B GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE, De a.s. onderhandelingen mei Abd e; Krim. Het Engelsche handelsverdrag met Duitschland De lersche kwestie. Een Zwitsersch-ltaliaansch arbitrageverdrag. Een mijnongeluk. De zaak-Haarmann. De staking in de Borinage. De burgeroorlog in China. TWEEDE KAMER. Openingsrede van den Voorzitter. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. Adres van Antwoord. Regeling van werkzaamheden. Woekerbestrijding door het consulaüebureau voor alcoho' lisme te Amsterdam. H.M. de Koningin-Moeder in het St. Antonius gesticht te Utrecht. De boring naat delfstoffen. Dr. C. Lely. Prov. Staten van Zuid-Holland. Vijfde Binnenscheepvaart congres. D& begrooting en de ambtenaren TELEURGESTELDE VERWACHTING. Verlaging van de tarieven van gas, duinwater en electriciteit. Aanschaffing van een boekhoudmachine. School- en werkiuinen. Malariabestrijding. Hierna werd de vergadering gesloten. In het uitvoerige bericht in de „Times", •Imtrent den door het Spaansche Directo rium geuiten wensch onderhandelingen met Abd cl Krim, den leider der Rifkabylen, te voeren op den grondslag van de erken ning van Abd el Krim als Sultan voor hst iiigebicd, waartegenover deze het Sulta naat van Marokko, het Kalifaat in Tetoean en het Spaansche protectoraat zou moeten erkennen wij maakten er reeds in het kort melding van lezen wij nog, dat Spanje er nog tegelijkertijd de mogendheden van in kennis zou stellen dat het geen zijner verdragrechten over het prijsgeven op het met-bezette gedeelte van zijn zóne opgeeft. De Spanjaarden zijn voornemens hun bezet ting te handhaven in het gebied, dat zich uitstrekt van de noordelijke grens der Fransche zóne bij Alcazar tot Larasj en de zóne van Tanger. en van het zich daarbij aansluitende gebied oostwaarts en noord waarts, resp. tot Tetoean en de Straat van Gibraltar. De zuidelijke grens van het ge bied zou worden gevormd door een linie, die de Spanjaarden in staat stelt de veiligheid van den weg van Tetoean tot Ain Jedida en van Ain Jedida naar Arzeila en Larasj te verzekeren. Het is de wensch der Spaansche autori teiten om met Abd el Krim te onderhan delen door bemiddeling van Hamido Hari- roe, een jong bendehoofd der Beni Hoz- mars. die rfiet tot de Rifs behoort en thans de inlandsche contingenten tusschen Wad Lau en Tetoean aanvoert. Ofschoon het voornemen der Spaansche autoriteiten om te onderhandelen nog niet openlijk kenbaar is gemaakt, zijn de Rif leiders er volkomen van op de hoogte, en de „Times"-correspondent te Tanger, van wien bovenstaande mededeeiingen afkomstig zijn, kreeg zelfs reeds inzage van de voor waarden, die Abd el Krim «al stellen: Allereerst zal hij de ontruiming, door de Spanjaarden, eischen van Tetoean en van al het gebied in de Spaansche zóne, het welk de Spanjaarden niet bezet hielden vóór het Fransch-Spaansche verdrag van 1912. «Dit zou Spanje slechts in het bezit laten van Ceuta en Melilia en de kleine achter landen, alsmede de eilanden Alhucemas en Pcnon de la Gomera, die sinds eeuwen reeds Spaansch bezit zijn. Voorts zou Abd el Kfim eischen: de volledige en volstrekte onafhankelijkheid van het Rifgebied, en de erkenning ervan door Spanje en de mogend heden; een schadeloosstelling en herstel van de verliezen, die de Rifs en de stammen van Jabila gedurende twaalf jrren van oorlog heébcn geleden, en losgeld voor de Spaan sche gevangenen ten getale van eenige honderden die zich in Abd el Krims hoofdkwartier bevinden: het recht om Kai- socli (die dus niet dood fs) en alle leiders der stammen, die vóór Spanje hebben gestre den, gevangen te zetten of te verbannen. Er zou vervolgens een constitutioneele Rif-regeering worden gevormd onder een sultan, die nog niet is gekozen. Deze regec- -ïing zou op zich nemen alle bestaande han dcis- en andere verdragen uit te voeren. Er zou worden voorgesteld een haven in Ajdir bij Alhucemas, te bouwen enz. De „Times"-correspondent wijst er op, dat het voornaamste verschil tusschen deze eischen der Rifs en die van Juli 1923 een constitutioneele monarchie is in de plaats eener republiek. Hij heeft vernomen dat de reden dezer wijziging is gelegen in het fert dat de Rifs van oordeel zijn dat er alleen onder een vorst uit hun midden voortgeko men volkomen onafhankelijkheid kan wor den bereikt. Hamido Hariso's hoofdkwartier bevindt zich op eenige mijlen van Tetoean en staat in telefonische verbinding met Abd el Krims residentie in Ajdir, 80 mijlen verder gelegen. LONDEN, 18 September. Tusschen de Britsche en Duitsche regeeringen zijn onder handelingen gaande met het doel een han delsverdrag te sluiten. Krachfens het ver drag van Versailles