FOTO'S MGR. DEKEN G. STOFFELS ffift TH. SCH00NE6EEK - N. GRACHT 24 1C°7/16 Geljjkwaarüigüeiil van lichamelijke en verstandelijke opvoeding. H. J. LAMF - Barteljorisstraaft 18 DE SPAARNEBANK Personalia. Herijk van maten en gewichten. Het 35-jarig bestaan van den R.-K. Grafischen Bond, afd. Amsterdam. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De asfalteering. De tramverbinding in de Groote Houtstraat. 1 MET TOESTEMMING TE LEVEREN IN VERSCHILLENDE FORMATEN ZIE ETALAGE De asphalteering van den Kruisweg. Een nieuwe proefneming met de - asphaltblokken. Verslag van den toestand der gemeente Haarlem over het jaar 1923. Heling vatl riiwielplaatjes. Afscheid W. Schuurink BURGERLIJKE STAND. LAATSTE NIEUWS. Soldaten-relletjes te Bergen-op-Zoom. De militaire relletjes in Breda. Overreden en gedood. Rumoer bij de loting. De dubbele moord te Wychen. Opening Staten Generaal. H TAFELSERVIEZEN - ECHT WEDGWOOD ECHT DELFTSGH-, ECHT GOUDA AARDEWERK KERKNIEUWS. MARKTNIEUWS. ICOVh 74V Wisselkoersen en koersen vau Bankpapier. I kopenhagen. 2.60V, ROME. 5174 10818 200. 3830 3839 4797 18419 19804 "ƒ100. HAARLEMMERMEER. Als bestuurslid van den Algemeenen Bond van Provinciaal personeel in Neder land werd herkozen de heer dr. C. Krijn, alhier, voor Noord-Holland. Voor den Indischen dienst is bestemd A. A. Brouwer, alhier, als onderwijzer 2e klas bij het openbaar Europeesch lager onder wijs. Bij het op 12 en 13 September 1.1. gehou den toelatingsexamen voor de Rijksbloem- bollenschool, te Lisse, is geslaagd onze «tadgenoot L. Th. M. Beckwilder. Burgemeester en Wethouders van Haar- tesi, maken bij deze bekend: dat de Herijk van maten en gewichten in 1924 zal plaats lebben in deze gemeente, in een lokaal van de voorbalige school aan de Gedempte Voldersgracht No. 22, als volgt: A. Overijk van de maten en gewichten ■iet in het gebruik, maar voorradig bij handelaren in die artikelen, op 6 October van 1012 uur; B. Herijk voor gewichteij van fijnere we gingen van apotheekhouders en goud- en zilverhandelaren op 6 October van 154 434 uur en op 7 October van 95412 uur en van 154 454 uur; C. Herijk voor gewichten bij gemeente instellingen en groothandel in gebruik op 8, 9 en 10 October van 954-—12 uur en van 154454 uur; D. Algemeene Herijk voor in gebruik zijnde maten en gewichten van 13 tot 17 Oct., 20 tot 24 Oct., 27 tot 30 Oct., 3 tot 7 Nov., 10 tot 14 Nov., 17 tot 21 Nov., 24 tot 28 Nov., en op 2 en 3 Dec. telkens van 95412 uur en van 154454 uur; dat ter bevordering van een geregelde opkomst bij neringdoenden briefjes zullen worden uitgereikt, bevattende dag en uur, waarop men zijne maten en gewichten kan aanbieden; dat voor hen, die deze briefjes niet moch ten ontvangen er gelegenheid bestaat te laten herijken van 24 tot 28 Nov. en op 2 en 3 Dec. van 95412 uur en van 134 454 uur. De afd. Amstedram van den R. K. Gra fischen Bond, vierde Zondag 1.1. haar 35- jarig bestaan onder veel feestelijkheden. Tevens werd gehuldigd een lid, dat 35 jaar 'agn in den hond was geweest, waarvoor hem door het hoofdbestuur een gift van 150.werd verleend, terwijl hem het portret van Z. H. den Paus met diens eigen- ïandige handteekening werd aangeboden. Bij de receptie, welke gehouden werd, hield deken Stroomer een rede. Het Hoofdbestuur werd door» verschillende afdeelingen, waar- mder ook de afdeeling Haarlem, gecom- jlimenteerd. Des avonds had er een geani meerd diner plaats. Gisteravond hield de afd. Haarlem van de lollandsche Maatschappij van Landbouw in ;afé Roodenburg een algemeene vergadering, waarin o.m. de heer M. C. van Zanten, se cretaris-penningmeester der afdeeling, als spreker optrad over het onderwerp: „Machi naal melken", welke voordracht met licht beelden werd verduidelijkt. De voorzitter, de heer C. Nobel, opende te 8 uur de vergadering. Na de gewone huis houdelijke punten: agenda, ingekomen stuk ken, rekening en verantwoording van den penningmeester, kwam aan de orde de be- ïandeling van den beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering der Maatschappij te Toorn te houden. Tot afgevaardigde werd aenoemd de heer M. C. van Zanten. Besloten ■verd het voorstel-Hoorn (minder afdracht ran het hoofdbestuur) te steunen en te trach- :en verbetering aan te brengen in den inhoud van het Jaarboekje. Hierna werd het woord gegeven aan den neer Van Zanten voor zijn voordracht. Deze begon met den stelregel: het oude moet voor het nieuwe wijken, stilstand is