De Jubileumfeesten van den R.-K. Volksbond. LAATSTE NIEUWS. DE SPAARNEBANK Wisselkoersen en koersen gad Bankpapier. Het succes duurt voort! Feestavond S. D. O. Een openbare school in de Slacht- huisbuurt. Brand in een stoomschip. Militaire relletjes te Ede. _L o'/8 ^3U viU 8 llhe Het Kind. Tentoonstelling in het Museum van Kunstnijverheid. Statuten. De Kleur van Rosehaghe. Groeiende belangstelling voor het Reddingwezen. TOONEEL. BURGERLIJKE STAND. Voor de Stille Armen. Even troostend en schitterend als de inzet der jubileumfeesten is geweest, even schit terend. was haar voortzetting gisteren. Het eerste, aan de kerkelijke viering gewijde, ge deelte, het triduum, heeft gisteren 'n prach tige bekroning gevonden in de Algemeene H. Communie des morgens .waarbij honderden en honderden tot de H. Tafel naderden; in het hoogst gezellig, kameraadschappelijk ontbijt, dat daarop in de groote zaal van „Sint Bavo" vólgde, in de plechtige sluiting var. het Triduum door den weisprekenden kapelaan Bosch, die ook nu weer aller har ten roerde en ontroerde en ten slotte in de openin van d e tentoonstellingen gister avond, waar ,,D® Krekel" er in slaagde den geheelen avond een allerprettigste stemming te handhaven. Maar laten we naar tijdsorde ons ver slag indeelen! Gistermorgen 7 uur werd in de St. Jo sephs kerk een stille H. Mis opgedragen tot intentie van de leden van den R. K. Volks bond. Deze H. Mis werd opgedragen door deh Weleerw. Heer J. v. Veen, die belast is met de stichting van een hieuwe parochie te Heemstede. Zijneerw. hield onder de H. Mis een treffende predikatie tot de in tal rijke mate aanwezig zijnde Volksbonders. Na de H. Mis vereenigden zich een 170- tal Volksbonders in de fraai versierde zaal var „St. Bavo" aan een gemeenschap pelijk ontbijt. Er heerschte een prettige stemming. De rij van sprekers werd geopend door den voorzitter van den R. K. Volks bond, den hr. J. P. H. Castricum. Spr. heette allen hartelijk welkom en merkte op, dat de aanwezigheid van zoo velen het bewijs was dat men op waardige wijze deelneemt aan de feesten, welke door de organisatie dezer dagen zijn ingeluid. Spr. wenschte als voor zitter van den Bond op de eerste plaats allen een „Zalige Communie." Gij hebt het dezer dagen nog eens kunnen vernemen, aldus spr. welke voorrechten wij bezitten boven duizenden, omdat voor ons altoos de gelegen heid open staat, niet alleen voor ons zelf maar ook voor anderen te werken en te bid den. Er is wel eens gezegd, dat onze organi satie „rood" is, ja persoonlijk is mij wel eens door een lid toegevoegd, dat ik met de socia listen heulde.'Spr. vertrouwt, dat den men- schen in en buiten de organisatie het thans toch wel duidelijk moet zijn, welk een ver schil er bestaat tusschen ons en de socialisten. Is deze kerkelijke voorbereiding dan toch geen duidelijk bewijs, dat wij in alles 'en bo ven alles stellen onze eeuwige zaligheid Meent toch niet, aldus spr., dat wanneer wij op maatschappelijk gebied eeps met socia listen moeten samen werken, het dan in den regel gebeurt, omdat wij in eigen huis en kring niet voldoende gehoor krijgen. Dan alleen, wanneer de harde noodzakelijkheid ons dwingt, komt in onze gedachte het beeld van den grooten Meester, Die, hoewel altoos zachtzinnig en zonder een daad van geweld te plegen om zich aan zijn vijanden te ont trekken, toch de tuchtroede gebruikte om de dobbelaars den tempel uit te jagen. Reeds meerdere malen heb ik uitgeroepen wij verdienen meer waardeering omdat ons wer ken een apostolaat is. Het volgende moge u den ernst van den toestand doen begrijpen. Dr. Colens bracht verslag uit over den algemeener. toestand in België. Het onder zoek naar dien toestand was volgens systeem en oprecht gedaan, maar de resultaten waren verschrikkelijk. En dan uit Dr. Colens het volgende „Onze bisschoppen, onze priesters zijn voorbeeldig Onze seminariën goed bevolkt Ordesgeestelijken hebben we in overvloed; heiligen en geleerden, op wie we trotsch kunnen zijn Katholiek onderwijs als nergens; de helft der arbeiderskinderen op de katholieke schoolmiddelbaar onderwijs 3/4 katholiek. „Leuven", een parel in onzen rijkdom wer ken van liefdadigheid tot in de kleinste pa rochies Patronaten en godsdienstige vereenigingen overal 1 Dertig lange jarer. hebben we een zuiver katholieke regeering gehad, niet alleen met een katholieke meerderheid, maar met een katholiek prgram En toch.... tachtig procent der vol wassen industrie-arbeiders in België gaat niet meer naar de kerk, kent geen boven natuurlijk leven meer, heeft alleen aan stof felijke goederen genoeg. En nergens, nergens verbetering geen enkel lichtpunt. Overal achteruitgang op godsdienstig