JS Brieven uit Rome. Ingezonden Mededeelingtn. Donderdag 18 September 1924 47ste Jaargang No. 15843 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Aanvulling. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. Reclame op poststukken. Advocaat-winkelier. De kosten der herhalings oefeningen. Rijwielbelasting. De kosten der Rijwielbelasting. Het Broekhuijs-Sneeuwbal- systeem. De Noord-Hollandsche Bank te Alkmaar. Agenda 19 September Nogmaals de „Adoro Te-Film". De Amsterdamsche Poort. Demonstratie over doelmatige volksvoeding. Jubilea. Besmettelijke ziekten. Ontsierende reclame. In de opengebroken straat gereden. a 75 cents per regel. Aangehouden. Nog een. De bebouwing rond de Zomervaart. De rijksweg Haarlem-Alkmaar. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voOt- Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel/ Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. ROME IN DEN ZOMER. Einde Mei begint men in de Eeuwige Stad reeds goed te voelen dat men in het Zuiden woont. De heerlijke voorjaarstem- peratuur heeft plaats gemaakt voor de warme zonnestralen, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op pleinen en in de straten schijnen en de groote zomer hitte aankondigen. Men vindt het aange naam, de eerste dagen van den zomer is de warmte nog zoo goed te verdragen. De maand Juni brengt nog meer warmte en men heeft dan nog de laatste regenbuien en regenbuitjes die de temperatuur nog iets afkoelen. Ook de nachten zijn frisch en dik wijls zeer koel. De vreemden die nog te Rome verblijven vinden de temperatuur zeer aangenaam. Het verschil van hun noordelijk land met het warme Italië doet in den eersten tijd aangenaam aan, vooral ook daar ze de zekerheid hebben van mooi weer in hun bezoeken aan de be zienswaardigheden van de Eeuwige Stad en spoedig de warmte te kunnen ontvluchten. Maar tegen 20 Juni begint men al tame lijk te transpireeren en te spreken over de warme dagen. De weinige toeristen en vreemdelingen die te Rome achtergebleven zijn pakken hun koffers en reizen af. De vreemdelingen, steeds te Rome vertoevend, zijn meer gewend en gehard tegen de tem peratuur en weten ook hoe zich te be schermen tegen de groote warmte, blijven als 't eenigszins kan, overdag binnenshuis, en spreken er over om «enigen tijd te gaan doorbrengen in hun vaderland of naar het noorden of de bergstreken te vertrekken. Met het feest van de H.H. Apostelen Pe trus en Paulus, patronen van Rome, ls men voor goed in de warmte. Men vindt nog wat koelte in de groote Basiliek van Sint Pieter, waar dien dag geheel Rome komt om te bidden en ook de mooie mu ziek en zang te aanhooren. Tegen dien tijd hebben echter de reis agentschappen 't druk. Den geheelen dag en vooral 's avonds worden de treinen, die naar het noorden vertrekken, bestormd door de vreemdelingen die te Rome hun woonplaats hebben, door studenten die het examen achter den rug hebben en nu zoo spoedig mogelijk naar streken met aange namer temperatuur verhuizen. In de eerste dagen van Juli vindt men te Rome nog maar weinig leden van de Nederlandsche, Fransche, Duitsche en Belgische kolonie, en die er nog zijn, verklaren dat ze om die of die reden nog wat moeten blijven. Het wordt dan ook al warmer en warmer en meestal brengen de nachten geen verkoe ling meer. Ook de talrijke diplomaten zijn vertrokken en laten een secretaris of atta ché achter om de weinige zaken die zich zouden kunnen voordoen in den zomer te behandelen. Het verblijf in de Eeuwige Stad heeft dan ook niets aangenaams meer. Als men des morgens tegen zes uur over het Sint Pietersplein gaat, staat daar reeds de zomerzon te branden dat 't een lust is en blijft daar tot tegen den avond. Zeker een reden waarom de Romeinen in den zomer heel niet naar Sint Pieter komen. Het verschil van temperatuur in de St. Pie terskerk en daarbuiten is dan zoo groot, dat bij de deuren van de Basiliek een onhoudbare tocht ontstaat, en wee dengene die verhit de kerk binnenkomt en daar te lang verblijft. De magazijnen en winkels hebben evenals de kantoren enz., den zómerdienst ingericht. Men sluit de zaak tegen elf uur, half twaalf, en men opent weer tegen vier of vijf uur. Na den uittocht der vreemdelingen