MP Nagekomen Berichten. f\ DE SPAARNEBANK Woensdag 10 September 1924 47ste Jaargang No. 15836 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad BERICHT. Degenen, die zich vanaf heden tonneeren op de NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANT, ontvangen tot 1 October 1924, de nog te ver- schifnen nummers GRATIS. DE ADMINISTRATIE. Agenda 11 September Onze Winkelstand. Gemeente-Elecfcriciteits- bedrijf. stadesgeVde°eUr°men 1 Z-Ê'n' TOONEEL. Bliksem ingeslagen. Hinderwet. Personalia. In brand geraakt. Aangehouden. De tweede Kantonrechter voor Haarlem. Gevonden dieren en voorwerpen. Het lustrum der Middelbaar Technische School. KANTONGERECHT Concert in den Hout. Een loonsverlaging bij „de Eendracht". Valsche rijwielplaatjes. Aanrijding BURGERLIJKE STAND. Voor de Juliaantjes. N. N. 2.- Programma. Verlaging van den gasprijs? GEMEENTERAAD. i!d/? mi. 3il/z Hl/, wo1/, Lloyd George naar Zweden. Noodweer te Lemmer Ontploffing in een steenkolenmijn. Stad onder water Een schoolkwestie in Schoten. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Koningstraat 10 Fabrikantetf Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Drie Fransche vliegtuigen verongelukt. Strijd tegen de Bolsjewisten. Dreigende staking. De abonnementsprijs bedraagt voo, Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. .Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regA. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bty vooruitbetaling. Sociëteit „St. Bavo" Ledentransport 8 uur Esperanto 8 uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Proza en Poëzie 8 uur R. K. Jonge Vrouwen bond afd I Godsdienstonderricht met Lichtbeelden half 89 uur. it. Vincentiusgebouw Groenmarkt R. K. Reclasseeringsvereeniging half 9 uur. Gem, Concertzaal Ter Hall's Revue .Draadloos" P uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling 23 uur. Oen Hout Laatste avondconcert der H. O. V. 8 uur. St. Vincentius-bibliotheek Hagestraat 49 Vrijdag 12 September heropend. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. v ïn het perceel Ged. Oude Gracht 116 heeft de heer W. Hendriks een electrisch en sanitair bureau geopend, dat aan de nieuwste eischen van een dergelijke inrich- ing voldoet. Een ruime, frissche étalage, waarin di verse electrische artikelen op huishoudelijk en sanitair gebied zijn tentoongesteld, geeft al dadelijk een overzicht van het genre der zaak. Wat de winkel zelf betreft, deze doet hiervoor geenszins onder. Een ruime keuze in fraaie lampkappen, vaste waschtafels, baden, geysers en nog meerdere andere ar tikelen, tot de badkamer behoorend, zijn voorhanden. Om dit alles goed te doen uitkomen, heeft ie heer Hendriks het geheel volgens eigen initiatief laten verbouwen, zoodat een en ander er zich uitstekend toe leent. Geheel achter den grooten winkel bevindt zich de werkplaats, waar de ondernemer zoowel alle mogelijke electrische intallaties als gasfit- terswerkzaamheden en wat daarmede in verband staat, uitvoert. Wij wenschen den heer Hendriks dan ook veel succes in zijn nieuwe onderneming. Wij ontvingen het jaarverslag over 1923 van het Gemeente-Electriciteitsbedrijf. Het verslag spreekt van een toename van de stroomlevering aan particulieren en in dustrie in Haarlem, Schoten en ook in Heemstede. Ook de levering aan de E. S. M. de E.N.E.T. en N.Z.H.T.M. nam toe, terwijl voor de lijn E.S.M. Haarlem-Halfweg in Fe bruari een omvormstation in gebruik werd genomen, waarmee de stroomlevering ein digde. Een belangrijke hoeveelheid stroom werd ®°g geleverd aan de industrie in den Waar- derpolder (gem. Haarlemmerliede en Spaarn- woude). De stroomlevering aan de provincie bleef ce?ef, to' 'n kleine levering aan de Gem. Schalkwijk, terwijl de N.V. P.E.G.E.M. voor overige levering zorgde. eeite van Haarlemmerliede en woude bleef wegens het niet bereiken rn de re/?nkomst n°é uit. i li»)!,» t? te Haarlem werd een meet- 1° 3 »n vaff teneinde nauwkeurig te ""J P ovin hoeveel energie Haarlem en de Provincie Van de N.V. P.E.G.E.M. be trokken. Hef volledige p]an voor de p.E.G.E.M.