I mode'show! J HE H ►ank in MacDonald's idealisme. Ingezonden Mededeefingen WEILL-MULLER DE SPAARNEBANK Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LAATSTE NIEUWS. 1748. Vrijdag 12 September 1924 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad 47ste Jaargang No. 15838 Agenda 13 September a 75 cents per regel. GEBOUW KEGELBOND 2.30 UUR De asphalteering van de Groote Houtstraat. Eerw. Zuster Jacqueline. VOOR DEN POLITIERECHTER. Uzelf en Uwe effecten zijn veiliger, als Uwe effecten (veilig tegen brand en inbraak) in de safe van de Spaarnebank bewaard worden. Een lezing over lichamelijke opvoeding. Concert. Serenade. Een goede vangst. Kleine oorzaken Oud-leerlingen Tuinbouwcursussen. De Haarlemsche Processie naar Kevelaer. De R.-K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Bekroning. Het laatste avond-concert van H. O. V. de J1V, 154V, h*h 147 392 66 1813/4 135 s/ 4 131 131s/4 kopenhagen. Een teeken des tijds. J. J. WEBER ZOON Ooticlens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. BURGERLIJKE STAND. Geen concessie aan den hertog van Mecklenburg in Nieuw- Guinea. Cc abonnementsprijs bedraagt voo» HPï® f| j$| f|( Jj| Haarlem en Agentschappen: jgf||3 tó H gg| m fei f& 1§ fff Per week 0.25 jj|& li Hg) ggffl fb Per kwartaal 3.25 j|| ||r^ |jji fej Franco per post per kwartaal bij lii Sf] 1 §11 ||j J ïgiftj S vooruitbetaling 3.58 |p Hp Hl® wliP tSjÊ® Telefoonnummers: 1426, 2741 en Postrekening No. 5970. HAARLEMSGHE COURAHT Advertentiên 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting, Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat' sing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. De Labour Party in Engeland is bezig niet de samenstelling van een verkiezingsbro chure. Daarin komt natuurlijk ook een bij drage voor van premier MacDonald, wiens artikel al reeds door de pers gaat, voordat de brochure goed en wel onder het publiek is. Begrijpelijker wijze is de belangstelling naar openbare uitingen van MacDonald in de geheele wereld nog steeds groot. Nu aan het hoofd van de regeering van een wereld rijk als Groot Brittanje een socialist staat, zoeken niet alleen de sociaal-democraten van alle landen uit zijn woorden en daden, propaganda te slaan, maar loeren ook de communisten overal, om het werk van dezen rooden staatsman te kleineeren. Het overige deel van de wereld is daarbij belangstellend toeschouwer. Zoo is het wel belangwekkend, wat MacDonald over het socialisme te zeg gen heeft, nu zijn partijgenooten straks, na een zeer gunstigen tijd van zelf-regeeren, gereed staan om den tegenstanders, den libe ralen en conservatieven, aan de stembus slag te leveren. Het belangrijkste in het socialisme, schrijft MacDonald. schrikt velen nog af, omdat nieuwe ideeën steeds op verzet stuiten. Er bestaan natuurlijk verschillende graden van verzet tegen het socialisme, van de onzin nige bewering af dat socialisme beteekent: nationalisatie der vrouwen, tot aan de tame lijk verwarde critiek in het parlement toe, welke er van uitgaat dat het crediet van het land niet voor het algemeen welzijn, maar voor particuliere belangen zou kun nen worden gebruikt. De reden van deze verwarde opvatting is. dat degenen, die ge woon zijn op grond van particuliere belangen een meerderheid te vormen, de socialistische methoden niet geheel kunnen begrijpen. Het socialisme gaat te werk volgens een duide lijk omschreven methode, maar zonder het maatschappelijk leven door experimenten te willen ophouden of een volkomen nieuw stelsel te willen brengen. Het socialisme brengt