 173653 185815 188606 247319 257426 Voorts ruim 1900 nummers a pari. Betaalbaar 25 Augustus 1924. 4% LOTEN PARIJS 1875 Een 40-tal arbeiders, werkzaam aan de Ned. Cocosfabriek te Apeldoorn, zijn, even als een aantal hunner coddega's, die aan de cocosfabriek aan hetKanaal arbeiden, voor den tijd van 8 dagen geschorst, omdat zij na een weigerend antwoord op hun verzoek, om op den middag van den Koninginnedag trijaf te hebben, eigedunkelijk niet aan de fabriek zijn verschenen. Nog geen overeenstemming. Donderdag heeft de Contactcommissie van de Limburgsche Mijnen een vergadering ge houden. waarin, naar vernomen wordt, werk- 1 n •i f gehouden in Sacré Coeur, te Velp. 2, 3, en 4 September 1924. Onder buitengewone belangstelling begon in den morgen van 2 September deze bij eenkomst. Er waren 87 permanente deel neemsters, waarvan 60 in het klooster lo geerden, en met de vele anderen, die en kele lezingen bijwoonden, steeg soms het getal ver over de 100. Onder de aanwezi gen bevonden zich ook Eerw. Zusters Ursu- linen uit Venraay, Eerw Zusters Fran ciscanessen uit Deurningen bij Denekamp, de Overste van „Bethlehem" te Nijmegen, een Zuster van de Reynildisstichting en ver tegenwoordigsters van verschillende R. K. Vrouwen-vereenigingen, terwijl een dag ook de presidente van den Christelijken Vrou wenbond, Mevr. Havelaarvan Beeck Cal- koen, de bijeenkomst bijwoonde. Mevrouw Cremersvan Nispen van Sevenaer had de leiding en volbracht die zware taak op haar pCt. van alle aangeslagenen een inkomen van f 10.000 of hooger en slechts 0.63 van f 20.000 of hooger. In verband met de voor deze belasting gel dende progressie betaalden de 63 van alle aangeslagenen met een inkomen beneden f 2000 iets meer dan 10 van het totaal der belasting daarentegen betaalden de 1.8% met een inkomen van f 10.000 of hooger ruim 55 van de totale belasting, waarvan ruim 46 voor rekening kwam van de per sonen aangeslagen voor een inkomen van f 20.000 of hooger, bijna 35 voor hen, die een inkomen hadden van f 50.000 of hooger, terwijl nog 24 betaald werd door de 934 personen (0.06 van het totaal aantal) met een inkomen van f 100.000 en daarboven. GEMAKKELIJKER GRENSVERKEER. Men meldt uit Enschedé: De Nederlandsche grensbewoners kun nen met ingang van 1 October a.s., tegen betaling van 60 cent hun pas of identiteits bewijs bij de Duitsche grenscontrole laten afstempelen en genieten dan gedurende een half jaar vrij grensverkeer. Heden, Maandagmiddag heeft H. M. de Koningin het aangekondigde bezoek gebracht aan gemeenten Voorst, Zutphen en eenige gemeenten in de Graafschap n.l. Warnsveld, Vorden, Hengelo, Hummelo, Doesburg en Duren. Overal waar H. M. binnenreed, werd zij onder geestdriftig gejuich ontvangen en begroet. Zutphen was schitterend versierd, Op het Gravenhof van Zutphen viel H. M, een grootsche huldiging te beurt. De rit van H. M. de Koningin door Zutphen werd een ware zegetocht. Te kwart over vier vertrok de Koninklijke stoet naar Warns veld. Aldaar stond, evenals te Zutphen was geschied toen H. M. in de Hoven aankwam, een eerewacht van ruiters opgesteld. Op het eminente, beminnelijke wijze. In den mid dag van den eersten dag zette de eerste spreker, de ZeerEerw. Hooggel. heer Prof. Mag. de Langen Wendels, O.P., alle harten in vuur met zijn waarlijk magistrale uiteen zetting van de „plichten der vrouwen van Hoogeren Stand". Schitterend trok de nieu we Rector Magnificus van onze Kath. Univer siteit de lijn van de Vrouwenbeweging tot aan Christus' tijd en toonde, hoe altijd de vrouw hèt geloof hielp bewaren, hoe edele en hoogstaande vrouwen in de christelijke ge meenschap zich gaven niet hart en ziel. Den tweeden dag ontroerde Dr. Th. Ver hoeven ons in zijn lezing over „de Beroeps keuze voor het ontwikkelde jonge meisje" met zijn schildering van het ideale moeder schap. Mejuffrouw E. Bahlmann zette zeer klaar en helder uiteen, wat de katholieke vrouwen verlangen in zake „de Nederland sche Huwelijkswetgeving". Waarna de cau serie volgde van Dr. T. Verhoeven over „de dubbele persoonlijkheid", waarin het meisje en de vrouw gelaakt werden, die voor zich zelf beter wetend en voelend, toch