gebiedtachtig procent arbeiders hun geloof kwijt, omdat ze.... bij de katholieken geen sociale vereeni gingen hebben gevonden om hun be langen te verdedigen." Tot zoover dat geluid. Veel is daar te doen. Het demonstreert inderdaad zeer sterk de geestelijke, de ze delijke waarde van een sterke Roomsche Arbeidersbeweging. Daarom, aldus spr. wij vertrouwen op u Gij weet, dat, wanneer ons werken en streven niet gesteund wordt door den Zegen van den Allerhoogste, alle werken ijdel is; Moge het Bestuur van den Volksbond niet tevergeefs een beroep op u hebben ge4aan. Hartelijken dank bracht spr. ten slotte aan den Zeer Eerw. Adviseur voor zijn hulp en verder o.m. aan den heer Kuijper, die be langeloos de zaal versierd had. Deze rede werd luide toegejuicht. Hierna nam de geestelij k adviseur, de Zeer- eerw. Heer J. P. J. Kok, het woord. Deze sprak allereerst zijn dank uit voor de groote opkomst en merkte op, dat de leden van den R. K. Volkbond door hun deelname aan het Triduum een stichtend voorbeeld hebben gegeven. Dit verheugt hem en hij hoopt, dat de organisatie hierdoor weer nieuwen moed voor de toekomst verkregen heeft. Naast zijn felicitatie aan de afdeeling met haar 35-jarig bestaan, uit spr. den wensch, dat in de toekomst de leden steeds trouw zullen blijven aan het bestuur en o.m. ook beter de vergaderingen zullen bezoeken. Ten slotte sprak nog de heer Molenkamp namens „Herwonnen Levenskracht", die evêneens den Bond geluk wenschte en met een van de gelegenheid gebruik maakte, „H. L." nog eens extra in aller belangstelling aan te bevelen. Ook deze beide sprekers werden zeer toegejuicht. De heer Donkerloo herdacht hen, die tevens 35 jaar lid zijn van den R. K. Volks bond en stelde voor, een schrijven te richten den Zeereerw. Heer P. A. v. d. Bosch, otMl-geestelijk adviseur van de afdeeling en tlwns rustend in de St. Bavo-stichting te Heemstede. Onder applaus werd hiertoe btoloten. De voorzitter sprak dan nog een kort dank woord, waarna de bijaenkomst met het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen" besloten wtrd. Des avonds. In de St. Josephskerk vond des avonds 7 uur een piechtig Lof plaats tot sluiting van het Triduum. Kapelaan Bosch hield een fraaie predikatie, waarin hij St. Jozef tot voorbeeld der leden stelde. Onmiddellijk na het Lof begaven allen zich naar „St. Bavo", waar de opening der tentoonstelling zou plaats vinden. Er was buitengewoon veel belangstelling. De groote zaal, de hal en de koffiekamer waren geheel met menschen bezet. Behalve de raadsleden, de heeren Castricum, en Keesen, waren nog aanwezig de raadsleden, de heer M. L. A. Klein en metr. Van Looy-Ranshuijsen. Na een openingsnummer van het muziek- ensemble „De Krekel", sprzk de heer Cas tricum het openingswoord. Spr. merkte op, dat het belangrijkste deel het Triduum, voorbij was en bracht kapelaan Bosch dank voor zijn bereidwilligheid, het Triduum te ■willen leiden. Spr. hoopte, dat het vele vruch ten zou afwerpen. Dan heette spr. allen wel kom, vooral ook „De Krekel". Spr. memoreerde vervolgens1, hoe onge veer 'n jaar geleden de heer Ke.kvliet de ten toonstelling voor behoeftige leden van dcnR. K. Volksbond organiseerde en hoe men nu gemeend hadr 'n tentoonstelling te houden bij 't 35-jarig bestaan van de afdeeling, om zoodoende de verloting beter te doen sla gen. Verder feliciteerde spr. „Herwonnen Levenskracht" met het 10-jarig bestaan en beval de expositie van ..H. L." in ieders bij zondere belangstelling aan. Onder luid applaus werd beslotenfiet vol gende schrijven te zenden aan Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. Beschermheer van den R.-K. Volksbond: Aan Z. D. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. De leden van den R. K. Volksbond, afd, Haarlem, na afloop van de zeer goed ge slaagde geestelijke oefening ter voorberei ding van het vieren van het 35-jarig bestaan, in feestvergadering bijeen in het gebouw „St. Bavo" op Zondag 21 September; spreken den wensch uit, dat het Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid moge gege ven zijn, nog vele jaren in een ooeden wel stand het Beschermheerschap van onzen bond te bekleeden; bidden den goeden God vurig, dat het werken en streven van onze organisatie in uw diocees voor het algemeen, en in het bijzonder voor den arbeidenden stand rijke vruchten van verdiensten voor den Hemel mogen verwerven; betuigen bij dezen aan U, onzen Bisschop, kinderlijke gehoorzaamheid en trouw en vragen hierbij uw zegen. Aan den ZeerEerw. Heer oud-pastoor P. A. v. d. Bosch werd het volgende schrijvlli verzonden: ZeerEerw. Heer Pastoor. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, is ter inleiding van de feestelijkheden een driedaagsche geestelijke oefening gehouden. Hedenmorgen na de Generale H. Communie had een gemeenschappelijk ontbijt plaats. Onder de aangename besprekingen, welke gedurende het ontbijt plaats vonden, werd ook in dankbare herinnering gebracht, dat het U gegeven was, als eersten Geestelijk Adviseur van onzen bond op te treden. Het feit, cdat het toenmaals teere plantje is opgegroeid tot een fofschen boom van middel baren leeftijd, is voor ons aanleiding, bij dit feest U no eens recht hartelijk dank te zeggen voor het vele, dat door U in het belang van onzen Bond is gedaan. Moge Uwe belangstel ling voor onzen Bond nog altoos levendig zijn en wil in Uw priesterlijk gebed de afd. Haarlem van den Ned, R. K. Volksbond nog dikwijls gedenken. Dit is de wensch van de leden van den Ned. R. K. Volksbond, .afd. Haarlem, in feestvergadering bijeen in het gebouw „St. Bavo", op Zondag 21 September 1924. De heer Castricum verklaarde dan de ten toonstelling geopend. Onmiddellijk hkierna gingen de aanwezi gen de tentoonstelling bezichtigen. Door de bijzondere drukte konden de aanwezigen zich slechts langzaam bewegen, maar alles verliep toch in de beste orde. „De Krekel" zorgde den ganschen avond voor fgoede muziek. De expositie van „Herwonnen Levenskracht" trok dezen eersten avond reeds reusachtig veel belangstelling. Vanavond (en verder eiken avond) is de tentoonstelling geopend van 711 uur. „Euphonia" van Overveen zal een promenade concert geven. Morgenavond vindt een pro menade-concert plaats door de dames M. en L. Lühn en den heer A. v. Buuren. Het hoofdbestuur van de jubileerende vereeniging Haarlem mag dus met voldoening op het voorloopig behaalde resultaat terug zien. De stemming was gisteravond in de Bavo- zalen zeer prettig en zeer geanimeerd, even-* als de hernieuwde aanvallen, die werden ge daan op portemonnaie en goede hart. De muziek was zeer opgewekt en de leiders liepen met glundere gezichten tusschen de prettige vreugde door. Er zijn aardige prij zen tentoongesteld en zoowel de lotenver- koop goed ging,, was ook „Herwonnen Le venskracht" tevreden. Een extra woord van hulde komt nog toe aan de werkers van „Herwonnen Levenskracht", die de laatste dagen dag en nacht gewerkt hebben om de tentoonstelling gereed te krijgen. Indien het succes deze geheele week zoo doorgaat, dan zal het jubileeren bij het 35- jarig bestaan tot een der beste bladzijden worden in de veel bewogen historie van den R.-K. Volksbond. Van andere £ijde schrijft men ons nog over de tentoonstelling van „Herwonnen Levens kracht" Wat was er gisteravond een enorme be langstelling, in zalen 4 en 3 van het gebouw „Sint. Bavo," waar „Herwonnen Levens kracht", een PropagandaHygiënsche Ten toonstelling heeft georganiseerd., met daar aan verbonden vermakelijkheden en andere attracties. De aantrekkingskracht van deze tentoonstelling is wel buitengewoon. Groot es klein jong en oud, ieder was in een op gewekte stemming. Keurig, zijn de verschil lende standen! De vermakelijkheden zooals „Rad van Avontuur" en andere .hadr den veel succes, en dedereen wist zich te ver maken. De toegang is vrij. Hedenavond zal deze tentoonstelling opgeluisterd worden, door muziek. Een bezoek aan de tentoonstel ling is ten zeerste aan te bevelen. Niemand zal er spijt van hebben. De tentoonstelling is geopend van 7 uur tot 11 uur. De clown van „Herwonnen Levenskracht" is er iederen avond aanwezig, tot groot vermaak van velen. Ter gelegenheid van haar 3-jarig bestaan gaf de R.K. Damclub „Sterk door oefe ning" aan hare donateurs en leden een feestavond in haar clublokaal aan het Ty- lerplein. De heer W. Hopstaken, voorzitter der vereeniging, opende dezen feestavond en heette alk^ aanwezigen hartelijk wel kom. Vervolgens sprak kapelaèn C. Vis nog een kort woordje, waarna de heer J. Opdam namens de vereeniging den voor zitter voor het vele, wat hij voor de ver eeniging heeft gedaan, een prachtigen voorzittershamer overhandigde. Dan nam het tooneelspel een aanvang. Opgevoerd werd „De Fuif" tooneelspel in 3 bedrijven, door Willem Hopstaken. Het stok oogstte veel succes. Vervolgens wordt door den heer J. Marchand voorge dragen: „De begrafenis en terugkomst van Manke Nelis". De heer J. Opdam voerde de stukjes „Het angstige Bruidje" en „3 gulden staatspensioen" op. De heeren Gi- gengack en van de Berg droegen nog enkele stukjes voor, o.a. „Kellner en z'n picolo." Om dit stukje werd ook hartelijk gelachen. Ook de heeren Stijnman en Veenendaal 'vertoonden hun kunst, terwijl het zang koor „De zangersgezellen" onder dircetie van den heer J. Slenders eenige stukjes ten gehoore gaf. Na de pauze werd het 3e bedrijf van „De Fuif" gespeeld. De