Gemeenteraad Bloemendaal. Kloosterhulsem LAATSTE NIEUWS H- LUMP - Barfeljorisstraat 18 I Ingezonden MededeeHngen Heht Gil ËMB *1 rwg en lendenen DE SPAARNEBANK I V. K, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. VAFf OiNZE RECHTBANK. VOOR DEN POLITIERECHTER. Het tijdstip van de bijeenroeping der ontwapeningsconferentie. Een conflict by het gemeente' bestuur van Berlijn. De moordenaars van Erzberger. De „Popoio d'Italia". Overstroomingen in Britsen- Indië. De toestand in Georgië. De Chineesche burgeroorlog. Fascistische wandaden. De woelingen in Bulgarije. Wrangel-eiland aan Ruslana. De strijd in China. De Tweede Kamerverkiezingen in Zweden. Hervatting luchtpostdienst. Duitsche regeeringsvéthlaring over de oorlogsschuld Verduistering van ongeveer f 100.000? m TAFELSERVIEZEN - ECHT WEGDWOOD M ECHT DELFTSCH-, ECHT GOUDA AARDEWERK Benoeming leden commissies. Aanvaarding legaat. De belooning van onderwijzers van den cursus in Fransch. Het afgraven van terrein. Het salaris van den gemeente-ontvanger. Een wandelterrein aan den Hooge Duin en Daalscheweg. De aanleg van ruiterpaden. Interpol* latie-Prinsenberg inzake vergoeding Vervolgcursus. VELSEROORD. a 60 cents per regel. verdrijft de pijn ZANDVOORT. HALFWEG. a v. a. U. S. Steel icov, 85?/u Uitspraken van Donderdag 18 Sept. 1924 J. A. J. v. W., bankwerker, wonende te Schoten, diefstal, 3 maal gepleegd, 5 maan den gev.straf voorw. proeftijd 1 jaar met bijz. voorwaarden P. v. A., glazenwasscher, wonende te Haarlem, mishandeling, 3 m. gev. straf o.v. H. de V., glazenwasscher, wonende te Haarlem, verduistering in dienst betrekking. 1 maand gev. straf o.v. P.v. A., glazenwasscher, wonende te Haarlem, gedetineerd, heling, 1 m. gev. straf o.v. C. G., koopman, wonende te Santpoort, thans gedetineerd Oplichting, 1 jaar gevan genisstraf, met aftrek prev. hecht. o.v. J. J. H., scheepsbouwer, wonende te Zaan dam, thans gedetineerd, art. 247 W. v. S., 10 weken gev. straf, m.a. pr. hecht, o.v.; J. J. J., zonder beroep, ged. te Haarlem, thans gedetineerd, oplichting, 3 maanden gev. straf m.a. pr. hecht. o. v.Chr. J. B., los werkman, zonder vaste woonplaats, ver zet tegen vonnis vervallen verklaardH. de R., zonder beroep, zwervende, thans ge detineerd, bedelarij, 12 dagen hecht. o. v.; E. de B., huisknecht, wonende te Haarlem, verduistering in dienstbetrekking en valSch- heid in geschrifte, 6 maanden gev. straf o. v.; W. N. J. O., varensgezel, wonende te Zand voort, thans gedetineerd, verduistering in dienstbetrekking, 6 maanden gev. straf, m. a. pr. hecht. o. v. T. W. S., arbeider, wonende te Hillegom, gedetineerd A. v. d. A., arbeider, wonende te Hillegom, gedetineerd A. v. d. Z., arbeider, wonende te Lisse, gedetineerd, sub 1 en 2 diefstal en sub. 3 medeplichtigheid aan diefstal ieder twee maanden gev. straf, m. a. pr. hechtM. K., arbeider, wonende te St. Willebrord, gem. Rucphen, mishan deling, 2 maanden gev. starf m. a. pr. hecht o. v.; C. W., los werkman, wonende te Oost- zaan, thans gedetineerd, diefstal, 9 maanden gev. straf, m. a. pr. hecht. o. v.; H. L. magazijnknecht, wonende te Haarlem, Het voortgezet misdrijf van diefstal, 1 maand gev. straf, o.v.J. G. v. N., loondorscher, wonende te Haarlemmerliede en Spaarn- woude, appel overtr. Motor- en Rijwielwet, vonnis Kantonrechter bevestigd. (Zitting van heden.) Mishandeling. De 20-jarige A. van der A.r thans uit anderen hoofde gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, moest terecht staan ter zake dat hij op 13 Juli 1.1. te Lisse een zekere B. onverhoeds een slag op z n hooofd heeft gegeven, waardoor deze duizelde, Bekl. zeide niet geweten te hebben, waar om hij dat gedaan had, hij was dronken en had „zofi maar eens getikt". De geslagene, als getuige gehoord, ver klaarde, dat bekl. bij een ander „koppel"?! ongens stond, plotselihg op hem afkwam n een slag op zijn hoofd gaf, dat hij er van duizelde. De Officier van Justitie zeide, dat er al tijd van die jongens zijn,, die zoo maar direct klaar staan om zonder reden er op slaan. Spr. zou er echter rekening mee houden, dat bekl. thans in voorarrest zit en vroeg 10 subs. 5 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde conform ien eisch. Zieke Bloembollendiefstal. De 20-jarige recidivist J. L. P., van be roep kellner en