Eerw lusters ürsuünen Leekepreeken. Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden, 9 SS 100ste geboortedag van wijlen J. H. Krelage. Ingezondsa üededeefingen Zaterdag 20 September 1924 47ste Jaargang No. 15845 De werkzaamheden der Tweede Earner. Nog geen brug bij het Katerveer. Een beleedigend artikel van Prof. v. Èissing. De Forensenbelasting. Onbruikbaar maken van j poststukken. Valsche Rijwielbelasting- plaatjes. Agenda 21 September Agenda 22 September De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Vervaardiging van een marmeren borstbeeld. Het a.s. jubilé van „Herwonnen Levenskracht". Jubileum. English Association in Holland. a 75 cents per regel. Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: van den B oven-N ijl U ganda-Protectoraat Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Landstormkorps „Kennemeriand''. Wie de gelukkige? De actie van het personeel van Van Gend en Loos. DE FEESTEN VAN DEN NED. R.K. VOLKSBOND AFD. HAARLEM. Tentoonstelling „Het Kind". J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Zilveren Professiefeest. „De Morgen" van Lieven Duvosel. Aangehouden. In arrest gesteld. Past op de merken-dieven. De ontrouwe curator? PASTOOR SONDAAL. SCHOTEN (dorp). I Sc abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel, Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-ad ver- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. 57. TUSSCHEN WERKEN EN RUSTEN, „Wil je wel gelooven zei Jansen onder len maaltijd van zes uur tot zijn vrouw dat ik den heelen dag gewerkt heb en toch eigenlijk niet weet, wat ik gedaan heb?" Hoe is dat mogelijk, vroegen de ver baasde oogen van zijn wederhelft. „Ja, daar zit ik iuist zelf over te denken. Ik had van ochtend eerst niet veel zin; je weet, het was van nacht laat, met ons kaartavondje. Toen ik aan mijn werk was, had ik wat vergeten. Ik ging het halen; toen liep een collega me tegen het lijf, die een praatje maakte, 't Was twaalf uur, voor dat ik er aan dacht. En vanmiddag dan? „Vanmiddag moest ik noodig mijn bureau opruimen; 't is merkwaardig, wat je dan zoo- al tegen komt. En toen Jansen de resultaten van zijn ont dekkingstocht verteld had, was zijn vrouw er ten volle van overtuigd, dat hij inderdaad dien dag al heel weinig had tot stand ge bracht. 't Is een nieuwe Schlager in de cabarets, dat de voordrachtkunstenaar de volgende rekensom opmaakt: 8 uur slapen, 8 uur eten, drinken en rusten, 8 uur ontspanning en 8 uut werken. En wanneer de rekening dan niet uitkomt, dan zegt de oolijkerd: nu, dan moe ten we het werken in 's hemels naan^ maar schrappen! Zóó erg is het met de meesten wel niet gesteld. Maar, wanneer iedereen eens heel eerlijk optelt, hoeveel uren van de 168 in de week hij inderdaad werkt, nu, dan gelooven wij, dat heel velen de 48-uri- ge werkweek lang niet zouden halen. Wel verstaan, dat er groot verschil is tusschen arbeiden en bezig zijn, tusschen werken en op zijn werk zijn! Er is 'n toestand, dien wij kunnen vergelijken met de schemering tus schen licht en donker. Er zijn menschen, die niet werken en niet luieren, maar voort- durènd daar tusschen in leven: lanterfanten is het wel erg harde, maar toch zeer rake Hollandsche woord daarvoor. Zoek ze niet enkel onder de stratenma kers en gemeentelijke gasfitters, die er nu eenmaal den naam voor gekregen hebben en heel vaak onverdiend. „Lijntrekkers", zooals de arbeiders hun rondbengelende ka meraden noemen, vindt ge in alle beroepen, in particuliere, zoo goed als in overheids bedrijven en onder geboorde en gemanchette kantoorheeren en.... dames (zonder man chetten en boorden dan, wel te verstaan) is het euvel minstens even erg. Rijks- en gemeenteambtenaren hebben er ten allen tijde den naam van gehad en helaas niet ge heel zonder reden. De gelegenheid maakt nergens meer tot dagdief dan juist op de officieele bureaux. Het werk is taai en niet overmatig hoog bezoldigd. Het voortdurend zitten op een