1 Vreemdelingenverkeer en Middenstand. De Duitsche dienstmeisjes. Onbewaakte overwegen. Prof. Bruins in de Dawes-bank. Nat. Hanzebond van sigaren winkeliers. Het nieuwe bezoldigingsbesluit. Reclame op de poststempels. De vermoorde nachtwaker te Goor. Derde Algemeene Nederl. Katholiekendag. De opening der Staten-Generaal. VERKEER EN POSTERIJEN. LUCHTVAART. KUNST EN KENNIS. Het raampje open of dicht? De onthulling van het standbeeld van Willem II. De ramen in de nieuwe kerk te Delft. Volkenbond en ontwapening. De Duitsche Rijksbank. Vreeselijk Ballon-ongeluk in België. De metaalarbeidersstaking te Weenen. Fransch-Guyana geen straf kolonie meer. De staking op de Londensche Groentemarkt. De burgeroorlog in China. De strijd om Mekka. De ontvangst van een filmwonder. Bezuinigingen op de Fransche begrooting 1925. MARKTNIEUWS. Een praeadvies. De heer W. P. F. van Deventer, directeur van het Bureau der Alg. Nederlandsche Vereenigi ng voor Vreemdelingenverkeer, heeft op verzoek van het hoofdbestuur van den Middenstandsbond voor het a.s. Mid denstandscongres te Amersfoort praeadvies uitgebracht over het onderwerp Vreemde lingenverkeer en Middenstand. De prae-adviseur noemt het vreemdelingen verkeer (V. V.) een belangrijken economi- schen factor, hoewel de waardeering ervoor als maatschappelijk verschijnsel verre van algemeen is. Wat is te verstaan onder vreem delingen en V. V. Vreemdelingen zijn zoo wel eigen landgenooten, die tijdelijk in een andere gemeente dan waar ze hun domicilie hebben vertoeven, als buitenlanders. Zij zijn te verdeelen in twee groepen zakenreizigers en toeristen. De verwantschap tusschen die groepen is hierin gelegen, dat beiden hun aandacht wijden aan natuur- en stedenschoon, kunst, architectuur en andere merkwaardige of bezienswaardige dingen. Het zakelijk ver keer en V. V. zijn nauw verbonden, (jaar beurzen, tentoonstellingen, congressen, enz.). Verder wijst de prae-adviseur erop, hoe als maatschappelijk verschijnsel reeds in de oudheid het V. V. werd bevorderd. Het eigen lijke toerisme kwam echter pas, toen de ver keersmiddelen meer en meer volmaakt wer den. Wat wordt gedaan om den stroom van vreemdelingen te leiden in de gewenschte richting, d.w.z. naar het eigen lpnd? Is het, zoo vraagt de prae-adviseur, de kos ten en moeite waard, om den buitenlander naar Holland te halen of het reizen in eigen land aan te moedigen en te bevorderen Welke categoriën (behalve hotelhouders) pro- fiteeren daarvan? Nuchter beschouwd zien we dit er komt geld in het land, dat niet hier is verdiend zoodat van onze zijde geen inspanning noodig is geweest, om dat geld bijeen te brengen. Het V. V. opent nieuwe afzetgebieden, draagt- bij tot de uitbreiding van de markt en het versterkt dus den handel der ingezetenen en daarmee hun inkomsten. Een statistiek over 10 jaren in Beieren (19001909) toont aan, dat de grootste toename van inkomsten aan diverse belastin gen geconstateerd werd in die districten en steden, welke tot het eigenlijke toeristenge bied behooren. De vermeerdering der inleg- gelden in spaarfondsen was in die districten ook zeer aanzienlijk. Voor hotels is de beteekenis van levendig V. V. duidelijk, immers velen vinden een be staan in het bouwen, meubileeren, inrichten en stoffeeren ervan. Bovendien wordt geld verdiend in dienst van de propaganda voor het V. V. (advertenties, propagandamateriaal, reclameplaten) terwijl zelfs de staat er voor deel van heeft doordat de posterijen baat hebben bij de verzending der vele poststuk ken. En alle kapitaal, dat uitgegeven wordt in het belang van V. V., komt met groote rente terug. Steeds is het de middenstand, waar reizigers en toeristen terecht komen, hetzij direct of indirect. Dus mag men ook op de zaken menschen een beroep doen op medewerking en op belangstelling. De heer Van Deventer verwondert er zich over, dat de middenstand, in den regel toch een cate gorie van medeburgers met een open oog voor hun belangen, zich zoo Weinig interes seerde voor het V. V. als middel tot meerdere welvaart. De bestaande vereenigingen op dit gebied dienen ook meer activiteit aan den dag te leggen. Als men te zamen durf en ener gie toont, zal men zeker resultaat bereiken. GEDENKBOEK. R. K. HUISVESTINGS-COMITE. Naar wij vernemen zal vermoedelijk de ,olgende maand het licht zien het Gedenk boek, dat ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Ned. R. K, Huisvestings comité te 's-Hertogenbosch wordt uitge geven. Zooals gemeld, wordt dit Gedenk boek geschreven door den algemeenen pen ningmeester, den heer J. Pastoor te 's- Hertogenbosch, die deze dagen de laat ste hand hoopt te leggen aan dit omvangrijke werk, dat ongeveer 180 bladzijden quarto- formaat groot wordt. Het zal een interessant stuk geschiedenis zijn van de Katholieke