r^cNHoEK Brieven uit Frankrijk. radeoT OMROEP feuilleton. Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Maandag 15 September 1924 Mr. P. v. S De nieuwe Volkenbondsraad. Stresemann komt terug op zijn Zaterdag gemelde verklaringen inzake de kwestie van de schuld aan den oorlog en Duitschiands toetreden tot den Volkenbond. De moord op Casalini. Opstanden overal. Onder de Radio-berichten: Opstelling van een protocol door de ontwa peningscommissie te Genève. Prof. Bruins algemeen gedelegeerde bij bet Duitsche Rijksbankcollege? GEM. BUITENL BERICHTEN. KERKNIEUWS. Provinciaal kapittel der Paters Augustijnen. GEMENGD NIEUWS. DAGELIJKS. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f6.— per maand Bureau Meijer - Haarlem, Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468, DE WERELDVREDE EN DE VREDE IN HET EIGEN LAND. Geheel de wereld heeft in deze dagen het oog gericht op Genève. De Volkenbond staat in het midden van de algemeene belangstel ling. De vlaggen van meer dan 50 naties wapperen aan het vreedzame meer, dat nu en dan evenwel onstuimig rimpelen kan. Er ont breken nog meerderen. De roode vlag van Rusland eigent zich nog niet geplant te wor den in een omgeving die streeft naar wereld vrede. De Duitsche driekleur, zal, als de tee kenen niet bedriegen, wellicht een volgend jaar haar plaats opeischen en verkrijgen, al zal haar komst door velen niet met vreugde worden begroet. Maar één vlag, de meest belangrijke, de geelwitte wordt doodgezwe gen in dat kamp van internationale verbroe dering. Men wil een tempel des vredes bou wen op zuilen van arbitrage, vrijheid en ont wapening, maar men vergeet de onmisbare, vierde zuil van christelijke naastenliefde, de hechtste van allen, de vredesvorst bij uitne mendheid, de Paus van RoOe, neemt geen plaats in te midden van hen, die meenen dat gebouw te kunnen optrekken op zuiver men- schelijke grondslagen. De rots van Petrus nog altijd de onwankelbare basis van iedere vredesgedachte, vormt niet het fundament van 't wereldgebouw, waaraan te Genève wordt gearbeid. Is daarin niet de grond gelegen dat men met mistrouwen dat instituut gadeslaat. De verwachtingen niet bijster groot zijn, al schij nen uiterlijk de pogingen tot bestrijding van het oorlogsgevaar in deze weken een schrede Vooruit te hebben gemaakt Noch economische waarborgen noch weder- Bijdsche verdragen, noch verplichte arbitrage, zelfs geen vage humaniteitsbegrippen zul len in staat zijn den wereldvrede onder de naties te verzekeren, indien de hoeksteen van waarachtige, christelijke naastenliefde ontbreekt. Het eigen belang zal moeten wijken voor het algemeen belang. En geen stem is meer bevoegd zich in dezen te doen hooren, dan de eeuwige en onveranderlijke stem uit Rome. Het is nog verre dat aan die roepstem ge hoor wordt gegeven. Het tegendeel is waar. De innerlijke verdeeldheid in zoo menig eigen land is hiervan het meest sprekende bewijs. Een invloedrijk Kamerafgevaardigde van de Italiaansche Volkspartij heeft ons te Lu gano gesproken over de tweespalt in zijn va derland. Wij weten hoe in Spanje een dicta tor de macht in handen wenscht te houden, en met den dag in breeden kring de ont stemming doet toenemen. En in Frankrijk steekt het monster van nieuwe geloofsvervolging dreigend den kop omhoog. Hoe zal de wereldvrede werkelijk heid worden, waar de vrede in het eigen huis, in zoo menig land vergeefs is te zoeken. De woorden door Herriot te Genève ge sproken, zij verliezen zooveel van hun uiter- lijken glans, indien wij de droeve gebeurte nissen nader beschouwen, die zich een week ruim geleden, op gezag van diezelfde Regee- ringsoverheid te Alen 9011 hebben afgespeeld. De orde der Clarissen, in dat oude stadje sedert eeuwen bevestigd, bemind en gewaar deerd door allen, is voortgejaagd uit haar ^stille kloostercellen. De wet van Combes, sedert den oorlog dood gewaand is opnieuw met gestrenge hand toegepast. Vergeten zijn de onschatbare diensten door de religieuzen in de oorlogsjaren het land bewezen. Een linksche en magonnieke regee ring heeft niet geaarzeld haar te treffen, wien men slechts verwijten kan haar leven in dienst te hebben gesteld van God en de hulp behoevende menschheid. Groot is de verontwaardiging in Alen ?on telf. Niet minder groot in het kamp van Frankrijk's Katholieken, over