achteruitgang, in herinnering te brengen. De drang naar vooruitgang doet zich gevoelen in alle lagen der maatschappij. Ook op land bouwgebied met het gevolg dat de landbou wende bevolking steeds meer overgaat tot de aanschaffing van moderne landbouwwerktui gen. Doch het zuivelbedrijf staat ook niet stil ztl een der voornaamste verlangens was wel een goede machine voor het winnen van melk. Toen spr. zich verleden jaar in Italië bevond, las hij dat in Stockholm een fabriek was die „The De Laval Milker" in den han del brengt. Dadelijk schreef hij om inlichtin gen, waaruit hem bleek,- dat deze machine reeds op tal van plaatsen in het buitenland met uitnemend gevolg gebruikt wordt. De heer Van Zanten vertelde verder hoe hij in staat was gesteld om de resultaten na te gaan van de electrische melkmachines, die in ons land reeds gebruikt werden. Deze waren echter ver van schitterend. Er kleef den nog tal van gebreken aan, die spr. op somde. Bij de Laval-machine is hiervan echter geen sprake. Deze vervangt volkomen het drinksysteem van het kalf, dat voor de moe derkoe natuurlijk veel aangenamer is dan iet melken met menschenhanden. Al de na- deelen -aan dit laatste verbonden, zette spr. uitvoerig uiteen. De hier genoemde machine heft deze na- deelen ten volle op. Spr. heeft.met den heer ïybrandi op de boerderij van den heer Ku- oerus, een bekend veefokker in Friesland, verschillende proeven met De Laval-machi- ne genomen, bijgewoond, die alle slaagden. De werking en de techniek dezer machine werd door den heer Van Zanten uitvoerig verklaard. De koeien schijnen met de metho den van het machinaal melken zeer ingeno men te zijn, want zij geven een belangrijk hooger percentage melk dan bij het hand- melken. Zij blijven onder het melken veel rustiger, hetgeen ,hun zenuwen ten goede komt. Door het melken met de De Laval machi ne wordt het bacteriën-cijfer tot een mini mum teruggebracht. De heer Van Zanten re vende de vergadering voor dat een installatie van 4 machines, kostende 2000, een bespa ring per jaar geeft van 1500. Deze week wordt te Hoorn een landbouw tentoonstelling gehouden, waarop deze ma chines in werking zijn. Spr. wekte allen op hierheen te gaan; 10 minuten aanschou wen heeft meer nut dan alle '.pralerij ver mag. De lezing werd met een krachtig ap plaus begroet, waarna de voorzitter den spreker dank bracht voor zijn boeiende lezing. Hierna werden de lichtbeelden vertoond, die een duidelijk beeld van de werking der oier besproken melkmachine gaven. Vandaag heeft de tramlijn Soendaplein- aen Hout-Heemstede en terug haar loop door de Groote Houtstraat weer hervat. Tot nu toe ging de route heen en terug langs Koning straat en Gierstraat, terwijl de rails ver nieuwd werden. Daar de verbindingen van de rails bij de Groote Houtpoort nog niet tot stand waren gekomen, heeft men hedennacht met man en macht gewerkt om dit in orde te maken. Hetzelfde was het geval bij het Proveniers huis en de Groote Markt, waar ook heele ploegen bezig zijn geweest om den nieuwen toestand te scheppen. Wat de noodverbindin- gen in de Gierstraat enz. betreft deze zullen binnen eenige dagen wel verdwijnen, daar zij nu toch buiten gebruik zijn gesteld. mgniiiiiiHiiMiffiiniiM mifliiHiiinniiiiniiiiffl! iilllllil lllllllllllii Het zal dan ook niet zoo lang meer duren of de rompslomp in het zuidelijk gedeelte van Haarlem is geheel en al verdwenen. Reeds voor een flink deel is de Kruisweg aan de eene zijde van 'n betonlaag voorzien, tusschen en naast het vernieuwde tramspoor, en er worden goede vorderingen gemaakt. Zooals men echter wel begrijpen zal, gaat het opbreken en vernieuwen der rails niet zoo vlug in zijn werk als het betonleggen, zoodat dus na eenige dagen dit betonleggen in de Kruisstraat zal moeten worden stopgezet. Om echter te voorkomen, dat de beton werkers tijdelijk zonder werk zullen zijn, is men begonnen de bestratingropen te breken van twee reserve-stukken, zo'óals men die zou kunnen noemen, n.l. op de Groote Markt en voor het Proveniershuis in de Groote Houtstraat. Wanneer dus het betonleggen in de Kruistraat geen voortgang zal kunnen vinden, begint men met de reservestukken. Middelerwijl wordt het tweede tramspoor vernieuwd, terwijl het tramverkeer langs het eerste venieuwde spoor wordt geleid. Indien het mogelijk is, zal dan pas de tweede helft van de bestrating van den Kruisweg worden opengebroken, wanneer het eerste reeds is geasphalteerd. Is dit ech ter nog