7 1 Woensdag 17 September 1924 47ste Jaargang No. 15842 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De MiHioenennota. Moderne liefdadigheid. De Rijksmiddelen. Geen accijnsverhooging voor sigaren! Agenda 18 September Het spreekuur van den Wethouder van Openbare Werken. Kapelbeschildering. Voor de Juliaantjes. De inschrijving gesloten! Het doel bereikt. De rails der voormalige stoomtram- lijn HaarlemAlkmaar. Rijnlandsche Hypotheekbank. De keuring van autobussen. Failissementen. Beëedigd. Hooger beroep. Programma Trampersoneel „St. Raphael". Een film. Gemeentelijke dienst van de Lichamelijke Opvoeding. Neutrale bond van personeel in de Voedingsbedrijven. Causerie over de beteekenis van muziek in het kinderleven. TOONEEL. Pisuisse's bezoek aan Haarlem. Lezing over de missie op Borneo. Tentoonstelling. Over hard rijden. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. De Korte Kleverlaan. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeiing, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Gisteren was het sluitend maken van de begrooting voor 1925 zonder tekort, in de Troonrede aangekondigd. Dus gingen van ochtend vele nieuwsgierige oogen naar het Staatsstuk, dat in de wandeling millioenen- nota heet, om deze cijferkunst nader te be kijken. Al dadelijk valt op, dat wij, wat de to taalcijfers betreft, van de fabelachtige ge tallen afgaan. Bedroegen b.v. de totaaluit gaven in 1922 over het milliard, voor 1925 blijven zij ver beneden de 700 millioen en dat is al weer bijna 50 millioen lager dan het vorig jaar. Dit al reeds is een teeken van inkrimping der Staatsbemoeiing, dus een gunstig verschijnsel. Hoe minder geld er door de officieele handen gaat, hoe beter! Het voornaamste echter is de vraag: op welke wijze is deze Staatsbegrooting voor 1925 sluitend gemaakt, dat wil zeggen de gewone dienst. Op de eerste plaats is voor 1925 bijna 1554 millioen minder geraamd, dan voor 1924 werd toegestaan Eigenlijk is dit cijfer nog te ongunstig gesteld. Immers, alle crisisuit gaven, welke voor 1924 nog tot een bedrag van ruim 56 ton op „buitengewoon" werden uitgetrokken, zijn voor 1925 onder den ge wonen dienst ondergebracht Bovendien moest voor rente van Staatsschuld ruim 14 millioen meer worden geraamd. Deze hoogere eischen voor rente van Staatsschul den en de overbrenging in de crisisschuld onder de gewone middelen, deden aanvan kelijk de uitgaven voor 1925 met ruim 18 54 millioen stijgen Waar een totaal lagere ra ming van 1554 millioen te boeken valt, volgt hier dus uit, dat alle andere hoofdstukken te zamen ruim j 34 millioen lager zijn ge raamd. Het leeuwendeel van dit cijfer is tb danken aan de spoorwegen, waarvoor ver leden jaar nog 22 millioen en thans slechts 8 millioen als bijdrage in het tekort be hoefde te worden geraamd. Intusschen, ondanks deze lagere ramingen voor bijna alle hoofdstukken, bleef er niet temin een tekort van ruim 15 millioen op den gewonen dienst. Bovendien zal de mi nister van Arbeid verplicht zijn bij afzonder lijk voorstel ongeveer millioen aan te vragen als staatsbijdrage aan het Ouderdoms- fonds, waardoor het tekort tot ruim 20 mil lioen stijgt. In dit tekort kon de minister van financiën niet door meer bezuinigingen, door lagere ramingen, voorzien. Het gat moest gedekt worden door het aanboren van nieuwe middelen n.m. accijnsverhoo- ging en wijziging der tariefwet. Maar ook dan nog blijft de begrooting geflatteerd. Immers, wederom wordt voorgesteld om ook in 1925 de storting van 18.5 millioen in het Invaliditeitsfonds achterwege te laten. Gelukkig kan de minister meedeelen, dat een voorloopige berekening heeft uitgewe zen, dat het fonds wel eenige jaren buiten de storting kan; en later zullen de in uit zicht gestelde besparingen op het Lager On derwijs daarvoor kunnen dienen. De