J Eerw.Zustersürsulinen Leekepreeken. MODE SHOW B Loonsverlaging bij de Coöp. Broodbakkerij en Verhruiks- vereeniging „De Eendracht". Nazorg voor zwakzinnigen. Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. WEILL-MULLER Ingezonden Mededeelingen Het rapport der commissie. n Zaterdag 13 September 1924 47ste Jaargang No. 15839 Voor de Juliaantjes. Treinvertraging. Aanrijding. Eerste steenlegging. Sluiting tapperijen gedurende de Lotingsdagen. Uit het Bloembollenbedrijf. N.V. P. VAN OOY's Piano en Orgel Magazijn Komt onze „Edison Phonograph 1922" eens beluisteren? Personalia. Giften. Vacantie van de H. O. V. Van vacantie en een steegje. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Rijnland's boezemwater. TOONEEL. Gevonden dieren en voorwerpen. a 75 cents per regel. Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: van den Boven-Nijl U ganda-Protectoraat Triduum van den R.-K. Volksbond. De Congresfilm Adora in Haarlem. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. tJe abonnementsprijs bedraagt roek- Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 45. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSGHE COURANT Advertentiëa 35 cents per regei. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 bij vooruitbetaling. 56. BEROEPSKEUZÊ. 't Is in onze beschouwing van de vorige Week niet onze bedoeling geweest het werk van de moderne kantoren voor beroeps keuze-voorlichting te kleineeren. Wanneer wij willen wijzen op de betrekkelijke waarde van hunne adviezen, dan drijft ons daartoe de vrees, dat de eerst aangewezenen om het kind bij de gewichtige keuze van een beroep tot steun en leiding te dienen hun taak en verantwoordelijkheid te gemakke lijk zullen schuiven op de schouders van hen, die zelf niet anders bedoelen dan aan vullend op te treden. 't Kan daarom nuttig zijn van de werking der beroepskantoren iets meer te zeggen. De oorlog met den daaruit ontstanen chaos in het bedrijfsleven, het gebrek eerst aan vol doende werkkrachten en de grootere vraag dan aanbod later, hebben vooral in Duitsch- land naar de stichting van beroeps- en ziel kundige bedrijfskantoren gedreven. De studie der zoogenaamde psychotechniek was daar aan reeds vele jaren voorafgegaan. Men begon de resulaten dier studie practisch toe te pas sen, gedwongen door den nood der tijden. Ons land is ook in dit opzicht Duitschland al zeer spoedig gevolgd. En onze Katholieke wetenschappelijke mannen bleven niet ach ter. Men kent de stichting van het R.-K. Centraal Beroepskantoor te Utrecht. Op dat kantoor heeft men allerlei instru menten om vaardigheid, begrip en andere eigenschappen te meten. Daarnaast zijn van een groot aantal beroepen gegevens verza meld in zoogenaamde proefmappen. Men heeft daartoe voor elk vak minstens drie proefkonijnen onder handen gehad, n.m. een zeer goeden, een middelmatigen en een on geschikte» werkman. Hun capaciteiten zijn zoo nauwkeurig en volledig mogelijk onder zocht en in cijfers genoteerd. Komt er nu een aanvraag van een jong- mensch om onderzocht te worden, dan krijgt hij ter invulling een lijst met vragen naar leeftijd, gezondheid enz. en tevens de aan maning om twee of drie vakken op te geven, waarvoor hij 'n speciale voorkeur heeft. Wan neer daaraan is voldaan krijgt de patiënt een bericht om op dezen of genen datum op het kantoor te verschijnen. Prof. van Ginneken heeft in een zijner ge schriften weergegeven, hoe het dan verder toegaal: En de eerste kandidaat zal morgen arri- Veeren. Des avonds te voren zijn voor elk der drie beroepen de daarop vermelde proefmappen op een hoopje gelegd. De aan elke proefmap beantwoordende instrumenten en requisieten zijn door den jongsten be diende uit de kast gehaald, en staan volop gemonteerd op de werktafel opgesteld. Voor die eerste keeren is zeker ook de Directeur ter plaatse om alles te leiden. De man verschijnt en wordt zoo charmant mo gelijk door den Directeur ontvangen, die nog eens mondeling de korïe vragenlijst met hem nagaat, en in een nieuwe nota zijn persoonlijken indruk