hebben Groot-Brittannië en zijn geallieerden uit den jongsten oorlog van Duitschland de behandeling van de meest begunstigde natie verkregen voor een periode van vijf jaren, van den datum van het van kracht worden van het verdrag af. Het verdrag werd den lOen Juli 1919 door Engeland en den lOen Januari 1920 door Duitschland geratificeerd, waarop zijn be palingen in werking traden. Het is daarom noodzakelijk cm na den lOen Januari van het volgend jaar een nieuwe handelsover eenkomst met Duitschland aan te gaan. LONDEN, 18 Sept. De volgende week zul len Britsche deskundigen n*ar Berlijn ver trekken voor een bespreking met vertegen woordigers van de Duitsche regeering aan gaande de plannen voor een handelsverdrag tusschen Engeland en Duitschland. De Brit sche minister van handel en de deskundigen van zijn departement hebben deze kwestie reeds uitvoerig met het Britsche departe ment van Buitenlandsche zaken besproken, doch er is van Engelsche zijnde nog geen de finitief ontwerp-verdrag opgesteld. Alleen heeft de Engelsche gezant te Berlijn voor- loopige voorstellen gedaan, welke thans door rechtstreeksche onderhandelingen zul len worden aangevuld. Ook deze besprekin gen, welke ongeveer drie dagen zullen du ren, zullen echter geen beslissend karakter dragen, doch de beide delegaties zullen rap port uitbrengen aan de respectieve regec- ringen. LONDEN, 18 Sept. Het Engelsche ka binet zal na een langdurige pauze Maandag a.s. weer bijeenkomen. Minister Thomas zal dan nog niet van zijn reis naar Zuid-Afrika zijn teruggekeerd, doch MacDonald heeft besloten de lersche kwestie geheel aan hem over te laten. Zelfs de conservatieve bladen gelooven thans niet meer dat het lersche vraagstuk tot nieuwe verkiezingen aanleiding zal ge ven. GENEVE, 18 Sept. Zaterdag zal te Rome een Zwitsersch-ltaliaansch arbitrage verdrag geteekend worden, waarbij beide landen zich verplichten al hun juridische, politieke en economische geschillen van in ternationalen aard te onderwerpen aan het Haagsche Hof, indien de permanente verzoe ningscommissie, waaraan zij eerst voorgelegd worden, niet tot een oplossing komt. BERLIJN, 18 Sept. Te Duisberg wer den ten gevolge van het instorten van een betonmuur in een mijngang vijf arbeiders gedood en verscheidene anderen ernstig' ge wond. BERLJfN, 18 Sept. Naar uit Hannover wordt gemeld, heeft de politie tot dusverre 22 moorden van den massamoordenaar Haarmann met zekarheid geconstateerd. Er is een referendum gehouden onder de mijnwerkers in de Borinage over voortzetting der staking. De overgroote meerderheid, n.l. ongeveer 17.000, heelt zich voor de voort zetting uitgesproken; ertegen waren onge veer 2500. SJANGHAI, 18 Sept. In het eerste en tweede leger van Tsjekiang is een oproer uitgebroken. Er is een nieuwe aanval op Lioeho ingezet. Volgens geruchten hebben de strijdkrachten van Kiangsoe de linie van Tsjekiang bij Ihing doorbroken en is Hang- sjow ontruimd. Het nieuws baart veel onrust. In Sjanghai zijn de buitenlandsche vrijwilligers gemobi liseerd. SJANGHAI, 18 Sept. Naar wofdt geloofd is het breken van den tegenstand van de strijdkrachten van Tsjekiang, die Sjanghai verdedigen, elk oogenblik te verwachten. PEKING, 18 September. Officieel wordt medegedeeld, dat de opmarsch der Mand- sjoerijsche legers naar Peking in vollen gang is en dat de regeering te Peking in allerijl troepen zendt om den aanval af te slaan. 58 worden goedgekeurd. Het gansche adres wordt goedgekeurd. Het adres zal H. M. de Koningin worden aangeboden door de Commissie van Redactie. De Kamer gaat in de afdeelingen. De vergadering wordt gesloten. Vergadering van Donderdag 18 Sept. nam. 1 uur. Bij de opening dezer vergadering houdt Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien de navc rede: navolgende >1 Vergadering van Donderdag 18 September voormiddag 11.15 uur. Ami de orde is het concept-adres van ant woord op de Troonrede, aldus luidende: 1. De Eerste Kamer der Staten-Generaal stelde het op hq^gen prijs Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden weder te midden der Volksvertegenwoordiging te zien. 2. Het was de Kamer aangenaam van Uwe Majesteit te mogen vernemen, dat, hoe wel alle zorgen nog niet zijn weggenomen, gehoopt mag worden, dat de economische crisis thans haar diepste punt heeft bereikt en dat zelfs voor het oogenblik in sommige opzichten eenige, zij het geringe, opleving van handel, landbouw en nijverheid valt waar te nemen 3. Erkentelijk is zij voor Uwer Majesteit verzekering, dat, indien de bij de Staten- Generaal nog aanhangige maatregelen van financiëelen aard tot stand komen, het voor uitzicht gewettigd is, dat de gewone uitga ven en inkomsten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht zullen zijn. 4. Dankbaar is zij voor de mededeeling, dat, wanneer met onverzwakten ijver naar verdere bezuinigingen wordt gestreefd, mede daardoor de voor bet herstel van de volks welvaart onmisbare voorwaarden kunnen worden geschapen 5. Zij verheugt er zich over, dat de be trekkingen met de andere Mogendheden van den meest vriendscbappelijken aard zijn. 6. Van de gewichtige mededeeiingen om trent den financiëelen en economischen toe stand der Overzeesche gewesten nam de Ka mer met waardeering kennis en zij spreekt den wensch uit, dat ook in Suriname de nog steeds moeilijke tijden weldra een einde mo gen nemen. 