TROONREDE. RAiAHN E n Haarlem's Roomsch Tooneel. Dinsdag 16 September 1924 47ste Jaargang No. 15841 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 17 September 25 jaar koorzanger. De overvloedige regenval. Laat Uwe kinderen Sparen bij de Spaarnebank. Wij stellen daarvoor spaarboekjes beschikbaar. Het totaalbedrag van het Spaarboekje wordt later een deposito, dat den grondslag vormt van het onmisbare bedrijfskapitaal. Vaandel wijding. De R.-K. Middenstandsvereeniging. Voor de Juliaantjes. 2.50. Het derde nummer van Stedelijke Missie-actie. De kleur der woningen van „Rosehaghe.". Een practisch geschenk. Schoonschrijven M. O. Auto-ongeval. Bietencampagne. Tentoonstelling werkstukken. Reglement Dienstvoorwaarden Trampefsoneel. Triduum Mariakrans Spaarne- parochie. Door de jeugd. Vereeniging van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen. Instituut vooroefeningen. Onze nieuwe straten-aanleg en enkele bezwaren. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. Jubileum Seizoen Kamermuziek avonden. Be abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.53 Bureaux: Nassaulaan 40. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; eikexregel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag de Staten-Generaal met het uitspreken van de volgende Troonrede geopend: Het verheugt Mij. Leden der Staten-Ge neraal, weder in Uw midden te verschijnen. Schoon alle zorgen nog niet zijn wegge nomen, mag gehoopt worden, dat de eco nomische crisis thans baar diepste punt heeft bereikt. Zelfs valt voor het oogenblik in som mige opzichten eenige, zij het geringe, op leving van handel, landbouw en nijverheid waar te nemen. Ook de verbetering in den toestand van 's Lands Financiën kan als een lichtpunt worden beschouwd. Het vooruitzicht is gewettigd, dat, indien ook de thans bij de Staten-Generaal nog aanhangige maatregelpn van financieelen aard zullen zijn tot stand gekomen, de ge wone uitgaven en inkomsten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht zullen zijn. Hoewel aldus het onmiddellijlj dreigend gevaar voor 's Lands Financiën zal zijn ge stuit, moet niettemin met onverzwakten ijver naar verdere bezuiniging worden ge streefd, ten einde mede daardoor de nood zakelijke voorwaarden te scheppen, welke voor het herstel van de volkswelvaart on misbaar zijn. De betrekkingen, welke Wij met de an dere Mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Andermaal zullen U voorstellen worden gedaan tot regeling van de sterkte en de samenstelling der zeemacht en tot verdee ling van de kosten daarvan over de Staats- begrooting en de begrooting van Nederl.- Indië. Wetsontwerpen tot heffing eener belas ting op weelde-verteringen en tot verlaging van sommige te zeer drukkende directe be lastingen zijn in voorbereiding. De indiening van een wetsontwerp tot nadere regeling van de verplichte ziekte en ongevallenverzekering van arbeiders is spoedig te wachten, terwijl verdere ont werpen van wet betreffende de herziening van de sociale verzekering in voorbereiding zijn. In den fnancieelen en economisch en toe stand van Nederlandsch-Indië valt vooruit gang te bespeuren. De ontwerp-begrooting van dat gebiedsdeel, welke U eerlang ter overweging zal worden aangeboden, recht vaardigt de verwachting, dat het tijdperk der tekorten op den gewonen dienst afge sloten is. Bij die begrooting zullen voor stellen aan Uw oordeel worden onderwor pen, strekkende om te gemoet te komen aan de bezwaren, welke voor rechtsperso nen aan de bestaande belastingregelingen verbonden bleken te zijn. Aan de voorbe reiding der instelling, op de grondslagen der bestuurshervorming, van de' provincie West-Java, zal de laatste hand worden ge legd. De aanstaande opening der Rechts- hoogeschool te Batavia is wederom een schrede op den weg der geestelijke ont wikkeling van Indië. In Suriname blijft de staat der Landsfi- nanciën zorgelijk en maken handel en be drijf nog steeds moeilijke tijden door. De gang van zaken in Curagao stemt daaren tegen in menig opzicht tot voldoening. Moge God Zijn zegen schenken aan Uwen arbeid! Ik verklaar de gewone zitting der Sta ten-Generaal geopend. In menig opzicht laat deze Troonrede een geluid hooren, dat wij in vele jaren niet Sociëteit St. Bavo. Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Bevolkingsbureau half 9 uur. R. K. Middenstandsgebouw Haarlemsche Inkoop-combinntie half 5 uur Zang- vereeniging Klein a Capella Koor 8 uur Bestuur Kruisverbond half 9 uur. Feesten R. K. Volksbond Opening Tri duüm kerk Jansstraat 8 uur. St. Vincentius-bibliotheek Hagestraat 49 Vrijdag 12 September heropend. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—9'A uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 9—12 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen dés voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 1—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel 1671. Tevens gezéllig sa_ menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maahdag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan- vcrnomen hebben. Tien jaren lang was het niets dan klagen en steunen om de bange tijden, welke wij doorleefden, de oorlogs gevaren, die dreigden, om dc moeilijkheden der voedselvoorziening, den \kwellenden be lastingdruk, den hopeloozen chaos in 's lands geschokte financiën. En nu voor het eerst na tien jaren klinkt er, Goddank! een zucht van verlichting, ziet de regeering de zon door de wolken breken. Zeker, 't is nog wel een flauw straaltje aan een regenlucht: maar, het dieptepunt der depressie is over ons heen gegaan en een zij het nog ge ringe opleving van handel, landbouw en nijverheid, wijst op hoogeren luchtdruk. Krachtiger worden de uitingen van tevre denheid, wanneer de regeering den toestand van 's lands financiën aanroert. Vooruit loopend op de aanneming van de voorge stelde accijnsverhooging op enkele ver- bruiksartikelen en op de aanhangige tarief- wijziging, durft de regeering het herstel tus schen inkomsten en uitgaven van het Rijk voor 1925 niet alleen meer beloven, maar als zekerheid in deze Troonrede vastleg gen. Gaan wij in onze gedachten nog eenige jaren terug en bedenken wij, hoe zelfs in 1922 nog geen uitzicht op herstel van het financiëel evenwicht was te zien, dan past zeker bij alle voorbehoud ten opzichte van sommige getroffen maatregelen een woord van lof voor het kranige, krachtige beleid, dat ons uit het moeras heeft gehol pen. Moge de vermaning in de Troonrede, dat met onverzwakten ijver, ook verder nog naar bezuiniging moet worden gestreefd om de volkswelvaart weer spoedig op beter peil te brengen, nu niet verloren gaan in het bravogeroep over de reeds behaalde resultaten! Niet alleen in de hoopvoller stemming, in den majeurtoon, onderscheidt zich deze Troonrede van veel harer voorgangsters. Ook in het meer zakelijk gedeelte zien wij verschil. De regeering gaat het laatste jaar van haar bewind te gemoet vóór de alge- meene verkiezingen. Gewoonlijk is de laatste Troonrede in zulk een periode een lange lijst van wetsontwerpen, welke bij de ontvouwing van het program wel zijn be loofd, maar waarvan weinig is tot stand gekomen. Vóór de kiezers hun oordeel over het gevoerde beleid gaan uitspreken, wordt getracht een zoo goed mogelijk figuur te maken. Van dat alles vinden wij in deze Troon rede niets. Men kan er duidelijk aan zien, dat de regeering na zes, straks na zeven jaar, haar leven als uitgeleefd beschouwt. In ieder geval wordt niets gedaan om aan de kiezers een brevet van bekwaamheid te vragen, niets, om vooruit te loopen op een regeeringsprogram, dat straks als ver kiezingsleus dienst kan doen. De eenige, die vooruitzichten opent met een wat ver der perspectief, dan