geen beloften voor dingen, die mor gen in vervulling zullen gaan, maar moet veeleer worden beschouwd als een richt snoer voor onze daden De socialist zal evo lutionist blijven, omdat hij ervan overtuigd is, dat de revolutionaire methodes haar taak hebben volbracht en dat een volk, dat zijn vrijheid heeft verkregen, tot de evolutionaire methodes moet terugkeeren, daar een volk, dat zich een revolutie laat opdringen, daar van steeds het slachtoffer wordt. Het bolsjewisme in Rusland beschouwt MacDonald slechts als een entre-acte van het tsarisme. De revolutionaire en materialistische stroomingen, welke door den oorlog zijn ontstaan, waren een ernstige bedreiging van het socialisme. Niet alleen bij de z.g. O. W.'ers, maar bij alle groepen der bevolking vindt men egoïstische tendenzen. De arbei ders moeten daartegen strijden en opkomen voor het denkbeeld, hetwelk iedereen ge neigd is voorbij te zien, nl. dat allen deel uitmaken van één sociale eenheid en dar men daarom zich zelf schade doet, wanneer men andere leden van de maatschappij on billijk behandelt. De georganiseerde arbei der heeft in dit opzicht dezelfde verplichtin gen als de kapitalist. Hij mag zijn belangen niet behartigen ten koste van de maat schappij. In geen enkel stelsel, aldus vervolgt Mac Donald, met uitzondering van het socialis me, gaat de erkenning van deze verplich tingen gepaard met het streven naar een rechtvaardige behandeling der arbeiders. Ik kan niet vaak genoeg herhalen, dat liefda digheid, „poplarisme," stakingen voor hoo- ger loon, beperking van de productie c.d. niet alleen geen socialistische methodes zijn, maar dat zij ook slechts den geest en de po litiek van het socialisme op een dwaalspoor kunnen brengen. Het socialisme verlangt, dat de arbeiders met handen en geest hun volle werkkracht zullen geven in ruil voor een behoorlijke belooning, die rekening houdt met de levensbehoeften. Daarom ziet de socialist met eenige ontevredenheid de conflicten tusschen kapitaal en arbeid, zoo als die zich in den laatsten tijd hebben ont wikkeld. Dergelijke conflicten zijn in strijd met den geest van het socialisme, zij zijn 'mmoreel en onmaatschappelijk en zouden tot een catastrofe kunnen leiden. uitlatingen van MacDonald zullen Deze zeker met belangstelling vernomen worden. Z1l allen sociaal-democraten ter wereld, ■v. onzen Nederlandschen, wel heel goea zu en passen, betwijfelen wij. Het is toch nog met zoo heel lang geleden, dat Troelstra meen e, at ons land rijp was voor een staatsgreep, voor geweldadig grijpen naar de mac t, voor revolutie. Maar wat in Mac- Donalds beschouwingen nog meer treft is zijn absolute verloochening van den klassen strijd. De socialist heeft niet anders te doen dan zich maatschappelijk te gedragen, hard •n flink te werken tegen een loon, overeen komstig zijn levensbehoeften en verder alle conflicten tusschen kapitaal en arbeid te vermijden. Loonstakingen, andere stakin gen, productiebeperking in welken zin ook, 't zijn alle onmaatschappelijke en immoreele dingen! Ziedaar de leer van MacDonald. Men zal dadelijk toegeven, dat, wie der gelijke stellingen verkondigt het socialisme zijn snijtanden uittrekt en van het politieke socialisme een eenvoudige en nog wel zeer tamme radicale partij maakt. Dat de roode leiders practisch al lang de revolutionaire beweging den rug hebben toe gekeerd, weten wij. Maar tegenover .,den wissel op de eeuwigheid," welke zij aan de christelijke arbeiders ontnamen, bleef dan toch nog altijd een schim van den verren heilstaat, het beloofde land, waarin allen