2 $paarhe"&ank Vijftig jaren sociale wetgeving in Nederland. Vrijdag 19 September 1924 47ste Jaargang No. 15844 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Als er ooit brand komt in Uwe woning, redt dan eerst Uw gezin en U zelf; Uwe papieren van waarde, Uwe effecten en kostbaarheden toch zijn safe in de safe van de Spaarnebank. De uitvoering van de woningwet De Blue Band stempel. Een beslissing der Tweede Kamer. Voor de Nederlanders in Duitschland. De N.-Holl. Bank failliet verklaard. De Rijksbetaalmeesters. De samenstelling candidaten- lijst R.'K. Staatspartij voor de Kamerverkiezingen. Agenda 20 September Verbetering van den Rijks weg Haarlem-Amsterdam. De Rijksweg Haarlem Den Haag. Internationale Voorjaars- Bloemententoonstelling 1925. Hinderwet. Kinder Oranjebond „Prinses Juliana". Personalia. Mooi succes! Demonstratie over doelmatige volksvoeding. Haarlemsche Kaderlandstorm- vereeniging „Kennemerland." Verkoopingen. De schooi aan de Stoofsteeg. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Aanrijding. Roode Kruis-Collecte. Dieven van belastingmerken. Inlichting verzocht. f Ongeluk, GIFTEN. 1— Trap van een paard. Personalia. De oud-Hollandsche huisjes aan het Groot Heiligland. Op hol geslagen. Jubileum. De R. K. Kerk in de Amsterdam- straat. Aanrijding. BURGERLIJKE STAND. l»c snonnementsprijs ocaraagt voofc Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Vandaag is de sociale wetgeving in Neder land een halve eeuw oud. Op 19 September 1874 werd n.m. het be kende wetje op den kinderarbeid, initiatief van het toenmaals zeer radicaal geoordeelde Tweede Kamerlid Mr. S van Houten, aan genomen, en daarmede een begin gemaakt met sociale wetge ing in Nederland. Plannen daartoe en voornemens, in het bijzonder ook betrekking hebbende op den kinderarbeid, dateeren echter van veel vroeger. Reeds in 1840, kort voor zijn aftreden, gelastte Koning Willem I een onderzoek naar den kinderar beid; dit onderzoek, in 1841 voleindigd, werd een volgend jaar.door een tweede onder zoek gevolgd, nadat de bekende Luttenberg zijn proeve voor armenzorg had in het licht gegeven en in de schoolplichtige opvoeding Van de fabrieksjeugd een middel zag om ge deeltelijk armenzorg overbodig te maken. Toen in 1853 de Maatschappij ter bevorde ring der Nijverheid een prijsvraag over dit ontwerp beschreef, bleken beide enquêtes ....vrijwel geheel vergeten. Vandaar dan ook dat de aandrang, door deskundigen op hy giënisch en medisch gebied uitgeoefend, en in het bijzonder het zij te hunner eere naar voren gebracht door de industriëelen uit Leiden en N°°rd-Brabant ondersteund^ in 1860 leidde.... tot een nieuw onderzoek, vaaruit de benoeming eener Staatscommissie onder leiding van den hoofdingenieur van iet stoomwezen. De Vries Robbé, voortvloei de. Deze Staatscommissie heeft met een pijn lijke nauwkeurigheid gewerkt, en haar rap port met bijlagen is dan ook zeer lijvig ge worden. Maar haar onderzoek duurde lang, te lang naar het oordeel van Minister Thor- becke, van het Comité voor Sociale vraag stukken, samengesteld uit een aantal voor uitstrevende mannen van beteekenis en van het destijds invloedrijke Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond. De gezamenlijke aandrang dezer laatsten heeft er den heer Van Houten toe gebracht een wetsontwerp op den kinderarbeid in te dienen. Ongewijzigd is het met uit den smelt kroes der dikwijls vrij heftige beraadslagin gen voortgekomen; integendeel, de veldar beid werd er uit gelicht, en het verband tus schen dit wetsontwerp en de schoolplich tigheid verbroken Men heeft dan ook meer dan eens gevoeld dat de bepalingen van deze wet moesten worden uitgegebreid, en achtereenvolgende ontwerpen zijn daarvan het uitvloeisel geweest. Maar ongunstig waren de achtereenvolgende Voorl. Versla gen, en zoodoende kwam er niets, of bijna niets tot stand. Dit heeft Goeman Borgesius met een tien tal