de aankondiging van een wetsontwerp geeft, is de minister van financiën. Hij immers kondigt wetsontwer pen aan op weelde-verteringen en tot ver laging van „te zeer drukkende directe be lastingen." Nu, dat werk is niet spoedigsuit- geput! Welke belasting is niet drukkend en hoe lang zal nog kunnen wordeft voortge gaan met verlaging, eer de kiezer zal roe pen: 't Is laag genoeg. Overigens zijn het weinig dankbar, onderwerpen, welke de regeering als parlementaire taak voor de nieuwe en laatste periode van haar bewind aankondigt. Wij vernemen van een nieuwe Vlootwet, met al de moeilijkheden, welke hier te lande aan het defensie-vraagstuk steeds verbonden zijn. Minister Aalberse gaat zijn ziektewet doorzetten, welke in eigen kamp en in protestantsch-christelijke kringen, waar men nog altijd aan het ont- werp-Talma hangt, lang geen onverdeelde instemming geniet en niet anders dan met hulp van links kan worden binnengehaald. Overigens geen beloften, dan ten opzichte van het Koloniaal bestuur. Verheugend en treffend tevens, is de groote plaats, welke deze Troonrede aan de koloniën inruimt. Niet genoeg kan het volk van het moederland doordrongen wor den van de beteekenis van Nederland als koloniale mogendheid. Wanneer dit besef meer algemeen wordt, wanneer de plaats, welke wij onder de cultuurstaten beklee- den, in eigen land beter begrepen wordt, dan zullen de daaruit voortvloeiende ver plichtingen ook meer tot de massa gaan spreken en dit dringend noodig verhoogd besef van eigenwaarde zal van zelf voeren tot «Jrooter verantwoordelijkheidszin, iets, wat mét het oog op het verleden en met de nieuwe verkiezingen in zicht zeker geen overbodige wèelde genoemd kan worden! dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Verleden week heeft in Utrecht de jaar vergadering van den R K. Tooneelbond plaats gehad. Op die bijeenkomst werd de wisselbeker, welke in dt competitie voor Katholieke dilettantenclub^ verspeeld wordt, toegekend aan „Alberdingk Thijm". Voor de hoeveelste maal is daarmee onze Haarlem sche rederijkerskamer al gehuldigd? De ver worven lauweren zijn wel haast niet meer te tellen! Even zoovele bewijzen, dat die Haarlemsche R. K. tconeelclub verre boven de middelmaat uitgaat. Wie een opvoering van het jongste successtuk „Jim#le Schrij ver" heeft meegemaakt zal dit dan ook ten volle beamen. Nu is een goede, echt Roomsche tooneel- club, welke tevens s.taat op een artistiek hoog peil, een onschatbare waarde voor een streek met een groote Roomsche. bevolking als de onze. Vooral in onzen tijd met zijn vele genietingen en de algemeene lust naar uitgaan, moeten wij dankbaar zijn, wanneer aan het Katholieke publiek onschuldige ge legenheden geboden worden om zich te vermaken. Hoeveel te meer erkentelijkheid past ons dan tegenover een vereeniging, welke door hoogstaande tooneeluitvoeringer. de uitgaansavonden weet dienstbaar te ma ken aan kunstzinnige verheffing, door edel, opvoedend spel? Maar van die waardeering en erkentelijk heid heeft „Alberdingk Thijm" tot nu toe niet veel ondervonden. Zeker, onze Haarlemsche club heeft gere geld eerste prijzen weggehaald, is na haar vertooningen toegejuicht, kreeg mooie stukje» in de courant, hartverheffende woorden in de zaal en zelfs bloemen aan 't slot. Maar, van lauweren alleen kan een too- neelgezelschap niet leven. Toen wij de laatste opvoering van „Jim de Schrijver" bijwoonden, en daar zulk ver dienstelijk, krachtig spel zagen, verre uit gaande boven wat men gewoon is bij het liefhebberij-tooneel te vinden, toen dachten wij: hoe jammer toch, dat zulk een vereeni ging n-iet eens haar vleugels kan uitslaan! Op de planken is men zeker spoedig tevreden; men telt er stapels bankbiljetten, desnoods tot in de milloenen; loopt met vervaarlijke speren en zwaarden en bij nader onderzoek zouden de roode ruggen waardeloos en de punten