ge lijk zullen zijn, waarin de productiemidde len aan de gemeenschap zullen behooren en ieder zijn rechtmatig deel zal bekomen. Dat land, overvloeiend van melk en honing zal natuurlijk niet anders dan door geweldigen strijd, onder andere door groote arbeidscon flicten te bereiken zijn. En nu gaat MacDo nald ook deze pogingen misdadig noemen. Werkt hard, weest maatschappelijk en te vreden met een billijk loon is al wat hij aan zijn kameraden te vertellen heeft!! Onze sympathie zou bijna naar dezen idea list uitgaan, wanneer hij tevens meer men- schenkunde toonde. In dat tamme „socia lisme" zooals hij zich dat denkt, ziet hij de mogelijkheid van een nieuwe, rustige en wel varende samenleving waarin geen armoede meer heerschen zal, ieder zijn plicht zal doen tegenover zichzelf zoowel als tegen over de gemeenschap. Maar op welke wijze dit socialisme tot zulk een ideale maatschap pij zal komen, vergeet MacDonald mee te deelen. En wij krijgen bijna medelijden met dezen blijkbaar nobelen mensch, die van zijn medemenschen een al te goeden dunk heeft. Wij zouden den Engelschen premier wat meer historiekennis toewenschen. Hij moest toch weten, dat heel de geschiedenis door, alle pogingen van profane idealisten om ook maar een klein aantal menschen onder de gunstigste omstandigheden een ide ale samenleving te laten vormen, zijn mis lukt; dat verder de eenvoudige levensleer, zooals hij ze thans voorstelt, in nog veel volmaakter vorm de eeuwen door, door de Katholieke Kerk is gepredikt en dat het christelijk solidarisme ook tegenwoordig nog niets anders nastreeft. Bij dit laatste echter staat voorop, dat er van een omvorming van de maatschappij niets terecht komt, wanneer niet vooraf de menschen zelf van hun kwade begeerlijkheden bevrijd worden. En de Kerk biedt daartoe de middelen aan, welke het socialisme van MacDonald mist. Wij vreezen dan ook, dat de naam MacDo nald binnen niet te langen tijd zal worden bijgeschreven bij de tientallen teleurgestel- den, welke de historie van Lassalle tot Fre- derik van Eeden reeds heeft opgeteekend. om de hooge temperatuur zoolang mogelijk te bewaren. Dan wordt gereden naar het te asphaltee- ren gedeelte en de specie uitgestrooid, welke dan een warmte heeft van nog 325 k 360 graden Celcius. Op deze temperatuur wordt ze verwerkt, eerst gelijkgestreken en aangestampt, dan gehard met een wals, welke met de hand wordt bewogen. Ofschoon het weggedeelte dan reeds vol doende vastheid heeft, doet een door stoom gedreven wals, van een zwaarte van onge veer 6 ton het overige, wat meer op het glad en effen maken berust. Indien het noodig mocht blijken, kan de wals een zwaarte krijgen van 7 ton, doordat men de tanks, die hol zijn, en om de wielen sluiten, vol water kan laten loopen. De slechte weersgesteldheid e.l ook de regen hebben geen invloed op den gang der asphalteering; wel ontstaan, wanneer de Sociëteit „Sint Bavo" Gewone zittingen. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Reünie voor de leden der R. K. M. V. 8 uur. Gem. Concertzaal Ter Hali's Revue „Draadloos" t> uur. St. Vincentius-bibliotheek Hagestraat 49 Vrijdag 12 September heropend. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89K uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. 