begint die der Romeinen. Een bijzonder geluk is het voor Italië door het vredesverdrag een tamelijk uitgestrekt gebied verkregen te hebben in de Alpen, Zeer talrijke Romeinen en andere Italianen gaan de zomervacantie en de warme maanden doorbrengen in Zuid-Tirol, nu officieel Boven-Etsch gehee- ten. Te Trento heerscht nog 's zomers een warme temperatuur, maar iets verder in de bergen nabij Bozen, nu Bolzano geheeten, geniet men aangenamer temperatuur en ge zonde frissche berglucht, In grootere en kleinere plaatsen waar de warmte voor ons Nederlanders nogal groot is, vertoeven de Italianen met groote hoeveelheden. In klei ne plaatsen, als b.v. het vroegere Franzens- feste, nu Fortezza geheeten, wonen ze in kleine pensions en bij particulieren, terwijl Bozen goede zaken maakt met de nieuwe landgenooten. Te Rome is ook in de kerkelijke wereld met de groote warmte de vacantietijd be gonnen. De studenten der buitenlandsche colleges zijn naar hun vaderland vertrokken of naar de landhuizen, die elk Romeinsch college bezit, en waar ze tot einde October verblijven. De Romeinsche congregaties wer- j ken nog een tijd lang, maar weldra wordt hier ook een zomerdienst ingevoerd, daar men de Congregaties niet geheel en al kan sluiten. Men werkt dan met vermin derd personeel en verminderde werkuren. De meeste Kardinalen maken zich gereed Rome te verlaten, eenigen tijd te gaan door brengen buiten of in hun geboortestreek of plaats, en dan zich te begeven naar de con gressen en het groot nationaal Eucharistisch congres, onlangs te Palermo met zooveel geestdrift gehouden. Zijne Eminentie Kardinaal Merry del Val verbleef dit jaar in het noorden van Italië, eerst te Padua in het klooster van den H. Antonius bij de Minderbroeders Conven- tueelen, daarna te Riese, geboorteplaats van Pius X en te Treviso, Laatst woonde de Kardinaal voor eenige dagen aan den voet van den berg geheeten Col di Lana waar gedurende den oorlog hevige en verwoede gevechten plaats hadden tusschen Italianen en Oostenrijkers, zoodat de bewoners der streek den berg Col di Sangue, bloedheuvel, in plaats van wolheuvel hebben genoemd. Groot sportsman en goed voetganger brengt de Kardinaal zijn vacantie door met groote wandelingen in den omtrek en besteeg her haalde malen den berg. Eens na gedurende vier uren den berg beklommen te hebben, vond Zijne Eminentie het geraamte van een gesneuvelden soldaat, waarschijnlijk door de winterregens van de aarde ontbloot waar door het lijk was bedekt geworden. Een aanduiding zei dat de soldaat behoord had tot êt 8ste infanterie-regiment. Na een ge bed voor den gevallenen strijder gestort te hebben, zocht de Kardinaal het geraamte van den onbekenden soldaat een behoorlijk graf te verzekeren. Op de Col di Lana vindt men nog overvloed van oorlogsmateriaal, achtergelaten door de vertrekkende troe pen. Een spade was dus spoedig gevonden en de Kardinaal deze hanteerend, groef voor het skelet een behoorlijk graf, waarna hij met godvruchtige handen het geraamte daarin legde en het met aarde bedekte. Van twee stokken maakte de Kardinaal dan een kruis en plantte dit op het graf. Na een laatst gebed daalde de Kardinaal den berg af, de spade als gedachtenis van zijn lief dewerk met zich nemend. Van half Augustus tot half October neemt ook de Paus een betrekkelijken vacantie tijd. Gedurende die twee maanden verleent de Paus dan niet de gewone audiënties aan Kardinalen, Prefekten of secretarissen van Congregaties of Prelaten der Curie, daar de Congregaties bijna geen zaken afhandelen. De audiënties voor particulieren of bede vaarten gaan door. Maar ook deze worden voor korten tijd stop gezet, gedurende wel ken de officieele vertrekken van den H. Vader aan de schoonmaak worden onder worpen en de noodige herstellingen en ver anderingen worden aangebracht. Na twee of drie weken worden de audiënties voor par ticulieren of groepen weer hernomen en zoo ontving de H. Vader in de laatste weken in een warmte van bijna 100 graden Fahren heit twee Fransche bedevaarten, de leden der Federatie der Katholieke hoogeschool- studenten terug van hun jaarcongres te Pa lermo, de Italiaansche bedevaarders naar Lourdes, en ook een groep Nederlanders onder