h. v. a. LAATSTE NIEUWS, DE SPAARNEBANK Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Spaarnwouderstraatvereeniging. De vergadering had een zeer gezellig ver loop terwijl de verschillende agendapunten vrij vlot werden afgewerkt. Het 35-jarig bestaan van de afd. Haarlem van den R.-K. Volksbond. Statuten. De Rietvoorn. „De Vrije Hengel". Biechthooren voor de Hongaarsche kinderen. Verslag van den toestand der gemeente Haarlem over het jaar 1923 Tuinarchitectuur. De R.-K. Volksuniversiteit. Waarschuwing. Botsing. KANTONGERECHT. Modeshow TOONEEL. BURGERLIJKE STAND. Ernstig mijnongeluk. Vertraging aankomst nachttrein ParijsAmsterdam. De Communisten in Bulgarijen. v. k. 674 7Ü7S so V, 436e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking yan Woensdag 17 September. Se Klasse 3e LilsU Hooge prijzen: 3150 100.000. Jammerlijk verdronken. De moordzaak te Culemborg. KUIPERS' SPECULAAS GEWICHT "Ml KILO IN BLIKVERPAKKING INHOUD KlKGp prijs 11.40 BU ALLE WINKELIERS VERKRIJGBAAR "tsshse ZOOWEL .LOS AL5 IN BLIK verbreed is en in 't midden wordt geschei den door een vluchtheuvel, die tusschen twee boomen is aangebracht. Aanvankelijk is 't nog vreemd en menige auto of wagen neemt z'n route nog laags de Busken Huetlaan, zooals dat vroeger steeds de gewoonte was. Intusschen is het verkeer door deze ver breeding belangrijk vergemakkelijkt. Dinsdagavond hield bovengenoemde ver- )eniging een algemeene vergadering in de jovcnzaal van Café Roodenburg, aan de Spekstraat. Door het voorloopig bestuur waren sta tuten en huishoudelijk reglement ontworpen, velke door de vergadering werden vast gesteld. Het voorstel, om op de statuten de Ko ninklijke goedkeuring aan te vragen, werd met algemeene stemmen aangenomen. De verkiezing voor een definitief bestuur bracht den volgenden uitslag: J. F. van Kehnpema, voorzitter; W, J. Knape, secre taris; IJ. Faber,, penningmeester; K. Kaan en F. Damen, commissarissen, welke heeren hunne benoeming aanvaardden. Het werkprogram werd, behoudens een kleine aanvulling, goedgekeurd. Besloten werd voorts om minstens tweemaal per jaar ren algemeene vergadering te houden en deze vergaderingen een eenigszins feestelijk karakter te geven, teneinde den omgang der bewoners met elkander te bevorderen en de saamhoorigheid aan te kweeken. De contri butie werd vastgesteld op 0.80 per maand voor de leden en de bijdrage voor donateurs op 0.40 per maand. Bij de rondvraag kwamen tal van klachten ter sprake, betreffende de verlichting, de bestrating, enz. en vooral de reiniging, die veel te wenschen overlaat. Het bestuur zegde toe met bekwamen spoed een en ander met de autoriteiten te zullen bespreken. Na een kort woord van opwekking sloot de voorzitter deze zeer gezellige, vrij druk bezochte vergadering. We brengen nog even in herinnering dat vanavond om 8 uur de opening plaats heeft van het triduum in de St. Josephkerk aan de Jansstraat. Dit triduum, hetwelk een begin is van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de afd. Haarlem, zal geleid worden door den Wel Eerw. Heer W. M. Bosch, kapelaan van de Kathedrale Kerk „St. Bavo" aan de Leidschevaart. Geen Volksbonder zal op deze kerkelijke feesten ontbreken. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging van Officieren van den Motordienst, alhier. Bij Kon. Besl. is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, met in gang van t October 1924, aan K. J. W. van de Loo, accountant der directe belas tingen, alhier. Zondag hield de Jeugd- en Aspiranten- dub „De Rietvoorn" een kaswedstrijd aan de Ringvaart bij Vijfhuizen. Hoewel er een flinke wind stond, werd er aardig gevan gen. Totaal 198 stuks. Ie prijs, degrootste: P. Brand, 2e prijs, de meeste, 21 stuks, P. Scheffer, 3e prijs, 20 stuks, E. de Geus, 4e prijs, 18 stuks, W. Moerkerk, 5. prijs F. Dreijer, 6e prijs J. de Geus, 7e prijs C. Scheffer, 8e prijs H. Gu- tenbergen, 9e prijs B. Fennes, 10e prijs F. Dirks. 