vader vertolkt door den heer A. Hopstaken speelde' zijn rol uitstekend, terwijl zijn beide zonen, de heeren J. Marchand en G. van Rijn, oók heel goed spel te zien gaven. De pastoor van Schaerbeek, de heer N. R. v. d. Berg, mocht grooten bijval met z'n predicatie inoogsten, deels om het „stalen" gezicht dat hij kon trekken, deels doof zijn snedige uitvallen. Werkelijk, het bestuur van „Sterk Door Oefening" kan met genoegèn op dezen feestavond terug zien. Door eenige bewoners van de slachthuis- buurt is met medewerking van de woning- bouwvereenigingen „Zorgvliet", „Onze Wo ning", „Eigen Woning" en de woningstich ting „Vooruitgang", aan B. en W. van Haar lem een verzoekschrift gericht, waarin wordt aangedrongen, om zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven aan het door B. en W. genomen besluit om in genoemde buurt een school te stichten. Adressanten gronden dit verzoek op het feit, dat de bewoners van de Slachthuisbuurt geheel van eenige onderwijs richting verstoken zijn en daar door hun kinderen naar de stad moeten zen den, waardoor zij gevaarlijke straten moeten passeeren, en vaak van de drukke pont over het Z. B. Spaarne gebruik moeten maken. Bovendien maken adressanten B. en W. er op attent, dat door de groote uitbreiding welke er aan genoemde buurt gegeven wordt, het gemis van een schoolgebouw steeds ster ker wordt gevoeld. AMSTERDAM, 22 Sept. Bij de Direc tie van de Holl. Zuid-Afrika-lijn is telegra fisch bericht ontvangen dat op het s.s. Klip fontein, brand in de bunkers <is uitgebroken. Het s.s. dat op weg was naar Zuid-Afrika, is de haven van Potland binnen geloopen. Verwacht wordt dat de brand spoedig ge- bluscht en dat Klipfontein nog heden de reis zal voortzetten. Eenige personen gewond. DE BARAfc DER MILITAIRE POLITIE VERNIELD. We lezen in de Tel. Door ontactisch optre den der militaire politie tegenover de mili tairen, die voor twee weken voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn, gistte het j al eenige dagea. Zaterdagavond is het tot een uitbarsting gekomen. Aanleidende oorzaak was, dat een soldaat die een knoop los had en beweerde dat deze niet dicht kon, door de mil. politie werd „op gebracht" Bij de kazerne ontstond toen 'n op winding.onder de militairen. Steenen vlogen door de lucht en de mil. politie.moest 'n goed Heenkomen zoeken.Twee hunner werden ech ter gewónd, \&n wie één, die een bajonetsteek door zijn arm kreeg, vrij ernstig. Ook werden er twee soldaten gewond. De militairen, nu eenmaal oproerig ge worden, trokken naar het tenten- en barakken kamp, waar zij de barak der mil. politie totaal vernielden, waschkommen stuk sloegen enz. Door het beleidvol optreden der officieren onder kolonel Post, werd nu erger voorkomen en de rust keerde eerst weder toen de militai ren zich er van overtuigd hadden, dat er geen mil. politie meer te zien was. Daar er reeds dagen ontevredenheid over het optreden der mil. politie bestond werden deze relletjes wel verwacht. Men meldt uit Amsterdam In verband met de aankomst van militairen met verlof hier ter stede en afkomstig uit plaatsen waar dezer dagen strubbelingen zijn geweest als gevolg van ontevredenheid, waren hedenmiddag en hedenavond speciale maatregelen aan het Cen- traal-Station en het W. P. Station genomen. Hier surveilleerden een aantal onbereden man schappen van de militaire poli tie. Op het Stationsplein waren eenige bereden man schappen aanwezig. Alles had echter een zeer ordelijk verloop. MEDEGEDEELD DOOR De, beurs opende heden flauwer. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4'A Nederland 1917 7% N.-l. 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens Jew Koloniale Bank Indische Bank CerL Handel Mij Resr. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Ohe U. S- Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rail» Union Anaconr 9/ abash Conm. Maxiveil V. K. HEDEN WJ10 K01/is l^C1/lfi 7/is 83 7/ie l5/16 lOlis/jc ^/2 89 72 72 154 154 126»/, 126 12-3/ 4 127 1391/. 136 79 V, 7* <8 271/. 