[RECHTS ZAKEN msÊ^m i|m mm ir Ingezonden Mededelingen H.V. T. VA! VEEH's Ooederenhandei Ingezonden Mededeelingen. KERK EN SCHOOL. Vat iedere huisvrouw weten moet. Onze Molens. Prijsvraag voor een rijwiel- penning. Een moorddadig werk. Ned. R.K. Tooneélbond. i Een electrische aal. De beklimming van den Mount-Everest. Oudheidkundige vondsten. UIT BOEK ÉN BLAD. 60 cents per regel. Zijlstraat 19 Telef. 190 IS op 1 De moord van een man op zijn vrouw. De Landverraadzaak. Reizende kantonrechters. Het honorarium van een H uwelyksmakelaar. AAN ONZE LEZERS. Indien gfj over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns, Een belangrijk arrest. Diefstallen van rijwielplaatjes. Een specialiteit in dames kousen. 60 cents per regel. GROOTE HOUTSTRAAT79 TELEFOON 273 - HAARLEM. 1ste KWALITEITEN FIJNSTE SMAKEN BILLIJKE PRIJZEN GALLIPOLI SUPERIEUR Een lage daad. Provinciaal Kapittel der Paters Carmelieten. HANDEL EN NIJVERHEID. De Herfstbeurs te Keulen. De Jaarbeursen te Keulen in 1925. 3 pCt. Loten Parijs 1912. VRAGENBUS. K-M- jliitje in „Volksvoeding" wordt het volgende van wetenswaardigheden gegeven, dat v>or alle huisvrouwen van veel belang is en tat we daarom overnemen le. dat de keuringsdiensten toezicht hou den op alle eet- en drinkwaren (met uitzon dering van vleesch en vleeschwaren) ge- kruiksartikelen en op artikelen, die bij ko- ïinklijk besluit als „waren" zijn aangewezen. 2e. dat zoo mep gegronden twijfel heeft aan de deugdelijkheid van een geleverde waar, men zich, liefst schriftelijk, in spoed- eischende gevallen telefonisch kan wenden tot den directeur van dien keuringsdienst, waartoe de gemeente waarin klager woont, behoort 3e. dat de klacht moet inhouden, den iiaam van de vermoedelijke ondeugdelijke waar, den prijs waartegen de waar is gekocht, inaam en adres van den leverancier en van den klager. Zoo de klacht geldt het artikel melt dan ook liefst het uur van levering. De 1 klacit blijft geheim 4«. dat klachten omtrent vleesch moeten gercht worden tot den directeur van den keiringsdienst van vleesch resp. directeur var het openbaar slachthuis fe. dat er bestaat een speciaal koninklijk besluit op brood waarin bepaald is, dat elk biood een voorgeschreven hoeveelheid wa- fervrij brood (droogbrood) moeten bevatten. Het gewicht van het brood dat weer afhanke- Xjk is van de wijze, waarop het brood bereid :'s, n.l. uit z.g. slap (waterrijk) deeg of z.g stijf (waterarm) deeg en van de wijze van bak ken 6e. dat brood, dat als melkbrood wordt verkocht, noet voorzien zijn van de 4 c.M hooge, duidelijk leesbare letter M. B., welke in het brood moeten zijn aangebracht. Brood, niet voorzien van deze letters, is geen melk brood, d.w.z. geen brood dat met melk is be reid. 7e. dat er ook een koninklijk besluit be staat op suiker en stroop, hetwelk sedert en kcle dagen in werking is getreden 8e. dat dit besluit onderscheidt de volgende soorten stroop n.l. a. Kandijstroop, 'de stroop verkregen bij de bereiding van kandij (de bekende groote kris tallen van suiker) en stroop of suikerstroop, j d« stroop verkregen bij de bereiding van suiker uit de gezuiverde kooksels der suiker fabrieken. Deze beide soorten stroop bevat- ten ongeveer 65 pCt suiker b. Huishoudstroop, in den regel stroop, welke verkregen wordt uit een mengsel van ongeveer één deel melassa (het afvalproduct der suikerfabrieken, waaruit geen suiker meer is te bereiden)en één deel aardappelstroop. Suikergehalte ongeveer 3035 pCt. c. Keukenstroop, in den regel stroop, ver kregen uit één deel melasse met drie deelen aardappelstroop. Suikergehalte ongeveer 15 pCt. tot 20 pCt. 9. dat in winkels op stroopvaten moet zijn aangebracht een opschrift, vermeldende de soort stroop, zoodat iedere kooper kan zien, welke kwaliteit stroop hij ontvangt, en dat voorwerpen met een inhoudsmaat kleiner dan 10 liter, waarin zich stroop bevindt, moe ten voorzien zijn van een etiket aangevende de soort stroop. fSP 10. dat een speciaal koninklijk besluit op de waren Jams, limonaden, vruchtensap pen e.d. alsmede een ander besluit op spe cerijen is verschenen, welke beide begin Oc tober in werking treden. De vereeniging tot Behoud van Molens in Nederland „De Hollandsche molen", heeft een dringend verzoek gericht tot den minister in het belang van onze molens. Het is in den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen dat molens afgebroken wer den, zonder dat van dit voornemen iets be kend werd en zonder dat de vereeniging in staat was stappen te doen om de slooping te voorkomen. De vereeniging heeft zich thans tot den minister gewend om hem te vragen of het niet mogelijk is den