Nagekomen Berlehten. GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. SPORT EN SPEL. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. STEMMEN Zij staat er al. Asfalt. Serenade aan den heer K. Bakker, als 25-jarig jubilaris. De zakelijke bedrijfsbelasting. Besmettelijke ziekten. Het brandscherm voor het orgel in de Gemeentelijke Concertzaal. Een gordijnafsluiting voldoende. Valsche Rijwielplaatjes. VOETBAL. R. K. Sportvereeniging „The Yeïlow-BIac Boys". OVERVEEN. BLOEMENDAAL. Ernstige aanrijding. Schepen weggedreven. Het Iersche grensgeschil. De metaalstaking in Oostenrijk Vulkanische werking op IJsland De strijd in Marokko. Geheime distilleerderij ontdekt. Geen verhooging voor de sigaren? Onbeheerde visschersvaartuigen Brand te Veendam. (Ver Na een geheime zitting.werd om kwart voor drie de vergadering heropend. Ontslag. De heer D. A. J. G. L. Eggink vraagt met ingang van 15. Augustus 1.1. eervol ont slag uit zijn betrekking van leeraar aan de handelsavondschool dezer gemeente. Wordt verleend. De heer D. Houtkooper, onderwijzer aan de Openbare Lagere Schooi No. 9, verzoekt eervol ontslag uit bovengenoemde betrekking met ingang van 1 October, Verleend. Bouwverordening. B. en W. stellen voor, ontheffing te verleenen van de Bouwverordening aan C. G. Tubergen Jr., ten behoeve van den bouw van broeikassen op het terrein van den Ko ninginneweg. Na een bemerking van den heer Mizerus goedgekeurd. Door den heer M. Nederkoorn is aan B. en W. ter voldoening aan art. 9 der Bouw verordening een plan ingediend tot het bouwen van 6 woonhuizen op het terrein nabij de Pieter Kiesstraat. Bedoelde gebouwen zijn ontworpen op meer dan 10 M. afstand van den openbaren weg zoodat tot den bouw niet kan worden overgegaan dan nadat door den Raad vrij stelling is verleend van het bepaalde bij art. 10, 2a der Bouwverordening. B. en W. stel len voor die vrijstelling te verleenen. Goedgekeurd. Balans en rekening. B. en W. stellen voor de balansen met verlies en winstrekening over 1923 betref fende de complexen van 85 en 107 arbei derswoningen van de Haariemsche stichting voor woningverbetering, goed te keuren. Goedgekeurd. Erfpacht. Een voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan het Emmaplein werd goedge keurd. Openbare Weg. B. en W. vragen machtiging om van de N.V. Binnenlandsche Exploitatie Maatschap pij van onroerende goederen te Bloemendaal kosteloos te aanvaarden, met bestemming voor openbaren weg en met bijbetaling van de kosten van Openbare Werken, een stuk grond gelegen tusschen de reeds als openba ren weg aangelegde gedeelten van de Mole- naerstraat en Gerrit van Heesstraat. Goedgekeurd. Pensioenwet. B. en W. stellen voor in verband met de Pensioenwet te verklaren, dat de heer J. C. Doorman tijdelijk leeraar aan de H.B.S. met. 5-jarigen cursus was van 1 Sep tember 1916 tot en met 31 October 1916 en dat de heer C. H. Postel tijdelijk leeraar was aan de H.B.S. van 7 December 1891 tot en met 15 Juli 1892. Goedgekeurd. Straatbelasting. B. en W. stellen voor het kohier van de straatbelasting en dat der precariorechten dezer gemeente, belastingjaar 1924, vast te stellen tot een totaal bedrag van ƒ212.494.97. Goedgekeurd. „De Kikkert." B. en W.vragen bekrachtiging van den aankoop van het aan den Kloppersingel gele gen perceel, bekend als café en melktuin „De Kikkert" waarvan de gemeente voor de som van f 14.700 eigenares is geworden. Goedgekeurd. Medaille Haariemsche Voetbalbond. Het bestuur van den Haarlemschen Voet balbond deelt mede, dat het in verband met het 25-jarig bestaan van den Bond serie- wedstrijden heeft georganiseerd en verzoekt den Raad door het beschikbaar stellen van een medaille het slagen der te houden wed strijden wel te willen bevorderen, In hun praeadvies zeggen B. en W., dat zij de bovengenoemde herdenking van het 25-jarig bestaan van den Haarlemschen Voetbalbond van genoegzaam belang achten om van gemeentewege bij de te dier gele genheid te houden wedstrijden een blijk van belangstelling te geven. Zij stellen voor een gouden medaille be schikbaar te stellen tot een bedrag van f 75. Goedgekeurd. Groote Gasthuis. B. en W. stellen voor, goed te keuren, de suppletoire begrooting voor den dienst van 1923, aanwijzende in ontvangsten uitgaaf een bedrag van f 10.390.22, voor het Groote of Sint Elisabeth's Gasthuis. 