niet gereed, dan zal de Kruisweg in zijn geheel, tijdelijk voor alle verkeer wor den gesloten, uitgenomen dan het tramver keer. Tegelijk met dit asphalteeren, zal een nieuwe proef genomen worden met het leg gen van de asphaltblokken tusschen de rails. Tot nog toe geschiedde dit in de Qroote Houtstraat met een soort teer, z.g, sterco- line, waarmede de blokken op het beton werden vastgelegd. Op den Kruisweg zullen ze evenwel wor den gelegd in gewone cement-specie. Deze nieuwe wijze van leggen heeft o.m. het volgende voordeel: Over het algemeen zijn de asfaltblokken niet geheel gelijk. Wanneer deze met stercoline op de beton laag zijn bevestigd, is het bovengedeelte dus eenigszins ongelijk, vandaar, dat men na re genval tusschen de rails hier en daar kleine plasjes water ziet. Wanneer echter de blokken in cement- specie worden gelegd, kan deze specie op de plaatsen, waar het noodig mocht blijken, zoo dik worden gelegd, dat het boven vlak wordt. Het is slechts een proefneming die hier geschiedt en»men zal dus nog moeten zien, of ze voldoet. Ook de brug over de Nieuwe Gracht is in de asphalteering begrepen erf men hoopt, wanneer later de Houtbrug is verbeterd, dat zoowel de oprit vanuit de Groote Houtstraat als de brug zelf haar deel in de asfalteering zal krijgen. Verschenen is het verslag van den toe stand der gemeente Haarlem over het jaar 1923. Evenals het vorige jaar is ook dit ver slag in beknopten vorm gehouden, door er al de bijlagen uit te laten. Uit dit verslag ontleenen wij o. m. het volgende: De bevolking bedroeg op 31 December 1923 38139 mannen en 42415 vrouwen, in totaal 80554 personen. Het aantal overleden personen bedroeg 460 mannen en 432 vrouwen, in totaal dus 892 personen. In 1923 werden buiten echt geboren 25 jongens en 17 meisjes, samen 42 kinderen, tegen 48 in 1922. Het aantal tweelinggeboorten bedroeg 20, waarvan 18 jongens en 19 meisjes levend, benevens 2 jongens en 1 meisje levenloos, tegen 16 tweelinggeboorten in 1922. De sterfteverhouding, die in 1922 10.74 per 1000 zielen bedroeg, was in 1923 9. In 1923 zijn 661 huwelijken gesloten tegen 813 in 1922. De bevolking der gemeente kan naar de verschillende kerkgenootschappen op 31 December 1923 als volgt worden verdeeld: Hervormden: Nederlandsche 23785, Fran- sche of Waalsche 219; Lutherschen: Evan gelische 2620; Hersteld 187; Doopsgezinden 3510; Remonstranten 826; Christelijk-Gere- formeerden 643; Gereformeerde kerken 3621; Roomscji-Katholieken 28523; Oud-Roomschen 169; Gemeente van zevendedags-Baptisten 82; Israëlitisch-Nederlandsche 908; Portu- geesche 20; Moravische broeders 47; tot een andere kerkgenootschap of andere gezindte behoorende 1631; tot geen kerkgenootschap of gezindte behoorende 13763. Aangaande het hinderlijke stinken van vuil in de schuit aan het Zuider Buiten Spaarne werd, wegens aanhoudende klach ten, bij wijze van proef gestaakt, en in plaats van met hand- met paardenkarren opgehaald. Betreffende de „Heerschende ziekten" wordt het volgende in het verslag gemeld: Het aantal onderzoekingen bedroeg in 1923 4207, waarvan voor Haarlem 3831 en voor omliggende gemeenten 376. In 1922 waren deze getallen onderscheidenlijk 4012, 3592 en 420. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek ten bedroeg 93 tegen 116 in 1922, waarvan roodvonk 35, diphtherie 34, febris typhoiden 4. Aan typhus abdominalis overleed 1 per soon, aan dyphtherie 2 personen en aan in fluenza 11 personen. 108 Malaria-onderzoekingen werden ver richt. Malaria kwam in het afgeloopen jaar vrij veelvuldig voor, het aantal gevallen neemt echter af waartoe de maatregelen der malaria-commissie het verdelgen der muggen in den winter en het vroegere voor jaar hebben bijgedragen. Beneden het jaar stierven 57 kinderen, wat een laag cijfer .mag genoemd worden. Aan tuberculose stier ven 114 personen. Ziekenhuizen. Op 1 Januari 1923 werden in het St. Elisabeths- of Groote Gast huis 118 personen verpleegd. In 1923 werden 1352 opgenomen, uitgegaan 1262 personen en overleden 97 personen, zoodat op 31 Decem ber 1923 111 personen werden verpleegd. Het gemiddelde aantal verpleegdagen per pa- tiën bedroeg 30.37, de sterfte 6.6 pCt. Leven loos werden ingebracht 13 personen; 9 kin deren werden levenloos geboren. Diaconessenhuis. Het aantal zusters en opleidingszusters in het Diacones senhuis werkzaam, benevens enkele zusters in het Zuster-Rusthuis, bedroeg aan het eind van 1923 93. Bovendien nog 3 