i EUCHARISTISCH CONGRES „HET KIND" UmmiTill DEDHDDE II GELD VEIENEN STOPGEZET! II. §il Jr. Anegang 10 Haarlem H. SMIRK Jr. Oranjestraat 3 Haarlem I. SMINK Jr. Kerkstraat I Zamdviort gulden betalen en voor (150 knopen gulden betalen en voortij- knopen ZO gulden betalen en mr f30.- knopen f 1.- per Exemplaar, H.TH. FIBBE Eng. Heereostoflen Spaarne 60 Victoria-Water P£N Vf OGEN Duitsch - Engelsch STENO n TYPEN JCet ên&dscA CONCURREEREN Zaterdagavond a.s. ten tien ure precies is het uit Pariumeriën - Toiletartikelen - Byouteriën - Luxe-Artikelen In den winkel Gronjéstraat 3, ook Kousen, Kousjes en Sokken BINNENLANDSCH NIEUWS. De onthulling van het standbeeld Koning Willem 11. Pauselijke onderscheiding. Debat Prof. van Embden-^ Generaal Snijders. Verruiming werkgelegenheid. De Koningin en de studenten. De bezuiniging bij de Raden van Arbeid. De Merkenwet. De bezuiniging bij het Rijk. De Marine-begrooting. UIT ONZE OOST. De nieuwe commandant van het Indische leger. RECHTSZAKEN. De moord te Wychen. De moord te Wychen. GEMENGD NIEUWS. Door een pistoolschot getroffen. Lieve broers. De relletjes te Breda./ Voqjt de lezers van ons blad is nog gedurende korten tijd verkrijgbaar het prachtig Qedenk-Album van het Internationaal Eucharistisch Congres. Dit album, gedrukt op zeer fraai papier bevat ruim 100 platen over het Eucharistisch Congres; het formaat is 25 X 32 c.M. Wij zijn ervan overtuigd, dat al onze lezers dit album gaarne willen bev zitten. De prijs is slechts afgehaald aan onze bureaux of besteld bij onze agenten. Franco per post 1.20 bij vooruitbetaling. Voor dien uiterst lagen prijs zal men de beste herinnering hebben aan het te Amsterdam gehouden Internationaal Eucha ristisch Congres, daar alle kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders, die aan het Congres deelnamen, en alle voorname plechtigheden er in zijn afge beeld. Men gelieve spoedig zijn bestelling, vergezeld van het bedrag, aan ons in te zenden. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT, Nassaulaan 49 Haarlem Onder den hamer. Om een meisje. Een meisje? yermist. Meisje in brand. Ernstige vechtpartij te Bussum. Een houtvlot op drift. Brutale aanranding. Noodlottig schot. Doodelijk gewond. Aanslag op een Chinees. Een vreemd geval. TENTOONSTELLING GEOPEND VAN 2—5 EN 7V2—10 UUR. Programma. AANBESTEDING Op Donderdag 25 September '24 Moore's School of Commerce Specialiteit in zuiver wollen ZIET de ETALAGES PIANO'S PIANOSTEMMEN W. BOEREE, DE CENTRALE TANDHEELK. KLINIEK. ZIJLSTRAAT 53«°od wil zeggen, tegen denzelfden prijs, dien een ander voor zijn artikel vraagt, een beter, d.w.z. een waardevoller artikel te leveren. Overtuig en BEWIJS HET PUBLIEK DAT UW ARTIKEL HET BESTE IS voor den prijs dien ge er voor vraagt. De Nieuwe Haarlemsche Courant heeft e.en zeer ruime verspreiding. Geen opruiming, alle goederen frisch, nieuw en onbeschadigd Dinsdagmiddag 3 uur heeft op het Buiten hof te 's-Gravenhage in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins de onthulling plaats gehad van het nieuwe ruiterstandbeeld van Koning Willem II. Daarbij werden verschillende redevoe ringen gehouden, waaronder een van Prof. Blok uit Leiden, die een historisch overzicht gaf van de regeering van Koning Willem II. Hierna ging de Koningin tot onthulling van het standbeeld over, waarbij H. M. het volgende sprak: Daar dit gedenkteeken is uitgevoerd naar het beeld, dat mijn eigendom is en ook daartoe gaarne mijn medewerking