onder de vragenlijst aanteekent. Daarop komt de eerste ambtenaar binnen, die na kennismaking den kandidaat heel in t algemeen het doel der proeven verklaart, hoe hij zich daarbij heeft te gedragen, dat hij gewoonmenschelijk maar zonder zenuwach tige gejaagdheid of overmatige inspanning zijn best moet doen, om wat men hem zegt te verrichten trouwens dat de jongste be diende hem zelf eerst alles zal voordoen. Zoo wordt nu, gewoonlijk in één morgen en één middag soms zullen er echter twee dagen voor noodig zijn het heele Program afgewerkt. De jongste bediende vooral moet een yriendelijk en innemend maar heelemaal niet 'mponeerend kereltje wezen, zoodat de werkman zich spoedig met hem op z'n ge mak voelt. Van z'n werktafel uit, houdt de eerste ambtenaar echter voortdurend alles m de gaten, dat in niets tegen de instructies wordt gezondigd Terwijl de tweede proef aan den gang is, worden de resultaten van de eerste proef reeds uitgecijferd, en als de kandidaat s-middags heengaat om te eten, heeft de Directeur reeds volledig verslag van al de fienomen proeven b.v. voor reeds 2 der 3 eroepen. In den loop van den middag, ziet ken ec*eur nog even de afzonderlijke boe- hef °Ver t"e ^r'e vakken door; en zoo zal drie uur al wel grootendeels beslist dat hij heel goed alle drie dingen twe v ^at maar één, slechts 6 i, atl wegen met hoop op succes voor hem 0pen li|gen n a gunstigste geval, dat de objectieve proev ^'"schillende mogelijkheden toela- ten'ZZ, natuurlijk weer naar de korte Vf fra'« ®rePen> °f die misschien pro's T rlafVx0r een <*er mogelijkheden be- 4 n. wordt daarmee rekening ge ou e e» egen 5 uur, als de resultaten der aa s p oeven binnenkomen wordt al les tenslotte n een consult van Directeur en Eersten amb enaar defmHi^ besloten ter_ will de jongste bediende den kandidaat nog jen half uurtje aan den praat houdt door ivan een groenmaak-avond 3.61 K Gisterenmiddag ongeveer half vijf sprong fcabij Bennebroek een vlampijp van de loco motief van den sneltrein no. 223, die te 4.13 uit Haarlem vertrok, ter hoogte van het station VogelenzangBennebroek. Nadat een machine uit Haarlem was gearriveerd, kon de trein na een vertraging van ruim *en uur weder vertrekken. grappen te verkoopen of krachttoertjes uit te halen op een der instrumenten die wat velen kunnen. Daarna krijgt de man den uitslag monde ling te hooren, en nog bovendien zwart op wit mee naar huis. Dikwijls zullen wij hem dan nog moeten helpen een besluit te ne men; met liefde en wijsheid willen wij ieder een, die zich tot ons om raad wendt, trach ten bij te staan; maar wie dat liever thuis met vader of een anderen wijzen raadsman doet, die beter dan wij van al de omstan digheden op de hoogte is, zullen wij zelf aanstonds daarheen verwijzen. Onze conclu sie begeleidt den man dan naar z'n defini tieven raadgever, alsmede naar den werk gever, bij wien hij in dienst wenscht te tre den. Maar op het oogenblik dat de man van ons heengaat, en ons bedankt voor de ge nomen moeite, hebben wij ten slotte nog een klein verzoek, te weten; ons elk jaar op een heel kort daartoe telkens toegezonden vra genlijstje te berichten, hoe het hem gaat. Wij insisteeren hierop, en laten het onzen man met eenige plechtigheid en aandrang belooven en verklaren van onzentwege dat hij, blijft hij dien plicht getrouw, ons altijd opnieuw tot raad en steun bereid zal vin den; maar dat wij het met beantwoorden onzer jaarlijksche informaties zullen beschou wen als 'n onherroepelijke opzegging onzer gesloten overeenkomst. En dit zullen wij bo vendien nog eens in dikke letters op 's mans getuigschrift laten drukken. Want wie een maal op het beroepskantoor is onderzocht, wiens naam als beroepskind eenmaal in ons geboorteregister staat ingeschreven, laat de beroepsmoeder zijn leven lang niet meer los. Van alle kandidaten wordt trouw in het re gister, waar tevens al de resultaten der op hen genomen proeven nauwkeurig beschre ven staan, ieder jaar bijgehouden; hoe hun verdere lotgevallen verloopen; vooral dit historisch register toch