UÏTÏPl GEM. BUITENL. BERICHTEN. LUCHTVERKEER. Ontdekte misdaad. Een verklaring van Lord Parmoor inzake de Geneefsche besprekingen. De controle-commissie voor de ontwapening. De chaos in China. Onder de Radio-berichten: De samenstelling van den Raad van Commis sarissen der nieuwe Duitsche spoorweg-maatschappij. Wapenen en munitie ontdekt te Belfast. Uitbreiding van het conflict in China. De striid om Sjanghai. tffcNNÊL INGESTORT. MARKTNIEUWS. DE TOEKOMST VAN DE LUCHT MACHT. Visscherij. Winter dienst luchtvaart. A De Holland-Indië-vlucht. De nieuwe Duitsche spoorwegmaatschappij. De terugkeer der ballingen. Tunnel ingestort. Uit Ierland. De opstand in Georgië. De burgeroorlog in China. FEUILLETON. De regeling der sancties en arbitrage. Naar aanleiding van de critiek der Engel- sche pers op de besprekingen te Genève heeft Lord Parmoor tegenover den correspondent van de „Daily Herald" te Genève de vol- i gende verklaring afgelegd j Het is onzinnig te beweren, dat er voor- stellen zijn gedaan, volgens welke Engeland j onder bepaalde omstandigheden zijn vloot ter j beschikking van den Volkenbond zou stel len. Niemand die eenigszins op de hoogte is van het statuut van den Volkenbond, zou aan dergelijke beweringen geloof kunnen hechten. Er is door de groote ontwapenings commissie een sub-commissie van twaalf le den gevormd, die een ontwerp-document van haar voorzitter dr. Benesj behandelt, waar mede nog eenige dagen ge moei zullen zijn. Daarna zal dit ontwerp in de groote commis sie worden besproken en vervolgens zal het san de algemeene vergadering van den Vol kenbond worden voorgelegd. De tekst van dit document, zooals die he den door het blad te Genève werd gepubli ceerd, is niet de definitieve tekst, er zijn inmiddels nog wijzigingen aangebracht. Het ontwerp vereenigt de drie principes, die MacDonald in zijn rede heeft aangege ven: verplichte arbitrage, definitie van het begrip „aanvaller" en vaststelling van de wijze, waarop de leden van den Volkenbond elkander'zullen bijstaan tegenover een mo gendheid, die door de juridische autoritei ten als overtreder der internationale wetten wordt beschouwd. Deze steun zal in de eer ste plaats van econömischen aard zijn, maar kan zoo noodig ook een militair en een mari tiem karakter dragen, zooals reeds in arti kel 16 van het statuut van den Volkenbond was voorzien. Wanneer de Londensche critici jvenschen dat Engeland zijn onderteekening van dit statuut niet honoreert of dat het zijn lid maatschap van den Volkenbond opzegt, dan moeten zij dat duidelijk zeggen, verklaarde Lord Parmoor, maar anders moet de critiek zwijgen, totdat de definitieve tekst van het document zal zijn gepubliceerd. In een toespraak aan een lunch te Genève verklaarde minister Henderson, dat indien deze vergadering van den Volkenbond er niet in zou slagen eennniddel tot handhaving van den vrede te vinden, men jaren lang on lusten en opstanden zal moeten verwachten. Er heeft sedert 1918 niet alleen voor den handel, maar ook voor het idealisme groote malaise geheerscht en de atmosfeer van de vredesconferentie, toen de geheele wereld een rechtvaardigen vrede verwachtte, be staat niet meer, zeide Henderson. Wickham Steed, de vroegere hoofdredac teur van de „Times", die uit Genève te Londen is- teruggekeerd, verklaarde aan gaande artikel 16 van het statuut van den Volkenbond het volgende De vraag, die door de Britsche delegatie te Genève ernstig wordt overwogen, is of 't wel in het belang van het land zou zijn, wan neer Groot-Brittannië geen enkele overeen komst zou onderteekenen, d.w.z. of de vrede in Europa en de wereldvrede voor Engeland zoo weinig te beteenenen hebben, dat Groot- Britannië het beste zou doen, met het conti nent aan zich zelf over te laten. Indien de wereld vernam, dat een Britsche regeering voornemens is haar vloot of een gedeelte .daarvan te benutten om een einde aan de oorlogen te maken, dan zouden de kansen op een oorlog oneindig klein worden, doch wan neer bekend werd, dat Engeland onder geen voorwaarden het risico op zich wenscht te nemen om den vrede in Europa te waarbor gen, dan zou de kans zeer groot zijn, dat de continentale mogendheden elkander zonder ons .of tegen ons den vrede zouden waar borgen. De ontwapening. Naar verluidt, zou volgens het door de mi litaire commissie, op verzoek van den Raad van den Volkenbond uitgewerkte plan tot controle der ontwapening, de controlecom missie bestaan uit vertegenwoordigers van leden van den Raad en van ^e grensstaten van het gecontroleerde land, met uitzonde