wonende te Haarlem en de 22-jarige recidivist H. W. A., eveneens te Haarlem woonachtig, beiden thans gedeti- ïeerd in het Huis van Bewaring alhier, had- len zich te verantwoorden over het feit, Jat zij op 5 September 1.1. te Heemstede zieke en gezonde bollen hadden gestolen. Zij waren naar een der aldaar gelegen bollenvelden toegegaan, met de bedoeling afgekeurde bollen te halen en deze te ver knopen. Bij de zieke bollen hebben ze ech ter ook maar wat gezonde bollen genomen, ter waarde van 35. De eigenaar van de bollen, als getuige gehoord, verklaarde dat de zieke bollen weliswaar geen waarde hadden, doch ver schillende personen gebruikten deze om als goed te verkoopen en pleegden aldus be- Jrog, Boor het publiek te misleiden. De Officier vroeg voor beide niet gun stig bekend staande beklaagden 2 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van het voor arrest. Mr. Ali Cohen pleitte voor P. vrijspraak en refereerde zich voor wat A betreft, aan het oordeel van den Politierechter. Deze onmiddellijk uitspraak doende, ver oordeelde ieder tot 12 dagen gevangenis straf onder aftrek van het voorarrest, met last tot onmiidellijke invrijheidstelling. Voorts werden nog eenige zaken met ge sloten deuren behandeld. GENèVE, 18 Sept. De vraag, welke heden het Comité van Twaalf het meest bezighield, was, wanneer de algemeene con ferentie ter beperking der bewapening zal worden bijeengeroepen. Dc bespreking van het Fransche en het Engelsche standpunt had een vrij levendig verloop. Zij werd afgebroken om Parmoor en Henderson in staat te stellen persoonlijk net Boncour van gedachten te wisselen. Ten slotte ontstond er toenadering tusschen bei de gezichtspunten. Morgen zal het comité zich hebben uit te spreken over den gemeen- scliappelijken tekst. Het arbitragecomité is uitgebreid door de medewerking van Sir Cecil HuTSt en Scialoja. Men overweegt een verlenging der Ver gadering tot 2 of 3 October. BERLIJN, 19 Sept. Verleden week heeft de gemeenteraad van Berlijn geweigerd de salarissen van de beide burgemeesters, den secretaris en een der wethouders te verhoo- gen. Burgemeester Böss heeft thans mede namens de anderen een brief tot den ge meenteraad gericht, waarin hij verklaart, in de weigering een votum van wantrouwen te zien, waaruit de heeren te gelegener tijd de consequentie zullen trekken door Ber lijn den rug toe te keeren. BERLIJN, 19 Sept. Uit Boedapest wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld: Het gerechtshof heeft overeenkomstig het rapport van den rechter van instructie, of ficieel geconstateerd, dat Förster inderdaad Schulz, de moordenaar van Erzberger is. Het O M. zal zoo spoedig mogelijk het voorstel inzake de uitlevering behandelen. De geruchten, als zou Hongarije de uit levering weigeren, zijn volgens den corres pondent onjuist. ROME, 18 Sept. Heden verscheen het eer ste nummer der Rotneinsche editie van dé „Popoio dïtalia", het orgaan van den mi nister-president. Volgens het blad zal de Kamer op 15 November weer bijeenkomen. SIMLA, 18 Sept, Een derde deel van de stad Bhartpur is door overstrooming ver woest Talrijke menschenlevens gingen ver loren. PARIJS. 18 Sept. De legatie van Georgië meldt, dat ds bolsjewieken zich meester maakten van den voornaamsten spoorweg in Georgië en de daaraan gelegen steden. De opstandelingen en het grootste deel der in- tellectueelen trokken zich in de bergen te rug. De legatie meldt tevens, dat de 68-jarige metropoliet Nazari, die ziek was, te Koetais door de bolsjewieksché troepen werd gefu silleerd. SJANGHAI, 18 Sept. Loe Joeng Sian, de militaire gouverneur van Tsekiang, is van Hangtsjow, waar de civiele gouverneur de onafhankelijkheid heeft geproclameerd, ten einde de stad van de opstandige legers te redden, naar Sjanghai gevlucht. Loe Joeng Siang heelt zich bereid ver klaard afstand te doen. Bij Tsjekiang zijn de zuidelijke troepen omgekocht en naar den vijand overgeloopen, die op Hangtsjow aanrukt. Thans houden in de linie van Lioeho-Kwangtoe nog alleen de troepen van Sjanntoeng stand. Men ver wacht, dat zij zich hedennacht zullen over geven, de stad Sjanghai overlatende aan de genade der troepen van Kiangsoe. Er bestaat geen vrees voor de veiligheid der vreemde kolonies, daar er voorzorgs maatregelen zijn genomen, met name