ME.MGD gflIEUWS li Een Tuinstad-complex te Wijk aan Zee. ft NlEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 16 September 1924 Een hachelijk oogenblik. Een dokter in staat van beschuldiging gesteld. Een waarzeggerskantoor. Met het mes onder de tafel. Molenbrand te Zaandam. - Het veertig jarig oestaan der R.-K Kerk te Uitgeest. De versierde kerk en het altaar Een dierenbeul. Ernstig Auto-ongeluk. Vervalsching van bankbiljetten. Inbraak te Abcoude. Onder de koe. Een witte zwaluw. De Loterijwet. Een oude oplichterstruc. De Zeeslang. Een treurige „behuizing". Een autobus die voor biggen- vervoer nog te slecht was. Doodelijk ongeval. Een politie-rechercheur aangevallen. Schietpartij op eenden. Een Itaiiaansche oplichter. Lijk gevonden. Botsing met een vrachtauto. INGEZONDEN. Een portret van onzen „Kardinaal." Er is de laatste jaren veel gesproken en misschien 8nog meer geschreven over tuin dorpen. D^t de indeeling der meeste steden, zooals wij die kennen, veel te wenschen overlaat en in bepaalde gevallen zelfs ten zeerste afkeurenswaardig is, staat vast. Nie mand zal dit aanvechten. En de stad, die Door bovengenoemde geprojecteerde spoorlijn is de tuinstad in voortdurende makkelijke verbinding met «Amsterdam. Echter bestaat er geen kans dat zij met Amsterdam zal samensmelten. De polder, die beide steden scheidt, maakt elke be bouwing onmogelijk en zal ter beschikking ten dien opzichte de twijfelachtige eer ge- 1 blijven van landbouw en veeteelt. niet het slechtst aangeschreven te staan is Amsterdam. Men is in de hoofdstad dan ook gekomen tot de oprichting eener tuinstad-commissie, welke in studie heeft genomen de vraag: hoe het best te komen tot een geleidelijke afvloeiing der inwoners en tot een hygiëni- schen, ideëelen woontoestand vooral voor de arbeiders. We kunnen wel zeggen: uit den aard der zaak liet men zijn oog vallen op het Gooi. In de onmiddellijke nabijheid van Amster dam en daar op zeer gunstige wijze voort durend mee in verbinding, bood deze schil derachtige streek een ideale woonplaats voor de overtollige bewoners van onze hoofdstad. Er waren echter moeilijkheden. Er kwa men er nog bij. En het slot was, dat ze ge zamenlijk bijna onoverkomelijk waren. Het Gooi toch herbertgde tot nu toe voornamelijk Villa's, landgoederen enz., in elk geval de zomerverblijven van een groot deel der' Nederlandsche aristocratie en het is begrij pelijk dat men er van dien kant niet veei voor voelde om zijn grond te verkoopen met het uitzicht een woelige streek te schepnen of minstens een groot gedeelte van de ge notvolle zomerrust op te geven. Bovendien stonden de prijzen van het levensonderhoud te veel in verhouding tot de bewoners, dan dat er een arbeider zou kunnen leven. Kort om: al had mem het plan-het Gooi nog niet heelemaal opgegeven, toch was er maar weinig, dat hoop gaf op een eventueele tot standkoming er van. Na deze inleiding is het zeer zeker be grijpelijk dat het pian, zooals dat dezer da gen werd ingeleverd dopr den heer Joh. de Casseres, te Beverwijk, grooten opgang maakte. En wel om de dubbele reden, dat het in elk geval vergezichten opent voor de noodzakelijke afvloeiing van Amsterdam en ten tweede, omdat het voorgestelde plan een geheel nieuwe richting bedoelt, ten minste voor Nederland; van stedenbouw. Wij hebben ons tot den heer de Casseres gewend en hem gevraagd ons zijn plannen zoo mogelijk eenigszins uitvoerig toe te lichten. Daar de heer de Casseres misschien aan celen onzer lezers nog niet is bekend, wil len wij eerst wat van zijn persoon vertel len. De heer J. M. de Casseres is lid van de Associatie Member Town Planning Insti tute, d. i. van den Bond van Engelsche Stedenbouwers. En degene, wien de moei lijkheden bekend zijn, welke aan het toela ten tot dezen bond verbonden zijn, kan er over oordeelen, welke waarde dit lidmaat schap heeft. Verder heeft de heer de Cas seres een ondervinding van jaren door zijn werkzaamheden in Duitschland, waar' hij met niemand minder dan met den beken den stedenbouwer Paul Wolf samenwerkte in Engeland, waar hij zich vooral op den bouw van tuindorpen toelegde. Bovendien zal de heer de Casseres