In en om Haarlem. I mode'show Ingezonden Mededeelingen WEILL-MULLER Ingezonden Mededeelingsn, DE SPAARMEBANK Donderdag 11 September 1924 47ste Jaargang No. 15837 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. a 75 cents per regel. ■GEBOUW KEGELBOND g 2.30 UUR J| Agenda 12 September GIFTEN. Voor de Juliaantjes. „Herwonnen Levenskracht". REVUE „DRAADLOOS". Laatste middagconcert in den Hout. Personalia. Jubilea. Bekroond. De toestand van den Leidsche Vaartweg. „Weldadigheid naar Vermogen". R.-K. Jonge Vrouwenbond, afdeeling Haarlem. a 75 cents per regel. Baldadigheid en het publiek. BURGERLIJKE STAND. Van een roode vlag. VAN ONZE RECHTBANK. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Te'egraphisch Weerbericht. a v. a. -3/, to wi1/, Wisselkoersen en koersen vah Bankpapier. De gestrande Logger. De abonnementsprijs bedraagt voeüt Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 40. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Er was een optimist, die meende, dat wij, met de onschuldige agenda van gisteren, binnen een uur op straat zouden staan. Maar wat meent gij, zeide de Raad, dat wij niet in staat zijn een heelen middag vol te praten, zelfs zonder agenda? En zoo zaten wij te half vijf nog naar den uitslag van de stem mingen te luisteren. Bij de ingekomen stukken verdedigde de beer Joosten niet geheel zonder grond een voorstel om met 1 October a.s, de tarieven voor gas en electriciteit te verlagen. De rekening van de gasfabriek gaf daarvoor alle aanleiding in de zoo juist gisteren gepu bliceerde rekening van de electriciteitsfa- briek met een batig saldo van drie ton bracht een nieuw argument. Toch wilde mr. Slingenberg er niet van weten. Laten wij kalm aan doen, zei hij en bij de begrooting alle cijfers in onderling verband bekijken De heer Peper meende, dat het echter best tegen 1 October kon en diende een voorstel in, waarin de Raad praeadvies van B. en W. eischte op het voorstel-Joosten tegen de volgende vergadering. „Dat is toch wel wat al te gauw, binnen 21 dagen," zei de burge meester. „Laat er mij één dag aan werken en 't is klaar!" blufte de heer Peper. De Raad verwierp het voorstel van den commu nist met 11 tegen 22 stemmen, zoodat wij er voorloopig wel niet veel van zullen hooren. Vreemd blijft het intusschen wel, dat nu, half September, de begrooting slechts zóó weinig gevorderd is, dat er nog geen vol doende gegevens zouden zijn, om de cijfers „in onderling verband" te bekijken. In de gemeentelijke concertzaal zullen, zooals men gelezen heeft ook bioscoopvoor stellingen worden gegeven. De zaal zal eco nomischer geëxploiteerd worden. Daarvoor moeten er gordijnen komen om het orgel af te dekken en een cabine voor de bioscoop. Wie heeft deze laatste cadeau gegeven aan de gemeente, vroeg de heer Miezerus? Wat deze ondeugende vraag beteekende, kwam uit in de opmerking van de heeren Klein Schiphorst en Van Liemt, die meedeelden, dat de cabine al kant en klaar en zelfs ge schilderd boven in de concertzaal stond. Waarom moest er nu een crediet wordeti aangevraagd voor iets, wat B. en W. al zelf standig buiten den Raad om hadden opge knapt? De burgemeester gaf toe, dat de zaak formeel niet in orde was. Er waren echter omstandigheden geweest, welke lol deze handelwijze genoopt hadden en welke niet anders dan in geheime zitting konden worden meegedeeld. De Raad was goedig en legde ér zich bij neer. Dan kregen we nog een paar debatjes, over zaken, waarmee geldelijke uitgaven ge moeid zijn en waarbij de Raad o.i. wel een beetje al te goedig was. Daar was vooreerst het voorstel van B. en W. om ten zuiden van de Zomervaart gronden voor speelterrein