regeering verheelt zelf in haar toe lichting bij de begrooting niet, dat het hef fen van 32 millioen aan nieuwe middelen een schaduw werpt op de vreugde over het sluitend maken van het budget. Wij moeten daarnevens constateeren, dat de becijfering nog maar fictief is. Onverwijld immers zullen de Staten-Generaa! de voorgestelde accijns- verhooging van tabak en de nieuwe tarief- wet dienen te sanctioneeren, anders blijft een tekort van J 20 millioen gapen, 't Is dus een sluitende begrooting met het mes op de keel van de Kamerleden. Reden om te juichen is er dus nog geens zins. Dat doet de regeering dan ook niet; inte gendeel, zij wijst op den blijvenden abnor- malen toestand van 's lands financiën. Alle hoofdstukken blijven, na de ingevoegde kor tingen op de salarissen, weer een neiging tot stijgen niet het minst door de pen sioenlasten vertoonen. Alleen op defensiemiddelen zal wellicht in de toekomst te bezuinigen zijn. Tenslotte blijven wij zuchten onder een nog altijd stijgenden rentelast voor Staatsschulden. En toch, in het belang van een toenemen de volkswelvaart zullen de al te drukkende belastingheffingen moeten worden vermin derd. De regeering noemt dat gelukkig een onafwijsbaren eisch. En niet zonder reden. Beliep het bedrag dat in 1910 hier te lande per hoofd der bevolking aan belastingen voor Rijk, provincie en gemeente werd op gebracht 33.24, in 1921 was dit cijfer tot 139.20 gestegen, dus meer dan verviervou digd, zegt de toelichting bij de millioenen- nota. Inderdaad, belastingverlaging is een drin gende eisch. En de eenige weg daartoe is vermindering van uitgaven. Want, al lijken de inkomsten op deze nieuwe begrooting ons wel wat krap ge raamd en geven de staten der rijksmidde len over de twee laatste maanden en het algeheele economische perspectief wel hoop op gunstiger uitkomsten, de vele millioenen noodig voor een flinke verlaging der directe belastingen, zullen toch voornamelijk uit ten vermindering der veel te hooge uitgaven gevonden moeten worden. Gelukkig wijst deze begrooting in de rich ting van een algeheel lagere raming. Mogen de Staten-Generaal de regeering op dien noodzakelijken weg volgen! Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indjgb gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. n a In socialistische kringen te Amsterdam overweegt men plannen om te geraken tot de stichting van een tehuis voor oude arbeiders, voor welke stichting de heer de Miranda, wethouder voor de Volkshuisvesting, zich bijzonder schijnt te interesseeren. Een der redacteuren van het Amster- damsch Pers-agentschap heeft aangaande deze kwestie een onderhoud met hem ge had. In het verslag, hetwelk wij daarvan in „het Volk"vinden, toont wethouder de Miranda zich aanvankelijk ingenomen met de wijze, waarop de confessioneele instellingen voor ouden van dagen tot nog toe werden be heerd, ofschoon hij er terstond aan toevoegt, dat de groepen arbeiders, waarop hij doelt, toch in een milieu zijn grootgebracht, dat andere instellingen noodig heeft. Moet er dus in zulk een gesticht voor oude „moderne arbeiders" een andere geest heerschen dan in katholieke en protes- tantsch-christelijke inrichtingen, de grond slag waarop zij zullen berusten moet de zelfde zijn, n.l. de liefdadigheid. De heer de Miranda zegt n.l.: „Zoo rijpte in mij de gedachte, dat waar ook Amsterdam aan degenen, die de ar beidersbeweging hebben groot gemaakt en thans oud worden, veel verschuldigd is, men een tehuis voor hen dient te stichten, waar zij in hun eigen milieu leven en zich thuis voelen." Men zou dus denken, dat de charitas, waarop de confessioneele instellingen steu nen, ook hier zal worden toegepast. Doch dat blijkt maar schijn te wezen. Immers aan het slot van het intervieuw lezen wij: „Indien er geld bij zal moeten, zal de ge meenschap dat