zal ons op den duur de kostbaarste levens- en zielegeheimen verraden. Hieruit zullen wij toch als in een proef op de som ontwaren: wat in het wer kelijke leven aan onze proefcijfertjes beant woordt; hoeveel ontbrekende natuurgaven door ijver en plichtsbesef kunnen worden aangevuld; welke van onze proeven een la- teren tegenslag of mislukking verklaarbaar maakt enz. enz want hier is het veld der mo gelijke ja waarschijnlijke nieuwe ontdekkin gen nog met geen gissen te overzien. Tot zoover de beschrijving van een onder zoek. Wat leeren wij hieruit? Dat de raadgevers zelf van de moeilijkheid en verantwoorde lijkheid van hun taak ten volle bewust zijn; dat zij met de grootste omzichtigheid te werk gaan en zelf toegeven nog slechts over zeer gebrekkige middelen en onvolledig materiaal te beschikken. Degene toch, die raad komt vragen, moet voor een groot deel zelf weer dienst doen als studie-object en meehelpen de onderzoekmiddelen voor na hem komenden te verbeteren. Terecht ziet men in, dat een kantoor van beroepskeuzevoorlichting eerst groote waarde krijgt, wanneer het over een rijke ervaring beschikt. Wanneer twintig, dertig jaar lang bij een grooi aantal personen is nagegaan, hoe de adviezen gewerkt heb ben, eerst dan kan met eenige zekerheid op de betrouwbaarheid van het aanwezige on derzoekmateriaal worden afgegaan. Bovendien blijk! uit bovenstaande, dat men liefst te doen heeft met ten deele vol wassen personen van plm. 18 j'aar of ouder, die weten wat zij willen, of althans in aan leg, neiging en karakter voldoende zijn uit gegroeid. Tegenover de schoolvrije jeugd van dertien en veertien jaar lijkt ons het geven van advies voor buitenstaanders nog hoogst gevaarlijk. En daarom zouden wij met alle waardee ring voor het werk van hen, die de vruch ten van hun zielkundige studies practisch bruikbaar zoeken te taaken en met den wensch, dat ieder die pogingen naar vermo gen zal steunen er toch op willen aandrin gen, dat men de Voorlichtingskantoren slechts als aanvullende hulpmiddelen zal be schouwen. De eerst aangewezenen ter vervulling van de zware en verantwoordelijke taak van voorlichting bij beroepskeuze zijn en blijven de ouders en onderwijzers. Op alle instru menten en zielkundige techniek hebben zij den geregelden en vertrouwelijken omgang met den jongen mcnsch voor. Zij moeten het karakter, de neigingen van het kind vormen, zij kennen er dus den oor- spronkelijken staat van, die in uiterlijk beeld later zoo vaak afwijkt van den ingeboren aard. Neiging en voorliefde van het kind voor een bepaald beroep of levensstaat moeten steeds het eerste woord spreken; in twijfel achtige gevallen kan deskundige voorlichting licht verspreiden, maar op ouders en op voeders blijft de zware taak rusten op een der meest beslissende momenten in 't leven van hun kind het laatste woord te spreken. HOMO SAPIENS. Donderdagmorgen ongeveer te 12 uur had in het dorp Hoevelaken voor het café Kolf schoten een aanrijding plaats tusschen den wielrijder K. uit Amersfoort en een vracht auto uit Haarlem. De fietsrijder werd ernstig aan het hoofd en de armen gewond. Dr. Lent uit Nijkerk verleende de eerste hulp, bijgestaan door dr. Aghina uit Amersfoort, die overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk vond. De toestand van den aange- redene is ernstig, doch niet zonder hoop. Donderdagmiddag heeft de eerste steen legging plaats gehad van de nieuwe garage van het Café-Restaurant Brinkmann. Door afwezigheid van den heer Brinkmann werd de plechtigheid waargenomen door zijn zoon Wilhelm, welke plechtigheid hij liet voorafgaan door een korte toespraak. Na dat de steenlegging had plaats gehad, werd de jeugdige steenlegger uit naam der uit voerenden gecomplimenteerd door den heer F. M. Kramer. De Burgemeester van Haarlem brengt in gevolge art. 154 der Algemeene Politie-ver- ordening voor deze gemeente ter openbare kennis, dat op 23 en 24 September a s., op welke dagen in deze gemeente de loting voor den dienstplicht zal worden gehouden in het gebouw „de Doelen" aan