binnenkort naar Frankrijk vertrekken om zich ook daar in den stedenbouw in te werken. De heer de Casseres is, dit moge uit het bovenstaande blijken, dus alleszins bevoegd om aan een dergelijk plan zijn krachten te wijden en zijn onbekendheid bij leken in den stedenbouw moet verklaard worden door zijn lange verblijf in het buitenland. Wat de heer J. M. de Casseres ons mee deelde, komt voornamelijk hier op neer: Onze zegsman heeft ook het plan-het Gooi overwogen, doch dit als onmogelijk ter zijde gelegd. Hij is toen gekomen tot de vorming van het onderhavige, d^t een prac- tisch voorstel is, volgens de beginselen van den nieuwsten stedenbouw. In Holland is het 't eerste plan over meerdere gemeen ten. Wij hebben onlangs een stedenbou werscongres gehad. Er zijn daar veel be sprekingen gehouden' en theoretische be spiegelingen gegeven. Men komt er daar, aldus onze zegsman, echter niet mee. Spre ken is nog heel wat anders dan uitvoeren. In Holland is de stedenbouw nog in zijn eerste stadium. In Duitschland b.v. is Paul Wolf daar al jaren aan het werk. De moei lijkheden zijn hier dan ook bijzonder groot. Vooral het ontbreken van statistisch en so ciologisch materiaal, waar men hi»r in te genstelling met het buitenland voortdurend beeft te kampen, is een groot bezwaar. Men kan geen plannen maken, wanneer men niet aan de hand van zeer nauwkeu rige gegevens de ontwikkeling van het ver keer, van het terrein, van de bevolking, enz. kan nagaan. De groote moeilijkheid is hier vooral het ontbreken van elk geschikt kaartmateriaal. De heer de Casseres heeft geVuik moe ten maken van militaire kaarten/om zich eenigszins te kunnen inwerken. Tegen be taling van 50 cent? kreeg hij in een nabu rige gemeente de officieele kaart te zien, Welke stamde uit.... 1812. De daaruit voortvloeiende moeilijkheden laten zich be grijpen. Men kent de natuurlijke gesteldheid van het terrein slechts bij benadering en loopt vanzelfsprekend voortdurend gevaar verkeerd te projecteeren. Wij informeerden naar de mogelijkheid van het plan. Onze zegsman was er van overtuigd, dat deze bestond. En hoe eerder men tot uit voering overgaat, hoe beter. Begint men eerst met andere dingen, dan zal waar schijnlijk het rfroote plan ernstig worden ge schaad en op den duur zal het toch nood zakelijk blijken. Het studieproject is geheel eigen vinding van den heer de Casseres. Het is het eerste in Holland en daarom des te moeilijker. In Engeland en Duitschlapd heeft men naast jaren van ondervinding, natuurlijke midde len en andere hulp, die hier geheel ont breekt. Om op het plan terug te komen: de na tuurlijke gesteldheid is buitengewoon guns tig. De gron'd is uitstekend en niet of zeer matig bebouwd. Dit laatste vooral is na tuurlijk van zeer veel belang, omdat een plan des te beter is uit te voeren, wanneer men geen rekening heeft te houden met het bestaande. Door een door den heer de Casseres geprojecteerde spoorlijn wordt de afstand van Amsterdam met 12 K.M. ver minderd en zal nog slechts 24 K.M. bedra gen. Dat is nog 4 K.M. minder dan de af stand AmsterdamZandvoort. Bovendien heeft men er een uitgebreide industrie, die naast een groote levensvatbaarheid, verge zichten biedt op, een goede toekomstT Dit vooral is van veel belang, omdat het juist het doel is van een tuinstad haar bewoners geriefelijk te laten wonen in de omgeving van hun werk. In Engeland doet zich reeds liet verschijnsel voor, dat de groote indus trie zich verplaatst naar de twee tuinsteden Letchworsth en Welwyn. In eenige jaren is het daar een brandpunt van nijverheid ge- Worden. Wat Wijk aan Zee betreft, dit is een bad plaats, die als zoodanig zeer zeker levens kansen biedt. De heer de Casseres laat deze bron van inkomsten dan ook onaangeroerd. Het noodlot zouden we haast zeggen van een badplaats is echter, dat zij prac- tisch drie kwart van het jaar geen reden heeft van bestaan. En dit wil de heer de Casseres nu gaan veranderen. Het natuurschoon van de streek zal be houden blijven. De acht dorpstrawanten zooals de gezamenliike tuinstad wordt genoemd, zullen elk omgeven zijn door een natuurlijke afscheiding. Intusschen moge hier