der schrikkelijke moordtuigen van stroobord met zilverpapier beplakt blijken. Maar ook dat kost geld en vooral dc mo- ook gaarne wat voor over te hebben. Wil men een krachtige vereeniging hebben in de'toekomst, dan dienen ook de financiëele resultaten gunstig te zijn en de eerste stap daartoe is ihans door het bestuur gezet. Maandag 6 October a.s. zal de heer H. J. Kenselaar, Brouwerstraat 95, den flag her denken van zijn 25-jarig lidmaatschap van het Zangkoor „Cantémus Domino" der Ka thedraal. Kerkelijk zal dit feit op Zondag 5 October a.s. worden gevierd en wel onder de H, Mis van kwart voor achten en de Hoogmis van half elf. Tijdens de weinige droge dagen, die we met tusschenpoozen gehad hebben, wordt door de landbouwers alles in het werk ge steld om de te velde staande gewassen binnen te halén. Men verwachtte tegen derne tooneelstukken, waarbij niet veel met bordpapier gewerkt wordt, maar die ëen de gelijk, modern interieur eischen, of stukken ook, die enkel met kostbare costuums tot hun recht komen, en honderd andere zprgen voor den regisseur, belemmeren een degelijk tooneelgezelschap in zijn ontwikkeling, wan neer het niet over ruime middelen beschikt. En waarom het te verzwijgen onze in druk van „Alberdigk Thym" is, dat er aan die middelen nog wel iets ontbreekt. Wat wij van harte betreuren. Als Haarlemmers zijn wij trotsch op deze Rederijkerskamer, de goede speelkrachten, de juiste kijk op toonèel' en wat wij in onze kringen noodig hebben zijn aanwezig. De lust, de goede on derlinge verstandhouding, de juiste club geest, de liefde voor het vak, die over ber gen van moeilijkheden heen huppelt, al die zeldzame eigenschappen leven blijkbaar in dit gezelschap. Zoo gaarne zouden wij daar om zien, dat dit beste van alle Nederland- sche, Roomsche tooneelgezelschappen, nu wij het in Haarlem hebben, ook gelegenheid kreeg, om zich op hooger plan op te wer ken. Wie neemt het initiatief om „Alber dingk Thym" te maken tot een prima too neelgezelschap, dat slechts een première be hoeft aan te kondigen, om de Stadsschouw burg uitverkdcht te doen zijn? Wat noodig is om het gezelschap op dat niveau te bren gen is weinig in vergelijking met het plezier, dat Roomsch Haarlem er van beleven zou! De gewone Maandagsche conferentie van de Congregatie der H. Familie, afd. Mannen, in de parochie van de H. H. Elisabeth en Barbara (Schoterkwartier), droeg gisteravond een eenigszins feestelijk karakter en in vol- ledigen getale waren de congreganisten opge komen om de plechtigheid bij te wonen der wijding van hun vaandel. Dit smaakvolle kiinstwerk uit de ateliers der firma Luckx te Schoten stond tusschen kaarsen op het priesterkoor opgesteld: azuur blauwe gebloemde zijde met goud afgezet en in het midden de voorstelling van het H. Huisgezin op gouden fond geborduurd. De Directeur der' Congregatie, kapelaan F. Bürwinkel, vertoeft om gezondheidsrede nen nog enkele weken buitensteeds en in zijn plaats werd de conferentie geleid door den Eerw. Pater Godefridus O. M. C„ uit het klooster te Velseroord. Na de gebruikelijke gezangen en gebeden hield deze een feestrede waarin hij de Con greganisten wees op de beteekenis, die een vaandel in het algemeen heeft voor eene corporatie en speciaal voor een kerkelijke, om dan in het bijzonder de beteekenis fe ontleden, welke dit vaandel met de voor stelling van het H. Huisgezin heeft voor de Congreganisten der H. Familie, die allen, huisvaders en jongelingen, daaruit hun plich ten leeren kennen. Z.Eerw. verrichtte daarna met het gebrui kelijk liturgisch gebed de wijding van het vaandel, waarna met enthousiasme door de aanwezigen het Vaandellied werd aangehe ven. Eene korte uitstelling van en de zegen met het Allërheiligste, besloot de plechtig heid, waarna het vaandel, dat wij in dit nummer afbeelden, door de Congreganisten bezichtigd werd. Wij kunnen