leiding van den heer Kieckens van Tilburg naar Rome gekomen. Men ziet dat de vacantietijd van den H. Vader maar zeer betrekkelijk een rustperiode kan genoemd worden! CIVIS ROMANUS. In onze beschouwing over de millioenen- ïiota in het nummer van gisteren is een zin weggevallen, waardoor de becijfering van het aanvankelijke tekort van 20 millioen niet duidelijk was De berekening van den minister is aldus: het verschil tusschen de geraamde inkomsten en uitgaven voor den gewonen dienst geeft een tekort van ruim 15 millioen, welk tekort door weldra in te dienen nota's van wijzigingen tot 8.5 mil lioen zal dalen. Daarbij komt dan de te ver wachten aanvraag van 12 millioen voor het ouderdomsfonds door den Minister van Ar beid, wat tot een tekort van ruim 20 mil lioen voert. Tot voorzitter van de Tweede Kamer is foor het tijdvak der tegenwoordige zitting door de Koningin benoemd mr. dr. D. A, P. N. Kooien, lid dier Kamer. Minister Ruys de Beerenbrouck dringt aan op verwijdering. 'n antwoord op een schrijven aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw inzake de bekende reclame op post stukken, ontving de Algemeene Nederland sche Zuivelbond d.d. 10 September het vol gende schrijven namens den Minister: Naar aanleid'ng van Uw nevenvermeld schrijven heb ik de eer U te berichten, dat door mij bij mim Ambtgenoot van Water staat er op aangedrongen is maatregelen te treffen opdat het door U bedoelde reclame opschrift uit het poststempel zal verdwijnen. fn'zake de bekende kwestie advocaat winkelier zal. naar de Msb. verneemt, door den betreffenden persoon, Mr. S. alhier, een adres aan de Tweede Kamer worden ver zonden. Bovendien zullen verschillende Kamerleden persoonlijk worden bezocht. Eerlang mogen wij dus de behandeling van deze kwestie in de Tweede Kamer tegemoet •ien. Blijkens de Memorie van Toelichting op het hoofdstuk „Oorlog" der Staatsbegroo- ting voor 1925, bedraagt het totaalcijfer der geraamde uitgaven, voortvloeiende uit het houden van herhalingsoefeningen in 1925 1.395.787 De opbrengst van de Rijwielbelasting heeft in Augustus bedragen 4.592.130. De oor spronkelijke raming was 3 millioen. De kosten ter uitvoering van de Rijwiel belastingwet worden geraamd op 144.000 zijnde 34.000 wegens kosten van aanmaak, verpakking en verzending der rijwielplaat jes en 110.000 als vergoeding aan de post administratie voor den verkoop van de rij- wielmerken. De commanditaire vennootschap Broek- huys-Sneeuwbal-systeem is gisteren failliet verklaard. Men meldt ons uit Alkmaar, dat het ver zoek om surseance van de Noord-Holland sche Bank ingetrokken is en aangifte is ge daan dat de bank heeft opgehouden te beta len. De vergadering van crediteuren, uitge schreven tegen a.s. Vrijdag te half twee in de rechtbank te Alkmaar ter behandeling van de surséance, gaat niet door dus, daar de bank zal worden failliet verklaard. Sociëteit „St. Bavo." Haarlem's Gemengd koor 8 uur Onderling Genoegen 8 uur Aandeelhouders „Spaarnestad" half 5 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Zangvereeniging „Kunst na Ar beid 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel „Boefje" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van St.'Francis- cus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdagavond van 8—914 uur. St. Vincentius-bibliotheek Hagestraat 49 Vrijdag 12 September heropend. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—914 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 8—10 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureaö Gebouw Smt Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag, en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1—2 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Van dezijde van 't „Sint Franciscus-Lief- dewerk" schrijft men ons: 't Is verbazend, zooveel belangstelling er voor de Congresfilm „Adoro Te blijkt te bestaan. De roep van buitengewone schoon heid en 't geweldig succes, dat de film in andere steden van ons land om alleen maar eens Leiden en Den Haag te noemen mocht oogsten, schijnen wel de hoofdzaak te zijn van den vraaglust van 't Haarlemsch publiek. Om dien vraaglust eenigermate te bevredigen en ook om ongewensc-hte teleur- stellingen