14 Sept. hield „De Vrije Hengel' een kas- vischwedstrijd op baars. Per motorboot werd naar Lisse gevaren, alwaar begonnen zou worden. Bij aankomst aldaar, heette de voorzitter, den heer G. Drayer, allen har telijk welkom en hoopte dat dezen laat- sten wedstijd van dit seizoen naar ieders genoegen mocht eindigen. Verder deelde spr. mede, dat door beide besturen; Haarl. Hengelaarsbond en ,,De Vrije Hengel", be sloten was tot het organiseeren van een rischwedstrijd voor de jongens van de le ien der vereeniging, en wel op 29 Septem- aer. De leeftijd voor deze jongens is ge- iteld van 8—14 jaar. Ten slotte stelde spr. voor om den heer Klumper, die niet kon meevisschen, wegens een verwonde hand, als controleur te benoemen, daar dit anders door loting geschiedt. Allen namen hiermede genoegen, zoodat tot den wed strijd kon worden overgegaan. De navol gende leden behaalden een prijs: le Gies- berts, 2. v. Luik, 3. IJkhof, 4. Serville, 5. C. Venema, 6. Out, 7. Berteleë, 8. Philpo, 9. Mozer, 10. Bijlsmit, 11. Martens, 12. Wensveen, 13. Jansen, 14. N. Venema, 15. Vasen, 16. Rijbroek, 17. Groot, 18. Burg graaf, 19. Hesseling. De vangst was niet schitterend. Na te rugkomst in Haarlem ging men naar het clubgebouw, in de Kamperstraat, waar door den voorziter onder een toepasselijk itfoord de prijzen aan de winnaars werden jitgereikt. Bij deze gelegenheid werd den ïeer Bas v. Luik, als kampioen over 1924 fehuldigd en ontving den kampioensprijs, waarvoor hij driemaal heeft moeten kam pen. Daarna gingen allen voldaan huis waarts. Morgen, Donderdag, des middags te 3 uur, is er biechthooren voor de Hongaar sche kinderen in de Paterskerk aan de groenmarkt. De pleegouders worden ver zocht, de kinderen daarheen te zenden. (Vervolg.) Opneming van patiënten, die geheel of ge deeltelijk voor rekening der Gemeente in een Ziekenhuis moeten worden opgenomen. 't Aantal aanvragen voor opneming be droeg 1.693. Hiervan werden afgewezen, daar patiënten le kosten zelf konden betalen, 82. Niet opgenomen, daar de ziekte het niet noodzakelijk maakte, 53. Afgewezen wegens andere redenen 33. Opgenomen werden dus 1.525 patiënten. De tegenwoordige regeling is aldus; indien een geneesheer van den Geneeskundigen Dienst na bespreking met den behandelen- den geneesheer meent dat opneming van een patiënt niet noodzakelijk is, terwijl de be handelende medicus van tegenovergesteld advies blijk geeft, wordt dit opvattingsver- schil door arbitrage beslecht. Ook de z.g. spoedgevallen worden onder worpen aan het oordeel van een geneesheer van den Geneeskundigen Dienst. Opgenomen in; St. Elisabeth's oi Groote Gasthuis 818; Maria-Stichting 447, Diaconessenhuis 219; St. Joannes de Deo 81; Van Lynden-Stichting 39; Rijkskliniek te Leiden 3. Hierbij zijn inbegrepen 82 personen welke zelf de kosten konden betalen, Ontvangen werd als bijdrage in <Je ver- pleegkosten van patiënten, met uitzondering van de storting der patiënten, verpleegd in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis 23.236.50, terugbetaald 603.60, totaal 22.632.90. 't Aantal personen in gemeentedienst be droeg op 1 Januari 1924: 1.681. 't Aantal ziekte-meldingen bedroeg 1.100. 't Aantal ziekte-dagen 14.390, hierbij zijn alle dagen, niet uitsluitend de werkdagen gerekend. Deze getallen zijn voor enkele diensten: Gemeentepolitie. Op 31 December 1923 bestond het korps uit: 2 hoofdinspecteurs, 8 inspecteurs, le klasse, 5 inspecteurs 2e klas se, 3e eerste klerken en 2 tweede klerken, 1 hoofdagent-rechercheur, en 1 hoofdagent rechercheur, belast met fotografie en dacty loscopie, alsmede 170 agenten. Terzake van misdrijf zijn opgemaakt 669 processen-verbaal en terzake overtreding der Algemeene Politieverordening en van bijzondere wetten 2.222, waaronder wegens openbare dronkenschap en Drankwet 359, terzake overtreding arbeidswet en daarop berustende Koninklijke besluiten 115 en 5 wegens overtreding der Hinderwet. Voor den Voogdijraad werden 33 rappor ten opgemaakt, terwij! 235 maal personen, in deze gemeente wonende werden verhoord, in verband met overtredingen elders gepleegd. Drankwet. Bij den aanvang van het vergunningsjaar 19231924 op 1 Mei 1923 bedroeg het aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein in deze gemeente 152, waarvan verleend vóór 1 Mei 1904,80. Korps Brandblusschers. De staf bestond uit: 1 commandant, 1 tweede com mandant, 1 eerste adjudant 1 tweede adju dant en secretaris. De vrijwilligers compag nie, 1 kapitein, 1 eerste luitenant, 2 tweede luitenants, le sergeant majoor, 4 sergeants en 49 manschappen. De ladderbrigade bestond uit 1 chef, 1 onder-chef en 15 manschappen. In het geheel waren op 31 December aan de Brandweer verbonden 337 personen, waarvan onbezoldigd 98, met vaste bezol