in te richten. Er is al eens een plan geweest om een speelterrein ten noorden van de Zomervaart te maken, zei de heer Van Liemt. Toen werd de Commissie van Open bare Werken geraadpleegd, en deze advi seerde ongunstig. Er kwam toen niet- van het plan. Nu is er een voorstel om ten zuiden van de Zomervaart terreinen voor hetzelfde doel beschikbaar te stellen. De Commissie heeft .nen nu echter maar niet geraadpleegd Was dat gedaan, de Commissie zou een kos tenberekening hebben gevraagd, welke nu ontbreekt. Neem het voorstel terug en laat ons eerst weten, wat deze zaak kosten moet, adviseerde de heer Van Liemt De heer Klein Schiphorst onderstreepte dit be toog. Het gaat om 31.000 M2 grond klaar te maken voor speelterrein. Met weinig kosten kan dat niet. 't Is beter dat men dan maar niets doet. Doet men er iets aan, waaraan men wat heeft dan zijn er tientaller dui zenden guldens mee gemoeid. Precies zoo dacht de heer Miezerus, de die kosten op 60 tot 70.000 schatte, terwijl de heer Keesen verwees naar een terrein achter de Graaf Willemstraat, waar men een eenvou dige voorziening had aangebracht en welke weer in één week kapot was. Gelukkig, dat het andere lid van de Com missie, de heer van de Kamp, er niet is. duchtte Wethouder Bruch, die het voorstel van B. en W, verdedigen moest; anders war«n de onkosten zeker tot 80.000 ge stegen! En de Wethouder probeerde uit tc leggen, dat het hier niet ging om het maken van een sportterrein, dat zou inderdaad 80.000 er, 1 l "en meer kosten; maar om een spee terrein, dat met een eenvoudige afras tering en een weinig egalisatie voor de on georganiseerde jeugd in orde zou zijn te maken, 'n de Wethouder hief een jammer klacht aan over het verdrietelijke feit, dat alles wat lichamelijke opvoeding betreft, zoo weinig medewerking heeft in den Raad Wanneer men den weg van den heer Klein Schiphorst op zou gaan, dan kwam er de eerste jaren weer niets van een speelter rein in deze buurt. En toch, de volksgezond heid werd er zoo uitnemend mee bevorderd. In gelijken geest sprak de heer Reinalda, maar geen van beide Wethouders li„t zich verleiden om een cijfer te noemen, ook al kwam er nog zulke sterke aandrang uit den Raad. En we zagen het vreemde verschijn sel, dat B. en W. zich beklaagden over ,1e stroefheid van den Raad, terwijl nota bene de Raad de verongelijkte was. Deze immers zat voor een slecht voor bereide voordracht en moest stemmen over een voorstel zonder de consequen ties te kennen. Een kind toch kan be grijpen, dat men een terrein van 31.000 M2 niet gelijk kan maken en afrasteren voor een paar duizend gulden, al trachtten de twee jongste, indealistische Wethouders het al dus voor te stellen. Toen bovendien Wet houder Slingenberg nog kwam vertellen, dat deze voordracht in zijn vacantie was tot stand gekomen, dat hij ze aldus opvatte, dat hier alleen een principieële beslissing werd gevraagd en dat later de Raad over het crediet zou kunnen stemmen, werd de zaak nog bedenkelijker. Immers zóó had niemand het begrepen; tegen zulk een onschuldig lammetje zou niemand een vinger hebben uitgestoken. Wethouder Bruch zag zich dan ook genoodzaakt te erkennen, dat dit de bedoeling niet was. Men had zich wel dege lijk gedacht, dat B. en W. „binnen redelijke grenzen" hun gang zouden kunnen gaan. Maar welke zijn dan die grenzen, werd nog maals gevraagd. En eindelijk kwam het er bij Wethouder Reinalda uit, dat men zich een uitgaaf van plm. 3000 gedacht had. Werd deze som overschreden, dan zou men den Raad waarschuwen. En daarbij heeft de Raad zich neergelegd. Jammer genoeg, want, óf wel, er wordt eerst een kostenberekening gemaakt en dan komt er natuurlijk