LUCHTVERKEER KERK EN SCHOOL, Vragisch ballon-ongeval. De wereldvlucht. Jonkman en weduwe. Belasting op lucifers? Koninklijk bezoek aan Schiedam Van het Hof De tabaksaccijns! Standbeeld Dr. Schaepman. Algemeene Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisa'ties De arbeidsmarkt te Amsterdam. Reclame op poststukken. De Nederlandsche Radio industrie. De dubbele moord te Wychen. Twee veldwachters als beklaagden. •De Blueband-reclame op brieven. KUNST EN KENNIS. De Int. Postzegsltentoonstelling. UIT BOEK EN BLAD. Jaarboek van het onderwijs en de opvoeding der R.-K. jeugd in Nederland en Koloniën 1924. Is de regeling onzer school- vacantie goed? De in België zeer bekende luchtvaarder Dumortier, die Zondag te Jodoigne moest opstijgen, is op tragische wijze om het leven gekomen. Zijn Luchtballon, die te Thienen van gas was voorzien, werd, aan een kabel beves tigd, per auto van Thienen naar Jodoigne vervoerd. Onderweg, tusschen Grimde en Walmer- sum, brak de kabel. De ballon schoot met een ruk de hoogte in, Dumortier en zijn piloot, die in het netwerk waren vastgeraakt meesleurende. Dumortier liet op een zekere hoogte los, met het gevolg, dat hij» op den weg neer stortte en dood werd opgeraapt. De piloot bleef hangen. De ballon steeg tot een hoogte van ruim 1000 meters. Naar verluidt, zou de ballon te Maeseyck zijn neergekomen en is de piloot ongedeerd aan dit avontuur ontsnapt. De Amerikaansche wereldvliegers hebben Zaterdag Washington verlaten, om het laat ste traject van hun tocht, naar Seattle bij de kust van den Grooten Ocea'an, te vol brengen. verschuiven, zooda-t de scholen pl.m. 10 Au gustus opnieuw beginnen. De langste dagen vallen dan in de vacantie; de repetitietijd op school valt zooveel vroeger, dat de kans op koeler weer grooter is; bovendien wordt „de lange rek" tusschen Paschen en de zomer- vacantie belangrijk verkort, terwijl de tijd tusschen de groote vacantie en Kerstmis, die volgens de ervaring, voor de opneming van nieuwe leerstof bijzonder geschikt is, even veel verlengd wordt. Een herfstvacantie van ongeveer een week^ die pl,m, 10 October zou kunnen beginnen, zou de lengte van deze periode moeten breken; door opheffing van de Pinkstervacanlie, die vlak voor de zomer- vacantie zou komen te liggen, laten zich de benoodigde leer- zoowel als vacantiedagen goeddeels vinden." Dr. A. B. de Monchy valt in een ingezon den stuk dezen leeraar bij. Hij zegt, dat de natte, koude Augustus maand niet alleen onaangenaam, maar ook schadelijk voor de gezondheid is, vooral voor kinderen die in de vacantie, zooals nog al gebruikelijk is, kampeeren gaan. Deze voorstellen tot vervroeging der va- canties hebben de instemming reeds van Vele schoolautoriteiten. Zij zullen ook zeker met ingenomenheid worden begroet door vele huismoeders. Maar nog grooter zou die ingenomenheid zijn als met de vervroeging der va- canties ook een verkorting kon worden bereikt. Groote vacanties van 5 a 6 weken zijn veel te lang. Voor de ouders, de moeders vooral, die, als de eerste drie weken voorbij zijn, al be ginnen te snakken naar het begin van de school, zou 't een verlichting zijn als een verbetering der schoolvscanties tot stand kwam. Maar ook voor de kinder enzou 't in velerlei opzicht goed zijn, als de vacantie werd verkoft. De Minister van Onderwijs K. en W. pleegt met het schooltoezicht overleg om trent de wenschelijkheid van vervroeging der zomervacantie aan H.B.S. en Gymnasia Te Oirschot (N.Br) zijn in ondertrouw op genomen een jongeman van 18 jaren en een weduwe van.... ruim 2)4 maal zoo oud, n.l, \8 jaren. Naar de Meierijsche courant verneemt, zou de regeering voornemens zijn een belas ting op lucifers in te voeren van 1 ct. per doosje. In de betrokken