de Gasthuisstraat loting No. 32, van des voormiddags 8 uur tot des namiddags half 5 uur gesloten moeten zijn de voor het publiek toegankelijke loka liteiten waarvoor een vergunning krachtens de Drankwet is verleend, met uitzonde ring van die, voor welke eene verdunning is verleend voor den verkoop in een logement alléén aan logeergasten en welke zijn ge legen aan; Men schrijft aan het „Hbld.": Nu het groote .handelsgetij in het bloem bollenbedrijf ten einde loopt, kunnen de resultaten van dit jaar nagegaan worden. Op de veilingen dit voorjaar gehouden, waren de prijzen in den beginne reeds hoog. Ze werden bij elke veiling steeds hooger, zoodat 30.000 voor een hectare hyacinthen een zeer normale prijs werd. Toch geven de voor- jaarsprijzen volstrekt geen zekerheid, dat die gehandhaafd wordt in den afgerijpten bol. Ook in den zomerhandel zijn evenwel Je prijzen blijvén stijgen. De winsten, die be haald zijn in hyacinthen-cultuur kan men veilig per hectare schatten op 8000. Bedenkt men, dat het maar een heel klein kweekertje van hyacinthen is, dat slechts één hectare teelt en dat velen meer dan 10 hectare bezitten, dan wordt het voor allen een zoet winstje. Behalve hyacinthen kweeken ook alle KRUISWEG 57 - HAARLEM - TELEFOON 1230 Alleen-Vertegenwoordiger der New Edison Phonograph. a. de Nieuwstraat; b. de Gierstraat tus schen de Nieuwstraat en het Vepvulft; c. de Gedempte Oude Gracht tusschen het Ver- wuift en de Zuiderstraat; d. de Zuiderstraat; e. de Gedempte Voldersgracht; f. de Ge dempte Raamgracht tusschen de Drappenier- straat en de Wolstraat; g. de Wolstraat; h. de Breestraat; en i de straten en wegen, lig gende tusschen de hiervoren sub b. tot h. omschreven straten en wegen. Als nummer twee op de voordracht voor de benoeming van directeur van het ge- meente-electriciteitsbedrijf te Rotterdam is geplaatst de heer W. L. C. Brunings, hoofd ingenieur bij het provinciaal electriciteitsbe- drijf van Noord-Holland. Voor de Juliaantjes. Voor de fiets, uit de spaarpot der kinde ren van van R. 1 16 SEPTEMBER a.s. GEBOUW KEGELBOND 2.30 UUR I B I Door het bestuur van de Haarlemsche Orkestvereeniging is aan de musici van het korps een najaars-vacantie verleend van Zondag 14 September tot Maandag 29 Sep tember a.s. Naar wij vernemen is het bestuur van de Coöperatie „De Eendracht" met het perso neel der afdeeling Kruidenierswaren, na ge houden bespreking, tot de volgende over eenstemming gekomen. Nu dadelijk ingaande een loonsverlaging van 3 gulden per week, ,met handhaving van alle in dienst zijnde personen. Mocht na verloop van drie maanden blij ken, dat de uitkomst niet voldoende is, een nieuwe verlaging met een gulden per week en na verloop van nog eens twee maan den, zoo noodig, weer een verlaging van één gulden per week. Het spreekt van zelf dat allen hun best zullen doen het uiterste te voorkomen en gehoopt wordt dat ook de leden hiertoe het hunne zullen bijdragen. In het vakblad van het R. K. Overheids personeel schrijft onze oud-stadgenoot, Jos. van Seggelen de volgende ontboezeming over de oude R. K. School aan de Gorte- steeg: Het was de Génestet, die ons achterliet de versregels; Poëzie schuilt overal, Overal, mijn vrinden. Met een variatie op deze regels zouden wij willen zeggen, dat de geestelijke en sociale lessen ook overal te vinden zijn. Het is, zooals de dichter het in datzelfde gedichtje zegt, alleen de kunst om ze te ont dekken. Wij ondervonden het in onze vacantie. Verleden week wezen wij op de ruïne van Valkenburg. En nu willen we het hebben over de les van een steegje. Waarin ze bestaat? Men leze. De vacantie voerde ons ook naar onze vaderstad. Dat is op zichzelf geen bijzon derheid, want de arbeid van „St. Paulus" brengt er ons eveneens meerdere malen. Toen echter geen bondswerk. Wij maakten een tocht langs familie en oude kennissen en op dien tocht kwamen wij ook voorbij het nauwe steegje, waar de Roomsche jongensschool staat, die ons een maal een jaar of zeven herbergde. Jeugdherinneringen noopten ons het steegje door te gaan. Er