politieke vrienden geleid tot het in 1885 aanhangig gemaakte voorstel eener algemee- ne arbeidsenquête Deze werd gedurende 1886 gehouden en leidde tot resultaten, die ingrijpen van den wetgever dra deden volgen. Minister Ruys de Beerenbrouck, de nog le vende vader van den tegenwoordigen pre mier, diende in 1889 het eerste ontwerp eener Arbeidswet in, welke sedert dien et telijke malen is gewijzigd. Het belangrijkst reeds korten tijd later toen in de instelling eener Arbeidsinspectie werd voorzien; daar na in 1911 toen Minister Talma de bepa lingen aanmerkelijk uitbreidde, en vervol gens in 1919. toen Minister Aalberse de wet geheel omwerkte om daarin de voor zieningen betreffende den achturigen ar beidsdag op nemen. Op de arbeidersenquête van 1886 volgde dé benoeming der Staatscommissie van '90, die geheel een sociaal programma uitwerk te; weer later de Staatscommissie benoemd speciaal voor het vraagstuk der sociale ver zekering. Dank zij den arbeid dezer laatste kon het Ministerie Pierson-Borgesius (18971901), tot de indiening eener Onge vallenwet overgaan, welke, aanvankelijk door de Eerste Kamer afgestemd, in veilige haven werd gebracht. Bij de schriftelijke behande. \ing van dit ontwerp is er bezwaar tegen gemaakt met een afzonderlijke Ongevallen- Wet in zee te gaan zonder dat eerst over de andere objecten van sociale verzekering (ziekte, invaliditeit en ouderdom) althans in beginsel, regelen waren vastgesteld. Deze drie verzekeringen, zoo werd betoogd door enkele leden die een scherpen blik in de toekomst bleken te hebben 'vormden één natuurlijk geheel En men kon de verzekering tegen ongevallen h. i. niet regelen zonder vanzelf te komen op hel gebied van deze an dere soorten van verzekering. Maar de Re secting, begeerig haar Ongevallenwet binnen te halen, naast Leerplicht-, Woning-, Ge zondheids- en Kinderwetten ontkende dit rechtstreeksch verband, en achtte het een niet gering voordeel harer regeling, dat elk oogenblik de daarin vastgelegde organisatie zou kunnen plaats maken voor voor een nieuwe. Het centiaal lichaam, dat in elke or ganisatie eener verplichte verzekering van Staatswege niet zou kunnen ontbreken, zag zij in de dooi haar ontworpen Rijksverze keringsbank; daaromheen konden andere colleges, hetzij door het centraal gezag, hetzij door de keuze der belanghebbenden ont staan, zich scharen. De werkzaamheid van achtereenvolgens drie kabinetten, in het bijzonder van de Mi nisters Kuyper, Veegens en Talma heejt voor een groot deel de nadeelen ondervonden, dat men het verband der sociale verzekering zoo los had gelegd. De zoodoende mislukte po gingen om verzekeringswetten totstand te brengen, leidde de aandacht van bijna alle ander groot sociaal werk af, en zoodoende valt uit de jaren 19011909 na de ontwerp gebleven sociale codificatie van dr. Kuyper voornamelijk de invoering van het Ar beidscontract te vermelden. Eindelijk slaag de Minister Talma er in 1912 en 1913 in om zijne sociale verzekeringswetten aangenomen te krijgen, en daaroqder ook de Radenwet, die de organisatie der verzekering bevatte. Toen tchtet de verkiezingen in '13 de recht- sche meerderheid tot aftreden dwongen, stond het vrijwel vast, dat van de inwerking treding dezer wetten, tegen welke het votum der kiekers mede was gericht, niets zou ko men. Toen dan ook het kabinet-Cort. van der Linden, ter voldoening aan de door 'de wet voorgeschreven verplichtingen, drie jaren la ter gelden voor de ititvoering der Radenwet aanvroeg, werden deze geweigerd. Maar tel kens kwam er van de wetsontwerpen door Minister Treub in gereedheid gebracht om de wetten-Talma te vervangen, niets. Het in de oorlogsjaren aangegaan politiek compro mis werd op het gebied der sociale verzeke ring al spoedig verbroken, en evenals 't mi litaire vraagstuk, is het sociale vraagstuk er waarlijk niet beter van geworden naar het zuiver politiek terrein te zijn overgebracht. Toen