naar bui ten met de verkeerde stroomingen meegingen aldus als 'f ware een dubbel leven leidend. Rond al deze voordrachten ontstonden geani meerde debatten. De avond-uren werden ge vuld met de korte inleidingen over allerlei moeilijkheden in het R. K, Sociaal Werk, waarover dan telkens langdurige besprekin gen volgden. In den morgen van den vierden Septem ber waren alle deelneemsters vereenigd in de kapel van het pensionaat, waar een plechtige Requiem-Mis werd opgedragen door den Zeereerw. heer Pastoor W. van Berkel, voor de zielerust van Betsie van Berkel z.g,, wier meeslepend voorbeeld door velen weemoedig werd herdacht. Na het ontbijt sprak Prof. Mag. de Langen Wendels de slotrede over „het beleven van ons Geloof, de basis van ons Sociaal Wer ken". Als ooit het besef levendig werd, dat de katholieke vrouw sociaal moet zijn, dan was het onder het ademloos luisteren naar de woorden van den spreker. Zelden zullen de vrouwen zoo diep hebben gevoeld wat Chris tus van haar wil, wat de H. Kerk van haar verlangt. Met aandachtige belangstelling werden alle voordrachten en samenkomsten gevolgd; 't waren dagen van studie en arbeid, die een algemeene voldaanheid achterlieten. Aan de voorzitster werd door mej. Truus Veen uit naam van allen een tuil rozen aangeboden met zeer sympathieke en hartelijke woorden, In het begin van de samenkomst werd Mgr. den Aartsbisschop een telegram gezonden, waarop een antwoord me't belofte van gebed voor het welslagen werd ontvangen. Ook Mgr. de Wit, de geestelijke adviseur, die tot zijn spijt verhinderd was, had in een schrijven zijn gebed beloofd. We zagen de vruchten van dit gebed in deze zoo goed geslaagde dagen, zoo uitste kend voorbereid door de ijverige secretares se, Mej. B. Holthaus. Dc aanslagen der Rijksbelasting. Een daling in 1922 van 3% In hf' "enige maanden geleden verschenen „Stati tis h zakboek" kwam een belangrijk staatje ,jr betreffende de Rijksinkomsten belasting over het belastingjaar 1921/1922 In totaal waren 1.638.456 personen aange slagen voor een inkomen van 4292 millioen, opleverend een belasting van ruim 130 mil lioen. Thans treffen we in de Augustus afleve ring van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de statistiek de overeenkom stige cijfers aan betreffende het belastingjaar 1922/1923, waaruit blijkt dat het aantal aan geslagenen is toegenomen tot 1.690,156, doch het totaal inkomen is gedaald tot 4138 millioen in verband waarmede het totaal der belastingen verminderde tot 111 millioen gulden d.i. dus een achteruitgang van 19 mil lioen. Bij vergelijking van het aantal aangeslage nen voor de hoogere inkomens blijkt, dat het aantal personen aangeslagen voor een inko- komen van f 20.000 en hooger van 1921/1922 op 1922/1923 is gedaald van 13.036 tot 10.754 terwijl die cijfers voor een inkomen van f 50.000 en hooger resp waren 3.730 en 2.821 en voor een inkomen van f 100.000 en hooger resp. 1.335 en 934. Van de 1.690.156 belastingplichtigen over 1922/1923 is ruim 63 aangeslagen voor een inkomen beneden f 2000 94 voor een in komen beneden f 5000 en ruim 98 voor een inkomen beneden f 10.000. Slechts 1,8 Aankomst aan het Centraalstation 12.50 uur. Vertrek per boot van steiger A aan de De Ruyterkade naar de Coenhaven 1 uur. Aankomst aan de Coenhaven 1.30, al waar de Koningin het sein zal geven tot de onderwaterzetting van de Coenhaven. Vertrek van de Coenhaven 2.15 uur. Aankomst aan het Boorstraat-veer 2.45 uur, van waar met automobielen gereden wordt naar het Zwanenplein. Plechtige inwijding der Bethlehemkerk. Vertrek van de Bethlehemkerk 3.45 uur. Aankomst aan het Museumterrein 4 uur, Demonstratie door de Amsterdamsche Brandweer. Vertrek van het Museumterrein 5 uur. Vertrek van het Centraal Station 5.18 uur Kerkplein blies het muziekgezelschap „Ex celsior", vaderlandsche liederen, bij het post kantoor werden H. M, bloemen aangeboden, op het Marktplein zongen de kinderen der openbare scholen van Warnsveld en Vierak- ker H. M. liederen toe. De Vereeniging voor Reclame te 's Hage heeft zich tot de gemeentebesturen van Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage ge wend