verleen, heb ik het temeer gewaardeerd, dat de nadere keuze van dezen dag het mij moge lijk heeft gemaakt, hier tegenwoordig te zijn. Zeer gaarne voldoe ik daarom aan het verzoek, thans over te gaan tot de onthul ling van dit standbeeld ter eere van mijn grootvader, Nederland's tweeden koning. Vervolgens droeg de heer v. d. Voort van Zijp het standbeeld aan de gemeente over met een rede tot den burgemeester. Waar de keuze van het Comité aldus spr, zich bepaalde hij het ontwerp, dat in het Rijksmuseum aanwezig was, een ont werp door wie tot oordeelen bevoegd zijn alleszins verdienstelijk geacht, en de firma Duchateau te Schiedam zich op uitnemende wijze van de opdracht der uitvoering kweet, komt het mij voor, dat ik eenig recht heb om te zeggen, dat door aller samenwerking verkregen is een monument, dat onze stad tot sieraad strekt. Het Comité hoopt, dat U bereid zijt dit monument te aanvaarden, en is er van verzekerd, dat het waar het gemeentebestuur der Residentie steeds blijk gaf zoo groote zorg te wijden^ aan het ver fraaien der stad en aan het behouden van het stadsschoen ook dit monumen^ veilig aan Uwe handen kan toebetrouwen." Vervolgens hield de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn, een rede, waarin hij Koningin en Prins bedankte voor hun aanwezigheid. Op het gemeentebestuur rust thans de plicht de zorg voor dit gedenkteeken op zich te nemen, vervolgde spreker. Met volle gerustheid leg ik de belofte af, dat het Haagsche gemeentebestuur zich van dezen plicht zal kwijten met de nauwgezetheid en de liefde, die verschuldigd zijn aan den be minden Koning, den geboren veldheer, den beschermer van wetenschap en kunst, ons zooeven geschetst, wiens nagedachtenis het bestemd is te eeren. Namens het gemeentebestuur aanvaard ik oor de gemeente dit standbeeld van Ko- I ng Willem den Tweeden." De heer W. J. R. Dreesman te Amster dam, is door Z. H. den Paus benoemd tot Commandeur in de Pius-Orde met de Ster. De openbare debatvergadering, waarin de heeren Prof. Dr. D. van Embden en Gene- aal b. d. C. J. Snijders het pro et contra zullen behandelen der nationale ontwape ning, zal worden gehouden Dinsdag 30 Sep tember, des avonds 8 uur in de groote zaal van den Dierentuin te s-Gravenhage. De provincie Zuid-Holland draagt voor een niet gering deel bij tot de verruiming der werkgelegenheid. In 1924 wordt voor verschillende werk zaamheden een millioen gulden uitgegeven. Bij het bezoek aan Rotterdam van H. M. de Koningin heeft H. M. op den terugweg van Feijenoord eenige oogenblikken stilge houden voor de Rotterdamsche Studenten Sociëteit Hermes, waar Haar door den pre sident van den senaat van het Rotterdamsch Studentencorps een bloemstuk werd over handigd. H. M. informeerde belangstellend naar sociëteit en corps en dankte minzaam voor een stormachtige ovatie, Haar door vele aanjvezige corpsleden gebracht. In de ledenvergadering van den Raad van Arbeid te Deventer heeft de voorzitter, de .heer Th- W. te Nuyl, medegedeeld, dat de voorgenomen mechanisatie op zijn hoogst een bezuiniging van een paar ambtenaren gemiddeld per Raad van Arbeid zal mee brengen. Inzake het verzekeringsplan Aal- berse zei spr., dat onder de leidende per sonen het denkbeeld om de uitvoering der verzekering geheel in handen der belang hebbenden te geven, de overhand schijnt te hebben. Verschillende wijzigingen, In de Merkenwet zijn verschillende wijzi gingen aangebracht. De voornaamste wijzi gingsbepalingen laten wij hier volgen: In het le lid van art. 4, dat voorschrijft wat een belanghebbende doen moet ter verkrij- moet ge hebbon en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I KAARL. 