de nog betrekkelijk jonge Congregatie (zij werd 7 Dec. 1,521 opgericht) met het verkrijgen van dit kostbare vaandel oprecht gelukwenschen. Door het bestuur der R. K. Middenstands vereeniging is aan donateurs en leden der vereeniging een circulaire toegezonden, be vattende een resumé van de onlangs plaats gehad hebbende ledenvergadering, van welke vergadering wij reeds een uitvoerig verslag plaatsten. Deze circulaire is 'thans verspreid, opdat ook die leden, die de ver gadering niet bijwoonden, toch kennis kun nen nemen van het daar behandelde en van de resultaten er van. De circulaire bevat o.m. de rede, door den voorzitter der vereeniging gehouden, verscheidene mededeelingen, op de bijeen komst gedaan, het program van actie voor den naderenden winter, enz. Ook wordt er in medegedeeld, dat be gonnen is aan den grondaanleg voor het dossier der informaliën. Een afdruk der dossierkaart is tevens bij de circulaire bij gevoegd waaruit men kan zien, hoe deze zaak opgevat wordt. Nog wordt kennis gegeven van de be sluiten, genomen op de vergaderingen van houders van hypothecaire obligaties op het gebouw en op de algemeene ledenvergade ring. De schriftelijke instemming van alle obligatiehouders en leden met die besluiten wordt gevraagd. Gaarne wijzen we er ook hier nog eens op, dat een accoord-verklaring met die be sluiten door allen noodig is. Een ieder moet nu toonen, hart te hebben voor de R. K. Middenstandsvereenitfintf en hlijk geven, er Zaterdag a.s, het grootste gedeelte van den oogst van het veld te hebben, tenminste als het drOog zou blijven. Doch zooals het er vanmorgen uitzag was het niet fleurig tenoemen. Hoewel men aanvankelijk dacht, dat het koren en de erwten door de langdurige re gens, wel niet veel meer dan kippenvoer zóu zijn, schijnt dit nu toch nog erg mee te vallen. De kwaliteit van het gewas zal wel niet zijn le soort, doch gebleken is, dat er nog v^el goed koren onder is en althans ge schikt) voor 't gebruik. Het beschot is zeer goed te noemen. Van N. N. Het derde nummer van „Stedelijke Missie actie" is verschenen, en ziet er, als zijn voor gangers, keurig verzorgd uit. Het vangt aan met een herdenking van den overleden, sympathiekèn directeur van het St. Franciscus Liefdewerk, den Weleerw. pater v. Eeckeren. Verder volgen het jaar verslag van het St. Franciscus Liefdewerk over 1923 en eenige bijdragen. Bij dit derde nummer is een circulaire ge voegd, waarin de Weleerw. pater W. v. d. Berk, O.F.M., de tegenwoordige directeur van het Liefdewerk, in verband met het fi- nantieele verslag, o.m zegt: „Ons werk heeft zich in 1924 enorm uit gebreid. Als u maar eens even bedenkt: dat er op 't oogenblik (Aug. 1924) iederen Zondag ver over de 100 jongens komen en dat 't totaal aan trouwe klantjes gerust op 140 a 150 geschat mag worden; dat er meerdere hoogst belangrijke sub-commis sies werden opgericht, o.a. voor arbeids beurs en slöjd; dat andere commissies als sport en tooneel, geweldig uitgebreid moesten worden! En dat alles is heusch geen luxe. U begrijpt dus, dat er relatief veel meer geld noodig is als vroeger, en als een bespotting klinkt dan ook de me dedeeling van den penningmeester, dat de. staat van inkomsten een absoluut-dalende lijn te zien geeft. De moraal is duidelijk: helpt u allen nu eens mede, die slappe- pols-curve te doen ombuigen naar boven. Binnen een paar dagen zal een van onze medewerksters komen uw gift in ontvangst te nemen. Toont u dan eens royaal voor onze arme stadsjongens en denkt dan eens niet hoofdschuddend de stereotype ma- laisegedachte: „Wat wordt er toch veel gevraagd tegenwoordig, 't is gewoonweg bar," maar verheugt u liever over het ge weldige nut, dat u in eigen stad kunt stichten, een nut, dat van gezaghebbende zijde, zoo breeduit erkend wordt. God zal u er zeker voor beloonen en ik geloof, dat onze jongens zelfs, als ze T