was niets veranderd! De groote poort met de groene deuren was er precies als toen we indertijd weg gingen. Alleen het bord met den naam der school was verdwenen, omdat het gebouw aan zijn oorspronkelijke bestemming was onttrokken. Dezelfde oude huisjes met dezelfde oude geveltjes. Vlak tegenover de schoolpoort lag nog altijd dat andere steegje, wat wij niet anders kenden dan als ,het Zonnetje". En welke naam ons nu deed overpeinzen, dat in de zorgenvrije jeugd het zonnetje 't mooiste schijnt. Dat kleine, stille steegje met eenmaal zijn stoeiende schooljeugd is inderdaad een le vensbeeld: de drukte van het groote leven dringt niet door tot de kinderziel. Maar de jaren zijn voorbij gegaan, wij zijn getrokken uit het steegje naar de drukte van het groote leven, waar machtig klopte de polsslag van den tijd. Mét ons dragend de waardevolle herinnering aan Roomsche opvoeding. Wij zijn allen getrokken uit het stille steegje van onze jeugd en een geslacht vsn Roomsche mannen en vrouwen staat nu mid den in den levensstrijd, in het gewoel van het openbare leven. En het kruis uit het schoollokaal zien we ook weer. Maar het glanst nu boven het vakvereenigingsvaandel. Dat kruis iseen levensprogram, een sociaal program. En slechts de aanvaarding van dat pro gram zal heil brengen aan de wereld. hyacinthentelers tulpen en narcissen of beide. De winst op deze bloembollen mag gemiddeld misschien niet meer bedragen dan 3000 per hectare, de culturen hiervan zijn ook veel grooter, terwijl beste variëteiten een enorm veel hoogere winst afwerpen. De voorraad goede bollen blijkt te klein voor de vraag te zijn. Als straks Duitschland, vroeger een zeer groot verbruiker, meer gaat afnemen, dan worden de vooruitzichten nog beter. Reeds dit jaar heeft Duitschland gekocht, alles tegen vooruitbetaling, wat veranderen zal, indien de toestand iets zekerder is gewor den. Dan resten nog als vóóroorlogsche groote klanten Oostenrijk, Hongarije, Roe menië, Polen, Rusland. De toekomst voor het bedrijf van bloembollen ziet er dus roos kleurig uit. Het hoofdbestuur van bevengenoemde vereeniging vergaderde op Vrijdag 5 Sep tember j.l. In deze vergadering werd o.m. het vol gende behandeld: Aangaande het ingediende ontwerp Fo rensenbelasting, wordt geconstateerd, dat dit ontwerp aan vele bezwaren door het vak gevoeld bij de uitvoering der huidige wet, tegemoet komt. Evenwel zullen pogingen worden aangewend om zekerheid te verkrij gen omtrent de juiste bedoeling van de in het wetsontwerp (art. 244a) voorgestelden maatstaf, en met name of dit artikel een bloembqllenkweeker -eigenaar en gebruiker van grond, al dan niet met een schuur tot opberging van bollen als forens, belas tingplichtig zou maken. In beginsel werd besloten het initiatief te nemen tot een waardige herdenking van den honderdsten geboortedag van wijlen den heer J. H. Krelage op 1 November a.s en werd een commissie benoemd om deze her denking voor te bereiden. Deze commissie «.el aanstonds met de uitvoering van haar taak 'n aanvang maken, opdat te bestemder tijd het bloembollenvak de gelegenheid zal hebben op waardige wijze hulde te brengen aan de nagedachtenis van den oprichter der Vereeniging, die zooveel voor het vak heeft tot stand gebracht. Naar aanleiding van een ter kennis ge bracht onderzoek inzake de gevolgen van een te hoog chloorgehalte van Rijniand's Boe zemwater, in te stellen door den ingenieur der hoogheemraadschap Rijnland, werd in de vergadering van het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur te Haarlem op 5 September j.l. be sloten een enquête bij de afdeelingen in te stellen. Tempora Mutantur. Men schrijft ons: De N.V. Het Schouwtooneel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch, geeft morgen, Zondag 14 September in den Haarlemsche Stadsschouwburg de tweede opvoering van „Tempora Mutantur" (De tijden verande ren....), tooneelspel in drie bedrijven van Jul. E. Goodman, in de vertaling van Pine Beider. In dit zeer belangrijk tooneelspel, dat o.i. in den Haag en Utrecht met zeer