diging 2 en met bezoldiging van het aantal uren, waarin gewerkt wordt 237. Het materiaal verkeerde in goeden toe stand. Op 31 December had de Brandweer de beschikking over 1 éénpaardsslangenwager,, 6 handslangenwagens, elk voor 4 stralen, 23 handslangenwagens, elk voor 2 stralen 20 handbrandspuiten met toebehooren, 50 stand pijpen voor waterleiding, 82 straalpijpen, 9200 M. slag, 2 mechanische ladders, 6 lad derwagens, 56 ladders van verschillende af metingen, benevens klein materieel en ver schillende reddingsmiddelen. Bovendien be vinden zich op dien zolder van de Gr. Kerk 2 handbrandspuiten met toebehooren. Het aantal brandkranen bedroeg 1.318. Voor de alarmeering waren in gebruik: 9 telefoontoestellen, 10 belkringen voor de brandweer met 70 wekbellen en 1 generator, 2 belkringen voor de réserve met 12 wek bellen en 2 generatoren. In geval van brand worden de generatoren door de Politie in werking gesteld, terwijl de oproeping per telefoon door het personeel van het telefoon bureau geschiedt. In 1923 werd 81 keer de hulp van het Korps Brandblusschers voor brand ingeroe pen, n.I. voor zwaren uitslaanden brand 1 keer, voor uitslaanden brand 4 keer, binnen brand 6 keer begin van brand 36 keer, schoorsteenbrand 26 keer, buitengewonen brand 5 keer en loosalarm 3 keer. De uitgaven ten behoeve van de Brand weer hebben bedragen 20.749,30. Hoewel het aantal branden ongeveer 5 hooger was dan in 1922, waren de uitgaven ruim 3 lager dan in dat jaar. Dienstplicht De inschrijving voor den dienstplicht had in 1923 plaats voor de lichting 1924. Het inschrijvingsregister werd op 1 Maart 1923 gesloten met een getal van 740 ingeschrevenen. In 1923 werden door Gedeputeerde Staten, wegens broederdienst, vrijgesteld 236 jongelingen. Kerken en Kerkgenootschap pen. Het aantal geestelijken of leeraren, alsmede het aantal kerkgebouwen bedroeg: Nederd. Hervormde Gemeente, 7 predi kanten met 4 kerken; Waalsch Gerefor meerde Gemeente, 1 predikant met 1 kerk; Remonstr. Gereformeerde Gemeente, 1 pre dikant met 1 kerk; Gereformeerde Kerk van Haarlem, 2 predikanten met 2 kerken; Chris telijk Gereform. Gemeente, 1 predikant met 1 kerk; Evang. Luthersche Gemeente, 2 pre dikante^ met 1 kerk; Vereen. Doopsgezinde Gemeente, 3 predikanten met 1 kerk; Evang. Broeder Gemeente, 1 predikant met 1 kerk; Roomsch-Katholieke Kerk 6 pastoors en 16 kapelaans met 6 kerken; Bisschoppelijke Clerezy, 1 pastoor met 1 kerk; Ned. Israëli tische Gemeente, 1 rabbijn met 1 kerk. Het Bisschoppelijk Museum voor Kerke lijke Oudheid, Kunst en Geschiedenis werd in 1923 bezocht door 362 betalende en 47 niet-betalende bezoekers. We verzameling werd met 57 kunstvoorwerpen vermeerderd. Zooals hieruit blijkt zijn enkele gegevens reeds in den loop van het jaar door ons ge publiceerd geworden. Te Arnhem wordt een tentoonstelling ge houden van tuinkunst, uitgaande van den Bond voor Nederlandsche Tuinarchitecten. Een zeer belangrijk onderdeel van deze expositie is de inzending van den heer Leonard A. Singer uit Haarlem, o.a. be. staande uit oude gravuren en prenten van uitsluitend Nederlandsche tuinkunstenaair!), de z.grn. historische afdeling. Te beginnen met Jan Vredeman de Vries 15271588, valt het meest in het oog, zijn plan van „het park van Anguien", met zijn vele rechte lijnen. Het geheel is als het war» verdeeld in talrijke stukjes en maakt hier door een zeer onrustigen indruk. Verder vinden we van Antony Velsen een plan voor de „Haarlemmer Hout", ontwor pen in Mei 1695. J. D. Zocher, de vader van den bekenden Zocher, maakte o.a. een plan voor het Haagsche bosch in ongeveer 1807. Dit werd echter nooit uitgevoerd. Eerst in 1829 werd een plan van Van der Spuy, wat hoofdzake lijk de nu nog aanwezige vijvers omvat, uit gevoerd. Verdere interessante ontwerpen van D. Marot, die bekend was door den aanleg van „Middachten" te De Steeg, welker aanleg echter geheel veranderd werd. Marot maakte ook nog het bekende bui ten „Meer en Berg" te Heemstede. Uit den z.g. vervaltijd vinden we plannen van Jan Ruy, waarvan de wonderlijke pa denloop opvalt. De meeste er van loopen met onpractische scherpe hoeken en zijn voor een groot gedeelte doodloopend, zoodat men denzelfden weg weer terug moet. Van J. D. Zocher Jr. 17911870, de be kende, was een onregelmatig plan van 't „Huis te Zeist", dat van zijn mooie lijnen