niets van de zaak. Wie kan voor 3000 een terrein van 31.000 M2 egaliseeren en afrasteren? Of men begint op goed geluk af en dan komt er later een suppletoire begrooting. En daar voor is het nu toch heusch geen tijd. Laat de Raad en laten vooral B. en W. nu toch eens goed begrijpen, dat er geen cent mag worden uitgegeven anders dan voor drin gend noodige zaken, wanneer niet eerst het evenredig heffingspercentage der gemeen telijke inkomstenbelasting tot nul is gere- dueerd. Hetzelfde zouden wij willen opmerken tegenover de voordracht om de oude villa van mej. Coenen tot 2de buitengewone school te verbouwen voor 23.000. Wethou der Bruch meent, dat dit noodig is. De Wethouder voor de financieën adviseerde tot aanhouding en hij redeneerde aldus: er komt nu ook een R.-K. buitengewone school; die zal van de gemeentelijke school 67 kinderen afnemen. Straks komt het ge bouw der 2de H. B. S. vrij. Laten wij daar dan onze achterlijke kinderen onderbrengen en de 23000 uitsparen. Dat leek een ge zonde redeneering. Neen, zei mr. Bruch, als cl- Roomsche school er is, gaan daar nog 1 dadelijk alle katholieke kinderen heen. Dat kan nog wel vier of vijf jaar duren. Bovendien, na de annexatie hebben wij toch behoefte aan twee scholen. En op het be zwaar van mr. Loosjes, dat 23,000 toch wel wat erg veel is voor een verbouwing, antwoordde de Onderwijswethouder: we hebben den betrokken ambtenaren gezegd, maar een beetje ruime begrooting te maken, dan kan er altijd nog wel wat af! Zalig opti misme! We gelooven intusschen, dat dit niet de manier is om te bezuinigen en dat blijft toch nog eerste plicht. Overigens moe ten wij den Wethouder de illusie ontnemen en dit moet hem als voorstander van het bijzonder onderwijs toch genoegen doen dat het geen vijf jaar zal duren, eer de Roomsche kinderen op hun eigen buitenge wone school zijn. Deze school is al twee jaar in voorbereiding; is door bijzondere omstan digheden vertraagd; maar nu de stichting eenmaal vast staat, zal het niet aan moeite en offers ontbreken om juist deze kinderen, voor wie katholiek onderwijs een eerste eisch is, zoo spoedig mogelijk naar hun eigen school te trekken. De Raad heeft zich ten slotte .ook bij dit voorstel neergelegd. De rondvraag leverde niet veel meer op dan een potsierlijke interpellatie van den heer Kingma over een roode lap katoen, waarop de Haarlemsche politie Zondag j.l. als een stier zou zijn aangevallen! De burge meester beloofde een onderzoek. menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. 16 SEPTEMBER a.s. Sociëteit St, Bavo. Haar]. Gemengd koor, 8 uur. Ledenvergadering Geel- Zwart, 8 uur. Bestuur Overheidsperso neel, half 8. Rederijkers, 8 uur. Bestuur R. K. Vrouwenbond, 3 uur. R. K. Middenstandsgebouw. Zangvereeni- ging „Kunst na Arbeid", 8 uur. Han- delsreizigersvereeniging St. Christoffel, 8 uur. Gem. Concertzaal Ter Hall's Revue „Draadloos" 9 uur. St. Vincentius-bibliotheek Hagestraat 49 Vrijdag 12 September heropend. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—914 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannes Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671, Tevens gezellig sa- Voor de fiets, van v. L1. Nog is binnengekomen een gift voor „Her wonnen Levenskracht" van H. K0.50 Het gezelschap van Henri ter Hall is er weer en de weinige dagen van zijn verblijf in onze stad, zal 't wel weer 't publiek naar de Gemeentelijke Concertzaal doen stroo men. De inzet van de reeks opvoeringen van de „nieuwe" revue was al dadelijk goed: een volle zaal en een dankbaar pu bliek. De revue's van Henri ter Hall, bekend om him rijke verzorging en decente behan deling, blijven