- meetinnchtingen werd uitgewerkt door een commissie, bestaande uit de heeren: A. F. E. Hansen (Amsterdam), C C. van Ees (P.E.M.) en A. van Harreveld (Haarlem). Het hoog- en laagspannmgs draaistroom kabelnet werd zoowel in Haarlem als in de gemeente Schoten wederom belangrijk uit gebreid. Besloten werd tot het leggen van een hoogspannings diogonaal kabel vanaf dc Centrale tot het schakelstation van Merlen- straat. Het Haarlemsdhe gelijkstroom kabel net werd weder gedeeltelijk door een draai- stroomnet vervangen. De plannen tot versterking van het draai- stroomnet in het centrum van de stad wer den in dit jaar gedeeltelijk ten uitvoer ge- fa. acht; de bouw van het transformator-sta tion Schoolsteeg werd tot het voorjaar 1924 uitgesteld, een tijdelijk transformator-station werd ter plaatse opgesteld. Het draaistroom-verdeelpunt werd bij het raadhuis gebouwd, een tweede verdeelpunt I zal in den kelder van het gebouw „de Vleeschhal" worden ondergebracht. Teneinde een nieuwe wegbedekking te kunnen toepassen werd in verschillende straten het kabelnet vanuit den rijweg naar de trottoirs verlegd. Verder dient nog opgemerkt, dat het huis- houdtarief dit jaar werd ingevoerd. Aan den ingenieur W. van den Broek werd op verzoek met ingang van 1 Septem ber 1924 eervol ontslag verleend; ter voor ziening in de vacature werden sollicitanten opgeroepen. Het aantal aansluitingen vermeerderde met 20 einde 1922 waren n.l. geplaatst 9811 meters, einde 1923 was dit getal egstegen tot 11.727 meters. De gelijkstroomlevering in de gemeente Haarlem neemt door den ombouw van ge lijkstroom in draaistroom nog steeds af; in 1922 werden 1.369.901 gelijkstroom K.W.U. verkocht, terwijl deze omzet in 1923 tot 1.319.936 gelijkstroom K.W.U. terugliep. De draaistroomverkoop nam daarentegen toe v. 9.448.771 K.W.U. in 1922 tot 10.910.987 K.W.U. in 1923 Gedurende dit bedrijfsjaar vonden 2 storin gen plaats, beide tengevolge van kortsluiting in den provincialen kabel van Haarlem naar Velsen In 1923 werden verkocht 13.186.028 K.W.U. (Toename 10%). De openbare electr. verlichting bestond op 31 Dec. 1923 uit 93 lampen met lichtsterkte varieerende van 600 tot 1000 N.K. en 367 lampen van 100 tot 300 N.K. De bijdrage aan de gemeente van het ba tig saldo bedroeg 300.000 tegen 260.000 in het vorige jaar. Het aan de gemeente verschuldigde kapi taal bedroeg op 1 Jan. 1924 4.194.697.28. Op 1 Jan. 1923 4.193.020.55. Het totaal aantal geplaatste meters be droeg op 31 Mei 1923: 11727 waarvan 8754 enkeltariefm eters, 954 dubbeltariefmeters en 2019 muntmeters. Het hoogspanningskabelnet werd uitge breid met 3112 M. De lengte van het laag spanningsnet bedroeg op 31 Dec. 1923: 100790 M. Tempora mutantur.... Van Jules Goodman. Het Schouwtooneel. „De tijden veranderen" heet dit „spel van dezen tijd waarvan gisterenavond de eerste opvoering door het Schouwtooneel ging. Inderdaad, de tijden veranderen! We hadden ons nog weinige jaren geleden moei lijk kunnen voorstellen, dat wij een heelen avond in een schouwburgzaal zouden zitten kijken naar het interieur van één en de zelfde huiskamer, en luisteren naar het pra ten van een burger familie of het geval, dat zoonlief na volbrachte studie van het col lege teruggekeerd, blijkt in zijn studenten tijd nu juist niet geleefd te hebben als wel van een jongen man van fatsoenlijke huize verwacht mag worden. Ondanks echter alle gemis aan handeling en décorverandering, bleek het stuk gisterenavond te boeien. Het doel van Goodman in dit tendenzstuk