juffrouwen en enkele helpsters. Het inwonend personeel bestaat verder uit één concierge en 8 dienstmeisjes. In 1923 werden verpleegd 1.106 patiës-Ten met 32.451 verpleegdagen, t.w. 260 mannen, 583 vrouwen en 263 kinderen. Mariastichting. De Zusters Franciscanessen in de Mariastichting, oefen den gedurende het jaar 1923 haar liefdewerk van ziekenverpleging uit met drie zusters, buitenshuis, die 445 zieken verzorgden en verpleegden, en wel sommige gedurende en kele dagen, de meesten echter voor eenige weken of maanden. Van de door haar ver pleegde zieken herstelden 403; zijn overle den 42, Sedert 1 Januari 1923 zijn in de Maria stichting 2.233 zieken opgenomen en ver pleegd, waarvan 2.044 herstelden 189 zijn overleden. St. Joannes de Deo, Jn het jaar 1923 «werden in het Ziekenhuis en Pen sion „St. Joannes de Deo" verzorgd: 491 tijdelijk verpleegden (waarvan 85 be neden den leeftijd van 12 jaren) met 20.808 verpleegdagen. 26 blijvend verpleegden (chronisch lijdend en ongeneeslijke) met 8.169 verpleegdagen. 73 Pensionairen. Het aantal der vertrokkenen bedroeg 394, dat der overledenen 66, zoodat het jaar 1924 31 verpleegden en 73 pensionairen van 1923 overnam. fWordt vervolgd.) Ter gelegenheid van de opening van den nieuwen cursus aan het Kennemer Instituut voor Lichamelijke Opvoeding hield Dr, van Breemen, secretaris der Nederlandsche Ge neeskundige Vereeniging voor Lichamelijke Opvoeding, leeraar aan het Instituut, gister avond in de zaal van Brassinne aan den Raam- singel een lezing over „Gelijkwaardigheid van lichamelijke en verstandelijke opvoe ding." Na een welkomstwoord van dr. Merens nam dr Van Breemen het woord. Spr. had zijn lezing in een viertal stellingen geformuleerd, welke hij in het kort toelichtte. Zijn eerste stelling luidde Wetenschappelijk onderzoek van den laatsten tijd heeft theorethisch, medische ervaring heeft praktisch bewezen, dat in de laatste helft der vorige eeuw de groote invloed van het begrip „oefening" bij de lichamelijke opvoeding sterk is onderschat. In het laboratorium van Prof. Mosso, den bekenden Italiaanschen physioloog die'zich zeer verdienstelijk maakte door zijn onder zoekingen op het gebied van de lichamelijke opvoeding, hief Dr. Manco 2 halters van 5 K.G. eiken dag in vaste tijdmaat, aldus spr. Hij deed dit 70 dagen achtereen. Beginnend met 24 malen op den eersten dag, kon hij op den 70ste 126 maal de halters heffen. Een vermeerdering dus van meer dan het vijf voudige. Niet alleen "spierfuncties zijn te oefenen, maar al onze organen en niet het minst het zenuwstelsel. De biomechanika,. die metho disch deze oefening bestudeerde onder Roux, Lagrange en andere, kon aantoonen, dat het begrip oefening verre onderschat werd in de periode, die achter ons ligt en zoo ontstond het inzicht, dat van buitengewone beteekenis is, dat functie de eenige bestaansvoorwaarde voor de cel, voor het orgaan en voor het ge- heele organisme is. Tusschen lichamelijke opvoeding en we tenschappelijke beoefening en toepassing van physische therapie bestaat een zeer eng verband'. Bij de laatste is het essentieele, dat wij meer gedoseerd en vaak krachtiger toe dienen die prikkels, die bij den normalen even wichtstoestand, die wij gezondheid noemen, eveneens op ons inwerken. Alleen dan, als de arts overtuigd is van de groote beteekenis der physische therapie bij patiënten, zal hij een krachtig verdediger kunnen zijn van betere lichamelijke opvoe ding. De praktijk leert dat ook duidelijk. En het wreekt zich niet alleen aan patiënten maar ook aan de lichamelijke opvoeding, dat het onderwijs en de beoefening der physische therapie in Nederland in zoo'n achterlijken toestand zich bevindt, aldus spr. De ervaringen bij zwakke, slappe kinde ren en jonge menschen in Zweden, Amerika, Engeland, enz. hebben duidelijk aangetoond dat het fatalisme, het laiser-aller, dat nog maar al te veel geschiedt, medisch-weten schappelijk geen recht van bestaan meer heeft. Sprekers tweede stelling was Een rationeel systeem van lichamelijke op voeding zal, onder meer, steeds gebaseerd moeten zijn op sport en gymnastiek beide. Gymnastiek is de methodische zooveel mogelijke individueele correctie bij de li chamelijke opvoeding en heeft uitsluitend tot doel de lichamelijke, ontwikkeling als zoo danig, aldus lichtte spr. deze stelling toe. Sprekers persoonlijk standpunt is, dat dit het beste geschiedt, physiologisch gesproken, door de Zweedsche gymnastiek, al is