I II s Onze Gratis Ongelukken Verzekering. Maandag 22 September 1924 47ste Jaargang No. 15846 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Heden keerden wij uit, aan de Wed. C. v. VELSEN, Esselaan 11, Half weg, de somma van ZEVEN HONDERD VIJFTIG GULDEN wegens een overkomen ongeluk aan haar echtgenoot, waardoor hij zijn leven verloor. DIRECTIE NIEUWE HAARL. COURANT. Heden keerden wij uit aan den Heer B. DUIN, Verlengde Voorstraat 274, Wijk aan Zee, de somma van VIJFTIG GULDEN wegens een aan hem overkomen ongeval, waardoor hij zijn been heeft gebroken. DIRECTIE NIEUWE HAARL. COURANT. Vredesparasieten. Overgang van zomer- en zonnetijd. Voordrachten-wedstrijd. Aangehouden. Het snelle rijden. De Jubileumfeesten van den Ned. R.-K. Volksbond. Geen tekort aan meel in den a.s. winter. De Noord-Hollaridsche Bank. Landbouwe en Meteorologie. J. J. WEBER ZOON Ooticlens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Een kijkje in de groote zaal van „Sint Bavo" tijdens het feestelijk gemeenschappelijk ontbijt. Op den voorgrond het hoofdbestuur. Agenda 23 September De reis naar het H. Land van den HoogEerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt. Een hartelijk afscheid. „Willen is Kunnen". Een hoekje der tentoonstelling van de prijzen voor de verloting. Eere-voorstelling van de „Adoro Te''-film. „De Hoogvliegers". Excursie. Verkeersstremming. Denk om de Zwijntjesjagers. Beukenootjes' zoeken. De storm. De Kennemer vogelfilm. Programma. Baden. Voor den Politierechter. De abonnementsprijs bedraagt voOt Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. IEIIWE HAARLEM8GHE Adverfentiën 35 cents per regel, Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbetaling. Tegen gisteren had de Amsterdamsche „Internationale" een anti-oorlogsdag geor ganiseerd, liefst voor de geheele wereld. In een tiental steden van ons land en enkele daarbuiten, als Brussel en Parijs, is aan dien oproep gevolg gegeven. Men heeft betoogd tegen den oorlog voor den vrede. Los van alle verdere overwegingen en bijbedoelin gen zou dit een prijzenswaardig streven zijn. Maar wie de voorbereiding van deze meetingsdag en het verloop er van heeft ge volgd, heeft niet den indruk, dat hier nu eens de stem des harten gesproken heeft, een kreet van het volk gehoord is. In plaats van spontaan geroep om vrede, hebben we niets anders dan zure, oudbakken scheld woorden voor de „kapitalistische" regeerin gen, voor de „kapitalistische" samenleving enz. vernomen. En het wonderlijkste is, dat men niet begrijpt, waar de socialistische „Internationale" haar pretenties vandaan haalt. In het laatste artikel van een groote reeks, welke nu al gedurende eenige weken lang de eerste kolommen van „Het Volk" heeft gevuld om de klok voor de vredesmeeting te luiden, schrijft Jan van Zutphen j.l. Za terdagavond over de bange dagen van Juli 1914, onmiddellijk vóór het uitbreken van den grooten oorlog: „In alle kringen der samenleving werd toen slechts redding verwacht van ons; van de zoo zeer gesmade socialisten. Zij, zij alléén, zouden den oorlog kunnen voorko men) De macht van het socialisme zou het monster kunnen weerstaan. In Christelijke, Roomsche zoowel als Protestantsche krin gen, voelde men zich onmachtig; in politiek- burgerlijke kringen eveneens. „Wat zouden zij, de sociaaldemocraten doen? Zouden zij de redding kunnen bren gen? „Het heeft niet mogen zijn! „De oorlogswaan en het chauvinisme hielden óók de onzen nog omstrengeld. De kapitalistische zuurdeesem had nog niet uit gewerkt. „In Frankrijk werd Gustave Hervé, de communist, een heftig chauvinist. In Duitschland snelde Ludwig Frank, die als Bebels opvolger werd genoemd, naar de loopgraven. En zoo deden honderd-duizen den socialisten, aller naties, zij stierven op het slagveld, werden helaas broedermoor denaars. jfDit mag nimmer meer voorkomen!" In het verleden was de macht van de „In ternationale" tegenover den oorlog dus ge lijk aan nul. Met den oorlog viel die zooge naamde Internationale in elkaar