7. Zij vernam met belangstelling, dat be langrijke voorstellen van verschillenden aard, bet Rijk zoowel binnen als buiten Europa be treffende, aan de Staten-Generaal ter over weging zullen werden aangeboden. 8. Van ganschcr harte dankt zij Uwe Ma jesteit voor de bede, dat God zijn zegen schenke aan den arbeid der Staten-Generaal. Mevr. POTHUIS-SMIT, S.D.A.P., zegt, dat haar fractie deel geen deel nam aan de voor bereiding vafl dit adres, toch gekant is tegen de redactie van dit ontwerp. Dat van dank baarheid wordt gewaagd, terwijl een nieuwe Vlootwet wordt aangekondigd, vindt zij ont zettend. Van alle zijden komt verlangen naar ontwapening op en ontzetting vervult spr. daarom over dit adres. Spr.'s fractie ver klaart geacht te willen worden tegengestemd te hebben. De heer HAAZEVOET, R.-Kis verbaasd over deze critiek op de algemeene strekking van dit adres. Wij mogen het op hoogen prijs stellen, dat onze Koningin weer in ons mid den is verschenen en uitirijT Tgaf aan Haar dankbaarheid over de geleidelijke verbete ring in den algemeenen toestand. Iedere zinsnede staat on zichzelf en er moet geen verband worden gelegd tusschen die zin sneden. De algemeene strekking wordt goedge keurd. -Zinsnede 13 worden goedgekeurd. Bij 4 zegt de heer DE VEER, A.-R., dat hij zich met deze redactie niet kan vereeni gen. Hij kan niet dankbaar zijn voor een mededeeling, waarvan de inhoud allerminst tot dankbaarheid stemt. Hij meent, dat deze gansche zinsnede wel kan vervallen. De heer BLOMJOUS, R.-K., meent, dat de heer de Veer een onjuiste opvatting heeft van deze zinsnede. De dankbaarheid treft alleen het feit, dat ons een mededeeling wordt gedaan en dat daardoor geen uiting wordt gegeven aan gevoelens over den in houd der mededeeling. De heer DE GIJSELAAR, C.-H., is het met den heer de Veer niet eens. Hij is het met den inhoud der mededeeling zeer eens en is daarover dankbaar en voldaan. (Gelach). Als wij niet bezuinigen, moeten de belastingen worden opgedreven en daar is hij tegen. De heer DE VEER, A.-R. gelooft, dat de heer de Gijselaar zuinigheid en bezuini ging verwart. Da.irtusschen is ten groot ver schil. Voor het eerste is ieder, maar over het tweede bestaat het verschil van meening. Zinsnede 4 wordt goedgekeurd. Zinsnede 58 worden goedgekeurd. Thans komen de zinsneden afzonderlijk in stemming. 13 worden z. h. st. goedgekeurd. 4 wordt goedgekeurd met 25 tegen 14 st. Tegen de heeren van Embden, Westerdijk, de Jong, Slingenberg. de Veert Jagssen en de sociaal-democraten, Met een gevoel van groote erkentelijkheid aanvaard ik het Voorzitterschap der Kamer voor dit laatste jaar van de loopende zit tingsperiode. Ik dank Hare Majesteit de Ko ningin voor haar benoeming, ik dank de Kamer voor haar voordracht. Met vol ver trouwen op u aller bereidwilligheid om de mij opgelegde taak te verrichten, neem ik haar op met opgewektheid en frisschen moed. Veel zal wederom van u gevergd worden. Ik erken van niet iedereen evenwel. Ik geef toe, veel treedt niet naar buiten. Maar als uw voorzitter, van meer nabij bekend met uwe werkzaamheden, wil ik wel erkennen eerbied te hebben voor den arbeid, door zoo menig uwer in stille werkzaamheid in het belang van het algemeen geleverd. Hoe me nig gewijzigd wetsontwerp brengt verbete ringen, door de Regeering gaarne bevorderd naar aanleiding van de in de verslagen te berde gebrachte bedenkingen? Wat zouden de openbare beraadslagingen uitwerken, indien daaraan niet ten grond slag lag het moeizame bijeenbrengen en verwerken der stof? Degene die uw arbeid zou afmeten naar wat hij in het openbaar waarneemt, zou zich vzel eens schromelijk kunnen vergissen. Laten vrij dan, met onderlinge waardee ring van elkanders bedoelingen, ons weer op maken voor den arbeid, dien iedere dag geeft, opdat hij, onder Gods zegen, vrucht baar zij voor het gemeentebest. Op deze rede volgt aan de rechterzijde luid applaus. De VOORZITTER stelt voor 30 September te beginnen met het afdeelingsonderzock der Staatsbegrooting 1925 en de daarbij behoorende wetsontwerpen. Conform besloten Voorts stelt hij voor 9 October eenige wetsontwerpen san de orde te stellen en daarna de Tariefwet. De heer DRESSELHUYS JV.