met een adres, waarin er op wordt aangedrongen, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, om de openbare aan plakplaatsen meer aan haar doel te doen be antwoorden en tevens om te bevorderen, dat deze hoewel niet bijdragende tot de verhoo ging van het stadsschoon, daaraan toch geen afbreuk meer doen. De Vereeniging meent, dat de reclameborden meer zouden op brengen, indien zij beter reclamegelegenheid boden, zoowel door vorm en plaats, als door de wijze, waarop zij beplakt worden. Een geldleening van f 140.000. In de raadsvergadering te Emmen van Vrijdag werd een breedvoerige discussie gevoerd over de werkloosheidsvoorziening en de kosten daarvan. Men was algemeen van meening dat de gemeente, die thans weer on geveer 2000 werkloozen heeft, van welke thans voor 600 geen werk bij de werkverschaf fing is, de werkverschaffing niet kon stop zetten. De lasten, welke hieruit echter voor de gemeente voortvloeien, zijn bijna niet te dragen en vooral waar de regeering thans be paald heeft dat zij in de werkverschaffing geen hooger subsidie dan 75% verstrekt. Om de kosten voor de gemeente te dekken is tot 1 Januari 1925 een|bedrag van f 88.500 noodig Ten einde dit seizoen de werkloosheid te bestrijden heeft de raad ten slotte besloten een geldleening aan te gaan van f 140.000. De Canadeesche ministers van Koloniën en Handel Low en Robb, en de Neder landsche Consul-generaal De Meester, tee kenden Zaterdag te Ottawa een handels overeenkomst tusschen Canada en Neder land, waarbij de wederzijdsche behande ling als meestbegunstigde natie wordt uiti gebreid. Canada verzekert zich hierdoor het laagste Hollandsche invoerrecht voor graan, kolen, gedroogde appelen, lijnkoeken en as best. Nederland krijgt gunstige tarieven voor cacao boter, producten van boomkweekerijen, verfstoffen, speelgoed, jenever en electrische gloeilampen. De Nederlandsche invoer in Canada gedu rende de periode van twaalf maanden eindi gende in Juli bedroeg 5.341.000 dollar. De Canadeesche invoer in Nederland in dezelfde periode bedroeg 8.S02.000 dollar. Het ver drag treedt in werking na ratificatie door de beide parlementen. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de re geering zich' dezer dagen met een brief ge richt oa. tot den gezondheidsraad, met het verzoek te adviseeren inzake het denkbeeld eerlang over te gaan tot opheffing van de verschillende huurwetten, die in den crisis tijd zijn tot stand gekomen. Deze brief is nu in handen gesteld van de uit de raad samen gestelde commissie voor de volkshuisvesting. De huurwetten zijn, naar men weet, de Huurcommissiewet, de Huuropzeggings- wet en de Huuraanzeggingswet. In Den Haag zijn 82.275 fietsplaatjes ver kocht. Men had gerekend, dat er ongeveer 60.000 fietsen waren. Den Haag heeft on geveer 386.000 inwoners. De Koningin zal, Zaterdagmiddag 13 de zer een bezoek brengen aan de hoofdstad. Het programma van het bezoek luidt, maar het Hdld. meldt, als volgt VIJFDUIZEND GULDEN VERDUIS TERD. De boekhouder van de drie plaatselijke bouwvereenigingen in Jutphaas, J. W. A, is met de noorderzon vertrokken en heef! een bedrag van ongeveer f 5000 van de bouw- vereeniging Hoograven medegenomen. ZOU HET HELPEN In Amerika is men, volgens de Politiegids, begonnen van iederen gearresteerden dronk aard een portret te maken, dat hem den vol genden morgen wordt aangeboden, DUBBELE AANRIJDING. Bij den spoorwegovergang in de Lin« naeusstraat te Amsterdam heeft een aanrij ding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een met groenten beladen handkar, waar door de lading van de kar op straat viel. Toen de handkarbestuurder op de treeplank van de auto, welke langzaam doorreed, gespron gen was en de aandacht van den autobestuur der afleidde, door een gesprek over de aan gerichte schade met hem te voeren, werd de auto door een passeerenden Gooische stoom tram aangereden, waardoor een achterwiel van de auto werd vernield en een vertraging van iy2 uur voor de stoomtram werd ver oorzaakt. Gerrit van der Heyden in handen der Justitie. Uit Amsterdam wordt gemeld De nieuwe instructie welke in de zaak van de inbraak in het Correspondentschap