is te laten uitkomen, dat de ouders hun op groeiende kinderen niet begrijpen; dat deze een dubbel leven lijden, braaf thuis en los bandig buiten en dat, wanneer er ongeluk ken gebeuren, niet zoo zeer de kinderen als wel de opvoeding aansprakelijk is. En de tweede les, welke Goodman zijn publiek wil geven en daaraan is hem blijkbaar nog meer gelegen is, dat, wanneer uit een zondige liefdesbetrekking gevolgen zijn ont staan, de oplossing niet allereerst in de conventie, in het openbaar fatsoen, in de burgerlijke wet moet worden gezocht, maar in de vraag hoe ver de genegenheid van de betrokken personen zich uitstrekt. Het gegeven leent zich onmiskenbaar voor dramatische verwikkelingen, voor con flicten, voor ziele- en karakterstrijd. En daarvan heeft Goodman ruim gebruik ge maakt. Te laken echter is, dat hij van de jonge vrouw, die in de studentenstar de geliefde van den zoon des huizes was en ten val kwam, te veel een heldin heeft ge maakt. Het meisje neemt het geval veel t» luchthartig op en wanneer de schrijver de sympathie van het publiek naar deze mo derne jonge dame toetrekt door haar op rake manier de ouders van den student in het nauw te laten brengen met ^en klare en zeer menschkundige redeneering, dan vergeet hij te veel haar de zondares te laten blijven, die zij inderdaad is. JDe triumf van Jane schrijnt dan ook vaak in het stuk om de hartelooze en onbeschaamde manier van haar optreden. Uit een en ander volgt al van zelf, dat het stuk enkel voor volwas senen is, terwijl wij geen reden vinden het zelfs hem aan te bevelen, waar de schrijver problemen opwerpt en er als 't ware mee speelt, maar niet in staat is om een be vredigende oplossing te brengen. Ko van Dijk en mevr. Wiih. v. d. Horst speelden de tragische rollen van vader en moeder als steeds talentvol; Carel Rijken had de dubbelzinnige en moeilijke rol van den verloren zoon te spelen en hij kon er niet veel van maken; Co Balfoort speelde met veel entrain en een bulderstem den oom uit de wildernis, terwijl Stine van der Gaag haar reputatie in de rol van Jane handhaafde. Tijdens een kort doch hevig onweder sloeg Dinsdagmiddag de bliksem op de tele foongeleiding aan den Kruisweg, even voor bij de hoeve „Kalorama", tusschen Hoofd dorp en den Sloterweg.Verscheidene draden knapten af. Aan de Continental Petroleum Company, te Roterdam, is vergunning verleend tot op richting van een ondergrondsche benzine- bewaarplaas in een tank met een inhoud van 2000 'iter, in de verheelde perceelen aan de Molenaerstraat nos. 13 en 15, met plaatsing van een pomp op bet trottoir vóór vorengenoemd perceel. Voor den Indischen dienst is bestemd de heer K. J. v. d. Meer, alhier, om werkzaam te woorden gesteld ten behoeve van de elec- trificatie van de Staatsspoorwegen. Gistermiddag was de werkman r. S., 'op den Schalkwijkerweg bezig met asphalt te smelten, toen plotseling zijn kleeren vlam vatten en in brand geraakten. Een agent van politie rolde den man om en om in het zand, waardoor de vlammen gedoofd werden. Na voorloopig met behulp der middelen uit een aanwezigen verbandtrommel te zijn verbonden, is de man naar het St. Elisa beth's Gasthuis gegaan. Door de Recherche is de 16-jarlge loop jongen M. A. aangehouden, die uit een con ciërgewoning bij een school twee portemon- naie's, resp. inhoudende 34.50 en 5.50, had ontvreemd. De portemonnaies zijn in beslag genomen. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, inzake de wetsont werpen tot vaststelling van het rechtsgebied en zetels der rechtbanken en kantongerech ten, behoorende tot de gerechtshoven te 's Hertogenbosch, Amsterdam, 's Gravenhage, Arnhem en Leeuwarden, en wettelijke be palingen in verband met de vaststelling op nieuw van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten. Hieraan wordt o. m. het volgende ont leend: Ten aanzien van de kantongerechten HaarlemHaarlemmermeer staan de zaken zoo, dat, ook al zou het kanton Haarlemmer meer blijven bestaan, niettemin eerlang toch in Haarlem een tweede kantonrechter zou moeten worden benoemd, omdat Haarlem op dit oogenblik reeds zwaar belast is. Terug te bekomen bij: W. K. Petri, Wil- sonsplein 10, atmband; L. Spoor, Tulpenstr. 30zw„ idem; J. Offenberg, Reguliersstr. 11, broche; J. Rijbroek, Raamgracht 8, rijwiel- belastingplaatje; A. Kos, Rijpstr. 25, broche; G. M. Schimmel, Krocht lOrood, gummi beest (speelgoed); Elzing, Kenaustraat 22, bord met opschrift; H. G. J. Hoevens, Oost- Indiëstraat 98, corset; G. van der Haak, Kampersingel 32, gummiband; Kennel Haer- lem, gele hond, gebracht door Beijer, Raad huisplein 19, Schoten; gestr. hond, gebracht door R. G. Bogstra, Santpoorterstraat 42; grijze poes, gebracht door Meerman, 2e Hoogerwoerddwarsstraat 34, Schoten; W. Donselaar, Gasthuislaan 176, werkjasje; W. Swart, Judith Leysterstraat 33, jas; M. Bar- rette, Ursulastraat 3, muts; W. v. d. Bom, Kloosterstraat 22zw„ passer met potlood; H. Pot, Julianastr. 32, rozenkrans; G. Sprok- kreef, KI. Houtstraat 103rood, damesrijwiel; Slaterus, KI. Houtweg 32, schoolkaart auto bus; C. Herwerden, Jansweg 25rood, melk bussleutel; C .v. Meurs, Keizer Karelstr. 16, sierspeld; M. Chavallereau, L. Heerenstr. 42, schortje; H. Burger, Nassaulaan 67, tasch; M. Hessels, Wilhelminastraat 12d. dames- taschje; A. IJzerman, Brouwersplein 10zw„ zilverbons; P. Lijding, le Zuidpolderstraat 31 zilverbon. Maandag j.l. vierde de Middelbaar Tech nische School haar eerste lustrum. Het lag aanvankelijk in de bedoeling aan de herdenking van dit heugelijke feit eenige meerderen luister bij te zetten, doch men liet dit na in verband vooral met het nog pas kort geleden overlijden van den heer Geijl den penningmeester. Men bepaalde zich daarom slechts tot een niet-officieele receptie en een ten'oonstel- ling van machinerieën, toestellen, werkstuk ken en teekeningen van de leerlingen tot welker bezichtiging vele vooraanstaande per sonen en lichamen waren uitgenoodigd. In een vergadering van directeur, bestuurs leden en leeraren in de bestuurskamer werd door den heer A. T. Popma namens de vereeniging van leeraren aan de Midd. Technische Schoo: te Haarlem namens de leeraren de gelukwenschen overgebracht. Spr. bracht hulde aan den directeur, dr. G. Hofstede en ook dank aan het bestuur, terwijl hij zijn woerden vergezeld liet gaan van het aanbieden van bloemen. De heer dr. P. J. van Voorst Vader Jr. dankte den heer Popma, waarna tenslotte de heer Hofstede hulde bracht aan het be stuur voor de aangename samenwerking en ook aan het personeel voor de steeds be toonde toewijding. De belangstelling voor de bezichtiging der tentoonstelling wss groot. Behalve tal van ingenieurs en technici en de directeuren en leeraren der Midd. Technische Scholen te Groningen en Utrecht bevonden zich nog onder de aanwezigen de heer G. A Groote Haar, Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, en de heer A. W. Mi- chels, als afgevaardigde van Gedeputeerde Staten B. en W. van Haarlem hadden bericht van verhindering gezonden. De bezichtiging werd met belangstelling gedaan en de bewondering der talrijke aan wezigen werd door de tentoonstelling ten zeerste gewekt. Hoe is 't mogelijk. Het kantongerecht verkeerde hedenmor gen nog in een vacantie stemming. En dat was voor de overtreders, die thans moesten verschijnen een groot voordeel, daar zij zoowat direct bij het binnentreden konden aanvallen, wat nu iuist niet altijd gebeurt. Het gorotste gedeelte van de zit ting werd gewijd, om de personen te straf fen, die met hun rijwiel een overtreding gepleegd hadden. Daar was o.a. bij een