Installatie Pastoof H. C. J. Sondaal. Nazorg voor zwakzinnigen. Het hoogste goed. BERICHT. Maandag 15 September 1924 47ste Jaargang No. 15840 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Degenen, die zich vanaf heden abonneeren op de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT, ontvangen tot 1 October 1924, de nog te ver schijnen nummers GRATIS. DE ADMINISTRATIE Agenda 16 September Vergadering district Haarlem en Omstr. v. d. Ned. R.-K. Dambond VOOR DEN POLITIERECHTER. Giften. Voor het krantenmannetje. Spaarnwouderstraat-vereeniging. Scheideramp. De Postcheque- en Girodienst. Schoolbouw voor Bijzonder Onderwijs. Het laatste Houtconcert. Postduivenhouders. Programma Nieuwe zaak. Hinderwet. Het snelle rijden. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. AAN ONZE WEEK-ABONNE'S. Wij verzoeken onze weekabonné's dringend, de abonnementsgelden' steeds bij vooruitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of neg later te voldoen. Het is 'voor onze bezorgers zeer lastig, wanneer de betaling der weekabonnements' gelden niet op tijd geschiedt. DE ADMINISTRATIE. Alweer rijwielplaatjes-dieven in actie. Baden. - Gevonden Dieren en Voorwerpen. Voordracht. De abonnementsprijs bedraagt voo* Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 45. Telefoonnummers: 1426, 2741 ca 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEM8GHE Advertentiën 35 cents per re gei. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst* als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. De laatste dagen worden, vooral in het buitenland, klanken vernomen van Ka tholieken, die de aandacht der kerkelijke overheid vestigen op de nooden van de min der bedeelde volksklassen. Op een Katholie kendag te Lugano zouden zelfs priesters ge wag hebben gemaakt van een dreigenden af val van massa's Roomsche arbeiders, wan neer de kerkelijke overheid haar gezag niet aanwendde, om werkgevers en kapitaalbe zitters te wijzen op hun sociale verplichtin gen. En in Duitschland, waar de laatste jaren veel gebrek geleden is, hebben de Bisschop pen zich verplicht gezien om op hun verga dering te Fuldau gelijke klachten uit de ar beiderskringen te behandelen. Kardinaal Bertram heeft, zooals gemeld, als primaat van Duitschland de meening ten deze van het Duitsche episcopaat openbaar gemaakt in een herderlijk schrijven, waarin de oude leer der Kerk omtrent rechten en plichten van werkgevers en werknemers nog maals wordt belicht, en er met bijzonderen nadruk op gewezen wordt, dat er geen ver schillende zedeleer voor verschillende stan den bestaat, maar aan allen dezelfde zede lijke wetten en maatschappelijke -verplich tingen zijn opgelegd. Met groote gestrengheid wordt het weel- devertoon en de verkwisting van sommige rijken veroordeeld en met groote vrijmoedig heid aan de- werkgevers voorgehouden, dat zij zich niet door zelfzuchtige en materialisti sche overwegingen in hun zaken-doen in hun loon-betaling, regeling van werktijden, enz. mogen laten leiden, maar door hun geweten, dat de naastenliefde als hoogste deugd voor schrijft. Begrijpelijkerwijze dragen die klachten uit de Roomsche arbeiderswereld koren naar den socialistischen molen. Met groote nauw gezetheid volgt „Het Volk" de verslagen van Katholiekendagen, meetings en congressen, wanneer daar ontevreden klanken opklinken. Met groote aandacht leest de redactie van het roode hoofdorgaan de bisschopsbrieven, wanneer daarin „de kapitalisten" onderhan den worden genomen. Zelfs kan zich het roode blad een oogen- blik opwerken tot de erkenning, dat het schrijven van Kardinaal Bertram „kloeke taal" bevat. 