en nu tellen wij een aantal internationalen op de vin gers van onze hand. De kracht, die in 1914 ontbrak zou er nu zeker niet zijn, wanneer er wederom een loorlog uitbrak. Zouden morgen opnieuw Frankrijk en Duitschland tegenover elkan der komen te staan, dan zouden wederom de Hervé's en de Franks tegen elkander op trekken, zonder dat er eenig instituut was, hetwelk dat belette, tenzijde Volken bond. In Genève is thans inderdaad een or ganisatie aan het werk, welke iets voor de vredesgedachte belooft. Maar dat lichaam is buiten de socialisten tot stand gekomen en zonder de socialisten gegroeid. Het heeft eenvoudig zijn tijd afgewacht, met taai idea lisme volgehouden en nu de wereld tien jaar na de afschuwelijke dagen van 1914 den oorlog moe en den zoogenaamden vrede met bezettingen en Roeracties beu is, nu gaat dat instituut van Genève probeeren op het juiste moment de vruchten van den algemeenen vredeswil binnen te halen. Wie echter objectief en zonder eenig vooroor deel de besprekingen in de vijfde Volken bondsvergadering volgt, die weet, dat de weg naar de ontwapeningsconferentie en vandaar naar de ontwapening zelf nog lang is en bezaaid met hindernissen. En geen Internationale, ze moge dan eerste of twee de of derde heeten, zal op het welslagen daarvan eenigen invloed hebben. Integen deel, zou de zoogenaamde vredesactie van de socialisten worden yoortgezet op de grove manier, .als wij gisteren waarnamen, dan zou daarmee de werkelijke vrede eer geschaad dan gebaat zijn De diplomaten, die in Genève met grooten tact thans aan een oplossing van de moeilijke problemen: arH-rage, veiligheid en ontwapening wer ken, moeten niet gestoord worden door het geschreeuw van hun landgenooten in de verte: dat zij voor niets deugen, dat rij oortttgsmaniakken zijn enz. Alle ernstige be richtgevers stemmen daarin overeen, dat b.v. het hoofd der Nederlandsche delegatie te Genève, minister Van Karnebeek, een zear groot gezag heeft en ver dragenden invloed op den loop der besprekingen. Door zijn consequente houding tegenover het ar bitrage-vraagstuk, nu al eenige jaren lang, heeft hij mede aan deze vijfde Volkenbonds vergadering een stoot in de goede richting kunnen geven. En wat doen nu de Neder landers thuis? Zij beleggen in Amsterdam en Den Haag meeting^ waarin diezelfde regeering, waarvan minister Van Karnebeek deel uitmaakt, wordt uitgescholden en ge hoond, omdat zij niet genoeg op „Oorlog' bezuinigt, een nieuwe Vlootwet aankondigt enz. De stumperds begrijpen niet, dat een groote' koloniale mogendheid als de onze plotseling al haar prestige in heel de wereld en niet het minst te Genève zou verliezen wanneer zij den wil om allereerst den oor log van haar eigen bodem af te houden, liet varen; wanneer zij eigen veiligheid niet bo ven alles stelde'. Maar de massa is gemakkelijker mee te lokken met kreten: „oorlog aan den oor log", „weg met Colijn", „weg met de Vloot- wet'dan met een zakelijke uiteenzetting van de moeilijke en verantwoordelijke taak der Nederlandsche delegatie te Genève Terwijl de knapste koppen zich inspannen om met grooten tact en voorzichtigheid den vrede zij het maar voor een kwart eeuw voorloopig te organiseeren, schreeuwen de roode leiders op meetings, alsof zij den wereldvrede zoo maar uit hun mouw kun nen tooveren, blij, bij al hun wegzinkende leuzen ten minste weer eens „een stuk, dat pakt", te hebben gevonden. Laten de diplo maten te Genève maar zwoegen, zij zullen straks het succes wel binnen halen. Immers, wanneer een vredesorganisatie op rede lijken grondslag tot stand mocht komen, dan is het immers aan hun geschreeuw te danken, aan hen, de Vredesparasieten! commissie voor het onderzoek van het ver band tusschen landbouw en meteorologie. (Nederland). Voorzitter der commissie is de heer prof. Dr. E. van Everdingen, hoofdirecteur van het Kon. Ned. Meterorelogisch Instituut te De Bilt. Verder hebben zitting: prof, Dr. Joha, Westerdijk te Baarn, prof. Dr. D. v. Gulik, prof. ir. A. M. Sprenger, prof. Dr. H. M. Quanjer, ir. N. van Poeteren eft dr. H. Bos, allen te Wageningen; Dr. Ch. A. H. Hart man te De Bilt, J de Jong Saakes te Voor burg. ir. J. Hudig te Groningen, ir. C. K. van Daalen te Utrecht en ir. C. Ph. Moerlands, te Boskoop. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de gemeentebestu ren verzocht de tijd-aanwijzing op de open bare klokken met ingang van 5 October des morgens te drie uur weder in overeen stemming te brengen met de tijdregeling van den middelbaren zonnetijd in Amster dam, d.i. twee uur 's morgens. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van het Mannenkoor „Proza en Poëzie", al hier, is, in afwijking met vorige jubilea, een wedstrijd uitgeschreven voor komische voor drachten voor solo en duo, te houden op 13 en 20 December a.s. Hooge geldprijzen zullen ter beschikking worden gesteld. Zaterdagavond is bij de Politie aangifte gedaan van diefstal van vier gramafoon- platen. In verband hiermede heeft de Recherche aangehouden den 40-jarige T. v. H.j wo nen alhier, die door middel van openschui ving van een raam deze platen in zijn bezit had gekregen. Door de motorbrigade is proces-verbaal bouw van het St. Franciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11, kondigde genoegzaam aan, dat daar iets bijzonders te doen was. Inder daad heeft daar vanmiddag plaats gehad de eere-voorstelling van de Congresfilm „Adoro Te". Talrijke Eerw. heeren Geestelijken van Haarlem en omstreken hadden aan de uit- noo'diging van het bestuur g^olg gegeven, terwijl ook de Eerw. Zusters van de ver schillende kloosters en scholen gekomen wa ren om de ceremoniën en plechtigheden van de Congresweek mee te leven. De groote benedenzaal, voor deze gelegenheid sober maar keurig versierd, wasdan ook flink bezet, toen de Hoogeerw. heer Vicaris- Generaal van het bisdom Haarlem, Mgr. Möllmann, arriveerde, die aldus van zijn hooggewaardeerde belangstelling, zoowel voor de Congresfilm als voor het St. Fran; ciscus Liefdewerk blijk gaf. Even na half drie nam de voorstelling 'n aanvang. Met zeer groote aandacht werden de ontroerende momenten en grootsche epi soden van de heerlijke film gevolgd, die weer in den geest terugvoerden naar de prachtige dagen van einde Juli en tal van Naar aanleiding van berichten omtrent een dreigend tekort aan meel en een stijging van de prijzen, deelt de Nederlandsche Ver eeniging van Meelfabrikanten aan het Haag- sche correspondentiebureau mede, dat de stijging van de prijzen in de granen veroor zaakt is door het late binnenkomen en ge deeltelijk mislukken van de Europetsche oogsten en het ontbreken van Russische aanvoeren door den ontredderden toestand in dat land. Waar verder beweerd wordt, dat de prijs in Nederland boven de wereldpariteit zou staan, meent zij zeer beslist, dit te moeten ontkennen. Was dit zoo, dan zouden door het initiatief van den Nederlandschen in- voerhandel en de Nederlandsche bakkerij, reeds lang inkoopen zijn gedaan in de z.g. lager staande buitenlandsche markten en bovendien zouden stoomende partijen bui- tenlandsch meel grif koopers moéten vinden. De vrees voor een tekort in den a.s. win ter acht zij ongegrond. Het is een feit, dat de maalcapaciteit in Nederland veel grooter is dan de behoette. Na het inwinnen van in lichtingen is baar gebleken, dat de fabri kanten nog nagenoeg hun geheele productie voor de wintermaanden NovemberFebru ari beschikbaar hebben, en dat er, evenals altijd, voldoende voorraad voor directe le vering aanwezig is. Mocht het gerucht, dat gisteren ter Am sterdamsche beurze liep. dat de wethouder De Miranda plannen heeft, de meelvoorzie- ning voor de gemeente Amsterdam gedu rende den a.s. winter weer ter hand te ne men, waarheid bevatten, dan is de Neder landsche maalindustrie er zeer van over tuigd, dat dit een overbodige maatregel is, daar van een tekort geen sprake kan zijn. Bovendien zou een zoodanige maatregel een groot risico met zich meebrengen. Wij moeten niet vergeten, dat wij met de tegenwoordige tarweprijzen nog