van de Nederlandsche Bank te Kampen werd ge houden, bracht alle vermoedelijke daders op op één na in handen der politie. Slechts Ger rit van der Heyden, die ook tijdens het eer ste onderzoek gezocht werd bleef ontbreken, Thans wordt vernomen dat hij Donder dagavond te Utrecht is gearresteerd. Een rijksveldwachter zag hem op een rijwiel door de stad rijden en arresteerde hem. Hij is reed? naar Zwolle overgebracht. Een handelsreiziger vertoefde Donderdag avond in een café ergens in de binnenstad van Rotterdam en toen het wat laat begon te worden, vroeg hij den kellner, of die een bil lijk hotel voor hem wist. Deze vraag werd beantwoord door een juffertje, dat aan een tafeltje naast den handelsreiziger zat. Zij wist wel een goede gelegenheid en ze bood aan, hem er heen te brengen. De reiziger stemde toe en had er geen bezwaar tegen, toen zijn begeleidster toevallig een vriendin ontmoet te, dat deze zoover mede ging. Met zijn drieën bezochten zij daarna nog eenige café's in de omgeving en op een gegeven moment be vond onze vriend zich moederziel alleen in een afgelegen straatje en daar bij zijn verstand komend, bleek hem, dat zijn portefeuille met f 60.alsmede zijn gidsen verdwenen waren. Hij deed naar de „Msb." vertelt, bij de po litie van het geval aangifte en deze heeft, in de hoop nog iets van deze zaak terecht te brengen, met den bestolene gistermorgen een dertig café's in de binnenstad bezocht. De niet zeer pientere zoon van Mercurius wist zich echter absoluut niet meer te herin neren, in welk café de juffrouw hem als een wolvin in schaapsvacht was verschenen.... Vrijdagmorgen is de Ford-autobus vak Domburg naar Middelburg bij het nemen van een bocht bij Oostkapelle in een sloot gere den. Een dame werd vrij ernstig aan hoofd en handen verwond. De overige vier passagiers bleven ongedeerd. In de „Autobus" komt o.a. het volgende voor, naar aanleiding van het ernstige onge luk te Heino „We hebben het altijd beneden ons ge acht om al die ongevallen van met Fordjes rijdende snorders te bespreken. Wij erken nen die rijders op alle mogelijke trajecten niet als busdienstondernemers en wij be moeien ons derhalve niet met hen. Zij bren gen het bedrijf maar in discrediet bij het publiek. „Het ongeval te Heino echter kan een ge vaar worden voor het geregeld busverkeer. De stemming van het publuiek kan omslaan niet ten gunste van het geregeld busverkeer en dat dient te worden voorkomen. De schuld van de meeste ongelukken ligt grootendeels bij het publiek. Zoo lang het een degelijken dienst niet weet te waardee- ren en soms voor 5 cent minder in een ram melende, knarsende versleten Ford van den een of anderen snorder kruipt, zoo lang moet het publiek maar geen eischen stellen aan de veiligheid. Heeft men zich wel eens afge vraagd, dat veiligheid geld kost, dat veilig heid ook wat waard is En zooals het met de wagens gaat, zoo gaat het met de chauffeurs. Jongelieden, die voaf 14 dagen nog in het land achter de koeien liepen, zitten nu als chauffeur op een bus voor een niet al te groot salaris. Er wordt gevlogen langs den weg. En praats voor zes geroutineerde chauffeurs, -i op meer dan een Ford hebben gereden. En het publiek vindt het aardig. De overheid, zoo besluit het artikel, kan veiligheid eischen „maar dan moet ze eerst beginnen met flink op ruiming te houden op de wijze, zooals de vereeniging van autodieristondernemers dat altijd bepleit heeft en niet op een averescht- sche wijze." De politie te Amsterdam heeft een man gearresteerd, een goeden bekende van de justitie, die in hotels aldaar oplichtingen gepleegd heeft. Hij gaf zich daarbij uit voor luitenant vlieger, en wist dit op zoo'n handige wijze te doen, dat de hoteliers hem geloofden, en crediet gaven. Plotseling verdween hij dan. In hotel „Philadelphia" had hij verschlilende bedragen verteerd, tót een totaal van f 50, Ook in hotel „De Roemer" op den Heilige- weg maakte hij verteringen zonder te be talen. Thans logeert de oplichter in het politie bureau op het Leidscheplein, in afwachting dat hij ter beschikking der justitie wordt ge steld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6