428 435 3841,., 3b2 7'3/ 4 701 00 iO OO 1761/., 1323/4 13U/, 130i/, 130 3/16 1*01/, •-"V4 161 153 220 3i5i/2 114i/4 1141/2 n3/i6 11 1681/4 167 lt8 108 27 1293/4 1281/, 38U/, 382 339 3181/. -315 151 1511/, 191 102 102 1263/ 125 300 296 6'S/s 693/1 048 1481/, l5l/4 45/is In de St2dsdoelen heeft Vrijdag en Zater dagavond dr. Plantenga, kinderarts te 's Gravenhage, een lezing gehouden over „Het kind van 1—3 jaar." De belangstelling op bei de avonden was zeer groot. Van maand tot maand ging de spr. de ont wikkeling van het pasgeboren kind na en toonde aan hoe langzamerhand de verschil lende zintuigen tot uiting komen en zich gaan ontwikkelen. Echter is deze ontwikkelings periode individueel zeer verschillend. Wanneer het kind 3 maanden is, komt de wilsuiting aan den dag en gaat 't fixeeren. Het kind grijpt dan echter nog niet, doch pakt vast, wanneer men met een voorwerp zijn hand raakt. Is het 4 maanden, dan begint het gebruik te maken van 't fixeeren en gaat het zichzelf bekijken dit kan uren duren. Men kan echter niet zoo vlug spreken van een geestelijke gewaarwording van het kind, want als voorbeeld haalde spr. aan, dat een kind, dat blind was, ook op dezen leeftijd de bewegingen maakte, alsof het zijn handjes bestudeerde, wat natuurlijk niet het geval was. Langzamerhand komen de woorden, het kind zegt na, wat men het voorzegt. Ais het kind den leeftijd krijgt, dat het zal gaan loopen is het ongeveer 1 jaar. Lang overweegt het wat 't Zal doen, vóór 't den be- slissenden stap waagt, doch gaat het dan ein- lijk, dan weet 't zeer goed wat het doet. Wij móeten het kind dan stil laten gaan, aldus spr. want dezen eersten keer zal het nooit vallen. Doch de meeste ouders vliegen er dan als een haas achterna, want het mocht eens vallén. Wat is hier echter het gevolg van Dat het kind Voor het eerst in 't leven, het zelfvertrou wen verliest en misschien wel vobr goed. Zoo verder gaande, behandelde dr. Plan tenga de verdere ontwikkeling van het kind tot zijn 3e levensjaar, op welken leeftijd hij zijn energie gaat .aanwenden en hij begrip krijgt van zijn ik-zijn. Dan is het tijdstip aangebroken, waarop hij alles gaat vragen het hoe, waarom, wat, enz. In den loop van de beide avonden werden lantaarnplaatjes vertoond, welke het gespro ken woord nog verduidelijkten. De lezingen werden met groote aandacht gevolgd en verwierven veel instemming. Openbare les. Zaterdagmiddag is in de Stadsdoelen een Openbare les gegeven door mej. Suze Win- tershoven. Deze Openbare les bestond in hét onderricht gever, van muziek, volgens dé methode van de bekende muziek-paeda- goge Catharine v. Rennes. De wijze van les geven verschilt geheel en al van de gewone manier, met dien ver stande dat, wordt er bij gewoon les geven slechts door inprenting van de te bestudee- ren toon, maat, rythme, enz., de muziek aan de leerlingen bijgebracht, bij deze me thode heeft de instudeering plaats door „denken en doen", terwijl de vorderingen der leerlingen catechetisch na iedere les worden getoetst. Ook het zingen van liedjes was geheel en al in den gedachtengang van Cath. v. Rennes, n.l., begrijpelijke, simpele woorden, op eenvoudige, doch prettige toonzetting, waardoor het kind niet alleen de muziek zingt, maar ook begrijpt, terwijl ook wordt bijgebracht onderscheid te maken tusschen droevige en sombere, dan wel fleurige en vroolijke melodiën. De toegepaste rythmi- sche gymnastiek, pleitte ten zeerste voor de instudeering van maat, maat geven enz. Een niet fc onderschatten factor is ook het feit, dat alle kinderen door de leerares gezien kunnen worden, doordat zij in een cirkelvormigen kring rond den vleugel zijn geschaard. Alles bij elkaar genomen, heeft deze Openbare les, die vee! interessants bevatte, den toeschouwer een duidelijk beeld gege ven van de wijze, waarop Cath. v. Rennes zich voorstelt, den leerlingen in de mimiek en zang in te wijden Zaterdagmiddag werd onder belangstel ling van een aantal genoodigden de tentoon stelling geopend van werken van den kunst schilder W. Van Konijnenburg en den beeld houwer John. Raedecker. Deze tentoonstel ling/in de Hall van het Museum met bijzon deren zorg ingericht, is niet groot, doch wel belangrijk. Van Konijnenburg, een persoonlijkheid, die gemeenlijk met Toorop in een adem wordt genoemd, exposeerde hier nog nimmer (uitgenomen ëen enkel werk bij De Bois), terwijl ook het werk van Raedecker, een mo dern beeldhouwer, die van zich doet spreken, den Haarlemmers tot heden vrijwel onbekend was. De hier tentoongestelde teekeningen van Van Konijnenburg bezitten, wat het uiterlijke betreft, geen sterke overeenkomst met Toórop's werk. Toch is er verwantschap, beide kunstenaars richten zich tot de meer decoratieve kunst, in beider werk wordt de waarde van het vlak in het oog gehouden, is de vorm gestyleerd en de kleur een bijna bijkomstig iets. Heeft Toorop voornamelijk religieuse on derwerpen in beeld gebracht, Van Konijnen burg doet dat een enkele maal (St. Joris, den draak doodende), terwijl hij vaak onderwer pen aan het leven van eenvoudige landlieden en visschers ontleent. Zoo zien we een rus tenden herder te midden van zijn kudde, een anderen, die een stier voortdrijft en vis schers, die hun netten optrekken. Niet als picturaal geval, niet om de actie (al is deze aanwezig) geeft hij ze, doch als een ernstig aansprekende voorstelling