haar fout, dat zij den psychologischen kant van het individu te veel verwaarloost. Zoolang toch de lichamelijke opvoedings- les niet als evenwaardig maar als iets bijkom stigs door autoriteiten en ouders en leerlin gen wordt of werd beschouwd, was de lee raar wel verplicht zijn les aantrekkelijk te maken door dat wat ook de sport aantrek kelijk maakt, maar naar sprekers meening in de gymnastiekles niet thuis hoort. Elke sportbeoefening wekt in den mensch een zekere geestelijke spankracht. De licha melijke inspanning, die hij zich moet ge troosten om eep bepaald doel te bereiken, roept tegelijkertijd een min of meer energi- sche wilsuiting te voorschijn. Dat is, wat de Franschen zoo typeerend noemen l'effort. In elk mensch toch sluimert wel de be hoefte aan activiteit en elke lichamelijke in spanning bij sportbeoefening schept een nieu wen geestelijken toestafnd, die weer tot in spanning drijft en haar vergemakkelijkt, waardoor weer het lustgevoel verhoogd wordt. De vreugde in de beweging het genot van de inspanning en het overwinnen van de moeilijkheden verhoogen in steeds meerde re mate de geestelijke spankracht. En op de ze wijze wordt een toestand verkregen, die ook buiten de .sport den mensch geestelijk tot iets anders maakt dan voor dien tijd ook geestelijk is de sportbeoefenaar meer weer baar geworden. En nu meene men allerminst dat deze eerzucht alleen opgewekt wordt door wedstrijd met anderen de ervaring leert, dat dit zelfs de voornaamste drijfveer niet is, het is de eerzucht vaak van de zelf overwinning, die ongetwijfeld behoort tot die motieven, welke den mensch het meest geestelijk stalen. Dit opwekken van lustgevoelens en het verkrijgen of verhoogen van geestelijke span kracht is karakterestiek voor de sportin dit opzicht onderscheidt zij zich van gymna stiek, die dit vermogen in veel mindere mate bezit. Het moge juist zijn, dat met de ademha- lingsgymnastiek beter dan met eenige sport een verbeterde functie van de longen is te verkrijgen het moge waar zijn, dat bijna alle sport op min of meer eenzijdige wijze het physiek oefent, dat zelfs elke sport be paalde, niet te ontkennen nadeelen heeft, wat de physieke ontwikkeling betreft, een feit is ook, dat nooit met gymnastiek die geestelijke spankracht ontwikkeld wordt, die sport geeft. Een juist systeem van lichamelijke ont wikkeling voor een volk zal onder meer steeds op beide, sport en gymnastiek, moeten ge baseerd zijn. Sprekers derde stelling was de volgende In de achter ons liggende periode is een zijdig de verstandelijke opvoeding naar vo ren gebracht met verwaarloozing van an dere cultureele factoren (opvoeding van wil, verbeeldingskracht enz.) De toekomst eischt, niet alleen op medische gronden, maar ook op grond van paedagogische overwegingen, een veel grooter aandacht te schenken aan het ontwikkelen van die factoren, die bij li chamelijke ontwikkeling in den uitgebreid- sten zin van het woord een rol spelen. Met nadruk verklaarde spr., dat voor hem de waarde der geestelijke prestaties beslis send is voor de waardeering van een mensch en van een gemeenschap. De psychische weerbaarheid is de dominante, maar deze is niet identisch met de verstandelijke. Wie echter uitsluitend naar den lichamelijken gezondheidstoestand ziet, die heeft zeer weinig recht mee te spreken over de opvoe ding van het kind, volgens spr. (Wordt vervolgd,) Door de recherche zal proces-verbaal worden opgemaakt tegen een 12-tal per sonen, terzake heling van ontvreemde rij- wielbelastingmerken. Een aantal plaatjes is in beslag genomen. In verband met deze processen-verbaal tegen een 12-tal personen, als verdacht van heling van belastingmerken kunnen wij nog het volgende melden: Gelijk bekend is, heeft de recherche eenige dagen geleden een 5-tal personen aangehouden als verdacht van diefstal van belastingmerken. Deze perso nen nu brachten de gestolen merken naar een café hier ter stede, alwaar zij ze over handigden aan een 23-jarige vrouw. Deze verkocht de merken aan verschillende be zoekers van dat café voor prijzen, variee- rend tusschen 1 en 1.50 per stuk. Het ontvangen bedrag droeg zij af zonder er zelf voordeel van te trekken. Dit is na tuurlijk voor deze vrouw een verzachtende omstandigheid. Zij is echter ook in hechte nis genomen, evenals de vier andere per sonen, die de diefstallen pleegden. De 12 personen nu die belastingmer ken gekocht hebben, worden nu vervolgd wegens heling, daar, als men