2. de rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven over 1923, be dragende in ontvangst en uitgaaf een som van f 342.698.12 onder welke ontvangst is begrepen een subsidie der gemeente van f 220.390.12. De heer PEPER maakt een bemerking, omtrent een plaats gehad hebbenden diefstal in 1921, welke door den heer Heerkens Thijssen wordt beantwoord. Het bleek dat de heer Peper zich vergiste. De heer VISSER maakt nog een opmer king over de tarieven, die eveneens wordt beantwoord door den heer Heerkens Thijs sen. Het voorstel wordt daarna goedgekeurd. Bijzonder onderwijs. De Raad stelt voor, gezien het verzoek schrift van het bestuur der stichting Noor- derkerk- en school, alhier, om uit de ge meentekas de benoodigde gelden beschik baar te stellen voor het overbrengen van elee trische verlichting in het schoolgebouw aan de Velserstraat No. 55, waarin gevestigd is een school voor gewoon en een school voor uitgebreid lager onderwijs, de gevraagde me dewerking te verleenen. Goedgekeurd. Vergoeding L. O. B. en W. stellen voor de vergoeding voor vakonderwijzers, over het jaar 1923 van de bijzondere school voor gewoon lager onder wijs van de Klaren beekstraat 62, vast testel len op f 800. Goedgekeurd. Nijverheidsonderwijs. Naar aanleiding van een afwijzing van een verzoek van eenige leeraren der Gemeen telijke avondschool voor Nijverheidsonder wijs inzake hun bezoldiging, tengevolge waarvan de betrokken leeraren gehouden waren tot restitutie van een totaal-bedrag van f 1.166.91 is van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen goed keuring verkregen deze terugvordering ach terwege te laten, op voorwaarde, dat deze post geheel voor rekening der gemeente dient te worder genomen. B. en W. stellen voor de restitutie niet te doen plaats hebben. Goedgekeurd. Het orgel. B. en W. vragen machtiging om gedurende net seizoen 192425, ten hoogste zes ge wone en zes volksconcerten te geven, met medewerking van solisten, op het orgel in de Gemeentelijke Concertzaal. Goedgekeurd. Gemeentelijke Concertzaal. B. en W. stellen voor ter hunner beschik king te stellen voor het aanbrengen van een stel half linnen gordijnen vóór het orgel in de groote zaal in het gemeentelijk concert gebouw, om dit tegen stof te beveiligen, een bedrag van f 1000, voor den bouw van een cabine in genoemde zaal een bedrag van f 3795 en voor het aanschaffen van een projectie toestel voor deze cabine een bedrag van f 910.70. De heer KLEIN «SCHIPHORST vraagt waar de wethouder denkt de cabine te plaat sen. De heer VISSER (C. H.) wenscht den aard der te geven voorstellingen in de Con certzaal ter sprake te brengen. De BURGEMEESTER Dan gaan we te ver. De heer VISSER kan dat later dan nog gebeuren De BURGEMEESTER Natuurlijk. De heer REINALDA deelt mede dat in de volgende raadszitting voorstellen zullen gedaan worden omtrent de inrichting van de zaal. De plaats van de cabine is vast gesteld in overleg met deskundigen. Zij komt boven de galerij. De heer SCHIPHORST vraagt of men al met de werkzaamheden is begonnen. De heer REINALDA .bevestigt dit, maar het voornaamste werk moet er nog gedaan worden. De heer KLEIN SCHIPHORST had gehoord dat men reeds begonnen was met den bouw van de cabine. Hij is zich gaan overtuigen en bevond dat de cabine klaar is op het plaatsen van het projectietoestel na. Spr. vindt dat het niet te pas komt gelden te vragen voor werkzaamheden, die reeds verricht zijn. De heer v. LIEMT laakt het ook dat gelden gevraagd worden nu de cabine al De BURGEMEESTER wenscht het op te nemen voor den Wethouder. Er zijn bij zondere redenen waarom het crediet niet tevoren is gevraagd, maar spr. wenscht die alleen mede te deelen in geheime zitting, of anders aan de heeren individueel. Spr,. vraagt of de heeren een geheime zitting wenschen. De heeren v. LIEMT en SCHIPHORST wenschen dat niet. Mevr. van LOOY-RANSHUYZEN acht het gordijn voor het orgel onvoldoende met het oog op brandgevaar. Zij wenscht een steviger afs.luiting. De heer REINALDA zegt dat deze af sluiting is vastgesteld mede in samenwer king met de Brandweer. Het voorstel wordt aangenomen. Speelterrein. B. en W. stellen voor, de aan de gemeente in eigendom toebehoorende perceelen gele gen ten Zuiden van de Zomervaart te be stemmen tot speelterrein, tot het tijdstip waarop die perceelen noodig zullen zijn om uitvoering te geven aan het uitbreidings plan. De hier bedoelde perceelen zijn in betrekke lijk korten tijd en zonder groote financieel e offers voor het doel geschikt te maken, waar voor zij de voorkeur verdienen over de oor spronkelijk aangewezen perceelen. De heer VAN LIEMT verwondert zich dat het advies van de Commissie van Bij stand niet is gevraagd. Destijds heeft de Commissie ongunstig geadviseerd voor een speelterrein ten Noorden van de Zomer vaart. Ware het advies wel gevraagd, dan zou de Commissie zeer zeker een kosten berekening hebben gevraagd. Spr. vraagt dit voorstel terug te nemen. De heer KOPPEN juicht het voorstel toe, zij het dan ook dat het terrein tijdelijk zal zijn. Spr. hoopt op een vast speelterrein, en vraagt of dit terrein zal worden open gesteld voor de ongeorganiseerde jeugd. De heer KLEIN SCHIPHORST meent dat de kosten van dit voorstel tientallen duizenden guldens, wel 20 