-B.) heeft be zwaar tegen het tijdstip van de Tariefwet- behandeling. Feitelijk is het ontwerp op be langrijke punten zeer gewijzigd door de Nota van Wijziging en daarom is het ont werp niet te overzien. Ook kunnen belang hebbenden zich niet behoorlijk op de hoogte stellen en hun meening geven. Het beste ware geweest een nieuw afdeelingsonderzock Spr. doet daartoe geen voorstel omdat dit geen kans zal hebben. Wel echter meent hij, dat de Kamer op andere wijze moet tege moet komen aan spr.'s wenschen. De op brengst van de Tariefsherziening moet dienen om 15 millioen te leveren voor sluiting van het budget 1925. Het is dus geen technische herziening meer, rr aar het houdt verband met den financieelen toestand en de begrooting voor 1925. Spr meent dat het dus van be lang is eerst de begrooting te herzien en te behandelen. Het is mogelijk dat deze nog belangrijke wijzigingen ondergaat. Spr. wijst bijv. op zekere brochure waarin 30 millioen bezuiniging op de weermacht wordt aange wezen. (Gelach). Als dat mogelijk is, blijft er een aanzienlijk bedrag over. Spr. betoogt ten slotte, dat het bij het verband tusschen begrooting 1925 en Tarief- we logisch is, dat deze laatste na de be grooting wordt behandeld.. Het zou zonde en jammer zijn, de Tariefwet aan te nemen, als blijken zal, dat zij niet noodig was voor de dekking van het tekort. Spr. stelt dus voor om de Tariefwet te plaatsen achter de behandeling der Staatsbegrooting. De VOORZITTER zegt, dat het voorstel beteekent, behandeling in 't volgend jaar, omdat pas met Kerstmis de begrooting zal zijn afgehandeld. Van 18 September tot 14 October zal er tijd genoeg zijn om alle be-, langhebbenden in de gelegenheid te stellep hun meening te geven. Van wijzigingen van begrootingen verwacht spr. niet veel; ge woonlijk wordt een hoofdstuk ongewijzigd of ongeveer ongewijzigd aangenomen. Het is dus niet waarschijnlijk, dat daardoor veel geld zal worden uitgespaard. Voor monnikenwerk is spr. dus niet be vreesd. De heer SCHAPER (S.D.A.P.) sluit zich aan bij den heer Dresselhuys. Wanneer op 14 October aan de Tariefwet wordt begon nen, blijft er geen tijd voor bestudeering van de begrooting, want de Tariefwet zal zeer veel tijd vorderen, gezien de vele en moei lijke kwesties, die daarbij aan de orde zul len komen. Spr. wil eens afwachten, wat de 30 millioen gulden bezuiniging op de weer macht beteekent, die de rechterzijde aan kondigde, Of draait de heer Colijn weer om? Democratischer en fatsoenlijker ware het de Tariefwet uit te stellen, want de Tariefwet was niet liet sjibboleth van de verkiezingen in 1922. Het gaat niet aan, zoo'n diepgaan de wijziging thans door te drijven. Daardoor is men niet verantwoord tegenover de kie zers. Spr. protesteert er tegen dat door een afgeleefd kabinet brutaal-weg een dergelij ke wijziging wordt doorgedreven, waardoor ons economisch stelsel wordt veranderd. Spr. is vóór uitstel tot na de verkiezingen en daartoe dient hij het voorstel in. De VOORZITTER zegt, dat hij, blijkens zijn openingsrede vandaag grooten eerbied heeft voor de werkzaamheid der Kamer. Zij kan dus dit werk ook wel verrichten. De heer SCHAPER: O, was dat de bedoe ling! (Gelach). De VOORZITTER zegt, dat het voorstel Tariefwet klaar is voor behandeling volgens de Commissie van Rapporteurs. De heer OUD (V.D.) is het eens met den heer Schaper, dat dit ontwerp niet mag be handeld worden vóór de verkiezingen 1925. in 1905 en 1913 hebben de kiezers zich over de tariefsherziening duidelijk uitgelaten en in 1923 is dit punt niet aan de orde geweest. Uit het feit der grootere opbrengst blijkt, dat deze wet geen technische herziening is. Als er nu nog periculum in mora bestond voor de financiën, dan was het nog iets an ders. Maar dat is er niet en dus kan de behandeling worden uitgesteld tot na de verkiezingen. Spr. betoogt, dat men aan de rechterzijde groote bezuinigingen wenscht en het is dus gewenscht die af te wachten. Hij wijst nog op Engeland, waar Baldwin een algemeene verkiezing wenschte ter be slissing van het vraagstuk der tariefsherzie- rring. De VOORZITTER wijst er op, dat de re geering hier ontkent, dat er principieele wij zigingen worden gebracht in ons economisch stelsel. (Gelach.) De heer VAN RAVESTEIJN (C. P.) sluit zich bij de vorige sprekers aan. Hij had in de openingsrede van den Voor zitter een anti-actualistischen tendenz ge hoord, n.l. een verdediging van het Parle ment, maar in de