op een vrij hoog niveau zijn aangeland zegt de veree- niging en mochten de goede oogstberich- ten uit Argentinië, Australië en tndië aan houden. dan kon zich het geval wel wéér eens voordoen, dal die aankoop op dit mo ment een groot verlies voor de gemeente Amsterdam zou meebrengen. Wat betreft de mededeeling, dat het „Zeeuwsche tarwebloem" reeds 28 gulden kost, zij opgemerkt, dat deze bloem alleen wordt gebruikt voor de banketbakkerij en dus geen invloed heeft op de prijzen van 't brood. Vervolging van de directeuren. De „Tel verneemt, iat tegen de direc teuren der Noord-Hollendsch, Bank te Alk maar, een instructie is geopend op grond van art. 336 van het Wetboek van Straf recht, waarin een koopman, bestuurder of coöperatieve vereeniging, die opzettelijk een onwaren staat of balans openbaar maakte, strafbaar wordt gesteld tot een gevangenis straf van ten hoogste één jaar. Binnenkort zal een vergadering gehouden worden van een van staatswege ingestelde V £f.'-rillÉïMr Barometerstand 9 uur v.m.: 751. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bïldt- Naar waarnemingen in den morgen van 22 September. Hoogste Barometerstand 761.1 m.M. te T oulon. Laagste Barometerstand 735.6 m.M. te Valdersund. Verwachting van den avond van 22 tof den avond van 23 September: Zwakke tot matige zuidelijke tot weste lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt aanvankelijk opklarend, later weer toene mende bewolking, waarschijnlijk regen buien, aanvankelijk koeler. Sociëteit „St. Bavo" Rechtskundig bureau 8 uur Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur Concert Volksbond en Ten toonstelling 711 uur Promenade Concert 8 uur te geven door Mej. M. Lühn, Mezzo-sopraan, Halfweg; den heer A. van Buuren, Bariton, Haarlem en Mej. L. Lühn, Piano, Halfweg. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Reddingsbrigade kwart over 8 —v Zangvereeniging „Excelsior" 8 uur Duitsch Vrouwenkoor half 9 uur Bestuur R. K. Bouwvakpatroons 3 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel Krelis Louwen 8 uur. St. Jozefgezellen Vereeniging Jansstraat 59 De Kennemer vogelfilm 8 uqr. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling 23 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. - St. Vincentius-bibliotheek Hagestraat 49 Vrijdag 12 September heropend. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. Telefoon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel. 1671. Tevens gezqllig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier opgemaakt tegen een automobilist, die op den Wagenweg met een snelheid van 40 K.M. per uur reed. Zondag vertrok de Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haar lem, zooals wij reeds mededeelden in gezel schap van den Zeereerw. heer pastoor B'ors- boom en den Zeereerw. heer pastoor Haf- kenscheidt, voor een reis naar het H. Land. Bij zijn vertrek had een typisch en haTte lijk afscheid plaats. De sneltrein uit Amsterdam naar Brussel, waar de reizigers dien dag zouden blijven, zou om 6 minuten over twee den overweg aan de Westergracht passeeren. Een heele menigte par&chianen, waaronder schoolkin deren der parochie, koorknapen, leden van het patronaat en ook alle Eerw, heeren ka pelaans der kerk, hadden zich op dat punt verzameld, om plebaan Westerwoudt nog een laatsten afscheidsgroet te brengen. Op het bepaalde oogenblik kwam de trein aansnellen en een luid gejuich en geroep ging er op, gepaard met een geestdriftig juichen en zwaaien met hoeden en petten, toen de reizigers passeerden. Bij handenvol werden in het korte oogen blik van het passeeren door den plebaan verpakte bonbons naar de talrijke jongens en meisjes geworpen. Het behoeft niet^ge- zegd, dat deze verrassing een alleraardigsten indruk maakte en de kleinp duchtig aan 't grabbelen sloegen. Zoolang de trein zichtbaar bleef, wuifde men den vertrekkenden plebaan na. De Harmonievereeniging „Willen is Kun nen", directeur de heer Nico de Zwager, vierde haar 1-jarig bestaan voor donateurs, begunstigers