ring der staten, die zelf gecontroleerd wor den, zelfs al zijn zij raadslid. In elk speciaal geval zou de Raad uit de commissie een sub commissie benoemen tot onderzoek. Tegen dit plan, dat weldra in den Raad komt, moe ten echter verscheidene leden bezwaren heb ben. De Chineesche burger oorlog. Blijkens de berichten uit China zou wel dra een beslissende strijd tusschen Tsjang- tsolin en Woe-pei-foe te wachten zijn. De troepen van Tsjang-tso-lin, den beheer- scher van Mantsjoerije, rukken naar Peking op en evenals twee jaren geleden is dus een groote slag te verwachten tusschen den lei der der Anfoe-partij en dien van de Tsjili- partij, den maarschalk Woe-pei-foe, wien gelijk gisteren gemeld werd, door de trou wens van hem afhankelijke machthebbers te Peking, het opperbevel over de „regee- ringstroepen" is opgedragen. Twee jaren geleden bleef Woe-pei-foe de overwinnaar en Tsjang-tso-lin moest zich in Mantsjoerije terugtrekken. Woe-pei-foe had dus Peking in zijn macht, maar zijn streven om zich nu in geheel China deze macht te verzekeren en in het Hemelsche Rijk de eenheid van gezag te herstellen kon tot dusver niet sla gen. Het bleef in China een hopelooze warboel. Niet alleen omdat er in het Zuiden, in Can ton, nog een derde mededingr was naar de oppermacht van China, de rumoerige Soen yat-sen, die in,' 1911 als eerste voorloopige president der republiek werd geproclameerd en die sedert .in de fictie leeft, dat7 hij de eigenlijke representant van de Chineesche republiek is. Maar naast dezè drie voor naamste mededingers heeft men nog de ver schillende onderling wedijverende militaire gouverneurs en generaals, die hun macht ten koste hunner buren willen uitbreiden, maar zich meest ter bereiking hunner bedoelin gen bij een der groote leiders hebben aan gesloten. En daarnaast, om den chaos nog te verergeren, heeft men dan nog de klei ne bendenhoofden en bandieten-aanvoer ders, die het herstel van het geregeld gezag in het uitgestrekte land bemoeilijken. Hoe groot de verwarring wel is, blijkt duidelijk uit de jongste berichten omtrent den strijd tusschen Tsjekiang en Kiangsoe. De militaire gouverneur van Kiangsoe die tot de partij van Woe-pei-foe behoort, schijnt aan de winnende hand te zijn, min der nog door zijn eigen militaire kracht dan wel voor het feit, dat onder de troepen van Tsjekiang muiterij is uitgebroken, velen naar den vijand zijn overgeloopen en aanvoerders van andere troependeelen zich onafhanke lijk hebben verklaard. En de heer Loe, heeft dan ook al de wijk genomen naar Sjanghai waarheen thans de troepen van zijn tegen stander Tsji oprukken. Het begin van het einde wellicht van de zen dapperen vblgeling van Tsjang tso lin, die voor den aanvang der Vijandelijkheden in een zeer krijgshaftige proclamatie den pre sident der republiek Tsao Koen een werk tuig weer van Woe pei foe voor den groot- sten schavuit der wereld uitmaakte en hem van zijn ambt vervallen verklaarde. Dit gaf dezen aanleiding om den gouverneur van Kiangsoe, Tsji, te belasten met de bestraf fing van den rebel. Vandaar dan ook, dat de Pekingsche regeering tegenover de bui- tenlandsche regeeringen zich op het stand punt plaatste, dat van oorlog geen sprake is, maar slechts van een opstand, die door het „wettig gezag" wordt onderdrukt. Maar de gebeurtenissen om en bij Sjanghai Zijn van meer ondergeschikte beteekenis De beslissing zal in het noorden vallen tus schen de beide voornaamste mededingers. Of in geval van een overwinning van Woe pei foe, die o.a. beschikt over de goed gedis ciplineerd heetende troepen van den chris- telijken generaal Feng, deze er dan beter dan twee jaren geleden in zal slagen om het ge zag van de centrale regeering te Peking over het geheele land te herstellen, zal de toe komst moeten leeren. Maar bij de geweldige verwarring die thans in China bestaat, zal men zich van een spoedig suscces dier po gingen niet veel mogen voorstellen. Een chaos zal er vooreerst nog wel blijven. Loe Yoeng Hsiang, de militaire gou verneur van Tsjekiang, is van Hangtsjau, waar de civiele gouverneur de onafhankelijk heid heeft geproclameerd, ten einde de stad van de opstandige legers te redden, naar Sjanghai gevlucht. Loe Yoeng Hsiang heeft zich bereid ver klaard afstand te doen. De zuidelijke troepen van Tsekiang zijn omgekocht en naar den vijand overgeloopen, die op Hangtsjau aanrukt. Thans houden in de linie van Lioeho-Kwangtoe nog alleen de troepen van Sjantoeng stand. Men verwacht, dat zij zich hedennacht zullen overgeven, de stad Sjanghai