burgemeesters van alle Nederlandsche gemeenten op te dragen, van voorgenomen sloopingen van of verande ringen aan windmolens in hun gemeenten terstond kennis,; te geven en te verzoeken, eerst na een maand tot de voorgenomen slooping of verandering over te gaan, in welken tijd met 's Rijks Monumenten commissie en de vereeniging overleg zal kunnen worden gepleegd omtrent de vraag, of voorkomen der slooping of verandering mogelijk en wenschelijk is. De vereeniging Zou gaarne zien, dat deze opdracht voor alle windmolens geldend werd gemaakt, omdat het de vereeniging gevaarlijk voorkomt aan de burgemeesters ter beoordeeling over te laten of een molen al of niet merkwaardig moet worden geacht. de studie-prijsvraag, door de Neder- Niivu Vereei»ging v°ot Ambachts- en a^nvf t ids kfnst uitgeschreven voor hare P1-p» en waarvan het onderwerp .V; H.fijwielpenning (in verband met de ^f^tp ^Jwielbelasting) heeft de jury, be- r^l BpSp heeren prof- dr. W. Vogelsang, S hpwfer en ir- s- van Ravesteyn, de eer- s ?"ln8 toegekend aan het ontwerp Jaé. Bieling, te Amsterdam, de Amsterdam Van den heer S" van Pra^ Het slijpen van een groote telescoop-lens jf -spiegel is een zenuwsloopend werk. He1 vereischt zooveel omzichtigheid en duld, dat de experts die het doen vaak ernstig in hun gezondheid worden benadeeld. Het tijd schrift van het Canadeesch Kon. Sterre- kundig genootschap bevat een waardeering van het werk van Hames B. McDowell, die nacht en dag werkte aan een 26 inch objec tief gevolgd door een van 27 inch. Tijdens een korte rustpoos in zijn werk vond men hem dood op een divan. Volgens het blad was hij een der eerste vaklieden van zijn tijd. Het afwerken van de lens is een enorm werk. Een oppervlakte van 4000 vierkante inch moet accuraat gepolijst zijn tot op een achtste van de golflengte van licht, ongeveer een vierhonderdduizendste. Hoe inspannend dit werk is, bleek uit het feit, dat McDowell en zijn assistenten niet in staat waren aan iets anders te denken in de uren wachten, die noodig waren voordat het resultaat van een half uur polijsten kon worden gecontro leerd, omdat er door de temperatuursver- hooging nog trekking in het glas zou kunnen De elfde algemeene vergadering van den Ned. R. K. Tooneelbond had onder leiding van den voorzitter, den heer J. A. M. Ever wijn, uit Rotterdam, Zondag te Utrecht plaats in „Hotel Noord-Brabant." De voorzitter wees er in zijn openings woord op, dat een Twentsche R. K. Tooneel bond en een West-Brabantsche R. K. Too neelbond zijn opgericht, als gevolg van de bekende dilettantenkwaal, n.l. alles zelf wel te kunnen regelen. Spreker hoopte, dat de kleine bondjes verdwijnen zullen en het ééne geheel spoedig weer bestaan zal. Vervolgens werd meedegedeeld, dat 14 ver- eenigingen tot den bond zijn toegetreden. De Zeereerw. Rector H. J. Ratte, geestelijk adviseur van den bond, installeerde ze. Het financieel verslag wees een tekort aan van f 32 (f 960 aan ontvangsten en f 992 aan uitgaven,) en werd goedgekeurd, waarna de begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 500 aan ontvangsten en uitgaven, waarbij geen rekening is gehouden met de opbrengst der te houden loterij. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Th. Miltenburg, te Rotterdam, deelde mede, dat zich in het afgeloopen jaar 13 vereenigin- gen bij den bond aansloten, terwijl aan 13 an dere inlichtingen werden verstrekt en 9 vereenigingen den bond verlieten. Dan klaag de het jaarverslag dat de contributieheffing steeds op moeilijkheden stuit, hoewel het referendum der contributie-verhooging van f 7.50 op f 10 gunstig was gestemd. In de bibliotheek, welke overigens niet veel belang stelling geniet, groeide het aantal stukken met 43 tot 473. Aap de bondscompetitie werd deelgenomen door 18 af deelingen. Voorts beveelt het verslag het houden van tooneelcürsussen aan. Nadat ook het verslag onder dank was goedgekeurd, werden de in den competitie wedstrijd behaalde medailles uitgereikt. De wisselbeker kwam dit jaar aan de Haarlem- sche Tooneelvereeniging „Alberdingk Thym.' Daarna kwamen de voorstellen aan de or de. Van deze noemen wij het aangenomen voorstel van het bondsbestuur tot wijziging van het wedstrijd-reglement in dier voege, dat door de jury punten worden toegekend voor: 1 typeering; 2. opvatting; 3. rolkennis, 4. samenspel, 5. uitspraak, 6. voordracht, 7 algemeenen indruk, 10. keuze van het stuk. Aangenomen werd eveneens het voorstel van de R. K. Tooneelvereeniging „Joost van den Vondel" te Rotterdam, bedoelende het vervallen uit het wedstrijd-reglement van de bepaling, dat de jaarvergadering het genre van stukken, die op