doet spreken. Van de tegenwoordige tuinkunstenaars valt o.a. het oog op een ontwerp voor het „Oosterpark" te Amsterdam, gemaakt door Leonard Springer. Ieder, die wel eens in dit park geweest is, heeft gezien, hoe mooi zich dit park in deze omgeving aanpast en hoezeer het aan een behoefte voldoet in het aan parken niet rijke Amsterdam. Van Hugo A. C. Poortman zien we o.a. foto's van het landgoed „Amelte te Gorssel. In verschillende opeenvolgende jaren waren deze genomen. Men kan zien hoe mooi een en ander zich ontwikkelde en langzamer hand ontstaan was uit heide en dennen, wat de heer Poortman zich had voorgesteld Van H. F. Hartogh Heys van Zouteveea zien «*e een ontwerp voor de stad Berlijn en wel voor de oplossing van het vraagstuk „hoe het centrum der stad te ontlasten van het groote verker?" Een en ander was ge maakt naar aanleinding van een prijsvraag. Het is zeer interessant te zien, hoe van t middenpunt uitgaande, langzamerhand het verkeer naar de voorsteden gebracht werd. Van onze oudste tuinarchitecte, mejuf frouw A. G, de Leeuw (Geertruida Carelsen) zien we plannetjes, voor kort door haar ge. maakt, voor stadstuintjes, onder haar leus. hoe strenger de lijnen der bouwkunst zijn, des te meer behoort de tuinkunst daaraan met de gratie van haar planten tegemoet to komen. Vooral dus de planten niet recht lijnig knippen en misvormen", zegt zij. Verder is er nog een zeer verdienstelijk werk van D, Tersteeg uit Naarden, o.a. plannen voor de gemeente aldaar. Van Voorhoeven uit Oosterbeek is er o.a. een ontwerp voor de begraafplaats Berken- hove te Aalten. Van velen zijn er nog ver schillende planten tentoongesteld. Men krijgt een goed beeld van wat de tegen woordige tuinkunst kan en hoe onze tegen woordige mannen harmonie brengen tus schen huizen en tuinen. Dit artikel kan niet besloten worden, zon der nog even aangehaald te hebben de ont werpen va— den directeur der Plantsoenen te 's-Gravenhage, den heer Westbroek. Het plan voor het nieuwe 103 H.A. groote „Zuiderpark" valt hiervan wel het meest in 't oog. Aan de Zuidzijde van 's-Hage ont brak geheel een behoorlijk wandel, en ont spanningspark en wordt met het Zuiderpark in deze behoefte voorzien, Er zijn in ont worpen, een groot sportveld, een zwembas sin, de noodige wandelpaden en rijwegen. Ook ontbreekt niet een schoolwerktuinen- complex. De tentoonstelling van den „Bond voor Nederlandsche Tuinarchitecten" zal door haar belangrijkheidiongetwijfeld wel veje be zoekers trekken. Naar wij vernemen zal de R.K. Volksuni versiteit definitief worden opgericht. Gelijk men weet waren de cursussen, welke in den afgeloopen winter warden ge houden, slechts een voorbereiding om te komen tot de oprichting van een R.K. Volksuniversiteit. De officieele opening is vastgesteld op Dinsdag 30 September a.s., in het gebouw St. Bavo. De Commissaris van Politie te Hilversum verzoekt ieder die in handelsrelatie wen schen te treden met Anthonie Blankenstein, geboren te Maartensdijk 8 November 1899, van beroep los werkman wonende Groene- land No. D. 87, zich tot hem te wenden, al vorens met laatstgenoemde een overeen komst aan te gaari. Gisterenmorgen omstreeks half 10, had er op de Melkbrug een aanrijding plaats tus schen een vrachtauto van den veehouder V. uit Haarlemmerliede en Spaarnwoude en een vrachtauto van de Grossierderij if't Be schuitje" uit Vlaardingen. Door een agent van politie werd proces-verbaal opgemaakt. De 'beide vrachtauto's hadden eenige mate- rieele schade opgeloopen, hoewel de auto van den veehouder zijn weg kon vervolgen. De Vlaardingsche auto kon de reit niet voorzetten. Ce que femme ve: De verkeersagent in de Groote H^ .tstraat heeft op 15 Juli 1.1. tegen de 21-jarige jon gedame E. M. J. ,y. T. proces-verbaal opge maakt, omdat bedoelde jongedame niet op zijn bevel stopte, toen zij met haar auto de Groote Houtstraat kwam uitrijden. De agent was zeker geheel en al onbekend met het bekende Fransche spreekwoord; „Ce que femme veutI" Nóch de ambtenaar van het O. M., nóch de kantonrechter hielden er ook rekening mee en veroordeelden haar tot 3— subs. 3 da gen. Voor ijswafels, J. J. B., 36 jaar, had op 20 Juli 1.1. zonder daarvoor toestemming te hebben van B. en W. van Bloemendaal, ijswafels verkocht op den Zeeweg. Dit kostte hem thans overeenkomstig den eisch 3.of 3 dagen. Uit den trein