lucifersindustrieën zou deze belasting geen verzet ontmoeten. Ook zouden deze zich niet verzetten tegen een monopolie. De burgemeester van Schiedam heeft Zaterdag van de Koningin de mededeeling ontvangen, dat H. M. het voornemen heeft het volgend jaar een bezoek aan Schiedaip te brengen. Prinses Juliana is Zaterdagmiddag per auto -van Soestdijk naar Utrecht gereden, om van daar per trein naar Den Haag verder te reizen. Bij haar komst op het Stationsplein te Utrecht, ruim 5 uur, heeft 'n groote menigte haar luide toegejuicht. In de wachtkamer waren ter begroeting aanwezig burgemeester dr. J. P. Fockema Andreae, de heer Muller, stationschef en Dr. J. H. G. Carstens, die met zijn dochtertje onlangs met de Konink lijke familie in Noorwegen en Zweden op reis is geweest. Toen de prinses op het perron verscheen en in den trein stapte, klonk opnieuw een gejuich van de velen, die zich voor de wachtkamer hadden opgesteld. De burge meester en dr. Carstens deden de prinses uitgeleide. Bij het vertrek van den trein werd zij weer luide toegejuicht, welke toejuichin gen zij groetende en met de hand wuivende beantwoordde. Pe banderollen vervallen niet. Geen belasting op lucifers. Naar de „Maasbode" uit de beste bron verneemt, is het bericht van den Anti--Tabaksaccijnsbond, alè zou de re geering voornemens zijn om het banderol- leeren der sigaren te doen vervallen, abso luut uit de lucht gegrepen. Eerder zal het banderolleeren van de kistjes, waarmee nog al eens gesmokkeld wordt, komen te verval len, met het gevolg, dat dan alle sigaren van een banderolle zouden moeten worden voorzien. Ter geruststelling kan het blad er echter op wijzen, dat het ook zoo ver nog niet 'is. Ook het reeds eerder verspreide gerucht, dat de regeering voornemens zou zijn een belasting op lucifers in te voeren, om de mindere inkomsten, ontstaan door het geen voortgang doen hebben van de verhooging van den accijns op sigaren te dekken, kan de „Msb." als onjuist tegenspreken. De memorie van antwoord op het wets ontwerp tot verhooging van den Tabaks- Accijns verscHijnt de volgende week. Naar wij vernemen, zijn voor het stand beeld van dr. Schaepman, dat in Twente zal verrijzei^ o. m. reeds giften ontvangen van H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Utrecht, Haarlem en Den Bosch, jhr. Ruys de Beerenbrouck, de Provincialen der Augustij nen en Dominicanen, Mgr. Olav Smit en prof. dr. Veraart. De samenstelling van het adviseerend college. Naar de „Msb." verneemt, -wordt het Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties saamgeroepen 'tegen Zaterdag 18 October a.s. tot samen stelling van het Adviseerend College en tot het treffen van maatregelen, noodig tot rich- tige en tijdige tenuitvoerlegging van het nieuwe kiesreglement. Een beter beeld dan in 1923. De directeur der Gemeente-Arbeidsbeurs te Amsterdam deelt het volgende mede; De arbeidsmarkt in de gemeente vertoont nog steeds een heel wat beter beeld dan in het vorige jaar. Het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werkzoekenden bedroeg eind Augustus 16133, tegen 20207 in de overeen komstige maand van 1923. Toch liep het getal ingeschrevenen met ongeveer 1000 om hoog, vergeleken bij de maand Juli. Groo- tendeels is deze stijging te verklaren uit seizoen-invloed en weersgesteldheid (bouw bedrijf, hotel- en kleedingbedrijf) of uit bij zondere bedrijfsomstandigheden. Zoo steeg het aantal werklooze sigarenmakers met ruim 330 als gevolg van stopzetten der werk verschaffing, steeg het aantal werklooze han dels- en kantoorbedienden met 257, vooral als gevolg van ontslag van vrouwelijke be dienden, was een niet beteekenende terug gang in den scheepsbouw oorzaak van' het stijgen der ingeschreven metaalarbeiders en liep het