overlatende aan de genade der troepen van Kiangsoe. Er bestaat geen vrees voor de veiligheid der vreemde kolonies, daar er voorzorgs maatregelen zijn genomen, met name de landing van internationale marinetroepen. De militaire gouverneur van Tsjekiang, Loe Yoeng Hsiang, die zooals 'reeds werd ge meld naar Sjanghai is gevlucht/ is daar gis ternacht aangekomen. Uit andere berichten blijkt, dat het eerste leger van Tsjekiang zich wijl het tweede leger naar de troepen van Kiangsoe is overgeloopen. Alleen het derde leger bleef achter om de grens tegen de troe pen van Kiangsoe, die naar Hangtsjau op rukken, te verdedigen. Te Sjanghai zijn thans reeds tallooze Chi neesche vluchtelingen aangekomen en de straten zijn zoo overvol, dat de stad geen vluchtelingen meer kan opnemen. Het eer ste doel der troepen van Kiangsoe bij hun opmarsch naar Sjanghai is de vesting Woe- soeng, waar Amerikaansche en Britsche ma trozen zijn geland. De staatsgreep van Hangtsjau, waardoor Loe Yoeng Hsiang werd genoopt naar Sjang hai te vluchten, werd georganiseerd door Ha- jatsjao, het hoofd der jfolitie in de provincie Tsjekiang, die zichzelf tot burgerlijk gou- nerneur uitriep. Het was bekend, dat hij Loe Yoeng Hsiang niet vriendschappelijk gezind twas. Een draadloos N. T. A.-bericht meldt, dat gisteren een eskaderjvliegtuigen van maar schalk Tsjang Tso Lin Sjanhaikwan (aan de kust, nabij de grens van Mantsjoerije) heeft gebombardeerd met het doel den spoorweg naar Peking in de lucht te doen vliegen. Met het stopzetten van den treindienst heeft de kolenaanvoer te Tientsin opgehou den. Gevreesd wordt dat de stoomschepen spoedig niet meer zullen bunkeren, terwijl de voortzetting van het baggerwerk bij Ta- koe eveneens gevaar loopt, met het gevolg dat de rivier zal verzanden en de schepen niet in staat zullen zijn de rivier op te stoo- men. Het Egyptische grensge schil met Italië. Dinsdag a.s. komt de Egyptische premier Zagloel pasje, zooals men weet, dan toch te Londen teneinde met McDonald van gedach ten te wisselen over de bij de Britsche onaf hankelijkheidsverklaring van Egypte in '22 voor nader overleg „gereserveerde" vier punten, n.l. de veiligheid van de verbindin gen met Indië;/de bescherming van Egypte tegen buitenlandsche aanvallen of interven tie, direct of indirect, de bescherming der buitenlandsche belangen in Egypte en der minderheden en ten slotte de groote quaes- tie van Soedan. In verband met punt 2 wordt het onver mijdelijk geacht, dat ook gesproken zal wor den over het geschil tusschen Egypte en Italië over de Italiaansche eischen tot recti ficatie van de Tripolitaansche grens nabij Soloem. Deze wensch naar grensrectificatie steunt op het geheime verdrag van Londen van 1915, dat leidde tot de deelneming door Italië aan den oorlog aan de zijde der ge allieerden. Dat verdrag behelsde oók een be paling omtrent grenswijzigingen in Noord- Afrika ten behoeve van Italië. Na de rege ling van de Jubaquaestie wordt thans de So- loemquaestie gesteld. Een ongetwijfeld las tig tijdstip, meent de „Manch. Guardian," in verband met de hangende moeilijkheden tusschen Engeland en Egypte. Indien Italië volhardt bij zijn eischen, dan rest Engeland slechts het alternatief van interventie in welke richting echter is nu nog niet te zeg gen. Ook met het oog op deze zijde van het vraagstuk mag het onderhoud tusschen beide premiers ongetwijfeld met belangstelling te gemoet worden gezien. Op dèn Priris Hendrikspoorweg in Lu xemburg is Donderdag een tunnel van 1200 meter ingestort juist nadat een trein uitAr- lon was gepasseerd. De instorting wordt geweten aan de aanhoudende regens, die thans drie maanden lang zijn gevallen. SLACHTOFFERS VAN VERGIFTIGE GASSEN. Te Pont-de-Claix, bij Grenoble, is, voor een bedrag van bijna een millioen, een ter rein ingericht voor de vervaardiging van chemische strijdmiddelen, voor den volgen den laatsten oorlog ongetwijfeld, voegt „LRDeuvre" er ironisch bij. Het blad meldt, dat daar dezer dagen twee soldaten door ver giftige gassen zijn bedwelmd. De een is over leden, de toestand van den ander is hoogst ernstig. De militaire autoriteiten bewaren, naar het blad meldt, het grootste stilzwij gen over deze zaak. BERGSTORTING IN CALIFORNIE. Een Reuter-telegram meldt, dat de berg Shasta in Californië is ingestort over een op pervlakte van 15 vierkante mijlen, waardoor de rotswanden van de Mudcreek canyon over een afstand van acht mijlen zijn ver nield. President Coolidge schijnt in zijn verlan gen om het budget voor de luchtdienst te vergrooten niet