de landing van internationale marinetroepen. Er zijn reeds duizend uitgewekenen aan gekomen. ROME, 19 Sept. De fascisten verwoestten in den nacht de loge der Vrijmetselaars te Rome en de Katholieke clubgebouwen te Napels en Venetië, benevens het Republi- keinsche clubgebouw te Bologna.. SOFIA, 19 Sept. De moord op Alexandros heeft een Vendetta-oorlog veroorzaakt, wel ke Bulgarije naar den afgrond van den bur geroorlog drijft. Drie dagen na den dood van Alexandros vermoordden zijn vrienden 50 a 100 Macedonische communistische leiders in geheel Bulgarije, waaronder Dimo Dimoff, den leider der communistische afgevaardig den. Men is van plan zoo verder te gaan, tot dat de geheele communistische beweging in haar bloei gesmoord zou zijn. De commu nisten maken plannen om de Regeering om ver te werpen, doch het kabinet Zankoff heeft gisteren de mobilisatie gelast van het geheele leger, om een staatsgreep te verijde len. Een strenge censuur wordt uitgeoefend. Patrouilles doorkruisen de straten van So fia, ten einde den communitische opstand den kop in te drukken. LONDEN, 19 Sept. In Britsch-Officieele kringen is men niet verstoord over het hij- schen van de Sovjet-vla^ op het Wrangel- eiland. Het is duidelijk dat het eiland aan Rusland komt, als gevolg van het Anglo- Russisch verdrag. SHANGAI, 19 Sept. De gouverneur van Mantsjoerije Changi-So-Lin heeft zijn be dreiging uitgevoerd en neemt thans deel aan den strijd tegen president Tsjao-Kun. Een eskader zijner vliegtuigen bombar deerde Shangai, om den Peking-spoorweg op te blazen. STOCKHOLM, 19 Sept. De Verkiezingen voor de Tweede Kamer van den Zweedschen Rijksdag zullen heden te Stockholm plaats hebben. 7 politieke partijen hebben eigen candidaten gesteld; n.l. de conservatieven, de landbouwers, de liberalen, de sociaal democraten en de communisten, die evenals de liberalen verdeeld zijn. De verkiezingen zijn voorafgegaan door een intensieve cam pagne, waarbij de nationale verdediging de voornaamste rol heeft gespeeld. STOCKHOLM, 19 Sept. De luchtpost dienst tusschen Zweden en Finland, die eenige weken was verdaagd, zal 1 Nov. her vat worden. De luchtroute MalmöHam burg zal tijdens den winter intact blijven. BERLIJN, 19 Sept. Dinsdag a.s. komt het Rijkskabinet bijeen ten einde stelling te ne men itt zake. het publiceeren van de Duitsche regeeringsverklaring over de oorlogsschuld. Volgens het Berl. Tageblatt zal ook over het intreden van Duitschland in den Volken bond gesproken worden. Daar zullen de par tijleiders worden ontvangen en de commissie van buitenl. zaken uit den Rijksdag bijeen komen. BERLIJN. 19 Sept. Volgens een half of- ficieele Duitsche verklaring is de amnestie in vollen gang. Verwacht wordt, dat de am nestie zich ook zal uitstrekken tot de twij felachtige gevallen. Een ontrouw Curator. De vorige week liep te Nijmegen een ge rucht, dat de heer D. G. M„ wonende te Heemstede, van beroep rentmeester van het Kroondomein, die sinds jaren te Nijme gen een kantoor heeft, voortvluchtig was met medeneming van een groote som geld. Men sprak van eenige tonnen gouds. „De Tel.", die dit bericht lanceert, schrijft daar omtrent nog dat zij daarvan geen melding hééft gemaakt, omdat bevestiging van het gerucht niet te krijgen was en de heer M., die veel op reis was, Maandag j.l. als naar gewoonte op zijn kantoor was verschenen. Hij had daar het werk geregeld en de ge wone bezoeken ontvangen. Na afloop is hij met zijn auto weder op reis gegaan. Het kantoor was tot op Donderdag open gebleven en het personeel had tot Donder dagmiddag alle loopende zaen afgedaan. fntnsschen is nu toch een bevel tot zijn aanhouding door de justitie uitgevaardigd. VERPAKKING OOK VOOR INDIË ONDER GARANTIE Nijverheidsavondschool. Het aantal leerlingen der Nijverheidsavondschool be draagt 83, n.l, in de le klasse 20, in de tweede 17, in de derde 8, in de vierde 16 en in de vijfde klasse 22. Van deze 83 leerlingen zijn 35 als smeden, bankwerkers en electriciens ingeschreven en 48 als timmerman en metselaar. Dit is een merkwaardig verschijnsel, daar voor eenige jaren bijnaaiitsluitend smeden en bankwerkers zich opgaven. Zulks staat in verband met de minder gunstige omstandig heden bij het visscherijbedrijf. Onder voorzitterschap van den burge meester vergaderde Donderdag