ooit te weten kwamen, u ter eer, een luid galmend „Lang zal ie leven" zouden aanheffen, in puur Haarlemsch dialect:" In ons nummer van gisteren maakten wij nielding van het adres van den Bond van Nederlandsche Architecten (B.N.A,) in zake de nieuwe schildering der huizen van de Woningbouwvereeniging „Rosehaghe", aan den Zijlwcg. Omtrent deze kwestie hebben we de meening van het bestuur der Woningbouw vereeniging „Rosehaghe" gevraagd. Het be stuur deelde ons mede, dat tusschen den heer Ir. Van Loghem en „Rosehaghe" geen enkele connectie meer bestaat. De heer Van Loghem, aldus het bestuur, was ar chitect van het complex woningen, dat aan den Zijlweg gesticht is, heeft daarvoor zijn salaris ontvangen en daarna hebben de bemoeiingen tusschen hem en het bestuur opgehouden. Wat den B. N. A. betreft, pok daarmede heeft „Rosehaghe" geen connecties, zoodat op- of aanmerkingen van dien bond dan ook niet kunnen worden aanvaard. Wat de schildering der huizen betreft, de tegenwoordige, welke is aangebracht op voorstel van den heer Van Loghem, voldoet den beworters niet. Zij is te onpractisch. Op de onlangs gehouden ledenvergadering, waarbij ook het college van commissarissen aanwezig was, is met algemeene stemmen besloten, de schildering door een andere te vervangen. Op die vergadering was ook aan wezig de hoofdopzichter bij den bouw der woningen, een ambtenaar van het bureau Van Loghem. Ook deze verzette zich niet tegen de voor gestelde nieuwe kleur: groen met geel. Ook Bouw- en Woningtoezicht heeft er zich mee kunnen vereenigen (de gemeente is eerste hypotheekhoudster, zoodat ze controle kan uitoefenen op goed onderhoud der wonin gen). Nu worden voorloópig enkele huizen in de nieuwe kleur geschilderd. Mocht deze niet voldoen, dan zal er niet mee worden voortgegaan. Nog deelde het bestuur ons mede, dat wel deskundigen in zake het aanbrengen eener nieuwe kleur geraadpleegd zijn, echter niet de heer Van Loghem. Met dezen wenscht men niet meer in relatie te treden om re- nenen, welke thans nog niet te vermelden zijn. Te dezer zake is gisteravond ook een ver gadering van het bestuur der Woningbouw vereeniging „Rosehaghe", gehouden. In deze vergadering werd de kleurkwestie nog eens besproken en 'besloten, niet af te wijken van het ingenomen standpunt. Wel erkende men de wenschelijkheid van het oordeel van des kundigen, doch in geen geval zal, naar men ons mededeelde en wat reeds uit het boven staande blijkt, de heer Van Loghem geraad pleegd worden. Eenigen tijd geleden was door 'n tooneel- liefhebber aangeboden voor zijn rekening een nieuw décor voor den Stadsschouw burg te laten vervaardigen. Thans is het décor gereed. Het stelt voor een rotspartij terwijl het zoo spoedig moge lijk in gebruik zal worden genomen. De Schouwburgdirectie is zeer ingenomen met het practische geschenk. Met genoegen kunnen wij melden, dat onze stadgenoot, de heer P. B. van Eerdenburg, leeraar aan de R.-K. Handelsavondschool, gisteren te 's Gravenhage met goed gevolg het examen voor Middelbaar schoonschrijven aflegde. Den geslaagde onze gelukwenschen! Zondagavond reed een auto, waarin geze ten waren een dame en twee heeren, op den Vijfhuizerdijk, te Haarlemmermeer. Nabij fort de Liede schijnt de chauffuer z'n stuur kwijt geraakt te zijn, althans de auto reed par does in de Ringvaart. De inzittenden kon den zich, door uit den open wagen te sprin gen, redden en kwamen er met den schrik en een nat pak af. Maandag is de auto, welke eenige averij had opgeloopen, weer op 't droge gebracht. Als we wel zijn ingelicht, moet het in het voorflemen van enkele landbouwers in den Haarlemmermeerpolder liggen om Maan dag 22 September a.s, reeds met het bieten- rooien een aanvang te maken. In de Hoofdé'aart te Hoofddorp groeit het aantal schepen, dat op bevrachting wacht, zoo langzamerhand al aan. Het vorig jaar werd omstreeks