te voorkomen, zij hier nog t vol gende medegedeeld, of liever in herinnering gebracht. Op de eerste plaats dan zijl1 ar*en alleen vérkrijgbaar aan de Gemeentelijke Concertzaal (de vroegere sociëteit „Vereeni ging"), Lange Begijnestraat. Er is nergens anders voorverkoop, dus ook niet aan het gebouw van 't St. Fanciscus Liefdewerk, zooals sommige menschen meenden begre pen te hebben; voor uren van kaartverkoop en plaatsbespreking gelieve de advertentie te raadplegen, die in 't nummer van vandaag voorkomt, alsook de talrijke affiches in de stad. Ook moet nog even de aandacht gevestigd worden op de kindermatinée van Woensdag, middag. Die is alleen toegankelijk voor schoolplichtige kinderen, dus niet voor ouders of andere begeleiders, die mogen hun kinderen brengen tot aan de deur, maar kunnen verdere bewaking en orde-handha- ving met een gerust hart overlaten aan on derwijzers en andere bevoegde vrijwilligers, die zich gaarne daarvoor beschikbaar stel- den. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat 't bestuur van 't Sint Franciscus-'Liefde- werk alle Eerw. Heeren Geestelijken en Re- ligieusen van Haarlem en Omstreken uitge- noodigd heeft de Congresfilm te gaan zien en wel op Maaiidagmiddag 22 September, half drie in de groote zaal van haar eigen gebouw, Zotestraat 11. Werken als die aan de Amsterdamsche Poort zijn de ondankbaarste om uit te voe ren, zoowel als om te bespreken of te om schrijven. Het werk vlot, gaat goed vooruit, maar de toestanden, die er door worden verbeterd, de groote voordeelen die er mee worden behaald, zijn pas aan te wijzen, wanneer alles gereed is, of loopen over jaren. Bovendien is het werk te grootsch van opzet om ineens te worden uitgeroerd en de ver nieuwingen neemt men aan als er nu een maal zijnde, zonder zich nog het oude te kunnen indenken. Toch is een onderneming als die welke men aan de Amsterdamsche Poort is aan gevangen en waarvan de voltooiing al meer en meer nadert, van te groot belang, om ze onbesproken te laten. En daar de vernieuw de toestanden stuk voor stuk aanstonds in gebruik worden genomen, en zonder eenige bijgedachte aan het werk dat daaraan is voorafgegaan, worden genoten, lijkt het ons niet ondienstbaar nu en dan eens de aan dacht voor een werk als dit te vragen. Het is thans ruim een jaar geleden, dat men met de voorbereidende werkzaam heden begon door het water in de Oostvest, Heerensingel en Amsterdamsche Vaart me* dammen te keeren en de plaats van hei werk droog te malen. Toen pas kon men aan het eigenlijke werk beginnen. Het heien voor de groote verkeersbrug en daarna aan het metselen. De moeilijkheden waren niet gering. Men herinnert zich nog de sneeuw- en ijsperiode van dezen winter. Van begin November tot April toe had men weken en weken achter een sneeuw met slechts enkele dagen van dooi er nu en dan doorheen. Welke moei lijkheden dit meebrengt voor bouwwerken in het algemeen en voor bruggenbouw in het bijzonder moge bekend of tenminste begrijpelijk worden geacht. Bovendien had men met het groote bezwaar te kampen dat het geweldige verkeer ter plaatse niet kan worden stopgezet. De situatie aan den hoek van de Anthoniusbrug, maakte dit on mogelijk. Het eenige werkelijke voordeel dat valt aan te wijzen, was dat het verkeer te water daar zeer zeldzaam is en dat het afsluiten daarvan slechts zeer geringe na- deelen meebracht. Zooals reeds boven werd gezegd, begon men met de groote verkeersbrug van de Amsterdamsche Vaart naar den hoek Oost- vest—Spaarnwouderstraat, de brug ten Noorden van de bestaande brug. Op de palen, die rustten op den zand bodem, werd de betonnen ondergrond ge legd, waarop de bogen werden gemetseld. De brug werd met klinkers bestraat, ter wijl tusschen de tramrails asfaltblocs wer den gelegd. Zoodra de brug voor de grootste helft ge reed was gekomen, werd zij in gebruik ge nomen en de Amsterdamsche Poort afge sloten. De brug werd verder afgemaakt en verbonden met den grooten oprit van uit de Spaarnwouderstraat. Door de gemeente zal weldra begonnen worden met de nieuwe bestrating van de Oostvest. Langs het water zal een grastalud komen, dat grenst aan den rijweg, die zal worden verbreed. Het trottoir stelt men zich