de wedstrijden zullen worden gespeeld, aanwijst. In het bestuur werden herkozen de heeren F. E. D. Stelles (Utrecht,) en Th. A. M. Mil tenburg (Rotterdam) en gekozen de heer A. E. Koevoets (Etten) in de plaats van den heer H. B. v. d. Sande (Haarlem,) die zich niet herkiesbaar stelde. Daarop ging de vergadering na rondvraag uiteen. Uit Londen wordt gemeld, dat het nieuwe aquarium van den Londenschen dierentuin is verrijkt met een electrische aal uit Zuid- Amerika. Het dier is vier voet lang en is in staat, een electrischen schok te geven van 400 volt spanning. Kolonel Norton, die na de ziekte van ma joor Bruce als leider van de Everest-expeditie is opgetreden is Donderdagmorgen met Odell aan boord van de „Maloja" te Mar seille aangekomen. Beiden zagen zij er, on danks de doorgestane vermoeienissen, goed uit. Norton gaf een verhaal van de door hem opgedane ervaringen. Volgens hem was de ge- heele bestijging een wedijver tusschen de klimmers en de passaatwinden. De grootste hindernis is de zeer korte periode van het jaar, waarin de bestijging mpgelijk is. Bo vendien was het weer in Mei dit keer on gunstiger dan werd verwacht en er heerschte een koude, zooals in twintig jaar niet is voor gekomen. Daardoor werd de tijd voorname lijk tot het begin van Juni beperkt. Norton achtte het best mogelijk om den top te be reiken, zelfs zonder zuurstof. Hijzelf zou niets liever willen dan nog eens den tocht te doen om, gebruik makend van de erva ringen der vorige bestijgingen, thans het werk met succes te zien bekroond. Hij be twijfelde evenwel of men hem als beroeps militair nogmaals wel zulk een verlof zou willen toestaan. Er zijn thans nog maar weinig nieuwe gebieden te verkennen, het geen aan de klimmers ten goede zal komen. Men schrijft ons uit Maastricht: Reeds eenige jaren is het Geschied- en Oudheidkundig Genootschap in Limburg met toestemming van het Kerkbestuur rond om de O. L. Vrouwekerk bezig met opgra vingen te verrichten Men vermoedde, daar in den omtrek overblijfselen van de O. L. Vr. Poort, van de Stadswallen en voorname lijk van een oude Romeinsche burcht, die daar ter plaatse moet hebben gestaan. In derdaad zijn dan ook enkele fundeeringen blootgelegd, veel Romeinsch puin, enkele munten, maar de eigenlijke fundeeringen die men trachtte te vinden, zijn niet ontdekt. Alle uitgegraven putten en gangen zijn daar na weer dicht geworpen en geruimen lijd hoorde men er niets meer van. Het is daar een van de oudste hoekjes uit de stad. De O.L. Vr. Kerk, geheel in Romaanschen stijl, dateert reeds uit de 10e eeuw. De toren is nog ouder. Meermalen werd zij gerestau reerd, maar het oude karakter bleef toch goed behouden. Nu zijn ten N. O. van de Kerk een gedeelte van de fundamenten blootgelegd van een nog veel oudere kerk, die waarschijnlijk in de 6e of 7e eeuw, dus onder de Merovingische periode, is ge bouwd. Gedeelten van zijmuren met fundee ringen van pijlers, zijn reeds blqotgelegd; het koor heeft waarschijnlijk in de nabijheid gelegen, daarnaar wordt gezocht. Deze oudere kerk werd weer gebouwd uit afval en puin van Romeinsche sterkten en mu ren, dat daar op sommige plaatsen nog meters dik onder den grond ligt. Eveneens zijn enkele resten gevonden van Romein sche munten van Kizer Constantinus II (350 353), waarop het Christusmonogram nog vaag zichtbaar is, Voor zoover mogelijk, zullen de opgravin gen worden voortgezet. Jarümer dat de O. L. Vr. Kerk slechts door een klein randje eigen terrein is omgeven. Juist aan die zijde waar de vondst is gedaan, is alles volge bouwd. MONSEIGNEUR MARTINUS J. NIEUWINDT, EERSTE APOSTO- LISCH-VICARIS VAN CURACAO, DOOR PATER DAHLHAUS O.P. Den 27sten Aug. van dit jaar, was het een eeuw geleden, dat de priester, later Mgr. Martinus Nieuwindt voor 't eerst voet zette op 't eiland in West-Indië: Curacao. Van dezen edelen priester nu, vertelt Pater Dahlhaus O. P. zeer uitvoerig het leven en streven. Het is een veel omvattende taak die Pater Dahlhaus op zich heeft genomen en die hij met goed gevolg volbracht heeft. Het leven en streven van Mgr. Niewindt 's een lijvig boekdeel geworden. Er zijn tal van gegevens in verwerkt, waardoor de groote verdiensten van Monseigneur N. voor de missie op Curacao in een helder m k°men 'e staan. Maar helaas, de eerw. samensteller, Pater Dahlhaus, heeft de vrucht van zijn stoeren arbeid niet mogen zien. Dezer dagen riep God hem tot een beter leven op. Het omvangrijke werk bestaat uit 500 bladzijden. Eerst krijgen we een kijk op den diep treurigen toestand der Katholieken van Curacao in de eerste tientallen van jaren der 19e eeuw. Vervolgens een korte levens schets