de voltal lige gemeenteraad. Benoeming leden commissiën. Dc aftredende leden der Finantieële, Werkloozen-, Waterleiding- en Gas- en Grondcommissie, alsmede van de Commis sie voor de Strafverordeningen worden her benoemd. Bij de benoeming van leden van het Georganiseerd Overleg verzoeken de altra dende leden, de heeren Otto, Van Kessèl en Hogenbirk, hen niet te willen herkiezen. De heer OTTO wenscht geen herbenoe ming in verband met een particuliere rede. De heer VAN KESSEL beveelt den heer Nuyens aan. Wethouder LAAN zou gaarne zien, dat althans een der oude leden zich een her benoeming laat welgevallen. Besloten wordt, voor de vier groepen van het Georganiseerd Overleg slechts 2 leden aan te wijzen. Herbenoemd wordt de heer Hogenbirk en gekozen de heer Nuyens. Tot leden voor de schatting der huren van gemeentewoningen worden gekozen de heeren A. J. Prinsenberg, S. P. Rijnierse en A. J. de Waal Malefijt. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, te verkoopen: aan de gebroeders B. en B. Kuurstra een perceel grond aan de Ooster Tuindorps laan, ter grootte van pl.m, 5400 M2., voor den prijs van vijf gulden per M2.; aan F. Th. Everard een perceel grond aan den Hooge- Duin en Daalschenweg, ter grootte van pl.m. 1050 M2. voor den prijs van 3.50 per M2.; aan mevrouw G. MommEiff e^en per ceel grond aan den Hoogen Duin en Daal schenweg ter grootte van ongeveer 2.000 M2. voor den prijs van 3.75 per M2.; aan mevrouw J. E. C. BoomKruseman Aretz een perceel grond aan den Hoogen Duin en Daalschenweg,ter grootte van on geveer 1500 M2. voor den prijs van 4 per M2, Goedgekeurd. Mevr. Boom moet echter welke bepaling nog gemaakt wordt* nog 500 M2. grond er bij koopen in ver band met een op dat terrein rustend sér- vituut. Die 500 M2. zal echter tegen 2 per M2. verocht worden. Aanvaarding legaat. B. en W. deelen mede dat volgens beko men mededeeling van den betrokken nota ris, de heer C. I. F. J. Bispinck, overleden te Haarlem 2 Aug. 1924, bij testamentaire beschikking aan de algemeene armen der gemeente Bloemendaal vrij van alle rechten en kosten, in gereed geld eene som van 1000 gelegateerd heeft. Zij stellen voor dit legaat te aanvaarden. In dank aanvaard. Vaststelling gemeenterekening. In voldoening aan de uitnoodigingvan B. en W. om te willen overgaan tot onder zoek van de gemeente-rekening, dienstjaar 1923 en daarvan rapport uit te brengen aan den raad, deelt de Financiedle Commissie mede, dat het onderzoek dier rekening, waarbij was overgelegd het door Met ac countantsbureau A, E. Meijer J. Hörch- ner te Amsterdam uitgebracht verslag, haar geen aanleiding heeft gegeven tot op- of aanmerkingen, weshalve zij in overweging geeft de rekening voorloopig vast te stel len, zooals deze door B. en W. is aange boden. De heer OTTO wijst er op, dat de begroo ting voor 1923 op den gewonen dienst met 300.000 is overschreden. Daaruit blijkt, dat de begrooting te krap is samengesteld, waardoor den gemeentenaren zand in de oogen wordt gestrooid, Spr. hoopt, dat de komende begrootingen meer juist zullen worden samengesteld. De heer SCHULZ acht het standpunt van den heer Otto onjuist. Als een of ander be langrijk werk in het belang van de gemeente uitgevoerd is; dat niet op de begrcöting stond vermeld, heeft de raad toch eerst zijn sanctie er aan gegeven en dus kan in dit opzicht geen verwiit gemaat worden. De heer VAN KESSEL merkt op, dat het buitengewone saldo 290.000 is. Spr. vraagt wat de totale reserve is. Het zou wel goed zijn, dit mede te deelen, daar vroeger een roep door de gemeente ging, dat er een wanbeheer was in het financieel beleid der gemeente. Wordt dit reserve- cijfer bekend, dan is spr. overtuigd, dat daaruit voldoende zal blijken, dat het financieel bcieid goed geweest is en de ge meente er goed voor staat. Wethouder LAAN antwoordt, dat de reserve ongevee*. 