veel waar deering is ontvagnen, treden op de dames Wilh. v. d. Horst-v. d, Lugt Melsert, Stine v. d. Gaag, Jettie van Dijk-Rieckser, en de heeren Ko van Dijk, Co Balfoort en Carel Rijken. Regie Adr. v. d. Horst. Wegens verbintenissen elders moeten de vertooningen van dit stuk onderbroken wor den, waardoor op Dinsdag 16 September de eerste opvoering te Haarlem kan plaats vin den van „Krelis Louwen", het bekende blij spel van den 17e eeuwschen Haarlemschen blijspel-dichter Pieter Langendijk, onder re gie van Jan Musch, die tevens de titel-hoofd- rol vervult.. Bovendien treden hierin op de dames Coba Blankenstein, B. Booleman, Willy Schermelé en de heeren Ko Arnoldi, Pierre Mols, G. J. van Staalduynen, Ezer- man, Ad. Hooykaas, Jack Haase, C. Lage- man, Willem de Vries en Hugo Reyst. Terug te bekomen bij: J. v. Veen, Drosse- straat 10, geld; C. Sondorp, Romolenstraat 17 studieboeken; A. Geukers, Palmstraat 15, étui m, potlooden enz.; F. Pauw, Jan Steen straat 10, étui met sehrijfbenoodigdheden; N. de Berg, L. Hofstraat 13, herdershond; C. A. Roose, Amsterdamstraat 3H, honden halsband met penning; Kennel Fauna, Park laan: herdershond, uit den trein gesprongen; zwart-bruin hondje, gebracht door Goezinne, Gen. de la Reystraat 34; gele hond, gebracht door Holst, Ripperdapark 21; grijs-wite kat, gebracht door Kroeze, Tuinlaantje; grijze kat met jongen, gebracht door Dyselhof, Lom bar Petrilaan; J Marchand, A. L. Dyserinck- straat 20, kettinkje; D.Wesseling, Nic. Beets- straat, Heemstede, lantaarn van auoto; J. N. Jansen, Amsterdamschevaart 38, thee muts; C. Schutter, Spoorwegstraat 12, knip mes; A. v. Welt, Oostvest 76, overhemden; J. v, Vueren, Delftstraat 13, postwisselrequ's; M .Homan, Leidscheplein 51, bruine kinder.- portemonnaie; W. E. v. d Veen, Wouwer- manstraat 29zw„ ring; L. v. Hasebroek, Zuid polderstraat 65, idem; D. Velthuizen, Lange Heerenvest 80a, oorring; B. Stouten, Papen- torenvest 48, bruin kinderschoentje; Open baar Slachthuis, varken. Terug te bekomen bij: W. Wassenaar, Raaks 7e rood, bal. J. H. Witte, Heerensin gel 119, bril in étui. H. Roosen, Harmen- jansweg 68, ceintuur. D. v. d. Wal, Gen. Cronjéstraat 152, ceintuur. F. Soet, Paul Krugerstr. 48, collier. A. W. Mourik, Leid scheplein 24, duif. Politiebureau, Smede- VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. tes straat, Doberman pincher. A. J. Henneke, Haitsma Mullierstraat 80, horloge. B. E. Beekelaar, Esdoornsfraat 15, Schoten, regen hoedje. Krabbendam, Parklaan 74, hond, wit- zwart. Lemond, Oorkondelaan hond, geel. Postma, Rozenhagestraat 17, hond, zwart, herder. De Vries, KL Houtstraat 15, hondje, geel. L. de Vos, Gen. de la Reystraat 94, hondje, herder, Kennel Fauna. Mej. Helle- mink, Zoetestraat 28, poes, gr -wit, Kennel Fauna. W. v. d. Spek, Gierstraat 2, poes, zw.-wit (2) Kennel Fauna. Sprenger, KI. Houtweg, poes, zw.-wit, Kennel Fauna. Id. idem poes, grijs, Kennel Fauna. P. Kion, Barbarossastraat 25, occorino, M. Sweers, Voortingstraat 10, hondenpenning. J. Neder- hoek, Gaelstraat 23, portemonnaie met in houd. J. G. Mei, Rozenprieelstraat 4, porte monnaie met inhoud. J. Meerman, P. Kru- gerkade 35 Schoten, portemonnaie met in houd. J. Brakkee, Begijnhof 15 rood, rr.k- vlinder. A. Heins, Zijlstraat 54 rood, sigaret tendoos. J. Dekker, Groote Markt 3, siga rettendoos. G. H. Prent, Wester Boogaard straat 5 vioolsnaren. P. Kion, Barbarossa straat 25, huissleutel C. Meuringer, Saenre- damstraat 86 rd„ huissleutel. B. Bakker, Krelagestraat 38, damestasch met inhoud. Hesseling, Pieter Kiesstraat 73, vulpenhou der. Zooals bekend, zal op Woensdag 17, Don derdag 18 en Vrijdag 19 September een Triduum worden gehouden voor leden van den Ned. R.-K. Volksbond, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Haarlemsche afdeeling. De oefeningen zullen eiken avond te acht uur worden gehouden in de St. Jozephkerk aan de Jansstraat en geleid door den Wel- Eerw. Heer kapelaan Bosch van de kathe drale kerk. De onderwerpen die zullen behandeld wor den zijn de volgende op de aangegeven dagen: le Avond (Woensdag): Over de Noodzake lijkheid van den godsdienst. 