het getal 8- geen verwarring brengen. Men weet wat trawanten zijn. Meerdere zelfstan<H;heden, die zoo nauw zijn verbon den, zoo één zijn in een en het zelfde doel, dat men ze nauwelijks kan onderscheiden. De acht dorpstrawanten vormen dan ook eenvoudig een groote tuinstad. Het plan van den heer de Casseres heeft voor een zeer groot gedeelte den grondslag, dat de toekomst van de streek, direct boven het Noordzeekanaal, gelegen is in het Noor den. Alles wijst daar trouwens ook op. Be halve een zeer levendige handel, heeft men er een groote nijverheid, terwijl de industrie in verband met het hoogovenbedrijf zeer groote levenskansen biedt. Neemt men daar bij in oogenschouw de gebrekkige verbinding met alles wat ten Zuiden van het Noordzee kanaal gelegen is, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat de noordelijke streek op zich zelve is aangewezen. De noodzakelijke middelen van bestaan zijn er en men dient dus rekening te hou- Vrijdagmiddag, juist toen de stoomtram uit Kruisland naar Steenbergen vertrok en den Brugweg inreed, kwam aldaar een met tv ee paarden bespannen wagen van den land- 1 ouw r Cr. van het erf gereden. Het was den bestuurder, den boerenarbeider v. G., niet meer mogelijk de paarden in te houden vooral hierdoor, dat de leidsels waaraan hij hevig trok braken en alzoo de paarden aan ha'ar lot overgelaten moesten worden, met het gevolg dit de wagen met de tram in botsing kwam. De bestuurder kwam er met den schrik af, d sch zijn 6-jarige zoon, die ook op den wagen zat, was vanjden wagen gesprongen, om aan het gevaar te ontkomen. Hij kwam echter onder de paarden terecht met 't gevolg, dat hij rnstige kneuzingen opliep en een arm brak. Dr. Roelvink, die spoedig ter plaatste kwam, legde eenige voorloopige verbanden, waarna de jongen per auto naar het zieken huis Charitas te Roosendaal werd overge bracht. Ook de paarden liepen eenige kwetsuren op, terwijl aan den wagen en de tram eenige materieele schade werd toegebracht. het hoofd het dochtertje kwam tegen den t instelling te Utrecht en de meubelstukken motor. Zij bekwam een hersenschudding. zouden worden afgehaald Te Gloucest (Engeland) heeft zich een 2ekere dr. H wen voor de rechtbank te ver- Twee geestelijken en drie doctoren waren zeer spoedig ter plaatse en boden oogenblik- kelijke hulp. De heer G. werd onmiddellijk te Breda gewaarschuwd en kwam onverwijld met zijn wagen om de drie gewofiden naar Breda te brengen. Zij worden alle drie thuis verpleegd en maken het vrij goed. De twee-persoons Citroën-wagen werd vernield. Van bevoegde zijde vestigt men er de aan dacht op, dat de mededeelingen in het be richt over het waarzeggerskantoor, voorzoo ver die den postdienst betreffen, geheel be zijden de werkelijkheid zijn. Een ijselijke ontdekking. Zondagnacht werden, zoo meldt de „Ami" goe" van Curasao, van 16 Augustus, in een huisje aan de. Klipstraat een paar vrouwen in hun slaap opgeschrikt door eenig geritsel en beweeg in hun kamer. Bij nader onder zoek bleek een vreemdeling onder de tafel te zitten met een groot mes in zijn handen. Een afgrijselijk gegil, waardoor de geheele buurt werd opgeschrikt, was het eerste gevolg van die ontdekking, waarna de vrouwen het huisje uitvluchten. Uit den politiepost aan den Waterkant kwamen dra hulptroepen opdagen, die den indringer ge- 1 vangen namen en in arrest stelden. De man bleek een Venezolaan te zijn. Zondagmorgen te 9 uur heeft aan den Kalverringdijk te Zaandam een molenbrand den met de uitbreiding. Voor zoover dezè Beverwijk betreft, kan hier in het Zuiden geen sprake meer van zijn. Deze gemeente zal alleen in. het Noorden verruiming kun nen vinden. Bovendien mag op het hoogoventerrein, dat zich K.