belasting plaatjes onder den prijs van 3 koopt, men zekerheid heeft, dat er een of ander mis drijf achter zit. Met ingang van 15 September j.l. ls aan den heer W. Schuurink door den Minister van Justitie eervol ontslag verleend als be waarder van het Huis van Bewaring alhier. Bij het verlaten van zijn dienst, werd de heer Schuurink, die bijna 30 jaar het ambt van bewaarder heeft bekleed door den di recteur van het huis toegesproken. Spr. schetste den bewaarder als een plichtsge trouw mensch. Een der bewaarders Van het huis, de heer. Olieslagers sprak den scheidenden collega namens het personeel toe. Van directeur en personeel mocht de heer Schuurink als blijk van waardeering een wan delstok met zilveren handvat en inscriptie ontvangen. Ondertrouwd: 15 Sept., J. G. Stroomberg en Z. v. Loo. 16 Sept., B. Bölger en M. C, Steenman. Geboren: 14 Sept., d. van A. G. Witteman- Steenvoorden. d. van M. R. v. d. Pa- voordt-Huiskens. 15 Sept., d. van N. Kat-Peletier. d. van A. J. dé Vries-Sijsma. z. van A. Timmerman-Maaskant. z. van A. Jansen-Drogtrop. z. van B. G. M. Sneekes-v. Wordt. Overleden: 15 Sept., J. K. Reijncn-Bakker, 63 j., Gortesteeg. BERGEN OP ZOOM, 16 Sept. Ook hier ter stede is het gisteravond onder de van de lichtingen 1918 en 1919 voor herhalingsoefe ningen opgekomen soldaten nu en dan ru moerig geweest, Een en ander is veroorzaakt door verschillende beschonken soldaten, waarvan een 7-tal dcor militaire politie is aangehouden. Een der soldaten moest bij de overbrenging geboeid worden wegge voerd, Ernstig verzet kwam niet voor. Men seint ons nog uit Breda: Omtrent de soldatenrelletjes alhier kan nog het volgende worden meegedeeld: De soldaten, die gister ten getale van 4000 zijn opgekomen voor de herhalingsoefeningen, zijn van de lichting 1918 en 1919. Ze zijn ge legerd op het terrein van de kazerne dat, naar het zich laat begrijpen, wel geleden heeft door den aanhoudenden regen. Van of ficieren vernamen wij, dat het rumoer ver oorzaakt werd door een aantal soldaten, waarvan er bij deze gelegenheid, evenals dit vroeger zoo vaak geschiedde, velen in be schonken toestand verkeerden. Er bestond eenige wrijving tusschen soldaten en burgers en dit gaf de politie aanleiding om tusschen beide te treden om erger te voorkomen. Van georganiseerde relletjes was geen sprake. ROTTERDAM, 16 Sept. Gisteravond werd de 8-jarige K. V. uit de Erasmusstraat, die deze straat wilde oyersteken, door een taxi van de A. R. O. overreden. Dc wielen gingen het knaapje over het hoofd. Een on middellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. WEESP, 16 Sept. Bij gelegenheid van de loting voor de militie, is het gisteren rumoe rig toegegaan. Troepjes jongelui verkeerden reeds 's middags 12 uur, niettegenstaande 't tapverbod, in beschonken toestand. Een hun ner, een zekere F., werd daarvoor in verze kerde bewaring genomen, doch hiermede be moeide zich v. D., die de'politie op scheld woorden onthaalde en opruiende taal tegen de omstanders sprak. Onder hevig verzet werd hij door een 4-tal agenten van gemeen te- en rijkspolitie naar het bureau overge bracht. Des avonds arresteerde de politie nog een zwerver,~W. U., eveneens beschon ken, die bovendien nog 15 dagen hechtenis voor openbare dronkenschap te goed bleek te hebben. ARNHEM, 16 Sept. In de zaak tegen C. v. d. Broek, die beschuldigd wordt mede plichtig te zijn aan den moord in den nacht van 4 op 5 Mei j.l. te Wijchen gepleegd, heeft het O. M. bij de Rechtbank te Arnhem, 7 jaar gevangenisstraf geëischt. DEN HAAG, 16 Sept. Hedenmiddag heeft de vereenigde vergadering plaats gehad van VERPAKKING OOK VOOR INDSË ONDER GARANTIE dc beide Kamers tot opening van de^ gewone zitting der Staten-Genéraal. De heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich in de Ridderzaal op het Binnenhof vereenigd hebben, des na middags te half eer, de vergadering en doet door den griffier van de Eerste Kamer voor lezen een Koninklijk Besluit van 8 Septem ber 1924, no. 22, houdende zijne benoeming tot voorzitter van dc Eerste Kamer gedu rende de zitting, die heden zal aanvangen. De voorzitter benoemt een commissie, die H. M. de Koningin in het gebouw zal ont vangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Ministerieele departementen en de leden van den Raad van State vereenigen zich te een ure des middags mede in de Riddet-zaal. H. M„ vergezeld van Z, K. H. den Prins der Nederlanden, kort daarna in de Ridder zaal