voor door een nieuw, breeder te vervangen. Een mooie aansluiting dus aan de nieuwe brug. Intusschen werd ook de verbinding met de Amsterdamsche Vaart tot stand gebracht en voor een maand reedt de tram voor het eerst over de nieuwe brug vanuit Amster dam. De tegenovergestelde richting werd een week later aangesloten. Langs de Amsterdamsche Vaart werd on derwijl een glooiende aansluiting tot stand gebracht met het kleine brugje dat den Oostsingel met de Amsterdamsche Vaart verbindt. Daarmede was aan de Noordzijde het werk gereed en kon men beginnen met de Poort zelf en met de voetgangersbrug. Na eenige weken van gestadig voortwerken is men thans zoover gekomen dat de onder- deelen van de oude houten brug zijn ver dwenen en nieuwe „bokken" gereed zijn gekomen. Men behoeft niet veel meer te doen dan het houten dek er op te leggen, wat natuurlijk maar eenige weken in beslag neemt. De nieuwe walbeschoeiing aan den Hee rensingel is ook gereed gekomen. Het zand voor de verhooging is reeds lang aangevoerd en het werk vordert goed. Aan de Amster damsche Poort zelf wordt de laatste hand gelegd wat betreft het opnieuw metselen der gewelven. Langs de huizen van den hoek Amsterdamsche Vaart tot aan de Amster- damschestraat is een nieuw breed tegel trottoir gelegd. De ijzeren spoorbrug is ge heel opgeruimd. Zoo zal binnen eenigen tijd een der grootste verbeteringen voor het verkeer op Amsterdam tot stand worden gebracht. Voor degenen, die zich hebben laten ver ontrusten door 'het ongelijk worden van de bestrating op de groote brug, zij nog ge zegd, dat men den ondergrond laat vast- persen, waarna opnieuw wordt bestraat. Gisteravond had in het Gemeentelijke Concertgebouw een demonstratie plaats, over doelmatige Volksvoeding, met betrek king tot de Maggi's Producten. Het was een avond, grootendeels belang rijk voor de vrouw. In de gehouden voor dracht werd de vroegere volksvoeding be sproken en ook de tegenwoordige, waar uit bleek, dat er met betrekking tot de gewone volksvoeding veel veranderd is. Een en ander werd gedemonstreerd, door een kookleerares, die het juiste en veelzij dige gebruik van Maggi's-Voedingsmiddeler. practisch verklaarde en ook de nieuwste soepen voorkookte, waarvan aan de aan wezigen een proefje werd aangeboden. De demonstraties werden verduidelijkt door eenige films, die ons brachten naar Kempt- tal in Zwitserland, waar de Maggi fabriek is gevestigd. Hier werd het geheele proces vertoond, hetwelk noodig is om van levend vee tot bouillon-blokjes te geraken. Verder toonde de film de bonte verscheidenheid van de weelderige groentenvelden, het prachtig staande koren, en de weiden met het Zwitsersche vee. Na de Maggi- film, welke uit twee deelen bestond, werd nog een natuuropname uit Zwitserland ver toond. Vooral voor de huisvrouwen was het een prettige avond, waarbij zij met woord en met smaak bekendheid kregen met Mag gi's voedingsmiddelen. Bij het eindigen van de demonstratie werd aan iedere huis vrouw een gratis recepten boekje ver strekt. Vermeld zij nog, dat de films aan duidelijke toelichting niets te wenschcn overlieten. Vandaag herdacht de heer J. Hertog den dag, dat hij 25 jaar in dienst was bij de N. V. Haarlemsche Stoomzeepfabriek „Het Klaverblad". Niet onopgemerkt is dit feit voor hem voorbij gegaan. Met zijn echtge- noote werd hij hedenmorgen ontvangen op het privé-kantoor en daar door de directie op vriendelijke wijze toegesproken. De directie schonk hem als stoffelijk blijk van belangstelling een couvert met inhoud en een fraai gouden horloge. Daarna werd de jubilaris gehuldigd door het kantoor- en fabriekspersoneel. Van het eerste ontving hij een mooi vloerkleed en van het laatste een kachel. De heer H. Damen herdacht heden den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Nederlandsche Spoorwegen. Van de directie ontving de jubilaris de gebruikelijke gratificatie. De heer G. P. Zwaanswijk, beambte aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen herdacht heden den dag, waar op hij vóór 40 jaar als zoodanig in dienst dezer maatschappij trad. Dit jubileum werd van den kant der di rectie niet officiëel gevierd. Over de week van 7 tot en met 13 Sep tember 1924, kwam er te Beverwijk 