geheel het land. De Bisschoppen hebben hun stem van protest doen hooren een verzoekschrift waarop duizenden hun naam hebben ge plaatst, is tot de Regeering gericht en meer dere vereenigingen hebben openlijk den strijd aangebonden tegen maatregelen, die het ergste voor de toekomst doen vreezen. De zusters uit Alengon zijn heengegaan zonder het uur van haar uitdrijving af te wachten. Zij hebben het kloosterhuis in alk stilte verlaten, om erger te voorkomen. Maar niet overal zal, indien een dergelijke maatregel wordt gtroffen, op gelijke wijze worden ge handeld. Het Katholieke Frankrijk wil zich „coute qui coute", verdedigen tegen een on recht dat door de bestaande wetgeving met een schijn van recht wordt omweven. De alarmklok luidt. In Elzas-Lotharingen staan de gelederen dicht aaneengeschaard om zich te verzetten tegen de invoering van die heil- looze wetgeving. En het sein van geloofs vervolging te Alen ?on gegeven, zal die Katho lieke éénheid in de heroverde gebieden nog versterken. Indien de regeering haar voornemen in Elzas-Lotharingen tot uitvoering brengt, zoo zeide mij een der voormannen der katho lieke beweging in Straatsburg, dan zal er bloed vloeien. 1 En het verdere geloovige Frankrijk za niet achterblijven zijn landgenooten in dien strijd te steunen. Velen waren reeds wakker geschud dooi Herriot's regeeringsverklaring, meerderen zijn het, nu te Alenqon, de geboorteplaats van de kleine Theresia, een begin van uit voering is gegeven aan de anti-katholieke gezindheid van het tegenwoordige ministe rie. Hoe ijdel lijkt ons het „vive la Paix" Her riot door een volksmassa te Parijs toegeroepen bij zijn terugkomst uit Londen. Welk een droeve tegenstelling dat ijveren voor wereld vrede en tegelijkertijd dat bevorderen van tweedracht in eigen land. En zonder te miskennen wat deze minister president heeft bereikt op het gebied van buitenlandsche politiek, door een spheer te scheppen van verzoening, waaraan Poincaré ons had ontwend treft ons des te sterker zijn meten met twee maten, waar het geldt den vrede in buiten- of binnenland. En indien hij te Genève verklaart „Frank rijk wil den vrede, wil leven en arbeiden in rust en met eere" dan zien wijte Alengon dreigend de hand geheven om die rust te verstoren en de eer aan te tasten in een van zijn schoonste uitingen. Nog leeft de hoop dat de regeering niet zal voortgaan op den ingeslagen weg, tijdig zal inzien dat wie den wereldvrede wil, den vrede het allereerst moet bewaren binnen de grenzen van het eigen land. Wij willen hem gelooven als hij zegt „Ik zweer dat Frankrijk, gisteren onschuldig aan den wereldoorlog, heden nog gewond, broederlijk de hand uitstrekt naar de verzoe ning der volken. Maar deze eed zal eerst zijn volle beteekenis verkrijgen, indien deze eveneens wordt afgelegd ten gunste van den godsdienstvrede in Frankrijk zelf. Alleen zij zijn gerechtigd mede te bouwen aan den tempel van den internationalen vrede, die zich hebben opgeworpen als de bescher mers van het nationale vredesgebouw. Met welk een blindheid moet men geslagen zijn, deze waarheid niet in te zien. De wit-gele vlag is zoowel het symbool van dien nationalen als internationalen vrede. Helpen wij allen mede, deze niet alleen te Genève, maar in alle oorden van geheel de wereld, onwankelbaar te planten. Parijs, 10 September 1924. De verkiezingen voor den Raad van den Volkenbond Langzamerhand beginnen de aanstaande Volkenbondsraadsvf rgaderingen de aandacht te vragen. Vrijwel zeker is een nieuwe per manente raadszetel voor Duitschland, zoo dit toelating vraag*, waarover nog de meest tegenstrijdige geruchten gaan. Opvallend was echter de tweedaagsche aanwezigheid van den Duitschen gezant uit Bern. Krijgt Duitschland een nieuwen permanenten zetel, dan acht men het niet onmogelijk, dat Frank rijk de instelling van twee nieuwe, niet- permanente zetels vraagt, welke dan wel licht zouden toevallen aan Polen en Neder land, terwijl alle andere leden herko zen zouden worden. Nederland en anderen zijn weliswaar tegenstanders van uitbreiding, maar zullen ter wille van Duitschiands toe treding over dit bezwaar wel heenstappen. Ook Brazilië maakt aanspraak op een perma nenten zetel en zou zich vergenoegen met de i bezetting van den voor de Vereenigde Sta ten bestemden zetel, zoolang