dienen te dragen. Wordt het geld niet op deze wijze bijeengebracht, dan vallen deze ouden van dagen de gemeente toch op andere wijze ten laste en de bedra. gen, die daarmede gemoeid zijn, zijn zeer belangrijk. Een zekere subsidie zullen het rijk of de gemeente (of beide) dus moeten opbrengen." Ziedaar dus de moderne „liefdadigheid". Terwijl ons land bedekt is met tehuizen voor armen en ouden van dagen, welke fi nancieel steunen op het kapitaal door rij kere geloofsgenooten bijeengebracht, fond sen welke soms reeds van eeuwen her stam men, zullen de menschen van „vrijere" op vatting ook eens aan liefdadigheid gaan doen voor hun menschen. En de eerste daad daarbij is een greep naar de publieke kas sen, naar de belastinggelden, ook van hen, die zelf voor hun ouden en armen zorgen. Verheven charitas, inderdaad! De rijksmiddelen hebben in Augustus 5.46 millioen meer opgebracht dan een jaar geleden, ongerekend de bate uit de rij wielbelasting van 4.59 millioen. Verras sende stijgingen gaven dividend- en tantiè mebelasting 4 54 millioen), de registratie rechten (bijna 2 millioen) en het bier Yi millioen). Daartegenover waren de voornaamste dalingen bij de inkomstenbe lasting 1 millioen), suiker 54 millioen), gedistilleerd 154 millioen) en successie (4 ton). Voor de eerste acht maanden is het totaal nu ca. 65: ton hooger dan verleden jaar (ongerekend de rijwielbelasting), terwijl de raming met 18.4 millioen is overtrof fen. In de thans verschenen memorie van ant woord van den minister van financiën op het voorloopig verslag van de Tweede Ka mer nopens het wetsontwerp tot verhoo ging van den accijns op tabak, wordt, als reeds verluidde, meegedeeld, dat de ver hooging voor sigaren achterwege zal blijven. Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur bestuur Bakkers 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Zangvereeni- ging „Proza en Poëzie 8 uur R. K. Jonge Vrouwenbond afd. II Godsdienst onderricht met Lichtbeelden half 8—9 uur Vervolgcursus Godsdienst, Liturgie, enz. 910 uur. St. Vincentiusgebouw R. K Reclassee- ringsvereeniging half 9 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling van 23 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van St. Francis- cus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdagavond van 89 54 uur. Bloemendaal Gemeenteraad 7 uur. Heemstede Gemeenteraad 8 uur. Feesten Roomsch Kath. Volksbond Tri duüm kerk Jansstraat 8 uur. St. Vincentius-bibliotheek Hagestraat 49 Vrijdag 12 September heropend. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur. R. K. Arbeidsbeurs voot mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. 8. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer Reinalda, wethouder van O. W. a.s. Donderdag geen spreekuur houdt. Dit spreekuur is verzet op Vrijdag a.s., des mid dags 12 uur. Thans is men begonnen met de nieuwe be schildering der kapel aan de St. Josephs- kerk in de Jansstraat, waar de Eeuwigduren de Aanbidding gehouden wordt en tot welke beschildering de HoogEerw. Heer Mgr. G. H. F. Stoffels, oud-deken van Haarlem, reeds lang geleden alle voorbereidingen ge troffen had. De inschrijving voor de Julianazusters, tot het verkrijgen van een drietal fietsen voor het gebruik van de Zusters, heeft wel succes gehad. Namens de Eerw. Moeder der Juliana- stichtint* verzoekt men ons mede te deelen, dat de zusters tot haar groote vreugde nog twee fietsen mochten ontvangen zoodat nu elke zuster een fiets kan gebruiken. Gaarne brengen de zusters hiervoor haar dank aan allen, die hebben bijgedragen tot dit resul taat. Er is echter door deze onverwachte gulle geschenken nu nog eenig geld °ver en zoo vraagt men ons of het geld, hetwelk bo ven de inschrijving nog is binnengekomen, ter betaling van eventueele reparatie mag worden gebruikt. Onze