aangekomen, wordt door de commissie in de vergaderzaal binnengeleid en neemt plaats op den troon. De Koningin houdt, terwijl Z, K. H. de Prins naast Haar is gezeten, de Troonrede, H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, en voorafgegaan door de commissie, verlaat na het uitspre ken der Troonrede door H. M., de ver gaderzaal. Nadat de commissie in de zaal is terug gekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. Z. D, H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot Pastoor te Bergschenhoek, den Weleerw. Heer J. Nolet, kapelaan te Rot terdam (O. L. Vr. van Lourdes) en tot As sistent te 's-Gravenhage (H. Antonius Abt.) dén Weleerw. Heer L. Eijkholt. PURMEREND, 16 Sept. 14 Kieinc fa- briekskaas 60.50, met rijksmerk 62.50, 52 kleine boerenkaas 60, met rijksmerk 62, 3 Commissie met rijksmerk 65, 5 Goudsche kaas met rijksmerk 75, 544/4 k.g. boter 2.402.60 per k.g., 365 vette runderen 11,25 per k.g., 259 melk- en geldekoeien 150450 per stuk, handel stug, 48 stieren, 33 paarden 150250 per stuk, handel stug, 48 vette kalveren 1,50 1,70 per k.g., handel matig, 182 nuchtere kalveren voor de slachterij 1445, voor de fokkerij 16—36, per stuk, handel matig; 558 vette varkens voor de zouterij 6672 ct. per k.g., voor de slachterij 88—94 ct., per k.g., handel vlug; 59 magere varkens 34—48 per stuk, handel matig; 191 big gen, 1020 p. st„ handel matig; 1025 scha pen 4053 per stuk, handel matig; 853 lammeren 2532 per stuk, handel matig; 138 bokken, kippeneieren 99.75 per 100, 100 zak appelen 2—4, 400 zak peren 13. per zak. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden luier. V. K. HEDEN f— 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4H Nederland 1917 7% N.-I. 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Pake, vaart Oude Boot Holl. Stoomboot H, VA. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Reso. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U* S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Dell Senembah Dell Batavia Amsterdam Rubber Serbadjad) Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconf Wabasb Conm. Maxwell 9415l16 941/, 8ü3 16 859/16 lÜ15/? 1015/g 91 3, 90 74 1541/2 155 127 1'27 130 130 14-j 140 8l3/„ 82 301 4311/, 446 3931/2 391 658 66 "3 »/g 1821/4 1361/ 137 131 131 13H/a 131 167 165 320 11315'/16 113 11 11 l'4i/4 1741/ 176 174 281/, 271 /4 1311/, 133V, 3S23/4 3821/. 3<4 3431/, 321 32 J 153.3/4 154 195 1031/f 'C41/ 126i/? 127 310 309 6&1/, 69 148 149 80i/, IS1'. 16 SEPTEMBER EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0-621/4 t.621/. 13.90 13.83 BRUSSEL i 13.00 12.95 WEENEN O-S'!/, 0.3/ LONDEN 11.63 11.63 STOCKHOLM. 69.40 69.50 44.25 44.50 CHR1STIAN1A 35.9 36.— BAZEL 49.13 49.25 NEW-YORK 2.61 11.421/, 11.45 436e NED. STAATSLOTERIJ, ïrekking van Dinsdag 16 September. 5e Klasse 2e Lijst Hooge prijzen; 14549 1000. 3264 3576 15730 ƒ400. Prijzen van 70: 126 131 315 634 645 733 851' 891 1326 1406 1785 1808 2207 2304 2581 2753 2781 3114 3174 3484 3931 4063 4098 4263 4561 4562 4802 4928 4941 4994 5091 5109 5117 5190 5292 5446 5497 5569 5679 5716 5729 5874 5973 6000 6545 6620 6713 6759 6826 6885 7051 7348 7459 7474 8168 8228 8270 8324 8336 8614 8661 8687 8900 9342 9377 9584 9811 9919 9967 10238 10627 10822 10823 10899 10933 11062 11568 115,73 11579 11734 12072 12176 12636 12879 12S86 13026 13045 13332 13350 13373 13817 14152 14270 14626 14815 14914 14962 15052 15148 15236 15359 15756 15765 16129 16144 16453 16540 16623 16724 17402 17407 17508 17517 17617 17652 17666 17781 17834 18002 18126 18130 18171 18181 18378 18513 18660 18729 18731 18779 18789 18847 18892' 18942 18997 19217 1924S 19269 19577 19605 19719 19831 20187 20390 20486 20528 20536 20655 20657 20789 20812 20862 21496 21517 21592 21637 21681 21705 21729 21818 21820 .22004 22132 22133 22170 22196 22406 22596 22613 22747, 22758 22898 22970 NIETEN: 54 87. 121 123 168 206 366 427 485 508 553 603 630 655 659 671 739 804 9 88 996 1016 1063 1087 1173 1208 1223 1239 1419. 