16 SEPTEMBER a.s. Deze week het asphalt-leggen gereed? Het werk is in vollen gang. Met man en macht wordt in de Groote Houtstraat aan de asphalteering gewerkt en de vorderingen gaan snel. Zeer groote stukken zijn reeds geheel klaar, de overige zijn in wording. Naar men hoopte en ook verwachtte zou de geheele Groote Houtstraat, voor zoover het natuurlijk het asphalt gieten betreft, nog deze week gereed komen. Met dat doel wordt er dan ook de laatste dagen langer gewerkt dan gewoonlijk. De gedeelten AnegangVerwulft en het grootste deel van de Groote Houtstraat tus schen Verwulft en Houtbrug zijn klaar en worden vooral door fietsers zeer druk be reden, die zoodoende het eerst van deze mooie verbetering profiteeren. De asphalt wordt door de groote asphalt- machine, welke te Schalkwijk is opgesteld, vervaardigd. Het grootste bestanddeel der specie is zand, ongeveer 78 pCt., waarbij gevoegd wordt eenige bitumen-cement. Naar deze bitumen, een buitenlandsch product, ontlee- leenen dus de „Bitumenwegen" hun naam. De specie wordt verhit tot een warmte van ongeveer 450 graden Celsius. In dien toestand wordt ze op gereed staande vrachtauto's geladen en afgedekt, Na een smartelijk ziekbed overleed te Kampen op 33-jarigen leeftijd de Eerw. Zus ter Jacqueline (in de wereld mej. A. M. Hogeveen, geboren alhier) van de Congre gatie der Zusters van Liefde, in leven hoofd der R. K, meisjesschool te Kampen. Dronkenschap. Een 30-jarige grondwerker te Haarlem was op 5 Juli stom-dronken thuis gekomen en had zijn vrouw mishandeld. Door 3 agen ten is hij daarom uit zijn huis gehaald, waar tegen hij zich hevig verzette. Voor verzet tegen de Politie stond deze bekh thans terecht. De officier vroeg 30.subs. 10 dagen. De Politie-rechter veroordeelde hem tot 15.subs. 5 dagen. Fanatieke Dienstweigeraars. D. J. V. en D. A. v. W., beiden te Haar- heete asphalt wordt uitgestreken door het neervallen der regendroppels kleine explo sies, die veroorzaakt worden door de hooge temperatuur van de asphalt, doch dit heeft op de vastheid en hardheid van de stof geen invloed. Ter gelegenheid van den opening van de nieuwen cursus van het Kennemer Insti tuut voor de Lichamelijke Opvoeding, wordt op Maandag 15 September a.s. des avonds 8 uur, in de zaal Brassinne, Raam- singel 30, een lezing gehouden over: „Gelijkwaardigheid van Lichamelijke en Verstandelijke Opvoeding." Deze lezing zal worden gehouden door Dr. J. van Breemen, secretaris der Neder- landsche Geneeskundige vereeniging voor Lichamelijke Opvoeding, leeraar aan dit Instituut, Introducties zijn nog verkrijgbaar *hn het secretariaat: Rozenhagenstraat 40, al hier. Laatste middagconcert in den Hout op Zondag 14 September 1924 te hall drie, on der leiding van Willem Knikker, 1. Cheerfull Return, E. Goublier. 2. Ouver ture Dichter und Bauer, Fr. v. Suppé. 3." Walzer aus der „Graf von Luxemburg," F. Léhar. 4. Fantasie de l'opera, „Samson et Dalda. C. Saint Saëns. 5. Racokzy „Ouver ture," Kéler Bélh. 6. Fantasie „La Bohème," G. Puccini. 7. Balletto dell' opera „La Gio- conda," A. Ponchelli Gisteravond bracht de muziekvereeniging „Excelsior," directeur de heer Chr. W. Okel, waarvan ook de jubilaris lid is, een serenade aan den heer A. van der Goes, Damaststraat 35, naar aanleiding van diens 25-jarig jubileum aan de Centrale Werk plaats. Om 7 uur marcheerde de muzikanten van den Harmenjansweg naar de woning van den jubilaris en begon de serenade, met het uit voeren van eenige mooie nummers. Daarna werden de muzikanten onthaald, waarna na het spelen van nog eenige nummers de sere nade weer was afgeloopen. De politie zorg de uitmuntend voor de orde. Er was zeer veel publiek. Een rijwielplaatjesdief geknipt. Gebleken is, dat de Bloemendaalsche po litie met de aanhouding van J. S., ver dacht van diefstallen uit tentjes aan het Noordzeestrand, 'n bijzonder goede vangst heeft