kantoorjuffrouw, die niet wist, dat zij niet langs een stil staand tramrijtuig mocht rijden, aan die zijde, waar passagiers in- of uitstappen. Hoewel deze bepaling reeds is gegeven bij de politieverordeningen, welke in het begin van het jaar werden bekend gemaakt voerde de juffrouw aan, hiervan nje^s te weten, omdat zij „eenige weken de stad uit geweest was." Volgens haar zeggen, was zij zich absoluut onbewust iets gedaan te hebben, en daarom had zij dan ook den agent die haar op het Houtplein van de fiets sleepte, toen hij haar op de overtre ding betrapte, met een „gerust geweten" te woord gestaan. Het liet den dienaar van den H. Herman dad echter volmaakt koud, of zij met een gerust of ongerust geweten gehandeld had. en maakte proces-verbaal op. Gevolg hevige verontwaardiging bij de, volgens haar overtuiging niets gedaan hebbende juffrouw „Maar U leest toch wel couranten had de agent gevraagd. Het antwoord hier op was heel vaag, want toen zij zeide „soms wel," kon de agent moeilijk bewe ren, dat zij dan ook de reeksen Processen- Verbaal etc. gelezen had. De kantonrechter scheen zich dan ook overtuigd te houden, van den werkelijken onschuld en hij veroordeelde haar tot 2 kwartjes boete, te vervangen door 1 dag hechtenis; hetzelfde wat de ambtenaar had gevraagd. Hij dacht A. S. was de Warmoesstraat in de ver keerde richting ingereden, en gesnapt „Wist u dan niet dat in die richting niet gereden mocht worden"? vroeg de kanon- rechter. „Jawel edelachtbare, maar ik dacht nu de Groote Houtstraat is opgebroken, mag je die straat in beide richtingen berijden." De ambtenaar zag hiervan blijkbaar de logica niet in (welke tusschen haakjes ge zegd ook ver te zoeken is en vroeg 2.boeten of 2 dagen zitten en de kan tonrechter deelde bij zijn uitspraak de ge- eischte straf in de helft. De onwillige haarsnijder. De J„ barbier te Shoten, had op 3 Sept. des avonds om half 9 nog menschen in zijn zaait gehad, waarmede hij bezig was, het overtollige haar te verwijderen. Bekl. begint eerst op zijn manier de dag vaarding aan te vallen. Die was volgens hem niet juist wat zijn geboorte plaats en voornamen betrof. Ook was het niet half negen, maar 10 minuten vóór half ne gen geweest Kantonrechter: O! Nou geeft U dan maar even op hoe het wel juist is Maar U wist toch wel, dat na 8 uur geen per sonen meer in Uw zaak mochten zijn Bekl.: Ja, ziet U maar dat kan je zoo niet bekijken. Als ik denk het nog wel af te kunnen dan doe ik het I Kantonrechter: Zoo doet U het dan wel Dan geloof ik dat U eens een flinke straf moet hebben. Bekl.: Nee edelachtbare, dat is mijn bedoeling niet Kantonrechter: Ja, maar, dat is mijn bedoeling wel De ambtenaar van het O. M. vroeg 5. boete subs 5 dagen hechtenis, en de kan tonrechter veroordeelde hem tot 4. of 4 dagen. Zou dat aan dien klant verdiend zijn geweest Het H.O.V.-concert in den Hout mocht zich gisteravond weer in een groon aantal belangstellenden verheugen. Enkele regen buitjes zorgden voor een gratis verfris- sching van den aanwezigen. Wat niet weg neemt, dat de aandacht onverflauwd bleef voortduren. Toen het te erg werd maakten verscheidene plaats om anderen te laten genieten. Hiervan werd echter zooals te be grijpen, een bescheiden gebruik gemaakt.. De pauze werd toen benut om den avond te sluiten. Naar aanleiding van berichten, als zou aan het personeel der Coöperatie „De Een dracht een loonsverlaging zijn voorgesteld met wijziging in het aantal werkkrachten, hebben wij bij het bestuur der coöperatie inlichtingen ingewonnen, waar men ons het volgende mededeelde: De eventueele loonsverlaging betreft al leen het personeel der kruideniersafdeeling, totaal 9 man. De loonen van het personeel van deze af- deeling. die lager waren dan die van het personeel der bakkerij, in verband