1 COURANT brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte E. Gerth van Wijle, buitengewoon adjudant van H. M. de Koningin, is benoemd tot commandant van het leger en hoofd van het departement van Oorlog in Ned.-Indië, ter vervanging van den op 2 December e.k. het leger verlatenden luitenant-generaal F, J. Kroezen. ging van de inschrijving van een merk, is een bepaling ingelascht, betreffende de kleur van een merk, welke bepaling luidt als volgt: „Indien de inzender de kdeur van het merk als onderscheidend kenmerk wenscht, geeft hij een beknopte aanwij zing van de kleur of kleuren, waarin het merk is afgebeeld, en stelt hij een door het bureau voor den industrieelen eigen dom te bepalen getal afdrukken in kleur van het merk ter bescfukking van dat bureau." De bepaling, dat het merk geen woorden of voorstellingen mag bevatten ,,in strijd met de openbare orde of goede zeden welke voorkwam in de wet van 30 Septem ber 1893, wordt in het nieuw-geredigeerde art. 4 gemist. Uit de nieuwe redactie van het le lid, art. 6, blijkt, dat, in tegenstelling met de tot nu toe gevolgde wijze van doen, de maand- opgave van ingeschreven merken in de Ne- derlandsche Staatscourant achterwege zal blijven, doch dat daarvoor dienst zal doen een door het bureau uit te geven orgaan. Wij lezen n.l. in de gewijzigde bepaling: „Door de zorg van het bureau voor den industrieelen eigendom, wordt in een door het bureau uit te geven blad een afdruk van het in art. 4 bedoelde cliché van elk van de sedert de laatste openbaarmaking ingeschreven merken opgenomen, met op- gave van de soort van waren, waarvoor zij bestemd zijn, en van de woonplaatsen der inzenders en, indien de kleur van het merk een onderscheidend kenmerk daar- van is, met beknopte aanwijzing van de kleur of kleuren, waarin het merk is af gebeeld." Nieuw is ook de bepaling, dat, indien de kleur van het merk een onderscheidend kenmerk daarvan is, de inzender daarvan melding maakt, door eene in de Fransche taal gestelde verklaring van de kleur of kleuren bij te voegen, waarin het merk is af gebeeld; hij stelt voorts een door het bureau voor den industrieelen eigendom vast te stellen getal afdrukken in kleur van het merk beschikbaar. Nog is bepaald, dat de minister de termij nen, binnen welken de inzender van een merk bericht behoort te krijgen, hetzij van de inschrijving van een door hem ingezon den merk, hetzij van de weigering om tot die inschrijving over te gaan, kan verlengen tot ten hoogste 3 maanden na de inzending. Salarisvermindering en begrootingscijfer. De raming voor de Justitie-begrooting 1925 bedraagt 27.278 833.50, d. i. 1.964.279.50 minder dan voor 1924 werd toegestaan. Met het oog op hst verschil tusschen dit eind cijfer en dat van het vorige jaar, vestigt de minister er de aandacht op, dat de la gere raming voor 1925 in de allereerste plaats het gevolg is van den vastgestelden aftrek van 10 pCt. op alle salarissen, terwijl voorts zuinig beheer en versobering van den dienst een lagere raming mogelijk maken. Het eindcijfer der marinebegrooting voor 1925 is geraamd op 46.110.357, d. i. 2131 meer, dan voor 1924 werd toegestaan. Voor aanbouw van schepen en vaartuigen door particulieren, aankoop voor oorlogs schepen, kosten van vervoer enz. wordt 10.800.000 gevraagd. De chef van den generalen staf van het leger in Ned.