liefdadigheid in Nederland gedurende de laatste tien jaren. Het boek zal den arbeid schetsen van eeni- ge der hoofdfiguren van het Comité en verder in alle bijzonderheden de geschiede nis beschrijven vanaf zijn oprichting in 1914. De voldoening, die men bij het groote charitatieve werk gevonden heeft, zal er een weerklank in vinden, doch ook zal men de moeilijkheden vernemen, waarmee deze lief dadige onderneming voortdurend heeft te kampen gehad. Men zal er in al zijn details in terugvinden het verloop van de hulpver leening door de Belgische, Duitsche, Oosten- rijksche en Hon'gaarsche afdeelingen, de Nederlandsche afdeelingen verdeeld in hulpverleening bij de dijkdoorbraak te Cuijk, den nood in de Drenthsche venen, de hulp aan Nederlanders in den vreemde en het zwakke Nederlandsche kind. Voorts zullen de medewerking der boeren en het prachtige werk van het Pries- 'ercomité in afzonderlijke hoofdstukken aeschreven worden. Alle Kringen van het Comité zijn verder In de gelegenheid gesteld om van hunne werk zaamheden in het Gedenkboek mededeeling te doen. Aan elke afdeeling in het boek wordt een financieel overzicht toegevoegd. Het werk wordt door verschillende foto's, op de actie betrekking hebbende, geïllus treerd. Een exemplaar ervan zal aan elk der honderden afdeelingen van het Comité in het land ter herinnering worden aangebo den, terwijl ook aan verschillende geeste lijke en wereldlijke autoriteiten een exem plaar zal worden toegezonden om hen op de hoogte te stellen van wat de Katholieke liefdadigheid in Nederland gedurende de laatste 10 jaren gepresteerd heeft. Het ligt niet in het voornemen om het boek in den handel te brengen, doch het bestuur heeft besloten om een beperkt aan tal exemplaren tegen f 2.50 per exemplaar verkrijgbaar te stellen voor comité-leden en degenen, die belang stellen in het werk van het Comité. Wie zich van een exemplaar wil verzekeren, zal goed doen zich nu reeds met de Perscommissie van het Comité in ver binding te stellen, daar wegens de kostbaar heid der uitgave de oplaag tot het uiterste wordt beperkt. Uit Dinxperlo wordt gemeld: Nu de trek fan Duitsche dienstboden naar Holland en omgekeerd van Holland naar Duitschland blijft aanhouden heeft de Duitsche vereeni- ging voor inwendige zending en de Holland- sche vereeniging tot bescherming van meis jes besloten, om den in 1922 begonnen voor- zorgsdienst aan de grens uit te breiden. In de grensplaatsen Oldenzaal, Bentheim, El- ten en Emmerik worden gelegenheden ge opend waar doortrekkende meisjes het noo- dige, tijdelijk onderkomen en voorlichting op hun reis kunnen ontvangen om aan de gevaren te ontkomen, welke aan het alleen reizen van meisjes verbonden zijn. De ongelukken, die herhaaldelijk bij on bewaakte overwegen plaats vinden, maken maatregelen ter voorkoming dringend noodig. Een goedkoop en doeltreffend middel, dat naar het Hbld. verneemt, in Amerika wordt toegepast en dat ook voor ons land over weging verdient, is het volgende: op den weg, die naar het kruispunt met de spoor baan leidt, wordt op een afstand van vijftig meters, links aan den weg, een schutting gebouwd, dwars over den weg, en een klei nen doorgang overlatend, die den automo bilist noodzaakt langzaam over het op die plaats smalle weggedeelte te rijden. Een me ter of dertig verder wordt aan den rechter kant van den weg net zoo'n schutting ge bouwd, zoodat de auto genoodzaakt is een halven 8-vorm te rijden, hetgeen snel rijden uitsluit en bovendien een onmiskenbare aanwijzing voor den chauffeur is, dat hij zich vlak bij een overweg bevindt. Ook voor andere voertuigen en voor voetgangers zijn deze schuttingen doeltreffende bakens. Het zal in elk geval een lage schutting moeten zijn, die het uitzicht op van de andere zijde komende voertuigen niet belemmert. Naar het Hbld. meldt, zal prof. Dr. G. W. J. Bruins, hoogleeraar aan de Handelshoo- geschool te Rotterdam, Nederland in den Raad van Beheer der Dawesbank vertegen woordigen en zich daarvoor metterwoon te Berlijn vestigen. Dinsdag 16 Sept. a.s. zal de Nat. Hanze bond van Sigarenwinkeliers in hotel des Pays Bas te Utrecht zijn zesde jaarvergade ring houden. De agenda vermeldt o.m. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester; begroo ting; bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren P. J. Hol (Utrecht) en G. v. d. Water ('s-Bosch) en bedanken van den heer J. Zoetmulder (Schiedam); bespreking actie tegen de accijnsverhooging, inleiding door den heer J. G. Erftemeyer (Amsterdam) over: Is het gewenscht, dat door de sigarenwinkeliers bij de huidige Tabakswet gepleegde fraude ter bevoegder plaatse wordt bekend gemaakt? Naar Het Volk verneemt, verkeert de voorbereiding van het ontwerp van het nieuwe bezoldigingsbesluit voor de rijks ambtenaren in een zoodanig stadium, dat de afkondiging ervan over eenige weken kan worden tegemoet gezien. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft den Minister van Waterstaat per brief mee gedeeld, dat het ten volle instemt met het door het bestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond te 's-Gravenhage aan den Minister gezonden adres betreffende de stempels der Nederlandsche posterijen,' welke voorzien zijn van het opschrift: „Koop heden Blue Band, versch gekarnd." Wij betwisten geenszins, aldus het K. N. L. C., het goed recht van den margarinefa brikant om door doeltreffende reclame de aandacht op zijn product te vestigen, maar wij komen er tegen op, wanneer deze reclame bewoordingen bevat, welke men steeds in ander verband aanwendt en dientengevolge op o.i. ongeoorloofde wijze worden mis bruikt. Wanneer men spreekt van „karnen", dan denkt daarbij een ieder, dus ook- de Ie.ek, aan een handeling bij de bereiding van boter, en het komt ons dan ook voor, dat de woor den „versch gekarnd" in een rijksreclame- poststempel voor margarine alleszins mis plaatst zijn en verwarrend, ja zelfs mislei dend werken, Waar wij gaarne aannemen, dat de Neder landsche posterijen zich geen rekenschap hebben gegeven van de misleidende strek king van de woorden „versch gekarnd" in een reclame-poststempel voor margarine, zijn wij van oordeel, dat deze gaarne zullen medewerken, een dergelijke reclame in den vervolge niet meer in haar poststempel op te nemen. Aangezien wij van gevoelen zijn, dat Uwe Excellentie zieh met onze zienswijze in dezen wel zal vereenigen, veroorloven wij ons haar te verzoeken, wel te willen bevorderen, dat de Nederlandsche posterijen bedoelde be woordingen „versch gekarnd" uit hare recla mepoststempel verwijderen EEN GEMEENTELIJK MELKBEDRIJF TE AMSTERDAM? Naar de Tel. verneemt, zal eerlang de aangelegenheid, in zake de instelling van een Gemeentelijk Melkbedrijf in den Ge meenteraad aan de orde komen. Sedert jaren is een voordracht tot in stelling van een gemeentelijk melkbedrijf aanhangig, doch deze is nog niet in den Gemeenteraad behandeld. Het huidige college van B. en W. heeft zich kort geleden met 4—3 stemmen ten gunste van het denkbeeld tot instelling van een zoodanig bedrijf uitgesproken. De concept-voordracht, welke nog in de commissie van Bijstand voor de financiën moet worden behandeld, bevat een passage van de minderheid, bestaande uit den bur gemeester, en de wethouder Ter Haar en dr. Vos, waarin zij zich tegen de voor dracht verklaren. In raadskringen neemt men aan, dat de voordracht door den gemeenteraad zal worden aangenomen. De minister van Justitie heeft naar aan leiding van eenige vragen van den heer Kleerekoper betreffende het vervoer en de sectie van het lijk van den vermoorden nachtwaker te Goor een uitvoerig antwoord bij de Tweede Kamer ingezonden, nadat de heer Heemskerk persoonlijk ter plaatse is geweest en zich de situatie alsmede de verschillende verrichtingen bij de sectie heeft laten uitleggen. Uit dit antwoord blijkt dat in de vragen van het Kamerlid een zeer tendentieuze en overdreven voor stelling van zaken is gegeven. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ka tholiekendagen deelt ons mede, dat de eerstvolgende algemeene Katholiekendag zal gehouden worden op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 27, 28 en 29 Juli 1925, en dus niet in de Pinksterweek, zooals oor spronkelijk gedacht was. Als plaats, waar de Katholiekendag zai gehouden worden, is bepaald Den Haag. De Koningin zal a.s. Dinsdag ten één ure de zitting der Staten-Generaal openen. De stoet zal van het paleis rijden door de Heulstraat, het Lange Voorhout (Schelppad), den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. Minuutschoten zullen het afrijden van de Koningin van het paleis en het oogenblik, waarop H. M. het gebouw verlaat, aankon digen. Nog wordt bekend gemaakt, dat behalve leden der Staten-Generaal en zij, die in ambtscostuum recht van toegang hebben, niemand in de Ridderzaal zal worden toe gelaten, tenzij voorzien van een toegangs kaart Voor het publiek is een bepaald aan tal plaatsen beschikbaar op de tribune. MEER TEGEMOETKOMING JEGENS HET PUBLIEK. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft de volgende instructie aan het stationspersoneel uitgevaardigd In den laatsten tijd wordt door het publiek herhaaldelijk er over geklaagd, dat personeel van reizigers- en bagageloketten kortweg betaling eischt in afgepast geld en, ook indien de reiziger daartoe niet bij machte is, weigert, zelfs ronde bedragen als tien cents, één gul den, enz. terug te geven. Ernstig vermoeden bestaat, dat in vele gevallen de weigering niet voortspruit uit ge brek aan de noodige betaalmiddelen. Het personeel mag zeer zeker bevorderen, dat het publiek in afgepast geld betaalt, maar is de reiziger klaarblijkelijk hiertoe niet in staat, en is in de kas het voor de terugbetaling noodige geld aanwezig, dat mag het recht, om krachtens art. 6 A. R. V. betaling in afge past geld te eischen, niet uitgeoefend wor den. Van de reizigers kan niet gevorderd worden dat zij steeds het door hen te betalen bedrag vooraf nauwkeurig berekenen, wat hun trou wens in vele gevallen niet mogelijk zou zijn en het personeel moet hun dan ook bij de door hen te verrichten betalingen, zooveel mogelijk ter wille zijn en tegemoet komen." DE NOODLANDING VAN DE FARMAN GOLIATH. Het vliegtoestel van de Société Géné rale de Transports Aëriens, dat Donderdag middag ten gevolge van motordefect in den Prins Alexanderpolder onder de ge meente Hillegersberg, een noodlanding moest maken, zit daar nog steeds met den neus in den grond. Het toestel is zoo ernstig beschadigd, dat het moeilijk ter plaatse hersteld zal kunnen worden. Er zijn thans eenige mecaniciens van bovenge noemde maatschappij uit Parijs voor het herstel naar Rotterdam ontboden. TWEE WATERVLIEGTUIGEN VER ONGELUKT. Twee watervliegtuigen van de post-lucht- verbinding Berlijn-Stockholm zijn Donder dag ten gevolge van den sterken nevel in de buurt van Simrishamm en Karlskrona ver ongelukt. De vliegtuigen werden zwaar be schadigd door een visschersboot naar land gesleept. Metingen in trein en tram. De eeuwige strijdvraag in den spoorweg coupé, of het raampje open moet of niet, zou op eenvoudige wijze opgelost kunnen worden door een instrument, dat in Enge land gediend heeft om te weten, welk „af koelend" vermogen de luchtstroom in trei nen en trams onder de meest uiteenloo- pende omstandighed bezit. De regeling van de menschelijke lichaamstemperatuur door middel van de huid hangt af van voortdu- renden toevoer van versche lucht, die de huid door middel van verdamping van transpiratie doet afkoelen. Maar de rege ling van dezen verschen luchtstroom door het openzetten van ramen, het laten draaien van ventilatoren, waaieren en het afleggen van kleeren geschiedt „op het gevoel". Een lid .van het Britsch Instituut voor medisch onderzoek, de heer Leonard Hill, beschrijft in „Nature" een apparaat, dat men uitgedacht heeft om het „afkoelend vermogen" van lucht met nauwkeurigheid te meten. Een gev/one thermometer kan daarvoor niet dienen. Deze wijst de temperatuur van de omringende lucht aan en de beweging van die lucht b.v, door middel van een waaier, verandert den stand van den ther mometer niet. De „Kata-thermometer" is het nieuwe instrument, dat aan dit bezwaar tegemoet moet komen. Het heeft een bol, die tot even boven de gemiddelde tempe ratuur van den mensch wordt verwarmd, waarna men meet met welke snelheid het toestel vijf graden in temperatuur daalt en wel van 100 tot 95 graden. Als eenheid van meting is het aantal millicalorieën per seconde genomen. In kamers, die frisch en warm genoeg worden gehouden voor zittend werk, be draagt het afkoelend vermogen ongeveer 6, in bedompte kamers 4 of nog minder, in vrij koude vertrekken 8. Buitenshuis, als er wind staat, is het afkoelend vermogen veel grooter, bv. 10 op een aangenamen zomerdag, 20 op zachte winterdagen, 40 op koude winterdagen. Voldoende afkoeling is noodig, omdat daarvoor de opwekking van lichaamswarm te wordt aangewakkerd, 't zenuwstelsel wordt gestimuleerd en een gevoel van wel behagen, met verhoogden eetlust en meer arbeidsvermogen wordt gewekt. Een ge paste vermeerdering van de afkoeling ver hoogt de warmte-productie van het lichaam met 50 tot 100 pet Soldaten in de loop graven leden veel minder aan catarrh dan de achtergeblevenen in de steden. De sol daten vatten geen „kou" in de loopgraven, maar wel als zij met verlof in de stad wa ren. In Amerika is het gewoonte om in de huizen veel te hard te stoken; catarr- hale aandoeningen zijn er aan de orde van den dag. Het sterftecijfer aan longontste king is niet in die mate teruggegaan als dat van andere ziekten. Daar de spoorweg-coupé het klassieke slagveld is waar de strijd om de benaming „tocht" en „frissche lucht" wordt uitgestre den, zijn er met den Kata-thermometer proeven genomen in Londensche treinen, trams en bussen, met ramen open en dicht, op het balcon en binnen. De temperatuur van de lucht werd eveneens opgenomen. Voor de stoomtreinen kreeg men in een dichten coupé cijfers van een achteruit-rij dende plaats 712 en op de vooruit-rij dende bank 9-19 als cijfer van de afkoeling. De onthulling van het standbeeld van Koning Willem II op het Buitenhof in den Haag, die Dinsdag a.s. om 3 uur plaats heeft door de Koningin, zal opgeluisterd worden door de zangvereeniging Caecrlia, die het Wilhelmus ten gehoore zal bren gen. Prof. Blok zal een