'Men zal echter onmiddellijk inzien, dat „Het Volk" zijn lezers van deze uitingen in het Roomsche kamp en van de bisschoppelij ke vermaningen niet op de hoogte houdt en kel en alleen om in zijn kringen belangstel ling voor onze kerk te wekken. Er is hier voor het socialistische blad een prachtige ge legenheid om weer eens te wijzen op wat het gelieft te noemen de machteloosheid der Roomsche Kerk, die geen oorlogen kan voor komen, de niet-kapitaalkrachtigen met een preek tracht zoet te houden, terwijl de rij ken zich van de priesterlijke vermaningen toch niets aantrekken enz. En wanneer er misschien onder de socialistische lezers nog ten nuchter mensch mocht zijn, die zou vra gen: maar wat moet de Roomsche Kerk dan nog meer doen, ook voor hem ligt het ant woord klaar: de Kerkelijke Overheid moest tegenover degenen, die zij nu vermaant, de zweep 'gebruiken, waarmee Christus den voorhof des tempels zuiverde! 't Loont de moeite, deze socialistische wijs- geerigheid te ontleden. Wie heeft ooit meer en heviger 't nut en de noodzakelijkheid om zich te organiseeren in vakvereenigingen ge predikt als juist de .socialistische organen? En toen ook onder de Roomsche arbeiders die drang naar organisatie opkwam en krach tig steun vond bij de Kerkelijke Overheid, toen had de socialistische leiding daarvoor niets anders over dan hoon en spot, tot op den dag van heden toe. Waar bemoeien de pastoors en de bisschoppen zich mee? Heb ben zij niets anders te doen? Laten zij zich bij hun kerkelijke zaken houden! De Kerk heeft niet enkel in on?en tijd het socialisme en het lidmaatschap van so cialistische vereenigingen verboden, maar vroeger even streng de dwalingen van het staatkundig en economisch liberalisme afge wezen en de aanhangers daarvan buiten de kerkelijke 'gemeenschap gesloten. Dat was dus en is nog de zweep, waarom „Het Volk" vraagt. Er is dus a! heel weinig consequentie in de verwijten van „Het Volk". Maar ook, wan neer wij de verontwaardiging van het roode blad eens voor een oogenblik ernstig zouden nemen en zeker zijn er onder zijn misleide lezers, die het doen dan is het antwoord op de klacht: „de Roomsche Kerk zorgt niet voor den arbeider" te vinden in de geestige rede, die Mgr. Ariëns dezer dagen bij gele genheid van het gouden priesterfeest van den Aartsbisschip hield. Deze arbeidersvriend, die door de Roomsche werklieden op de handen wordt gedragen, herinnerde er aan, dat hij in het vuur van zijn jonge jaren vaak met enthousiaste plannen bij zijn bisschop ge komen was ter oplossing van wat hij toen als het sociale vraagstuk zag. En het viel hem, den jeugdig-ijverigen priester, dan wel eens hard na de uiteenzetting van zijn mooie plan nen te moeten hooren: het catechismus-on derricht gaat voor! En later, zei Mgr. Ariëns nederig, heb ik ingezien, dat de Bisschop ge lijk had: vóór alles moeten de priesters het brood der Waarheid breken. Ziedaar in enkele woorden het antwoord aan allen, die van de Kerk blijven vragen, dat zij deze wereld zal omtooveren in een aardsch paradijs. Zij miskennen de taak der Kerk, die vóór alles een geestelijke is. Wanneer „Het Volk" zich dan ook zoo Bijbelvast toont en Chris tus tegen de Katholieke Kerk wil uitspelen, dan zal het roode orgaan goed doen, ook eens te lezen, wat de Stichter der Kerk her haaldelijk zeide tot Zijn aardsch gezinde apostelen, die van hun Meester het herstel len van het Joodsche koninkrijk verwacht ten, waarin zij eervolle posten dachten te be- kleeden: Mijn rijk is niet van deze wereld! In dien geest heeft de Kerk nu al negen tien eeuwen haar roeping van het herstellen van het Godsrijk op aarde vervuld. Zoodra „Het Volk" met serieuze bewijzen komt, dat de Katholieke Kerk daarvan is af geweken, willen wij verder praten. Maar op dat terrein zullen de roode heeren zich wel niet wagen! Sociëteit „St. Bavo", Lichtbeeldenavond Vrouwenbond - 8 uur. Rechtskundig bureau half 9 Overheidspersoneel 8 uur Herwonnen Levenskracht 8 uur Tooneelclub Spoor- en Tram 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw. Reddings brigade kwart over 7 uur Zangver- eeniging „Excelsior" 6 uur - Duitsch Vrouwenkoor half 9 uur. Stadsschouwburg. Opvoering van Krelis Louwen, van Pieter Langendijk 8 uur. Groote of St, Bavokerk. Orgelbespeling van 23 uur. St. Vincentius-bibliotheek Hagestraat49 Vrijdag 12 September heropend. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fr.in- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraa.t 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel 1671. Tevens gezellig «sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. i K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- aomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. In de St. Josephkerk heeft gistermorgen voor de Hoogmis de plechtige installatie plaats gehad van den nieuwen pastoor, den Zeereerwaarden Heer H. C. J. Sondaal. Er was buitengewoon veel belangstelling voor deze plechtigheid; het ruime kerkgebouw was tot in zijn uiterste hoeken geheel gevuld. De installatie geschiedde door den Hoog- eerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, De ken van Haarlem. Met groote belangstelling werden dë verschillende verrichtingen der plechtigheid, als het voorlezen van den be noemingsbrief, het leiden van den nieuwen pastoor naar preekstoel, biechtstoel en doop vont gevolgd. Na de installatie droeg de nieuwe pastoor de plechtige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door de Weleerw. Heeren A. W. J. Lühn en J. A. Voorham, resp. als diaken en subdia ken. Onder de H. Mis hield Deken Wester woudt een fraaie predikatie naar aanleiding van de woorden van den H. Evangelist Mar cus: „Al wie Mij opneemt, neemt niet Mij op, maar Hem, die Mij gezonden heeft." Spr. wees er allereerst op, hoe een bemind priester, n.l. Deken Stoffels, was heenge gaan, een priester, die allen door zijn voor beeld steeds gesticht had. Maar ook de pa rochianen hadden zich steeds trouw jegens hem betoond. Thans, aldus ongeveer spr., is de levensavond van Deken Stoffels aange broken en in stilte gaat hij zich voorbereiden op het oordeel Gods, waaraan ook de priesters zich moeten onderwerpen. Maar voor de parochie van St. Joseph is een nieuwe dag aangebroken. Een nieuwe pastoor is benoemd, Spr. wenscht hem ge luk met deze eervolle benoeming. Er is te meer reden: voor gelukwensch, aldus spreker, ook voor de parochie, omdat deze pastoor komt te midden van be kenden en omdat hij komt, toegerust met een ervaring, opgedaan aan de bedden van kran- ken en stervenden, een ervaring, welke juist en vooral zoozeer de aandacht vestigt op het toekomstig leven. Spr. schetste dan de taak van den nieu wen pastoor, die komt, om licht te brengen in godsdienstzaken en om de geloovigen te sterken in het goede. Spr. spoorde allen aan, zich steeds geschaard te houden om hun herder, opdat zij eens met hem het Hemel rijk zullen mogen bewonen. Na de Hoogmis was tot half 2 in de pasto rie receptie. Velen maakten hiervan gebruik om kennis te maken met den nieuwen pas- stoor of wel om die kennismaking te her nieuwen. O.m. kwamen ter receptie de burgemees ter van Haarlem, de heer C. Maarschalk en diens echtgenoote. (Vervolg). Omtrent de vraag of voortgezette zwak- ninnigenzorg noodig is, zegt het verslag van de commissie tot onderzoek van den nazorg voor zwakzinnigen nog: Naast de gegevens betreffende de momen- teele verzorging over de sociale bruikbaar heid noodzakelijk, om na te gaan, of, inhoe- verre en op welke gronden hulp nu of in de toekomst zou moeten worden geboden; of de maatschappelijke zorg voor de zwak zinnigen bij het verlaten der school als ge ëindigd moet worden beschouwd of ook- daarna als opzettelijke zorg zal moeten worden voortgezet. Behalve de' loongegevens waren ook van belang bij het beoordeelen van de nood zakelijkheid van hulp, de mededeelingen van de werkgevers over de in hun dienst zijnde zwakzinnigen. Meermalen bleek, hoe de factor „medelijden" bij het in dienst houden een belangrijke rol speelt en vaak de door slag gaf in plaats van de bruikbaarheid, waardoor natuurlijk de bestaansonzekerheid veel grooter is. Daarnaast stonden nog de Commissie ten dienste de schriftelijke en mondelinge ge gevens van Hoofd en Personeel der School voor B. O., betreffende de karakters der oud-leerlingen, de bijzonderheden over hun verblijf aan school, en vaak mededeelingen over hun later optreden in de maatschappij. Maatschappelijke hulp. Er zullen maatregelen