-Indië, generaal-mejoor R. F. Kees v. d. Broek voor het Amsterdamsche Hof. In een deel onzer oplage van Dinsdag, konden wij nog melden, dat tegen een der beklaagden in den gruwelijken dubbelen moord te Wychen. Kees v. d. Broek, 7 jaar gevangenisstraf is geëischt. De Rechtbank was samengesteld uit Mr. F. O. v. d. Dussen, president, P. C. J. A. Boelens en mr. H. W. v. Tienhoven, rech ters. Het O. M. werd waargenomen door jhr. mr. W. van Nahuys. Griffier is mr. Viruly. Als toegevoegd verdediger zal voor beide beklaagden optreden mr. A. V. M. Onneke. De zitting wordt geopend en de eerste be klaagde, Kees v. d. Broek, wordt binnenge leid. Onverschillig treedt hij binnen, blijft even beduusd staan, als hij de volle zaal ziet, doch treedt dan voor de rechtbank. De reeds voor eenige dagen geleden ver melde dagvaarding wordt voorgelezen. Ver legen staart bekl. voor zich. De president vraagt hem, of hij be kent, wat hem ten laste wordt gelegd. Beklaagde aarzelt. „U bekent dat nietwaar?" dringt de voorzitter aan „Jawel," klinkt zacht het eenigszins aar zelend antwoord De president gaat daarop het ge beurde na. Eerst hadden bekl. Van Munster en beklaagdes broer, Piet v. d. Broek, in verschillende café's gedronken. Het plan werd geopperd, ergens in te breken. Piet van den Broek voelde daar het minste voor. Hij wilde het liefst langs den weg ergens gaan slapen, doch de beide anderen spoor den hem aan en hielden hem op de been. Zoo kwamen zij langs verschillen de woningen doch het leek hun niet ge schikt, daar hun slag te slaan, totdat Van Munster voorstelde, het bij Willems te pro- beeren. Kees v d. Broek kende Willems niet, doch Van Munster scheen te vermoe den, dat daar nog wel wat geld was. Kees van den Broek hoort het relaas aan, nu en dan „ja" stamelend. Toen zij bij het huis kwamen, werd met een hamer het luik ingeslagen en Van Munster ging het eerst naar binnen, daaraf Kees v. d. Broek, Piet v. d. Broek bleef buiten staan. Bij hun naar binnen gaan hebben zij iets omgestooten, door welk gerucht de bewoners wakker werden. Piet v„ d. Broek bleef in de bij keuken. Van Munster had licht en ging de kamer binnen. Piet v. d. Broek hoorde, dat daar een hamerslag viel. Even daarna trad hij ook de kamer binnen en zag Willems ge bogen voor een stoel liggen. Van Munster nam daarna een bankbiljet uit de kist, die in de kamer stond. De président: Hebt u dat gezien? Bekl.: Ja. Vervolgens hebben zij de woning door zocht, eerst met een groen lampje, dat ge vallen en gebroken was Van Munster heeft daarop de witte lamp aangestoken. Toen ook deze gebroken was, hebben zij zich ver der met een kaars geholpen. Van Munster was daarop naar de kamer van de vrouw gegaan, verbleef daar eenigen tijd en kwam toen terug met nog 6 gulden en 50 cent. Ook waren nog eenige eieren gevonden, 21. Zij hebben daarop het huis verlaten. Buiten nam Kees van v. Munster 25 en gaf hier van 10 aan Piet. De P r e s.: Is dat nu de volle waarachtige waarheid? „Ja" komt het zacht van beklaagdes lip pen. De P r e s.: En vindt u dat niet verschrik kelijk, dat u dat alles gedaan hebt met de zelfde ijzige kalmte, waarmee u thans dit alles verklaart? Hebt u wel overdacht, wat voor vreeselijks jullie daar in dien nacht van 4 op 5 Mei hebt uitgevoerd? Dat jullie daar voor 30 en eenige eieren twee men- schenlevens hebt geofferd? Eenigszins stotterend zeide beklaagde: „Toen ik daar