trekken. Geen wonder. Je komt ieder jaar weer vol verwachting de zaal binnen en nooit ga je teleurgesteld naar huis wat op menigen hooggeprezen „kunst-avond" wel het geval is. Er wordt wel eens getwist over de vraag, of zoo'n revue ook tot de kunst gerekend mag worden. Daar mag men over denken, zooals men wil, maar zeker is 't een heel „kunststuk" om telken jare maar weer met een ander werk te komen, dat van de voor gaande behoorlijk verschilt, en óók weer beziens-, beluisterens- en belachenswaar- dig is! Als we ons herinneren van 'n twin tig jaar geleden, hoe Ter Hall toen ook ter gelegenheid van de kermissen, met zijn re vue's opkwam, en hoe dat stukjes waren, die den avond na de pauze moesten vullen, met enkele tafereelen en veel actueele moppen en met den auteur, die toen nog geen Kamerlid gedroomd werd, als „Piet" in de hoofdrol, met zijn fluitje tevens de tooneelveranderingen commandeerend, dan is er nu wel 'n groot verschil in uiterlijk mooi met toen. Maar in de laatste jaren kan van ontwik keling en verfraaiing niet meer gesproken worden en zoo munt „Draadloos" dan ook in geen enkel opzicht boven haar voorgang sters uit, of het moest zijn door haar ef fectvolle lichtgevende tooneel-décor. Er zijn al rijker gemonteerde revue's geweest van Ter Hall, en andere weer, die in het komi sche deze laatste overtroffen, maar met dat al, is „Draadloos" er toch weer eene, die je urenlang kostelijk bezighoudt, je doet schateren van den lach, en je oog veel moois te genieten geeft. „Draadloos" is buitengewoon.draad loos! Er zit totaal geen lijn in wat toch zoo'n kwaad middel niet zou zijn, om het even-onbevredigde gevoel aan het einde te voorkomen. Het begint heel r.oyaal op den Olymp, waar Jupiter zich te midden van zijn goden en godinnen aardig begint te verve len en bovendien met zijn huisvrouw Juno in niet ongestoorde pais en vreê leeft. Hun huiselijke (in de wolken!) scènes zijn intus schen heel grappig. Voor den gepantoffe'den oppergod echter zoo beklemmend, dat hij een slippertje naar de aarde wenscht te on dernemen, Juno moet daar niets van hebben en ont ketent de elementen en roept de goden en godinnen bijeen en toen was 't op het tooneel, onder fantastische belichting, een pracht van kleuren en bewegingen. Jupiter natuurlijk Buziau, met zijn oer- komische mimiek en onweerstaanbaar grap pige manieren denkt op de aarde veel plezier te beleven in gezelschap van zijn partner Fluksie zooals vanzelf spreekt, de leuke Nieuwenhuizen. Die twee geven je, met hun deels oude, deels nieuwe zot ternijen, den geheelen avond den vollen laag. Maar Juno laat ook op den wereld bol baar lichtzinnigen echtgenoot niet in den steek en huurt er zelfs een huis, dat echter nog pas in aanbouw is. Jupiter en Fluksie zullen het wel in 'n half uur afma ken, wat ze dan ook in een geweldig co- mische scène doen. Dan huren ze een an der huis, met mooie bloemen in den tuin pas op Nieuwenhuizen, hou Ter Hall's naam hoog! -en daarmee is de „draad" van het geheel afgeloopen. Wat dan verder volgt in de eerste en tweede acte is echt revue- werk, een opeenvolging van nu eens schit terende, dan weer lachwekkende tooneelen, waarbij een weelde van costumes, lustige en gracieuse dansen en fijne licht-effecten het oog bekoren. De muziek, en speciaal de zang, brengen dezen keer niet zooveel als vroeger. Prachtige tafereelen brachten vooral de Radiofinale, het Souper en de Poppenstad. Aardige intermezzo's vormden „De geheim zinnige Schaduwbeelden" op het witte doek en niet minder de opvoering van een klucht „De Nieuwe Japon", die eerst in Holland- schen en dan in „Franschen" stijl gespeeld werd. Dat was buitengewoon grappig. 