dienen te worden genomen, om de Nazorg zoo te regelen, dat regelmatig toezicht wordt uitgeoefend en met de leerlingen afzonderlijk contact wordt gehouden. (Samenwerking met ver eenigingen en instellingen als Voogdijraad, Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering, Pro Juventute e. a.). Reeds is meermalen betoogd, dat dit toe zicht het beste zou worden uitgeoefend door de(n) onderwijzer(es), die het kind in de klasse heeft gehad. Inderdaad meent de Commissie, dat in deze oplossing veel aan trekkelijks zit en dat in tal van kleinere plaatsen met een school voor B. O., voorh al gedurende de eerste jaren van het be staan der school, deze oplossing kan worden aanvaard. Zooals gedurende de schooljaren het onderwijs door regelmatig contact met het huiselijk milieu wordt gebaat, zal de stelselmatige aanraking met de(n) onderwij zeres) en do leerling na het ontslag van school in den regel een goeden invloed uit oefenen. Met dit contact en deze invloed is de zwakzinnige evenwel niet geholpen. Hij heeft tal van malen over dag de helpende hand noodig en die hulp kan de lezricracht, die door zijn dagtaak bezet is, niet geven. Geleid door bovensttaande uiteenzettin gen en beschouwingen komt de Commissie tot de conclusie, dat de Nazorg, aldus cen traal geregeld, een factor van sociaal-paeda- gogische beteekenis in het leven der zwak zinnigen zal kunnen zijn, waardoor een zeer gunstigen invloed zou kunnen worden uit geoefend. Samenwerking. Daarnaast onderschat de Commissie de samenwerking, die de Nazorg voor he,t Bui tengewoon Onderwijs zal moeten zoeken, met andere op sociaal-paedagogisch of so ciaal-godsdienstig terrein werkzame vereeni gingen geenszins. Het is de overtuiging van de Commissie, dat waar samenwerking mogelijk is, deze is aan te bevelen; in vele gevallen zal alleen door ernstige samenwerking goede resultaten te bereiken zijn. Vakopleiding. Het inrichten van speciale vakcursussen voor zwakzinnigen acht de Commissie niet in alle plaatsen mogelijk. Dit kan h. i. slechts in de groote steden (Amsterdam, Rotterdam, misschien Den Haag en Utrecht) en in groote internaten. Met de keuze van vakken zal groote voorzichtigheid betracht moeten worden. In het algemeen zijn die vakken, waarin de vakeischen (en daarmede ook de loonen) het sterkst zijn vastgelegd, niet aan te bevelen. Alleen die vakken, waarin het handwerk nog als kleinbedrijf wordt uitgeoefend, kunnen daarvoor in aan merking komen. Over het algemeen acht de Commissie het ongewenscht te trachten alle of een belang rijk deel der oud-leerlingen voor geschool den arbeid te bestemmen. Zij ziet ook de vakopleiding voor die oud leerlingen, die door karakterfouten in de puberteitsjaren toezicht en leiding noodig hebben en acht de voortgezette zwakzinni genzorg in dezen voornamelijk op paedago- gische gronden gewenscht. Daarnaast moet voor de beste debielen vakopleiding (in den regel met verwaarloo- zing van een groot deel der theoretische opleiding) aan de ambachtsshool mogelijk "'Het staat niet aan de Commissie te be oordeelen, of haar inzicht met betrekking tot de verdere ontwikkeling der zwakzinni genzorg het juiste is geweest en of zij er in geslaagd is voor het vraagstuk voor de Na- zorrf voor Zwakzinnigen de juiste oplossing te geven. Zij geeft evenwel vol vertrouwen dit Rapport als leiddraad in overweging, in de stellige overtuiging, dat ook in de ko mende jaren de verzorging van de zwak zinnigen te Haarlem als voorbeeld zal kun nen dienen voor andere gemeenten in ons 'anin de hieraan toegevoegde conclusies voor de voortgezette zwakzinnigenzorg te Haarlem geeft de Commissie puntsgewijze hare meening aan. Daarnaast gaf de Com missie ook algemeene conclusies, omdat zij meende dat haar werk van belang kan zijn voor de voortgezette zwakzinnigenzorg el- Voorzoover aan de Commissie bekend, is voor het eerst in ons land een nauwgezet en systematisch onderzoek ingesteld naar den toestand van de geheele vroegere schoolbe volking van een school voor Buitengewoon Onderwijs. Uit deze verzamelde gegevens mogen niet lichtvaardig conclusies getrok ken worden. De voorzitter, de heer R. Pannekoek, open de de vergadering en heet de aanwezigen en afgevaardigden hartelijk welkom. Verte genwoordigd waren de vereeniging Theorie en Practijk, Haarlem; Sterk door Oefening, Haarlem; St. Bavo, Heemstede; St. Joseph, Haarlem; Gezellig Samenzijn, Hillegoih; Excelsior, Haarlem; De Jonge Dammer, Haar lem; en R.