deze afwezig blijven. De schuld aan den oorlog, en Duitschiands toetre ding tot den Volkenbond. Minister Stresemann schijnt heel erg te zijn geschrokken van de echo, die zijn verklarin gen omtrent de quaestie van de schuld aan den oorlog en de toetreding van Duitsch land tot den Volkenbond in vrijwel de heele pers hebben gewekt. Met uitzondering van de rechtsche bladen, die zijn verklaringen met blijde instemming begroeten, waren de organen van alle andere partijen van meening, dat de handige diplomaat dr. Stre semann zich ditmaal toch vergaloppeerd heeft. De democratische bladen spreken er hun verwondering over uit, dat de mi nister met zulke pertinente verklaringen voor den dag heeft durven komen, voordat het rijkskabinet nog gelegenheid heeft ge had, zijn definitieve houding te verklaren. In de „Germania" kan men reeds tusschen de regels door lezen, dat er omtrent deze quaestie een diepgaand meeningsverschil bestaat tusschen den rijkskanselier, dr. Marx en den minister van Buitenlandsche Zaken Stresemann. En de „Vorwarts" zag in de verklaringen van Stresemann niets anders dan een poging om dr. Marx een beentje te lichten, ten einde den Duitsch- nationalen de verovering van een paar minis terszetels te vergemakkelijken. Zooals ge zegd, van deze uitspraken schijnt dr. Stre semann heel erg te zijn geschrokken. Zater dag werd de „Berl. Ztg. am Mittag" ge autoriseerd, om mee te deelen, dat men alge meen de bedoelingen van dr. Stresemann geheel verkeerd begrepen had. De minister had in het geheel niet bedoeld, een pleidooi te houden voor de onmiddellijke verzending van de nota inzake de schuld aan den oorlog. Stresemann wilde slechts betoogen, dat deze nota in ieder geval moest worden verzot der, daar het anders den schijn zou hebben, als zou de Duitsche regeering onder Franschen druk van haar oorspronkelijke bedoelingen zijn afgeweken. Hij is er zich echter volkomen van bewust, dat de onmiddellijke verzending een groote politieke fout* zou zijn men dient daarvoor een gunstiger tijdstip af te wachten. Ook ten aanzien van Duitschiands toetreding tot den Volkenbond heeft men de woorden van den minister verkeerd uitgelegd. Stre semann is er in 't geheel niet tegen integen deel hij beseft volkomen de voordeelen wel ke de toetreding tot den Volkenbond voor Duitschland kunnen meebrengen, maar hij is tegen onvoorwaardelijke toetreding. De „Zeit." het orgaan van dr. Stresemann, bevestigt dit in een uitvoerig artikel en er valt dus niet aan te twijfelen, dat de minis ter inderdaad bakzeil heeft gehaald. Want dat hij Vrijdag werkelijk hetzelfde bedoelde te zeggen, als hij liet uitspreken, is zeker niet waar. Alle journalisten van uiterst rechts tot uiterst links, die de persconferentie bij Stre semann hebben bijgewoond, kregen den- zelfden indruk en deze was, dat Stresemann doelbewust zijn eigen opvattingen in deze kwestie wilde propageeren. Een opvatting, die naar men meent te weten, niet de op vatting van dr. Marx was. Heden zal een zitting van den kabinetsraad worden gehou den. Deze zal zich echter nog niet met de brandende politieke kwestie bezighouden. De eindbeslissing van het kabinet over de kwestie van de schuld aan den oorlog en toetreding van Duitschland tot den Volk. ï- bond zal eerst vallen in den kabinetsraid die Maandag 22 September onder voorzit terschap van rijkspresident Ebert zal plaat; hebben. De beslissing is dus voorloopig nog een weekje uitgesteld. Heden zal het rijkskabi net slechts de leden van den Raad van Be heer van de nieuw op te richten Duitsche spoor wegmaatschappij benoemen. Naar men weet, zal deze Raad uit 18 leden bestaan, waarvan er 9 door Duitschland zullen worden be noemd en 9 door de geallieerden. Van deze laatste 9 leden zullen er echter nog 5 Duit- schers zijn. De besprekingspolitiek van Herriot. De bezuinigingen, waarin de Fransche minister van oorlog heeft toegestemd, be ginnen in militaire kringen ongerustheid te wekken. De „Echo de Paris", het orgaan de zer kringen, verklaart, dat een dusdanige vermindering van de begrooting van oorlog het saboteeren der diensten zou beduiden. Het blad weigert te gelooven, dat generaal Noliet in staat is in zulk een sabotage toe te stemmen en het eischt gedétailleerde inlich tingen omtrent de artikelen, waarop zal worden