möSl] LIJ ORDE EN ARBEID. De kwestie van de nota inzake de oorlogsschuld van de baan? De inhoud van het document inzake de regeling der arbitrage. De moge lijkheid van spoedige verkiezingen in Engeland. Onder de Radio-berichten: Een nieuwe berekening van de balans der Ruhr-bezetting. De kwesties van de schuld aan den oorlog en toetreding tot den Volkenbond zullen niet beslist worden, vóór de Rijksdag op 15 October bijeenkomt. GEM. BUITENL. BERICHTEN. I DE OPHEFFING DER FRANSCHE BAGNO'S. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. Hooge-hoeden-proletariaat. Veiligheid bij de Binnenvaart. Ziekte- en ongevallenwet 1923. Van het Hof. Forensenbelasting en mis rekening. De Nederlandsche Mijnexplot tatie op Spitsbergen De schuld aan den oorlog. Naar het W. B. meldt, schrijft de „Ger- mania," het orgaan van den rijkskanselier: Het wordt immer duidelijker, dat de over handiging (aan de geallieerden) van de ver klaring in zake de quaestie van de schuld vraag den politieken toestand onnoodig zou bemoeilijken zonder de oplossing van de quaestie zelf een stap voorwaarts te bren gen. Daarom moet de overhandiging voor- loopig niet plaats hebben. Daarop heeft ook de overeenstemming in het kabinet betrek king, waarvan in het betreffende commu niqué wordt gesproken. Het mag als zeker worden beschouwd, dat het kabinet in de a.s. zitting van Dinsdag in dezen geest zal beslissen, waarmede de quaestie van de schuldvraag verdaagd is tot "Sjd en wijle van een geschikter gelegenheid. De quaestie van de arbitrage. Havas is in staat in groote lijnen aan te geven den inhoud van het dokument in zake de regeling der arbitrage. Het stuk, dat aan de betreffende commissie zal wor den voorgelegd en daarna aan den Assemblée regelt het systeem zoowel voor juridische als politieke gesqhillen. Franschen en Engelschen zijn het eens over de definitie, dat hij aan valler zal zijn, die arbitrage zal hebben ge weigerd of de uitvoering van de uitspraak. Voor de toepassing zal men rekening hou den met de resultaten der eerste commissie, die de quaestie van art. 36 van het statuut van het Haagsche Hof behandelt. In die commissie heeft Frankrijk bepaal de voorstellen gedaan om, volgens de woor den van Loucheur, de gaten in het pact te stoppen en in elk geval te beletten, dat een geschil tot oorlog zou kunnen leiden. Het plan, waartoe men gisteravond vrijwel gekomen is, is de instelling van een recht bank of van rechtbanken, welker uitspraken allen verplicht zijn te aanvaard^, zoodanig, dat de aanvaller, die de wet terzijde heeft geschoven, zich automatisch blootstelt aan de toepassing van de sancties volgens art. 16. Het protocol of de dokumenten, die aan de Assemblée zullen worden voorgelegd in zake de arbitrage zullen de bedoeling van art. 36 nader omschrijven en zullen hetzij door middel van amendementen, hetzij en wel bij voorkeur, door interpretatie, de be- teekenis aanvullen van de amendementen op het pact. Inzake de veiligheid schijnt de Engelsche regeering de algemeene lijnen te hebben goedgekeurd zooals Boncour die namens zijn regeering heeft voorgesteld en schijnt het, dat het beginsel ieder land moet steunen met hetgeen het bezit en met niets meer, een bekrachtiging van beteekenis heeft gekregen. De Engelsche verkiezings campagne. In Engeland bereiden de verschillende par ijen zich op een duchtige propaganda voor, zooals wij reeds gisteren meldden, hetgeen wel bewijst dat met de mogelijkheid van spoedige verkiezingen rekening wordt ge houden. In verband hiermee is het van be lang, dat onder de liberalen meeningsver- schil is waar te nemen over de wenschelijk- heid van het al of niet verwerpen van het Russische verdrag. Zooals men weet, staan verschillende liberale woordvoerders en li berale bladen op het standpunt, dat men door een verwerping van dit verdrag niet de mogelijkheid van een breuk met Rusland moet uitlokken of althans dat het niet ge- wenscht is om door de verwerping van dit verdrag, dat nog slechts de grondslag is voor een nieuw verdrag van wijdere strekking, de regeering een nederlaag te bezorgen, die haar misschien tot aftreden of tot het uitschrijven van nieuwe verkiezingen zou nopen. Thans heeft ook lord Beauchamp, de li berale leider in het Hoogerhuis over deze kwestie zich uitgelaten, en