van den persoon aan wien Mgr. Nie windt zijn steun en kracht en ook zijn suc ces voor een groot deel te danken heeft, Mgr. C. L. van Wijkersloot van Schalkwijk, bisschop van Curium en vervolgens in ver schillende hoofdstukken het leven van Mgr. Niewindt van zijn komst als priester, tot zijn ziekte en sterven in het jaar 1860. Het heele leven van dezen grooten mis sionaris is één lijdensgeschiedenis, een moeizaam zwoegen en worstelen, om de arme negerslaven te beschermen tegen de onmenschelijke, zedelooze bepalingen van gouvernementeele en andere heeren. Voor allen die belang stellen in de geschiedenis onzer koloniën, voor onze R K. Kamerleden en voor onze bibliotheken, dunkt ons dit met liefde en piëteit geschreven, aan offi- cieele gegevens en documenten zoo rijk boek, vrijwel onmisbaar. Den uitwendigen vorm van het te Com pact gedrukte en typografisch lang niet on berispelijk verzorgde werk, kunnen wij niet roemen. Maar dit behoeft niemand af te schrikken om het zoo lezenswaardige boek van Pater Dahlhaus aan te schaffen. Wij konden geen uitgever op of in het boek ontdekken, maar het zal allicht wel verkrijgbaar wezen in het Klooster der E.E. P.P. Dominicanen te Zwolle. 20 Jaar gevangenisstraf geeischt. Maandag stond voor het Gerechtshof in Den Bosch terecht H. J. P. de W., kantoor bediende te 's-Gravenhage door de Maas- trichtsche Rechtbank veroordeel! tot acht jaar gevangenisstraf, daar hij op 25 Novem ber 1923 te Schimmert met voorbedachte rade zijn vrouw E. C. Bosschaart gedood zou hebben door haar verschillende messteken in den hals toe te brengen en haar den keel dicht te knijpen. De inspecteur van politie, de heer J. H. Spronk te Heerlen deelde mede, dat be klaagde op het bureau was komen mededee- len dat hij zijn vrouw vermoord had, getuige vond het lijk op de aangewezen plaats met het mes erbij. Bekl. had eerst getracht, de vrouw te wurgen, want op 300 M. afstand vond getuige een haarkam en een valsch ge bit. Bekl. had in Rotterdam een betrekking gekregen. Daar had hij kennis gemaakt met de vrouw, die gescheiden leefde en 10 jaar ouder was. Wegens het standsverschil en om dat de vrouw Protestant was, wilde de familie niets meer van den man weten. Bekl. die eenigen tijd van de vrouw gescheiden leefde, had haar per telegram naar Sittard ontboden. Volgens getuige heeft beklaagde nog gepoogd na zijn misdaad kunstmatige ademhaling toe te passen. Daarna is hij naar het politie bureau gegaan, na tevoren aan zijn broer een briefje geschreven te hebben, luidend „Omdat gij mij niet wilde hebben, heb ik mijn vrouw vermoord". Mr. Gadiot, rechter-commissaris te Maas tricht verklaarde, dat bekl. normaal is en hij bij diens verhoor geen verstandsverbijstering heeft geconstateerd. Bekl. ontkende de daad met voorbedachte rade en uit jaloerschheid gepleegd te hebben. Daarna werden met gesloten deuren de rapporten behandeld van dr. T. Kuiper, arts te Keulen, Professor L. Bouman, hoogleeraar te Amsterdam, die beiden een onderzoek ingesteld hadden naar de geestvermogens van bekl. De Advocaat-generaal eischte 20 jaar gevangenisstraf. Naar wij vernemen zal J. Rijken, die op 21 November van het vorig jaar gearresteerd werd, als verdacht van landverraad, Don derdag 18 September a.s. voor de rechtbank te Rotterdam terecht staan. Zooals men zich herinnert, verklaard de rechtbank te Maastricht zich onbevoegd de zaak tegen hem te behandelen, omdat J. Rijken te Rot terdam stond ingeschreven. De zaak is daar om naar de rechtbank aldaar verwezen. De beklaagde heeft tien maanden in preven tieve hechtenis doorgebracht. Volgens de dagvaarding is hem ten laste gelegd, dat hij in 1923 militaire stukken o.a. het voor schrift omtrent opkomst met spoed ei, het mobilisatievoorschrift heeft openbaar ge maakt of aan een buitenlandsche mogend heid in handen heeft gesteld (het misdrijf omschreven in art. 98). Subsidair is hem ten laste gelegd een poging daartoe en de mede plichtigheid. Er zijn in deze zaak negen ge tuigen gedagvaard, onder wie twee kapiteins van den generalen staf. Het O.M. wordt waargenomen door den substituut officier van Justitie mr. F. D. II. Schutter. Als verdediger treedt op mr, L, H. van Winkelhof. Men schrijft aan het Hdbl. De minister van justitie heeft,'naar rner^. weet onlangs bekend gemaakt zijn plan om een groot aantal kantongerechten op te hef fen. Tegen dit plan zijn, vooral van de zijde van gemeentebesturen, veel bezwaren inge bracht. Daarbij is ook in overweging gegeven, kantongerechten bij elkaar te voegen en rei zende kantonrechters aan te stellen. Naar wij thans vernemen zal de minister met de ingediende bezwaren