bezuinigd, teneinde een discussie in de pers mogelijk te maken. Herriot, die zijn bezuinigingspolitiek voort zet, heeft van den minister van marine ver kregen, dat het aantal posten van hooge ma rine-commandanten zal worden verminderd en dat voortaan de maritieme prefecten met het commando van de eskaders hunner dis tricten zuilen worden belast. Natuurlijk doen zich hier ook hevige protesten hooren, het geen Herriot niet belet om de vlootmanoeu- vres bij Toulon bij te wonen. Het zijn de ge wone manoeuvres die echter thans op vrede lievende wijze „exercices maritimes" wor den genoemd, zooals men van de legerman- noeuvres als van de „legeroefeningen" spreekt Reeds zijn interpellaties aangekondigd over deze bezuinigingen, die de nationale de fensie raken, en over de financieele politiek in het algemeen. In zijn interpellatieformule vraagt het Kamerlid Duplessy hoe Herriot de vernieuwing van het voorschot van de Bank Morgan van 100 millioen dollar voor het stabiliseeren van den frankenkoers heeft kunnen aanvaarden, daar hij, toen hijjnog in de oppositie was, deze operatie veroordeeld heeft en Poincaré er van beschuldigde Frank rijk tegenover de Amerikaansche financieele wereld te vernederen. Maar het is een feit, dat Herriot een dergelijke beschuldiging nooit tegen Poincaré heeft geuit. Een fascistiscn Kamer lid doodgeschoten. Alle Italiaansche bladen zonder onderscheid betreuren den moord, dien wij Zaterdag reeds meldden. Een comité uit de oppositie partijen heeft een motie aangenomen, waarin het verklaart met afschuw van den moord ge hoord te hebben. De fascistische partij heeft een proclamatie tot alle fascisten gericht, deze uitnoodigend om eerbiedig voor het over schot van Casalini te knielen en zich van weer wraak te onthouden. Volgens de „Giornale d'Italia" heeft Corvi, toen hij gegrepen werd, met klem verklaard, dat hij Casalini heeft willen dooden. Hij legde een gelijke verklaring af voor den politieken commissaris. Deze vroeg hem of hij tot de socialistische partij behoorde. Corvi ant woordde „Ik weet het niet." „Zijt gij socia list vroeg de commissaris. „Ik weet niets," antwoordde Corvi, die toen begon te vloe ken als een bezetene. Corvi, die timmerman is, is in dienst ge weest bij den eigenaar van de villa, die Ca salini bewoonde. Hij was Donderdag weg gestuurd, omdat hij tegen het kind van zijn patroon een bedreiging had geuit. Mevrouw Casalini was toen tusschen beiden gekomen. Corvi had zich toen onder het uiten van be dreigingen teruggetrokken. Casalini was vader van 5 kinderen zijn dochtertje van 14 vergezelde hem, toen hij getroffen werd. De ministerraad was juist bijeen toen de moord op Casalini bekend werd. Onmiddel lijk werd over de te nemen strenge maat regelen beraadslaagd, ten einde te voorko men, dat de moord weerwraak zou uitlok ken. Volgens de „Giornale d'Italia" nam de minister van binnenlandsche zaken zeer strenge voorzorgsmaatregelen de troepen zijn op elke gebeurtenis voorbereid. Sterke patrouilles karabiniers en agenten zullen in den avond naar de buitenwijken gezonden worden. De „Corriere d'Italia" verneemt uit Mi laan, dat jongelui alle exemplaren, die zij maar konden vinden van de „Corriere della Sera" waarin de moord op Casalini ge schilderd wordt als een wraakneming, verzameld hebben en daarvan op verschil lende plaatsen een autodafé hebben aange richt. Vijandelijke betoogingen werden voor de bureaux van de „Corriere della Sera" en het huis van Turrati gehouden. De aflossing der Fransche oorlogsschuld. Uit Washington wordt gemeld, dat Ed ward Surley, een der leden van de commissie voor de fundeering van de schulden der gealli eerden aan de Vereenigde Staten, die een be zoek heeft gebrkcht aan Parijs, waar hij het vraagstuk der oorlogsschulden met de Fran sche regeering heeft besproken, bij zijn terugkeer te Washington aan den minister van financiën, Mellon, een plan heeft voor gelegd, waarmede de Fransche regeering zich accoord heeft verklaard en volgens het welk Frankrijk zijn schulden aan Amerika in 67 jaar zou aflossen, in jaarlij ksche be talingen van 100.000 dollar, met rente, op voorwaarde dat Amerika de helft van deze jaarlij ksche betalingen in Fransche indus- trieele ondernemingen zal beleggen. EEN FRANSCHMAN IN SPAANSCH- MAROKKO DOOR RIFBEWONERS GEDOOD; ZIJN VROUW