en kunstlievende leden met een concert in de Gemeentelijke Concertzaal. Er was veel belangstelling. geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging JansStraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 1—2 uur. In de pauze werd het nieuwe vaandel ont huld, waarvoor de gelden waren bijeenge bracht door een dames-comité. De rood-wit-blauwe vlag met geel-wilten wimpel, die hedenmiddag triomfantelijk uit woei boven d eningang van'het bekende ge- bekende persoonlijkheden weer deden her leven. Spontaan was dan ook het hartelijk applaus na de glorieuse slot-apotheose. Ver melden we ten slotte nog het fijnzinnige or gelspel van den heer Jos.' Möllmann, dat op keurig devote wijze de verheven gebeurte nissen accentueerde. Men verzoekt ons mede te willen deelen, dat men alleen aan het Gemeentelijk Con certgebouw plaatsen kan bespreken en al leen op den dag, waarop»men de voorstel ling wil bezoeken. Bij den gisteren gehouden medaille vlieg wedstrijd van de le Haarlemsche Postdui venvereniging „De Hoogvliegers," behaalde de heer A. v. d. Putten Jr. een len en een Eereprijs, verguld zilveren medaille, en de heer W. Weidema een len prijs, bronzen me daille. Aan dezen buitengewonen vliegwedstrijd werd deelgenomen door een 15 tal leden der vereeniging en ongetwijfeld zal deze wed strijd er toe bijgedragen hebben den groei en bloei.van de Vereeniging te helpen bevorde ren. Door de Haarlemsche Pluimvee- en Ko- nijnenvereeniging „Nut en Sport" werd Zon dag j.l. een zxcursie gemaakt naar de Land en Tuinbouwtentoonstelling en de Pluimvee- en Konijnententoonstelling te Hoorn. Het gezelschap, dat uit 47 personen be stond, vertrok des morgens van af de Turf markt per auto. Over Alkmaar werd naar Hoorn gereden. Des avonds te 10 uur keerde men weer in Haarlem terug. Allen, die de excursie hadden meegemaakt waren vol lof over de tentoonstelling. Zaterdagmorgen kwart over 10 had het verkeer op de Bakenessergracht een strem ming van 10 minuten, doordat een lading fruit van een sleperswagen op straat was geschoven. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur is een da mesrijwiel ontvreemd, dat stond voor een perceel aan de Botermarkt. Zondagmorgen is een heerenrijwiel ont vreemd dat stond voor een perceel aan de Schreveliusstraat. Hoewel de wind minder gewenscht is, heeft deze gisterenmorgen aan de jeugd toch nog veel genot bezorgd. Groote hoeveelheden beukenootjes waren afgewaaid en het we melde in den Hout van kinderen, die aan hetzoeken waren, soms begeleid door de ouders. Het was een gezellige drukte. Minder aangenaam was het gooien door sommige jongens met groote steenen naar de mooie kastanjeboomen, die daardoor geha vend worden en welk gooien gevaar voor de voorbijgangers oplevert. Zondagmorgen vroeg werd door een drietal jongelieden een lange zinken schoorsteenpijp gevonden, die door den hevigen wind van een der huizen in de Wilhelminastraat was afgewaaid. Zij gaven aan verschillende bewo ners in de nabijheid kennis van hun vondst. Op Dinsdag 23 September a.s., des avonds- 8 uur, heeft in het gebouw der St. Joseph- Gezellen, Jansstraat 59, 'n vertooning plaats van de Kennemer Vogelfilm. Deze film is vervaardigd ten dienste van het Onderwijs en zal toegelicht worden door den heer Jan P. Strijbosch. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo-kerk. te Harfrlem op Dinsdag 23 Sep tember 1924, des namiddags van 23 uur. door den heer George Robert 1. Praeludium et Fuga C.kl.t. J. S. Bach. 2. Andante con moto G. F. Handel. 