1 geval van roodvonk voor; te Bloemendaal 1 geval van roodvonk; te Enkhuizen 1 geval van roodvonk; te Haarlem 1 geval van buik- typhus; te Haarlemmerliede en Spaarn- woude 1 geval van buiktyphus; te Koog a. d. Zaan 1 geval van diphtheritis; te Krom menie 1 geval van diphtheritis; te Zaandam 1 geval van roodvonk; te Zaandijk 3 geval len van diphtheritis; te Oostzaan 2 gevallen van buiktyphus; te Velsen 1 geval van rood vonk; te Zandvoort 2 gevallen van rood vonk; te Alphen a. d. Rijn 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis en 1e Leiden 2 gevallen van buiktyphus, 10 ge vallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis. Het bestuur van den Bond Heemschut heeft aan den Raad van Haarlem het vol gende schrijven gericht: „Zoo uw College bekend zal zijn, is een van de onderdeelen van de werkzaamheden van den Bond Heemschut de strijd tegen ontsierende reclame. Het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland, dat de eerste pro vinciale verordening tegen het landschap ontsierende reclames in het leven riep, houdt (evenals het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland) regelmatig en streng de hand aan deze varordening, zoodat langs de spoorbaan AmsterdamHaarlemLeiden Den Haag in het landschap nagenoeg geen borden aanwezig zijn en wanneer er al een verrijst, dit spoedig weder verdwijnt. Een schril contrast maakt in deze het van de spoorbaan in het gezicht komend gedeelte van Haarlem. Groote en leelijke reclame borden ontsieren hier sterk het uitwendig aanzicht van de stad. Het is om deze reden dat het bestuur van den Bond Heemschut er bij uw College op aandringt dat het art. 103bis van de Algemeene Politieverorde ning met meer kracht worde toegepast en zoo noodig verscfferpt opdat de leelijke, het landschap en de stad ontsierde reclame borden zullen verwijnen." Gistermorgen, omstreeks kwart voor 9 uur, reed de 13-jarige W. v. d. H., .wonende Groote Houtstraat, op zijn rijwiel op de trambaan achter de tram. Vermoedelijk was het den jongen onbe kend, dat de trambaan bij de Hazepaters- laan is opgebroken. Het gevolg was, dat hij in het opgebroken gedeelte reed, waardoor hij kwam te vallen en het bewustzijn ver- Rente 4 pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 18 Zitdagen; Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 u. n.m. en Zaterdags van 591 u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7—814 u' namiddag. loor. Naar het Diaconessenhuis overgebracht zijnde, werd aldaar een lichte hersenschud ding geconstateerd. Door de politie is een zekere P. B. aan gehouden, van beroep los werkman en wo nende te Haarlem, als verdacht van diefstal van een belastingmerk. Door een agent van politie is iemand aan gehouden, die reed op een rijwiel dat niet van een belastingmerk was voorzien. Het rijwiel is in beslag genomen. Haarlem moge de laatste jaren buitenge woon uitgebreid zijn, de laatste tijd wordt zeker door geen dier jaren overtroffen. En wanneer wij dan nagaan Waar de uitbreiding het grootst is, dan is dit ongetwijfeld in het Oostelijk gedeelte der stad. Wie zich den toestand daar ter plaatse nog herinnere van een vijftiental jaren terug en dat zijn er ongetwijfeld velen; kan de enorme veranderingen en uitbreidingen die dit stadsgedeelte heeft ondergaan, het beste nagaan. Men kende toen de Romolenstraat, de Dyserinckstraat, een gedeelte van de Hulst straat en de Vooruitgangstraat. De Fabriciusstraat, Teylerstraat, hulst- straat en Oosterstraal (tegenwoordig Nagt- zaamstraat) mondden alle op weiland uit. Verder was ten uiden van de Amsterdam sche Vaart de straatweg en gedeeltelijk de Teding van Berckhoutstraat bebouwd. Het reusachtige terrein tusschen de hier genoem de straten en de Zomervaart lag open. En zie nu eens! Het Teylerplein en Hol dijkplein met haar uitgestrekte omgeving, zijn tot stand gekomen. Het z.g. stadsgedeelte van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, is verrezen, kortom: het Amsterdamsch Kwar tier heeft een uitgestrektheid gekregen, die een belangrijk gedeelte van de stad beslaat en aan honderden gezinnen onderdak biedt. En dan de Zomervaart! Men had er het blok huizen vanaf de Dubbele Buurt en de