-K. Beverwijksche Damclub, Be verwijk. De voorzitter dankt de verschillende af gevaardigden voor hunne medewerking ver leend bij de districtswedstrijden, die op zulk een schitterende wijze zijn geslaagd. Spre ker hoopt, dat de verschillende punten kort en zakelijk zullen worden afgehandeld. Inge komen was een schrijven van den heer W. N. Stuifbergen, waarin deze protesteert te gen een door het bestuur genomen beslissing aangaande zijne wedstrijd tegen een der deelnemers. Vervolgens was ingekomen een schrijven van den heer L. Timmermans, St. Bavo, waarin hij verzocht zijn hangpartij te gen den heer van Engelen, die voor hem reglementair verloren was. verder door te kunnen spelen. Na een heftig discussie tusschen Stuif bergen en den voorzitter, wordt zijn schrij ven als kennisgeving aanvaard. De heer Tim mermans zal in de gelegenheid worden ge steld zijn hangpartij te beëindigen. Het reeds eerder gedane voorstel van den heer L. J, Floris (St. Bavo) om in plaats van 7.50 in het vervolg 10 uit te keeren ten einde de vereeniging die te Den Haag om het kampioenschap van Nederland moet spe len, in de kosten tegemoet te komen, wordt door de vergadering aangenomen. De pen ningmeester van den districtsbond, den heer J. Roeland, leest hierna een financiëel ver slag voor van de districtswedstrijden. Hier uit blijkt, dat er een nadeelig saldo ad 12.45 is. Vervolgens komt punt 4 der agenda, samenstelling districtstiental, tèr ta fel. Het bestuur heeft n.l. het voornemen op gevat ieder jaar een soort stedenwedstrijd te houden, tegen een Rotterdamsch tiental. De heer N. R. v. d. Berg, afgevaardigde van Theo rie en Practijk is beslist tegen dezen wed strijd. Spreker vindt dat het bestuur veel te veel „hooi op z'n vork neemt Reeds zijn er de volgende wedstrijden: 1. Persoonlijk kampioenschap van Haarlem en Omstreken; 2. Onderlinge competities in de vereenigin gen 3. Waarschijnlijk de bekerwedstrijden van St. Bavo, terwijl de groote districtswed strijden pas achter den rug zijn. Besloten wordt dezen wedstrijd te laten doorgaan. Tegen is de damclub Theorie en Practijk Ook het bestuursvoorstel om 25 uit de kas te trekken voor het drukken van reglementsboekjes wordt door de vergadering aangenomen. Het beker-reglement van Sint Bavo, vastgesteld door het districtsbestuur, wordt na enkele veranderingen goedgekeurd. Iedere R.-K. damvereeniging door het be stuur als zoodanig erkend, kan deelnemen na het storten van 1.50. Inschrijvingen moeten worden gericht aan den heer E. G. Stolvoort, Iepenweg 17, Heemstede. De wedstrijdleider zal door het bestuur worden aangesteld. Ook zal een arbitrage-commissie, bestaande uit de eerste borden der verschillende clubs wor den benoemd teneinde de partijen die in deze wedstrijden zullen worden afgebroken te be slissen. De voorzitter doet hierna enkele me dedeelingen. De West-Friesche dambond speelde gaarne een massakamp tegen een aantal sterke Haarlemsche spelers. Personen die hieraan wenschen deel te nemen kunnen zich bij de secretarissen hunner clubs ver voegen. De heer van Engelen vraagt waarom zijn goedkeuring niet gevraagd werd inzake zijn wedstrijd tegen den heer L. Timmer mans, terwijl dit wel het geval was bij den heer Schouten en Van der Zwan. De heer y. d. Pavert, afgev. van Theorie en Practijk vraagt of het bestuur voor den tweeden keer nog een 10 voor de reiskos ten van Theorie en Practijk kan uittrekken. Dit zal in een volgende vergadering worden besproken. Hierna sloot de voorzitter deze vergadering met den Chr. groet. OM HET R.