-meters ver ten Noorden van het Noordzeekanaal uitstrekt, niet worden gebouwd en in het plan-de Casseres zal naast het westelijk tuindorp een Noord- Beverwijksch stadsgedeelte verrijzen. Be verwijk behoudt alzoo zijn stedelijk karak ter. De uitbreiding zal plaats bieden aan 40 a 50,000 inwoners. Onnoodig op te mer ken, dat deze cijfers globaal zijn geschat en dus aan zeer groote wijzigingen kunnen onderhevig zijn. Tot slot nog de vraag, die het stellen overwaard is: Wat is een tuinstad? Over het algemeen denkt men zich een afgeschei den streek, waar een menigte arbeiders te samen wonen in een min of meer lande lijke omgeving. Dit is slechts ten deele waar. Onder het Engelsche Garden City volgens welke beginselen deze plannen zijn ontwor pen, denkt men zich een dorp of stad in een landelijke omgeving, die zich zelve on derhoudt. Dat er in het plan-de Casseres grond is gereserveerd voor z.g. open- d. i. villabebouwing, bewijst dit meer dan vol doende. Of het plan ten uitvoer zal worden ge bracht? Natuurlijk is dit moeilijk te zeg gen, al zijn de kansen ook nog zoo groot. Van verschillende kanten werd intusschen al adhaesie betuigd. In elk geval zal het een waarschuwing zijn tegen het lukraak projecteeren, waarvan zoovele steden reeds het slachtoffer zijn. Zie b.v. Haarlem eöns. Tot aan de uiterste grenzen is het bebouwd. Uitbreiding is onmogelijk. En van straat tot straat ontmoet men de meest vloekende contrasten. Dit zal in de geprojecteerde tuin stad niet het geval kunnen zijn, daar op het plan natuurlijk geen wijzigingen worden toe gestaan en samensmelting met andere ge meenten onmogelijk is. De heer de Casseres gaf ons ook de inzage zijner plannen. Echter onder geheimhouding, daar bij een mogelijke doorvoering van het plan een' grondspeculptie het gevolg zou zijn. Wij kunnen echter eenige algemeene trekken meedeelen. De groote en voor het plan meest belang rijke verandering is de spoorlijn van Am sterdam. De heer de Casseres stelt zich een nieuwe verbinding voor, door de lijn van Amsterdam over Zaandam door te trekken tot Wijk aan Zee. De afstand zal dan 12 K.M. minder bedragen dan thans, n.l. 24 K.M. en electrisch in ongeveer 20 minuten zijn af te leggen. Om een vergelijking te maken, zij opgemerkt, dat de afstand Am sterdamZandvoort 28 K.M. is en dus 4 K.M. langer. Bijna van zelfsprekend is ook een zelfde verkeersweg geprojecteerd. Deze zal geheel de spoorlijn volgen. Het eindstation van de spoorbaan grenst aan een soort plein, dat het beginpunt is van een nieuwen weg naar zee. Deze avenue die men zich geheel voorstelt als een bad plaats-avenue met groote winkels en hotels, mondt uit op een zeer bijzondere boulevard. De avenue .wordt rldus Oostelijk afgesloten door het station en Westelijk door een. ge projecteerd kurhaus. De afstand van het station naar de boulevard zal ongeveer een K.M. bedragen. Het stationsplein stelt men zich eveneens voor te bebouwen met ho tels, café's, winkels, enz. Een der grootste punten is voorzeker het aantal inwoners, dat door uitvoering der plannen zal geherbergd worden. Het pro ject beslaat een oppervlakte van ruim 1000 H.A. In het tuindorp rekent men op een plaatsruimte voor ongeveer 50.000 bewo ners, In het z.g. stadsgedeelte van Bever wijk eveneens. Te samen dus ongeveer 100.000 inwoners. Deze schatting is natuur lijk zeer globaal, doch het behoeft geen nadere verklaring dat op bovengenoemde wijze zeer ruim kan worden gebouwd. Bij een uitvoering der plannen zal het verkeer vooral in Beverwijk, natuurlijk zeer veel drukker worden. De heer de Casseres heeft om dit bezwaar te ondervangen ook nog een nieuwen verkeersweg onderworpen door Beverwijk. Deze weg zal, volgens onze zegsman, makkelijk zijn uit te voeren en is korter dan de thans bestaande. De weg komt evenals de thans bestaande Bree- straat enz. buiten Beverwijk op den Alk- maarschen Straatweg uit. Tot zoover de plannen van den heer Joh. M. de Casseres. In ieder geval zullen ze op verdere projecten grooten invloed heb- ben. Maar wij voor ons durven aannemen, dat er een zeer groote kans op uitvoering bestaat. Er bestaat zeker reden om een woord van waardeering te wijden aan den heer de Casseres, den eersten onterper, die een dusdanig plan in Nederlanddurfde in leveren. antwoorden gehad wegens het veroorzaken van den dood door schuld door het stellen van een verkeerde diagnose. De dokter had een 10-jarig meisje behan deld, dat een keelaandoening had. Hij had het kind een gorgeldrank voorgeschreven en drie dagen later, toen de toestand van het meisje slechter was, had hij haar keel nage