in 1918 Minister Aalberse als eerste Minister van Arbeid optrad, slaagde hij er in een compromis tot stand te brengen, dat wellicht noch links noch rechts geheel kon bevredigen, maar door béiden werd aan vaard. Dit compromis leidde tot de invoe ring op 3 December 1919 van invaliditeits- en ouderdomsverzekering, ten uitvoer gelegd door Raden van Arbeid, welker aantal tot de helft werd teruggebracht. Tot dusverre is Talma's ziektewet nog niet ingevoerd, en om trent de grondslagen der nieuw voorgeno men Ziekteverzekering staat nog weinig vast. Tegelijk is gebleken, dat de eigenlijk afzon derlijke werking van elk der takken van so ciale verzekering uitermate verwarrend kostbaar en drukkend werkt, zoodat op dit oogenblik de herziening van geheel het vraagstuk der sociale verzekeringen boven aan staat op het sociaal programma. Men kan mindere of meerdere waardee- ring gevoelen voor Meister Alberse en zijn werkzaamheid, maar mén kan hem niet den lof onthouden, dat hij bijna geheel het uitvoe rig sociaal programma, door hem begin 1919 ontwikkeld, 'heeft ten uitvoer gelegd. Een Hooge Raad van Arbeid, bedoeld als colle ge van overleg tusschen werkgevers en werk nemers, is onder zijn voorzitterschap inge steld, maar heeft tot dusverre geen bevre diging geschonken Maatregelen op het ge bied van de woningpolitiek, van de werk loosheidsverzekering. en van gezondheidszorg eischten vooral in de eerste jaren van des Ministers optreden, groote aandacht. De Ar- beidswet-1919 bracht den achturigen arbeids dag met de vee' bestreden 45-urige werk week voor een achttal groepen van arbeiders, en tot dusverre slechts voor fabrieken en bakkerijen ingevoerd, en inmiddels, onder den drang der omstandigheden, niet onbe langrijk gewijzigd. De ongevallenverzekering in het land- en tuinbouwbedrijf werd, :net een groote mate van vrijheid voor het eigen initiatief, aangenomen en ingevoerd; een Ar beidswet voor den landbouw voorbereid; tal van wettelijke maatregelen op hygiënisch ge bied werden tot stand gebracht; de dusge naamde Arbeidsgcschillenwet aangenomen en reeds ingevoerd, terwijl op het gebied der huis-industrie verschillende voorbereidingen werden getroffen. Maar geheel dit sociaal program dat, toen dit werd opgesteld, niet kon denken aan n economischen druk als sedert 1920 over ons is gekomen, heeft de ge volgen van dien druk moeten ondervinden. Dat heeft 's-Ministers taak naar beide zijden niet vergemakkelijkt en veraangenaamd; teekent zijn figuur minder scherp als anders het geval zou zijn geweest, maar doet juist waardeering voor hem behouden, wijl hij den zeldzamen zedeKjken moed heeft ge had om den invloed der omstandigheden te erkennen. Zijn arbeid op sociaal wetgevend gebied blijft dan ook belangrijk. Aan den Hoogen Raad van Arbeid werd prae-advies over verschillende belangrijke vraagstukken opgedragen. In 1918 en vol gende jaren heeft de zoogenaamde socialisa tie, opgekomen onder geheel bijzondere om standigheden, de aandacht getrokken. Het socialisatie-vraagstuk wordt in Nederland nog immer naarstig onderzocht door een daartoe ingestelde Staatscommissie, maar 'n belangrijk vraagstuk op ditzelfde gebied is inmiddels door den Hoogen Raad van Ar beid onderzocht. Dat is de zoogenaamde vraag van de bin dend verklaring der collectieve arbeidsover eenkomst. De vraag in het kort: of men werkgevers, die zich buiten een overeen komst van een groot deel hunner collega's met de werknemers hebben gehouden, kan dwingen tot het aanvaarden daarvan. Zoo danige samenwerking in het typografisch bedrijf heeft tot de consequenties geleid, die intusschen geenszins onverbeterlijk worden geoordeeld en dit van geen van beide kan ten. Maar zelfs, zoo heeft men geredeneerd, al zou dit wel het geval zijn, dan staat daarom nog geenszins vast, dat zij op elk ander bedrijf zonder uitzondering, van toe passing te maken zijn. Het lijkt dan ook niet waarschijnlijk, dat