toespraak tot de Ko ningin houden. Na de onthulling biedt het gemeentebe stuur aan het comité tot oprichting van een standbeeld een thee aan in hotel de Twee Steden. De Delftsche Ct. kan mededeelen dat in de Nieuwe Kerk aan de zijde van de Bees tenmarkt geplaatst zal worden het raam van glas in lood, geschonken door den Amerikaan van Nederlandsche afkomst, Edw. Bok, waarvoor een bedrag van 30.000 beschikbaar is. Het raam zal een beeld geven van het Huis van Oranje en zal 20.000 kosten. Men is bezig het dichtgemetselde deel waar het raam zal komen, open te breken, De teekening voor dit venster is bijna gereed. Aan de zijde van de Kerkstraat zal komen het gedenk raam voor Hugo de Groot, maar dit zal pas 28 Augustus 1925 op den sterfdag van Grotius (1645) worden geplaatst GENEVE, 13 September. Heden is een aantal practische resoluties door de sub commissie voor de werkzaamheden, die hedenmorgen door de ontwapeningscommis sie geconstitueerd is, aangenomen. Deze sub-commissie heeft onmiddellijk Benesj tot voorzitter gekozen en heeft be sloten, dat de aard van den tekst, welke zal worden opgesteld, om te worden voorgelegd aan de vergadering, zal worden ingekleed in den vorm van een protocol, bestemd om de bepalingen van het pact inzake arbi trage, veiligheid en ontwapening, nader te preciseeren, Op voorstel van Boncour werd vastgesteld, dat het protocol, waarvan de vorm definitief zal worden vastgesteld, na aanvaarding door de Vergadering, openblijft ter teekening door de regeeringen, die zulks wenschen. In het comité had voots een gedachten- wisseling plaats over de kwesties, welke bij het protocol voorkomen. Te dien aanzien kwamen de verschillen in appreciatie, die ook in de voltallige commis sie tot uiting waren gekomen, opnieuw naar voren aangaande de kwestie van bijv. te we ten of de ontwapening moet voorafgaan aan, vergezeld moet gaan van of moet volgen op üt organisatie der arbitrage onder garantie van sancties. Daarbij schijnt de Fransche these nog steeds de overhand te hebben, n.l. dat de arbitrage en de veiligheid alleen georgani seerd zullen worden en alleen onderwerp Van het protocol zullen uitmaken als voor bereiding tot de algemeene ontwapenings conferentie. BERLIJN 13 Sept. Prof. Bruins, hoog leeraar aan de handelshoogeschool te Rot terdam, vertoeft op het oogenblik te Berlijn, in verband met onderhandelingen over een leidende positie bij de nieuwe Duitsche Rijksbank, zooals die volgens het Dawes- plan wordt gereorganiseerd. Het betreft den post van algemeen gedele geerde der buitenlandsche leden van den Al gemeenen Raad van het Rijksbankcollege, dat toezicht houdt op den Duitschen Raad van Directeuren. Deze Algemeene Raad be staat, zooals bekend, deels uit buitenland sche, deels uit Duitsche leden. Als prof. Bruins het Hem aangeboden ambt aanvaardt, zal hij optreden als gedele geerde van deze Buitenlandsche leden van den Algemeenen Raad. Een eventueele benoeming geschiedt voor den duur van vier jaren en brengt vestiging van den titularis te Berlijn mede. Hij zal in het bijzonder belast zijn met het toezicht op de bankbiljetten-circulatie en de gouddek king daarvan. De post is een van de meest gewichtige bij de nieuwe Rijksbank. De benoeming van prof. Bruins is afhan kelijk van verschillende factoren. Allereerst wil hij zich op de hoogte stellen van den aard en den omvang van zijn nieuwen werk kring. Reeds verleden week heeft hij te Londen met Sir Robert Kindersley over deze kwestie gesproken, Te Berlijn heeft hij zijn besprekingen voortgezet met president Schacht van de Rijksbank en de Ameri- kaansche leden van het nieuwe bestuur, voorzoover dezen te Berlijn aanwezig waren. Deze besprekingen hebben een volkomen bevredigend verloop gehad. Tot een defini tief resultaat konden zij echter nie$ voeren, omdat de reorganisatie van de Rijksbank afhankelijk is van de internationale lee ning van 800 millioen goudmark. Bovendien wordt de gedelegeerde Commissaris geko zen door den Algemeenen Raad zelf en deze heeft zich nog niet definitief geconstitueerd. Reeds morgen vertrekt prof. Bruins weer uit Berlijn, teneinde zich naar Parijs te be geven, waar hij besprekingen zal moeten voeren met de C. v. H. Het is uitermate waarschijnlijk, dat de post van gedelegeerd commissaris, zooais boven is omschreven, aan prof. Bruins zal worden aangeboden en door hem aanvaard. (Cour,) BRUSSEL, 14 Sept. Heden heeft zich nabij Tirlemont een ernstig ballon-ongeluk voorgedaan. De luchtvaarder Dumortier zou heden te Jodoigne opstijgen. De ballon was gevuld bij de gasfabriek van Tirlemont en daarna op een auto bevestigd, welke haar, vergezeld van den luchtvaarder en zijn hel per, naar Jodoigne zou brengen. Tusschen Grimde en Wulversum verwarde de kabel van den ballon in de telefoon draden