gedaan. Uit het nader onderzoek bleek n.l. dat hij de dader is, althans een der daders, van de in den laatsten tijd te Haarlem en omgeving gepleegde diefstallen van rijwielplaatjes.. Een speciaal hiervoor vervaardigd werktuig werd op hem be vonden, De plaatjes werden in een café te Haarlem van de hand gedaan en door de caféhoudster weder aan bezoekers tegen veel verlaagden prijs verkocht. Ook deze juffrouw is, als verdacht van heling, aan gehouden, zoomede verschillende koo- pers. De aangehoudene moet al wel een vijftigtal rijwielplaatjes gestolen hebben. Door de rechterche zijn aangehouden als verdacht van diefstal van rijwielplaatjes J. A. v. K., kellner, wonende te Heemste de; J. S„ 17 jaar, timmermansjongen, wo nende alhier en J. F. W., 18 jaar, bloemen- koopman, eveneens alhier woonachtig, be nevens A. B., 18 jaar, bloemenventer te Schoten en L. K., 23 jaar, wonende te Haarlem, zonder beroep, verdacht van he ling van ontvreemde rijwielplaatjes. Gistermiddag kwart over 4 liep J. v. d. H., echtgenoote van J. v. d. M., op de Kampervest, toen zij uitgleed op een appel schil. Zij kwam te vallen en is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Aldaar bleek, dat haar linkerpols was gebroken Na verbonden te zijn, kon zij loopende naar huis gaan. Onder leiding van den voorzitter, den heer Van der Hoek, vergaderde gisteravond in de „Korenbeurs" de Vereeniging van oud-leerlingen der tuinbouwcursussen Haar lem en Omstreken. De avond werd grootendeels gewijd aan een onderlinge tentoonstelling, waarvoor diverse bloemwerken gevraagd waren. De ingezonden bloemstukken waren in 2 groe pen verdeeld: groep a. omvatte bloemwer ken van beroepsbinders, van hen, die een bindcursus hebben gevolgd of van hen, die met bloemwerk een onderscheiding hebben behaald en groep b. betrof bloemwerken van diegenen, die onder a. niet genoemd waren. De jury werd gevormd door de hee- ren Hirschfeld, voorzitter van het tentoon stellingscomité van de afd. Bloemendaal Velsen van de Ned. Mij, voor Tuinbouw- en Plantkunde; Bekker, secretaris der afdeellng Haarlem dezer Mij., en Koudstaal. lem woonachtig, en J. R„ wonende te Vel- seroord sonden terecht, terzake dat de f eerstgenoemden op 22 April 1.1. niet ver schenen waren voor den keuringsraad in het gebouw de Doelen te Haarlem en laatst genoemde op 14 April niet voor den zelfden raad te Velseroord. Beklaagden verklaarden volmondig anti- militairist te zijn, terwijl laatstgenoemde er nog bij voegde al zijn 19 levensjaren lang vegetariër te zijn geweest, omdat hij van meening was dat geen beesten gedood mochten worden en nu wilde hij heelemaal niet in dienst, omdat daar menschen gedood ^werden. De Politierechter: „Het is jullie recht om te weigeren, maar weten jullie dan niet, dat er een commissie bestaat, waar je je bezwa ren kunt indienen en die rekening houdt met je bezwaren." Beklaagden: „Ja maar we willen heele maal niets met den militairen dienst te ma ken hebben." Politierechter: Kijk eens jongens. Jullie ziet alles veel te eenzijdig in. De militairen zijn niet om met den vijand te vechten, maar worden in hoofdzaak gebruikt voor po litiedoeleinden. Je wil toch ook wel heb ben dat als je een spaarpotje hebt, dat de Staat zorgt, dat je dat houdt. Je wil toch ook wel dat de Staat zorgt, dat je veilig «ver de straat kan loopen? Je wil toch ook wel hebben dat de Staat zorgt voor ver lichting, dat je naar school kunt gaan, enz., enz. Dat wil je wel hebben, maar niet om Zooals alle andere jongelui, om voor het behoud van die staat te zorgen!" Bekl.: „U zal toch