van dit rapport prac- lische consequenties zullen uitgaan, maar het is daarom van belang er de aandacht op te vestigen, wijl het a. h. w. met één trek aangeeft in welk stadium van sociale ont wikkeling wij zijn gekomen. De sociale wet geving zelve, hoezeer ook belangrijk geoor deeld is min of meer op den achtergrond geraakt. Op een veel breeder plan, n.m. dat van de medezeggenschap van de arbei der in het bedrijf, wordt nu de strijd voortge zet, Duidelijk teekent dit zich af in het feit, dat voor de aanhangige ziektewet absoluut £een belangstelling bestaat, maar dat de bin-t dend verklaring der collectieve arbeidsover eenkomst %elfs tot politiek programpunt van de meest gematigde partijen is geworden. stukken ten spoedigste, althans uiterlijk Woensdag 17 dezer te staken. Daarom heeft hij aan den president der rechtbank te 's- Gravenhage verzocht in kort geding, een procedure tegen den Staat te behandelen, waarbij namens de genoemde vereeniging geëischt wordt veroordeeling van den Staat om het bestempelen van de brieven der vereeniging met reclame te staken. Op de ze aanvrage heeft de president beslist en dientengevolge zal op Woensdag 24 Sep tember gepleit worden in deze procedure. Men schrijft aan het „Vad.": Niet alleen poststukken worden afgestem peld met een reclame-stempel voor Blue- Band, doch, blijkens een in ons bezit zijnd exemplaar, ook aanmaningen en waarschu wingen tot het voldoen der verstreken ter mijnen der inkomstenbelasting. Op deze biljetten komt n.l. eveneens de met stempelinkt aangebrachte reclame voor: voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Martha vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. - Atle werkdagen van 1012, van 21 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m R. K- Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Musenm. Dagelijks, uitge- De millioenen, die het Rijk voorschiet. Op de sinds Januari 1905 ingevolge artikel 33, 1ste lid der Woningwet, toegekende vdorschotten is tot 1. Juli 1924 uitbetaald 613.362.580.35)4 De raming voor 1925 28.600.000) is gesteld op hetzelfde bedrag als voor 1924 werd toegestaan. Hierbij is uitgegaan van een bedrag van 71.000.000, op welke som de betalingen, welke nog kunnen worden aangevraagd, maximaal zijn te stellen. Rekening houdende met de be talingen welke vermoedelijk nog in den loop van 1924 zullen worden gedaan, kan worden aangenomen, dat op 1 Januari 1925 de ver plichtingen uit dezen hoofde zullen zijn te stellen op een totaal van rond 59.000.000. Naar wij uit zeer bevoegde bron verne men, zal wegens de zeer principieele kwes tie, welke aan de zaak in haar gencelen om vang ten grondslag ligt, door de betrok ken overheid geen beslissing genomen wor- denover al dan met handhaving van de handeling om de postzegels op brieven enz. onbruikbaar te maken door middel van een reclamestempel, alvorens een rechterlijke beslissing nader voor den Staat een richt snoer zal kunnen zijn voor 'n verder te vol gen gedragslijn. Het bestuur der posterijen heeft niet vol daan aan de schriftelijke sommatie van mr. L. A. Nijpels, (optredende namens de Ver eeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygi ëne) om de reclame op voor deze vereeni ging bestemde of van haar uitgaande post- Koopt nog heden Blue-Band, versch ge karnd", in groote en duidelijke letters aan gebracht op een onmiddellijk in t oog val lende plaats. De Tweede Kamer heeft links tegen rechts het voorstel van den voorzitter aan genomen, om de openbare behandeling van de Tariefwet te beginnen na afhandeling van een aantal kleinere onderwerpen, waarmee op 9 October a.s. een aanvang zal worden genomen. In de begrooting voor Binnenl. Zaken deelt de Minister mede, dat voor de arme Nederlanders in Duitschland wederom gel den zullen worden uitgetrokken. De regeering is van oordeel, dat beter de kosten der noodzakelijke ondersteuning van de behoeftige