half Sep tember met het rooi enbegonnen, zoodat dit nu niet zooveel later zal zijn., Naar wij vernemen, zal door het bestuur van het Patronaat en van de St. Joseph- vereeniging, aan het Spaame, van 512 Oc tober een tentoonstelling gehouden worden van werkstukken (teekeningen, houtsnijwerk enz.) door de leden vervaardigd. De toegang is vrij op vertoon van intro- ductiekaart, gratis bij het bestuur verkrijg baar- Maandag is men begonnen aan het tram personeel de nieuwe reglementen-dienst- voorwaarden uit te reiken. De oude komen dan te vervallen. Naar wij vernemen, zal door de afdeeling „St. Raphael" eerstdaags een vergadering worden gehouden om het nieuwe reglement te bestudeeren en, waar noodig, te trachten gedaan te krijgen, dat wijzigingen worden aangebracht. Woensdag 17, Donderdag 18 en Vrijdag 19 September zal er telkens om kwart over 8 (precies) een oefening in de kapel der E-E. Z.Z. van het St. Veronicagesticht, aan het Spaarne, worden gehouden, voor alle leden en oud-leden van den Maria-krans. Sluiting op Zondag 21 September in dezelfde kapel, 't Uur wordt nader aangegeven. Oud-leden, die wenschen deel te nemen, kunnen zich tot aan de opening van het Truduum (dus vóór kwart over 8 in 't St. Veronicagesticht) aan geven bij mej. C. Stavenuiter. Gistermiddag omstreeks 3 uur werd door een agent van politie in het Kenaupark de 47-jarige W. W. aangetroffen, die mede deelde, dat hij om 12 uur in de Anthonie- straat, toen de school aldaar uitging, door de schooljeugd omver was geloopen en dat hij nu niet meer in staat was zijn weg ver der te vervolgen. Overgebracht zijnde naar het Politiepost- huis aan het Stationsplein, werd aldaar door een lid van de E. H. B. O. een ontwriheting in de ledematen geconstateerd. Per zieken auto is de man toen naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Te Leiden heeft een speciale Dahlia-keu ring en Fruittentoonstelling plaats in de Stadsgehoorzaal. Leden van de afd. Haar lem en Omstreken van bovengenoemde vereeniging gaan nu deze tentoonstelling bezoeken en vertrekken op Vrijdag 19 en Zaterdag 20 September a.s. des namiddags 2 uur, terwijl verzameld zal worden bij den ingang van het station Haarlem. Men verzoekt ons, mede te deelen, dat de werving van jongelieden voor het insti tuut der vooroefeningen van den vrijwilligen Landstorm kort geleden wederom werd opengesteld. Naar bekend is, wordt door dit instituut aan jonge lieden de gelegenheid geschon ken, zich gratis te bekwamen voor een di ploma, dat 4 maanden verkorting van dienst in de kazerne verleent. Het behoeft geen betoog, dat de econo mische voordeelen, hieraan verbonden voor de betrokkenen, alsmede voor het Rijk en de belastingplichtigen, het wenschelijk ma ken, dat een zoo groot mogelijk aantal toe komstige dienstplichtigen zich voor bedoel de opleiding aanmelden. Dit kan schriftelijk en mondeling geschie- den bij den Afdeelings-Commandant van den vrijwilligen Landstorm (kamer nb. 90 in de kazerne aan den Koudenhorn), waar alle inlichtingen gratis worden verstrekt. De minimum opleidingstijd bedraagt minstens 1 jaar, zoodat men zich voor minsténs 1 jaar bij het instituut verbindt. Daar het examen voor het diploma als regel plaats heeft in October, zal een jon geling, die in 1906 is geboren, zich voor 1 November 1924 hebben te verbinden, wil hij voor 1 November 1925 nog het genoemde liploma verwerven. Een verbintenis van deze jongelieden na 1 November 1924 biedt zeer geringe kans, dat zij nog voor hunne inlijving het diplo ma behalen. Een onzer lezers vraagt ons te dezer plaatse de volgende ontboezeming te plaat sen: Nu wij zoo langzamerhand in het bezit gaan verkeeren van eenige gemetamorpho- seerde straten, is het misschien wel wen schelijk, er eens de aadacht op te vestigen, dat eenige nieuwe bepalingen, aan de Po litieverordeningen toegevoegd, heusch geen