rekening houden en zijn plan aldus wijzigen, dat een kanton rechter meer dan één kantongerecht krijg' te bedienen. Dan worden dus wel eenige kantongerechten opgeheven, doch in het kan ton, waar het kantongerecht wordt opge* e ren zal dan een reizende kantonrechter zitrine houden. Het zou dan in de bedoeling ligg'n in sommige gevallen aan het gemeentel: e- stuur te verzoeken, een lokaal beschikbaar te stellen, waar de zittingen van het kantonge recht kunnen gehouden worden. Een geding voor de Groning- sche rechtbank. Voor de civiele kamer der Groningsche rechtbank is gepleit in een ongewone zaak. Behandeld werd de eisch van een Amster- damsch Huwelijksbureau, dat voor zijn hu welijksbemiddeling ten dienste van iemand uit Groningen op grond van een door deze geteekende verklaring 10000 plus 10 pCt. van het vermogen der echtgenoote vorderde. Deze eisch werd door den gedaagde betwist. De advocaat van eischer hield een uitvoe rige pleitrede om aan te toonen, dat er geen sprake kon zijn van een woekercontract. De huwelijksbemiddelaars besteden heel wat onkosten aan hun bedrijf het bureau in kwestie betaalt aan advertentiën jaarlijks 6000.Zij slagen slechts in enkele ge vallen, moeten op goeden stand wonen en pressen reflectanten geenszins tot verplich tingen, welke zij vrijwillig niet zouden aan vaarden. Alleen wanneer het hüwelijk door hun bemiddeling tot stand komt, vragen zij hun honorarium op. Dikwijls onttrekken de genen, die door hun bemiddeling in kennis zijn gekomen met een aanstaande echtge noote, zich aan hun verplichtingen, door zoogenaamd eerst even de relatie af te bre ken of door anderszins van het contract af te komen. Ook in dit geval had gedaagde getracht het voor te stellen dat hij niet gebruik had gemaakt van de diensten van het bureau. De tegenpleiter legde er den nadruk op, dat het gevraagde bedrag exorbitant hoog was en dat de rechtbank door toewijzing van den eisch er toe zou medewerken, dat de hoogheid van het huwelijk zou verdwijnen en plaats maken voor een zakelijke tran sactie. Hij-achtte voorts enkel het opgeven van een adres aan een reflectant niet voldoende, om te spreken var bemiddeling. Pleiter drong op verschillende gronden aan op ontzegging van den eisch, »V- In het W. v. h. R. vindt men het arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, waarbij aan Herman Robbers is ontzegd de eisch om schadevergoeding wegens onrechtmatige daad, door hem ingesteld tegen de uitgevers firma Teulings te 's-Hertogenbosch, die een door twee onderwijsspecialiteiten saamge- stelde bloemlezing van Nederlandsch proza en poëzie heeft uitgegeven en daarin opge nomen tien bladzijden uit den roman. „De gelukkige familie." zonder dat Herman Rob bers daartoe verlof had gegeven. Het Hof overwoog dat tien bladzijden, aan gehaald uit een roman van 286, niet de door de auteurswet als citaat toegestane „enkele korte gedeelten" overschrijdt. Voor den politierechter Mr. Serv^tius te Amsterdam stonden Maandag terecht, de eerste beklaagden, die zich te verantwoorden hadden wegens diefstal van een rijwfelplaatje. Vooreerst een 39-jarige losse werkman. Deze had op 28 Aug. een rijwielplaatje losge schroefd van een rijwiel, dat even neer was gezet op een terrein aan de 3e Schinkelstraat, alwaar bekl. werkzaam was. De eigenaar van het rijwiel had spoedig bemerkt, dat zijn plaatje verdwenen was. Hij vroeg aan de aanwezige werklui of zij den da der wisten. Iedereen zweeg. Doch een buur vrouw, die uit haaar raam gezien had, dat een der werklui iets aan het rijwiel morrelde begreep, wat er geschied was, stak haar hoofd buiten het raam en vroeg den eigenaar even boven te komen, dan zou ze alles haar fijn uitleggen. De eigenaar ging naar boven, hoorde het verhaal, haalde politie en kwam met deze weer op het terrein. De dief kwam hem toen tege moet. Hij had berouw en wilde het plaatje weer teruggeven. „Jawel," zei de rechter, „u hadt berouw, omdat u merkte, dat u er léelijk in was geloo- pen." M „Nee, edelachtbare. Ik dacht bij mezelf, als hij die fiets nog even alleen laat, dan maak ik het er weer aan." „Hoe zat 't aan de fiets ,,'t Zat losvast met een vleugelmoertje. Ik had maar eventjes het schroefje los te draai en." Het O. M. waargenomen door mr. van Lier, was van oordeel, dat het goede voor nemen om het plaatje er weer aan te doen, alleen bij bekl. opkwam, toen hij merkte be trapt te zijn. Bekl. heeft reeds 3 veroordee lingen op zijn strafblad staan. Tegen dit feit meende spr. dat krachtig moest worden op getreden. Deswege vorderde hij 3 maanden gevangenissstraf. De politierechter vereenigde zich met dit requisitoir. Waar er