met de minder winstgevende exploitatie der krui deniersafdeeling, waren evenwel door het bestuur der coöperatie gebracht tot 30. per week. Daar echter het geringe batig saldo van de balans der kruideniersafdeeling deze loonen niet meer kon toelaten, stelde het bestuur aan het desbetreffende personeel voor, vier werkkrachten geleidelijk te ver 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 vangen door halve krachten en "de overige *44 Nederland 4917 leden van het personeel een loonsverlaging van 2,per week. In een bespreking met het bestuur der coöperatie en het hoofdbestuur van den Alg. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden, werd het denkbeld naar voren gebracht een sterkere loonsverlaging toe te passen, echter dan met behoud van de nu in dienst zijnde werkkrachten. Dit voorstel werd in overweging genomen en het personeel zal daaromtrent dezer da gen zijn gevoelen uitspreken. Van een loonsverlaging voor het geheele personeel der coöperatie is dus geen spake. Te Halfweg is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht, J. H. v M., aldaar, verdacht van het ver handelen van valsche rijwielplaatjes. Hedenmiddag 12 uur kwam een meisje op het Verwulft in aanrijding met een wielrijder, waardoor zij languit op den grond kwam te vallen. Gelukkig bezeerde zij zich niet erg. Ondertrouwd 10 Sept. J. H. Wijkhuijsen en M. Briene J. Visser en M. v. Hemert C. J. Koridon en M. Turk C. L. Kruse en H. A. Vermeulen J. G. Nolet en W. H. Vermeren J. A. Erkens en C. Blume G. v. Rijswijk en G. M. A. v. Til P. W. Olthof en G Wagenaar H. Hylkema en N. A. Bouman J A, A. v. Koningshoven en A, Mooij. Geboren 7 Sept. z. v. A. G. Mulder Boorsma 8 Sept. z. v. C. H. BoeréePee- perkoorn 9 Sept. d. v. W. J. Visser Koning z. v. H. M. A. SchelvisSprengers d. v. R. Postv. d. Steeg d. v. C. H. SteenkenVuurmans d. v. C de Groot Smit z v. C. CoertSmit d. v. H. M. Hulseboschv. d. Putte 10 Sept. z. v. C. G. MoolenaarVester. Getrouwd 10 Sept.: P. L. Kwast en B. K. v. Putten J. Bronkhorst en J. Hamans B'. H. Huis en C. Schreuder D. A. Frijn en A. P. Besamusca J. Meenhorst en M. Wisker. Overleden: 9 Sept.: J. PetersenKoster, 65 j. Spoorwegstraa' 8 Sept. M., 2 mnd„ d. v. C. Bijster, Jan Steenstraat. van het laatste avondconcert in dit seizoen op Donderdag 11 September 1924, 8 uur, onder leiding van Nico Gerharz. WAGNER—LISZT-PROGRAMMA. I. Richard Wagner. I. Marsch aus der Oper „Tannhauser". 2. Vorspiel des Uiten Akt „Lohengrin", 3. Ein Albumblatt. 4. Grosse Fantasie aus der Oper „Lohen grin. II. Franz Liszt, 5. „Les Préludes" Poème Symphonique. 6. Zweite Ungarische Rhapsodie. De heeren J Joosten e. a hebben een voorstel gedaan tot verlaging van den prijs van gas en electrischen stroom. Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad onder presidium van den heer C. Maarschalk, burgemeester. Afwezig waren de heeren v. d. Kamf, Adrian en Boes. Naar aanleiding van een voorstel der heeren' Joosten e.a„ tot verlaging van den éasorijs en den prijs van de electriciteit ingaande 1 October, stelde de heer Mr. Slingenbcrg voor dit voorstel aan B. en W. te renvoyeeren ter behandeling bij de Gemeentebegrooting, omdat tegen invoering met 1 October bezwaren zijn, wijl in de loopende begrooting met de begroote winstcijfers rekening is gehouden. De heer JOOSTEN heeft daartegen be zwaar. Indien er technische bezwaren zijn, is bet wat anders; voor het bezwaa van Mr. Slingenberg kan spr. niet zooveel voelen. De heer SLINGENBERG handhaaf', zijn meening. Evenzoo de heer Joosten, die in het gezegde van Mr. Slingenberg een poging ziet, om de verlaging van de prijzen moei lijk te maken. Spr. meent, dat met hand having van de geraamde winsten op de be grooting, de gasprijzen en die van electrici teit te verlagen. Ook deelt