Nederlanders in Duitschland voor Rijksrekening konden worden geno men, dan dat geriskeerd zou moeten worden een repatrieering van Nederlanders op groote schaal en daardoor een vermeerde ring van 't groote aantal werkloozen hier te lande met ettelijke duizenden. Op 1 Juli 1924 was over het jaar 1923 pl.m» 650.000 uitgegeven voor ondersteuning aan Nederlanders in Duitschland. Deze onder steuning vorderde alleen in het laatste kwar taal .1923 een uitgaaf van pl.m. 550.000. In de eerste 5 maanden van 1924 werd uit gegeven: Januari f 310.000. Februari 350.000, Maart 216.000, April 152.000 en Mei 195.000. De regeering acht het niet onmogelijk, dat de totaal kosten der ondersteuning in Duitschland in 1924 nit meer dan 2.000.000 zullen bedragen. De kosten dezer ondersteuning worden, zeer globaal geraamd, voor 1925 op 1.000,000 geschat, zoodat wordt voorge steld het artikel te verhoogen met 950.000. Donderdag heeft de Arrond.-Rechtbank te Alkmaar het faillissement van de Noord- Hollandsche Bank uitgesproken. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. N. Muller, lid dier Rechtbank en tot cura toren de heeren mrs M. Moens en P. A. Off en te Alkmaar. Tevens werd een voor- loopige commissie uit de schuldeischers be noemd. met als leden de heeren W. Balk, secretaris van de provinciale commissie uit de veilingen in N.-Holland, te Alkmaar; G. J. van Leersum, notaris te Winkel, en J. Windt, aannemer te Medemblik. Verwacht wordt, dat de opheffing van het ambt van rijksbetaalmeester, waartoe in beginsel is besloten, in de eerste helft van 1925 zal kunnen geschieden. I De vorming van het Advies-College. Door het bestuur van de R. K. Kamer- Centrale Leiden en de aangesloten kiesver- cenigingen zijn voor het College van Advies candidaat gesteld de volgende personen: Prof. J. D. J. Angenent. Watmond; C. C. J- Hendrikx, Woerden; Dr. A. C. A. Hoffman. Gouda; M. Heijker, Hazerswoude; Prof. Dr. H. W. Keesom, Leiden; J Kortekaas, Lisse; W. v. d. Laan, Voorhout; J. B. Wesselingb, Hazerswoude. Uit dit lijstje zullen ter algemeene ver gadering der R. K. Kamer-Centrale op 24 September a.s. een drietal namen worden geplaatst op de aan het Bondsbestuur in te zenden voordracht. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Kieskring Haarlem half 3 R K. Schoolvereeni- ging half 3 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Reünie ledqn R. K. M. V. Stadsschouwburg Het Schouwlooneel Drie wijze gekken Arbeidsbemiddelingsbureau van St. Francis- cus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdagavond van 89Vi uur. St. Vincentius-bibliotheek Hagestraat 49 Vrijdag 12 September heropend. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur. n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Wij lezen in het Hoofdstuk IX (Water staat) van de memorie van toelichting op de Staatsbegrooting het volgende: De verbreeding van de aarden baan tus schen Halfweg en Haarlem kan wegens ge brek aan fonds niet in 1924 worden ter hand genomen, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Dit werk zal thans in 1925 in uitvoering moeten komen. Behalve de wegwerken zal ook de verbreeding van de Zwetbrug in het werkplan worden opgeno men. De kosten worden zoodoende geraamd op 410.000. Het voor 1924 toegestane bedrag zal groo- tendeels noodig zijn voor de overbrugging van Rijnland's boezemwater te Halfweg, welke in 1925 kan zijn voltooid. In laatstge noemd jaar kan de wegverbetering in de kom van Halfweg dan verder worden ter hand genomen. Voor de partiëele verbeteringen van den weg Haagsche Schouw-Noord-Hollandsche grens wordt dit jaar 40.000 aangevraagd De voorbereidende werkzaamheden aan het terrein en de gebouwen dezer tentoon stelling, welke, zooals bekend is, in de a.s. lentemaanden te Heemstede in het Wandel bosch Groenendaal zal plaats vinden, vor deren goed. De beplanting van het uitge strekte terrein, ruim 15 H.A. groot, met