zien, en 'geadviseerd deze met zuivere gly cerine te penseelen. Vijf dagen later was de toestand van de kleine veel ernstiger geworden, doch de ge neesheer had weer haar keel nagekeken, haar pols gevoeld, haar borst onderzocht en ge zegd, dat ze zoo goed als niets mankeerde, en dat ze wel spoedig beter zou zijn. Denzelfden dag liet de moeder een ande ren arts komen en deze zeide, dat het kind aan dyphtheritus en longontsteking leed. Dr. Hadwen verklaarde, voor de recht bank, dat hij het kind behandeld had wegens kouvatten en vermoedelijke longontsteking. Er was geen symptoom van dyphtheritus te bekennen. De jury achtte dr. Hadwert schuldig aan het veroorzaken van den dood van het kind en hij werd formeel in staat van beschuldi ging gesteld., Onze gemeente schijnt een „hennenma- ker" rijk te zijn schrijft men uit Barneveld aan het „U.D." Meerderen hebben namelijk den laatsten tijd jonge „hennen" gekocht, die plaats gehad, waardoor het toch reeds geringe aantal molens langs de Zaan weder met een is verminderd. Ditmaal is de oude oliemolen „Het Zwarte Kalf", dateerend van 1649 en thans in ge bruik om cacaodoppen en afval te verwerken als slachtoffer van het vuur gevallen. In den molen, die door een grooten petro- leummotor werd gedreven, was Zaterdag nacht tot 12 uur gewerkt, terwijl Zondagmor gen te kwart over acht een waker nog een ronde door den molen heeft gedaan. Drie kwartier later werd de brandweer gealar meerd en stond de molen, waarin, behalve de licht ontvlambare cacaodoppen, zich eenige vaten petroleum en een groote partij turf bevonden, in lichte laaie. De aan het Kalf recht tegenover den bran denden molen gestationneerde drijvende motorspuit gaf het eerst water. Voor de overi ge motorspuiten was het terrein zeer moeilijk te bereiken, doch de brandweer slaagde er spoedig in deze per zolderschuit over het breede water „de Poel" te brengen. De groote autospuit van de vrïj/willige brandweer wist in een minimpm van tijd 300 meter slang door „de Poel" te leggen, waardoor het mogelijk werd om de autospuit, die op 400 meter van den brand stond, in werking te stellen. Te ongeveer halftien stortte deze oude reus onder hevig gekraak in elkaar. Van de aangrenzende pakhuizen kon slechts een klein gedeelte worden behouden. In den molen die de laatste jaren het eigen dom was van.de firme T. Oly en Comp. te Zaandijk werd met het 3-ploegenstelsel ge werkt. Overtuigt UI enkele van merken (stroo) m later bleken hanen te zijn. Een deskundige, die de dieren onderzocht, heeft toen gecon stateerd, dat den beesten de kammen en lel len waren afgesneden, waarna de wonden met een gloéiend ijzer waren dicht gebrand, ten einde de dieren op hennetjes te doen gelij ken. Reeds heeft de pólitie een koopman uit Gardeien gearresteerd, als verdacht zich aan deze ergerlijke feiten te hebben schul dig gemaakt. Drie gewonden. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur reed, zoo meldt het „Dagbl. v. N.-Br.", mevrouw G. uit Breda, komende uit 's-Hertogenbosch met haar twee kinderen, een 10-jarig zoontje en een 7-jarig dochtertje met een vaart van 5055 K.M. langs Udenhout. Eensklaps greep het 7-jarig dochtertje spelenderwijs haar moeder, die stuurde, om den halds,[tr.et het noodlottig gevolg dat zij het stuur kwijt raakte en het uitzicht werd belemmerd. H De wagen vloog tegen een boom op. De botsing waS zoo hevig, dat mevrouw G-'s knie ernstig werd gekneusd, terwijl zij te vens aan de borst en inwendig kneuzingen bekwam. Het zoontje vloog met het hoofd door de voorruit en bekwam vier gaten in Bij het besteden van zulke prijzen wil men pok wel eens zien hoe het gekochte er van binnen uit ziet, daartoe moesten de laden open. Nu glinsterden de oogen van den han- digen koopman nog méér, want zij aan schouwden zilver. De koopman wilde dit zilver óók hebben en zei dis is voor me zelf, en, niet waar, U krijgt nu toch zulke hooge prijzen voor uw meubelen. U moest mij dat zilver verkoopen en niet te duur. Voor een prikje kreeg de handige koopman het zilver. Maar de meubelen staan nog bij den villa bewoner en het zilver heeft de handige koop man in Amsterdam al lang verpatst, zegt het „U. D." Het gerecht te Aken veroordeelde den in genieur J. H., geboortig uit Groningen, thans zonder beroep, die reeds meermalen was veroordeeld wegens bedrog, ter zake het vervalschen van twee-dollar biljetten in 100- dollarbiljetten, tot 2% jaar tuchthuisstraf en vijf jaar eerverlies. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij den bakker M. te Abcoude ingebroken. De dief heeft zich toegang verschaft door een schuifraam en uit den winkel de cassa mee genomen. Deze werd vernield, de inhoud (pl.m. f 25) er uit gestolen, waarna de cassa in een sloot is geworpen. Daarna is (vermoe delijk door denzelfden) ingebroken bij den kruidenier V., in de Stationstraat, aldaar Hier verkreeg men toegang door een ruit uit te snijden. Alle kasten en laden werden opengebroken en doorsnuffeld. De buit was echter niet grooter dan een portemonnaie met f 7.40. De politie meent den dader op het spoor te zijn. 't Is volgens het „Centrum", gebeurd in Vlaardinger-Ambacht. i Een boerenknecht van 20 jaar zat "gemoe delijk in de weide een koe te melken. Het beest was heelemaal niet lastig ge dwee liet het den melker zijn gang gaan en de vette melk bruiste in den blank geschuur- den emmer. De jonge man verrichtte zijn werk, onbe wust van het onheil, dat boven- zijn hoofd hing. Dat onheil kwam plotseling op hem af, log en zwaar, in den vorm van het koebeest zelf, dat van het melken blijkbaar genoeg .had en zich boven op den melkenden knecht liet neervallen. /Was het beest door het vervelend gemelk in slaap gevallen Had het alcohol gebruikt en kan het zich daardoor niet meer staande hou den Hoe het zij, de onfortuinlijke knecht brak zijn been. Hij is in het ziekenhuis te Vlaardingen op genomen. In het Brabantsch dorpje Mill werd dezer dagen een geheel witte ^waluw gevangen. Door den kantonrechter te Sittard is de directeur van een courant veroordeeld tot een gulden boete, ter zake overtreding der Loterijwet. Het blad gaf aan vooruitbetalen de abonné's recht op premie, waartoe ze een genummerde kwitantie ontvingen, welk num mer recht gaf op een premie, welke publiek in een zaal werd uitgeloot. Een dezer dagen werd aan een villa te Bilthoven aangebeld, door een koopman, die, nadat men hem had opengedaan informeerde of mijnheer thuis was want dien zou hij gaar ne spreken. Mijnheer was toevallig thuis en de koopman, die nota bene ter zijner introduc tie een visitekaartje afgaf van een familielid van mijnheer, werd binnen gelaten, terwijl een ander persoon buiten stond te wachten, die oude meubelen moest hebben. De koop man zag in de villa aanwezig een meubelstuk en zeide ik geef er f 1000 voor en voor een ander f 2100, prijzen om van te watertanden, dit bleek ook, want voor die prijzen wilde de eigenaar ze wel aan den koopman afstaan. De cheque zou worden afgegeven op een groote In het zeevaartkundig tijdschrift de Zee schrijft de heer F. van den Biesen omtrent een door hem waargenomen zeemonster het vol gende 30 October 1923, a.b. s.s. India, des mid dags pl.m. 12 uur, werden wij verrast door het opduiken van een dier, dat ik niet anders kan onderbrengen als te zijn de beroemde zeeslang. Onmiddellijk heb ik het voorwerp mijner waarneming uitgeteekend. De 3e officier Jansen heeft het beest een paar minuten of een minuut na mij nog boven zien komen, en ik heb hem gevraagd zijn waarneming onafhankelijk van mij te teeke nen. Beide komen, vrijwel overeen. Allen (met ons vijven) hebben we een tijd lang de beroering in het water eenige minuten kunnen* waarnemen. Mijn waarneming is echter van zoo dichtbij geschied, dat elke twijfel opgeheven is. 30 Oct. 1923, 9° 27 gr. N., 86» 36 gr. W. in N. Pacific, even na den middag. Betrokken, buiig, ZZW.e deining en kalme zee. Op eens vertoonde' zich aan bakboord, juist pl.m. dwars op minder dan 300 meter afstand een reusachtige paal schuin uit het water, zeker 8 a 10 meter lang, en van zeer forscjie dikte, dus naar schatting meer din 1 M. en misschien wel bijna 2 meter diameter. Het ding viel met een geweldige plas, waar bij de beroering door een walvisch veroor zaakt, niet vergeleken kan worden, weer neer. Daarna moet het