't Is ondoenlijk, om al 't mooie en kluch tige op te noemen, wat „Draadloos" geeft. Ga er zelf van genieten. Als zoo'n revue nieuw voor u is, zal ze een verrassing blij ken te zijn; hebt ge er meer bijgewoond, dan zal ook deze niet teleur stellen. Zooals meestal greep ook nu het gezel schap de gelegenheid aan, om het publiek tot liefdadigheid voor een bepaald doel op te wekken. Nu was het Dorus Rijkersfonds aan de beurt, waarvoor de commère, mej. Van Biene een echt Ter Hall-vers reciteerde terwijl er in de pauze ten bate van het fonds boekjes werden verkocht. Op Zondag 14 Septemeber a.s., geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging, onder lei ding van den heer W. Knikker, haar laatste middag-concert van dit seizoen in de stads- tent in den Hout. Hiermede zijn de con certen van dit seizoen in den Hout afgeloo pen. Het diploma na tweejarigen cursus aan de school voor Maatschappelijk werk te Am sterdam verwierf mej. E. J. Groen, alhier. Dinsdag is de heer D. v. Boekhoven, chef van de drukkerij der fa. John. Enschedé en Zonen gehuldigd, wijl hij 25 jaar penning meester is van het Haarlemsch Schaakge zelschap. Hem werd een meerschuimen pijp overhandigd. Men deelt ons mede: Op de te Den Haag gehouden Nationale Veetentoonstelling, Woensdag gehouden, heeft de N.V. van der Sluys vleesch- en vee handel, alhier, den tweeden prijs behaald, met een door haar ingezonden koe in de afdeeling vette koeien. In de raadsvergadering van gistermiddag heeft de heer Groenendaal de aandacht ge vestigd op den onhoudbaren toestand van den Leidschevaartweg tusschen de Emma- brug en de Schouwtjesbrug. Inderdaad is de situatie daar ter plaatse langzamerhand voor het rijverkeer gevaar lijk geworden door de geweldige kuilen, die zich over het geheele gedeelte van den ge noemden weg bevinden en die gedurende dezen regentijd natuurlijk veranderen in groote en diepe plassen waarbij nog komt, dat men bij de werkzaamheden op het naastliggende bouwterrein water pompt uit dk voor gas en rioleering bestemde geu len welk water men eenvoudig over den Leidschevaartweg laat vloeien. Zij, die er dagelijks passeeren plachten daar te spreken van „den periodieken wa tersnood bij het „Schouwtje". En nu spreken we nog niet eens van de tramrails, die daar aan beide zijden van den weg een heel eind boven het wegoppervlak uitsteken. Het is niet de eerste maal dat wij over dezen desolaten toestand schrijven. Eenige maanden geleden hebben wij de „Damiaat- jes" geluid over de noodzakelijkheid van ver" betering, maar bij die gelegenheid wezen wij tevens op de algeheele reorganisatie van den Leidschevaartweg (ook onder de ge meente Heemstede) welke men voornemens is uit te voeren. Welnu, deze reorganisatieplannen zijn de oorzaak, dat men tot dusver de hand niet heeft geslagen aan het gewraakte wegge deelte. In de herziening zijn b.v. begrepen de vernieuwing van de tramrails en de omleg ging van een der banen naar de westzijde van den weg. De tramwegmaatschappij is gereed en de nieuwe rails liggen klaar om de oude en versleten spoorstaven te ver vangen. Ook de gemeente Heemstede ver langt niets anders dan de verbetering van het onder haar resorteerende gedeelte ter hand te nemen. Het zou evenwel geen zin hebben om met de herziening een begin te maken, wanneer het gedeelte tusschen de Emmabrug en de Schouwtjesbrug, dat aan Haarlem behoort, voorloopig uitgesloten moest worden. Dit toch was tot dusver het geval in ver band met het bouwklaar maken van de ter reinen ten noorden van de Pijlslaan. Thans vernemen wij, dat de Trammaat schappij besloten heeft na de vernieuwing van de rails op den Kleinen Houtweg, de