kantoorsteel lokt naar ver- poozing. Hoe gemakkelijk is de kunst aan- igeleerd; hat gezicht wordt in ernstige plooi getrokken, de revers van het colbertje met vinger en duim bij elkaar getrokken en men stapt op om een kuiertje te maken over de lange gangen, waarvan al soortgelijke ge bouwen immers steeds rijkelijk voorzien zijn. En wanneer de chef gesteld hij is van arbeidzamen aard zijn ondergeschikten naar de reden van hun afwezigheid vraagt, dan is er immers altijd een noodzakelijke informatie op een andere afdeeling, het noodwendig inzien van 'n onvindbaar dossier of een ander excuse bij de hand. Het feit, dat de inkrimping van arbeidspersoneel met duizenden ambtenaren en beambten gere kend over het geheele land mogelijk bleek, zonder dat de werkzaamheden ver minderden, ja, eer vermeerderden en zonder dat er stagnatie ondervonden werd, is het bewijs, dat het lanterfanten op de kantoren der gemeenschap niet zonder reden spreek woordelijk is geworden. En de blaam treft niet alleen het lagere personeel; uit een antwoord, dezer dagen door Minister Aalberse gegeven op vragen betreffende ontslag van ambtenaren aan de Rijksverzekeringsbank bleek, dat bij de „efficiency ook hoogere heeren veilig de baan konden ruimen, zonder dat de registra tie der ongevallen in elkaar viel. Het zou echter onbillijk zijn het lanter fanten als een ambtelijke eigenschap te be schouwen; de onmiskenbare gevallen treden door de gedeeltelijke openbaarheid der bu reaux gemakkelijker naar buiten dan el ders. Toch hebben ook zeer vele bestuur ders van groote particuliere kantoren en werkplaatsen de laatste jaren ondervonden, dat door de malaise genoopt tot strenge bezuiniging van uitgaven de werkzaam heden in een gunstiger periode door een veel te groot leger personeel geschiedden, wat zeker voor den gestadigen ijver niet bevorderlijk is. De vraag kan gesteld worden, of, bij de be- jiuinigingskoorts, welke over onze heden- tfaagsche verarmde wereld gekomen is, de trbeidsschuwheid als een nieuwe kwaal van onzen tijd is ontdekt. Het antwoord moet dan ontkennend luiden. De gesigna leerde eigenschap is een kenmerk van wiis- zwakte en zwakwilligen zijn er ten allen tijde geweest. Wie niet van huis uit getraind is om geregelden arbeid met lust en energie te verrichten, is al heel spoedig geneigd om den arbeid als een last te beschouwen en in zijn eenmaal gekozerf beroep de kan tjes af te Ioopen. Natuurlijk zal zulk een persoon meestal met zijn patroon of chefs in botsing komen, vaak zelfs de spot zijn van zijn degelijker kameraden of collega's. Is hem dat geen aanleiding om tegen zich zelf, tegen zijn eigen wilszwakte te vechten, dan wordt hij een mislukkeling in de maat schappij. Is dus arbeidsschuwheid een algemeen menschelijke eigenschap, aan geen plaats of tijd gebonden, toch kunnen wij veilig aanne men, dat de kwaal in de laatste eeuw veel verergerd is. Wij zoeken de oorzaak dan niet zoo zeer in de grootere zucht naar vrijheid en ontspan ning, waar zeker ook factoren te vinden zijn, als wel in de mechaniseering van den modernen arbeid. Wanneer eens een en quête naar de arbeidspraestatie van alle wer kende personen werd ingesteld, dan ma ken wij ons sterk, dat de gunstigste resultaten daar zouden worden aangetroffen, waar de machine den minsten invloed heeft gekregen. Een metaalbewerker, een instrumentmaker, een beeldhouwer, een edelsmid, een meu belmaker, een drukker en een typograaf, die in hun arbeid eigen smaak kunnen neerleg gen en, hun verstand voortdurend moeten laten meewerken, om geen fouten te begaan, van hen kan men onder redelijke arbeids verhoudingen pleizier in het werk verwach ten. Maar zoodra de machine overheerscht of de schablone tot den sleurgang doemt, is de verleiding om zich aan de verveling te onttrekken, door aandacht aan andere din gen dan aan zijn arbeid te schenken, bij zonder groot. Vandaar ook, dat vooral op de moderne administraties, de groote kanto ren en