1436 1479 1482 1493 1546 1548 1549 1599 1.712 1895 1928 1955 1994 2016 2041 ,2064 2066 2073 2117 2151 2292 2297 2407 2425 2450 2462 2469 2513 2515 2532 2546 2552 2641 2648 2657, 2731 2775 2828 2913 3164 3335 3343 3353 3364 3386 3472 3545 3560 3608 3611 3708 3737 3744 3788 3954 3957, 3983 4006 4033 4119 3121 4126 4148 4163 4233 4234 4245 4308 4328 4331i 4421 4428 4441 4500 4591 4620 4646 4668 4680 4683 4703 4715 4730 4765 4770 4835 5034 5037 5040 5076 5081 5085 5144 5172 5208 5240 5355 5383 5392 5448 5481 5568 5799 5871 5904 5913 5923 5987 6018 6087 6090 6235 6366 6422 6435 6456 6540 6717 6852 6881 6914 6949 6953 6968 7019 7030 7036 7058 7230 7312 7331 7417 7425 7462 7466 7532 7560 7609 7660 7829 7903 7904 7924 8013 8025 8069 8112 8173 8274 8286 8303 8348 8488 8490 8518 8553 8569 8625 8671 8704 8732 8734 8736 8758 8818 8980 9026 9085 9186 9282 9283 9286 9299 9329 9343 9369 9420 9445 9583 9621 9657 9664 9676 9749 9769 9796 9817 10292 10406 10419 10457 10538 10561 10646 10694 10697 10745 10746 10774 10891 19943 11127 11230* 11282 11390 11400 11420 11472 11525 11584 11644 11673 11675 11707 11732 11760 17777 12022 12037 1209.3 12170 12190 12289 12392 12400 12532 12598 12578 12599 12607 12664 12690 12737 12771 12777 12795 12812 12846 12856 12974 12979 13030 13037 13058 13087 13227 13232 13245 13263 13361 13478 13494 13495 13518 13524 13533 13548 13591 13597 13610 13624 13655 13671 13798 13810 13842 13844 13885 13968 13975 14019 14058 14062 14080 14195 14294 14303 14344 14345 14358 14365 14409 14416 14420 14449 14480 14542 14600 14631 14638 14719 14752 14756 14791 14816 14864 14897 14927 14946 14968 t'4970 1.4972 15013 15035 15056 15058 15141 15170 15221 15247 15248 15289 15319 15351 15362' 15380 15416 15432 15522 15572 15600 15688 15782 15786 15880 15884 15907 15914 15923 15942 15994 16056 16104 16119 16320 16341 16388 15406 16407 16420 16544 16568 16597 16698 16714 16728 *6767 16777 16796 17015 17192 17201 17246 17311 17320 17443 17449 17480 17490 17513 17516 17538 17580 17585 '17643 17663 17680 17743 17745 17777 17843 17944 17971 17983 18007 18026 18032 18176 18179 18275 18333 18479 18483 18489 18510 18533 18605 18610 18646 18703 18709 18762 18779 18859 18951 18959 18969 18990 18992 39018 19047 19055 19137 19151 19204 19209 19222 19250 19396 19429 19439 19448 19461 19519 19615 19636 19648 19676 19716 19724 19729 19744 19784 19790 19882 19921 19996 20019 20247 20249 20257 20262 20292 20296 20.304 20327 20409 20413 20455 20456 20574 20631 20707 2075-3 20777 20875 20968 21019 21020 21083 21149 21328 2135S 21425 21473 21515 21556 21585 21600 21630 21677 21764 21774 21797 21840 21871 21922 21940 21954 22083 22100 221.35 22143 22178 22182 22291 22319 22372 22617 22642 22880 22887 22946 5e (lasse 1 Lijst 7153 met 70 m.z. 7154 met 70; 7963 m.z. 7973; 21401 ontbreekt. Gemeenteraad op Donderdag 18 Septem. ber 1924, des middags te 2 uur (nieuwe tijd). Agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 26 Juni 1924. 2. Ingeko men stukken en mcdedeelingen. 3. Verzoek van mej. E. van Wijnen, om\ eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 7, hoofd de heer S. Veldman. 4. Voorstel tot het ver- leenen van eervol ontslag aan den gemeente werkman J. L. v. Essen en J. de Nooijer, als doodgraver bij de algemeene begraaf plaats te Nieuw-Vennep. 5. Benoeming van de leden der vaste raadscommissiën. De sa menstelling van deze commissiën is thans als volgt: a. voor de financiën: A. Rooden burg, A. J. Bus, Chr. v. a. Heuvel, W, Biesheuvel en G. Gerritse; b. voor 't grond bedrijf, de gemeentc-bezitlingen en open-, bare werken: J. W. Bras, J. Biemond, A. Buurman, C. Jansen en J Griekspoor; c. voor woningbouw: W. Schcffer, H. Koning, P. Horst, G. C. van Arendonk en A. Buur man; d. voor het electriciteitsbedrijf: P, Ouwcrkerk, W. Schcffer, A. J, Bus, J. A. Bos en A. Roodenburg, 6. Benoeming van 5 leden van het Burger], Armbestuur. 7. Voor dracht ter benoeming van 3 leden van het college van zetters. 8. Aanbieding van de rekening van de gemeente, de bedrijven en het burgerlijk armbestuur, over 1923. 9. Voorstel tot nadere vaststelling van de pen sioensgrondslagen voor dc gemeente-vroed vrouwen. 10. Voorstel inzaka den Vleesch- keuringsdienst. 11, Voorstel betreffende de toelating van leerlingen op de scholen voor middelbaar en hooger onderwijs te Haarlem. 12. Rondvraag. Middenstands vereeniging. Naar wij verne men zullen de avondcursussen in costuum- naaien, verstelcursus (practisch) en Linnen- naaien voor de Nijverheidsschool voor meis jes, uitgaande van de Middenstandsvereeni- ging „Haarlemmermeer" te Hoofddorp en Nieuw-Vennep aanvangen op 6 October a.s. Personalia. Dezer dagen slaagden de dames W. Pruissen en D. van der Valk, wijkverpleegstrs, resp. ter standplaats Aats- meerderdijk en Nieuw-Vennep alhier voor het diploma enquêtrice. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2