en brak door de sterke wrijving. De luchtvaarder, die in de touwen verward raakte, werd mede in de hoogte gevoerd, doch hij wist nog op betrekkelijk geringe hoogte uit de touwen los te komen. In zijn val brak hij echter zijn wervelkolom, tenge volge waarvan hij op slag gedood werd. Zijn helper had zich aan de touwen vastgeklemd en werd door den ballon medegevoerd. Bo ven Diest liet hii evenwel los en viel van een hoogte van duizend Meter te pletter. WEENEN, 13 Sept. Daar het gemeen tebestuur van Weenen en de regeering be sloten hebben de belastingen, die op de me taal-industrie drukken, aanmerkelijk te ver lagen, wordt het waarschijnlijk geacht, dat tusschen de werkgevers en de stakende me taalarbeiders een accoord tot stand zal ko men. PARIJS, 14 Sept. Volgens de „Petft Parisien" heeft Herriot besloten tot afschaf fing van het koloniale bagno. Alle veroor deelden zullen van Guyana naar Frankrijk worden teruggebracht. LONDEN, 14 Sept. In weerwil van het advies van de commissie van onderzoek in zake het Covent Garden-geschil, heeft de heden door de stakers gehouden vergadering besloten, den strijd voort te zetten. SJANGHAI, 14 Sept. De militaire gouver neur van Tse Kiang heeft een telegram uit Moekelen ontvangen, waarin wordt ver klaard, dat de voorposten van de strijd krachten van Tsjili onder aanvoering van Woe Pei Foe schoten hebben gewisseld met die van Mantsjoerije onder Tsjang-Tso-Lin nabij Sjan-Kai-Kwan. Een groote actie wordt in een dag of twee verwacht, Soen-Yat-Sen is begonnen met de mobili satie zijner troepen om aan den strijd deel te j^men aan de zijde van Tse-Kianö. BEYROETH, 13 Sept. De stad Taif, onge veer 5 K.M. ten Z.-W. van Mekka is door de Wahabi's genomen. Het offensief van Iboel Scoed tegen de Heilige Plaatsen wordt voortgezet. CAïRO, 13 Sept. Aan het Ministerie van Openbare Werken is toestemming gevraagd om de fondsen voor arme pelgrims van Mekka naar Djeddah over te brengen wegens het gevaar dat Mekka loopt, om door de Wahabis te worden ingenomen. Bijna alle troepen van de Hedjaz zijn bij Taif geconcentreerd. De Wahabis vielen deze plaats aan. Te Mekka is slechts een kleine politiemacht achtergebleven. Men acht het weinig waarschijnlijk, dat de verschillende stammen zich aaneen zullen sluiten om Koning Hoessein te helpen Mekka te verde digen. PORT SOEDAN, 14 Sept. Een telegram uit Jeddah meldt, dat Taif werd aangevallen en ingenomen door een bende, welke waar schijnlijk uit Wahabi's bestond, doch dat dezen nog niet naar Mekka oprukken. Daar de verschillende berichte'n in tegenspraak met elkander zijn, is dit telegram onbetrouw baar. Uit Mekka zijn eenige uitgewekenen te Jeddah aangekomen, doch dit schijnt te moeten worden toegeschreven aan den slech ten economischen toestand zoowel als aan vrees voor een aanval. LONDEN, 13 Sept. Het Amerikaansche filmwonder Jackie Coogan is heden te Lon den aangekomen Men is het er over eens, dat de ontvangst, welke .hem ten deel is ge vallen, een unicum voor Londen is. Nog nim mer is een wereld-beroemdheid en zeker niet de laatste jaren op een dergelijke wijze welkom geheeten. Er was. een menigte van verscheidene duizenden in Waterloo Station verzameld. De massa bestond bijna geheel uit vrouwen en kleine jongens, hetgeen mis schien als typeerend beschouwd mag wor den. Toen de trein binnenrolde, ontstond een geweldig gedrang, zoodat vele vrouwen gevaar liepen onder den voet te geraken. Een der vrouwen riep voortdurend: „I must kiss him!" Waarschijnlijk is zij daarin even wel niet geslaagd, want het gedrang was zóó groot, dat verscheidene menschen zelfs niet het geluk hadden de wereldberoemdheid te mogen ontwaren, Door krachtig optreden slaagde de politie er eindelijk in zooveel ruimte te maken, dat Jackie op de schouders van zijn vader kon worden geheschen en al dus een waren triomftocht door het station kon maken. Natuurlijk slaagden eenige reporters er in tot hem door te dringen en hem eenige uitermate belangrijke vragen te stellen. Zoo vroeg men hem, wat hij van plan was te doen in Londen en hij antwoordde: „Just, look at it!" Verder vroeg men hem, hoeveel geld hij in Londen zou uitgeven, waarop zijn ant woord luidde: „Mijn bezit bestaat uit 150 chips". (Chips schijnt dollar te beteekenen). Jackie begaf zich daarop, vergezeld van zijn familie, zijn gouvernante en zijn secre taris, per atito naar het Savoy Hotel, waar men een appartement van liefst twaalf ver trekken voor hem gereserveerd had. Men vroeg hem, of hij tevreden was over zijn ont vangst, hetgeen hij bevestigde. Hij verklaarde dat het wonderbaarlijk was en scheen eeni- germate onder den indruk. Zijn moeder zeide, dat zij nooit gedacht had/dat de Engelschen een zoo hartelijk volk waren. Het was een schitterende ontvangst geweest. Onmiddellijk