ook niets doen, dat strijd met uw gevoel?" Politierechter: „Ik betaal ook niet graag belasting, maar ik voel dat het noodig is." Ondanks het feit, dat de politierechter reeds van te voren een en ander had uit gelegd, merkten de beklaagden toch nog op „maar dit is niet noodig". De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat den beklaagden aan hun gedachten blijven vasthouden, ondanks de bepalingen en faciliteiten, welke door de wet in 1923 1.1. zijn bepaald. Spr. meende echter, dat de ergste straf nog zal komen, wanneer het dienstweigeren betreft, en daarom vroeg spr. een veroor deeling van ieder tot een geldboete van 25,subs. 10 dagen. De politierechter veroordeelde hen tot 15.subs. 5 dagen. Beklaagden besloten volmondig te gaan zitten. Politierechter: „En denk er nu nog maar eens over na, want jullie zeggen nu wel van tegen den vijand en daar houden jullie je ei<Jen nu maar aan vast, maar je vergeet, dat het vooral voor de veiligheid van het land zelve is, dus voor politie-doeleinden." Bekl. bleven echter in hun houding vol harden. Ter verduidelijking diene, dat in de wet van 13 Juli 1923 het volgende bepaald wordt voor dienstweigeraars, die volgens hun overtuiging tegen het dienen zijn. Op deze wet was het nu, dat de politie rechter de beklaagden uitdrukkelijk op at tent maakten. Zij luidt als volgt: Art. 1. Hij, die voor inlijving als dienst plichtige is aangewezen, of de militair, die op grond van zijn overtuiging, dat hij den evenmensch niet mag dooden, ook wanneer dit ingevolge overheidsbevel geschiedt, ge wetensbezwaar heeft tegen de vervulling van militairen dienst. a. bepaaldelijk gericht op strijd met de wapenen; b. van welken aard ook kan zich met een met redenen ontleed verzoekschrift wenden tot den Minister van Oorlog, als hij voor de landmacht en tot den Minister van Marine als hij voor de zeemacht be stemd is. De betrokken minister beslist op dit ver zoekschrift na advies van een door hem ingestelde commissie. Deze commissie is ver plicht, den verzoeker op te roepen, en hem bij verschijnen te hooren. Bij gunstige be schikking op het verzoekschrift wordt straf vervolging gestaakt. Art. 3. Bij erkenning van de gewetensbe zwaren door den betrokken minister, wordt a. hij die een beroep heeft gedaan op het gemelde bij art. 1 sub a belast met mlilitairen dienst die niet gericht is op strijd met de wapenen; b. Hij die een beroep heeft gedaan op art. 1 sub. b. onder vrijstelling van den militairen dienst, of onder opheffing van het militair verband te werk gesteld bij een anderen tak van staatsdienst. Onder takken van staatsdienst wordt niet begre pen het beheer van Staats- wapen- en munitie-fabrieken. Het publiek liet zich dan ook niet onbe tuigd met luide bijvalsbetuigingen na het eindigen van ieder nummer. Ook het weer werkte tamelijk goed mee om dit zomeravond-afscheidsconcert goed te doen slagen. Het deed tenminste alle moge lijke moeite om niet los te barsten, wat ge deeltelijk gelukte. Zooals bekend is, zal Zondagmiddag defi nitief het laatste middagconcert zijn. Het is te hopen, dat alsdan alles er toe zal medewerken, om ook hier het „lest best te doen zijn. Donderdagavond keerde de Haarlemsche Processie van Kevelaer terug. Dinsdagmorgen was de reis begonnen met 444 personen, waaronder 6 geestelijken. Dit aantal bedevaartgangers was dus be duidend meer dan verleden jaar. De reis verliep, naar men ons vertelde, aller prettigst. Geen oponthoud of lang wachten; ook de douanen toonden zich zeer bereid willig en vielen de reizigers niet onnoodig lastig, zoodat