Vijfhuizerstraat. Wat verderop waren nog een vijftiental wonin gen. Ook daar is in den loop der jaren het weiland verdwenen. En van de enkele hui zen die men voor eenige jaren Slachthuis- straat noemde, tot de Zomervaart toe, is een uitgestrekt stadsgedeelte verrezen, dat een afstand van ruim een half uur loopens uit het centrum van de stad beslaat. Toch, ontbrak er niet iets? Veel zelfs. De oude stad om het zoo eens uit te druk ken- was met de nieuwe wijken met ge noeg één en ook de wijken zelf vertoonden groote gapingen. Daarom vooral is de bebouwing waaraan we hier eenige woorden willen wijden van zooveel belang Haarlem wordt er door met zijn Oostelijken aanwas vereenigd en tot een rfeheel gemaakt Wat tot nu toe nooit het geval was zal in het voorjaar van 1925 een feit zijn; vanaf de grens van Overveen zal Haarlem tot aan het slachthuis toe een staa zijn zonder eenige gaping. De Zomervaart. een water-„tje bijna z°n~ der eenig belang, een afvoerkanaal zonder meer, is al aanstonds van belang geworden. Verleden jaar is de vaart op kosten van de gemeente door de firma J. P. A. Nelissen verbreed en uitgebaggerd. Het vaarwater heeft en breedte gekregen van 10 M, bij een diepte van 1.20 M. Wie herinnert zich met den tijd dat de Zomervaart toch eigenlijk niet meer was dan een moddersloot? Alleen is het te betreuren dat door de omwoners klaarblijkelijk zoo weinig het be- belang van dit vaarwater wordt ingezien. Matrassen, emmers, heele vuilnisbakken, krengen van honden en katten, alles gaat „de vaart in." Men gooit maar raak. Klaar blijkelijk was de oude toestand zoo gemak kelijk en wil men dezen niet zonder meer prijs geven. De politie staat voor een zeer moeilijke taak, daar men gewoonlijk des nachts te werk gaat. Het is te hopen dat men jaet belang van dit vaarwater in gaat zien en gebruik maakt van de middelen die vanwege de Gemeentelijke Reiniging len dienst worden gesteld. Van groote belang ook zou het zijn, wan neer de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude eens wat meer aan de Zomer vaart gelegen liet liggen. Dit vaarwater is een rechtstrceksche verbinding van het Spaarne met de Ringvaart en verder tot Aalsmeer. Vroeger werd er dan ook ruim schoots gebruik van gemaakt. Wanneer men nu van Aalsmeer naar HaarVm vaart heeft men maar liefst een omweg over de Cru- quius. Intusschen is de verbetering al van zeer groot belang. Inplaats dat de materialen, noodig voor de bebouwing, aan het Spaarne moeten worden aangevoerd en daar van daan met wagens naar het terrein gevoerd, laat men nu de schuiten recht voor het bouwterrein komen. Een buitengewone ver gemakkelijking dus en een groote besparing van kosten De noodzakelijke verbinding van het oude met het nieuwe stadsgedeelte komt er nu ook. De onmisbare brug is uitbesteed en met het werk van deze te bouwen is een aanvang gemaakt. Tot nu toe had men slechts de smalle brug voor de Dubbele Buurt. De kleine bruggetjes voor het z. g. Bullehofft en het andere voor de Oor schotstraat tellen voor het verkeer natuur lijk niet mee. Men is thans bijna gereed gekomen met het aanvoeren van het zand dat den oprit voor de brug zal helpen vormen. De proefpa- len zijn reeds geslagen en 't wachten is nu op de palen om met het heien te beginnen. Waarschijnlijk zal de brug in Januari ge reed zijn en een groote verbetering daar mee voltooid worden. De nieuwe brug komt voor de Kruistochtstraat. Wat nu de bebouwing zelf betreft zullen we eerst de aansluiting behandelen van het bestaande stadsgedeelte met het nieuwe aan de Zomervaart. Na den bouw van de Zomerkade en om- Er is een prachtgelegenheid om den smal- len, mallen Rijksweg HaarlemAlkmaar zooal niet afdoende, dan toch belangrijk te verbeteren. Wij vreezen echter, dat men deze schoone gelegenheid weer zal laten voorbijgaan en daarom wijzen wij er even op. Binnenkort zal, zooals reeds werd gemeld, een aanvang worden gemaakt met de weg ruiming der rails van de voormalige stoom- tramlijn Haarlem—Alkmaar. Dit nu is de prachtige gelegenheid tot verbetering van dezen rijksweg. De weg is hinderlijk-smal en daardoor totaal ongeschikt voor het tegen woordige drukke verkeer. Welke makkelijke gelegenheid doet zich thans voor tot vef- breeding van den weg! W at toch is een voudiger, dan den berm, waarin nu de rails liggen, bij den weg te trekken! De rails worden er uitgehaald, de grond wordt uit elkaar gerukt en men kan toch den boel niet zoo laten liggen. Als nu de weg geëgaliseerd wordt en de weg met den berm verbreed wordt, dan krijgt men een aanzienlijke verbetering. Doet men echter niets aan de zen weg, dan krijgt men het geval, dat bin nen eenige jaren Noord-Holland in het bezit is van uitstekende provinciale wegen en dat de enkele rijksweg er tusschen onvoldoende is. Dit zou des te erger zijn, omdat deze rijksweg de voornaamste verbinding in N.