bankinstellingen zoo hard geklaagd wordt over de weinige stoelvastheid van het personeel en den onvoldoenden werklust. De schrijf- en rekenmachines, de kaartenstelsels en al de verdere mechanisatie der kantoor middelen, werken den afkeer van het werk in de hand. De inspanning en het vernuft hebben plaats gemaakt voor de routine en vingervlugheid. Het sierlijk handschrift waarop Bilderdijk een lofdicht maakte, de trots van den klerk, heeft afgedaan: de tik juffrouw heeft den schoonschrijver verdreven. De accountant richt de boeken in. en con troleert geregeld zijn eigen aanwijzingen. De volmaakste klerk is hij, die de instructies machinaal opvolgt En wat van het moderne kantoor geldt, is in meer of mindere mate op de meeste bedrijven toepasselijk, waar de machine alle individualiteit van den werk man heeft gedood. De beste wijze, om tegen deze begrijpe lijke verflauwing van de energie in onzen tijd te strijden is een nuchtere beschouwing van de dingen, zooals ze nu eenmaal zijn. Met klagen alleen komen wij er niet en onze machines moeten wij in het belang der pro ductie eer vervolmaken en in toepassing brengen, dan ze met een scheel oog aan kijken. Wanneer wij overtuigd zijn van den ver- lammenden invloed der bedrijfsmechanisa- tie, dan zullen wij gemakkelijker vrede heb ben met den verkorten arbeidsdag en den eisch van een flink aantal achtereen volgen de vacantiedagen. De arbeid is nu eenmaal den mensch als een straf opgelegd en nog maar betrekkelijk weinigen hebben geleerd, die straf in een zegen voor zich zelf te ver anderen. De machinale arbeid is daartoe zeker niet bevorderlijk. Hij eischt slechts accuratesse en ingespannen aandacht bij een steeds terugkeerende verrichting. De wer kers van onzen tijd dienen daarom opge voed te worden in de overtuiging, dat hun de veel grootere rusttijden dan het vorige geslacht genoot, gaarne gegund worden on der voorwaarde, die die korte werktijd dan ook intensief wordt besteed. En dat niet alleen in het belang der productie, maar ook in het eigen menschelijk belang. Want er is niets verderfelijkers voor een mensch, dan te leven in een roes van halfslachtigheid, Gun den vermoeiden en afgewerkten man, zoo hij wil, een tijd lang volledig te luieren. Maar eisch van hem, dat, wanneer hij werkt hij ook inderdaad werkt. Het droomerige zich voortslepen in zijn arbeidstijd met zijn ge dachten en verlangens voortdurend bij iets anders, doet den natuurlijken tegenzin tegen het werk groeien, maakt den arbeid ten laatste tot een last. En waar het leven van het overgroote deel der menschheid nu eenmaal uit wer ken moet bestaan, kan men zich zelf, zijn omgeving en de maatschappij geen betere weldaad doen dan zijn arbeid door frisch aanpakken en blijmoedig volhouden tot een zegen te maken. HÖMO SAPIENS. Wat nog vóór de Tariefwet aan de orde komt. Zooals reeds gemeld is, zal de Tweede Kamer 9 October a.s, weer in openbare zit ting bijeenkomen, waarbij dan, behalve de Tariefwet, verschillende andere wetsontwer pen aan de orde zijn gesteld, die eerst af gehandeld zullen worden. Dit zijn o.a.: een suppletoire begrooting, waarbij in totaal 11 millioen gulden meer voor 1923 aangevraagd wordt wegens overschrijding der begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; het ontwerp tot wijziging der Arbeidswet 1919, met het doel, den arbeid in 't volcon- tinubedrijf definitief in een drieploegenstel- j sel mogelijk te maken; een ontwerp tot 1 goedkeuring van de op 11 Juli 1923 te Den Haag getroffen voorloopige luchtvaartschik I king tusschen Nederland, Groot-Brittannië en Ierland; het ontwerp regelende het regee- 1 ringscrediet aan de Handelskamer; wetsont werpen tot wijziging van de organisatie en de rechtspleging bij het Hoog Militair Ge rechtshof en tot afschaffing der approbatie van vonnissen bij dispositiën, door krijgsra den gewezen en in verband daarmee toeken ning van hooger beroep aan de auditeurs- mi'itair en aan de fiscaals en de