alleen te zijn beïnvloed dooi1 het succes der Amerikaansche wereld-vlie gers, maar eveneens door de verrichtingen van het luchtschip „Shenandoah" tijdens de jongste „geheime" manoeuvres der Ameri kaansche vloot. De New Yorksche correspon dent van de,„Daily Mail" meldt daarom trent dat het luchtschip tot taak had om de positie der vijandelijke vloot te verkennen en draadloos te rapporteeren. De „Shenan doah" voer bij die gelegenheid 1000 mijl aan een stuk over zee, en kwam tot 500 mijl bui ten de Amerikaansche kust, bij welken tocht gedurende 40 uur regelmatig met „kruis snelheid" werd gevaren. In dit verband bericht de correspondent van de „Morning Post" nog, dat volgens de tegenwoordige begrooting aan den civielen, militairen en maritiemen luchtdienst 32.000.000 dollar per jaar wordt besteed, te weten 12 millioen voor het leger, 15 millioen voor de vloot en 5 millioen voor postdienst en wetenschappelijk onderzoek. WEINIG ARMLASTIGEN IN AMERIKA Het Amerikaansche Bureau voor de Be- vdkingsstatistiek meldt dat op 1 Januari van dit jaar 78.000 armlastigen in Amerika waren, op een totaal bevolking van meer dan 110 millioen zielen. Dit is een vermindering van 6000 armlastigen vergeleken met 1910 toen de bevolking slechts 92 millioen zielen telde. Een argument ten bewijze van de „full din ner pail" (den vollen eetketel) die evenals „Keep Cool with Coolidge" tot de leuzen der Republikeinen behoort. DE VLUCHT VAN COMMUNISTEN UIT DE HONGERGEBIEDEN. In de Russische gebieden, waar de oogst mislukt is, heerscht onder de boeren een haat tegen de communisten. De verbitterde boeren vallen de communisten aan, ver moorden de meest gehate ambtenaren, jagen alle communistische bijeenkomsten uiteen enz. De communisten verlaten daarom in groote getale hun standplaatsen en vluchten naar de steden waar, voldoende soldaten en Gpoe-agenten zijn om hen te beschermen. Daar deze vlucht een massaal karakter heeft aangenomen en de dorpen dus zonder ad ministratief personeel blijven, heeft de re geering besloten tegen dergelijke deserteurs krasse maatregelen te treffen. AMSTERDAM, 19 Sept. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche eigenheimers f 3.503.70, id. blauw f 4.75, blauwe eigenheimers f 3.50—3.75, Hillegommer zand f 5.50—6, Drentsche Zand eigenheimers f 2.90. ALKMAAR, 19 Sept. Kaas. Ter markt waren 220 stapels, wegende 165.000 Kg. Fabriekskaas kleine f 62.50, commissie f 66, middelbare f boerenkaas kleine f 63, commissie f 67, middelbare f Handel stug. CULEMBORG, 18 Sept. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken.) Bon cretien Wil liams le soort 7% ct„ maagdeperen dito 6%—8 ct., stoofperen le dito 5%—6% ct., goudreinetten le dito 11 ct., beurré le dito 18—10 ct., zure bellefleur le dito 9—11 ct., blle de boskoop 15 ct., pippelingen 10 ct., bon louis 1620 ct., conseiller de la Court le soort 6—8 ct., armgaard le dito 8—9 ct., Zure hardy 6%8% ct., princes nobles le soort 78 ct., roode maagdeperen 5% ct., vijgeperen 79% ct-, keizer alexander 7% 15 ct., bonne reinetten 8%12 ct., schager- rood 12—13 ct., woudhuizers 9%—12% ct., tafelappelen 10 ct., haantjesperen 3% ct. Zomerbergamotten 4—5 ct., ananas" rei netten 6% ct., zure bloemée 67 ct., vayer- Zoet 67 ct., hollemans 78 ct., noten 10 10% ct., alles per Kg.geblsterde notèn 55 ct. per 100 stuks. LEEUWARDEN, 19 Sept. Vee. Aange voerd 158 stieren f 150—580, 38 ossen, 310 vette koeien f 220—480, per Kg. f 0.90—1.20, 574 melk- en kalfkoeien f 200500, 35 vette kalveren f 4595, 42 pinken f 110220, 1489 graskalveren f 60—135127 nuchtere kalyeren f 1220, 310 vette schapen f 30 50,357 weideschapen f 2840,344 lammeren f 20—27, 1143 vette varkens f 55—175, per Kg. f 0.750.86, 96 magere varkens f 28—58, 1012 vette biggen f 28—58, 284 kleine biggen f 714, 3 paarden, 63 bokken De handel in dtieren was stugger, salcht- koeien prijshoudend, melk- en kalfvee even eens. Vette kalveren duur, graskalveren traag en lager, nuchtere kalveren kalm, vette varkens ruim prijshoudend, zouters 6874 c., Londensche varkens 6670 c., Wolvee flauwer. Eieren. Aanvoer 17.000 kippen, 810% ifc., 180 eenden-, 9 a 10% c. LEEUWARDEN, 19 Sept. Boter. Aanvoer 41/3 en 196/6 v. Fabrieks- f 1.91—2.25. Noteering van de commissie f 2.55. Kaas. Sleutelkaas f 0.570.80. Nagelkaas f 0.140.50, Goudsche g 0.191.13, Edam mer f 0.411.19. Aanvoer 47.910 Kg. LEIDEN, 19 Sept. Kaas. Aanvoer 153 partijen, Goudsche le soort f 7074, 2e soort f 6569 Leidsche le soort f 6670 2e soort f 6265. Vee. Aanvoer 53 stieren, f 195—625 134 kalf; en