nog even weer boven gekomen zijn, terwijl we minuten lang het geweldige plassen konden waarnemen (5 personen). De eerste indruk, dien ik er van had, was die van een reusachtige geep maar stomper van kop. Het achtereind was niet te zien, maar de diameter was grooter dan van een mast van ons. De kleur was veel lichter dan van een walvisch. Ofschoon vier der waarnemers geen blazen hebben kunnen zien, beweert de le stuurman dat 't ding wel blies. Ik daarentegen, die er goed op gelet heb, heb geen blazen kunnen zien. Het.was geen staart van een walvisch of iets dergelijks, maar 't vooreind van een dier met pl.m. cirkelvormige doorsnee, waaraan geen groote uitwassen bij wijze van vinnen waren. De lengteschatting is gedaan met de hoog te, van de onderbrug als basis en zal niet veel fout zijn. M.i. was ze eerder pl.m. 10 M. dan 8, terwijl 300 Meter afstand op zee zeer weinig is. Misschien'béschikt men over beschrijvin gen van het dier, en ik zou daarom gaarne vernemen of een observatie van een vroege- ren waarnemer met de mijne overeenkomt. De redactie van de Zee teekent hierbij aan Door omstandigheden moest de plaatsing van deze mededeeling wachten tot na Augus tus, toevallig de zeeslangmaand bij uitnemend heid. Echter is hier, dit zullen de lezers stellig wel begrepen hebben, hoegenaamd geen spra ke van een grap, maar van een degelijke waarneming van dit zeldzaam aan de opper vlakte van het water verschijnende, merk waardige zeedier. Bij het bericht waren de teekeningen van de waarnemers gevoegd, die genoeg over eenkomst toonen met de voorstellingen, vroeger in De Zee opgenomen, om geen twijfel te laten of het betreft hier een soort gelijk dier als gezien werd aan boord s.s Vondel ten pl.m. 10 uur v.m. van 8 Septem ber 1907 en 8° 30' N.Br. en 67» 15' O. L. in den Indischen Oceaan. Te Barger-Oosterveen vertoeft de weduwe B. met haar zoon en dochter al sedert weken in eenkuil. De politie te Zwolle heeft Zaterdag een auto-bus in beslag genomen van een onder nemer die rijdt op het traject Dedemsvaart— Zwolle. Eenige jaren geleden had de man zijn bus laten inschrijven als „openbaar middel van vervoer". Toen echter de provinciale keuring werd' ingesteld, maakte hij per ad vertentie bekend, dat de dienst zou ophou den, waardoor hij zijn bus aan een keuring onttrok. Toch bleef hij regelmatig den dienst onderhouden ook toen de politie hem waar schuwde. Onder voorgeven van „de bus ver huurd te hebben", trachtte hij door de mazen der wet te glippen. Zaterdag is nu het vehikel in beslag genomen. Bij onderzoek bleek de bus te zijn een lichte Ford-chassis, waarop een groote houten bak was aangebracht. Eenige losse banken waren de zitplaatsen. Het geheel was met een zeil en de deur met een knip gesloten. De bak was zoo hoog dat de inzittenden moesten gaan staan om er overheen te kijken. Wanneer zulk een toe stel in het water zou rijden, was er voor de inzittenden geen ontkomen aan. Daarbij komt nog dat de bak 1.80 M. over de achteras was gebouwd, terwijl het wettelijk maximum slechts 1.25 M. bedraagt. Het ge vaar voor omslaan was dus zeer groot. Toen vast stond, dat de bus, die eerder een rijdende doodkist genoemd kan worden, een vol gens de wet openbaar vervoermiddel was, die niet gekeurd bleek, werd procesverbaal opgemaakt en de auto in beslag genomen. De bus was met 12 personen bemand, ter wijl nog 6 groote kisten met kippen en eendec op de bovenste verdieping 'n plaatsje vonden, zoodat de vracht belangrijk te zwaar was. Heel de bus met inhoud werd naar het po- litie-bureau vervoerd, en hoewel de inzitten den zich aanvankelijk hielden aan de afspraak dat de bus door hen voor 10 was gehuurd, vielen zij bij het verhoor door de mand, en bekenden betaald te hebben voor den rit DedemsvaartZwolle* heen en terug 1.30, wat een vast tarief bleek, zooals ook vroeger was vastgesteld. Naar de officieele keuringscommissie ver klaarde, was de bus zelfs voor biggenvervoer niet geschikt, alleen reeds om het gevaar van kantelen. Zaterdagmiddag is op den Benoorden" houtscheweg in Den Haag, ter hoogte van Boschhek, de 38-jarige A. J. L. uit Den Haag door een electrische tram gaande