oude rails op de Leidschevaart te vervan gen, ook al blijft de wegverbetering ach terwege en al is nog geen toestemming van Ged. Staten verkregen om de banen te mo gen omleggen naar één zijde. Blijft deze omlegging dus voorloopig nog achterwege, vrijwel vast staat, dat Ged. Staten de be treffende vergunning niet zullen weigeren. Het plan zal derhalve te eeniger tijd worden uitgevoerd. In Augusus os uitgegeven: Brood J 6.10; wekelijksche ondersteuning 106.25; di versen 18. Totaal 130.35. Het doel van Algemeenen R. K. Jonge Vrouwenbond is: alle R. K. minderjarige meisjes van 1421 jaar in éénen grooten bond te vereenigen, om hunne godsdienstige-, zedelijke en maatsch. belangen te behartigen en de ouders behulpzaam te zijn bij de voort gezette opvoeding en ontwikkeling hunner dochters. In dezen bond zijn o.a. vereenigd de R.-K. meisjes, die door ontwikkeling bij elkander behooren, b.v. meisjes die alleen lager on derwijs hebben genoten en niet op een pa tronaat zijn: Alsook meisjes die eene school van de M. U. L. O., Chr. Kweekschool of een daarmede gelijk te stellen inrichting van onderwijs be zoeken of bezocht hebben. Voor al deze meisjes bestaat er gelegenheid zich te vereenigen en zich aan te sluiten bij een of meer clubs, waar voor ontwikkeling of ontspanning (feestavonden) wordt zorg ge dragen. Zoo kunnen zij zich aansluiten bij de Ma- ria-Congregatie, Dinsdagavond 78 uur in de H. Jozef Kerk, Jansstraat. Zij kunnen volgen een cursus in godsdienst leer en liturgie, Bijbelsche en Kerkelijke Ge schiedenis, aanschouwelijk onderwijs, met lichtbeelden. Donderdagavond 89 uur in het club-ge bouw, Jacobijnestraat 17rd, en wel om de week. Zij kunnen volgen een cursus in nijver heids onderwijs, bevattende: naaien, kniples koken enz. enz. De lessen worden gegeven op de R.-K. Huishoudschool, KI. Houtweg, op nader overeen te komen dagen. Zij kunnen volgen de verschillende weten schappelijke lezingen, welke gehouden wor den 4 maal in het jaar. Zij kunnen zich aansluiten bij een of meer der volgende clubs, welke zijn opgericht: Club: Declamatie en Tooneel. Maandagavond 89 uur (om de week) Zang en Muziek Maandagavond 89 uur (om de week). Deze clubs komen bijeen in het club-ge bouw Jacobijnestraat 17rd, of wel op Woens dagavond 89 uur, maar dan iedere week, in het patronaatsgebouw op het Begijnhof 5. Club: Gymnastiek en openluchtspel in het volledig ingerichte gymnastiek lokaal St. Jozefschool, Nieuwe Gracht 24 of Woens dagmiddag 56/4 uur, of Woensdagavond 78/4 uur. Over al deze clubs zijn leidsters aangesteld. Het lidmaatschap van den Bond bedraagt voor de schoolgaande meisjes 3 en voor de niet schoolgaande 5 per jaar. De schoolgaande meisjes worden alleen toegelaten tot de gymnastiek-club en tot de 4 algemeene bijeenkomsten of feestavonden (op Woensdagavond). Men geeft zich aan bij den WelEerw. Heer A. W. J. Lühn, Kap. St. Josef Kerk of wel in de pastorie of wel op Donderdagavond 8 Rente 4 pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste belegging Uwer Spaarget den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 u. n.m. en Zaterdags van 59': u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7—8'/, u. namiddag. uur, Jacobijnestraat 17, of wel op Woensdag avond 8 uur, Begijnhof 5. Gisterenavond omstreeks half 9 had in de Groote Houtstraat een geval plaats van er gerlijke baldadigheid. Het betrof hier een aantal kwajongens van omstreeks 12—14 jaar die er hun werk van maakten, de asfaltblok- ken met een speciale machine te breken en in verschillende stukken te maken. Na ver loop van eenigen tijd lag er rondom dc breekmachine een heele stapel stukken van asphaltblokken, terwijl