a 30 duizend zullen bedragen. Ofwel men moet dit terrein zoo laten. Bovendien is het maar tijdelijk. Dus vindt spr. dit wegsmijten van geld. Dat is onverantwoord in dezen tijd van be zuiniging. De heer MIEZERUS meent dat de kosten wel 60 duizend gld. zullen zijn. De heer KEESEN onderschrijft wat de heer Klein Schiphorst zegt en meent dat de kosten zeer hoog zullen moeten zijn om een behoorlijk terrein te krijgen. Spr. vraagt ook een kostenberekening. De heer BRUCH, wethouder van onder wijs, constateert dat elk volgend spreker de kosten maar hooger maakte. De be doeling is het terrein op eenvoudige wijze in orde te brengen en het open te stellen voor de ongeorganiseerde jeugd. Hij dringt aan op aanneming van het voorstel van B. en W. De heer REINALDA zegt dat het de bedoeling is het terrein zeer eenvoudig in te richten. Als het gebeuren moest, zooals de heer KL Schiphorst zich dat voorstelt, dan zouden de kosten zeker 70 a 80 duizend gld. zijn. Het is echter noodig dat er spoedig een speelterrein komt. Spr. verdedigt dit voor stel. De heer v. LIEMT merkt op dat niemand zich tegen dat speelterrein verzet. Alleen is gevraagd om een kosten berekening door spr. Het gaat niet op in het wilde te grasduinen in de financiën der gemeente. Spr. vraagt alsn g het voorstel terug te nemen. De heer MIZERU S ondersteunt dit voor stel. De heer KEESEN is ook niet tegen het speelterrein daar. Hij acht een terrein daar zelfs noodig om te voorkomen dat overal gespeeld wordt. Wat spr. wenscht is dat de wethouder er zorg voor zal dragen dat het op dat terrein geen chaos, geen modderpoel of zandwoestijn wordt, opdat dc omwoners van dat speelterrein geen last krijgen door dat het terrein slecht is ingericht. De heer SLINGENBERG ziet in dit besluit alleen een principe-besluit. B. en W. zullen geen spade in den grond mogen steken alvorens een crediet te hebben aangevraagd. Het te besteden bedrag zal wel hooger zijn dan f 2000, zooals de heer Loos- jes meende, maar het zal er niet ver boven mogen gaan. De heer BRUCH is het met den vorigen spreker niet eens Hij stelde zich voor aan het werk te gaan, maar als er onverhoopt hoo- ge kosten op mochten komen, dan zullen B. en W. met een aanvrage bij den Raad komen. Het is de bedoeling alleen het terrein te egali- seeren, een hekje te plaatsen en een eenvoudi ge schuilplaats. De heer KLEIN SCHIPHORST zegt dat dit terrein niet in orde is te brengen zon der tienduizenden guldens. De directeur O.W. zegt het zelf in zijn rapport. De heer VISSER vraagt dat B. en W. zelf een limiet aangeven, waarboven de on kosten niet mogen gaan. De heer REINALDA zegt den heer Kee- sen nog toe dat wel overwogen zal worden op welke wijze aan de geuite bezwaren kan worden tegemoet gekomen. B. en W. zullen om een crediet bij den Raad komen, als het bedrag de 3 a 5 duizend gld. te boven gaat. Het voorstel wordt aangenomen z. h. s. Tegen de heer Klein Schiphorst. Wedde Gemeente-ontvanger B. en W. deelen den raad mede De omstandigheid, dat, sedert de inning van de plaatselijke directe belasting is over gedragen aan de Rijksadministratie, de werk zaamheden van de gemeente-ontvangers ver ondersteld worden uit dien hoofde aanmer kelijk te zijn verminderd, heeft Gedeputeer de Staten van deze provincie er toe geleid te onderzoeken in hoeverre de thans geldende jaarweddenregeling wijziging behoeft. Het resultaat van dat onderzoek is verwerkt in een ontwerp-besluit tot vaststelling van de jaarwedden van de gemeente-ontvangers in dit gewest, waaromtrent door voornoemd College de meening wordt gevraagd. Het komt B. en V/. voor dat de jaarwed de welke thans is verbonden aan de functie van ontvanger der gemeente, t. w. f 5500 tot f 6500, dient te worden gehandhaafd, te meer daar sedert eenigen tijd het beheer van den Incassodienst en van de Centrale Kas aan genoemden functionaris is opgedragen. Goedgekeurd. 'O itSfiOSBi. Buitengewone Schools B. en W. stellen voor, voor de verbouwing van een gebouw gelegen aan de Twijnders- laan no. 49 ter beschikking te stellen een bedrag van f 23.000, behoudens nadere finantieele regeling te verantwoorden op den post volgnummer 576 a der begrooting dienst 1924, en dat gebouw aan te wijzen als schoollokalen voor het buitengewoon lager onderwijs. De heer SLINGENBERG adviseert aan houding van dit voorstel, in verband met de voorgenomen stichting van een R. K. school voor buitengewoon onderwijs. Er zijn 67 R. K. onder de 200 leerlingen der school voor buitengewoon onderwijs. Gaan die 67 leerlingen er af, dan zou spr. de twee scholen voor buitengewoon onderwijs willen com bineeren in de school der 2e H.B.S. aan het Prinsen Bolwerk, Voorts acht spr. het te besteden bedrag niet goed besteed. Het is te hoog. De heer LOOSJES is het hiermede niet eens, maar vindt het bedrag ook hoog. De heer BRUCH betwijfelt of wel dadelijk alle 67 leerlingen vaii de openbare naar de R. K. zullen gaan, omdat het yeranderen van school bij buitengewoon onderwijs zoo ge vaarlijk is. Vele ouders zullen zich de vraag stellen of veranderen van school in dit ge val goed is. Maar ook als die 67 leerlingen verdwijnen, dan is het overblijvende aantal nog te groot voor één school. Op die soort scholen moeten de klassen klein zijn en de te loopen afstand voor de leerlingen mag niet te groot zijn. Wat het geraamde bedrag betreft, dit is, op verzoek van den wethou der, niet aan den lagen, maar eerder aan den hoogen kant. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. goedgekeurd. Rondvraag. Mej. BERDENIS v. BERLEKOM houdt een betoog om meer verband te brengen in het onderwijs van de vervolgcursussen en in verband daarmede nog geen onderwijzer essen te benoemen. De WETHOUDER kan zich daarmede vereenigen en zegt een nadere regeling toe voor de volgende vergadering. In verband daarmede wordt de benoeming van dames aan de vervolgcussen aangehouden. De heer KINGMA vraagt inlichtingen omtrent het door de politie in beslag nemen op Zondag 7 September van stukken rood katoen, die door een wielrijder op de fiets werd medegevoerd, welke wielrijder in ge zelschap was van andere wielrijders. Spr. vroeg of dit in beslag nemen gebeurde in opdracht van de superieuren. De BURGEMEESTER weet van het heele geval niets af, maar zal de zaak onder zoeken en zoo noodig in den Raad beant woorden. De heer KOPPEN herhaalt zijn vragen omtrent de aanwijzing van een terrein voor een zweminrichting in het Amsterdamsche kwartier. Mr. BRUCH antwoordt dat door een mis verstand de betreffende stukken niet in de raadsportefeuille zijn gelegd. Het zal alsnog gebeuren. De heer KOPPEN vraagt naar de resul taten van het doer B. en W. ingestelde onder zoek naar de broodprijzen. De heer REINALDA zegt dat dit on derzoek nog niet is geëindigd maar wel het onderzoek naar de vleeschprijzen. Het re sultaat zal ter kennis van den Raad worden gebracht. Op een vraag (van den heer GROENEN- DAAL antwoordt de heer Slingenberg dat men bezig is met het maken van de verorde ningen voor een in te stellen ophaaldienst. Op een andere vraag deelt de heer Rei- nalda mede dat plannen voorbereid worden tot egaliseering van den Leidschen Vaartweg. De heer Groenendaal beklaagt zich over het water dat uit de gleuven van den bouwgrond aan de Pijlslaan wordt gepompt op de Leidsche Vaart. De heer REINALDA zegt toe met de op merking rekening te houden. De heer VISSER (C. H.) vraagt maatrege len van veiligheid te overwegen voor de kin deren van de school aan de Bakenesser- gracht, waarvan de ingang ligt aan de Vrou- westeeg. Dit wordt toegezegd. Op een vraag van den heer Scholl wordt medegedeeld dat vóór den winter de toe stand bij de Van Loostraat zal zijn verbeterd Benoemingen. De volgende commissiën van bijstand worden benoemd. Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd. Mr. M. Slingenberg, J. Joosten, G. Wol zak Hzn. en M. L. A. Klein. (Aftredend). Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Financiën. G. Wolzak Hzn., V. Loosjes, J. P. H. Castricum, en J. Gerritsz. (Aftredend/, Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken. W. J. B. v. Liemt, W. A. J. van de Kamp, H. J. L. Klein Schiphorst en J. Mizerus) (Aftredend). Commissie van bijstand in het beheer der Gemeentebedrijven. K. Kingma, J. H. Visser, W. A. J. van de Kamp, A. G. Boes, M. de Braai, W. J. B. van Liemt, J. Joosten en A. de Boer (Aftr.). Commissie van bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de Plant soenen. K. Kingma en W. J. B. van Liemt. (Aftr.). Commissie van bijstand inzake het ver kenen van pensioen en onderstand. W. A. J. van de Kamp en J. A. Scholl. (Aftredend). Commissie van bijstand voor arbeids- aangelegenheden. A. G. Boes, J. Joosten, H. J. L. Klein Schiphorst en H. C. de Zeeuw. (Aftredend.) Twee Commissarissen voor de Stads apotheek. C. H. Kuenen en F. Keesen. (Aftredend). Raadscommissie voor bezwaarschriften te gen de aanslagen in het gemeentelijke ver gunningsrecht. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. lid- Voorzitter W. A. J. van de Kamp en A. G. Boes, leden M. L. A. Klein, C. H. Kuenen, V. Loosjes en F. Keesen, plaatsvervangende leden.. (Aftredend). Benoeming tot tijdelijk Directeur labo ratorium voor pathologische bacteriologie, de heer J. van Konijnenburg tot tijdelijk onderwijzend personeel. Vervolgcursus no. 1 M. A. van Heuven, J. D. Boes en D. Peereboom. Vervolgcursus no. 2W. Weide,J. Panman en J. van 't Slot tot tijdelijk onderwijzend personeel Ver volgcursus no. 3 E. Geerts, A. H. Bloem en H. Paul. Daarna werden de afdeelingen getrokken. Hierna sluiting der vergadering. Mededingen aan den Raad. Ingekomen zijn het rapport van de Commissie inzake Na zorg voor oud-leerlingen der 4 Buitengewone Scholen een verzoekschrift van het Burgerlijk Arm bestuur om machtiging tot het doen van ;.f- en overschrijvingen op de begrooting, dienst jaar 1923 een brief van de Hoofdcommissie van Uit voering der Middenstaridsdemonstratie voor Haarlem en omliggende gemeenten, waarin wordt medegedeeld, dat het batig saldo circa f 4.000.