3. Choralvorspiel: „Herzlich thut mich verlangen". J0h. Brahms 4. Improvisatie over een Poolsche kerk zan£ M. Surczynsche 5. Lobet den Herren Sigfrid Karg Elert In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Schotersingel 1127 bader genomen; in dat aan den Koudenhorn 315; in dat aan het Leidscheplein 929 en in dat aan het Hofdijkplein 724. (Zitting van heden). De zitting van heden stond in het teeken van beleedigingen of mishandelingen. Een pak slaag voor kwitantie. Ue 48-iarige borstelfabrikant H. v. E. ie Nijkerk, had zaken gedaan met K. d. D. te Haarlemmermeer. Zoodoende was deze hem eenig geld schuldig en er was overeenge komen, dat hij die schuld in eieren zou vol doen; 300 stuks beweert d. D„ 400, meent v. t Deze had al tweemaal 100 eieren ge haald en toen hij nu met zijn zoon om de derde honderd gekomen was, wilde d. D. een kwitantie ontvangen, zooals was over eengekomen De v. E.'s wilden echter nog 100 eieren hebben en daarover kreeg d. D. met den jongen v. E. ruzie. Daarop kwam papa v. E. toegeloopen met een stuk hout, waarmede hij d. D. in het gelaat sloeg. En daarvoor moet hij nu terecht staan. d. D. brengt een papiertje ter tafel, waarop de jonge v. E. verklaard moet heb- tV "Jf* eieren genoegen te nemen. Politierechter en de Officier verzeke ren echter, dat je daar even goed 100, 300, 400 700 of 900 uit lezen kunt. Maar va der v. E. had, toen hij in vaderliefde zijn zoon te hulp kwam, zich niet zoo driftig mrnten maken en zeker geen stuk hout moeten gebruiken. De Officier eischt wegens mishandeling J 15.of 5 dagen hechtenis tegen hem waartoe de rechter hem ook veroordeelt IJmuiden bovenal. De 24-jarige luitenant Z. te IJmuiden heeft zich eens, al geruiraen tijd geleden, in minder aangenamen zin uitgelaten ovei de IJmuidenaars en hun visscherij en dat heeft hem geen groot aanzien bezorgd bij het grootste gedeelte van de IJmuidensche jongelingschap. Bijzonder schijnt de 21-jarige walschip- per Pieter V. daarover verontwaardigd en toen op 3 Augustus de luitenant vanuil het strandpaviljoen op zijn motor mej. Ja- c°ha M., kantoorbediende te IJmuiden, (eec meisje, dat hij net roo goed kent als de luitenant, verzekert Pieter, die in 't be klaagdenbankje zit), naar huis wilde bren- gen, viel Pieter hem daarbij lastig. Maar nog erger maakte hij het den vol genden Zondag, toen hij zijn jas uittrok en in dreigende houding op luitenant S. toe trad, die twee klappen van hem ontweek, ma^rti6en t^ert'en toch incasseeren moest. Juffrouw Jacoba M„ die als getuige is opgeroepen, breekt in snikken uit, als ze n°°D £etuigenhekje moet plaats nemen. De Rechter tracht haar te kalmeeren, mam zij blijft het „zoo naar vinden, dat ze BO tegen een IJmuidenschen jongen getuigeD moet." "O; vraag t 'm maar gerust," meent da Officier, „hij zal 't je niets kwalijk nemen, hoor!" „Wel neen," zegt Pieter. Juffrouw M. verzekert dan, dat die klap niet zoo hard geweest is, want de lui tenant liep terug. De officier vindt, dat aan bekl. toch een flinke straf dient te worden opgelegd om te toonen, dat er eerbied moet zijn voor de dragers van het gezag in ons Nederlandsche leger, en al heeft de commissaris in IJmui den wegens vroegere veroordeelingen van bekl. wegens mishandeling, thans tot ge- vangenisstraf geadviseerd, spr. wil het nog eens met boete probeeren en eischt 40. subs. 20 dagen. Daartoe wordt hij door den rechter ook veroordeeld. Een oude schuld. De 34-jarige paardenkoopman A. Z. te Purmerend, die een tijd in Amerika ge weest is, kwam 29 Juni j.l. te Beemster op de paardenmarkt, waar hij den vrachtrijder A. R. vond, dien hij uitnoodigde eens een glaasje 'bier met hem te gaan drinken. „Ik niet, ik steek niet op," had A. ge antwoord, die dacht, dat Z. hem dronken zou willen voeren en 'm dan een paard ver- koopen. Dat hebben ze 40 jaar geleden z'n vader ook 'ns gedaan. Nou, 'n kop koffie dan," had Z. ge repliceerd. „We moeten 'ns wat praten." Maar R. moest er niets van hebben, en terwijl z n zoon politie ging waarschuwen, duwde hij Z. weg. Maar Z. duwde terug, met het gevolg, dat R. op den'grond viel. Toen de politie nu aan 't geval te pas kwam, verklaarde Z., dat ie van jaren terug nog 625.van R. te vorderen had. Voor de rechtbank staan ze nu wat ruzie over die vordering te maken, maar hoe dit ook zij, de Officier vindt Z.'s optreden in geen geval geoorloofd en eischt 10. of 5 dagen tegen hem, waartoe hij door den Rechter veroordeeld wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1