lezers zullen 't zeker me^ ons ee^s zijn, wanneer wij volgaarne het geld voor dat doel afstaan. Hiermede is dus de inschrijving gesloten, met nogmaals een hartelijk dankwoord aan de milde gevers. Van wege de N. Z. H. T. M. is men thans begonnen tusschen Santpoort en Velsen over een klein gedeelte de rails der voormalige stoomtramlijn HaarlemAlkmaar weg te breken. Dit is gedaan met het oog op eenige bestratingswerken, welke daar ter plaatse moesten worden uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling der trammaat schappij, om binnenkort met de wegruiming der geheele rails te beginnen. Dit werk zal eind September aanvangen, terwijl dan op verschillende plaatsen tegelijk zal worden begonnen. Men hoopt er in een zestal weken mede gereed te zijn. Het oude materiaal, dat de wegruiming oplevert, zal worden verkocht. De directie maakt bekend, dat gedurende de maand December 1924 alle 4 pet. pand brieven Rijnlandsche Hypotheekbank koste loos kunnen worden omgewisseld in 4 pet. pandbrieven van de Haarlemsche Hypotheek bank, onder verrekening van de rente. De 4 pet, pandbrieven Rijnlandsche Hypo theekbank moeten zijn voorzien, wat de stuk ken van 1000 en 500 betreft van cou pon 1 Juni 1925 en volgenden en talon en wat de stukken van 100 en 50 aangaat, van de jaarcoupon 1 December 1925 en vol genden met talon. De pandbrieven van de Haarlemsche Hypotheekbank hebben cou pon 1 Jan. 1925. Het systeem voor de conversie is bij beide instellingen gelijk. De gelegenheid tot om wisseling wordt geboden, in verband met de overneming van het bedrijf der Rijnlandsche door de Haarlemsche Hypotheekbank, ter vereenvoudiging der administratie. Volgens een onlangs afgekondigd Konink lijk besluit dient de Commissaris der Ko ningin in elke provincie een deskundige aan te wijzen voor de keuring van autobussen. Dit is in Noordholland nog steeds niet ge schied. Intusschen wordt de keuring in Haar lem nog steeds voortgezet en uitgeoefend door de firma Gebr. Kimman, Wagenweg, alhier. Gisteren werden in staat van faillissement verklaard: Nico Jonker, drukker te Driehuis, gem. Velsen, Hagelingerweg 210, thans zonder bekende woonplaats. Curator Mr. J. H. J- Simons te Haarlem. De N. V. Visscherij-Mij. Derika, te IJmui- den, gem. Velsen. Curator Mr. A. W. Helle- ma, aldaar. De N .V. Industrie- en Handels-Mij. Vic toria, vroeger gevestigd te Schoten, thans te Haarlèm, Barteljorisstraat 33. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. Cornelis Gladpootjes, veehouder te Hoofd dorp, gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haalem. Albert Botterman, koopman in brandstof fen te Zaandam, Prinsepad 15. Curator Mr. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Peter Langendonk, koopman te Bloemen- daal, Kleverlaan33. Curator Mr. W. A. J- Stortenbeker te Haarlem. J. Snijders Jzn,, gehandeld hebbende en nog handelende onder dan naam Nationale Beton-Industrie, koopman wonende te Zand- voort, Potgieterstraat 34. Opgeheven werden de faillissementen van: T. van der Tuin te Jan Gijzenvaart, uitge sproken 2 Sept. 1924. P. Th. Beulink, bakker te Driehuis gem. Velsen. Uitgespr. 2 September 1924. Geëindigd zijn de faillissementen, door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: C. Plat, vischhandelaar te Volendam. Jan Pauw Jr., veehouder te Katwoude. J. Veelenturf te Hillegom. Als plaatsvervangend Kantonrechter 'n 't kanton Haarlem werd beëedigd, de hee^ Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Als advocaat en procureur bij deze recht bank werd beëedigd, de heer Mr. J. C. Y. Nieuwenhuijs, alhier. Als makelaar werden beëedigd de heeren: K. R. Wust, te Zandvoort, in onroerende en roerende goederen, betreffende het ho- telbedrijf in den ruimsten zin; F, Sipkes te Beverwijk, in geconserveerde levensmiddelen, de daarvoor benoodigde