geklommen. De 24-jarige kantoorbediende had op 21 Juli des avonds om 6 uur den trein verlaten toen deze nog niet de stopplaats te Haar lem had bereikt. Tusschen twee goederen treinen door was hij toen op het perron ge klommen. Voor deze voorbarigheid moest hij thans I 5'betalen of 5 dagen zitten. Overtreding. v. O., fabrieksdirecteur te Haarlem, had op den ioonstaat, welke aan den Raad van Arbeid moest worden gezonden, verschil lende personen van zijn personeel niet in gevuld. Hierdoor was 12.000 minder op gegeven. De ambtenaar maakte den bekl. er op attent dat één maand hechtenis op deze overtreding stond. Nu het voor de eerste maal was, wilde spr. nog slechts 100 boete subs. 10 dagen eischen. De kantonrechter veroordeelde bekl. tot 60.— subs. 10 dagen. Aanrijding. Een zekere W. had te Heemstede, toen hij een paard en wagen bestuurde en een handkar voorbij moest rijden, niet genoeg naar links uitgeweken, waardoor de hand wagen beschadigd werd en de lading 20.— schade bekwam. Overeenkomstig den eisch werd de voerman tot 5— boete subs. 5 dagen hechtenis veroordeeld, en tevens tot betaling van een schadevergoeding tot de somma van 20. Dronken paardrijden. Een jongmensch had met een vriend van hem dronken paardgereden in de gemeente Bloemendaal. Twee getuigen verklaarden, dat het meer dan schandelijk was. Zij vlo gen over den weg en joegen de voetgangers de stuipen op het lijf. Een er van was volgens de getuigen zóó dronken, dat hij van zijn paard viel, en toen hij er weer opstapte, er aan den anderen kant weer even hard afgleed. Bekl. beweerden dat zij niet wat je noemt dronken geweest waren, „er zijn n.I. verschil lende stadia" betoogde hij. De ambtenaar van het O.M. vond het feit schandelijk en zeide voorzeker een hoogen straf geëischt te hebben, wanneer hij den anderen persoon die bij hem was geweest ook meer gegeven had. Overeenkomstig het requisitoir werd bekl. tot 10.boete subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld. Verhinderd om als getuige op te treden. De vrachtauto-ondernemer V. T. had zijn chauffeur, die eenige weken geleden als ge tuige tegen hem moest optreden, dien mor- men met den auto naar Hilversum gezonden, zoodat de getuigenis van dien knecht onmo gelijk werd. Bekl, zeide in de meening ver keerd te hebben, dat daar hij het feit geheel en al bekende de getuigenis van dien knecht dan niet noodig zou zijn. Eisch en vonnis 2 of 2 dagen. Hardhandig in optreden. v. J„ wonende te Baarn, moest terecht staan, omdat hij de Koningstraat per rijwiel in de verboden richting was ingereden. Bekl. zeide onbekend te zijn met dit ver bod en bovendien altijd de Gr. Houtstraat te rijden, doch omdat deze nu opgebroken was, onbewust de Koningstraat gereden was. De ambtenaar en de kantonrechter namen dit verweer aan en veroordeelden hem tot 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Op de vraag of bekl. nog iets te zeggen had, zeide hij ten sterkste te protsteeren tegen de wijze, waarop de agent de aan houding verrichtte. Hij werd n.I. zonder eeni ge waarschuwing van zijn fiets afgegooid en wel zoodanig, dat hij tegen een aldaar staand paard terecht kwam. Indien dat paard er niet gestaan had, had ik best een arm of been kunnen breken, merkte bekl. op. Toen bekl. den agent er opmerkzaam op maakte, dat dat toch geen manier was, om iemand op een overtreding attent te maken, zeide deze; „Het feit dat je de Koningstraat inrijdt, vind ik niet zoo erg, maar nu je nog wat tegenzegt maak ik proces-verbaal op." Tegen deze handelingen van den agent wilde bekl, nu ten sterkste protsteeren. Een vodden-lokker. De vodden koopman P. S. had om kinderen te trekken, en vodden machtig te worden, oude kleeren en ingeruild voor minderwaar dig speelgoed, zooals blikken horloge's, en doosjes met kleursels. Hierdoor bereikte hij, dat kinderen hem vodden brachten waarvan hun ouders niets bekend was. Overeenkomstig den eisch werd hij ver oordeeld tot 8.boete subs 8 dagen hechtenis. Nog waren er op de buitengewoon groo te rol van het kantongerecht nog een flink aantal verkeersovertredingen etc. te behandelen, van ondergeschikten aard. De gisteren in het gebouw van den Haarl. Kegelbond gehouden modeshow van de fir ma's A. Weill, Th. H. Weill en H. P. Mul ler was druk bezocht. En met groote belang stelling volgden honderden vrouwenoogen de