hij gaf daarbij niet onduidelijk te kennen, dat hij voorstander was van bekrachtiging van het Verdrag, al moest hij de juistheid van de critiek die er op is geoefend ook voor een groot deel toegeven. Hij plaatste zich dus op een geheel ander standpunt dan de heer Lloyd George, die, zooals hij zelf verklaarde de instemming heeft van den leider der partij den heer As- quith en verschillende andere leidende man nen. Na de rede van lord Beauchamp heeft Lloyd George, die trouwens het ook noo- dig vond den minister Wheatley, die hem had aangevallen, te beantwoorden, tevens van deze gelegenheid gebruik gemaakt nadruk kelijk te doen uitkomen, dat hij volmaakt in overeenstemming is met den heer As- quith en de andere vooraanstaande leidende mannen in de partij en dat zijn critiek dus die van de liberale leiding is. Dat heeft nu blijkbaar den graaf Beauchamp er toe ge bracht nog eens weer aan het denken te gaan en het resultaat zijner overwegingen was, dat hij veel van hetgeen hij te Nuneaton betoog de weer heeft ingeslikt. Hij zal niet tegen de meerderheid van de liberale partij en tegen haar leiding ingaan. Vermoedelijk zal het zoo wel zijn met de meeste liberale parlementsleden, die op zijn standpunt staan en de verwachting die bij velen in de Arbeiderspartij bestaat, dat bij de stemming wel een groot aantal liberalen met de regeering zouden meegaan, zal dan ook wel ijdel blijken. Zoodat er nauwelijks twijfel bestaat aan den uitslag als het in het parlement tot stem- jning over het Russisch verdrag komt. Na de opheffing der bagno's voor burger lijke veroordeelden van Guyana overweegt de Fransche regeering de opheffing der Afrikaansche militaire bagno's, waarvan het wreede regime reeds lang aanleiding gaf tot protesten. De minister van oorlog Noliet is bezig een bijzondere commissie in te stellen be last met de reorganisatie van het militaire strafstelsel, en voornamelijk van de kam pen van bataljons van discipline, gemeen zaam „biribi" genoemd. Nieuwe voorschrif ten moeten de gestrafte soldaten bescher men tegen wreede behandelingen toegepast door subalterne officieren. De Temps" heeft naar aanleiding van de opheffing van het bagno van Guyana een onderhoud gehad met den minister van ko loniën, den heer Daladier. De misbruiken, in Guyana geconstateerd, en de toenemende moeilijkheden van het vervoer hadden den vorigen minister van koloniën, den heer Sar- raut, er reeds toe gebracht een interdeparte mentale commissie te benoemen, belast met de bestudeering der hervorming van het bagno. Deze commissie concludeerde tot een aantal hervormingen, doch de heer Daladier was na ernstige studie tot de slotsom geko men dat het een hersenschim was, te hopen, het bagno te kunnen verbeteren en dat er niets anders te doen stond, dan het bagno radicaal op te heffen. De commissie heeft daarop in deze richting haar werkzaamheden voortgezet. De vraag is nu wat er gedaan moet wor den met de veroordeelden die zich thans in het bagno bevinden, bij elkaar ongeveer 6000. Twee oplossingen zijn mogelijk. Of men laat het bagno „uitsterven," zooals in Nieuw- Caledonië, waar er thans nog slechts 150 gedeporteerden zijn, of wel allen worden van Guyana naar Frankrijk teruggebracht. Deze zaak is nog in studie. In elk geval staat vast, dat er van 1925 af geen enkele veroordeelde tot dwangarbeid naar Guyana zal worden gezonden. DE BEGRAFENIS VAN CASALINI. Maandag had de begrafenis van het Ka merlid Casalini plaats. De vlaggen woeien halfstok, de kantoren en winkels waren ge sloten. Er bevond zich een reusachtige menig te achter de troepencordons. In den indruk- wekkenden stoet bevonden zich Mussolini, de leden der regeering, vertegenwoordigers van het parlement, alle fascistische Kamer leden, vaderlandslievende vereenigingen, af- deelingen der militietroepen, enz. Op het Espadra-plein verlieten Mussolini, de meeste ministers en de vertegenwoordigers van het parlement den stoet, die begeleid door den minister en den onderminister van binnen- landsche zaken zijn weg vervolgde naar het kerkhof. Op het Triburtinaplein hield de stoet stil en knielden alle aanwezigen en bewaarden eenige minuten stilzwijgen. Ver volgens riep Rossoni, voorzitter der fas cistische vakvereenigingen „Armando Casa lini" De menigte antwoordde „present." Hiermee was de ontroerende plechtigheid afgeloopen. EEN AANVAL VAN KONING FEISOEL OP DE WAHABIETEN. Uit Caïro wordt gemeld, dat koning Feisoel van Irak de Wahabieten aanvalt, die onlangs Taif, 60 mijl van Mekka namen, ten einde een afleidende beweging teweeg te brengen ten behoeve van koning Hoessein, Gemeld wordt, dat de val van Mekka aan staande is. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat alle be langstelling zich thans concentreert op het Noorden, waar Tsjang Tso Lin en Woe Pei Foe troepenafdeelingen op Sjanhaikwan la ten aanrukken, terwijl het tweede legercorps van Tsjang Tso Li n naar Jehol oprukt. Men verwacht ieder oogenblik den grooten slag, doch tot nu maken de niet-officieele berich- richten slechts melding van schermutselin gen. Soen Yat Sen heeft, blijkbaar in een wan hopige poging om het Zuiden voor den strijd in het Noorden te interesseeren, een merk waardige proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt lo. dat de troepen zoo spoedig mo gelijk naar het Noorden zullen oprukken, 2o. dat de bevolking van de provincie Kwan- toeng het recht krijgt haar eigen regeering te kiezen, 3o. dat het bestuur van de stad Canton zal worden gereorganiseerd en dat de burgemeester voortaan door algemeen kiesrecht zal worden benoemd en 4o. dat alle belastingen zullen worden afgeschaft. De „Times" meldt uit Sjanghai dat hetaan- tal dooden en gewonden thans veel grooter is dan gewoonlijk in de Chineesche oorlo gen. Het leger van Kiangsoe meldde vier dagen geleden duizend dooden in den oos telijken sector, terwijl de hospitalen van Sootsjau en Nanking vol gewonden zijn. Tsjekiang publiceert geen verliezen, maar het Roode Kruis is daar druk in actie, ter wijl ook daar de ziekenhuizen vol zijn. Het Chineesche Roode Kruis ontving een telegram uit Woefing, volgens hetwelk de vijandelijkheden op het noordelijk front zijn begonnen. De troepen van Anhwei (Nganhwei, de provincie ten N.O. van Tsje kiang?) hebben de troepen van Tsjekiang aangevallen. De Koningin heeft het bij het „Volk" ver bruid. Onder den pakkenden titel „Koningin en gemeenteraad" maakte het blad melding van een pijnlijk conflict. Zaterdag werd te Amsterdam met eenig ceremonieel de voltooiing van de Coenhaven gevierd. „Omdat de arbeiders daarbij belang heb ben", is het natuurlijk, dat de raadsleden daartoe worden uitgenoodigd. Ook de Koningin is genoodigd. Zoolang zij het hoofd van den Staat is, mag dit. Maar wat niet mag is dit ergelijke, waar van het „Volk" in deze woorden gewag maakt: „Wat echter minder begrijpelijk is, is dat in een demokratischen tijd als deze, bij een gelegenheid, waarbii een groot, speciaal Am- sterdamsch belang od den voorgrzn'1 door tiaar tegenwoordigheid den anderen autoriteiten zekere dwang wordt opgelegd. Of dat van de koningin zelf is uitgegaan, of dat van andere zijde daarop invloed is geoefend, een feit is, dat voor de uitgenoo- digde raadsleden althans, kledingsvoor schriften zijn gegeven, die het van meerde ren hunner onmogelijk maken van hunne belangstelling te doen blijken. De vertegen woordigers der burgerij moeten zich onder werpen aan voorschriften, die steunen op gansch verouderde opvattingen van etiquet te, opvattingen die niet meer van dezen tijd zijn en die thans de vertegenwoordigers van bijna de helft der burgerij hinderen in de uitvoering van hunne volle taak." De „Rotterdammer" spot met dit komiek geval als volgt: „We hebben direct gepoogd inzage te krij gen van de uitnoodigingen, die de drukken de en tyrannieke bepalingen bevatten. Het is ons gelukt Ziet hier wat is voor geschreven: „Dames: wandelcostuum; Hee- ren: wandelcostuum met hoogen hoed, ambtscostuum of uniform (groot tenue)". Nu begrijpen we aanstonds dat bewuste proletariërs tegen een ambtscostuum of uni form en dan nog wel groot tenue onoverko melijke bezwaren hebben. Dat riekt naar het militairisme! Maar een wandelcostuum mag ook. Daar tegen bestaat toch van marxistisch stand punt geen bezwaar. Ook Marxisten wande- den, ook Marxisten dragen daarbij een cos- tuum. Dies gaan zij in hun marxistisch wan delcostuum. Makkelijker kan het al niet. Het kapitalistische en reactionaire adder tje kan dus alleen zitten in „de hooge hoed", die voor heeren is voorgeschreven. Is dit niet te eng gedacht? Ook