—, bedraagt, zoodat het ge vormde garantiefonds, waaraan door den Raad is deelgenomen, onaangeroerd kan blijven, en waarin verder dank wordt be tuigd voor de beschikbaarstelling van een medaille een schrijven van Gedeputeerde Staten ten geleide van een afschrift van een uittrek sel uit het Koninklijk Besluit van 14 Augus tus 1924. No. 41, houdende goedkeuring r ;ti si: neas'' - van het besluit van den Raad van 9 April 1924 N.o 31 tot vaststelling van eene ver ordening tot heffing enz. van schoolgelden schoolgelden van Hooger- en Middelbaar Onderwijs f. Gesteld wordt in handen van Burge meester en Wethouders ter afdoening een verzoekschrift van de Nederlandsche Af deeling van den Internationalen Bond tegen vallende ziekte om als lid dezer Afdeeling toe te treden. g. Gesteld wordt in handen van Bur gemeester en Wethouders om prae-advies een verzoekschrift van de Vereeniging „Groen van Prinsterer" om gelden voor het aanbrengen van verbeteringen in het school gebouw aan de Jansstraat No. 83. Nu in onze stad de hoofdverkeerswegen op zoo'n eminente wijze in orde worden gebracht door een asfaltwegbedekking, ach ten wij het niet overbodig eens te vertel len wat het asfalt eigenlijk is. Men onderscheidt allereerst twee soorten: giet- en stam p-asfalt. Wat het eerste betreft, wordt het asfalt met grint en zand samengesmolten, op den weg uitgestrooid en met houten spatels gladgestreken. Deze bedekking is niet op zwaar verkeer bere kend. De stampasfalt is dit wel. Deze wordt als fijngemalen sterk verhit poeder op den weg gestrooid en met verwarmde stampers of walsen in den weg geperst. Asfalt, ook wel aardhars genoemd, is don kerbruin, bijna zwart van kleur, beeft een vetachtigen glans en is ondoorzichtig, schelp achtig van breuk en smelt bij een warmte van 100 gr. Celsius. Zij bezit bij wrijving een eigenaardigen geur, ontvlamt licht en geeft een walmende vlam. Men vindt haar in vasten, dik- en dun-vloeibaren toestand. Asfalt wordt veel gebruikt. In olie, petro leum of terpentijn vermengd is het een uit stekend poetsmiddel voor schoenen en paardentuig. Als lak is het een goede verf stof. Op muren en daken weerstaat het aan elke weersgesteldheid. Verder wordt asfalt gebruikt voor verven, vernissen, lakken, lijm, zalven, pleisters en als etsgrond voor gra veurs.. In de oudheid werd ze gebruikt voor het balsemen van lijken en ook voor bouw werken. Sinds 1860 past men de asfalt toe voor vloer- en wegbedekking. Men vindt de asfalt in het zuidelijk en westelijk gedeelte van Azië, den Kaukasus en aan de Kaspische en Doode Zee, in Per- zië, Arabië, Indië, China, Japan, op Cuba, doch ook in enkele gewesten van Europa, zooals in Albanië, op Sicilië, in Italië, in het Zuiden van Frankrijk, in Tyrol, in Beie ren, Schotland en Engeland. Vooral in Tri nidad is zij in vrij groote hoeveelheid aan wezig, Men heeft er aan de kust zelfs een asfaltmeer, dat 1000 schreden lang en 120 breed is. De asfaltmassa is er overal, behal ve in het midden, reeds genoeg verstijfd om' 'n voetganger te dragen, In Frankrijk vindt men in Seyssel aan de Rhóne een bedding aardhors, die 800 M. lang en 260 M. breed is en jaarlijks 30.000 centenaars asfalt op levert. Ook elders, zooals te Bastinnes, in 't departement des Landes vindt men derge lijke lagen. Gewoonlijk is dc asfalt in derge lijke groeven sterk vermengd met zandsteen, kalk, enz. Tegenwoordig wordt dikwijls een surro gaat verkregen door indamping van kool- teer, Dit wordt ook ah asfalt in den han del gebracht. Muziekvereeniging „Harmonie Crescendo" hracht een serenade aan don heer K. Bakker aan zijn woning aan den Kloppersingel 29, ter gelegenheid van zijn feest als chef de bureau aan de Centrale Werkplaats, De heer Bakker is 25 jaren aan de Holl. IJz. Spoorweg Mij. verbonden geweest. Aan B. en W. van Haarlem werd een adres toegezonden van de Vereen. „Neder- landsch Fabrikaat" afd. Haarlem, waarin wordt aangedrongen op de afschaffing der plaatselijke bedrijfsbelasting. In het adres wordt gezegd dat steeds alles is gedaan om den prijs van eigen en buiten- landsche producten gelijk te houden. En al zal de zakelijke bedrijfsbelasting geen over wegenden invloed op den prijs hebben, toch dient men te bedenken dat daar zoowel fa brikant als expediteur en veelal winkelier de zakelijke belasting op het bedrijf heeft te betalen, elk product meerdere malen door