melkkoeien f 210—470 277 vare- koèien f 160295 191 vette ossen en koeien f 470610, 85122 ct., per Kg. 315 gras- kalveren f 70135 7 vette kalveren f 75 480 105170 ct. per Kg. 54 nuchtere kalveren, f 922 55 vette schapen, f 37 54, 150166 ct. per Kg. 928 weide schapen f 30—46 983 varkens voor Londen f 13 43, 66-—TO ct. per Kg. 837 biggen f 59. UTRECHT, 19 Sept. Kaas. Ter markt waren 191 wagens, tezamen 53.480 Kg. Prij zen le kw. f 6769, 2e kw. f 6466, rijks- merk f 6573. Handel traag. ZWOLLE, 19 Sept. Boter. Aangevoerd 90/8 v., 20/16 en 300 stukken, samen 2150 Kg-, prijs 1/8 f46—50%, per Kg. f2.40— 2.50. Vee. Aanvoer 448 runderen 118 graskal veren, 26 nuchtere kalveren, 260 schapen lammeren, 302 varkens en 901 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.86 1.16, dito kalveren f 1.301.70, dito var kens f 0.760,80 per Kg., schapen f 24—50. De handel in neurende en verschgekalfde koeien was stug en duur vet vee duur stie ren en kalveren beter schapen prijshou dend. BEVERWIJK, R.-K, Coöp. Tuindersever- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 19 Sept, Snijboonen 2035 ct.; spercieboo- nen z. dr. 2634 ct„ idem m. dr. 2133 ct„ idem tros 3036 ct.; dikke boonen 2532 ct,; tuinboonen 1221 ct.; raspers 3040 ct.; capucijners, br. 2838 ct., idem witte 24 35 ct.; uien 56 ct.; tomaten 67 ct. per Kg.; bloemkool 1025 ct.; gele kool 68 ct.; roode kool 45 ct.; groene kool 37 ct. per stuk; wortelen 1029 ct.; selderie 56 ct.; pieterselie 34 ct. per bos; kom kommers 410 ct.; meloenen 1730 ct. per stuk; aardappelen 56 ct, per Kg.; spinazie 2.154.35; andijvie 0.80—1.55; sla 1.90 3.10 per kist; postelein 7592 ct. per ben. ALKMAAR, 19 Sept. Granen. Aange voerd 4527 hl., waarvan 661 hl. tarwe f 13 25; 95 hl. rogge f 1415; 1494 hl. gerst chev. f 1315; 1413 hl haver f 1113.75; 7 hl paar den-, bruine-, citroen-, duiven-, witteboonen, paardeboonen f 20; bruine boonen f 51; 26 hl rood mosterdzaad f 59; geel mosterdzaad f 28; 39 hl karwijzaad; 2 hl blauw maanzaad; 789 hl groene erwten (groote) f 2227; id. (kleine f 1423.75; grauwe erwten f 40—69; vale id. f 3240; witte id. f alles per 100 kg. BREUKELEN, 19 Sept. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd 172 wagens met te zamen 6650 srtuks kazen, gewicht pl.m. 46.550 kg. Prijs le soort f 7275, 2e soort f 6771, gestempelde f 7078 per 50 kg. DEVENTER, 19 Sept. (Weekmarkt). Bo ter le soort f 48.50—49, boter 2e soort f 47.50—48. LEEUWARDEN, 19 Sept. Tarwe. Witte f 1115; roode f 1114%. Haver, witte 11%13%. Lijnzaad. Wittebloem f 2325, slagzaad f 15—23. Eerwten. Groene schokkers f 1420, groene kleine f 15—20%, alles per 100 kg. Aardappelen. Borger f 2.50f 3 per hl. ENKHUIZEN, 18 Sept. De botvisscherij neemt weer toe. Heden kwamen hier 21 botvaartuigen en 5 garnalenvaartuigen biflnen met 2618 pd. hoekbot en 900 pd. garnalen. De bot gold f 32.85 a f 33.45 per 50 Kg. Garnalenprijs f 1.50 per mand (28 pd.). ENKHUIZEN, 19 Sept. Totale botaan- voer van gisterenavond 2764 pond. Laatste markt f 33.15 per 50 Kg. Heden middel matige vangst. Nog geen marktprijs. Garna len, 1180 pond van 5 vaartuigen, golden f 1.50 per mand. Eerste markt van binnen- schol f 16 a f 17 per 100 pond. URK, 18 Sept. Door 12 vaartuigen zijn heden hier anagevoerd 75 pond aal, prijs f 0.22 per pond, en 210 manden garnaleri, f 0.250.65 per mand. IJMUIDEN, 19 Sept. Heden kwamen van de haringvisscherij hier binnen de zeillogger IJM 284 (Roland) met 22 last pekelharing en de stoomdrifters L. T. 1167 en L. T. 316 met resp. 390 en 285 manden versche haring. Geveild werden de vangsten van de stoom drifters YH 134 met f 2246 YH 63 metj f 2011 YH 129 met f 2103 YH 578 met f 2372 LT 53 met f 1785 LT 746 met f 1837 en van den zeillogger KW 103 (Kat-! wijk) met f 8476 aan besommin'. De winterdienst van de Kon. Luchtvaart' maatschappij tusschen ons land en Londen begint op 6 October. Er vertrekt dan eeq vliegtuig 's morgens half 11 van Croyden naar Rotterdam en Amsterdam en eveneens 's morgens half 11 een vliegtuig van Am- sterdam over Rotterdam naar Londen. Men meldt aan het Haagsche Anetakan- toor Het Comité Vliegtocht NederlandIn- dië geeft op een receptie, welke op 29 Sep tember a.s. te Amsterdam zal worden ge houden in Hotel de'Europe, des namiddags te 3 uur, aan hen, die zulks wenschen, ge legenheid afscheid te nemen van de beman ning van het Nederlandsche vliegtuig, dat op 1 October a.s. van het vliegveld Schip- holt des voormiddags 8 uur naar Indië zal vertrekken. H.