het geheel een rustig en kalm verloop had. Ook gedurende het verblijf te Kevelaer deden zich geen incidentenv oor en, wat wel als bijzonderheid mag worden aangemerkt, men bleef bijna geheel van regenbuien vrij, terwijl processies uit andere streken daar mee erg te kampen hadden. Te kwart voor negen Donderdagavond kwam het reisgezelschap weer opgewekt in Haarlem terug. Zooals wij reeds eerder meldden zal in een perceel, gelegen aan de Witte Heeren straat, dat voor dat doel werd aangekocht, een R.K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs worden gevestigd. Naaf wij ver nemen hebben zich reeds verschillende leerlingen aangemeld en hoopt men met 2 klassen te kunnen beginnen. Tot hoofd der nieuwe school is benoemd de heer Be rend Schaap, hoofd der R.K, School voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Delft, een zeer bekwaam onderwijzer, onder wiens leiding de school te Delft zeer bloeide. Deze heer zal een tweede leerkracht, die voor het onderwijs noodig zal zijn, benoe men. De heer Schaap treedt 1 December a.s. in functie. Het perceel aan de Witte Heerensteeg heeft 6 lokalen, die met geringe kosten tot leslokalen zullen kunnen worden ingericht, terwijl een open ruimte achter het gebouw tot speelplaas zal worden ingericht. Op de Postzegeltentoonstelling te 's-Gra- venhage werd aan de inzending van den heer J. van Niftrik een gouden medaille toege kend voor een verzameling van Nederland en Koloniën. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden lusteloos. V.K. HEDEN 5% Nederland 1919 Nederland 1923 4% Nederland 1917 7% N.-L 1921 A Hol! Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie RottercL Lloyd Paketvaart Oude Boot HolL Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgen» gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadj Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rail» Union Anaconrf Wabash Conm. Maxwell Gisteravond had onder groote belangstel ling het laatste avondconcert van de H. O V, in Den Hout plaats, waarbij door den heer Gerharz werd gedirigeerd. Een uitgelezen programma van werken van Wagner en List was samengesteld en werd op correcte wijze ten gehoore ge bracht. 94«/g lC03/8 8513/X6 101 65/8 87 1251/ 4 128 1361/ 811lt 3Qi/4 14b*/. 392i/2 65s/4 183i/, l36i/4 131 l303/4 971/, 170 3371 114 11 174 173.75 23i/, 1281/g 3781/, 3431/ 3'8s/8 1501/ 193 101 125 3161/, 683/, 1481/ 801/ 8 I5i,t 94s/g lCC*/g 8513/is 101®/g 88 72 136 811/. 311/, 165 335 114 11 174 173.50 15U/i 12 SEPTEMBER EERSTt KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.61,85 ..62i/, PARIJS 14.02*2, 14.15 BRUSSEL i l3.02i/2 13.15 WEENEN 0.37 0.3 i/t LONDEN 11.62 11.64 STOCKHOLM. 69.50 69.55 44.05 44.30 CHR1ST1AN1A 34.50 36.20 BAZEL 49.95 49.95 NEW-YORK 2.611/, 2.6U/„ 11.55 11.60 Een jaar ofvijftien geleden werd hier ter stede opgericht de vereeniging „De Mid daghoogte". Deze stelde zich ten doel te genover de vereeniging „De Dageraad" aan te toonen, dat de godsdienst door de we tenschap gehandhaafd wordt. Onder de be zieling van den in Haarlem welbekenden dominee Dr. A. H. de Hartog, heeft deze vereeniging vooral voor het Protestantsch Godsdienstig leven in onze stad en om geving werk gedaan, dat zeer te waardee- ren valt en vruchten droeg. Ons wordt nu medegedeeld, dat de Bond van Vereenigingen ,,de Middaghoogte" Vrij dag 26 September a.s. in het gebouw van den Protestantenbond alhier, haar jaarver gadering zal houden. In deze Bondsvergadering zal een belang rijke wijziging der werkwijze worden voor gesteld. Tot nu toe was namelijk het werken