-K. PERSOOLIJK KAMPIOENSCHAP. Zaterdag werden bovengenoemde wedstrij den vervolgd in het clublokaal van „Theorie en Practijk", aan de Jansstraat. De heer P. G. van Engelen met wit speelde een schit terende partij tegen J, v. d, Loo. Deze partij werd met goedvinden van beide spelers remise gemaakt. Kok won zijn afgebroken partij tegen L. Timmermans. N. R. v. d. Berg met wit tegen E. G. Stolvoort staat in een betere stelling. v (Zitting van heden). Een hardhandige wijze van incasseeren. De 46-jarige hoenderparkhouder Everar- dus de K. in de Haarlemmermeer, had kip pen verkocht aan den Haarlemschen poelier David v. G., die echter na langen tijd een gedeelte van de koopsom nog steeds niet had betaald. K. was verscheidene malen bij v. G. ge weest, maar had óf dezen niet thuis getrof fen, óf in elk geval geen geld gekregen. Op Zaterdag 20 Juli was hij daarom v. G. bij dt synagoge gaan opwachten, om hem tot beta ling te manen. Over v. G.'s houding maakte hij zich daarbij echter zoo driftig, dat hij dezen le lijf ging, en heel weinig malsch toe takelde, zoodat de overige kerkgangers hun scheiden moesten. Ook nu nog is v. G.'s houding inzake de betaling zeer onhebbelijk, zelfs voor den Rechter, maar dat neemt niet weg, dat de Officier wegens mishandeling 25 boete subs. 25 dagen hechtenis tegen K. moet eischen. De Rechter vermindert dit nog tot 15 subs. 15 dagen. Uit jalouzie. De 47-jarige G. D. en J. Th. v. 't H. te IJmuiden, dreven daar samen in een soort van compagnonschap een slagerij. In Juli j.l. ontstond er echter oneenigheid over een be talingskwestie, die weinig om het lijf schijnt te hebben, maar die voor D. aanleiding was, v. 't H. uit de zaak te ontslaan. Deze slaagde er spoedig in, aan 't hoofd te komen van een nieuwe zaak en dat kon D. natuurlijk niet goed verkroppen. Hij plaatste daarop in de Woninggids voor Beverwijk en Omstreken een advertentie, waarin hij het publiek mededeelde, dat hij Jan van 't H., wegens „oneerlijkheid" ontslagen had. Hiervoor staat hij nu terecht' en hoort hij door den Officier 25.of 25 dagen tegen zich eischen, waartoe hij door den Rechter ook veroordeeld wordt. Als 't Kermis is In Wormerveer was 't Kermis, en te dier gelegenheid had de daar in een keet hui zende 29-jarige grondwerker A. d. W. nogal wat gedronken op Zondagavond 27 Juli. Er was op straat herrie en ruzie ontstaan, waarbij hij zich aan mishandeling had schul dig gemaakt en nu kwam de politie 'm inre kenen, waartgeen hij zich echter verzette, door met het geopende mes, waarmede hij reeds den geheelen avond geloopen had, den agent H. A. G. te dreigen: „Als je me niet loslaat, ga je d'r an!" Met de gummistok had G. hem toen onder bedwang weten te krijgen, met assistentie hem overgebracht naar het politiebunreau. Bekl. zegt nu, van niets te weten, maar voor de politie heeft hij volledig bekend. Behalve de boete, die hij wegens dronkenschap heeft opgeloopen en behalve, dat hij wegens de mishandeling nog terechtstaan moest, veroordeelt hem de Politierechter wegens deze bedreiging met zwaar lichamelijk letsel tot 10 dagen ge vangenisstraf. Eisch was 1 maand. Nog een rukje, en het plukje is voor Waagie weer bijeen. Wie volgt N.N. 2. Morgen, 16 September, des'avonds half 9, heeft er in de bovenzaal van het café Roodenburg aan de Spekstraat een Alge meene Vergadering plaats van de Spaarn wouderstraat-vereeniging. Op de agenda komt o.m. voor: behan deling Statuten én Huishoudelijk Regle ment, tevens vaststelling der contributie, vaststelling werkplan en verkiezing van een definitief bestuur. Op Zaterdag 13 September werd in de gemeenten Overveen en Bloemendaal ge collecteerd ten bate der nagelaten wedu wen en weezen der visschers omgekomen bij den storm in juli j.L 375.82^ Aan giften en op de bijeenkomst ontvangen 112 Samen 487.82 'A Hiervoor zegt het bestuur en leden der Zeeuwsche Ver, hartelijk dank. Veel is er noodig. Giften zullen nog gaarne in ontvangst ge nomen worden door den Penningmeester B. Jr. v. Laere Floresstraat 52, Schoten. Men verzoekt ons opname van het vol gende: De Directeur van het Postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat na 16 Septem ber e.k. voor de houders van postrekenin gen nos. 10.000 tot en met 29999 de gele genheid is verstreken om door middel der Commissie van uitbetaling van gelden op postrekeningen op de gebruikelijke wijze over hun saldo-tegoed te beschikken. Het fiat der commissie voor uitbetalingen op deze rekeningen, geldt onafhankelijk van den datum, waarop het fiat is verleend, tot en met 20 September 1924. Na 20 September mogen geen uitbetalingen met betrekking tot postrekeningen 10.000 tot en met 29999 meer geschieden. Aanvragen om voorwaardelijke terugbe taling, betrekking hebbende op postrekenin gen boven 29999, kunnen tot nader bericht worden ingediend. Rekeninghouders worden verzocht, met het oog op de spoedige heropening van den dienst, slechts in zeer dringende gevallen hunne aanvragen om voorwaardelijke terug betaling in te dienen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat de raad der gemeente bij besluit van 10 September 1924 No. 22, medewerking heeft verleend, tot ver andering van inrichting der bijzondere la gere school aan de Velserstraat No. 55. Zij brengen in herinnering dat, ingevolge art. 76, 2e lid van genoemde wet, ieder inge zetene, of het schoolbestuur, binnen 30 vrije dagen van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan ko men. Gedurende dien termijn liggen alle beschei den, op deze beslissing betrekking hebben de, kosteloos voor een ieder ter inzage ter secretarie der gemeente (5e afdeeling). Onder begunstiging van zeer mooi weder, hoewel regen verwacht werd, werd gis termiddag het laatste middag-concert gege ven van de Haarlemsche Orkestvereeniging, onder leiding van^den heer W. Knikker, in de stadstent in den Hout. Voor dit laatste concert was een buiten gewoon mooi programma genomen, dat op de bekende, artistieke wijze door het corps ver tolkt werd. Elk nummer werd daverend, door het talrijk opgekomen publiek beap- plaudiseerd, wat wel in 't bijzonder de laat ste nummers betrof, zoodat nog een toegiftje werd gegeven. Zoo hooren de zomer-concer- ten 1924a! wefer tot het verleden. Op een de vorige week gehouden bijeen komst van postduivenhouders, in het ge bouw „Geko", aan den Spaarndammerweg te Schoten, is besloten, tot het oprichten van een postduivenhoudersvereeniging, onder den naam „De Reisduif". Op deze bijeenkomst traden reeds 28 personen als lid toe. Als voorloopig bestuur werd gekozen J. O. Kuik, voorzitter, W. Jansen, secretaris en den heer Th. Kroon, pinningmeester. van de Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-kerk, te Haarlem, op Dinsdag 16 Sep tember 1924, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Jesu, meine Freude J. G. Walther. 2. Tuga, gkl.t. J. S. Bach. 3. 3e Fantaisie C. Saint-Saëns. 4. Offertoire Cesar Franck. 5a. Interlude b. Grand Choeur Th. Dubois. De firma F. J. Kloos heeft in een perceel Jacobijnestraat, hoek Nobelstraat, Zaterdag middag j.l. een zaak geopend in Haarden, Kachels, Fornuizen, Gasfornuizen en verdere aanverwante artikelen. De winkel, waarbij drie breede étalage-kasten een mooi geheel vormen, ziet er frisch en keurig verzorgd uit. De voorraad artikelen, waarvan de uit stalkasten eenige mooie exemplaren toonen, is bijzonder groot. Ter gelegenheid van de opening der nieu we zaak was een schat van bloemen gezon den, die den lichten winkel het uitzicht ga ven als van een bloemenmagazijn. Ingekomen is een verzoekschrift met de bijlagen van W. B. Duineveld, om vergun ning tot oprichting van eene wasscherij en drogerij met strijkinrichting in het perceel aan den Burgwal no. 57 en 57rood, waarbij electrische kracht tot een maximum ver mogen van 4 P.K, zal worden aangewend tot het aandrijven van te plaatsen werk tuigen. Verder is een verzoekschrift ingekomen met de bijlagen van de Continenntal Petro leum Company te Rotterdam, om vergun ning tot oprichting van eene ondergrondsche benzinebewaarplaats tot een maximum hoe veelheid van 2000 liter, in het perceel (gaTage) aan de Johannes de Breukstraat no. 1, met aftappomp op den openbaren weg bij genoemd perceel. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een motorrijder, die op den Kleverparkweg 42 K.M. per uur reed. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Vooruit. OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 15 September: Hoogste Barometerstand 770.7 m.M. te Rennes. Laagste Barometerstand 744.6 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 September: Zwakke tot matige, mogelijk tijdelijk toe nemende Z.westelijken wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, aanvankelijk warmer. Van een in den kelder van het postkantoor^ geplaatst damesrijwiel is het belastingplaatjei ontvreemd. i Zaterdagmorgen tusschen 10 en 12 uurt vermiste een wielrijder plotseling zijn rij-! wielplaatje, maar waar en door wien is hem onbekend. Terwijl tenslotte iemand, die zijn rij» wiel voor een perceel aan de Ged. Oude Gracht had geplaatst, eveneens tot de ont-< dekking kwam, dat men hem van zijn be lastingplaatje had ontlast. In de afgeloopen week zijn in het doucKe-f badhuis aan den Schotersingel 1083 baden genomen; in dat aan den Koudenhom 337 en in dat aan het Leidscheplein 917. A. Meeuwenoord, Ipenrodestraat 5, arm-; bandhorloge G. v. d. Kasteele, Regulierstr^ 34, armband A. Zandstra, Soendaplein 14. Schoten, armband F. H. v. Kouteren, Ko-t ningsteynstraat 5, boorden C. Koopman, Assendel verstraat 47, ceintuur H. Leeflang, N. Groenmarkt 8, ceintuur H. Barleus,, Zuiderstraat 35 rood, duimstokJ. Lei-; brandst, Leidschestraat 151, geld A. v. d.i Mark, v. Loostraat 18, dameshandschoen Dijkstra, Ged. Oudegracht 18, armband-j horloge J. v. Waard, Groendaalsteeg 12,i handschoenen Zanders, 2e Vooruitgangstr.j 38, ketting met medaillon J. Offerman,j Lange Annastraat 16, knipmes J. A. v.( Huis, Oranjestraat 135, damesmantel Bu reau van Politie, Smedestraat, wagen moer G. v. Dam, J. v. Nieuwenhuizenstr. 15, patentasmoer v. Heivoort, Zijlstraat 93, kinderportemonnaie J. Aartsen, KI. Hout weg 19, potlooden in étui Schultze-Kool, Grebberstraat 13, portemonnaie met inhoud W. Offerman, Lange Annastraat 16, porte-i monnaie met inhoud K. Filippo, Wolstraat 4 rood, portemonnaie met inhoud G. de Wilde, A. L. Dyserinckstr. 66, portefeuille: met inhoudC. v. Gooi, Lange Annastraat. 44, ring L. v. Hakke, Emmakade 57, rozen krans J. Wijnands, Zocherstraat 15, rijwiel plaatje in étui G. Klaassen, de Clercqstr- 161, sleutel'; J. Handgraaf, KI. Houtstraat 71 zw., sigarettenpijpje in étuiH. Hurk- mans, Lange Lakenstraat 13, bos sleutels v. Deelen, Heerensingel 166, taschje met in houd F. H. Hessen, Talmastraat 17, ring H. v. Doone, Westergracht 17 rood, tasch M. v. Zeggelen, Groote Krocht 36 Zand voort*.' taschje. 4i Terug te bekomen bij: J. C. Verlaan, Ged.! Voldersgracht' 20, bal; F. Stiphout, Am- sterd.vaart 36, bril; Mevr. Hofman, Berken- rodestr. 23, Heemstede, beursje met inhoud; F. de Wilde, Krelagestraat 22rood, bril; H. Lahaise, Emostraat, étui met schrijfbehoef ten; Krabbendam, Parklaan 74, hond wit- zwart, K. „Fauna"; H. Trimbacb, Lange Veerstraat 12, jas; de Jong, Kenaupark 30, poes, grijs-wit, K. „Fauna"; Weijders, Schag-i chelstraat 41rood, poes grijs-wit, Kennel „Fauna"; D. v. Amerongen, KI. Houtstraat 47, maandkaart Ned. Spoor; J. Nooij, Hout markt 3, damesportemonnaie met inhoud; K. Collet, Nic. Beetsstraat 7, portemonnaie met inhoud; H. Hogervorst, Vaartstraat 5, damesportemonnaie met inhoud; H. Hooge- nes, Zuider B. Spaarne 34, rijwielbel.plaatje; J. Stuurman, Gierstraat 36, rijwielbel-plaat- je; A. Vernout, Warmoesstraat 10, ring; M- Koster, Linschotenstraat 72rood, ring; A. v. Meeuwe, Kleverparkweg 44, ringetje; J. v. d. Burg, Witte Heerenstraat 34.' touw; B. Hendraiks, Wouwermanstraat 9rood, zagen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat morgenavond 8 uur in het gebouw De Doe len een voordracht zal worden gehpuden door Catharine van Rennes, met als onder werp: De beteekenis van muziek in het kin derleven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1