na aankomst in het hotel hield Jackie een receptie. Gedurende deze officieele ontvangst zat hij op de venster bank en speelde met de gordijnkoorden. Hij betoonde zich daarbij als een gewoon, tame lijk verlegen jongetje. Een klein meisje kwam en bood hem een zwarte poes aan, waarmede hij buitengewoon gelukkig was. Ook kreeg hij een vijf-millioen Roebel biljet ten ge schenke Hij antwoordde hierop met een eenvoudig: „Dank U!" Onmiddellijk daarop vroeg hij: „Hoeveel is dit waard in Ameri- kaansch geld?" Hij ontving daarop de me dedeeling, dat het biljet een waarde van circa drie Dollarcenten vertegenwoordigde, waarop hij zeide, dat dan blijkbaar de laat ste dagen een rijzing van de Russische valuta heeft plaats gevonden. Het schijnt, dat de onderwerpen, welke Jackie overigens het meest interesseeren, zijn, de Engelsche soldaten van de kon. gar de en de Engelsche golf-courses. In weerwil van zijn jeugdigen leeftijd is Jackie reeds een enthousiast golf-speler. Zooals men weent woont de familie van Jackie Coogan m de koninklijke suite van het Savoy Hotel, vanwaar men een schitte rend uitzicht heeft over de Theems. Morgen zal Jackie den dienst bijwonen in de Westminster Cathedral en des middags golf spelen met zijn vader. Maandag komt voor hem de groote dag, want dan zal hij de aflossing van de wacht bijwonen in St, James Palace en des middags Wembley be zoeken. Woensdag en Donderdag a.s. zal hij Windsor Castle de eer van een bezoek aan doen om dan Vrijdag a.s. naar Parijs te ver trekken. Jackie moet echter iederen avond om acht uur naar bed en bij mag in geen geval des avonds uit. (Corr.) PARIJS, 13 Sept. Herriot en Clementel hebben op de begrooting van 1925 voor 221 millioen frs. bezuinigd, te weten op de be grootingen van justitie, de bevrijde gebieden, marine, luchtvaart en posterijen. ELST (Bet.), 12 Sept. Fruit. Prijzen Fransche Reinetten 89, Fransche Schijvers 1011, Zure Roodjes 1220, Transparant de Croncels 2032, Keizer Alexander 20 23, Guldelings 910, Fransche Paradijs 88(4, Zoete Kwetsen 1623, Zure Kwet sen 1014, Pruimedanten 1420, div. Zoete appels 7 10. Sijsjesperen 5(46,. Damperen 2(43, Zomervijgen 1012, Maagperen 78, Williams Duchesse 819, Beurre de Merode 510, Souvenir de Con gres 7(410, Triumphe de Vienne 1929, Beurre Hardy 16—19, Beurre le Brun 512, Marguerithe Marillat 2435, Bonne Louise 1417 ct., alles per kg. LEEUWARDEN, 12 Sept. Tarwe. Witte f 14.75—15.75, Roode f 14.50—15.25, Zo mer puike f 14—14.50. Haver. Witte min dere f 12.5013.25. Lijnzaad. Witbloem f 2325, Slagzaad f 1722. Erwten. Groene Schokkers f 1219.50. Groene kleine kook f 16—20.50, alles per 100 kg. UTRECHT, 12 Sept. Vee. Aangevoerd waren 660 stuks. Handel matig. Prijzen wa ren stieren f 150320, vaarzen f 260350, pinken f 130210, melkkoeien f 280470, kalfkoeien f 310500, vaarskoeien f 220 340, magere kalveren f 70130, nuchtere kalveren f 1620, magere varkens f 1753, f 817, magere schapen f 4248» zuiglammeren f 3237. Eieren f 8.50—10.50. Boter f 1.25. ALKMAAR, 13 Sept. Vee. Aanvoer 2 paarden, f 150450; 62 koeien, f 275—550) 31 nuchtere kalveren, f 1638; schapen, f 4052; 27 magere varkens f 2545; 296 biggen, f 820. Boter, per 0.5 kg f 0.901.20. Eieren, per 100 stuks f 910. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Sept. (Weekbericht Langendijker Groentenveiling) De aanvoer van Bloemkool bedroeg deze week 64.000 stuks of bijna 40.000 stuks meer dan vorige week. Was de prijs het laatst der vorige week voor eerste soort nog ruim f 50 per 100 stuks, de laatste dagen bewogen de prijzen zich van 20 tot 30 en voor tweede soort 8 tot 16 per 100 stuks. Roode kool, aanvoer 574.700 kg, prijs eerste soort f 2.50 tot.f 5.60 tweede soort f 1.20 tot f 2.30 per 100 kg. De laatste dagen was de prijs van eerste soort roode kool f 1.50 a 2 lager. Gele. kool, aanvoer 238.600 kg., prijs ongeveer hetzelfde als roode kool, en ook in dalende richting. Witte kool, aanvoer 1.022.500 kg, prijs f 0.70 tot f 2.50 per 100 kg, de laatste dagen niet hooger dan f 1.80. De aanvoer van diverse koolsoorten bedroeg 180 wa gons, waarvan alleen witte kool 100 wagons, Aardappelen, aanvoer 57.350 kg. hoewel kleiner aanvoer, werden lage prijzen ge maakt. Schotsche muizen f4.70 tot f 8.40, Schoolmeesters f 2.60 tot f 5.30, Blauwe f 3.70 tot 6. Duke of York f 2 tot 3.80. Eigen heimers f 2.50. Drielingen f 1.50 tot f 2.70, alles per 100 kg. Uien, aanvoer 104,500 kg of ruim 10 wagons, prijs grove uien f 4.60 tot f 6.70, Drielingen f 4 tot f 6.70, Nep f 8.80 tot f 15.20 per 100 kg. Wortelen, aan voer 500 bos, prijs f 2.20 tot f 2.60 per 100 bos. Losse wortelen (peen) aanvoer 22.000 kg, prijs f 1.20 tot f 2.20 per 100 kg. Sla- boonen, aanvoer 6600 kg, prijs f 13.80 tot f 29.50 per 100 kg. Snijboonen, aanvoer 152 kg, prijs