binnen was, werd ik zóó be vangen door de zenuwen, dat ik niet wist, wat ik deed." Pres.: Je was dan zoo door je zenuwen bevangen, dat je buiten toch nog wel heel goed met je broer den buit kon verdeelen. Het geheel is meer dan afschuwelijk. Heel even slaat bekl. de oogen neer en een lichtroode kleur trekt over zijn vaalrood gelaat. Jullie waren daar binnen getreden buften den wil van de getroffenen, Willems en zijn zuster? Ze wisten niet, dat jullie daar zou den komen? Bekl.: Neen. V Het O. M. vraagt daarop het woord en wijst op art. 91 W. v. S. Bekl. had zich ge heel buiten weten en wil van de slachtoffers op een erf bevonden. Dit was nog niet ten laste gelegd. De Pres. wil derhalve aan dé dagvaarding toevoegen: „Terwijl zij zich buiten wil van de getroffenen daar bevonden." Bekl. kon daarop plaats nemen in de beklaagdenbank. Getuigenverhoor. Als eerste getuige werd gehoord de rijks veldwachter te Wychen, D. Teunissen, die met twee andere veldwachters het eerst de woning van Willems na den moord be trad. Ze konden gemakkelijk binnenkomen Het luik, dat door beklaagden was stuk geslagen, was ter terechtzitting aanwezig. Get. deed een omstandig verhaal van den toestand, dien zij in de woning aantroffen. De lijken waren afschuwelijk verminkt en het lijk van de vrouw was bijkans geheel ontkleed. Terstond na hun vondst, waarbij ze natuurlijk alles zoo lieten als ze het ge vonden hadden, werd de justitie gewaar schuwd. Vrij spoedig viel de verdenking op Van Munster. Door den hamer, die in de punt werd gevonden, kwam de veldwachter terstond op de gedachte, dat Van Munster wel in die zaak betrokken zou zijn. Als tweede getuige werd gehoord de Wy- chensche gemeenteveldwachter E. de Rid der, die met den vorigen getuige het eerst de woning betrad. Deze bevestigde de ver schillende verklaringen van den vorigen ge tuige en voegde eraan toe, dat hij op het erf van de gebrs v. d Broek een eierbus had gevonden, waarin een gedroogd stuk eier schaal. De bus was ter terechtzitting aan wezig. Zij was in elkaar gedrukt en roestig. Bekl. Kees v. d. Broek gaf toe, dat een dergelijke bus door hem was weggenomen. Of het dezelfde was, kon hij niet verklaren. Thuis hadden ze zoo'n bus niet. Hoe deee bus er kwam, wist bekl. niet. Mej. A. Burgers, de dochter van den kastelein uit de buurtschap Luenen, ver klaarde dat in den vroegen ochtend van 5 Mei Van Munster in het café van haar va der kwam en er twee glazen bier dronk. Na eenigen tijd kwam Kees v. d. Broek daar ook. Deze betaalde met een bankbiljet van 25. Get. heeft niet gezien, dat v. d. Broek iets aan Van Munster gaf. v. d. Broek ging het eerst weg, daarna v. Munster. Requisitoir. Jhr. Mr. v. Nahuys, vervolgens het woord nemend voor zijn requisitoir, wees al lereerst op het weerzinwekkende van deze zaak. Het aandeel dat v. d. Broek in deze zaak heeft gehad, was de diefstal. Van Mun ster kwam eerst op het denkbeeld de men- schen uit den weg te ruimen. Uit het onder zoek is gebleken, dat de opzet van beide beklaagden zeer verschillend is geweest. Daarom moest de zaak worden gesplitst. Het bewijs van den diefstal achtte spr. gele verd door bekl.'s bekentenis en de getui genverklaringen, die hij een voor een naging. Spr. meende dat een zeer zwé.re straf moest worden opgelegd, omdat het binnengaan bij deze oude menschen wel buitengewoon laf hartig is. Al heeft bekl. den dood van die menschen niet gewild, hij heeft toegezien dat Van Munster zijn afschuwelijk