grondstoffen en in machines. G. F. Aanstoot te Haarlem, in assurantiën en hypotheken; G. Postma te Haarlem en J. P. van Nieuwenhoven te Haarlem, in onroerende goederen en assurantiën; J. Bontebal te Velseroord in onroerende goederen; C. Honigh Azn. te Zaandam, in onroerende en roerende goederen. Hooger beroep werd aangeteekend door A. K. te Haarlem, in hooger beroep ter zake belastingovertreding, veroordeeld tot 2 maal 1000 boete subs. 1 maand hechtenis voor iedere boete. voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 18 Sep tember 1924, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Choralvorspiele J. N. Hanff, (1630 1706). a. „Auf meinen lieben Gott." b. „War Gott nicht mit uns diese Zeit." 2. Aria en Allegro, G. F. Handel. 3. Canzona, J. S. Bach. 4. Scherzo uit de 5de Sonate, A. Guil- mant. 5. Clair de lune, Sigfrid Karg-Elert.. 6. Choral Song, S. Wesley. Naar wij vernemen wordt op Zondag 5 Oc tober a.s. eene vergadering gehouden met afgevaardigden van het tramwegpersoneel, georganiseerd in den R. K. Bond van Spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphaë.," alwaar de algemeene positie van genoemd personeel zal worden besproken. De vergadering zal onder leiding staan van den heer Geers, voorzitter der tramafdeeling en hoofdbe stuurslid. Op Donderdag 18 September e.k. aanvang half 3 en 8 uur, zal in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo", Smedestraat, alhier, een voordracht gehouden worden over volksvoe ding met betrekking tot de Maggi's produc ten, waaraan verbonden worden kookdemon straties en een filmvertooning, die den be zoekers (sters) het geheele Maggi-bedrijf zal toonen, zoowel landbouw als fabrieksbedrijf, en een kijkje geeft van het Zwitsersche land schap. In hel tijdvak 115 September zijn in de gem. zweminrichtingen 5957 baden genomen, verdeeld als volgt: Kleverla a n: mannen, abonné's 748, 35 ets. baden 27, 10 ets. baden 205, totaal 980. Vrouwen: abonné's 763, 35 ets. baden 39, 10 ets. baden 228, totaal 1030. Houtvaart: Mannen: abonné's 777, 35 ets. baden 8, 10 ets. baden 192, kosteloo 1327, totaal 2304. Vrouwen: abonné's 492, 35 ets. baden 8, 10 ets. baden 192, kosteloos 1020, totaal 1643. Hooger winterloon voor bakkers. Men schrijft ons: In de hoofdbestuursvergadering van der. Neutralen Bond van Personeel in de Voe dingsbedrijven, is een voorstel van de afdee- ling bakkers, den Haag, aangenomen, om in Rotterdam, Schiedam, den Haag, Leiden en Haarlem, den bakkerspatroons voor de ko mende wintermaanden een duurtetoeslag van 2.op het bestaande loon te vragen, als compensatie voor de steeds stijgende kos ten van noodzakelijk levensonderhoud. Uit voering van bovengenoemd besluit is heden gegeven, door het aanschrijven van de daar ter plaatse bestaande patroonsvereenigingen. Hiermee wordt de actie ingeluid. In het gebouw de Stads Doelen aan de Gasthuisstraat werd gisteravond door de bekende muziekpaedagoge Catherina van Rennes een causerie gehouden over boven staand onderwerp, in verband met de thans aldaar gehouden wordende tentoonstelling van „Het Kind". Spr. begon haar causerie met op te mer ken, dat zij van jongsaf altijd reeds buiten gewoon veel voor de muziek gevoeld had en immer naar waarde heeft weten te schat ten. Het was in hoofdzaak echter de melodie welke spr. aantrok, niet den tekst, daar dit toentertijd slechts Hollandsche woorden waren, welke op Duitsche muziek gezet was. Hierdoor kreeg een kind veel onnatuurlijks te slikken, waarvan zij later wel eens paf gestaan had. Woord en toon druischten wat accent betreft vaak tegen elkaar in. Willen de kinderen een schoone melodie goed begrijpen, dan moet de tekst leven, aldus spr., en dat is vaak ver te zoeken. Van de moderne componisten is een lied vaak niet te genieten en voor de kinderen geheel en al