in delrich ting Wassenaar, overreden en gedood. De eerste hulpdienst heeft het lijk naar het lijken huisje op de Algemeene Begraafplaats ver voerd. Vrijdagavond 8 uur bemerkte de recher cheur van politie J. F. Pieterse op den Cool- singel te Rotterdam bij het stadhuis eenige beruchte Rotterdamsche inbrekers. Onwille keurig volgde de rechercheur de mannen. Dit scheen hun echter niet naar hun zin, want plotseling werd de politieman door een hunner aangevallen en tegen den grond ge slagen, waarna de aanvaller de vlucht nam. Door een juist passeerend agent van de ze denpolitie werd de vluchteling echter spoedig gegrepen en naar het politiebureau overge bracht. Hij bleek te zijn S. P. De rechercheui had verwondingen aan het gelaat en de linker hand bekomen en moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden worden. S. P., een zeer berucht individu is, naar het Huis van Bewaring overgebracht. De eigenaar getroffen. In een weiland nabij de Pauwenlaan te Amsterdam hebben Vrijdagavond twee obe- kend gebleven personen op tamme eenden geschoten waardoor een der dieren is gedood. De eigenaar van de eenden die in de nabijheid vertoefde is door een hagelkorrel in het linker been getroffen. De recherche te Rotterdam heeft aange houden den 61-jarigen Italiaan G. E. L. L., in België woonachtig. De man is ter beschik king van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. Deze Italiaan deed aan kapiteins van in de havens alhier liggende schepen zoogenaam de staten voor het statistisch bureau aanbie den met verzoek, deze in te vullen en te teeke nen. Na invulling en teekening werd van de staten het bovenste gedeelte afgeknipt, een valsch hoofd daarvoor in de plaats gesteld en een gefingeerde rekening ingevuld, Na het vertrek van het schip werd deze rekening aangeboden en betaalden de scheepsagenten de fictieve rekening, aangezien zij de ware handteekening van den gezagvoerder droeg. Voor zoover te Rotterdam bekend, droe gen deze rekeningen, die in de Engelsche taal gesteld zijn, het hoofd William Janssen éi Co, en waren zij meerendeels Uitgeschreven voor het schoonmaken van ketels, enz. Twee cargadoors alhier zijn er de dupe van geworden tot een bedrag van ruim f 2000. Nabij de mijn Juliana te Eygelshoven werd Zondagmorgen het lijk gevonden van een steenbakker. Waarschijnlijk k hij in slaap gevallen en heeft hij door uitwasemen de gassen den dood gevonden. Het slachtoffer overleden. Zaterdag geraakte de heer Koelman, keurmeester uit Amersfoort, te Hoevelaken, in botsing met een vrachtauto, die door een andere auto gedwongen was over 't fiets pad te rijden. Hevig gewond kwam hij in de sloot terecht. De patiënt werd naar 't zie kenhuis getransporteerd, alwaar hij is over leden. Proces-verbaal is opgemaakt. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. J Zijne Eminentie W. M. Kardinaal vaï Rossum heeft op 3 Sept. IJ., Zijn Ttlster verjaardag, aan het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus verlof gegeven om ten bate van het doel van het Liefdewerk zijn portret op groot formaat (plm. 50 x 65 cM.) te do«n reproduceeren en in den handel te brengen. Begin volgende week zal dit fraaie in koper diepdruk uitgevoerde portret, voorzien van een kernspreuk (in facsimile) en de handtee kening van den Kardinaal alom verkrijg baar zijn. Wij meenen er op te mogen rekenen, dat na de glorievolle dagen van het Eucharistisd Congres, waarbij Z.Em. op waarlijk grootschc wijze door de geheele Nederlandsche bevol king is gehuldigd, zeer velen een portret vaï „onzen Kardinaal" zullen willen bezitten. Wij weten dat Z.Em. vooral om daardoor het doel van hetS.P.L., de vorming vaneen inlandsche Geestelijkheid, te steunen, zijn portret afstond. Wij vertrouwen er op, dat dit doel zal worden bereikt. Bestellingen worden ingewacht bijden Nationalen Directeur van het Pauselijk Lief- dewerk, Rector Th. M. P. Bekkers, Huize „Bijdorp" Voorschoten en bij „Ars Catho- lica" te Leiden. Ook bij den boekhasdel en de adm. van verschillende bladen ie <iit portret verkrijgbaar. TH. M. P. BEKKERS, Nation, Dir. S. P. L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5