500.000 bedraagt. Ver der beantwoordt spr. nog den heer Otto. De heer OTTO repliceert en is blij, dat de wethouder ook van oordeel is, dat de begrooting zoo nauwkeurig mogelijk moet worden samengesteld, Wat den roep over het slechte linancieele beleid betreft, spr. meent, dat juist de heer Van Kcssel daar over riep. Heeft hij daar nu berouw over, dan verheugt dit spr. De heer VAN KESSEL ontkent dit en is van oordeel, dat het politieke geweten van den heer Otto spreekt. De rekening wordt voorloopig vastgesteld. De financieele commissie wordt dank voor haar werk gebracht. Vaststelling kohier. Vastgesteld wordt het kohier der riool- aansluitingen, dienst 1924. Verhuur grond. B. en W. stellen voor aan A. M. Stut voor den tijd van drie jaren, ingaande den lsten Januari 1925, voor een bedrag van 400 per paar te verhuren de perceelen grond, kadastraal bekend gemeente Bloe mendaal, Sectie A nummer 2130, 2131. 2133 en 2134, ter gezamenlijke grootte van 2 H A. 29 A, 30 centiaren, onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden. Goedgekeurd. Toelating leerling, B, en W. stellen voor, H. W. v. Someren Grève toe te laten tot de openbare school voor Mulo, in afwijking van het raadsbe sluit, dat bepaalt, dat de leerlingen bij toe lating niet ouder zijn dan 18 jaar. Goedgekeurd. Belooning onderwijzers Fransche cursus. B. en W. stellen voor in te trekken het raadsbesluit d.d. 20 Juni j.l. tot toekennipg van een belooning over de jaren 1919 én 1920 aan de onderwijzers, die verbonden waren aan den cursus in het Fransch, welke in het gebouw der openbare lagere school te Bloemendaal werd gehouden. De heer HOGENBIRK en SCITULZ drin gen er op aan, dat alsnog getracht wordt, mm de belooning te kunnen toekennen en anders de zaak in hoogste instantie te laten uitmaken. Spr. zou dan in beroep laten uitmaken. Spr. zouden dan in beroep willen gaan bij de Kroon. De heer OTTO geeft een uiteenzetting vaan de zaak en meent, dat dc eenigste weg, om de vergoeding aan de onderwij zers te geven, is, dit te doen buiten ds Onderwijswetten om. Besloten wordt, dat B. en W. zullen trachten, in dien geest een besluit samen zullen stellen. Het afgraven van terrein. B. en W. stellen voor de volgende bepa ling in de Alg. Politie-verordening op te nemen: Het is verboden, aan openbare wegen of voetpaden gelegen terreinen binnen een af stand van tien Meter uit de kantlijn van den weg of het voetpad geheel of gedeel telijk af te graven, tenzij daartoe door B. en W. schriftelijk vergunning is verleend en onder inachtneming der bij de vergunning gestelde voorwaarden. Overtreding van het bepaalde in dit ar tikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen, onverminderd de bevoegd- heied van B. en W. tot het ten koste der overtreders doen herstellen van hetgeen in strijd met de voorschriften van dit artikel is vergraven. Spoedeischende gevallen uit gezonderd, geschiedt dit niet dan acht dagen nadat de belanghebbende schriftelijk is ge waarschuwd. Een voorstel-PRINSENBERG, te bepalen, dat terrein alleen dan afgegraven mag wor den, als het lager ligt dan de weg, wordt verworpen met 114 stemmen. Het voor stel van B. en W. wordt dan aangenomen. Dfe heeren Van Kessel en Verdegaal ver klaren zich er tegen. Salaris gemeente-ontvanger. B. en W. stellen voor aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat de gemeenteraad vaan Bloemendaal prijs zal stellen op hand having van de bestaande wedderegeling voor den ontvanger dezer gemeente. De VOORZITTER licht toe, dat het hier een vertrouwenspost geldt. Mochten de werkzaamheden verminderen, dan kunnen de hulpkrachten verminderd worden. De heer OTTO onderschrijft dit en noemt het standpunt van Ged. Staten eng. De ontvanger heeft een volle taak aan dc ge meente en verdient minder dan een andere hoofdambtenaar. Spr. uit waatdecrende woorden jegens den gemeente-ontvanger, wat dc raad met applaus en bravo-geroep onderstreept- De heer NUYENS hoopt, dat niet dade lijk aan de positie van de ondergeschikten vaan den ontvanger zal getornd worden, Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen. Aanwijzing dienstwoningen. B. en W. stellen voor een aantal woningen als dienstwoningen aan te wijzen in ver band met de Woninghuurregeling. De heer KREMËR maakt bezwaar tegen enkele woningen, in den staat opgenomen, ö.m. van de boschwerkers. Wethouder LAAN geeft nadere inlich tingen. De heer OTTO onderschrijft de bezwaren van den heer Kremer. Z.i. zijn dienst woningen alleen zuljce woningen, welke be woond moeten worden door iemand in dienst der gemeente, omdat zijn tegenwoor digheid daar ter plaatse vereischt wordt. De heer SCHULZ vindt deze norm wat al te streng gesteld. Spr. meent, ook de thans aan