Nar cissen, Crocus, Hyacinthen en Tulpenbollen, is reeds aangevangen en ook de boomkwee kers beijveren zich om hun inzendingen. Welke alle grootendeels voor den winter worden aangebracht, te planten. Dezer dagen werd de opdracht gegeven tot den bouw van de groote tentoonstellings hal, die de 6 tijdelijke binnententoonstellin- gen zal herbergen. In binnen- en buitenlandsche tuinbouw- kringen is de belangstelling groot en de ver wachtingen van het publiek zijn hoog gespan nen. Burgemeester en wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van Bur gemeester en 'wethouders der gemeente Schoten dat het verzoek van H. Kok, te Schoten, om in het perceel Kloosterstraat no. 64, kadastraal bekend in Sectie B, No. 4876, eene vischrookerij te mogen oprichten door hen is afgewezen. In de laatst gehouden vergadering van den Kinder Oranjebond „Prinses Juliana," in het Amsterdamschc kwartier, alhier, werd uit de leden eene commissie benoemd, be staande uit de heeren J Ph. H. Castricum, N. J. Michel, S. Piso, A. Ruijgrok, P. Knip en J. E. Mansvelder, onder voorzitterschap van eerstgenoemde.. Deze heeren zullen, met alle gepaste mid delen, trachten gelden bijeen te brengen voor de aanschaffing van een nieuw bonds- vaandel. Een der middelen, n.l. het aanbieden van inteekenlijsten, werd dan ook dringend bij leden en begunstigers aanbevolen, terwijl de hoop werd uitgesproken dat vele voor standers van het doel, buiten Haarlem wo nende, blijken zullen geven van instemming, door het zenden van eene geldelijke bij drage. De heer J. E. Mansvelder, Zomerstraat 20, alhier, stelde zich gaarne beschikbaar gel den in ontvangst te nemen en te zijner tijd te verantwoorden. Tot tijdelijk leeraar in de Ned. Taal aan het gymnasium te Amsterdam werd door den 'raad dier gemeente benoemd de heer R. Spitz, leeraar aan de H. B. S. alhier. Op de gisteren te Leiden geopende Dahlia-Tentoonstelling behaalde onze stadgenoot J. F. Bekker, voor de inzending Bloemwerk de hoogste onderscheiding, de kleine gouden medaille, benevens als eere- prijs de medaille van H. M. de Koningin- Moeder. Gisterenmiddag en gisteravond, had in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat óók een demonstratie plaats over doelma tige volksvoeding met betrekking tot de Maggi-producten, voor leden van den Volksbond. Deze demonstraties waren gelijk aan die van Woensdagavond in de Gemeente lijke Concertzaal. We kunnen dus verwij zen naar het verslag van dien avond in ons blad van gisteren. De Haarlemsche Kaderlandstormvereeni- ging „Kennemerland" houdt op Zaterdag 27 September a.s. des avonds half 8, een Jaarlijksche Algemeene Vergadering in „De Nijverheid" Jansstraat 85. De agenda vermeldt o.m. jaarverslagen van secretaris en penningmeester; Be stuursverkiezing en begrooting komende vereenigingsjaar. Uitslag der veiling van de perceelen in 't Notarishuis", Bilderdijkstraat 1, b. d. Zijl- weg, Haarlem, op Donderdag 18 Septem ber 1924 Notaris T. BRUIJN Pz.: No. 1. Een Woon- en Winkelhuis en Erf te Haarlem aan de Zijlstraat, Get. No. 96. C. W. Jansen Hendriks voor 24100. No. 2. Een Huis waarin gevestigd de Atlanta Bioscoop en Erf te Haarlem aan de Zijlstraat. Get No. 96a. Opgehouden voor f 24.600 Notaris B. M. SERNE: No. 3. Een dubbel Winkelhuis en Erf met twee Bovenwoningen, Werkplaats en Hout- loods te Haarlem aan den Jansweg. J. Pel ser voor 17.600. No. 4; Een Heerenhuis en Erf met Tuin te Heemstede aan de Prinsessekade. Get. No. 5. Opgehouden voor f 8900. Notaris T. C. DAEY OUWENS: No. 5. Een Heerenhuis met Erf, Tuin en Steeg, te Haarlem aan den Kleverpark weg. Get. No. 83. J. H. Niessen c.s. voor 12425 Notaris N. J. HOEFLAKE: No. 6. Een Villa met Erf en Tuin te Heem stede aan de Oosterhoutlaan hoek Haar lemmerhout. Get. No. 2. Opgehouden voor 37.500 Notaris B. M. SERNE: No. 7. De onder architectuur gebouwde Villa genaamd „Huize Singapore" met groo- ten Tuin te Heemstede