ONTVOERD. De Fransche bladen bevatten het volgende telegram uit Casablanca (Fransch-Marokko): Bij Larasj (Spaansch-Marokko) is op den ouden weg naar Tanger een Franschman Harold geheeten en beambte van den spoor weg Tanger-Fez door Rifbev/on'ers gedood. Zijn vrouw (een opmerkelijke schoonheid, voegt het bericht er bij) werd als gijzelaarster weggevoerd. Volgens de „Petit Maroccain" heeft de Fransche regeering onderhandelin gen aangeknoopt met Abd-el-Krim om de gevangene tegen losgeld vrij te laten. EEN JAN MAYEN-EILAND VERKOCHT. Het Noorsche parlement heeft den ver koop goedgekeurd van het Jan Mayen-eiland aan een Amerikaansch particulier voor 150.000 Kr. Het Jgn Mayen-eiland is op drie mijlen beoosten Groenland gelegen. Het werd ont dekt in 1607 door den Nederlandschen zee vaarder Jan Mayen. DE ENGELSCHE „MELKOORLOG" GEëINDIGD. De „melkoorlog" in Engeland, een con flict tusschen de vereeniging van veehouders en de melkleveranciers in de steden, is na twee weken te hebben geduurd, bijgelegd. JACKIE COOGAN IN EUROPA. Jackie Coogan, „the Kid," het wonder kindvan de bioscoop, is in Londen aangeko men, Hij zal zich ook nog naar Parijs begeven. DE JONGSTE REVOLUTIE IN PORTUGAL. Aangaande de ongeregeldheden door de communisten te Lissabon uitgelokt, wordt nader gemeld, dat Vrijdag kort na midder nacht het sein werd gegeven om verschil lende militaire gebouwen, waaronder ook het arsenaal te bezetten, benevens het centrale bureau van de telefoon en telegrafie. Deze toeleg mislukte evenwel, daar de nationale garde trouw bleef aan de regeering en overal de communisten verdreef, zoodat de orde zonder veel moeite en zonder bloedvergieten kon worden hersteld. EEN REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN ECUADOR. Draadloos wordt gemeld, dat er in Noord- Ecuador een revolutie is uitgebroken, onder leiding van een aantal generaals en vooraan staande katholieken. Uit Quito verluidt, dat de regeering in allerijl troepen naar het tooneel van den op stand heeft gezonden. DE OPSTAND IN GEORGIE. Van officieele Russische zijde wordt het voorgesteld alsof de opstand in Georgië, die reeds van de derde week van Augustus moet duren, slecnts een Putsch-poging was, die binnen 24 uur onderdrukt was. Het schijnt dan toch, dat die onderdruk king niet afdoende is geweest. Althans, Reuter seint uit Londen Berichten uit Konstantinopel over den opstand in Georgië melden,Jdat de Zwarte Zeevloot van de Sovjet- regeering Batoum bereikte met een sterke macht reservetroepen, welke Georgië her overen door middel van verschrikkelijke re presailles en massa executies. DE STRIJD IN SPAANSCH-MAROKKO De colonne van generaal Castro heeft de stelling van Alales bezet. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De „Daily Chronicle" meldt uit Washing ton, dat de regeering der Vereenigde Staten thans haar houding ten aanzien van den bur geroorlog in China heeft vastgesteld. De Amerikaansche marine-commandanten en de consuls zullen met hun buitenlandsche collega's medewerken tot bescherming van leven en eigendom der Amerikanen en an dere vreemdelingen in China, doch verder dan deze locale maatregelen zal de inmen ging van Amerika niet gaan dit zou trou wens niet mogelijk zijn zonder goedkeuring van het Congres. Niets belet echter de re geering der Vereenigde Staten China vriend- schappelijken raad te geven, waar deze wel kom mocht zijn. Men meldt dat de gouverneur van Mant- sjoerije aan de Japansche regeering heeft ver zocht gebruik te mogen maken van de Zuid-Mantsjoerijsche spoorwegen ten einde zijn troepen naar Peking te vervoeren. Zijn verzoek bleef echter onbeantwoord. Deze trojpen rukken thans tegen Peking op, waar de staat van beleg is geproclameerd. In de hoofdstad bevinden zich, als de mobilisatie voltooid is, circa 60.000 man. DE MILITAIRE STAATSGREEP IN CHILI. Uit Valparaiso wordt gemeld, dat de mili taire raad het parlement heeft ontbonden en nieuwe verkiezingen heeft uitgeschreven. President Alessandri, die met zes maanden verlof naar Buenos Aires is vertrokken, werd door vele vrienden, o.w. de gezanten van de Vereenigde Staten en van Argentinië, verge zeld tot Los Andes. De minister van binnenlandsche zaken in het nieuwe kabinet is Alcibiado Raldan en niet Ismaël Valdes. De ministers hebben den eed afgelegd. De