suppletoire oorlogsbegrooting voor 1924, waarbij de wij ziging in de officiersopleiding aan de orde is. Op de Waterstaatsbegrooting zijn weder om geen gelden uitgetrokken voor de voort zetting der voorbereiding en uitvoering van een brng over den IJsel bij het Katerveer. De heer Drion dient een aanklacht wegens smaadschrift in. Het oud-lid van de Tweede Kamer, de heer F. J. W. Drion, heeft, naar de „Ga- zette de Hollande" meldt, een aanklacht ingediend bij den Off. v. Just, te Amster dam, wegens beleediging en smaadschrift, tegen professor Fr. W. Freiherr von Bis sing, hoogleeraar te Utrecht, naar aanlei ding van diens artikel in de Deutsche Wochenzeitung für die Niederl&nde van 6 Sept. j.l. Bedoeld wordt het artikel „Preussen- flucht" gericht tegen een artikel, geschre ven door den heer Drion, in het Haagsche Maandblad van Juni j.l. getiteld „Zelfstan dig Rijnland". In den aanhef van zijn arti kel zegt prof. v. Bissing, dat de inhoud van het artikel van den heer Drion op het vermoeden brengt, dat de heer Drion in Frankrijks dienst bestelden arbeid geleverd heeft. Daartegen richt zich de thans door den heer Drion bij den Officier van Justitie te Amsterdam ingediende aanklacht wegens beleediging en smaadschrift. Het Weekblad voor gemeentebelangen deelt den tekst mee van het eerste Kon. besluit, waarin na den overgang van deze bemoeiing van het departement van binnen- landsche zaken en landbouw naar dat van financiën, toepassing gegeven wordt aan de veranderde uitlegging van art. 244a, eerste lid 3/0 der Gemeentewet, zooals die reeds gebleken was uit een missive van den minis ter van financiën van 22 Juli j.l. De strek king van het besluit is dat de directeur van een naamlooze vennootschap, die zijn werk als zoodanig verricht in de gemeente, waar die vennootschap gevestigd is, en aldaar voor dat werk een kantoor heeft, niet ge zegd kan worden - als over een vaste in richting tot persoonlijke uitoefening van een betrekking, beroep of bedrijf, in den zjn van art. 244a, eerste lid, 3/0. der Gemeente wet, de beschikking te hebben over een bijkantoor dier vennootschap in een andere gemeente, dat onder beheer staat van een vertegenwoordiger, en dat door hem zelden of nooit bezocht wordt. Volgens het „Vaderland" gaat de post zor geloos met onze poststukken om. Vele brief kaarten, schrijft het blad, zijn aan de adres zijde, in tweeën gedeeld. De rechterhelft is voor het adres bestemd, de linkerhelft voor correspondentie. Maar de stempelmachines kennen geen egards voor de corresponden tie en maken dikwijls het geschrevene voor een goed deel onleesbaar. Maar waarom voert de gpost dan zulke briefkaarten in? Het doel ervan wordt bij deze wijze van stempelen gemist. Nog erger is het, als de post, zooals we op een ons vertoonde kaart zagen, ook de rugzijde van stempels gaat voorzien. Midden door het geschrevene heen stond een poststempel met den aanhang ervan: een reclame. Dat de correspondentie op die wijze bemoeilijkt wordt, spreekt vanzelf. Vraag: zijn de Posterijen er voor het pu bliek of is het publiek er voor de poste rijen? Na een uitgebreid onderzoek is het den ambtenaar der dir. belastingen en de poli tie te Soesterberg mogen gelukken in het vliegkamp aldaar een militair, werkzaam bij de Luchtvaartafdeeling aan te houden, die in het bezit was van een valsch rijwiel- belastingmerk. Bedoelde militair heeft bekend het be- lastingmerk zelf te hebben vervaardigd in de Rijkswerkplaats der Luchtvaartafdeeling aldaar. Feesten R. K. Volksbond 7 uur v.m. Al- gem. H. Communie 7 uur n.m. sluiting Triduum. Stadsschouwburg Vereenigd Tooneel. Shakespeare's „Hamlet". Sociëteit „Sf. Bavo". Opening tentoon stelling van de prijzen der verloting R. K. Volksbond half 9 uur. Sociëteit „St, Bavo". Aangiften cursussen 'Vrouwenbond 35 en van 89 uur A Cappellekoor „Ons Genoegen" 8 uur Kanarieteelt 8 uur Feest avond Volksbond 8 uur Tentoonstel ling van prijzen der verloting R. K. Volks bond 8 uur Promenade-concert „Euphonir van Overveen. R, K. Middenstandsgebouw R. K. Jonge Vrouwenbond half 8 uur Zangkunst 8 uur. Gem. Concertzaal De officiëele film van het 27ste Int. Euch. Congres „Adoro Te" 8 uur. St. Vincentius-bibliotheek Hagestraat 49 Vrijdag 12 September heropend. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. R. K. Arbeidsbeurs vooi mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken,. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen - Aüe werkdagen van 1012, van 21 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die lier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 8—10 uur n.m R. K. Bevolltingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1 —2 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitga- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk De Zondags - en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de van Rijn's Apotheek P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15 en de Fa. C. G. Loo- meyer en Zn., Zijlweg 88. Opk de Centraal Apotheek. Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend De gelegenheid tot inschrijving van lezers en het ruilen der boeken is gesteld op: 1. Nieuwe Groenmarkt 22, des Woensdags avonds van hali 89 uur 2. Hagestraat, des,Vrijdagsavonds van half 89 uur. In een gehouden vergadering van voor zitters van afdeelingen der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur werd, naar het „Week blad v. BI. Clt." rtieldt, hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer J. H. Krelage, die zooveel voor het bloembollen vak gedaan heeft. Van dezen onvermoeiden arbeid plukt het vak nu nog altijd de vruchten en het werd als een plicht van dankbaarheid en piëteit gevoeld, om daarvan op den komen- herdenkingsdag blijk te geven, door een stoffelijk bewijs van de aanwezigheid de zer gevoelens, dat voor het nageslacht de herinnering aan den grooten Krelage leven dig houdt, door het vak aan het Hoofd bestuur der Algemeene Vereeniging te doen aanbieden. De vergadering meende niet beter deze opdracht te kunnen uitvoeren, dan door pogingen in het werk te stellen om gelden bijeen te brengen voor de vervaardiging van een marmeren borstbeeld, aan te bie den aan het Hoofdbestuur, met de bedoe ling dat dit in de toekomst een plaats zal krijgen in de hal van een Centraal Gebouw voor de Bloembollenstreek. Aan een be kwaam beeldhouwer zou dan de opdracht worden gegeven om naar bestaande por- treHen een beeltenis in onverwoestbaar materiaal te vervaardigen. Men schrijft ons: Eindelijk zal het tijdstip dan aanbreken, waarop de viering van het 10-jarig bestaan van Herwonnen Levenskracht zal plaats hebben. Ter gelegenheid van dit jubileum, zal Zondag 21 September, tegelijk met de tentoonstelling van den R. K. Volksbond, eveneens d>e tentoonstelling van „Herwonnen Levenskracht" geopend worden. Zooals reeds gemeld is, belooft deze interessant en bovendien aangenaam te worden. Wat daar al zoo te zien zal zijn, dat verklappen we nog niet, maar dat weten we wel, dat ieder zich zal kunnen vermaken, zoowel klein als j grpot. Door een van onze medewerkers is een ontwerp ingediend, dat een bijzondere j aantrekkingskracht zal hebben. Als dit niet trekt, trekt niemandal. Wij schrijven „irfede-* werkers", en inderdaad mag het ten volle vermedd worden, dat van alle zijden mede gewerkt wordt voor „Herwonnen Levens kracht", om het 10-jarig bestaan schitterend te doen slagen, en daarbij de kas te doen versterken. Ook voor de feestavonden is de medewerking buitengewoon. Velen komen zich geheel belangloos aanmelden. Jammer is het, en wij betreuren het ten zeerste, dat de lang verwachte Revue, door samenloop van omstandigheden en door uitstedigheid van twee der medespelenden, hetgeen on- i mogelijk voorkomen had kunnen worden, niet opgevoerd zal worden. Niettegenstaan de dat, zal het programma voor beide feest avonden in de puntjes zijn. Niet minder dan zes humoristen zullen