den fiscus zal worden getroffen. Het adres geeft daarom in overweging te zullen bevorderen dat de belasting wordt afgeschaft. Over de week van 31 Augustus tot en met 6 September 1924, kwam er in deze gemeente 1 geval van buiktyphus en 1 geval van roodvonk voor; te Haarlemmermeer 1 geval van roodvonk, te Hoorn 1 geval van diphthe ritis, te Wijk aan Zee 4 gevallen van diphthe rial te Alphen a. d. Rijn 2 gevallen van diphtheritis en te Leiden 2 gevallen van buik typhus; 11 gevallen van roodvonk en 2 ge vallen van diphtheritis. In de vergadering van den Gemeenteraad van gistermiddag werd door B. en W. voor gesteld, rond het orgel in de Gemeentelijke Concertzaal een gordijn ter beveiliging tegen stof ie doen aanbrengen. Ook in verband met de opvoeringen van het Revue-gezelschap, hetwelk thans in dc Concertzaal speelt, maakte Mevr, v. Looy dc opmerking, dat deze afsluiting toch niet vol doende zal zijn tegen brandgevaar. Wethouder Reinalda antwoordde hierop, dat een en ander was voorgesteld in overleg met de staf van de brandweer. Naar aanleiding van deze uitlating hebben wij om inlichtingen bij den commandant der brandweer gevraagd. Deze deelde ons mede, dat in zoover het brandgevaar gekeerd zal worden, dat het aan te brengen gordijn, dat het orgel aan drie zij den zal afsluiten, van geprepareerde stof zal vervaardigd worden, zoodat het dus practisch onbrandbaar is. Volgens de meening van den commandant is deze afsluiting alleszins voldoende. Ge steld zelfs, dat een brandscherm van asbest of cenige ander onbrandbare stof om het or gel kon worden aangebracht, wat intus- schen meer zou kosten dan een nieuwe zaal dan nog zou de afwering van brand gevaar niet degelijker zijn, dan thans geschie den zal. Men vergeet b.v. na een orgelbespeling het scherm te laten zakken, waardoor het orgel aan elk brandgevaar bloot staat, wat licht kan geschieden. Buitendien zou het onderhoud vrij wat be zwaarlijker zijn, dan bij de gewone gordij nen. Wat de opvoeringen van het Revue-ge zelschap betreft, verzekerde de commandant ons, dat hierbij vrijwel elk brandgevaar uit gesloten is. Gedurende dc geheele voorstel ling toch zijn iederen avond twee brand wachten achter het tooneel aanwezig, die zórgen, dat alle voorzorgsmaatregelen tegen mogelijken brand genomen worden en direct bij de hand zijn als er toch brand mocht 1 uitbreken. Ten slotte zij nog vermeld, dat de prepa ratie van het gordijn om aan de eischen van de brandweer te voldoen, telkens na eenige jaren zal vernieuwd moeten worden. Mits in goeden staat zal het een voldoende zekerheid gevende afsluiting vormen. Gisteren berichtten wij de arrestatie van J, H. v. M. te Halfweg, die verdacht werd van het verhandelen van valsche rijwiel plaatjes. Thans kunnen wij hieromtrent nog mede- deelen: De politie te Halfweg had reeds eenigen tijd het vermoeden dat er te Half weg valsche rijwielplaatjes werden verhan deld. De politie deed ijverige nasporingen, totdat de 20-jarige J. H. van M. hiervan ver dacht werd. Door twee veldwachters werd M. Maandagmiddag opgespoord en gearres teerd. Op weg naar het Raadhuis weigerde hij plotseling verder te gaan en dreigde er een formeele vechtpartij te zullen ontstaan. M. werd echter spoedig door de beide veld wachters overmand en geboeid verder ge transporteerd. Dinsdagmorgen is hij in het Huis van Be waring te Haarlem overgebracht. Gebleken is dat M. de valsche rijwiel plaatjes te Amsterdam kocht voor 0.50 en ze dan voor 1.50 wist te verkoopen. Eenige plaatjes zijn rteeds in beslag ge nomen. Zeer belangrijke ledenvergadering op Vrij dag _12 September a.s. om 8 uur, in „St, Bavo", Geen convocaties zullen verzonden worden, nochthans worden alle Geel-Zwar- ters daar verwacht. „PIM". VERGADERING R. K. VOLKSBOND. Afscheid van kapelaan Brinkman. Gisterenavond werd in het R. K. Ver- eenigingsgebouw door de afdeeling van den Ned. K. K. Volksbond het seizoen ingezet met een vergadering, welke vrij druk be zocht was. De voorzitter, de heer Groenland, begon, de reeks van mededeelingen, welke zijn ope ningsrede bevatte, met erop te wijzen dat deze eerste bijeenkomst een bijzonder ka rakter zou dragen. Daar was in dc allereerste plaats het af scheid van den geestelijken adviseur, kape laan Brinkman, die wegens zijn benoeming tot pastoor van Moordrecht, de afdeeling gaat verlaten. Dan zou kapelaan Van der Eetn, uit Am sterdam, dezen avond niet komen spreken; in diens plaats had kapelaan Nieuwenhuis zich bereid verklaard een rede te houden, voor welke bereidwilligheid de voorzitter een hartelijk woord van dank bracht. Hij bracht vervolgens in herinnering hoe „St. Michaël" in den afgeloopen zomer pp het muziekconcours een groot succes had behaald en uitte zijn waardeering voor de medewerking, die het muziekkorps dezen avond verleende, (St. Michaël