spr. mede, dat de vooruitzichten voor de volgende begrooting gunstig zijn. De heer PEPER stelt voor, het voorstel- Joosten te behandelen in de volgende raadszitting. De heer SLINGENBERG ontraadt aanne ming van dit voorstel wijl ook de gasprijs en andere moeten gezien worden in het kader van de heele begrooting. Het voorstel-PEPER wordt verworpen met 2211 st. Besloten wordt het voorstel te behandelen bij de begrooting. b. Besloten wordt: de in het Raadsbesluit van 30 April 1924, No. 15 genoemde op pervlakte van den aan M. BEST in erfpacht uit te geven grond aan de Byzantiumstraat en aan de Cornelis van Noordestraat 214 M2 te wijzigen in 187 M2. Besloten wordt: le. over te schrijven met ingang van 1 Januari 1924 op naam van J. J. Schretlen te Heemstede, de huur van twee stukken grond gelegen voor de perceelen aan den Zijlweg nrs. 121 en 213, bij radsbesluit van 19 Octo ber 1921 nr. 4 tot 31 December 1925 ver huurd aan J. van Roode; 2e. In te trekken het raadsbesluit van 30 Januari 1924, nr. 5 B. waarwij van een stuk grond vóór het perceel aan de Ripperda- straat nr. 9, is overgeschreven op nam van J. P. Pielage en hem mitsdien, ingevolge zijn verzoek, uit die huur te ontslaan; d. Besloten wordt, in verband met het Raadsbesluit van 13 Augustus j.l. no. 26 tot opheffing van den gemeentelijken cur sus tot opleiding van hoofdonderwijzers(es- sen) alsnog eervol ontslag tc verleenen als tijdelijk leeraar aan genoemden cursus aan de heeren: M. van Wamelen, en W. J. H. Maschhaupt, zulks met ingang van 13 Augustus j.l. (De vergadering duurt voort.) (Ongecorrigeerd). MEDEGEDEELD DOOR De beuTS opende heden: prijshoudend. V. K. 7% N.-l. 1921 A. HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resr. dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Dell Senembah Dell Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Anacon^ Wabash Conm. Maxvell 943/, H0i/5 102 u 85'/, 102 7 63/, 91 90 751li 73 155 156 128*/, 1281/. 1283 129 137 138 »21/2 83i/, 291/ 531/. 453 398 398 67'/, "8/, 1-4 186 1361/4 137 13i3 132 1321/ 2 132 98 172'/, 3341/, 173 3371/ 114i/, 114 J11'8 176 176.50 177.50 24 24 129 12*1/, 3841/, 3841/, CO -9"\ 346 3 s 9 318 14.3/, 15C1/, 1951/, 101 ul 123 124 3l7i h 317 6Si/2 6'!/. 149 80'/,. 153/, HEDEN STOCKHOLM, 10 Sept. Lloyd George zal waarschijnlijk a.s. winter een bezoek aan Stockholm brengen, op uitnoodiging van het Zweedsch-Britsche Genootschap. LEMMER, 10 Sept. Een hevig noodweer heeft in den afgeioopen nacht hier gewoed. De oude Lemmer vrachtboot „Amster dam kapitein Jonker, die gisteravond 9 uur met passagiers en stukgoederen van Amsterdam naar Lemmer vertrokken was, was hier hedenmorgen om 10 uur nog niet gezien. Telefonisch bericht van Schokland meldt evenwel, dat deze boot in de nabij heid van dit eiland met averij voor anker ligt. Het s.s. Lemmer, kapitein Grieksma-, van Lemmer, is ter assistentie vertrokken. Aneta meldt uit Weltevreden: Bij een ontploffing in de steenkolenmijn op Poeloe-Laoed, zijn 40 inlanders gedood of gewond. Nadere bijzonderheden ontbre ken. TER APEL, 10 Sept. Het stadje Haren, 3 uur over de grens bij ter Apel, is door een hevigen aanwas van de Ems geheel onder water gezet. De boeren hebben hun vee met In de Vrijdagavond gehouden raadsverga- dering te Schoten heeft een schoolkwestie in het brandpunt der debatten gestaan. Het Kerkbestuur van de R.