onbegrijpelijk. De toonzetting van een liedje in den tegenwoordigen tijd zijn bijna allen zonder inhoud en het was zeer ver keerd te zeggen, dat een kind het toch zoo nauw niet neemt. Integendeel, de kinderziel is een heilig dom. Spr. vervolgde dat het aanbeveling zou verdienen om bevoegden trachten aan te stellen, op de school, voor gouvernanls enz., die den smaak van het kind op muziekge bied konden cultiveeren. Wat het zingen van liedjes van kinderen van 5 en 6 jaren met hun moeder betreft, zeide spr., dat het beste was om liedjes te zingen waar een enkele lettergreep op één noot stond. Een kind van 15 jaar moet een groot aan tal prettige, vroolijke en ook ernstige lied jes van buiten kennen en zuiver weten te zingen. Spr. betreurt het, dat in den tegenwoor digen tijd, vooral de jongens, de muziek uit hun leven schrappen en de sport op den voorgrond stellen, Voor de oefening van kuitspieren is het altijd nog tijd genoeg, aldus spr., maar niet voor de oefening van heil- en gemoedsspie ren. Spr legde echter den nadruk op het muzikale nut, van muziek bij rythmische gymnastiek. Gedurende de lezing staafde spr. haar be weringen met een groot aantal voorbeelden. Met het gedicht „Zon en Zang" werd ten slotte de interessante causerie door de spr., onder luid applaus der aanwezigen, gesloten. Mevr. Bierens de Haan dankte Catharina van Rennes met eenige hartelijke woorden. Naar men ons mededeelt, zal op Maandag 22 September a.s. in den Stadsschouwburg alhier, weder een voorstelling plaats vin den van Pisuisse en zijn „Vroolijke Kame raden". Er worden ons weder geheel nieu we solo-voordrachten en samenzangen be loofd geannonceerd, terwijl het Gezel schap zich met nieuwe leden heeft uitge breid, wier prestaties de afwisseling en aan trekkelijkheid van het programma aanmer kelijk verhoogen. Ook wordt ons een vroolijke één-acter beloofd, die ondanks zijn frivolen titel, als geheel onschuldig, maar daarom niet minder vermakelijk wordt gekenschetst. Het beste bewijs van de groote aantrek kelijkheid, welke deze avonden van Pisuisse en zijn vroolijke kameraden voor het pu bliek hebben, is wel gelegen in het feit, dat het „Cabaret-Pisuisse" te Scheveningen, al waar het gezelschap dezen zomer zijn voor stellingen gaf, van af den openings-avond op 16 Juni, tot op den sluitings-avond op 31 Augustus dagelijks was uitverkocht. Het nieuwe vaandel van de Congregatie der H. Familie, afd. mannen, in de parochie van de H. H. Elisabeth en Barbara (Schoterkwar tier), dat Maandagavond is ingewijd door den WelEerw. Pater Godefridus O. M. C. uit het klooster te Velseroord. De R.K. Vrouwenbond had geen betere opening van het nieuwe winterseizoen kunnen bedenken. De welbekende Haar lemsche pater J. Staal was uitgenoodigd, om een lezing met lichtbeelden te houden over de missie op Borneo en deze had vol gaarne aan die uitnoodiging gehoor gege ven. En hij heeft de talrijke aanwezigen (de groote zaal van „St. Bavo" was zoo goed als geheel gevuld) ten zeerste doen genie ten. Hij heeft haar Borneo rondgeleid, haar de woeste wouden en breede rivieren ge toond, haar een kijkje gegeven op het leven der ruwe inboorlingen en daarna heeft hij doen zien, wat de missie reeds tot stand gebracht heeft. Behalve aangenaam, is deze avond ook zeer leerzaam geweest voor al len, omdat men door de lichtbeelden, nog verduidelijkt door het welsprekend woord van pater Staal, een goeden kijk kreeg op de vele moeilijkheden, welke het missie werk ondervindt. De voorzitster van den R.K. Vrouwen bond, mej. F. A. M. Peeters, opende op de gebruikelijke wijze deze eerste bijeen komst en hield dan een lange rede, waarin zij allen hartelijk welkom heette en haar vervolgens aanspoorde, steeds te ijveren, opdat zooveel mogelijk vruchtbare arbeid verricht kan worden in en door den R.K. Vrouwenbond. Verder