van de vereenigingen „de Middaghoogte" uit sluitend gericht tegen het Atheïsme. In den strijd der geesten heeft echter het Atheïsme zooals dat vooral in het wer ken van de vereeniging „De Dageraad" tot uiting kwam vrijwel uitgediend, aldus luidt een mededeeling, die ons uit de krin gen van „De Middaghoogte" bereikt. De tijd van het historisch materialisme ging en het verlangen naar een hoe zich dan ook noemend geestelijk, godsdienstig leven, wordt openbaar. De tijdgeest evolueerde! aldus onze zegsman. Daarom zal het Bondsbestuur voorstellen de werkwijze te herzien en wel zoodanig, dat de strijd tegen het Atheïsme op den achtergrond raakt en naar voren komt een wetenschappelijk, wijsgeerig bevestigen en verdiepen van den godsdienst. Het spreekt wel vanzelf, dat „de Middaghoogte" daar bij dan weer geen specialen godsdienst voor oogen staat. Waarschijnlijk zal na afloop van de Bondsvergadering, die des namiddags ge houden wordt, des avonds in een openbare vergadering Dr. A. H. de Hartog de nieu we richting van het werken van „de Mid daghoogte" uiteenzetten in een rede, ge titeld: „Het Atheïsme overleefd". In Haarlem, waar „de Middaghoogte" haar oorsprong vond, zal alzoo ook tot haar nieuwe werkwijze worden besloten. Dat is zeer zeker een kentering in de werkwijze der vereeniging, die gesignaleerd mag worden en ook ons, Katholieken, die uit den aard der zaak elke evolutie in de richting van grooteren godsdienstzin met vreugde begroeten, doet zulk een verande ring genoegen. Een teeken des tijds? Moge het zoo zijn! Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 12 September. Hoogste Barometerstand 765 m.M. te Zürich en München. Laagste Barometerstand 738.0 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 September: Matige tot krachtigen zuidelijke tot zuid westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien, later iets koeler. Geboren: 9 Sept. z. van A. A. Verkooij- Slootemaker. 10 Sept. z. van A. C. Touw- Dam. 11 Sept. z. van W. v. d. GuijlMet- zelaar. d. van M. H. TiemeijerBrans. 12 Sept. z. van M. J. Teeuwenv. Raap horst. z. van M. SwartSteenken. d. van A. W. Vreenegoorde Groot. Overleden: 11 Sept. H. H. de Landgraaf- Schram, 78 j., Hazepaterslaan. 12 Sept. W. A. Dreckmann, 54 j., Hazepaterslaan. J. C. StevensRoosenhart, 65 j., Meesterjoos- tenlaan. Aneta seint uit Weltevreden: De Regee ring deelde aan den heer Hellferich, optre dend namens den hertog van Mecklenburg, mede, dat er overwegende bezwaren zijn tot verleening van een concessie in Noord- en West-Guinea, onder de omschreven voor waarden. De overwegingen van de weigering der Nieuw-Guinea-concessie zijn, dat de re geering het ongewenscht acht, een maat schappij gedurende 75 jaar in geheel Noord en West-Guinea het recht te verleenen tot winning van bosch- en zeeproducten, wijl de grootte van het gebied dadelijke exploi tatie belemmert en het evenmin wenschelijk is de bevolking toe te laten tot tot werk- overeenkomsten die hoewel gesanctioneerd zijn; wijl een natuurvolk niet rijp is voor de begrippen van contractueele rechten; tevens kunnen de belangen van den be- staanden handel ernstig worden geschaad. Overigens verhinderen inwendige omstandig heden in Guinea een behoorlijke bestuurs- ccntróle waardoor vijwaring van molest niet kan worden gewaarborgd. BRAND TE ZAANDAM. ZAANDAM, 12 Sept. Hedenmiddag is om 1 uur brand uitgebroken in de stoomhout- zagerij „Dg Vlijt", van de N.V. van Does burg Co. Naar het zich laat aanzien, zal de fabriek niet behouden blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1