de orde zijnde grensgevallen als dienstwoningen te moeten beschouwen. De heer HOGENBIRK meent ook, dat de woningen van de boschwerkers niet als dienstwoningen moeten aangemerkt wor den. Wel kan men hun de verplichting op leggen, dat zij er moeten blijven wonen. Wethouder LAAN merkt op, dat, wan neer hun die verplichting opgelegd wordt, maar de vergoeding door de woning te be schouwen als dienstwoning, vervalt, het een loonsverlaging is. Na nog eenige verdere bespreking, wordt besloten, de woningen der böschwerkers in het Bloemendaalsche Bosch en de woning boven de gemeentelijke garage niet als dienstwoningen te beschouwen. Overigens wordt de lijst vastgesteld, ais door B. en W. voorgesteld. Toeslag woninghuren. De iied. Bond van Werklieden in Over heidsdienst Verzocht de toeslagregeling voor de woninghuren in het georganiseerd overleg te brengen. Overecnkomstig het voorstel van B. en W. wordt het adres Voor kennisgeving aan genomen. Plaatsing muziektent. d. en W. stellen voor, om de van de Hnariemsche OrkestverCeniging aange kochte muziektent tc plaatsen in het Bloe mendaalsche Bosch op de plaats, in over leg met den heer Leonard Springer daar voor uitgekozen, zijnde langs het voetpad, oat van de Moilaan langs den tuin van notaris Wildervanck de Blécourt loopt recht op hotel Zomerzorg af. Goedgekeurd. Inrichting speel- en wan delterrein. Unar de raad herhaaldelijk aandrong oo openstelling voor het publiek van de ge- meentelijke terreinen aan den Hoogen Duin Daalschenweg, is dc mogelijkheid daarvan nogmaals onderzocht, ditmaal door de Grondcommissie en den heer Ir. Jos. Cuy» n Ltot dc conclusie gekomen zijn, dat de beste oplossing ware, indien een deel van het terrein voor speel- en wandel terrein werd bestemd. Heel het terrein vo°r 'let publiek toegankelijk te stellen, achtten en dc heer Cuijpers èn de houtves ter van het Staatsboschbeheer, de heer van Sieijn, niet raadzaam. n ^r?nd van bovenvermelde adviezen stellen B. en W. thans voor om deel van het terrein voor het publiek open tc stellen en, m 'e "chten voor speel- en wandelter rein. Dit deel dient dan behoorlijk te Wor den afgerasterd, om vernieling van het overige te voorkomen. De kosten, ac.n eén en ander verbonden, bedragen 2730, voor welk bedrag B. Tn W. een crediet aan vragen. De heer DE ROO acht een speelterrein daar ter plaatse niet zeer geschikt. Wel is spr. er voor, dat er een Wandelterrein komt, De heer OTTO betreurt het, dat er zoo'n groot nek nu geplaatst moet worden. Spr. zet uiteen, dat den menschen belet wordt, aan den rand te komen, waardoor ze niet van het uitzicht kunnen genieten, Spr, vraagt of het niet mogelijk is, de banken aan den Hooge Duin en Daalscheweg te verplaatsen, waardoor ook het uitzicht vrijer wordt. Het open te stellen terrein moet volgens spr. ook geen openbaar ter rein worden. Wethouder LAAN merkt op, dat er wel geen bezwaar zal zijn, een proef te nemen met dc verplaatsing der banken in den geest, door den heer Otto bedoeld. De heer HOGENBIRK zou geen officieel speelterrein willen aanwijzen, maar toch er een behoorlijke gelegenheid laten voor dc kinderen, om er te kunnen spelen. De heer OTTO stelt voor, mede B. en W. te machtigen, een nieuwe aanlcgging naar zee te maken en dc banken tc ver plaatsen. De heer PRINSENBERG is tegen deze voordracht, omdat hij vreest, dat de bod daar geruïneerd zal worden. Spr. vraagt, of het terrein 's avonds gesloten zal Wor den. Wethouder LAAN antwoordt, dat dit wet zou kunnen. Het voorstel van B. en W, wordt dan aangenomen met de wijzigingen, door dc heeren Otto, Hogenbirk en Prinsenberg voorgesteld. Aanleg ruiterpaden. Naar aanleiding van een adres van K. E. Veltman é.a., houdende verzoek om, Waar mogelijk ruiterpaden langs de wegen aan te leggen, berichten B. en W., dat derge lijke paden in het algemeen een uitholling in den grond maken en dan bij regenval de naast die paden aangebrachte wegen uitspoelen en in hét bijzonder, dat de bo dem hier grootendeels uit niet-Ieem-hou- dend zand bestaat, waardoor groot gevaar voor verstuiving dreigt, mocht het verzoek ingewilligd worden. De heer HOGENBIRK pleit voor den aanleg van ruiterpaden. Dc heer DE WAAL MALEFIJT merkt op, dat indertijd„tot den aanleg van een ruiterpad aan hcfejniddenpad op den Zee weg besloten