de jongens steeds maar doorgingen met vernielen. Een klomp teer werd tot schrik van de voorbijgangers heen en weer gerold, terwijl niemand de wandalen deze vernieling verboodt. Men liet zich door de teerklomp haast de teenen platdrukken, maar niemand die er iets van zei, hoewel er een talrijke menigte het ver nielingswerk gadesloeg. L Toen eindelijk een agent van politie op kwam dagen, trokken de jongens af en net publiek verspreidde zich even kalm of er niets gebeurd was. Hollandsche gemoedelijkheid? Ondertrouwd: 11 Sept. C. Schutter en M. L. Westhoff. Th. D. Hetem en H. C. Dijksterhuis. D. v. d. Meulen en J. San ders. P. Prins en K. Heeres. Getrouwd: 11 Sept. N. Bijnsdorp en J. P, W. Broekhuizen. W. J. Nieuwenhui zen en M. M. Spanjaard. A. A. v. Wouden en P. v. Wouden. A. Berentsen en J. Marees. Geboren: 9 Sept. d. van A. Walkotte v. Melsen. z. van K. HordijkKooman. 10 Sept. d. van C. AdamsPrinsen. d. van J. E. v. VeldhuijsenSmit. 11 Sept. d. van J. H. E. Buijsv. Kordelaar. Overleden: 9 Sept. A. W. Zwaanswijkv. Oudeniel, 88 jaar, Jansstraat. 10 Sept. J. KoeneZwart, 73 jaar, Oostvest. W. Jintens, 66 jaar, Kamperlaan. J. Th. Wubbe, 49 jaar, Twijnderslaan. Het was de bedoeling van den heer Kingma bij zijn interpellatie in den gemeenteraad van Haarlem, over het in beslag nemen door de Haarlemsche politie van een stuk rood katoen, zooals hij 't noemde, de lachers op zijn hand te krijgen. Dat gelukte hem wel, maar er werd al leen gelachen over de waarlijk onbeholpen manier, waarop hij de zaak voordroeg. Wij hebben geïnformeerd naar de toedracht van de zaak en vernamen, dat de zaak van zoo weinig beleekenis was, dat ze zelfs op het politie-rapport niet werd vermeld. De toedracht van de zaak is als volgt: Er zou Zondag j.l. op het terrein der Haar lemsche Katoenmaatschappij, aan de Kin- derhuisvest, een meeting van anti-militaris ten worden gehouden, waarvoor vergunning was gevraagd om een optocht met muziek en vaandels te mogen houden Als naar gewoonte op Zondag werd dit door den burgemeester geweigerd. Intusschen had de commissaris van politie extra opdracht gegeven, dat dit verbod niet zou worden overtreden. Een agent nu, geposteerd bij de Houtbrug, zag uit de richting Heemstede eet groep van 20 wielrijders, welke later een socialisti sche propagandaclub uit Schoten bleek te zijn, naderen, terwijl de voorste rijder aan een stok een ontplooide roode wimpelviag meevoerde. De agent maakte den wielrijder er attent op, dat dit niet mocht, waarop deze ant woordde, dat hij 't niet eens met hem was en zich nogal boos betoonde. De agent verzocht hem derhalve, even mee te gaan naar het posthuis, waar de zaak telefonisch met den inspecteur van dienst zou besproken kunnen worden. De wielrijder weigerde dit, en zeide dat hij daar niets mede te maken had. „Goed," antwoordde de agent daarop, „dan zal ik 't zelf doen." Hij ging daarna in het posthuis en deelde de zaak telefonisch aan den inspecteu: mede, die daarna de instructies gaf. Later is de wielrijder nog naar het bureau aan de Smedestraat gegaan, waar hem ook werd medegedeeld, dat aldus rijden met een vlag verboden was. Hieruit blijkt, dat het een zeer onbenullig geval is en de kwestie voorkomen had kun nen worden, wanneer de „vaandrig" zich handelbaarder had betoond. Het is trouwens bekend, dat op Zondag geen optocht met ontplooide vaandels mag gehouden worden, daaronder valt ook een wielrijders-optocht. De volgende bijzonderheid had echter den heer Kingma moeten bewegen zich niet in deze zaak te mengen Ongeveer 10 weken geleden immers heeft de leider van deze wielrijdersclub een uit voerig onderhoud met den commissaris van