verdediging, die de Voor zitter thans gaf van zijn voorstel, ligt een denigratie van het Parlement, dat eigenlijk geen invloed heeft op de samenstelling der begrooting. De VOORZITTER wijst dit laatste ver wijt geheel af. De praktijk heeft geleerd, dat er aan begrootingen weinig pleegt te worden veranderd. De heer VAN GIJN (V.B.) acht het ook niet behoorlijk dit ontwerp vóór de verkie zingen te behandelen, In elk geval is eenige tijd vóór de %ehandeling zeer gewenscht. Het karakter van de Tariefwet is een ver hooging en niets dan dat en het is behoor lijk die wijziging aan het oordeel van het publiek te onderwerpen. Spr. begrijpt niet, dat er zoo'n haast is bij dit ontwerp. De heer DRESSELHUYS wenscht te ver klaren, dat hij als lid der Commissie van Rapporteurs de openbare behandeling niet voldoende voorbereid achtte. Dit is bij het eindverslag niet vermeld, omdat zoo iets niet vermeld pleegt te worden. Het voorstel-Schaper (niet behandelen vóór de verkiezingen) wordt verworpen met 51 tegen 32 stemmen," rechts tegen links. Het voorstel-Dresselhuy% (eerst Staatsbe grooting en dan Tariefwet) wordt verwor pen met 51 tegen 32 stemmen, rechts tegen links. Het voorstel van den Voorzitter wordt z. h. s. goedgekeurd. De vergadering wordt gesloten. In het nummer van 13 September van het tijdschrift voor Armwezen, Maatschap pelijke Hulp en Kinderbescherming schrijft de directeur van bet Consultatiebureau voor Alcoholisme te Amsterdam, de heer Th. W. van der Woude, over woekerbe strijding door zijn bureau. Na gewezen te hebben op de bestaande misstanden in het volkscredietwezen, merkt schrijver op, dat, zooals vanzelf spreekt, de personen en ge zinnen, waarmede 't Consultatiebureau voor Alcoholisme in aanraking komt, eerder tot z.g. Credietbanken of weekvrouwen hun toevlucht moeten nemen. Het Centraal Bureau voor Alcoholisme nu tracht zijn patiënten daartegen te be schermen, o.a. door het verstrekken van rentelooze voorschotten, dikwijls kleine be- bedragen van 1020. doch ook wel grooter. De opvoeding tot orde en regel maat eischt, dat van te voren vastgesteld wordt, wat wekelijks terugbetaald moet worden, waaraan met groote nauwkeurig heid getracht wordt vast te houden. Meer malen moet het verstrekken van een voor schot gepaard gaan met het geven van al- geheele leiding aan de uitgaven voor de huishouding. In gevallen, waarin dit nood zakelijk is, wordt een verklaring geëischt, dat beslag op het loon gelegd kan worden; ook worden beleenbare dingen als pensioen- brieven in bewaring genomen, om te voor komen, dat die elders beleend zouden wor den, waardoor men de controle op inkom sten en uitgaven zou verliezen. Merkwaardig en pleitend voor de op vattingen van het gros der op deze wijze geholpen personen is het, dat de over groote meerderheid stipt is in de afbetalin gen. Zeer zeker gebeurt het ook, dat de af betalingen geheel of gedeeltelijk uitblijven, doch slechts zelden is daarbij onwil of opzet in het spel. Meermalen gebeurt het, dat geholpenen uit vroeger jaren plotseling komen opdagen om een oude schuld in orde te brengen. Het resultaat over de jaren 1915 lot en met 1922 is geweest, dat aan voorschotten is verleend een bedrag van 129,808.3634 en dat terug is betaald 124,264.1034 of ge middeld 95.7 pet. der voorschotten. Tegen half vier Woensdagmiddag bezocht II, M. d« Koningin-Moeder het St. Antonius Gasthuis te Utrecht. De Koningin-Moeder vergezeld door ba ronesse v. Ittersum en den kamerheer Graaf van Limburg Styrum; werd in de vestibule van het gesticht ontvangen door den direc teur-geneesheer dr. Boekelman, en de moe der-overste Zuster Wilhelmina. Een dochter van dr. Boekelman bood Hare Majesteit een tuil lila orchideeën aan. In de regentenkamer werd H. M. vervol gens officieel verwelkomd door Z, D. H. Mgr. v. d. Wetering als voorzitter der Re genten, waarna het Zusterkoortje haar toe zong het „Domine salvam fac reginam nos- tram." De Koningin-moeder maakte vervolgens een ommegang door het Gasthuis, waarbij dr. Boekelman en Zuster Wilhelmina Hare Majesteit begeleidden. Ten slotte nam H. M. inzage van de tee- keningen voor de uitbreiding van het ge sticht. Evenals te Winterswijk en in de buurt schap Kogender wordt ook in de buurtschap Zwolle een boortoren opgericht voor het opsporen van delfstoffen. Dr. C. Lely, oud-minister van Waterstaat, hoopt 23 September 70 jaar te worden. Het Centraal Stembureau voor de verkie zing van de leden van Prov. Staten van Zuid-Holland heeft ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. C. Volker, tot lid van de Staten benoemd verklaard mevr. M. A. Cohen Ter- vaert, geb. Israels in Den Haag. Het praeadvies van Mr. E, P. de Monchy over „internationale regeling van het recht betreffende hypotheek op binnenschepen" is verschenen. De prae-adviseur komt tot de volgende conclusies: I. Het is gewenscht, dat een internatio nale conventie een uniforme regeling geeft van hypotheek en bevoorrechte inschulden op schepen, behoorende tot de binnenvaart. 