is. Dat er stukjes glas liggen, acht spr. geen bezwaar. De heer SCHULZ is er ook voor, dat het middenpad van den Zeeweg voor de helft voor ruiterpad en voor de andere helft voor wandelpad wordt ihgericht. Kan dit niet, dan zou het heele pad als ruiterpad gebruikt kunnen worden, mits de kosten niet te hoog zijn. De heer VAN KESSEL heeft daar be- zwaren tegen. Spr. zou liever de voetpaden daarvoor willen doen gebruiken. Die wor den toch niet door de wandelaars gebruikt. De heer NUIJENS zou het voorstel wil len aanhouden, opdat eerst kan worden onderzocht, of een gedeelte Van den Zee weg voor ruiterpad kan ingericht worden en wat de kosten zullen zijn. Het voorstel wordt dan aangehouden. De Grondcommissie zal in nader overleg met de verzoekers treden. Betaling rekening. In den loop van 1923, heeft de-H. O. V, een zestal concerten in deze gemeente ge geven, Hiervoor had zij noodig een muziek tent en stoelen. Op het verzoek aan cte gemeente om deze stoelen met de gemeen te-auto naar de plaats van bestemming te brengen, werd verwezen naar de fa. Hout graaf en Bolsenbroek. Thans moet dit transport betaald worden. Hoewel B. en W. meenden, dat het transport ten laste van de H, 0, V. kwam, is gebleken, dat aan het bestuur der H. O. V. toezegging was gedaan, dat de gemeente zorg zou dragen voor het vervoer, doch met bovenvermeld gevolg. B. en W. meenen daarom, dat de H. O. V. niet de dupe moet worden van een of- ficieele gedane toezegging en stellen daar om voor, de rekening, ih totaal 102, ta voldoen. Goedgekeurd. Ontheffing Bouwverordening. Ontheffing van bepalingen der Bouwver ordening wordt verleend aan A. J. vah Schooten, G. D. W. Boissevain, F. Breiten- slein, dc firma Boerrigter en Houtkamp en mr. D. E. Lioni. Een dergelijk verzoek van de Coöp, „Vooruitgang" wordt voorloopig aangehouden onder nadere bepalingen. Het verzoek om ontheffing van J. Martijnse, wordt met 11—4 stemmen afgewezen. Lidmaatschappen. Besloten wordt, toe le treden tot de Ned. afd. van den Int, Bond tegen vallende ziekte tegen een jaarlijksche contributie van 40, alsmede om lid te worden van de Kon. Ned. Brandweervereniging voor 10 per jaar. Internellatie-Prinsenberg. De heer PRINSENBERG had de volgen de vragen aan B. en W. gericht: 1. Zijn B. en W. niet van meening, dat. hoewel in hoogsiê instantie beslist is, dat aan het R.K. Kerkbestuur te Överveert geen vergoeding behoort te worden toege kend voor den vervolgcursus 1921, gegeven aan de R.K. Jongensschool té Overveen, de door de Gemeente voor den Raad van State aangevoerde motieven in strijd 2ijn met de waardigheid van de gemeente en de indruk gewekt wordt van een onwelwil lende houding tegenover het bijzonder on derwijs? 2. Zijn B. en W. niet van meening, dat, wanneer Wettelijke bepalingen er zich niet tegen Verzetten, de billijkheid medebrengt, dat aan genoemd bestuur alsnog de ver goeding ad 40,24 wordt uitgekeerd? In zijn toelichting merkte interpellant o.m. op! Bij Raadsbesluit van 18 Januari 1923 is aan het R.K. Kerkbestuur geweigerd een Vergoeding van 40.24 inzake den gege ven vervolgcursus vftn dc R.K. Jongens school te Overveen. Dit raadsbesluit is door Ged. Staten bij besluit van 31 Oct. 1923 vernietigd en aan adressantc dé vergoeding van 40.24 toe gekend. In hooger beroep bij den Minister is dit besluit van Ged. Stalen weer vernietigd en Werd bephald, dat de raad terecht afwij zend heeft beschikt. Bij de behandeling voor den Raad van State is door de gemeente aangevoerd, dat dc gemeentelijke en de bijzondere cursus sen voor vervolgonderwijs beide in 168 uur zijn gegeven, maar dat door dén raad voor het vervolgonderwijs bii vetordening 252 uur is bepaald. B. en W. erkenden van deze raadsverordening te zijn afgeweken, maar zijn van meening, dat dit voor het bijzonder onderwijs geen reden mocht ziin om, zij het op dezelfde wijze, van s Raads êischen af te wijken. Het leerplan in 168 uur voor het open baar vervolgonderwijs is door B. en Wlwn door den Inspecteur van hel L. O. goed gekeurd. Het bijzonder onderwijs heeft zich nan hetzelfde leerplan gehouden en meende aldus zich te houden aan dézelfde bepalin gen, welke door de gemeente voor liet openbaar vervolgonderwijs zijn gesteld. Interpellant méént daarom, dat, hoewel de weigering misschien op formeöle gron