politie gehad over het rijden met ontplooide vaandels, waar hij ten slotte mededeelde, de kwestie begrepen te hebben en verwacht kon worden, dat verdere overtreding zcu achterwege zijn gebleven. De agent voldeed aan de "hem verstrekte opdracht en de politie handhaafde de na koming der verordening. (Zitting van hedenmorgen). Verduistering. E. de B., van beroep huisknecht, thans zonder vaste woon- of verblijfplaats, had voor zijn patroon in 1922 verschillende re keningen moeten betalen. Hiervoor kreeg hij geld mee en dan bracht hij de rekeningen gequitteerd terug. Naderhand bleken echter de rekeningen niet aan de desbetreffende firma's te zijn voldaan en toen kwam uit dat de „voldaan- teekening" dooi den huisknecht zelf waren geschied en hij het daarvoor bestemde be drag had opgestreken. De aldus verduisterde bedragen bedroe gen respectievelijk 39.16, f 106.47, J 116, 102.—, 60—, 132—, 102.60, 102.60. Eenigen tijd later is de huisknecht enkele rekeningen werkelijk gaan betalen, zoodat Barometerstand 9 uur v.m.: 760, Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ne- Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen va» 11 September. Hoogste barometerstand 765.1 m. M. te Biarritz. Laagste barometerstand 730.8 m. M. te Hernoesand. Verwachting van den avond van 11 lot den avond van 12 September: meest matige krachtige, later afnemende zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaring. Regenbuien. Aanvankelijk warmer. het thans voor verduistering ten laste ge legde bedrag 516.87 bedroeg. Bekl. was niet verschenen. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir rekening te zullen houden met het ernstig ongeluk wat deze bekl. getroffen heeft, waardoor hij waarschijnlijk zijn leven lang blind zal zijn. Dit was de reden dat spr. een lagere straf zou eischen dan aanvankelijk zijn be doeling was en vroeg veroordeeling van bekl. tot een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden. Uitspraak 18 Sept. a.s. (Slot volgt.f MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden: iets luier. V. K. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 454 Nederiand 1917 7% N.-l. 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem Eigendom Mij. „Nederiand" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Java Cultuur Jurgena gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Rear, dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U. S- Stee! Marina comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deü Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rail» Union Anacon/ Wabasb Conm. Maxvell 94»/l6 HOi/, öii 3/ '16 102 7 88i/2 >2*/2 1541,, I27U" 128i/; 136i/} 82 30 53»/4 3971/, 661/1 lati/4 1365 p 1315/8 I32i,g 973/ 4 1737, 338 H45/8 11 i"'5 176.75 24 128 383 3*5 3.5 1501/8 19ji/, 101 »/4 125 32J 691/, i4l3/4 81'/8 151, f HEDEN 9413/j6 llCi/2 102 7 88 73 153 123 ir s 127 133 2Si/ 451 397 6ii/2 1841', 136i 132 17C1/g 338 114 11 176 175.— 2Ü/ 1281/ 380 343 310 151 UI 125 320 69 149 (p 11 SEPTEMBER EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. billioen) 0.623/g 1.62 (3.85 13.95 BRUSSEL 13.— 13.05 WEENEN 0.36 V, 0.37 LONDEN 11.611/ 4 11.62 STOCKHOLM. 69.75 69.65 KOPENHAGEN. 44.30 44.40 CHRIST1ANIA 35.85 35.90 BAZEL 49.10 49.15 NEW-YORK 2.613/8 2.61'/, ROME 11.45 il.50 IJMUIDEN, 11 September. De gisternacht gestrande logger Gertruida Johanna, Maas sluis 173, zit nog op het strand. Men is be zig de lading haring te lossen. De Duitsche zeesleepboot Johan Reineke, die gister middag naar zee is gegaan, om den losge. slagen zeelichter „Kathe" op te sporen, is nog niet teruggekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1