-M. de Koningin-Moeder en Z.K.H. de Prins hebben schriftelijk van hun belang-' stelling voor den tocht doen blijken. Het vliegtuig, waarmede de tocht zal wor den gemaakt, zal op JVaalhaven voor het publiek te bezichtigen zijn Zaterdagmiddag 27 dezer het zal den volgenden ochtend naar Schiphol vliegen en daar des namid dags voor de Amsterdammers te bezichtigen, zijn» BERLIJN, 19 Sept. Het bericht in de buitenlandsche bladen, dat in den raad van commissarissen van de nieuwe Duitsche spoorwegmaatschappij ook een Zwitser, te weten de heer Dubois, president van de Zwitsersche Nationale Bank, zal worden op genomen, is te Berlijn met eenige verwon dering ontvangen. Van officieele zijde kon men het hier niet bevestigen. Het „Berliner Tageblatt" meent niettemin goed te doen een mogelijke benoeming van den heer Du bois reeds thans aan critiek te onderwerpen, daar het blad meent, dat door deze benoe ming het rapport-Dawes ten nadeele van Duitschland zou worden uitgelegd. De com missarissen moeten namelijk 18 in getal zijn, van wie de helft door de Duitsche regeering en de andere helft door een trustee moet whrden benoemd. Van deze laatste negen kunnen er volgens het plan-Dawes vijf Duitschers zijn. Men meende van Duitsche zijde na de besprekingen te Londen er op te kunnen rekenen, dat de benoeming aldus zou plaats hebben. Nu staat het „Berliner Tageblatt" op het standpunt, dat door de benoeming van een Zwitser de gelijke ver deeling van zetels tusschen de schuldenaars en de schuldeischers ten nadeele van Duitschland gewijzigd zou worden en dat bovendien daardoor zou worden gebroken met het beginsel, dat de Duitschers 'n meer derheid van drievierde in den raad van commissarissen hebben. Dit is van groote beteekenis, aangezien bijv. de president en de directeur-generaal van de rijksspoorweg maatschappij met een meerderheid van drie vierde moeten worden gekozen. Het blad wekt daarom de Duitsche regeering op ten sterkste tegen deze benoeming te protc- steeren. KOBLENZ, 19 Sept. De gisteren door de Rijnlandcommissie vastgestelde lijst in ver band met de intrekking der uitzettings bevelen, waarvan het aantal voor de Fran- sche zóne 654 bedraagt, is aan een Duitsche delegatie overhandigd. De onderhandelingen tusschen de gealli eerden en de Duitschers nopens den terug keer der ballingen worden voortgezet. Bin nenkort zal de Rijnland-commissie nieuwe maatregelen nemen ter verlichting van den toestand. De Belgische bladen melden nog over de instorting van den tunnel op den Prins Hen drikspoorweg (Luxemburg), dat het ongeluk gebeurd is met den meer dan 1 K.M. langen tunnel bij het station van Eischen. Arbeiders waren bezig eenige scheuren in den tunnel "te dichten, toen gisteravond plotseling een deel er van instortte. Na een arbeid van zes uren was de baan weer vrijgemaakt. Alle gevaar lffeet thans bezworen. BELFAST, 19 Sept. De politie heeft heden avond in Curriestreet een inval gedaan en in een gebouw achter huizen machinegewe ren, een hoeveelheid bommen, meer daal twintig geweren en duizenden patronen ge vonden, die in pantserauto's naar de kazer nes zijn vervoerd. Toen 3e politie het ge bouw binnendrong, was er niemand in. Tot dusver is niemand gearresteerd. PARIJS, 19 Sept. De „Chicago Tribune" (Parijsche editie) verneemt uit Trebizonde, dat het Sovjetleger gisteren, na een verbit terd gevecht met de opstandelingen, Tiflis is binnengerukt. LONDEN, 19 Sept. Uit Shanghai wordt gemeld, dat men, nu Tsjang-Tso-Lin de zijde van de troepen van Tsjekiang heeft geko zen, vreest, dat alle andere militaire gou verneurs in China zich bij één der beide partijen zullen aansluiten, zoodat het con flict over geheel China zal worden uitge breid. Sjanghai is nog niet gevallen, maar er worden tal van gewonden in de stad bin nengebracht. De toestand in China is ze?r gecompliceerd, omdat er verscheidene bur geroorlogen i.egelijk zijn uitgebroken. Ook Peking wordt reeds bedreigd, al zij het ook niet zoo direct als Sjanghai, dat ieder oogen- blik kan worden veroverd. De troepen van Peking strijden thans tegen die van Moek- den. Eén legercorps rukt op naar Tangtsjoa. Nadat het leger van Tsjekiang uiteen is gevallen, is Tsjang Tso Lin meester van den toestand; hij concentreert zijn aanval len op Peking, waar hij de regeering ten val hoopt te brengen. De verwachte slag tusschen zijn troepen en die van Woe Pei Foc is thans begonnen. De troepen van Tsjang Tso Lin beschikken over vele vlieg tuigen, De regeering te Peking beschouwt 'den opstand in het zuiden thans als bedwon gen en richt- reeds al haar strijdkracht in naar het noorden om