onder een hoogen hoed kan schuilen een schrander proletarisch brein. Reeds onderscheiden we in de rangen van het proletariaat een petten- en hoeden-pro- letariaat waarom zouden wij ook voor het hooge-hoeden-proletariaat geen plaats inruimen Hooge-hoeden-proletariërs van alle lan den vereenigt u De Nederlandsche Vereeniging van kapi teins en stuurlieden bij de Rijn- en binnen vaart, heeft aan de reeders bij de binnen vaart een schrijven gezonden, waarin zij o.m. het volgende onder de aandacht van ge noemde reeders brengt: „Tengevolge de buitengewone tijdsom standigheden en het gebrek aan behoorlijke voorschriften betreffende materiaal, beman ning, enz. komt het herhaaldelijk voor, dat, öf het schip wat betreft uitrusting, onder houd enz., niet voldoet aan matig gestelde eischen voor de betrokken vaarroute, èf dat de capaciteiten van het personeel niet van dien aard zijn, dat de verantwoording voor materiaal, goederen en passagiers aan hen kan worden toevertrouwd. Daarbij komt het voor, dat, wanneer vol gens het oordeel van den kapitein het ma teriaal niet in behoorlijken staat is, of dat de belading van de boot, waarmede hij moet varen, tegen zijn advies in, onoordeel kundig is geschied, aanmerkingen dienaan gaande toch achterwege blijven, om reden geëischt wordt, dat, hoe dan ook, gevaren moet worden. Deze wijze van doen levert gevaar op, niet alleen voor verlies van ma teriaal en goederen, doch ook van men- schenlevens. De scheepsrampen, die door ons dit jaar nauwkeurig zijn genoteerd, be vestigen het bovenomschrevene. Het ligt nu in onze bedoeling het daarheen te leiden, dat een commissie, bestaande uit werkge vers en werknemers, overleggen aan welke algemeene eischen schepen voor de binnen vaart alsook voor de vaart op Zuiderzee, Zeeuwsche stroomen en groote rivieren zou den moeten voldoen. In de eerste plaats dient natuurlijk gelet op hetgeen nu alreeds bij reglement is voorgeschreven. De uniformiteit, welke daardoor ontstaat, schept een gelijkwaardigheid in den concur rentiestrijd en geeft tevens een waarborg voor verladers van goederen, alsook voor hen, die als passagiers per boot reizen. Aan genaam zal het ons zijn van u te verne men of u aan een en ander zult willen me dewerken, opdat het veilig verkeer te wa ter worde bevorderd en bij ongevallen niet gezegd kan worden, dat nalatigheid van de zijde der reeders oorzaak is. Het R. K. Verbond van Werkgevers-Vak- vereenigingen en de Algemeene R. K. Werkgeversvereniging hebben aan den Hoogen Raad van Arbeid een schrijven ge zonden, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: „Hij zij Minister, werkgever of arbeider, voor geen van wie een goede regeling der ziekteuitkeering na aan het harte ligt, zal de wijze, waarop de wettelijke regeling dezer materie haar gang door de wetge vende vergaderingen, de departementen en advieslichamen heeft gemaakt, tot onver deelde voldoening kunnen strekken. Wan neer dan ook thans eindelijk een vooront werp van Wet aan het oordeel van Uwen Raad wordt onderworpen, nadat door U eerst over de hoofdbeginselen zelve der wettelijke voorziening van voorlichting is gediend, dan kan het bezwaarlijk anders, of de Algemeene R. K. Werkgevers Veree niging en het R. K. Verbond van Werkge- versvereenigingen hebben met de grootste belangstelling en zij het niet onverdeeld met groote waardeering kennis genomen van hetgeen tenslotte tot een wetsontwerp is gegroeid en gerijpt." Na uitvoerige bespreking van het ontwerp luidt het verder o.m.: Onder deze omstandigheden is het voor ons dan ook ondoenlijk ons zonder meer voor dit wetsontwerp uit te spreken. Wij achten ons niet verantwoord mede te wer ken aan de tot stand koming eener wet, waarvan de geldelijke gevolgen niet zijn te overzien. Wat wij in ons besluit van 11 Jan. 1920 voorop hebben gesteld, heeft helaas nog in beteekenis gewonnen; immers is de economische positie van de Nederlandsche nijverheid door tal van omstandigheden buitengewoon slecht geworden. Ondanks onze herhaalde en dringende vertoogen laatstelijk met allen klem op ons Reconstruc tie-Congres van December 1923 herhaald, en demonstratief aan de publieke belangstel ling voorgelegd, bleef het bedrijfsleven in de ongunstige positie, waarin het door oorzaken van buiten en van binnen