kwaad zouden doen. Het is een feit, dat vooral gemacadami seerde wegen bijzonder lekker rijden, zon der dat men zich er veel voor behoeft in te spannen. Dit geldt in hoofdzaak wel voor de wielrijders. Wij waren er toch reeds nu, hoewel het verkeer nog niet geheel en al is opengesteld, reeds getuige van, dat eenige van die race-maniakken de geasphalteerde hoofdstraat als een wielerbaan gingen ge bruiken. terwijl anderen er, wat je noemt de „sokken in zetten' tot groote vrees van de voetgangers, die inplaats van het trot toir, den middenweg tot wandelpad hebben verkozen. Nu zou het misschien een mooie gelegen heid zijn om eens nota van de borden te nemen, die zich aan het begin van de straat bevinden, en waarop staat aangegeven, dat de maximum-snelheid 10 K.M. bedraagt. De naleving van deze bepaling zal in het begin weliswaar wat tegenkanting onder vinden, doch ten slotte is ook dan de ge woonte een tweede natuur. Als voorbeeld halen wij hier de Leidsche- straat te Amsterdam aan, waar aan de maximum-snelheid van 12 K.M. stipt de hand wordt gehouden, tot groot gerief van de vele voetgangers. Tusschen haakjes gezegd, hebben de voet gangers zich aldaar ook aan rechts en links te houden, welke bepaling ook voor Haar lem heusch geen overdaad zou zijn. Dan krijgen wij nog de rolschaatsen! Het behoeft niemand te verwonderen, als hij eerstdaags die soort sportliefhebbers in de Gr .Houtstraat, Barteljorisstraat en Kruis straat zal aantreffen. Tot nog toe hebben wij ze weliswaar nog niet gehad, maar dit vond zijn oorzaak hierin, dat het te berijden terrein daarvoor te kleinwas. Nu dit meer uitgestrekt zal worden, komen misschien ook deze kruisen opdagen. Wij schrijven „misschien". Want het is ook hier allicht beter te voorkomen dan te genezen. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Achteruit. OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in der. morgen van 16 September. Hoogste Barometerstand 768.3 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 739.7 m.M. le Thorshavn. Verwachting van den avond van 16 tot deD avond van 17 September: Matige, wellicht toenemende zuidelijke, tot zuidwestelijken wind. aanvankelijk op klarend, later toenemende bewolking en re gen, aanvankelijk iets koeler. Men schrijft ons: Het wordt nu reeds het vijfde seizoen, dat de Hollandsche con cert-Directie Dr. G. de Koos te Haarlem, hare bekende abonnementsconcerten geeft, welke concerten zich in de vier afgeloopen jaren in een steeds grooter wordenden bloei mocht verheugen, Aangezien de abonnementsconcerten van het concertbureau Hans Augustin in het a.s. seizoen niet doorgaan, meent de concert- Directie Dr. G. de Koos er dan ook goed aan te doen, indien zij het muziekminnende publiek op hunne concerten speciaal attent maken. Daar zij nu hun vijfde jaar te Haarlem tegemoet gaan, hebben zij een zoo schit terende serie concerten samengesteld, dat deze de kroon kunnen spannen op alles wat tot heden gtegeven werd. Zij openen hunne serie op 24 November 1924, met het Sevcik'Kwartet, het wereld beroemde Boheemsche ensemble. Op 29 December 1924. wordt het tweede concert gegeven door den gevierden Spaafc schen Pianist José Iturbi. Het derde concert is op 30 Januari 1925 en wordt door de geliefde zangeres Birgit Engell, de „Deensche Nachtegaal" ge naamd, gegeven. Deze schitterende serie concerten wordt op 25 Februari 1925 door de geniale Hon- gaarsche celliste Judith Bokor op waardige wijze gesloten. Voor zoover de beschikbare plaatsruimte dit toelaat, worden per concert losse kaar ten verkocht. Echter is een abonnement verreweg het voordeeligst, temeer daar dit niet persoon lijk is, zoodat men, indien men zelf is ver hinderd, dit door een ander kan laten ge bruiken. De concerten vinden wederom plaats la den Stadsschouwburg, Wilsonsplein.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1