- Holland is, immers de verbinding Haarlem AlkmaarHelder. Thans ontbreekt een goed fietspad ten eenenmale. Wat 'n prach tig fietspad voor wielrijders en motorfietsers is er te maken op de plaats, waar nu de rails liggen. De onkosten zullen ook aan zienlijk minder zijn, als men nu breekt, dan wanneer men tot later uitstelt. Nu wordt de heele weg opgebroken. Met recht mag evenwel gevreesd worden, dat ook hier weer op de bekende langzame wijze zal gewerkt worden. Het zou jammer zijn. Mijn „Damiaatje" van gisteren was reeds gezet, toen ik het volgende schrijven ont ving van een lezer, die het met den lezer van Dinsdag ook heelemaal niet eens is. Ik wil het graag hieronder laten afdrukken, om dat de laatste schrijver 't wel eens is met mij en omdat ik bang ben dat vele vooral onder oudere lezeressen het niet met mijn „Damiaatpe" van gisteren eens zijn geweest. 1% mag den geboden ongevraagden steun van den „lezer" van vandaag niet afslaan. Hier volgt zijn schrijven: „Het komt mij voor, dat de lezer, die U Dinsdag plaatsing voor een „ontboezeming verzocht als „Damiaatje". een erg zelfzuch tig mensch is en daarom vraag ik ook even een plaatsje. Ik zal geen lans breken voor het woeste rijden van fietsers, ik vind dat minstens^ ei en ergerlijk en onhebbelijk als uw „lezer Maar toch moet me even de vraag van het hart: „Wat hindert hel uw lezer?" Hij komt op voor „de voetgangers, die in plaats van het trottoir, den middenweg tot wandelpad hebben verkozen". Weet die „lezer" dan niet. dat hij. op het middenpad loopende, de wielrijders hin dert? Hij heeft het maar voortdurend over den overlast, die de wielrijders den wande laars aandoen, maar ik zou hei bever om- keeren de wandelaars, die den midden- „weg verkiezen", hinderen de wielrijders. Als uw wandelende „lezer op zijn wan delweg het trottoir blijft en wij, fiet sers, op den rijweg, dan hindert hij ons niet en wij hem evenmin. Wat zou hij er van zeggen, als wij eens op het trottoir gingen fietsen en hem on derstboven reden? Niet veel liefs, denk ik. Maar kan hij dan niet evengoed begrijpen, dat wij allesbehalve vriendelijk kijken, nu hij en zijn mede-wandelaars, die de heele straat voor zich alleen opeischen. ons voortdurend hinderen, door voor ons wiel te gaan loopen? Heusch. de wielrijders krijgen wel altijd de schuld, maar van de tien voetgangers, die worden aangereden, hebben er zeker negen dit te wijten aan de omstandigheid, dat ze niet op het voor hen bestemde trot toir bleven, maar zich noodeloos bega ven op den weg voor het rijverkeer be- S^Nu weet ik wel, dat eigen schuld 't meest plaagt, maar mag dat dien mensch er toe brengen, een ander die schuld aan te wrijven? Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit.' Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in der. morgen van 18 September. Hoogste Barometerstand 767.0 m.M. te Zurich. Laagste Barometerstand 736.3 m.M. te Torshavn. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 September; Matige tot zwakken zuidwestelijke tot westelijken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, koele och tend, warmer overdag. geving was het groote terrein open geble ven tusschen de Zomervaart, Dyserinck straat en Teylerplein. Dit wordt thans bebouwd door de firma W. van Genderen volgens ontwerp van den architect D. van Zetten. Er zullen 144 wo ningen geplaatst worden, 5 winkels en één kantoorgebouwtje. Met de woningen die voor arbeiders zijn bestemd, is men voor vier weken begonnen. Het geheele plan wordt in gedeelten uitgevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1