aan de Oosterhout laan. Get. No. 14. A. de Maaker voor 28.900. No. 8: Een Huis en Erf met Tuin te Haarlem aan d<> Jan de Braystraat. Get. No. 4. D Koel, voor 8180. s No. 9. Een Huis en Erf te Haarlem aan dè, Valkenstraat. Get. No. 7. M. Neder- koorn voor 915. Nol. Mr. C J. BOERLAGE te Heemstede: No. 10. Een Arbeiderswoning met Erf te Haarlem aan de Oranjeboomstraat. Get. No. 25. E. Geradts voor 825. No. 11 Een Arbeiderswoning met Erf te Haarlem aan de Oranjeboomstraat. Get. No. 27, idem 850 No. 12. Een Arbeiderswoning met Erf te Haarlem aan de Oranjeboomstraat. Get. No. 29. Idem voor 925. No. 13. Een Arbeiderswoning met Erf te Haarlem aan de Oranjeboomstraat. Get. No. 33d. W. Brakel Jr. voor f 675. Notaris D. M. KLIJZING: No. 14; Een Huis en Erf te Haarlem aan het Spaarr.e. Get. No. 4. H. v. d. Aar voor 7950. No. 15: Een Huis en Erf te Haarlem aan de Oranjeboomstraat. Gel. No. 149. Opge houden voor 3000. No. 16. Een Huis en Erf te Haarlem aan de Oranjeboomstraat. Get. No. 147. L. P. Zuurendonk voor 1530. No. 17. Een Huis en Erf te Haarlem aan de Gedempte Raamgracht. Get. No. 44. W. v. Beelen voor 3100. De werkzaamheden van de R.K. School aan de Stoofsteeg, zijn thans zoover ge vorderd dat de oude school is weggebro ken. Met het grondwerk voor de nieuwe school is een aanvang gemaakt. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Vooruit OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen iü der. morgen vas 19 September. Hoogste Barometerstand 768.0 m.M. le Maagdeburg. Laagste Barometerstand 736.3 m.M. te Hapajanda. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 September: Zwakke tot matige, later toenemende zuidelijke of zuidoostelijke tot zuidweste lijken wind, aanvankelijk nevelig tot licht of half bewolkt met weinig of geen neer- slag, zelfde temperatuur. nicfHa GistermicfBag omstreeks 2 uur is in het Klevernark een verhuiswagen door een E.N.E.T.-tram komende van Bloemendaal aangereden. Van het voorbalcon van den tramwagen werden de ruiten vernield, terwijl de be stuurder zijn linker arm kneusde. De koetsier van den verhuiswagen, de 50-jarige C. B. viel van den bok en be kwam een kneuzing aan het staartbeen, en vermoedelijk een spierscheuring in den linker arm. Hij is in het St. Elisabeth gasthuis opgenomen en blijft voorloopig in observatie. De 28-jarige J. S. die eveneens op den bok zat, bekwam onbeduidende wondjes aan het hoofd, en den rechterarm. In de St. Johannes de Deo-stichting is de man verbonden waarna hij naar huis is kunnen gaan. De aanrijding die erger had kunnen zijn is door het krachtig remmen van den wagenbestuurder nog goed afgeloopen. De jaarlijksche „Roode Kruis-Collecte" ten bate van het vredeswerk van het Roode Kruis, zal dit jaar gehouden worden op Za terdag 4 October a.s. Dames en heeren, die bereid zijn hunne medewerking aan deze collecte te verlee- nen, worden verzocht zich aan te melden aan het Gebouw van Het Roode Kruis, Kenau straat 9. Door de recherche is zekere P. B„ 18 jaar oud, wonende te Haarlem, aangehouden, als verdacht van diefstal van een rijwielplaatje. Het plaatje is in de woning van den ver dachte in beslag genomen. De verdachte zal aan de justitie worden overgeleverd. In het St. Elisabeths-Gasthuis bevindt zich reeds een 4 a 5 weken een damesrij wiel, waarvan de eigenaar(esse) niet be kend is. Inlichtingen zijn te bekomen aan het Po litiebureau Smedestraat, afd. Recherche. Gistermorgen, omstreeks half 10, wilde een 75-jarige wandelaar, die stokdoof is, de Gasthuissingel oversteken. Daar hij niet vol doende oplette, liep de man tegen een be spannen voertuig aan, waardoor hij kwam te vallen en een niet ernstige hoofdwonde en een wond aan de knie bekwam. Hij is naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht. Voor hel Krantenjasje Stomme Waagie. Het door „krantenmannetje' verlóren be drag is hiermede in giften terugontvangen. Wij sluiten dus de