elegante mannequins, die, tusschen de lange rijen van kleine tafeltjes, de zaal door zweefden. Is het wonder dat over het algemeen de mode-revues bij onze vrouwen zoo zeer in den smaak vallen? Niet alleen zien ze hier de nieuwste modescheppingen, gedragen op de meest gracieuse wijze, maar ze ontvangen tevens een les in het verzorgen der détails van het toilet, een kunst waarin de Hol- landsche vrouw en zij is zich daarvan be wust! ten achter staat bij haar Fransche zusteren. Een weelde van bontmantels passeerden hier de revue, weelde, waarbij de verschei denheid der bontsoorten evenredig was aan de verscheidenheid der bewerking ervan. Glad en nauw aansluitend de eene sealskins- mantel, bij een anderen de glanzende velle tjes ruitvormig verwerkt in het boven stuk en in smalle strooken voor het wijd- uitvallende benedengedeelte voor den eenen nertzmantel het bont tot één geheel aan elkaar genaaid, voor den anderen de randen in den rug puntvormig tegen elkaar gelegd. Korte, half lange en lange mantels, in groote verscheidenheid. Maar zou het smaakvolle dier mantels zoo zeer als nu het geval was, tot zijn recht ge komen zijn, indien niet bij iederen mantel, met groote zorg, den daarbij passende hoed gekozen was? En dan de overige détails! Zou de schoonheid van den langen glanzen- den sealskin mantel en den daarbij passen den zwarten hoed zoozeer als nu zijn opge vallen zonder de note qaie van het sierlijke bonte taschje, dat er bij gedragen werd? Zou de onberispelijke coupe van het zwarte man- telcostuum, door den simpelen eenvoud van bet pakje niet onopgemerkt zijn gebleven zonder de applicaties van rood leer en bonte kralen op het kleine hoedje en op de randen van den xarf, die erbij gedragen werden? Werd bij het manteltje van model persi- anec het bekoorlijke geheel niet verkregen door de harmonie tusschen de grijze bont- garneering, de grijze neerhangende pluim van het zwarte hoedje en de grijze randen van de paraplu, die er bij gedragen werden? Van paraplu's gesproken, kregen we ook niet een lesje in de wijze, waarop de mo derne korte paraplu's gedragen moeten wor den, in het bevallig manoeuvreeren met een een grooten Vseren waaier, zelfs in het gracieuse gebruik van een poederdoosje? En dan de gracie, waarmee hier een kostbare avondsjaal gedragen werd. Bij de vele elegante hoeden, op deze show tentoongesteld, waren vooral veel kleine, hooge modellen, min of meer geïnspireerd op den beruchten „hooge zijden", met hoog opstaande garneering van voren ofwel op zjj. Zoo ook bij de wollen lange mantels en cqstuums zagen wij buitengewoon smaak volle modellen. Een mode-show, die zeker niet achterstaat bij dergelijke revue's in grootere steden! P. D. Krelis Louwen. Blijspel van Pieter Langendijk. Het Schouwtooneel. 't Waren echte tooneelvrienden, en op de bovenste gaanderij een groote schaar jeugdige letterlievenden, die gisterenavond waren opgekomen, om de eerste vertooning door Het Schouwtooneel van Pieter Lan- gendijk's werk Krelis Louwen, of Alexan der de Groote op hel poeëtenmaal, bij te wonen. En zij zijn niet teleurgesteld. Ver moedelijk zou onze Haarlemsche tooneel- dichter zelf verstomd hebben gestaan, wan neer hij de typeering van Krelis door Jan Musch had kunnen zien. Want eerlijk ge zegd, met alle respect voor onzen Langen dijk, zijn Krelis Louwen telt vele verdien stelijke versregels; zijn vondst van den dwazen boer, die van zijn waandenkbeel den genezen wordt door het onbewust ver vullen van 'n rol in een geïmproviseerde vertooning moge niet geheel origineel, dan toch veel oorspronkelijks hebben; zijn hoofdfiguur moge in verschillende scènes raak geteekend zijn.... tooneel is Krelis Louwen toch eigenlijk weinig. Geen ver wikkeling, geen spanning .houdt den geest geboeid. Vandaar valt het te prijzen, dat Jan Musch alleen het eerste bedrijf, het optreden van de geliefden Ferdinand en Alida en van den dronken boer Krelis en zijn vrouw Klaar in den echten blijspeltoon laat spelen en de overige twee bedrijven als een zuivere klucht laat verloopen. Zoo alleen blijft dit spel tot het einde toe amu sant. Jan Musch heeft van Krelis Louwen een kostelijk dronken boeren-type gemaakt, zooals hij dat alleen kan; een grove kop met een vervaarlijken neus en kleine, sluwe oogen, een krijscbende stem en vierkante, plompe gebaren. De schaterlach