had de ver gadering n.l. met een opgewekten marsch ingeleid). Ook herinnerde de voorzitter aan het 25- jarig jubileum van de tooneelvereeniging, die ter gelegenheid van dit heuglijke feit een concours uitschreef, waaraan verschillende bekende tooneelvereenigingen zullen deel nemen. Reeds werden vele onderscheidingen beschikbaar gesteld en ook het bestuur v;,ri den Volksbond zalaan zijn jubileerende onderafdeeling een geschenk aanbieden. Ingevolge een besluit van de vorige ver gadering, had het bestuur pogingen gedaan om een excursie voor de leden te orgjini- seeren. Daartoe richtte men zich tot den directeur van het Hoogovenbedrijf en dc Pa pierfabriek te Velsen. Van beide bedrijven werd echter een weigerend antwoord ont vangen. Desniettegenstaande blijft het be stuur in deze zaak diligent. Nadat de voorzitter ten slotte nog mede gedeeld had, dat een hoofdbestuurslid in een, volgende bestuursvergadering de oprichting van een propagandaclub zal komen bespre- spreken, richtte hij het woord tot den schei denden adviseur. Voor alles zoo zeide de voorzitter feliciteeren wij u Eerw. met uw benoeming en wij geven u den hartelijken wensch mede, dat uw arbeid in uwe nieuwe parochie zal zijn tot heil der zielen, welke aan uw zor gen worden toevertrouwd. Het bestuur heeft besloten u een geschenk aan te bieden in den vorm van een bedrag aan geld. Wij hopen dan, dat gij heengaat met de weten schap, dat allen in Heemstede u Eerw. een warm hart toedragen en dat zij God's besten zegen over uw werk afroepen. Kapelaan Brinkman verklaarde zeer ge voelig te zijn voor deze hartelijke woorden. Zijn Eerw. had gedurende negen jaar het godsdienstig en maatschappelijk leven mede gemaakt en daarbij van allen groote sym pathie en eerbied mogen ondervinden. Ik dank u aldus de Eerw. spr. voor de vriendschap, welke gij mij als adviseur hejjt toegedragen en ook voor de medewerking, welke ik van bestuur en leden ontving. Wat mij betreft, ik zal voor u bidden. Blijft gij van uw kant goed Roomsch, zoowel in huis als daarbuiten; in uw denken en spreken en voelen, Is uw leven aldus geweest, uw sterven zal daarmee in overeenstemming zijn en den wacht u de gloriekroon in het leven hier namaals. Dit hoop ik voor u en voor uwe kinderen. Na deze ernstige woorden nam kapelaan Brinkman afscheid en liet bij de vergade ring een dankbare herinnering achter aan zijn arbeid voor den Volksbond, welke steeds met liefde werd gegeven en veel vruchten zal dragen Thans werd het woord gegeven aan kape laan Nieuwenhuis. De Eerw. spr. hield een leerzame beschouwing over de jeugd en de ouders in verband met het socialisme. Hi) herinnerde eraan, dat men den boom kent aan de vruchten. Zoo ook kan men het socialisme beoordeelen naar de vruchten van zijn leerstellingen. En dan ziet men bij een beschouwing van de consequentie van het socialisme ten opzichte van de opvoe ding, dat die vruchten een zeer „wrange' smaak hebben. De socialisten willen de opvoeding een zaak van het allergrootste belang voor kerk en maatschappij in handen van den staat geven. Zij wenschen de school te verwereld lijken en den Godsdienst absoluut van het onderwijs uitsluiten met de verplichting voor alle kinderen om deze godsdienstlooze school te bezoeken. Welnu, welk een ont zettende gevolgen zal deze „Staatszorg' voor de kinderen en een dergelijke soort onderwijs na zich slepen. Geen oudervreug de en een gelukkig gezinsleven meer; ook geen zonnige jeugd voor het kind. En op de school: volledige afwezigheid van elke hoo- gere gedachte of verhevener levensdoel. Voelt niet ieder verstandig mensch, dat de resultaten van een dergelijke opvoeding al lertreurigst zullen zijn? Wij hebben de Katholieke scholen einde lijk na langen strijd verkregen. Laten wij dan aldus de Eerw. spr eendrachtig samen werken om dit heerlijke en noodzakelijke instituut voor onze kinderen te behouden. Maar laten wij ook werken voor de instand houding van het Christelijk huisgezin. Want vandaar moet de vernieuwing van den mensch uitgaan. Hef gezin is de kleine maat schappij en tezamen vormen zij de groote maatschappij. Hieruit volgt, dat de gezinnen in welstand moeten verkeeren, wil die groote maatschappij gezond zijn. Er is den laatsten tijd van hoogerhand veel gedaan om dien noodzakelijken welstand der gezin nen te bevorderen, door de verbetering der levensvoorwaarden; maar de ouders moeten zelf ook meewerken Door krachtige samen werking en onder leiding van de geestelijke herders en dc Roomsche voormannen zal men dan bereiken dat de rechten der ou ders niet zullen worden opgeheven om te worden vervangen door een opvoeding waar aan elke hoogere gedachte en een hooger levensdoel ten eenenmale ontbreekt en die de treurigste gevolgen na zich zal slepen. De Eerw. spr. besloot zijn rede