inschrijving met dank aan de gevers. Gistermorgen omstreeks 12 uur heeft de 29-jarige voerman J. N. op de Friesche Var- kensmarkt een trap van zijn naard tegen den buik gekregen, waardoor de'man niet ernstig werd gewond. Een lid van de E. H. B. O. heeft de., man verbonden, waarna hij pér ziekenauto naar het „St. Elisabeths-Gasthuis" werd overge bracht Voor den Indischen dienst is bestemd de heer A. L. N. Kramer, alhier. De twaalf overgebleven Gasthuishuisjes aan het Groot Heiligland, met de aardige ge- velletjes en stoepjes in oud-Hollandschen stijl, die zulk een karaktervol aspect aan het Groot Heiligland geven tegenover het Frans Hals Museum, verkeeren reeds lang in een toestand, die hoog noodig reparatie eischt. Van huiten en ook van binnen zijn zij, zooals men dat wel noemt, nogal „gammel". Het is van belang uit kunst-historisch oog punt, dat de huisjes, die aan het Groote Gasthuis behooren, blijven staan en zoo wordt er ook algemeen over gedacht Thans lezen we in de Memorie van toe lichting op de Waterstaat-begrooting, dat het Rijk genegen is 6000 bij te dragen in de kosten der reparatie, waarvan dit jaar de helft. Natuurlijk zal hieraan wel de voorwaarde verbonden zijn, dat zoowel provincie als ge meente ook een deel in de kosten bijdragen. Hoe groot echter dit aandeel zal zijn, valt nog niet te zeggen. Gistermiddag ongeveer half 3 sloeg een paard, bespannen voor een vrachtwagen, welke stond bij de bakkerij van Franken in de Lange Margarethastraat op" hol. Het liep de Zoetestraat in, waar het tot staan werd gebracht. Alles liep zonder ongelukken af. Gistermorgen was het 5 jaar geleden, dat de bekende fabriek van Arjos-tabak in haai bedrijf was gesteld, zoo deelt men ons me de. Dit bedrijf heeft zich onder de leiding van haar directeur, de heer F. Joustra, ge stadig ontwikkeld. In tijden van groote con currentie, waarin grootere bedrijven zich niet staande hebben weten te houden, wist zij zich te handhaven niet alleen, maar steeds haar omzet te vergrooten. Gistermorgen veréenigde het personeel zich op het kantoor om den directeur te complimenteeren bij monde van den fa- briekschef, die daarbij wees op de stuwende leiding, die uitging van den directeur, en op de aangename verhouding, die er bestaat tusschen directie en personeel. De chef en het personeel lieten het niet alleen bij woor den, doch overhandigden een paar mooie bloemstukken, die, met de bloemen, ontvan gen van enkele groote afnemers, het kan. toor een vroolijk aanzien gaven. Men is met de verbouwing van de R. K. kerk in de Amsterdamstraat nu begonnen met dat gedeelte, hetwelk aan de Amster damstraat grenst. Men weet, dat het voorplein voor een groot gedeelte bebouwd zal worden, terwijl ook de toren, echter geheel afzonderlijk aan deze zijde zal worden opgetrokken. Hedenmiddag had te ongeveer half een, een aanrijding plaats op de Gravesteenen- brug tusschen een Ford-auto en een hand wagen. Van de auto werd een zijwand in gedeukt en het linker spatbord beschadigd. De as van den handwagen werd verbogen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Geboren: 18 Sept. d. van N. v. Wester hovenFortgens. d. van M. C. J. Cap- tijnLoots. z. van J. BeendersHen driks. Overleden: 17 Sept. F. v. Scheepen, 81 jaar, Amsterdamsche vaart. 18 Sept. L. Alderliesten, 21 jaar, Leliestraat. H. SparreboomSerné, 49 jaar, Bakenesser- gracht. J. H. Verkuijl, 32 jaar, Hazepa- terslaan. J. C. Hartman. 35 jaar, Haze- paterslaan. HET H.F.C.-ELFTAL VOOR ZONDAG A.S. H. F. C. heeft Zondag a.s. in IJmuiden een vriendschappelijke ontmoeting tegen Storm vogels. De H. F. C.-ers hebben hoogst waarschijn- lijk het volgende elftal: v. d. Meulen, Kervel, Koning, Reuvekamp, Engel, Eysvogel, Reydon, Maltulessia, Sandberg, v. Beekum, Miezerus. Het tweede elftal van H. F. C. speelt 's morgens oo eigen terrein voor de compe titie tegen Edo 2,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1