schetste zij, o.m. aan de hand van uitspraken van bekende per sonen, de macht der vrouw. Dan deelde zij mede, dat het haar plan was, aan het be stuur een voorstel voor te leggen voor het houden van een jaarlijkschen zgn. moeder dag; t. z. t. zullen nadere bijzonderheden hieromtrent bekend gemaakt worden. Na dat zij vervolgens het program voor den a.s. winter ontvouwd had, welk program wij reeds onlangs vermeldden, heette zii pater Staal hartelijk welkom, die daarna zijn lezing aanving. Reeds dadelijk wist de causeur de aan dacht zijner toehoorders te boeien, door aan de hand der lantaarnplaatjes op on derhoudende wijze te vertellen van het le. ven der Borneo-bewoners. Hij vertelde van hun levenswijze, hun kleeding, voedsel, pri mitieve werktuigen, woningen, enz. Na de pauze besprak de pater het eigenlijke mis siewerk in Borneo. Hij schilderde levendig de ontzettende moeilijkheden, waarmede een missionaris daar te kampen heeft. Hij heeft er allereerst te strijden tegen de on- schaafdheid der bewoners; eerst langzaam aan zijn ze te winnen voor de beschaving en voor het H. Geloof. De successen ech ter zijn bitter weinig. Waar het aan ligt? 't Is niet te zeggen. De missionarissen doen wel hun best natuurlijk, maar.het ge loof is een gave Gods, aldus merkte pater Staal op, zoodat we ons op God moeten verlaten. Dan schetste spr. nog andere moeilijk heden voor den missionaris, zooals de on gebaande, dikwijls onbegaanbare wegen.de lange afstanden, welke dikwijls urenlange reizen vereischen, het primitieve op ver schillend gebied, waarmee de missionaris zich moet behelpen. Als sprekend voor beeld daartoe dienden wel de armzalige kerkjes, welke op het doek vertoond wer den. Kortom, pater Staal hing een leven dig beeld van de missie op Borneo voor. Aan het einde der lezing bedankte mej. Peeters hem dan ook recht hartelijk en beloofde, wat wel het meest noodig is, aan den pater den financieelen steun van den R.K. Vrouwenbond. Het is een bijzonder mooie avond ge weest, welke over eenigen tijd nog eens herhaald zal worden. 11 en 12 November a.s. toch geeft pater Staal weer lezingen over de missie op Borneo. Die lezingen zijn dan voor iedereen toegankelijk tegen een luttelen entréeprijs. Wie dus genieten wil, ga er een der beide avonden heen. Daar enboven geeft pater Staal dezelfde lezing op Woensdagmiddag 12 November voor de jeugd. Men bericht ons, dat in de Hall van het Museum van Kunstnijverheid, Paviljoen hier ter stede een tentoonstelling gehouden zal worden van werken van W. van Konijnen burg, kunstschilder, en John Raedecker, beeldhouwer. Deze tentoonstelling wordt geopend op 20 September 3 uur, duurt tot 11 October a.s. en is te bezichtigen op werkdagen van 104 en Zondags van 124 uur. Deze expositie is voor Haarlem van be lang, omdat geen dezer beide bekende kunstenaars nog in Haarlem hun werk heb ben geëxposeerd. Een pleidooi om het hard rijden in Haar lem onbeperkt toe te laten zal ik niet hou den, maar dat wil ook nog niet zeggen dat ik het geheel eens ben met den goeden lezer van dit blad, aan wien ik gisteren mijn beurt afstond om de Damiaatjes te kleppen op deze plaats. Bij voorbaat luid de die bezorgde lezer de alermklok over het gevaar dat er nu voortaan op onze mooie asfaltstraten zal geraced worden door fietsrijders, motorrijders en rolschaat sers. Ik herhaal, dat de lezer van mij geen pleidooi moet verwachten om doodenmat- hces in Haarlem te laten houden maar, beste menschen, laten we toch ook oppas sen voor overdrijving. Als we elkander allemaal maar napra ten over het nut van stapvoetsrijden, over de gevaren, die den voetganger bedreigen, dan loopen we straks allemaal met de fiets aan de hand en duwen een motorcar voort van de Groote Houtpoort tot de Cavalerie- kazerne inplaats van er op te rijden. Hebben we in