met een warm pleidooi voor de activiteit der Room sche ouders en opvoeders. Een luid applaus bewees dat de woorden verstaan en be grepen waren. Na een dankwoord van den voorzitter werd de rondvraag gehouden, waarna de vergadering werd gesloten. „St. Michael" voerde afwisselend een aantal mooie muzieknummers uit, die een hartelijk applaus verwierven. Gunning schilderwerk. Het schilder werk aan de woningen te Aerdenhout van de woningbouwvereeniging „Bloemendaal", is gegund aan de firma van Oorschot en Lelyveld, te Aerdenhout voor 1946, Vertrek Mr, Monnik. Hedenavond zal in de Gereformeerde kerk aan Mr. J. M. Monnik, vóór zijn vertrek naar Zuid-Afrika door een aantal geloofsgenooten, een aan denken worden aangeboden. Een goeden vangst. Het is de politie gisteren mogen gelukken, de daders op te sporen, die voor een paar weken geleden aan het Blocmendaalsche strand uit de tentjes van de padvinders, die daar eenige dagen kampeerden een rijwielplaatje, een toneelkijker en eetwaren hadden ont vreemd. Het zijn jeugdige dieven van 16 en 17 jaar oud, een zekere G. S. en J, F, S. uit Haarlem. De eerste heeft onder Zandvoort meerdere rijwielplaatjes gesto len. Beiden hebben bekend en zijn in ar rest gesteld, in afwachting hoe de Officier van Justitie over hun lot zal beslissen. Rijwiel ontvreemd. Woensdagavond omstreeks tien uur, werd de politic in ken nis gesteld, dat in Hotel Vreeburg een rijwiel was ontvreemd. De politie toog er terstond op uit en het mocht haar geluk ken, op de kore Kleverlaan aan te houden en naar de politiepost aldaar over te bren gen een persoon als net heer gekleed en schijnbaar van goeden huize, een zeke ren G. J. R. 31 jaar oud en wonende te Ubbergen. Hij was gelogeerd in een der eerste Hotels te Haarlen. Aanvankelijk bleef hij ontkennen. Toen echter de eigenaar een kwartier later kwam opdagen en deze de fiets ter stond als zijn eigendom herkende, viel hij door de mand en bekende de diefstal ge pleegd te hebben. Door deze beide arrestaties beeft de Bloemendaalsche politie een goeden vangst gedaan. MIERLO, 11 Sept. Alhier is zekere S., die bezijden den weg liep, door een autobus aangereden, doordat deze in botsing kwam met een andere bus en van den weg werd geduwd. Het slachtoffer werd in deernis- wekkenden toestand naar Helmond overge bracht. TEXEL, 11 Sept. Heden nacht zijn 3 vis- schersvaartuigen uit de haven van Oude- Schild door den hevigen storm weggedre ven. Daar de visschersvaartuigen tijdelijk buiten dienst waren, lagen zij zonder be manning. De trossen zijn gebroken en de voertuigen naar zee gedreven. Nader wordt gemeld, dat 2 vaartuigen te Enkhuyzen zijn binnen gebracht, van het derde is nog niets bekend. Het zal hoogst waarschijnlijk ge zonken zijn. LONDEN, 11 Sept. De geruchten win nen hier veld, dat S. E. Greyg, eerste minis ter van Ulster, van meening veranderd is met betrekking tot het grenskwestiegeschil en besloten zou hebben, eventueel een ver- egenwoordiger in de commissie te benoemen. Hoewel deze geruchten door de Ulsterman nen hardnekkig ontkend worden, acht men de waarheid er van in politieke kringen te Londen, zeer waarschijnlijk. Greyg komt morgen van een zeereis terug en zal direct naar zijn landhuis reizen, waar alle leden van het Ulster-Kabinet met hem Dinsdag zul len confereeren over de grenskwestie. WEENEN.ll Sept. De algemeene sta king is geproclameerd voor alle metaal-in dustrieën. KOPENHAGEN, 11 September. Aan houdende aardbevingen worden sinds Don derdag j.l. waargenomen op IJsland, De Zuidelijke en Zuid-Westelijke districten worden geteisterd door vulcanische uitbars tingen. Oude kraters zijn opnieuw tot wer king gekomen. De bevolking vlucht uit de gevaarlijke districten en zoekt troost in de kerken. TANGER, 11 Sept. De Spaansche posf te Fondak, 12 mijl van de Tanger-Jóne is door de troepen der opstandelingen ten ge tale van 2000 man veroverd. Een officiëel telegram naar Madrid meldt evenwel een Spaansch succes in de Tauwers-Sector bij Kala. GELDERMALSEN, 11 Sept. Door den commies-geleider De Vriens werd heden in de buurtschap het Roth een geheime distil leerderij ontdekt. AMSTERDAM, 11 Sept. Naar „Het Volk" uit goed ingelichte bron verneemt, zal bij de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag in zake het wetsontwerp tot verhooging der tabaksbalasting, blijken, dat Minister Colijn de voor de sigaren voorge stelde verhooging, terugneemt. LEMMER, U Sept. Een onzer visschcr, alhier, uit zee komende, rapporteert dat bij tusschen Vrouwenzand en Enkhuizen de 2 Texelsche visschersschuiten heeft zien drij ven, Van de bemanning was geen spoor te ontdekken VEENDAM, 11 Sept. De timmerfabriek van de firma Olthof, te Veendam, is door onbekende oorzaak afgebrand; verzekering dekt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2