Tsjang Tso Lin te bestrijden. Tsjang Tso Lin heeft zich tot de Japan- sche regeering gewend met het verzoek ge bruikte mogen maken van den spoorweg van Zuid-Mongolië om zijn troepen van Moekden naar het zuiden te kunnen trans* porteeren. Ziin verzoek wordt door de re geering te Tokio ernstig overwogen, doch deze bevindt zich in een moeilijke positie, daar zij, indien zij het verzoek inwilligt, haar neutraliteit zou laten varen. Tsjang Tso Lin is voornemens de legerafdeeling in de provincie Kirin in het noordoosten te ver- stekken PEKING, 19 Sept. Een van de vliegtuigen van Tsjang-tso-lins eskader heeft heden ochtend bommen neergeworpen tusschen twee buitenlandsche schepen, die voor anker liggen bij Tsjin-wang-tao, de havendam aan de grens tusschen Tsjili en Maandsjocrije. E: werd geen schade aangericht. SJANGHAI, 19 Sept. De Fransche con sul-generaal heeft geweren, munitie en handgranaten verstrekt aan zestig Russische cadetten in de Fransche concessie, die in Siberië in actieven dienst tegen de bolsje wieken zijn geweest. Een bericht uit Moekden meldt dat, in antwoord op den oproep van Tsang-Tso-Lin om vrijwilligers, 500 Russen dienst hebben genomen. Er worden nog meer verwacht. 109. Rodille maakte een woedend gebaar en het scheen, alsof hij zich op den jongeling wilde werpen. Zijn gelaat was een oogen- blik vreeselijk. om aan te zien. Spoedig evenwel verdwenen deze teekenen van drift, zonder een spoOT na te laten. De boos wicht bedaarde als door een tooverslag en zijn gelaat nam de gewone uitdrukking aan, terwijl hij op doffen toon sprak: „Ah zoo, meent gij dat?" „Ja mijnheer," hernam Paul, „dat meen ik." „Welnu, mijnheer Paul Mercier, weet dan, dat gij op dit oogenblik mij tot uw doods vijand hebt gemaakt." „Wat doet dat er toe?" „Dat zullen wij later zien. Voorloopig zeg ik u, dat gij u als een gek aanstelt. Gij spreekt van een valstrik, mijnheer. Wednu, ja, ik spande u een strik en gij zijt dom genoeg geweest, om er blindelings in te loopen. Ik heb heden het bewijs gekregen dat uw rechten in de zaak der erfenis, waarover wij onderhandeld hebben, nietig zijn en ik wilde u overhalen, om uit eigen beweging afstand te doen van de voordeelen eener overeenkomst, waarvan de uitvoering mijn ondergang ten gevolge zou hebben." „Het bewijs, mijnheer, het bewijs van wat gij zegt,' riep Paul uit. „De tijd is voorbij, dat ik u op uw woord geloofde." „Aha, gij wenscht een bewijs, een onwe- derlegbaar bewijs? Welnu, ik zal het u dadelijk geven." Rodille opende een der laden van zijn schrijfbureau en nam er twee gezegelde stukken uit, waarop zijne handteekening en die van Paul te lezen stonden. „Daar is, ging hij voort, de akte, die, zooals gij zegt, mij te uwen koste moest verrijken. Ik stel ze te uwer beschikking; ik wpnsch niets liever dan u dat stuk terug te geven," De jongeling stak de hand uit, om de pa pieren aan te nemen. Rodille trok ze haastig terug en zeide met een duivelschen lath; „Mijnheer Paul Mercier, zooals de zaken nu tusschen ons staan, is wantrouwen van weerszijden geoorloofd, zou ik meenen. Gij vergeet wellicht, dat gij mij tweeduizend francs schuldig zijt. die ik u op dit stuk heb voorgeschoten, maar ik herinner het mij en gij zult Eet mij wel niet kwalijk nemen, dat ik met de teruggave der akten wacht, tot dat gij mij mijn geld zult teruggegeven heb ben. Ik raad u zelfs aan, mij niet langer te laten wachten, want ik heb geld noodig erf ik zou tot mijn leedwezen genoodzaakt zijn, om u met de meeste gestrengheid te ver volgen. Het is bijna middernacht, ik ga sla pen en ik raad u aan hetzelfde te doen. Ik behoef er niet bij te voegen, dat gij, van dit oogenblik af, niet meer tot het perso- - neel van mijn kantoor behoort. Ik ben u nog zoo wat vijftig francs op rekening van uw salaris schuldig die houd ik op afkorting. Gij hebt mij dus slechts negentienhonderd- vijftig francs te betalen. Goeden nacht, mijnheer Paul Mercier. Ik zal u voorgaan, om u den weg te wijzen." En Rodille geleidde, met het licht in de hand, den jongeling tot aan de buitendeur, die hij achter hem dicht sloot. ACHTENVIJFTIGSTE HOOFDSTUK. Paul bereikte zijn zolderkamertje in een staat van angst en moedeloosheid, die ge makkelijker te begrijpen dan te beschrijven is. Geheel gekleed wierp hij zich op zijn bed en begon te schreien als «een kind. In derdaad, nimmer was zijn toestand hem zoo hachelijk voorgekomen. Hij stortte in een afgrond neder, juist op 't oogenblik, dat hij het paradijs zijner droomen binnen dacht te treden. Meer dan ooit verhief zich