junta, welke de regeering voert, heeft besloten het ontslag van president Alessandri, dat door hem was aangevraagd, te aanvaarden. In het voortgezet Provinciaal Kapittel der Paters Capucijnen werden benoemd: tot Gardiaan te Velp, Pater Crescentius; te Handel, Pater Rufinus; te Langeweg, Pater Jozef; te Tilburg, Pater Gaudentius, Bab- berich, Pater Libertus; Breda, Pater Ri- charus; Helmond, Pater Chrysostomus; te 's-Hertogenbosch, Pater Cherubinus; te Sluiskil, Pater Accursius; te Rilland, Pater Theodosius; te Velseroord, Pater Man- suetus; te Amsterdam, Pater Fabianus; te USenhout, Pater Pancratius; te Rotterdam (Katendrecht), Pater Aemilius; tot Vicarius, de Paters: Polycarpus, Ca- jetanus; Mauritius, Silverius, Daniël, Ange lus, Raymundus, Stanislaus, Stephanus, Eleutherius, Ernestus, Quirinus, Benedictus, Cyprianus; lot Praeses te Rotterdam (Charlois) pater Robertus. Verder werd gekozen: Tot Secretaris Provinciaal Pater Alber- tus; te Procurator der Missies, Pater Anas- tasius; tot Directeur van het Seraphijnsche Seminarie te Langeweg Pater Tarcisius. DE LIEFDADIGHEIDSLOTERIJEN VAN KOKADORES. De Zaandamsche politie heeft tegen M. Linnewiel, die den bijnaam van Kokadores voert, ter zake van het gebeurde met zijn poppen- en koekloterijen op de Zaandam sche kermis ten bate van de vereeniging Kindervoeding aldaar, proces-verbaal op gemaakt wegens poging tot verduistering. Deze aanklacht is gegrond op het feit, dat Kokadores aanvankelijk als het batig saldo had genoemd en afgedragen 1285.34, waarop hij twee dagen later is teruggeko men door bijstorting van nog 1149.64. EEN TWIST TUSSCHEN NEDERLAN DERS EN BELGEN IN EEN CAFé. In de rue de Hongrie te Luik is Zondag LI., naar uit Brussel gemeld wordt, in een koffiehuis een twist ontstaan tusschen een vijftiental Nederlanders en drie Belgen. Deze laatsten liepen messteken op en moesten in het ziekenhuis de Bavière wor den verzorgd. Twee Nederlanders konden worden aan gehouden; de anderen gingen op de vlucht. GREPEN UIT FEUILLETONS. Riekjes oogen hielden den toestand va? en ze kleurde gewichtig, toen zij Johan wees op de zware besmettelijkheid der liefde. „Lieverd", zei de vrouw tegen haren echt genoot, „lieverd, je moest nu die twaalf boodschappen maar eens voor mij doen. Het zal niet zoo erg veel van je tijd in beslag nemen en bovendien mijn huwelijk met jou is het meest wonderlijke en uitzinnige geluksgolfje, dat trillend drijft op de zeeop pervlakte van verdraagzaamheid." „Ik denk nog niet aan trouwen", zei de kleine Tilda en zij ging op haar teenen staan, „voorloopig wil ik nog jongleeren met hartsaangelegenheden, ik wil pirouetteerer met zielkundige analyses en balanceeren mi sentimenteele gevoelens. Een groote kalmte onderscheidde Jean Paul van Ferdinand, doorspekt met ecu gunstig uiterlijk en goede manieren. Een stille vertroebeling was merkbaar. Zij sprak niet, hij zei geen woord. Zoo ver streek de avond en het gesprek bleef zon der resultaat. Met voorspoedige beenen bereikte het jonge paar zeer vlug de geriefelijke woning. van de voor ons land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Diss) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8.15 8.30 v.m.; 1010.12 v.m.; 11.3011.55 v.m 12,15—1-2,30 a.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m Tijdseinen: 10 15 v.m. en 4.30 n.m Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,30—rL4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.301130 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m en 12,30 n.m en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan) Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206 30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit bet Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W A op 350 M. Manchester 2 Z Y op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N O op 400 M. Glasgow 5 G. S op 420 M. Birmingham 5 I. T op 475 M. Aberdeen 2 B D op 495 M Radio Paris S. F. R. 1780 m. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.2( n.m., als 5.05 of aansluiting op opera o anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m dooi Nieuwsberichten) Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event, afgewisseld door chansons of causeriën Eiffelforen - F. L. 2600 M. - 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m Weerbericht 3.50 n.m Beursverslag 6.307 15 n.m. concert. 