op de planken komen. Meer willen we niet schrijven, doch wij zou den niet willen eindigen, alvorens een woord van dank te richten aan velen, die alles in het werk hebben gesteld, om het* 10-jarig be staan en de voorbereiding daarvan, tot een heerlijk resultaat te maken van liefde jegens de thans jubileerende vereeniging „Herwon nen Levenskracht". Heden herdacht de heer J. C. Hoed den dag, dat hij 40 jaar cartonnagewerker is bij de N.V. Haarl. Stoomzeepfabriek „Het Klaverblad." Deze dag is niet onopgemerkt voor hem voorbijgegaan. In de directiekamer werd hij hedenmorgen in waardeerende woorden d'oor de directie toegesproken en werd hem een couvert met inhoud overhandigd. De huldiging door kantoor- en fabrieksperso- neel vond daarna plaats in de versierde werkafdeeling van den jubilaris, i.et kantoor personeel schonk hem een fraaien stoel en het fabriekspersoneel gaf hem een gouden horlogeketting. Men schrijft ons: Terwijl in Nederland de heer D. J. van de Ven met zijn lente- en zomeriilms de belang stelling voor echt Nederlandsche volksspe len en -dansen in grooteren kring verbreid heeft, zijn ook bij onze overzeesche buren, de Engelschen, vereenigingen en enkelingen, in de weer om deze belangstelling ten op zichte van de aloude volksuitingen in zang, dans en spel op te wekken en levend te houden. Een der meest actieve vereenigingen op dit gebied is de English Folk Dance Society, in December 1911 gesticht door den inmid dels overleden Mr. Cecil Sharp. Dank zij de bemoeiingen van de English Association in Holland zal een 16-tal leden dezer vereeniging, dames en heeren, de vol gende week een demonstratie van oude En- gelsche volksdansen in ons land geven. Ook onze stad is in deze tournee begrepen; de voorstelling zal Woensaag a.s. in den schouwburg Jansweg plaats vinden. Uit het programma kunnen wij het navol gende mededeelen. De dansen zijn verdeeld in 3 groepen; n.l. zwaard-, morris- en land- VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. dansen. In al deze groepen zijn de tradi- tioneele voorschriften van kleeding en bij komende versieringen, als rosetten, bellen, linten, nauwkeurig gehandhaafd. Een van de leden van het gezelschap zal aan de ver schillende dansen een korte verklaring doen voorafgaan. Deze voorstelling belooft een nieuwe mijlpaal te worden in het streven van de Kaarlcmsche vereeniging om haar leden te doen kennismaken met al het schoone dat Engelsch cultuur en kunst van verleden en heden eigen is. Schietwedstrijden. Op Zaterdag 13 en Donderdag 18 Septem ber hield de afdeeling Haarlem op de schiet banen te Overveen haar schietwedstrijden. De opkomst was goed en er heerschte een opgewekte stemming. De wedstrijden hadden een vlot verloop. De voorloopige uitslagen zijn" als volgt: W. J. M. Fransen, 90 p A. H. F. den Baas, 87 p. A. A. van Riet, 85 p. C. J. Boerssee, 84 p. L. Reinders, 81 p. H. van Asten, 79 p. J. van der Linden, 77 p C. F. van der Mo len, 76 p. J. J. A. van Roon, 73 p. J. Seaijs, 72 p. J. J. Verzijlbergen 69 p. A. Hoogeboom, 68 p. J. A. Olthoff 67 p. D. van Rijn, 66 p. M, Th, Hulsebosch, 65 p. G. D. van der Gronden 64 p. J. van Alphen, 62 p. L. B. El ferink, 60 p. W. van Krimpen, 56 p. M. J. Absil, 56 p. A. J. A. van Kleef 53 p. Zaterdag 20 September is de laatste wed strijddag. De prijsuitreiking zal plaats hebben op een in October te houden feestavond. Zooals in ons blad per advertentie nader vermeld wordt, is mevrouw de Jong-N. de Munnik, Hoofd der Stdlze Weryschooï, wijs Instituut N. de Munnik, Zijlweg 90, om haar twaalf honderd vijftigsten leerling op een aardige gedachte gekomen. Voorwaar een buitenkansje voor den jongen, die iets wil worden. Donderdagavond had in „De Centrale' een vergadering plaats van het personeel van Van Gend en Loos, welke vergadering was uitgeschreven door de afd. Haarlem van den Centr. Bond van Transportarbeiders. Ver slag werd uitgebracht van de vergadering op Zondag j.l. te Utrecht