in rythmisch lij nenspel en weloverwogen verhoudingen. Een enkele kleur, zooals bijv. het blauw van den mantel van den herder, domineert, ver rijkt en geeft een rustpunt. Koppen en han den zijn prachtig van teekening. Veel moois vinden we ook in den „St. Joris", al vond het principe hier niet zoo'n gelukkige oplossing. Een merkwaardige aquarel van vrijere opvat ting en een streng geteekende kop behooren mede tot Van Konijnenburg's inzending. Raedecker is ongetwijfeld iemand, die „iets in z'n mars voert". Dat hij een goed mo delleur is, toont ons de groote vrouwentors, in zandsteen uitgevoerd. Een zeer expres sieve figuur, die we echter om het sensueel karakter niet voluit kunnen waardeeren. Er is een groote kop, in beton gegoten, en een gevleugelde figuur eveneens in betor. uitgevoerd. Dit modern materiaal biedt al- Zoo nieuwe mogelijkheden, 't Kan zijn, dat zoo'n 'betonnen figuur aan een bouwwerk op z'n plaats is hier is de indruk niet zoo gun- sti. De kop, geen prettig ding omnaar te kijken, doet ons denken aan de Chimères van de Notre-Dame te Parijs. Wat de maker er mede bedoelt, is ons niet duidelijk. Qua modellé voldoet hij ons heel wat beter dan de figuur met vleugels, die, evenals de kleine vergulde figuurtjes, hoewel in mindere mate, wat stopyerfachtig aandoet. Nog zijn er enkele koppen, de een wat meer, de ander wat minder knap van uit voering, ee» wel typisch dierfiguurtje. Raedecker's werk is fragmentarisch, een ge heel laat hij maar zelden zien en dat maakt een beoordeeling moeilijk. Dat hij tot goede dingen in staat is, bevestigt echter weer het mooie, in hout gestoken kinderkopje, dat £oo uitstekend het kinderwezen weergeeft. M. v. d. W. De „Staatscourant" bevat de gewijzigde statuten van de Vereeniging voor Ambachts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs, thans genaamd: Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs. Over. de verfgeschiedenis bij Rosehaghe schrijft de heer Ir. J. B. van Loghem het volgende aan de ,/Opr. Haarl. Crt." Daar ik debatteeren uit den booze vindt, omdat personen altijd langs elkaar praten en door persoonlijke kwestietjes het groote beginsel vertroebelen, zal ik in den geest trachten te blijven van het adres van den Bond van Nederlandsche Architecten, dat zich op een algemeen plan beweegt, en op komt voor een algemeen belang, en niet personen tracht te dienen. Ik kom dus niet voor mijn persoonlijke rechten op, al zijn die hierin begrepen, maar voor het recht van den kunstenaar in het algemeen ten opzichte van zijn werk. Hiérover mag wel eens iets gezegd worden. Er is maar weinig respect voor het werk van den kunstenaar, en tegen over het werk van den architect in het bij zonder, is men niet kieskeurig. Zou het an ders noodig zijn, dat lichamen als de bond Heemschut en de Vereenigingen tot behoud van monumenten zoo dikwijls op de bres springen Als er een weinig meer liefde be stond voor de stad, waarin men werkt en leeft, zou het niet mogelijk zijn, dat veel bouwwerken zoo ongeloofelij k verminkt werden als thans herhaaldelijk geschiedt en zouden niet zooveel goede gebouwen plaats maken voor de meest banale producten van reclame en handels „geest." In alle tijden is de architectuur de baro meter van de geestelijke gesteldheid van 'n volk. Dit kan den huidigen mensch te den ken geven als hij door de moderne steden gaat. Is het wonder, dat de kunstenaars zich dikwijls als gewone dieren gevoelen, als zij ondervinden, dat zij onder de dagelij ksche banaliteiten dreigen te bezwijken Maar is het dan ook niet vanzelf sprekend, dat zij zich tot het uiterste verweren tegen de wereld van eigenliefde, eigenwijsheid en burger lijke platheid Hoewel ze dagelijks onder vinden, dat in h#n strijd voor algemeene verheffing boven persoonlijk gewin, de platte burger slechts eigenbaat ziet, blijven ze op de bres, omdat hun oogen nog iets van het eeuwige licht hebben bewaard, dat ten slotte toch weer zal gaan schijnen. Zij strijden ook daar, waar „men" vindt, dat het niet van zoo'n groot belang is. Zoo is het ook met den strijd tegen de verminking van Rosehaghe. Want Rosehaghe zal verminkt worden door eigenwijsheid en onkunde. De kleur van Rosehaghe is van een bijzondere schoonheid. De domme „men" lacht hier, omdat de ge paste bescheidenheid, die ik liever huiche larij zou willen noemen, voorschrijft, dat men eigen werk niet mag roemen. Ik ver oorloof mij echter zoo pedant te zijn, omdat ik evenzoo, als het noodig is, durf te zeggen in welk werk ik faalde. In mijn oordeel over Rosehaghe wordt ik bovendien gesteund door verschillende Holiandsche, Duitsche en Engelsche architecten. Men behoeft ook slechts naar de bouwsels dicht