2. Deze internationale conventie bepale: a. gedwongen inschrijving van schepen boven bepaalde grootte; b. verbod om een schip in meer dan één land te boek te stel len. 3. In alle tot de conventie toegetreden landen zullen hoogstens de navolgende in schulden op het schip bevoorrecht mo«en zijn: a. de kosten van uitvinding; b. de uit de dienstbetrekking voortspruitende vorderin gen van den kapitein en van het scheeps volk; c. het hulploon, de kanaal- en haven gelden en andere scheepvaartrechten; d. de vordering wegens aanvaring. „Het Huisgezin" zou wendchen, dat mi nister Colijn er toe te brengen was het be drag van de salariskorting der ambtenaren te verminderen met dc geraamde opbrengst van de voorgenomen belasting op weelde- verteringen. We weten wel, dat de minister aan de opbrengst der belasting op weeldeverterin- gen ai een bestemming heeft gegeven: ver mindering van sommige al te drukkende belastingen en ook dit doel is sympathiek maar nog liever zagen wij dit even uit gesteld, ten einde de ambtenaren in hun neergang voor te diepen val te behoeden. Afgezien van deze reserve hebben we niets dan lof voor minister Colijn's stevig en krachtdadig beleid. De verwachting, dat op elk van de groo te ontvangkantoren der directe belastingen een klerk door plaatsing van een kasre gister zou vrijkomen, is, naar de N. R. Ct. meldt, geen werkelijkheid geworden. De proef met een kasregister aan het 1ste kan toor te Amsterdam genomen, heeft dit uit gewezen, zoodat op voorstel van de bezuij nigingscommissie van verdere aanschaffing van kasregisters voor den dienst der di recte belastingen is afgezien. Gisteravond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van Jhr. A. v. d. Poll, wethouder. Afwezig was Baron van Hardenbroek van Ammerstol. Medegedeeld werd o.m. dat Ged. Staten aan den burgemeester verlof hebben gegeven om zich van 16 September tot 7 October buiten de gemeente op te houden. Samenstelling der Commissies De heer VAN UNEN deelde mede op medisch advies niet aan den commissorialen arbeid te kunnen deelnemen. Derhalve ver zocht hij niet te worden benoemd. Benoemd werden hierna in de Plantsoenen Commissie de heeren L. de Wilde en J. W. van der Erf in de Commissie voor de Bedrijven de heeren K. de Breuk: en C. W. Breed in de Commissie voor het Grondbedrijf de heeren W. M. de Boer en A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol in de Commissie voor Openbare Werken de heeren J. Hilterman en J. Moolenaar in de Financieele Commissie de heer C. W. Breed (Voorzitter) en de heeren C. Tromp en J. de Breuk, leden in de Commissie voor de Bezwaarschrif ten i. z. Hoofdei. Omslag de heer L. de Wilde (Voorzitter) en de heeren J. Moolenaar en J. W. van der Erf, leden in de Werkloosheidcommissie de heer J. M. van der Eem en in de Schoolcommissie de heer J. M. J. Braam, (in de vacature H. M. Ruijsenaars Hzn., niet herkiesbaar.) Klein goed. Goedgekeurd werden de voorstellen tot overname van strookjes grond en inzake de bebouwing tusschen Cloosterlaan en Spaarn- zichtlaan.' Na de vaststelling van de herzieningen 35 en 36 van het uitbreidingsplan, kwam aan de orde het voorstel tot beschikbaarstelling medailles: B. en W. stelden voor hen te machtigen Ie. Voor de R.K. Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk," onderaf deeling l v. d. Ned. R.K, Volksbondafdeeling Heem stede, beschikbaar te stellen eene medaille ter waarde van f 15.ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan op 12 October a.s.; 2e. Aan de Onderlinge Tuinlieden Ver- eeniging Aerdenhout en omstreken te schen ken eene medaille ter waarde van f 10, voor de op 12 en 13 September gehouden ten toonstelling in deze gemeente. Goedgekeurd. Vergoeding art. 101 L.O. Wet 1920 over 1922. Besloten werd om het besluit van 24 Juni 1924, zoodanig te wijzigen, dat onder 1. Bijzondere Protestantsche School Voorweg (M.U.L.O.) in de plaats van 204 leerlingen wordt gelezen 237 leerlingen in de plaats van f 3876.wordt gelezen f 4503.en dat het bedrag der vergoeding, na aftrek der schoolgelden, wordt bepaald op f 761.08 in de plaats van op f 134.08. Wijziging Bouw- en Woningverordening. Ove wegende, dat het gewenscht is het bouwen van al te diepe gebouwen op diep inspringende bouwterreinen te beperken, ten einde daardoor te voorkomen, dat aan grenzende