den te verdedigen is, de billijkheid mede bracht, dat de vergoeding was toegekend. De heer OTTO acht het bezwaar van den heer Prinsenberg wet juist, maar hij meent, dat er niet veel aan te doen 1?. Spr. betreurt het argument, bij dên Raad van State door het gemeentebestuur te berde gebracht. De VOORZITTER merkt op, dat de raad daar indertijd toe besloot, Dc heer OTTO betreurt dit. De interpellatie wordt gesloten. Rondvraag. De heer VAN KESSEL vraagt, hoe het staat met de kansen van subsidieverlening aan de R.K. Handelsavondschool te Haar lem. De VOORZITTER zal deze vraag in een volgende vergadering beantwoorden. De heer VAN KESSEL merkt verder op, dat hij 10 maanden geleden een voorstel tot gasprijsverlaglng indiende. Hoe staat het daar nu mee Wethouder LAAN antwoordt, dat Haar- Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. lem de schuldige is, die aan gasprijsverla- ging eischen verbindt, welke niet zijn in te willigen. Dc heer VAN KESSEL herinnert nader aan zijn voorstel, dat niet met Haarlem te maken hecit. Zijn voorstel was geba seerd op berekeningen, aan de hand der gasprijsbegrooting gedaan. Dc heer O TTO vindt het contract met Haarlem, dat 30 jaren geldt, en de gemeen te aan handen en voeten bindt, verschrik kelijk. Men moet bij Haarlem krachtig aandringen op verlaging van den gasprijs. Dat is de oenige weg. Zaten we niet aan dat contract vast, dan kon men een veel voordeeliger contract sluiten met het Hoog- ovenbedrijf. De heer HOGENBIRK merkt op, dat nieuwe onderhandelingen met Haarlem in een vergevorderd stadium verkeeren thans, waarom hef hem beter voorkomt, op dea* kwestie nu niet verder in te gaan. De heer BLANKEVOORT vraagt, of het besluit tot ontslag van personeel aan den reinigingsdienst met ingang van 1 Augus tus uitgevoerd is. Wethouder LAAN antwoordt, dat B, en W, meenden, dat het in de bedoeling lag,, die menschen niet te ontslaan, maar voor andere doeleinden te gebruiken. Ze kun nen nog heel goed gebruikt worden en het is hard, hen op straat tc zetten. De heer BLANKEVOORT vindt, dat dit een onbillijkheid schept tegenover de werk loozen. De heer SCHULZ heeft den indruk ge had, dat de bedoelde menschen ontslagen zouden worden, als men ze niet meer ge bruiken kon. Men moet ze ook niet op een lijn stellen met de werkloozen. De heer VAN KESSEL merkt op, dat het hier een kwestie van jalouzie is. Men kan niet hebben, dat nog enkelen 32 in plaats van 26 verdienen, Spr. verdedigt verder het voorloopig aanhouden dier men schen. Hierna sluiting der vergadering. Personalia. Voor het examen politie- diploma van den Alg. Ned. Politiebond, slaagde de heer E, T. Smits, alhier. Opgericht. Alhier is een dubbel Man nen Kwartet opgericht. Als directeur trèêdt op de heer J. Wortel le Zwanenburg. Sociëteit. Alhier is opgericht een so ciëteit. Als voorloopig bestuur is gekozen, de heeren L. H. Simons, burgemeester, voor zitter; J. van dc Laarse, secretaris en H. A. de Graaff, lid. De sociëteit wordt gehouden in het hotel CornelisSen op iederen Don derdagavond. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: onveranderd. j% Nederland 1919 6% Nederland 1923 i'A Nederland 1917 7% N.-l. 1921 A Holi. Lloyd Oude Vaart dito Gein. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rottcrd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holi. Stoomboot Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resc.. dito Phoenix Geconsolideerde Kón O lie Marine Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deb Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Ana cons' Wabash Conm. Maxwell HEDEN y41%a 91s/, It0%« d-7'lS 101 A 101% 0 o8 88 71% 72% 154% 163' 127 127 129 129 140 138 80®/4 80 293/4 441 439 384 384 70 73V2 17? i/ 178 133 132% 13G3/ 130% ^1* 130% 971/ 98 163 161 32? 327 U4 114% ul5/is Wis 1691/ 169 IfcS 27 V, 28 1311/, 382 385 342 345 3221/, 322 151 151,1/, 192 101 K2 126 124 305 303 69 3/4 70 l46»/4 «8% 8 V, I*1/. 15% 41/8 19 SEPTEMBER ÉERSTE KOËRS LATERE KOERS BERLIJN p. billioenj 0.62'/s 0.62 PARIJS 13.83 13.85 BRUSSEL 12.93 12.95 WE$*EN t 0.36% ('«37 LONDEN i - 11.61»/, 11.61 STOCKHOLM 69.20 69.50 KOPENHAOEN 44.1 44,20 CHRISTIAN IA 35.85 35.90 BAZEL 49,05 49.30 NEW-YORK 4 2.601/, 2.61 ROME, 11-40 11.43

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2