erbij, zooge naamd in denzelfden stijl gebouwd, te kij ken, om de waarde van mijn uiting te begrij pen. Nu gaat plotseling Jan en Alleman (na tuurlijk bij besluit in vergadering met meer derheid van stemmen) de kleur van de ge heele wijk vernietigen. Hoe zou men het vinden, wanneer plotseling een bende bin nendrong in onze musea en daar begon hier en daar de schilderijen in een anderen tint te verven. En toch is die vergelijking, Voor zoover een vergelijking niet altijd mank gaat, niet zonder waarde. De strijd, die thans de B. N. A. voert, geldt niet slechts voor dit en kele geval. Die strijd geldt alle gevallen van woningblokken, die helaas door onvoldoende regeling van stedelijk- en landsbestuur aan de wolven zijn' prijsgegeven, nadat aan den architect is toegevoegd „Der Mohr hat seine Schuldigkeif gethan, der Mohr kan gehen." Aldus blijven de wolven, na de zwarte schapen verzwolgen te hebben. Dat de „Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen" door zijn krachtig gevoerde propaganda voor het reddingswezen, meer en meer de aandacht trekt in den lande, moge hieruit blijken, dat in de laatste maanden Reddingsbrigades voor Drenkelingen zijn opgericht te Leeuwarden, Vlissingen, Dor drecht en in het waterrijke Boskoop. Aanvragen om lezingen kwamen bij den voorzitter der Pers- en Propaganda Com missie, den heer A. J. Meyerink, alhier, geregeld binnen. Zaterdag, 27 September is Dordrecht aan de beurt,- terwijl Bolsward, Middelburg, Vlissingen en Meppel om streeks Kerstmis aan de beurt komen. Met Den Helder en Purmerend is ook reeds contact verkregen. Drie Wijze Gekken. Het Schouwtooneel. Dit aardige, bekende Engelsche blijspel letje had, ook om de vlotte en geestige wijze waarop het gespeeld wordt, bij de hernieuw de opvoering in dit seizoen beter verdiend, dan de meer dan slecht bezette schouwburg zaal met haar ongezellige groote leegte. Op de spelers had de slechte opkomst geen merkbaren invloed. Ze acteerden frisch en vlot, en uit het weinige publiek steeg aan het einde van elk bedrijf een zoo harte lijk en aanhoudend, trouwens ten volle ver diend applaus op, als klonk het uit een be zette zaal. De drie Wijze G/ekken waren allen weet uitstekend. Teddy Ko van Dijk mis schien het best. Ook juffrouw Fairchild (Jettie v. DijkRiecker) het dochtertje van de vrouw, die op heel het leven der drie oude heeren zulk een1 grooten invloed had gehad, speelde voortreffelijk, in het bijzonder in het tweede bedrijf. Het geheele stuk is een van dig, waarop ook van Katholiek standpunt geen aanmer king te maken is en waarvan de bijwoning gerust kan worden aanbevolen. Als het wat verder in het seizoen is, moet het publiek heusch wat meer waardeering toonen voor zulke prestaties van het Schouwtooneel! Geboren 17 September: z. v. F. Huijboom -Jelsma d. v W. Waidlich—Petri; 18 Sept. d. v. D. v d ValkKoutrik z. v. W. J. A. v. Tiggelenv. d. Laan 19 Sept. d. v. E. HandgraafKrom 20 Sept. z. v. G. Jöttende Vries z v. A. v. d. Veldtv. d. Kroft 21 Sept d. v. C. G, Roggeveenv. Wijngaarden; d. v. J. F, An- tonissede Klerk z. v, A. Wildschut Hol z. v. J. SpeeBlitz z. v H. Snoek Verhagen d. v. G. M Krom—v. d. Werff d. v. H. J. de DroogPollemans d. v. A. M. M. Peperkoornde Haan z. v. J. M. TerhorstVester 22 Sept.: z. v. A. H. A. Kramer—Schermer z. v. T. WempeVisser Overleden: 21 Sept.: J. B. Hulshof, 83 j„ Gedempte Oude Gracht. Ter eere van den H. Thomas a Villanova is nog ingekomen 1 436c NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 22 September, 5e Klasse 5e Lilst. Hooee nriizen: 14801 50.000. 667 9031 12161 13715 20065 1000/ 11221 15387 /400. 9806 17075 /200. 1235 2103 2212 3130 7553 10656 19102 1997$ 20021 20422 f 100 Priizen van f' 70: 284 331 474 547 619 635 70S 954 964 974 1073 1213 1218 1248 1398 1656 1811 1909 1930 2027 2164 2377 2466 2472 2715 2761 2807 2999 3044 3430 3631 3704 3782 3784 3794 3876 3944 3987 4374 4494 4503 4538 4549 4786 4819 4904 4963 5243 5256 5620 5691 5694 5810 5848 5911 6237 6301 6466 6470 6518 6579 6712 6785 6974 7115 7195 7335 7360 7379 7389 7430 7461 7662 7701 7806 7810 7920 8134 8142 8198 8244 8249 8272 8312 8342 8428 8432 8459 8572 8592 8605 8699 8865 9035 9061 9098 9159 9237 9392 9520 9643 9751 10103 10286 10360 10387 10474 1061? 