2e Avond (Donderdag): Over den Troost van den godsdienst. 3e Avond (Vrijdag): Over de gevaren van den godsdienst. Zondagavond 21 Sept. Sint Joseph zij onze schutspatroon bij het bewaren van onzen gosdienst. Verschenen is het rapport over nazorg voor Zwakzinnigen, uitgebracht door de commissie benoemd door B. en W. der ge meente Haarlem, ingevolge Raadsbesluit 12 Juli 1922. Hieraan ontleenen wij o.m. het volgende: Samenstelling der Commissie. Door B. en W. werden aangewezen als leden der Commissie van Onderzoek: de heeren P. de Boer, Amsterdam; R. H. P. Wening, Heemstede, H. Paul, Haarlem, W. J. Speller, Haarlem, H. van Keulen, Haar lem, Mevr, A. P. Hiemstra-in 't Veld, Haar lem, de heeren E. P. Schuyt. Heemstede, E. ten Broeke, Haarlem en L. Broekhuizen, Haarlem. De Commissie werd in een vergadering van 31 Januari 1923 door den wethouder van onderwijs Mr. A. Bruch geïnstalleerd. In deze vergadering werden gekozen: als voorzitter, de heer P. de Boer, als secretaris mevrouw A. P. Hiemstra-in 't Veld, als 3e bestuurslid de heer E. P. Schuyt. In de door het bedanken als lid ontstane vacatures van mevrouw Hiemstra-in 't veld en van den heer H. van Keulen werden door B. en W. aangewezen de heeren F. A. van Riet en B. Damen. Als secretaris werd in de plaats van mevrouw Hiemstra aangewezen de heer E. P. Schuyt, in wiens plaats als 3de bestuurslid werd gekozen de heer W. J. Speller. De taak der Commissie. De taak der commissie was drieledig. le. Na te gaan of zwakzinnige oud-leer- Iingen hulp en verzorging noodig hebben. 2e. Of die hulp en verzorging hun wordt gegeven. 3e. Zoo niet, hoe daarin voorzien moet worden. Het onderzoek. In het rapport zijn de gegevens verwerkt van 154 kinderen, zijnde 50 meisjes en 104 jongens. De toestand der onderzochte zwakzinni gen acht de commissie bevredigend. Is hulp noodig. Na gehouden onderzoek bleek uit de ge wonnen gegevens, dat hulp noodig was: voor ruim 85 pet. van de oud-leerlingen beneden 21 jaar en voor ruim 70pct. van de oud-leer lingen boven 21 jaar dus voor ongeveer 78 pet. van de oud-leerlingen, die onderzocht zijn. In het oog dient gehouden te worden, dat deze percentages niet als algemeene maat staf kunnen worden aangenomen, ook in an dere plaatsen. Daarvoor hebben de percen tages vaak als basis te kleine leerlingen- groepen. Slechts vergelijkingen met onder zoekingen elders zouden de meerdere of mindere algemeene geldigheid van boven staande cijfers kunnen aantoonen. Het is evenwel de meening van de Com missie, dat uit deze cijfers overtuigend blijkt, dat voortgezette zwakzinnigenzorg na het ontslag van school, onmisbaar is. Voor een zeer belangrijk deel der zwakzinnigen moet op de een of andere wijze in een tekort aan verzorging worden voorzien. Voortgezette zwakzinnigenzorg is nood zakelijk, in tal van gevallen zal hulp moeten worden verleend Waarin die hulp zal kun nen of moeten bestaan, kan een nadere be schouwing der afzonderlijke gevallen slechts duidelijk maken Waarom hulp? De zwakzinmigf*1 moeten om velerlei re denen geholpen worden en wel uit hoofde Zoo langzamerhand nadert 22 September, de dag waarop, zooals ieder Haarlemmer natuurlijk weet, de reeks uitvoeringen begint van de film „Adoro Te", 't Belooft iets schitterends te worden: er is maar één roep over de buitengewone schoonheid en ontroering, die uitgaat van dit kostelijk product van rolprentkunst, zoc heel iets anders dan we gewoonlijk in de bioscopen opgedischt krijgen. Wat zullen we weer intens meeleven die dagen van hoog- jubelende wereldglorie om liet Allerheiligst Sacrament. En dat de devote stemming, die de Congresweek zoo teekende, ook op de filmafstraling bewaard blijft, doorvoor is het Koor „Benedicamus Domino borg, dat on der leiding van z'n kundigen directeur, den heer v. Kessel, nu al bezig is een keur- program samen te stellen van mooie religi euze liedkunst. Natuurlijk worden verder alle Haarlem sche kinderen in de gelegenheid gesteld, de