gehouden, waaruit bleek, dat de komende actie bij de vervoer maatschappij waarschijnlijk tot een ernstig conflict aanleiding kan geven. Besloten werd met kracht deze actie te steunen en bij de directie meteen op ver andering der werktijden aan te dringen. Het Triduum, de inzet van de Volks bondfeesten, mag met alle recht geslaagd heeten. Drie avonden heeft de Sint Jozefs- kerk een groeiende belangstelling getrokken voor de waarlijk schitterende prestaties van kapelaan Bosch, verbonden aan de kathe drale kerk. Eiken avond was het kerkge bouw geheel gevuld. Zondagmorgen wordt een algemeene H. Communie gehouden en des avonds heeft de sluiting van het Triduum plaats. Voor het gemeenschappelijk ontbijt des morgens hebben zich reeds een 150 a 200 personen opgegeven. Na het plechtig Lof wordt de tentoonstelling geopend in het ge bouw „Sint Bavo". In de portrettengalerij op onze pagina, ge wijd aan den R. K. Volksbond, ontbreekt het portret van den heer J. A. de Lobel, den vooriaatsten voorzitter van den Volks bond. Ondanks daartoe gedane pogingen mocht het ons niet gelukken het portret van den heer J. A. de Lobel tijdig in ons be zit te krijgen. Wij hopen in de gelegen heid te zijn dit portret nog een dezer da gen te publiceeren. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan heeft de afdeeling Haarlem van den R.-K. Volksbond een verloting georganiseerd, waaraan ongeveer 300 prijzen zijn verbonden. Zondagavond zal een tentoonstelling van deze prijzen worden geopend, welke zeker nog velen zal aansporen een kans of meer dere te wagen. De collectie prijyn, die wij in oogen- schouw konden nemen, was zeer uitgebreid, maar daarom niet minder fraan. We noemen o.a. als eersten prijs een fraai stel crapeauds en stoelen, als tweeden prijs een sierlijke fiets, verder een naaimachine, een gouden horloge, een fototoestel, luxe voorwerpen, een bijzonder mooi H. Hart beeld, kleinere beelden, handwerken, te veel om op te noemen. Alle aanlokkelijk gerang schikt en elk met het nummer van den prijs voorzien. De hoofdprijzen prijken op een afzonderlij ke plaats in het midden van de zaal. De firma v. Schooten zal nog een stand openen van religieuse beelden in een gedeel te van de tentoonstellingszaal. Reeds zijn 2500 loten, dus de helft van het te verkoopen aantal, geplaatst, maar het be stuur van de afdeeling vertrouwt, dat in de komende dagen, vooral bij het zien der prij- ze?' T.e no£ overgebleven helft, zeer spoedig zal zijn verdwenen» Dat zal zeker een der successen van het a.s. jubileum ^ijn. Blijkens advertentie in dit nummer, wordt in verband met de groote belangstelling hedenavond in de Stads-Doelen door dr. Plantenga wederom een voordracht met lichtbeelden gehouden óver „De geestelijke ontwikkeling van het kjnd in zijn eerste levensjaren", Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Achteruit. OPGAVE VAN. Vrijdag 3 October a.s. herdenkt de Eerw. Pater f. Salvator Booms o.f.m., uit het kloos ter Nieuw Niedorp, zijn 25-jarig professie- feest. Daar de Eerw. Pater in die dagen re traite zal moeten geven, zal het feest ker kelijk worden gevierd in het klooster, den 7en October. Het zal den jubilaris, die Heemsteder van geboorte en in Haarlem be kend staat als de geliefde kansel-recenaar, niet aan blijken van belangstelling ontbre ken. Op 23 en 24 September a.s. zal in het Concertgebouw te Amsterdam door het ver sterkt Utrechtsch Stedelijk Orkest, onder leiding van Evert Cornelis, het symphoniscn gedicht van „De Morgen" worden uitgevoerd- van Lieven Duvosel, directeur van onze Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Dit werk is de prelude van de Leie-tetralo- gie van dezen componist. Hei wordt sinds verschillende jaren in de grootste muzikale centra van Europa uitgevoerd, o.m. te Pa rijs, Brussel, in Scandinavië en in de meeste Duitsche steden en ook te Berlijn, waar het ook door wijlen den grooten dirigent Nikisch op het repertoire werd genomen van de con