10715 10958 11294 11428 11631 11898 11984 12019 12164 12346 12387 12489 12541 12614 12620 12698 12749 12818 12914 12926 12983 13163 13188 13442 13498 13500 13654 13704 13735 14050 14135 14139 14282 14305 14329 14413 14417 14463 14576 14750 14768 14936 15029 15239 15258 15330 15438 15622 15673 15675 15717 15960 15997 16013 16099 16209 16312 16399 16461 16629 16743 16889 17054 17086 17087 17109 17128 17419 17488 17723 17726 17.733 17778 17817 17822 17831 17863 17872 17914 18235 18248 18402 18572 18617 18637 18639 18647 18805 19013 19176 19183 19256 19379 193S3 19504 19549 19590 19751 19761 19917 20039 20197 20445 10450 20570 20643 20716 20764 20994 20999 21241 21271 21284 21469 21522 21934 22262 22280 22337 22487 22499 22555 22598 22628 22653 22658 22772 22895 22976 42 162 374 650 847 1034 1270 1565 1700 1876 2071 2331 2513 2843 3042 3254 3596 3827 4144 4351 4600 4892 5123 5282 5441 5755 6125 6805 7071 7376 7770 8012 8071 8374 8545 9010 9325 9550 9739 66 182 375 675 871 1081 1289 1608 1772 1877 2086 2335 2516 2847 3045 3263 3625 3829 4149 4356 4601 4952 5150 5306 5488 5806 6160 6848 7075 120 204 422 690 889 114) 1334 1624 1776 1901 2138 2391 2566 2866 3059 3278 3638 3§46 4152 4410 4661 4978 5165 5339 5493 5844 6287 6955 7134 7416 7467 7800 7805 8029 8050 8135 8172 8375 8392 8628 8755 9139 9171 9356 9405 9622 9661 9741 9767 NIETEN 129 263 454 700 920 1165 1390 1639 1791 1932 2203 2392 2575 2873 3113 3354 3647 3863 4172 4553 4708 5024 5220 5373 5508 5857 6296 7016 7143 7471 1706 8051 8182 8402 8860 9246 9416 9683 9834 9935 9949 9954 10014 10132 10171 10207 10265 10493 10498 10521 10546 10729 10762 10781 10787 11035 11048 11136 11138 11311 11361 11397 11399 11654 11657 11668 1J679 12076 12092 12149 12192 12316 12368 12386 12452 12585 12628 12632 12654 12787 12928 12993 12996 13069 13098 13117 13129 13273 13296 13307 13477 13540 13545 13549 13550 13628 13647 13667 13669 13771 13776 13799 13803 13851 13939 13942 13944 14127 14159 14182 14'08 14280 14300 14314 14317 14485 14522 14531 14569 14580 14590 14629 14654 14819 14837 14929 14965 15094 15137 15138 15150 15364 15379 15381 15385 15486 15541 15579 15633 15801 15846 15858 15875 15935 15975 16016 16025 16133 16159 16170 16181 16287 16311 16376 16392 16543 16589 16582 16617 16788 16800 16809 16811 16857 16880 16894 169017 17081 17094 17098 17127 17146 17194 17235 17243 17394 17439 17472 17497 17584 17612 17625 17649 17736 17776 17788 17851 17982 17987 17991 17997 18015 18021 18027 18044 18086 18117 18200 18210 18335 18358 18368 18421 18451 18467 18521 18602 18681 18695 18797 18808 19011 19026 19027 19029 19325 19405 19471 19484 19556 19592 19614 19622 19705 19778 19815 19826 19938 19944 19946 19967 20077 20083 20096 201.84 20324 20346 20372 20381 20552 20585 20747 20846 20963 20965 20995 21012 21266 21273 21310 21350 21527 21532 21552 21609 21758 21761 21778 21783 21830 21870 21889 21893 21974 21989 22074 22075 22278 22301 22311 22341 22473 22474 22479 22587 22686 22725 22727 22736 22893 22897 22905 22959 5e Klasse 4e Lijst: 5488 met ƒ.70; 7536 m.z. 7534. 134 293 512 706 930 1184 1429 1675 1820 1989 2204 2428 2630 2930 3178 3427 3710 3945 4178 4564 4773 5053 5244 5408 5524 5933 6465 7034 7174 7556 7012 8054 8237 8425 8866 9289 9524 9692 9844 10022 10355 10581 10888 11255 11414 11773 12237 12485 12676 13000 13146 13479 13584 13716 13805 13978 14235 14375 14580 14753 15005 15159 15412 15682 15897 16034 16188 16431 16696 16821 16966 17131 17274 17529 17675 17901 17999 18053 18217 18427 18655 18854 19201 19496 19625 19832 19982 20226 20434 20884 21037 21374 21690 21795 21920 22187 22373 22614 22768 138 314 562 729 994 1230 1447 1690 1847 2028 2229 2430 2675 2990 3204 3532 3758 4027 4212 4568 4843 5066 5262 5423 5579 6015 6523 7063 7251 7594 7918 8058 8313 8457 8934 9298 9525 9701 9858 10084t 10416 10594 10898 11277 11537 11864 12261 12557 12729 13040 13173 13483 13589 13726 13825 14005 14264 14426 14570 14770 15059 15264 15469 15712 15920 16041 16274 16433 16762 16844 16974 17140 17295 17549 17676 17912 1S001 18055 18227 18439 18661 18893 19249 19501 19641 19878 20035 20297 20507 20902 21079 21385 21743 21802 21967 22233 22437 22664 22822 158 369 638 821 1015 1241 155H 1695 1866 2057; 2231 2464 2805 2998 3249 3591' 3826 4096 4290 45711 4854 51051 5274; 5435 5658 6049 6669: 7069 73331 7754 7927» 806II 8358 8483 89501 9308' 9543 9723 9930 10122 10428 10709 10993 11308 1159a 12075 12308 12578 12738 13047 13178 13499, 13613: 13737Ï 138411 14125 14273 14437; 14575 14772 15087- 15272 15483 15749 15931' 16081] 16282! 16484 16776 16849 170611 17144 17341) 17565 17720' 17913 J8013 18060 182511 18444 18671' 18916 1930H 19514 19698 19899 20040 20320 20522 20915 21111' 21479 21747. 21825 21971' 22244 22465 22671 22867 met 100 JJJ.Z. 5488 22 SEPTEMBER EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.611;. 0.62 PARIJS l3,771/2 10.80 BRUSSEL j 12.871/. 12.90 WEENEN i 0.361/. l.26i/t LONDEN 11.583/ 11.581/. STOCKHOLM 69.— KOPENHAOEN 44,071/. 44.35 CHRISTIAN IA 35.95 49.021/. NEW-YORK W i/t ROME, 11-421/s -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2