film te gaan zien. De prijs is daarom buiten gewoon laag gesteld, slechts één kwartje. Ieder ouder kan dus z'n kinderen laten ge nieten van de heerlijk-Roomsche feeslelijk heden in Amsterdam, maar begrijpelijker wijze kunnen op die Woensdagmiddag- matinee geen volwassenen toegang verkrij gen; overvloedig is echter gezorgd voor toe zicht in de zaal. Ten slotte mag nog wel verteld worden, dat de eventueele baten ten goede komen aan het Sint Franciscus-Liefdewerk. Alle Haarlemmers kennen natuurlijk dat Liefde werk, dat z'n zetel heeft Zoetestraat 11, vlak naast de Paterskerk.'t Is 'n teekenend voorbeeld hoe de oude Roomsche Charitas zich weet aan te passen aan eischen van modern jeugdleven; en is 't geen mooie ge dachte, het geld, dat we voor ons genoegen uitgeven aan zoo'n prachtigen filmavond, nuttig besteed te weten tot steun van een charitatief werk? Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Vooruit. OPGAVE VAN» van: bijna geheele arbeidsongeschiktheid; belangrijk verminderde arbeidsgeschiktheid; het milieu; karakter en gedragsfouten; anti sociale eigenschappen of aard der werk zaamheden. Waarin zal de nazorg bestaan? Onjuist is het te meenen met de school- verzorging te kunnen volstaan en na het ver laten der school de kinderen onmiddellijk los te laten. Hoofd en personeel der school voor B. O. hebben dat ook zeer juist inge zien en daarom altijd de leerlingen bij de eerste stap op de maatschappelijke ladder, als zij van school gingen, bij de plaatsing geholpen. Die steun is evenwel onvoldoende om te beletten, dat de zwakzinnige weer da maatschappelijke ladder afglijdt. De cijfers en beschouwingen, naar aanleiding van het ingestelde onderzoek, illustreeren dit over tuigend. De zwakzinnigheid is niet een tij delijke toestand, maar eene gedurende het heele leven blijvende afwijking. Vandaar, dat voor verreweg het meerendel der zwak zinnige leerlingen zonder leeftijdsgrens af zonderlijke „Nazorg" noodzakelijk is. In zijn ruimste beteekenis opgevat, kan de commissie alle maatregelen, die in het be lang van de reeds ontslagen zwakzinnigen der scholen voor B. O. worden genomen, nazorg voor zwakzinnigen noemen. Nazorg in den vorm van avondonderwijs. In deze beteekenis genomen is het duide lijk, dat in Haarlem in den vorm van een goedverzorgd avondonderwijs reeds aan Na zorg wordt gedaan. Nazorg in den vorm van regelmatig toe zicht en maatschappelijke hulp. Waar voor zoo talrijke groepen hulp moet worden verleend, dient in het belang van de oud-leerlingen van occasioneele hulp en be handeling te worden afgezien. Systematisch zal moeten worden getracht de maatschappij tegen de zwakzinnigen en de zwakzinnigen tegen zichzelf ie beveiligen. Nazorg in samenwerking met patronaten en andere vereenigingen, nazorg in den vorm van een werkinrichting voor de maatschap pelijk ongeschikte zwakzinnige oud-leerlin gen. Het inrichten van zoo'n werkplaats en het onderbrengen van de sociaal ongeschikte zwakzinnigen daarin, acht de Commissie noodzakelijk. Nazorg in den vorm van vakopleiding voor zwakzinnigen. Conclusies. Het rapport besluit met ae volgende con clusies met het oog op den voortgezetten zwakzinnigenzorg in Haarlem: 1. De Commissie acht hel noodzakelijk, dat de Maatschappelijke Nazorg voor zwak zinnigen te Haarlem wordt geregeld. 2. De eerste eisch voor dengene, die hier mede wordt belast is: kennis van het zwak zinnige kind. 3. Voor deze functionaris zal thans nog niet, wel binnen enkele jaren, voldoende werk zijn als volledige taak. 4. Een „Commissie", waarin vereenigin gen vertegenwoordigd zijn, die in 't belang van zwakzinnigen werkzaam kunnen zijn, worde ingesteld, waarvan de Ambtenaar voor de Nazorg amhthalve secretaris is. De bedoeling van de Verbands-Commissie is, om met en naast den Ambtenaar de paeda- gogische- zedelijke en godsdienstige Nazorg te behartigen. 5. Het avond-onderwijs acht de Commissie goed geregeld, al zag zij gaarne de Woens dagavondcursus als onderdeel van de avond-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1