certen der Berlijnsche Philharmonie. Ook dr. Peter van Anrooy voerde het uit met het Re sidentie-orkest en drie jaar geleden werd het reeds te Haarlem gespeeld op een der con certen van de Bachvereeniging. Het is ongetwijfeld voor de Kon. Lieder tafel Zang en Vriendschap een groote eer en een verdienste dat zij een internationaal erkend musicus als de heer Lieven Duvosel aan het Haarlemsche muziekleven heeft we ten te verbinden. Door de politie is de 38-jarige J. H. D., wonende alhier, aangehouden, als verdacht van verduistering van rijwielen. De door de recherche aangehouden 18- jarige P. B-, ais verdacht van diefstal van een rijwielplaatje, is door de Justitie in het Huis van Bewaring ingesloten. Bij de politie is aangifte gedaan van de vermissing van een rijwielmerk van 'n fiets, welke stond in de rijwielbergplaats van de gasfabriek. Naar verluidt is de heer M„ wiens aan houding was verzocht in verband met het vermoeden van verduistering van ongeveer 100.000, die hij als curator van den heer L. te Heunen onder zich had, te 's Graven- hage gearresteerd. Naar verzekerd wo-dt door den raadsman van beklaagde, was er geen sprake van, dat M. voortvluchtig was. Hij had Woensdag en Donderdag een twee tal conferenties te Den Haag. De aangehoudene is naar Arnhem over gebracht. Naar wij vernemen is de pastoor van de St. Jozefkerk, de Zeereerw. heer H. Son- daal, aangetast door een lichten aanval van malaria, die evenwel reeds overwonnen is. maar hem op medisch advies toch belet om morgen de H. M.is te lezen. Ledenvergadering R.K. Volksbond. Don derdag LL hield de afdeeling Schoten en omstreken een huishoudelijke vergadering in het Bondsgebouw. De voorzitter opende de vergadering met den christclijken groet en sprak een woord van welkom tot den Zeereerw. heer Pastoor en de leden. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Bij het punt der agenda tot wederoprichten der Liefdebeurs, ontspon zich een geanimeerde bespreking met het zeer gunstige gevolg, dat staande de vergadering 45 leden zich opgeven als lid. Het Bestuur dat zich voornam om de afd. Liefdebeurs tot bloei te brengen be staat uit de heeren Th. Lookerman, A. v. Bakel, v. d. Bosch en Heijnis voor de Jan Gijzenvaart en voor Schoten de heeren Henneke, P. Joosten en P. Ruigrok. Tot steun en uitbreiding der Bibliotheek wer den aan den heer Konijn en Kandgraaf toe gevoegd de heeren Haver en B. Vader. De heer G. P. Handgraaf nam de zorg voor de bus „Hulp in Nood" op zich. Dcor den secretaris werd een adres voorgelezen tot krachtige propaganda om zich aan te sluiten als lid van de spaarkas, daar ook dit jaar weder zulke gunstige re sultaten zijn verkregen. De Zeereerw. heer Pastoor sprak een woord van dank aan de Commissie die veel moeite heeft ge daan dezen zomer voor de propaganda van het Eucharistisch Congres. Verder deelde spr. mede, dat tijdens de Eucharis tische week welke van 21 tot 28 Sept. in de Parochie wordt gehouden de Geestelijke oefeningen zullen worden geleid door de Eerw. Paters van het klooster te Brak- kenstein, en dat de geheele week des mor gens om kwart voor 6 de H. Communie wordt uitgereikt. De rondvraag leverde niets bijzonders, met een dankwoord werd de vergadering op gebruikelijke wijze ge sloten. Poging tot oplichting? Woensdagmor gen omstreeks half 10, vervoegde zich een als heer gekleed persoon bij een bewoner van de Gen. Cronjéstraat. Hij kwam met het doel om het nummer van den muntgasmeter op te nemen, wijl deze door een andere zou vervangen worden. Daar hij erg zenuwachtig deed, vertrouwde de vrouw van den bewo ner het zaakje niet erg en bleef hem op de vingers kijken. Een potlood om zijn aantee- keningen te maken, had hij niet eens. Bang dat de man te voorschijn mocht komen, nam hij opeens de beenen. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een poging om den muntgasmeter iê Ushtea, Men ïii ctas op zija hoedel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1