veel klachten over dit soort diefstal binnenkomen, moet men de be trapte daders flink aanvatten. Spr. veroordeel de bekl. tot 3 maanden gevangenisstraf. Bekl. toonde zijn voornemen in hooger be roep te willen gaan. „Ik vind dat wel wat veel voor zoo'n plaatje" was zijn meening. Daarna werd een slagersknecht uit Hui- Zen voorgeleid. Deze had op Woensdag 3 Sept te Hilversum een rijwielplaatje gestolen.Met een mesje had hij het plaatje, dat op een koperen buisje rond de stuurstang zat, los gepeuterd. Deze bekl. was wel is waar nog nimmer veroordeeld, doch tegen hem bleken nog an dere zaken in onderzoek te zijn. Zoo scheen hij betrokken te zijn in een zededelict en een brandstichting. „Moet dat nou zoo doorgaan Je bent pas 20 jaar en nu achter elkaar ben je betrokken in verschillende ernstige misdrijven. Die an dere twee zijn nog niet berecht, ik mag ze dus bij mijn beoordeeling niet in aanmerking nemen. Deze diefstal van dat plaatje vind ik Zeer ernstig. Met strengheid moet hiertegen worden opgetreden." Conform den eisch van het O. M. werd deze bekl. veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf. Onlangs had een oude man van 69 jaar te Rotterdam terechtgestaan, die een winke lierster aan het Noordplein aldaar had opge licht voor eenige paren dameskousen. Het O. M. en de rechtbank, die wel me delijden met den zieligen ouden zondaar hadden, wisten toen eigenlijk niet goed raad met hem. Dinsdag verscheen hij weer voor de recht bank en weer voor een oplichtinkje van.... dameskousen. A. Th. M. is 69 jaar, noemt zich losse werkman, en schijnt au en dan, als hij niet in de gevangenis zit, zich te ge neren met het venten van kranten. Als dit bedrijf niet genoeg oplevert, past hij zijn bekende truc weer toe, gaat een manufactu renwinkel in en bestelt dameskousen cp zicht voor een of andere dame, wier naam hij wel eens heeft hooren noemen of op een naambordje zien staan. De 5en Augustus was de echtgenoote van den redacteur van de „N, R. Crt." der ru briek „Onder de Menschen", zijn uitverko rene geweest. Bekl. was den winkel van juffrouw v. Dijk-van Volenhoven binnenge stapt en had 8 paar kousen op zicht ge vraagd voor mevrouw Brusse. Je weet wel, van den man, die „Boefje" heeft geschre ven. „Is dat mevrouw Brusse van den Berg weg?" had de winkelierster gevraagd. m WIJNHANDEL B 10 VERKOOPHUIZEN. en bovendien bij elk besteed bedrag van f5.— ot bij inlevering van f aan kassabons 'n waai devol SOUVENIR. overheerlijke zoete Wijn f 1.35 p. tiesch „Ja maar ze is verhuisd naar den Walen- buirgerweg, stelde beklaagde de juffrouw op de hoogte. Ze heeft een logee, die is op de fiets uit geweest en is met haar kousen blij ven haken." M. vertelde reeds 25 keer te zijn veroor deeld voor zijn kleine oplichtinkjes, die hem bij elkaar nog geen 400 hadden opge bracht. De aatste had hem niet meer dan een gulden gegeven, de rest van den bedon gen prijs had hij van den kooper nooit ont vangen. Maar zelf had hij zijn vergrijpen te-, gen de mcatschappelijke orde met 25 jaren gevangenisstraf betaald. Hij was al verscheidene keeren geholpen, één keer door Brusse zelf, die 25 voor hem had losgekregen. Die had hij echter eerlijk terugbetaald. De toekomst zag hij nu niet donker in. Zijn ouderdomsrente had hij nu al over een maand tegoed. En dat liep, terwijl hij in het huis van bewaring zit, maar steeds op. Alleen als hij een vonnis van meer dan drie maanden kreeg, werd de ren te niet uitbetaald. Je bent goed op de hoogte merkte de pre sident op. Het O.M., waargenomen door mr. J. A. de Visser, vond het een eigenaardige liefheb berij van bek.l om zich te specialiseeren in de oplichting van dameskousen. Moeilijk is de vraag, welke straf dezen ouden man op te leggen. Mr. de Visser ge looft in overleg met den verdediger, mr. Geldtelder, een oplossing te hebben gevon den. De reclasseeringsafdeeling van het Le ger des Heils denkt beklaagde zoolang on der haar patronaat te kunnen nemen, waar voor Matsbcappelijk Hulpbetoon haar met 5 per dag schadeloos zal stellen, tot be klaagde een plaatsje krijgt in het Tehuis voor Ouden van Dagen. In verband met het onderzoek, dat naar deze mogelijkheid wordt ingesteld, vroeg het O.M. aanhouding dezer zaak tot 30 September. De president hield bekl. voor, dat hij in het Leger des Heils wat van zijn vrijheid zou moeten in boeten. Hij zou niet meer kunnen doen, wat hij wilde. Beklaagde vond dat geen bezwaar: er moet orde zijn in de maatschappij. Een be zoek van mijnheer Van Oort van het Leger zou hij in het Huis van Bewaring in afwach ting van wat er besloten werd, zeer op prijs stellen. Op 15 juni j.l. kreeg de 24-jarige