Haarlem een druk en roe keloos verkeer? Alvorens op deze vraag te antwoorden, dient er een antwoord te worden gegeven op deze andere vraag: wat is een druk verkeer? Ook dat is moeilijk onder cijfers of woorden te brengen, maar ik kan dit wel zeggen, dat iemand, die eens in Parijs, Londen of New-York naar het drukke ver keer heeft gekeken, overtuigd is dat er in Haarlem nog heel wat meer automobielen, fietsen en motors kunnen rijden en dat ze nog heel wat harder kunnen rijden voor dat de drukte van Parijs, New-York of Londen geëvenaard wordt. En toch vergaat daar de wereld nog niet. Het aantal on gelukken is er betrekkelijk gering. Ik ben eenigen tijd geleden in Parijs ge weest en hoewel ik voor geen kleintje ver vaard ben. stond ik toch even omzichtig te kijken naar al dat drukke gedoe en ik waagde het niet, zooals ik in Haarlem doe, vlak vóór aansnorrende auto's of rinkelen de trams de straat over te steken. Waar om niet.omdat ik dan vrij zeker aan moot jes gereden zou zijn. Ik was verstan dig en bleef op het trottoir totdat de baan geheel vrij was om over te steken. En zoo verstandig waren alle Parijzenaars en alle menschen die in Parijs waren. De Parijze- naar heeft zich weten aan te passen aan het drukke verkeer. Maar zoo verstandig zijn de Haarlemmers nog niet. Daar eischt men als straks de Groote Houtstraat, Bar teljorisstraat, Kruisstraat en Kruisweg, prachtig beasfalteerd en betrottoird zijn. daar eischt men voor den voetganger het recht op, midden op het rijpad te mogen loopen. Dat recht, neem me niet kwalijk, heeft de voetganger niet. De voetganger behoort op het trottoir te blijven en den rijweg vrij te laten. Als straks de nood zaak daartoe dwingt, dan zal er gelegen heid moeten gegeven worden om rustig, maar niet traag, op bepaalde punten de straat en den rijweg over te steken, maar overigens moet de voetganger het rijvlak vrij houden. Dan komt het er ook niet op aan of op het midden van de baan wat vlugger ge reden wordt. In Parijs rijdt men met on beperkte maximum snelheid. Met twee,, drie auto's naast elkaar vliegen ze over het asfalt, maar alles is goed geregeld en over 't algemeen wordt er niet „roekeloos' (gereden. Niet roekeloos» omdat alles er geregeld gaat en iedereen, die zich op het asfalt met een voertuig waagt, dat voer tuig ook weet te besturen. Als de voetgangers het trottoir houden, als de politie een goede verkeersregeling maakt, en als vooral de politie iedereen, die geen fiets, auto of motor behoorlijk besturen kan en zich toch in het gewoel waagt en zoo gevaar veroorzaakt, aan ae ooren uit het publiek trekt, in de kas zet en een bekeuring geeft, dan kunnen we nog heel wat drukker verkeer in Haarlem ver dragen. Maar we zullen ons aan nieuwe toestan den moeten aanpassen. Het verkeer in de Groote Houtstraat is nu ook heel wat drukker dan 10 of 20 jaar geleden, en het zal nog drukker worden. We leven niet meer in den tijd van dc trekschuit, of de diligence, maar in den tijd van de motor en electriciteit. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit» OPGAVE VANi Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro-" logisch Instituut te De Bildt. Naar "waarnemingen in den morgen van 17 September. Hoogste Barometerstand 768.3 m.M. te Clermont. Laagste Barometerstand 735.8 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 September: Meest matige zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Reeds eenige dagen is een goede wegver-' betering van de Korte Kleverlaan, nabij het eindpunt van de tram te Bloemendaal, tot stand gekomen. Tevens is ook het verbod voor het in rijden met wagens en motorrijtuigen van de zijde van den Bloemendaalschen weg op geheven, omdat daar ter plaatse het ge deelte, dat voor rijweg was bestemd, nu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1