was geraakt. Wij zullen ons dan ook noodgedwongen en nog in sterker mate dan wij deden in Januari 1920 krachtig blijven verzetten tegen elke vermeerdering der financiëele lasten, die op het bedrijfsleven drukken. Nu de Minister omtrent den financiëelen kant der verzekering geen licht wist te ver spreiden, hebben wij zelf getracht ons een oordeel te vormen van de kosten, die een regeling der ziekteverzekering door bedrijfs verenigingen met zich zal medebrengen. Wij hebben daarbij niet alleen gedacht aan de kosten van het ziekengeld zelve, doch eerder aan de onproductieve administratie kosten die noodzakelijkerwijs aan een wijd- schere-gelde ziekteverzekering Verbonden zullen zijn. Wij zouden zonder meer niet durven be weren, dat bij invoering der Ongevallen- en Ziektewet 1925 de administratiekosten der ziekteverzekering in dezelfde evenredigheid zullen stijgen. Wel meenen wij, zonder ge vaar voor betichting van overdrijving te mogen stellen, dat de meest goedkoope uit voering van het aan Uwen Raad voorgelegde ontwerp zeker 25 pCt. van de betaalde premie zal vorderen." Het schrijven eindigt als volgt: „Het voorontwerp lijkt op verschillende punten voor verbetering vatbaar. Vooreerst moeten wij ons blijven verzet ten tégen 'de handhaving der Raden van Ar beid als organen, die mede met de uitvoe ring der Wet zullen worden belast. Het ga rantiefonds van de Proeve-Posthuma-Kupers lijkt ons verre te verkiezen. Wordt dit onderdeel van de Proeve door den Minister niet gevolgd, dan achten wij gelijkelijke premiebetaling door werkgevers en werknemers de eenig juiste gedragslijn. Worden de werkgevers uitsluitend met de premiebetaling belast, dan bestaat er geen enkele aanleiding om de Bedrijfsvereeni- gingen bedoeld in art. 12, uitsluitend uit werkgevers bestaande, slechts als overgang te dulden. Deze vorm van bedrijfsvereeniging zou dan het normale type moeten uitmaken, conform de Proeve-Posthuma-Kupers. Bovendien zou boven eiken twijfel vast moeten staan, dat goed-functioneerende fa- brieksziekenkassen kunnen gehandhaafd blijven; noch de betrokken werkgevers noch de betrokken arbeiders verlangen de ophef fing van deze kassen." De Koningin-Moeder heeft het voornemen zich in het begin der volgende week voor eenige luchtverandering voor ongeveer drie weken naar Wildungen te begeven. Op weg daarheen zal zij een kort bezoek brengen aan haar zuster, de vorstin-moeder van Bent- heim en Stfcinfurt te Burg Steinfurt en op de terugreis aan haar broeder, den vorst van Waldeck en Pyrmont te Arolsen. Als gevolg van de beslissing inzake de forensenbelasting te Middelburg, verneemt de Tel., dat ook van de extra-aanslagen, waarop Deventer gerekend had, maar weinig terecht zal komen, In plaats van eenige ton nen wordt het 'n bedrag van ruim 60.000. Zelfs de heer Henri Deterding was door den Deventerschen gemeentel, fiscus aange slagen als forens, omdat er te De venter ook als overal, petroleum wordt ver kocht! BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 14 Sept. Madoera, Java stukgoed, Sumatrakade Mij. „Nederland" Aalborg, Swansea, steenkool Ertskade, Diederiks Transp. Bedr.Kal- mar, Skeleftea, hout, Minervahaven, Bijls- ma v. d. Hoek Hammenia, Helsingfors, hout, Oude Houthaven, Splithoff's Bevr. kant.Toba, Hamburg stukgoed, Fosfaat- fabriek, Vrachtmail Am. l'Hermite, Duin kerken, stukgoed, Handelskade, Ver. Carg. kant,Neptunes, Piraeus, stukgoed, Surina- mekade, Ver. Cargkant.Hever, Hamburg, stukgoed, Handelskade, Ned. Bevr. kant, Lingestroom, Londen, stukgoed, Handelska de, Holl. Stoomboot Mij.Prins der Neder landen, Java, stukgoed, Sumatrakade, Mij. „NederlandMavis, Londen, stukgoed, Handelskade, Gen. Stema Transp. Cy. Jantje, Londen, stukgoed, Westerdok, Salo mons Shipping Equity, Goole, stukgoed steenk Handelskade, N. V. Gebr. Scheuer Rijnstroom, Huil, stukgoed steenkool, Han delskade, Holl. Stoomboot Mij.Astarte, Bremen, stukgoed, Ruyterkade, v. Es v. Ommeren Crynssen, Hamburg, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail 15 Sept. Ronan, Leith, stukgoed, Handelskade, Ver. Cag. kant. IJmuiden.Aangekomen 14 Sept. Hamrao- nia v. Helsingfors, Neptunus v. Gibraltar, Toba v. Hamburg, Amiral, 1' Hermite v. Duinkerken Vreewijk v. Caen n. IJmuiden, Clara Kunstmann n. Leningrad, Hever