J. G. J. v. d, Z., te Rotterdam, recidivist en gedeti neerd, opdracht van den Eerw. Broeden Re demptorist S„ van de pastorie aan den Goudschen Rijweg aldaar, om een koffertje, inhoudende verschillende toiletbenoodigd- heden en een stapeltje schrifturen, toebe- hoörende aan den Eerw. pater V., over te brengen naar den Tabor, in de Eendracht- straat. Bekl., die dikwijls steun ontving, aan vaardde deze opdracht. Hij eigende zich ïiet kofertje evenwel toe, maakte den inhoud ten gelde, behalve de schifturen, die hij ver nietigde, en in het water wierp. Deze schrif turen waren een reeks preeken van pater V. en omvatten een arbeid van circa dertig ja ren, welke beklaagde, in een oogenblik te niet deed. Na het verhoor van de beide eerwaarde heeren als getuigen, vorderde het O. M„ waargenomen door mr. J. A. dc Visser, er op wijzende, welk een groote schade be klaagde berokkend heeft en dc daad als zeer laag kwalificeerend, omdat bekl. zoo dikwijls gesteund was en ondanks dat, ae kerk toch bestal een jaar gevangenis straf. Mej. mr. C. M. Goemans, als verdedigster optredend, pleitte clementie. R.K. UNIVERSITEIT. Over eenige weken zal verschijnen het Jaarboek der Sint Radboudstichting. De be doeling daarvan is op de eerste plaats, de f a- rochiale comité's bij de a.s. najaarsinzame ling van dienst te zijn. Het zal o.a. bevatten, naast liet centraal comité en de diocesane comité's met de adressen der bestuursleden, alle parochiale comité's en de opbrengst van iedere parochie (resp. instituut, college enz.) Zoodoende zal men een gemakkelijk over zicht ontvangen van de geheele organisatie en actie. Tot bevordering der belangstelling en om tegemoet te komen aan billijke wen- schen, worden tevens mededeelingen ver strekt over de Universiteit, die van nut kun nen zijn. Na een woord ter opwekking wordt gegeven de lijst van alle bijzondere weldoe ners, hetïbestuurjder Universiteit, overzicht over de financiën, de inrichting der Univer siteit, hetjeorps der docenten en beambten en een overzicht over de voornaamste ge beurtenissen van het eerste studiejaar, o.a. ook het aantal studenten en vermelding der afgelegde examens. Dit jaarboekje zal gratis worden toege zonden aan Bestuursleden der St. Radboud stichting, aan de commissie van toezicht, aan het College van Curatoren, aan de Do centen der Universiteit. Verder aan alle le den van de diocesane comité's vervolgens aan den Voorzitter, den Secretaris en den Penningmeester van ieder parochiaal co mité, benevens aan de R.K. Pers. Aan de bijzondere weldoeners wordt op aanvrage, te doen bij den uitgever Mastrigt en Verhoeven te Arnhem, een exemplaar toegezonden. Deze aanvrage is noodig, om dat in de meeste gevallen het huisadres der weldoeners niet nauwkeurig bekend is. Verder zullen voor belangstellenden nog een beperkt aantal exemplaren beschikbaar blijven tegen den kostenden prijs, die nog nader zal worden bekend gemaakt. Het Provinciaal Kapittel der P.P. Carme lieten te Merkelbeek, heeft benoemd te Boxmeer P. Plechelmus Croonen tot Prior en P. Arnoldus Wijtenburg tot Supprior; te Zenderen P. Cajetanus van Hengstum Prior en P. Justinus Meulendijks Supprior te Oss P. Vitalis Felix Prior en P. Urbanus van Erp, Supprior te Hoogeveen P. Venan- tius Leemreiqe Praeses te Aalsmeer P. Lebuinus Braakhuis Prior en P. Dioaysius Heggelman,. Suppriorte Merkelbeek P. Pius aan de Stegge Prior en P. Servatius Dentener, Supprior, tot Novicemeester te Boxmeer P. Arnoldus Wijtenburg tot af gevaardigden naar het Generaal Kapittel te Rome P. Justinus Meulendijks en P. Fidelis Metternich tot Assistent-Provinciaal P. Dr. Titus Brandsma, tot Definitoren P. Bemardus Dekker, P. Vincentius van Wijk, P. Dr. Eugenius Driessen en P. Modestus Truijen. Uit Keulen wordt ons gemeld De Keulsche Najaarsbeurs, die van 14 tot 19 September a.s. plaats heeft, is verdeeld in de volgende 18 groepen machinenbouw mijnwezen, transportmiddelen, electro-tech- niek, werktuigen, afdeeling voor het bouw bedrijf, landbouwmachines, ijzer- en staal- waren, woninginrichtingen, ceramiek (gias- en kunstproducten), lederartikelen (galan- teriën), gevlochten artikelen, (speelgoed, muziek, sportartikelen), edele metalen, (uur werken, optiek, photografie, cinematografie); papierwaren, voedings- en genotmiddelen, (tabak, enz.), hygiëne, schoenen en leder textielwaren. In verband met het groote bezoek, dat op de Najaarsbeurs verwacht wordt, neeft het Messeamt gezorgd voor een groot aantal in de nabijheid van de Jaarbeurs gelegen woonge- legenheden bij particulieren. Een woning bureau is op het stationsplein te Keulen ge vestigd, waar de kamers kunnen worden be sproken. Tijdens de Najaarsbeurs zullen in een daar voor bestemd lokaal industriefilmen ver toond worden. Uit Keulen wordt gemeld, dat in 1925 de Voorjaarsbeurs zal worden gehouden van 15 tot 21 Maart en de Najaarsbeurs van 13 tot 19 September. Trekking van 5 Augustus 1924. No. 10670 a 100.000 francs. No. 36730 a 10.000 francs. No. 40029, 110121, 247983, 533501, 564988 h 1000 francs 4 a fr. 500. 