aantal werklooze transportarbeiders omhoog door iets minder gunstig en toestand in de haven. Overigens was de bedrijfstoc- stand in 't algemeen dezelfde als in de vo rige maand. De Geipeente-Arbeidsbeurs te Amsterdam (met inbegrip der met het Beroepskeuze- bureau verbonden Jongeliedenafdeeling) boekte over Augustus 1924; 25818 aanbiedin gen van werknemers, 7967 aanvragen van werkgevers en bracht 8429 plaatsingen tot stand. Op het eipd der maand stonden nog als ",iet geplaatst ingeschreven in totaal 16133 Werkzoekenden. De Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne heeft aan haar "rechtskundige raadslieden opgedragen stappen te doen, desnoods in rechten, welke noodig ^zijn om den staat te nopen, onmiddellijk een einde te maken aan l>et bekladden van haar post- jtukken met advertentiestempels, welke dan »ok. De inspecteur van het Zuivelwezen, tevens rijkszuivelinspecteur, heeft dezer da gen een poststuk verzonden, waarop hij het door hem onderteekénde verzoek had ge steld, op dat stuk niet de bekende reclame voor een merk margarine te stempelen. Deze reclame is er niettemin toch op aangebracht Naar „Radio-Express" meldt, is de N. V. Nederlandsche Radio-Industrie in liquidatie, om redenen van internen aard. In verband hiermede en in verband met het feit, dat de Kurhausconceften 15 Sep- Als verdediger in de Wychensche straf zaak is aan Van Munster en Van den Broek aangewezen mr. Bonnike, te Arnhem. Er worden geen getuigen aj décharge gehoord. Voor de rechtbank te Zwolle stonden Vrij dag terecht de gemeenteveldwachter W. V., en de rijksveldwachter W. H., beiden wo nende te Wanneperveen. Zekere Jacob Bak ker had veldwachter V. opgedragen, een vischacte voor hem mee te nemen van Steenwijk voor 1923'24. Hij gaf hem 2.50 voor de nieuwe acte en een extra rijksdaal der voor de oude vischacte, die hij niet had afgehaald en die hij, naar hij meende, nog moest betalen V. bracht de nieuwe visch acte mee Albert Bakkor, kooiker, stelde 'n onderzoek in aan het registratiekantoor te Steenwijk, daar bleek dat V., voor de oude acte niets had behoeven te betalen. Albert Bakker diende een klacht in, dat V. den -rijksdaalder niet betaald en niet te ruggegeven had en zeide tegen kennissen; „V. is een oplichter." Twee dagen later zouden de veldwachters H. en V. Bakker gaan hooren over die klacht, zij zouden Bakker, toen deze in zijn punter voer, gelast hebben naar den wal te komen. Hierop zouden zij Bakker uit zijn boot getrokken, met den wapenstok gesla gen en getrapt hebben. Heden stond eerst terecht Albert Bakker wegens smaad, tegen wien 50 of 50 dagen werd geëischt. Daarna stonden terecht de Ijeide veld wachters wegens mishandeling. De Officier van Justitie hield een, voor beklaagden ver nietigend requisitoir, hij baseerde zijn over tuiging hierop, dat beide beklaagden voorge ven, dat Bakker zich schuldig heeft gemaakt aan wederspannigheid en begonnen is V. met den vaarboom te slaan. Over dat slaan met den vaarboom legden beide beklaagden, ge hoord door den rechter-commissaris waarbij de officier van Justitie tegenwoordig was," verklaringen af, die flagrant in strijd waren met elkaar. Tegen ieder der bekl. werd S) boete of 50 dagen geëischt. De gemeente-veldwachter V. is sedert het gebeurde geschorst. Een proces in kórt geding te wachten. Mr. L. S. G. de Hartog te Amsterdam, op tredende voor de Hofstede „Oud Bussumj" te Huizen deelt mede, dat de Staat der Neder landen in zake de Blueband-reclame op brieven, in kort geding voor den president van de Haagsche rechtbank gedagvaard zal worden. In de uitgebrachte dagvaarding wordt o.a. gezegd, dat de eischeres (Hofstede „Oud Bus- sum") door de handelwijze van den Staat schade ondervindt in haar bedrijf (bestaande