11.2011.25 n.m en 12.04 Tijdsei- Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m„ voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag. Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert Brussel - S. B. R. - 265 M. - 5.20—6 2C n.m. en 8.35—1020 n.m concert Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1F n.m. Weerbericht Königswusterhausen L. P 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m berichten (ongeregeld) op 2700 M Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209 20 Chelmsford 1600 M. 11.5012.50; 4.205.20: 7.50850 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdij). PROGRAMMA. PROGRAMMA. Maandag 15 Sept Hilvers Draadl. om roep. 1050 M. Kinderuurtje door Mevr. Ant. van Dijk 67 u. Ned. Radio Industrie den Haag. 1050 Meter. Uitzending Kurhaus concert of muziekavond te geven door „de Batavie ren" 8.3G u Dinsdag 16 Sept. Waarschijnlijk concert door het Heussen Laboratorium te Dea Haag. 1050 M. van 810 u. 105. „In s hemels naam! spreek, mijnheer! ik sterf bijna van schrik en angst. Paul is ziek, niet waar? hij is gewond, stervend mis schien?" „Welnu, ja, hij is gewond, maar ik zweer u, dat hij op dit oogenblik buiten gevaar is." Agnes wrong zich de handen en stroomen van tranen vloeiden langs hare wangen. „Heb medelijden met mij," sprak zij; „ik voel dat mijn verstand verbijstert, de waar heid zal minder pijnlijk zijn dan die onze kerheid. Ik wil alles weten, mijnheer, ik zal den moea nebben om alles te dragen." „Hoor mij dan aan, arm, lief kind," ant woordde Rodiile. „Paul woont, zooals u weet, met mij in hetzelfde huis. ik heb hem heden namiddag met een belangrL'ie bood schap belast; ik wachtte met ongeduld op zijn terugkomst en verbaasde mij over zijn lang uitblijven; plotseling hoor ik een groo te opschudding in de straat, ik ga naar het venster en kijk naar buiten en daar bemerk te ik een groote oploop van menschen voor de deur, en twee mannen, die onzen bewus te vriend op een draagbaar thuisbrachten. Agnes kon niet meer blijven staan zijn liet zich op de knieën vallen en stamelde: „Mijn Godl o, mijn God! Paul is dood!" „Ik zweer u nogmaal, dat het zoo niet is," zeide Rodiile. „Maar wat is hem dan overkomen?" „Hij had een boodschap te verrichten, toen hij aan den hoek eener straat een menigte menschen vluchtende zag. 'n Hollend paard, dat een eindweegs verder een vrouw en een kind had vertrapt, kwam de straat inrennen. Zonder zich te bedenken, trachtte hij het dier bij den teugel te grijpen, doch hij werd omgeworpen en verloor het bewustzijn, zon der echter ernstige verwondingen te beko men, Ik liet hem in mijn eigen kamer bren gen en een dokter roepen, die mij gerust stelde, want ik moet u bekenen, dat ik in »zn beginne voor hem vreesde. De genees heer heeft mij evenwel verzekert, dat, indien deze nacht zonder koorts afloopt, zijn toe stand morgen volstrekt geen gevaar meer zal opleveren." „Maar vannacht," zei Agnes, „vannacht kan het gevaar komen." „Dat mag ik u niet verbergen, doch de kancen zijn eer gunstig dan ongunstig. Paul kwam weder bij, hij drukte mij de hand en gaf mij een wenk, om den dokter te verwij deren, Zoodra wij alleen waren, sprak hij mij over u, zeide mij hoezeer jullie elkander bemint, hoe hij gewoon was u te zien, en smeekte mij, om buiten weten van dokter Werner hier te komen, teneinde u zijn on geluk te verhalen en u bij hem te brengen." „Paul wenscht mij bij zich te zien!" riep het jonge meisje uit. „Hij wenscht dat vurig. Zult u nu weige ren, met mij aan zijn sponde te waken? Ik geloof, dat uw tegenwoordigheid, evenals die van een goeden engel, het gevaar van hem afwenden zal. „Weigeren! ik?" antwoordde Agnes, met een drift die haar ongewoon was, „Wei geren om naar Paul te snellen, die lijdende is en mij roept? O, dat zou monsterachtig zijn! Kom, mijnheer, kom, geleid mij! Ik zie nu, dat gij gelijk had, toen u zeide, dat u een vriend, een ware vriend van ons zijt." Rodiile had zijn doel bereikt. Hij glimlach te in de duisternis als een duivel, die een mensch in den strik ziet loopen, dien hij hem gespannen heeft. „Kom!" herhaalde het meisje. „Ja, laten wij gaan," snrak de booswicht, en wanneer u zich zwak gevoelt, steun dan op mij, mijn kind." „O, ik