bedrijf ver richtte, en zelf meegezocht naar het geld en zelfs getracht daarvan voor zich meer te verkrijgen dan Van Munster. Spr. vorderde wegens diefstal, gepleegd door twee of meer personen in vereeniging op een voor de nachtrust bestemden tijd door middel van braak, een gevangenisstraf van 7 jaar. De eisch tegen Van Munster. Het O. M. bij de rechtbank te Arnhem eischte tegen den beklaagde Van Munster wegens moord, levenslange gevangenisstraf. Zondagavond werd te Deventer de hulp der politie ingeroepen, daar eenige jongelie den, waarvan er een in het bezit was van een flobertpistool, na het verlaten van een café daarmede hadden geschoten, tengevolge waarvan zekere G. H. in het achterhoofd werd getroffen en zoodanig verwond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De dader, de 23-jarige E., nam bij de komst der politie de vlucht, doch werd later aangehouden. Het pistool, dat hij inmiddels had weggeworpen, werd later in een bloem perk teruggevonden. Een caféhouder te Amsterdam deed aan gifte dat drie broers in zijn café aan de Spiegelgracht, bij een ruzie met andere be zoekers, 8 vensterruiten, 1 deurruit, 2 gas kronen en een electrische lamp opzettelijk hebben vernield. Het Alg, Nederl. Correspondentiebureau te 's-Gravenhage deelt mee: Van de meest bevoegde zijde wordt me degedeeld, dat van ongeregeldheden onder de voor herhalingsoefeningen opgekomen mili tairen te Breda geen sprake is geweest. Enkele soldaten, die bij het opkomen onder den invloed van sterken drank verkeerden en zich minder behoorlijk gedroegen, zijn door de militaire politie gearresteerd. GEDENKALBUM In de binnenstad is het uiteraard druk ge weest door de opkomst van 4 lichtingen in fanterie, maar behoudens de zooeven ge noemde gevallen van dronkenschap is van onbehoorlijk gedrag of insubordinatie geen sprake geweest. Wat de legering aangaat zijn bijzondere maatregelen getroffen o.a. door het verstrek ken van meer ligstroo om van het verblijf in de tenten ook bij vocht geen hinder te hebben. Indien het weder onverhoopt slech ter wordt en daartoe dus aanleiding geeft zal tot inkwartiering worden overgegaan, welke in voorbereiding is. Uit Muiderberg wordt gemeld, dat het Koekerbosch, de welbekende vrije wandel plaats bij het hotel ,,'t Rechthuis" te Mui derberg op 9 October zal geveild worden. Daar de ingezetenen vreezen, dat dit bosch in handen zal komen van een bouwvereeni- ging, die het gedeeltelijk zal sloopen of van i iemand, die het voor 't publiek zal sluiten, verzonden zij een verzoekschrift aan den raad, qm dit bosch door de gemeente te doen aankoopen. Twee 16-jarige jongens te Meerkerk bij Gorinchem kregen twist om een meisje. De ruzie liep zoo hoog, dat de een den ander met een mes in de borst stak, waardoor de longen geraakt werden en de knaap nu in zorgwekkenden toestand verkeert. De dader is naar het ihuis van bewaring te Dordrecht overgebracht. Sinds j.l. Zaterdag wordt te Weesperkar- spel vermist de 16-jarige Reintje van der Roest. Zij verliet Zaterdag omstreeks 11 uur de ouderlijke woning. De burgemeester van Weesperkarspel ver zoekt namens de vader opsporing. Het vermoeden bestond, dat zij zich naar familie had begeven, doch het onderzoek in die richting heeft geen resultaat opgeleverd. Zij is in het bezit van een oud damesrijwiel. Maandag was men in de keuken der fa milie v. Z„ te Roosendaal, in een pannetje op de kachel terpentijn aan het koken. Terwijl de 16-jarige dochter nabij de ka