o.a. in den handel in bo.ter met Rijksmerk). De ontvangers harer brieven ontvangen n.l. tegelijk met een in de enveloppe gesloten aanbeveling van het gebruik van „boter met Rijksmerk" een aanbeveling voor het ge bruik van margarine, zijnde het toch, zoo wordt gezegd, een algemeen bekend feit, dat met „Blue Band" versch gekamd, een soort margarine wordt aangeduid. Eischeres meent, dat dien tengevolge haar boterdebiet achteruit is, gegaan, achteruitgaat althans ernstig gevaar loopt achteruit te gaan en dat de Administratie der Poste rijen het recht mist, de haar ter verzending toevertrouwde brieven te doen bestempelen met particuliere advertenties en in ieder ge val onrechtmatig handelt, door op van ei scheres afkomstige brieven een a'dverentie voor margarine te stempelen, uit welke han deling voor eischeres, gelijk gezegd, schade ontstaat', althans kan ontstaan Eischeres is voornemens zoo spoedig mo gelijk voor de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage een vordering tegen den Staat aanhangig te maken tot schadevergoeding. Aangezien echter in afwachting vam de be slissing dér rechtbank zij het grootste belang heeft bij een onmiddellijke voorziening bij voorraad, wordt verwacht, dat op de minuut zal worden bevolen, dat de Staat de bo venomschreven bestempeling der aan de post ter verzending toevertrouwde stukken zal doen staken. Tevens zal worden gevraagd, dat gedaagde zal worden veroordeeld, om voor het geval dat hij niet onmiddellijk na de uitspraak dan wel beteekenis van het von nis de voor het voorzegde doel noodzakelijke bevelen aan de administratie der posterijen geeft, voor iederen dag, dat hij hierin nala tig blijkt, aan eischeres zal betalen een som van vijfentwintig gulden, dan wel zooveel minder als de rechter zal billijk achten, met veroordeeling van gedaagde in de kosten van het geding en tevens met bepaling van een termijn binnen welke eischeres de hoofdvor dering zal moeten hebben ingesteld. N.V. DE OPERA. De Directie der N.V. De Opera (Dir. Chris de Vos en Désiré Pauwels) deelt ons mede, dat zij het opera-seizoen 1924-'25 zal ope nen op Zaterdag 27 September a.s., in den Grooten Schouwburg te Rotterdam. Behalve verschillende voorstellingen te Rotterdam en elders, zal de N.V. De Opera te Amsterdam, evenals in bet vorige seizoen, ongeveer 40 opvoeringen geven, van welke de openingsvoorstelling zal plaats hebben op „Zondag 28 September a.s. De voorstel lingen zullen worden gegeven zoowel in den Stadsschouwburg als in Theater Carré, waar bij de volgende zangers en zangeressen zul len medewerken: Annie Ligthart, Mevr. Giesen-Hoos, Nelly Vertregt, Annie Lieman, Christine Nesna, Willy Pas. Celine Alberts, Annie Hofman, Chris de Vos, Louis van Tulder, Jules Moes, H. Terke, Richard van Helvoirt Pel, Paul Pul, F. Stcinmetz. Frans Loquet, Gerard Leenders, A. van Reen, Iwan Monasch, benevens het ballet van Lili Green en Margaret Walker, terwijl met anderen, ook v®or gastrollen nog onderhandelingen worden gevoerd. Voorts zijn geëngageerd, voor de Italiaan- sche werken, eenige der bekendste en meest gevierde opera-artiesten van Italië, cn we; de tenor Juan Nadal, van de Scala te Milaan, de koloratuurzangeres Ada Lavezzari, even eens van de Scala te Milaan, en de lyrische bariton Matteo Dragoni, van de Opera te Bologna. Bij de Fransche werken zullen gastrollen vervullen, de ook ten onzent po pulaire Fransche zangers. Louis Dister, Til- kin Servais, Alice Berelly, Jeanne Décarv. terwijl de gevierde Parijsche heldentenor Granier eveneens voor een aantal voorstel lingen verbonden is. Het orkest is samengesteld uit leden van den Ned. Toonkunstenaarsbond. Dirigent is de heer J. J. van Amerom. Regisseur de Heer Désiré Pauwels. De Directie hoopt