perceelen worden verstoken van voldoenden toevoer van licht en lucht en voldoende ruim uitzicht, stelden B. en W. voor de bouw- en woningverordening aan te vullen met een artikel, waarbij bepaald wordt, dat de afstand tusschen de rooilijn en het meest achterwaarts gelegen gedeelte van het gebouw niet meer mag bedragen dan 16 Meter. Voorts stelden zij voor te bepalen, dat het verboden is om aan de wegen, genoemd in den bij deze wijziging behoorenden staat, gebouwen te stichten, anders dan met in achtneming van de op dien staat aangegeven minimum afstanden en maximum aartal aan een te bouwen woningen. Goedgekeurd. Verkoop van terreinen. B. en W. stelden voor hun te machtigen voor de gemeente te verkoopen aan J. van der Pol, makelaar te Heemstede, één perceel bouwterrein, groot plm. 1500 M2. en gelegen aan de zuidzijde van de Lanckhorstlaan, tegen een koopsom van f 13.500.tegen den prijs van f 8.50 per M2. Goedgekeurd. Verlaging gasprijs. B. en W. stelden voor 1. den gasprijs, laatstelijk geregeld bij raadsbesluit van 16 Augustus 1923, vast te stellen op a. 11 cent per M3. voor gas, geleverd over den. gewonen, en b. 12 cent per M3. voor gas, geleverd over den muntmeter. 2. te bepalen dat de sub 1 genoemde wijzi ging in werking zal treden a. voor iederen verbruiker van gewoon gas cp het tijdstip, waarop de maanaelijksche op neming van de meteraanwijzing in October a.s. heeft plaats gehad b. voor de verbruikers van muntgas op 7 October 1924. Zooals men weet had de heer Jorritsma een voorstel ingediend om het' twee-gasprijzen- stelsel in te voeren n.l. voor gewoon gas 12 cent per M3. voor de eerste 40 M3. ver bruikt gas per maand en 8 cent per M3. voor de meerder verbruikte hoeveelheid gas en voor muntgas 13 cent per M3. voor de eerste 20 M3. en daarboven eveneens 8 cent per M3. De prijzen waren tot nu toe 12 cent over den gewonen en 13 cent van den muntmeter. De heer BREED berekende, dat volgens het voorstel-Jorritsma de grootverbruikers 9.23 ct., de gewone verbruikers 12 ct. en de muntgasverbruikers 10.2 zouden moeten betalen. Dit is een onbillijkheid daar de groo te verbruikers van den lageren prijs profitee- ren, terwijl de kleine verbruikers, die over den gewonen meter betrekken, den ouden prijs moeten blijven betalen. De heer HILTERMAN stelde voor een uniforme verlaging van 2 cent per M3. Den heer TROMP verwonderde dit voor stel. Indertijd hebben B. en W. reeds een toezegging gedaan, dat een Voorstel tot ver laging van den gasprijs zou komen. Ook deze spr. betoogde, dat het voorstel-Jorrits ma de kleine en zuinige verbruikers z ou dupeeren. De heer v. d. ERF begreep niet, waarom juist de heer Jorritsma met dit voorstel kwam. Immers, het is ten voordeele van de zoo gesmade kapitalistische klasse, die groot- verbruikster is. Spr. zou zich kunnen voor stellen dat dit vorostel door een vertegen woordiger dier klasse was gedaan, b.v. door Baron van Hardenbroek. Wat de heer Jorrits ma nu gedaan heeft rijmt niet met het pro gram van zijn partij, de S.D.A.P. De arbeiders zijn meer gebaat met een uniforme verlaging, die ten voordeele van het algemeen komt. De heer VAN UNEN ried aan bij een zuiver economische kwestie als de gasprijs- verlaging is, geen politieke uitstapjes te gaan maken. De bedrijfsrekening kan er bij ge haald worden, maar niet de politiek. Spr. bestreed het voorstel om 2 cent te verlagen. Het voorstel van B. en W., om 1 ct. te verlagen gaat nog. Blijven de kolenprijzen dalen, dan kan wederom een verlaging wor den toegepast. De heer JORRITSMA betreurde' het gesproken? door den heer v. d. Erf. Wanneer men zóó begint, komt er geen eind aan. Spr. merkte op, dat het wel gemakkelijk is om zonder meer 2 cent verlaging voor te stellen, zooals de heer Hilierman deed. Doch men moet met cijfers komen. De cijfers van den directeur trok spr. in twijfel. Deze berekent den prijs naar het to tale gasverbruik en verdeelt de verbruikers in groep A, 586 aansluitingen, met een gemid deld maandelijksch gebruik van 130 M3. groep B met een gemiddeld gebruik van 36 M3. per maand en greep C met een gemid deld gebruik van 46 M3. per maand. Spr. daarentegen rekende naar de meters en schakelt de grootverbruikers (die b.v. 4000 M3. per Y> jaar gebruiken voor industrie en verwarming) direct uit. Deze betalen thans toch al minder dan den kostprijs (9.849.) Hij komt dan tot 2307 aansluitingen in groep B die 59 M3. gemiddeld per maand gebruiken en groep C die gemiddeld 46 M3. per maand gebruikt per aansluiting. Volgens spr.'s tarief zullen deze beide groepen dus een prijs van ruim 10 cent per M3. betalen. Spr, becijferde hierna, hoe de winst over 1923 f 80.000.had