chel stond, werd de keukendeur open ge daan. waardoor de vlam in de terpentijn sloeg. De kleeren van het meisje vatten hierop vlam. Het meisje vluchtte naar buiten, waar een voorbijganger het vuur doofde. Inmiddels had het kind aan borst, hoofd en armen reeds ernstige brandwonden opgeloopen. De inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodza kelijk. Twee woonwagenbewoners te Bussum, ze kere v. V. en v. d. B„ hadden roods gerui- men tijd ruzie. Maandagmorgen om 7 uur ontmoetten zij elkaar en ze raakten toen zoo hevig slaags, dat v. d. B. aan v. V. een slag met een hard voorwerp toediende, zoo danig, dat v. V.'s linkeroog ernstig werd verwond, terwijl zijn neus verbrijzeld werd, In bewusteloozen toestand wérd v. V. naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is niet zonder levensgevaar. De dader, v. d. B., is gearresteerd. In de Zuiderzee is Zaterdag j.l. een reus achtig houtvlot van plm. duizend groote bal ken, meerendeels van 20 M., op drift geraakt tusschen de Muiderwal en Marken en wat Noordelijker losgeraakt; visschers uit ver schillende kustplaatsen hebben de drijvende houtmassa goeddeels op sleeptouw genomen; in sommige havens werden 200 a 300 stuks aangebracht en opgelegd. Het houtvlot wa op weg naar den Frieschen wal. Toen de heer N. te Roermond Zondag avond per fiets uit Tegelen huiswaarts keer de, werd hij tusschen de Reuversche bos- schen plotseling van achter een boom vast gegrepen en van zijn fiets geslagen. De heer N., die zijn bewustzijn door den plotselingen slag verloor, kwam later tot de ontdekking, dat de dader zijn fiets en een nieuwen regenjas had medegenomen. Een flink bedrag aang eldswaarde dat N. in zijn portefeuille bij zich droeg, werd on aangeroerd gelaten. De politie heeft de zaak in onderzoek Door een ongelukkig toeval ging het ge weer van Dr. R. te Roermond, toen deze in gezelschap op jacht was, af, met het gevolg, dat de heer Stapper, eigenaar van het Post- hotel te Roermond, de lading in zijn oog kreeg. S. is in de oogenkliniek te Maastricht fer verpleging opgenomen. Te Rumpen (Limburg) is tijdens een vecht partij in een café zekere V. met een mes zoodanig in den buik gestoken, dat hij naai het hospitaal te Heerlen moest worden over, gebracht. Men vreest voor zijn leven. De dader ii aangehouden. Maandagmorgen bevond zich de heer Wong Sing, die te Rotterdam een bemid delingsbureau voor Chineesche arbeiders heeft, op het terra i aan den Rotterdamschen Lloyd. Plotseling kwam uit een der loodsen de Chinees T. T. genaamd en afkomstig uit Canton, te voorschijn en richtte een re volver op Wong Sing. Deze wist echter voordat het schot afging T. bij den pols te grijpen zoodat een hevige worsteling tus schen beide Chineezen ontstond, waarbij T. kans zag drie sch»tem te lossen. Wong Sing wist de eerste twee schoten te vermijden, doch werd door het derde aan de linker hand gewond. T. wist los te rukken en zette het op een loopen. Een half uur later werd T. door de politie gearresteerd en naar het bureau Witte de Withstraat overgebracht. De man heeft zijn daad bekend, doch wei gerde de reden ervan op te geven. Men denkt aan wraakneming. De telegrafist E. D. Boyer geplaatst op een der kleine spoorwegstations in Pennsyl vania was zeer verrast op een gegeven dag, toen hij het gewone lijntelefoontoestel van den haak nam, plotseling zeer duidelijk te hooren. „Ici poste d'émission de la tout Eiffel". Het was zonder twijfel de draadlooze telefonie