het koude spook der armoede tusschen hem en Agnes. Hij achtte zich verplicht, het meisje te be kennen, dat zij niet meer op hem moest rekenen hij moest haar nu voor 'altijd aan den magnetiseur overlaten. En wat zou er van hem worden, nu Ro dille hem zijn plaats op het kantoor ont nomen had en hem zelfs het weinitfje geld, dat hem nog toekwam, onthield? Waar zou hij een andere betrekking vinden? Zou hij niet misschien, door den nood gedrongen, eindelijk de hand moeten uitsteken om een aalmoes te ontvangen? Doch dat was nog niet alles. Hij had zich nu Rodille tot een onverzoenlijken vijand gemaakt en kon ook thans op diens hulp niet meer rekenen in het opsporen van het verloren boek, dat nu wel nimmer te recht zou komen. Dit alles overlegde Paul bij zichzelven en in allen ernst vroeg hij zich af, of het beste, wat hij doen kon, niet zou ^ijn, zich voor bet hoofd te schieten. Terwijl Paul zich op die wijze aan zijn wanhoop overgaf, wreef Rodille zich vroo- lijk in de handen, als iemand, die volkomen tevreden is met den loop, dien zijn zaken nemen- „Komaati," sprak hij, „alles gaat zoo goed als het kan. Paul blijft in mijn macht en van zijn aanvragen om geld ben ik nu be vrijd. Waarom zou ik oc|t'. honderdduizend gulden uitgeven voor hetgeen ik voor niets kan krijgen? Agnes behoort mij ook top; ik heb maar te kiezen tusschen haar en Paul. In eik geval kan mij de erfenis niet ontgaan. Of Agnes wordt mijn vrouw, of zij weigert; in dat laatste geval wordt zij gevaarlijk en moet ik haar wel laten verdwijnen. Dat ouden boek zal ik dan in het vuur werpen, om hem voor alle nieuwsgierige oogen te beveiligen. Daarna breng ik de akte van Paul te voorschijn en de zaak is in orde. Waarlijk, mijn plannen zijn goed overlegd! Zij moeten wel tot een goeden uitslag lei den. Van dit oogenblik af kan ik victorie roepen en zonder de minste verwaandheid bekennen, dat dit alles mij tot eer strekt. Den volgenden avond om negen uur kwam Paul in het steegje in de rue des Amandiers Popincourt; hij klom over den muur en be gaf zich naar de gewone plaats, die evenals den vorigen avond ledig was. De onbegrij pelijke afwezigheid van Agnes verdubbelde zijn angst; hij dacht, dat zij ziek, misschien wel gevaarlijk ziek moest zijn; hij stelde zich haar voor oogen, bleek en stervend op het ziekbed liggende en op het punt den laat sten snik te geven, zonder dat er een vrien denhand in haar nabijheid was, om haar de oogen te sluiten. Zoodra dit akelige denkbeeld in zijn geest eenmaal wortel had geschoten, groeide het snel aan. In Weinige minuten was het van veronderstelling tot zekerheid geworden. Daarop verloor Paul geheel en al zijn be- zinnig. Een soort van waanzin maakte zich van hem meester en op gevaar af van alles tc verliezen, besloot hij het huis binnen te dringen, en Agnes nog eenmaal voor het laatst te zien. De deur was niet gesloten. Paul opende haar zonder gedruisch en sloop stil in de ves tibule. Hij wist niet waar de kamer van Ag nes was, maar hij vermoedde, dat die ge heel boven in het gebouw moest zijn, want het huis was niet groot, en de dokter had, zooals hij wist, de geheele eerste verdieping in gebruik. In de duisternis zocht hij zoo goed moge lijk zijn weg en deed zijn best, om zich met juistheid de richting te herinneren, die hij vroeger was gevolgd, toen Rodille hem met een boodschap voor den dokter had belast, maar hij wist niet waar zich de trap be vond, die hij in de duisternis op den tast moest zoeken. Hij wanhoopte evenwel niet aan het berei ken van zijn doel. Langzaam en voorzichtig volgde hij den muur, elk oogenblik mee- nende, de eerste treden van den trap te vin den, doch eensklaps stootte zijn voet tegen een onverwachten hinderpaal, een stoel, die in de gang vergeten was en nu met groot ge druisch omviel. Dadelijk ging de deur open, een stroom van licht viel in den gang, de magnetiseur kwam met een pistool in de hand uit zijn kamer en pakte Paul bij den kraag, uitroe pende: „Hier, ellendeling!" „Doodt mij niet, mijnheer Werner," sta melde Paul, die het pistool op zich geves tigd zag, „ik zweer u, dat ik geen misdadi ge bedoelingen heb." „Gij kent mij," riep Werner uit, verwon derd dat hij zijn naam hoorde noemen door iemand, dien hij voor eert dief hield. „Wie zijt gij?" En zonder antwoord af te wachten sleepte hij zijn gevangene in de kamer, waar het licht brandde. „Inderdaad!" riep hij uit, „ik zou mij zeer moeten vergissen, wanneer gij de kantoor bediende van Rodille niet waart." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6