bedragen, terwijl 24000.geraamd was. Naar wat hij ver nomen had omtrent de bedrijfsresultaten tot nu toe, kon de winst over 1924 op 100.00Ü geschat worden. Wordt zijn voorstel inge voerd, dan blijft er nog winst over. Wethouder Dr. Droog ontried aanneming van het voorstel Hilterman, dat tot verlies Zal leiden. Wat het andere voorstel betreft, de heer Jorritsma had niet kunnen weerleggen, volgens spr., dat de kleine verbruikers gedu peerd worden, zoodat spr. aanneming van het voorstel van B. en W. aanbeval. De heer van UNEN zeide, dat er gevaarlij ke redeneeringen in het betoog van den heer Jorritsma zaten. Immers,'groote meters be teekehen niet altijd groote afnemers en wat de winst over 1924 betreft, spr. wist zeker dat deze nog maar f 40.000.bedroeg zoodat de f 100.000.wel niet bereikt zuilen worden (temeer niet nu men de gasprijs gaat verla- gen.) De heer .V. D. ERF. merkte nog ojj, dat de reclame in „Het Volk," waarin geschoven werd dat „het de S. D. A. P. weer was, die gasprijsverlaging moest brengen," hem aanlei ding had gegeven tot het brengen van de politiek in het debat, iets waarvan spr. overi gens geen voorstander is. Na nog eenige discussie werden de voor stellen Hilterman en Jorritsma verwor pen met respectievelijk 11 tegen 3 en 13 tegen 1 stem. Het voorstel van B. en W. werd daar na aangenomn. Verlaging Duinwater prijs.- B. en W. stelden voor om voor het water het tarief op 24 cent per M3 te bepalen. Tot dus ver berekende men 30 cent per M3 voor tarief A 2 (woningen met een inhoud van meer dan 250 Mr en 25 cent per M3 voor tarief A I (woningen met Ten inhoud van minder dan 250 M3) en 25 cent voor indu strieel gebruik. De heer Jorritsma had voorgesteld 23 cent voor particulieren 18 cent voor industrieel gebruik. Het voorstel Jorritsma werd verworpen, waarna het voorstel van B. en W. met alge meene stemmen werd aangenomen. Verlaging electriciteitsprijs. B. en W. stelden voor 1. Het tarief, genoemd in art. 16 sub 3 der Electriciteitsverordening, als volgt vast te stel len Tarief A :voor de eerste 2500 K. W. U. per jaar 25 ct. per K. W. U voor de tweede 2500 K. W. U. per jaar 23 ct per K. W. U voor de volgende IC. W. U. per jaar 21 ct per K. W. U. Tarief B binnen den aangegeven spertijd 23 cent per K. W. U. (zonder rabat.) buiten den aangegeven spertijd voor de eerste 2500 K. W. U. per jaar 15 ct, per K. W. U. voor de tweede 2500 K. W. U. per jaar 14 ct per K. W. U. voor de derde 2500 K. W. U. per jaar 13 ct per K. W. U. voor de volgende K, W. U. per jaar 12 ct. per IC. W. U. 2. Dit besluit in werking te doen treden met ingang van October 1924 en voor iederen verbruiker op het tijdstip, waarop de maan- delijksche opneming van de meteraanwijzing heeft plaats gehad. Goedgekeurd. Aanschaffing boekhoudmachine. Besloten werd een crediet te verleenen van f 3726.45 voor de aanschaffing van een „Smith Premier Accounting machine" ten behoeve van de Gas, Duinwater en Electrici- teitsbedrijven. Aanwijzing plaatsvervan gend Hoofd Openbare Scholen. B. en W. stellen voor aan te wijzen tot plaatsvervanger van het Hoofd der Open bare Scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs aan den Voorweg, den heer D. R. J. Koster, onderwijzer aan de Openbare School voor U.L.O. aldaar, zulks met in gang van 1 October 1924. Goedgekeurd. Vrijstelling. Besloten werd aan Gedeputeerde Staten dezer Provincie, ten behoeve van de Open bare School voor Uitgebreid Lager Onder wijs tot 1 Januari 1925 vrijstelling te ver zoeken van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak „lichamelijke oefening" in verband met niet gereed komen van het gymnastieklokaal. Rondvraag. Mevr, DE VOOGD, vestigde de aan dacht op de school- en werktuinen te Haar lem. Zij schetste de opvoedende kracht van dit instituut, waar de karaktervorming en de gezondheid der kinderen bevorderd worden, In Den Haag profiteeren reeds 2000 kin deren van de tuinen. De VOORZITTER antwoordde dat deze zaak bij de behandeling Van de begrooting van 1925 ter sprake zal komen. Naar aanleiding van een vraag van den. heer DE BOER over den stand der Malaria bestrijding in het algemeen, deelde Dr. Droog mede, dat deze ziekte in onze gemeen te afneemt. Vergeleken bij verleden jaar valt er een belangrijk vermindering te consta- teeren. De heer VAN UNEN vestigde nog de aandacht op de gebrekkige verlichting van de Emanslaan, waarna de heer v. d. ERF vaststelling van een maximum-snelheid ver zocht voor de schepen in de Leidsche V„art. Snelvarende luxe motoroootea doen schade aan schoe' en stilliggende vaartuigen. Het zal door B. en W. ia overweging wor den genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10