was de zaal niet uit bij zijn pogingen in het eerste be- drijff om op zijn beenen te blijven; „Sta Kees!" Vermakelijk was zijn ronkende bin nenkomst in een rieten mand, zijn snorken in het ledikant met vergulde gordijnen, zijn ontwaken in de vorstelijke kamer. Verschil lende malen kwam er applaus bij open doek. Krachtigen steun vond Musch in het tegenspel van Coba Blankenstein als for- sche boerin, terwijl het soepele, beschaafde spel van Pierre Molss als Ferdinand, Betsy Booleman als Alida en Ezerman als Filippijn niet weinig tot spces bijdroeg. Het leger indianen, de zwarte beer, de kleurige hofstoet edellieden en jonkvrouwen gaven bovendien aan het tooneel een fleu rig en afwisselend aanzien. Alles bijeen dus weer een prachtige prestatie van „Het Schouwtooneel". Ondertrouwd: 17 Sept.: H. F. Hetem en P. M. Kuiper W. Twigt en J. Smit J. J. Roest en E, Engel C. Wijnands en M. J. Brouwer. Getrouwd: 17 Sept.: L; J. Overmars en J. H. C. Joosten. L. Baaij en J. C. Rut gers. A. Jansen en H. H. W. Möring. W. Snoeks en L. Coppens. R. J. Termes en G. S. Löhr, H. J. Harder en G. Staal. Geboren: 13 Sept, G, E. Hartde Maaker d. 16 Sept.: B. Derlagen-v. Wooning z. E. J. B. Zethofv. Brero, d. 17 Sept.: C. M. SpookKuiper, z. Overleden: 15 Sept.: H. v. d. Kordelaar Vervooren, 77 j., Zonnesteeg. W. v. d. Hart, 79 j., Jansstraat. 16 Sept.: A. W„ 9 d., d. van Th. de Vos, Kamperlaan. 17 Sept.: A. R. LambertGierstberg, 48 j„ Kamperlaan. BERLIJN, 17 Sept. Volgens medeaee- lingen van het Dordtmunder Mijnenbureau, zijn op de mijn Schleswig, 11 arbeiders door gloeiend asfalt verongelukt. Vijf werden ge dood, 5 min of meer ernstig gewond. AMSTERDAM, 17 Sept. De nachttrein uit Parijs, die heden middag om 12.38 te Amsterdam moest aankomen, heeft een groote vertraging ondervonden als gevolg van een treinontsporing, die op de lijn ParijsBrussel moet hebben plaats gehad. Inplaats van 8.15 Antwerpen te verlaten, is de Parijsche trein eerst heden middag te 12.40 van daar naar Amsterdam vertrokken. De trein zal dus met een vertraging van ruim iYn uur in de Hoofdstad aangekomen. Wij kunnen gelukkig meedeelen, dat de ont sporing niet met den trein ParijsAmster dam heeft plaats gehad. WEENEN, 17 Sept. Plaatselijke botsingen MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden flauwer. HEDEN i% Nederland 1919 6% Nederland 1923 434 Nederland 1917 7% N.-l. 1921 A HoiL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Java Cultuur Jurgena gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Reso. dito Phoenix Geconsolideerde Kon* Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Action* id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silan Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconé Wabash Conm. Maxwell 941s/l« 943/, 1C0'/l6 1003/ 851/18 857, 101»/, 101"/ t8 88 71»/, 1543,4 154 126»/, 126 129% 129 14v 140 80 30 444 443 3901/, 384 661/4 67 ltl»/4 180 1361/g 134 1301/3 130 1291/ 130 983/, 1641/, 161 3281/, 325 113 H2% 10'/8 11 173i/a 172 i73.5v 171 27% 26 132 130 38U/, 379 3431/j 339 319 319 1531/5 196 1501/2 1041 102 1261/, 126 306 304 6 91/, 69 1481/, 149 791/, 15% S 6057 13880 1000. 6689 18111 ƒ400. 8067 20323 ƒ200. 3886 7133 7265 8522 9528 12757 13683 15063 18926 21770 ƒ100. Priizen van 70: 199 482 670 922 1015 1120 1274 1481 1509 2106 2187 2257 2375 2421 1510 2712 2896 2960 3139 3394 3419: 3458 3629 3732 4052 4092 4183 4241 4371 4448 4875 5071 5130 5398 5652 5665 5697 5879 5974 6113 6145 6206 6535 6543 6734 6774 7188 7218 7227 7346 7497 7538 7551 7600 7608 7629 7651 7668 7773 8430 8447 8484 9134 9397 9432 9588 9736 10035 10117 10161 10196 10279 11054 11213 11323 11350 11464 11578 11645 11968 12053 12110 12178 12375 12728 12747 12785 13088 13216 13464 13482 13501 13505 13711 13S02 14508 14584 14606 14625 14691 14709 14733 14830 14833 14938 15009 15062 15080 15162 15648 15686 16067 16074 16120 16339 16386 16720 16721 1721S 17252 17321 17500 17589 17705 17806 17862 18202 18229 18512 18864 19038 19044 19198 19222 19234 19293 19492 19599 19650 19749 19797 19848 19930 19975 20076 20093 20234 20265 20416 20436 20576 20680 20831 20973 21039 21118 21143 21242 21263 21510 21772 21846 21853 22010 22020 22029 22155 22420 22454 22466 22497 22577 22700 22830 22936 39 332 472 723 832 1189 1433 1714 2159 2339 2713 3198 3416 3694 4073 4499 4630 4766 4930 