f 10.10 tot f 30 per 100 kg. Bieten aanvoer 2300 kg, prijs f 3.30 tot f 3.9C per 100 kg. Rammenas, aanvoer 1130 kg, prijs f 3.80 tot f 5.60 per 100 kg. BOVENKARSPEL (Station), 13 Sept. Aardappelen Koks f 1.801.95, Due f 1.65 f 2.25, Kleine f 4.30, Blauwe f 2.20, Bonte f 2.402.50 per baal. Aangevoerd 745 baai- Uien .Groote gele f 1.802.20, Drielingen f 1.90—2.25, Nep f 3.05—3.75 per baal. Aan gevoerd 1045 baal. le Bloemkool f 11.25 36, 2e bloemkool f 5.7520.50, 3e bloem kool f 3.507.50 per 100 st. Aangevoerd 43.800 st. Roode kool f 1.704.50, gele kool f 1.90f 5.30, witte kool f 0.901.30 per 100 kg. Aangevoerd resp. 37.900, 450Ö, 25.200 kg. Bieten groote f 2022, kleine f 7.25 per 1000 stuks. Aangevoerd 5300 stuks. Slaboonen f 3.054.30 per 15 kg. Aangevoerd 300 zak. HOORN, 13 Sept. Veemarkt 29 Schram men f 2030, 104 Biggen f 1220, 657 Biggen f 1220, 657 Schapen f 4555, Lammeren f 3448, 4 Paarden f 200— 450. Handel vlug. LEIDEN, 13 Sept. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.35, goede f 2,20, prima boerenboter f 2.40 a 2.55, goede f 2.20 a 2.35. Aanvoer en handel middelmatig. Turf. Aanvoer. Aanvoer 813 Sept. 300.000 lange, prijzen f 8 a 9. AMSTERDAM, 13 Sept. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop), Zeeuw- sche Bonte f 44.20, id. Blauwe f 3.503.75, id. Blauwe Eigenheimers f 3.50, Friesche Bor- gers f 3.75, Noord-Hollandsche Blauwe f 3 Zeeuwsche Eigenheimers poters f 2.25, Hille- .gommer Zandaardappelen f 55.50, id. Bon ten f 22.10 psr hl. AMSTERDAM, 13 Sept. (Noteering v.h. Nieuwe Veilinggebouw expl. De Jong Koene.) Godlin Keswick f 812, zure Para dijs 6-10; zoete appel, 7-11; The Queen f 1224, Swedensppelen f 1220, Game - rensch zuur f 610, Gravensteiners f 614, zure pippeling f 68, Signeur d' Esperen f 1018, Triumph de Vienne f 1118, Clapp Favorite extra f 2432, idem f 1218, Dr, Hardy f 10—18, William Duchesse f 10—16, Durandeau f 812, Hertogin Elza f 812, Jutteperen f 10 20, Poire Madame f 2026, Br. d' Amalie f 1018, Br. de Merode f 7 10, Br. Giffard f 1016, Madame Tryve f 1218, Precose de Trésor. f 1418, Sijs jesperen f 58, Meloenperen f 79, Dr. Jules Guyot f 1218, Reine Victoria f 40 64, idem I f 3036 per 100 kg. Frankentha- lers f 0.26—0.34, Alicanten f 0.340.42, wit' te Muskaat Alexandrie f 0.400.50, White Seedling f 0.420.50 per (4 kg. Meloenen f 0.160.36, perziken f 0.060.26 per stuk Snijboonen f 2836, dikke spercieboonen f 2430, dunne spercieboonen f 2636, tomaten f 914, augurken fijn f 4570, idem basterd f 3040, idem grof f 1014 per 100 kg, Bloemkool f 2432, komkom mers f 813 per 100 stuks. Hillegommer Zandaardappelen f 6.909.60 per 100 kg. Bloemen Am. anjers f 812, chabotan- jers f 34.80, Chrysanthemums f 2045, Hadley f 610, Sunburs f 59, Ophelia f 6 7.50, Golden Ophelia f 4.508, Keizerin f 4—7, Gladiolen f 1.50—2.40, Dahlia's f 2— 3.50per 100 stuks, snijgroen f49, eiketak- ken f 35.50 per 100 tak. DELFT, 13 Sept. Kaas. Ter markt waren 37 stapels komijnekaas, prijs f 1.201.35, 1 st zoet kaas f 1.50 p. kg. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken". Veiling van 12 Sept. '24. Snijboonen le soort 2344, idem 2c soort 124; stokboonen 1933; stamboonen 1628; spekboonen 10.1017; pronk- boonen 5,9011.60; kroten 3.305.50; uien 36.50; wortelen 1.604.60; poste lein 9.6013.10; spruiten le soort 13 16, idem 2e soort 8 per 100 Kg.; komkom mers le soort 1016.20, idem 2e soort 58, idem 3e soort 3.104.50, idem gele 1.9010.50; bloemkool 230; gele sa- voyekool 4,109.40; groene idem 5— 6.10; andijvie le soort 1.203.50, idem 2e soort 0.101.20; kropsla 12.80 per 100 stuks; wortelen 0.508.90; kroten 1.30 4.40; selderie 0.902,30; peterselie 0.10 0.90 per 100 bos; tomaten A 4.505.30, idem B 3.70—5.30, idem C 2.20—3.50, idem bonken 3.504.40, idem kriel 0.20 0.50 per 100 pond; kipeieren 8.409.10 per 100 stuks; jutte peren 611; perzik- peren 6; clapps favorite 816.50; wilii- am le soort 6.1012, idem 2e soort 3.10; beurré d'amanlis 9.90, idem 2e soort 3; beurré hardy le soort 13.6014, idem 2e soort 6 per 100 Kg. BOVENKARSPEL (Station), 12 Sept. Aardappelen, Due f 22.30. Kleine f 4.10 4.15, Bonte f 1.902.20 per baal. Aange voerd 615 baal. Uien, groote gele f 1.652, Drielingen f 1.80—2.45, Nep f 3.10—3.85 per baal. Aangevoerd 1150 baal. le Bloem kool f 12—26.50, 2e idem f 5.25—10.25, 3e idem f 3.257.75 per 100 st. Aangevoerd 21.700 stuks. Roode Kool f 1.503.JQ per 100 kg. Aangevoerd 30.800 kg. Gele Kool f 1.602.80 per 100 kg. Aangevoerd 10.500 kg. Witte Kool f 0.801.30 per 100 kg. Aan gevoerd 12.400 kg. Bieten, groote f 15.25— 20.50, id. kleine f 4.25 per 1000 st. Aange voerd 15.700 st. Slaboonen f 2.054.05. Aangevoerd 15.700 st. Slaboonen f 2,05— 4.05 oer 15 ke, Aaneevoerd 425 zak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6