heb geen steun noodig; u zult zien mijnheer, dat ik sterk ben. Hoe zou ik zwak kunnen zijn, wanneer Paul mij wacht." En zonder zich om de struiken en door nen te bekommeren, die haar kleederen scheurden, ging zij Rodiile voor en begaf zich haastig naar de deur in den muur. „Voorzeker," dacht Rodiile, terwijl Hij haar volgde, „ik twijfelde niet aan den goe den uitslag, maar ik moet toch bekennen, dat alles beter en vlugger gegaan is, dan ik had durven hopen." Agnes ging door de tuindeur en bevond zich in de straat, doch hier moest zij wel stilhouden en wachten op Rodiile, die alle moeite deed om haar bij te houden. Kortaf vroeg zij hem: „Waarheen?" „Ik heb een rijtuig," antwoordde Rodiile opende het portier. „Stap in". Agnes maakte een gebaar van vreugde. „Nu zullen wij er gauwer zijn," sprak zij. ,;Waar gaan wij heen, mijnheer?" vroeg de koetsier, terwijl Rodiile zich gereed maakte om ook in te stappen. „Barrière de l'Etoile. En spoedig ook! zeide Rodiile, „vijf francs drinkgeld voor u." „Hoelang zal het duren, voor wij bij hem zijn?" vroeg Agnes. „Ongeveer een uur," antwoordde Rodiile. „Zoo lang! zoo lang!" „Wat zal ik u zeggen, mijn kind, ik woon aan het andere einde der wereld." „Maar u bent toch zeker, dat wij hem beter zullen vinden, wanneer wij aanko men?" „O, wat dat betreft, heb maar geen zorg." „Inderdaad?" „Dat zweer ik u bij uw lief kopje." A.gnes wierp zich achterover in een der hoeken van het rijtuig en vroeg niets meer. De koets reed altijd door. Nu niet meer door de drukke straten van Parijs, maar te midden der grootste eenzaamheid, want zij waren thans in de groote laan der Champs Elysées. Eindelijk, na drie kwartier rijdens, hielcT het rijtuig stil. „Mijnheer," zei de koetsier, „we zijn er. Agnes siddelde. Rodiile opende het por tier en hielp haar uitstijgen en terwijl hij den koetsier betaalde, wierp het meisje een ver baasden blik om zich heen. „Waar woont u dan toch?" vroeg zij, „ik zie nergens huizen. Het is alsof wij in een woestijn zijn." VIJFENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. „Die koetsier is een ezel," zeide Rodiile, „hij houdt wel tweehonderd passen te vroeg stil. Hij moest de barrière doorrijden, maar hij heeft goedgevonden, dat niet te doen. Ik bemerk dat nu eerst. Neem mijn arm, beste Agnes, binnen vijf minuten zullen wij mijn huis bereikt hebben." Het jonge meisje gehoorzaamde lijdelijk en Rodiile had geen vijf minuten noodig, om met zijn gezellin tot voor de deur van het huisje te komen, waarvan zij twaalf jaren geleden den drempel had overschreden, sla pende en in de armen van denzelfden man, die haar thans vergezelde. Beiden traden binnen. Rodiile stak een kaars aan en ging haar voor op den trap naar de eerste verdieping. Hij opende de deur der kamer met de grijs geschilderde paneelen. „Waar is hij? Waar is hij?" vroeg Agnes, die door de stilte, die om haar heen heerschte, onwillekeurig beangst werd, In plaats van te antwoorden plaatste Rodiile de kaars op een tafel, schoof Agnes een armstoel toe, zette zich zelf op zijn gemak neer en zeide: „Nu, lief kind, kunnen wij eens op ons gemak samen spreken." „Mijnheer, viel Agnes hem in de rede, ik ben niet hier gekomen, om met u te spreken, dat weet u wel, maar wel om Paul te zien, om aan hem al mijn zorgen te wijden." „Een weinig geduld, als het u belieft, en u zult zien, dat wij zulk een grooten haas» niet hebben. Vooreerst is er niemand, die u hier wacht." Agnes vestigde op Rodiile een blik waarin de grootste verbazing te lezen stond, „Niemand wacht mij," herhaalde zij. „Neen." „Paul .weet toch, dat ik hier met u zot komen." „Hij weet er in het geheel niets van." „Waarom hebt u mij dan gezegd, dat t door hem gezonden waart?" „Omdat u anders hoogstwaarschijnlijk ge< weigerd zoudt hebben, mij te volgen," „O! u had slechts noodig gehad, mij te zeggen, dat Paul ziek was, en ik zou u tot aan het einde der wereld gevolgd zijn. U vreest zeker zijn toestand te verergeren, door mij zoo eensklaps in zijn tegenwoor digheid te brengen en hem zoodoende te doen schrikken. Welnu, bereid hem voor op mijn komst. Laat hem langzamerhand begrijp, dat ik nu hier ben." Rodiile glimlachte. „Beste Agnes," zeide hij, „wü verstaal elkander verkeerd." „Hoe zoo?" ;Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5