op den st^in van kunst lievend Amsterdam (en elders). Zij stelt, voor den duur van het seizoen, z.g. dona- teurskaarten ter beschikking, die, tegen eene donatie van honderd gulden, recht ge ven op een vaste plaats eersten rang voor alle voorstellingen, die de N.V. De Opera te Amsterdam zal geven in beide schouvbur- gen: loge, stalles of fauteuils. Deze dona teurskaarten zijn niet persoonlijk. Van de bekroningen vermelden we een gouden medaille ontvingen de heeren A. J. Warren, D. C. Gray, J. van Niftrik, P. J. Maingay, P. W. Broekman, A. Bank, R. Dêlapierre, H. Birnbach, G. S. F. Napier', C. Günther, C. Ott, A. Passer, P. Mavrogordtao, A. F. Lichtenstein, R. F. A. Riesco, H. H. Harvey, A. Weymann, J. van Houten, C. Eeltjes, dr. M. Zirker, P. A. Mossin, G. W. I. H. Fleming en J. W. en A. G. Boeseken. De groote zilveren medaille van de Konin gin voor de mooiste verzamelingen van Neder land en (of) koloniën is toegekend aan D. C. Gray de kleine zilvferen medaille van de Ko ningin voor de mooiste verzameling van Ne derland en (of) koloniën, geen postzegels, aan P. W. Broekman de zilveren beker ter vrije beschikking van de jury, aan R. Delapierre de zilveren beker voor de meest gespeciali seerde verzameling van een land buiten Ne derland, aan C. Günther de gpuden me daille, uitgeloofd voor de mooiste weten schappelijke verzameling van ceif land, dat zijn ontstaan te danken heeft aan den wereld oorlog aan Joh. van den Berg de gouden medaille voor de mooiste verzameling onge tande zegels, aan M. van Gelder de gouden medaille voor de mooiste verzameling, door een Nederlandsche verzamelaarster ingezon den, aan M. J. baronesse van Heerdt-Kolff de gouden medaille voor de mooiste verzame ling van AustAüë, aan H. Harvey de gou den medaille voor de beste verzameling van Nederland en koloniën, aan A. J. Warren., de gouden medai.lle voor een verzameling van Nederland en koloniën, aan J. van Niftrik de gouden medaille voor de meest uitgebreide en wetenschappelijk opgezette verzameling in klasse lie, aan H. A. G. Vrensen de gouden medaille voor de beste niet-gespecia« liseerde verzameling van een land buitef Nederland, aan de dames Laverge. Onder dezen titel is dezer dagen het 4de Jaarboek van het R.-K. Centraal Bureau v. Onderwijs en Opvoeding verschenen. Het is weer een lijvig boekdeel, inhoudend een degelijk stuk werk. Na een voorwoord van den directeur, Dr. Th, Verhoeven, volgt de „Spieghel Histo- riael" over het werk van het Bureau over het Lager Onderwijs, door Dr. Cassianus Hentzen O. F. M„ over het Nijverheidsonder wijs door Rector Möller, over 't voorberei dend Hooger en Middelbaar Onderwijs door Mr. Dr. Beuns S. J. en over de R.-K. Jeugd werkorganisatie in Nederland door Rector B. H. de Groot. Chr. L. Wesseling Mzn. schrijft een artikel over den Weenschen Schulsonntag". Verder volgen de gewone rubrieken, waarin enkele belangrijke wijzi gingen zijn gebracht. Het Jaarboek van het R.-K. Onderwijs bureau over het jaar 1924 bevat als steeds veel belangrijke gegevens, waarin men zich gemakkelijk oriënteeren ka De groote vacantie 3 weken vroeger en.... korter van duur. Den laatsten tijd gaan er al meer stemmen op, om de zomervacantie onzer schoolkinde ren te vervroegen. Elk jaar opnieuw moeten we constateeren, dat Augustus niet meer de warme zomer maand is, waarvoor zij vroeger gold. De maand Augustus is guur, kil en meest tijds vol met regen. Dit jaar vooral is de Augustusmaand zeld zaam slecht geweest. Een leeraar H, B. S. bepleit nu in de „N. R. Ct." een andere regeling der vacanties. Wij halen hier zijn eigen woorden even aan: „Ik^ zou willen voorstellen de groote va cantie ongeveer drie weken naar voren te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7