van den Eiffeltoren die hij hoorde, maar hoe was dit mogelijk zonder speciaal draadloos ontvangtoestel f Hij luisterde nog op verschillende anderr middagen, met het resultaat dat hij ook stem men hoorde (nooit muziek van het station op Honolulu, van dat te Alaska en zelfs uit Zuid-Amerika. Prof. Eugene Bobrowski heeft in „Scien ce and Invention" gepoogd dit verschijn sel te verklaren. De telegraafdraden langs den spoorweg werken volgens den professor als antenne en wel als een Z.g, Beverage an tenne, dat is een langgerekt horizontaal ge spannen luchtnet. Het ontvangend vermogen dezer antenne werd belangrijk vergroot doordat een hooge boom contact met den telegraafdraad maakte. De batterijen nopdig voor het seinen fun- geeren op de een of andere wijze als electro- lytische gelijkrichters waardoor een audio- frequente wisselstroom gegenereerd wordt die inductief terugwerkt op de telefoonlij nen aan de andere zij de van den spoorweg. Zoodoende kon Boyer in de gewone lijn- telefoon de vreemde stemmen hoorde. DINSDAG 16 SEPTEMBER - 's avonds 8 unr: CATHARINE VAN RENNES: „De beteekenis van muziek in het Kinderleven". - Entrée 1. WOENSDAG 17 SEPTEMBER, 's mid dags 24 unr: Tentoonstelling tee- keningen van leerlingen der hoogste klassen L. S. te Haarlem en Heem stede. - Entrée 10 cent. DONDERDAG 18 SEPTEMBER, 's middags 2% uur: Mevrouw Dr. Chr. KROES-LIGTENBERG, Rotter dam: „Wat zullen onze groote en kleine kinderen lezen?" - Entrée 50 cent. 's Avonds 8K uur: Demonstratie van vrije jeugdvorming door de A. J. C. VRIJDAG 19 SEPTEMBER, 's avonds 8 uur: Dr. PLANTENGA, kinderarts Den Haag: „De geestelijke ontwikke ling van het Kind in zijn eerste le vensjaren" (met lichtbeelden). ZATERDAG 20 SEPTEMBER: 's mid dags 254 uur: Openbare les van Mej. SUZE WINTERSHOVEN. - Entrée fl- OP VRIJDAG-, ZATERDAG- EN MAANDAGAVOND IS DE TEN TOONSTELLING TOEGANKELIJK TEGEN BETALING VAN 10 CENTS. des namiddags ten 2 ure, zal door den architect H. KORRINGA in het ge bouw „de Nijverheid" Jansstraat 85 te Haarlem, worden aanbesteed: Het sloopen van de woonhuizen aan de Raadhuisstraat tc Heem stede pi. get. Nos. 18, 20 en 22 en het ter plaatse bouwen van een woon- en een winkelhuis met werk- en bergplaatsen. Bestek en teekening zijn a 3 per stel verkrijgbaar bij den architect voornoemd, kantoor Jansstraat 85 te Haarlem. Conversatie en Handelscorres pondentie f 5.— per maand. „GROOTE" 10-vinger sys*. Vraagt gratis prospectus Frans Halsstraat 1. Beëedigd Makelaar en Taxateur AAN en VERKOOP van PERCEELEN HUUR -INCASSO Plaatsen van gel den op hypotheek Kantoor Nassaustr. 14, Tel. 3781 Na kantoortijd :Verl.Saenredam- -tr. 122, Tel. 1986 FILIAAL HAARLEM Weet U: dat Victoria-Water uit na tuurkracht is ontstaan? Weet U: dat Victoria-Water dik wijls wonderen heeft gedaan? Weet U: dat Victoria-Water in een Liter schroef-stop-flesch U slechts twee en dertig cents kost, thuis be zorgd aan Uw adres? OBERLAHNSTEIN. In Huur en Huurkoop SCHAGCHELSTRAAT 16. TELEFOON 3761 verstrekt aan een ieder eerste klasse kunsgebitten tegen laag tarief. Spreekuur iederen morgen behalve Zaterdags van 9—11 en Dinsdag en Vrijdagavond van 6—9 uur. bestemd voor den Haag en omliggende gemeenten, als ook voor Scheveningen, het Westland enz. plaatst men het best in N0BELSTR. 2 en 2a •s-GRAVENHAGE Zaterdagavond a.s. ten tien ure pre cies eindigt de speciale verkoop in de winkels van Tot zóólang kunt U daar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8