-K. Parochie van de H. Liduina heeft eenigen tijd geleden de medewerking van den Raad gevraagd en verkregen voor den bouw van een nieuwe school in die parochie. Op grond dat de gemeente slecht bij kas is wenschlen de Sociaal-Democratische leden van den Raad nu het hulpschoolgebouw aan het Pretoria- plein aan de Roomsch-Katholieken aan te bieden als schoolgebouw. Inderdaad zou dit een niet onaannemelijk aanbod geweest zijn indien dit hulpschoolgebouw maar niet was afgedankt door het Openbaar Onderwijs op grond dat het niet voldeed. Het is een hou ten gebouwtje, al eenigen tijd geleden neer gezet, met niet al te ruime afmetingen en wethouder Wolf lichtte de fouten o.m. toe met de mededeeling dat somtijds in den winter de lessen gestaakt moeten worden vanwege de kou en dat de kosten van ver warming zoo hoog waren dat men beter de school aan de Overtonstraat voor dat geld kon uitbreiden. Wie onzer lezers zal het den Katholieken raadsleden van Schoten euvel duiden dat zij er feestelijk voor bedankten om te aanvaar den voor het katholiek onderwijs wat door het openbaar onderwijs werd weggeworpen? We gelooven heel graag dat het den so ciaal-democraten er niet om te doen was het katholiek onderwijs een trap te geven, maar dien schijn laadden zij wel op zich. Gesteld eens dat de kwestie omgekeerd stond en dat de katholieken dit schoolgebouw hadden af gedankt, maar daarna aanboden voor het openbaar onderwijs? Zouden de soc. dem. dan dit gebouw onder deze omstandigeheden hebben geaccepteerd? Immers neen, want zij achten het hulpschoolgebouw onvoldoen. de, daar zij anders de uitbreiding van de school aan de Overtonstraat niet zouden be vorderd hebben. Wij wenschen voor het onderwijs het beste wat er is, ook voor het katholiek onderwijs. Trouwens het is noodig dat er in de groeiende parochie van Pastoor Brouwer een R.-K. school komt en een goede katholieke school. Weliswaar bezit in Haarlem nu elke pa. rochie een R.-K. school, maar deze zijn overbevolkt en voor kinderen uit Schoten is er geen plaats meer. Het aantal scholen in Schoten, vooral ook met het oog op de zich daar vestigende nieuwe bewoners, is onvol doende. In het nieuwe deel van Schoten past een R.-K. school zeer goed en men mag er verzekerd van zijn, dat zoodra de grens- uitbreiding van Haarlem een feit is, die R.-K. school er zeer zeker zeer spoedig zijn zaL Men behoeft met bang te zijn voor weggooien van geld. De school komt er vroeg of laat. Vroeg indien Schoten nu zijn medewerking verleent; later als men wacht totdat na dc grensuitbreiding Haarlem het geld levert. Ook in het eerste geval echter komen ten slotte de financieele lasten voor rekening van Haarlem. Laat men in Schoten dus royaal een loyale medewerking verleenen om in de parochie van Sint Liduina een nieuwe R.-K. school te stichten. De zaak tegenhouden beteekent tenslotte niets anders dan velen medeburgers onaangenaam zijn. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Vooruit. OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Kon. N- Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vaa 10 September Hoogste Barometerstand 763.6 m.M. te Scilly Laagste Barometerstand 734 2 m.M. te Skagen. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 September: Zwakke tot matigen, zuidelijke tot weste lijken wind, aanvankelijk opklarend, later toenemende bewolking en kans op regen, later warmer schuiten van het land gehaald. Twee dijk breuken hebben den toestand nog verergert. BERLIJN, 10 Sept. Bij Neustadt aan de Haardt, zijn 3 Fransche vliegtuigen neerge stort. Een viel in den vliegtuigloods die in brand vloog en geheel vernield werd. BERLIJN, 10 Sept. Volgens ^berichten uit Riga breiden de gevechten in den Kau- kasus tegen de Bolsiewisten zich uit tot in de omgeving van Tiflis. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Kief een anti-bolsje wistische demonstratie plaats vond. Het standbeeld van Karei Marx werd omver geworpen. De communistische club moest worden ontruimd. BERLIJN, 10 Sept. In Weenen arelgt de algemeene staking uit te breken. Alle vak- vereenigingen aldaar hebben beslot— de stakende metaalarbeiders te steunen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1