v. Hamburg, Lingestroom v. Londen, Prins der Nederlanden v. Batavia, Mavis v. Lon den motorschoener Jantje v. Londen, Equity v. Goole, Rijnstroom v. Huil, Justina (Casco) per sleepb. Nestor terug uit zee, Astarte v. Bremen, Crynssen v. Hamburg, Ronzq v. Leith. Vertrokken 14 Sept. Justina (Casco) per sleepb. Nestor, Rotterdam. Aangekomen 15 Sept. Conia v. Tampico. IJmuiden. Aangekomen 15 Sept. Edda v. Sundsvall, Emmapark v. Malta, Rhein v. Hamburg, Zeus v. Cadix. VLIELAND. Aangekomen 15 Sept. Prof Buys v. Hull, Starling v. Londen. Vlieland. Aangekomen 14 Sept. Mayrix v. HuU. Delfzijl- Aangekomen 13 Sept. Susanna Maria, Gerdelmann Hassia, Ludwig Ha ren 31, Wessels Nomadis, Veldman Wim, Bosma, Franza 12, Wessels, Emden. Maassluis. Aangekomen 13 Sept. Hohen- felde, lich IJmuiden per sleepboot Brussa, Danae v. Caen 14 Sept. Depute Maurice Bernard v. IJmuiden, Fylgia v. Stockholm, Auby v. Bremen, C. E. Nymann v. Hull, Vard v. Hull, Archangel v. Harwich, Peleus v. Japan, Stad Zaandam v. Oxelosund, Felixto- we v. Harwich, Batavier III v. Londen, Wil- helminapolder v. Londen, Import v. Londen, Uno v. Londen, Leda v. Londen, Zent v. Santa Maria, Audax v. Fredriksstad, Bayford v. New. Castle, Iris v. Bremen, Helle v. Ot terbacken, Dione v. Trangsiund, Catharina, m. sch v. Purfleet, Enid v. Marseille n. Oden se, Najade v. Sevillia, Macclesfield, v. Grims by, Jerveaulx Abbey n. Hull, Soerakarta v. O. k. Adrika, Soekaboemi v. Hamburg, Gunver v. San Carlos, Heinz Horn v. King' ston n. Bremen, Renata v. Stettin, Tus- hima Maru v. Middlesbro, Harriet v. Barcelo' na n. Helsingfors, Irwell v. Goole, Ormur v. Londen, Teessider v. New. Castle, Virgo v. Londen, Ophelia v. Antwerpen, S. N. A. H. v. Rouaan, Bore v. Savannah, Carnia v. Lon den, Bronzi v. Liverpool, Grangemouth v. Leith, August Thyssen v. Hamburg, Arti ficer v. Londen. Treverbyn v. Bahia Blanca, Westland v. Leith, Diskus v. Hull, Ulanga v. Hamburg, Strassburg v. Hamburg Ella v. Hamburg 15 Sept. Capt. Edmund Labori v. Rouaan, A. Nolze v. Bremen, Katwijk v.Caen Prima Maru v. Bremen, Eemstroom v. Ham burg, Gallium v. Methil, Gaasterland v.Gran- gemouth Media v. Calcutta, Castlemoor. New. Castle, Hermann Burmeister v. Bre men, City of Lahore v. Hamburg,Medjerda V. New. Castle gepasseerd 6 v. m. Emma park v. Levant n. Amsterdam vertrokken 13 Sept Progres n. Noordzee, Oranjepolder n. Lon den, Nyroca n. Southampton, Cederic n Montreal, Bernisse n. Hamburg, Signaln. Wiborg, Ouse n. Goole, Marylebone n. Grimsby, Batavier VI n. Hull, Strinda n Narvik, Poeldiep n. Kingslynn, Loosdrecht n. Flensburg, St. George n. Harwich 14 Sept. Suzan Maersk n. W. Hartlepool, Galdy Light n. Montreal, Frinton b. Harwich, Fi delitas n. Genua, Saarland n. Japan, Clara Cames n. Triest, Vredenburg n. Narvik, Ger- manix, sleepb., n. Bremen met 2 bakken op sleeptouw, Petricola n. Fiume, Aldabi n. B. Ayres, Heinz Horn n. Bremen, Mannheim n. Hamburg, Montan, m. b. b. Hamburg15 Sept. Enid, n. Odense, Gunver n. Dene marken, Harriet n. Helsingfors. Maassluis. Aangekomen 15 Sept. Fede v. Rosario. Vertrokken 15 Sept. 476, sleepb.Sout hampton met een jachtRoma, sleepb,, Harburg met twee bakken. Maassluis. Aangekomen 15 Sept. 476 sleepb., terug uit Zee met een jachtHol land v. Gefle. Vertrokken 15 Sept. Poolzee, sleepb., Har burg, met een pers en bak Limburg, sleepb. IJmuiden met motor Luna Aalberts Njord v. Cothenburg, A. A. Nolze v. A'dam. Maassluis. Aangekomen 15 Sept. Castle moor van Narvik. Vlissingen. Gepasseerd 14 Sept. naar Antwerpen Klipfontein v. Amsterdam, Sebu bv. Amersfoort n. Hamburg, Stad Arnhem n. La Plata, Pendrecht n. Constantza. Van Antwerpen Essen n. Batavia, Soera karta n. R'dam, Syrië n. Alexandrië, Lyons Mrau n. Japan, Feodosia n. Soldier, Prince n. Malta, Innoko n. New. York, Glenapp n. China, Wiegand n. Chili. 15 Sept. naar Antwerpen Tannenfels v. Bombay, Anvers v. Buenos Ayres, Tallo v. Swansea. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. Alcyone (R. Z. A. lijn) thuisreis p. 13/9 Finisterre. Andijk (Br. Indië lijn) uitreis p. 13/9 Perim. Amstelland (H. Lloyd) uitreis 10/9 v. Las Palmas. Aldabi (R. Z. A. lijn) 14/9 v. R'dam n. Zuid Amerika. Amersfoort (W. I. M.) 14/9 v. Hamburg te Antwerpen. Adonis (IC. N. S. M.) R'dam—Vigo p. 14/9 Dungeness. Agamemnon (K. N. S. M.)14/9 v. Genua te Livorno. Ariadne (K. N. S. M.) R'damSpanje p. 14/9 Dungeness. Bacchus (K. N. S. M.) 13/9 v. Patras n. Venetië. Batoe (Nederl.) uitreis 13/9 v. Hurghada. Breda (W. I. M.) 10/9 v. Antofagasta n. Valparaiso. Boeroe (H. O. A. lijn) thuisreis 13/9 v. Yokohama. BERENICE (K. N. S. M.) 13/9 v. Palermo n. Gibraltar. CRYNSSEN (W. I. M.) 14/9 v. Hamburg te Amsterdam. CENTAUR (Oceaan) 13/9 v. Liverpool n. Java. CERES (K. N. S. M.) 13/9 v. Piraeus te Constantinopel. CELEBES (Nederl.) uitreis 13/9 v. Belawan. DRECHTDIJK (H. A. L.) Pacific—R'dam 11/9 v. Colon. DJOCJA (H. W. Afr. lijn) uitreis p. 14/9 Dun geness. DRECHTERLAND (H. Lloyd) 13/9 v. Buenos Ayres n. A'dam. EUMAEUS (Oceaan) 12/9 v. Tsingtao n. R'dam. ERATO (K. N. S. M.) A'dam—Lissabon p. 13/9 Dungeness. GROTIUS (Nederl.) uitreis 14/9 te Sout hampton. GAROET (R. Lloyd) 14/9 v. R'dam te Ham burg. GORONTALO (R. Lloyd) 14/9 v. Perim n. Kurrachee. HAARLEM (W. I. M.) Chili—Duinkerken p. 14/9 St. Cath. Point. HERCULES (K. N. S. M.) 13/9 v. Cavalla n. Samos. INO (K. N. S. M.) KoningsbergenA'dam p. 14/9 Brunsbuttel. IRENE (K. N. S. M.) 13/9 v. Barcelona n. Tarragona. KEDOE (R. Lloyd) thuisreis p. 12/9 Finis terre. KAMBANGAH (Java—New York lijn) JavaNew York p. 13/9 Perim. KEDOE (R. Lloyd) wordt 16/9 v.m. 8 uur van Batavia te R'dam verwacht. KAWI (R. Lloyd) uitreis p. 13/9 Gibraltar. KON. DER NEDERLANDEN (Nederl.) uitreis 15/9 te Sabang verwacht. KLIPFONTEIN (H. Afr. lijn) 14/9 v. A'dam te Antwerpen. LOMBOK (H. Afr. lijn) uitreis 12/9 te Port Said. MOENA (Nederl.) Pisagua—Europa 12/9 v. Horta. MENADO (R. Lloyd) 13/9 v. Hongkong te Batavia. MAASLAND (H. Lloyd) 13/9 v. Hamburg n. A'dam. MERCURIUS (K. N. S. M.) 13/9 v. Con stantza n. Galatz. MINERVA (K. N. S. M.) Alicante—Hoek van Holland p. 14/9 Prawle Point. NEPTUNUS (K. N. S. M.) 14/9 v. Gibral tar te A'dam. NEREUS (Oceaan) Batavia—A'dam p. 13/9 Peroim. NIEUW AMSTERDAM (H. A. L.) New YorkR'dam. 15/9 v. Plymouth. ORANIA (H. Lloyd) uitreis 12/9 v. Las Palmas. ORPHEUS (K. N. S. M.) Aarhus—A'dam p. 15/9 Brunsbuttel. PALEMBANG (R. Lloyd) thuisreis p. 13/9 Sagres. PLUTO (K. N. S. M.) 13/9 v. Vigo n. A'darr. PRINS DER NEDERLANDEN (Nederl.) 14/9 v. Batavia te A'dam. POSEIDON (W. I. M.) 14/9 v. Hamburg te Bremen. PELEUS (Oceaan) 14/9 v. Japan te R'dam. RINDJANI (R. Lloyd) thuisreis 14/9 v. Marseille. RIJNDAM* (H. A. L.) 13/9 v. New York n. R'dam. REMBRANDT (Nederl.) thuisreis 14/9 v. Belawan. RIETFONTEIN (H. Afr. lijn) thuisreis 13/9 v. Port Said. RONDO (Nederl.) thuisreis 15 of 16/9 te Marseille verwacht. SCHIEDAM (H. O. A. lijn) uitreis p. 12/9 Gibraltar. SOERAKARTA (H. Afr. lijn) 14/9 v. Oost Afrika te R'dam. OEKABOEMI (R. Lloyd) 14/9 v. Hamburg te R'dam. SALLAND (H. Lloyd) 14/9 v. Bremerhaver te Hamb. SITOEBONDO (R. Lloyd) thuisreis p. 13/9 Perim. SOMMELSDIJK (Br. Indië lijn) uitreis 13/9 v. Colombo. SPAARNDAM (H. A. L.) R'dam—New Orleans 12/9 v. Tampico. SIMALOER JavaNew York lijn) Java New York p. 13/9 Kaapstad. SOEMBA (Nederl.) uitreis 11/9 v. Belawan. STRABO (IC. N. S. M.) Dantzig—A'dam p. 14/9 Brunsbuttel. TOBA (H. Afr. lijn) 14/9 v. Hamburg te A'dam. TERNATE (R. Lloyd) uitreis p. 15/9 Pan- tellaria. TELLUS (K. N. S. M.) 14/9 v. Malaga te Huelva. THESEUS (K. N, S. M.) R'dam—Alicante p. 14/9 Dungeness. TEIRESIAS (Oceaan) Japan—R'dam 11/9 v. Port Said. ULYSSES (K. N. S. M.) 12/9 v. Xeropota- mos n. Canida. WATERLAND (H. Lloyd) thuisreis 11/9 v. Las Palmas. ZEELAND IA (H. Lloyd) thuisreis 14/9 v. Pernambuco. ZEUS (K. N. S. M.) 15/9 v. Cadix te A'dam. ALWAKI (R. Z. A. lijn) thuisreis 12/9 v. Bahia. ALHENA (H. Afr. lijn) uitreis 15/9 Tanga. GROOTENDIJK (H. A. L.) R'dam—New York p. 15/9 Scilly. PALAMED (Oceaan) 13/9 v, Batavia n. Singapore SARPEDON (Oceaan) JapanR'dam 13/9 v. Singapore. IJSELSTROOM (H. W. Afr. lijn) thuisreis 13/9 te Bordeaux. AMBON (H. W. Afr. lijn) thuisreis 11/9 te Duala. AURORA (K. N. S. M.) 14/9 Cadix te Ge nua. CALYPSO (W. I. M.) 13/9 v. New York n. Cap Haïti. COMMEWYNE (W. I. M.) 10/9 v. Para maribo n. Madeira. GAASTERLAND (H. W. Afr. lijn) thuis reis 11/9 v. Dakar. HAARLEM (W. I. M.) 15/9 v.