5655 17942 23939 36958 43930 66238 72689 78320 88541 116524 121624 132655 133085 133425 141352 143019 145688 159698 177060 180771 196881 228173 246368 248520 149668 253049 260965 301388 323415 329391 345924 350850 352759 352878 356505 373620 377430 400204 401429 410135 410307 418878 421907 425439 437874 440812 444318 452205 481803 482677 483993 490635 509690 519534 528215 537716 548432 550441 552138 556336 561541 562590 567736 574880 585483 588758 591372 607814 632133 649709 657290 662337 662551 665666 672956 694998 697982 702103 705721 711428 717888 Voorts ruim 8400 nummers a pari Betaalbaar 15 September 1924. Vr. 1: Kunt U mij ook zeggen, of er dezen winter nog gelegenheid bestaat voor meisjes om een verbandcursus te volgen? Zoo ja, wanneer en waar begint den cursus? II. Ik heb Indische vogeltjes, waarvan er één, (een roodstaartje), al een half jaar lang erg kaal is en 't wordt hoe langer hoe er ger, 't is een erg vroolijk beestje. Zoudt U daar niets voor weten? Antw. 1: Er zijn ons nog geen Cursussen bekend, maar ongetwijfeld zullen daarom trent wel aankondigingen komen. Wij raden u aan de berichten „Stadsnieuws" daarvoor te cocsulteeren. 2: Wij vermoeden dat het beestje lijdende is aan vogelmijt. Neem uw vogel uit dè kooi en dompel, zoo mogelijk, ds kooi in kokend water en geef uw vogel gelegenheid zich te baden o.a. veel zand baden. Dit enkele weken herhalen. Dit antwoord geldt ook voor den inzender, die een middel vraagt om zijn twee kanaries, die voortdurend ruien, te genezen. Vr.: Ik ben dag en nacht in betrekking en om de 14 dagen een Zondag vrij. Nu ben ik tweemaal achtereen uit geweest en zou tweemaal thuis blijven. Maar nu ging me vrouw onverwachts met vacantie, welke deze twee Zondagen insloot. Ru wil me vrouw dat ik deze twee Zondagen nog in haal en ik ben er al een thuis geweest. Heeft ze daar recht op? Antw.: Indien het een U toekomende va cantie gold, behoeft u, naar onze meening en zoover wij de zaak begrijpen, den Zondag niet in te halen Indien u geen recht op vacantie hebt en het feit dat mevrouw op vacantie ging voor u dus een buitenkansje was, heeft mevrouw wel het recht u den Zondag te laten inhalen. Vr. Ik ben aangeslagen in de forensen- belasting omdat ik in een andere gemeen te werkzaam ben. Moet ik dat nu betalen of kan ik dat afgetrokken krijgen van mijn gemeentelijke inkomstenbelasting door te reclameeren Zoo ja, waar Aptw. U moet in uw geval forensenbe lasting betalen. In de plaats van uw inwo ning wordt uw aanslag dan echter minder. In elk der twee gemeenten wordt u voor twee derden aangeslagen. Vr. Tien jaar geleden had ik last van rheumatiek en toen kreeg ik een dares van pleisters. Deze kwamen uit een klooster uit Noord-Brabant. Nu ben ik dat adres kwijt geraakt. Kunt u mij ook zeggen waar o. dat is? Ze kostte toen 30 cent? Antw. Geneeskundige adviezen worden in deze rubriek niet gegeven. Ook worden geen handelsadressen opgegeven in deze rubriek. Vr. Hoe is de weg van Velsen per fiets naar Laren? Antw. Velsen langs Noordzcekanaal naat Amsterdam. Diemerbrug, Muiden. Hakke- laarsbrug, Naarden, Laren. Afstand 45.5 Vr. 1. Ik ben bij een veehouder in dienst voor dag en nacht en ik word per week betaald. Nu moet ik voor 14 dagen voor herhalingsoefeningen opkomen. Heb ik recht op loon één of twee weken? 2. Ik zou bovendien dezen patroon wil len opzeggen, meteen wanneer ik in dienst ga. Gelden die 14 dagen ook als opzeg gingstermijn? Antw. 1. Als dat niet te voren is afge sproken hebt u geen recht op loon. 2. Die kunt u wel als zoodanig laten gelden. Vr.: Ik geniet een loon van 26 per week. Hoeveel rijksinkomstenbelasting et verdedigingsbelasting moet ik betalen? Antw.: In hoofdsom, d.w. z. zonder opcen ten, betaalt u 13.50; aan verdedigingsbc- lasting 2.60, indien u geen kinderen hebt. Vr.: Kunt u mij eenige adressen opgeven van jongenskostscholen? Antw.: „Saint Louis", Amersfoort; Pen sionaat voor leerlingen 714 jaar, te Bleijer- heide; Leogesticht te Borculo: Pensionaat „Eikenburg", Eindhoven; Instituut „St. Ma rie", Huybergen; Sint Willibrordus-College, Katwijk; Canisius-College, Nijmegen; Huize Ruwenberg, Sint Michels-Gestel e, a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7