5118 5511 5700 6334 6595 6887 7197 7530 8102 8446 8791 9195 9728 9885 51 341 521 724 836 1217 1486 1747 2162 2386 2739 3258 3493 3831 4135 4519 4662 4783 4933 5119 5514 5753 6339 6614 6888 7252 7540 8189 8449 8798 9276 9771 9931 NIETEN: 92 156 346 532 779 923 1227 1536 1788 2191 2476 2893 3261 3519 3844 4189 4525 4681 4796 4943 5196 5548 5869 6393 6628 6983 7310 7569 8246 8549 900S 9303 378 571 781 945 1297 1578 1TJ2 2228 2527 2897 3285 3528 3859 4270 4530 4697 4811 4964 5203 5599 6014 6457 6722 7010 7339 7593 8248 8559 9011 9386 241 382 629 784 1008 1369 1592 1836 2261 2609 2950 3307 3574 3955 4287 4542 4746 4825 5012 5211 5660 6029 6485 6792 7049 7370 7600 8280 8560 9027 9425 17 SEPTEMBER 10283 10293 10649 10733 11315 11363 11737 11782 11970 12032 12280 12298 12627 12653 12884 12891 13044 13102 13306 13383 13931 13950 14272 14337 14503 14630 14757 14761 14118 15132 15398 15415 15581 15586 15867 15904 16011 16017 16363 16439 16739 16782 16987 16998 17255 17300 17408 17447 17859 17892 18175 18295 18700 18708 18982 19006 19422 19441 19595 19603 20122 20189 20564 20617 20932 20976 21287 21347 21526 21595 21739 21744 21935 21949 22128 22159 22471 22533 22819 22858 5e Klasse 9797 9812 9820 10020 10052 10231 10344 10391 10392 10795 10806 10970 11392 11421 11424 11805 11820 11873 12089 12133 12140 12328 12419 12502 12671 127.19 12731 12904 12905 12934 13119 13124 13128 13385 13411 13489 14157 14187 14191 14340 14343 14398 14655 14665 14686 14778 14794 14985 15156 15171 15189 15417 15436 15534 15699 15728 15785 15921 15934 15953 16039 16055 16090 16506 16576 16591 16787 16794 16823 1704917050 17156 17330 17331 17346 17466 17524 17667 17899 17931 17940 18471 18603 18654 18726 18827 18828 19068 19073 19106 19451 19487 19506 19814 19924 19948 20223 20270 20287 20720 20734 20771 21138 21166 21170 21349 21352 21449 21596 21598 21646 21749 21862 21863 22008 22065 22079 22179 22265 22300 22547 22562 22594 22920 22942 2e Lijst: 18712 m.z. 259 401 658 797 1031 1423 1673 1849 2283 2658 3056 3323 3666 3976 4394 4588 4751 4853 5070 5426 5665 6054 6531 6851 7093 7457 7741 8306 8664 9030 9556 9838 10256 10463 11228 11536 11919 12177 12531 12813 12968 13206 13579 14211 14435 14692 14989 15256 15542 15813 15959 16115 16606 16850 17183 17360 17805 17950 18665 18837 19253 19574 20014 20500 20811 21227 21468 21688 21883 22081 22347 22604 18762 308 462 696 806 1084 1431 1711 2036 2333 2603 3076 3337 3678 4004 4473 4612 4757 4887. 5088 5495 5692 6132 6550 6880 7160 7518 8053 8429 8789 9092 9718 9873 10280 19533 11242 11672 11923 12275 12563 12851 13015 13282 13634 14268 14502 14703 15027 15275 15570 15823 16000 16230 16660 16897 17225 17396 17828 17998 18688 18908 19397 19687 20019 20534 20837 21249 21488 21720 21895 22123 22430 22675 EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p.billioen) 0.62/ 0.62 PARIJS 14 13.921 BRUSSEL j 13.— 12.97 WEENEN 0.36s/, 0.37 LONDEN 11.623/, 11.621/, STOCKHOLM j 69.35 69.15 KOPENHAGEN. 44.071/5 44.15 CHRISTIAN1A 35.9 36.— 49.10 49.05 NEW-YORK 2.61i/, 2.60 '1.421/a 11.45 tusschen communisten en regeeringstroepen worden gemeld in alle deelen van Bulgarije, in hedennacht alhier ontvangen telegram men. Een telegram meldt, dat nog 7 boeren en een communistische leider gedood zijn, waar onder Pesco Valces. Vroeg in den morgen werden de communistische opstandelingen aangevallen door de regeeringstroepen te Sofia. Ze werden teruggedreven en leden aanzienlijke verliezen. ASSEN, 17 Sept. Nabij Someren is hét 3-jarig kind van don heer H. toen'het al leen was, in een zich achter het huis be vindende sloot geraakt en jammerlijk ver dronken. AMSTERDAM, 17 Sept. Korten tijd ge leden, werd in de kranten bericht, dat door de Justitie te Tiel, aan een inspecteur van Politie aldaar, een onderzoek was opge dragen, ondermeer betreffend het beleid van den commissaris van politie te Culem borg in de bekende moordzaak in deze ge meente. Het Bestuur der Broederschap der Commissarissen van Politie in Nederland, dat zich naar aanleiding hiervan gewend heeft tot de Justitie te Tiel, deelt ons thans nader mede, dat het bedoelde onder zoek niet betreft het beleid van dien Com missaris, doch alleen gaat tegen den heer De Beus te Culemborg, die verschillende artikelen publiceerde in een blad. jl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2