|Chili te Duin- kerken* HERCULES (K. N. S. M.) 15/9 v. Cavalla te Samos. JAN PIETERZ. COEN (Nederl.) uitreis 15/9 te Port Said. JAVA (H. W. Afr. lijn) uitreis 13/9 te Free town. MERCURIUS (K. N. S. M.) 14/9 v. Sicilië n. Galatz. RHEA (W. I. M.) 15/9 v. A'dam te Hamburg- BUITENLANDSCHE HAVENS. ALSTER, 14/9 v. Hamburg n. R'dam. ATLANTIC SUN 12/9 v. New Orleans n. Rotterdam. AVONTURE, De Groot, 12/9 v. Fredericia te Holtenau. BATAVIER IV 14/9 v.m. 9.10 v. R'dam te Gravesend. BELLATRIX W. Hartlepool-Montreal p. 14/9 Dunnet Head. BERKELSTROOM 11/9 v. Plymouth n. Towey. CHRYSANTHI R'dam—'Turanto p. 14/9 Gibraltar. DORA 10/9 v. R'dam te Huil. DRECHTSTROOM 12/9 v. Paulliac te Port Talbot. DUBHE 12/9 v. Rosario te Las Palmas. DURAZZO 12/9 v. Dantzig n. Hamburg EEM R'dam—Rostock p. 14/9 Holtenau. FLORAPARK van Zwarte Zee p. 13/9 Zea GAZELLE, m.b. 12/9 v. Bremen n. Zweden. GOTALAND van R'dam p. 13/9 Elseneur. GREIF 13/9 v. Stettin bn. R'dam p. 15/9 Brunsbuttel. JANTINA FENNEGINA, v. d. Veen, 12/9 v. Londen n. Duinkerken uitgeklaard. JATA MENDI R'damTorre Anunziata p. 13/9 Gibraltar. JOHANNA 10/9 v. Barcelona n. Malta. JONGE JACOBUS Girenti n. p. 14/9 Gibraltar. KEYINGHAM R'dam—Algiers p. 13/9 Gibraltar. LIESEL HOLM R'dam—Alicante p. 13/9 Gibraltar. LUNA KoningsbergenR'dam p. 14/9 Brunsbuttel. MAAS 13/9 v. Koningsbergen te Ystad. MADEIRA 12/9 v. Bahia n. R'dam. MARKEN R'damMontreal p. 14/9 Dover. MERAK RosarioSevilla 11/9 v. Las Pal mas. MONT BLANC 12/9 v. Tyne te Hamburg. NOORDSTROOM 12/9 v. Riga te Hartlr- pool. NOORD 14/9 Koningsbergen-n. Uleaborg PENDRECHT 14/9 v. Constantza te Ant werpen. Pt L. M. 12 van R'dam p. 14/9 Ouessant. PRIAMUS 13/9 v. Dantzig n. R'dam. PROCYON RosarioR'dam 11/9 v. Las Palmas. ROTHENBURG LeningradR'dam p. 14/9 Brunsbuttel. RIJNDIJK 11/9 v. San Nicolaas te Oran, SCHIE 14/9 v. Koningsbergen te Trangsund, SEBU 14/9 V. Hamburg te Antwerpen. STAD ARNHEM 14/9 v. La Plata te Ant werpen. TALLO 15/9 v. Swansea te Antwerpen. THEANO Belfast—A'dam p. 14/9 Lizard. TRITO R'damDublin p. 14/9 Lizard. TWEE GEBROEDERS, Bonninga, U/9 v. Hamburg n. Kjerteminde. TYNE 12/9 v. Matyluoto n. Zaandam. TYRO 12/9 v. Cork n. Swansen. WALCHEREN R'dam—Montreal p. 13/9 Dungeness. WESTPLEIN 13/9 v. Lulea n. R'dam. WIL. VAN DRIEL SR. La Goulette— R'dam p. 13/9 Ouessant. IJSEL 13/9 v. Raumo te IJxpilla. ZAANSTROOM 11/9 v. A'dam te Avon- mouth. ZWALUW v. d. Veen, 13/9 v. Frederica ta Holtenau. ZAAN 13/9 v. Kotka n. R'dam. ZAANDIJK 13/9 v. Cardiff n. Buenos Ayres, AGNETAPARK 14/9 v. Antwerpen te Malta CHATEAUROUX van R'dam p. 14/9 Oues sant. EEMDIJK San NicolasLas Palmas p*. 12/9 Kaap Frio. FLORAPARK 13/9 v. Hamburg te Piraeus. GOALPARA 13/9 v. Kurrachee te Soera- baya. JULIANAPARK 13/9 v. Kimassl te Parijs. KEELUNG 13/9 v. Melbourne te Soerabaya. LANRICK 14/9 v. R'dam te Leith. LID VARD Nuevitas—R'dam 6/9 v. Ber muda. MAASDIJK 12/9 v. Algiers te Rosario. MALAYA SemarangKopenhgen p. 14/9 Ouessant. MONTE BIANCO Buenos Ayres—R'dam 129 v. Las Palmas. OTHON STATHATOS Buenos Ayres— R'dam 12/9 v. Las Palmas. PINNA 14/9 v. Balik Papan n. Dunnedin. RIBERA CebuR'dam 14/9 v. Gibraltar. Rijndijk 11/9 v. Oran te San Nicolas. STAD ARNHEM 14/9 v. R'dam te Ant- werpen. TYDEUS R'dam—Yokohama 13/9 v. Pe« nang. VALKENBURG 14/9 v. Holtenau n. Borg, sund. VECHTDIJK R'dam—Liverno p. 13/9 Gi braltar. WEST CHOPEKA 14/9 v. Soerabaya n. Singapore. ZAANDIJK Cardiff—Buenos Ayres p. 14/9 Lands' End- Een loonconflict? Uit Christiania wordt uit Spitsbergen ge schreven: Zooals bekend, zijn er Nederlandsche ko lenmijnen te Barentsburg, in Green Harbour, op Spitsbergen. Het schijnt, dat daar een conflict met de mijnwerkers is uitgebroken. Vrijdag arriveer de n.l. te Tromsö de stoomer „Ameland" met 76/ werklieden uit de Nederlandsche Spitsbergmijnen. Zii vertelden, dat nog 16C man met de „Texel" zullen volgen en dat de mijnwerkers, in totaal 230 man, waren ge dwongen, te werken onder omstandigheden o.a, bij het accoordsysteem die het on mogelijk maakten zooveel te verdienen, dat zij van het loon konden bestaan met name diegenen, die een gezin hadden te onder houden. Hierbij komt, dat de directie ten loons verlaging had aangekondigd. De terugge keerde werklieden vertelden, dat besprekin gen met den winter-chef hebben plaats ge had, doch dat deze geweigerd had eenige toezegging tot verbetering van de loonen der mijnwerkers te doen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6